Prijímanie snímok po vyšetrení mozgu MRI v jeho rukách pacient vyšetruje, aj napriek tomu, že nemá špeciálne vedomosti, aby rozlíšil výsledky vyšetrenia. Ale aj pre neho je jasné, že existujú niektoré patológie, ak vidí bodky alebo škvrny bielej farby, ktoré vyčnievajú prudko zo všeobecného zázemia. Zistite, aké môžu byť príčiny bielych škvŕn na vyšetrení mozgu MRI.

Perivaskulárne priestory Virchow-Robina

Perivaskulárne priestory sú tekutina, ktorá sa hromadí pozdĺž krvných ciev, ktoré kŕmia mozog. Ich iné meno je kriblyura. Každá osoba ich má, ale zvyčajne sú malé a nie sú zobrazené na fotografiách študovaného orgánu.

V porušení mozgového obehu sa kriblyura rozširovala. Pretože sú naplnené cerebrospinálnou tekutinou, mozgomorfná tekutina. Obsahujú veľké množstvo atómov vodíka. A v tejto oblasti bude signál odozvy vysokej intenzity, ktorý je videný na obrázkoch ako bod biely.

Rozšírené perivaskulárne priestory sú zistené u mnohých pacientov. Najčastejšie nie sú nebezpečné. Presne určiť, či kriblyura nebezpečný v špeciálnych prípadoch, môže neurológ.

Demyelinizačné patológie

Demyelinizácia je patologický proces, ktorý ovplyvňuje myelínové puzdro nervových vlákien. Povaha škody závisí od ich príčiny. Môže to byť:

 • Vrodené (dedičná predispozícia k ochoreniu).
 • Získané (demyelinizácia sa vyvíja v dôsledku zápalových procesov v mozgu).

Tu sú choroby, ktoré spôsobujú demyelinizačné ložiská v mozgu na MRI:

Zvyčajne sa demyelinizačné lézie objavujú ako niekoľko bielych bodiek. Pacient ich môže brať ako čmáranie, pretože sú podobné. Odlíšiť ich od seba môže byť iba odborníkom na závažnosť a lokalizáciu zvýšeného signálu.

Glióza v Medulle

Glióza mozgu je proces nahradenia neurónov gliovými bunkami. Toto nie je nezávislé ochorenie, ale dôsledok iných ochorení.

Patológia vo forme ohniskov gliózy na MRI sa zvyčajne zistí v nasledujúcich ochoreniach:

 • encefalitída;
 • epilepsie;
 • Hypoxia mozgových štruktúr;
 • Dlhotrvajúca hypertenzia;
 • Dyscirkulatívna encefalopatia;
 • Tuberkulárna a roztrúsená skleróza.

Gliálne bunky robia prácu, ktorú mali mŕtve neuróny robiť. Je to vďaka nim, že funkcie nervového systému sú obnovené po zraneniach. Jednotlivé malé miesta sa dajú zistiť iba na MRI. Zvyčajne neexistujú žiadne ďalšie príznaky. Ak hlavná choroba naďalej zabíja neuróny, objaví sa klinický obraz a už v MR-obrazoch je viditeľná viacnásobná patologická ložiska mozgu.

MRI pomáha zistiť prítomnosť gliózy, ale vo väčšine prípadov neuvádza, ktoré zmeny boli spôsobené. Diferenciálna diagnostika dyscirkulatívnej encefalopatie s roztrúsenou sklerózou je zvlášť ťažká. Ak chcete výsledky rozlúštiť, budete potrebovať pomoc najmenej dvoch odborníkov s rozsiahlymi skúsenosťami: neurológ a neurorádiológ.

Opuch medulky

Biele škvrny na MRI môžu naznačovať edém mozgového tkaniva. Rozvíjajú sa v pozadí:

V počiatočnom štádiu ochorenia MRI deteguje príznaky perifokálneho edému vo forme jasných škvŕn v oblasti postihnutého orgánu. Ak sa neobnoví normálny krvný obeh, vyvinie sa generalizovaný edém. Mozog sa nafúkne. Na MRI sa to prejavuje rozmazaným obrazom, v ktorom štruktúry orgánu nie sú viditeľné, pretože všetky dávajú tomografu signál s vysokou intenzitou.

Alzheimerovej choroby

Pomocou MRI môžete diagnostikovať a sledovať priebeh Alzheimerovej choroby. Ohniskové lézie pri tejto chorobe sú namaľované nie bielym, ale takmer čiernym. Je to spôsobené atrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v tele, ktoré začínajú klesať vo veľkosti.

Dotknuté oblasti nereagujú dobre na vysielaný rádiový signál, takže sa nazývajú oblasti s nízkou intenzitou signálu. Zvlášť dobre zobrazená dystrofia zadného mozgu.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou odhaľuje štrukturálne poruchy mozgu. Preto je táto metóda výskumu užitočná pri diagnostike ochorení, ktoré spôsobujú zmeny v štruktúre orgánu a krvných ciev, ktoré ho prenikajú. Každá osoba môže rozlíšiť obraz zdravého mozgu od obrazu s patologickými ohniskami. Ale po dlhej štúdii výsledkov MRI môže lekár urobiť diagnózu.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

Glyóza bielej hmoty mozgu - čo to je?

Z nejakého dôvodu môže začať smrť nervových buniek v ľudskom mozgu. Na to môže vyvolať niektoré choroby a podmienky.

Choroba začína jedným miestom takejto lézie, táto oblasť sa postupne rozrastá a na mieste mŕtvych neurónov sa tvoria kĺby - jazvnaté tkanivo, ktoré chráni telo pred rôznymi infekciami a zraneniami. Veľké zhluky gliózy z glia.

Úlohou gliových buniek je chrániť mozog. Vytvára v mieste poškodenia tkanív orgánu, glia chráni zničenú oblasť a obklopuje ju. Ak sa smrť neurónov objaví vo veľkých počtoch, glia pokryje objemové oblasti mozgu, potom nervový systém prestane normálne fungovať.

Stupeň poškodenia mozgu je determinovaný počtom lézií, v závislosti od toho, lekári diagnostikujú typ ochorenia.

Glióza má niekoľko typov, vďaka miestu lokalizácie a stupňu proliferácie buniek gliózy.

 1. Anizomorfná glióza je diagnostikovaná, ak sú vlákna buniek náhodne usporiadané.
 2. Vláknový výskyt tejto choroby je určený výraznejšou tvorbou gliových buniek ako bunková zložka.
 3. Rozptýlený typ ochorenia znamená, že oblasť poškodenia mozgu je veľmi veľká.
 4. Izomorfný typ tejto choroby sa vyskytuje u pacientov v prípade, keď sú gliové vlákna umiestnené relatívne správne.
 5. Okrajová glióza je spôsobená proliferáciou gliových buniek iba v intra-mozgových oblastiach mozgu.
 6. Perivaskulárny typ tejto choroby sa vyskytuje pri cerebrálnej ateroskleróze. Vytvárajú sa gliové vlákna, ktoré obklopujú postihnuté cievy.
 7. Subependymálna forma znamená, že génová rastová zóna je umiestnená pod epindymom.

Choroby, ktoré spôsobujú gliózu bielej hmoty mozgu, obrovské množstvo. Dokonca aj tie najbežnejšie ochorenia, ktoré sa vyskytujú pomerne často, môžu pôsobiť ako provokatéri tejto choroby.

Foliky gliózy

Hrudník gliózy sa môže líšiť v počte a oblasti. Takáto proliferácia tkaniva gliózy sa vyskytuje na pozadí deštrukcie vlastných neurónov, z toho vyplýva, že čím viac je počet týchto nervových buniek zničený, tým väčší bude glióza.

Choroby, ktoré spúšťajú gliózu:

 • Epilepsia.
 • Hypertenzia trvá dlhú dobu.
 • Roztrúsená skleróza.
 • Hypoglykémia.
 • Ischemická mozgová príhoda.
 • Nízky obsah kyslíka v krvi.
 • Slabý obeh.
 • Encefalitída.
 • Chudokrvnosť.
 • Zranenia a opuch mozgu.

Glióza sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov, ako sú špecifické ochorenia.

dôvody:

 • Dedičný faktor.
 • Zranenia pri narodení.
 • Staroba
 • Nadmerná konzumácia tučných jedál.

jednoposteľová

Jednotlivé ohniská gliózy sa môžu vyskytnúť u mnohých. Zvyčajne to znamená, že pacient trpí hypertenziou. S neustále sa zvyšujúcim tlakom sa po chvíli vyskytuje hypertenzná encefalopatia, ktorá vedie k izolovaným zápalom gliózy.

Je dôležité ísť do lekárskeho zariadenia včas, aby ste zastavili proces neurónovej smrti, inak by sa oblasť lézie a počet ohnisiek mohol výrazne zvýšiť. Problém spočíva v tom, že už nie je možné zvrátiť tento proces, nervové bunky už teraz nenávratne umierajú, a čo je najdôležitejšie, zabrániť ich ďalšiemu zničeniu.

Glióza často spôsobuje ochorenia nervového systému, ktoré sa nedajú úplne vyliečiť, ale moderná medicína môže zastaviť progresiu takýchto ochorení a tým aj vývoj gliózy.

násobok

Viaceré ložiská gliózy mozgu sa zvyčajne nachádzajú v difúznom type choroby. Ochorenie tejto formy je charakterizované veľkými ložiskami rastu gliózy, čo robí fungovanie nervového systému takmer nemožné.

Ak pri jednotlivých léziach sú príznaky tejto choroby mierne alebo môžu úplne chýbať, potom s viacnásobnými léziami sú príznaky dosť vážne a závažné.

Treba poznamenať, že glióza mozgu sa môže objaviť na pozadí starnutia tela, keď zomrie neuróny v mozgu. Táto situácia je celkom prirodzená pomocou liekov, je možné čiastočne obnoviť funkciu nervového systému staršej osoby.

Známky gliózy

Často sa pacient dozvie o prítomnosti jediného zamerania gliózy vo svojom mozgu náhodou na bežnej kontrole. V tomto prípade sa osoba neobťažuje. Táto situácia si vyžaduje osobitnú pozornosť.

Pacient by mal byť starostlivo vyšetrený a identifikovať dôvod, pre ktorý sa vytvorila lézia, to znamená ochorenie, ktoré vyvolalo proliferáciu gliózových vlákien. V prípade viacerých ohniskov gli je situácia iná, bez nepríjemných symptómov.

príznaky:

 1. Konštantné bolesti hlavy.
 2. Skoky krvného tlaku.
 3. Závraty.
 4. Porušenie intelektuálnej činnosti.
 5. Strata alebo nekoordinácia.
 6. Zmena funkcií reči.
 7. Paréza a paralýza.
 8. Zhoršený sluch a zrak.
 9. Zmeny v duševnej sfére.
 10. Demencie.

Čím väčšia je oblasť poškodenia mozgu, tým výraznejšie sú príznaky tejto choroby.

Je glióza nebezpečná

Akékoľvek porušenia v takomto oddelení nepriaznivo ovplyvňujú prácu celého systému dôležitých aktivít.

V prípade viacerých lézií je práca nervového systému úplne narušená, funkcia všetkých častí mozgu trpí a vedie osobu k úplnej bezmocnosti.

Čo spôsobuje ochorenie:

 • Silné skoky v krvnom tlaku.
 • Mozková encefalitída.
 • Roztrúsená skleróza.
 • Cirkulačné poruchy vo všetkých orgánoch.
 • Úplné poškodenie centrálneho nervového systému.

Pri prvých príznakoch tejto choroby je potrebné konzultovať s lekárom a preskúmať mozog s cieľom identifikovať takéto poruchy. Existujú techniky na zníženie progresie gliózy.

Pre novorodencov je diagnóza ako glióza takmer veta. V dôsledku genetických mutácií sa u plodu vo veku 5 mesiacov začínajú patologické procesy v mozgu, čo vedie k závažnej glióze. Batoľatá trpiace touto chorobou zriedka žijú až do veku 4 rokov, aj keď v prvých mesiacoch svojho života sa zdá, že všetko je dobré a choroba sa necíti.

Diagnóza a MRI

Diagnóza mozgovej gliózy je založená na údajoch CT a MRI:

 1. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je prioritnou metódou na detekciu takýchto abnormalít. Použitím tejto metódy, špecialista uvidí ložiská gliózy v mozgu, zistí prevalenciu a určuje presnú príčinu ochorenia.
 2. Počítačová tomografia môže byť tiež použitá ako spôsob diagnostiky gliózy bielej hmoty mozgu, ale táto metóda neposkytuje taký presný klinický obraz ako MRI a navyše CT môže ožarovať röntgenové lúče, čo ovplyvňuje všeobecné zdravie nie je najlepším spôsobom.

Niekedy pre podrobný obraz choroby je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie vo forme testov a iných manipulácií. Vždy po diagnostikovaní gliózy je potrebné liečiť ochorenie, ktoré spôsobilo smrť neurónov.

Výsledky MRI

Dnes je MRI považovaná za najpopulárnejšiu metódu výskumu mnohých chorôb:

 • V prípade gliózy možno zvyčajne v závere MRI napísať - "obraz zamerania gliózy v ľavom (pravom) čelnom laloku".
 • Ak sú ohniská viacnásobné, potom táto technika odhalí všetky miesta ich lokalizácie a rozsah neurónovej smrti.
 • Taktiež zobrazenie magnetickou rezonanciou určí príčinu týchto lézií.
 • Ak by príčinou smrti nervových buniek bola choroba vaskulárnej povahy, potom v závere MRI bude napísané - "obraz jednej (viacnásobnej) ohniska gliózy v bielej hmoty mozgu - pravdepodobne cievnej geneze". Prečítajte si viac o vaskulárnej genezii mozgu a o tom, čo je v našom podobnom článku.
 • Okrem toho môže špecialista identifikovať dodatočné abnormality v mozgu, vo forme hydrocefalu, hematómov a iných ochorení.

liečba

V súčasnosti neexistuje žiadna účinná liečba gliózy mozgu. Táto choroba nie je nezávislá, ale vzniká v dôsledku vývoja inej choroby. Je potrebné presne diagnostikovať príčinu smrti nervových buniek a liečiť ich presne.

Ak sa táto choroba vyskytuje u starších ľudí, je potrebné prijať preventívne opatrenia na spomalenie tohto patologického procesu. Je dôležité včas znížiť krvný tlak tak, aby ohniská gliózy nevyrastali.

prípravky:

 • Lieky na zlepšenie aktivity mozgu.
 • Lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v mozgu.
 • Lieky na zlepšenie funkcie mozgu.
 • Vitamíny, najmä skupina B.

Po vyliečení príčiny gliózy nie je potrebná terapia zameraná na inhibíciu smrti neurónov.

Dôsledky a predikcia života

Glióza mozgu nemožno nazvať menšou patológiou. Táto situácia si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Prognóza týchto pacientov bude úplne závisieť od rozsahu gliózy a chorôb, ktoré ho spôsobili. Často je dostatočné na to, aby sa podstúpila liečba neurológom a ochorenie sa ustupuje. Niekedy môže liečba trvať niekoľko rokov a nedôjde k zlepšeniu.

Bohužiaľ, novorodenci trpia touto chorobou oveľa viac ako dospelí. Smrť nervových buniek u detí postupuje rýchlo, čo vedie k smrti dieťaťa. Pri bežných vyšetreniach tehotných žien pomocou ultrazvukových diagnostik možno zistiť zmeny gliózy v mozgu plodu. V tomto prípade otázka potratov.

prevencia

Aby sa eliminoval výskyt gliózy alebo sa spomalil proces smrti nervových buniek, je predovšetkým potrebné:

 • Šport - dobre posilňuje ľudský nervový systém, a preto slúži ako metóda prevencie gliózy. Stačí stačiť každý deň malý súbor cvikov a telo sa stáva silnejším a trvácnejším.
 • Dobrý odpočinok a spánok majú pozitívny vplyv na nervový systém.
 • Je potrebné upraviť plán vášho dňa tak, aby nervy zostali silné a choroby v tejto oblasti nevznikajú.
 • Úprava výživy, ktorá úplne eliminuje tuky živočíšneho pôvodu z ich stravy Obezita spôsobuje smrť neurónov a v dôsledku toho ich náhradu bunkami gliózy. Menu takého pacienta by malo pozostávať zo zdravých jedál.

Požadované produkty:

 1. Obilniny.
 2. Ovocie.
 3. Zelenina v akejkoľvek forme.
 4. Nízkotučné mäso.

Takéto metódy prevencie budú užitočné pre každú osobu a budú bezpečné pred prejavmi takéhoto nebezpečného ochorenia, ako je glióza bielej hmoty mozgu.

Príznaky a príčiny ložísk gliózy v bielej hmote

Ohniská v bielej hmoty mozgu sú oblasti poškodenia mozgového tkaniva sprevádzané poruchami duševných a neurologických funkcií vyššej nervovej aktivity. Ohniskové oblasti sú spôsobené infekciami, atrofiou, poruchami obehu a zraneniami. Najčastejšie postihnuté oblasti sú spôsobené zápalovými ochoreniami. Oblasti zmeny však môžu mať dystrofický charakter. To sa pozoruje hlavne vtedy, keď osoba starne.

Ohniskové zmeny bielej hmoty v mozgu sú lokálne, jednofocálne a difúzne, to znamená, že celá biela hmota je mierne postihnutá. Klinický obraz je určený lokalizáciou organických zmien a ich stupňom. Jediné zaostrenie v bielej hmote nemusí ovplyvniť poruchu funkcií, ale masívna lézia neurónov spôsobí narušenie nervových centier.

príznaky

Súbor príznakov závisí od polohy lézií a od hĺbky poškodenia mozgového tkaniva. príznaky:

 1. Syndróm bolesti Je charakterizovaná chronickými bolesťami hlavy. Nepríjemné pocity sa zvyšujú v dôsledku prehĺbenia patologického procesu.
 2. Únava a vyčerpanie mentálnych procesov. Koncentrácia pozornosti sa zhoršuje, množstvo operačnej a dlhodobej pamäte klesá. S ťažkosťami zvládol nový materiál.
 3. Sploštenie emócií. Pocity strácajú ostrosť. Pacienti sú ľahostajní voči svetu, strácajú záujem o ne. Bývalé zdroje potešenia už neprinášajú radosť a túžbu zaoberať sa nimi.
 4. Poruchy spánku
 5. V čelných lalokoch ohniská gliózy narúšajú kontrolu nad vlastným správaním pacienta. Pri hlbších porušeniach môže dôjsť k strate pojmu sociálnych noriem. Správanie sa stáva vzdorné, neobvyklé a podivné.
 6. Epileptické prejavy. Najčastejšie ide o malé konvulzívne záchvaty. Jednotlivé svalové skupiny nedobrovoľne uzavrú bez nebezpečenstva pre život.

Glióza bielej hmoty sa môže u detí prejaviť ako vrodená abnormalita. Foci spôsobujú dysfunkciu centrálneho nervového systému: narušená reflexná aktivita, zhoršenie videnia a sluchu. Deti sa rozvíjajú pomaly: vstávajú neskoro a začnú hovoriť.

dôvody

Zóny poškodenia bielej hmoty sú spôsobené týmito chorobami a podmienkami:

 • Skupina cievnych ochorení: ateroskleróza, amyloidná angiopatia, diabetická mikroangiopatia, hyperhomocysteinémia.
 • Zápalové choroby: meningitída, encefalitída, roztrúsená skleróza, systémový lupus erythematosus, Sjogrenova choroba.
 • Infekcie: Lyme choroba, AIDS a HIV, multifokálna leukoencefalopatia.
 • Otrava látkami a ťažkými kovmi: oxid uhoľnatý, olovo, ortuť.
 • Nedostatky vitamínov, najmä vitamíny B.
 • Traumatické poranenia mozgu: kontúzia, otras mozgu.
 • Akútna a chronická ožarovaná choroba.
 • Vrodené patológie centrálneho nervového systému.
 • Akútna cerebrovaskulárna príhoda: ischemická a hemoragická mŕtvica, mozgový infarkt.

Rizikové skupiny

Medzi rizikové skupiny patria osoby, ktoré podliehajú nasledujúcim faktorom:

 1. Hypertenzia. Zvyšujú riziko vzniku vaskulárnych lézií v bielej hmote.
 2. Nesprávna výživa. Ľudia prejedajú, nadmerne konzumujú prebytočné uhľohydráty. Ich metabolizmus je narušený, v dôsledku čoho sú mastné pláty uložené na vnútorných stenách nádob.
 3. V staršej osobe sa objavujú svaly demyelinizácie v bielej hmote.
 4. Fajčenie a alkohol.
 5. Diabetes mellitus.
 6. Sedavý životný štýl.
 7. Genetická predispozícia k vaskulárnym ochoreniam a nádorom.
 8. Konštantná ťažká fyzická práca.
 9. Nedostatok intelektuálnej práce.
 10. Život v podmienkach znečistenia ovzdušia.

Liečba a diagnostika

Hlavným spôsobom nájdenia viacerých ohniskov je vizualizácia medulla na zobrazovaní magnetickou rezonanciou. Na vrstvách

obrazy sú pozorované škvrny a bodové zmeny tkanív. MRI zobrazuje nielen ohniská. Táto metóda tiež identifikuje príčinu lézie:

 • Jedno zaostrenie v pravom prednom laloku. Zmena naznačuje chronickú hypertenziu alebo hypertenznú krízu.
 • Difúzne ohniská v celej kôre sa objavujú v rozpore s prívodom krvi v dôsledku aterosklerózy mozgových ciev alebo.
 • Zuby demyelinizácie parietálnych lalokov. Hovoríme o narušení prietoku krvi cez chrbticové tepny.
 • Veľké ohniskové zmeny v bielej hmote veľkých hemisfér. Tento obraz sa prejavuje v dôsledku atrofie kôry, ktorá vzniká v starobe, z Alzheimerovej choroby alebo Pickovej choroby.
 • Hyperintenzívne ložiská v bielej hmoty mozgu sa objavujú v dôsledku akútnych porúch obehu.
 • Pri epilepsii sa pozorujú malé ložiská gliózy.
 • V bielej hmote čelných lalokov sa po infarkte a zmäkčení mozgového tkaniva tvoria prevažne jednotlivé subkortikálne ložiská.
 • Jedno zameranie gliózy pravého predného laloku sa najčastejšie prejavuje ako znak starnutia mozgu u starších ľudí.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou sa vykonáva aj pre miechu, najmä pre jej krčné a hrudné oblasti.

Súvisiace výskumné metódy:

Evokovaný vizuálny a sluchový potenciál. Je skontrolovaná schopnosť okcipitálnych a časových oblastí generovať elektrické signály.

Lumbálna punkcia. Zmeny v mozgovomiechovej tekutine sa skúmajú. Odchýlka od normy znamená organické zmeny alebo zápalové procesy v cestách vedúcich vodu.

Konzultuje sa s neurológom a psychiatrom. Prvý z nich skúma prácu reflexov šľachy, koordináciu, pohyby očí, svalovú silu a synchronizáciu sťahovacej a flexorovej svaloviny. Psychiatr skúma mentálnu sféru pacienta: vnímanie, kognitívne schopnosti.

Foci v bielej hmote sú liečené niekoľkými vetievami: etiotropickou, patogénnou a symptomatickou terapiou.

Etiotropická liečba má za cieľ odstrániť príčinu ochorenia. Napríklad, ak sú vasogénne ložiská bielej hmoty mozgu spôsobené arteriálnou hypertenziou, pacientovi je predpísaná antihypertenzívna liečba: súbor liekov zameraný na zníženie tlaku. Napríklad, diuretiká, blokátory kalciového kanála, betablokátory.

Patogenetická liečba je zameraná na obnovenie normálnych procesov v mozgu a elimináciu patologických javov. Predpísané lieky, ktoré zlepšujú krvný prísun do mozgu, zlepšujú reologické vlastnosti krvi, znižujú potrebu mozgového tkaniva kyslíku. Aplikujte vitamíny. Na obnovenie nervového systému je potrebné užívať vitamíny B.

Symptomatická liečba eliminuje symptómy. Napríklad pri kŕčoch sú predpísané antiepileptické lieky na odstránenie ohniskov vzrušenia. S nízkou náladou a žiadnou motiváciou sa pacientovi dostávajú antidepresíva. Ak sú lézie v bielej hmoty sprevádzané úzkostnou poruchou, pacientovi sú predpísané anxiolytiká a sedatíva. So zhoršením kognitívnych schopností je uvedený cyklus nootropných liekov - látky, ktoré zlepšujú metabolizmus neurónov.

Foci v mozgu na MRI

Veľa nepríjemných príznakov spojených s bolesťou hlavy pochádza z patologických ložísk mozgu, ktoré sa objavili v dôsledku rôznych chorôb.

Hoci tieto ohniská majú iný pôvod - môžu to byť nádorové nádory, mozgová cysta, hemorágia, parazitárna alebo degeneratívna porucha typu Alzheimerovej choroby, všetky sa zistí na MRI vo forme patologickej formácie.

Každá lézia vďaka MRI môže byť interpretovaná a identifikovať kauzálny vzťah jej výskytu, a preto urobiť diagnózu a začať potrebnú liečbu.

Medzi diagnostickými nástrojmi s patologickými formáciami mozgu je MRI najdôveryhodnejší medzi lekármi a pacientmi. Táto presná a citlivá výskumná metóda umožňuje určiť patologický stav v najskorších štádiách.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje získať trojrozmerné obrazy zaujímavých mozgových štruktúr. MRI je okrem iného jednou z najbezpečnejších metód, ktorá nezahŕňa škodlivé účinky žiarenia a porušenie mozgových prístrojov a štruktúrnych prvkov mozgu.

MRI umožňuje komplexné skenovanie mozgu. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou vytvára vrstvené obrazy mozgu - tomogramy, ktoré ukazujú každý konštrukčný prvok na najmenší detail.

Vytvorenie podmienok pre lekára, v ktorom sa z očí nedá skryť ani jeden milimetr mozgového tkaniva pacienta. Lekár má možnosť preskúmať požadované úzkostlivé zameranie mozgu, otočiť jeho podlahu v požadovanom uhle, zobraziť v požadovanej rovine. Pri použití kontrastných látok sa niekoľkokrát zvýši jasnosť obrazu.

Indikácie pre vyšetrenia MRI na mozgu sú:

 • Intenzívna bolesť hlavy s neznámou príčinou vzniku, ktorá nezmizne po použití liekov
 • Nevoľnosť a zvracanie, sprevádzajúca bolesť v hlave a neprinášanie úľavy
 • Porušenie koordinačnej funkcie človeka
 • Vizuálne poruchy vo forme rozmazaných muchov pred očami;
 • Porušenie duševného vlastníctva
 • Zranenia lebky sprevádzané rizikom zlomeniny kostí lebky s výsledným porušením mozgových štruktúr
 • Podozrenie na novotvar mozgu nádorovej povahy a metastázy, ako aj kontrolnú štúdiu na sledovanie existujúceho rakovinového procesu
 • Degeneratívne poruchy v mozgu
 • Monitorovanie stavu vo fáze po zdvihu
 • Posúdenie stavu mozgových štruktúr po operácii

Existuje niekoľko kontraindikácií pre MRI. Medzi dostupné:

 • Kritický stav pacienta. Štúdia, aj keď je charakterizovaná bezpečnosťou, trvá približne pol hodiny. Pacient v závažnom stave, bez toho, aby musel poskytnúť potrebné nápravné opatrenia, nesmie podstúpiť takýto diagnostický postup.
 • Niektoré poruchy centrálneho nervového systému, ktoré sprevádzajú ťažké duševné poruchy spojené s nedobrovoľnými pohybmi. MRI vyšetrenie zahŕňa imobilnú polohu pacienta. A fyzická aktivita vylučuje získanie vysokokvalitného obrazu.
 • Klasustrofóbia sa týka kontraindikácií s malým podielom. Ľudia, ktorí sa obávajú obmedzeného priestoru, majú ťažké časy s postupom MRI, keďže štúdia predpokladá, že tomograf je v tuneli asi pol hodiny. A hoci takéto zariadenie je vybavené ventilačným systémom a mikrofónom so spätnou väzbou pre lekára, môže byť pre pacientov ťažké premiestniť manipuláciu. Takýmto ľuďom sú predpísané elektrolypté alebo sedatívne lieky.
 • Alergie pri používaní kontrastných látok
 • Kovové implantáty, kardiostimulátory alebo inzulínové pumpy v tele pacienta, pretože MRI je veľký magnet

Patologické ložiská mozgu na MRI

Diagnóza fokálnych zmien mozgu ukazuje na obrázkoch izolované oblasti z okolitého tkaniva. Každý ohnisko má svoju vlastnú príčinu a vlastné charakteristiky, ktoré ich umožňuje odlíšiť od seba:

 • Diagnóza benígneho nádoru sa potvrdí na tomograme v oblastiach s tmavšou farbou ako mozgová tkanivá alebo vo forme tmavnutia. Malígny nádor na mozgu na MRI bude mať svoj charakteristický tvar. Výskyt nádoru je často sprevádzaný objavením sa nových ciev, ktoré dodávajú nádor, ktorý nebude počas MRI skrytý, najmä s použitím kontrastu. Veľkosť, tvar a lokalizácia ohniska sú tiež určené na obrázku;
 • Diagnóza mozgovej príhody je potvrdená, keď zóna poškodenia zodpovedá jednej z mozgových ciev. Pri kontrastných zmenách sa prívod krvi do oblasti mŕtvice zníži. Príčinou hemoragickej mozgovej príhody je prasknutie mozgovej cievy s tvorbou hematómu v mozgu. Takáto mŕtvica na MRI vyzerá ako tmavo sfarbená dutina, ohraničená okolo obvodu pásikom podobným pásom, ktorý klesá s hrúbkou času;
 • Mozgová cysta je diagnostikovaná, ak má MRI dutinu naplnenú tekutým obsahom;
 • Diagnóza roztrúsenej sklerózy je potvrdená výskytom sklerotických ložísk vo forme svetlých oblastí bielej hmoty mozgu. Počet ohniská môže dosiahnuť niekoľko desiatok. V počiatočnom štádiu ochorenia sa často zisťuje iba jedna lézia, ktorá sa podobá na nádor. Zóny roztrúsenej sklerózy však nestláčajú okolité mozgové štruktúry, na rozdiel od rakovinových ložísk;
 • Alzheimerova choroba na obrázku vyzerá ako zóny s degeneratívnymi zmenami v štruktúrach a objemoch časových a zadných oblastí. Zníži sa prívod krvi do mozgovej kôry, atrofia kĺbov. V kombinácii s klinickými príznakmi to naznačuje Alzheimerovu chorobu;
 • Huntingtonova choroba s ohniskami atrofických kaudálnych jadier mozgu;
 • Glióza mozgu vyzerá ako ohniskové formácie bielej hmoty;
 • Aneuryzmy mozgových ciev na obrázku sa objavujú vo forme ohniskov dilatovaných a zriedených cievnych stien;
 • Parazitické ohniská v mozgu na MRI, napríklad toxoplazmóza, vyzerajú ako dutina - uzol rôznych veľkostí, priemerne 2 cm v priemere. Okrem dutiny bude viditeľná aj oblasť centrálnej nekrózy, ako aj ohniská krvácania s edémom.

Ale medzi nádormi mozgu existuje veľká variabilita foriem. MRI tiež pomáha lekárovi pri rozlišovaní a stanovovaní diagnózy. Jedným z najčastejších nádorov sú:

 • Astrocytický glióm;
 • Oligodendrogliálny nádor je najčastejšie lokalizovaný v čelnom laloku mozgu a na MRI sa objaví ako veľké dystrofické alebo nekrotické ložiská;
 • Ependymálny neoplasmus najčastejšie postihuje mladých ľudí;
 • Nádor chorého plexu.

Astrocytárny glióm je nádor z neuroepiteliálneho tkaniva. Tieto nádory môžu rásť ako difúzia a vo forme obmedzených uzlín.

Uzlové formy sú charakterizované pomalým rastom a nízkym stlačením susedných mozgových štruktúr alebo ich nedostatkom. MRI skeny definujú jasné hranice takýchto nádorov, vymedzené z okolitého mozgového tkaniva, čo naznačuje benígny priebeh ochorenia.

Difúzny rast často naznačuje malígnu povahu nádoru bez jasne definovaných okrajov v obraze. Takéto nádory môžu rásť až k najväčšej veľkosti, pričom stláčajú viac ako polovicu štruktúr celého mozgu a šíria sa do oboch hemisfér.

Často takéto nádory poskytujú metastázy - ich bunky, ktoré sa šíria lymfatickými a krvnými cievami do iných orgánov a ako semená semia nové nádory. Difúzne astrocytové gliómy sú zvyčajne umiestnené v kmeňovom mozgu alebo v hemisfére mozgu.

MRI je indikáciou pre vykonanie akýchkoľvek nezrovnalostí v mozgu. Vysoko presné obrázky umožňujú vidieť skryté hlboko v mozgovom tkanive a posúdiť povahu procesu.

Odlíšte onkologický pôvod choroby, od degeneratívneho alebo parazitárneho, aby ste objasnili lokalizáciu miesta poškodenia a jeho veľkosť. Zistite prítomnosť patológie v počiatočnom štádiu procesu. S úplným obrazom lézie môžete začať liečbu včas, a preto získať veľké percento na priaznivý výsledok pre život.

Ohniskové zmeny bielej hmoty mozgu. Diagnostika MRI

DIFERENČNÁ DIAGNOSTIKA BÍLÝCH

Diferenciálny diagnostický rad ochorení bielej hmoty je veľmi dlhý. Ohniská detegované magnetickou rezonanciou môžu odrážať normálne zmeny súvisiace s vekom, ale väčšina ohniskov bielej hmoty sa vyskytuje počas života a ako dôsledok hypoxie a ischémie.

Roztrúsená skleróza sa považuje za najčastejšie zápalové ochorenie, ktoré sa vyznačuje poškodením bielej hmoty mozgu. Najčastejšími vírusovými ochoreniami, ktoré vedú k vzniku podobných foci, je progresívna multifokálna leukoencefalopatia a herpes vírusová infekcia. Sú charakterizované symetrickými patologickými oblasťami, ktoré je potrebné odlíšiť od intoxikácií.

Zložitosť diferenciálnej diagnostiky si v niektorých prípadoch vyžaduje ďalšiu konzultáciu s neurorádiológom, aby získal druhý názor.

KDE JE MOŽNÉ BUDÚCE CHOROBY?

Ohniskové zmeny cievnej genézy

 • ateroskleróza
 • hyperhomocysteinémia
 • Amyloidová angiopatia
 • Diabetická mikroangiopatia
 • vysoký tlak
 • migréna

Zápalové choroby

 • Roztrúsená skleróza
 • Vaskulitída: systémový lupus erythematosus, Behcetova choroba, Sjogrenova choroba
 • sarkoidóza
 • Zápalová choroba čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, celiakia)

Infekčné choroby

 • HIV, syfilis, borelióza (Lymeova choroba)
 • Progresívna multifokálna leukoncefalopatia
 • Akútna diseminovaná encefalomyelitída (ODEM)

Intoxikácia a metabolické poruchy

 • Otravy oxidom uhoľnatým, nedostatok vitamínu B12
 • Centrálna pontínová myelinolýza

Traumatické procesy

 • Spojená s rádioterapiou
 • Postconcussion foci

Vrodené choroby

 • Spôsobené poruchou metabolizmu (majú symetrickú povahu, vyžadujú diferenciálnu diagnostiku s toxickými encefalopatiami)

Môže to byť normálne

 • Periventrikulárna leucoróza, stupeň 1 na stupnici Fazekas

MRI BRAINU: MULTIPLEVNÉ FOCÁLNE ZMENY

Obrázky sú určené viacnásobným bodom a "bodovými" ohniskami. Niektoré z nich budú podrobnejšie diskutované.

Vzdušná povodňovitá povodia

 • Hlavný rozdiel medzi srdcovými záchvatmi (tahy) tohto typu je predispozícia na lokalizáciu ohniskov v jednej pologuli na hranici veľkých zásobníkov krvi. MRI zobrazuje infarkt v hlbokom odbore.

Ostre roztrúsená encefalomyelitída (ODEM)

 • Hlavný rozdiel: výskyt multifokálnych oblastí v bielej hmote a v oblasti bazálnych ganglií po 10-14 dňoch po infekcii alebo očkovaní. Tak ako pri roztrúsenej skleróze, v ODEM môže byť ovplyvnená miecha, oblúkové vlákna a corpus callosum; v niektorých prípadoch môže dôjsť k nahromadeniu kontrastu. Rozdiel od MS sa považuje za okamih, keď sú veľké a vyskytujú sa hlavne u mladých pacientov. Ochorenie je jednofázové.
 • Je charakterizovaná prítomnosťou malých ohniskov s veľkosťou 2-3 mm, imitujúcimi v MS, u pacientov s kožnou vyrážkou a chrípkovým syndrómom. Ďalšími znakmi sú hyperintenzný signál z miechy a zvýšenie kontrastu v koreňovej zóne siedmej páry kraniálnych nervov.

Sarkoidóza mozgu

 • Distribúcia fokálnych zmien v sarkoidóze je extrémne podobná rozloženiu sklerózy multiplex.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML)

 • Demyelinizačná choroba spôsobená vírusom John Cannighem u pacientov s oslabenou imunitou. Kľúčovými znakmi sú lézie bielej hmoty v oblasti oblúkových vlákien, ktoré nie sú zvýraznené kontrastom a majú volumetrický účinok (na rozdiel od lézií spôsobených HIV alebo cytomegalovírusom). Patologické oblasti v PML môžu byť jednostranné, ale častejšie sa vyskytujú na oboch stranách a sú asymetrické.
 • Kľúčové znamienko: hyperintenzný signál na T2 VI a hypointenzia na FLAIR
 • Pre oblasti vaskulárnej povahy je typická hlboká lokalizácia v bielej hmote, nedostatočná účasť corpus callosum, ako aj juxtaventrikulárne a juxtakorické oblasti.

DIFERENČNÁ DIAGNOSTIKA VIACROČNÝCH OBLASTÍ, POSILNENÁ NA PRÍPADE

Na MR-tomogramoch sa preukázalo niekoľko patologických zón, ktoré zhromažďovali kontrastné činidlo. Niektoré z nich sú podrobnejšie popísané nižšie.

  • Väčšina vaskulitídy je charakterizovaná výskytom bodových ohniskových zmien, ktoré sú naopak kontrastné. Porážka mozgových ciev sa pozoruje pri systémovom lupus erythematosus, paraneoplastickej limbickej encefalitíde, b. Behcet, syfilis, Wegenerova granulomatóza, b. Sjogren, ako aj pri primárnej angiitide CNS.
  • Vyskytuje sa častejšie u pacientov tureckého pôvodu. Typickým prejavom tejto choroby je účasť mozgového kmeňa s výskytom patologických oblastí, ktoré sa v akútnej fáze zhoršujú kontrastom.
  • Charakterizovaný ťažkým perifokálnym edémom.

Infarkt srdcovej choroby

  • Periférne srdcové záchvaty okrajovej zóny sa môžu zvýšiť s kontrastnými prvkami.

PERIVASKULAR SPACE VIRKHOV-ROBIN

Vľavo od T2-váženého tomogramu sa v oblasti bazálnych ganglií pozoruje viaceré vysokopostavené ohniská. Vpravo v režime FLAIR je signál z nich potlačený a vyzerajú tmavé. Vo všetkých ostatných sekvenciách sú charakterizované rovnakými signálnymi charakteristikami ako cerebrospinálna tekutina (najmä hypointenzný signál na TlCl). Takáto intenzita signálu v kombinácii s lokalizáciou opísaného procesu sú typickými znakmi priestorov Virchow-Robin (sú to kriblyurs).

Priestory Virchow-Robin sú obklopené penetračnými leptomeningeálnymi nádobami a obsahujú alkohol. Ich typická lokalizácia sa považuje za oblasť bazálnych ganglií, ktorá je charakterizovaná aj lokalizáciou v blízkosti prednej komisie av strede mozgového kmeňa. Na MRI je signál z priestorov Virkhov-Robina vo všetkých sekvenciách podobný signálu z cerebrospinálnej tekutiny. V režime FLAIR a na tomogramoch vážených hustotou protónov poskytujú hypointenzný signál, na rozdiel od ohniska inej povahy. Priestory Virchow-Robin sú malé, s výnimkou prednej komisie, kde môžu byť väčšie perivaskulárne priestory.

Na MR-tomograme možno nájsť rozšírené perivaskulárne priestory Virchow-Robin a plochy difúznej hyperintenzie v bielej hmote. Tento MR obraz dokonale ilustruje rozdiely medzi priestormi Virchow-Robin a léziami bielej hmoty. V tomto prípade sú zmeny vo veľkej miere vyjadrené; termín "etat krill" sa niekedy používa na ich popis. Priestory Virchow-Robina sa zvyšujú s vekom, ako aj s hypertenziou v dôsledku atrofického procesu v okolitom mozgovom tkanive.

NORMÁLNE ZMENA VEĽKÝCH MATERIÍ NA MRI

Predpokladané zmeny veku zahŕňajú:

 • Periventrikulárne "čiapky" a "pruhy"
 • Mierna atrofia s rozširovaním svalov a komôr mozgu
 • Bodové (a niekedy dokonca aj difúzne) porušenie normálneho signálu z mozgového tkaniva v hlbokých častiach bielej hmoty (1. a 2. stupeň na stupnici Fazekas)

Periventrikulárne "čiapky" sú oblasti, ktoré vytvárajú hyperintenzný signál umiestnený okolo predných a zadných rohov bočných komôr, v dôsledku blednutia myelínu a rozšírenia perivaskulárnych priestorov. Periventrikulárne "prúžky" alebo "okraje" sú tenké rezy lineárneho tvaru, usporiadané paralelne s telom bočných komôr, spôsobené subependymálnou gliózou.

Štruktúra normálneho veku bola preukázaná na magnetických rezonančných tomografoch: rozšírené brázdy, periventrikulárne "čiapky" (žltá šípka), "pruhy" a bodkované ohniská v hlbokej bielej hmote.

Klinický význam zmien mozgu súvisiacich s vekom nie je dobre osvetlený. Existuje však súvislosť medzi ohniskami a niektorými rizikovými faktormi pre cerebrovaskulárne poruchy. Jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov je hypertenzia, najmä u starších pacientov.

Stupeň zapojenia bielej hmoty podľa stupnice Fazekas:

 1. Jednoduché grafy, Fazekas 1
 2. Medium - drenáž, Fazekas 2 (zmeny zo strany hlbokej bielej hmoty možno považovať za vekovú normu)
 3. Závažne výrazné drenážne oblasti, Fazekas 3 (vždy patologické)

DISKIRKULATÁRNA ENCEFALOPATIA NA MRI

Ohniskové zmeny v bielej hmote cievnej generácie sú najčastejšie nálezy MRI u starších pacientov. Vyskytujú sa v súvislosti s poškodením krvného obehu cez malé cievy, čo je príčinou chronických hypoxických / dystrofických procesov v mozgovej tkanive.

Na sérii tomogramov MRI: niekoľko oblastí hyperintenzity v bielej hmoty mozgu u pacienta trpiaceho hypertenziou.

Na MR-tomogramoch uvedených vyššie sú zobrazené porušenia MR signálu v hlbokých oblastiach veľkých hemisfér. Je dôležité poznamenať, že nie sú juxtaventrikulárne, juxtakorické a nie sú lokalizované v oblasti corpus callosum. Na rozdiel od roztrúsenej sklerózy nemajú vplyv na komory mozgu alebo kôry. Vzhľadom na to, že pravdepodobnosť vzniku hypoxicko-ischemických lézií je a priori vyššia, možno vyvodiť záver, že ohniská, ktoré sú prezentované, majú skôr pravdepodobne vaskulárny pôvod.

Len v prítomnosti klinických príznakov, ktoré priamo poukazujú na zápalové, infekčné alebo iné ochorenia, ako aj na toxickú encefalopatiu, je možné v súvislosti s týmito stavmi zvážiť ohniskové zmeny bielej hmoty. Podozrenie na roztrúsenú sklerózu u pacienta s podobnými abnormalitami na MRI, ale bez klinických príznakov, sa považuje za nepodložené.

Na prezentovaných magnetických tomografoch sa nepozorovali patologické oblasti miechy. U pacientov trpiacich vaskulitídou alebo ischemickými ochoreniami je miecha zvyčajne nezmenená, zatiaľ čo u pacientov s roztrúsenou sklerózou viac ako 90% prípadov vykazuje patologické abnormality v mieche. Ak je diferenciálna diagnostika ložísk vaskulárnej povahy a roztrúsenej sklerózy ťažká, napríklad u starších pacientov s podozrením na MS môže byť užitočná MRI miechy.

Vráťme sa znova k prvému prípadu: na MR-tomogramoch boli zistené ohniskové zmeny a teraz sú oveľa zreteľnejšie. Tam je rozšírené zapojenie hlbokých rozdelení pologulov, ale oblúkové vlákna a corpus callosum zostávajú neporušené. Ischemické poruchy v bielej hmote sa môžu prejaviť ako lakunárne infarkty, infarkty hraničnej zóny alebo difúzne hyperintenzívne zóny v hlbokej bielej hmote.

Lakúnové infarkty sú dôsledkom sklerózy arteriolov alebo malých penetrujúcich medulárnych artérií. Infarkty hraničnej zóny sú dôsledkom aterosklerózy väčších ciev, napríklad počas karotickej obštrukcie alebo v dôsledku hypoperfúzie.

Štrukturálne poruchy mozgových artérií podľa typu aterosklerózy sa pozorujú u 50% pacientov starších ako 50 rokov. Môžu sa vyskytnúť aj u pacientov s normálnym krvným tlakom, ale sú charakteristické pre pacientov s hypertenziou.

SARKOIDOZ CENTRÁLNY NERVÝ SYSTÉM

Distribúcia patologických oblastí na prezentovaných MR-tomogramoch mimoriadne pripomína roztrúsenú sklerózu. Okrem účasti hlbokej bielej hmoty sa vizualizujú juxtakorické ohniská a dokonca aj Dawsonove prsty. Výsledkom bol záver o sarkoidóze. Nie je to nič, čo sa sarkoidóza nazýva "veľkým imitátorom", pretože prekonáva dokonca aj neurosyfilov v jeho schopnosti simulovať prejavy iných ochorení.

V prípade vážených tomogramov T1 s kontrastom s prípravkami gadolínium vykonanými na rovnakom pacientovi ako v predchádzajúcom prípade sú vizualizované bodové časti kontrastnej akumulácie v bazálnych jadrách. Podobné miesta sa pozorujú pri sarkoidóze a môžu sa tiež zistiť pri systémovom lupus erythematosus a inej vaskulitíde. V tomto prípade sa považuje za typické pre sarkoidózu zvýšenie kontrastu leptomeningeálneho typu (žltá šípka), ku ktorému dochádza v dôsledku granulomatózneho zápalu mäkkej a arachnoidnej membrány.

Ďalším typickým prejavom v tomto prípade je zvýšenie lineárneho kontrastu (žltá šípka). Vyskytuje sa v dôsledku zápalu okolo priestorov Virchow-Robin a je tiež považovaná za formu zlepšenia kontrastu leptomeninge. To vysvetľuje, prečo v sarkoidóze majú patologické zóny podobnú distribúciu s roztrúsenou sklerózou: v priestoroch Virchow-Robina prechádzajú malé penetrujúce žily, ktoré sú ovplyvnené MS.

Lyme choroba (borelióza)

Na fotografii vpravo: typický výskyt kožného vyrážok, ku ktorému dochádza, keď klepanie klepne (vľavo) - nosič spirochete.

Lymská choroba alebo borrelióza spôsobuje spirochety (Borrelia Burgdorferi), sú prenášané kliešťami, infekcia sa vyskytuje prenosným spôsobom (keď sa nasáva klíšťat). V prvom rade s boreliózou sa objavuje kožná vyrážka. Po niekoľkých mesiacoch spirochety môžu infikovať centrálnu nervovú sústavu, čo vedie k vzniku patologických oblastí v bielej hmote, ktoré sa podobajú na patogénne roztrúsené sklerózy. Klinicky sa lymská choroba prejavuje akútnymi príznakmi centrálneho nervového systému (vrátane parézy a paralýzy) a v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť priečna myelitída.

Kľúčovým príznakom Lymskej choroby je prítomnosť malých ohniskov 2-3 mm simulujúcich obraz roztrúsenej sklerózy u pacienta s kožnou vyrážkou a chrípkovým syndrómom. Medzi ďalšie funkcie patrí hyperintenzný signál z miechy a kontrastné zvýšenie siedmeho páru lebečných nervov (koreňová vstupná zóna).

PROGRESÍVNA MULTIPOCHÁLNA LEUKOVÁ ENTEFALOPATIA VYPLÝVAJÚCA PRIJATIA NATALIZUMABU

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML) je demyelinizačné ochorenie spôsobené vírusom John Cunninghamu u pacientov s oslabenou imunitou. Natalizumab je prípravok monoklonálnych protilátok na integrín alfa-4 schválený na liečbu roztrúsenej sklerózy, pretože má pozitívny účinok klinicky a so štúdiami MRI.

Relatívne vzácne, ale súčasne závažným vedľajším účinkom užívania tohto lieku je zvýšené riziko vzniku PML. Diagnóza PML je založená na klinických prejavoch, detekcii vírusovej DNA v centrálnom nervovom systéme (najmä v mozgovomiechovej tekutine) a na spôsoboch zobrazovania údajov, najmä MRI.

V porovnaní s pacientmi, ktorých PML je spôsobené inými príčinami, ako je HIV, môžu byť zmeny na MRI s PML spojené s natalizumabom opísané ako homogénne as výskytom fluktuácií.

Kľúčové diagnostické funkcie pre túto formu PML:

 • Ohniskové alebo multifokálne zóny v subkortikálnej bielej hmote, umiestnené supratentoriálne so zapojením oblúkových vlákien a šedej hmoty kôry; menej často postihuje zadnú lebečnú kosť a hlbokú sivú hmotu
 • Charakterizovaný signálom hyperintenze T2
 • Na T1 môže byť oblasť hypo- alebo izointenzívna v závislosti od závažnosti demyelinizácie.
 • U približne 30% pacientov s PML sa ohniskové zmeny zvyšujú kontrastom. Vysoká intenzita signálu na DWI, najmä na okraji ohniska, odráža aktívny proces infekcie a opuch buniek

MRI vykazuje príznaky PML v dôsledku natalizumabu. Obrázky sú s láskavým dovolením Bénédicte Quivron, La Louviere, Belgicko.

Diferenciálna diagnostika medzi progresívnou MS a PML v dôsledku príjmu natalizumabu môže byť dosť zložitá. Nasledujúce poruchy sú charakteristické pre PML súvisiacu s natalizumabom:

 • Pri detekcii zmien v PML má FLAIR najvyššiu citlivosť.
 • T2 vážené sekvencie umožňujú vizualizáciu určitých aspektov lézií v PML, napríklad mikrocykly
 • T1 VI s kontrastom a bez kontrastu sú užitočné na stanovenie stupňa demyelinizácie a na zistenie príznakov zápalu.
 • DWI: určiť aktívnu infekciu

Diferenciálna diagnostika MS a PML

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Kapiláry. Ako ich posilniť a obnoviť.

Kapiláry sú malé nádoby, ktoré dodávajú jedlo všetkým svalom a každej bunke v našom tele. Ak zmeníte ich celkovú dĺžku, bude to neuveriteľne obrovské. A to nie je prekvapujúce, pretože musia prenášať živiny po celom tele.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Čo je myokardiálna dystrofia (myokardiálna dystrofia): symptómy a liečba

Z článku sa dozviete o myokardiálnej dystrofii. Prečo je choroba, jej príznaky a liečba. Aké diagnostické metódy sa používajú. Je možné sa z tejto choroby zotaviť.

Cyst choroidného plexu mozgu: výskyt, diagnóza, liečba

Cysta choroidného plexu je zistená u plodu, zvyčajne až do 6-7 mesiacov od jeho vývoja, odvtedy sa zvyčajne bezpečne zmizne a nikdy si nikdy znovu neuvedomuje.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.