Demyelinizujúca choroba mozgu je patológia charakterizovaná poškodením plášťa nervových vlákien a porušením ich vodivosti.

Nervové vlákna sú dlhé procesy myelínom potiahnutých neurónov, ktoré majú lipidovú bázu. V procese demyelinácie sú tieto membrány zničené buď v centrálnej nervovej sústave, alebo v periférnej oblasti. Na mieste zničeného myelínu rastie vláknité tkanivo, ktoré nie je schopné viesť nervové impulzy.

Demyelinizácia mozgu je charakterizovaná výskytom lézií, ktoré majú okrúhly alebo oválny tvar. Foci demyelinizácie mozgu - to je lézia membrán nervových vlákien, ktorá dáva špecifický klinický obraz, ktorý závisí od lokalizácie samotného neurónu a jeho procesov.

Príčiny vývoja

V súčasnosti nie sú stanovené špecifické príčiny vývoja demyelinizácie. Mnohí odborníci sa domnievajú, že tieto choroby sú dedičné. Často choroba u žien stredného veku. Nedávno bolo zaznamenaných veľký počet prípadov u detí.

Preskúmme, čo to je demyelinizácia a ako sa to deje. Vo svojej patogenéze je demyelinizácia mozgu autoimunitným procesom. Existujú určité faktory, ktoré spôsobujú, že telo vníma myelínové bunky ako cudzie. Imunitný systém sa aktivuje a začne ničiť svoje vlastné bunky. V mieste poškodenia rastú vláknité tkanivá. V centre pozornosti je demyelinizácia časťou poškodeného nervového tkaniva umiestneného v špecifickej mozgovej štruktúre, ktorá spôsobuje klinické prejavy lézie.

Proces demyelinizácie možno rozdeliť na 2 typy:

 • Myeloklastia je deštrukcia myelínu s defektmi v štruktúre a je geneticky determinovaná;
 • Myelopatia - deštrukcia normálneho myelínu pod vplyvom niektorých faktorov.

Hlavnými faktormi, ktoré môžu viesť k demyelizovanej mozgovej chorobe, sú:

 • Autoimunitný mechanizmus spôsobuje najprogresívnejší vývoj demyelinizácie. Tento mechanizmus je opísaný vo výskyte roztrúsenej sklerózy, syndrómu Guillain-Barre, reumatických chorôb;
 • Infekčné choroby zahŕňajúce poškodenie nervového tkaniva (vrátane vírusových činiteľov);
 • Metabolické poruchy v tele, ktoré vedú k rozvoju dystrofických zmien v nervovom tkanive (encefalopatické stavy pri diabete mellitus);
 • Toxický mechanizmus (látky ovplyvňujúce lipidové tkanivo - organofosfát, toluén, benzén, acetón a iné). Bolo zistené, že takáto lézia môže byť spôsobená ketónmi počas vývoja ketoacidózy u pacientov s diabetes mellitus;
 • S kolapsom nádorov počas deštrukcie okolitého mäkkého tkaniva.

príznaky

Symptómy symptómov demyelinizácie závisia od umiestnenia zamerania v mozgu a porušenia jeho funkčných schopností.

Zvážte najčastejšie lézie a ich klinický prejav:

 • Pyramídové cesty - paréza a paralýza končatín, hypertonicita svalov, hyperreflexia, výskyt patologických reflexov;
 • Kmeňová časť - poruchy dýchania, narušená vegetatívna funkcia (vaskulárny kŕč, zvýšený alebo znížený krvný tlak), nesúlad mimických svalov;
 • Dolné časti miechy - dysfunkcia panvového orgánu;
 • Cerebellum - porušenie koordinácie, orientácie v priestore;
 • Optický nerv - porušenie vizuálneho vnímania pred čiastočnou alebo úplnou stratou videnia;
 • Kognitívne symptómy vo viacerých léziách nervového tkaniva.

Z hľadiska klinického obrazu považujeme niekoľko najčastejších demyelinizačných ochorení.

Roztrúsená skleróza je ochorenie centrálneho nervového systému charakterizované výskytom viacerých ložísk demyelinizácie mozgu, čo vedie k vývoju rôznych neurologických príznakov. Klinicky sa prejavuje formou jednostrannej alebo obojstrannej parézy alebo paralýzy, zhoršeného močenia a defekácie. Manifestácia ochorenia závisí od veľkosti lézií, ich lokalizácie a progresie demyelinizácie nervových vlákien.

Optickomyelitída je ochorenie charakterizované selektívnym poškodením optického nervu a segmentov miechy. Klinický obraz diemilizácie je vyjadrený v porušení vizuálnych funkcií (čiastočná strata videnia až po úplnú slepotu) a para- a tetraparézu v závislosti od postihnutého segmentu. Leukoencefalopatia je demyelinizačná choroba s fulminantným priebehom.

Centra demyelinizácie mozgu sú umiestnené asymetricky. Bolo zistené, že choroba je spôsobená vírusmi, ktorých nosičmi je väčšina populácie. Hlavným impulzom pre vývoj lézií je porušenie imunitného systému. Hlavné klinické symptómy sú spôsobené rozptýlenými ložmi demyelinizácie a prejavujú sa ako monoparéza alebo hemiparéza. Rozvoj duševných porúch, po ktorých nasleduje demencia, je pre túto chorobu veľmi špecifický.

Diagnostické metódy

Na zistenie zdroja demyelinizácie mozgu je potrebné vykonať inštrumentálne štúdie. Najbežnejšou a informatívnou metódou je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). MRI jasne ukazuje všetky štruktúry mozgového tkaniva a umožňuje detegovať ohniská demyelinizácie bielej hmoty až do 3 mm. Podľa veľkosti, polohy a polohy lézií môžete upraviť liečbu a prognózu pacienta.

Elektromyografia sa používa na diagnostiku lézií periférneho nervového systému. Metóda je založená na registrácii impulzov a detekcii porušení ich vodivosti.

Ak existuje podozrenie na autoimunitný mechanizmus vývoja ochorenia, uskutočňujú sa štúdie s obsahom špecifických protilátok.

liečba

Nie je možné úplne zastaviť demyelinizáciu. V súčasnej fáze je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu ohniska a obmedziť nástup príznakov. Liečba demyenalizačných chorôb mozgu nie je špecifická.

Hlavná liečba je zameraná na odstránenie symptómov a predpísané sú nasledujúce lieky:

 • Svalové relaxanciá sa používajú na zmiernenie zvýšeného svalového tonusu a uľahčenie pohybu;
 • Lieky, ktoré zvyšujú odolnosť neurónov voči poškodeniu zo skupiny nootropných liekov;
 • Kortikosteroidné protizápalové lieky na zmiernenie zápalových procesov.

Treba poznamenať osobitnú úlohu pri liečbe demyelinizačných ochorení interferónových liečiv - ß-interferónu. Liečba roztrúsenej sklerózy týmito liekmi ukázala dobré výsledky. Znižujú mieru poškodenia myelínu, čím sa znižuje rýchlosť vývoja ochorenia a postihnutia pacienta.

Filtrácia spinálnej tekutiny s odstránením antigénov a podávanie imunoglobulínov sa tiež bežne používa.

Na dosiahnutie stabilného procesu odpustenia sa pacientom odporúča dodržiavať zdravý životný štýl, miernu fyzickú aktivitu a pravidelnú liečbu v nemocničnom prostredí pod dohľadom špecialistov.

Demyelinizujúce ochorenia, ohniská demyelinizácie v mozgu: diagnostika, príčiny a liečba

Každoročne narastá počet ochorení nervového systému, sprevádzaných demyelinizáciou. Tento nebezpečný a väčšinou nezvratný proces ovplyvňuje bielu hmotnosť mozgu a miechy, vedie k pretrvávajúcim neurologickým poruchám a jednotlivé formy neopúšťajú pacientovi šancu žiť.

Demyelinizačné ochorenia sú stále častejšie diagnostikované u detí a relatívne mladých ľudí vo veku 40-45 rokov, existuje tendencia k atypickému priebehu patológie, jej rozšíreniu do tých geografických oblastí, kde bol výskyt veľmi nízky.

Otázka diagnostiky a liečby demyelinizačných ochorení je stále ťažká a slabo študovaná, ale výskum v oblasti molekulárnej genetiky, biológie a imunológie, ktorý sa aktívne uskutočňuje od konca minulého storočia, nám umožnil urobiť krok vpred týmto smerom.

Vďaka úsiliu vedcov objasňujú základné mechanizmy demyelinizácie a jej príčiny, vyvinuli schémy na liečbu jednotlivých chorôb a pomocou MRI ako hlavnej diagnostickej metódy umožňuje určiť patologický proces, ktorý už začal v počiatočných štádiách.

Príčiny a mechanizmy demyelinizácie

Vývoj demyelinizačného procesu je založený na autoimunizácii, keď sa v tele formujú špecifické proteíny-protilátky, ktoré napadajú zložky buniek nervového tkaniva. Vyvíjanie v reakcii na túto zápalovú reakciu vedie k nezvratnému poškodeniu procesov neurónov, deštrukcii ich myelínového puzdra a zhoršenému prenosu nervových impulzov.

Rizikové faktory pre demyelinizáciu:

 • Dedičná predispozícia (spojená s génmi šiesteho chromozómu, rovnako ako mutácie génov cytokínov, imunoglobulínov, proteínov myelínu);
 • Vírusová infekcia (herpes, cytomegalovírus, Epstein-Barr, rubeola);
 • Chronické ložiská bakteriálnej infekcie, prevoz H. pylori;
 • Otrava ťažkými kovmi, benzínovými parami, rozpúšťadlami;
 • Silný a dlhotrvajúci stres;
 • Vlastnosti stravy s prevahou bielkovín a tukov živočíšneho pôvodu;
 • Nepriaznivé podmienky prostredia.

Bolo pozorované, že demyelinizačné lézie majú určitú geografickú závislosť. Najväčší počet prípadov zaznamenáva v strednej a severnej časti Spojených štátov, Európy, pomerne vysoký výskyt na Sibíri v strednom Rusku. Na rozdiel od ľudí v afrických krajinách, Austrálii, Japonsku a Číne sú demyelinizujúce ochorenia veľmi zriedkavé. Rasa tiež hrá určitú úlohu: medzi demyelinizujúcimi pacientmi prevláda kaukazský.

Autoimunitný proces sa môže začať za nepriaznivých podmienok, potom má dedičnosť hlavnú úlohu. Preprava určitých génov alebo mutácií v nich vedie k nedostatočnej tvorbe protilátok, ktoré prenikajú cez hematoencefalickú bariéru a spôsobujú zápal pri deštrukcii myelínu.

Ďalším dôležitým patogenetickým mechanizmom je demyelinizácia proti infekciám. Cesta zápalu je trochu iná. Normálna reakcia na prítomnosť infekcie je považovaný za tvorbu protilátok proti proteínové zložky mikroorganizmov, ale stáva sa, že baktérie a vírusy tak proteínov sú podobné tým, ktoré v tkanivách pacienta, telo začne "zmiasť" ich vlastné a iní, napádať ako mikróby a vlastné bunky.

Zápalové autoimunitné procesy v počiatočných štádiách ochorenia vedú k reverzibilným poruchám vedenia impulzov a čiastočné zotavenie myelínu umožňuje neurónom vykonávať aspoň čiastočne funkcie. Postupom času dochádza k zničeniu membrán nervov, procesy neurónov sa "stávajú holými" a nič jednoducho neprenesie signály. V tejto fáze sa objaví pretrvávajúci a nezvratný neurologický deficit.

Na ceste k diagnostike

Symptomatológia demyelinizácie je extrémne rôznorodá a závisí od polohy lézie, priebehu konkrétnej choroby, rýchlosti progresie príznakov. Pacient obvykle vyvíja neurologické poruchy, ktoré sú často prechodné. Prvými príznakmi môžu byť poruchy videnia.

Keď pacient cíti, že niečo nie je v poriadku, ale už sa nedokáže zdôvodniť zmeny s únavou alebo stresom, ide na lekára. Je mimoriadne problematické podozrenie na určitý typ demyelinizačného procesu len na základe klinickej praxe a špecialista nie vždy má jasnú dôveru v demyelinizáciu, a preto nie je potrebný ďalší výskum.

príklad demyelinizačných ložísk pri roztrúsenej skleróze

Hlavným a veľmi informatívnym spôsobom diagnostikovania demyelinizačného procesu sa tradične považuje za MRI. Táto metóda je neškodná, môže byť použitá pre pacientov rôzneho veku, tehotné ženy a kontraindikácie sú nadmerná váha, strach z obmedzených priestorov, prítomnosť kovových štruktúr, ktoré reagujú na silné magnetické pole, duševné choroby.

Okrúhle alebo oválne hyperintenzné ložiská demyelinizácie na MRI sa nachádzajú hlavne v bielej hmote pod kortikálnou vrstvou, okolo komôr mozgu (periventrikulárne), difúzne rozptýlené, majú rozdielne veľkosti - od niekoľkých milimetrov po 2-3 cm. tieto "mladé" oblasti demyelinizácie nahromadia kontrastný prostriedok lepšie ako dlhodobo existujúce.

Hlavnou úlohou neurologu pri zisťovaní demyelinizácie je určiť špecifickú formu patológie a vybrať vhodnú liečbu. Predpoveď je nejasná. Napríklad, je možné žiť tucet alebo viac rokov s roztrúsenou sklerózou, a s inými odrodami môže priemerná dĺžka života dosiahnuť rok alebo menej.

Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza (MS) je najbežnejšou formou demyelinizácie, ktorá postihuje približne 2 milióny ľudí na Zemi. Medzi pacientmi prevládajú mladí ľudia a ľudia stredného veku vo veku 20-40 rokov, ženy sú častejšie choré. V hovorovej reči ľudia ďaleko od medicíny často používajú termín "skleróza" vo vzťahu k zmenám súvisiacim s vekom spojenými so zhoršenou pamäťou a procesmi myslenia. MS s touto "sklerózou" nemá čo robiť.

Ochorenie je založené na autoimunizácii a poškodení nervových vlákien, rozpadu myelínu a následnej výmene týchto ohniskov spojivovým tkanivom (teda "skleróza"). Charakterizovaná difúznou povahou zmien, tj demyelinizácia a skleróza, sa vyskytujú v rôznych častiach nervového systému a nevykazujú jasnú štruktúru jeho distribúcie.

Príčiny tejto choroby sa neskončili. Zohľadňuje sa komplexný účinok dedičnosti, vonkajších stavov, infekcie baktériami a vírusmi. Je potrebné poznamenať, že frekvencia PC je vyššia tam, kde je menej slnečného svetla, to znamená ďalej od rovníka.

Zvyčajne sú naraz ovplyvnené niektoré časti nervového systému a je možné zapojenie mozgu aj miechy. Výraznou črtou je detekcia plakiet rôzneho predpisu na MRI: od veľmi čerstvých po sklerotizované. Toto naznačuje chronickú, pretrvávajúcu povahu zápalu a vysvetľuje rôzne symptómy so zmenou symptómov, ako postupuje demyelinizácia.

Symptómy MS sú veľmi rozdielne, lebo postihujú postihnutie viacerých častí nervového systému súčasne. K dispozícii sú:

 • Paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy, konvulzívne kontrakcie určitých svalových skupín;
 • Porucha rovnováhy a jemné motorické zručnosti;
 • Oslabenie svalov na tvári, zmeny v reči, prehĺtanie, ptóza;
 • Patológia citlivosti, povrchná aj hlboká;
 • Na strane panvových orgánov - oneskorenie alebo inkontinencia, zápcha, impotencia;
 • So zapojením optických nervov - znížená zraková ostrosť, zúžené polia, zhoršené vnímanie farby, kontrastu a jasu.

Popísané príznaky sú kombinované so zmenami v duševnej sfére. Pacienti sú depresívni, emocionálne pozadie sa zvyčajne znižuje, existuje tendencia depresie alebo naopak eufória. Keď počet a veľkosť ohniskov demyelinizácie v bielej hmoty mozgu narastá, pokles inteligencie a kognitívnej aktivity súvisí so zmenami v motorických a citlivých oblastiach.

Pri skleróze multiplex bude prognóza výhodnejšia, ak ochorenie začne s poruchou citlivosti alebo so zrakovými príznakmi. V prípade, že sa objavia prvé poruchy pohybu, rovnováhy a koordinácie, prognóza je horšia, pretože tieto príznaky naznačujú poškodenie mozoček a subkortikálnych vodivých ciest.

Video: MRI pri diagnostike demyelinizujúcich zmien v MS

Marburgovu chorobu

Marburgova choroba je jednou z najnebezpečnejších foriem demyelinizácie, pretože sa náhle rozvinie, príznaky sa rýchlo zvyšujú, čo vedie k smrti pacienta za niekoľko mesiacov. Niektorí vedci ho pripisujú formám roztrúsenej sklerózy.

Nástup choroby sa podobá na všeobecný infekčný proces, horúčka, sú možné generalizované kŕče. Rýchlo tvoriace ložiská zničenia myelínu vedú k rôznym ťažkým pohybovým poruchám, zhoršeniu citlivosti a vedomia. Charakterizovaná meningeálnym syndrómom so silnou bolesťou hlavy, zvracaním. Často zvyšuje intrakraniálny tlak.

Malignita Marburgovej choroby je spojená s prevládajúcou léziou mozgového kmeňa, kde sú koncentrované hlavné cesty a jadro kraniálnych nervov. Smrť pacienta nastáva v priebehu niekoľkých mesiacov od nástupu ochorenia.

Devikova choroba

Devika choroba je demyelinizačný proces, ktorý ovplyvňuje optické nervy a miechu. Ak začal akútne, patológia rýchlo postupuje, čo vedie k vážnym poruchám zraku a slepote. Zapojenie miechy stúpa a je sprevádzané parézou, paralýzou, poruchou citlivosti a poruchou panvových orgánov.

Nasadené príznaky sa môžu vytvoriť približne za dva mesiace. Prognóza ochorenia je slabá, najmä u dospelých pacientov. U detí je o niečo lepšie včasné vymenovanie glukokortikosteroidov a imunosupresív. Liečebné schémy ešte neboli vyvinuté, takže sa terapia znižuje na zmiernenie príznakov, predpisovanie hormónov a podporné činnosti.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PMLE)

PMLE je demyelinizujúca choroba mozgu, ktorá je bežnejšie diagnostikovaná u starších ľudí a je sprevádzaná mnohonásobným poškodením centrálneho nervového systému. Na klinike sú parézy, kŕče, nerovnováha a koordinácia, zrakové poruchy charakterizované poklesom inteligencie až po ťažkú ​​demenciu.

Demyelinizačné lézie bielej hmoty mozgu s progresívnou multifokálnou leukoencefalopatiou

Charakteristickým znakom tejto patológie je kombinácia demyelinizácie s defektmi získanej imunity, ktorá je pravdepodobne hlavným faktorom patogenézy.

Guillain-Barreho syndróm

Guillain-Barreov syndróm je charakterizovaný léziami periférnych nervov typu progresívnej polyneuropatie. Medzi pacientmi s takouto diagnózou je dvakrát viac mužov, patológia nemá vekovú hranicu.

Symptomatológia sa znižuje na parézu, paralýzu, bolesť chrbta, kĺby, svaly končatín. Časté arytmie, potenie, kolísanie krvného tlaku, čo naznačuje autonómnu dysfunkciu. Prognóza je priaznivá, ale v piatej časti pacientov zostávajú zbytkové príznaky poškodenia nervového systému.

Charakteristiky liečby demyelinizačných ochorení

Na liečbu demyelinizácie sa používajú dva prístupy:

 • Symptomatická liečba;
 • Patogenetická liečba.

Patogenetická terapia je zameraná na obmedzenie procesu deštrukcie myelínových vlákien, elimináciu cirkulujúcich autoprotilátok a imunitných komplexov. Interferóny - betaferón, Avonex, Copaxon - sa bežne uznávajú ako lieky podľa výberu.

Betaferon sa aktívne používa na liečbu roztrúsenej sklerózy. Dokázalo sa, že s dlhodobým vymenovaním v množstve 8 miliónov jednotiek sa riziko progresie ochorenia zníži o jednu tretinu, pravdepodobnosť invalidity a frekvencia exacerbácií sa znižuje. Liečivo sa podáva injekčne pod kožu každý druhý deň.

Imunoglobulínové prípravky (sandoglobulín, ImBio) sú zamerané na zníženie produkcie autoprotilátok a na zníženie tvorby imunitných komplexov. Používajú sa na exacerbáciu mnohých demyelinizačných ochorení počas piatich dní, intravenózne podávaných v dávke 0,4 gramov na kilogram telesnej hmotnosti. Ak sa nedosiahne požadovaný účinok, liečba môže pokračovať na polovicu dávky.

Na konci minulého storočia sa vyvinula metóda filtrácie CSF, v ktorej sa autoprotilátky odstránili. Priebeh liečby zahŕňa až osem procedúr, počas ktorých prechádzajú špeciálne filtre až 150 ml cerebrospinálnej tekutiny.

Pre demyelinizáciu sa tradične používa plazmaferéza, hormonálna terapia a cytostatika. Plasmaferéza je zameraná na odstránenie cirkulujúcich protilátok a imunitných komplexov z krvného obehu. Glukokortikoidy (prednizón, dexametazón) znižujú aktivitu imunitného systému, potláčajú produkciu antimyelínových proteínov a majú protizápalový účinok. Sú predpísané až do týždňa vo veľkých dávkach. Cytostatiká (metotrexát, cyklofosfamid) sú použiteľné v ťažkých formách patológie s ťažkou autoimunizáciou.

Symptomatická liečba zahŕňa nootropické lieky (piracetam), lieky proti bolestiam, antikonvulzíva, neuroprotektory (glycín, Semax), svalové relaxancie (mydokalmy) na spastickú paralýzu. Na zlepšenie prenosu nervov sú predpísané vitamíny B a v depresívnych prípadoch sú predpísané antidepresíva.

Liečba demyelinizačnej patológie nemá za cieľ úplne zbaviť pacienta chorobu v dôsledku zvláštnosti patogenézy týchto ochorení. Jeho cieľom je zabrániť deštruktívnemu pôsobeniu protilátok, predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu. Medzinárodné skupiny boli vytvorené na ďalšie štúdium demyelinizácie a úsilie vedcov z rôznych krajín už poskytuje pacientom účinnú pomoc, aj keď prognóza v mnohých formách zostáva veľmi vážna.

Symptómy demyelinizujúceho ochorenia mozgu

Pre normálnu interakciu neurónov (nervových buniek) medzi sebou as inými štruktúrami tela je veľmi dôležité nielen ich vnútorný obsah, ale aj membrána obsahujúca látku myelín. Jeho súčasťou sú lipidy a bielkoviny.

Ak je takýto "obal" neurónov z akéhokoľvek dôvodu zničený, prenos nervových impulzov je nemožný. Tieto dôsledky môžu viesť k demyelinizácii ochorení mozgu, ktoré môžu výrazne ovplyvniť myseľ a dokonca aj životaschopnosť osoby.

Podstata patológie

Väčšina ľudí nevie, čo to je, čo je demyelinizácia mozgu. Demyelinizačné ochorenia nervového systému sa vyskytujú u detí i dospelých. Zaujímavé je, že frekvencia ich výskytu súvisí s geografickou polohou a rasou: najväčší počet pacientov s takouto diagnózou patrí belochom a pozoruje sa v Európe a Amerike.

Neuróny majú špecifický tvar, ktorý ich odlišuje od všetkých ostatných typov buniek. Majú veľmi dlhé procesy, z ktorých niektoré sú pokryté myelínovým puzdrom, čo umožňuje prenos nervových impulzov a robí tento proces rýchlejšie. Ak sa myelín zrútil, príloha buď nebude schopná komunikovať s inými neurónmi prostredníctvom elektrofyziologických impulzov, alebo tento proces bude veľmi ťažký.

Následne bude trpieť štruktúra ľudského tela, ktorej inervácia je spojená s poškodeným nervom. To znamená, že zmiznutie myelínového puzdra môže mať rôzne príznaky a dôsledky. Pacienti s podobnými diagnózami, ale s odlišnou lokalizáciou nidusu môžu žiť počas iného časového obdobia, prognóza závisí od významu postihnutej štruktúry.

Veľmi dôležitú úlohu pri ničení škrupiny zohráva imunitný systém, ktorý náhle napadne živé štruktúry tela.

V mnohých prípadoch to je spôsobené tým, že imunita veľmi rýchlo reaguje na infekčné patogény v medulácii a súčasne na štrukturálne zložky centrálneho nervového systému; takzvaná autoimunitná reakcia sa vyvíja. Existujú však iné, neinfekčné príčiny takýchto porúch.

dôvody

Niektoré príčiny tejto choroby CNS nezávisia od životného štýlu (napríklad z dedičnosti), iné súvisia s odmietavým postojom človeka k vlastnému zdraviu.

S najväčšou pravdepodobnosťou dochádza k demyelinizácii mozgu pod vplyvom viacerých faktorov súčasne.

Vývoj tejto choroby môže súvisieť s nasledujúcimi faktormi:

 1. Vady dedičných informácií súvisiacich s tvorbou myelínového puzdra.
 2. Škodlivé návyky, ktoré spôsobujú otravu neurónov dymom, omamnými látkami a alkoholom.
 3. Dlhodobé vystavenie stresu.
 4. Vírusy (ružienka, herpes choroby, osýpky)
 5. Neuroinfekcie ovplyvňujúce nervové bunky.
 6. Očkovanie proti hepatitíde.
 7. Autoimunitné ochorenie, proti ktorému je deštrukcia myelínového plášťa.
 8. Poruchy metabolizmu.
 9. Paraneoplastický proces, ktorý sa vyvíja v dôsledku rastu nádorov.
 10. Intoxikácia s akýmikoľvek silnými škodlivými látkami (vrátane tých, ktoré sa používajú v každodennom živote - farby, acetón, ľanový olej), ako aj toxické metabolické produkty.

Odrody choroby

Klasifikácia tejto choroby je založená na rozdelení základných príčin ochorenia:

 1. Ak je myelín v tele zničený z dedičných dôvodov, hovorí o myelinoplastike.
 2. Ak sa škrupina vyrába a funguje správne, ale potom zmizne v dôsledku pôsobenia faktorov tretej strany, hovorí o myelinopatii.

Okrem toho existujú závažné ochorenia, ktoré sú zahrnuté v koncepcii "demyelinizujúceho ochorenia centrálneho nervového systému":

 1. Najčastejšia patológia tohto typu - roztrúsená skleróza - postihuje všetky časti centrálneho nervového systému. Charakteristické príznaky sú veľmi rozmanité.
 2. Progresívna multifokálna leukoencefalopatia.
 3. Marburgova choroba.
 4. Akútna rozšírená encefalomyelitída.
 5. Devikova choroba.

symptomatológie

Príznaky závisia od typu ochorenia a kde sa nachádzajú ložiská demyelinizácie mozgu.

Predovšetkým roztrúsená skleróza sa vyznačuje nasledujúcim súborom znakov:

 1. Zmeny v pomere intenzity šľachy a niektorých kožných reflexov, parezy, svalové kŕče.
 2. Zmeny v charakteristike videnia (skreslenie poľa, jasnosť, kontrast, vzhľad hovädzieho dobytka).
 3. Zmeny v citlivosti rôznych analyzátorov.
 4. Známky dysfunkcie mozgového kmeňa a nervov, anatomicky spojené s mozgom (bulbar syndróm, dysfunkcia mimických svalov, nystagmus).
 5. Dysfunkcia panvových orgánov (impotencia, zápcha, inkontinencia moču).
 6. Neuropsychologické zmeny (pokles inteligencie, depresívne stavy, eufória).

Marburgova choroba (roztrúsená encefalomyelitída) je prechodné, smrteľné ochorenie, ktoré môže za niekoľko mesiacov zabiť človeka. Existuje klasifikácia, ktorou táto choroba patrí do formy roztrúsenej sklerózy. Vyznačuje sa infekčnou chorobou, v ktorej sa vyskytujú tieto príznaky:

 1. Rýchlo sa rozvíjajúca demyelinizačná patológia ovplyvňuje mozgový kmeň a nervy spojené s ním.
 2. Zvýšený intrakraniálny tlak.
 3. Zhoršená funkcia a citlivosť motora.
 4. Často sa vyskytuje bolesť hlavy, sprevádzaná vracaním.
 5. Existujú kŕče.

Devikova choroba je proces demyelinizácie, ktorý prevažne zahŕňa optické nervy, ako aj substanciu miechy. Choroba sa u dospelých považuje za nebezpečnejšia a menej nebezpečná pre deti, najmä ak začnete liečbu hormonálnymi liekmi včas. Príznaky tejto patológie sú nasledovné:

 1. Problémy s videním vedúce k úplnej slepote.
 2. Ochrnutie.
 3. Dysfunkcia panvových orgánov.

Ďalšia patológia progresívnej multifokálnej leukoencefalopatie sa vyznačuje kombináciou imunitných zmien spôsobených vonkajšími faktormi a výskytom demyelinizovaných ložísk. Podozrenie z takéhoto ochorenia môže byť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Znížená vizuálna kapacita.
 2. Znížená inteligencia.
 3. Strata koordinácie
 4. Kŕče.
 5. Paréza.

Ako viete, takéto problémy výrazne znižujú kvalitu života.

diagnostika

Iba podľa klinických symptómov lekár nebude schopný určiť presnú diagnózu a ešte viac - zvolí správnu liečbu. Preto sú takéto diagnostické štúdie potrebné, ktoré umožňujú identifikovať patologické procesy vyskytujúce sa v mozgu.

 1. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je veľmi informatívne. Poskytuje príležitosť zistiť, či existujú jediné ohniská alebo viacnásobné umiestnenie. Veľmi často snímky MRI ukazujú zmeny v čelných lalokoch, lokalizované periventrikulárne alebo subkortikálne.
 2. Elektronéromyografia umožňuje nielen určiť lokalizáciu ohniskov, ale aj stupeň rozpadu nervovej štruktúry.
 3. Nedávno bol vyvinutý spôsob evokovaných potenciálov, ktorý umožňuje vyhodnotiť proces vedenia nervových impulzov zaznamenávaním elektrickej aktivity mozgových štruktúr.

Liečebné metódy

Liečba takýchto komplexných ochorení zahŕňa dva hlavné prístupy: kontrolu patologických javov v centrálnom nervovom systéme a boj proti autoimunitným procesom (patogénna terapia) a zmiernenie symptómov.

interferón

Prvý smer liečby zahŕňa určenie liekov obsahujúcich interferón. Vplyv na imunitu zahŕňa elimináciu tých imunitných komplexov a protilátok, ktoré sú v krvi pacienta.

Lieky sa môžu podávať intravenózne, subkutánne a v prípade ich dlhodobého užívania je riziko náhleho progresu skutočne znížené.

Plazmová výmena

Ďalším spôsobom, ako odstrániť myelín-nebezpečné protilátky, je filtrácia mozgovomiechovej tekutiny. Počas každého z ôsmich po sebe idúcich postupov sa okolo 150 mg CSF prechádza cez špeciálne filtre. Na ten istý účel sa plazmaferéza používa aj na odstránenie protilátok, ktoré cirkulujú v cievach pacienta a smerujú do mozgu.

hormóny

Hormonálna terapia tiež pomáha odstrániť agresívne biochemické zlúčeniny z krvi, ktoré zničia neurónovú membránu. Ak sa vysloví autoimunizácia, odporúča sa použiť cytostatiku.

nootropiká

Symptomatická liečba zahŕňa použitie nootropických liekov, ktoré chránia nervový systém pred patologickými účinkami choroby. Tieto lieky sa užívajú dlho, ale nemajú nepriaznivý vplyv na telo.

Nootropika nielen stimulujú myslenie a optimalizujú základné duševné procesy, ale tiež zabraňujú smrti neurónov a súvisiacich buniek z nedostatku kyslíka. Pod vplyvom sa zlepšuje venózny obeh a včasný odtok krvi z mozgu, čím sa znižuje citlivosť mozgových štruktúr na toxické látky.

Napriek mnohým pozitívnym účinkom nootropiká stále majú kontraindikácie: nemôžu sa užívať s anemickými kosáčikmi, drogovou závislosťou, neurózou, cerebrovaskulárnou insuficienciou a niektorými inými stavmi.

Svalové relaxancie

S týmito patológiami môže nastať situácia, keď neuróny so zničenou membránou zastavia vysielanie signálov na uvoľnenie svalov a sú v nepretržitom napätí. Na odstránenie tohto problému sú predpísané svalové relaxanciá.

Protizápalové lieky

Na zníženie intenzity zápalu a spomalenie násilnej reakcie tela na vlastné zápalové tkanivá sú potrebné protizápalové lieky. Pod vplyvom týchto ciev prestáva byť cievna sieť v CNS taká priepustná pre autoprotilátky a imunitné komplexy.

Ľudové metódy

Liečba pomocou obľúbených, netradičných metód môže byť iba pomocná. Takéto choroby sa nedajú prekonať pomocou bylín, domácich postupov. Niektoré spôsoby posilnenia imunitného systému však môžu byť vhodné. V takom prípade by mali byť všetky lekárske predpisy prejednané so svojím lekárom.

záver

Také patologické zmeny v centrálnom nervovom systéme môžu spôsobiť mnoho faktorov, ale človek by si mal pamätať, že v niektorých prípadoch môže zabrániť vzniku nebezpečného ochorenia. Napríklad tým, že sa zabráni prehnaniu a komunikácii s ľuďmi infikovanými infekciou, je možné znížiť riziko vzniku násilných imunitných reakcií, ktoré môžu spôsobiť deštrukciu štruktúr ich vlastného organizmu. Zaoberá sa vytvrdzovaním tela a základnými fyzickými cvičeniami, je možné občas zvýšiť odolnosť voči mnohým negatívnym účinkom.

Demyelinizácia mozgu: príznaky, liečba

Myelín je tuková látka, ktorá tvorí plášť nervových vlákien. Táto škrupina slúži ako izolácia, ktorá neumožňuje vzrušenie rozšírenia na susedné vlákna. Zároveň existujú zvláštne okná v myelínovom puzdre - priestore, kde nie je prítomný myelín. Ich prítomnosť veľmi urýchľuje prenos nervových impulzov. Ak je narušená myelinizácia nervových vlákien, naruší sa vodivosť nervového tkaniva a objavia sa rôzne neurologické poruchy.

Keď sa demyelinizačné procesy vyskytujú v mozgu, narušenie vnímania, koordinácie pohybov a duševných funkcií. V závažných prípadoch môže tento proces viesť k invalidite a smrti pacienta. V súčasnosti sú známe tri demyelinizačné ochorenia mozgu:

 • Roztrúsená skleróza.
 • Progresívna multifokálna leukoencefalopatia.
 • Akútna rozšírená encefalomyelitída.

Príčiny procesov demyelinizácie

Demyelinizačné procesy sa považujú za autoimunitné poškodenie mozgu. Medzi dôvody, prečo je vlastná tkanina človeka vnímaná imunitným systémom ako cudzí, môže byť:

 • Reumatické ochorenia.
 • Vrodené poruchy v štruktúre myelínu.
 • Vrodená alebo získaná patológia imunitného systému.
 • Infekčné lézie nervového systému.
 • Metabolické choroby.
 • Nádorové a paraneoplastické procesy.
 • Intoxikácie.

Pri všetkých týchto ochoreniach sa myelínové puzdro nervového tkaniva zničí a nahradí formami spojivového tkaniva.

Roztrúsená skleróza

Toto je najčastejšie demyelinizačné ochorenie. Jeho zvláštnosťou je, že ohniská demyelinizácie sa nachádzajú naraz v niekoľkých častiach centrálneho nervového systému, a preto sú príznaky rôznorodé. Prvé známky ochorenia sa objavujú vo veku približne 25 rokov, častejšie u žien. U mužov je roztrúsená skleróza menej častá, ale postupuje rýchlejšie.

príznaky

Symptómy roztrúsenej sklerózy závisia od toho, ktoré časti centrálneho nervového systému sú najviac postihnuté ochorením. V tejto súvislosti existuje niekoľko skupín:

 • Pyramídové symptómy - paréza končatín, svalové kŕče, kŕče, zvýšené reflexie šľachy a oslabenie kože.
 • Symptómy kmeňa - nystagmus (oko sa trasie) v rôznych smeroch, znižuje závažnosť výrazov tváre, ťažkosti so zameraním očí.
 • Príznaky panvy - dysfunkcia panvových orgánov sa vyskytuje pri poškodení jadier miechy.
 • Cerebelové príznaky - nekoordinovanosť, nestabilná chôdza, závrat.
 • Vizuálna strata vizuálnych polí, znížená citlivosť na kvety, znížený kontrast vnímania, škótómy (tmavé škvrny pred očami).
 • Zníženie citlivosti - parestézia (rukavice), narušenie vibrácií a teplotná citlivosť, pocit tlaku v končatinách.
 • Duševné symptómy - hypochondria, apatia, nízka nálada.

Tieto symptómy sa zriedka vyskytujú spoločne, pretože sa choroba postupne rozvíja po mnoho rokov.

diagnostika

Najbežnejšou metódou diagnostiky roztrúsenej sklerózy je MRI. Umožňuje vám identifikovať ohniská demyelinizácie mozgu. Na obrázkoch vyzerajú ako svetlé oválne škvrny na pozadí mozgu. Typická poloha je blízko komôr mozgu a nižšia v blízkosti kôry. S dlhým priebehom ochorenia sa lézie spájajú, veľkosť komôr mozgu sa zvyšuje (znak atrofie).

Metóda vyvolaných potenciálov umožňuje určiť stupeň rušenia nervového vedenia. Zároveň sa hodnotí kožné, vizuálne a sluchové potenciály.

Elektronéromyografia - metóda podobná EKG, vám umožňuje určiť centrá ničenia myelínu, vidieť ich hranice a posúdiť mieru poškodenia nervov.

Imunologické metódy určujú prítomnosť protilátok v cerebrospinálnej tekutine a vírusových antigénoch.

Okrem týchto metód sa môžu použiť aj iné, napríklad umožňujúce zistiť prítomnosť intoxikácie.

liečba

Kompletná liečba roztrúsenej sklerózy nie je možná, ale existujú veľmi účinné metódy patogenetickej a symptomatickej liečby. Použitie interferónu - Rebifu, Betaferonu sa ukázalo ako dobré. Na pozadí týchto liekov sa miera progresie ochorenia spomaľuje, frekvencia exacerbácií klesá, podmienky vedúce k invalidite sa zriedkavo rozvíjajú.

Na odstránenie patologických komplexov antigén-protilátka sa používa plazmaferéza a imunofiltrácia mozgovomiechovej tekutiny.

Na udržanie kognitívnych funkcií sú predpisované nootropické lieky (piracetam), neuroprotektory, aminokyseliny (glycín), sedatívne lieky.

Pacientom sa odporúča dodržiavať denný režim, miernu fyzickú aktivitu vo voľnom priestranstve, liečbu sanatoria.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia

Na rozdiel od roztrúsenej sklerózy sa vyvíja s výrazným potlačením imunitného systému. Jeho príčinou je aktivácia polyomavírusu (bežná u 80% ľudí). Poškodenie mozgu je asymetrické, medzi príznakmi - strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, až do hemiparézy, hemianopia (strata zraku v jednom oku). Porušenia sa vždy vyvíjajú na jednej strane. Charakterizovaný rýchlym vývojom demencie a osobnostných zmien. Choroba sa považuje za nevyliečiteľnú.

Akútna diseminujúca encefalomyelitída

Ide o polyetiologické ochorenie postihujúce mozog a miechu. Demyelinizačné ohniská sú rozptýlené v mnohých častiach centrálneho nervového systému. Symptómy - ospalosť, bolesť hlavy, konvulzívny syndróm, poruchy spôsobené porážkou konkrétnej oblasti centrálneho nervového systému. Liečba choroby závisí od dôvodu, ktorý spôsobil v tomto konkrétnom prípade. Po zotavení môžu zostať neurologické poruchy - paréza, paralýza, zhoršenie zraku, sluch, koordinácia.

Demyelinizácia mozgu

Demyelinizačný proces je patologický stav, pri ktorom dochádza k deštrukcii myelínu bielej hmoty centrálneho alebo periférneho nervového systému. Myelín je nahradený vláknitým tkanivom, čo vedie k narušeniu prenosu impulzov pozdĺž vodivých ciest mozgu. Táto choroba patrí autoimunitnej a v posledných rokoch došlo k zvýšeniu jej frekvencie. Počet prípadov zistenia tejto choroby u detí a ľudí vo veku nad 45 rokov sa tiež zvyšuje, stále viac chorôb sa zaznamenáva v geografických regiónoch, ktoré pre nich neboli typické. Výskum vedúcich vedcov v oblasti imunológie, neurogenetiky, molekulárnej biológie a biochémie urobil vývoj tejto choroby zrozumiteľnejší, čo umožňuje vývoj nových technológií na jej liečbu.

príčiny

Demyelinizujúca choroba mozgu sa môže vyvinúť z mnohých dôvodov, hlavné sú uvedené nižšie.

 1. Imunitná reakcia na proteíny, ktoré sú súčasťou myelínu. Tieto proteíny začínajú byť imunitným systémom vnímané ako cudzie a napadnuté, čo spôsobuje ich zničenie. Toto je najnebezpečnejšia príčina ochorenia. Spúšťačom na spustenie takého mechanizmu môže byť infekcia alebo vrodené znaky imunitného systému: viacnásobná encefalomyelitída, roztrúsená skleróza, Guillain-Barréov syndróm, reumatické ochorenia a infekcie v chronickej forme.
 2. Neuroinfekcia: Niektoré vírusy môžu infikovať myelín, čo má za následok demyelinizáciu mozgu.
 3. Zlyhanie mechanizmu metabolizmu. Tento proces môže byť sprevádzaný podvýživou myelínu a jeho následnou smrťou. To je typické pre patológiu, ako je ochorenie štítnej žľazy, diabetes.
 4. Intoxikácia chemikáliami inej povahy: silné alkoholické, narkotické, psychotropné, jedovaté látky, výrobky z výroby farieb a lakov, acetón, sušiaci olej alebo otravy životne dôležitými aktivitami organizmu: peroxidy, voľné radikály.
 5. Paraneoplastické procesy sú patológie, ktoré sú komplikáciou nádorových procesov.
  Nedávne štúdie potvrdzujú, že spustenie mechanizmu tejto choroby hrá dôležitú úlohu pri interakcii faktorov prostredia a dedičnej predispozície. Vzťah medzi geografickou polohou a pravdepodobnosťou výskytu choroby. Okrem toho hrajú dôležitú úlohu vírusy (ružienka, osýpky, Epstein-Barr, herpes), bakteriálne infekcie, stravovacie návyky, stres, ekológia.

Klasifikácia tejto choroby sa vykonáva v dvoch typoch:

 • myelinoklasma - genetická predispozícia k urýchlenej deštrukcii myelínového puzdra;
 • Myelinopatia - zničenie myelínového puzdra, ktoré už vzniklo v dôsledku akýchkoľvek príčin, myelínom nie je spojené.

príznaky

Demyelinizačný proces samotného mozgu nedáva žiadne jasné príznaky. Úplne závisia od toho, ktoré štruktúry centrálneho alebo periférneho nervového systému lokalizujú túto patológiu. Existujú tri hlavné demyelinizačné ochorenia: roztrúsená skleróza, progresívna multifokálna leukoencefalopatia a akútna diseminovaná encefalomyelitída.

Roztrúsená skleróza - najčastejšia choroba medzi nimi, sa vyznačuje porážkou niekoľkých častí centrálneho nervového systému. Je to sprevádzané širokou škálou príznakov. Nástup choroby sa prejavuje v mladom veku - asi 25 rokov a je bežnejší u žien. Muži sa ochorejú menej často, ale ochorenie sa prejavuje v progresívnejšej forme. Príznaky roztrúsenej sklerózy sú podmienene rozdelené do 7 hlavných skupín.

 1. Pyramídová trauma: paréza, klonusy, oslabenie kože a zvýšenie reflexov šľachy, spastický svalový tonus, patologické príznaky.
 2. Poškodenie mozgového kmeňa a nervov lebky: horizontálny, vertikálny alebo mnohonásobný nystagmus, oslabenie tvárových svalov, inter-nukleárna oftalmoplegia, bulbar syndróm.
 3. Dysfunkcia panvových orgánov: inkontinencia moču, nutkanie na močenie, zápcha, porucha potencie.
 4. Choroba cerebellum: nystagmus, ataxia trupu, končatiny, asynergia, svalová hypotónia, dysmetria.
 5. Zhoršenie zraku: strata ostrosti, skotóm, zhoršenie vnímania farieb, zmeny vo vizuálnych poliach, poškodenie jasu, kontrast.
 6. Senzorické poruchy: skreslenie vnímania teploty, dysestézia, citlivá ataxia, pocit tlaku v končatinách, skreslenie citlivosti na vibrácie.
 7. Neuropsychologické poruchy: hypochondria, depresia, eufória, asténia, intelektuálne poruchy, poruchy správania.

diagnostika

Najdôležitejšou výskumnou metódou, ktorá môže odhaliť ložiská demyelinizácie mozgu, je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Typickým obrazom tejto choroby je identifikácia oválnych alebo guľovitých ohniskov v rozmedzí od 3 mm do 3 cm v ľubovoľnej časti mozgu. Typické pre lokalizáciu v tejto patológii je oblasť subkortikálnych a periventrikulárnych zón. Ak choroba trvá dlho, potom sa tieto lézie môžu zlúčiť. MRI tiež ukazuje zmeny v subarachnoidných priestoroch, zvýšenie komorového systému v dôsledku atrofie mozgu.

Relatívne nedávno sa začala používať metóda evokovaných potenciálov na diagnostiku dimeilizujúcich ochorení. Ukazujú sa tri ukazovatele: somatosenzorické, vizuálne a sluchové. To umožňuje posúdiť porušovanie vo vedení impulzov v mozgovom kmeni, vizuálnych orgánoch a mieche.

Elektronéromyografia ukazuje prítomnosť axonálnej degenerácie a umožňuje určiť zničenie myelínu. Použitím tejto metódy sa dosahuje aj kvantitatívne hodnotenie stupňa autonómnych porúch.

Imunologický plán podlieha oligoklonálnym imunoglobulínom obsiahnutým v mozgovomiechovej tekutine. Ak je ich koncentrácia vysoká, indikuje aktivitu patologického procesu.

liečba

Liečba demyelinizačných ochorení je špecifická a symptomatická. Nový výskum v medicíne umožnil dosiahnuť dobrý úspech v špecifických metódach liečby. Beta-interferóny sa považujú za jeden z najefektívnejších liekov, medzi ktoré patrí aj Rebife, Betaferon, Avanex. Klinické štúdie betaferónu preukázali, že jeho použitie znižuje rýchlosť progresie ochorenia o 30%, zabraňuje vzniku postihnutia a znižuje frekvenciu exacerbácií.

Odborníci stále viac uprednostňujú spôsob intravenózneho podávania imunoglobulínov (bioven, sandoglobulínu, venoglobulínu). Teda liečba exacerbácií ochorenia. Pred viac ako 20 rokmi bola vyvinutá nová, pomerne účinná metóda na liečbu demyelinizačných ochorení - imunofiltrácia cerebrospinálnej tekutiny. V súčasnosti prebiehajú štúdie o liekoch, ktorých činnosť je zameraná na zastavenie procesu demyelinizácie.

Ako prostriedok špecifickej liečby sa používajú kortikosteroidy, plazmaferéza, cytostatiká. Nootropika, neuroprotektory, aminokyseliny, svalové relaxanty sú tiež široko používané.

Symptómy a liečba demyelinizujúcich ochorení mozgu

Jednou z najnebezpečnejších patológií, ktoré postihujú nervový systém, je demyelinizačná choroba mozgu. Výsledkom je deštrukcia myelínu s jeho nahradením vláknitým tkanivom. To sa môže stať v ktorejkoľvek časti mozgu (čelné, okcipitálne, temporálne laloky). Takéto procesy vedú k narušeniu prenosu nervových impulzov. Demyelinizácia sa vzťahuje na ochorenia autoimunitnej povahy a nedávno došlo k zvýšeniu tejto patológie u detí a ľudí starších ako 45 rokov. Aké sú príčiny, povaha a liečba tejto patológie mozgu?

Hlavné príčiny demyelinizácie ochorenia

Medzi hlavné dôvody, v dôsledku ktorých sa demyelinizácia mozgu začína rozvíjať v tele, možno pripísať:

 1. Reakcia ľudského imunitného systému na proteín, ktorý tvorí myelín. V dôsledku nezvratných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele, takýto proteín začne vnímať imunitný systém ako cudzí. Bunky ho začnú útočiť a postupne ho zničiť. Tento dôvod je najnebezpečnejší. Tento mechanizmus môže byť spustený požitím infekcie alebo znakmi imunitného zákroku osoby, ktoré sú dedičné. Patria medzi ne roztrúsená skleróza, viacnásobná encefalomyelitída atď.
 2. Demyelinizačný proces sa môže začať odozvou na prítomnosť neuroinfekcie, ktorá špecificky zacieľuje na myelín.
 1. Porušenie metabolických procesov v tele. V dôsledku toho myelín začína trpieť nedostatkom látok, ktoré potrebuje, a postupne sa zrúti. Je to možné u pacientov, ktorí majú diabetes v anamnéze a problémy súvisiace s prácou štítnej žľazy.
 2. Účinok toxínov a chemických látok na telo, vrátane alkoholu, psychotropných látok, acetónu, odpadových látok v tele.
 3. Paraneoplastické procesy, ktoré sa vyskytujú ako komplikácia rakoviny.

V dôsledku vedeckého výskumu bolo možné zistiť, že dedičnosť a nepriaznivé environmentálne podmienky majú osobitnú úlohu pri potláčaní myelínu (plášť nervových vlákien). Existujú aj informácie o vzťahu medzi pravdepodobnosťou výskytu tejto choroby a geografickou polohou osoby, kde sa nachádzajú ohniská demyelinizácie.

Existujú dva typy demyelinizácie mozgu:

 1. Myelinoplastika - charakterizovaná dedičnou predispozíciou k rýchlej deštrukcii plášťa myelínovej látky.
 2. Myelinopatia je proces deštrukcie myelínového plášťa, ktorý má iné príčiny.

príznaky

Niektoré špeciálne príznaky demyelinizácie ochorenia mozgu sa nelíšia. Všetky z nich sú priamo spojené s tými časťami nervového systému, v ktorom sú lokalizované, a miestom, kde sú lokalizované demyelinizačné ohniská. Celkovo sú v medicíne tri hlavné demyelinizačné ochorenia:

 1. Akútna diseminácia encefalomyelitídy dystrofická povaha.
 2. Roztrúsená skleróza (v akejkoľvek forme jeho prejavu).
 3. Multifokálna leukoencefalopatia.

Najčastejšou z týchto chorôb je roztrúsená skleróza, ktorá na rozdiel od iných ochorení môže súčasne postihnúť niekoľko častí CNS. Rozsah symptómov tejto choroby je dosť rozsiahly. Prvé známky ochorenia sa začínajú objavovať u mladých ľudí vo veku 20-25 rokov. Najčastejšie sa táto choroba diagnostikuje u žien približne 25 rokov. U mužov je počet pacientov nižší, avšak choroba má progresívnu formu. Všetky symptómy charakteristické pre chorobu možno rozdeliť do 7 skupín:

 1. Neuropsychologické poruchy: poruchy správania, pocity eufórie, depresia, asténia, hypochondria.
 2. Porážka pyramídovej cesty dystrofickej povahy. Patria sem: spastický svalový tonus, znížené kožné reflexie, paréza, zvýšenie reflexov šľachy.
 3. Dystrofické lézie lebečných nervov a mozgového kmeňa: oslabenie tvárových svalov, horizontálny nystagmus.
 1. Porušenie panvových orgánov: znížená potencia, časté močenie, mnohé z nich majú inkontinenciu moču.
 2. Desenzibilizácia v dôsledku demyelinizácie: dysestézia, poruchy spojené s citlivosťou na vibrácie, pacient nevníma vysokú alebo nízku teplotu, pocit zúženia končatín.
 3. Zhoršenie zraku: zmeny uhla pohľadu, farebná slepota, neschopnosť vnímať jas a kontrast.
 4. Dystrofická lézia mozočku: dysmetria, asynergia, nystagmus, svalová hypotónia, ataxia tela.

Ďalšie informácie o ataxii a jej liečbe od skúseného neurologa Mikhaila Moisejeviča Shperlinga v našom videu:

Diagnóza demyelinizácie mozgu

Najefektívnejšou metódou diagnostiky patológie je dnes použitie magnetického rezonančného zobrazovania. Je možné identifikovať ohniská dimelinizatsii, ktoré môžu byť oválne alebo okrúhle. Ich priemer sa môže pohybovať od 3 mm do 3 cm. Môžu byť umiestnené v ľubovoľnej časti mozgu, ale najčastejšie sú diagnostikované v čelnom laloku. Ak choroba postupuje dostatočne dlho a liečba sa nevykonáva, takéto ohniská sa môžu nakoniec zlúčiť. Tomografia odhaľuje zmeny v subarachnoidálnych priestoroch, zväčšených komorách, čo je možné v dôsledku atrofie mozgu.

Relatívne nový spôsob diagnostiky demyelinizácie je metóda vyvolaných potenciálov. Táto štúdia umožňuje vykonať kvalitatívne hodnotenie zvukových, vizuálnych a somatosenzorických parametrov, ako aj zvážiť porušovanie pri vykonávaní nervových impulzov.

Elektronéromyografia pomáha vidieť prítomnosť axonálnej degenerácie a posúdi úroveň poškodenia.

O tom, ako diagnostikovať roztrúsenú sklerózu a iné demyelinizačné ochorenia pomocou MRI, hovorí Kapitonov Ivan Vladimirovich - doktorka centra MRT24:

Imunologické štúdie sa vykonávajú na oligoklonálnych imunoglobulínoch, ktoré sú v cerebrospinálnej tekutine. Keď sa zistí, že sú vysoko koncentrované, vyvodzuje záver ohľadne aktivity demyelinizácie mozgu.

Tradičné ošetrenie

Na liečbu patologických procesov sa používajú lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na zlepšenie funkcií nervových impulzov a blokovanie zmien v mozgu. Najťažšie je liečiť starú demyelinizáciu.

Beta-interferóny môžu výrazne znížiť riziko vzniku patológie a výskyt komplikácií o približne 30%. Ďalej sú pacientovi predpísané tieto lieky:

 • Svalové relaxanciá, ktorých činnosť je zameraná na obnovenie motorických funkcií pacienta.
 • Na zastavenie poškodenia nervových vlákien, ktoré sa objavili v dôsledku vývoja zápalového procesu infekčnej povahy, sú potrebné protizápalové lieky. Spolu s takýmito liekmi sa poukazuje na používanie antibiotík.
 • Nootropické lieky sú indikované na chronickú demyelinizáciu. Takéto lieky majú pozitívny účinok na obnovenie vodivých účinkov a na prácu mozgu ako celku. Súčasne s nimi sa odporúča používať neuroprotektory a komplex aminokyselín.

Ak sa liečba nezačala včas, je takmer nemožné obnoviť normálne fungovanie mozgu a stratené funkcie tela.

O tom, ako nootropné lieky ovplyvňujú naše mozgy hovorí neurológ, profesor, lekár lekárskej vedy Schneider Natalia Alekseevna:

Liečba demyelinizácie ľudových liečiv

Použitie ľudových metód na demyelinizáciu pomáha zmierniť niektoré príznaky a pomáha predchádzať chorobám. Na tento účel sa bežne používajú tieto rastliny:

 • Koreň kaukazského Dioscorea. Polovicu lyžičky rozdrveného a sušeného koreňa sa naleje do pohára vriacej vody a udržiava sa vo vodnom kúpeli najmenej 15 minút. Potom je bujón filtrovaný a odobratý pred jedlom 1 lyžica.
 • Anízový losant Používa sa tiež na výrobu odvaru, pri ktorom sa 1 polievková lyžica sušených listov, kvetov a ďalších častí rastliny naleje s 1 šálkou horúcej vody a varí sa 10 minút. Po ochladení sa bujón prefiltruje, pridá sa k nemu 1 čajová lyžička medu. Bujón sa naplní prázdnym žalúdkom a 2 lyžicami.

Pred začatím demyelinizačnej liečby s použitím tradičných metód a prostriedkov by ste mali konzultovať s lekárom, pretože existujú kontraindikácie pre použitie týchto receptov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

Rehabilitácia po stentovaní: komplikácie, diéta a psychologické zotavenie

Ateroskleróza je zhromažďovanie tukových látok vo forme plátov a plakov na stenách tepien, čím sa zužujú cievy, ktoré zásobujú srdce krvou.

Dôležité znaky reovasografie (RVG) dolných končatín

Moderná flebológia nemohla existovať bez dvoch typov diagnostických testov: cievny ultrazvuk alebo RVG. Čo je rvg dolnej končatiny?Reovazografiya alebo RVG - metóda funkčných štúdií prietoku krvi v končatinách.

Minimálny syndróm mozgovej dysfunkcie u detí

Pojem "minimálna mozgová dysfunkcia v modernej medicíne" sa objavil až v polovici minulého storočia. Tento syndróm sa prejavuje ako porušenie regulácie rôznych úrovní centrálneho nervového systému.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.