Malý ohniskový infarkt myokardu je charakterizovaný slabým klinickým obrazom. Spravidla sa vyskytuje pri ischemickej chorobe srdca s malými ložiskami nekrózy svalov. Podľa lekárskych štatistík sú to len malé ohniskové lézie, ktoré sa objavujú u 20% pacientov s infarktom myokardu.

Niekedy sa toto ochorenie považuje za obdobie preinfarkácie. Znamená to, že mierna forma patológie sa vyvinula do veľkého ohniska infarktu myokardu.

Čo je to táto choroba, ako sa zdá

Všetky bunky ľudského tela potrebujú kyslík, nie sú výnimkou a tkanivo srdca. Je to potrebné pre správne fungovanie orgánov, pre príjem energie. Srdce potrebuje kyslík na kontrakciu, aby dobre pumpoval krv. To podporuje prácu obehového systému. Ak bunka z určitých dôvodov nedostáva kyslík, zomrie.

Malý ohniskový infarkt myokardu je jediné miesto (alebo niekoľko) nekrózy srdcového svalu, napríklad v zadnej časti alebo v stene.

Tento problém sa stáva príčinou dysfunkcie najdôležitejšieho orgánu ľudského tela.

Oblasť lézie počas vývoja patologických procesov závisí od veľkosti cievy. Malý ohniskový infarkt myokardu spôsobuje zomrieť malé časti srdcového tkaniva bočnej alebo zadnej steny.

Najčastejšie je provokatér ochorenia mastné plaky. Vznikajú sa v lúmenoch krvných ciev, prekrývajú sa, čo vedie k vzniku aterosklerózy.

Muži majú väčšiu pravdepodobnosť ochorenia, pretože v dôsledku nesprávnej stravy a predispozície majú vyššie riziko vzniku patológie. Niekedy môže byť príčinou ochorenia cievne kŕče, ale poruchy rýchlo prechádzajú.

Klinický obraz

Ak sa u pacienta rozvinie vaskulárne poškodenie s malou léziou, najprv sa obáva bolesti srdca. Môže to byť iný, napríklad stláčanie alebo lisovanie, prepichovanie alebo rezanie. Mnohí pacienti naznačujú, že bolesť nie je vždy prítomná, stane sa slabá a znova sa zhoršuje. V tomto prípade má pacient paniku, existuje strach, že môže zomrieť.

Bolesť v malých ohniskových tkanivových léziách nie je taká výrazná, ako sa to deje počas rozsiahlej alebo veľkej fokálnej patológie. Pacienti sa sťažujú na bolesť chrbta, ľavého ramena, ramena, zuby alebo čeľuste. A liek, ako je nitroglycerín, ktorý sa užíva na angínu alebo funkčné poškodenie, nepomôže znížiť bolesť.

Okrem toho existujú ďalšie príznaky, ktoré poukazujú na výskyt malých ohniskových nekróz:

 • zvýšená telesná teplota;
 • búšenie srdca;
 • vysoký impulz;
 • všeobecná slabosť;
 • bolesť hlavy;
 • bledosť kože;
 • časté potenie.

Ak sa objavia tieto príznaky, okamžite sa poraďte s lekárom alebo zavolajte na sanitku. Čím skôr špecialista robí presnú diagnózu, tým skôr bude účinná liečba predpísaná. Pacient bude pravdepodobne podrobený terapii bez následkov a zotavenia.

Je to dôležité! Ak sa objaví bolesť na hrudníku, ktorá nezbavuje nitroglycerínu a súčasne sa obáva smrti, búšenia srdca a horúčky, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Klasifikácia chorôb

Rôzna nekróza malých ohniskových buniek je určená hĺbkou poškodenia tkanív srdca. Liečba identifikuje 4 typy tejto choroby:

 1. Subendokardiálnych. Vo vnútri srdca je puzdro spojivového tkaniva - endokard. Ak sú jej krvné cievy ovplyvnené, dochádza k nekróze.
 2. Subepicardial. Forma malého ohniskového infarktu myokardu, ktorý sa vyvíja s vaskulárnymi léziami v oblasti vonkajšej seróznej membrány srdca.
 3. Intramurální. V tomto prípade sú porušenia dôvodom, že nekróza ovplyvňuje strednú vrstvu srdca.
 4. Transmurálnych. Najťažšia forma malých ohniskových nekróz. V dôsledku vývoja patologických procesov sú ovplyvnené všetky 3 vrstvy srdcového svalu.

V medicíne nie je len všeobecnou klasifikáciou ochorenia. Existujú štádiá patologických procesov:

 • Island. Infarkt sa vyvíja ihneď po zastavení krvného toku. Na pozadí ischémie sa objavuje nekróza. Hlavným príznakom kritickej fázy vývoja je silná bolesť. Trpí pacientom 30 minút alebo deň a môže trvať dlho.
 • Akútny malý ohniskový infarkt sprevádza nekróza, zmäkčenie tkanív, zápalový proces. Spravidla sa bolesť znižuje, pretože oblasť postihnutá patológiou je už bez života. Ale proces zápalovej povahy môže pokračovať a spôsobiť zvýšenie telesnej teploty. Trvanie tejto podmienky je 10 dní.
 • Subakútny stupeň infarktu. Väčšina pacientov nemá žiadne sťažnosti počas tohto obdobia, ich stav je normálny. Spravidla sa v tomto štádiu nekróza nahrádza tkanivom jazvy.
 • Po infarkte. Pacient nemá žiadne príznaky alebo sťažnosti. Navyše v laboratórnych testoch nie sú žiadne zmeny.

V závislosti od toho, ako často dochádza k porušovaniu, experti identifikujú také formy infarktu s malým ohniskom:

 1. Primárne. Ak pred týmto prípadom pacient nemal problémy so srdcom.
 2. Recidivujúce. Infarkt vyvolaný prvým záchvatom počas 8 mesiacov.
 3. Opakovať. Keď sa ochorenie vrátilo po 8 mesiacoch.

Vzhľadom na lokalizáciu ochorenia lekári vylučujú pravý a ľavokomorový infarkt, ako aj interventrikulárnu septum.

Diagnostické metódy

Počas diagnostických aktivít sa lekári pokúšajú zistiť zmeny v T-vlne a ST segmentu na EKG.

Pri veľkých ohniskových léziách krvných ciev uhynie veľká časť orgánu. Impulzy v tomto prípade nie sú vykonávané, preto sa vytvorí patologický Q.

Na pozadí malého ohniskového infarktu sa vytvárajú malé oblasti nekrózy, ktoré neovplyvňujú prechod impulzu. Takže patologický Q nie je pozorovaný.

 1. Neexistujú žiadne zmeny QRS.
 2. V porovnaní s predchádzajúcimi výsledkami výskumu je výška R-vlny nižšia.
 3. Segment ST môže byť umiestnený nad alebo pod úrovňou obrysu.
 4. Zub T môže byť negatívny, hlboký, zubatý alebo dvojhlavý.

Medicína poskytuje ďalšie metódy na diagnostiku malofunkčných lézií:

 • kompletný krvný obraz, ktorý ukáže prítomnosť zápalového procesu;
 • stanovenie množstva myoglobínu;
 • meranie kreatín fosfokinázy (CPK);
 • hodnotenie aktivity laktátdehydrogenázy;
 • analýza troponínu T.

Takýto postup, ako je echokardiografia srdca, vám umožňuje identifikovať oblasti, ktoré sú zle redukované alebo to vôbec neurobíte. Koronárna angiografia sa vykonáva na určenie tepny, v ktorej sa vytvorili plaky.

liečba

Liečba sa vykonáva výhradne v stacionárnych podmienkach, v špecializovaných lekárskych inštitúciách s kardiologickým oddelením a oddeleniami intenzívnej starostlivosti.

 • Pacientom je zobrazený odpočinok na lôžku, ktorý musí byť prísne dodržaný.
 • Výživa pacienta počas liečby by mala byť obohatená a jemná.
 • Keďže bolesť je hlavným príznakom vzniku srdcového infarktu, lekári predpisujú špeciálne lieky na ich odstránenie, spravidla ide o narkotické analgetiká.
 • Aby sa zabránilo závažným porušeniam a dôsledkom, odborníci predpisujú pacientom antiarytmické lieky, blokátory beta-receptorov a antagonisty vápnika.
 • Liečba malého ohniskového infarktu myokardu pomáha predchádzať a eliminovať arytmie, srdcové zlyhanie, kardiogénny šok. Pacientovi je predpísaná magnézia, dusičnany a antispazmodiká.

Pacienti s nadváhou potrebujú stratiť ďalšie kilogramy. K tomu môžete chodiť a cvičenie. Statíny pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho by pacienti mali užívať nitroglycerín.

Prevencia a prognóza

Malé ohniskové lézie krvných ciev sú vážne porušenia, ktoré sprevádzajú nebezpečné komplikácie. Väčšina úmrtí sa vyskytuje počas prvého dňa po útoku.

Práca srdca závisí od polohy lézií a od objemu zóny infarktu. Ak dôjde k poškodeniu viac ako 50% tkanív, jeho práca je nemožná, v dôsledku toho má pacient kardiogénny šok, pacient zomrie.

Na pozadí malých cievnych lézií sa srdce nemusí vyrovnávať s bremenom. V takejto situácii má pacient zlyhanie srdca. Ak akútna perióda prechádza bez komplikácií, lekári stanovujú pozitívne vyhliadky na zotavenie pacienta.

Rehabilitácia po utrpení malofokálneho infarktu myokardu zabezpečuje dodržiavanie prísnych pravidiel:

 • Zdravý a aktívny životný štýl.
 • Odmietnutie akýchkoľvek zlých návykov. Predovšetkým sa týka tabaku a alkoholických nápojov.
 • Jedlo by malo byť zdravé a vyvážené.
 • Nadmerný fyzický a psychický stres.
 • Okrem toho lekári odporúčajú pacientom sledovať ukazovatele krvného tlaku a monitorovať hladinu cholesterolu v krvi.

Napriek slabo vyjadrenému klinickému obrazu a menším zmenám na EKG je malý ohniskový infarkt myokardu vážnym ochorením. Dokonca aj so slabou bolesťou srdca by ste sa mali poradiť s lekárom. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť malé ohniskové cievne lézie.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Vo veku 40 až 60 rokov je infarkt myokardu 3 až 5 krát častejšie pozorovaný u mužov v dôsledku výskytu aterosklerózy predtým (pred desiatimi rokmi pred ženami). Po 55-60 rokoch je výskyt u osôb obidvoch pohlaví asi rovnaký. Miera úmrtnosti pri infarkte myokardu je 30-35%. Štatisticky je 15-20% náhlych úmrtí spôsobených infarktom myokardu.

Zhoršený prívod krvi do myokardu počas 15 až 20 minút alebo dlhšie vedie k vzniku ireverzibilných zmien srdcového svalu a srdcovej aktivity. Akútna ischémia spôsobuje smrť časti funkčných svalových buniek (nekrózu) a ich následnú náhradu vláknami spojivového tkaniva, to znamená vytvorenie post-infarktovej jazvy.

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Príčiny infarktu myokardu

Infarkt myokardu je akútna forma ochorenia koronárnych artérií. V 97-98% prípadov aterosklerotická lézia koronárnych artérií slúži ako základ pre rozvoj infarktu myokardu, čo spôsobuje zúženie ich lúmenu. Často akútna trombóza postihnutej oblasti cievy spája aterosklerózu tepien, čo spôsobuje úplné alebo čiastočné zastavenie prívodu krvi do zodpovedajúcej oblasti srdcového svalu. Trombóza prispieva k zvýšeniu viskozity krvi pozorovanej u pacientov s ochorením koronárnych artérií. V niektorých prípadoch dochádza k infarktu myokardu na pozadí spazmu vetvov koronárnych artérií.

Vývoj infarktu myokardu je podporovaný diabetes mellitus, hypertenzným ochorením, obezitou, neuropsychickým napätím, závislosťou od alkoholu a fajčením. Silný fyzický alebo emocionálny stres na pozadí ochorenia koronárnych artérií a angíny môže vyvolať vývoj infarktu myokardu. Často sa objavuje infarkt myokardu v ľavej komore.

Klasifikácia infarktu myokardu

V súlade s veľkosťou ohniskových lézií srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

Podiel malého ohniskového infarktu myokardu predstavuje približne 20% klinických prípadov, ale často sa v srdcovom svalstve môžu prejaviť malé ložiská nekrózy, ktoré sa môžu premeniť na infarkt myokardu s veľkým ohniskom (u 30% pacientov). Na rozdiel od veľkých ohniskových infarktov, aneuryzma a prasknutie srdca sa nevyskytujú pri malých ohniskových infarkkách, ktoré sú menej často komplikované srdcovým zlyhaním, komorovou fibriláciou a tromboembolizmom.

V závislosti od hĺbky nekrotického poškodenia srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

 • transmurálny - s nekrózou celej hrúbky svalovej steny srdca (často s veľkým ohniskom)
 • intramural - s nekrózou v hrúbke myokardu
 • subendokardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti susediacej s endokardom
 • subepikardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti kontaktu s epikardom

Podľa zmien zaznamenaných na EKG sú:

 • "Q-infarkt" - s tvorbou abnormálnej Q vlny, niekedy komorového QS komplexu (často s veľkým ohniskom transmurálneho infarktu myokardu)
 • "Nie Q-infarkt" - nie je sprevádzaný objavením sa vlny Q, prejavujúcej sa negatívnymi T-zubami (zvyčajne malý ohniskový infarkt myokardu)

Podľa topografie a v závislosti od porážky niektorých vetv koronárnych artérií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • pravá komora
 • ľavá komora: predné, bočné a zadné steny, medzikomorová septa

Množstvo výskytu odlišuje infarkt myokardu:

 • primárny
 • opakuje sa (vyvíja sa do 8 týždňov po primárnom)
 • opakuje sa (vyvíja sa 8 týždňov po predchádzajúcom)

Podľa vývoja komplikácií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • komplikovaný
 • nekomplikované
Z dôvodu prítomnosti a lokalizácie bolesti

priradenie foriem infarktu myokardu:

 1. typické - s lokalizáciou bolesti za hrudnou kosťou alebo v prekordiálnej oblasti
 2. atypické - s atypickými prejavmi bolesti:
 • periférne: ľavostranné, ľavostranné, laryngofaryngeálne, mandibulárne, vynikajúce vertebrálne, gastralgické (brušné)
 • bezbolestný: kolapsový, astmatický, edematózny, arytmický, cerebrálny
 • slabý príznak (vymazaný)
 • kombinovaný

V súlade s obdobím a dynamikou infarktu myokardu sa rozlišujú:

 • fáza ischémie (akútne obdobie)
 • stupeň nekrózy (akútne obdobie)
 • fáza organizácie (subakútne obdobie)
 • fáza cicakrizácie (obdobie po infarkte)

Symptómy infarktu myokardu

Preinfarkcia (prodromálna) perióda

Približne 43% pacientov hlási náhly vývoj infarktu myokardu, zatiaľ čo vo väčšine pacientov sa pozoruje obdobie nestabilnej progresívnej angíny pektoris s rôznym trvaním.

Najsilnejšie obdobie

Typické prípady infarktu myokardu sú charakterizované extrémne intenzívnym bolestivým syndrómom s lokalizáciou bolesti v hrudníku a ožarovaním v ľavom ramene, krku, zuboch, uchu, klírensu, dolnej čeľusti, mezhlopatochnoy zóne. Povaha bolesti môže byť stlačenie, oblúk, pálenie, lisovanie, ostré ("dýka"). Čím väčšia je oblasť poškodenia myokardu, tým výraznejšia je bolesť.

Bolestivý záchvat sa vyskytuje vo vlnách (niekedy sa zvyšuje, potom oslabuje), trvá od 30 minút do niekoľkých hodín a niekedy aj dní, ktoré nie sú zastavené opakovaným použitím nitroglycerínu. Bolesť je spojená s ťažkou slabosťou, agitáciou, strachom, dýchavičnosťou.

Možno je atypický v najakútnejšom období infarktu myokardu.

Ohniskové účinky infarktu myokardu

Infarkčný tlak

Ochorenie srdca je jedným z hlavných problémov našej doby. Krvný tlak počas infarktu myokardu radikálne mení svoje hodnoty, čo vedie k potrebe lekárskeho zásahu na prevenciu nežiaducich účinkov. Pri normálnej prevádzke sval myokardu prevyšuje požadované množstvo krvi do orgánov, ale pred útokom sa vyskytuje stav kyslíkového hladovania. Ak chcete zabrániť útoku a vrátiť sa k bežnému spôsobu života, je potrebné porozumieť zdrojom a dodržiavať preventívne opatrenia.

Príčiny ochorenia

Infarkt myokardu je patologická porucha srdcového svalu spôsobená nesúladom medzi potrebou orgánu v kyslíku a rýchlosťou jeho podávania. Následne vzniká nekróza svalového tkaniva. U mužov sa výskyt srdcového záchvatu vyskytuje častejšie, u žien sa tendencia objavuje po nástupe menopauzy. Medzi najbežnejšie faktory vedúce k infarktom patrí:

 • Funkcia pohlavia. Muži majú väčší sklon k infarktu.
 • Climax. Počas obdobia reštrukturalizácie tela dochádza k zlyhaniu krvného tlaku a prírastku hmotnosti. Kombinácia faktorov môže spôsobiť srdcový záchvat.
 • Dedičné predispozície.
 • Nadbytočný cholesterol.
 • Používanie tabaku.
 • Nadváhou.
 • Emocionálne preťaženie.
 • Časté zvýšenie krvného tlaku nad 145/90.
 • Diabetes mellitus.

Späť na obsah

Symptómy patológie

Infarkt myokardu vedie k narušeniu činnosti celého kardiovaskulárneho systému a ohrozuje život pacienta.

Infarkt myokardu sa vyznačuje ostrými dlhotrvajúcimi bolesťami, ktoré nezmiznú ani po použití liekov na srdce, obávajú sa úzkosti, strachu z umierania. Bolesť môže byť cítiť v rukách, na krku, spodnej čeľusti, môže byť tiež oblúk, stláčanie, pálenie, stlačenie. Za určitých okolností môže infarkt myokardu prebiehať hladko. Typickými príznakmi sú: dýchavičnosť, nevoľnosť, bolesť brucha, periodická strata vedomia, znížený krvný tlak. Existuje taký typ infarktu v závislosti od príznakov:

Späť na obsah

Prečo je vysoký krvný tlak jedným zo znakov tejto choroby

Vysoký krvný tlak ovplyvňuje ľudský kardiovaskulárny systém.

Pri hypertenzii indikátor tlaku často stúpa nad značkou 140/90 a po dlhú dobu to vedie k riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú príčinou infarktu. Vysoký tlak vedie k zvýšeniu zaťaženia srdca, ktoré musí pumpovať krv pod zvýšeným tlakom. To spôsobuje zvýšenie hmotnosti svalov srdca, čo vedie k zvýšeniu potreby kyslíka. Dôsledky sú ischemická patológia, ktorá v kombinácii s inými nepriaznivými faktormi vedie k infarktu myokardu. Zvýšený tlak srdca pri infarkte myokardu vedie k zložitým dôsledkom.

Späť na obsah

Nízky tlak

Zvýšený krvný tlak sa zaznamenáva iba v prvý deň, potom osoba znížila krvný tlak. Pulz pri infarkte myokardu je zaznamenaný v rozmedzí 55 až 60 úderov. Ak je zrejmé, že pulz začína rásť, sú to príznaky progresie ochorenia. Často sa komplikáciou choroby stáva kardiogénny šok, jeho charakteristické znaky:

 • akútne zlyhanie prívodu krvi;
 • zníženie krvného tlaku;
 • pokles pulzu;
 • necitlivosť končatín.

Bolesť srdca je dôsledkom infarktu myokardu.

Často klesá krvný tlak a už sa nezvyšuje na predchádzajúcu úroveň. Je spojená so srdcovými a cievnymi poruchami. Stáva sa, že po mŕtvici u pacientov s hypertenziou sa normalizuje krvný tlak, považuje sa to za pozitívny následok po ochorení. Nízky krvný tlak po infarkte myokardu spôsobuje nasledujúce účinky:

 • meteorologická závislosť (zdravotný stav závisí od zmien počasia);
 • únava (večer pád energií);
 • nedostatok vzduchu (dôvod na zívanie);
 • pulzujúca bolesť v temporálnych lalokoch a trupu (podobná bolesti pri migréne, spôsobuje nevoľnosť a vracanie);
 • chladu končatín (necitlivosť a precitlivenosť na zmeny teploty);
 • závraty (starosti ráno, keď ste vstúpili z postele);
 • bolestivé nepohodlie v srdci alebo v zadnej časti hrudníka (spôsobené znížením vaskulárneho tónu);
 • porucha pamäti (depresia, psychoemotional nestabilita).

Späť na obsah

Prvá pomoc

Dôležitým krokom je tiesňové volanie. Pri príznakoch ochorenia alebo akútnej bolesti musíte ihneď užívať pilulku "nitroglycerín", ak je to potrebné, znova užívajte tabletku. Je zakázané znižovať tlak, srdcový záchvat, prudký pokles tlaku spôsobí katastrofálne dôsledky. Pri akútnom ataku dochádza k strate vedomia, zastaveniu dýchania, strate srdcového rytmu a je potrebná naliehavá starostlivosť.

Späť na obsah

Čo robiť pri liečbe choroby?

Pri prvých príznakoch srdcového infarktu je nevyhnutné urgentne zavolať sanitku.

Pri prvých symptomatických prejavoch musí byť pacient zaslaný do nemocnice. Včasné poskytnutie liekov môže pomôcť trombu rozpustiť a obnoviť tok krvi. Po tomto sa vykonáva profylaktická liečba, ktorá zabraňuje tvorbe trombózy. Častejšie však pacient bude musieť podstúpiť operáciu. Po prvé, po útoku by sa liečba mala vykonávať pod dohľadom špecialistov, predpísaná prísna lôžka, pretože aj minimálne zaťaženie je nebezpečné.

Obdobie návratnosti je niekoľko mesiacov. Z dôvodu srdcového infarktu môže dôjsť k zlyhaniu srdca a mnohým ďalším komplikáciám. Dôsledky útoku a návrat k normálnym hodnotám závisia od rýchlosti lekárskej starostlivosti. Fyzická aktivita tela sa postupne zvyšuje, pacienti sa vyzývajú, aby prehodnotili životný rytmus. Pilulky, ktoré predpísal lekár, vyžadujú, aby užívali celý život na udržanie srdcovej činnosti.

Späť na obsah

Opatrenia na prevenciu krvného tlaku pri infarkte

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo bol po útoku infarkt, ale musíte sa starať o svoje zdravie vopred. Aby sa zabránilo útoku, odborníci odporúčajú udržiavať zdravý, aktívny životný štýl, udržiavať zdravú výživu, opúšťať zlé návyky. Prispieva k rozvoju patológie nadváhy, cukrovky, vysokého krvného tlaku, prebytku cholesterolu. V tomto prípade je potrebné zakúpiť tonometer, spustiť žurnál a systematicky monitorovať meranie tlaku. Je potrebné prísne dodržiavať preventívne pravidlá:

 • je potrebné udržiavať hladinu tlaku v rozmedzí 90 až 140 mm Hg. článok;
 • s nadváhou sa určuje norma prípustnej hmotnosti a začína proces straty hmotnosti;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • zvýšiť aktivitu životného štýlu;
 • obmedzenie stresových situácií;
 • normalizujte svoju každodennú rutinu.

Späť na obsah

Profylaktická kontrola tlaku

Jedno z hlavných preventívnych opatrení sa môže nazvať kontrola BP. Ak klesne tlak, znamená to nespravodlivé vykonávanie lekárskych odporúčaní. Pri zníženom tlaku sa odporúča piť silnú kávu alebo čaj a na chvíľu sa oddýchnuť. Nízký tlak zvyšuje výťažok ženšenu, ale ak prijaté opatrenia nepomáhajú, je potrebné zavolať brigádu prvej pomoci s cieľom poskytnúť pomoc v núdzi včas a zabrániť vzniku srdcového infarktu.

V modernom svete, kvôli častému stresu a nadmernému stresu, ľudia majú problémy s kardiovaskulárnym systémom, akým je infarkt. Príčiny choroby majú rôznorodý pôvod, môže to byť genetická predispozícia alebo nesprávny životný štýl. Jednou z kľúčových úloh je krvný tlak, ktorého indikátory sa menia počas a po útoku. Aby sa zabránilo vzniku alebo opakovaniu útoku, je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, udržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa stresovým situáciám.

Aké sú príznaky a účinky infarktu myokardu?

Infarkt myokardu sa nazýva smrť z oblasti srdca, proces je spôsobený nedostatkom krvi. Je to dôsledok prekrývajúceho sa prietoku krvi v koronárnych cievach. Klasifikované poškodenie srdca na základe polohy nekrózy. Bežným a častým je infarkt myokardu prednej steny.

Lokalizačné špecifiká

Predbežný infarkt myokardu je charakterizovaný výrazným poškodením svalov, často zlej prognózy pre zotavenie. Dôvodom je zníženie srdcového výkonu, inhibícia funkcie kontrakcie. Tento formulár sa každoročne nachádza vo viac ako 1 milióne ľudí na celom svete. Takýto stav je život ohrozujúci, pretože vedie k zmene normálnej aktivity ľavej komory, čo vedie k kardiogénnemu pľúcnemu edému.

Fakt! Podľa lekárskej štatistiky 10% pacientov s rozsiahlou prednou stenou myokardu zomrie v priebehu 12 mesiacov po akútnom infarkte. Tí, ktorí prežijú celý svoj život, sa považujú za rizikovú skupinu pre výskyt recidivujúcich záchvatov.

Vyvolávacie faktory

Lekári nazývajú infarkt prednej steny vo väčšej miere chorobou "samec", hoci u starších vekových skupín sa zvyšuje počet prípadov diagnostikovania takéhoto stavu u žien. Často sa vyskytuje dedičný faktor, ktorý je spôsobený porušením stavu krvných ciev.

Medzi rizikové faktory pre rozsiahle poškodenie prednej steny srdca sú:

 1. zlé návyky, najmä fajčenie;
 2. zvýšený krvný tlak;
 3. diabetes mellitus;
 4. zvýšené množstvo lipidov / lipoproteínov v krvi pacienta.

Predošlý infarkt môže byť malý alebo veľký ohnisko. Je tiež rozdelená lokalizáciou na prednej stene:

 • infarkt predného septa;
 • anterolaterálnej;
 • laterálny infarkt myokardu;
 • predná apikálna;
 • izolovaný bočne;
 • transmurálnych.

Príčiny tejto choroby

Príčiny infarktu myokardu prednej steny ľavej komory spôsobujú medzi lekármi veľa diskusií. Niektorí veria, že ide o samostatnú chorobu, druhú považujú odpoveď svojho tela na patologické procesy. Bez ohľadu na príčiny, infarkt je porušenie prietoku krvi do tela, čo vedie k nedostatku kyslíka. To všetko vedie k smrti srdcových buniek.

To znamená, že nemá zmysel brať do úvahy faktory, ktoré vedú k výskytu štátu, ale príčiny porúch obehu.

Zhoršený krvný obeh

Vyskytuje sa kvôli poklesu lúmenu srdcových ciev, ktoré sú zodpovedné za dodávanie srdca krvou, a teda aj kyslíkom. Ak zúžia (z akéhokoľvek dôvodu) kyslíkové hladovanie tkanív orgánu a vznikne koronárna choroba. Niekedy je príčinou tohto stavu svalový kŕč a boj s ňou bude úspešný. Ak je jedným z dôvodov zahustenie stien krvných ciev, potom liečba nepomôže, proces je nezvratný.

Ale najčastejšou príčinou sú krvné zrazeniny. Ich výskyt v koronárnych cievach je veľmi nebezpečný. Niekedy sa krvné zrazeniny dostanú do koronárnej línie z iných ciev alebo sa už v nich tvoria. Bez ohľadu na to ovplyvňujú krvný obeh - upchatie krvnou zrazeninou je jednou z bežných príčin infarktu myokardu horných predných stien.

Menej častou, ale aj pravdepodobnou príčinou je potreba zvýšeného množstva kyslíka. Koronárne cievy poskytujú kyslíku v normálnom režime, ale pri intenzívnej fyzickej námahe sa spotrebuje viac kyslíka. Ak dôjde k vážnemu hladovaniu kyslíkom, je pravdepodobný masívny infarkt.

Prečo problémy s krvným obehom?

Dôvody sú rôzne. Najmä patológia krvných ciev je ateroskleróza. Zároveň sa tvoria pláty, ktoré sa zužujú a časom zabraňujú lumenu cievy. Príčiny aterosklerózy - fajčenie, obezita, vysoký krvný tlak, pasívny životný štýl. Často - problémy s metabolickými procesmi v tele.

Niekedy dochádza k cirkulačným problémom so zápalom hlavných srdcových artérií. V tomto prípade sa vyvíja arteritída. Choroba je zriedkavá, ale je možná s infarktom. Môže byť infekčné alebo neinfekčné.

Zlomeniny môžu tiež viesť k infarktu myokardu, najmä prenikajúcemu. Nebezpečné z hľadiska výskytu srdcového záchvatu sa považujú za uzavreté zranenia, pretože vedú k vážnym poraneniam, kontúdeniu srdca, čo vyvoláva porušenie koagulácie krvi. Okrem toho, po modrinách sa vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré často spôsobujú akútny infarkt myokardu.

Zahusťovanie stien krvných ciev v dôsledku metabolických porúch - tento proces sa rozvíja pomaly, ale je nezvratný. V tomto prípade sa extenzívny infarkt myokardu v prednom septe vyskytuje veľmi často.

Je to dôležité! Samostatne pridelení vrodených patológov koronárnych ciev. Pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná taká porucha, musia byť veľmi opatrní, pretože sú vystavení riziku masívneho infarktu myokardu.

Zriedkavo, ale stane sa, že infarkt myokardu prednej steny je výsledkom operácie srdca. Lekári nie sú vždy vinní, pretože je takmer nemožné predvídať komplikácie.

Príznaky predošlého srdcového infarktu

Prvým a hlavným znakom rozsiahleho infarktu myokardu na prednej stene je bolesť. Cíti sa za hrudnou kosťou. Môže to byť hnusné. Pacienti sa často sťažujú na bolesť v ľavej časti tela - čeľusť, lopatka, rameno. Útok začína počas dňa, ale je to bolesť, ktorá môže prísť v noci. Trvanie útoku - nie menej ako pol hodiny.

Existuje niekoľko možných príznakov predného infarktu myokardu:

 • chladu v prstoch;
 • problémy s dýchaním;
 • všeobecná slabosť;
 • nestabilita srdcového tepu;
 • bledosť kože;
 • úzkosť a paniku;
 • mdloby.

Pri atypickom priebehu srdcového infarktu môže dôjsť k ostrému pádu bolesti v žalúdku, nutkanie na zvracanie, problémy s pamäťou, neschopnosť sústrediť sa.

Takže sa prejaví len rozsiahlym, teda rozsiahlym infarktom. Pokiaľ ide o malú ohniskovú formu, jej príznaky sú niekedy rozmazané, nie sú jasne vyjadrené. Jediným znakom, ktorý bude určite prítomný, je bolesť na hrudníku, úzkosť.

Výskyt infarktu u rizikových ľudí

Riziko rozsiahleho srdcového záchvatu u starších ľudí a diabetikov sa zvyšuje. Ich srdce, cievy a iné orgány pracujú s postihnutím. V tomto prípade sa príznaky akútneho srdcového infarktu nezobrazia. Bolesť sa nevyskytuje kvôli zníženej citlivosti. Potom by ste mali venovať pozornosť týmto príznakom:

 • ostrý útok slabosti;
 • dýchavičnosť;
 • silná bolesť hlavy;
 • zvýšenie krvného tlaku a potom prudký pokles;
 • studený pot;
 • závrat, strata vedomia, zhoršená koordinácia.

účinky

Dôsledky infarktu myokardu prednej steny srdca sú vážne. Choroba vyvoláva rôzne typy blokád v myokardu, ktoré často majú neuspokojivú prognózu liečby.

Akútne účinky infarktu:

 • Zlyhanie srdca - vyvíja sa typ ľavej komory. Poškodená oblasť srdca je zle redukovaná, kongestívne procesy sa vyskytujú v pľúcnom obehu, čo vedie k nedostatočnému prietoku krvi do periférnych orgánov.
 • Pľúcny edém. Je charakterizovaný výskytom dýchavičnosti, je suchý kašeľ. Po určitom čase sa stáva vlhkým, objaví sa spenitý penis.
 • Arytmia.
 • Trombóza veľkých ciev. To vedie k pohybu krvných zrazenín v cievach mozgu, čo vedie k mŕtvici.

Medzi ďalšie účinky:

 • Nesprávna činnosť ľavej komory.
 • Sinoatrálna blokáda.
 • Perikarditída je zápal srdečnej membrány srdca.
 • Prerušenie fungovania iných orgánov.
 • Paralýza končatín.

Etapy rozsiahleho infarktu myokardu

Infarkt prednej steny má rovnaké štádiá ako akékoľvek iné:

 • Stav predinfarkovania - jeho trvanie je niekoľko hodín až mesiac. Charakteristickým znakom je zvýšenie počtu záchvatov angíny.
 • Najsilnejší - trvá od 30 minút do dvoch hodín. Horiace bolesti sú charakteristické pre túto fázu, objavuje sa studený pot a klesá krvný tlak. Srdcová frekvencia sa môže znížiť alebo zvýšiť.
 • Akútna - trvá 2-10 dní. Zaznamená sa miesto poranenia, bolesť klesá, naruší sa srdcový rytmus a teplota stúpa.
 • Subakútna - trvá 4-5 týždňov. Na mieste nekrózy sa začne tvoriť jazva. Toto obdobie sa vyznačuje obnovou srdcového rytmu. Bolestivý syndróm klesá, tlak normalizuje.
 • Obdobie po infikovaní. Trvá 3-6 mesiacov. V tomto okamihu je tkanivo jazvy zhutnené, srdce sa zvykne na nové podmienky fungovania.

Ak by bol v prvých dvoch fázach možné zistiť infarkt myokardu prednej steny a poskytnúť lekársku pomoc, prognóza na zotavenie bude pozitívna a poškodenie orgánu bude minimálne.

Štátna diagnostika

Pri prvom znamení by mal pacient zavolať sanitku. Po príchode do nemocnice sa uskutoční vyšetrenie myokardu - EKG. Kardiogram zobrazí štádium vývoja, čo pomôže určiť núdzové opatrenia a určiť režim liečby. Okrem EKG je predpísaný biochemický krvný test, ultrazvuk v oblasti srdca.

terapia

Rozsiahly infarkt prednej steny sa ošetruje iba v stacionárnych podmienkach. S takýmto ochorením srdca je miera úmrtnosti najvyššia. Navyše sú prípady obnovy menej ako smrteľné. Spočiatku je pacientovi poskytnutý úplný fyzický a psycho-emocionálny pokoj. Pre telo vo všeobecnosti a zvlášť srdce nie je preťažené, lekár predpíše špeciálnu diétu. V prvých dvoch dňoch sa stav všetkých orgánov a systémov starostlivo monitoruje. Počas tohto obdobia existuje zvýšené riziko smrti pacienta.

Liečebný režim zahŕňa tieto lieky:

 1. Prostriedky podporujúce obnovenie krvného obehu na poškodenom mieste.
 2. Lieky proti bolesti.
 3. Lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa arytmií.
 4. Antikoagulanciá na prevenciu krvných zrazenín.
 5. Trombolitiki na resorpciu existujúcich krvných zrazenín.

V niektorých prípadoch je potrebná operácia. V tomto prípade možno použiť tri metódy na liečbu predného infarktu myokardu:

 • Angioplastika koronárnej artérie.
 • Stentovanie koronárnej cievy.
 • Operácia bypassu koronárnej artérie.

záver

Aj keď sa moderná medicína vyvíja rýchlo, nie je vždy možné zvládnuť rozsiahly infarkt prednej steny. Takže 40% pacientov nemá ani čas na doručenie do nemocnice. Ak sa dostanú do nemocnice, zomrie ďalších 18-20%. Preto je v tomto prípade včasný prístup k lekárovi mimoriadne dôležitý.

Čo je fokálny infarkt myokardu

Dnes sa srdcový záchvat považuje za jednu z bežných príčin smrti, pretože v priebehu jednej hodiny po nástupe útoku zomrie takmer 50% pacientov.

Jedna štvrtina pacientov zomrie v priebehu jedného roka od vzniku komplikácií spôsobených chorobou. Iba u 10% pacientov trpiacich srdcovým infarktom, keď sa komplikácie nevyskytli, je funkcia srdcového svalu úplne obnovená. Ľudia nad 50 rokov sú náchylní na túto chorobu, ale nedávno to postihlo aj mladých ľudí.

Toto ochorenie sa považuje za nezávislú, ale niekedy sa môže považovať za jeden z prejavov ischémie srdca, keď je narušené dodávanie krvi do orgánu. Počas vývoja ochorenia v dôsledku zhoršenia krvného obehu nastáva nekróza alebo čiastočná smrť oblastí srdcového svalu.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Najčastejšie je vývoj ochorenia vyvolaný hypertenznou krízou, fyzickým alebo psycho-emocionálnym nadmerným zaťažením. Dôvody začiatku útoku spočívajú v patologických procesoch, ktoré sa už vyskytujú v srdcovom svale.

Infarkt sa zvyčajne vyvíja na pozadí:

 • ateroskleróza;
 • zápalový proces v koronárnych artériách;
 • traumatické poranenie;
 • zhrubnutie steny tepny;
 • vývoj embolizácie koronárnych artérií;
 • nekonzistencia svalovej kontraktility s prívodom kyslíka;
 • hemofílie;
 • komplikácie po operácii;
 • rôzne anomálie.

Ohniskový infarkt môže byť malý alebo veľký. Najbežnejšou príčinou nástupu smrti časti srdcového svalu je aterosklerotická blokáda. Preto by mal záchvat ischémie trvať asi 20 minút.

Zo 100% prípadov je 20% pacientov s malými ohniskami srdcového infarktu, z ktorých 10% je transformovaných na veľké ohniská.

Malé ohniskové lézie nie sú sprevádzané aneuryzmou a prasknutím srdca, ich priebeh nevedie k ďalším komplikáciám. Najnebezpečnejšia je považovaná za hlavnú zmenu v prednej stene, malý ohniskový laterálny a zadný infarkt nie je príliš traumatický. Ak srdcový sval v niektorých oblastiach zažil smrť, tam zostáva jazva.

Bolesť počas infarktu môže mať inú intenzitu, záleží od nej, útok skončí smrteľným výsledkom alebo nie. Výrazná bolesť sprevádza rozsiahle lézie dôležitého orgánu.

Ak je lézia menšia

Malá ohnisková lézia v porovnaní s rozsiahlou léziou sa vyznačuje miernymi klinickými prejavmi bez následných komplikácií, čo z nej robí často nazývané preinfarkcia.

Zriedka ho sprevádza:

Malé ložiská svalovej smrti sa objavujú kvôli zhoršenému prietoku krvi v koronárnych artériách, ktorý je dlhodobý. Súčasne nie je narušená propagácia excitačnej vlny cez srdcový sval, preto nie sú žiadne zmeny komorového komplexu, ktoré na EKG vyzerajú ako patologické zmeny zubov Q alebo QS počas veľkej lézie.

Zóna poškodenia EKG je potvrdená zmenami v segmente RS - T a / alebo v vlnách T, ktoré možno zvyčajne vidieť po predĺžení útoku. Po ďalšom vyšetrení počas 3-5 týždňov nastane pozitívny trend, ktorý povedie k úplnej normalizácii funkcie srdca.

Malá nekróza v počiatočnom prejave nemá výrazné klinické prejavy a svedectvo laboratórnych vyšetrení presahuje normu iba o niekoľko dní, zriedka čas narušenia je 1-2 týždne.

Pozri opis infarktu pravého srdca na EKG v tomto článku.

Klinický priebeh ochorenia má dve možnosti:

 • choroba je diagnostikovaná v mladom veku, jej príčiny sú rovnaké ako v prípade veľkého fokálneho infarktu, ale počet lézií je oveľa menší;
 • symptómy ochorenia, laboratórne testy a merania EKG sú menej výrazné ako pri veľkej nekróze, ale sú rovnaké;
 • zdravie pacientov a hemodynamika trpia menej a komplikácie sa nevyvíjajú;
 • akútne obdobie trvá približne 5-7 dní, subakútny čas trvá približne 15 až 20 dní, obdobie zjazvenia srdcového svalu trvá 1 až 1,5 mesiaca;
 • účinky malého ohniskového infarktu chýbajú.
 • druhý prípad je diagnostikovaný v pokročilejšom veku a pokračuje na pozadí stenóznej aterosklerózy, keď sú postihnuté 2-3 koronárne artérie;
 • niekedy je to ľavá tepna, ktorá sa značne zužuje, iné prípady naznačujú porážku všetkých tepien v dlhej časti;
 • Vzhľadom na tieto anatomické znaky sú klinické prejavy ochorenia zvláštne;
 • dokonca aj mierne kolísanie krvného tlaku alebo menšej fyzickej aktivity môže spôsobiť útok s následnou menšou nekrózou;
 • bolestivý syndróm, ako v prvom prípade, nevýznamný;
 • vyšetrenie pacienta a výsledky na EKG sa v mladom veku nelíšia od variantu, ale ochorenie je dlhé, pretože smrť oblastí srdcového svalu je pomalá;
 • až kým proces zjazvenia nepríde a skončí, v svale sa objavia malé nekrotické ohniská;
 • reťazec nekrózy pozostáva z ohniskov, ktoré vznikajú skôr ako predchádzajúce cicatérie;
 • Táto možnosť má menej pozitívny výhľad.

Malý ohniskový infarkt sprevádza mierne zvýšenie telesnej teploty, leukocytózy a ESR. Infarkt končí smrteľným výsledkom iba v 2-4% prípadov.

S veľkou porážkou

Rozsiahly ohniskový infarkt sa považuje za akútne ochorenie, keď sa v srdcovom svale vyskytujú veľké ložiská nekrózy v dôsledku aterosklerotických zmien v koronárnych artériách alebo ich upchatia plakom.

Bezprostredná príčina nástupu srdcového infarktu je spojená s akútnou nedostatočnosťou prietoku krvi v koronárnych artériách, keď sa zvýši kontraktilita myokardu.

Zúženie tepien môže byť spôsobené:

 • intravaskulárna koagulácia;
 • ateromatózny plak;
 • krvácanie, ktoré sa vyskytlo v aterosklerotickom pláte;
 • tromboembolizmus.

Infarkt s makrofokálnou nekrózou sa vyskytuje niekoľko období:

Veľké ložiská nekrózy sa môžu vytvoriť na prednej, zadnej alebo bočnej stene srdcového svalu, ich lokalizácia závisí od tepny, ktorá podáva časť orgánu a bola poškodená.

Najčastejšie ide o srdcový záchvat, keď bola jedna z koronárnych artérií úplne zablokovaná, čo viedlo k významnému narušeniu prietoku krvi vo veľkej oblasti.

Veľký srdcový záchvat je zle tolerovaný a vedie k vážnym komplikáciám, trvá viac času na obnovenie zdravia. Jeho klinický obraz má výrazný bolestivý syndróm sprevádzaný slabosťou a potenie.

Ak sa do 8 týždňov objavia nové oblasti svalovej smrti, potom srdcový záchvat má opakovanú povahu. Dlhý priebeh nastane, ak bolestivý syndróm trvá dlho.

Charakteristickým znakom infarktu s veľkým ohniskom je zlyhanie srdca, významné zvýšenie telesnej teploty počas 2-3 dní. Ak horúčka trvá dlhšie, znamená to, že komplikácie začali.

Skoré komplikácie vedú k poruchám srdcového rytmu a vedenia, porušeniu svalov, kardiogénnemu šoku a rozvoju akútneho zlyhania srdca.

Jednou z neskorých komplikácií akútneho srdcového infarktu môže byť rozvoj kardiálnej sklerózy, ktorá sa objaví do 2 mesiacov po ochorení. Ohnisková alebo difúzna kardiosekróza môže spôsobiť aneuryzmu ľavej komory, chronické zlyhanie srdca a pľúcny edém. Aj v niektorých prípadoch to môže spôsobiť vznik steny.

Pacienti s malou alebo veľkou nekrózou srdcového svalu podliehajú okamžitej hospitalizácii a resuscitácii v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti.

Klasifikácia podľa oblasti fokálneho infarktu

Svaly nekrózy môžu byť umiestnené v rôznych častiach srdcového svalu, takže srdcový záchvat je možné rozdeliť na netransmurálny, transmurálny, intramuskulárny a subepikardiálny, čo dokazujú charakteristické EKG zmeny.

Zóny patologických zmien zodpovedajú typom infarktu s veľkým ohniskom:

 1. Existuje patologická zmena vlny Q na EKG. Amplitúda vlny R klesá. To naznačuje nástup veľkého fokálneho netransmurálneho infarktu a smrť veľkej časti orgánu, aj keď sval nie je ovplyvnený cez. Prognóza pre pacienta je považovaná za dobrú, ale riziko smrti a komplikácií je pomerne vysoké.
 2. Ak nastane patológia zubov Q a S, R vlna zmizne na EKG, dôjde k veľkému ohniskovému transmurálnemu infarktu, pri ktorom smrť myokardiálnej oblasti prechádza cez hrúbku svalu. Pre pacientov je to najnebezpečnejší typ infarktu.
 3. V oblasti ischemického poškodenia sa segment RS-T posunie smerom nahor, čo naznačuje subepikardiálny alebo transmurálny infarkt. Ak hladina segmentu klesá pod obrysovou čiarou, malá ohnisková subendokardiálna lézia sa vyskytuje s nepodstatnou veľkosťou v dolných vrstvách srdcového svalu. V tomto prípade je kontraktilná schopnosť svalu podporená hornými vrstvami, čo znižuje vývoj komplikácií.
 4. Ohniskové intramurálne oblasti sú umiestnené hlboko v myokarde, neprišli do styku s epikardom a endokardom. Nekróza nemôže byť veľká, riziko komplikácií a smrti je veľmi nízke. Patológia Q zuba na EKG chýba.

Veľkosť nekrózy a jej lokalizácia sú ovplyvnené veľkosťou postihnutej oblasti a zúžením koronárnej artérie. Čím väčšie sú, tým väčšie sú ložiská nekrózy.

Ohľadom účelu masáže pre infarkt myokardu, budeme to povedať.

Príznaky a známky akútneho infarktu myokardu sú uvedené v inom článku.

Ako nebezpečný, ako sa určuje a lieči malý infarkt myokardu

S malou oblasťou poškodenia myokardu sa infarkt nazýva malý ohnisko. Má ľahší priebeh a priaznivú prognózu. Ale kvôli častému atypickému klinickému obrazu nie je vždy včas diagnostikovaný, ide do veľkého ohniska. Pacient s podozrením na infarkt by mal byť naliehavo hospitalizovaný, liečba sa vykonáva iba v stacionárnych podmienkach, bez ohľadu na veľkosť ohňa zničenia srdcového svalu.

Prečítajte si v tomto článku.

Charakteristiky malého ohniskového infarktu myokardu

Vzhľadom na to, že veľkosť poškodenia myokardu pri nekróze v malom rozsahu je nízka, tento typ infarktu sa často vyskytuje bez typickej bolesti s angínou alebo s jej ekvivalentmi (arytmia, zadusenie, bolesť brucha, závrat, ťažká slabosť).

Dôležitou vlastnosťou sú menšie zmeny EKG (iba T alebo ST vlna v jednotlivých vedeniach). V rovnakej dobe sa pozitívna dynamika týchto odchýlok vyskytuje rýchlejšie ako s rozsiahlejšou léziou srdca.

Napriek tomu, že táto forma nekrózy srdcového svalu je vo všeobecnosti výhodnejšia, nemusí byť diagnostikovaná včas (približne u tretiny pacientov) a potom sa proces rozšíri do susedných oddelení. Takýto infarkt sa stáva veľkým, spojujú sa komplikácie, riziko smrti sa zvyšuje.

A tu je viac o Zadnebasal infarkte.

príčiny

Akútna forma ochorenia koronárnej tepny sa vyvíja, keď je koronárna artéria zablokovaná trombom, v 98% prípadov sa tvorí pri zničení aterosklerotického plaku. Na povrchu sa môže tvoriť krvná zrazenina, alebo sa môže vysadiť, premeniť sa na embolus a presunúť sa na menšie vetvy krvným riečnym krvom.

U niektorých pacientov nastáva srdcový záchvat na pozadí spazmu koronárnych ciev. Dôležitú úlohu vo výskyte ohniska deštrukcie myokardu patrí medzi takéto faktory:

 • zvýšená viskozita krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • zlý rozvoj vedľajších ciest v blízkosti ischemickej zóny;
 • poruchy metabolických procesov v myokarde;
 • nízka odolnosť voči hladovaniu kyslíkom;
 • nedostatok vazodilatujúcich zlúčenín (prostaglandíny, bradykinín);
 • zápalové zmeny artérií, vrátane autoimunitného pôvodu.

Výskyt akútneho poškodenia koronárnej cirkulácie je charakteristický pre pacientov, ktorí majú predisponujúce stavy:

 • pokročilý vek;
 • zaťažená dedičnosť;
 • mužského pohlavia, ale po nástupe menopauzy u žien sú šance takmer rovnaké;
 • hypertenzia;
 • poruchy metabolizmu tukov - dyslipidémia, zvýšený cholesterol, obezita;
 • diabetes mellitus;
 • metabolický syndróm;
 • konštantné napätie;
 • závažná úzkosť alebo fyzický stres na pozadí angíny;
 • fajčenie, alkoholizmus;
 • nedostatok fyzickej aktivity.

Symptómy, pre ktoré by ste sa mali poradiť s lekárom

Malý ohniskový infarkt sa najčastejšie vyvíja na pozadí nestabilnej stenokardie. Jeho príznaky sa môžu mierne líšiť od predĺžených záchvatov bolesti v srdci. V typickom prípade sa bolesť vyskytuje za hrudnou kosťou, predlžuje sa k prednej strane hrudníka, dáva do ruky, medzikružný priestor, ľavú polovicu krku. Charakteristika syndrómu bolesti:

 • zúženie, prešívanie alebo lisovanie;
 • vlnové zosilnenie;
 • viac ako pol hodiny;
 • Nitroglycerín nezmierňuje útok;
 • sprevádzané ťažkou slabosťou a potenciou.

Pre plytkú léziu je typický menej živý klinický obraz a často sa vyskytujú bezbolestné alebo atypické formy:

 • lokalizovaná bolesť v ramene, krku alebo hrudnej chrbtici, bruchu, rameni alebo ruke;
 • kašeľ, dýchavičnosť a nedostatok dychu;
 • pokles tlaku, závrat, mdloby;
 • prerušenia srdca;
 • slabosť v ľavej ruke, necitlivosť alebo brnenie.

Pozrite sa na video o infarkte myokardu, jeho prejavoch a liečbe:

Klasifikácia poškodenia myokardu

Malé ohniskové infarkty sa najčastejšie nachádzajú v blízkosti vnútornej výstelky srdca - subendokardiálnej, menej často sa vyskytujú vo vnútri steny (intramural) alebo pod vonkajšou vrstvou (subepikardiálna). Takmer nikdy sa nevyskytuje transmurálna možnosť. Nie sú sprevádzané výskytom abnormálneho Q na EKG. Podľa lokalizácie sú rozdelené na:

 • pravá komora;
 • ľavá komora (predná, bočná a zadná);
 • partition.

Akútny infarkt a ďalšie fázy na EKG

Jediným znakom malej ohniskovej lézie môže byť výskyt negatívnej (negatívnej) vlny T a mierny pokles amplitúdy komorového komplexu. V najskorších štádiách vývoja sa v krátkodobom horizonte (v čase zvýšenia bolesti) zistilo zvýšenie ST nad izolín. Podobné zmeny sa vyskytujú iba v jednom alebo 2 - 3 potenciálnych zákazníkoch.

Pri tomto type choroby nie je jasné zameranie na nekrózu a abnormálnu Q vlnu, preto nie je vždy možné posúdiť jej polohu pomocou EKG.

Vzhľadom na to, že podobný model EKG sa vyskytuje aj v prípade fokálnej dystrofie srdcového svalu, na objasnenie diagnózy je potrebná štúdia kardiozpecifických krvných enzýmov a ukazovateľov akútneho zápalu.

Ďalšie diagnostické metódy

Okrem EKG sa u pacientov uvádzajú laboratórne krvné testy. Typické infarkty myokardu sú nasledovné príznaky nárastu:

 • leukocyty, ESR;
 • myoglobínu počas prvých 4 hodín;
 • Aktivita KFK-MB po 8 hodinách (analýza sa vykonáva každých 8 hodín, s 3 negatívnymi výsledkami, odstránenie diagnózy srdcového záchvatu);
 • laktát dehydrogenázy druhý deň a vrátiť sa do normálu po týždni;
 • troponín od 4 hodín do 1 až 2 týždňov;
 • aminotransferáz (ALT a AST).

Pri koronárnej angiografii je možné zistiť obštrukciu koronárnej artérie a stupeň vývoja kolaterálnych prietokov krvi, aby sa určili indikácie stentovania.

Diagnóza sa robí iba na základe prítomnosti všetkých týchto parametrov, zatiaľ čo normálne indikátory enzýmov a EKG zmeny sa považujú za nestabilnú angínu a výskyt laboratórnych príznakov na typickej alebo atypickej klinike - ako srdcový záchvat.

Dôsledky pre pacienta

Vo väčšine prípadov dochádza v nekomplikovanej forme k malému ohniskovému infarktu - menej často dochádza k poruchám rytmu a vedenia srdcových impulzov, perikarditídy, pleurismu, nárastu teploty menej. Takéto poškodenie srdcového svalu nevedie k vzniku aneuryzmy alebo ruptúry myokardu, srdcové zlyhanie.

Napriek tomu, pri absencii adekvátnej liečby sa stav pacientov zhorší, oblasť okolo centra ničenia nadobudne elektrickú nestabilitu, stane sa zdrojom arytmie.

Liečba malého ohniskového infarktu

Kľúčom k úspešnému výsledku je najskoršia výzva na naliehavú lekársku starostlivosť v prípade predĺženého záchvatu angíny pektoris a hospitalizácie pacienta s podozrením na infarkt.

Prvá pomoc

V počiatočnom štádiu liečby sa pacientovi odporúča sublingválne podávanie nitroglycerínu (nie viac ako 3 až 4 tablety) a 300 mg aspirínu. Ak táto kombinácia nestačí na úľavu od bolesti, intravenózne sa podá morfín alebo jeho kombinácia s droperidolom.

Liečebná terapia na oddelení

Po hospitalizácii sú pacientom predpísaná komplexná liečba:

 • inhalácia kyslíka;
 • antikoagulanciá - heparín, clexan;
 • dusičnany - nitroglycerín, karichet;
 • protidoštičkové látky - aspirín, dipyridamol, Xarelto;
 • beta blokátory - Egilok, metoprolol;
 • ACE inhibítory - Lisinopril, Capoten.

Rehabilitácia po

Je povinné uvádzať odporúčania na antikoagulačnú liečbu, užívanie liekov na normalizáciu krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, predpisovanie antiischemických látok. Medzi opatrenia proti drogám na prevenciu opakovaného infarktu patria:

 • dávkované fyzické zaťaženie - zdravotná cesta, terapeutické cvičenia, dychové cvičenia;
 • diétne jedlá - obmedzenie tučných a koreninových jedál, sladkostí, zaradenie zeleninových jedál, obilnín z celých obilnín, ryby, chudé mäso a mliečne výrobky, ovocie, bobule a orechy, morské plody v strave;
 • prestať fajčiť, piť alkohol;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • pravidelné meranie tlaku, pulzovej frekvencie, regulácie hladiny cukru v krvi a cholesterolu, EKG, kardiologických konzultácií.

A tu je viac o transmurálnom infarkte.

Malý ohniskový infarkt myokardu sa často vyskytuje ľahšie ako veľký ohnisko, nevedie k komplikáciám, má priaznivejšiu prognózu s včasnou diagnózou a liečbou. Problémy s jeho detekciou sú spojené s atypickým klinickým obrazom a obrazom EKG, a preto je pri podozrení na štúdium kardiozpecifických enzýmov znázornená.

Liečba sa uskutočňuje postupne s použitím farmakoterapie. Po prepustení z nemocnice sa pacientom ukáže rehabilitácia a prevencia relapsu.

Stentovanie sa vykonáva po infarkte, aby sa mohli opraviť cievy a znížiť komplikácie. Rehabilitácia sa uskutočňuje s použitím liekov. Liečba pokračuje po. Najmä po rozsiahlom infarkte je nevyhnutná kontrola zaťaženia, krvný tlak a všeobecná rehabilitácia. Zneužívajú postihnutia?

V závislosti od času výskytu a komplikácií sú rozlíšené také komplikácie infarktu myokardu: skoré, oneskorené, akútne, časté. Ich liečba nie je jednoduchá. Aby ste sa im vyhli, pomôžte predísť komplikáciám.

Diať rekurentní infarkt myokardu môže počas jedného mesiaca (potom je nazývaný rekurentná), ako aj 5 a viac rokov. Aby sa predišlo dôsledkom čo najviac, je dôležité poznať symptómy a vykonať profylaxiu. Prognóza nie je pre pacientov najoptimistickejší.

Rozpoznanie infarktu myokardu na EKG môže byť ťažké vzhľadom na skutočnosť, že rôzne štádiá majú rôzne znaky a varianty zubných skokov. Napríklad akútny a akútny stupeň v prvých hodinách môže byť neviditeľný. Lokalizácia má tiež svoje vlastné charakteristiky, transmurálny EKG infarkt, q, predný, zadný, prenesený, s veľkým ohniskom, bočne sa líši.

Infarkt myokardu, príznaky u mužov, ktoré nemožno okamžite pripísať chorobe, je veľmi zákerné. Preto je dôležité mať čas na poskytnutie prvej pomoci.

Dôsledky infarktu myokardu, ktoré sú rozsiahle alebo prenesené na nohy, budú depresívne. Je potrebné rozpoznať príznaky včas, aby ste získali pomoc.

Postinfrakčná kardiálna skleróza sa vyskytuje pomerne často. Môže to byť s aneuryzmou, ischemickou chorobou srdca. Rozpoznanie príznakov a včasná diagnóza pomôže zachrániť životy a príznaky EKG pomôžu stanoviť správnu diagnózu. Liečba je dlhá, vyžaduje sa rehabilitácia, môžu sa vyskytnúť komplikácie, dokonca aj postihnutie.

Transmurálny infarkt je často zaznamenaný na EKG. Príčiny akútnych, predných, dolných a zadných stien myokardu spočívajú v rizikových faktoroch. Liečba sa vyžaduje ihneď začať, pretože čím je neskôr poskytnutá, tým horšia je prognóza.

Diagnóza infarktu myokardu nie je z dôvodu špecifičnosti jednoduchá. Jedno EKG nemusí stačiť, aj keď sú označené, ak sú riadne dekódované, vyslovené. Ako liečiť myokard?

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšený protrombín - čo to znamená?

Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.

Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

Príznaky mŕtvice, prvé príznaky

Mŕtvica je deštruktívne narušenie normálneho zásobovania mozgu, čo spôsobuje smrť mozgového tkaniva kvôli nedostatku kyslíka a základných živín. Vyskytuje sa vtedy, keď sa zastaví alebo významne oslabuje prívod krvi do časti mozgu.

Príčiny odchýlky bodových neutrofilov v krvi od normy

Je známe, že krvné testy zohrávajú veľkú úlohu v procese stanovenia diagnózy a identifikácie rôznych chorôb v tele. Správna interpretácia krvného testu a počítanie počtu rôznych typov bielych krviniek pomáha v najkratšom čase identifikovať vývoj choroby.

Úplné vyšetrenie angiómu: prečo sa vyskytuje, je to nebezpečné, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je angióm, prečo vzniká táto patológia a ako sa prejavuje? Čo treba urobiť pre včasnú diagnózu, ako zabrániť prognóze, kde je potrebné liečiť, prognózu ochorenia.

Legendy ukazujú krvný test

Indexy erytrocytov (MCV, MCH, MCHC): MCV je priemerný objem erytrocytov v kubických mikrometroch (μm) alebo femtolitri (FL). MCH je priemerný obsah hemoglobínu v jednej erytrocyte. MCHC - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch.<