Malý ohniskový infarkt myokardu je charakterizovaný slabým klinickým obrazom. Spravidla sa vyskytuje pri ischemickej chorobe srdca s malými ložiskami nekrózy svalov. Podľa lekárskych štatistík sú to len malé ohniskové lézie, ktoré sa objavujú u 20% pacientov s infarktom myokardu.

Niekedy sa toto ochorenie považuje za obdobie preinfarkácie. Znamená to, že mierna forma patológie sa vyvinula do veľkého ohniska infarktu myokardu.

Čo je to táto choroba, ako sa zdá

Všetky bunky ľudského tela potrebujú kyslík, nie sú výnimkou a tkanivo srdca. Je to potrebné pre správne fungovanie orgánov, pre príjem energie. Srdce potrebuje kyslík na kontrakciu, aby dobre pumpoval krv. To podporuje prácu obehového systému. Ak bunka z určitých dôvodov nedostáva kyslík, zomrie.

Malý ohniskový infarkt myokardu je jediné miesto (alebo niekoľko) nekrózy srdcového svalu, napríklad v zadnej časti alebo v stene.

Tento problém sa stáva príčinou dysfunkcie najdôležitejšieho orgánu ľudského tela.

Oblasť lézie počas vývoja patologických procesov závisí od veľkosti cievy. Malý ohniskový infarkt myokardu spôsobuje zomrieť malé časti srdcového tkaniva bočnej alebo zadnej steny.

Najčastejšie je provokatér ochorenia mastné plaky. Vznikajú sa v lúmenoch krvných ciev, prekrývajú sa, čo vedie k vzniku aterosklerózy.

Muži majú väčšiu pravdepodobnosť ochorenia, pretože v dôsledku nesprávnej stravy a predispozície majú vyššie riziko vzniku patológie. Niekedy môže byť príčinou ochorenia cievne kŕče, ale poruchy rýchlo prechádzajú.

Klinický obraz

Ak sa u pacienta rozvinie vaskulárne poškodenie s malou léziou, najprv sa obáva bolesti srdca. Môže to byť iný, napríklad stláčanie alebo lisovanie, prepichovanie alebo rezanie. Mnohí pacienti naznačujú, že bolesť nie je vždy prítomná, stane sa slabá a znova sa zhoršuje. V tomto prípade má pacient paniku, existuje strach, že môže zomrieť.

Bolesť v malých ohniskových tkanivových léziách nie je taká výrazná, ako sa to deje počas rozsiahlej alebo veľkej fokálnej patológie. Pacienti sa sťažujú na bolesť chrbta, ľavého ramena, ramena, zuby alebo čeľuste. A liek, ako je nitroglycerín, ktorý sa užíva na angínu alebo funkčné poškodenie, nepomôže znížiť bolesť.

Okrem toho existujú ďalšie príznaky, ktoré poukazujú na výskyt malých ohniskových nekróz:

 • zvýšená telesná teplota;
 • búšenie srdca;
 • vysoký impulz;
 • všeobecná slabosť;
 • bolesť hlavy;
 • bledosť kože;
 • časté potenie.

Ak sa objavia tieto príznaky, okamžite sa poraďte s lekárom alebo zavolajte na sanitku. Čím skôr špecialista robí presnú diagnózu, tým skôr bude účinná liečba predpísaná. Pacient bude pravdepodobne podrobený terapii bez následkov a zotavenia.

Je to dôležité! Ak sa objaví bolesť na hrudníku, ktorá nezbavuje nitroglycerínu a súčasne sa obáva smrti, búšenia srdca a horúčky, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Klasifikácia chorôb

Rôzna nekróza malých ohniskových buniek je určená hĺbkou poškodenia tkanív srdca. Liečba identifikuje 4 typy tejto choroby:

 1. Subendokardiálnych. Vo vnútri srdca je puzdro spojivového tkaniva - endokard. Ak sú jej krvné cievy ovplyvnené, dochádza k nekróze.
 2. Subepicardial. Forma malého ohniskového infarktu myokardu, ktorý sa vyvíja s vaskulárnymi léziami v oblasti vonkajšej seróznej membrány srdca.
 3. Intramurální. V tomto prípade sú porušenia dôvodom, že nekróza ovplyvňuje strednú vrstvu srdca.
 4. Transmurálnych. Najťažšia forma malých ohniskových nekróz. V dôsledku vývoja patologických procesov sú ovplyvnené všetky 3 vrstvy srdcového svalu.

V medicíne nie je len všeobecnou klasifikáciou ochorenia. Existujú štádiá patologických procesov:

 • Island. Infarkt sa vyvíja ihneď po zastavení krvného toku. Na pozadí ischémie sa objavuje nekróza. Hlavným príznakom kritickej fázy vývoja je silná bolesť. Trpí pacientom 30 minút alebo deň a môže trvať dlho.
 • Akútny malý ohniskový infarkt sprevádza nekróza, zmäkčenie tkanív, zápalový proces. Spravidla sa bolesť znižuje, pretože oblasť postihnutá patológiou je už bez života. Ale proces zápalovej povahy môže pokračovať a spôsobiť zvýšenie telesnej teploty. Trvanie tejto podmienky je 10 dní.
 • Subakútny stupeň infarktu. Väčšina pacientov nemá žiadne sťažnosti počas tohto obdobia, ich stav je normálny. Spravidla sa v tomto štádiu nekróza nahrádza tkanivom jazvy.
 • Po infarkte. Pacient nemá žiadne príznaky alebo sťažnosti. Navyše v laboratórnych testoch nie sú žiadne zmeny.

V závislosti od toho, ako často dochádza k porušovaniu, experti identifikujú také formy infarktu s malým ohniskom:

 1. Primárne. Ak pred týmto prípadom pacient nemal problémy so srdcom.
 2. Recidivujúce. Infarkt vyvolaný prvým záchvatom počas 8 mesiacov.
 3. Opakovať. Keď sa ochorenie vrátilo po 8 mesiacoch.

Vzhľadom na lokalizáciu ochorenia lekári vylučujú pravý a ľavokomorový infarkt, ako aj interventrikulárnu septum.

Diagnostické metódy

Počas diagnostických aktivít sa lekári pokúšajú zistiť zmeny v T-vlne a ST segmentu na EKG.

Pri veľkých ohniskových léziách krvných ciev uhynie veľká časť orgánu. Impulzy v tomto prípade nie sú vykonávané, preto sa vytvorí patologický Q.

Na pozadí malého ohniskového infarktu sa vytvárajú malé oblasti nekrózy, ktoré neovplyvňujú prechod impulzu. Takže patologický Q nie je pozorovaný.

 1. Neexistujú žiadne zmeny QRS.
 2. V porovnaní s predchádzajúcimi výsledkami výskumu je výška R-vlny nižšia.
 3. Segment ST môže byť umiestnený nad alebo pod úrovňou obrysu.
 4. Zub T môže byť negatívny, hlboký, zubatý alebo dvojhlavý.

Medicína poskytuje ďalšie metódy na diagnostiku malofunkčných lézií:

 • kompletný krvný obraz, ktorý ukáže prítomnosť zápalového procesu;
 • stanovenie množstva myoglobínu;
 • meranie kreatín fosfokinázy (CPK);
 • hodnotenie aktivity laktátdehydrogenázy;
 • analýza troponínu T.

Takýto postup, ako je echokardiografia srdca, vám umožňuje identifikovať oblasti, ktoré sú zle redukované alebo to vôbec neurobíte. Koronárna angiografia sa vykonáva na určenie tepny, v ktorej sa vytvorili plaky.

liečba

Liečba sa vykonáva výhradne v stacionárnych podmienkach, v špecializovaných lekárskych inštitúciách s kardiologickým oddelením a oddeleniami intenzívnej starostlivosti.

 • Pacientom je zobrazený odpočinok na lôžku, ktorý musí byť prísne dodržaný.
 • Výživa pacienta počas liečby by mala byť obohatená a jemná.
 • Keďže bolesť je hlavným príznakom vzniku srdcového infarktu, lekári predpisujú špeciálne lieky na ich odstránenie, spravidla ide o narkotické analgetiká.
 • Aby sa zabránilo závažným porušeniam a dôsledkom, odborníci predpisujú pacientom antiarytmické lieky, blokátory beta-receptorov a antagonisty vápnika.
 • Liečba malého ohniskového infarktu myokardu pomáha predchádzať a eliminovať arytmie, srdcové zlyhanie, kardiogénny šok. Pacientovi je predpísaná magnézia, dusičnany a antispazmodiká.

Pacienti s nadváhou potrebujú stratiť ďalšie kilogramy. K tomu môžete chodiť a cvičenie. Statíny pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho by pacienti mali užívať nitroglycerín.

Prevencia a prognóza

Malé ohniskové lézie krvných ciev sú vážne porušenia, ktoré sprevádzajú nebezpečné komplikácie. Väčšina úmrtí sa vyskytuje počas prvého dňa po útoku.

Práca srdca závisí od polohy lézií a od objemu zóny infarktu. Ak dôjde k poškodeniu viac ako 50% tkanív, jeho práca je nemožná, v dôsledku toho má pacient kardiogénny šok, pacient zomrie.

Na pozadí malých cievnych lézií sa srdce nemusí vyrovnávať s bremenom. V takejto situácii má pacient zlyhanie srdca. Ak akútna perióda prechádza bez komplikácií, lekári stanovujú pozitívne vyhliadky na zotavenie pacienta.

Rehabilitácia po utrpení malofokálneho infarktu myokardu zabezpečuje dodržiavanie prísnych pravidiel:

 • Zdravý a aktívny životný štýl.
 • Odmietnutie akýchkoľvek zlých návykov. Predovšetkým sa týka tabaku a alkoholických nápojov.
 • Jedlo by malo byť zdravé a vyvážené.
 • Nadmerný fyzický a psychický stres.
 • Okrem toho lekári odporúčajú pacientom sledovať ukazovatele krvného tlaku a monitorovať hladinu cholesterolu v krvi.

Napriek slabo vyjadrenému klinickému obrazu a menším zmenám na EKG je malý ohniskový infarkt myokardu vážnym ochorením. Dokonca aj so slabou bolesťou srdca by ste sa mali poradiť s lekárom. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť malé ohniskové cievne lézie.

Malý ohniskový infarkt myokardu: prečo sa vyskytuje, ako sa má liečiť a ako sa má zabrániť vývoju patológie?

Infarkt myokardu je patológia charakterizovaná smrťou časti srdcového svalu. Choroba sa vyskytuje pomerne často, najmä u mužov. Jednou z bežných foriem ochorenia je malý ohniskový infarkt.

Čo je malý ohniskový infarkt myokardu?

Malý ohniskový infarkt myokardu (kód ICD-10 kód 121) je stav, ktorý sprevádza nekróza špecifickej časti svalového tkaniva srdca. Táto forma má niektoré funkcie, ktoré ju odlišujú od iných typov patológie. Pozostávajú z týchto oblastí:

 • Dutina ciev je čiastočne zablokovaná.
 • V postihnutej oblasti sú obchádzky prietoku krvi.
 • Existuje zablokovanie malých vetv tepien, ktoré kŕmia srdcový sval.

Existuje aj niekoľko typov malých ohniskových infarktov, ktoré sa navzájom líšia v hĺbke prenikania patologického procesu. Patria medzi ne:

 1. Subendokardiálnych. Je charakterizovaná léziou endokardu.
 2. Subepicardial. Ovplyvňuje iba vonkajšiu seróznu membránu tela.
 3. Intramurální. Zahŕňa stredné vrstvy srdca.
 4. Transmurálnych. Je oveľa akútnejšia, pretože postihuje všetky vrstvy srdcového svalu.

Ako sa to prejavuje?

Malý ohniskový infarkt, na rozdiel od iných foriem patológie, nespôsobuje vážne príznaky. V oblasti srdca je bolesť, ale je oveľa jednoduchšie sa pohybovať. Bolesť zvyčajne dáva späť, ľavé rameno, horné končatiny, čeľusť. Úľava od bolesti je možná pomocou nitroglycerínu.

Okrem bolesti srdca počas srdcového infarktu sú takéto prejavy:

 • zvýšenie telesnej teploty,
 • zvýšenie frekvencie komorových kontrakcií,
 • slabosť v celom tele
 • bolesť hlavy,
 • veľký pot
 • bledosť kože.

DÔLEŽITÉ. Ak sa objavia tieto príznaky, mali by ste ihneď zavolať na sanitku. Čím skôr to urobíme, tým je výsledok výhodnejší.

Čo sa človek cíti počas infarktu?

Keď osoba vyvine akútny malý ohniskový infarkt myokardu, cíti bolesť v jeho srdci. Z povahy môže byť iný: bodnutie, rezanie, lisovanie. Bolestné pocity nie sú vždy prítomné, pravidelne menia svoju intenzitu. Keď má človek srdcový infarkt, paniku sa vyskytuje silný strach zo smrti.

Príčiny malého ohniskového infarktu

Hlavnou príčinou infarktu myokardu je účinok koronárneho srdcového ochorenia, výsledné upchatie krvnej cievy s trombom. Nasledujúce faktory dokážu vyvolať patológiu:

 1. Vek nad 55 rokov u mužov a viac ako 65 rokov u žien.
 2. Hereditná predispozícia k vzniku ischémie alebo diabetu 1. typu.
 3. Vysoký cholesterol v krvi.
 4. Arteriálna hypertenzia.
 5. Zlé návyky.
 6. Nadmernej telesnej hmotnosti.
 7. Sedavý životný štýl.

Etapy vývoja infarktu

Malý fokálny infarkt myokardu sa vyskytuje v štyroch fázach:

 1. Prvý. Stav pacienta sa zhoršuje, čoraz viac sa obáva angíny, ktoré sa ťažko odstránia pomocou nitroglycerínu. V tomto štádiu sa vytvárajú vhodné podmienky na smrť tkaniva.
 2. Druhý. Zhoršená bolesť v hrudníku, ktorá sa rozširuje na ľavú ruku, lopatku, čeľusť. Bolestivosť sa stáva silnejšou. V tomto momente v zadnej alebo bočnej stene srdca zomrie určitý kúsok tkaniva.
 3. Tretí. V tomto štádiu je telo odmietnuté mŕtve tkanivo. Postupne sa stáva mäkšou a resorpčne.
 4. Štvrtý. Jazva tkaniva na stenu srdcového svalu. Po štvrtej etape sa postihnutá časť tkaniva začína prispôsobovať plnej aktivite. Rehabilitácia malého ohniskového infarktu myokardu je omnoho rýchlejšia a ľahšia.

diagnostika

Vyšetrenie pacienta sa vykonáva komplexným spôsobom. Počas diagnostiky vykonajte:

 1. Analýza príznakov a anamnézy. Pri rozprávaní s lekárom by pacient mal rozprávať o všetkých prejavoch, ktoré ho obťažujú.
 2. Kardiogram. Toto je povinná udalosť pre patológiu srdca, ktorú môžu vykonávať aj špecialisti na ambulancie. V prípade srdcového záchvatu na elektrokardiograme nie je žiadna patologická Q vlna, nižšia úroveň segmentu ST, je prítomná záporná T-vlna.
 3. Krvný test Je to nevyhnutné, pretože do krvi vstupujú mŕtve bunky srdcového svalu. V laboratórnych štúdiách je ich prítomnosť ľahko detegovaná. Okrem toho sa počas srdcového infarktu zvýši počet leukocytov, mierny pokles cholesterolu, zvýšenie ESR.

liečba

Ak bolesť v srdci nezmizne do 10 minút a existujú iné príznaky infarktu, okamžite sa musí zavolať ambulancia. Prichádzajúci odborníci eliminujú bolesť a normalizujú krvný obeh. Ak lekár predpokladá infarkt, pacient je hospitalizovaný.

Pred príchodom sanitky by príbuzní mali prijať nasledujúce opatrenia:

 • Poskytnite pacientovi prístup k čerstvému ​​vzduchu, otvorte okno a odstráňte oblečenie, ktoré narúša správne dýchanie.
 • Pomôžte mu ležať v pohodlnom držaní tela.
 • Dajte si nápoj nitroglycerínu, Corvalol.
 • Keď je zástavou srdca potrebné vykonať nepriamu masáž tela a umelé dýchanie.

Liečba pacienta sa vykonáva v nemocnici. Pacient je vystavený prísnemu odpočinku na lôžku a lieky pod dohľadom lekára. Nasledujúce lieky sú obvykle predpísané:

 • non-narkotické analgetiká;
 • antiarytmické lieky;
 • antikoagulanciá;
 • antagonisty vápnika;
 • beta receptory;
 • trombolytických liekov.

V niektorých prípadoch musí pacient urobiť operáciu. V prípade srdcového infarktu sú predpísané intervenčné metódy, ako napríklad umiestnenie stentu do cievy alebo bypass. Tieto metódy chirurgickej liečby sú zamerané na obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti.

výhľad

Malý ohniskový infarkt myokardu srdca zriedkavo vedie k smrti. Pri tejto patológii zomrie približne 4% pacientov. V podstate prognóza je priaznivá, najmä ak choroba vznikla po prvýkrát a nespôsobovala komplikácie.

Výsledok ochorenia je horší u pacientov, u ktorých sa už niekoľkokrát prekonal infarkt myokardu, alebo patológia sa objavila na pozadí zjazvenia vo veľkofocnej forme ochorenia. Tiež znížiť priaznivú prognózu komplikácie choroby.

prevencia

Kardiológovia odporúčajú všetkým ľuďom, aby starostlivo monitorovali svoje zdravie a zavádzali opatrenia na prevenciu infarktu myokardu. Platí to najmä pre tých pacientov, ktorí už takúto patológiu utrpeli a prechádzajú rehabilitačným obdobím.

POZOR POZOR. Úplne bezpečné pred vznikom infarktu nie je možné. Ale preventívne opatrenia pomôžu výrazne znížiť riziko ochorenia, pretože eliminujú provokujúce faktory.

Odporúčania lekárov sú nasledovné:

 1. Každoročne absolvujete vyšetrenie kardiológa, urobte EKG a vykonajte laboratórne vyšetrenia. Nie je potrebné čakať na vývoj ochorenia na návštevu lekára.
 2. Udržujte pod kontrolou telesnej hmotnosti. Nadmerná hmotnosť pomáha zvýšiť zaťaženie srdca.
 3. Robiť šport. Fyzická aktivita - najlepšia prevencia srdcových chorôb.
 4. Vynechajte zlé návyky. Fajčenie a alkohol nepriaznivo ovplyvňujú prácu srdca a krvných ciev.
 5. Monitorujte hladinu cholesterolu v krvi. To platí najmä pre ľudí, ktorí dosiahli vek 40 rokov. Ukladanie cholesterolu vedie k ateroskleróze, ktorá môže spôsobiť infarkt myokardu.
 6. Sledujte tlak. Ak je neustále zvýšená, mali by sa prijať opatrenia na liečbu, pretože vysoký krvný tlak je pre srdce nebezpečný.
 7. Dodržujte pravidlá výživy. Menej jesť príliš slané, korenené a mastné potraviny. Zahrňte do stravy viac čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov a morských plodov.

Malý ohniskový infarkt myokardu je vážnou patológiou sprevádzanou nekrózou orgánových tkanív. Vznik tohto stavu vyžaduje okamžitý zásah lekárov. Čím skôr začne liečba, tým lepší výsledok bude.

Ako nebezpečný, ako sa určuje a lieči malý infarkt myokardu

S malou oblasťou poškodenia myokardu sa infarkt nazýva malý ohnisko. Má ľahší priebeh a priaznivú prognózu. Ale kvôli častému atypickému klinickému obrazu nie je vždy včas diagnostikovaný, ide do veľkého ohniska. Pacient s podozrením na infarkt by mal byť naliehavo hospitalizovaný, liečba sa vykonáva iba v stacionárnych podmienkach, bez ohľadu na veľkosť ohňa zničenia srdcového svalu.

Prečítajte si v tomto článku.

Charakteristiky malého ohniskového infarktu myokardu

Vzhľadom na to, že veľkosť poškodenia myokardu pri nekróze v malom rozsahu je nízka, tento typ infarktu sa často vyskytuje bez typickej bolesti s angínou alebo s jej ekvivalentmi (arytmia, zadusenie, bolesť brucha, závrat, ťažká slabosť).

Dôležitou vlastnosťou sú menšie zmeny EKG (iba T alebo ST vlna v jednotlivých vedeniach). V rovnakej dobe sa pozitívna dynamika týchto odchýlok vyskytuje rýchlejšie ako s rozsiahlejšou léziou srdca.

Napriek tomu, že táto forma nekrózy srdcového svalu je vo všeobecnosti výhodnejšia, nemusí byť diagnostikovaná včas (približne u tretiny pacientov) a potom sa proces rozšíri do susedných oddelení. Takýto infarkt sa stáva veľkým, spojujú sa komplikácie, riziko smrti sa zvyšuje.

A tu je viac o Zadnebasal infarkte.

príčiny

Akútna forma ochorenia koronárnej tepny sa vyvíja, keď je koronárna artéria zablokovaná trombom, v 98% prípadov sa tvorí pri zničení aterosklerotického plaku. Na povrchu sa môže tvoriť krvná zrazenina, alebo sa môže vysadiť, premeniť sa na embolus a presunúť sa na menšie vetvy krvným riečnym krvom.

U niektorých pacientov nastáva srdcový záchvat na pozadí spazmu koronárnych ciev. Dôležitú úlohu vo výskyte ohniska deštrukcie myokardu patrí medzi takéto faktory:

 • zvýšená viskozita krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • zlý rozvoj vedľajších ciest v blízkosti ischemickej zóny;
 • poruchy metabolických procesov v myokarde;
 • nízka odolnosť voči hladovaniu kyslíkom;
 • nedostatok vazodilatujúcich zlúčenín (prostaglandíny, bradykinín);
 • zápalové zmeny artérií, vrátane autoimunitného pôvodu.

Výskyt akútneho poškodenia koronárnej cirkulácie je charakteristický pre pacientov, ktorí majú predisponujúce stavy:

 • pokročilý vek;
 • zaťažená dedičnosť;
 • mužského pohlavia, ale po nástupe menopauzy u žien sú šance takmer rovnaké;
 • hypertenzia;
 • poruchy metabolizmu tukov - dyslipidémia, zvýšený cholesterol, obezita;
 • diabetes mellitus;
 • metabolický syndróm;
 • konštantné napätie;
 • závažná úzkosť alebo fyzický stres na pozadí angíny;
 • fajčenie, alkoholizmus;
 • nedostatok fyzickej aktivity.

Symptómy, pre ktoré by ste sa mali poradiť s lekárom

Malý ohniskový infarkt sa najčastejšie vyvíja na pozadí nestabilnej stenokardie. Jeho príznaky sa môžu mierne líšiť od predĺžených záchvatov bolesti v srdci. V typickom prípade sa bolesť vyskytuje za hrudnou kosťou, predlžuje sa k prednej strane hrudníka, dáva do ruky, medzikružný priestor, ľavú polovicu krku. Charakteristika syndrómu bolesti:

 • zúženie, prešívanie alebo lisovanie;
 • vlnové zosilnenie;
 • viac ako pol hodiny;
 • Nitroglycerín nezmierňuje útok;
 • sprevádzané ťažkou slabosťou a potenciou.

Pre plytkú léziu je typický menej živý klinický obraz a často sa vyskytujú bezbolestné alebo atypické formy:

 • lokalizovaná bolesť v ramene, krku alebo hrudnej chrbtici, bruchu, rameni alebo ruke;
 • kašeľ, dýchavičnosť a nedostatok dychu;
 • pokles tlaku, závrat, mdloby;
 • prerušenia srdca;
 • slabosť v ľavej ruke, necitlivosť alebo brnenie.

Pozrite sa na video o infarkte myokardu, jeho prejavoch a liečbe:

Klasifikácia poškodenia myokardu

Malé ohniskové infarkty sa najčastejšie nachádzajú v blízkosti vnútornej výstelky srdca - subendokardiálnej, menej často sa vyskytujú vo vnútri steny (intramural) alebo pod vonkajšou vrstvou (subepikardiálna). Takmer nikdy sa nevyskytuje transmurálna možnosť. Nie sú sprevádzané výskytom abnormálneho Q na EKG. Podľa lokalizácie sú rozdelené na:

 • pravá komora;
 • ľavá komora (predná, bočná a zadná);
 • partition.

Akútny infarkt a ďalšie fázy na EKG

Jediným znakom malej ohniskovej lézie môže byť výskyt negatívnej (negatívnej) vlny T a mierny pokles amplitúdy komorového komplexu. V najskorších štádiách vývoja sa v krátkodobom horizonte (v čase zvýšenia bolesti) zistilo zvýšenie ST nad izolín. Podobné zmeny sa vyskytujú iba v jednom alebo 2 - 3 potenciálnych zákazníkoch.

Pri tomto type choroby nie je jasné zameranie na nekrózu a abnormálnu Q vlnu, preto nie je vždy možné posúdiť jej polohu pomocou EKG.

Vzhľadom na to, že podobný model EKG sa vyskytuje aj v prípade fokálnej dystrofie srdcového svalu, na objasnenie diagnózy je potrebná štúdia kardiozpecifických krvných enzýmov a ukazovateľov akútneho zápalu.

Ďalšie diagnostické metódy

Okrem EKG sa u pacientov uvádzajú laboratórne krvné testy. Typické infarkty myokardu sú nasledovné príznaky nárastu:

 • leukocyty, ESR;
 • myoglobínu počas prvých 4 hodín;
 • Aktivita KFK-MB po 8 hodinách (analýza sa vykonáva každých 8 hodín, s 3 negatívnymi výsledkami, odstránenie diagnózy srdcového záchvatu);
 • laktát dehydrogenázy druhý deň a vrátiť sa do normálu po týždni;
 • troponín od 4 hodín do 1 až 2 týždňov;
 • aminotransferáz (ALT a AST).

Pri koronárnej angiografii je možné zistiť obštrukciu koronárnej artérie a stupeň vývoja kolaterálnych prietokov krvi, aby sa určili indikácie stentovania.

Diagnóza sa robí iba na základe prítomnosti všetkých týchto parametrov, zatiaľ čo normálne indikátory enzýmov a EKG zmeny sa považujú za nestabilnú angínu a výskyt laboratórnych príznakov na typickej alebo atypickej klinike - ako srdcový záchvat.

Dôsledky pre pacienta

Vo väčšine prípadov dochádza v nekomplikovanej forme k malému ohniskovému infarktu - menej často dochádza k poruchám rytmu a vedenia srdcových impulzov, perikarditídy, pleurismu, nárastu teploty menej. Takéto poškodenie srdcového svalu nevedie k vzniku aneuryzmy alebo ruptúry myokardu, srdcové zlyhanie.

Napriek tomu, pri absencii adekvátnej liečby sa stav pacientov zhorší, oblasť okolo centra ničenia nadobudne elektrickú nestabilitu, stane sa zdrojom arytmie.

Liečba malého ohniskového infarktu

Kľúčom k úspešnému výsledku je najskoršia výzva na naliehavú lekársku starostlivosť v prípade predĺženého záchvatu angíny pektoris a hospitalizácie pacienta s podozrením na infarkt.

Prvá pomoc

V počiatočnom štádiu liečby sa pacientovi odporúča sublingválne podávanie nitroglycerínu (nie viac ako 3 až 4 tablety) a 300 mg aspirínu. Ak táto kombinácia nestačí na úľavu od bolesti, intravenózne sa podá morfín alebo jeho kombinácia s droperidolom.

Liečebná terapia na oddelení

Po hospitalizácii sú pacientom predpísaná komplexná liečba:

 • inhalácia kyslíka;
 • antikoagulanciá - heparín, clexan;
 • dusičnany - nitroglycerín, karichet;
 • protidoštičkové látky - aspirín, dipyridamol, Xarelto;
 • beta blokátory - Egilok, metoprolol;
 • ACE inhibítory - Lisinopril, Capoten.

Rehabilitácia po

Je povinné uvádzať odporúčania na antikoagulačnú liečbu, užívanie liekov na normalizáciu krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, predpisovanie antiischemických látok. Medzi opatrenia proti drogám na prevenciu opakovaného infarktu patria:

 • dávkované fyzické zaťaženie - zdravotná cesta, terapeutické cvičenia, dychové cvičenia;
 • diétne jedlá - obmedzenie tučných a koreninových jedál, sladkostí, zaradenie zeleninových jedál, obilnín z celých obilnín, ryby, chudé mäso a mliečne výrobky, ovocie, bobule a orechy, morské plody v strave;
 • prestať fajčiť, piť alkohol;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • pravidelné meranie tlaku, pulzovej frekvencie, regulácie hladiny cukru v krvi a cholesterolu, EKG, kardiologických konzultácií.

A tu je viac o transmurálnom infarkte.

Malý ohniskový infarkt myokardu sa často vyskytuje ľahšie ako veľký ohnisko, nevedie k komplikáciám, má priaznivejšiu prognózu s včasnou diagnózou a liečbou. Problémy s jeho detekciou sú spojené s atypickým klinickým obrazom a obrazom EKG, a preto je pri podozrení na štúdium kardiozpecifických enzýmov znázornená.

Liečba sa uskutočňuje postupne s použitím farmakoterapie. Po prepustení z nemocnice sa pacientom ukáže rehabilitácia a prevencia relapsu.

Stentovanie sa vykonáva po infarkte, aby sa mohli opraviť cievy a znížiť komplikácie. Rehabilitácia sa uskutočňuje s použitím liekov. Liečba pokračuje po. Najmä po rozsiahlom infarkte je nevyhnutná kontrola zaťaženia, krvný tlak a všeobecná rehabilitácia. Zneužívajú postihnutia?

V závislosti od času výskytu a komplikácií sú rozlíšené také komplikácie infarktu myokardu: skoré, oneskorené, akútne, časté. Ich liečba nie je jednoduchá. Aby ste sa im vyhli, pomôžte predísť komplikáciám.

Diať rekurentní infarkt myokardu môže počas jedného mesiaca (potom je nazývaný rekurentná), ako aj 5 a viac rokov. Aby sa predišlo dôsledkom čo najviac, je dôležité poznať symptómy a vykonať profylaxiu. Prognóza nie je pre pacientov najoptimistickejší.

Rozpoznanie infarktu myokardu na EKG môže byť ťažké vzhľadom na skutočnosť, že rôzne štádiá majú rôzne znaky a varianty zubných skokov. Napríklad akútny a akútny stupeň v prvých hodinách môže byť neviditeľný. Lokalizácia má tiež svoje vlastné charakteristiky, transmurálny EKG infarkt, q, predný, zadný, prenesený, s veľkým ohniskom, bočne sa líši.

Infarkt myokardu, príznaky u mužov, ktoré nemožno okamžite pripísať chorobe, je veľmi zákerné. Preto je dôležité mať čas na poskytnutie prvej pomoci.

Dôsledky infarktu myokardu, ktoré sú rozsiahle alebo prenesené na nohy, budú depresívne. Je potrebné rozpoznať príznaky včas, aby ste získali pomoc.

Postinfrakčná kardiálna skleróza sa vyskytuje pomerne často. Môže to byť s aneuryzmou, ischemickou chorobou srdca. Rozpoznanie príznakov a včasná diagnóza pomôže zachrániť životy a príznaky EKG pomôžu stanoviť správnu diagnózu. Liečba je dlhá, vyžaduje sa rehabilitácia, môžu sa vyskytnúť komplikácie, dokonca aj postihnutie.

Transmurálny infarkt je často zaznamenaný na EKG. Príčiny akútnych, predných, dolných a zadných stien myokardu spočívajú v rizikových faktoroch. Liečba sa vyžaduje ihneď začať, pretože čím je neskôr poskytnutá, tým horšia je prognóza.

Diagnóza infarktu myokardu nie je z dôvodu špecifičnosti jednoduchá. Jedno EKG nemusí stačiť, aj keď sú označené, ak sú riadne dekódované, vyslovené. Ako liečiť myokard?

Ako diagnostikovať a liečiť malý ohniskový infarkt myokardu?

Malý ohniskový infarkt myokardu je ochorenie kardiovaskulárneho systému, pri ktorom sa zisťujú malé ložiská nekrózy srdcového svalu. Patológia je charakterizovaná slabým klinickým obrazom, vďaka ktorému je ochorenie zistené už v neskorších štádiách. Vyskytuje sa na pozadí poruchy krvi.

Všeobecné charakteristiky, klasifikácia patológie

Na normálne fungovanie srdca a obehového systému musia orgány dostať potrebnú dávku kyslíka, kvôli ktorému dochádza k srdcovej kontrakcii a čerpaniu krvných tekutín. Ak dôjde k narušeniu krvného obehu, potom srdcové tkanivá nedostávajú kyslík, kvôli čomu dochádza k bunkovej smrti. V prípade malého ohniskového infarktu myokardu nastáva nekróza malého rozsahu, ktorá je lokalizovaná na jednom alebo viacerých miestach. Jednoducho povedané, smrť malých častí srdcového tkaniva, hlavne na bočných stenách alebo za sebou.

Hlavným provokátorom zhoršeného zásobovania krvou je ateroskleróza, v ktorej sa na stenách tvoria cholesterolové plaky. To znamená ukladanie tuku a cholesterolu, ktoré čiastočne alebo úplne pokrývajú lumen ciev. Choroba najčastejšie postihuje mužov, pretože častejšie ako ženy nedodržujú pravidlá stravovania, konzumujú alkoholické nápoje a dym.

Klasifikácia malého ohniskového infarktu myokardu:

 • Subendokardiálna forma sa vyskytuje na pozadí lézie ciev endokardu.
 • Subepikardiálna forma je charakterizovaná léziou ciev umiestnených na vonkajšej strane seróznych membrán srdca.
 • Intramurálna forma je charakterizovaná léziou strednej vrstvy orgánu.
 • Transmúrna forma sa objaví na pozadí poškodenia troch vrstiev srdcových svalov.

Typy malého ohniskového infarktu myokardu v závislosti od priebehu ochorenia:

 • Najakútnejšia doba sa nachádza na samom začiatku vývoja patológie. Hlavným príznakom je silná bolesť hrudnej kosti, ktorá sa nezastaví najmenej pol hodinu, maximálne niekoľko dní.
 • Akútna fáza trvá 10 dní. Počas tohto obdobia dochádza k zápalu, zmäkčovaniu a nekróze tkaniva. V dôsledku bunkovej smrti sa bolestivý syndróm znižuje, ale teplota tela stúpa.
 • V subakútnom období dochádza k zjazveniu tkanív, takže nie sú žiadne príznaky. Pacient sa cíti dobre.
 • V štádiu po infarkte nie sú žiadne známky. A aj po laboratórnom vyšetrení zmien krvi chýba.

Typy ochorení založené na frekvencii prejavov:

 • primárna forma nastane po prvýkrát;
 • recidivujúca forma sa objaví v priebehu 6-8 mesiacov po počiatočnom útoku.
 • opakovaná forma sa nachádza po 8 mesiacoch alebo viac.

dôvody

Príčiny malého ohniskového infarktu myokardu:

 • ateroskleróza v koronárnych artériách;
 • arteritída, tj zápalový proces v cievach;
 • stratifikácia v koronárnych cievach;
 • zhrubnutie steny koronárnych artérií (k tomu dochádza v mnohých ochoreniach kardiovaskulárneho systému);
 • Prinzmetal angina pectoris;
 • prítomnosť umelého ventilu;
 • vystavenie žiareniu;
 • výhrez;
 • zneužívanie alkoholu;
 • užívanie drog;
 • abnormálny vývoj vrodených krvných ciev;
 • hypertyreóza;
 • vadný ventil.

Príznaky malého ohniskového infarktu myokardu

Prvým a hlavným príznakom je bolesť v oblasti srdca. Bolesť môže mať inú povahu: stláčanie, strihanie, stláčanie, piercing. Prah bolesti stúpa, potom klesá, takže pacienti často nehľadajú špecialistu. Ale na rozdiel od akútneho infarktu myokardu nie je bolesť taká silná. Zvláštnosťou je, že bolesť sa môže rozšíriť do iných častí tela: horné končatiny, krk, ľavé rameno, chrbtica, čeľusť a dokonca aj zuby. Nie je možné zbaviť sa bolesti nitroglycerínovými prípravkami.

Ďalšie príznaky, ktoré sa spájajú s progresiou infarktu myokardu s malým ohniskom:

 • horúčka;
 • oslabenie tela a pocit neodolateľnej únavy;
 • búšenie srdca;
 • bolesť hlavy;
 • zvýšené vlnenie;
 • blednutie kože;
 • vysoká hladina potu;
 • úzkosť, paniku a strach.

diagnostika

Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • Lekár musí merať krvný tlak.
 • Zhromažďuje anamnézu: rozhovory s pacientom o sťažnostiach a symptómoch, snažia sa zistiť, či existujú faktory prispievajúce k rozvoju patológie. Ďalej skúma históriu všetkých chorôb, ktoré má pacient.
 • Krv sa odoberá pre všeobecnú a biochemickú analýzu. V priebehu tejto štúdie možno nájsť kardiozpecifické markery. Môžu to byť troponíny, KVK-MB, myoglobíny. Tieto látky vzrastú v krvi po páde mŕtvych buniek, to znamená, že sú produkty rozpadu. Na základe všeobecnej analýzy krvnej tekutiny s malým ohniskom poškodenia myokardu sa zaznamenala zvýšená hladina ESR a leukocytov. Ale cholesterol s vysokou hustotou je znížený.
 • Ďalej sa uskutočňuje elektrokardiografia, vďaka ktorému sa zistia patologické zmeny v srdci. Je možné vykonať monitorovanie EKG, pri ktorom sa kardiogram zaznamenáva počas celého dňa. Na tento účel sú k pacientovi pripojené špeciálne senzory.
 • Povinná echokardiografia a ultrazvuk srdca. Zaznamenávajú sa nepravidelné srdcové tepny, určuje sa miesto lézie a zistí sa ďalšie patologické zmeny, ktoré môžu byť príčinou alebo komplikáciou zistenej patológie.
 • Koronárna angiografia sa vykonáva na štúdium obehového systému. Kontrastná látka sa nutne používa, ktorá ukazuje zúžené oblasti v koronárnych artériách.

Liečba, rehabilitácia

Liečba malého ohniskového infarktu myokardu je zameraná na obnovu poškodeného tkaniva, odstránenie príčiny, prevenciu vzniku komplikácií a neutralizáciu príznakov.

Čo robiť počas záchvatu?

Ak má osoba príznaky infarktu myokardu s malým ohniskom, mal by byť ihneď vyzvaný tím pre ambulancie a pred príchodom pacienta by mal byť odpočinok.

Ak je to možné, zmerajte krvný tlak. Ak je zvýšená, môžete pacientovi dať "nitroglycerín". Ale pri znížení krvného tlaku je táto droga striktne zakázaná piť. Na potlačenie krvi potrebujete tablety s kyselinou acetylsalicylovou.

Pacient v tomto stave je zvyčajne navštevovaný strachmi a úzkosťou. V tomto prípade poskytnite sedatívum. Môže ísť o tinktúru valerianu, hlohu, matku.

Nezabudnite odblokovať tlačidlá do stredu hrudníka a odtiahnuť tesné oblečenie. S infarktom človek potrebuje prúd čerstvého vzduchu, tak otvorte vetracie otvory a okná.

Liečba

Po príchode ambulancie lekári urobia všetky potrebné opatrenia a postúpia pacienta do nemocnice (oddelenie kardiológie). Ďalšia úprava sa uskutočňuje v stacionárnych podmienkach.

Lekár po úplnom vyšetrení môže predpisovať takéto lieky:

 • Liek na zmierňovanie bolesti sa vyberá na individuálnej úrovni v závislosti od prahu bolesti, charakteristík pacienta a iných faktorov. Ide predovšetkým o narkotické analgetiká.
 • V niektorých prípadoch sa používajú trankvilizéry, ktoré sú zamerané na odstránenie nervovej excitability. Sú to drogy, ako je Phenazepam alebo Diazepam.
 • "Cardiomagnyl" alebo "Aspirin" je predpísaný na riedenie krvi, urýchlenie krvného obehu a zabránenie vzniku trombózy.
 • S cieľom rozšíriť krvné cievy v krátkom čase, čo zvýši lumen v tepnách, dostane pacientovi "Tenekteplazu" alebo "Alteplazau".
 • Okrem toho je predpísaná antikoagulačná liečba. Sú to hlavne lieky s heparínom.
 • Na odstránenie usadenín cholesterolu z tela sa používajú statíny.
 • Na zlepšenie kardiovaskulárneho systému lekár predpisuje beta-blokátory, antiarytmiká, ACE inhibítory a antagonisty vápnika.

rehabilitácia

Počas obdobia zotavenia sa odporúča urýchliť proces hojenia:

 • Pacient musí istý čas dodržiavať odpočinok v posteli.
 • Zmena stravy - pacientovi je predpísaná špeciálna strava, ktorá znižuje príjem soli. Vylúčené sú živočíšne tuky, údené klobásy, vyprážané a mastné potraviny. Počas tohto obdobia je dôležité konzumovať veľké množstvo vitamínov, vlákniny a minerálov.
 • Pacient by sa mal zúčastniť lekárskej gymnastiky. Najprv pod prísnym dohľadom špecialistu a potom nezávisle doma. Sada cvičení lekára predstaví.
 • Budeme musieť úplne prestať fajčiť a piť alkoholické nápoje. Je potrebné výrazne znížiť spotrebu kávy a silného čaju. Je žiaduce piť liečivé odvar z bylín, hlohu a divokej ruže.
 • Počas života sa musíte vyhnúť stresovým situáciám a sledovať hladinu cholesterolu v krvi.

Informácie o tom, ako sa rehabilitácia vykonáva po infarkte a prečo je potrebná, nájdete v našom videu:

Prognóza, komplikácie

Malý ohniskový infarkt myokardu je charakterizovaný zanedbateľným poškodením srdcových tkanív, preto prognóza je priaznivá, ale iba vtedy, ak bola vykonaná adekvátna a včasná liečba.

Ak osoba nepožiada pomoc lekárov, takéto komplikácie sa môžu objaviť:

 • výskyt veľkého ohniska infarktu myokardu;
 • postinfarkcia angína pectoris;
 • pretrvávajúca bolesť srdca;
 • mŕtvice;
 • tromboembolické;
 • iné patologické stavy srdca a obehového systému, ktoré sú fatálne.

Malý ohniskový infarkt myokardu nie je život ohrozujúcim stavom, ale ak ho ponechá neošetrený, vedie k závažnejším patologiám, proti ktorým dochádza k smrti. Preto je mimoriadne dôležité zavolať ambulanciu pri prvých príznakoch patológie a pozorovať vhodný režim počas a po liečbe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Účinné lieky na vertigo a kŕče.

Spazmus tepien a žíl je fenomén, keď sa zmenšuje medzera medzi stenami membrán. Vyskytuje sa ich intenzívna a dlhodobá kontrakcia, ktorá vedie k porušeniu prietoku krvi a výživy mozgu.

Kŕčové žily v panve - symptómy a liečba u žien

Kŕčové žily v panve u žien sú vyvolané takým javom, ako je opätovné vstreknutie krvi cez vaječníkovú žilu, ktoré sa vyskytujú na pozadí stláčania krvných ciev.

Operácia na stentovanie ciev srdca (koronárnych artérií): podstata, cena, výsledok

stent v koronárnej artérii srdcaPacient s myokardiálnou ischémiou je nútený neustále užívať určité lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, vysokému krvnému tlaku a vysokým hladinám cholesterolu v krvi.

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Prečo sa krvné zrazeniny rýchlo

Zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Ak stupeň zrážanlivosti spĺňa normy, krv rovnomerne cirkuluje v tele, dodáva orgánom kyslík a živiny a akékoľvek otvorené poškodenie malého rozsahu alebo poškodenie pokožky sa rýchlo uzdravuje.