V praxi praktického lekára je dyspnoe rôznych typov najčastejšou sťažnosťou, ktorú počuje od pacientov. Výskyt dyspnoe môže naznačovať mnohé ochorenia, vrátane priamo patológie dýchacieho systému a ochorenia kardiovaskulárneho, endokrinného a nervového systému.

V niektorých prípadoch potrebujú títo pacienti naliehavú lekársku starostlivosť.

Dýchavičnosť - subjektívny pocit nedostatku vzduchu, ktorý je sprevádzaný narušením rytmu, hĺbkou dýchania a frekvenciou dýchacích ciest. Porušenie dýchania je sprevádzané nepríjemnými a dokonca aj bolestivými pocitmi v podobe bolesti a napätia v hrudníku, až do útokov udusenia. Dyspnoea nie je nezávislou nosologickou jednotkou. Pocit nedostatku vzduchu je dôležitým diagnostickým znakom a môže byť variantom normy. Samozrejme, v prípade, že dochádza k poruche dýchania v pokoji alebo dokonca vo sne, je potrebné hovoriť o patológii. Avšak ťažkosti s dýchaním s energickým výstupom do desiateho poschodia s ťažkými vakmi v rukách je celkom fyziologický jav.

Neexistuje všeobecne akceptovaná klasifikácia dyspnoe. Pre pohodlie sú všetky respiračné poruchy klasifikované podľa trvania kurzu, druhu dyspnoe, dôvodov jeho výskytu:

1. Počas trvania toku vydávajú: akútne, subakutné, chronické.

2. Podľa typu dýchavičnosti:

 • Inspiračné - ťažké dýchanie. Mechanizmus vývoja je zúženie priesvitu priedušnice a veľkých priedušiek. Vyskytuje sa v patologických stavoch, ako je srdcová astma, akútne zápalové procesy pleury (sliznice pľúc a steny hrudnej dutiny) a poranenia hrudníka. Ďalšou príčinou môžu byť nádory, ktoré vedú k stlačeniu priedušiek alebo priedušnice.
 • Expiračné - trpí vydychovaním. Vyskytuje sa u COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc) a pľúcneho emfyzému (zvýšená vzdušnosť pľúcneho tkaniva). Mechanizmus vývoja je zúženie malých krvných ciev priedušiek.
 • Zmiešané.

3. V závislosti od príčiny výskytu: fyziologická - je variantom normy, ktorá sa prejavuje zvýšením bežnej telesnej aktivity; patologický - sa vyskytuje počas fyzickej námahy, pokoja alebo spánku.

Existuje špeciálna stupnica na hodnotenie stupňa dyspnoe v mMRC škále. Na základe sťažností pacienta určite jeho závažnosť:

Dyspnoe je druhom indikátora vzniku patologického stavu alebo zhoršenia existujúceho stavu. Medzi najčastejšie príčiny patria:

 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • respiračné zlyhanie;
 • rôzne metabolické ochorenia;
 • zvýšenie bežnej telesnej aktivity.

V prípade patológií srdca a kardiovaskulárneho systému je dyspnoe druhom adaptačného mechanizmu a je na začiatku mechanizmom kompenzácie vznikajúcej patológie.

V prípade, že myokard (srdcový sval) nedostane primeranú oxygenáciu, to znamená, výživa kvôli kyslíku, začnú trpieť všetky orgány a tkanivá. Vyskytuje sa hypoxia, patologický stav, ktorý charakterizuje telesnú kyslíkovú depriváciu. Dýchavičnosť spôsobuje tachypémiu - zvýšenie frekvencie dýchania.

Ako už bolo spomenuté, na začiatku sú tieto mechanizmy zamerané na odstránenie nedostatku kyslíka. V počiatočných štádiách vývoja základnej choroby je jedným z kompenzačných mechanizmov pocit nedostatku vzduchu a súvisiace zvýšenie respiračnej frekvencie. V skutočnosti sa nedostatok kyslíka na chvíľu zastaví.

Pokračujúci krok vyrovnávacieho štádia choroby vstupuje do dekompenzačného štádia a nie je stopa pozitívnej úlohy dušnosti. V budúcnosti to zhorší priebeh ochorenia a poskytne pacientovi ťažké nepohodlie.

Pri rôznych srdcových chybách, infarkte myokardu a post-infarktovej kardiostikróze je možné vyvinúť takzvanú srdcovú astmu. Jedným z jeho prejavov je paroxysmálna dýchavica, ktorá sa objavuje v noci. Zhoršenie dýchania môže byť taká hlboká, že sa v sne môže vyvinúť dusivý útok. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, mali by ste čo najskôr kontaktovať svoju kliniku v mieste bydliska alebo v inom špecializovanom zdravotníckom zariadení.

Spolu s patológiami kardiovaskulárneho systému sú respiračné choroby najdôležitejšou príčinou nedostatočnosti dychu. Najčastejšie dyspnoe nadobudne chronický charakter a pozoruje sa už mnoho rokov.

Zápalové ochorenia dýchacieho systému (bronchitída, tracheitída) sa najčastejšie prejavujú presne inspiračnou dyspnoiou a jej závažnosť priamo súvisí so stupňom zápalového procesu. Pri včasnej diagnostike a adekvátnej liečbe sa zastaví zápal a zmizne dýchavičnosť.

Zhubné novotvary lokalizované v dýchacom systéme môžu viesť k zúženiu alebo obštrukcii dýchacieho traktu. Vývoj dyspnoe sprevádza ďalšie príznaky charakteristické pre onkologický proces: prudké zhoršenie pacientovej pohody, rakovinová kachexia (vyčerpanie), hemoptýza a neproduktívny kašeľ kašľa.

Pri tromboembolizme sú vetvy pľúcnej tepny blokované krvnými zrazeninami. Výsledkom je, že časť orgánu prestáva byť súčasťou dýchania. Dyspnoe sa v tejto situácii vyvíja náhle, narúša s minimálnym zaťažením a dokonca aj v pokoji. Pacient sa sťažuje na napätie a bolesť v hrudníku, ktorá sa podobá symptómom útoku na anginu pectoris. V niektorých prípadoch je zaznamenaná hemoptýza.

Keď dochádza k striktnému zúženiu alebo aspirácii cudzieho telesa, dochádza k obštrukcii dýchacieho traktu, ktorý spôsobuje dýchavičnosť inspiračného typu. Zároveň vdychujte a vydychujte nahlas, sprevádzaný hlučným pískaním. Na obnovenie dýchacích ciest je potrebné odstrániť mechanickú obštrukciu (cudzorodú časť, jazvu) a zaviesť opatrenia zamerané na liečbu základnej choroby.

Alergický laryngeálny edém je ďalší patologický stav, v ktorom je ťažké dýchanie sprevádzané nedostatkom dychu. Na zmiernenie alergického edému je potrebné čo najviac odstrániť kontakt alergénu s alergénom, potom čo najskôr zavolajte núdzový lekársky tím, ktorého personál obnoví dýchaciu permeabilitu.

Pneumotorax je stav charakterizovaný nahromadením vzduchu v hrudnej dutine. Zlyhanie dýchania vzniká, pretože plyny, ktoré sa nahromadili v pleurálnej dutine, stláčajú pľúca a narúšajú dynamiku dýchania.

Pneumotorax sa vyskytuje v niektorých prípadoch:

 • otvorená trauma hrudníka (s prenikajúcou ranou);
 • uzavreté zranenie, pri ktorom je samotná pľúca poškodená;
 • poškodenia a prasknutia emfyzémových pľuzgierov v patológii pľúcneho tkaniva.

Rovnako ako u ochorení kardiovaskulárneho systému je dyspnoe spôsobená chorobami dýchacieho systému diferencovaná stupňovito:

 • 1. stupeň - nastáva len s nárastom bežnej fyzickej aktivity;
 • Stupeň 2 - dýchavičnosť obťažuje pacienta aj pri bežnom zaťažení;
 • 3. stupeň - ťažkosti s dýchaním sa prejavuje v mieri.

Dyspnoe (respiračné zlyhanie) a zodpovedajúce dyspnoe sa môžu vyvíjať pri zakrivení chrbtice, najmä pri ťažkej skolióze. Mechanizmus dyspnoe - deformita hrudníka.

V závislosti od typu anémie v krvi dochádza buď k zníženiu počtu červených krviniek so zvýšenou deštrukciou (hemolytická anémia), alebo k zníženiu obsahu hemoglobínu v erytrocytoch (anémia s nedostatkom železa).

 • nedostatok látok potrebných na syntézu hemoglobínu;
 • porušenie hematopoézy - "dozrievanie" krvi;
 • hemolýza (deštrukcia) erytrocytov pod vplyvom hemolytických jedov, solí ťažkých kovov alebo v prípade výskytu rhesus konfliktu medzi matkou a plodom;
 • dedičné génové defekty.

Hemoglobín je komplexný proteín, ktorého funkciou je dodávanie kyslíka do všetkých orgánov a tkanív. Pri znížení množstva hemoglobínu alebo jeho nedostatočnej schopnosti viazať kyslík vzniká hypoxia. Pri pokuse o kompenzáciu straty kyslíka sa vyvolá kompenzačný mechanizmus vo forme zvýšenia rýchlosti dýchania sprevádzaného nedostatkom dychu.

Pacienti s anémiou sa sťažujú na pocit slabosti a letargiu, časté bolesti hlavy, závrat, strata chuti do jedla. Objektívne, takíto pacienti majú studenú bledú pokožku, hoci s hemolytickou anémiou má ikterický odtieň.

Poruchy dýchania, vrátane inhalačnej dyspnoe, môžu spôsobiť endokrinné poruchy, ako je diabetes mellitus, tyreotoxikóza a obezita v potrave.

Diabetes mellitus ovplyvňuje všetky druhy metabolizmu: sacharidy, bielkoviny, tuky a minerály. Z tohto dôvodu táto skupina endokrinných ochorení porušuje normálny metabolizmus a prispieva k progresii existujúcich patologických stavov vrátane ochorení kardiovaskulárneho a respiračného systému.

Pri hyperfunkcii štítnej žľazy, ktorej mechanizmus spočíva v patogenéze tyreotoxikózy, metabolizmus zrýchľuje (vrátane okysličovania tkaniva), čo vedie k zvýšeniu potreby kyslíka v bunkách. Okrem toho pod vplyvom hormónov pankreasu, zvýšenie krvného tlaku a srdcového tepu, čo prispieva k nárastu vdychovej dyspnoe a krátkodobej úľave na hypoxickom syndróme.

Potravinová obezita zhoršuje priebeh chronických ochorení, výrazne zvyšuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému a srdca.

Psychiatri a neurológovia sa často stretávajú s pacientmi, ktorí sa sťažujú na dýchavičnosť a subjektívny pocit nedostatku vzduchu až po zadusenie. Často je nepríjemný pocit sprevádzaný vznikajúcim strachom zo smrti.

Vo väčšine prípadov sú takými pacientmi hypochondríci - ľudia, ktorí sa neoprávnene obávajú stavu ich somatického (telesného) zdravia. U pacientov s labilnou psychézou dochádza k zlyhaniu dýchania v prítomnosti hysterického záchvatu alebo pri absencii vonkajších stimulov. Je dôležité diferencovať útoky takzvanej "falošnej astmy" z prejavov skutočnej choroby. Dyspnoe u takýchto ľudí sa vyskytne na pozadí výkrikov, plaču, stončení a ďalších činností, ktoré priťahujú pozornosť. Ak nevenujete pozornosť takému pacientovi, hysterický záchvat sa zastaví sám.

Starnutie je prirodzený fyziologický proces. Pocit nedostatku vzduchu u starších ľudí je bežný. Je založený na všeobecnom znížení tónu koronárnych ciev, ktorý súvisí so zmenami súvisiacimi s vekom. So zníženým tónom koronárne artérie nedokážu adekvátne zásobovať myokard, čo sa klinicky prejavuje vdýchnutím dýchavičnosti.

Ak vezmeme do úvahy stupeň vývoja patológie, malo by byť zrejmé, že pri výskyte dyspnoe postačí, aby niektorí ľudia vstali z kresla a šli do inej miestnosti, zatiaľ čo iní musia ísť do niekoľkých poschodí.

Na stanovenie etiologického faktora výskytu dyspnoe je potrebné vykonať ďalšie diagnostické metódy: fluoroskopia, spirometria a vrcholová fluómetria, elektrokardiografia, počítačové a magneticko-rezonančné zobrazovanie, bronchoskopia.

Ako už bolo spomenuté vyššie, dyspnoe nie je samostatné ochorenie a považuje sa iba za príznak existujúcej patológie. Rôzne typy dýchavičnosti, vrátane inšpirácie, sú druhom indikátora vývoja ochorenia. V závislosti od stupňa dyspnoe môžete určiť závažnosť vývoja patologického stavu. Z tohto dôvodu nie je dyspnoe liečené oddelene od choroby, ktorá ho spôsobila. Na identifikáciu príčin dyspnoe je potrebné kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý po starostlivom zbere anamnézy a analýze ďalších metód vyšetrenia predpíše etiotropickú liečbu zameranú na odstránenie príčiny dyspnoe.

Nie je potrebné odložiť návštevu lekárskej inštitúcie: dýchavičnosť naznačuje prítomnosť hypoxického syndrómu, čo naznačuje zjavné poruchy v tele, najmä mozog, ktorý reguluje činnosť nervového systému.

Inspiračná a výdychová dyspnoe: príčiny a choroby

Symptómy ochorení horných dýchacích ciest sú často dosť desivé. Inspiračná a výdychová dýchavičnosť spôsobuje u pacientov záchvaty strachu, že nemôžu normálne dýchať a dostanú dostatok kyslíka. Odozva autonómneho nervového systému len zhoršuje stav, čo spôsobuje spastické kontrakcie medzičasových svalov. Je potrebné vedieť, ktoré ochorenia je tento stav charakteristický a ako sa dá zastaviť.

V tomto článku budeme analyzovať príčiny výdychovej a inhalačnej dyspnoe, ako aj opisovať rozdiely medzi týmito dvoma typmi. Medzi najčastejšie choroby u detí patrí obštrukčná bronchitída, laryngospazmus, cudzorodé telo v priedušnici a bronchus. U dospelých môže byť tento stav symptómom bronchiálnej astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, srdcovej patológie (pľúcneho srdca).

Čo je charakteristické pre inspiračnú dyspnoe?

Čo je charakteristické pre takú podmienku, ako je inšpiratívna dyspnoe a ako sa môže prejaviť u človeka. Aké znamenia by som mal venovať pozornosť? Celkovo sú teda známe dva čisté typy respiračných pohybových porúch. Prvým je, že pacient nemôže dýchať dostatok vzduchu. Toto je inšpiratívna dyspnoe (prefix "in" v latinčine znamená dovnútra). Druhý typ je charakteristický ťažkosťami pri výdychu a nazýva sa expiračná dyspnoe (predpona "ek" znamená out). V prípade vážnych patologických stavov, napríklad tromboembolizmu pľúcnej artérie, môže dôjsť k zmiešanému vzhľadu, pri ktorom je dýchanie a výdych rovnako ťažké.

Pozornosť je potrebné venovať stavu pacienta. Ak dôjde k zmene farby kože tváre, krku a hrudníka, stupeň poruchy je dosť závažný a vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc. Pri chronických ochoreniach môže trvať niekoľko hodín a liečiť sa pod vplyvom bronchodilatancií. Stav je vyvolaný fyzickou námahou a zvýšeným nervovým napätím. V prípade náhleho vývoja vdychovania by ste sa mali ihneď poradiť s lekárom.

Príčiny respiračného zlyhania

Príčiny porušenia respiračného procesu môžu zahŕňať somatické, neurogénne a traumatické poškodenia sliznice priedušnice, priedušiek a alveolárneho tkaniva. Na začiatok zvážte príčiny inhalačnej dyspnoe, ktorá sa objavuje s väčšou pravidelnosťou.

Pneumotorax je na prvom mieste medzi náhlymi útokmi na pozadí všeobecného blahobytu. Ide o ťažkú ​​léziu pleurálnej dutiny, ktorá môže byť naplnená vzduchom, tekutinou. Vyvíja sa hlavne s vonkajšími zraneniami hrudníka, zlomeninami rebier. Efúzia tekutiny v stavoch venóznej krvi je charakteristická pre ochorenia kardiovaskulárneho systému. Vyskytujú sa sťažnosti na silnú bolesť na hrudníku a pocit neschopnosti dýchať vzduch. Bledá pokožka. Možná strata vedomia. Vyžaduje sa naliehavá lekárska starostlivosť.

Pohotovostné podmienky zahŕňajú aj pľúcnu embóliu, pri ktorej môže dôjsť k smrti človeka v priebehu nasledujúcich 15-20 minút. Spôsobené pohybom veľkého trombu a upchatím pľúcnej artérie. Dýchavičnosť sa náhle objavuje na pozadí celkového blahobytu. Muž sa mu chytil hrdlo a môže stratiť vedomie. Pri čiastočnom zablokovaní sa klinický obraz postupne rozvíja: koža sa stáva bledá, objavuje sa nepríjemná bolesť v hrudníku a ak dochádza k vylučovaniu krvi počas vykašliavania hlienu.

Bronchiálna astma v stave astmatického stavu často spôsobuje záchvaty porušenia procesu inhalácie a výdychu. Súčasne je dýchanie paralyzované kvôli núdzovému zúženiu lumenu celého bronchiálneho stromu pod vplyvom histamínu vylučovaného žírnymi bunkami. Útok začína s ťažkosťami pri dýchaní (expiratívna dýchavičnosť), potom človek začína mať ťažkosti s dýchaním.

 • pocit silného tlaku v hrudníku;
 • záchvaty kašľa;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie a pocit tlkot srdca;
 • závraty a ťažká svalová slabosť.

Iba skúsený lekár môže túto chorobu zastaviť u pacienta s bronchiálnou astmou, pretože zvyčajné inhalátory, dokonca aj s kortikosteroidmi, nepreniknú do postihnutého bronchiálneho stromu.

Príčinou vzniku dýchavičnosti pri inhalácii na pozadí dlhotrvajúceho katarálneho ochorenia môže byť vyvíjajúca sa lobárna alebo ohnisková pneumónia. Stav pacienta sa zhoršuje, silný kašeľ s hnisavým spútom, polovica hrudníka zaostáva v priebehu dýchania. Dyspnoe sa vyskytuje pri každej fyzickej námahe. Na detekciu poškodenia pľúcneho tkaniva je potrebný okamžitý röntgen.

COPD a obštrukčná bronchitída sú tiež príčinou zhoršenia respiračného procesu, ale sú ľahko korigované farmakologickými látkami. Pretrvávajúca dyspnoe inšpiratívneho charakteru je prítomná v emfyzému. Laryngitída a tracheitída môžu spôsobiť krátkodobé ťažkosti s dýchaním konvulzívnou povahou s kompenzačným cieľom. Toto sa obvykle vyskytuje pod vplyvom studeného vzduchu alebo tabakového dymu.

Okrem poškodenia pľúcneho tkaniva a bronchiálneho stromu môže dýchavičnosť spôsobiť patológiu kardiovaskulárneho a nervového systému. Medzi nimi najčastejšie:

 • neuróza a paralýza svalov bránice - schopnosť svalovej námahy sa stratí pri inhalovaní;
 • infarktu myokardu a srdcového zlyhania;
 • pľúcna hypertenzia;
 • záchvaty paniky.

Fyziologická inšpiratívna dyspnoe sa môže vyskytnúť počas ťažkej fyzickej námahy, napríklad pri dlhých vzdialenostiach, intenzívnom lyžovaní, cyklistike, plávaní. Zvyčajne takéto útoky prechádzajú bez pomoci.

Ako získať inspiračné a výdychové dyspnoe?

Ako sa správať počas rozvíjajúceho sa útoku? Najprv sa musíte uklidniť a vytiahnuť sa spolu. Potom by ste mali okamžite zavolať sanitku a potom zabezpečiť prúd čerstvého vzduchu. V žiadnom prípade by obeť nemala byť umiestnená v horizontálnej polohe. Najlepšie je opustiť sedenie. Tesné goliere, väzby, šatky z krku na odstránenie, voľné hrudník. Môžete dať nápoj teplého sladkého čaju. Neodporúča sa používať žiadne inhalátory a farmakologické prípravky až do príchodu lekára. To môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Zranená osoba

Ako poraziť túto chorobu, ak pociťujete neustále dýchavičnosť a dýchavičnosť, dokonca aj po menšej fyzickej námahe? K tomu musíte prejsť na schôdzku s terapeutom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, ktoré zahŕňa vyšetrenie EKG, fluorografiu, objem pľúc, spirografiu, počítačovú tomografiu, bronchoskopiu. Výsledkom vyšetrení bude identifikácia presnej príčiny poruchy dýchacieho procesu a predpísaná adekvátna liečba.

Nezabudnite, že príčinou patologického stavu môže byť pľúcna tuberkulóza. Zvyčajná fluorografia pomáha identifikovať túto infekciu v počiatočnom štádiu. Nezabudnite na túto účinnú prevenciu. Robte fluorografiu ročne.

Expiračná a inhalačná dyspnoe: príčiny a spôsoby boja

Nedostatok kyslíka alebo dýchavičnosť sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov - s dlhším chodom, intenzívnou chôdzou, fyzickou námahou. Avšak, ak je dyspnoe narušená v pokoji, znamená to, že došlo k vážnemu ochoreniu. Existujú dva typy patológie - inšpiratívna dušnosť - to je ťažkosti s dýchaním, expiráciou - výdychom.

Inspiračná a výdychová dyspnoe - rozdiely

Pri výbere správneho spôsobu liečby je potrebné určiť typ dýchavice. Hlavným rozdielom je mechanizmus nástupu ochorenia, ako aj sprievodné príznaky.

Inspiračná dyspnoe manifestovaná:

 • ťažkosti s dýchaním;
 • výskyt píšťaliek počas inhalácie vzduchu, ktorý sa dá počuť na diaľku;
 • výskyt hluku pri vdýchnutí.

Takýto nedostatok kyslíka, ktorý sa objavil po intenzívnom zaťažení, nie je odchýlkou. Dôležité je však, aby sa dýchacie ťažkosti, ktoré vznikli bez príčiny.

Expiračná dyspnoea je charakterizovaná:

 • ťažkosti s dýchaním von;
 • potreba posilniť dych;
 • čím sa predlžuje doba výdychu kyslíka.

V niektorých prípadoch možno pozorovať túto odchýlku:

 • príznaky bolesti v hrudníku;
 • zvýšený žilový tlak;
 • bledosť kože;
 • modré pery;
 • nadmerné potenie.

Okrem toho existuje zmiešaný typ patológie, pri ktorom sa ťažkosti s respiračnou funkciou prejavujú ako pri inhalácii, tak pri výdychu.

Dyspnoe môže mať dočasnú povahu a naznačuje prítomnosť zápalového procesu v pľúcach, ako aj trvalý - s chronickým emfyzémom.

Inhalačné alebo výdychové prerušenia sa často vyskytujú, keď osoba prestane fajčiť. Táto podmienka sa považuje za normálnu, prejde po niekoľkých týždňoch.

Príčiny inhalačnej dyspnoe

Inspiračná dyspnoe sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • Pneumotorax. Stav, ktorý sa vyznačuje nahromadením vzduchu alebo plynov v pleurálnej dutine. Okrem ťažkostí s dýchaním môže dôjsť k intenzívnej bolesti v hrudníku, bledaniu kože. V takom prípade musíte okamžite zavolať sanitku.
 • Uzavretie artérií pľúc s krvnými zrazeninami - embólia. Zvyčajne sa vyskytuje náhle, zatiaľ čo príznaky sa zhoršujú aj pri malej fyzickej námahe. Pľúcna embólia je často sprevádzaná kašľom, bolesťami hrudnej kosti, ktorá sa zvyšuje s telom počas dychu a otáčok.
 • Prienik cudzieho telesa do respiračných orgánov. V tomto prípade sa môže u pacienta vyskytnúť expiračná a inhalačná dyspnoe. Môžu sa tiež vyskytnúť príznaky dusenia, kašeľ, nepohodlia a bolestivých symptómov v hrudníku.
 • Infarkt myokardu. Často sprevádzané ťažkosťami s respiračnými funkciami. Ďalšími prejavmi môže byť bolesť na hrudníku, ktorá sa rozširuje na ľavú stranu, kostru tváre, zadnú časť tela, celkovú slabosť, potenie, blednutie kože.
 • Zlyhanie srdca, angína. Poruchy dýchacej funkcie sa vyskytujú spolu s opuchom v nohách, častým a nepravidelným srdcovým rytmom, strata sily, vykašliavanie krvi a sekréciou slizníc a častá potreba močenia v noci.
 • Paralýza bránice. Pre tento stav sú charakteristické všetky typy dyspnoe, vrátane exspiračných záchvatov. Spolu s bolesťami hlavy, modrými pierami, všeobecnou slabosťou, znecitlivenosť prstov.
 • Znaky inspiračnej dyspnoe sa môžu vyskytnúť aj vtedy, keď rôzne toxíny ovplyvňujú dýchacie cesty.
 • Stres. Úzkosť často spôsobuje hyperventiláciu. V takom prípade sa môže u pacienta vyskytnúť ťažkosti s dýchaním, nauzea, mravčenie paží a nôh, pocit zvonenia a hluku v ušiach, závraty a hvízdanie pri vdýchnutí.
 • Bronchiálna astma. Inspiračná dyspnoe sa vyskytuje počas zadusivých záchvatov, avšak v niektorých prípadoch je tento príznak vždy prítomný. Ďalšie príznaky sú hvízdanie vdýchnutím, pocit zúženia v hrudníku, reflexy kašľa. S touto chorobou sa môže vyskytnúť nielen inšpiratívna, ale aj expiračná dyspnoe.
 • Zápal pľúc. Doprevádzané horúčkou, mokrým kašľom, bolesťou na hrudi a dychovou dýchavičnosťou.
 • Chronická obštrukcia pľúc.
 • Silná fyzická námaha, spáchaná nad hranicou svojich schopností.

Príčiny nedostatku expirácie

Expiračná dyspnoe je stav, v ktorom má pacient ťažkosti s vydychovaním kyslíka. Dôvody môžu byť:

 • bronchiálna astma;
 • obštrukčná bronchitída;
 • zápal bronchiolov;
 • neoplazmy v prieduškách;
 • chronické obštrukčné ochorenie;
 • emfyzém chronickej povahy;
 • pľúcna fibróza;
 • cudzie predmety zachytené v dýchacom systéme;
 • kardiovaskulárna patológia;
 • zmeny zloženia krvi pri ochoreniach pečene a obličiek, hormonálna porucha;
 • nadváha, obezita;
 • duševné poruchy, hystéria;
 • obdobia plodu.

Bežnou príčinou vzniku zmiešaného typu patológie, pri ktorej sú ťažkosti pri inhalácii a exhalácii, je pneumónia, ako aj jej komplikácie.

Takéto porušenie funkcie dýchania môže byť pozorované pri laryngotracheitíde, obštrukcii, pľúcnom edéme, srdcovom zlyhaní, toxínoch, mozgových poraneniach, vaskulárnych ochoreniach.

diagnostika

Ak máte ťažkosti s vdychovaním alebo vydychovaním, najmä u detí, musíte okamžite navštíviť lekársku inštitúciu. Akýkoľvek typ dyspnoe je príznakom problémov v tele.

Na stanovenie základnej choroby, ktorá spôsobila poruchu dýchania, sa vyžaduje niekoľko typov diagnóz:

 • všeobecné lekárske vyšetrenie. Špecialista vypočíta frekvenciu respiračných kontrakcií, vyhodnocuje pohyb hrudníka, nasníma pľúca stetoskopom;
 • krvný test na zloženie plynu;
 • elektrokardiogram;
 • echocardiogram;
 • spirometria. Pomôže posúdiť priechodnosť dýchacieho systému;
 • biopsia - u podozrivých novotvarov;
 • röntgenové vyšetrenie;
 • v niektorých prípadoch je potrebná počítačová tomografia;
 • pri obštrukcii pľúc sa skúma vitálna kapacita pľúcneho traktu.

Terapeut sa zaoberá diagnostikou a liečbou expiračných a inspiračných typov patológie. Okrem toho možno budete musieť konzultovať pulmonológa a kardiológa.

Prvá pomoc

Nedostatok dýchania, ktorý sa zrazu objavil u pacienta, si vyžaduje odstránenie faktorov, ktoré ho vyvolávajú:

 • Vo všetkých prípadoch, obtiažnosť normálneho dýchania, pacient musí zabezpečiť tok vzduchu do pľúc. Za týmto účelom by mala byť miestnosť vetraná otvorením okien a dverí alebo zapnutím ventilátora. Ak je to možné, môžete použiť kyslíkovú masku.
 • Prerušenie normálnej inhalácie alebo výdychu vyvolanej únavou vyžaduje odpočinok tela alebo zastavenie po ceste.
 • Ak príčinou patológie bol akýkoľvek alergén, napríklad mačacie vlasy, musí sa ihneď odstrániť.
 • Prijatie sedenia a odstránenie stresových stimulov pomôže znížiť napätie a regulovať srdcovú frekvenciu.
 • Zdravie pacienta môžete zlepšiť zvlhčením vzduchu: nalievanie horúcej vody do kúpeľa alebo zavesenie mokrých uterákov okolo miestnosti.
 • Ak nemáte silné záchvaty dyspnoe, napaľovanie nohy v horúcej vode a nasadenie horčíka na zádech môže pomôcť.

Avšak v prvom rade osoba, ktorá má ťažkosti s dýchaním, by nemala paniku. Aby to urobil, musí sa uklidniť, vziať si sedenie a tiež vypiť pilulku No-shpy alebo Papaverina.

liečba

Ak je porucha dýchacieho systému zapríčinená chronickým ochorením, je potrebné zavolať sanitku a odkázať pacienta na zdravotnícke zariadenie.

Expiračný typ poruchy je symptómom rôznych ochorení a indikuje nedostatočné tkanivové dýchanie. Aby sme sa ho zbavili, je potrebné vyliečiť základnú chorobu. V niektorých situáciách je to veľmi ťažké alebo dokonca nemožné.

Najčastejšie dyspnoe je dôsledkom bronchopulmonárnych patológií. V tomto prípade je celkom možné odstrániť zlyhanie.

Jedným zo spôsobov boja proti dyspnoe je kyslíková terapia, ktorá sa uskutočňuje pomocou špeciálnych koncentrátov. Trvanie a liečbu by mal predpisovať lekár. Vážne prípady vyžadujú umelé vetranie pľúc.

 • Ak je expiračná dyspnoe intenzívna a je podobná astmatickému záchvatu, pacient musí byť inhalovaný astmatikami, ako je napríklad Salbutamol alebo Ventolin. Berotek je tiež silná droga.
 • Ak je okrem ochorenia horných dýchacích ciest pozorovaná porucha srdcovej funkcie, liek Isoprenalín môže zmierniť tento stav.
 • Adrenalín sa bude vyrovnávať s ťažkými útokmi, ale nie je vhodný pre hypertenzných pacientov, starších ľudí a pacientov s ischémiou.
 • Prebiehajúci útok vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, ako aj použitie glukokortikoidov, ako je hydrokortizón alebo dexametazón.
 • Na zníženie príznakov alergickej reakcie sa používajú antihistaminiká a antispazmiká.

Tieto odporúčania pomôžu vyhnúť sa nepríjemnému stavu:

 • Odvykanie od fajčenia. Negatívny vplyv cigariet sa prejavuje postupne, zatiaľ čo človek môže zažívať nielen narušenie normálneho dýchania, ale aj dlhotrvajúci kašeľ. Okrem toho majú fajčiari oveľa vyššie riziko vážnych ochorení ako iné.
 • Ovládanie vašej hmotnosti pomôže zabrániť vzniku dýchavičnosti. Nadmerná telesná hmotnosť tiež často sprevádza výdychovú dyspnociu, ktorá sa vyskytuje počas malej fyzickej námahy, napríklad pri lezení po schodoch alebo počas bežnej prechádzky.

Poruchy funkcie dýchania môžu mať negatívne účinky na zdravie. Čím skôr je príčina dyspnoe rozpoznaná, tým je pravdepodobnejšie, že ju odstráni.

81. Dýchavičnosť: charakterizácia pojmov, typy, patogenetický význam. Mechanizmy pľúcnej, pleurálnej, srdcovej, metabolickej dušnosti.

Brucho (dyspnoe) - porušenie frekvencia a hĺbky dych, sprevádzaný pocitom nedostatku vzduchu. Pre choroby srdiečka pri fyzickej námahe sa objavuje dýchavičnosť a potom v kľude, najmä v horizontálnej polohe, pričom pacientovia potrebujú sedieť (ortopedické). Útoky náhleho nedostatku dychu (často v noci) pre srdcové ochorenia - prejav srdcová astma; dýchavičnosť v týchto prípadoch, vdychovanie (ťažkosti s dýchaním). Expiračná dyspnoe (ťažká exhalácia) sa vyskytuje, keď sa zúženie lúmenu malých priedušiek a bronchiolov (napríklad bronchiálna astma) alebo keď sa stratí elasticita pľúcneho tkaniva (napríklad pri chronickej dýchavičnosť). Mozgová dyspnoe sa vyskytuje pri priamom podráždení dýchacieho centra (nádor, krvácanie a t d.,).

Mechanizmus pľúcnej dyspnoe:

- Zníženie pľúcneho povrchu alebo prítomnosť prekážok pri respiračných pohyboch - Zvýšená odolnosť voči prúdeniu vzduchu - Zhoršenie alveolárnej kapilárnej priepustnosti; - zníženie pľúcneho prietoku krvi

- porušenie väzbovej schopnosti hemoglobínu a rôznych typov anémie; Mechanizmus srdcovej dyspnoe:

spojené s nárastom tlaku v pľúcnych kapilárach, čo následne spôsobuje zvýšenie tlaku v ľavej predsieni. Výsledkom je nedostatočná kontraktilná aktivita ľavej komory. Zvýšenie tlaku v kapilárach pľúc spôsobuje extravazáciu tekutiny do intersticiálneho priestoru a vedie k aktivácii receptorov, ktoré sú tam umiestnené. Aktivácia týchto receptorov stimuluje dýchacie centrum. S progresiou srdcového zlyhania dochádza k stimulácii dýchacieho centra v dôsledku zníženia objemu dýchania v dôsledku stagnácie a akumulácie krvi v pľúcach. V poslednom štádiu zlyhania srdca môže byť dyspnoe spojená s nízkym objemom srdca a centralizovaným krvným obehom. Dôležitou charakteristikou srdcovej dyspnoe je jej výskyt počas fyzickej námahy s rôznou intenzitou, ktorá je založená na klasifikácii srdcového zlyhania.

82. Patologické formy dýchania.

V patológii pod vplyvom reflexu, humorálneho alebo iných účinkov na dýchacie centrum sa môže zmeniť dýchací rytmus, jeho hĺbka a frekvencia, často sprevádzaná dýchavičnosťou. Tieto zmeny môžu byť prejavom kompenzačné reakcie organizmu smerujúce k zachovaniu konštantného krvného plynu, prípadne prejav normálnych porúch kontroly dýchania, čo vedie k poklesu alveolárnej ventilácie, respiračnej nedostatočnosti.

Bradypnea je zriedkavý dych. Mechanizmus rozvoja zriedkavého dýchania má zmeniť povahu nervových impulzov prechádzajúcich z rôznych receptorov do respiračného centra alebo pri primárnom narušení aktivity samotných respiračných neurónov.

Reflexné zníženie frekvencie dýchania možno pozorovať s vysokým krvným tlakom (baroreceptorov reflexné oblúka aorty a krčnej dutiny) počas hyperoxii (v dôsledku vypnutia "hypoxické jednotky" - periodické budenie chemoreceptory citlivé na pokles napätia molekulárneho kyslíka v arteriálnej krvi).

Môže sa vyskytnúť hlboké, zriedkavé dýchanie so zvýšenou odolnosťou voči pohybu vzduchu v horných dýchacích cestách - stenotické dýchanie. V tomto prípade sa inhalovanie a vydychovanie vykonávajú pomalšie ako zvyčajne. Pri vytváraní tohto typu dýchania hrajú určitú úlohu impulzy vstupujúce do dýchacieho centra z interkostálnych svalov pracujúcich so zvýšeným zaťažením.

Bradypnea sa môže vyvinúť v dôsledku priameho účinku patogénnych faktorov na dýchacie centrum, čo znižuje excitabilitu respiračných neurónov.

Polypnea (alebo tachypénia) - časté plytké dýchanie.

V srdci polypnoea je reflexívna práca v rámci prestavby dychového centra polypnoea Človek môže zažiť horúčku, keď CNS funkčné poruchy (hystéria), v lézií pľúc (atelektáza, zápal pľúc, preťaženie).

Zdá sa, že polypóniu sa v niektorých prípadoch vyskytuje, keď existuje na jednej strane vyššia ako zvyčajná stimulácia strediska vdychovania a na druhej strane nadmerná aktivácia faktorov, ktoré ho bránia počas inšpirácie. Napríklad pri atelektáze je inšpiratívne centrum excitované impulzmi z receptorov, ktoré sú podráždené nadmerným kolapsom pľúcnych alveol. Počas inhalácie sa však neovplyvnené alveoly rozširujú na väčší ako obvyklý stupeň, čo spôsobuje silný tok impulzov z inhibície inhalácie receptorov, ktoré predčasne ukončujú dych.

Navyše bolesť lokalizovaná v oblastiach tela, ktoré sa podieľajú na respiračnom zákroku (hrudník, brušná stena, pleura) môže viesť k vzniku polypónií. Bolesť vedie k obmedzeniu hĺbky dýchania a k zvýšeniu jeho frekvencie (jemné dýchanie).

Polypnea znižuje účinnosť dýchania, pretože významne znižuje efektívny dychový objem a vetracie otvory väčšinou mŕtveho priestoru.

Hyperpnoe alebo hlboké, časté dýchanie za fyziologických podmienok sa vyskytuje ako reakcia dýchacieho systému, ktorej cieľom je zabezpečiť ventiláciu pľúc v súlade s potrebami zvýšeného metabolizmu, napríklad počas svalovej práce. To zlepšuje okysličovanie krvi a udržuje acidobázickú rovnováhu v tele tým, že odstraňuje nadbytok CO.2.

Za patologických podmienok sa hyperpnéza vyvíja v dôsledku intenzívnej reflexnej alebo humorálnej stimulácie respiračného centra, napríklad keď čiastočný tlak molekulárneho kyslíka v inhalovanom vzduchu klesá alebo koncentrácia CO zvyšuje.2, s anémiou, acidózou atď.

Extrémny stupeň excitácie dýchacieho centra sa prejavuje vo forme dýchania Kussmaul, ktorý sa najčastejšie pozoruje u pacientov so stavom diabetickej kómy. Ide o hlboké, hlučné, rýchle dýchanie, v ktorom po hlbokom nadýchaní nasleduje silné vydychovanie s aktívnou účasťou výdychových svalov.

Apnoe sa doslova prekladá ako nedostatok dychu, ale zvyčajne toto slovo znamená dočasné zastavenie dýchania. Apnoe môže viesť k porušeniu výmeny plynov v tele, ktorého závažnosť závisí od frekvencie výskytu a trvania apnoe, čo je následne determinované jeho príčinami.

Experimentálne štúdie ukázali, že dočasné zastavenie dýchania môže byť spojené s poklesom reflexu alebo priamou stimuláciou dýchacieho centra. Napríklad apnoe nastáva po pasívnej hyperventilácii u zvieraťa alebo osoby pod celkovou anestézou kvôli poklesu napätia CO v arteriálnej krvi.2a ihneď skončí, hneď ako obsah CO2normalizuje.

Kašeľ a kýchanie sú reflexné činy, ktoré sa vyskytujú v reakcii na stimuláciu niektorých receptorových zón, najmä horných dýchacích ciest a sú sprevádzané krátkou zmenou rytmu a hĺbky dýchania.

Kašeľ často vyskytuje po stimulácii nervových zakončeniach glosofaryngální a vagus nervov v sliznici hltanu, hrtanu, priedušnice (najcitlivejšie časti bifurkáciu) a priedušiek. Okrem toho môže byť spôsobené podráždením citlivých koncov pleury. Kašeľ sa skrýva krátkym dychom, po ktorom sa glottis okamžite uzavrie a súčasne sa vyvíja exspiračná sila respiračných svalov. V dôsledku toho sa dramaticky zvyšuje tlak v respiračnom trakte, pľúcnych alveolách a pleurálnej dutine. Náhla vrstva sa potom náhle otvorí a vzduch s veľkou silou a rýchlosťou unikne z dýchacieho traktu a pretiahne častice umiestnené na povrchu sliznice.

Kýchanie sa vyskytuje ako odpoveď na podráždenie nervových zakončení trigeminálneho nervu umiestneného v nosovej sliznici (najmä v strednej torbíne a septe). Na rozdiel od kašľajúceho kýchania, núteného vyčerpania. vzniknuté po otvorení glottis sa nevyskytuje cez ústa, ale cez nos.

Kašeľ a kýchanie sú obranné reakcie zamerané na vyčistenie dýchacích ciest hlienu, hlienu, rôznych chemických látok a mechanických častíc. Vznikajú sporadicky a nemajú žiadny vplyv na výmenu plynov v pľúcach. Avšak predĺžené záchvaty kašľa vedú k predĺženému zvýšeniu intraorakálneho tlaku, čo zhoršuje ventiláciu alveol a narúša krvný obeh, najmä v cievach pľúcneho obehu.

Pravidelné dýchanie sa nazýva narušenie rytmu dýchania, v ktorom sa obdobia dýchania striedajú s obdobiami apnoe. Existujú dva typy pravidelného dýchania - dýchanie Cheyne-Stokes a dýchanie bioty.

Cheyne-Stokesové dýchanie sa vyznačuje nárastom amplitúdy dýchania až po výrazné hyperpnózu a potom jeho znížením na apnoe, po ktorom začína opäť cyklus respiračných pohybov a končí aj apnoe.

Cyklické zmeny dýchania u ľudí môžu byť sprevádzané stupeňovaním počas obdobia apnoe a normalizáciou počas obdobia zvýšenej ventilácie. Súčasne krvný tlak tiež kolísa, spravidla stúpa vo fáze zvýšeného dýchania a znižovania vo fáze jeho oslabenia.

Predpokladá sa, že vo väčšine prípadov je dýchanie Cheyne-Stokesom znakom cerebrálnej hypoxie. Môže sa vyskytnúť so srdcovým zlyhaním, chorobami mozgu a jeho membrán, uremia. Niektoré lieky (napríklad morfín) môžu tiež spôsobiť respiráciu Cheyne-Stokes. Patogenéza dýchania Cheyne-Stokes nie je úplne jasná. Niektorí vedci vysvetľujú svoj mechanizmus nasledovne. Bunky mozgovej kôry a subkortikálnych útvarov sú stlačené v dôsledku hypoxie - dýchacie zastavenie, zmiznutie vedomia a inhibícia aktivity vazomotorického centra. Chemoreceptory sú však stále schopné reagovať na zmeny v obsahu plynov v krvi. Prudké zvýšenie impulzov z chemoreceptorov spolu s priamym účinkom na koncentráciu oxidu uhličitého v centrách a podnety z baroreceptorov v dôsledku poklesu krvného tlaku sú dostatočné na vyvolanie dýchacieho centra - dýchanie pokračuje. Obnovenie dýchania vedie k okysličovaniu krvi, znižuje hypoxiu mozgu a zlepšuje funkciu neurónov vazomotorického centra. Dýchanie sa stáva hlbšie, myseľ sa stáva čistejšou, krvný tlak stúpa, plnenie srdca sa zlepšuje. Zvýšená ventilácia vedie k zvýšeniu napätia kyslíka ak zníženiu napätia oxidu uhličitého v arteriálnej krvi. To zasa vedie k oslabeniu reflexu a chemickej stimulácie dýchacieho centra, ktorého činnosť začína slabnúť, apnoe nastáva.

Je potrebné poznamenať, že pokusy reprodukovať pravidelné dýchanie u zvierat krájanie mozgového kmeňa na rôznych úrovniach, aby niektorí vedci tvrdia, že Cheyne - Stokes vzniká v dôsledku inaktivácie brzdného systému tvorby mesh, alebo zmeny v jeho rovnováhe s uľahčením systém. Porušenie brzdového systému môže byť spôsobené nielen transekciou, ale aj zavedením farmakologických činidiel, hypoxie atď.

Dýchanie bioty sa líši od toho, že Cheyne-Stokes dýchal tým, že dýchacie pohyby, charakterizované konštantnou amplitúdou, sa náhle zastavia práve tak, ako náhle začnú.

Najčastejšie dochádza k dýchaniu bioty s meningitídou, encefalitídou a ďalšími ochoreniami, ktoré zahŕňajú poškodenie centrálneho nervového systému, najmä medulla oblongata.

Dýchanie terminálu Apnetické dýchanie je charakterizované konvulzívnou neustálym úsilím o vdychovanie, príležitostne prerušený výdych.

Apneysticheskoe dych experimentálne pozorovaný po preťatie v mozgovom kmeni medzi pnevmotaksicheskim (v rostrální časti mostíka) a apneysticheskim centier (uprostred a chvostové častí mosta) zvieraťa ako vagus nervy a. Predpokladá sa, že apneastické centrum má schopnosť energizovať inspiračné neuróny, ktoré sú periodicky inhibované impulzmi z vagusového nervu a pneumotaxického centra. Rezanie týchto štruktúr vedie k neustálej inšpiratívnej aktivite centra apneastiky.

Zápal dychu je jediný, zriedkavý, znižujúci sa v sile "povzdych", ktoré sa pozorujú počas agónie, napríklad v konečnej fáze zadusenia. Takéto dýchanie sa tiež nazýva koncový alebo agonálny. Zvyčajne dochádza k "vzdychom" po dočasnom ukončení dýchania (predčasná prestávka). Ich vzhľad je pravdepodobne spojený s excitáciou buniek umiestnených v kaudálnej časti medulla oblongata po vypnutí funkcie vyšších častí mozgu.

83. Charakteristiky priebehu chronickej patológie dýchacieho systému. Mechanizmy vzniku pľúcneho srdcového zlyhania. Pľúcne srdce.

Poruchy dýchania - neschopnosť dýchacieho systému zabezpečiť normálne zloženie arteriálnej krvi v plyne.

Klinické prejavy chronického respiračného zlyhania závisia od etiológie a typu chronického respiračného zlyhania a jeho závažnosti. Medzi najuniverzálnejšie príznaky chronického respiračného zlyhania patria: dyspnoe, príznaky a príznaky hypoxémie, hyperkapnia, dysfunkcia dýchacích svalov. Jedným z najuniverzálnejších symptómov respiračného zlyhania je dyspnoe, t.j. nepríjemné alebo nepríjemné pocity vlastného dýchania. Dýchavičnosť pri chronickom respiračnom zlyhaní je pacientom najčastejšie definovaná ako "pocit dychovej námahy" a veľmi úzko súvisí s aktivitou vdychových svalov a dýchacieho centra. Hypoxémia a hyperkapnia tiež významne prispievajú k rozvoju dyspnoe, ale korelácia medzi hodnotami PaO2, PaCO2 a závažnosťou dyspnoe je pomerne slabá. Na potvrdenie toho je možné uviesť dobre známy príklad s pacientmi s CHOCHP: "modré edémy" majú výrazné poruchy v výmene plynu, ale ich dyspnoe je menej výrazné v porovnaní s "ružovými pufermi", u ktorých sa relatívne zachováva výmena plynu. Preto diagnóza, hodnotenie závažnosti a klasifikácie chronického respiračného zlyhania nemôže byť založené na stupňovaní dyspnoe! Klinické prejavy hypoxémie (PaO2 menšie ako 60 mm Hg) sa ťažko odlišujú od iných prejavov chronického respiračného zlyhania (napríklad hyperkapnie). Najcitlivejší cieľový orgán pre hypoxémiu je mozog, ktorého poškodenie sa vyskytuje pred inými orgánmi. Znížením PaO2 na 55 mm Hg. Art. v normálnej jednotke je znížená pamäť pre aktuálne udalosti a ak je PaO2 znížený na 30 mm Hg. Art. dôjde k strate vedomia. Dôležitým klinickým príznakom hypoxémie je cyanóza. Cyanóza odráža závažnosť hypoxémie bez ohľadu na jej príčinu a objavuje sa so zvýšením koncentrácie zníženého hemoglobínu v kapilárnej krvi o viac ako 5 g / dl, t.j. Zvyčajne s PaO2 45 mm Hg) a hypokapnia (PaCO2 15 mm Hg) sa predpokladajú nasledovné príčiny poškodenej výmeny plynu: nevyváženosť VA / Q, znížená difúzna kapacita, nárast pravého skratu, nasýtenie krvi kyslíkom (SpO2) sa môže merať neinvazívne pomocou pulzného oximetra Výhodou metódy je neobmedzený počet meraní v akýchkoľvek podmienkach (doma, na klinike, v nemocnici atď.), pulzná oximetria sa používa na dlhodobé sledovanie okysličovania pacienta. Môžete nielen posúdiť závažnosť chronického respiračného zlyhania a sledovať stav pacienta, ale tiež určiť možné mechanizmy vývoja chronického respiračného zlyhania a posúdiť odpoveď pacientov na liečbu Rôzne testy respiračných funkcií umožňujú charakterizovať horné a dolné dýchacie cesty, stav pľúcneho parenchýmu, cievny systém pľúc a dýchacie svaly. Použitie jednoduchých indikátorov funkcie dýchania - hodnotenie maximálneho výdychového prietoku (PEF), spirografia môže byť užitočné pri počiatočnom posúdení závažnosti funkčných porúch a dynamickom monitorovaní pacientov. V zložitejších prípadoch sa používa telesná pletyzmografia, difúzny test, hodnotenie statického a dynamického súladu pľúc a respiračného systému, ergospirometria. Veľkú dôležitosť v súčasnosti prikladá hodnotenie funkcie dýchacích svalov. Najjednoduchšou metódou je odhadnúť maximálne inspiračné a výdychové tlaky v ústnej dutine. Nevýhodou metódy je jej závislosť od spolupráce s pacientom a "non-fyziologického" dýchacieho manévru. Hodnotenie aktivity dýchacieho centra (centrálny pohon) je pomerne zložité, najdostupnejšie a praktické testy sú perorálny okluzívny tlak a VT / TI (inspiračný tok).

Pľúcne srdcové ochorenie je patologický proces založený na ostrej ↑ rezistencii na srdcový výdaj v cievach ICC s príznakmi dekompenzácie pravého komoru.

Pľúcne srdce:

akútna (rýchla rezistencia ↑ v systéme pľúcnej tepny: embolizácia alebo tromboembolizmus → akútne preťaženie pravej komory, relatívna koronárna insuficiencia so znakmi fibrilácie a častá úmrtnosť)

chronická (postupná rezistencia ↑ v pľúcnej tepnovej sústave: všetky chronické obštrukčné pľúcne ochorenia (COPD), pravostranná komplikácia sa postupne rozvíja pri ďalšom preťažení)

Expiračná dyspnoea: popis, príčiny a charakteristiky liečby

Starší ľudia hovoria, že prvým znakom starnutia je dýchavičnosť. S týmto názorom je možné súhlasiť, ale nie úplne. Niekedy je tento pocit znakom vážnej choroby, ktorá je tiež diagnostikovaná u mladých ľudí. V článku sa bude hovoriť o expiračnej dyspnei. Ale najprv zistite, aké typy dyspnoe existujú vôbec.

Dýchacie ťažkosti sa môžu vyskytnúť v prítomnosti mnohých ochorení. Existujú tri typy dyspnoe.

 • Inšpiračné. Problém sa vyskytuje pri inhalovaní. Najčastejšie sa tento príznak vyskytuje pri srdcovom zlyhaní, léziách horných dýchacích ciest. Kŕče priedušiek, nahromadenie sekrétov, opuch, stláčanie dýchacích ciest, opuch slizníc - to všetko je príčinou duševnej dyspnoe.
 • Expiračná dyspnoe. Je charakterizovaný pomalým výdychom s miernym píšťalkom. Je diagnostikovaná počas opuchu sliznice, výskytu a nahromadenia sekrétov v priedušiek alebo iných prekážok. Priechodnosť priedušiek sa zhoršuje a spôsobuje dýchavičnosť.
 • Zmiešané. Tento typ dyspnoe je dosť bežný. Zdá sa, že pri srdcovom zlyhaní dýchania v akútnom štádiu, keď sa zanedbáva patológia pľúc.

Ako môžete vidieť, dyspnoe, vdychovanie a výdych, sú spôsobené rôznymi dôvodmi. Z tohto dôvodu by liečba mala byť tiež odlišná.

Stupňa dyspnoe

Na základe histórie pacienta je päť stupňov dyspnoe. Na určenie ich použitia na mieru závažnosti dyspnoe (MRC).

 • Nulový stupeň - dyspnoe sa objavuje len pri vysokých zaťaženiach, nepozoruje sa patologické dyspnoe.
 • Prvým stupňom je mierna dýchacia ťažkosť. Vyskytuje sa pri lezení po schodoch alebo pri chôdzi rýchlo.
 • Druhý alebo stredný stupeň. Pri normálnej chôdzi sa vyskytuje dyspnoe. Človek musí urobiť niekoľko zastávok, aby jeho dýchanie späť do normálu.
 • Tretí stupeň sa považuje za závažné dyspnoe. Človek zastaví odpočinok každé dva až tri minúty.
 • Štvrtý stupeň Táto forma dyspnoe sa považuje za veľmi závažnú. Pri minimálnom zaťažení sa dýchanie stáva ťažké, v pokoji zostáva rovnaké.

V závislosti od formy ochorenia lekár stanovuje diagnózu a predpisuje liečbu. Čím skôr sa začne, tým je prognóza optimistickejšia.

Faktory spôsobujúce problém

Príčina expiračnej dyspnoe nie je jedna, existuje veľa faktorov spôsobujúcich toto ochorenie. O nich teraz a hovoriť.

 • Nedostatok železa v krvi, anémia. Najčastejšie u žien.
 • Nadváhou.
 • Blokovanie pľúcnej artérie s krvnou zrazeninou.
 • Nedostatok prívodu kyslíka do srdcového svalu.
 • Prerušenie ľavej srdcovej a krvnej stázy v pľúcnych žilách.
 • Prerušenie veľkých priedušných a tracheálnych membrán.
 • Astma bronchiálna.

Navyše expiračná dýchavičnosť môže byť spôsobená tým, že cudzí orgán vstúpi do priedušiek.

Teraz z nejakých dôvodov budeme hovoriť podrobnejšie. V závislosti od súčasnej patológie môže byť problém spôsobený nasledujúcimi faktormi.

 • Porucha kmeňov medulla oblongata dýchacej časti. Zvyčajne sa vyskytuje pri predávkovaní liekov na spanie, anestetík, liekov. Frekvencia a hĺbka dýchania sa mení.
 • Bronchiálna obštrukcia. Práca priedušiek sa zhoršuje v dôsledku zmeny elasticity tkaniva v pľúcach. Choroby spôsobujúce dyspnoe z tohto dôvodu: astma, prenikanie cudzích telies do bronchiálnej aorty, bronchopulmonárna rakovina, zápal priedušiek.
  Dyspnoe pri expirácii astmy je vyjadrené vo forme prudko sa vyskytujúcich útokov. Tento príznak sa vzťahuje na všetky choroby spôsobené bronchiálnou obštrukciou.

Viac o dôvodoch

Okrem vyššie uvedených faktorov, ktoré spôsobujú chorobu, môžete ich tiež zavolať:

 • Poruchy hrudnej aorty sú torako-bránicové. Kvôli veľkému nahromadeniu tekutiny v hrudníku dochádza k deformácii chrbtice.
 • Porušenie kardiovaskulárneho systému. Príznaky dýchavičnosti pri exspirácii sa vyskytujú s pomalším krvným obehom v malom žalúdku a dysfunkciou oblasti mozgu v ľavej komore a v dôsledku takýchto ochorení: hypertenzia, ischemická choroba srdca a ďalšie.
 • Zmena množstva pH v krvi. Ochorenie sa objavuje pri poruchách pečene a obličiek v prípade problémov s endokrinným systémom. U pacientov dochádza k zmene frekvencie a hĺbky dýchania, chuť k jedlu zmizne, koža nadobúda nažltlý odtieň.

V súhrne môžeme identifikovať štyri hlavné príčiny vzniku ochorenia:

 • Srdcové zlyhanie.
 • Metabolické poruchy.
 • Poruchy dýchacieho systému.
 • Hyperventilačný syndróm.

Klinické príznaky

V počiatočnom štádiu ochorenia nie sú zjavné príznaky. Ale mali by ste vždy venovať pozornosť najmenším zmenám v dýchaní.

 • Jedným z hlavných bodov, ktoré naznačujú prítomnosť expiračnej dyspnoe, je dĺžka exspirácie. Zvyšuje sa, niekedy môže prekročiť dych dvakrát.
 • Vdychovanie sprevádza svalové napätie.
 • Zmeny v intraorakálnom tlaku, výčnelok a zníženie medzier medzi rebrami.
 • Po výdychu sú žily viditeľné na krku.

Pri bronchiálnej astme sa exspiračná dyspnoe vyznačuje prítomnosťou zvukovej kazety v dôsledku nahromadenia prebytočného vzduchu a obmedzeného pohybu membrány.

Okrem toho príznaky dyspnoe zahŕňajú:

 • Keď vydychujete ostrý zvuk alebo píšťalku.
 • Človek sa nakloní neprirodzene dopredu.
 • Pacient sa často drží na hrdle alebo na hrudi.
 • Koža sa stáva bledšou.
 • Všeobecná slabosť.
 • Ďalšie svaly sa podieľajú na procese dýchania.

diagnostika

Aby bola liečba predpísaná včas, mala by sa diagnostika vykonať správne. Pri prvých príznakoch ochorenia sa okamžite poraďte s lekárom. Vykoná sa úplné vyšetrenie pacienta.

 • Špecialista skúma pacienta. S ťažkým dýchavičím doktor dokáže určiť frekvenciu, tempo a rytmus.
 • Počúvania. Počas záchvatu bronchiálnej astmy sa vyskytuje suchý sipot.
 • Klepanie pomôže odhaliť zvuk v boxe v hrudníku.
 • Na určenie ochorenia, ktoré spôsobilo expiračné dyspnoe, sa používa röntgenový lúč hrudných orgánov.
 • Elektrokardiografia sa vykonáva, ak je podozrenie na kardiovaskulárny systém.
 • Echokardiografia.
 • Určené stupňom zúženia priedušiek.
 • Nameraná teplota tela. Zvýšené rozhovory o vývoji obštrukčnej bronchitídy.
 • Ďalšie vyšetrenie zahŕňa analýzu zloženia krvného plynu.

Pomôžte pred príchodom lekára

Ak je vedľa teba osoba, ktorá trpí dýchavičnou dyspnoiou, potrebuješ vedieť, ako mu pomôcť. Dúfame, že tieto tipy vám povedia, čo máte robiť.

 1. Zasadíte pacienta.
 2. Pokúste sa ho upokojiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že stres, úzkosť a skúsenosti vedú k zvýšeniu srdcovej frekvencie. V tomto ohľade sa spotreba kyslíka a živín stáva vyššou, ľudský stav sa zhoršuje.
 3. Viete dobre miestnosť, kde je pacient.
 4. Nezabudnite monitorovať vlhkosť vzduchu. Ak je suchý, vložte na oheň hrniec vody. Nezakrývajte ho veko. Existuje iný spôsob, ako zvládnuť vzduch v miestnosti - zavesiť mokré uteráky a listy.

Ľudia, ktorí často trpia astmou, musia mať inhalátor. Musíme sa uistiť, že je znovu naplnený. Uľahčením stavu pacienta okamžite zavolajte sanitku.

liečba

Jeden by sa mal začať zbavovať problému až po objasnení dôvodov jeho výskytu a lekár načrtne plán opatrení, v ktorých najprv nastane úľava z príznakov ochorenia.

Komplexná liečba zahŕňa:

 • Použitie inhalátorov. Vďaka nim môžete rýchlo obnoviť normálne dýchanie. Iba pri správnom výbere bronchomimetických látok môže nielen zastaviť útok, ale aj znížiť frekvenciu ich výskytu.
 • Terapia zameraná na zníženie citlivosti pacienta na alergény.
 • Lieky pôsobiace počas dňa vrátane glukokortikoidov s antagonistami beta-2.
 • Liečba kyslíkom. Aby sa zbavili ťažkých útokov, používajú sa opiáty.
 • Dýchacie cvičenia, špeciálna strava a časté prechádzky na čerstvom vzduchu.

Pri bronchitíde sa používajú mukolytické lieky, antibiotiká sa používajú na bakteriálne infekcie.

Neodmietajte ľudové lieky, ale len v kombinácii s tradičnou medicínou a po konzultácii so špecialistom.

Preventívne opatrenia

Expiračná a inšpiratívna dyspnoe je choroba, ktorá môže spôsobiť veľa problémov. Aby ste sa vyhli častým útokom, pokúste sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • prestať fajčiť;
 • vyhýbajte sa miestam, kde je veľa tabakového dymu;
 • pokúsiť sa znížiť kontakt s alergénmi;
 • vytvrdzovať a tráviť vitamínovú terapiu;
 • Uprednostňujte správnu výživu;
 • ovládanie dyspnoe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako posilniť kardiovaskulárny systém a zabrániť vzniku infarktu

V modernej spoločnosti sa zaznamenáva stále viac prípadov infarktu a mŕtvice, navyše tieto choroby sú omnoho mladšie. Otázka, ako posilniť kardiovaskulárny systém, preto zostáva veľmi dôležitá.

Prečo sa vyvinie a ako sa prejavuje esenciálna hypertenzia u dospelých

Najčastejším kardiovaskulárnym ochorením je esenciálna hypertenzia. V opačnom prípade sa nazýva primárny. Jeho charakteristickým rysom je, že pretrvávajúca hypertenzia nie je spojená s ochoreniami iných orgánov.

trigeminie

Srdcová trigeminia je druh extrasystoly, pri ktorom je každé tretie excitovanie a kontrakcia myokardu predčasné. Epizódy bigeminie a trigeminie sa môžu objaviť aj u prakticky zdravých jedincov, ale v mnohých prípadoch naznačujú prítomnosť štrukturálnych a funkčných porúch kardiovaskulárneho systému.

Kŕčové žily v nohách: príznaky a liečba

Kŕčové žily v nohách sú nielen kozmetickým problémom, ktorý vyvoláva znepokojenie ľudí o ich príťažlivosti, ale aj o nebezpečnej chorobe, ktorá si vyžaduje primerané zaobchádzanie a súlad s preventívnymi opatreniami.

Kotvenie v krvi


Ľudská krv je dôležitou súčasťou tela, ktorá vykonáva nielen trofickú (nutričnú) funkciu, ale aj hlavnú zložku ľudského imunitného systému. Vďaka bunkám imunitného systému, ktoré sa produkujú v kostnej dreni a vstupujú do krvi, môže telo odolávať baktériám, vírusom a prvokom.

Kompletný prehľad panvových kŕčových žíl

Z tohto článku sa dozviete, prečo sú kŕčové žily v panve považované za samostatnú chorobu a nie za kŕčové žily; ktorí môžu mať túto chorobu a prečo. Manifestácia a diagnostika tejto patológie, ako ju správne liečiť, šance na obnovu.