Dyspnoe po jedle nie je prejedanie, čo by mohlo byť dôvodom?

 1. Musíte skontrolovať srdce, napríklad s tachykardiou.

 • Srdcové zlyhanie
  Ako zjavné. Obťažnosť pri dýchaní, nedostatok vzduchu po jedle a cvičení. Dýchanie je trochu chrapľavé. Časté opuchy končatín. Sternum bolesť. Nohy a ruky sú celkom chladné. Príčinou problému je slabý výkon srdca, ktorý nie je schopný vyrovnať sa s bremenami, spomaľuje prietok krvi v cievach pľúc a krv je nasýtená nedostatočným kyslíkom.
  Čo robiť Konzultujte s kardiológa, urobte EKG. Lekár pravdepodobne predpisuje určité lieky. Musíte sa naučiť, ako sa zbaviť stresu, jesť viac morských rýb tučných odrôd, ovocia a zeleniny.

  Angina pectoris
  Ako zjavné. Dyspnoe sa objaví aj pri malej fyzickej námahe: po jedle, pri rozprávaní, pri chôdzi. S nárastom zaťaženia sa útoky stávajú silnejšími, v hrudi sú ostrými bolesťami, v krku je pocit napätia.
  Čo robiť Navštívte kardiológa čo najskôr, pretože angína je veľmi nebezpečná. Bude potrebné urobiť EKG, krvný test a RTG hrudníka. Niektoré lieky a zvyšok pomáhajú zbaviť sa akútnych útokov.

  pneumónia
  Ako zjavné. Nedávno trpíte chrípkou alebo ARVI, ale nemáte čas na úplné zotavenie. Dyspnoe sa pri chôdzi zvyšuje. Teplota v normálnom rozsahu alebo mierne nad normálnym, konštantným pocitom slabosti. Menej bolesti v oblasti hrudníka sú možné.
  Čo robiť Ak chcete konzultovať s pulmonológa, urobte klinickú analýzu krvi a röntgenových snímok pľúc.

  zápal pohrudnice
  Ako zjavné. Keď vdychujete a vydychujete v hrudníku, máte ostrú bolesť a prekonajte silný suchý kašeľ. Dýchanie nie je hlboké, vždy je nedostatok vzduchu. Teplota je spravidla zvýšená a celé telo bolesti.
  Čo robiť Podstúpte všeobecné vyšetrenie a röntgenové vyšetrenie hrudníka, ako aj krvný test na určenie príčiny pleurisy. Často je to komplikácia SARS.

  Bronchiálna astma
  Ako zjavné. Krátka inhalácia a ťažký výdych s miernym píšťalkom. Keď sa pokúsite dýchať hlboko, nedobrovoľne používate svaly ramenného opasku, brucha a chrbta. Často sú všetky doplnené kašľom s viskóznym spútom.
  Čo robiť Poraďte sa s pulmonológa a alergolog-imunológom. Pulmonológ vyšetrí dýchací systém a alergik určí alebo odstráni citlivosť na alergény, fyzickú námahu a studený vzduch.

  Neurosia (psychogénna dyspnoe)
  Ako zjavné. Z času na čas, najmä po strese, sa zdá, že nie je dostatok vzduchu. V takých chvíľach začnete rýchlo a povrchne dýchať, ako pes, robíte 50-70 dychov každú minútu. Niekedy sa objavuje nevada po traumatickom poranení mozgu alebo medzičasovej neuralgii.
  Čo robiť Obráťte sa na neuropsychiatra. Ak je dýchanie ťažké, je potrebné obrátiť svoju pozornosť na niečo a rozptýliť sa. Ak to chcete urobiť, môžete sa pokúsiť držať dych a potom dýchať hlbšie a pomalšie. Tiež nie je nadbytočný príjem sedatív.
  natural-medicine.ru

 • Dokáže to? Potom gastritída. Menej tuku.

 • Urobte beh, trochu, ale v systéme. Zdravie sa čerpá.
 • Možno nadváha?

  Všetko o medicíne

  populárne v oblasti medicíny a zdravia

  Prečo sa po jedle objavuje dýchavičnosť?

  Dýchavičnosť po jedle sa môže zdať ako vážny problém, ale to nie je vždy prípad. Tento príznak sa môže vyskytnúť, ak budete jesť príliš rýchlo alebo príliš veľké množstvo jedla. Avšak dýchavičnosť po jedle môže byť spojená s niečím závažným, ako je gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) alebo bronchitída. Preto sa odporúča prediskutovať to so svojím lekárom, aby ste zistili presnú príčinu tohto problému.

  6 častých príčin nedostatku dychu po jedle

  Po jedle sa môžete cítiť nepríjemne z mnohých dôvodov. Nasledujúce sú niektoré z najbežnejších príčin.

  1. Jedlo príliš veľa alebo príliš rýchlo.

  Váš žalúdok sa zvyšuje, keď budete jesť veľké jedlá alebo prehltnúť jedlo príliš rýchlo. Môžete sa tiež cítiť nafúknuté, čo je zvyčajne výsledkom prehltnutia príliš veľa vzduchu pri jedle. Počas ťažkého žalúdka narazíte na membránu, čo vám zhoršuje správne dýchanie. Vaša membrána bude mať menej priestoru na rozširovanie, ale stále by mala vašemu telu dodávať to isté množstvo kyslíka, ktoré vás nafúkne.

  Jednoducho jedzte a pomaly prehltnite jedlo, aby ste sa tomuto problému vyhli.

  Ak ste alergický, konzumácia alergickej reakcie tiež spôsobí dýchavičnosť. Hoci môžete byť alergický na akékoľvek jedlo, vo väčšine prípadov sú zvyčajne vinníkmi osem typov potravín. Zoznam obsahuje orechy, arašidy, vajcia, pšenicu, mlieko, ryby, mäkkýše a sóju. Niektoré semená, ako napríklad horčičné semienka a sezamové semená, môžu tiež spôsobiť alergickú reakciu. Obmedzenie účinkov týchto alergénov alebo produktov účinne zabráni dýchavičnosti.

  1. Problémy s pľúcami alebo dýchacími cestami

  Po jedle môžete mať dýchavičnosť, ak máte veľký problém s pľúcami. Zanesené dýchacie cesty spôsobené hlienom alebo hlienom znemožňujú premiestňovanie vzduchu do pľúc a z pľúc tak, že máte pocit, že máte dych. Pri chrípke s rinitídou môžu nosové spreje alebo kvapky zlepšiť váš stav. Môžete tiež pocítiť dýchavicu, keď máte astmu. Použitie astmatického inhalátora s bronchodilatátorom na astmu vám pomôže dodať lieky priamo do pľúc, aby ste zmiernili príznaky.

  Zápal pľúc alebo pneumónia môže tiež spôsobiť kašeľ a dýchavičnosť. Užívanie antibiotík je spôsob, ako bojovať proti tejto infekcii. Ak už trpíte CHOCHP, Vaša dýchavica po jedle môže naznačovať, že sa Váš stav zhoršuje. Ďalšie závažné príčiny respiračného pocitu zahŕňajú nádory v pažeráku, priedušnicu atď.

  Nezabudnite hovoriť so svojím lekárom, aby ste vylúčili možnosť vážnych pľúcnych problémov.

  1. Gastroezofageálna refluxná choroba

  GERD môže po jedle spôsobiť aj dýchavičnosť. Toto je stav, keď sa pažerák zvierača otevíra príliš často alebo zostáva čiastočne otvorený po celú dobu. To umožňuje, aby sa kyselina a jedlo presunuli zo žalúdka späť do pažeráka. Takéto periodické prípady nie sú také závažné, ale budete pacientom s GERD, ak kyslý reflux prebieha viac ako dvakrát týždenne. Použitie liekov, výživy a zmien životného štýlu pomôže udržať príznaky pod kontrolou.

  To sa týka nepravidelného srdcového tepu. Podmienka je pomerne bežná, ale zvyčajne neškodná. Spôsobuje niekoľko rôznych symptómov, vrátane dýchavičnosti ihneď po jedle. Ak máte mierne arytmie, nevyskytnete žiadne príznaky, ale závažná arytmia môže spôsobiť určité príznaky, ako je vyčerpanie, palpitácie, závraty, bolesť na hrudi a mdloby. V niektorých zriedkavých prípadoch môže arytmia viesť aj k srdcovej činnosti alebo zástave srdca.

  Možnosti liečby zahŕňajú liečbu, operáciu a zmenený životný štýl.

  Úzkostné poruchy sú typy psychologických ochorení charakterizovaných paranoja, strachom, úzkosťou a panikou. Tieto známky úzkostných porúch vám sťažujú normálne fungovanie. Môžete si všimnúť rôzne príznaky pri rôznych úzkostných poruchách, ako sú obsedantno-kompulzívne poruchy, panická porucha, fóbie a generalizovaná úzkosť, ale dýchavičnosť je zvyčajne častými príznakmi. Ak je vaša úzkosť spojená s vážnosťou alebo inými problémami spojenými s diétou, jedlo môže viesť k dýchavičnosti a spôsobiť ďalšie príznaky, ako je nevoľnosť, závrat, bolesť na hrudníku a intenzívny strach. Úzkostné poruchy sú zvyčajne spojené s inými poruchami - tento zoznam zahŕňa anorexiu a ďalšie duševné choroby, ako je bulímia, depresia a alkoholizmus.

  Liečba bude závisieť od závažnosti príznakov a môže zahŕňať kombináciu liekov a alternatívnych liečebných postupov.

  Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak pocítite iné príznaky spolu s dýchavičnosťou po jedle, ako je kašeľ, hemoptýza, sipot a horúčka vyššia ako 38 stupňov Celzia. Okamžite zavolajte ambulanciu alebo vás niekto vezme do nemocnice. Nehýbte sa, keď sa vyskytnú takéto príznaky.

  Po jedle prečo je ťažké dýchať

  Dýchavičnosť. Dôvod je v žalúdku

  Jednou z príčin nedostatku dychu, ťažkosti s dýchaním, kašeľ a dokonca aj astma môže byť. zhutnenie a zväčšenie pečene a sleziny v dôsledku akumulácie toxínov. Stláčajú a obmedzujú pohyb membrány, ťažké dýchanie, zníženie príjmu kyslíka a dusíka v tele. Mimochodom, membrána osciluje osemnásťkrát za minútu s amplitúdou 4 cm a vytláča vonkajšie svaly srdca, čím zabezpečuje jej hladký chod, rovnako ako celý obehový systém. Preto je potrebné včas vyčistiť pečeň a slezinu pomocou dostupných metód, pravidelne sa používajú pre tento bodliak, čakanka, koreň dúhovky, biele akácie kvety, agape atď. "DAMA" NÁZOV PO TREVI

  Budem bývať na bodliaku. Rozsah použitia je skvelý. Považuje sa za najsilnejšiu rastlinu, ktorá sa používa na liečbu ochorení pečene a gastrointestinálneho traktu (hepatitída, cirhóza, cholecystitída, kolitída atď.). Je to neškodný fytoterapeutický prostriedok na obnovenie pečene, ktorý nemá žiadne vedľajšie účinky ani pri vysokých dávkach. Rozdrvte ovocie na prášok a vezmite 1 lyžičku. tri až štyrikrát denne 20 minút pred jedlom s vodou. Môžete variť a čaj z rozdrveného na práškové semená rastor.psha. 1 lyžička suroviny naliať 250 ml vriacej vody, trvať 30 minút a napätie. Piť horúce v malých dúškami 1 polievková lyžica. trikrát denne, pol hodiny pred jedlom. Postup liečby je v obidvoch prípadoch mesiac. Ak je ochorenie zanedbané, opakujte príjem v priebehu dvoch až troch týždňov. Dávka detí sa znížila o polovicu.

  REDUCING ACIDITY CORRECTLY Ďalšou častou príčinou nedostatku dychu je spojená s problémami gastrointestinálneho traktu a podvýživy, keď sa proteíny nerozdeľujú na aminokyseliny a tuky do glycerolu a mastných kyselín a neposkytujú stavebný materiál na obnovu epitelu žalúdka a dvanástnika. U ľudí sa neustále mení stav acidobázickej rovnováhy, ktorý sa musí udržiavať pomocou výživy. Tu je jednoduchý príklad: máte chorý žalúdok, takže. ako sa zvyšuje kyslosť žalúdočnej šťavy, a to znamená, že žalúdočná sliznica je oslabená, kyselina ho spája, dráždi žľazy a potom sa produkuje ešte viac kyseliny chlorovodíkovej. Vezmite si sódu, šupku alebo minerálnu vodu na zníženie alebo neutralizáciu kyslosti. A ak už jedlo už strávil. Švajčiarsky hráč sa okamžite otvorí, obsah žalúdka sa presunie do dvanástnika. Ale ak ste práve konzumovali a okamžite pili minerálnu vodu alebo šupku, potom sa do dvanástnika dostane neliečené jedlo. Bude hnilobou a dráždiť črevnú sliznicu a konečník. Týmto spôsobom môžete hnať hlboko vnútri a narušiť celý tráviaci systém. Časté užívanie liekov znižujúcich kyslosť vedie k trvalému poklesu žalúdočnej kyslosti. V dôsledku toho je gatekeeper neustále otvorený a nestrávené jedlo jednoducho "padá" zo žalúdka a prechádza "v tranzite" cez celý gastrointestinálny trakt. Z tohto dôvodu je brucho stlačené, roztiahnuté, vyvíjajú sa veľké množstvá plynov, stúpa a zužuje membránu, čo by malo, ako bolo uvedené vyššie, pomôcť srdcu pracovať. V tejto situácii je veľmi preťažená, pretože jej vonkajšie svaly nedostávajú impulz od bránice. Osoba sa udusí a začne uzdravovať srdce. Ale najprv musíte zabezpečiť, aby plyny nestlačili membránu. Brucha by mala byť mäkká, malá. Potom bude srdce schopné pracovať normálne. Po výdatnom jedle urobte niečo kyslé, aby ste pomohli pri trávení. Zníženie kyslosti by malo trvať len dve až štyri hodiny po jedle. Napríklad piť rovnakú minerálnu vodu. Je dobré piť to pred spaním, keď sa spočíva žalúdok. V takýchto situáciách je užitočné použiť samostatnú výživu, aby ste vstúpili do menu čo najviac z vonných bylín. ANGULILA AIRA AIR korenia, koreň angelica a kalamus pomáhajú zmierniť fermentáciu v žalúdku a uvoľniť membránu. Angelica koreň, ktorý má špecifický zápach, dramaticky znižuje fermentáciu, tlak plynu v brušnej dutine, zabíja hniloby. Použitie vo forme odvaru: 10 g (1 lyžička) surovín nalejte 250 ml horúcej vriacej vody do misky na smalt, pokryte viečkom, zahrievajte 30 minút na vodnom kúpeli, ochlaďte na izbovú teplotu, napnite. Uveďte objem varenej vody do pôvodného stavu. Piť horúce na 1/3 lyžice. trikrát denne, 30 minút pred jedlom, ako antispazmikum, stimulujúci chuť do jedla, expektorant, diaphoretik, ktorý drasticky znižuje tvorbu plynu v brušnej dutine. Kurz liečby je mesiac. Z kalamusu môžete pripraviť odvar alebo tinktúru. 3 lyžičky. suché drvené korene nalejte 0,5 litra vody, priveďte k varu a varte na nízkej teplote 30 minút. Trvať na chladenie a napätie. Napíšte tretinu pohára trikrát denne, pol hodiny pred jedlom. Tinktúra 1:10 (50 g koreňov nalejte 0,5 litra vodky, trvajte tri týždne, trúcajte denne, nefiltrujte) piť 20 kvapiek do 50 ml vody trikrát denne pol hodiny pred jedlom. Kurz v obidvoch prípadoch je mesiac. Nina TARASOVA, Travnitsa, Lipetsk

  Zdroj: Tajomstvo liečenia, # 3, 2014

  Nedostatok vzduchu: príčiny ťažkostí s dýchaním sú kardiogénne, pľúcne, psychogénne a iné.

  Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie. Pocit, že možno nie je dostatok vzduchu známy každému. Môže sa objaviť po rýchlom behu, vyliezť na vysokom poschodí schodov s veľkým vzrušením, ale zdravé telo sa rýchlo vyrovná s takým nedostatkom dychu, čo spôsobuje dýchanie normálne.

  Ak krátkodobá dýchavičnosť po námahe nespôsobuje vážnu úzkosť, rýchlo zmizne počas pokoja, potom dlhé alebo náhle výrazné ťažkosti s dýchaním môžu signalizovať vážnu patológiu, často vyžadujúcu okamžitú liečbu. Akútny nedostatok vzduchu pri uzatváraní dýchacieho traktu cudzím telom, pľúcny edém, astmatický záchvat môže stáť život, preto akékoľvek respiračné ochorenie si vyžaduje objasnenie jeho príčiny a včasnú liečbu.

  Nielen dýchacia sústava sa zúčastňuje procesu dýchania a poskytuje tkanivám kyslík, hoci jej úloha je samozrejme prvoradá. Nemožno predstaviť dýchanie bez správneho fungovania svalovej kostry hrudníka a bránice, srdca a krvných ciev a mozgu. Zloženie krvi, hormonálny stav, aktivita nervových centier mozgu a rôzne vonkajšie príčiny - športové tréningy, bohaté jedlá a emócie ovplyvňujú dýchanie.

  Telo sa úspešne prispôsobuje kolísaniu koncentrácie plynov v krvi a tkanivách a v prípade potreby zvyšuje frekvenciu respiračných pohybov. S nedostatkom kyslíka alebo zvýšenými potrebami jeho dýchania sa urýchľuje. Akidóza spojená s množstvom infekčných ochorení, horúčky, nádorov spôsobuje zvýšenie dýchania, aby sa odstránil prebytok oxidu uhličitého z krvi a normalizovalo jeho zloženie. Tieto mechanizmy sú zahrnuté sami, bez našej vôle a úsilia, ale v niektorých prípadoch nadobúdajú charakter patologických.

  Akékoľvek ochorenie dýchacích ciest, aj keď je dôvod zjavný a neškodný, si vyžaduje vyšetrenie a diferencovaný prístup k liečbe, preto keď je pocit, že nie je dostatok vzduchu, je lepšie ísť na lekára - terapeuta, kardiológ, neurológ, psychoterapeut.

  Príčiny a typy respiračného zlyhania

  Keď človek dýcha ťažko a nemá dostatok vzduchu, hovorí o dýchavičnosti. Táto vlastnosť sa považuje za adaptačný akt v reakcii na existujúcu patológiu alebo odzrkadľuje prirodzený fyziologický proces adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. V niektorých prípadoch sa stáva ťažké dýchať, ale nevzniká nepríjemný pocit nedostatku vzduchu, pretože hypoxia je eliminovaná zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov - v prípade otravy oxidom uhoľnatým, práca v dýchacích prístrojoch, prudký nárast na výšku.

  Dýchavičnosť je inšpiratívna a expiračná. V prvom prípade nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, v druhej - pri výdychu, ale zmiešaný typ je možný, keď je ťažké inhalovať a vydychovať.

  Dyspnoe nie vždy dopĺňa ochorenie, je to fyziologické, a to je úplne prirodzený stav. Príčiny fyziologickej dyspnoe sú:

  • Fyzická aktivita;
  • Vzrušenie, silné emocionálne utrpenie;
  • Byť v upchanom, zle vetranej miestnosti, na vysočinách.

  Fyziologické zvýšenie dýchania dochádza reflexne a po krátkej dobe prechádza. Ľudia so zlou fyzickou kondíciou, ktorí majú sedavé "kancelárske" práce, trpia nedostatkom dychu v dôsledku fyzickej námahy častejšie než tí, ktorí pravidelne chodia do telocvične, do bazéna alebo len denne chodia. Pri zlepšení celkového fyzického vývoja dochádza k zníženiu dýchania menej často.

  Patologická dýchavičnosť sa môže akútne rozvinúť alebo byť neustále narušená, dokonca aj v pokoji, veľmi zhoršená najmenšou fyzickou námahou. Osoba sa udusí počas rýchleho uzatvorenia dýchacieho traktu cudzorodým telom, opuch laryngeálnych tkanív, pľúc a iných ťažkých stavov. Pri dýchaní v tomto prípade telo nedostane nevyhnutné ani minimálne množstvo kyslíka a ďalšie ťažké poruchy sa pridajú k dýchavičnosti.

  Hlavné patologické dôvody, pre ktoré je ťažké dýchať, sú:

  • Choroby dýchacieho systému - pľúcna dyspnoe;
  • Patológia srdca a krvných ciev - srdcová dyspnoe;
  • Porušenie nervovej regulácie dýchacieho záchvatu - dýchavičnosť centrálneho typu;
  • Porušenie zloženia krvného plynu - hematogénna dýchavičnosť.

  Z dôvodu srdca

  Ochorenie srdca je jedným z najčastejších dôvodov, prečo je ťažké dýchať. Pacient sa sťažuje, že nemá dostatok vzduchu a tlačí do hrudníka, zaznamená výskyt edému v nohách, cyanózu kože, únava atď. Zvyčajne pacienti, ktorí majú v dôsledku zmien v srdci poruchy dýchania, už boli vyšetrení a dokonca prijali vhodné lieky, ale dyspnoe nielenže pretrváva, ale v niektorých prípadoch sa zhoršuje.

  Ak patológia srdca nie je počas inhalácie dostatočná, to znamená inspiračná dušnosť. Dopĺňa srdcové zlyhanie, môže byť udržiavaný aj v pokoji v ťažkých štádiách, zhoršuje sa v noci, keď pacient leží.

  Najčastejšie príčiny srdcovej dyspnoe:

  1. Ischemická choroba srdca;
  2. arytmie;
  3. Kardiomyopatia a myokardiodystrofia;
  4. Vady - vrodené vedú k dušnosti v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období;
  5. Zápalové procesy v myokarde, perikarditíde;
  6. Srdcové zlyhanie.

  Výskyt ťažkostí s dýchaním v srdcovej patológii je najčastejšie spojený s progresiou srdcového zlyhania, pri ktorom buď nie je dostatočný srdcový výdaj a tkanivo trpí hypoxiou, alebo stagnácia sa vyskytuje v pľúcach v dôsledku insolvencie myokardu ľavej komory (srdcovej astmy).

  Okrem nedostatku dychu, často v kombinácii so suchým a bolestivým kašľom, u pacientov so srdcovým ochorením existujú ďalšie charakteristické ťažkosti, ktoré trochu uľahčujú diagnostiku - bolesť v oblasti srdca, "večerný" opuch, cyanóza kože, prerušenia srdca. Stáva sa ťažšie dýchať v náchylnej polohe, takže väčšina pacientov dokonca spí polčasne, čo znižuje tok žilovej krvi z nohy do srdca a prejav dušnosti.

  príznaky zlyhania srdca

  Pri úprave srdcovej astmy, ktorá môže rýchlo prejsť do alveolárneho edému pľúc, sa pacient doslova udušuje - rýchlosť dýchania presiahne 20 za minútu, tvár sa zmení na modrú, hrdla sa zväčšujú, hlien sa spopolní. Pľúcny edém vyžaduje núdzovú starostlivosť.

  Liečba srdcovej dyspnoe závisí od základnej príčiny, ktorá ju spôsobila. Na dospelého pacienta so zlyhávaním srdca sú predpísané diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, diacarb), ACE inhibítory (lisinopril, enalapril atď.), Beta-blokátory a antiarytmiká, srdcové glykozidy, kyslíková terapia.

  Deti sú vystavené diuretikám (diakarbum) a lieky iných skupín sú prísne dávkované kvôli možným vedľajším účinkom a kontraindikáciám u detí. Vrodené chyby, pri ktorých sa dieťa začína uškrtiť od prvých mesiacov života, môžu vyžadovať urgentnú chirurgickú korekciu a dokonca aj transplantáciu srdca.

  Pľúcne príčiny

  Patológia pľúc je druhým dôvodom, ktorý vedie k ťažkostiam s dýchaním, čo je možné ako ťažkosti s dýchaním a dýchaním. Pľúcna patológia s respiračným zlyhaním je:

  • Chronické obštrukčné ochorenia - astma, bronchitída, pneumokróza, pneumokonióza, pľúcny emfyzém;
  • Pneumatické a hydrotortálne;
  • nádory;
  • Cudzie telesá dýchacieho traktu;
  • Tromboembolizmus vo vetvách pľúcnych artérií.

  Chronické zápalové a sklerotické zmeny pľúcneho parenchýmu výrazne prispievajú k zlyhaniu dýchania. Sú zhoršené fajčením, zlými environmentálnymi podmienkami, opakujúcimi sa infekciami dýchacieho systému. Dyspnoe sa najprv stará počas fyzickej námahy a postupne nadobúda charakter konštanty, pretože choroba prechádza do závažnejšej a nevratnejšej fázy kurzu.

  S patológiou pľúc je narušená zloženie krvi v krvi, nedostatok kyslíka, ktorý v prvom rade chýba v hlave a mozgu. Závažná hypoxia vyvoláva metabolické poruchy nervového tkaniva a vývoj encefalopatie.

  Pacienti s bronchiálnou astmou dobre vedia, ako sa pri útoku narúša dýchanie: je ťažké vydychovať, bolesť na hrudníku, bolesť na hrudi, arytmia je možná, spút, keď je ťažko oddelené kašeľ a extrémne zriedkavé, krvácajú žily. Pacienti s takým nedostatkom dychu sedia s rukami na kolenách - táto pozícia znižuje venózny návrat a stres na srdce a zmierňuje stav. Najčastejšie je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu pre takého pacienta v noci alebo skoro ráno.

  S ťažkým astmatickým záchvatom sa pacient usmieva, koža sa stáva modrastou, panika a nejaká dezorientácia je možná a astmatický stav môže byť sprevádzaný kŕčmi a stratou vedomia.

  Pri poruchách dýchania spôsobených chronickou pľúcnou patológiou sa mení vzhľad pacienta: hrudník sa formuje v tvare hlave, rozširuje sa medzera medzi rebrami, hrdla sú veľké a rozšírené, ako aj periférne žily končatín. Rozšírenie pravého polovice srdca na pozadí sklerotických procesov v pľúcach vedie k jeho nedostatočnosti a dýchavičnosť sa stáva zmiešanou a závažnejšou, to znamená, že nielen pľúca sa nedokážu dýchať, ale srdce nedokáže zabezpečiť adekvátny prietok krvi, ktorý preniká krvou venóznou časťou väčšej cirkulácie.

  Nedostatok vzduchu je tiež v prípade pneumónie, pneumotoraxu, hemotoraxu. Keď zápal pľúcneho parenchýmu nie je len ťažké dýchať, teplota stúpa, zjavné príznaky intoxikácie na tvári a kašeľ sprevádzaný spútom.

  Mimoriadne závažná príčina náhleho respiračného zlyhania sa považuje za respiračný trakt cudzieho telesa. Môže to byť kúsok jedla alebo malý detail hračiek, ktoré dieťa náhodne inhaluje pri hraní. Obeť s cudzím telom sa začína tlčiť, zmení sa na modrú, rýchlo stráca vedomie a zastavenie srdca je možné, ak pomoc nepríde včas.

  Pľúcny vaskulárny tromboembolizmus môže tiež viesť k náhlemu a rýchlo sa zvyšujúcemu dýchaniu, kašli. Vyskytuje sa častejšie ako osoba, ktorá trpí patológiou ciev nohy, srdca, deštruktívnymi procesmi v pankrease. Pri tromboembolizme môže byť stav extrémne závažný so zvýšenou asfyxiou, modrou kožou, rýchlym apnoe a palpitáciami.

  U detí je dýchavičnosť najčastejšie spojená s požitím cudzieho telesa počas hry, zápalom pľúc a opuchom laryngeálnych tkanív. Croup - edém s laryngeálnou stenózou, ktorý môže sprevádzať širokú škálu zápalových procesov, od banálnej laryngitídy až po záškrt. Ak si matka všimla, že dieťa často dýcha, bledne alebo zmení modrá, prejavuje jasnú úzkosť alebo dýchanie a je úplne prerušené, mali by ste ihneď hľadať pomoc. Závažné respiračné zlyhanie u detí je plné zadusenia a smrti.

  V niektorých prípadoch je príčinou ťažkej dýchavičnosti alergia a angioedém, ktoré sú sprevádzané aj stenózou laryngeálneho lumenu. Príčinou môže byť potravinový alergén, osí bodnutie, inhalácia peľu rastlín, droga. V takýchto prípadoch potrebujú deti aj dospelí naliehavú lekársku starostlivosť na zastavenie alergickej reakcie a asfyxia môže vyžadovať tracheostómiu a umelú ventiláciu pľúc.

  Liečba pľúcnej dyspnoe by mala byť diferencovaná. Ak je príčinou cudzí orgán, mali by sa čo najskôr odstrániť, v prípade alergického edému sa deťom a dospelým ukáže zavedenie antihistaminík, glukokortikoidných hormónov a adrenalínu. V prípade asfyxie sa vykoná tracheo alebo konikotómia.

  Pri bronchiálnej astme zahŕňajú viacstupňové liečby beta-adrenomimetiká (salbutamol) v sprejoch, anticholinergiká (ipratropiumbromid), metylxantíny (aminofylín), glukokortikosteroidy (triamcinolón, prednizolón).

  Akútne a chronické zápalové procesy vyžadujú antibakteriálnu a detoxifikačnú terapiu a kompresiu pľúc počas pneumo-alebo hydrothorax, zhoršenie obštrukcie dýchacieho traktu nádorom - indikácia chirurgického zákroku (prepichnutie pleurálnej dutiny, torakotómia, odstránenie časti pľúc atď.).

  Mozgové príčiny

  V niektorých prípadoch sú problémy s dýchaním spojené s poškodením mozgu, pretože sa nachádzajú najdôležitejšie nervové centrá, ktoré regulujú činnosť pľúc, krvných ciev a srdca. Dyspnoe tohto typu je charakteristické štrukturálnym poškodením mozgového tkaniva - trauma, neoplazma, mŕtvica, edém, encefalitída atď.

  Poruchy funkcie dýchania v mozgovej patológii sú veľmi rozmanité: je možné spomaliť dýchanie a zvýšiť ho, objaviť sa rôzne typy patologického dýchania. Mnohí pacienti s ťažkou mozgovou patológiou sú na umelom vetraní pľúc, pretože jednoducho nemôžu dýchať.

  Toxický účinok odpadových produktov mikróbov, horúčka vedie k zvýšeniu hypoxie a okysľovania vnútorného prostredia tela, kvôli čomu sa objavuje dýchavičnosť - pacient dýcha často a hlučne. Teda sa telo snaží rýchlo zbaviť nadbytku oxidu uhličitého a poskytnúť tkanivám kyslík.

  Relatívne neškodnú príčinu mozgovej dyspnoe možno považovať za funkčné poruchy v mozgu a periférnom nervovom systéme - autonómna dysfunkcia, neuróza, hystéria. V týchto prípadoch je dýchavičnosť v prírode "nervózna" a v niektorých prípadoch je viditeľná voľným okom aj pre odborníka.

  Pri vegetatívnej dystónii, neurotických poruchách a banálnej hystére sa zdá, že pacient má nedostatok vzduchu, časté dýchacie pohyby a zároveň môže kričať, plakať a správať sa extrémne vzdorovito. Počas krízy sa človek môže dokonca sťažovať, že sa dusí, ale nemá fyzické známky zadusenia - nezmení sa a vnútorné orgány naďalej správne fungujú.

  Respiračné poruchy počas neurózy a iných porúch psychiky a emocionálnej sféry sú utišené sedatívami, ale často sa lekári stretávajú s pacientmi, u ktorých sa takáto nervová dyspnoe stáva trvalou, pacient sa sústreďuje na tento príznak, často vzdychne a urýchľuje dýchanie počas stresu alebo emočného výbuchu.

  Liečba mozgovej dyspnoe sa zaoberá resuscitáciou, terapeutmi, psychiatrami. Pri ťažkých léziách mozgu s neschopnosťou samého dýchania pacientka prechádza umelou pľúcnou ventiláciou. V prípade nádoru by sa mala odstrániť a v závažných prípadoch by sa mali zastaviť neurózy a hysterické formy dýchacích ťažkostí sedatívami, trankvilizérmi a neuroleptikami.

  a hematogénne

  Hematogénna dýchavica sa vyskytuje vtedy, keď je narušené chemické zloženie krvi, keď sa zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a vzniká acidóza v dôsledku cirkulácie kyslých metabolických produktov. Táto respiračná porucha sa prejavuje anémiami s veľmi odlišným pôvodom, malígnymi nádormi, závažným zlyhaním obličiek, diabetickou kómou, ťažkou intoxikáciou.

  Pri hematogénnej nedostatočnosti dychu sa pacient sťažuje, že často nemá dostatok vzduchu, ale samotný proces inhalácie a výdychu nie je narušený, pľúca a srdce nemajú zjavné organické zmeny. Podrobné vyšetrenie ukazuje, že dôvodom častého dýchania, ktorý zachová pocit, že nie je dostatok vzduchu, sú zmeny v elektrolyte a zložení plynu v krvi.

  Liečba anémie zahŕňa vymenovanie doplnkov železa, vitamínov, výživy, transfúzie krvi v závislosti od príčiny. V prípade zlyhania obličiek a pečene sa vykonáva detoxikačná liečba, hemodialýza a infúzna terapia.

  Ďalšie príčiny ťažkosti s dýchaním

  Mnohí ľudia vedia pocit, keď bez zjavného dôvodu nevzliekať bez ostrej bolesti na hrudi alebo chrbte. Väčšina sa okamžite strachuje, premýšľa nad srdcovým záchvatom a zachytáva sa v platóze, ale dôvod môže byť iný - osteochondróza, herniovaný intervertebrálny disk, medzirebrovinová neuralgia.

  Pri interkostálnej neuralgii pacient pocíti silnú bolesť v polovici hrudníka, zhoršená pohybmi a inhaláciou, zvlášť citliví pacienti môžu paniku, dýchať často a povrchne. Pri osteochondróze je ťažké inhalovať a pretrvávajúca bolesť v chrbtici môže spôsobiť chronickú dýchavicu, ktorá sa dá ťažko odlíšiť od ťažkého dýchania v pľúcnej alebo srdcovej patológii.

  Liečba dýchacích ťažkostí pri chorobách pohybového aparátu zahŕňa fyzikálnu terapiu, fyzioterapiu, masáž, podporu liekov vo forme protizápalových liekov, analgetiká.

  Mnohé očakávané matky si sťažujú, že s nárastom trvania tehotenstva sa im stáva ťažšie dýchať. Tento príznak môže dobre vyhovovať norme, pretože rastúca maternica a plod zvyšuje membránu a znižuje vyhladenie pľúc, hormonálne zmeny a tvorbu placenty zvyšujú počet respiračných pohybov, aby sa tkanivá oboch organizmov dostali kyslíkom.

  Počas tehotenstva sa však dýchanie musí starostlivo posúdiť, aby sa nestratila vážna patológia, ktorá by sa javila ako prirodzený nárast, ktorý môže byť anémia, tromboembolický syndróm, progresia srdcového zlyhania v prípade poruchy ženy atď.

  Tromboembolizmus pľúcnych artérií je považovaný za jeden z najnebezpečnejších dôvodov, pre ktorý môže žena začať uškrtiť počas tehotenstva. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život, sprevádzaná prudkým nárastom dýchania, ktorý sa stáva hlučným a neúčinným. Asfyxia a smrť sú možné bez prvej pomoci.

  Z tohto dôvodu, keď sme zvážili iba najčastejšie príčiny ťažkosti s dýchaním, je zrejmé, že tento príznak môže naznačovať dysfunkciu takmer všetkých orgánov alebo systémov tela a v niektorých prípadoch je ťažké izolovať hlavný patogénny faktor. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, potrebujú starostlivé vyšetrenie a ak sa pacient uduje, potrebujú naliehavú kvalifikovanú pomoc.

  Akýkoľvek prípad nedostatku dychu vyžaduje výlet lekárovi, aby zistil jeho príčinu, samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. To platí najmä o respiračných poruchách u detí, tehotných žien a náhlych záchvatoch dýchavičnosti u ľudí v akomkoľvek veku.

  Video: Čo zabraňuje dýchaniu? Program "Live je skvelý!"

  Vytlačiť všetky príspevky označené značkou:

  Prejsť na sekciu:

  • Cievne choroby, ochorenia s vaskulárnym faktorom

  Krok 1: plaťte za konzultáciu pomocou formulára → Krok 2: po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Môžete tiež poďakovať špecialistovi inou platbou za ľubovoľnú sumu ↑

  Nedostatok vzduchu

  Dýchanie je fyziologický proces, ktorý takmer nevenujeme pozornosť. Ale tu sa dajú okamžite zistiť ťažkosti dýchania, ktoré lekári nazývajú dýchavičnosť, prejavujúca sa formou nedostatku vzduchu, problémy s vdychovaním a vydychovaním. A v mnohých prípadoch tieto príznaky naznačujú vážnu chorobu.

  Takmer vždy pocit nedostatku vzduchu je spôsobený hypoxiou - poklesom obsahu kyslíka v tkanivách alebo hypoxémiou - poklesom koncentrácie kyslíka priamo v krvi. Obe tieto stavy spôsobujú aktiváciu dýchacieho centra nášho mozgu, máme pocit nedostatku vzduchu, v reakcii na ktorý sa dýchanie stáva častejšie, v ktorom dochádza k intenzívnejšej výmene plynu medzi krvou a atmosférickým vzduchom, čo znižuje hladovanie tkaniva kyslíkom.

  Čo môže spôsobiť vznik tejto podmienky?

  Srdcová slabosť - vedie k stagnácii v pľúcach a tkanivách, dochádza k narušeniu výmeny plynov v pľúcach, objavuje sa dýchavičnosť.

  Respiračná (pľúcna) nedostatočnosť - oslabenie výmeny plynov spôsobené stratou funkčne aktívnej časti pľúc v dôsledku zápalu, sklerózy pľúcneho tkaniva, lézie nádoru, zrútenie pľúc, bronchospazmus a ťažkosti s vydychovaním atď.

  Primárne zníženie koncentrácie kyslíka v krvi v prípade otravy, anémie, ochorenia krvného systému atď.

  Existuje veľa funkčných porúch alebo chorôb, pri ktorých je ťažké dýchať. Preto sa pokúsime opísať tie hlavné.

  takže:

  • Zlá fyzická forma - detraining V tejto situácii dochádza ku skráteniu dychu pri zvýšenej fyzickej aktivite a vo všeobecnosti je normálna reakcia na ne. Srdce začína aktívne pumpovať krv a pracovné svaly vyžadujú viac energie a kyslíka. Z tohto dôvodu môže osoba začať cítiť nedostatok vzduchu, jeho dýchanie reflexne urýchľuje kompenzáciu nedostatku kyslíka v tkanivách. Táto situácia nepredstavuje hrozbu pre zdravie, ukazuje však, že je potrebné postarať sa o vašu fyzickú kondíciu.
  • Kongestívne srdcové zlyhanie Nedostatok vzduchu a dýchavičnosť v tejto patológii sú výsledkom chronického prerušenia dodávky krvi do všetkých tkanív tela. Jedným z najcharakteristickejších znakov kongestívneho srdcového zlyhania je nútená sedenie pacienta. Nedostatok vzduchu nastáva v ľahu, často v noci, a keď sa posuniete do sediacej polohy, klesá.
  • Srdcová astma: pri tejto chorobe sa nedostatok vzduchu vyvíja veľmi rýchlo a môže sa vyvinúť do útoku udusenia. Dyspnoe pretrváva v sedacej polohe, sprevádzané ostrým ožiarením kože, chrumkavým dýchaním a kašľom. Toto je veľmi závažné porušenie, ktoré ohrozuje ľudský život a vyžaduje si naliehavú lekársku starostlivosť.
  • Tromboembolizmus pľúcnej artérie Trombóza, ktorá sa môže tvoriť v hlbokých žilách dolných končatín, môže vypadnúť a pohybovať sa krvným prietokom a blokovať lúmen pľúcnej tepny. To vedie k akútnej ischémii a pľúcnemu infarktu, ktorý sprevádza pocit nedostatku vzduchu. Okrem toho sa táto vaskulárna katastrofa prejavuje agresívnym kašľom, cyanózou tváre, bodavou bolesťou na hrudníku atď. Táto podmienka tiež vyžaduje naliehavú lekársku intervenciu.
  • Koronárna choroba srdca Nepohodlie, tesnosť na hrudníku je klasickým príznakom angína pektoris - jedným z prejavov koronárnej artérie. Pacienti to niekedy označujú za pocit nedostatku vzduchu. V mnohých vážnych prípadoch vrátane infarktu myokardu môže ischémiový záchvat spôsobiť srdcovú slabosť, klasické srdcové zlyhanie a záchvat srdcovej astmy. Ide o mimoriadne nebezpečný stav, naliehavú lekársku starostlivosť.
  Pľúcne ochorenia:
  • bronchiálna astma, pri ktorej ťažkosti s vydychovaním a nedostatkom vzduchu vyvíjajú paroxysticky - na pozadí kŕčových priedušiek a bronchiolov pod vplyvom stresu, kontaktu s alergénom alebo s ostrými zmenami v environmentálnych parametroch;
  • spontánny pneumotorax (vzduch prichádzajúci do pleurálnej dutiny, ktorým je výstelka pľúc), v ktorej sa pľúca zmrštia a dýchací povrch pľúc klesá. Podmienkou je aj nedostatok vzduchu, náhle blednutie, bolesť v hrudníku atď.
  • vzhľad pocitu nedostatku vzduchu po jedle alebo počas jedla alebo udusenia môže naznačovať, že cudzí orgán vstúpil do dýchacích ciest.
  Ďalšie ochorenia:
  • Sympatho-adrenálna kríza alebo záchvaty paniky. Silné emocionálne vzrušenie, strach, úzkosť atď. sprevádzať uvoľňovanie adrenalínu v krvi - stresový hormón. Urýchľuje metabolizmus organizmu a zvyšuje spotrebu kyslíka tkanivami. Preto počas záchvatov paniky alebo v stresových situáciách môže človek začať cítiť nedostatok vzduchu. Problémy s dýchaním môžu byť tiež prejavom hysterického syndrómu. Za týchto podmienok je pocit nedostatku dychu charakteristický.
  • Anémia Železo je súčasťou molekuly proteínov hemoglobínu, ktorá je obsiahnutá v červených krvinkách. Práve tento proteín je zodpovedný za transport kyslíka z pľúc do buniek celého tela. Keď nedostatok železa vyvoláva anémiu nedostatku železa, vo vysokých štádiách, ktoré môžu spôsobiť relatívnu hypoxiu - hladovanie tkaniva kyslíkom, pocit nedostatku vzduchu a dýchavičnosť pri najmenšom fyzickom úsilí.
  • Obezita Ide o vážnu patológiu, ktorej hlavnou hrozbou je nahromadenie tukových tkanív na vnútorných orgánoch. Takéto dodatočné zaťaženie neumožňuje pľúcam úplne dýchať a srdce neredukuje účinné zníženie. Preto to všetko vedie aj k zníženiu kyslíka v tkanive a vzniku nedostatku dychu.
  • pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa vyskytuje vo výške inhalácie spolu so syndrómom bolesti, môže byť dôkazom neuritídy medzičasových nervov, napríklad v prípade herpesu;
  • je ťažké dýchať pre pacientov s rôznymi poraneniami na hrudníku, ako sú poranenia mäkkých tkanív alebo zlomeniny rebier, pri ktorých zranenia neumožňujú úplný nádych a spôsobujú ostrú bolesť;
  • nedostatok vzduchu, kýchanie, kašeľ, pocit bolesti alebo hrudka v krku môže naznačovať vývoj pneumónie, ťažkej bronchitídy alebo alergickej reakcie;

  Ako sa zbaviť ťažkostí s dýchaním?

  Pocit nedostatku vzduchu nie je choroba, ale je to len jeden z prejavov akejkoľvek patológie. Preto pri liečbe ťažkostí s dýchaním v klinike CELT sa hlavná pozornosť venuje objaveniu príčiny tohto príznaku. Keď to našli, naši lekári budú liečiť základnú chorobu, v dôsledku ktorej dôjde k zmiznutiu dýchania.

  Malo by sa vždy pamätať na to, že dýchanie je životne dôležitá funkcia tela. Preto v prípade jeho porušenia, najmä ak sa objaví náhle, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

  Objednajte stretnutie prostredníctvom aplikácie alebo telefonicky +7 (495) 788-33-88

  Je ťažké dýchať - čo je zlé?

  Môže byť ťažké dýchať v rôznych chorobách a podmienkach. Vrátane dýchavičnosti sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí. Mechanizmus tvorby dyspnoe nie je v súčasnosti dobre pochopený a niekedy nie je jasné, prečo má zdravý človek subjektívny pocit dyspnoe.

  Dyspnoea a jej typy

  Ťažké, zmenené dýchanie sa nazýva dýchavičnosť. Subjektívne dyspnoe pocíti človek ako dýchavičnosť kvôli nedostatku vzduchu. Objektívne sa prejavuje zmenou hlavných indikátorov funkcií vonkajšej dýchania. Stáva sa však aj to, že človek je ťažko dýchať, ale tento pocit nie je objektívny.

  Mnohí experti to vysvetľujú tým, že na súčasnej úrovni vedomostí nie sú známe všetky otázky regulácie dýchacích ciest, ako aj príčiny rôznych porúch.

  Podľa jednotlivých fáz vonkajšieho dýchania existujú tri typy dyspnoe:

  • inspiračná - charakterizuje ťažkosti s dýchaním a vyskytuje sa v pleuríze, pľúcnej fibróze, srdcovom zlyhaní, ako aj pri zúžení priedušnice alebo veľkých priedušiek;
  • expirácia - je charakterizovaná ťažkosťami pri výdychu a vyskytuje sa pri zúžení lúmenu malých priedušiek (napríklad keď sa v nich nahromadí tajomstvo alebo pri kŕčoch priedušiek); extrémna expiračná dyspnoe je záchvat bronchiálnej astmy;
  • zmiešaná - inspiračná a expiračná, keď je ťažké inhalačné a výdychové; To sa môže vyskytnúť pri kombinácii bronchiálnej astmy a chronického srdcového zlyhania.

  Prečo ťažko dýchať

  Dyspnoe môže byť znakom širokej škály ochorení. Môžu to byť ochorenia dýchacieho systému, kardiovaskulárneho systému, krvného systému (napríklad anémia), metabolických porúch, chorôb, ktoré vedú k poruche pohyblivosti hrudníka a membrány (napríklad obezita, poškodenie rebier alebo chrbtice). V dôsledku všetkých týchto ochorení trpí funkcia vonkajšieho dýchania.

  Dyspnoe sa môže vyskytnúť aj pri léziách centrálneho nervového systému, pri silnom strese u zdravých ľudí a dokonca aj pri malých emočných účinkoch u pacientov trpiacich neurózou (centrálna dyspnoe). V tomto prípade je ťažké dýchať v dôsledku zmien v respiračnom centre, ktoré sa nachádzajú v medulla oblongata.

  Symptómy dyspnoe pri rôznych chorobách

  V prípade srdcového ochorenia, výskyt dýchavičnosti naznačuje zlyhanie srdca a krvnú stasu v pľúcnom obehu, to znamená v pľúcach. Spočiatku sa pacienti sťažujú, že dýchajú ťažko, keď nie je dostatok vzduchu počas fyzickej námahy a potom sa vyskytujú astmatické záchvaty (záchvaty srdcovej astmy) s ťažkosťami dýchania a pokoja.

  Dyspnoe môže byť jedným zo znakov myokarditídy (zápal srdcového svalu). Pacienti si môžu sťažovať, že tlačí srdce a dýchajú ťažko. Rovnaké pocity sa môžu vyskytnúť pri srdcovej neuróze, chorobe súvisiacej s poruchami autonómneho nervového systému.

  V prípade bronchiálnej astmy je naopak ťažké vydychovať dýchanie a záchvaty bronchiálnej astmy sú sprevádzané záchvatmi bronchospazmu s úplnou nemožnosťou vydychovať. Pri akútnych a chronických zápalových procesoch sa dýchavičnosť objavuje v dôsledku poklesu dýchacieho povrchu alveolov a vyznačuje sa častým plytkým dýchaním.

  S poraneniami na hrudi, porušením koreňov chrbtových nervov hrudnej chrbtice (medzičasová neuralgia) je pacient narušený pocitom, že niečo stláča hrudník a dýcha ťažko. Niekedy s osteochondrózou cervikorakálnej chrbtice je ťažké dýchať pri ležaní na chrbte. Významná dýchavica sa môže vyskytnúť aj pri obezite alebo pri konštantnom predávaní. Po jedle je ťažké dýchať - jedna z hlavných sťažností takýchto pacientov. Dyspnoe po jedle môže tiež nastať pri ochoreniach tráviaceho traktu, napríklad pri chronickej gastritíde so zníženou sekréciou žalúdočnej šťavy.

  Ľudia trpiaci na neurózu často sťažujú, že majú ťažké a ťažké dýchanie v krku. Rovnaké príznaky sa môžu objaviť u zdravých ľudí pod vplyvom silného stresu.

  Ak rodičia zistia, že dieťa dýcha ťažko, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, pretože hlavnými príčinami nedostatku dychu u detí sú závažné ochorenia pľúc, srdca alebo anémie.

  Čo keď dýchate ťažko

  Keďže dyspnoe môže byť príznakom mnohých ochorení, dokonca lekár nemusí vždy okamžite pochopiť dôvody svojho výskytu. K tomu musíte absolvovať vyšetrenie predpísané lekárom a až po stanovení konečnej diagnózy môže byť predpísaná primeraná liečba.

  Je ťažké dýchať - to nie je choroba, ale jedným z príznakov najrôznejších ochorení, miernych aj závažných. Dyspnoe sa vyskytuje aj u zdravých ľudí, avšak keď dôrazne dýchate, nemali by ste sťažovať lekára.

  Ťažké dýchanie, dýchavičnosť a nedostatok vzduchu z toho, čo sa deje?

  Mnohí z nás poznajú dýchavičnosť v našich časoch: vyskytujú sa počas aktívnej fyzickej námahy alebo pri silných emóciách.

  Spravidla, keď sa človek uklidní a dýchanie sa rýchlo vráti do normálu, zdravý človek na to zabudne. Ide o normálny prejav fyziologickej dyspnoe. Iba v prípade, že dýchavica začala prinášať nepríjemné pocity, mali by ste premýšľať o návšteve lekára.

  Aké nepríjemné pocity môžu ľudia spôsobiť z dýchavičnosti, aké sú dýchavičnosť a nedostatok vzduchu? Bolestná dýchavičnosť existuje rôznymi spôsobmi: v hrudníku je pocit nedostatku vzduchu a ťažkosti, pocit, že vzduch úplne nenaplní pľúca, je ťažké dýchať.

  Čo je to?

  Dýchavičnosť alebo ortopénia - pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa prejavuje u pacienta s pocitom napätia v hrudi.

  Nasledujúce zmeny na klinike sú chápané ako dyspnoe - zvýšenie hĺbky a frekvencie dýchania je viac ako 18 za minútu. Zdravý človek si nevšimol vlastného dýchania - pre neho je to prirodzený proces.

  Veľké zaťaženie, napríklad pri behu, spôsobuje zmenu hĺbky a frekvencie dýchania, ale tento stav nevyvoláva nepríjemné pocity a všetky indikátory sa v priebehu niekoľkých minút doslova vrátia do normálu.

  Ak sa dyspnoe prejavuje pri vykonávaní bežných každodenných činností a ešte horšie - pri najmenšom namáhaní alebo v pokoji, hovoríme o patologickej dyspnei - príznaku choroby.

  klasifikácia

  1. Ak sa dýchavičnosť prejaví na základe inšpirácie, je to inšpiratívna dyspnoe, ku ktorej dochádza vtedy, keď sa zmenší lúmen priedušnice a veľké priedušnice (vyskytuje sa pri bronchiálnej astme, pneumotoraxe, pleuríze atď.).
  2. Ak sa počas expirácie prejaví pocit nedostatku vzduchu, je to dýchavičnosť po výdychu, ktorá je dôsledkom zúženia priesvitu malých priedušiek (je to symptóm emfyzému alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc).
  3. Existuje dyspnoe zmiešanej povahy, ktorá sa vyskytuje počas inhalácie a výdychu. Tento typ je charakteristický pre srdcové zlyhanie a ochorenia pľúc v neskorších štádiách.

  Na prejave možno rozdeliť na dýchavičnosť:

  • Subjektívne - opísané pacientmi s psychosomatickými stavmi a neurologickými ochoreniami;
  • Cieľ - ktorý pacient nemusí cítiť, ale prejavuje sa zmenou NPV, dychového rytmu, hĺbky inhalácie / expirácie;
  • Kombinovaná - pocit pacienta a objektívne potvrdená.

  Na základe sťažností pacienta boli pre ľudí uvedených v tejto tabuľke vyvinuté 5 stupňov dýchania.

  Aká je táto patologická a nepríjemná situácia?

  dôvody

  Hlavné príčiny dyspnoe možno rozdeliť do 4 skupín:

  • Poruchy dýchania v dôsledku chorôb priedušiek a pľúc;
  • Zlyhanie srdca;
  • Vychádzajúc z neurózy a neurocirkulačnej dystonie;
  • Anémia a hypoxia.

  Dyspnoe pri ochorení pľúc

  Dyspnoe sa vyskytuje v takmer všetkých ochoreniach priedušiek a pľúc. Môže sa vyskytnúť akútne (ako pri pleuríze alebo pneumotoraxe), alebo to môže byť niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov (CHOCHP alebo CHOCHP).

  Pri COPD dochádza k dýchavičnosti v dôsledku zúženia dutiny dýchacích ciest a akumulácie sekrécie v nich. Je to expiračná povaha a ak sa nelieči, stáva sa výraznejšou. Často sa spája s kašľom s hlienom.

  Náhle príhody astmy sú charakteristické pre bronchiálnu astmu. Takáto dýchavičnosť má aj vydychujúci charakter: keď mierna inhalácia nasleduje ťažkosti s dýchaním. Dýchanie sa normalizuje len vdýchnutím liekov, ktoré rozširujú priedušky. Záchvaty sú zvyčajne výsledkom kontaktu s alergénmi.

  Časté dýchavičnosť bez záťaže - stály spoločník infekčných ochorení - bronchitída a zápal pľúc, dochádza aj pri bežnej chlade. Závažnosť závisí od priebehu ochorenia a od rozsahu tohto procesu.

  Okrem nedostatku dychu je pre tieto ochorenia charakteristická:

  • Zvýšenie teploty;
  • Slabosť a potenie;
  • Kašeľ suchý alebo s hlienom;
  • Bolesť v hrudi.

  Pri liečbe týchto ochorení prechádza dušnosť niekoľko dní. V závažných prípadoch sa môže vyskytnúť komplikácia - srdcové zlyhanie.

  Nádory v počiatočných štádiách nemajú vážne príznaky.

  Ak nie sú počas diagnostického vyšetrenia identifikované, začnú rásť a po dosiahnutí veľkej veľkosti spôsobia charakteristické symptómy:

  • Postupne sa zvyšuje dýchavičnosť;
  • Kašeľ s malým spútom;
  • hemoptysis;
  • Bolesť v hrudníku;
  • Slabosť, bledosť, strata hmotnosti.

  Podmienky, ktoré sa tiež prejavujú ako nedostatok dychu, ako je pľúcna tromboembólia, lokálna obštrukcia dýchacích ciest alebo toxický pľúcny edém, sú najviac ohrozujúce život.

  Pľúcna embólia je patológia, keď pľúcna tepna upcháva s krvnou zrazeninou a časť pľúc prestáva fungovať. TELA sa prejavuje náhlym nedostatkom dychu, ktorý začína obťažovať človeka aj pri malých činoch alebo v pokoji. Spolu s týmto príznakom pacient trpí pocitom dusenia, bolesťou na hrudníku a niekedy aj hemoptýzou. Choroba sa potvrdí na EKG, rádiografe a počas angiopulmografie.

  Asfyxia tiež prejavuje obštrukciu dýchacích ciest. Dyspnoe v tejto chorobe je inšpiratívne v prírode, hlučné dýchanie môže byť dokonca počuť z diaľky.

  Keď zmeníte polohu tela, často pacient začína bolestivo kašľať. Diagnostikujte ochorenie po rádiografii, tomografii, spirometrii a bronchoskopii.

  Príčina ťažkosti s dýchaním:

  • Bránenie dýchacieho traktu v dôsledku jeho stlačenia zvonka;
  • Tracheálne alebo bronchiálne nádory;
  • Prenikanie cudzích telies;
  • Vývoj stenózy cicavcov.

  Je potrebné liečiť ochorenie obnovením priechodnosti dýchacích ciest chirurgickým zákrokom.

  V dôsledku vystavenia toxickým látkam (s otravou salicyláty, metylalkoholom, etylénglykolom, oxidom uhoľnatým) alebo s dlhodobým infekčným ochorením môže dôjsť k toxickému pľúcnemu edému.

  Spočiatku sa choroba prejavuje rýchlym dýchaním a dýchavičnosťou, ale po chvíli dýchavica prichádza s dychajúcim dychom. Choroba sa uvoľňuje po detoxikácii.

  Tiež sa prejavuje dýchavičnosť:

  • Pneumotorax je stav, pri ktorom vzduch preniká a zostáva v pleurálnej dutine, stláča pľúca a nedáva povzdych;
  • Tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené mycobacterium tuberculosis;
  • Actinomykóza je plesňová patológia;
  • Emfyzém - patológia, pri ktorej sú alveoly natiahnuté, stráca schopnosť výmeny plynov;
  • Silikóza - skupina chorôb z povolania pľúc, ktorá sa vyvíja v dôsledku depozície prachu v pľúcnom tkanive;
  • Skolióza, patológia hrudných stavcov, osteochondróza hrudnej chrbtice, ankylozujúca spondylitída - zmena tvaru hrudníka spôsobuje, že dýchanie je ťažké a spôsobuje dýchavičnosť.

  Liečba dyspnoe pri všetkých pľúcnych ochoreniaach začína liečbou základnej choroby spolu s udržiavaním dýchacích ciest dýchacích ciest a znížením zaťaženia dýchacieho systému.

  Dyspnoe v kardiovaskulárnych ochoreniach

  Dyspnoe je jedným z najčastejších príznakov rozvoja srdcových ochorení. Počas počiatočných štádií ochorenia sa prejavuje rýchlou chôdzou alebo inou fyzickou námahou, ale s progresiou choroby sa začína objavovať aj pri najmenšom pohybe: pri chôdzi, pri rozprávaní, pri kašli a v pokojnom stave. Nakoniec je iba dýchavičnosť.

  Pri pokročilom ochorení sa dyspnoe môže začať rozvíjať aj v noci vo sne (nočná srdcová astma) a prejavuje sa ráno. Spôsobuje stagnáciu tekutiny v pľúcach. Spolu s ťažkou únavou, modrými časťami tela, opuchom končatín, poruchou pulzu.

  Dyspnoe sa môže vyvinúť s predĺženým priebehom hypertenzného ochorenia. Pri vysokom tlaku začína dýchavičnosť na vrchole, ktorá trvá maximálne 15-20 minút.

  Akútna dyspnoe sa môže vyskytnúť počas záchvatov paroxyzmálnej tachykardie (rýchly tep srdca), najmä u starších pacientov, a je sprevádzaná bolesťou v oblasti srdca, závratmi a poškodením zraku.

  Dyspnoe s neurózou

  Tri štvrtiny neurologických pacientov sa tiež sťažujú na dýchavičnosť. Pocit nedostatku vzduchu v tejto kategórii pacientov sprevádza úzkosť a strach zo smrti.

  Psychické poruchy dýchania sa môžu vyskytnúť po emocionálnom nadmernom vzrušení alebo pri dlhotrvajúcom strese. Niektorí dokonca vyvinú astmatické záchvaty. Klinickým znakom psychogénnej dýchavičnosti je sprievodný záchvat, časté vzdychanie a stenčenie.

  Dyspnoe s anémiou

  Anémia - patológia spôsobená znížením hladiny hemoglobínu v krvi a červených krviniek.

  Pri znížení množstva hemoglobínu sa transport kyslíka do tkanív zhoršuje, čo je dôvod, prečo telo nemá kyslík. Telo sa snaží túto kompenzáciu kompenzovať zvýšením hĺbky a frekvencie dýchania, to znamená, že sa vyvinie dýchavičnosť.

  Anémia je diagnostikovaná úplným krvným obrazom. Choroba je sprevádzaná ťažkou slabosťou, bolesťami hlavy, stratou chuti do jedla, poruchami spánku, závratmi.

  Dyspnoe pri ochoreniach endokrinného systému

  U pacientov s tyreotoxikózou, cukrovkou a obezitou je veľmi časté dýchanie.

  1. S tyreotoxikózou sa telo začne chýbať kyslíkom. Prebytok hormónov spôsobuje nárast počtu srdcových tepien a srdce stráca schopnosť normálne pumpovať krv do orgánov. Výsledná hypoxia spúšťa kompenzačný mechanizmus - dýchavičnosť.
  2. S obezitou je práca svalov srdca a pľúc ťažká, kvôli tlaku tuku na ne. V dôsledku toho dochádza aj k hypoxii.
  3. Pri cukrovke sa hypoxia vyvíja v dôsledku poruchy cievneho systému tela. V priebehu času sa v dôsledku progresie ochorenia postihujú obličky - začína diabetická nefropatia, ešte viac provokujúca anémia.

  Dyspnoe po jedle

  Mnohí sa sťažujú na dýchavičnosť po jedle. Preto sa to stane. Sliznica žalúdka a pankreasu začne vylučovať zažívacie enzýmy, aby sa strávil jedlom. Enzýmy spracované živiny sú absorbované do krvného obehu.

  Pre všetky tieto procesy je potrebný konštantný tok veľkých množstiev krvi do orgánov zažívacieho traktu, v dôsledku čoho sa prietok krvi v tele prerozdeľuje.

  Ak existujú nejaké ochorenia gastrointestinálneho traktu, tento proces je narušený a hypoxia sa rozvíja vo vnútorných orgánoch, pľúca začínajú intenzívnejšie pracovať na kompenzáciu stavu, ktorý spôsobuje dýchavičnosť. Ak pocítite dýchavicu po jedle, poraďte sa s lekárom, aby ste určili príčinu.

  Dýchavičnosť tehotná

  Počas tehotenstva dochádza k zvýšenému zaťaženiu celého tela ženy v dôsledku zvýšenia objemu cirkulujúcej krvi a stlačenia membrány zväčšenou maternicou, čo sťažuje dýchanie najmä po jedle a v noci. Preto sa ťažkosti s dýchaním prejavujú vo väčšine tehotných žien. Často, anémia sprevádzajúca tehotenstvo len zvyšuje túto podmienku.

  Dýchavičnosť u detí

  V rôznych vekových skupinách sa u detí mení respiračná frekvencia.

  Podmienka sa nazýva dyspnoe, ak má dieťa niekoľko respiračných pohybov za minútu:

  • 0-6 mesiacov - viac ako 60;
  • 6-12 mesiacov - viac ako 50;
  • starší ako 1 rok - viac ako 40;
  • viac ako 5 rokov - viac ako 25;
  • 10 - 14 rokov - viac ako 20.

  Ak chcete rozpoznať dýchavičnosť dieťaťa, dýchacie pohyby by sa mali brať do úvahy počas spánku dieťaťa a položiť jeho ruku na hruď.

  Čo môže spôsobiť dýchavičnosť u detí:

  • Syndróm respiračnej tiesne novorodencov;
  • Falošná krupica alebo akútna stenózna laryngotracheitída;
  • Vrodená choroba srdca;
  • Vývoj bronchitídy, alergií, pneumónie, bronchiálnej astmy;
  • Chudokrvnosť.

  Ak chcete zistiť, prečo sa objavuje dýchavica a kde rastú jeho korene, musíte kontaktovať lekára, ktorý vám pošle potrebný prieskum a analýzu, zistí príčiny dušnosti u osoby a pošle ju odborníkovi: endokrinológovi, pulmonológovi, neurológovi, hematológovi v závislosti na výsledkoch vyšetrenia.,

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

  Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.

  Protrombín: normálny

  V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

  Dôvody zvýšenia neutrofilov v krvi

  obsah

  Čo sa stane vo vnútri, ak sú neutrofily bodky zvýšené? Aké môžu byť príčiny, možnosti diagnostiky a liečby, ukazovatele normy? Každá z týchto otázok si vyžaduje podrobné vysvetlenie, pretože správne informácie o pacientoch mu umožnia reagovať na zmeny v čase a začať liečbu v počiatočnom štádiu ochorenia.

  Zvýšený protrombín - čo to znamená?

  Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.

  Čo znamená tlak 60 až 40

  Nízky krvný tlak poskytuje nie menej zdravotné problémy ako vysoké. Preto by všetci pacienti s problémovými cievami mali vedieť, ako reagovať na tlak 60 až 40. Áno, a zdravý človek, ktorý zrazu skákal dole, takéto informácie neublížia.

  Cvičenie na posilnenie plavidiel

  Gymnastika pre plavidlá je jednou z najlepších metód na ich posilnenie a prevenciu dystónie. Toto ochorenie je zníženie vaskulárneho tonusu a pomalší krvný obeh. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku kvôli genetickým patologiám, zlým návykom a iným faktorom.