Dýchavičnosť a palpitácie sú dva sprievodné symptómy, ktoré môžu poukazovať na vážne choroby a izolované odchýlky v zdraví. Je veľmi dôležité, aby ste boli schopní nezávisle určiť príčiny týchto stavov, aby ste im pomohli včas.

Predtým, ako sa vysporiadať s tým, čo spôsobilo takéto nepríjemné príznaky, je potrebné študovať terminológiu. Dyspnoe je pocit, že s každým dychom telo nedokáže dostať dostatok vzduchu. Ale poruchy srdcového rytmu sú charakterizované prítomnosťou ďalších alebo vynechaných srdcových tepien, ako aj abnormálnymi zvukami.

Mám sa obávať, ak existujú nepríjemné príznaky?

Vo väčšine prípadov tieto príznaky nie sú život ohrozujúce a rýchlo prejdú bez ďalších lekárskych zákrokov. Najbežnejšou a relatívne bezpečnou odchýlkou ​​je, keď komôrka predčasne kontrahuje. To spôsobí mierne oneskorenie v ďalšom zdvihu, ktorý sa považuje za "potopenie srdca".

Zvyčajne dýchavičnosť v kombinácii s klesajúcim srdcom nastáva po:

 • príjem alkoholu;
 • skúsená stresujúca situácia;
 • vykonávať ťažké cvičenie;
 • s vysokou dávkou kofeínu.

Choroby, ktoré môžu vyvolať dyspnoe a abnormálny tep srdca

Ak je dýchavičnosť sprevádzaná rýchlym úderom srdca (od 180 do 240 úderov za minútu), ktorý trvá niekoľko hodín, potom je pravdepodobné, že sa vyvinie supraventrikulárna tachykardia. Tento stav vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť. Pred predpísaním liečby lekár urobí echokardiogram a tiež sa pokúsi identifikovať príčiny párovaných príznakov. Nasledujúce sú najčastejšie ochorenia, pri ktorých dochádza k srdcovej činnosti s nedostatkom dychu.

Ischemická choroba srdca

Táto podmienka sa vyskytuje, ak sú v tepnách, ktoré dodávajú krv do srdca, plaky. To vedie k obmedzenému prítoku kyslíka a živín do srdcového svalu. Ďalšie typické príznaky spojené s ochorením koronárnych artérií (s výnimkou dýchavičnosti a srdcového palpitácie):

 • bolesti na hrudníku (angína),
 • nevoľnosť,
 • potenie.

Vyššie uvedené príznaky sa môžu vyskytnúť po ťažkom jedle, pri fyzickej námahe, ako aj pri dlhodobom pobyte v chladnom prostredí.

Liečba ischemickej choroby srdca

Keď lekár potvrdí diagnózu, pacient bude musieť vykonať zásadné zmeny vo svojom životnom štýle a piť predpísané lieky. Pri dlhodobej liečbe pacientov s ischemickou chorobou srdca sú predpisované nasledujúce lieky:

 • Aspirín sa užíva na prevenciu tvorby nových krvných zrazenín v srdcových tepnách. Aspirín tiež významne zlepšuje prežitie po infarkte.
 • Beta-blokátory sú lieky, ktoré uvoľňujú steny ciev a spôsobujú spomalenie srdcovej frekvencie. To zlepšuje tok krvi do srdca, znižuje krvný tlak, zastavuje príznaky angíny.
 • Ranex je predpísaný vtedy, ak silný tlkot srdca a dýchavičnosť sprevádzajú pacienta aj po ukončení liečby betablokátormi. Liek odstraňuje symptómy v dôsledku výrazného zvýšenia prietoku krvi do srdca.

arytmie

Zdravé srdce pracuje v určitom rytme. Ak sa objavia slabosť a odchýlky v rytme srdcového rytmu spolu s nedostatkom dychu, je potrebné okamžite obrátiť na kardiológa. Ak ignorujete takéto relatívne neškodné primárne príznaky arytmie, môže sa v priebehu času objaviť závraty, mdloby, únava a stláčanie bolesti na hrudníku.

Liečba arytmií

V závislosti od závažnosti dyspnoe a iných symptómov môže kardiológ predpísať lieky alebo operáciu. Prvým liečením sú antiarytmické lieky, ktoré možno zoskupiť do 4 hlavných tried.

Trieda I: blokátory sodíkového kanála (látky stabilizujúce membránu) spomaľujú vodivosť v predsieňových a komorových tkanivách. Určené na potlačenie ventrikulárnych arytmií.

Trieda II: betablokátory - postihujú najmä sínusové a atrioventrikulárne uzliny. Lieky tejto triedy menia vodivosť myokardu a zabraňujú opätovnému vzniku dýchavičnosti a nepravidelného srdcového tepu.

Trieda III: blokátory draslíkových kanálov: zvyšuje trvanie akčného potenciálu a potláča automatizmus.

Trieda IV: blokátory kalciového kanála: potlačujú akčné potenciály, pomáhajú znižovať rýchlosť automatizácie, vedenie.

Ak by liečba liekmi nepriniesla pozitívne výsledky a znovu sa objaví arytmia sprevádzaná dyspnoeou, potom sa implantuje kardioverter-defibrilátor alebo kardiostimulátor.

Fibrilácia predsiení

Tento zdravotný stav je typom srdcovej arytmie a je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť
 • nedostatok vzduchu
 • nepohodlie v hrudníku,
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Vlastnosti liečby predsieňovej fibrilácie

Okrem vyššie uvedených liekov, ktoré sa používajú aj na liečbu predsieňovej fibrilácie, lekári predpisujú lieky na prevenciu mozgovej príhody. Zvyčajne sú popri antiarytmických liekoch predpísané aj perorálne antikoagulanciá (lieky, ktoré znižujú zrážanie krvi v tepnách, žilách a cievach, ktoré smerujú do srdca).

Srdcové zlyhanie

Tento zdravotný stav je charakterizovaný neúčinnou prácou srdca, v ktorej krv cirkuluje pri veľmi nízkej rýchlosti. To zase vedie k ďalším komplikáciám v orgánoch, ktoré nedostávajú dostatok živín a kyslíka na normálne fungovanie. Ochorenie sa môže vyskytnúť po infarkte, cukrovke, pyelonefritíde alebo hypertenzii. Najčastejšie srdcové zlyhanie je sprevádzané nedostatkom vzduchu a pomalým srdcom. Okrem uvedených príznakov môžete získať:

 • kašeľ s bielym spútom;
 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • bolesti na hrudníku;
 • náhly nárast hmotnosti.

Ako sa lieči zlyhanie srdca?

Pokiaľ ide o liečbu liekov, väčšina pacientov so srdcovým zlyhaním je predpísaná ACE inhibítorom. Tieto lieky, ako napríklad diuretiká, pomáhajú predchádzať tvorbe tekutín a tiež majú ochranný účinok na srdcový sval.

Beta-blokátory (bisoprolol alebo karvedilol) sú popri ACE inhibítoroch predpísané na dodatočnú ochranu srdca. Čas od času je však potrebné prestať užívať pilulky, pretože beta-blokátory môžu spôsobiť zhoršenie príznakov, najmä pri zvýšenej fyzickej námahe.

Prolaps mitrálnej chlopne

Ventily v srdci sú dôležité pre to, aby krv pretekala správnym smerom. Ak je jeden z ventilov chybný, krv sa začne presakovať v opačnom smere, čo výrazne zvyšuje zaťaženie srdcového svalu. Pacienti sa však môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • slabosť
 • závraty,
 • hrudný tlak.

Ak sa tieto príznaky ignorovali, môže sa vyskytnúť srdcové zlyhanie, ktoré bude sprevádzať dýchavičnosť, prudké zvýšenie hmotnosti a nepravidelný tep srdca.

Ako sa lieči prolaps mitrálnej chlopne?

Liečba liekov je zameraná hlavne na minimalizáciu negatívnych symptómov a zabránenie ďalšiemu poškodeniu ventilu. Sekundárnym cieľom je prevencia infekčnej endokarditídy, arytmií a srdcového zlyhania.

Beta-blokátory sa používajú na liečbu palpitácie srdca a dýchavičnosť s poškodenou mitrálnou chlopňou. Ak však okrem vyššie uvedených symptómov má pacient významný krvný tok, lekár môže predpisovať:

 1. Lieky na zriedenie krvi na zníženie rizika vzniku zrazenín (najmä ak má pacient fibriláciu predsiení).
 2. Digoxín, flekainid a prokaínamid na vyrovnanie srdcovej frekvencie.
 3. Diuretiká (diuretikum) na odstránenie prebytku sodíka a telových tekutín.
 4. Vasodilatátory na dilatáciu krvných ciev a zníženie zaťaženia srdca. Najčastejšie medzi vazodilatanciami sa predpisujú nitrosorbid a dibazol.

Príčiny palpitácie a dýchavičnosti, ktoré nie sú spojené s ochorením srdca

Najčastejšie dýchavičnosť s abnormálnym srdcovým srdcom spôsobuje ochorenie srdca, avšak v niektorých prípadoch sú príčiny nepríjemných symptómov menej zrejmé.

Príjem liekov

Lieky, ktoré sa používajú na liečbu astmy a porúch štítnej žľazy, môžu vyvolať búšenie srdca a dýchavičnosť. Obzvlášť často sa tieto vedľajšie účinky vyskytujú v noci. Musíte sa prihlásiť na konzultáciu so svojím lekárom, aby predpisoval iný typ pilulky s menej vedľajšími účinkami. Ale v žiadnom prípade by ste nemali prestať užívať liek sami alebo si vyberať analógy na internete.

Hormonálne prerušenia

Tehotenstvo, menopauza a nepravidelná menštruácia môžu vyvolať nevysvetliteľnú slabosť, palpitácie srdca a dýchavičnosť. Nepríjemné symptómy zmiznú hneď, ako sa hormonálne hladiny vrátia do normálu. V zriedkavých prípadoch je predpísaná hormonálna liečba.

Záchvaty paniky

Ak je dýchavičnosť a srdcová palpitácia sprevádzané úzkosťou na pozadí konštantného stresu, môže sa objaviť záchvaty paniky. Táto podmienka nie je život ohrozujúca a môže sa vyskytovať pravidelne u všetkých zdravých ľudí.

Ak sa však panické záchvaty vyskytujú pravidelne, mali by ste vyhľadávať pomoc od psychoterapeuta. Stačí stať sa kognitívnou behaviorálnou terapiou, počas ktorej doktor v podobe presvedčenia pomôže opustiť negatívne myšlienky alebo ich nahradiť pozitívnymi. Existujú aj špeciálne techniky dýchania, ktoré pomôžu rýchlo vyrovnať srdcovú frekvenciu a zabrániť vzniku nedostatku dychu. V závažných prípadoch môže lekár predpisovať antidepresíva, ktoré regulujú hladiny serotonínu.

Nezdravý životný štýl

Niektorí lekári sa domnievajú, že chronická únava, pretrvávajúce užívanie tabaku, alkoholu alebo drog (dokonca aj pľúc) môže spôsobiť búšenie srdca a dýchavičnosť. Stačí sa vzdať zlých návykov - a nepríjemné príznaky zmiznú bez ďalšej liečby.

Treba pamätať na to, že napriek tomu, že ani dyspnoe, ani rýchly tlkot srdca nepredstavujú priamu hrozbu pre život, môžu byť celkom alarmujúcim signálom. Samostatné prípady dýchavičnosti neindikujú ochorenie tela, ale neustály nedostatok vzduchu a abnormálny tep srdca je priama cesta k ordinácii rodinného lekára. Iba špecialista môže správne identifikovať príčinu nepríjemných príznakov, urobiť správnu diagnózu a predpísať liečbu na zlepšenie zdravia pacienta.

arytmie

Arytmia je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti. Niekedy sú arytmie sprevádzané závraty, mdloby, bolesť v srdci, pocit nedostatku vzduchu. Arytmie sú rozpoznané v procese fyzickej a inštrumentálnej diagnostiky (auskultácia srdca, EKG, CPECG, Holter monitoring, cvičebné testy). Pri liečbe rôznych typov arytmií sa používajú metódy lekárskej terapie a kardiálnej chirurgie (RFA, kardiostimulátor, kardioverter-defibrilátor).

arytmie

Pojem "arytmia" spája poruchy nukleácie a vedenie elektrických impulzov srdca, odlišné vo svojom mechanizme výskytu, prejavov a prognózy. Vznikajú v dôsledku porúch systému srdcového vedenia a zabezpečujú konzistentné a pravidelné kontrakcie myokardu - sínusového rytmu. Arytmie môžu spôsobiť vážne poruchy činnosti srdca alebo funkcie iných orgánov, ako aj samotné komplikácie rôznych závažných patologických stavov. Vykazujú pocit palpitácie, prerušenia, vyblednutie srdca, slabosť, závrat, bolesť alebo tlak v hrudníku, dýchavičnosť, mdloby. Ak chýba včasná liečba, arytmie spôsobujú záchvaty angíny, pľúcny edém, tromboembolizmus, akútne srdcové zlyhanie, zastavenie srdca.

Podľa štatistík je porušenie vodivosti a srdcovej frekvencie v 10-15% prípadov príčinou smrti srdcových ochorení. Štúdium a diagnostikovanie arytmií vykonáva špecializovaná sekcia kardiológie - arytmológia. Formuláre arytmie Tachykardia (zrýchlenie srdcovej frekvencie nad 90 úderov za minútu..), bradykardia (pokles srdcovej frekvencie nižšie ako 60 úderov za minútu..), arytmia (mimoriadne srdcovej kontrakcie), fibrilácia predsiení (chaotické zníženie jednotlivé svalové vlákna), blokáda prevodového systému a a kol.

Rytmická sekvenčná kontrakcia srdca je zabezpečená špeciálnymi myokardiálnymi svalovými vláknami, ktoré tvoria systém srdcového vedenia. V tomto systéme je vodičom rytmu prvého rádu sínusový uzol: v ňom sa generuje excitácia s frekvenciou 60-80 krát za minútu. Prostredníctvom myokardu pravej predsiene sa rozširuje na atrioventrikulárny uzol, ale to je menej dráždivý a dáva oneskorenie, takže átria najprv zníži a potom, ako šírenie excitačného zväzku jeho a ostatných oddielov vodivého systému, komôr. Preto vodivý systém poskytuje určitý rytmus, frekvenciu a sekvenciu kontrakcií: najprv sú atria a potom komory. Porážka vodivého systému myokardu vedie k rozvoju porúch rytmu (arytmií) a jeho individuálnych väzieb (atrioventrikulárny uzol, zväzok alebo jeho nohy) - k poruchám vedenia (blokáda). Súčasne sa môže zhoršiť koordinovaná práca ušných a ventrikulárnych komôr.

Príčiny arytmií

Kvôli príčinám a mechanizmom arytmie sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií: tých, ktoré súvisia so srdcovou patológiou (organickou) a tými, ktoré s ňou nesúvisia (anorganické alebo funkčné). Rôzne formy organických arytmií a blokád sú časté spoločníkmi srdcových patológiou: ischemickú chorobu srdca, myokarditída, kardiomyopatia, vrodené chyby a srdcové zranenia, zlyhanie srdca a komplikácie srdcovej chirurgii.

Základom vývoja organických arytmií je poškodenie (ischemické, zápalové, morfologické) srdcového svalu. Zabraňujú normálnemu šíreniu elektrického impulzu systémom srdcového vedenia do jeho rôznych častí. Niekedy poškodenie ovplyvňuje sínusový uzol - hlavný kardiostimulátor. Počas tvorby kardiálnej sklerózy tkanivo jazvy zabraňuje realizácii vodivých funkcií myokardu, ktoré prispievajú k výskytu arytmogénnych ložísk a vzniku porúch vedenia a rytmu.

Skupina funkčných arytmií zahŕňa neurogénne, dislektrolytové, iatrogénne, mechanické a idiopatické arytmie.

Development simpatozavisimyh arytmia neurogénna pôvod prispieva k nadmernej aktivácii tonusu sympatického nervového systému pod napätím, silné emócie, intenzívnej duševnej či fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol, silný čaj a káva, korenené jedlá, neurózy a tak ďalej. D. Aktivácia sympatického tonusu tiež spôsobiť ochorenie štítna žľaza (tyreotoxikóza), intoxikácia, horečnaté stavy, krvné choroby, vírusové a bakteriálne toxíny, priemyselná a iná intoxikácia, hypoxia. Ženy s premenštruačným syndrómom môžu pocítiť sympatické arytmie, bolesť srdca a dychtivosť.

Neurogénne neurogénne arytmie sú spôsobené aktiváciou parasympatického systému, najmä vagusovým nervom. Vagozavisimye arytmie sa zvyčajne vyskytujú v noci a môže byť spôsobená ochorenie žlčníka, čriev, žalúdočný vred 12 dvanástnikové vredy a žalúdka, ochorenia močového mechúra, pri ktorom zvýšená aktivita nervu vagus.

Dyselektrolytové arytmie sa vyvíjajú s nerovnováhou elektrolytov, najmä horčíka, draslíka, sodíka a vápnika v krvi a myokardu. Iatrogénne arytmie sú dôsledkom arytmogénneho účinku určitých liekov (srdcové glykozidy, β-blokátory, sympatomimetiká, diuretiká atď.).

Vývoj mechanických arytmií prispieva k poraneniam hrudníka, pádom, štrajkom, zásahu elektrickým prúdom atď. Idiopatické arytmie sa považujú za poruchy rytmu bez akýchkoľvek príčin. Pri vývoji arytmií zohráva dôležitú dedičnú predispozíciu.

Klasifikácia arytmie

Etiologická, patogenetická, symptomatická a prognostická heterogenita arytmií spôsobuje diskusiu o ich jednotnej klasifikácii. Anatomicky sú arytmie rozdelené na atriálnu, ventrikulárnu, sínusovú a atrioventrikulárnu. Vzhľadom na frekvenciu a rytmus srdcových kontrakcií bolo navrhnuté rozlíšiť tri skupiny porúch rytmu: bradykardiu, tachykardiu a arytmiu.

Najkompletnejšia je klasifikácia na základe elektrofyziologických parametrov porúch rytmu, podľa ktorých sa rozlišujú arytmie:

 • I. Spôsobené narušením vytvárania elektrického impulzu.

Táto skupina arytmií zahŕňa nomotopové a heterotopické (ektopické) arytmie.

Nomotopické arytmie sú spôsobené zhoršením automatizácie sínusového uzla a zahŕňajú sínusovú tachykardiu, bradykardiu a arytmiu.

Samostatne v tejto skupine sa vyskytuje syndróm slabosti sínusového uzla (SUS).

Heterotopické arytmie sú charakterizované tvorbou pasívnych a aktívnych ektopických excitovaných komplexov myokardu, ktoré sa nachádzajú mimo sínusového uzla.

Pri pasívnych heterotopických arytmiách je výskyt ektopického impulzu spôsobený spomalením alebo prerušením vedenia hlavného impulzu. Pasívne ektopickej komplexy a rytmy sú fibrilácie, ventrikulárna, porušovanie atrioventrikuoyarnogo spojenie migračného supraventrikulárneho kardiostimulátora zníženie pop.

Ak je aktívna heterotopie vyplývajúce mimomaternicové pulz vzrušuje myokardu skôr pulzné generované hlavne kardiostimulátora mimomaternicové a zníženie "prerušenie" sínusového rytmu srdca. Aktívne komplexy a rytmy sú: arytmia (ventrikulárnych pochádzajúce z átrioventrikulárneho spojenia), a paroxyzmálna tachykardia neparoksizmalnuyu (pochádzajúce z atrioventrikulárneho zlúčeniny atriálnej a ventrikulárnej tvar), flutter predsiení a kmitania (fibrilácie) predsiení a komôr.

 • II. Arytmie spôsobené poruchou intrakardiálneho vedenia.

Táto skupina arytmií sa vyskytuje v dôsledku zníženia alebo zastavenia šírenia impulzu cez vodivý systém. poruchami prenosu zahŕňajú sinoatrialnuyu, intraatrial, atrioventrikulárny (I, II a III) stupeň blokádu komory syndróm preexcitácie komôr, intraventrikulárne ramienka blok (jedno-, dvoj-, a tri-lúč).

 • III. Kombinované arytmie.

Arytmie, ktoré spájajú poruchy vedenia a rytmu, zahŕňajú ektopické rytmy s výstupným blokovaním, parasystolom a atrioventrikulárnou disociáciou.

Symptómy arytmií

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Hlavnými prejavmi arytmií je tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Palpitácie sa zvyčajne spájajú so sínusovou tachykardiou, záchvatmi závratov a mdloby so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu, vyblednutím srdca a srdcovým nepohodliem so sínusovou arytmiou.

V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.

Komplikácie arytmie

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

Diagnóza arytmií

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie. V ďalšej etape sa vykonávajú inštrumentálne neinvazívne (EKG, EKG monitorovacie) a invazívne (CPEPI, VEI) výskumné metódy:

Elektrokardiogram zaznamenáva srdcový rytmus a frekvenciu počas niekoľkých minút, takže pomocou EKG sa zisťujú iba konštantné a pretrvávajúce arytmie. Poruchy rytmu, ktoré sú paroxysmálne (dočasné), sú diagnostikované denným sledovaním EKG, ktoré zaznamenáva každodenný rytmus srdca.

Na identifikáciu organických príčin arytmií sa vykonáva echokardiografia a stresová echokardiografia. Invazívne diagnostické metódy môžu umelo spôsobiť vývoj arytmií a určiť mechanizmus jej výskytu. Počas intrakardiálneho elektrofyziologického vyšetrenia sa na srdce aplikujú katétrové elektródy, ktoré zaznamenávajú endokardiálny elektrogram v rôznych častiach srdca. Endokardiálna EKG sa porovnáva s výsledkom zaznamenávania externého elektrokardiogramu vykonaného súčasne.

Skúška sklonu sa vykonáva na špeciálnom ortostatickom stole a simuluje podmienky, ktoré môžu spôsobiť arytmiu. Pacient je umiestnená na stole v horizontálnej polohe, pulzu a krvný tlak sa meria, a potom po tabuľka injekcie je naklonená v uhle 60-80 ° C po dobu 20 - 45 minút, stanovenie závislosť krvný tlak, frekvencia a rytmu srdcových sťahov zmenou polohy tela.

Pri použití postupu podľa Esofageálny elektrofyziologické štúdie (ChpEFI) vykonáva srdcovej elektrickej stimulácie pažerákom a zaznamenané Transezofageálne elektrokardiogram, srdcová frekvencia a stanovenie vodivosti.

Niekoľko pomocný diagnostický test obsahuje vzorka so záťažou (krok testuje, vzorky s drepy, pochodu, chlad atď vzorka), farmakologické testy (s izoproterinolom s dipiridomolom s ATP a kol.), A vykonáva diagnostiku koronárnych srdcových ochorení a možnosť úsudok O vzťahu záťaže na srdce s výskytom arytmií.

Liečba arytmií

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Niekedy je na liečbu arytmií potrebná špeciálna lekárska alebo kardiochirurgická liečba. Výber a vymenovanie antiarytmickej liečby sa vykonáva za systematického EKG kontroly. Podľa mechanizmu účinku sa rozlišujú 4 triedy antiarytmik:

 • Trieda 1 - membránové stabilizujúce lieky, ktoré blokujú sodíkové kanály:
 • 1A - zvýšenie času repolarizácie (prokaínamid, chinidín, aylamín, disopyramid)
 • 1B - skrátiť čas repolarizácie (trimekaín, lidokaín, meksiletin)
 • 1C - nemajú výrazný vplyv na repolarizáciu (flekainid, propafenón, enkaín, etatsizín, moracizín, hydrobromid lappakonitínu)
 • Stupeň 2 - β-adrenergné blokátory (atenolol, propranolol, esmolol, metoprolol, acebutolol, nadolol)
 • Stupeň 3 - predĺženie repolarizácie a blokovanie draslíkových kanálov (sotalol, amiodarón, dofetilid, ibutilid, b-Bretily tosylát)
 • Stupeň 4 - blokovanie vápnikových kanálov (diltiazem, verapamil).

Nežiaduce lieky na liečenie arytmií zahŕňajú stimuláciu, implantáciu kardioverter-defibrilátora, rádiofrekvenčnú abláciu a operáciu s otvoreným srdcom. Vykonávajú ich srdeční chirurgovia v špecializovaných oddeleniach. Implantácia kardiostimulátora (EX) - umelý kardiostimulátor je zameraný na udržanie normálneho rytmu u pacientov s bradykardiou a atrioventrikulárnymi blokádami. Na preventívne účely sa implantovaný kardioverter defibrilátor zaistí na pacientoch s vysokým rizikom náhleho nástupu ventrikulárnych tachyarytmií a automaticky vykoná srdcovú stimuláciu a defibriláciu ihneď po jeho vývine.

Pomocou rádiofrekvenčnej ablácie (RFID srdca) pomocou malých prepichov pomocou katétra sa vykonáva kauterizácia časti srdca, ktorá vytvára ektopické impulzy, čo umožňuje zablokovať impulzy a zabrániť vzniku arytmií. Otvorená chirurgia srdca sa vykonáva pri srdcových arytmiách spôsobených aneuryzmou ľavej komory, chlopňovej choroby srdca atď.

Prognóza arytmií

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Prevencia arytmií

Hlavným smerom prevencie arytmií je liečba srdcovej patológie, ktorá je takmer vždy komplikovaná narušením rytmu a vedenia srdca. Je tiež potrebné vylúčiť extrakardiálne príčiny arytmií (tyreotoxikóza, intoxikácia a febrilné stavy, autonómna dysfunkcia, nerovnováha elektrolytov, stres atď.). Odporúča sa obmedziť používanie stimulantov (kofeín), vylúčenie fajčenia a alkoholu, samo-výber antiarytmických a iných liekov.

Dyspnoe s arytmiou

Príčiny, symptómy a liečba srdcovej dyspnoe

Dyspnoe pri srdcovom zlyhaní je jedným z najcharakteristickejších prejavov tejto patológie. Jeho vzhľad, vzhľad za určitých podmienok, kombinácia s charakteristickými symptómami môže pomôcť lekárovi vykonať diagnózu.

Obtiažne dýchanie (dýchavičnosť alebo dyspnoe) má rôzne mechanizmy výskytu, niekedy nie sú spojené s patológiou tela. Zdravá osoba môže počas cvičenia, vo výške, extrémne horúčavom alebo mrazom zaznamenať vzácne prípady dyspnoe. Okrem týchto extrémnych podmienok je dýchavičnosť zvyčajne príznakom ochorenia.

Rizikové faktory

Na základe výskumu sa zistilo, že jeden z každých piatich ľudí vyvinul srdcové zlyhanie. Najbežnejšie rizikové faktory tejto patológie zahŕňajú:

 • vek nad 50 rokov;
 • hypertenzia;
 • nedostatok pohybu;
 • diabetes mellitus;
 • obezita;
 • metabolický syndróm;
 • genetická predispozícia;
 • zväčšenie ľavej komory srdca;
 • určité typy chlopňových ochorení vrátane infekcií;
 • ischemická choroba srdca;
 • vysoký cholesterol a triglyceridy;
 • nadmerná konzumácia alkoholu;
 • žiarením a určitými typmi chemoterapie;
 • vírusové infekcie myokardu.

Príznaky a príznaky

Ľudia so srdcovým zlyhaním niekedy nevedia, že majú problémy so srdcom. Skoré príznaky môžu zahŕňať dýchavičnosť alebo dýchavičnosť, kašeľ alebo nedostatok dychu, najmä pri ležaní.

Ak je dýchavičnosť dlhotrvajúca a pretrváva, potom je spojená s ochorením. Ak náhle, intenzívne dyspnoe je dokonca krátkodobé, môže to vyžadovať lekárske vyšetrenie. Charakteristické príznaky srdcovej dyspnoe:

 • vzniká sám;
 • zosilnená vďaka fyzickej aktivite;
 • horšie pri ležaní;
 • bolesť na hrudníku alebo nepohodlie;
 • nepríjemné pocity alebo bolesť vyžarujúca sa do čeľuste, rúk alebo krku;
 • opuch členkov a chodidiel;
 • neobvyklá únava;
 • potenie;
 • dýchavičnosť alebo pískanie;
 • cyanóza (modré) pery alebo prsty;
 • mdloby, závrat, slabosť.

Príznaky dyspnoe môžu byť spôsobené poruchami v rôznych orgánoch a systémoch tela.

Srdcová dyspnoe kvôli zníženej schopnosti srdca vyplniť a vyprázdniť krvné cievy v pľúcach. Bežné príznaky srdcového zlyhania sú:

 • ťažkosti pri dýchaní pri ležaní;
 • potreba byť v posteli, polovica sedenia, podpora hlavy;
 • nedostatok spánku;
 • kašeľ v noci.

Príčiny srdcového zlyhania sú spravidla poškodenie myokardu, porucha ventilov, oslabenie srdca. Najčastejšie to spôsobuje intoxikácia (napríklad alkohol alebo drogy), zápalové ochorenia, kardioskleróza, ochorenie koronárnych artérií.

Ak je podozrenie na ochorenie srdca, je potrebný ECG, PCG alebo jadrový test na vyhodnotenie jeho čerpacej funkcie a / alebo stresového testu na posúdenie možných blokád v koronárnych artériách.

Ako sa liečiť?

Liečba závisí od základnej príčiny a zahŕňa použitie drog a ľudových prostriedkov.

Aby ste zabránili dýchaniu srdca, musíte:

 1. Prestaňte fajčiť. Ukončenie fajčenia pomôže zmierniť niektoré symptómy a znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc.
 2. Vyhnite sa prejedaniu a cvičenie pravidelne. Vždy konzultujte svojho lekára o strave, cvičení alebo cvičení.
 3. Ak dôjde k zlyhaniu srdca, musíte pravidelne užívať lieky, používať tradičné lieky, znížiť príjem soli a sledovať váhu.
 4. Ak sa stav zhorší, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

liečba

Lieky používané na liečbu CHF pri liečbe dyspnoe:

 • diuretiká;
 • Inhibítory ACE;
 • blokátory angiotenzínu-2;
 • beta-blokátory;
 • prípravky digitalis;
 • iné lieky.

Diuretiká sú predpísané na obmedzenie príjmu tekutiny a soli. To vám umožňuje používať bezpečné dávky diuretík: Lasix, Furosemid, Hypotiazid atď. Diuretiká zvyšujú vylučovanie moču a sodíka (ktoré sú obsiahnuté v soli). Ich výber je založený na pacientovej funkcii obličiek a závažnosti srdcového zlyhania. Pacienti si musia pamätať, že diuretiká spôsobujú zvýšenie žíznenia. Pamätajte, že kvapaliny sú nielen voda, ale aj šťava, káva, čaj, sýtené nápoje, mlieko, vodný melón, polievky a akékoľvek tekuté potraviny.

Diuretiká môžu v tele spôsobiť vyčerpanie elektrolytov alebo minerálov, ako je draslík. Z tohto dôvodu je používanie diuretík často sprevádzané pridaním lieku obsahujúceho draslík: Asparkam, Panangin alebo draslík šetriace diuretiká: Spironolaktón, Veroshpiron. Použitie liekov s diuretikami môže znížiť objem cirkulujúcej krvi. To môže viesť k poklesu tlaku, slabosti a zhoršenej funkcie obličiek. Kontrola hmotnosti, kontrola hladín draslíka a funkcie obličiek pomáha vyhnúť sa tomuto problému.

Pri užívaní diuretík Vám lekár odporučí používať potraviny bohaté na draslík. Zdroje draslíka: banány, melón, slivky, grapefruity a pomaranč, fazuľa, zelená, tekvica, hrozienka a broskyne.

Pre liečbu CHF sú potrebné ACE inhibítory (enzým konvertujúci angiotenzín). Pomáhajú srdcu, ktoré pracuje s nákladom a zníženým výkonom. Inhibítor ACE pomáha uvoľniť steny tepien. Tým sa znižuje krvný tlak a znižuje sa odolnosť voči činnosti srdca. Štúdie ukázali, že ACE inhibítory, ak sa používajú u pacientov s CHF, môžu zlepšiť príznaky, znížiť potrebu núdzovej starostlivosti, znížiť dávku diuretík a znížiť riziko úmrtia. Patria sem: Lotenzin, Kapoten, Captopril, Enalapril a iné.

Mali by ste vedieť, že:

 • vedľajšie účinky ACE inhibítorov sa môžu objaviť skoro, ale v tomto prípade musíte upraviť dávkovanie týchto liekov;
 • pozitívna dynamika môže byť oneskorená niekoľko mesiacov;
 • ACE inhibítory znižujú progresiu ochorenia aj vtedy, keď pacienti nezaznamenajú zlepšenie blahobytu.

Medzi riziká liečby ACE inhibítormi patrí zníženie krvného tlaku, závrat, porucha funkcie obličiek, hyperkaleémia, kašeľ (v 5 až 15% prípadov) a alergické reakcie.

Blokátory receptorov angiotenzínu II - táto trieda liekov je relatívne nová v porovnaní s inhibítormi ACE. Štúdie preukázali priaznivé účinky týchto liekov na CHF, podobné ako u ACE inhibítorov. Veľkou výhodou tejto triedy liekov je absencia vedľajších účinkov: kašeľ a angioedém. Prípravky: Losartan, Valsartan, Irbesartan, Kandesartan atď.

Beta-blokátory blokujú beta-adrenergné účinky adrenalínu a tým ochránia choré srdce pred intenzívnou nútenou redukciou. Tieto lieky zlepšujú stav a zvyšujú prežitie pacientov s CHF: metoprolol, bisoprolol atď.

Digoxín (foxglove) sa používa v kombinácii s inými liekmi, ako sú diuretiká, ACE inhibítory a blokátory. Stimuluje slabý sval srdca, čo spôsobuje, že sa zmršťuje trochu intenzívnejšie. Digitalis je tiež užitočný pri liečbe niektorých typov palpitácií (fibrilácia predsiení a predsieňový flutter).

Ďalšie lieky, ktoré možno použiť na liečbu CHF:

 1. Spironolaktón, ktorý si zachováva draslík.
 2. Warfarín alebo "riedidlo krvi" znižuje riziko tvorby krvných zrazenín.
 3. Antiarytmické lieky na liečbu nebezpečných nepravidelných srdcových tepien.
 4. Lieky, ktoré znižujú krvný tlak, keď ACE inhibítory nie sú schopné kontrolovať vysoký krvný tlak alebo sú kontraindikované.
 5. Ľudové lieky sú odtučnené bylinami: čučoriedky, foxglove, ľubovník bodkovaný, ľalie z údolia, hloh, rak, arnica atď.

Pri liečbe všetkými týmito liekmi sa stav pacienta zlepšuje a symptómy sprevádzajúce CHF, najmä srdcová dyspnoe, sa znižujú.

Ako sa vyhnúť dyspnoe po infarkte myokardu, preventívne opatrenia

Infarkt myokardu sa dnes, bohužiaľ, stal bežnou chorobou, ktorá už nie je prekvapujúca. Podľa štatistík každá tretia osoba, ktorej sa dotkol infarkt myokardu, zomrie, takže potrebujete vedieť, ako poskytnúť osobe prvú pomoc pred príchodom núdzovej lekárskej starostlivosti. Možno vaše vedomosti zachraňujú život človeka. Malo by sa chápať, že dôsledky tejto choroby sú vážne, musíme sa na ne pripraviť a pochopiť, ako žiť.

Príčiny ochorenia

Je to dôležité! Infarkt myokardu je akútna forma koronárneho ochorenia srdca, ktorá sa vyznačuje tvorbou centra nekrózy v dôsledku nedostatku krvi prúdiacej do srdcového svalu.

Príčiny infarktu sú rôzne. Jedna z nich sa nazýva stresujúce situácie, ktoré vedú k náhlemu zúženiu lúmenu tepien. Veľká riziková skupina pozostáva z pacientov s hypertenziou. Ak nekontrolujete tlak a neznižujete ho včas s liekmi, môže to viesť k tvorbe trombu, ktorý dlhodobo zastaví tok krvi do srdcového svalu. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia, patrí nadváha, fajčenie, ateroskleróza a oveľa viac.

V skutočnosti. Riziková skupina zahŕňa všetkých ľudí vo veku 40 rokov a starších. Ale, bohužiaľ, kvôli zlej ekológii a modernému životnému štýlu existujú prípady infarktu av mladšom veku.

Odrody choroby

Infarkt myokardu, v závislosti od veľkosti postihnutej oblasti, je rozdelený na malé a veľké ohnisko. Stále prideľovať:

 • komplikované a nekomplikované;
 • typické a atypické;
 • primárne, sekundárne a opakujúce sa.

Samotný infarkt prebieha v súlade s týmito etapami:

 1. Doba preinfarkcie;
 2. Najakútnejšia perióda (fáza ischémie);
 3. Akútna (fáza nekrózy);
 4. Subakútna (fáza organizácie);
 5. Postinformačné obdobie (fáza jazvy).

Symptómy ochorenia

Symptómy infarktu myokardu sa náhle vyskytnú, takže môžu chytiť osobu kdekoľvek a dokonca, čo je obzvlášť nebezpečné, na ulici. Predstavitelia choroby sú ostré a silné ("dýka") bolesti v hrudníku, ktoré sú podávané do ruky, späť. Bolesť sa nezastaví ani po resorpcii tablety nitroglycerínu alebo inými podobnými prostriedkami.

Človek má nepochopiteľný útok strachu, je zvýšené potenie, závraty, nevoľnosť, bolesť brucha, koža je bledá. Dych sa náhle zhorší, človek sa môže natiahnuť alebo roztrhnúť na svoje oblečenie, aby uľahčil dýchanie. Stáva sa, že človek nemôže zmeniť svoj jazyk, v dôsledku čoho sa reč zmätká, nepochopiteľná a pomalá. Krvný tlak môže stúpať alebo zostať normálny. a potom prudko klesne.

Toto sú prvé príznaky, ktoré človek potrebuje naliehavo zavolať sanitku. Útok trvá inak 15 - 30 minút a viac, všetko závisí od prípadu. Ale potrebujete vedieť, že je to dostatok pätnástich minút na vytvorenie nekrózy srdcového svalu.

Niekedy existujú atypické prejavy infarktu myokardu, v tomto prípade dochádza k bolestiam brucha, zhoršeniu koordinácie motorov a dýchavičnosti. Niekedy sa srdcový záchvat vyskytuje bez akýchkoľvek prejavov bolesti a je charakterizovaný iba náhlymi úzkosťami a poruchami spánku.

Diagnóza ochorenia

Diagnostikujte infarkt pomocou elektrokardiografie. Nezabudnite zahrnúť do diagnózy a vykonať všeobecnú a biochemickú analýzu krvi. Jasným znakom srdcového záchvatu je výskyt špecifických markerov v krvi: proteíny, intracelulárne enzýmy (laktátdehydrogenáza, alanín transferáza, kreatínfosfatáza, aspartátaminotransferáza). Môže sa objaviť C-reaktívny proteín, počet leukocytov a zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov, čo naznačuje prvé príznaky zápalu.

Liečba chorôb

V žiadnom prípade nemôže oddialiť liečbu. Je veľmi dôležité veľmi rýchlo sa obrátiť na sanitku. Pred príchodom lekára sa odporúča zdvihnúť osobu, nechať rozpustiť nitroglycerín a užívať tabletu s kyselinou acetylsalicylovou, mierne zníži viskozitu krvi, čo zníži riziko vzniku krvnej zrazeniny. Odporúča sa podávať lieky proti bolesti (aspoň analgin), 2 tablety Pananginu.

Hlavným cieľom liečby myokardu je čo najrýchlejšie obnoviť tok krvi do srdcového svalu, na tento účel sa užívajú kyselina acetylsalicylová, heparín, Plavix a trombolytika (streptokináza). Ak liečba drogami nepomôže, potom sa uchýlite do aorto-koronárneho posunu.

Po operácii je rehabilitácia dôležitá. Zahŕňa postupné zvyšovanie fyzickej aktivity, správny režim dňa a stravu. Priebeh rehabilitačného obdobia pre každú osobu individuálne.

Počas tohto obdobia je dôležité vyhnúť sa komplikáciám, ako je pľúcny infarkt. Po koronárnom infarkte môže byť dýchavičnosť a nedostatok kyslíka, tamponáda srdca a tak ďalej. Prevencia chorôb bude musieť stráviť zvyšok svojho života. Skladá sa aj zo správneho režimu a výživy pri kontrole krvného tlaku, boja proti arytmiám a trombóze. Osobitná pozornosť by sa mala venovať koncentrácii cholesterolu v krvi, aby nedošlo k progresii aterosklerózy. Je dôležité, rovnako ako pri mnohých iných ochoreniach srdca alebo pľúc, konzumovať veľké množstvo vitamínov, mikro a makro prvkov na udržanie fungovania srdca.

Infarkt myokardu - vážny stav, ale čas na poskytovanie lekárskej starostlivosti a liečby, riadne vykonaná rehabilitácia vám umožní postaviť osobu na nohy a dáva mu príležitosť žiť po mnoho rokov.

Aké sú dôsledky tejto choroby?

Po infarkte sa objavujú rôzne choroby a problémy. Jedným z najčastejších je dýchavičnosť. Pri infarkte myokardu zomrie časť srdcového svalu a pokračuje v zásobovaní tela kyslíkom. človek musí dýchať častejšie. Preto dýchavičnosť znamená poruchu dýchania. Inými slovami, človek nemá po infarkte myokardu dostatok vzduchu na udržanie vlastného pľúcneho rytmu. V tomto prípade, s hlbokým dychom, osoba skúsenosti zrejmé nepohodlie.

Varovanie! Srdcové zlyhanie a arytmie sú príčinou nedostatku dychu. Krv počas takých procesov v tele nevstúpi do aorty v správnom množstve, stagnuje v ľavej predsieni a v pľúcnom obehu. To vedie k pretečeniu pľúcnych ciev, k porušeniu výmeny pľúc.

Dyspnoe, ktoré sa vyznačuje nedostatkom kyslíka, môže pretrvávať dlhý čas, v závislosti od rýchlosti obnovenia kardiovaskulárneho systému. Arytmie, aneuryzma srdca môže spôsobiť opätovné objavenie sa dýchavičnosti. Poruchy dýchania sú niekedy sprevádzané suchým a neproduktívnym kašľom.

Ak sa neprijmú okamžité opatrenia, dyspnoe sa môže zmeniť na závažnejšiu fázu. Najmä pľúcny edém vzniká po infarkte. Zároveň sa akumuluje v tkanivách pľúc tekutina. Vychádza pri kašľaní alebo pri dýchaní vo forme ružovej peny. Súčasne sa pozoruje bledosť kože po infarkte, cyanóza pier, uší, špičky nosa a prstov.

Aké sú príznaky dýchavičnosti?

Niekedy ľudia nedokážu pochopiť, či naozaj majú problémy s dýchaním, nedostatok kyslíka a pľúcna dyspnoe po infarkte. Ak to chcete nainštalovať, stačí nasledovať tieto odporúčania:

 1. Venujte pozornosť tomu, ako dýchate. Ak existujú odchýlky od bežného respiračného alebo pľúcneho rytmu, pravdepodobne sú problémy a dýchavičnosť.
 2. Na začiatku ochorenia sa dýchavičnosť po infarkte vyskytuje výlučne pri ťažkej fyzickej námahe.
 3. Postupom času sa dýchavičnosť a nedostatok kyslíka začína prejavovať v pokoji, čo nie je normálne pre zdravého človeka.
 4. Ďalším stupňom dyspnoe (nedostatok kyslíka) je vzhľad ortopénie. Jedná sa o dýchavičnosť, ktorá sa pozoruje v ležiacej polohe.
 5. Samostatne, takzvaná nočná dyspnoe po infarkte. Zvyčajne to prechádza po 5 - 20 minútach, ale je lepšie neriskovať a okamžite prejsť do zvislej polohy.
 6. Ak ignorujete jednoduché odporúčania, môže sa vyvinúť život ohrozujúci pľúcny edém a pravdepodobnosť vzniku sekundárnych srdcových problémov je vysoká.

Pre ľudí po infarkte môžete tiež identifikovať niektoré subjektívne prejavy dyspnoe, ktoré zjednodušujú pochopenie toho, čo je skutočne problémom. Ich počet sa môže líšiť v závislosti od jednotlivých charakteristík. Takže človek má dýchavičnosť, ak:

 1. Je pre neho ťažké dýchať.
 2. Pre dýchanie musíte vynaložiť úsilie.
 3. Zhlboka sa nadýchnuť je problematické.
 4. Existuje pocit, že človek sa dusí.
 5. Existuje pocit tesnosti alebo tesnosti na hrudníku.
 6. Dýchanie je ťažké.
 7. Neschopnosť vydychovať až do konca.
 8. Dýchanie je časté.

Prečo sa nazýva taký počet prejavov? Vzhľadom k tomu, že zahŕňa tie príznaky, ktoré sa vyskytujú častejšie po infarkte.

Čo robiť s dýchavičnosťou?

Ak sa po srdcovom infarkte objaví pocit nedostatku kyslíka, odporúča sa okamžite konzultovať s lekárom. Väčšina ochorení možno úspešne vyliečiť. Odporúčania špecialistov a užívanie liekov pomôžu znížiť nepríjemné pocity.

Pacientom po infarkte sa odporúča chodiť častejšie na čerstvý vzduch. Zároveň navštívte miesta s prachom alebo dymom, neodporúčame silné pachy. Za prítomnosti nadváhy alebo sedavého životného štýlu bude po normalizácii srdca možná eliminácia dyspnoe. Pomôže to pri náprave hmotnosti a bežnej chôdzi. Môžete začať trikrát týždenne po dobu 20 minút, potom zvýšiť počet prechádzok a zabezpečiť účinnosť liečby

Ďalším efektívnym liekom je "vzduchový bozk" po infarkte. On naznačuje pomalým dychom vzduchu cez jeho pery, natočený do trubice. Mnoho pacientov, ktorí utrpeli pľúcne alebo infarktové ochorenia, pričom zlepšili celkový stav.

Pred začatím cvičenia po infarkte môžete použiť inhalátor. Najmä je dôležité pre tých, ktorí majú astmatické dýchanie pod záťažou akéhokoľvek druhu. Neprestaňte triedy, pretože bez nich dosiahnutie viditeľných výsledkov nie je možné. Odborníci vám odporúčajú, aby ste niekoľko nádychov v inhalátore 15-20 minút pred začatím tréningu alebo behu. Je dôležité zahriať telo pred cvičením a vykonávať jednoduché zahrievanie počas 10 minút.

Varovanie! Nezabudnite na potrebu temperovania vlastného tela po infarkte. Ak je to možné, zabráňte prechladnutiu pri prevencii. Okrem toho sa vždy odporúča držať antibakteriálne lieky predpísané lekárom po infarkte. Nebudú zneužívať alkohol a nikotín po infarkte, ktorý len zhoršuje stav ľudského zdravia.

Odborníci odporúčajú dýchať brucho, nie hrudník. To zaručuje hlboké dýchanie a normalizáciu srdcového rytmu po infarkte. Dýchajte vzduch nosom a vydychujte ústa. Na prvý pohľad sa to zdá ťažké a problematické, ale ľahšie si zvyknúť, ako sa zdá.

Po infarkte môžete žiť. Samozrejme, musíte sa obmedziť a kontrolovať svoje vlastné zdravie, aby ste predišli komplikáciám. Avšak, bude mať priaznivý vplyv na telo, zlepšenie blahobytu. Posilnenie srdca a svalov, ktoré sa priamo podieľajú na respiračnom procese, má pozitívny vplyv na dušnosť. Špeciálne cvičenia a plávanie po infarkte pomôžu v tomto.

ahoj Mám arytmiu a vysoký krvný tlak. Čo vám odporúča, aby ste sa v mojom prípade?

ahoj Arytmia je porušením frekvencie a rytmu srdca, ktoré sú charakterizované tlakom a bolesťou hrudnej kosti. V tomto prípade môže srdce poraziť rýchlejšie alebo dočasne zastaviť, niekedy "skáče", objavuje sa únava, dýchavičnosť a často sa cíti závrat.
Pred stanovením liekov na liečbu, ktoré stabilizujú srdcovú frekvenciu a krvný tlak, sa určujú príčiny vzniku ochorení. Ak je patologický stav dôsledkom funkčnosti autonómneho nervového systému alebo kvôli častým stresovým situáciám, odporúčajú sa sedatíva.
Ak existujú organické lézie srdca, obvyklé sedatíva sa nedokážu vyrovnať, musíte vstúpiť do sedatív, ale len pod dohľadom lekára. Primárna arytmia pri zvýšenom tlaku môže byť úspešne liečená antiarytmickými látkami.
Sedatívne lieky sa môžu používať ako profylaxia a bez lekárskych predpisov, stabilizujú tlak a srdcový rytmus, zlepšujú spánok, zmierňujú emocionálne napätie. Medzi ne patrí Persen, Sanosan, Antares.
Antiarytmické lieky (Aymalín, Chinidín) prispievajú k eliminácii porúch srdcového rytmu. Neodporúča sa, ak je úlohou odstrániť bolesť počas záchvatov alebo znížiť riziko opakovaného výskytu arytmií. Trankilizéry rýchlo obnovia srdcový rytmus, znižujú tlak a rozširujú cievne steny. Presnú dávku vyberá iba lekár.

 • Srdcové palpitácie pri vysokom krvnom tlaku: čo robiť a robiť
 • Čo robiť pri vysokom tlaku: pilulky z vysokého krvného tlaku
 • Sprcha s hypertenziou: ako sa užívať so zvýšeným tlakom
 • Všeobecné informácie
 • príznaky
 • postupy
 • Čo jesť?
 • Hypertenzívna kríza
 • prípravky
 • Ľudová liečba
 • Živý rozhovor
 • Vysoký nižší tlak: spôsobuje a ako sa zníži, ak je 100 alebo viac
 • Norma tlaku a impulzu podľa veku: tabuľka normálnych hodnôt
 • Tlak 130 až 90 (135 až 80,85,95): čo robiť a čo to znamená?
 • Aké sú najlepšie tlakové tabletky: zoznam účinných liekov
 • 140 tlak na 80, 70 rokov a viac: čo robiť a aké lieky znižovať
 • Tlak 150 až 90 (150 až 80, 100, 110 a 120): čo robiť a ako znížiť

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Plavidlá na rukách: možné príčiny, liečba krehkosti a krehkosť kapilár

Krehkosť a krehkosť krvných ciev v dôsledku straty elasticity cievnej steny. Pacienti prasknú krvné cievy na rukách kvôli malým poraneniam alebo spontánne.

MEDINTERMAG.RU

Holiace príslušenstvo a stroje Pearl a Rockwell Všeobecný krvný test. Viskozita krviKrv, viskozita krvi - jeho skenovanieSmrť a život je filozofický koncept. Môžete mať 33 chorôb a žiť až 100 rokov.

Ako rozpustiť krvné zrazeniny v cievach

Kyselina acetylsalicylová z krvných zrazenín Po zistení krvných zrazenín sa okamžite vyskytne prirodzená otázka: ako ich rozpustiť?Bohužiaľ, tento problém je často veľkým problémom nielen pre pacienta, ale aj pre lekára, a to aj napriek tomu, že existuje široká škála antitrombotických liekov a chirurgických zákrokov v medicíne.

ESR u žien - tabuľka ukazovateľov podľa veku, príčiny odchýlok, metódy stabilizácie ukazovateľov

ESR je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravia, možno ho určiť použitím bežnej analýzy žilovej alebo kapilárnej krvi.

Ako liečiť aterosklerózu dolných končatín - drogy, ľudové lieky, strava a cvičenie

Aby liečba aterosklerózy dolných končatín bola čo najproduktívnejšia, je potrebné nielen vzdať sa zlých návykov, ale aj správne zvoliť liek pre postihnuté cievy a tepny.

Príčiny nízkeho krvného hematokritu

Hematokrit alebo hematokrit je množstvo, ktoré je určené pomerom objemu krvných krviniek (erytrocytov, krvných doštičiek, leukocytov) k objemu celej krvi. Táto hodnota je označená ako Ht.