Veľké množstvo ľudí, najmä po 40 rokoch, má príznaky znecitlivenia prstov na končatinách. Najčastejšie na pravej strane prstami rastú necitlivé kvôli fyzickej námahe.

Hoci normálne u zdravého človeka nesmie byť parestézia, čo znamená, že znecitlivenie prstov je považované za symptóm akejkoľvek choroby. Parestézia je porucha v citlivosti časti tela, ktorá sa prejavuje stuhnutím, mravčaním alebo plazom. Takýto fenomén môže prísť a odísť. Napríklad dlhé sedenie na vlastnej nohe vedie k strate citlivosti asi 5-10 minút. Takýto prípad sa považuje za normálny a nemožno ho liečiť.

Parestézie, ktoré sa často objavujú alebo sú neustále prítomné bez zjavného dôvodu, hovoria o patologických procesoch neurologického pôvodu.

Môžu to byť komplikácie základného ochorenia alebo príznakov primárnych lézií nervového systému.

Možné choroby

Nepríjemnosť prstov na pravej strane môže hovoriť o možných chronických ochoreniach a lekári považujú tento príznak za hrozivý a primárny pri diagnostike mnohých patológií. Najbežnejšie príčiny necitlivosti prstov pravice:

 • osteochondróza cervico-hrudnej chrbtice;
 • porušenie inervácie prstov v súvislosti s patologickými procesmi nervu zodpovedného za ne;
 • úrazy na končatinách;
 • tvrdá fyzická práca;
 • tehotenstva a hormonálnych porúch;
 • reumatizmus;
 • trombóza veľkej krvnej cievy;
 • ischemická mŕtvica mozgu alebo miechy;
 • ateroskleróza;
 • diabetes a iné metabolické poruchy;
 • autoimunitné ochorenia;
 • Parkinsonova choroba;
 • alkoholizmus;
 • beri-beri.

Nepríjemné pocity v prstoch sa môžu prejaviť náhle po fyzickej práci v noci, ráno pri jedle a v niektorých prípadoch sa zaznamenávajú neustále a zhoršujú ďalšie príznaky. Väčšina ľudí ignoruje tieto príznaky už dlhú dobu a nerozumie závažnosti následkov takejto nečinnosti.

Nepríjemnosť prstov pravice by mala byť presvedčivým dôvodom pre rýchly prístup k lekárovi, aby sa objasnila diagnóza a zvýšila sa šanca na vyhnutie sa nezvratným následkom.

Tento problém rieši neuropatológ, ale pri určovaní pôvodu ochorenia možno budete musieť konzultovať reumatológov, kardiológov, vertebrológov, endokrinológov, imunológov a dokonca aj resuscitátorov.

1. Tunelový syndróm

Väčšina symptómov, charakterizovaných necitlivosť prstov, je spojená s léziami kostrových alebo svalnatých častí kanálov, ktorými prechádzajú nervové kmeňové kmene (ulnar, radiálne a karpálne). Môžu to byť zranenia alebo choroby uvedené vyššie, ktoré vedú k zúženiu (ischémii) lúmenu kanálikov a kompresii nervu.

Nadmerné fyzické námahy spôsobujú opuch tkanív horných končatín a zhoršené vedenie inervácie prstov. Pracovné návyky alebo nútené držanie tela môžu spôsobiť zovretie špičiek nervových vlákien, čo vedie k znecitliveniu prstov. Napríklad ramená ohnuté na lakťoch dlho vedú k porušeniu ulnárneho nervu a v dôsledku toho k znecitliveniu malého prsta a prstenca. Pri citlivosti stredného prsta na pravej strane môže byť príčinou negatívny vplyv na oblasť zápästia, ktorá sa v blízkej budúcnosti prejaví ako zápal radiálneho nervu.

Dislokácia alebo subluxácia lakťového kĺbu a ruky jednoznačne spôsobujú porušenie tunelu pri prechode nervových vlákien.

Porušenie funkcií krčnej chrbtice spôsobuje veľa bolestivých problémov. Z rôznych fyzikálnych dôvodov dochádza k zmene tvaru a k zníženiu pružnosti tkaniva. Pri stláčaní vplyvu na disky a svaly tejto časti hrebeňa sa porušujú nervové zakončenia, čo vedie k výraznej bolesti ramenného pletenca, čiastočnej strate účinnosti a výraznej necitlivosti prstov pravice i ľavej ruky. Ak v takejto situácii nezasiahnete s pomocou lekára, môžete získať atrofiu svalov horných končatín.

Indikátor prsta na pravej strane sa stane znecitlivený v dôsledku možných zápalových procesov v lakte. Môže sa to vyskytnúť v dôsledku artritídy, reumatizmu, rôznych zranení. Zničenie spoja spôsobuje opuch a nezvratné poškodenie inervácie prstov. Človek sa stáva neplatným, pretože v tomto prípade je liek prakticky bezmocný. Iba pomocou komplexnej a nákladnej operácie môžete vrátiť čiastočný výkon. Priebeh terapeutických opatrení v rozpore s inerváciou horných končatín zahŕňa nasledovné:

 • zavedenie dekongestujúcich látok;
 • analgetické anestetiká;
 • používanie vitamínov skupiny B na aktiváciu nervových vlákien;
 • liečbu základnej choroby, ktorá vyvolala porušenie nervov;
 • nesteroidné protizápalové lieky (v tomto prípade sa ukázali vynikajúce);
 • fyzioterapeutické metódy;
 • v niektorých prípadoch sa vykonáva operácia.

Pri včasnej liečbe a správnej liečbe je výsledok ochorenia veľmi priaznivý.

2. Porušenie obehového systému

V prípade znecitlivenia prstov je potrebné diferencovať diagnózu neurologickej povahy od akútnej trombózy veľkých ciev horných končatín. Pretože takýto nebezpečný stav vyžaduje naliehavú liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti. Riziko gangrény alebo náhlej smrti je veľmi vysoké. Ak sa do znecitlivenia prstov pridajú príznaky ako chlad a bledosť, rovnako ako silná bolesť a opuch, naliehavo vyhľadajte kvalifikovanú pomoc v nemocnici. Pacient potrebuje vyšetrenie a nepretržite pozorovanie. Ultrazvuk z hlbokých ciev môže potvrdiť alebo vyvrátiť diagnostiku tromboembolizmu.

Analýza koagulačného systému a kompletného krvného obrazu poskytnú potrebným informáciám resuscitačný lekár. V tomto prípade je dôvodom na liečbu necitlivosti prstov zachraňovať život človeka. Podmienková terapia zahŕňa povinné používanie trombolytických liekov. Intravenózne kvapkanie alebo subkutánne frakčné podanie je striktne pod kontrolou krvných testov pre VSC, APTTV a INR. Lekár určí dávku a frekvenciu podľa výsledkov výskumu.

3. Poruchy kardiovaskulárneho systému

Ak sa niektoré príznaky pridali k znecitliveniu prstov, okamžite by sa mala zavolať ambulancia, pretože ide o ischemickú cievnu mozgovú príhodu.

Symptómy cerebrálnej vaskulárnej ischémie:

 • slabosť v ruke, stáva sa ako bič;
 • dolná končatina sa tiež stane citlivou a stratí citlivosť, počnúc znecitlivením prstov;
 • závraty a strata vedomia sú charakteristické pre poškodenie mozgu;
 • uhol ústnej kvapky;
 • silná bolesť hlavy;
 • úplné alebo čiastočné prerušenie reči;
 • pocit prechádzkania na postihnutej strane.

Pri mozgovej príhode je bolestivý syndróm charakteristický, tj s ischemickou léziou v ľavej pologuli mozgu, zmätok nastane napríklad na prstenci prsta pravého alebo malého prsta a potom sa celá ruka a noha na opačnej strane tela zavesia. Inervácia tvárových nervov je zlomená v rovnakom poradí. Miechová mŕtvica je charakterizovaná stratou citlivosti na prstoch a prstoch pri zachovaní vedomia a reči. Včasná pomoc môže výrazne zlepšiť ďalšiu prognózu mŕtvice a urýchliť regeneračné procesy nervových vlákien.

Akcie by mali smerovať k odstráneniu príčiny ischémie. Zvyčajne je potrebné znížiť krvný tlak a rozpustiť krvnú zrazeninu silnými trombolytickými činidlami, čo je v 80% prípadov základom infarktu mozgu. Lieky zamerané na odstránenie edému mozgového tkaniva a angioprotektantov obnovujú vodivosť nervových vlákien a koreňov dobre. V prípade malej postihnutej oblasti sa citlivosť tkaniva vracia v krátkom čase.

4. Dočasná strnulosť prstov

Vo väčšine prípadov sa prsty osoby stane znecitlivené kvôli dočasnej kompresii nervov. V takýchto prípadoch sa nevyžaduje žiadna liečba, ale skôr jednoducho odstrániť faktor spôsobujúci problém.

Najčastejšie sa kefka stáva znecitlivená v nasledujúcich situáciách:

 • Umiestnite oblečenie s tesnými elastickými pásikmi pred spaním. Ráno sa v určitom čase vyznačuje necitlivosť ruky a prstov, v závislosti od úrovne strhnutia nervov.
 • Dlhodobá práca prstov v napätí alebo v rovnakej polohe, napríklad pri písaní na klávesnici. V takýchto prípadoch je možný výskyt záchvatov.
 • Upínanie nervových zakončení pri tlaku na ktorejkoľvek z jeho úrovní. Patria sem: objímanie snov, držanie lakťov na tvrdom povrchu, podoprenie hlavy rukou (upnutie zápästia) atď.

Osoba s takou znecitlivením prsta, ktorá je dosť na to, aby čakala alebo roztiahla končatinu, aby eliminovala nepríjemné pocity. Ak patologický príznak neprejde dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Obzvlášť nebezpečné je náhle znecitlivenie prstov bez zjavného dôvodu.

5. Patológie krvných ciev

Parestézia končatín môže byť prvým znakom vážneho a nebezpečného ochorenia cievnej siete. Nepríjemnosť nastáva v dôsledku zablokovania cievy. Existuje však niekoľko typov poškodenia obehového systému.

Hlavné ochorenia sprevádzané parestéziou prstov:

 • Raynaudova choroba. Patológia sa vyznačuje léziou kapilárnej siete prstov a rúk pravého a ľavého ruky, ku ktorému dochádza kvôli poškodeniu cievnej steny. Pacienti zaznamenajú neustálu bolesť oboch rúk, ktorá sa zhoršuje v chlade.
 • Arteriálna trombóza. Oklúzia cievy sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ale klinický obraz bude vždy približne rovnaký. Po prvé, osoba začína parestézia prstov, ktorá sa postupne rozšíri na celú končatinu. Chladnutie ruky a jej bledosť je. S progresiou necitlivosti by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, aby ste sa vyhli nekróze mäkkých tkanív na ruke.
 • Mŕtvica. Ak zmätenosť prsta na ruke nezmizne do jednej hodiny a je označená len na jednej strane, zablokovanie mozgových ciev by malo byť okamžite vylúčené. Existuje štandardná kontrola, pri ktorej je pacient vyzvaný, aby uviedol svoje meno, úsmev a zdvihol ruky.

Nie je možné správne stanoviť správnu diagnózu, preto v prípade predĺženej parestézie, jej progresie alebo pridania ďalších príznakov, mali by ste ísť do nemocnice a podstúpiť úplné vyšetrenie.

6. Škody nervov

Najbežnejšie príčiny parestézie prstov súvisiace s problémami samotného nervového systému sú: Zovretie mediánu nervu. Tento patologický stav sa tiež nazýva syndróm karpálneho tunela, pretože dochádza k prichyteniu, keď nerv prechádza zápästím. Choroba postihuje ľudí, ktorí trávia väčšinu svojho času pri písaní textu na počítači. Patológia je sprevádzaná syndrómom výraznej bolesti.

 • Polyneuropatia. Toto ochorenie sa vyznačuje organickým poškodením nervových vlákien, plexusov a uzlín v oblasti rúk. Výskyt patológie je spôsobený niektorými systémovými ochoreniami, ako je diabetes. Závažnosť parestézie a iných klinických príznakov závisí od stupňa napadnutia nervov.
 • Osteochondróza. To sa týka osteochondrózy krčnej oblasti. Patológia je léziou chrbtice, ale vzhľadom na premiestnenie jej štruktúr dochádza k stlačeniu nervov. Parestézia končatín sa vyskytuje na jednej strane a ďalší príznak je najčastejšie bolesť hlavy na postihnutej strane.
Na pravej strane príčinou necitlivosti prstov môže byť traumatické poranenie alebo strhnutie nervov.

Zvlášť často poškodzujú medián, ulnar a radiálne nervy ruky pri dislokácii a subluxácii zápästia alebo lakťa.

Ďalšie príčiny parestézie

Okrem najbežnejších príčin necitlivosti prstov existujú aj patologické príznaky, pri ktorých sa zaznamenáva aj parestézia, ale nie je to významný a najvýraznejší príznak. Napríklad takéto ochorenia zahŕňajú diabetes. Pri dlhšom dekompenzovanom priebehu ochorenia začínajú dystrofické poruchy na stenách krvných ciev a nervových zakončení, ktoré sprevádzajú prstencová parestézia s postupným postupovaním problému. Systémové ochorenia spojivového tkaniva a patológia postihujúce kĺby ruky tvoria parestéziu na rovnakom princípe. Kvôli deformácii kĺbu sa nervy zovretia alebo je narušený prívod krvi do prsta, ktorý je následne sprevádzaný necitlivosťou. Nezávisle zistiť dôveryhodnú príčinu, ak je prst dotovaný na ruku, človek nemôže.

V prípade dočasného výskytu sa parestézia opustí a v iných situáciách pomôže iba odborný lekár.

Výnimkou sú pacienti, ktorí už vedia o základnej chorobe a môžu s ňou spojiť necitlivosť. Avšak aj takí ľudia by sa mali poradiť s lekárom, keď sa objavia nové príznaky, aby sa posúdil závažnosť ochorenia a riziko komplikácií.

Prevencia neurologických porúch

Ani jedna osoba nie je poistená proti poruchám v nervovom systéme, ale vedieť, prečo sú prsty znecitlivé, môže znížiť riziko možnej patológie. Preventívne odporúčania zahŕňajú nasledujúce aktivity:

 • zdravý životný štýl;
 • správna výživa, ktorá má obmedziť používanie stolovej soli, tukových, vyprážaných a údených potravín;
 • pravidelné cvičenie;
 • cvičenia na posilnenie svalov chrbtice;
 • kontrola krvného tlaku;
 • včasné odvolanie sa na špecialistov.

Malo by sa pamätať na to, že neurologické ochorenia sa ťažko liečia, takže je ľahšie ich predchádzať.

Diagnóza ochorení

Pri návšteve lekára sa pacient najprv sťažuje. Často, okrem parestézie prstov, zaznamenal: studené končatiny, brnenie, bolestivý syndróm a niektoré systémové príznaky. Potom lekár uskutoční prieskum. Zhromažďuje históriu ochorenia a života, zisťuje nasledujúce črty:

 • keď sa prvýkrát objavil parestézia;
 • trvalý alebo paroxysmálny;
 • čo pacient asociuje s týmto problémom;
 • aké chronické ochorenia má;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • dedičná história a iné nuansy.

Po úvodnom vyšetrení lekár urobí predbežnú diagnózu, na základe ktorej sa stanovia ďalšie diagnostické metódy. Po prvé, pacient podstúpi röntgenové vyšetrenie chrbtice. Potom štúdie krvných ciev, napríklad angiografia. Na kontrolu stavu mozgových ciev je potrebná kontrola MRI. Elektroencefalografia sa používa na rovnaké účely.

Vysoko informatívny výskum je počítačová tomografia, ktorá sa používa na pochybné diagnózy a ako spoľahlivý zdroj obrázkov.

Po zmätenosti prstov môže byť pravá ruka vyšetrená pomocou Dopplerovej sonografie, aby sa získal presný obraz o stave ciev končatiny.

Liečba parestézie

Liečba necitlivosti prstov závisí výlučne od etiológie patologického stavu. Pri dočasných parestéziách sa nevyžadujú terapeutické intervencie a postačuje ľahká masírovanie. Ak je príčinou systémová choroba, liečba by mala byť úplne nasmerovaná na ňu. Pre patológiu chrbtice, ktoré sú sprevádzané parestéziou prstov, je potrebné určiť typ liečby. Môže to byť konzervatívna aj operatívna liečba. Lekár porovnáva možné riziko z operácie s očakávanými výsledkami a berie do úvahy závažnosť ochorenia.

Konzervatívne sú pacienti liečení protizápalovými liekmi, analgetikami, masážami a fyzioterapiou. Na liečbu necitlivosti prstov pravých rúk spôsobených vaskulárnou patológiou je potrebný angiológ alebo vaskulárny chirurg. Niektoré z týchto ochorení možno konzervatívne konzervatívne liečiť pomocou trombolytických látok a liekov, ktoré posilňujú krvné cievy. Keď je tepna úplne zablokovaná, je nevyhnutné vykonať operáciu, ktorej podstatou je nielen odstránenie trombu, ale aj zabránenie opätovnému prekrývaniu lumen ciev.

Ak dôjde k zablokovaniu v cievach mozgu, potom je potrebná pomoc resuscitačného tímu.

Sú zapojené do udržiavania kardiovaskulárneho a respiračného systému a tiež zavádzajú silné trombolytiká, ktoré podporujú resorpciu krvnej zrazeniny. Bohužiaľ, nie všetky ochorenia krvných ciev a nervov sú úplne liečiteľné a neopúšťajú následky a prognóza často závisí od rýchlosti reakcie. Preto, v prítomnosti parestézie prstov, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Nájdite chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter

Prečo sú prsty znecitlivé: príčiny, diagnóza a liečba

Necitlivosť prstov je problém, ktorý je bohužiaľ známy mnohým. Zvyčajne začína byť alarmujúce len vtedy, keď sa nepohodlie stane takmer trvalé a môže byť sprevádzané bolesťou. Najčastejšie po prvýkrát zaznamenáme necitlivosť, prebúdzanie ráno alebo v noci a najskôr na to nemáme nijaký význam, pretože príčinou môže byť nepríjemná pozícia.

Ak sa znecitlivenosť prstov stane pravidelnou, mali by ste sa ponáhľať k lekárovi, pretože akékoľvek liečenie je v počiatočných štádiách ochorenia úspešnejšie a tento príznak je príčinou poplachu.

Prečo vaše prsty sú znecitlivené

S rôznymi problémami môžeme cítiť necitlivosť v rôznych častiach ruky. Často dochádza k znecitliveniu malého prsta, ale nepohodlie v oblasti palca je menej časté.

Príčiny necitlivosti v rukách alebo prstoch môžu byť odlišné.

Najčastejšie je táto podmienka spojená s osteochondrózou, ale to nie je jediný dôvod.

Príčiny necitlivosti

 • osteochondrosis;
 • Syndróm karpálneho tunela;
 • Endokrinné poruchy;
 • Zápalové procesy v kĺboch;
 • polyneuropatie;
 • Raynaudova choroba;
 • trauma;
 • Porušenie vaskulárnej priechodnosti;
 • Preťaženie svalových vlákien;
 • Silný stres.

Najnevinnejším dôvodom znecitlivenia rúk je svalové napätie. Ak je vaša hlava nepohodlne ležať na vankúšku počas spánku, nesprávne držanie tela, keď pracujete pri stole alebo na počítači, potom je silné napätie na svaloch krku. Svalový kŕč vytlačí blízke nervové vlákna.

Nepríjemné pocity môžu byť v rôznych prstoch horných končatín, od malého prsta po veľký, v závislosti od toho, ktorý nerv a v akom priestore bol zachytený.

Zvieracie nervy sa vyskytujú pri neustálom napätí rúk, keď človek dlho pracuje s rukami. Dnes je najčastejšie spojená s prácou v počítači, pretože aktívne používanie klávesnice je neprirodzené obsadenie našich rúk. Krvný obeh je narušený monotónnou prácou, vyvíjajú sa edémy, môžu sa zapáliť šľachy alebo kĺby.

Výsledkom sú trhliny nervy. Stredný nerv, ktorý prechádza cez karpálny tunel, je najčastejšie ovplyvnený. Spočiatku sa znecitlivenie rúk cíti iba v dopoludňajších hodinách a neskôr sa spojí bolestivosť.

Ak nevenujete pozornosť príznakom, stav sa zhorší a vaše ruky budú zranené deň a noc. Toto ochorenie sa nazýva syndróm karpálneho tunela, môže sa prejaviť iba na jednej strane, často necitlivosťou pravice, pretože je zvyčajne viac stresu.

Približne rovnaké následky vedú k zápalovým procesom v kĺboch. Častejšie ide o artrózu. Najprv postihuje jeden spoj, ale môže sa rozšíriť aj na iných.

Ak si napríklad všimnete necitlivosť v ľavej ruke a dlhú dobu neprijmeme opatrenia, potom sa po chvíli môže zapáliť symetrický kĺb vpravo.

Príčiny necitlivosti budú tiež štipľavý nerv.

Nepríjemnosť rúk môže byť spôsobená Raynaudovou chorobou. Keď k tomu dôjde, dochádza k narušeniu mikrocirkulácie a nepohodlia sa šíri do oboch rúk. Už v počiatočnom štádiu ochorenia sú prsty studené, bledé a bolestivé. Nervy zodpovedné za prsty a ruky sú ovplyvnené polyneuropatiou. Na druhej strane príčiny tejto choroby môžu byť tiež odlišné.

Príčiny polyneuropatie

 • Diabetes mellitus;
 • vitamínové nedostatky;
 • anémia;
 • Infekčné choroby.

Podobné procesy sprevádzané upnutím nervov sa vyskytujú pri určitých endokrinných ochoreniach, pri preťažení nervov, napríklad v stave chronického stresu alebo po silnom emočnom šoku.

Zranenia môžu poškodiť nervové tkanivo a viesť k nezvratným následkom, potom zmätenosť rúk zostane navždy.

Znepokojujúcim príznakom môžu byť jednostranné pocity.

Môže to byť spôsobené zúžením lumen ciev v dôsledku rôznych ochorení. Aterosklerotický plak alebo trombus v cievach znamená hrozbu ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Faktom je, že strnulosť prstov jednej ruky nastáva, keď je na jednej strane stlačená alebo blokovaná stavcovitá tepna. Vertebrálne tepny dodávajú mozog krvi a zúženie ich lúmenu a ešte viac sa prekrývajú, môže to byť katastrofa pre mozog.

A tak aj slabá necitlivosť prstov ľavej ruky (rovnako ako právo) môže byť príznakom varovania pred blížiacou sa mŕtvicou, a preto si vyžaduje pozornosť.

Osteochondróza ako príčina necitlivosti rúk

Najčastejšou príčinou necitlivosti v končatinách je osteochondróza. Táto choroba je tak rozšírená, že zriedkavý dospelý nemá príznaky. Pri výraznom poškodení patologického procesu chrbtice je možné znížiť citlivosť na ruky a nohy, ale tento stupeň ochorenia nie je taký bežný.

Nepríjemnosť prstov spôsobuje osteochondrózu krčnej chrbtice. Degeneratívne-dystrofické zmeny tejto choroby vedú k poškodeniu medzistavcových diskov a samotných stavcov.

Z tohto dôvodu sú nervové zakončenia stlačené a porušené sú funkcia chrbticových tepien, predovšetkým sa stávajú menej krvou. Tieto patologické procesy spôsobujú necitlivosť horných končatín.

Poškodenie medzistavcových diskov vedie k tvorbe výčnelkov a kýcií, ktoré vyvíjajú tlak na nervové korene, na plavidlá, ktoré prechádzajú okolo. Degenerácia vertebrálnych teliesok sa môže prejaviť tvorbou osteofytov (rastu kostí), ktoré tiež kompresiu nervov.

Tak môže byť znecitlivenie prstov znakom cervikálnej osteochondrózy a je dokonca možné určiť, ktoré obraty utrpeli, pretože kompresia na určitých úrovniach sa odráža v necitlivosti v príslušných oblastiach nášho tela.

Napriek tomu, znecitlivenosť malého prsta a prstenca indikuje poškodenie 8. krčka maternice. Ak sa necitlivosť rozšíri na krúžok a stredné prsty, potom 7 stavcov trpí. S takými pocitmi na úrovni palca, indexu a stredných prstov je príčinou zvyčajne problém v 6. stavci.

Diagnostika problémov

Je veľmi dôležité robiť správnu diagnózu. Najstrašnejším signálom je znecitlivenie prstov ľavej ruky. Najprv musíte odstrániť stav pred infarktom a pred mozgom.

Necitlivosť v prstoch pravých rúk môže byť aj signálom blížiacej sa cievnej mozgovej príhody. V prípade vážnej poruchy cerebrálnej cirkulácie možno zabrániť, ak je táto patológia diagnostikovaná včas. Ďalej musíte zistiť stav chrbtice pre osteochondrózu. Jeho liečba závisí od fázy, takže vyšetrenie musí byť dôkladné, musíte urobiť všetky postupy, ktoré lekár predpisuje.

Ďalšia diagnostika necitlivosti v horných končatinách súvisí s identifikáciou zápalových procesov, kompresiou alebo poškodením nervových zakončení zodpovedných za prácu ruky a prstov.

Diagnostické postupy

 • Röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice v rôznych projekciách;
 • Dopplerov a angiografia ciev;
 • Magnetické rezonančné zobrazenie chrbtice;
 • Počítačová tomografia mozgu;
 • Electroencephalography.

liečba

Ak sa zobudíte ráno alebo v noci a cítite necitlivosť v prstoch, nezabudnite na tento prejav. Možno sa niečo musí urobiť, pretože môže byť signálom pre telo o problémoch.

Po prvé, samozrejme si myslíme, že dôvody sú jednoduché: nepríjemný vankúš, držanie tela počas spánku. Najčastejšie v tomto prípade pocit necitlivosti malého prsta, ak máte dlhú dobu nepohodlné miesto, nepohodlie sa môže rozšíriť na celú ruku, ale spravidla sa to deje len na jednej strane.

Ak chcete túto možnosť vylúčiť a zbytočne sa obťažovať lekárovi, pokúste sa zmeniť posteľ, možno stojí za to zakúpiť ortopedický vankúš, takže v noci nebudete v nepríjemnej polohe pri zmene držania tela.

Ak je to problém, potom bude doslova pozitívny výsledok a nič viac sa nemôže robiť.

V prípade, že jednoduché opatrenia nepomohli, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste dostali primeranú liečbu.

Zovretie nervových zakončení ruky ošetruje neurológ s drogami, vitamínmi a fyzioterapiou. Ak je dôvodom nadmerná fyzická námaha alebo nevhodné postavenie tela počas práce, musíte tieto dôvody odstrániť a podstúpiť krátky priebeh liečby, obnoviť rovnováhu v tele a prácu nervových zakončení.

Špecifická liečba je predpísaná pre zápalové ochorenia alebo osteochondrózu.

Možné ošetrenie necitlivosti prstov

 • Lieky. Zmierňuje zápalové opuchy, znižuje bolesť, zlepšuje funkciu krvných ciev a nervov. Vitamíny a chondroprotektory prispievajú k obnoveniu funkcie tkaniva.
 • Topická liečba zahŕňa manuálnu terapiu a masáž.
 • Fyzikálne ošetrenie stimuluje krvný obeh a regeneráciu tkanív. Najčastejšie používaný laser, ultrazvukové ošetrenie, magnetická terapia.
 • Terapeutická gymnastika sa v mnohých prípadoch môže úplne vyrovnať s necitlivosťou rúk alebo výrazne zmierniť stav.

Prevencia znecitlivenia rúk

Vždy je oveľa jednoduchšie predchádzať ochoreniu než liečiť. Necitlivosť horných končatín môže spôsobiť narušenie činnosti krvných ciev a nervov. Ak chcete zachrániť krvné cievy, musíte sa držať zdravého životného štýlu, to znamená, že nepoužívajte alkohol, prestanete fajčiť, obmedzujete slané, korenené jedlá.

Uistite sa, že v strave by malo byť mäso, ryby, morské plody, veľa zeleniny a ovocia, zelenina.

Ak pracujete s rukami, musíte urobiť prestávky v dĺžke 45-60 minút pre malú gymnastiku, aby sa mohol obnoviť normálny krvný obeh končatín. Ak máte podozrenie na vážnejšie problémy, ihneď kontaktujte špecialistu.

Príčiny necitlivosti v prstoch

Všeobecné informácie

Ak sa vyskytne necitlivosť prstov, tento príznak samozrejme spôsobuje nepríjemné pocity. Ale keďže je to celkom možné tolerovať, ľudia veľmi často ignorujú necitlivosť prstov dlhú dobu. Takýto prístup je však neprijateľný, pretože tento prvok môže naznačovať vývoj nepríjemných chorôb. Najčastejšie však táto strata citlivosti je spôsobená bežnými príčinami. Ale o tých chorobách, ktoré sú spôsobmi, ako vyvolať takéto prejavy, musíte stále vedieť, aby ste prijali včasné opatrenia a poskytli primeranú liečbu.

Čo môže byť strnulosť prstov?

Ak prsty ruky zmätenia, príčiny tohto javu nemusia súvisieť s vývojom ochorenia alebo môžu byť spôsobené chorobami. Zistili sa tieto prírodné príčiny znecitlivenia rúk:

 • ťažká hypotermia;
 • dlhodobý pobyt v nepríjemnej pozícii počas spánku;
 • vplyv chemických látok - ťažké kovy, drogy, alkohol.

Z takýchto dôvodov môžu byť prsty znečistené.

Príčiny spojené s vývojom patológií:

 • Tunelové syndrómy - syndróm tunelového laloku, syndróm karpálneho tunela.
 • Autoimunitné ochorenia - sklerodermia, Guillain-Barreov syndróm.
 • Ďalšie choroby - anémia, metabolické poruchy (diabetes, atď.), Vitamín, infekčné ochorenia (záškrtu), progresívne neurologické ochorenie, cervikálny spondylóza chrbtice depresie.

Je dôležité mať na pamäti, že znecitlivenie prstov na rukách, ktoré postupne pokrývajú celú končatinu alebo dokonca jednu stranu tela - to je dôvod, prečo sa naliehavo poradiť s lekárom. Takéto príznaky môžu naznačovať, že sa vyvíja mŕtvica.

Necitlivosť, ktorá nie je spojená s ochorením

Ak sú špičky prstov na rukách zmätené, príčiny tohto ochorenia môžu súvisieť s fyziológiou, a preto musíte venovať maximálnu pozornosť stavu tela. Takmer každý človek zažil pocit "nie vlastných rúk", keď oba končatiny, alebo jeden bol upnutý v sne. To znamená, že ak kefka "zaspala", prsty sú znecitlivené. Ale vy potrebujete len pár minút na to, aby ste držali ruku v normálnej polohe a aktívne stlačili päsť, aby ste túto situáciu odstránili. Spočiatku bude cítiť pocit brnenia a znecitlivenie pomaly zmizne.

Dočasná strata citlivosti je celkom možná, ak zostanete vonku dlhý čas v mrazivých dňoch, alebo budete držať ruky vo vode. Ak sa to však opakuje pravidelne alebo je znecitlivenie z chladu charakteristické len pre určitú časť tela (napríklad iba jeden prst sa stáva znecitlivený), potom existuje dôvod na podozrenie na vývoj patológie.

Znečistenie jedným prstom je odôvodnené, keď príde na príliš blízko kruhu.

Tunelové syndrómy

Ide o patologické stavy, ktoré sa vyznačujú stratou citlivosti.

Syndróm karpálneho tunela (syndróm karpálneho tunela)

Táto podmienka je dôsledkom stlačenia stredného nervu, ktorý prechádza cez zápästie. Spravidla sa tento syndróm vyvíja u ľudí, ktorí sa zaoberajú určitými typmi činností, počas ktorých musia ohýbať ruky okolo zápästia. Jedná sa o baliareň, hudobníkov, tých, ktorí pracujú veľa na počítači atď.

Pravdepodobne vývoj tohto syndrómu po utrpení zranenia, operácie s edémom u tehotných žien s obezitou. Hlavnými príznakmi tejto choroby sú pálenie, necitlivosť, brnenie v indexe, palce a stredné prsty. Stáva sa, že takéto pocity pokrývajú celú kefu.

Ten človek v noci cíti horšie. Pri dlhšom stláčaní sa svaly oslabia a dochádza k trvalému poškodeniu nervov.

Pri stanovení diagnózy sa lekári riadia sťažností pacienta, rovnako ako výsledky magnetickej rezonancie, elektromyografia a ďalšie. Liečba zahŕňa použitie protizápalových liekov, využitie pneumatík v oblasti zápästia. V niektorých prípadoch sa svaly a nervy uvoľňujú chirurgickými metódami.

Je dôležité konzultovať s lekárom, keď sa objavia prvé symptómy, pretože takéto ochorenia prstov môžu nakoniec viesť k postihnutiu.

Ulnárny tunelový syndróm

Tento stav spôsobuje porušenie ulnárneho nervu od lakťa až po zápästie. Najčastejšie sa táto podmienka prejavuje z týchto dôvodov:

 • deformity lakťového kĺbu u ľudí trpiacich artrózou a artritídou;
 • trauma;
 • zvyk neustále sa opierať o lakte, keď osoba odpočíva alebo pracuje;
 • rozsiahle hematómy pri poruchách krvi;
 • prítomnosť subkutánneho implantátu na antikoncepciu;
 • opuch;
 • neúspešné prepichnutie žily, keď pacient dostane kvapkadlo a na analýzu sa odoberie krv;
 • vyčerpanosť, ktorá sprevádza strata svalovej hmoty a tuku;
 • nevysvetliteľných dôvodov.

Hlavné príznaky syndrómu lakťa sú brnenie, pálenie, znecitlivenie v malom prstenci a prstencom. Ak choroba prechádza, pacient sa sťažuje na bolesť a slabosť prstov. Jeho svaly sú vyčerpané, je ťažké manipulovať s jeho ramenom.

Syndróm lakťového tunelu je tiež určený špeciálnou vlastnosťou: keď človek skryje kefu v vrecku na nohaviciach, malý prst zostáva na okraji vrecka.

Lekár stanovuje takúto diagnózu, ktorá sa riadi sťažnosťami pacienta. Spočiatku sú vylúčené bežné príčiny poškodenia nervov, vyšetrenie MRI alebo röntgenové vyšetrenie. Špecialista sa pýta pacienta na prenesenú traumu alebo operáciu.

Ak je zaznamenaná necitlivosť, dokonca aj nevýznamná, pacientovi sa odporúča, aby neustále držal ruku v rovnovážnom postavení a urobil ho dokonca aj vo sne. Na upevnenie končatiny v tejto polohe používajte mäkké pneumatiky. Za predpokladu, že takéto metódy sú neúčinné a zvyšuje sa slabosť, je potrebné vykonať chirurgickú liečbu.

Raynaudova choroba

Takzvaný fenomén Raynaud sa dá rozdeliť na primárne a sekundárne. Prvý sa prejavuje bez špecifických príčin a chorôb. Druhá je spravidla dôsledkom systémových autoimunitných ochorení (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus atď.). Môže sa vyskytnúť aj v dôsledku vibrácií vo výrobe.

Primárny Raynaudov syndróm sa najčastejšie vyskytuje u mladých žien. Pri tejto chorobe sa vyskytujú tieto príznaky:

 • prsty a prsty sú znecitlivené;
 • farba špičiek prstov sa zmenila - najprv sa zmenia na bielu, potom modrú a potom červenú;
 • krátkodobé zmeny sa zaznamenajú po podchladení alebo emočnom strese;
 • s vibráciami, tie prsty, ktoré sú najviac vystavené pôsobeniu (napríklad palce), môžu byť znecitlivené.

Ak je človek diagnostikovaný s primárnou Raynaudovou chorobou, nepredstavuje hrozbu pre život a zdravie. Je dôležité chrániť končatiny pred chladom, aby sa predišlo stresu, vibráciám.

Ak chcete vylúčiť sekundárnu formu choroby, je potrebné konzultovať s lekárom. Raynaudova choroba je zvyčajne diagnostikovaná na základe sťažností pacienta. Avšak ak sa mu zhoršujú ťažké bolesti a zaznamenajú sa výrazné zmeny, použijú sa ďalšie diagnostické metódy. Najmä na vylúčenie krvnej zrazeniny sa uskutočňuje štúdia srdcového lôžka a vyšetruje sa aj nervová vedenie. Autoimunitné procesy umožňujú definovať krvný test.

Liečba sekundárnych foriem zahŕňa liečbu základnej choroby. Je tiež dôležité úplne prestať fajčiť. Použite blokátory kalciových kanálov. V prípade závažného ochorenia sa vykoná operácia.

anémia

Pre moderné osoby je anémia veľmi bežným stavom. Táto patológia sa prejavuje rôznymi príznakmi, ktoré často spôsobujú podozrenie na iné choroby. U ľudí s anémiou klesá pod normál. obsah hemoglobínu v krvi. V niektorých prípadoch zostáva hemoglobín normálny, ale v tele je nedostatok železa. Tento stav je definovaný ako skrytý (skrytý) nedostatok železa.

Anémia a nedostatok železa sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • prsty končatín sú znecitlivené;
 • slabosť, bledá pokožka a sliznice;
 • vzhľad averzie k mäsu a túžba po jedle nepožívateľného jedla;
 • predĺžená udržiavaná teplota subfebrilu;
 • zhoršujúci sa stav vlasov, nechtov;
 • znepokojený svrbenie kože.

Podľa noriem by hemoglobín u zdravého človeka od 20 do 60 rokov mal byť od 137 g / l a viac. U žien by hemoglobín nemal byť nižší ako 122 g / l.

S cieľom určiť, či osoba trpí nedostatkom železa, sa hladina feritínu v krvi stanoví počas laboratórnych testov.

Ak bola diagnostikovaná anémia, na doplnenie telesných zásob tohto kovu sú potrebné železné doplnky. Tento liek Sorbifer Durules, Ferretab.

sklerodermia

Ide o závažné autoimunitné ochorenie, keď sa steny krvných ciev, kože, vnútorných orgánov postupne zosilňujú, strácajú elasticitu a prestávajú vykonávať svoje funkcie. Sklerodermia nie je dedičné ochorenie, ale príbuzní osoby s touto chorobou sú stále pravdepodobnejšie ochorenie.

Vo väčšine prípadov sa ochorenie vyvíja u žien stredného veku - 30-50 rokov. Aktuálne neznáme príčiny sklerodermie.

Nasledujúce príznaky sklerodermy sa prejavujú:

 • dochádza k uťahovaniu kože, začína sa prstami;
 • necitlivosť a brnenie v prstoch;
 • vrásky na tvári zmiznú;
 • na koži sú svetlé a tmavé škvrny;
 • zhutnené plochy svietia;
 • na koži sa objavujú malé bodkaté krvácanie;
 • bolesti kĺbov a svalov;
 • Raynaudov fenomén je poznamenaný;
 • obáva sa nedostatku dychu, zvyšuje respiračné zlyhanie;
 • trávenie je rozbité;
 • zhoršenie videnia;
 • muž mu dýcha, je pre neho ťažké otvoriť ústa široko.

Diagnóza sklerodermie môže byť vizuálne. Ale pre diagnózu predpísať biochemický, všeobecný krvný test, ako aj analýzu autoprotilátok.

Ak je diagnóza neistá, odoberie sa biopsia postihnutej oblasti tela.

Symptomatická terapia sa vykonáva na uvoľnenie hlavných príznakov ochorenia.

Predpísajú protizápalové lieky rozpúšťajúce mokré látky, rovnako ako steroidy, preháňadlá atď. Okrem toho je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, prestať fajčiť a užívať alkohol. Nemôžete pracovať v chladnom prostredí, potrebujete čas na zvládnutie všetkých vredov a poškodenia kože.

Necitlivosť prstov spojená s poškodením nervov môže byť vyvolaná akoukoľvek chorobou spojenou s autoimunitnými procesmi. Preto sa v takýchto prípadoch musíte poradiť s reumatológom.

Niekedy spôsobujú nepríjemné pocity v prstoch psychologické problémy. Preto, ak nie je len tento príznak, ale aj iné (potenie, zvýšená srdcová frekvencia, nespavosť, podráždenie atď.), Mali by ste sa obrátiť na špecialistu. Koniec koncov, depresívny stav vyžaduje správnu liečbu.

Guillain-Barreho syndróm

Ide o akútny zápal nervov a nervových koreňov, čo má za následok narušenie hmatovej a motorickej funkcie. Spravidla, keď sú prsty znecitlivené a brnenie je pocit, to naznačuje nástup vývoja choroby. Okrem toho príznaky Guillain-Barreho syndrómu sú:

 • bolesť a bolesť v stehnách, zadku, chrbte;
 • príliš časté alebo príliš zriedkavé tlkot srdca;
 • dýchavičnosť;
 • ťažkosti pri rozprávaní a prehĺtaní;
 • slabosť končatín, nehybnosť možná.

Tieto príznaky spravidla začnú trápiť osoby po akútnych respiračných vírusových infekciách alebo tráviacich poruchách.

Rozvíja sa autoimunitný proces, je akútny a pacient sa po 2 až 4 týždňoch stane tak chorým. Potom príznaky postupne ustupujú.

Je veľmi dôležité vykonať adekvátnu rehabilitáciu po spomalení autoimunitného zápalu. Proces obnovy je dlhý, môže trvať niekoľko mesiacov.

Ak je proces ťažký, smrť môže nastať v dôsledku zastavenia dýchania alebo iných vážnych porúch. Vo väčšine prípadov má však normálna šanca na úplné zotavenie tela.

Účinok alkoholu

U ľudí, ktorí zneužívajú alkohol, existuje okrem mnohých ďalších porúch aj neuropatia - poškodenie nervov. Táto podmienka je definovaná špeciálnym termínom - alkoholová neuropatia.

Akonáhle je v tele, etanol narúša absorpciu proteínov, folátov a tiamínu. Navyše, etanolové deriváty prispievajú k deštrukcii nervových buniek. Môžu sa vyskytnúť abnormality pečene, ktoré ovplyvňujú neuromuskulárny prenos. To je dôvod, prečo milovníci alkoholu často znecitliví.

Otrava chemikáliami a ťažkými kovmi

Ak je osoba nútená pracovať v podniku, kde sú zistené škodlivé účinky chemických látok, môže sa časom prejaviť aj nepríjemné príznaky. Hovoríme o tých, ktorí pracujú v stavebníctve, metalurgických podnikoch, v obchodoch chemického priemyslu. Často prichádzajú do styku s nebezpečnými látkami. V dôsledku toho dochádza často k znecitliveniu prstov v dôsledku kontaktu s olovom, tálom, arzénom, ortuťou, rozpúšťadlami atď.

Okrem toho sa v takýchto prípadoch môžu objaviť problémy s dýchaním a trápením, pravdepodobne sú poruchy vedomia. Ak sa tieto príznaky objavia po kontakte s chemikáliami, mali by ste okamžite kontaktovať lekára.

lieky

Znečistenie prstov je možná po použití určitých liekov. Ide o liek proti tuberkulóze Isoniazid, protinádorové činidlo Vincristine, množstvo liekov proti AIDS, zlúčeniny zlata, metronidazol. Tieto vedľajšie účinky sú zvyčajne uvedené v pokynoch pre liek.

diabetes mellitus

Ak sa vyvinie diabetes mellitus prvého typu, stav pacienta sa rýchlo zhorší. Nervy sú poškodené až po dlhom priebehu ochorenia. Pri diabete druhého typu symptómy nemusia byť jasne vyjadrené, ale neurologické prejavy už môžu byť zaznamenané v čase diagnostiky. Nepríjemné dôsledky sa často prejavujú, ak človek užíva lieky nepravidelne a zle kontroluje hladiny glukózy. Jednou z najznámejších porúch je takzvaná "diabetická noha", keď sa citlivosť v nohách zhorší a vzniknú vredy.

Avšak stav nervového tkaniva horných končatín je často narušený, čo vedie k znecitliveniu prstov alebo rúk. Veľmi často, znecitlivenie prstov v noci. Príčiny a liečenie takýchto stavov by mal určiť lekár, preto ak v noci sú obidve ruky necitlivé alebo jedna a zároveň osoba má podozrenie na vznik diabetes mellitus, je naliehavá potreba navštíviť lekára.

V procese diagnostiky diabetickej neuropatie musí lekár najprv potvrdiť, že pacient má diabetes. Aby ste to dosiahli, je dôležité určiť, aká je hladina glukózy, ako aj ukazovatele glykovaného hemoglobínu v krvi. Vykonáva sa tiež všeobecný test moču.

Niekedy sa vyžaduje množstvo ďalších vyšetrení - stav krvných ciev, srdca, nervov v podložke atď.

Pri cukrovke je dôležité neustále udržiavať normálne hladiny glukózy, užívať lieky na zníženie cukru alebo injekciu inzulínu.

Za predpokladu, že pacient bude starostlivo sledovať svoje zdravie, pravidelne navštevuje lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, v prípade cukrovky sa bude možné vyhnúť závažným komplikáciám.

Nedostatok vitamínu B1

Nedostatok tiamínu (vitamínu B1) v tele môže vyvolať rad nepríjemných symptómov. V dôsledku vážneho nedostatku tiamínu sa môže vyvinúť beriberi. Pri tejto chorobe je narušená funkcia nervového systému. Beriberi v ťažkej forme vedie k poškodeniu ciev a srdca. Pri nedostatku vitamínu B1 sa v tele objavujú tieto príznaky:

 • prsty končatín rastú na oboch stranách;
 • manifestné svalové kŕče;
 • môže sa vyvinúť svalová atrofia;
 • nespavosť, strata pamäti;
 • encefalopatia Vernicke, Korsakov syndróm (porucha funkcie mozgu, objavovanie duševných porúch);
 • slabosť nohy;
 • zníženie krvného tlaku, zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • mdloby;
 • tráviace problémy.

V civilizovaných krajinách sú zaznamenané veľmi zriedkavé prípady vážnych beriberi. Ťažké ochorenie je možné v nasledujúcich prípadoch:

Niekedy vyvolávajú nedostatok tohto vitamínového potra viny. Spotreba veľkého množstva ryže, kávy, čaju (výrobky s látkami, ktoré rozkladajú tiamín) a nedostatok dostatočného množstva mäsa, obilnín, strukovín (obsahujúcich tiamínové produkty) zvyšuje riziko beriberi.

Ak chcete liečiť chorobu, predpísať prostriedky s vitamínom B1. Je dôležité odstrániť faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie, upravte stravu.

Differenčná polyneuropatia

Rozptýria v modernom svete je zriedkavá, pretože očkovanie proti tejto chorobe je rozšírené. Preto ochorenie postihuje tých, ktorí neboli očkovaní, alebo ak vakcína nebola podaná včas.

Choroba začína príznakmi pripomínajúcimi ARVI. Postupne sa bolesť v krku posilňuje, objavuje sa takzvaný difterický film, zvyšujú sa lymfatické uzliny, dýchanie sa stáva ťažkým.

Pri diftérii môžu byť postihnuté nervy, čo vedie k zhoršeniu citlivosti, brnenia a necitlivosti na končatinách.

Na liečbu použitého špeciálneho anti-difterického séra.

spondylóza

Pri tejto chorobe v krčnej chrbtici dochádza k postupnému zničeniu medzistavcových diskov. Keď spondylóza vydutia, tvoria ostré hrany. V procese nosenia diskov môže byť človek rušený bolesťami v oblasti ramena, ramena, krku. Obmedzená citlivosť a pohyb. Zvyčajne je zaznamenaná necitlivosť ľavej alebo pravej ruky, ale niekedy človek cíti, že len jeho prsty sú znecitlivené.

Ak sú príčiny necitlivosti v ľavej alebo pravej ruke spojené s spondylózou, výsledky CT a MRI potvrdia diagnózu.

Liečba spondylózou zahŕňa použitie protizápalových liekov, antispazmodiky, fyzioterapie, masáže. Niekedy nútený aplikovať operáciu.

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)

Toto je závažné ochorenie charakterizované poškodením nervových buniek, ktoré určujú funkciu motora. Často začína z pocitu nepríjemnosti v pravej alebo ľavej ruke, ktorá sa podobá necitlivosti. Spočiatku sa to vyskytuje na pracovnej strane, to znamená, že ľaváka bude mať pocit necitlivosti prstov ľavej ruky a potom pravého. Keď choroba prechádza, človek začína byť znepokojený neistou chôdzou, "vysychanie" svalov, nepresnosť akcií rukou. Po tom sa vyvíja narušenie prejavu, ťažkosti s prehĺtaním a nesúvislý hlas. Neskôr sa postupne zapája do procesu dýchacích svalov. Príčiny častého zápalu pľúc súvisia s týmto. Po ukončení ochorenia dochádza k zástave dýchania.

Neexistuje žiadny liek, ktorý by túto chorobu mohol zastaviť. Preto po nástupe choroby človek žije v priemere päť rokov. Avšak s opatrnou a riadnou starostlivosťou môže byť život rozšírený.

Po prvej návšteve lekára je taká diagnóza veľmi zriedkavá. Na potvrdenie alebo vylúčenie tejto diagnózy je potrebné dlhodobé pozorovanie. Na účely diagnostiky sa používa elektromyografia - štúdium svalovej aktivity počas stimulácie.

Prečo inak môžu prsty ľavej ruky zmätenú?

Ak je špička prstov znecitlivená alebo úplne stratila citlivosť, môže to byť spôsobené nielen chorobami chrbtice, ale aj inými príčinami.

Niekedy je táto podmienka spôsobená dlhodobým stláčaním nervu. Preto ak po dlhšom stlačení palca alebo malého prsta je znecitlivené, masáž alebo trenie pomôže zlepšiť stav.

Veľmi často je stratu citlivosti ukazováka spojená s predĺženou prácou na počítači. Niekedy je to prepätie pri práci s miniaplikáciami pre ľudí, pre ktorých je pracovná ruka ľavá, je odpoveď na otázku, prečo prstencový prst na ľavej ruke a malý prst sú znecitlivené.

Ak sa stredný prst a malý prst stane znecitlivené, môže to byť spôsobené neuropatiou nervu lakťového kĺbu. Ak je priemerná a bezmenná necitlivosť - s najväčšou pravdepodobnosťou ide o tunelový syndróm kefy.

Avšak ľavá ruka je znecitlivená vážnymi chorobami srdca a krvných ciev. Najmä to môže znamenať stav pred útokom.

Čo môže byť príčinou necitlivosti pravice?

Najprv je dôležité vziať do úvahy, že ak sa objaví necitlivosť prstov pravice, dôvody a liečenie tohto javu by mal určiť špecialista.

Často na pravej strane prstami narastajú znecitlivenie kvôli vyššie uvedeným dôvodom. Ak sú prsty na pravej strane znecitlivené, môže to byť spojené s tunelovým syndrómom, osteochondrózou, herniovaným diskom, polyneuropatiou atď.

Citlivosť palca pravého ramena je často spojená s syndrómom karpálneho alebo karpálneho tunela. Ak je palica na pravej strane znecitlivená, často sa spája so stláčaním stredného nervu pri prechode karpálnym tunelom. Strata citlivosti indexového prsta môže byť spojená s tým istým javom, aj pri takomto syndróme sa stredný prst niekedy stáva znecitlivený.

Často je odpoveď na otázku, prečo je palica na pravej strane znecitlivená a tiež to, prečo prsteň prsta na pravej ruke a ostatné prsty sú znecitlivené, je to, že človek je kvôli charakteru práce alebo iných aktivít neustále nútený dávať dynamické alebo statické zaťaženie jedného rovnaká svalová skupina. Keďže väčšina ľudí má pravú ruku ako "pracovná", mnohí ľudia po dlhšej práci na počítači, šitie, hranie hudobných nástrojov atď. Sa sťažujú, že majú boľavé meno, index alebo iné prsty.

Syndróm karpálneho tunela sa často prejavuje v osteoartritíde, artritíde a iných ochoreniach, ktorých liečba môže zlepšiť situáciu.

Znečistenie prstov je niekedy spojená s patologickými stavmi periférneho nervového systému.

Ak sa malý prst na pravej strane stane znecitlivený, príčiny tohto javu možno vysvetliť syndrómom kubitálneho kanála. Nervové impulzy na malý prst a časť prsteňa prstenca prechádzajú cez kubitálny kanál, ktorý sa nachádza na vnútornej strane lakťa. Ak sa malý prst stane znecitlivený, často mu predchádza predĺžená prítomnosť lakťa v ohnutom stave.

Nepríjemnosť rúk počas tehotenstva

Veľmi často ženy majú pocit necitlivosti alebo brnenie svojich prstov počas tehotenstva. Príčiny tohto javu nie sú vždy spojené s patológiou. Často sa tento jav obáva v noci v neskorom tehotenstve. Vo väčšine prípadov počas tehotenstva je strata citlivosti a bolesti v kĺboch ​​prstov spojená s prejavom syndrómu tunela, ku ktorému dochádza v dôsledku statického napätia na rovnakých šľachách alebo kĺboch.

Ruky môžu byť otupené kvôli edému počas tehotenstva. Ak sa to stane, žena by o tom mala povedať lekárovi.

V období gravidity dieťaťa sa osteochondróza a osteoporóza často zhoršujú u starších matiek a to môže tiež viesť k porušeniu citlivosti končatín.

Ale nemôžete "zľavy" a iné choroby, pretože žena musí nevyhnutne povedať o príznakoch vášmu gynekológu.

diagnostika

Veľmi často choroby, ktoré spôsobujú stratu citlivosti prstov, ktorú doktor dokáže zistiť počas externého vyšetrenia. V niektorých prípadoch sa však vyžaduje niekoľko ďalších analýz, a to:

 • stanovenie hladiny glukózy v krvi na prázdny žalúdok;
 • krvný kreatinín;
 • ESR;
 • glykozylovaný hemoglobín;
 • Úroveň TSH;
 • analýza moču.

Po získaní všetkých výsledkov analýz sa často uvádza elektromyografia, v ktorej sa zaznamenávajú elektrické potenciály viacerých svalov. Získané výsledky sa porovnávajú s normou.

Pri rozprávaní o symptómoch špecialistovi by mal pacient jasne pochopiť, či stráca citlivosť na koncoch na oboch stranách, alebo či ide o jednosmerný proces.

Mali by ste tiež informovať svojho lekára o akýchkoľvek ďalších príznakoch, ktoré vás znepokojujú. To je veľmi dôležité, pretože umožňuje rozlíšiť tunelový syndróm od vážnych chorôb.

Ako odstrániť necitlivosť?

Ak citlivosť zmizla z dôvodu silnej hypotermie alebo kvôli nepohodlnej polohe, tento stav zmizne sám. Pri pravidelných prejavoch necitlivosti, ktoré nie sú spojené so studenou alebo nepríjemnou pozíciou, je dôležité navštíviť neurologa alebo terapeuta. Koniec koncov, liečba tohto stavu priamo závisí od choroby, ktorá ho vyvolala.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aký je normálny krvný koagulogram u detí?

Aby sme pochopili, čo je koagulogram a prečo je potrebné ho podstúpiť, je potrebné študovať niekoľko konceptov:

  Zrážanlivosť krvi - schopnosť krvi v prípade poškodenia a porušenie integrity krvných ciev vytvoriť zrazeninu na uzavretie miesta poškodenia a zastavenie krvácania. Hemostáza je systém tela dieťaťa, ktorého hlavnou funkciou je zabezpečenie zrážania krvi. Coagulogram - krvný test, ukazujúci prácu hemostázy u dieťaťa.
<

Protrombínový čas: normálny, výsledky nižšie a vyššie ako normálne

V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

Vysoký diastolický tlak: príčiny a liečba

Pri meraní tlaku sa určuje jeho horný index a nižší. Horný parameter sa nazýva systolický tlak a nižší - diastolický. Indikátory sú určené rýchlosťou a objemom prietoku krvi v žilách a tepnách.

Čo robiť, ak prasknú nádoby na rukách

V bežnom prípade sa modriny na pažích a nohách vyskytujú v dôsledku modrín alebo hrboliek. Vlastne modrina alebo viditeľný hematóm je podliatina pod kožou, dutina, v ktorej sa nahromadila kvapalina alebo koagulovaná krv.

Oko zaplavené krvou - čo robiť, liečba

Oko sa naplní krvou najčastejšie v prípade, že sa poškodí malá krvná cieva pod spojivkou a dochádza k vyliatu krvi. Najčastejšie tento typ krvácania ovplyvňujú ľudia s pokročilým vekom.

Karotická artéria silno pulzuje

Karotická aneuryzma spôsobuje príznaky a liečbuPotom môže byť bolesť v srdci a dýchavičnosť. Aneuryzma vnútornej krčnej tepny má nasledujúce príznaky: Zníženie zraku, zmena jeho poľa; Bolesť v trigeminálnom nervu.<