Z tohto článku sa dozviete: prehľad operácie srdcového bypassu, ako aj z akých dôvodov sa vykoná. Druhy intervencie, následná rehabilitácia a ďalší život pacienta.

Posun koronárnych ciev srdca je operácia, v ktorej chirurgovia tvoria cestu okolo postihnutého ochorenia koronárnych artérií. Vyrába sa pomocou fragmentov iných ciev pacienta (najčastejšie sa odoberajú z nohy).

Takúto liečbu môže vykonávať len vysokokvalifikovaný srdcový chirurg. Prevádzkujú sestry, asistenti, anesteziológovia a často perfusiológ (špecialista, ktorý zabezpečuje umelý obeh).

Indikácie na operáciu

Posunovanie postihnutých ciev srdca sa vykonáva so zúžením lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev, čo vedie k ischémii.

Najčastejšie koronárne ochorenie srdca vyvoláva aterosklerózu. V tejto patológii sa lúmen artérie zužuje v dôsledku ukladania cholesterolu a iných tukov na vnútornú stenu. Taktiež môže dôjsť k zablokovaniu cievy v dôsledku trombózy.

Dodatočné vyšetrenie je predpísané, ak sa pacient obáva týchto príznakov:

 • záchvaty bolesti na hrudníku rozširujúce sa na ľavé rameno a krk;
 • zvýšený tlak;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy.

Skúmanie pacienta pred chirurgickým zákrokom

Hlavná diagnostická metóda, po ktorej sa rozhoduje o nevyhnutnosti (alebo zbytočnosti) operácie, je koronarografia. Toto je postup, pomocou ktorého môžete presne preskúmať úľavu vnútorných stien krvných ciev, ktoré kŕmia srdce.

Ako je koronárna angiografia:

 1. Pred začatím liečby sa do ľavej a pravej koronárnej tepny pacienta vstrekuje rádiopaská látka. Na tento účel sa používajú špeciálne katétre.
 2. Potom pomocou röntgenového žiarenia preskúmajte vnútorný povrch ciev.

Výhody a nevýhody koronárnej angiografie

Okrem röntgenového žiarenia sa nachádza aj CT koronarografia. Vyžaduje tiež zavedenie kontrastného činidla.

Výhody a nevýhody CT koronárnej angiografie

Ak lekári zistia zúženie lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev o viac ako 75%, pacientovi sa predpíše operácia, pretože sa zvyšuje riziko srdcového infarktu. Ak už došlo k infarktu, bude to ďalší rok s vysokou pravdepodobnosťou v nasledujúcich 5 rokoch.

Pred chirurgickým zákrokom sa vykonávajú aj ďalšie diagnostické postupy:

 • EKG;
 • Ultrazvuk srdca;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • celkový krvný test a cholesterol;
 • analýza moču.

Príprava na operáciu

 • Ak užívate lieky na riedenie krvi (Aspirín, Cardiomagnyl atď.), Lekár zruší ich užívanie 14 dní pred operáciou.
 • Uistite sa, že oznamujete lekárovi a o prijatí iných liekov, doplnkov stravy, ľudových prostriedkov. V prípade potreby musia tiež zrušiť.
 • Týždeň pred vykonaním operácie srdcového bypassu ste hospitalizovaní na lekárske vyšetrenie popísané vyššie.
 • V deň pred operáciou vás vyšetrí anesteziológ. Vzhľadom na vaše fyzické parametre (výška, hmotnosť, vek) a zdravotný stav, urobí plán svojej práce. Nezabudnite mu povedať, či ste alergický na akékoľvek lieky, či už predtým ste mali celkovú anestéziu alebo či ste vyskytli nejaké komplikácie.
 • Večer pred chirurgickým zákrokom dostanete sedatívum, ktoré vám pomôže spať lepšie.

V predvečer operácie bypassu koronárnej artérie postupujte podľa týchto pravidiel:

 • nejeďte neskôr ako 18:00;
 • nepijú po polnoci;
 • ak ste predpisovaní lieky, pite ich ihneď po večeri (v neskorých večerných hodinách alebo v noci, nič nemôže byť prijaté);
 • Večer sa sprchujte.

Typy srdcového bypassu

V závislosti od toho, ktorý plavidlo sa používa na vytvorenie riešenia, srdcový bypass môže byť dvoch typov:

 1. chirurgia bypassu koronárnej artérie (CABG);
 2. mammarokoronarny posun (MKSh).

V CABG sa ako materiál pre operáciu používa periférna nádoba pacienta.

AKSH sa ďalej delí na:

 • Autovenous CABG - použite veľkú saphenóznu žilu.
 • Autoarteriálne CABG - použite radiálnu artériu. Táto metóda sa používa, ak pacient trpí kŕčovými žilami.

Keď MKSH používa vnútornú hrudnú tepnu.

Ako vykonávať koronárny bypass

Takáto operácia sa vykonáva na otvorenom srdci, v súvislosti s ktorým lekári potrebujú znížiť hrudník. Táto masívna kosť sa dlho uzdravuje, preto pooperačná rehabilitácia trvá dlho.

Posunovanie ciev srdca sa najčastejšie vykonáva na zastavenom srdci. Na udržanie hemodynamiky potrebujete kardiopulmonálny bypass.

Niekedy je možné vykonať posun a na pracovnom srdci. Najmä v prípade, že nie sú potrebné ďalšie operácie (odstránenie aneuryzmy, výmena chlopne).

Kedykoľvek je to možné, lekári uprednostňujú posun na pracovnom srdci, pretože majú niekoľko výhod:

 • nedostatok komplikácií z krvi a imunitného systému;
 • kratšie trvanie operácie;
 • rýchlejší rehabilitačný proces.

Proces samotnej operácie spočíva v tom, že sa vytvorí cesta, cez ktorú môže krv pretekať bez srdca.

Stručne povedané, posunovanie môže byť opísané ako:

 1. Chirurg kosenie kosti a kostí do hrudníka.
 2. Potom vezmite plavidlo, ktoré bude použité ako skrat.
 3. Ak sa operácia uskutočňuje na zastavenom srdci, vykoná sa kardioplegická zástava srdca a aktivuje sa kardiovaskulárny prístroj. Ak je možné posunúť na búchacie srdce, potom sa stabilizačné zariadenia aplikujú na oblasť, kde sa operácia vykonáva.
 4. Teraz sa vykonáva priamo bypass ciev srdca. Jeden koniec cievy, odobraný z ramena alebo nohy, je spojený s aortou a druhá s koronárnou artériou pod okludovanou oblasťou.
 5. Po ukončení operácie sa srdce reštartuje a zariadenie srdca a pľúc sa vypne.
 6. Prsná kosť je upevnená kovovými švami a prišitá koža na hrudi.

Celý proces trvá 3-4 hodiny.

Príprava žilového štepu na operáciu bypassu koronárnej artérie. Viedeň vytiahnutá z pacientovej nohy a natiahnutá soľným roztokom

Rehabilitácia a možné komplikácie

Do dvoch týždňov po takomto chirurgickom zákroku Vám budú kontraindikované vodné procedúry. Je to spôsobené tým, že na hrudi a na nohe sú veľké pooperačné rany. Na to, aby sa lepšie uzdravili, sú ošetrené antiseptikmi a denné obväzy.

Aby kosť narástla spolu, lekár vám poradí, aby ste nosili hrudný obväz na 4-6 mesiacov. Uistite sa, že ste splnili túto podmienku. Ak nosíte lekárske korzety, švy na hrudníku môžu byť rozptýlené. Potom musíte odstrihnúť kožu a znovu vyšívať kosť.

Veľmi častým pooperačným príznakom je pocit bolesti, nepohodlia a tepla v hrudníku. Ak ho máte, nepanikujte. Nahláste to lekárovi, ktorý predpíše lieky na ich odstránenie.

Medzi možné komplikácie patria:

 • zápcha v pľúcach;
 • anémia;
 • zápalové procesy: perikarditída (zápal vonkajšieho obloženia srdca), flebitída (zápal žily blízko oblasti cievy, ktorá sa užívala na by-passovú chirurgiu);
 • poruchy imunitného systému (spôsobené kardiopulmonálnym bypassom);
 • arytmií (ako výsledok zastavenia srdca počas chirurgického zákroku).

Pretože počas operácie nielen umelý krvný obeh, ale aj umelé dýchanie sa používa, je potrebné zabrániť preťaženiu pľúc. K tomu, 10-20 krát denne, niečo nafúknuť. Napríklad, lopta. Dýchajúc hlboko, vetráte pľúca a vyhladzujte ich.

Anémia je zvyčajne spojená so stratou krvi počas operácie. Ak chcete odstrániť túto komplikáciu, napíšete špeciálnu diétu.

Ak chcete zvýšiť hemoglobín, jesť viac:

 • hovädzie mäso (varené alebo pečené);
 • pečeň;
 • pohánková kaša.

Lekár zvolí liečbu iných komplikácií individuálne pre každého pacienta.

Pacienti sú v priemere rehabilitovaní do 2-3 mesiacov. Počas tejto doby sa obnoví normálne fungovanie srdca, stabilizuje sa zloženie krvi a fungovanie imunitného systému, hrudná kosť je takmer úplne uzdravená. Po 3 mesiacoch od vykonania operácie bypassu srdca už nie je motorická aktivita kontraindikovaná a môžete žiť celý život.

V tomto čase - po 2-3 mesiacoch - vykonávajú záťažový test, napríklad ergometriu na bicykli. Takéto vyšetrenie je potrebné na vyhodnotenie účinnosti operácie, na zistenie toho, ako srdce reaguje na stres a na určenie taktiky ďalšej liečby.

Pacient v nemocnici po podstúpení bypassu koronárnej artérie.

Život po operácii

Operácia bypassu koronárnej artérie poskytuje spoľahlivú prevenciu infarktu. To vám umožní úplne zbaviť mŕtvice, pretože odstraňuje ischémiu.

Existuje však možnosť, že skrat bude tiež zničený (úzky). Podľa štatistík jeden rok po operácii sa každý piaty pacient začína zužovať. A po 10 rokoch - u 100% pacientov.

Aby ste sa vyhli konstrikcii a uzatvoreniu cievy implantovanej do srdca, postupujte podľa piatich pravidiel:

Srdcový posun

Operácia bypassu koronárnej artérie je chirurgickým zákrokom na srdci, ktorého cieľom je obnoviť prietok krvi narušený v dôsledku aterosklerózy v koronárnych cievach, čo by malo normalizovať kontraktilnú funkciu myokardu a cirkuláciu krvi v cievach, ktoré ho kŕmili.

Srdcový posun

Účelom operácie srdcového bypassu je obnovenie normálneho krvného obehu v koronárnych cievach vytvorením ďalšej cesty na obchádzanie zdroja poškodenia. Ak chcete vytvoriť ďalšiu cestu krvného prietoku, odoberie sa zdravá tepna / žila pacienta.

Ako skrat (z angl. Shunt - vetva) sa používajú auto-autény a autoarterizácia (t.j. vlastné krvné cievy), berúc do úvahy:

 • hrudná tepna je trvalý skrat, horná časť zostáva prirodzene pripevnená k hrudnej tepne a spodný koniec je šitý na myokard;
 • radiálna tepna - šité v aortálnej a koronárnej nádobe;
 • saphenous žila stehna - jeden koniec je šitý v aorte, druhý - do myokardu.

Počas prevádzky je možné nainštalovať niekoľko výhybiek. Počet nainštalovaných skratiek, typ patológie srdca, určuje, ako dlho trvá zásah počas operácie bypassu. Počet záchytov nie je závislý od závažnosti ochorenia a je určený charakteristikami narušeného prietoku krvi v koronárnych cievach.

Posunovanie sa vykonáva v celkovej anestézii, trvanie zásahu závisí od zložitosti, v priemere je to 3-6 hodín. Dýchanie sa uskutočňuje prostredníctvom dýchacej trubice, ktorá je inštalovaná v priedušnici. Vzduchová zmes sa vedie cez hadičku a do močového mechúra sa umiestni katéter na vypúšťanie moču.

Indikácie pre posun

Indikácie pre operáciu bypassu sú zúženie koronárnych ciev v dôsledku aterosklerotických usadenín alebo spazmu a výsledného narušenia cirkulácie myokardu.

Posunovanie sa vykonáva na zníženie ischémie myokardu, na odstránenie angíny, na zlepšenie troficia myokardu - na zásobovanie živinami, na okysličovanie.

Priradenie posunovania, ak je zistené:

 • zhoršená priechodnosť ľavého kmeňa koronárnej artérie;
 • viacnásobné zúženie koronárnych ciev v distálnych (distálnych) oblastiach;
 • zhoršený koronárny prietok krvi v kombinácii s aneuryzmou ľavej komory alebo poruchami srdcových chlopní;
 • neúčinnosť angioplastiky, stentovanie.

Rozsiahle lézie v srdci sa vyvíjajú po infarkte myokardu, čo spôsobuje, že koronárny bypass je najlepším spôsobom, ako pomôcť vyriešiť problém obnovenia krvného obehu po útoku a takýto zásah by sa mal uskutočniť čo najskôr.

Pacient je hospitalizovaný 5-7 dní pred operáciou bypassu. Počas týchto dní absolvuje úplné vyšetrenie, ovláda techniky hlbokého dýchania a kašeľ, ktoré sú potrebné počas obdobia zotavenia.

štatistika

Existuje 30-ročná skúsenosť s pozorovaním pacientov, ktorí prešli takým chirurgickým zákrokom ako operácia srdcového by-passu a štatistické údaje o tom, koľko ľudí žije po CABG, čo ovplyvňuje prežitie a aké komplikácie môže tento zásah spôsobiť.

 • Prežitie po posunovaní je
  • 10-ročná - 77%;
  • 20-ročná - 40%;
  • 30-ročná - 15%.
 • Smrtelnosť Aksh
  • v plánovanom správaní - 0,2%;
  • s naliehavým správaním - 7%;
 • komplikácie
  • perioperačný infarkt myokardu (na operačnom stole - bezprostredne pred operáciou, počas, po nej) - s plánovanou operáciou 0,9%;
  • encefalopatia (vaskulárna porucha mozgu):
   • plánované činnosti - 1,9%
   • naliehavé - 7%.

Podľa štatistík po operácii bypassu srdca ľudia žijú do veku 90 rokov alebo viac a podľa recenzií bývalých pacientov sa necítia horšie ako ich rovesníci, ktorí neboli vystavení AKSH.

Koľko je operácia bypassu koronárnej artérie v Moskve:

 • primárna chirurgia
  • AKSH s umelým prekrvením (IR) - od 29 500 do 735 000 rubľov;
  • AKSH bez použitia IR - od 29500 do 590000 rubľov;
 • opakoval Aksh - od 165 000 do 780000 rubľov.

V Nemecku sa operácia bypassu koronárnej artérie uskutočňuje od roku 1964 ako najúčinnejší spôsob, ako dostať pacienta späť do plného aktívneho života. Operácia bypassu koronárnej artérie je vysokokvalitná, nákladná intervencia.

Operácia srdcového obtoku skracuje rehabilitačné obdobie, ale jeho náklady sú pomerne vysoké, a takáto intervencia bude stáť 20 000 - 30 000 eur, čo je potrebné doplniť o 4 000 eur - ide o cenu predbežného vyšetrenia.

Metódy posunovania

Hlavné metódy bypassu koronárnych artérií zahŕňajú:

 • kardioplegiu - súbor opatrení na podporu života tela - umelé srdcové zariadenie (AIS) a umelé vetranie (IV).
 • operácia srdca - endoskopická intervencia;
  • AKSH s použitím IR;
  • CABB bez IR.

Otvorený bypass srdca

Pri obídení otvoreného srdca po zavedení pacienta do hlbokého spánku vykonajte operáciu:

 • urobte rez na koži nad hrudnou kosťou;
 • pomocou chirurgických nástrojov získať prístup k myokardu;
 • pripojte zariadenie, ktoré zabezpečuje krvný obeh a dýchanie v tele;
 • potom zastavte myokard na extrémne opatrne šiť skrat ku koronárnej artérii;
 • pomocou elektrického impulzu je srdcový sval nútený znovu kontrahovať;
 • IV, zariadenia AIS sa odpojí až po obnovení sínusového rytmu srdca;
 • rana na hrudníku je šitá, je dočasne inštalovaná drenážna trubica.

Postoperačné šitie na hrudníku sa úplne liečí po 3, 5 mesiacoch. Pred týmto časom nie je možné vykonať náhle pohyby, aby sa umožnilo stlačenie hrudnej kosti.

Prevádzka na pracovnom srdci

Menej traumatické pre posunovanie tela, ktoré nevyžaduje otvorenie hrudníka:

 • Aksh na biť srdce;
 • minimálne invazívne CABG.

Pri vykonávaní týchto endoskopických operácií sa nevyžaduje použitie IA, AIS. Počas zákroku sa nevykonáva žiadna zástava srdca pri podávaní výhybiek. Nástroje na endoskopickú intervenciu sa vkladajú cez malé rezy v hrudnej stene v medzikontálnom priestore. Navíjač je zavedený prostredníctvom mini-prístupu, čím sa znižuje kontraktilná aktivita srdca.

Aby bol postup podania úspešný, použite mechanické zariadenia, ktoré zachytávajú a imobilizujú miesto, kde sa zásah vykonáva. Manipulácia trvá 1-2 hodiny a pacient môže byť po týždni prepustený domov.

Výhody posunu z mini-prístupu zahŕňajú nízku invazívnosť, pretože integrita kostí nie je zlomená a je možné ju vykonať bez použitia kardiopulmonálneho bypassového systému. Štatistiky ukazujú, že po šiestich mesiacoch po posunovaní pomocou IR je pozorovanie poklesu inteligencie pozorované u 24% pacientov.

rehabilitácia

Po operácii sa pacient presunie na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa srdce monitoruje na požadovaný čas. S priaznivým pooperačným zotavením v priebehu 3-4 dní sa pacient premiestni z intenzívnej starostlivosti na oddelenie.

Po operácii s otvoreným srdcom sa vyžaduje dlhá rehabilitácia. Okrem toho chirurgia srdcového by-passu eliminuje účinky aterosklerózy a nie príčinou zhoršenia toku krvi v cievach, ktoré kŕmia srdce.

To znamená, že pre úspešné zotavenie po operácii potrebujete:

 • celoživotné diéty;
 • úplné zastavenie fajčenia;
 • výnimka z vlastnej liečby;
 • ľahká práca;
 • uskutočniteľná fyzická námaha, prechádzky - denne prekonať pokojným tempom 1-2 km.

Po operácii by pacienti mali užívať denne:

 • aspirín na zníženie rizika tvorby krvných zrazenín - Cardiomagnyl;
 • statíny na kontrolu cholesterolu - Zokor;
 • beta blokátory na reguláciu srdcového rytmu - Concor;
 • ACE inhibítory - enalopril.

Po posunovaní je potrebné neustále monitorovať:

 • krvný tlak - by mal byť v priemere asi 140/90 mm Hg. v.;
 • celkový cholesterol - nesmie presiahnuť 4,5 mmol / l;
 • hmotnosť musí zodpovedať vzoru - posledné dve číslice výšky (cm) mínus 10% z posledných dvoch číslic výšky (v cm).

účinky

Je ťažké ani pre skúseného lekára predpovedať, ako dlho pacient bude žiť po posunu na otvorenom srdci, ale v priemere žije po prvom CABG po dobu 17,5 rokov. Prežitie závisí aj od stavu skratu, ktorý sa musí v priemere nahradiť po približne 10 rokoch, ak sa artéria používa ako skrat.

Dôsledkom srdcovej chirurgie môže byť:

 • komplikácie kardiovaskulárneho systému:
  • zlyhanie srdca;
  • zápal žíl;
  • arytmie;
 • nekardiálne komplikácie:
  • zápal pľúc;
  • proces lepidla v hrudníku;
  • infekcie;
  • zlyhanie obličiek;
  • pľúcna insuficiencia.

U 4 až 8% pacientov podstupujúcich by-passovú chirurgiu sa pozorovali recidívy koronárnych ochorení srdca v prvom pooperačnom období. Exacerbácie sa vyskytujú v dôsledku nedostatku priechodnosti (oklúzie) v mieste posunovania.

Najčastejšie dochádza k oklúzii počas inštalácie autovražedných výhybiek, u arteriálnych skratiek je menej pravdepodobné, že prejdú oklúziou. 50% autovražedných výhybiek podlieha oklúzii po 10 rokoch. Arteriálne skraty udržujú priepustnosť 10-15 rokov.

Podľa štatistík chirurgia bypassu koronárnej artérie významne zlepšuje kvalitu života. Symptómy aterosklerózy sa neobjavujú u 85% operovaných pacientov.

Posunovanie: popis hlavných typov operácií

Ide o špeciálny druh operácie, ktorej cieľom je vytvoriť cestu cievneho bypassu, aby sa vynechala upchatá oblasť a obnovil sa normálny prietok krvi do orgánov a tkanív.

Včasný obtok umožňuje zabrániť mozgovému infarktu, ktorý môže byť vyvolaný smrťou neurónov v dôsledku nedostatočného množstva živín pretekajúcich krvou.

Posunovanie vám umožňuje vyriešiť dve hlavné úlohy - bojovať proti obezite alebo obnoviť krvný obeh, obísť oblasť, kde boli nádoby poškodené z jedného alebo druhého dôvodu.

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii.

Na obnovenie prekážky krvného obehu pri novom "cievnom" plameňi sa vyberá špecifická oblasť inej cievy - zvyčajne sa na také účely používajú hrudné tepny alebo žily stehna.

Odstránenie časti nádoby pre bočný posúvač nemá vplyv na krvný obeh v oblasti, kde sa materiál odobral.

Potom na nádobe, ktorá vedie krv namiesto poškodeného, ​​urobte špeciálny rez - tu sa vloží skrat a zapadne ho do nádoby. Po ukončení procedúry musí pacient podstúpiť niekoľko vyšetrení, aby sa zabezpečila plná funkcia skratu.

Existujú tri hlavné typy posunu: obnovenie toku krvi v srdci, mozgu a žalúdku. Ďalej tieto typy považujeme za trochu viac.

 1. Posun krvných ciev srdca
  Srdcové posuny sa nazývajú aj koronárne. Čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie? Pri tejto operácii sa obnoví prietok krvi do srdca, čím sa obíde zúžení koronárnej cievy. Koronárne tepny prispievajú k dodávaniu kyslíka do srdcového svalu: pri poruche činnosti tohto typu cievy je tiež narušený proces dodávania kyslíka. Pri koronárnych artériových bypassových transplantáciách sa najčastejšie vyberá hrudná tepna. Počet vložených výhybiek závisí od počtu plavidiel, v ktorých došlo k zúženiu.
 2. Žalúdočný bypass
  Úloha posunutia žalúdka je úplne iná ako posun srdca - pomoc pri korekcii hmotnosti. Žalúdok je rozdelený na dve časti, z ktorých jedna sa spája s tenkým črevom. Takže časť tela nie je zapojená do procesu trávenia, takže človek má príležitosť zbaviť sa ďalších kilogramov.
 3. Obchádzka mozgovej artérie
  Tento typ posunovania slúži na stabilizáciu krvného obehu v mozgu. Rovnako ako pri posúvaní ciev srdca je krvný obeh presmerovaný tak, aby obchádza tepnu, ktorá už nemôže dodávať potrebné množstvo krvi do mozgu.

Čo je posun srdca a krvných ciev: AKSH srdca po infarkte a kontraindikáciách

Čo je obtok srdca a krvných ciev? Pomocou chirurgického zákroku je možné vytvoriť nový krvný obeh, ktorý umožní úplné obnovenie krvného obehu srdcového svalu.

Pomocou posunovania môžete:

 • výrazne znížiť počet úderov, alebo sa dokonca zbaviť;
 • znížiť riziko vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení a v dôsledku toho zvýšiť dĺžku života;
 • zabrániť infarktu myokardu.

Čo je srdcový bypass po infarkte? Toto je obnovenie prietoku krvi v oblasti, kde sú krvné cievy poškodené v dôsledku infarktu. Príčinou srdcového záchvatu je prekrytie artérie v dôsledku vytvorenia aterosklerotického plaku.

Myokard nedostáva dostatok kyslíka, takže na srdcový sval sa objaví mŕtve miesto. Ak je tento proces diagnostikovaný včas, mŕtva oblasť sa zmení na jazvu, ktorá slúži ako spojovací kanál pre nový prietok krvi skratom, avšak sú pomerne časté prípady, keď smrť srdcového svalu nie je zistená včas a osoba zomiera.

V modernej medicíne existujú tri hlavné skupiny indikácií pre srdcovú a cievnu bypass:

 • Prvou skupinou je ischemický myokard alebo angína, ktorá nereaguje na lieky. Spravidla táto skupina zahŕňa pacientov, ktorí trpia akútnou ischémiou v dôsledku stentovania alebo angioplastiky, čo nepomohlo zbaviť sa choroby; pacienti s pľúcnym edémom spôsobeným ischémiou; pacientov s ostro pozitívnym záťažovým testom v predvečer plánovanej operácie.
 • Druhou skupinou je prítomnosť angíny pectoris alebo žiaruvzdornej ischémie, pri ktorej operácia bypassu umožňuje udržiavať funkciu ľavej srdcovej komory srdca a tiež významne znižovať riziko ischémie myokardu. Patria sem pacienti so stenózou artérií a koronárnych ciev srdca (z 50% stenózy), rovnako ako lézie koronárnych ciev s možným vývojom ischémie.
 • Tretia skupina - potreba posunu ako pomocnej operácie pred hlavnou operáciou srdca. Zvyčajne sa pred chirurgickým zákrokom na srdcových chlopniach vyžaduje chirurgický bypass kvôli komplikovanej ischémii myokardu, koronárnym anomáliám (so značným rizikom náhlej smrti).

Napriek významnej úlohe posunu pri obnove toku ľudskej krvi existujú určité indikácie pre túto operáciu.

Posunovanie sa nedá vykonať, ak:

 • sú postihnuté všetky koronárne tepny pacienta (difúzna lézia);
 • ľavá komora postihnutá zjazveniami;
 • zistenia kongestívneho zlyhania srdca;
 • chronické ochorenia pľúc nespecifického typu;
 • zlyhanie obličiek;
 • onkologické ochorenia.

Niekedy sa kontraindikáciou nazýva mladý alebo starý pacient. Avšak, ak okrem veku neexistujú žiadne kontraindikácie pre posun, potom s cieľom zachrániť život, chirurgická intervencia sa napriek tomu vykoná.

Operácia bypassu koronárnej artérie: operácia a ako dlho žije kyslík po CABG

Operácia koronárnej artériovej bypassovej operácie môže mať niekoľko typov.

 • Prvým typom je srdcový bypass s vytvorením kardiopulmonálneho bypassu a kardioplegie.
 • Druhým typom je AKSH na pokračujúcom srdci bez umelého prietoku krvi.
 • Tretí typ srdcovej chirurgie CABG pracuje s pracovným srdcom as umelým prietokom krvi.

Operácia CABG sa môže uskutočňovať s umelou cirkuláciou alebo bez nej. Nie je potrebné sa obávať, bez udržania krvného obehu, srdce sa nezastaví umelo. Orgán je pripevnený tak, že práca na stláčaných koronárnych artériách sa vykonáva bez rušenia, pretože je potrebná maximálna presnosť a opatrnosť.

Operácia bypassu koronárnej artérie bez zachovania umelého prietoku krvi má svoje výhody:

 • krvné bunky nebudú poškodené;
 • operácia bude trvať menej času;
 • rehabilitácia je rýchlejšia;
 • nie sú žiadne komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v dôsledku umelého prietoku krvi.

CABG srdcová chirurgia vám umožňuje žiť celý život po mnoho rokov po operácii.

Priemerná dĺžka života bude závisieť od dvoch hlavných faktorov:

 • z materiálu, z ktorého bol odobraný skrat. Niekoľko štúdií dokazuje, že šunka z femorálnej žily po dobu 10 rokov po operácii nie je zablokovaná v 65% prípadov a výpadok z artérie predlaktia v 90% prípadov;
 • zo zodpovednosti samotného pacienta: ako starostlivo sa vykonávajú odporúčania na zotavenie po operácii, či sa strava zmenila, či sa zanechali zlé návyky atď.

Srdcové posuny: ako dlho trvá operácia, príprava, hlavné fázy a možné komplikácie

Pred operáciou CABS musíte vykonať špeciálne prípravné postupy.

Po prvé, pred operáciou sa posledné jedlo uskutočňuje večer: jedlo by malo byť ľahké, sprevádzané pitnou vodou bez obsahu uhličitanu. V oblastiach, kde sa budú vytvárať rezy a bariérové ​​oplotenie, by mali byť vlasy starostlivo oholené. Pred chirurgickým zákrokom sa črevá vyčistia. Potrebné lieky sa užívajú ihneď po večeri.

V predvečer operácie (zvyčajne deň predtým) prevádzkový chirurg oznámi podrobnosti operácie bypassu a vyšetrí pacienta.

Špecialista na respiračnú gymnastiku hovorí o špeciálnych cvičeniach, ktoré sa po operácii musia vykonať, aby sa urýchlila rehabilitácia, takže sa ich musíte vopred naučiť. Je potrebné odovzdať osobné veci zdravotnej sestre na dočasné uskladnenie.

Etapy

V prvej fáze operácie CASH anesteziológ vstrekuje do pacientovej žily špeciálny prípravok, aby zaspal. Do trachey sa vloží rúrka, ktorá vám umožňuje kontrolovať dýchacie procesy počas operácie. Sonda vložená do žalúdka zabraňuje možnému vysunutiu žalúdka do pľúc.

V ďalšej fáze sa odhalí hrudník pacienta, ktorý poskytuje potrebný prístup do oblasti operácie.

V tretej fáze sa srdce pacienta zastaví a spojí sa s umelým krvným obehom.

Počas pripojenia umelého prietoku krvi, druhý chirurg odstráni šunku z druhej nádoby (alebo žily) pacienta.

Šmýkadlo je vložené tak, aby krvný obeh, ktorý obišiel poškodenú oblasť, umožnil plne zabezpečiť tok živín do srdca.

Po obnovení práce srdca, chirurgovia kontrolujú výkon skratu. Potom sa dutina hrudníka šiť. Pacient je odvezený na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Ako dlho trvá operácia bypassu srdca? Proces bežne trvá od 3 do 6 hodín, ale je možné ďalšie trvanie operácie. Trvanie závisí od počtu skratiek, individuálnych charakteristík pacienta, skúseností lekára atď.

Môžete požiadať lekára o očakávané trvanie operácie, ale presné trvanie tohto procesu budete môcť povedať až po ukončení.

Pravidelne sa objavia možné komplikácie po vyčerpaní pacienta.

Tieto prípady sú zriedkavé, ale okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete tieto príznaky:

 • pooperačná jazva je sčervenaná, vychádza z nej výtok (farba vypúšťania nie je dôležitá, pretože samotné vypúšťanie by v zásade nemalo existovať);
 • vysoká horúčka;
 • triaška;
 • ťažká únava a dýchavičnosť bez zjavného dôvodu;
 • rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • výrazná zmena impulzu.

Hlavná vec - nemusíte paniku, ak si všimnete jedného alebo viacerých symptómov v sebe. Je možné, že tieto príznaky sú normálne únava alebo vírusové ochorenie. Na určenie presnej diagnózy môže byť len lekár.

Operácia bypassu koronárnych artérií: život, liečba a diéta po operácii bypassu koronárnej artérie

Okamžite po ukončení operácie pri by-passovej chirurgii koronárnej artérie sa pacient odviezol na jednotku intenzívnej starostlivosti. Po určitom čase po chirurgickom zákroku anestézia pokračuje vo svojom pôsobení, takže končatiny pacienta sú fixované tak, aby nekontrolovaný pohyb nepoškodil človeka.

Dýchanie je podporované špeciálnym zariadením: spravidla je prvý deň po operácii vypnuté, pretože pacient sa môže dýchať. K telu sú tiež pripojené špeciálne katétre a elektródy.

Celkom normálna reakcia na vykonanú operáciu je zvýšenie telesnej teploty, ktoré môže trvať týždeň.

Veľké potenie v tomto prípade by nemalo vystrašiť pacienta.

Ak chcete urýchliť zotavenie, ak sa vykonáva operácia bypassu koronárnej artérie, je potrebné naučiť sa ako vykonávať špeciálne dýchacie cvičenia, ktoré umožnia obnoviť účinnosť pľúc po operácii.

Je tiež potrebné stimulovať vykašliavanie, aby sa stimulovalo vylučovanie tajomstva do pľúc, a preto ich rýchlejšie obnoviť.

Prvýkrát po operácii bude musieť nosiť korzet na hrudi. Môžete spať na vašej strane a otočiť sa až po tom, čo to lekár povolil.

Po operácii môže nastať bolesť, ale nie silná. Tieto bolesti sú spôsobené na mieste, kde bol urobený rez do vložky, pretože toto miesto je hojenie. Pri výbere pohodlnej pozície od bolesti sa môžete zbaviť.

Ak máte ťažké bolesti, okamžite sa poraďte s lekárom. Úplné zotavenie po operácii bypassu koronárnej artérie nastane až po niekoľkých mesiacoch, takže nepríjemné pocity môžu pretrvávať dlhú dobu.

Štepy sú odstránené z rany v deň 8 alebo 9 po operácii. Vyhoďte pacienta po 14-16 dňoch v nemocnici.

Často sú prípady, kedy pacienti chcú zostať v nemocnici ešte niekoľko dní, pretože sa domnievajú, že proces rehabilitácie v zdravotníckom zariadení ešte neskončil.

Nemusíte sa obávať: lekár presne vie, kedy je čas vyliečiť pacienta na zotavenie doma.

Život po

Motto každého človeka, ktorý prešiel operáciou bypassu koronárnej artérie, by mal byť fráza: "Moderácia vo všetkom".

Aby ste sa zotavili z posunu, musíte užívať liek. Lieky by mali byť iba tie, ktoré odporúča lekár.

Ak potrebujete užívať lieky na boj proti iným ochoreniam, informujte o tom svojho lekára: je možné, že niektoré z predpísaných liekov nemožno kombinovať s pacientom, ktorí už užívali lieky.

Ak fajčíte pred operáciou, musíte na tento zvyk zabudnúť navždy: fajčenie výrazne zvyšuje riziko opakovania bypassu. Ak chcete bojovať s touto závislosťou, prestanete fajčiť pred operáciou: namiesto toho, aby ste prerušili prerušenie dymu, pite vodu alebo lepte náplasť nikotínu (ale po chirurgickom zákroku ju nemôžete lepiť).

Často, u pacientov, ktorí zažili skrat, sa zdá, že oživenie je príliš pomalé. Ak tento pocit neopustí, mali by ste sa poradiť s lekárom. Avšak spravidla to nemá vážnu príčinu vzrušenia.

Špeciálne kardio-reumatologické sanatóriá pomáhajú pri zotavení po posunovaní. Kurz liečby v týchto inštitúciách sa pohybuje od štyroch do ôsmich týždňov. Najlepšie je podstúpiť ošetrenie v sanatóriu s frekvenciou výletov raz za rok.

Strave. Po operácii bypassu koronárnej artérie sa bude vyžadovať náprava celého životného štýlu pacienta vrátane výživy. Strava bude musieť znížiť množstvo konzumovanej soli, cukru a tuku.

Pri zneužívaní nebezpečných výrobkov narastá riziko opakovaného výskytu situácie, ale už s výplňami - prietok krvi v nich môže spôsobiť, že cholesterol vytvorený na stenách je ťažký. Musíte ovládať svoju váhu.

Operácia na obchádzanie srdca nie je v medicínskej praxi špecifická. Môžete požiadať o recenziu o lekároch od priateľov, ktorí prešli týmto postupom, alebo si môžete prečítať recenzie na webe. Spravidla postup funguje dobre. Stupeň zotavenia a zotavenie pacienta do značnej miery závisí od účinkov pacienta.

Operácia bypassu koronárnej artérie (CABG): indikácie, vedenie, rehabilitácia

Koronárne artérie sú cievy vychádzajúce z aorty do srdca a podávanie srdcového svalu. V prípade ukladania plakov na ich vnútornú stenu a klinicky významného prekrývania ich lúmenu môže byť prietok krvi do myokardu obnovený pomocou stentingu alebo bypassu koronárnej artérie (CABG). V druhom prípade je pri operácii privádzaný skrat (bypass) do koronárnych artérií, čím sa vynechá zóna oklúzie tepny, čím sa obnoví zhoršený prietok krvi a srdcový sval dostáva dostatočný objem krvi. Ako prepojenie medzi koronárnou artériou a aortou sa spravidla používa vnútorná hrudná alebo radiálna artéria, ako aj saphenózna žila dolnej končatiny. Vnútorná hrudná tepna je považovaná za najfiziologickejší automatický skrat a jej únavnosť je extrémne nízka a funguje sa ako skratka po desaťročia.

Takáto operácia má nasledovné pozitívne aspekty - zvýšenie priemernej dĺžky života u pacientov s ischémiou myokardu, zníženie rizika infarktu myokardu, zlepšenie kvality života, zvýšenie tolerancie na cvičenie, zníženie potreby užívania nitroglycerínu, ktoré pacientom často veľmi zle toleruje. Čo sa týka koronárneho bypassu, leví podiel pacientov reaguje viac ako dobre, pretože prakticky nie sú narušené bolesťami na hrudníku, dokonca aj s výrazným zaťažením; nie je potrebná stála prítomnosť nitroglycerínu vo vrecku; zmiznú obavy z infarktu a smrti, ako aj iné psychologické nuansy charakteristické pre osoby s angínou.

Indikácie na operáciu

Indikácie pre CABG sú zistené nielen klinickými príznakmi (frekvencia, trvanie a intenzita bolesti na hrudníku, prítomnosť infarktu myokardu alebo riziko akútneho srdcového infarktu, znížená kontraktilná funkcia ľavej komory podľa echokardiografie), ale aj podľa výsledkov získaných počas koronárnej angiografie (CAG ) - invazívna diagnostická metóda so zavedením látky rádioaktívneho žiarenia do lumen koronárnych artérií, čo najpresnejšie ukazuje miesto oklúzie tepny.

Hlavné indikácie zistené počas koronárnej angiografie sú nasledovné:

 • Ľavá koronárna artéria je nepriechodná viac ako 50% jej lúmenu,
 • Všetky koronárne artérie sú nepriechodné viac ako 70%
 • Stenóza (zúženie) troch koronárnych artérií, ktoré sa klinicky prejavujú záchvatmi angíny.

Klinické indikácie pre AKSH:

 1. Stabilná angina pectoris s 3-4 funkčnými triedami, zle podliehajúca farmakoterapii (opakované záchvaty bolesti hrudníka počas dňa, ktoré nie sú zastavené použitím krátkych a / alebo dlhodobo pôsobiacich nitrátov)
 2. Akútny koronárny syndróm, ktorý sa môže zastaviť v štádiu nestabilnej angíny alebo sa vyvinie na akútny infarkt myokardu s alebo bez zvýšenia segmentu ST na EKG (s veľkým ohniskom alebo s malým ohniskom)
 3. Akútny infarkt myokardu najneskôr do 4 až 6 hodín od začiatku nestabilného bolestivého záchvatu,
 4. Znížená tolerancia na cvičenie, zistená pri testoch nakladania - skúška bežeckého pásu, ergometria bicykla,
 5. Bola hlásená ťažká bezbolestná ischémia počas denného monitorovania krvného tlaku a EKG na Holteri,
 6. Potreba operácie u pacientov so srdcovými defektmi a sprievodnou ischémiou myokardu.

kontraindikácie

Kontraindikácie pri operácii bypassu zahŕňajú:

 • Zníženie kontraktilnej funkcie ľavej komory, ktorá sa stanovuje podľa echokardiografie ako zníženie ejekčnej frakcie (EF) o menej ako 30-40%
 • Celkový vážny stav pacienta v dôsledku konečnej štádia renálnej alebo hepatálnej insuficiencie, akútnej mozgovej príhody, pľúcnych ochorení, rakoviny,
 • Difúzna lézia všetkých koronárnych artérií (keď sa plaky ukladajú po celej nádobe a nie je možné zaviesť skrat, pretože v tepne nie je žiadna neovplyvnená oblasť)
 • Ťažké srdcové zlyhanie.

Príprava na operáciu

Operácia bypassu sa môže vykonávať rutinne alebo núdzovo. Ak pacient vstúpi do oddelenia cievneho alebo srdcového chirurgického zákroku s akútnym infarktom myokardu, ihneď po krátkom predoperačnom príprave sa vykoná koronarografia, ktorá sa môže rozšíriť pred operáciou stentu alebo bypassu. V tomto prípade sa vykonávajú iba tie najdôležitejšie testy - stanovenie krvnej skupiny a systému zrážania krvi, ako aj dynamika EKG.

V prípade plánovaného prijatia pacienta s myokardiálnou ischémiou do nemocnice sa vykoná úplné vyšetrenie:

 1. EKG,
 2. Echokardioskopia (ultrazvuk srdca),
 3. Radiografia hrudníka,
 4. Všeobecné klinické vyšetrenia krvi a moču,
 5. Biochemický krvný test s definíciou koagulácie krvi,
 6. Testy na syfilis, vírusovú hepatitídu, infekciu HIV,
 7. Koronárna angiografia.

Ako funguje táto operácia?

Po predoperačnej príprave, ktorá zahŕňa intravenózne podanie sedatív a trankvilizérov (fenobarbital, fenazepam atď.), Aby sa dosiahol najlepší účinok z anestézie, je pacient odvezený do operačnej miestnosti, kde bude operácia vykonaná v priebehu nasledujúcich 4-6 hodín.

Posunovanie sa vykonáva vždy pod všeobecnou anestézou. Predtým bol operatívny prístup vykonávaný pomocou sternotómie - disekcie hrudnej kosti, v poslednej dobe sa čoraz viac vykonávajú operácie z mini-prístupu v interkostálnom priestore doľava v projekcii srdca.

Vo väčšine prípadov je srdce počas operácie spojené so srdcovo-pľúcnym strojom (AIC), ktorý počas tohto časového obdobia prechádza krvou cez telo namiesto srdca. Je tiež možné vykonať posun na pracovnom srdci bez pripojenia AIC.

Po zovretí aorty (zvyčajne 60 minút) a pripojení srdca k zariadeniu (vo väčšine prípadov na hodinu a pol), chirurg vyberie plavidlo, ktoré bude skratom a vedie ho do postihnutej koronárnej artérie, lemuje druhý koniec aorty. To znamená, že prietok krvi do koronárnych artérií sa uskutoční z aorty, čím sa vynechá oblasť, v ktorej je plaketa umiestnená. Môže sa vyskytnúť niekoľko posunov - od dvoch do piatich, v závislosti od počtu postihnutých tepien.

Po tom, ako boli všetky šunky prešité na správnych miestach, na okraji hrudnej kosti sa nanášajú kovové drôtené pletivá, šijacia mäkká tkanina a aplikuje sa aseptický obväz. Odtok je tiež zobrazený, pozdĺž ktorého tečie hemoragická (krvavá) tekutina z perikardiálnej dutiny. Po 7-10 dňoch, v závislosti od rýchlosti hojenia pooperačnej rany, sa môžu odstrániť švy a bandáž. Počas tohto obdobia sa vykonávajú denné obväzy.

Koľko je operácia bypassu?

Prevádzka CABG sa týka vysoko technickej zdravotnej starostlivosti, takže jej náklady sú pomerne vysoké.

V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú podľa kvót pridelených z regionálneho a federálneho rozpočtu, ak sa plánovaná operácia uskutoční u ľudí s ischemickou chorobou srdca a angíny, ako aj bezplatne podľa politík OMS, ak sa operácia urýchlene uskutoční u pacientov s akútnym infarktom myokardu.

Kvôli získaniu kvóty musí byť pacient sledovaný vyšetrovacími metódami potvrdzujúcimi potrebu chirurgického zákroku (EKG, koronárna angiografia, ultrazvuk srdca atď.) S podporou odporúčania kardiologa a kardiologa. Čakanie na kvóty môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov.

Ak pacient nemá v úmysle očakávať kvóty a môže si dovoliť operáciu za platenú službu, môže sa obrátiť na ktorýkoľvek štát (v Rusku) alebo súkromnú (zahraničnú) kliniku vykonávajúcu takéto operácie. Približné náklady na posun sú od 45 tisíc rubľov. pre veľmi prevádzkové zásahy bez nákladov na spotrebný materiál až 200 tisíc rubľov. s nákladmi na materiály. Pri kĺbových protézových srdcových chlopniach s posunom je cena 120 až 500 tisíc rubľov. v závislosti od počtu ventilov a výhybiek.

komplikácie

Postoperačné komplikácie sa môžu vyvinúť zo srdca a iných orgánov. V skorom pooperačnom období sú srdcové komplikácie reprezentované akútnou perioperačnou nekrózou myokardu, ktorá sa môže vyvinúť na akútny infarkt myokardu. Rizikové faktory pre srdcový záchvat sú hlavne v čase fungovania srdcového a pľúcneho stroja - čím dlhšie srdce nespôsobuje kontraktilnú funkciu počas operácie, tým väčšie je riziko poškodenia myokardu. Pooperačný srdcový záchvat sa rozvíja v 2-5% prípadov.

Komplikácie z iných orgánov a systémov sú zriedkavé a sú determinované vekom pacienta, ako aj prítomnosťou chronických ochorení. Komplikácie zahŕňajú akútne zlyhanie srdca, mozgovú príhodu, exacerbáciu bronchiálnej astmy, dekompenzáciu diabetes mellitus atď. Prevenciou výskytu takýchto stavov je kompletné vyšetrenie pred chirurgickým bypassom a komplexná príprava pacienta na operáciu s korekciou funkcie vnútorných orgánov.

Životný štýl po operácii

Pooperačná rana sa začne uzdravovať do 7-10 dní po posunovaní. Sternum, ktorý je kost, sa oveľa neskôr uzdravuje - 5-6 mesiacov po operácii.

V počiatočnom pooperačnom období sa s pacientom uskutočňujú rehabilitačné opatrenia. Patria medzi ne:

 • Diétne jedlá,
 • Respiračná gymnastika - pacientovi je ponúknutý druh balónika, nafúknutie ktorého pacientom narovnáva pľúca, čo zabraňuje vzniku žilovej staze v ňom,
 • Fyzická gymnastika, najprv ležať v posteli a potom kráčať pozdĺž chodby - v súčasnosti pacienti majú tendenciu aktivovať čo najskôr, ak nie sú kontraindikované z dôvodu všeobecnej závažnosti ochorenia, aby sa zabránilo stasu krvi v žilách a tromboembolickým komplikáciám.

V neskorom pooperačnom období (po vyprázdnení a následne) sa vykonávajú cvičenia odporúčané fyzioterapeutom (lekár pre cvičenie), ktoré posilňujú a trénujú srdcové svaly a krvné cievy. Tiež pacient na rehabilitáciu musí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré zahŕňajú:

 1. Kompletné zastavenie fajčenia a pitia alkoholu,
 2. Súlad so základmi zdravého stravovania - vylúčenie tučných, vyprážaných, korenených, slaných jedál, väčšia spotreba čerstvej zeleniny a ovocia, mliečne výrobky, chudé mäso a ryby,
 3. Adekvátna fyzická aktivita - chôdza, ľahké ranné cvičenia,
 4. Dosiahnutie cieľovej hladiny krvného tlaku, vykonávaného pomocou antihypertenzívnych liekov.

Zbavenie invalidít

Po operácii srdcového by-passu sa dočasná invalidita (podľa zoznamu chorých) vydáva na obdobie až štyroch mesiacov. Následne sú pacienti poslaní na ITU (lekárske a sociálne poradenstvo), počas ktorých sa rozhodne prideliť pacientovi určitú skupinu zdravotného postihnutia.

Skupina III je určená pacientom s nekomplikovaným pooperačným obdobím as 1-2 druhmi anginy pectoris, ako aj so srdcovým zlyhaním alebo bez neho. Práca v oblasti povolaní, ktoré nepredstavujú hrozbu pre činnosť srdca pacienta, je povolená. Zakázané povolania zahŕňajú prácu vo výške, s toxickými látkami, v teréne, povolanie vodiča.

Skupina II je určená pacientom so zložitým pooperačným obdobím.

Skupina I je priradená ľuďom s ťažkým chronickým srdcovým zlyhaním vyžadujúcim starostlivosť o neoprávnené osoby.

výhľad

Prognóza po posunu je určená viacerými ukazovateľmi, ako sú:

 • Dĺžka trvania operácie spojky. Použitie vnútornej hrudnej tepny sa považuje za najdlhšie, pretože životaschopnosť je stanovená päť rokov po operácii u viac ako 90% pacientov. Rovnaké dobré výsledky sa pozorujú pri použití radiálnej artérie. Väčšia saphenózna žila má nižšiu odolnosť proti opotrebovaniu a životaschopnosť anastomózy po 5 rokoch sa pozoruje u menej ako 60% pacientov.
 • Riziko infarktu myokardu je iba 5% v prvých piatich rokoch po operácii.
 • Riziko náhlej srdcovej smrti sa zníži na 3% v prvých 10 rokoch po operácii.
 • Tolerancia cvičenia sa zlepšuje, frekvencia záchvatov angíny sa znižuje a u väčšiny pacientov (približne 60%) sa angina pectoris nevracia vôbec.
 • Štatistika úmrtnosti - pooperačná mortalita je 1-5%. Rizikové faktory zahŕňajú predoperačné (vek, počet srdcových záchvatov, oblasť ischémie myokardu, počet postihnutých tepien, anatomické znaky koronárnych artérií pred intervenciou) a pooperačné (charakter použitého búchadla a čas kardiopulmonálneho bypassu).

Na základe vyššie uvedeného je potrebné poznamenať, že chirurgia CABG je vynikajúcou alternatívou k dlhodobej liečbe koronárnych ochorení a angíny, pretože významne znižuje riziko infarktu myokardu a riziko náhlej srdcovej smrti a tiež výrazne zlepšuje kvalitu života pacienta. Takže vo väčšine prípadov chirurgických zákrokov je prognóza priaznivá a pacienti žijú po operácii bypassu srdca už viac ako 10 rokov.

Chirurgia pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnych artérií: život pred a po

Operácia srdcového bypassu je operácia, ktorá je predpísaná na koronárne ochorenie srdca. Keď v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov v tepnách, ktoré dodávajú krv do srdca, sa lúmen zužuje (stenóza), ohrozuje pacienta s najvážnejšími dôsledkami. Faktom je, že ak je prívod krvi do srdcového svalu narušený, myokard zastaví dostať dostatok krvi na normálnu prevádzku a to nakoniec vedie k jeho oslabeniu a poškodeniu. Počas fyzickej aktivity má pacient bolesť za stenom (angína). Okrem toho s nedostatkom krvného zásobenia môže dôjsť k úmrtiu oblasti srdcového svalu - infarktu myokardu.

Zo všetkých ochorení srdca je najčastejšou patológiou ischemická choroba srdca (CHD). Je to vrah číslo jedna, ktorý neuprednostňuje ani mužov, ani ženy. Zhoršený prívod krvi do myokardu v dôsledku zablokovania koronárnych ciev vedie k infarktu, čo spôsobuje závažné komplikácie, dokonca smrteľné následky... Najčastejšie sa choroba vyskytuje po 50 rokoch a postihuje hlavne mužov.

V prípade CHD na prevenciu srdcového záchvatu a na elimináciu jeho účinkov, ak pri konzervatívnej liečbe nedosiahli pozitívny účinok, je pacientovi predpísaná operácia bypassu koronárnej artérie (CABG), čo je najradikálnejšia, ale zároveň aj najvhodnejšia cesta k obnoveniu prietoku krvi.

AKSH sa môže uskutočňovať v jednorazových alebo viacnásobných léziách artérií. Jeho podstatou spočíva v tom, že v tých tepnách, kde je krvný tok narušený, sa vytvárajú nové riešenia - posuny. To sa vykonáva pomocou zdravých ciev, ktoré sa pripájajú k koronárnym artériám. Výsledkom operácie je, že krvný obeh je schopný sledovať miesto stenózy alebo blokády.

Cieľom CABG je normalizovať prietok krvi a poskytnúť kompletný prívod krvi do srdcového svalu.

Ako sa pripraviť na posun?

Pozitívny postoj pacienta k úspešnému výsledku chirurgického zákroku je mimoriadne dôležitý - nie menej ako profesionalizácia chirurgického tímu.

To neznamená, že táto operácia je nebezpečnejšia než iné chirurgické zákroky, ale vyžaduje si aj starostlivú prípravnú prípravu. Rovnako ako pred akoukoľvek kardiochirurgickou operáciou, pred operáciou srdcového by-passu, pacient je poslaný na úplné vyšetrenie. Okrem požadovaných laboratórnych testov a výskumu, EKG, ultrazvuku, hodnotenia celkového stavu sa bude musieť podrobiť koronárnej angiografii (angiografii). Toto je lekársky postup na určenie stavu tepien, ktoré kŕmia srdcový sval, na určenie stupňa zúženosti a presného miesta, kde sa tvorí plak. Štúdia sa vykonáva pomocou röntgenového zariadenia a pozostáva zo zavedenia rádioaktívnej látky do ciev.

Niektoré z potrebných výskumov sa vykonávajú ambulantne a niektorí pacienti sú hospitalizovaní. V nemocnici, kde pacient zvyčajne sedí týždeň pred operáciou, začne príprava na operáciu. Jednou z dôležitých štádií prípravy je zvládnutie špeciálnej dýchacej techniky, ktorá je potom užitočná pre pacienta.

Ako je CASH?

Operácia bypassu koronárnej artérie je vytvorenie dodatočného bypassu z aorty do tepny pomocou šumu, ktorý umožňuje obísť miesto, kde došlo k zablokovaniu, a obnoviť tok krvi do srdca. Hrudná artéria sa najčastejšie stáva skratom. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam má vysokú odolnosť voči ateroskleróze a trvanlivosť ako skrat. Môže sa však použiť veľká sapénna žila a radiálna artéria.

AKSH je jednolôžková, rovnako ako dvojitá, trojitá, atď. To znamená, že ak sa zúženie vyskytlo v niekoľkých koronárnych cievach, vložte toľko šuniek, koľko je potrebné. Ale ich počet nie vždy závisí od stavu pacienta. Napríklad v prípadoch závažného ischemického ochorenia môže byť potrebná len jedna skratka a menej závažný IHD naopak bude vyžadovať dvojitý alebo dokonca trojitý bypass.

Existuje niekoľko alternatívnych metód na zlepšenie dodávania krvi do srdca, keď sú tepny zúžené:

 1. Liečebná liečba (napríklad beta-blokátory, statíny);
 2. Koronárna angioplastika je neoperačná metóda liečby, keď sa na miesto zúženia priviezne špeciálny balónik, ktorý pri nafúknutí otvára zúžený kanál;
 3. Stentovanie - do postihnutej nádoby sa vloží kovová rúrka, ktorá zvyšuje jej lúmen. Výber metódy závisí od stavu koronárnych artérií. V niektorých prípadoch sa však zobrazuje výlučne AKSH.

Operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii s otvoreným srdcom, trvanie závisí od zložitosti a môže trvať tri až šesť hodín. Chirurgický tím zvyčajne vykonáva iba jednu takúto operáciu denne.

Existujú tri typy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 • S pripojením zariadenia IR (umelý krvný obeh). V tomto prípade je srdce pacienta zastavené.
 • Bez IC na pracovnom srdci - táto metóda znižuje riziko komplikácií, znižuje trvanie operácie a umožňuje pacientovi rýchlejšiu regeneráciu, vyžaduje však od chirurga množstvo skúseností.
 • Relatívne nová technológia - minimálne invazívny prístup s IR alebo bez nej. Výhody: menšia krvná strata; zníženie počtu infekčných komplikácií; skrátenie času v nemocnici na 5-10 dní; rýchlejšie zotavenie.

Akékoľvek srdcové operácie zahŕňajú určité riziko komplikácií. Ale vďaka dobre rozvinutým technikám, moderným technológiám a širokej praktickej aplikácii má AKSH veľmi vysoké miery pozitívnych výsledkov. Napriek tomu prognóza vždy závisí od individuálnych charakteristík ochorenia a môže to urobiť len špecialista.

Video: animácia procesu obtoku srdca (eng)

Po operácii

Po vykonaní CABG je pacient obvykle v intenzívnej starostlivosti, kde začína prvotné zotavenie aktivity srdcového svalu a pľúc. Toto obdobie môže trvať až desať dní. Je nevyhnutné, aby v tomto čase pracoval správne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu, primárna rehabilitácia sa vykonáva v nemocnici a ďalšie aktivity pokračujú v rehabilitačnom centre.

Švy na hrudníku a na mieste, kde sa materiál odoberal, bol umývaný antiseptickými prostriedkami, aby sa zabránilo kontaminácii a hnilobe. Odstránia sa v prípade úspešného hojenia rany okolo siedmeho dňa. Na miestach rany bude pocit pálenia a dokonca aj bolesť, ale po chvíli to prejde. Po 1-2 týždňoch, keď sa kožné rany trochu vyliečia, je pacientovi dovolené sprchovať sa.

Kosť hrudnej kosti sa uzdravuje dlhšie - až štyri a niekedy aj šesť mesiacov. Na urýchlenie tohto procesu musí byť hrudník obmedzený. Tu pomôže určený pre hrudné obväzy. V prvých 4-7 týždňoch, aby sa predišlo venóznej stagnácii a prevencii trombózy, by sa mali nosiť špeciálne elastické pančuchy a zároveň by ste sa mali vyhnúť ťažkej fyzickej námahe.

Kvôli strate krvi počas operácie môže pacient vyvinúť anémiu, ale nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie. Stačí, aby ste dodržali diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom železa, a za mesiac sa hemoglobín vráti do normálu.

Po CABG pacient bude musieť vynaložiť určité úsilie na obnovenie normálneho dýchania a tiež na prevenciu zápalu pľúc. Spočiatku potrebuje vykonať dychové cvičenia, ktoré boli pred operáciou vyučované.

Je to dôležité! Nebojte sa kašľa po AKSH: kašeľ je dôležitou súčasťou rehabilitácie. Ak chcete uľahčiť kašeľ, môžete stlačiť loptu alebo dlane na hrudi. Urýchľuje proces hojenia pri častých zmenách polohy tela. Lekári zvyčajne vysvetľujú, kedy a ako sa obrátiť a ležať na ich strane.

Pokračovaním rehabilitácie sa stáva postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Po chirurgickom zákroku už pacient netrpí angínou a je mu predpísaný potrebný motorický režim. Spočiatku ide o prechádzku po nemocniciach na krátke vzdialenosti (do 1 km za deň), potom sa nabitie postupne zvyšuje a po chvíli sa väčšina obmedzení na motorovom režime zruší.

Keď je pacient prepustený z kliniky na konečné zotavenie, je žiaduce, aby bol poslaný do sanatória. Po mesiaci alebo dvoch sa pacient už môže vrátiť do práce.

Po dvoch až troch mesiacoch po posunutí sa môže vykonať záťažový test, ktorý vám umožní posúdiť priechodnosť nových ciest a zistiť, ako dobre je srdce zásobované kyslíkom. Pri absencii bolesti a zmien EKG počas testu sa zotavenie považuje za úspešné.

Možné komplikácie CABG

Komplikácie po srdcovom obchvatu sú pomerne zriedkavé a zvyčajne sú spojené so zápalom alebo opuchom. Ešte menej často sa otvára krvácanie z rany. Zápalové procesy môžu sprevádzať horúčka, slabosť, bolesť v hrudníku, kĺby a poruchy srdcového rytmu. V zriedkavých prípadoch sú možné krvácavé a infekčné komplikácie. Zápaly môžu byť spojené s autoimunitnou reakciou - imunitný systém môže reagovať na vlastné tkanivá.

Zriedkavé komplikácie AKSH:

 1. Nefúzia (neúplná fúzia) hrudnej kosti;
 2. mŕtvice;
 3. Infarkt myokardu;
 4. trombóza;
 5. Keloidné jazvy;
 6. Strata pamäti;
 7. Zlyhanie obličiek;
 8. Chronická bolesť v oblasti, kde bola operácia vykonaná;
 9. Postperfúzny syndróm.

Našťastie sa to stane pomerne zriedkavo a riziko takýchto komplikácií závisí od stavu pacienta pred operáciou. Na zníženie možných rizík pred operáciou CABG chirurg nutne vyhodnotí všetky faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh operácie alebo spôsobiť komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie. Rizikové faktory zahŕňajú:

Okrem toho, ak pacient nespĺňa odporúčania ošetrujúceho lekára alebo prestane vykonávať predpísané medikamentózne opatrenia, odporúčania pre výživu, cvičenie atď. Počas obdobia zotavenia, môže sa znovu objaviť plaketa a opätovne zasunúť nádobu (restenóza). Zvyčajne sú v takýchto prípadoch odmietnuté ďalšia operácia, ale môžu podstúpiť stentovanie nových zúžení.

Varovanie! Po operácii musíte dodržať určitú výživu: znížiť spotrebu tukov, soli, cukru. V opačnom prípade existuje vysoké riziko, že ochorenie sa vráti.

Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

Vytvorenie novej časti cievy v procese posunovania kvalitatívne mení stav pacienta. V dôsledku normalizácie prietoku krvi do myokardu sa jeho život po srdcovom obchvate mení na lepšie:

 1. Angína záchvaty zmiznú;
 2. Znížené riziko infarktu;
 3. Fyzická situácia sa zlepšuje;
 4. Pracovná kapacita je obnovená;
 5. Zvyšuje bezpečné množstvo fyzickej aktivity;
 6. Riziko náhlej smrti sa zníži a priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 7. Potreba liekov sa obmedzuje len na preventívne minimum.

Stručne povedané, po CABG sa normálny život zdravých ľudí stane dostupným pre chorého človeka. Recenzie kardioklinických pacientov potvrdzujú, že posunovanie ich vráti do plného života.

Podľa štatistík takmer všetky porušenia zmiznú u 50-70% pacientov po operácii, v 10-30% prípadov sa stav pacientov výrazne zlepšuje. V 85% operovaných sa nevyskytuje nová cievna oklúzia.

Samozrejme, každý pacient, ktorý sa rozhodne vykonať túto operáciu, sa primárne zaoberá otázkou, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Je to dosť komplikovaná otázka a žiadny lekár sa neodvažuje zaručiť určitú dobu. Prognóza závisí od mnohých faktorov: všeobecné zdravie pacienta, jeho životný štýl, vek, prítomnosť zlých návykov atď. Dá sa povedať, že blatník zvyčajne slúži približne 10 rokov a u mladších pacientov môže byť jeho životnosť dlhšia. Potom sa vykoná druhá operácia.

Je to dôležité! Po AKSH je potrebné vzdať sa takého zlého zvyku ako fajčenie. Riziko návratu CHD pre prevádzkovaného pacienta sa mnohonásobne zvyšuje, ak sa naďalej "dopúšťa" cigariet. Po operácii má pacient len ​​jeden spôsob - zabudnúť na navždy!

Kto je prevádzkovaný?

Ak nie je možné vykonať perkutánnu intervenciu, neúspešná angioplastika alebo stentovanie je indikovaná CABG. Hlavné indikácie pri operácii bypassu koronárnej artérie:

 • Poranenie časti alebo všetkých koronárnych artérií;
 • Zúženie lúmenu ľavej tepny.

Rozhodnutie o operácii sa robí v každom jednotlivom prípade samostatne, berúc do úvahy stupeň poškodenia, stav pacienta, riziká atď.

Koľko stojí srdcový bypass?

Operácia bypassu koronárnej artérie je moderný spôsob obnovenia prietoku krvi do srdcového svalu. Táto operácia je pomerne high-tech, takže jej cena je pomerne vysoká. Koľko stojí operácia závisí od jej zložitosti, počtu skratiek; súčasný stav pacienta, pohodlie, ktoré chce po operácii dostať. Ďalším faktorom, ktorý určuje náklady na operáciu, je úroveň kliniky - by-passová chirurgia sa môže vykonávať v bežnej kardiologickej nemocnici alebo na špecializovanej súkromnej klinike. Napríklad, náklady v Moskve sa pohybuje od 150 do 500 tisíc rubľov, na klinikách v Nemecku a Izraeli - v priemere 0,8-1,5 miliónov rubľov.

Nezávislé recenzie pacientov

Vadim, Astrachán: "Po koronárnej angiografii z lekárskych slov som si uvedomil, že by som sa nevydržal dlhšie ako mesiac - prirodzene, keď mi bolo ponúknuté CABG, ani som si nemyslela, či to urobím, alebo nie. Operácia sa uskutočnila v júli, a ak predtým som nemohla robiť bez nitrospray, potom po posunovaní som ju nikdy nepoužil. Veľká vďaka tímu kardiologického centra a môjmu chirurgovi! "

Alexandra, Moskva: "Po operácii to trvalo trochu času na zotavenie - to sa nestane okamžite. Nemôžem povedať, že bola veľmi silná bolesť, ale predpísali mi veľa antibiotík. Spočiatku bolo ťažké dýchať, hlavne v noci, musel som spať na polceste. Mesiac bol slabý, ale ona sa nútila tempo, potom sa všetko zlepšilo a lepšie. Najdôležitejšia vec, ktorá podnietila, že bolesť za hrudníkom okamžite zmizla. "

Ekaterina, Jekaterinburg: "V roku 2008 sa CABG uskutočňovalo bezplatne, pretože bolo vyhlásené za rok srdca. V októbri mal môj otec (vo veku 63 rokov) operáciu. Previedol ju veľmi dobre, strávil dva týždne v nemocnici, potom bol poslaný do sanatória tri týždne. Spomenul som si, že bol nútený nafúknuť loptu, aby jeho pľúca pracovali normálne. Doteraz sa cítil dobre a v porovnaní s tým, čo bolo pred operáciou, je vynikajúci. "

Igor, Jaroslavl: "Dostali mi AKSH v septembri 2011. Robili to na pracovnom srdci, umiestnili dve špirálové nádoby na vrchol a srdce sa nemuselo odvrátiť. Všetko fungovalo dobre, v mojom srdci nebola žiadna bolesť, najskôr mal hrudník trochu bolesť. Môžem povedať, že uplynulo niekoľko rokov a cítim sa rovnako ako zdravé. Je pravda, že som musel prestať fajčiť. "

Operácia koronárneho bypassu je operácia, ktorá je pre pacienta často životne dôležitá, v niektorých prípadoch môže predĺžiť život len ​​chirurgický zákrok. Preto napriek tomu, že cena koronárnej artériovej bypassovej operácie je pomerne vysoká, nemožno ju porovnávať s neoceniteľným ľudským životom. Uskutočnená včas, operácia pomáha predchádzať infarktu a jeho dôsledkom a vrátiť sa k plnohodnotnému životu. To však neznamená, že po posunu môžete opäť dopriať viac. Naopak, budete musieť prehodnotiť svoj životný štýl - držať sa diéty, pohybovať sa viac a zabudnúť na zlé návyky navždy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

V tomto prípade môže krvná zrazenina vyriešiť sama seba?

Môže sa krvná zrazenina rozpustiť? Dnes musia lekári počuť takúto otázku každý deň, pretože v posledných rokoch je mimoriadne dôležitý problém tvorby trombov a patologických procesov s nimi spojených.

Čo naznačujú ukazovatele ESR pre ženy

Dlhodobo v oblasti medicíny pre klinické skúšky používajte veľmi efektívnu a lacnú analýzu s názvom ROE. Pri dešifrovaní táto skratka znamená "reakciu na sedimentáciu erytrocytov".

Lipidový profil: dekódovanie biochemickej analýzy HDL, noriem a patológie

Existuje názor, že cholesterol v ľudskom tele je pomerne škodlivá látka. Mnoho informačných zdrojov odporúča neustále znižovať toto číslo v ľudskom tele.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Ľudský tlak: norma podľa veku, tabuľka

Porušenie normy krvného tlaku zhoršuje stav pacienta a v niektorých prípadoch ho dokonca spája s nemocničným lôžkom. Bude to užitočné pre dospelú populáciu, aby vedeli, aký by mal byť "zdravý tlak" u človeka.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.