Galina Safina
Po druhej operácii na odstránenie pretrhnutia krčnej tepny (boli vykonané v intervale 3 mesiacov), obdobie bolo dostatočné na zhrnutie.

Moje nohy sa nezachytia, keď idem pešo, a ja som sa prestala prepadať z modrej, moja chôdza sa stala rovnou, nikam nechodím.

Zvláštne záchvaty sa zastavili, keď cítite chúlostivosť, stratíte schopnosť niečo pochopiť a zdá sa, že mozog sa má vypnúť.

Som učiteľka a teraz môžem stráviť tri páry za sebou bez veľkého stresu. Rýchlejšia reakcia bola. Veľa pocitov sa stalo hlbšie a plnšie.

Čo je pre mňa veľmi dôležité, je to, že stav očných ciev sa zlepšil (podľa okulistu) a zdálo sa mi, že vidím trochu s oko, ktoré nevidí a priori.

A ešte jeden malý, ale príjemný detail - stratila 6 kg.

Sťažnosti, ktoré som adresoval Arsenovi Valeryevichovi, sú zvyčajne pre pacientov neurológov: závraty, pamäť, nestabilita pri chôdzi atď. Ale v tomto prípade, ako sa ukázalo, dôvod môže byť v karotidových tepnách a je odstrániteľný.

S pozdravom Galina Safina.

Bogdanova Galina Ivanovna
Drahý Arsen Valerievič!
Ďakujem vám za najkomplikovanejšiu operáciu, ktorú ste vykonali 21. januára 2013, aby ste odstránili cholesterolovú plaketu na krčnej tepne.

Vzhľadom na môj vek a skutočnosť, že som nikdy predtým nepracoval, bolo pre mňa veľmi ťažké rozhodnúť. Ale keď som sa s tebou stretol a detailne som prerokoval túto operáciu, veril som ti. A nie márne. Operácia bola úspešná.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Je to sedem mesiacov, cítim sa skvele! Zanedbaná bolesť hlavy, normálny tlak, len chcel žiť znova. Preč sú tmavé myšlienky o možnej mŕtvici. A to všetko vďaka tebe, milý Arsen Valerievič!
Koľkokrát ste sa pozorným, nepokojným človekom dostali do očí s očarujúcim úsmevom, spýtali sa na moje zdravie a pomáhali s lačným slovom, aby sa zotavili z operácie. Ste veľký chirurg a človek. Ďakujem vám znovu!

Ďakujem aj všetkým lekárom Ústavu vaskulárnej chirurgie FGBU "RNCH pomenovaný podľa akademika BV Petrovského" ruskej akadémie lekárskych vied, ktorá mi pomohla aj celému lekárskemu personálu oddelenia.
Osobitné poďakovanie anesteziológovi, ktorý pracuje počas operácie.

Boh vám dá zdravie, úspech vo vašej budúcnosti a veľmi potrebnú prácu pre ľudí, šťastie vo vašom osobnom živote.

S pozdravom, Bogdanova Galina Ivanovna, vaša vďačná pacientka.

Guseva Olga Eduardová
V máji 2013 s duplexnou betonáciou brachiocefalických artérií bola vykonaná diagnóza: príznaky aterosklerotických zmien v stenách bronchiocefalických artérií (ASB v AOC a ICA na oboch stranách s vysokou úrovňou trombogenity). OCA stenóza vpravo na 44%, vľavo 38% ICA vpravo 81% vľavo 82%. Hladké ohýbanie OCA v tvare C vpravo bez hemodynamicky významného zrýchlenia prietoku krvi v zóne maximálneho uhlu.

Stredná nelinearita PA v kanáli priečnych procesov na obidvoch stranách. Bola odporúčaná konzultácia s cévnym chirurgom.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Arsen Valerievich Abrahamian som našiel na webových stránkach cévní chirurgov. Obrátil som sa k nemu cez internet, čo robiť s takou diagnózou.

Arsen Valerievič odpovedal a pozval na konzultáciu.
Odporúča sa vykonať operáciu na karotidových tepnách vľavo. Súhlasil som.

06/27/13 bola vykonaná operácia (eversionálna karotidová endarterektómia) vľavo.

Chcem vyjadriť svoju hlbokú vďaku doktorovi Arsenovi Valerievičovi.
To je skvelý špecialista a profesionál vo svojom odbore!

Veľmi vám ďakujem za to, že ste urobili všetko vďaka diagnostike, príprave na chirurgickú operáciu, chirurgickému zákroku, pooperačné obdobie a ukázali, aké máte vynikajúcu prácu vo vašom podnikaní.
Som veľmi rád, že som prišiel k tomuto lekárovi.

Využívam príležitosť vyjadriť úprimnú vďaku vám a všetkým vašim zdravotníckym pracovníkom v nemocnici.
Nízka luk pre vás a ľudské vďaky. Veľa šťastia a prosperity.
S pozdravom, Olga Eduardovna.

Konokotin V.L.
Keď som mal 55 rokov, nepripustil som, že by som mohol mať problémy s nohami. Vo svojom mladosti šiel do športu. Celý môj život som si udržal formu. Nikdy nefukali.

Príznaky úzkosti sa začali prejavovať ako bolesť lýtkových svalov. Po prvé, s ľahkým behom, potom s rýchlou prechádzkou a potom s pokojným krokom. Ako sa to často deje s nami, nevenovala som pozornosť, potom som utrpel a utrpel, že viac ako 150-200m by mohlo prechádzať bez bolesti. Potom som musel prekonať bolesť alebo pravidelne zastaviť.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Musel som sa obrátiť na špecialistov. Tak som sa poradil s mladým cévným chirurgom Arsenom V. Abrahamjanom. Práve potom som sa dozvedel, že je kandidátom na lekárske vedy, členom Asociácie vaskulárnych chirurgov, a potom to bol len lekár, ktorý inšpiroval úplnú dôveru.

Pokojne, bez toho, aby ho chcel vystrašiť alebo páčiť, vykonal prieskum, urobil niekoľko predbežných diagnóz, upozornil na závažnosť situácie a odporučil, aby podrobil vyšetreniu podrobnejšie.

Počítačová skúška na ruskom vedeckom stredisku pre chirurgiu pomenovaná. Petrovsky B.V. RAMS úplne potvrdil diagnózu Arsen Valerievich - najsilnejšiu stenózu ciev dolných končatín (80-90%), ako aj karotickej artérie (až 75%). Dôsledky by mohli byť najhoršie.

Na tom istom mieste okamžite rozhodol o dvoch operáciách v intervale jedného mesiaca.
Operoval na Abrahamyan A.V. Na karotickú artériu sa aplikovala syntetická náplasť a na obidvoch nohách sa vykonala posunovanie aorto-hrubých končatín. Obe operácie sa ukázali ako ťažké, ale podľa výsledkov boli vykonané pozoruhodne.

Po trojmesačnej adaptácii som sa nijako neobmedzoval na chôdzu. Bolesť zmizla. Duplexné vyšetrenie šesť mesiacov neskôr ukázalo obnovenie krvného obehu.

Celé obdobie liečby bolo obklopené lekármi s najvyššou kvalifikáciou a zodpovednosťou, predovšetkým Arsenom Valerievičom, pod ktorého dohľadom som bol od prvého dňa liečby do dňa vypustenia. On neprestáva monitorovať môj stav v súčasnosti.

Chcem vyjadriť svoju hlbokú vďaku Arsenovi V. Abrahamjanovi a jeho kolegom za vynikajúcu prácu, za ich láskavý postoj k ľuďom a privíkaním im ďalší úspech vo vedeckej a praktickej práci, duševnom a fyzickom zdraví.

Môžem dodať, berúc do úvahy získané skúsenosti, že ak by som šiel k lekárovi v počiatočných štádiách choroby alebo jednoducho na účely prevencie, liečba by mohla byť menej radikálna.

Korkunov Viktor Georgievich
Chcel by som poďakovať vaskulárnemu chirurgovi Abrahamjanovi Arsenovi Valerijievskému vaskulárnemu chirurgovi. Veľmi kompetentný a pozorný lekár. Skutočný profesionál.

Chcem vyjadriť svoju vďaku hlavnému profesorovi A. Gavrilenkovi. a celý tím starostlivosti a starostlivosti počas liečby tu. Ďakujem všetkým!

Abramyan Arsen Valerievič - je doktor od Boha a nádherný človek. Bol som s ním veľmi pokojný, cítil som od neho veľkú podporu. Ďakujem opäť lekárom a klinike za realizáciu môjho sna, snu o chôdzi na vlastných nohách.

S pozdravom, Korkunov Victor Georgievich.

Zhuk A.R.
Zhuk Alexander Remirovich, 57 rokov.
Pred dvoma rokmi sa ľavá noha po prvýkrát zhoršila, bolesť sa objavila po pomerne slušnej vzdialenosti (1-1,5 km) a pocit je brnenie v stehne nohy. O rok neskôr sa bolesť v celej nohe zintenzívnila a ja som mohol chodiť 50-100 metrov, po ktorom bola silná bolesť v celej nohe a musel som sa zastaviť. Po 2-3 minútach odpočinku zmizla bolesť, ale opäť sa objavila v 50-100 metrov.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Keďže moja chrbtica vždy bolela, urobila som snímku a ukázalo sa, že kýla stavca je 6 mm nižšia a ako to povedal doktor a bolesť v nohe. Trval dlho ošetrujúci chiropraktik a neuropatológ, ale jeho ľavá noha neprešla. Po chvíli sa objavili strašné bolesti, ale na pravú nohu. Žiadne lieky a masti nepomáhali. Po niekoľkých dňoch sa bolesť dostala do hornej časti nohy a zaujímavejšie bolo, že bolesť sa zintenzívnila, keď ste položili nohu na vodorovnú polohu. Bolesť je silná a bolo možné ležať 5-10 minút, po ktorom ste znížili nohu a bolesť je výrazne znížená, je veľmi opuchnutá a stala sa červeno-modrá.

Keď som si konečne uvedomil, že tu nie je niečo zlé. Zavolal som neuropatologa a nakoniec povedala, že je nevyhnutné urýchlene vykonať duplexnú vyšetrenie ciev nohy.

Téhož večera v klinike №2. Semashko mi urobil výskum krvných ciev a poslal ma cvičnému chirurgovi Abrahámanovi Arsenovi V., ktorý to večer vzal. Bol som nesmierne šťastný, že pracoval dnes večer, pretože po tom, čo som videl výskum a mojej nohe, povedal, že potrebuje ihneď operáciu, inak by som zostala bez nohy, mohla by začať gangréna. (Ako som pochopil, že neuropatická bolesť a vaskulárne ochorenie (ateroskleróza) môže spôsobiť také bolesti v nohách a ich opuch. Ako sa ukázalo neskôr, doktor Abrahamyan je kandidátom na lekárske vedy, jeden z vedúcich cévnych chirurgov vo Vedeckom centre chirurgie). Akademik BV Petrovský, kde som skončil za deň, na oddelení cievnej chirurgie.

Môžem povedať znova a znova o takom šťastí, ako je známy Arsenovi Valerievičovi. Okrem faktu, že bol jedným z najlepších chirurgov a podal mi komplikovanú 7-hodinovú dvojitú operáciu (aortálna femorálna bypassová operácia na dvoch nohách s protézou, tzv. "Nohavice" a karotidovú endarterektómiu (odstránenie plaku z krčnej tepny), pretože Počas vyšetrenia som zistil aj zúženie krčnej tepny, čo vedie k mŕtvici a paralýze, jeho postoj a starostlivosť voči pacientovi spôsobujú pocit prekvapenia a obdivu.

Koniec koncov, pred operáciou, a ešte viac po tom ráno začal s jeho príchodom ku mne, a večer skončil aj s jeho príchodom, okrem toho, v deň, keď prišiel niekoľkokrát, aby zistil, ako sa testy deje, ako sa cíti atď
Je potrebné spomenúť jeho asistentov mladých lekárov Vasily a Azamat. Ich postoj k chorým, k ich práci je mimoriadny (v našich ťažkých časoch). Starostlivosť o týchto troch mimoriadnych ľudí, lekári mi pomohla veľmi, veľmi, najmä po operácii. Treba poznamenať, že všetci lekári a sestričky oddelenia, ich postoj k práci a pacientom, hovorí, že všetko nie je pre nás tak zlé, ako aj v medicíne.

No, po operácii uplynulo pol roka, kráčam bez obmedzenia, bolesť v nohách je preč, nohy sú teplé. Pozorované z Arsenu Valerieviča, prechádzať kurzami, aby som zachoval pozitívny efekt z operácie. To sa deje v živote. A myslím, a všetci moji príbuzní a priatelia, že som mal šťastie.

So zreteľom a vďačnosťou A.R. chrobák

Furenkova L.G.
Chcem vám povedať o nádhernom doktorovi, vaskulárnemu chirurgovi Abrahamjanovi Arsenovi Valerievičovi.

Môj manžel, Furenkov B.F., bol chorý 7 rokov s diabetom typu II. V roku 2005 musel amputovať svoju pravú nohu v súvislosti s aterosklerózou krvných ciev a stehennej kosti.
Problém však nepríde sám a v roku 2007 vznikla otázka zachovania ľavej nohy. Diagnóza obletiruyuschy aterosklerózy, hrozba amputacie. Našťastie pre nás zavolajte domov z kliniky. Semashko prišiel cévní chirurg Arsen Valerievich.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Veľmi starostlivo skúmal nohu, študoval všetky výpisy z histórie ochorenia a ponúkol nám vyšetrenie v polikliniku Semashko a chirurgickom centre. Petrovsky RAMS, kde pracuje neustále a mnoho rokov. Po ambulantnom vyšetrení (duplexné vyšetrenie tepien nôh a počítačovej tomografie), aby sa zachránila iba ľavá noha, lekár odporučil aortofemorálnej a femorálnej-popliteálnej bypassovej operácii môjmu manželovi.

Operácia prebehla dobre. Pooperačné obdobie obnovy bolo pod bdelou kontrolou Arsena Valerieviča. Bolo to takmer rok po operácii, ale Arsen Valerievič nezabudol na pacienta. Raz týždenne príde k nám, skúma nohu, opraví lieky podľa určitej schémy, ktorá podporuje pozitívny účinok operácie a pomáha pacientovi žiť celý život a cítiť sa dobre. Šesť mesiacov po operácii podstúpili kontrolné testy, kvapky a tlakové komory v rovnakom stredisku Arsen Valerieviča. Všetky skraty fungujú. Až doteraz je noha teplá, na nohe je dobrý pulz.

Preto veríme, že Arsen Valerievič je náš skutočný rodinný lekár, ktorý vždy prichádza k našej pomoci.

Deriugina N.A.
Chcem hovoriť o mojej chorobe.
Od roku 2004 som začal cítiť slabú bolesť v ľavej nohe. Nebolo ošetrené. Po bolesti sa stala silnejšia, v nohe sa stala necitlivosť, noha sa začala zchladnúť. V auguste 2006 som už nemohol chodiť bez bolesti viac ako 20 metrov. Okrem toho sa pri chôdzi začala dýchavičnosť a tlak sa zvyšoval.

S radosťou náhodou som dostala konzultáciu s cévnym chirurgom ABRAMYANOM Arsenom V., ktorý ma naliehavo poslal preskúmať nádoby dolných končatín. Bola hrozba gangrény a amputácie ľavej nohy.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Bol som hospitalizovaný na oddelenie cievnej chirurgie Státneho výskumného centra chirurgie ruskej akadémie lekárskych vied, kde som 31. augusta 2006, Arsen Valerievič, podstúpil operáciu na obchádzanie popliteálnej artérie na ľavej nohe. Po úspešnej operácii som cítil zlepšenie. Necitlivosť v nohe zmizla, bolesť sa zastavila, krvný obeh sa zlepšil a noha sa zahriala. O šesť mesiacov neskôr podstúpila potrebnú liečbu (kvapkadlo, tlakovú komoru) a vyšetrenie. Bez bolesti som už mohol prejsť cez 300 metrov. Bolo to takmer 2 roky po operácii. Opäť som absolvoval nevyhnutné vyšetrenie a liečbu v tom istom stredisku. Teraz sa cítim dobre. Môžem prejsť dlhšiu vzdialenosť (500 metrov a viac) bez pocitu bolesti.

Ďakujem za osud, že mi dal stretnutie s takým nádherným doktorom a vyjadril svoju osobnú hlbokú vďačnosť osobe a každému, kto mi pomohol vrátiť sa na nohy.

S pozdravom, Nina Deryugina 59 rokov.

Gurevich E.Ya.
Pred 4 rokmi som sa stretol s Abrahamjanom Arzom Valerievičom, keď som požiadal o angiosurgeonskú pomoc polykliniku č. Semashko.

Príbeh je jednoduchý. Asi pred 5 rokmi začal pociťovať miernu bolesť v svaloch pravého chodidla. Spočiatku sa snažil im venovať pozornosť a oni v skutočnosti prešli v procese chôdze. Po čase sa zvýšila intenzita a bolestivosť; k záchvatom. Bola prerušovaná klaudikácia. Vzdialenosť bezbolestnej chôdze bola znížená na 50 metrov. Vtedy som sa obrátil na angiosurgeon.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Už pri prvej kontrole doma Arsen Valerievič varoval, že som mal vážne poškodenie tepien mojej nohy, čo by mohlo mať za následok gangrénu, keby som nebol naliehavo vyšetrený a podľa výsledku vyšetrenia rozhodol, ako sa má liečiť. Duplexné vyšetrenie tepien nohy v smere Arsen Valerieviča potvrdilo diagnózu. Lekár silne odporúča operáciu.

Pri hospitalizácii v RNCH je. Petrovsky RAMS, Arsen Valerievič, aby som sa pripravil na operáciu, som pridelil veľmi podrobný a rôznorodý lekársky výskum s účasťou odborníkov z rôznych profilov, počas ktorých som najmä našiel ďalšiu vážnu chorobu - cukrovku.

Vo februári 2006 lekár vykonal operáciu na mňa: femoral-popliteal autovunový posun, ktorý bol úspešný. Operácia sa vykonala s spinálnou anestézou (mimochodom, absolútne bezbolestná).

Bol som spokojný s výsledkom operácie. Rozhodnite sa za seba. Držal som si nohu, hoci hrozba straty bola celkom reálna. S rýchlym pohybom sa vzdialenosť bezbolestnej chôdze zdvojnásobila a s pomalou chôdzou nie je žiadna bolesť.
Počas dvoch rokov, ktoré uplynuli od operácie, neustále komunikujem s lekárom. Pokračuje v monitorovaní môjho stavu, predpisuje preventívne opatrenia a kontrolné vyšetrenia.

Chcel by som poznamenať vysokú profesionalitu Arsena Valerieviča, jeho pozorný a priateľský postoj voči mne - jeho pacientovi. Jeho ochota diskutovať a pomáhať riešiť moje zdravotné problémy teraz, dva roky po operácii.

Prehľady karotídy

Išiel som k tomuto lekárovi, to bol Bagirov Mamed Mansurovich (ďalej len MM), už dosť starý doktor s ostrým pohľadom (teraz je 74 rokov). Na internete je veľa informácií o ňom, veľmi chladnom doktorovi, raz dokonca vstúpil do zoznamu 100 najlepších lekárov na svete. Mimochodom, tam študujú mladí lekári, presnejšie zdokonaľujú svoju kvalifikáciu, existuje oddelenie hrudnej chirurgie.

Okamžite sa súhlasil so mnou, povedal, že sa už stretol s podobným nádorom a vie, čo má robiť. Aby som bol pokojný, všetko bude v poriadku))

Šiel som do jeho kancelárie.

Ďalší lekári mi prišli, povedali mi, že nádor je zložitý, neriskovali by to, ale ak sa MM zaviazal, nie je pochýb o úspechu.

Vynechám detaily, konečne mi dali operáciu a prebudil som sa v intenzívnej starostlivosti.

MM prišla, požiadala ma, aby som si raz rukou potriasla rukami, pohybovala som sa nohami (takže ma kontrolovali každých 10-15 minút 2 dni po sebe).

Ako sa ukázalo, nádor sa musel odstrániť a na jednej strane spoločnú karotickú artériu. Nádor ju zarobil a stlačil, presnejšie stlačil niekoľko rokov.

Nádor bol úplne odstránený, bol pohyblivý, nepájaný do okolitých tkanív (to je dobré, ďalší znak plus, že je pravdepodobne benígny). Bola taká bohatá na krvné cievy, že keď bola umiestnená do misky, krv prúdila a výrazne klesala.

Všeobecne platí, že to, čo máme, odstránenie karotickej tepny. Ležam a chápem, že sa zdá byť dôležitým plavidlom, ekkmnn, ako žiť ďalej?

Duša potrebovala detaily, jeden lekár prešiel vedľa postele, brzdila som ju a opýtala sa, čo sa stane, ak by bola odstránená bežná karotidová artéria z jednej strany.

Začala mi podrobne povedať, že v teórii, ak je to tak, a paralyzujúc polovicu tela v priebehu niekoľkých prvých minút, dôjde k veľkým neurologickým problémom a existuje určitá šanca, že dokonca môže skončiť smrťou.

- Ďakujem - povedal som - pre informácie som práve odstránil karotid, aj keď to ešte nebolo paralyzované.

Teta si zobrala veľké oči, uvedomila som si, že to príliš vybledlo a na druhú utiekla z komory. Už som neprišiel))

V resuscitácii som strávil pár dní, "ahoj" oboma rukami s každým, kto prišiel. Učiteľ prišiel so študentmi, potom mi pridelili jedného študenta, ona ma študovala.

Oh, zavolala)) Dobrá dievča, ale prepichla mi nejakým nervom do konca lakťa, že som tam mal niekoľko týždňov "súčasný výstrel" a potom som sa pokúsil vykopať novú dieru do močového katétra, ospravedlňujem sa za podrobnosti)) Veľmi Mimochodom, vytrvalo sa snažila, moje slová nemali žiadny účinok, pretože doktor ju včas zastavil)).

Kvôli tomu, že sa k mne často priblížili, jeden starý otec sa mu nepáčil, zavolal do zdravotnej sestry a sťažoval sa, prečo sa zriedka priblížili k nemu a ľudia okolo mňa sa stále otáčali. na ktoré mu pokojne povedala, že som "ťažký" a "mohol by som zomrieť", ak sa nebudem riadiť.

Prehľady pacienta na karotidovú endarterektómiu

28. augusta 2018 12:23

Skríningová štúdia na výpočty rizika rakoviny prostaty (ERSPC-RC) pomáha vyhnúť sa 20% až 33% zbytočnej transrektálnej biopsii s ultrazvukovým vedením.

28. augusta 2018 11:04

Či a ako sa mení epigenetická regulácia, keď sa glioblastóm stáva rezistentným na liečbu, bola do značnej miery nevyriešená otázka.

27. augusta 2018 16:32

Výskumníci identifikovali nový epigenetický mechanizmus, ktorý spôsobuje rezistenciu na štandardnú liečbu u pacientov s melanómom.

27. augusta 2018 15:32

Technológia Cryo-EM mikroskopie odhalila molekulárny mechanizmus prenosu signálu molekuly ježka.

Podľa našich pacientov sme zaznamenali príbehy s prehľadmi karotidovej endarterektómie vykonávanej v Assute.

Príbeh Eleny (56 rokov) z Moskvy spolu s komentármi Amira Kramera, špecialistu na kardiotorakálnu chirurgiu.

Elena hovorí:

"Všetko začalo tým, že ráno som sa rozhodol postaviť sa na váhy a zistiť svoju váhu. Nemohol som sa sústrediť na čísla, potom sa mi ľavá noha začala znecitliť a začal som schvaľovať, akoby som stratil kontrolu nad tým. Cítila som sa závratne a kričala na svojho manžela Michaela. Zavolal rodinného priateľa, lekára, ktorý prišiel o 30 minút neskôr. Lekár požiadal, aby presunul pohľad zo strany na stranu, ukázalo sa, že ľavé oko sa nehýbe. Zavolal na kliniku, kde pracoval, a šli sme tam.

V najbližších dňoch boli vykonané testy a kontroly, ukázalo sa, že moje krčné tepny sú v zlom stave a mal som mikroskop. Bolo to náš priateľ, ktorý odporúčal operáciu v Izraeli, a my sme sa rozhodli.

Spoločnosť sa venovala organizácii sprostredkovateľa, všetko bolo vykonané efektívne a rýchlo. V Assute boli potvrdené diagnostické výsledky. Lekári tiež povedali, že radiačná terapia, ktorou som pred 27 rokmi podstúpila liečbu nádoru štítnej žľazy, zhoršila stenózu tepien. Obe karotidové artérie boli ovplyvnené aterosklerózou. Vysvetlili nám, že existuje riziko úplnej mŕtvice a jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je chirurgický zákrok. Ale počas chirurgického zákroku je malá šanca na úder. Ak ju chcete znížiť, môžete operáciu vykonávať pri lokálnej anestézii.

Prvá operácia sa uskutočnila v apríli, ďalšie - v máji. Je príliš nebezpečné robiť oboje naraz. Operovaný krk. Spomínam si, že cítim chuť lokálneho anestetika v ústach. Nevidel som, čo robili lekári počas operácie na krku, ale bol tu pocit, že niekto kopal dovnútra.

Operácia trvala asi hodinu a pol. V pooperačnom oddelení bola nejaká náladová nálada, myslím, že to bolo len úľava, že to bolo celé.

Po dvoch dňoch sa mi vyčerpali, tretí deň letel domov. O desať dní neskôr som sa mohol úplne vrátiť do normálneho života. Necítil som sa chorý, a ak to nie je pre jazvu, nič by neoznačilo operáciu. "

Dr Amir Kramer, špecialista na karotidovú endarterektómiu, hovorí:

"Mŕtvica, pri ktorej časť mozgu zomrie, môže byť spôsobená krvácaním v mozgu v dôsledku vysokého krvného tlaku. Ale v 75% prípadov je príčinou krvná zrazenina alebo plak z tepny, ktorá vychádza a prechádza do mozgu.

Karoticka stenóza, ktorou je krv dodávaná do mozgu, je často príčinou mŕtvice. Polovica pacientov, ktorí utrpeli, má v nasledujúcich dvoch rokoch 30% pravdepodobnosť recidivujúcej cievnej mozgovej príhody.

Účelom karotickej endarterektómie je zabrániť mŕtvici, ktorú robíme odstránením aterosklerotických depozít v krčných tepnách. Riziko chirurgického zákroku súvisí s možnosťou, že časť plaku sa dostane do mozgu. Celková anestézia nesie 4% riziko, zatiaľ čo lokálna anestézia je len 1,2%.

Elena mŕtvica postihla len malú časť mozgového kmeňa, po ktorej sa rýchlo zotavila. Počas diagnostiky sme zistili, že bolo niekoľko takýchto udalostí.

pretože Obidve karotické tepny boli ovplyvnené, stenóza bola rozsiahla, riziko opakovanej mŕtvice bolo extrémne vysoké.

Operácia na obidvoch stranách by vyžadovala príliš veľa lokálnej anestézie, ktorá by mohla nepriaznivo ovplyvniť srdce.

Ako prebieha operácia?

Incít 10 centimetrov sa robí tesne pod ušnou lalokou pozdĺž vnútorného okraja svalového svalstva. Otvorí sa tepna, odstránia sa aterosklerotické usadeniny, potom sa zavrie stehmi, ako aj rez. Pacient trávi noc na jednotke intenzívnej starostlivosti, po ktorej je preradený na pravidelné oddelenie.

Treba vziať do úvahy nasledujúcu skutočnosť - náklady na procedúru karotidovej endarterektómie sú jednoducho neporovnateľné s celodennou starostlivosťou pacienta, ktorý utrpel rozsiahlu mŕtvicu. "

História a spätná väzba o karolovej endarterektómii Olega z Petrohradu

"Mám 65 rokov, prešli som karotidovou endarterektómii v Assute. Samotný - lekár, pracoval ako senior chirurg v nemocnici v Petrohrade. Poviem vám, ako to všetko začalo.

Pracoval som s pacientmi, keď som sa zrazu cítil nevoľavý a závraty. Nemyslel som si, že s tým začne veľa, urobil som si pauzu a napil som šálku čaju. Keď to nepomohlo, rozhodol som sa, možno, o nízkej hladine cukru v krvi, pretože som nič ráno nejedol. Chodil som do kaviarne, aby som mal nejaký kúsok, a na pulte som si uvedomil, že nemôžem hovoriť.

pretože Ja sám som doktor, uvedomil som si, že niečo nie je v poriadku, ale v rozpakoch som si myslel, že by som mal ísť domov a odpočívať. Keď prišiel domov, išiel do postele, hoci to bolo uprostred dňa a spal niekoľko hodín. Keď som sa zobudil a začal komunikovať so svojou ženou, ukázalo sa, že som nemohol správne navrhnúť návrh. Len potom som si uvedomil, že potrebujem naliehavú lekársku starostlivosť. Okrem toho sa pravá ruka a noha začali zmierňovať, keď som vyšiel z postele.

Už sme cestovali do Izraela, aby sme mohli odpočívať. Mala som záujem aj o liek tejto krajiny, rozhodol som sa tu požiadať o pomoc. Vedel som, že Assuta je jedno z najlepších zdravotníckych centier v Izraeli, navyše súkromná klinika. Po prvé, moja žena kontaktovala jedného z mojich priateľov, lekárov, ďalší deň sme lietali do Izraela.

V Assute som mal MRI a ďalšie testy, ktoré preukázali stenózu ľavej krčnej tepny. Bol som hospitalizovaný a druhý deň ráno som mal endarterektómiu. Vedela som, že nemám na výber, ale mať operáciu. Mal som mikroskop, ktorý by kedykoľvek mohol viesť k mŕtvici.

Bol som operovaný Dr. Amirom Kramerom. V prvom rade nám to odporučila spoločnosť, ktorá organizovala liečbu, a po druhé, moja žena zhromaždila informácie o ňom.

Keď som sa prebudila, bola som taká šťastná, že som znovu videl svoju ženu a dcéru. Uvedomil som si, že existuje malé riziko, že operáciu nemôžem prežiť. Celkovo som sa po operácii cítil celkom dobre, ale na pravej strane môjho tela som pocítil nejakú necitlivosť. Reč tiež nebola normálna. Bol som prepustený z nemocnice po 3 dňoch. Bolo možné vyhnúť sa akýmkoľvek pooperačným komplikáciám, stav bol dobrý. O niekoľko dní neskôr sa vrátil do Ruska. Operácia prebehla dobre.

Niekoľko týždňov po ňom som musel spať po večeri, rýchlo som unavený psychicky i fyzicky. Teraz o päť mesiacov sa stav zlepšil veľa. Môžem znova hovoriť znova. Na určitý čas sa vyskytli problémy spojené s poškodením časti mozgu počas mikroskopu.

Postupne sa zotavujem. Pomaly robíte záhradníctvo. V súčasnosti budeme vytvárať grilovanie, ktoré budeme používať v lete. Funkcia ruky a nohy normálne.

Urobil som veľa zmien v mojom životnom štýle. Fajčil som od veku 18 rokov a zastavil som sa až po operácii. Bolo veľmi ťažké prestať fajčiť, ale podarilo sa mi to pomocou substitučnej terapie. Mám náplasť, inhalátor, nikotínovú gumu.

Zmenila som stravu. Vďaka neustálemu zamestnávaniu som často jedol rýchle občerstvenie "na úteku". Tiež, ako zvyčajne, jedol veľa červeného mäsa. Teraz jeme veľa zeleniny, namiesto vysokokvalitných raňajok - kaša ráno. Pre mňa to nie je jednoduché, pretože Mám naozaj rád červené mäso a tučné jedlá. Ale viem, že je to dôležité pre moje tepny.

Beriem niekoľko druhov liekov na udržanie cholesterolu pod kontrolou. Existujú aj lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Našťastie mám nádherný lekár, ktorý mi veľa pomáha. Okrem toho užívam aspirín denne, čo zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Testy vykonané v Izraeli ukázali, že iná karotidová artéria má miernu stenózu - 30%, takže na radosť, operácia sa nevyžaduje.

pretože vo všeobecnosti som už dôchodca, nevrátim sa do práce. Považujem sa za veľmi šťastného. Vďaka lekárskej výchove som včas pochopil, čo sa mi deje. Vedel som, kam sa obrátiť, kde mi určite pomohli a pomohli mi, moja podmienka sa teraz úplne vrátila do normálu. "

Nálezy pacientov
arteriálna choroba obliterans

Galina Safina
Po druhej operácii na odstránenie pretrhnutia krčnej tepny (boli vykonané v intervale 3 mesiacov), obdobie bolo dostatočné na zhrnutie.

Moje nohy sa nezachytia, keď idem pešo, a ja som sa prestala prepadať z modrej, moja chôdza sa stala rovnou, nikam nechodím.

Zvláštne záchvaty sa zastavili, keď cítite chúlostivosť, stratíte schopnosť niečo pochopiť a zdá sa, že mozog sa má vypnúť.

Som učiteľka a teraz môžem stráviť tri páry za sebou bez veľkého stresu. Rýchlejšia reakcia bola. Veľa pocitov sa stalo hlbšie a plnšie.

Čo je pre mňa veľmi dôležité, je to, že stav očných ciev sa zlepšil (podľa okulistu) a zdálo sa mi, že vidím trochu s oko, ktoré nevidí a priori.

A ešte jeden malý, ale príjemný detail - stratila 6 kg.

Sťažnosti, ktoré som adresoval Arsenovi Valeryevichovi, sú zvyčajne pre pacientov neurológov: závraty, pamäť, nestabilita pri chôdzi atď. Ale v tomto prípade, ako sa ukázalo, dôvod môže byť v karotidových tepnách a je odstrániteľný.

S pozdravom Galina Safina.

Bogdanova Galina Ivanovna
Drahý Arsen Valerievič!
Ďakujem vám za najkomplikovanejšiu operáciu, ktorú ste vykonali 21. januára 2013, aby ste odstránili cholesterolovú plaketu na krčnej tepne.

Vzhľadom na môj vek a skutočnosť, že som nikdy predtým nepracoval, bolo pre mňa veľmi ťažké rozhodnúť. Ale keď som sa s tebou stretol a detailne som prerokoval túto operáciu, veril som ti. A nie márne. Operácia bola úspešná.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Je to sedem mesiacov, cítim sa skvele! Zanedbaná bolesť hlavy, normálny tlak, len chcel žiť znova. Preč sú tmavé myšlienky o možnej mŕtvici. A to všetko vďaka tebe, milý Arsen Valerievič!
Koľkokrát ste sa pozorným, nepokojným človekom dostali do očí s očarujúcim úsmevom, spýtali sa na moje zdravie a pomáhali s lačným slovom, aby sa zotavili z operácie. Ste veľký chirurg a človek. Ďakujem vám znovu!

Ďakujem aj všetkým lekárom Ústavu vaskulárnej chirurgie FGBU "RNCH pomenovaný podľa akademika BV Petrovského" ruskej akadémie lekárskych vied, ktorá mi pomohla aj celému lekárskemu personálu oddelenia.
Osobitné poďakovanie anesteziológovi, ktorý pracuje počas operácie.

Boh vám dá zdravie, úspech vo vašej budúcnosti a veľmi potrebnú prácu pre ľudí, šťastie vo vašom osobnom živote.

S pozdravom, Bogdanova Galina Ivanovna, vaša vďačná pacientka.

Guseva Olga Eduardová
V máji 2013 s duplexnou betonáciou brachiocefalických artérií bola vykonaná diagnóza: príznaky aterosklerotických zmien v stenách bronchiocefalických artérií (ASB v AOC a ICA na oboch stranách s vysokou úrovňou trombogenity). OCA stenóza vpravo na 44%, vľavo 38% ICA vpravo 81% vľavo 82%. Hladké ohýbanie OCA v tvare C vpravo bez hemodynamicky významného zrýchlenia prietoku krvi v zóne maximálneho uhlu.

Stredná nelinearita PA v kanáli priečnych procesov na obidvoch stranách. Bola odporúčaná konzultácia s cévnym chirurgom.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Arsen Valerievich Abrahamian som našiel na webových stránkach cévní chirurgov. Obrátil som sa k nemu cez internet, čo robiť s takou diagnózou.

Arsen Valerievič odpovedal a pozval na konzultáciu.
Odporúča sa vykonať operáciu na karotidových tepnách vľavo. Súhlasil som.

06/27/13 bola vykonaná operácia (eversionálna karotidová endarterektómia) vľavo.

Chcem vyjadriť svoju hlbokú vďaku doktorovi Arsenovi Valerievičovi.
To je skvelý špecialista a profesionál vo svojom odbore!

Veľmi vám ďakujem za to, že ste urobili všetko vďaka diagnostike, príprave na chirurgickú operáciu, chirurgickému zákroku, pooperačné obdobie a ukázali, aké máte vynikajúcu prácu vo vašom podnikaní.
Som veľmi rád, že som prišiel k tomuto lekárovi.

Využívam príležitosť vyjadriť úprimnú vďaku vám a všetkým vašim zdravotníckym pracovníkom v nemocnici.
Nízka luk pre vás a ľudské vďaky. Veľa šťastia a prosperity.
S pozdravom, Olga Eduardovna.

Konokotin V.L.
Keď som mal 55 rokov, nepripustil som, že by som mohol mať problémy s nohami. Vo svojom mladosti šiel do športu. Celý môj život som si udržal formu. Nikdy nefukali.

Príznaky úzkosti sa začali prejavovať ako bolesť lýtkových svalov. Po prvé, s ľahkým behom, potom s rýchlou prechádzkou a potom s pokojným krokom. Ako sa to často deje s nami, nevenovala som pozornosť, potom som utrpel a utrpel, že viac ako 150-200m by mohlo prechádzať bez bolesti. Potom som musel prekonať bolesť alebo pravidelne zastaviť.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Musel som sa obrátiť na špecialistov. Tak som sa poradil s mladým cévným chirurgom Arsenom V. Abrahamjanom. Práve potom som sa dozvedel, že je kandidátom na lekárske vedy, členom Asociácie vaskulárnych chirurgov, a potom to bol len lekár, ktorý inšpiroval úplnú dôveru.

Pokojne, bez toho, aby ho chcel vystrašiť alebo páčiť, vykonal prieskum, urobil niekoľko predbežných diagnóz, upozornil na závažnosť situácie a odporučil, aby podrobil vyšetreniu podrobnejšie.

Počítačová skúška na ruskom vedeckom stredisku pre chirurgiu pomenovaná. Petrovsky B.V. RAMS úplne potvrdil diagnózu Arsen Valerievich - najsilnejšiu stenózu ciev dolných končatín (80-90%), ako aj karotickej artérie (až 75%). Dôsledky by mohli byť najhoršie.

Na tom istom mieste okamžite rozhodol o dvoch operáciách v intervale jedného mesiaca.
Operoval na Abrahamyan A.V. Na karotickú artériu sa aplikovala syntetická náplasť a na obidvoch nohách sa vykonala posunovanie aorto-hrubých končatín. Obe operácie sa ukázali ako ťažké, ale podľa výsledkov boli vykonané pozoruhodne.

Po trojmesačnej adaptácii som sa nijako neobmedzoval na chôdzu. Bolesť zmizla. Duplexné vyšetrenie šesť mesiacov neskôr ukázalo obnovenie krvného obehu.

Celé obdobie liečby bolo obklopené lekármi s najvyššou kvalifikáciou a zodpovednosťou, predovšetkým Arsenom Valerievičom, pod ktorého dohľadom som bol od prvého dňa liečby do dňa vypustenia. On neprestáva monitorovať môj stav v súčasnosti.

Chcem vyjadriť svoju hlbokú vďaku Arsenovi V. Abrahamjanovi a jeho kolegom za vynikajúcu prácu, za ich láskavý postoj k ľuďom a privíkaním im ďalší úspech vo vedeckej a praktickej práci, duševnom a fyzickom zdraví.

Môžem dodať, berúc do úvahy získané skúsenosti, že ak by som šiel k lekárovi v počiatočných štádiách choroby alebo jednoducho na účely prevencie, liečba by mohla byť menej radikálna.

Korkunov Viktor Georgievich
Chcel by som poďakovať vaskulárnemu chirurgovi Abrahamjanovi Arsenovi Valerijievskému vaskulárnemu chirurgovi. Veľmi kompetentný a pozorný lekár. Skutočný profesionál.

Chcem vyjadriť svoju vďaku hlavnému profesorovi A. Gavrilenkovi. a celý tím starostlivosti a starostlivosti počas liečby tu. Ďakujem všetkým!

Abramyan Arsen Valerievič - je doktor od Boha a nádherný človek. Bol som s ním veľmi pokojný, cítil som od neho veľkú podporu. Ďakujem opäť lekárom a klinike za realizáciu môjho sna, snu o chôdzi na vlastných nohách.

S pozdravom, Korkunov Victor Georgievich.

Zhuk A.R.
Zhuk Alexander Remirovich, 57 rokov.
Pred dvoma rokmi sa ľavá noha po prvýkrát zhoršila, bolesť sa objavila po pomerne slušnej vzdialenosti (1-1,5 km) a pocit je brnenie v stehne nohy. O rok neskôr sa bolesť v celej nohe zintenzívnila a ja som mohol chodiť 50-100 metrov, po ktorom bola silná bolesť v celej nohe a musel som sa zastaviť. Po 2-3 minútach odpočinku zmizla bolesť, ale opäť sa objavila v 50-100 metrov.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Keďže moja chrbtica vždy bolela, urobila som snímku a ukázalo sa, že kýla stavca je 6 mm nižšia a ako to povedal doktor a bolesť v nohe. Trval dlho ošetrujúci chiropraktik a neuropatológ, ale jeho ľavá noha neprešla. Po chvíli sa objavili strašné bolesti, ale na pravú nohu. Žiadne lieky a masti nepomáhali. Po niekoľkých dňoch sa bolesť dostala do hornej časti nohy a zaujímavejšie bolo, že bolesť sa zintenzívnila, keď ste položili nohu na vodorovnú polohu. Bolesť je silná a bolo možné ležať 5-10 minút, po ktorom ste znížili nohu a bolesť je výrazne znížená, je veľmi opuchnutá a stala sa červeno-modrá.

Keď som si konečne uvedomil, že tu nie je niečo zlé. Zavolal som neuropatologa a nakoniec povedala, že je nevyhnutné urýchlene vykonať duplexnú vyšetrenie ciev nohy.

Téhož večera v klinike №2. Semashko mi urobil výskum krvných ciev a poslal ma cvičnému chirurgovi Abrahámanovi Arsenovi V., ktorý to večer vzal. Bol som nesmierne šťastný, že pracoval dnes večer, pretože po tom, čo som videl výskum a mojej nohe, povedal, že potrebuje ihneď operáciu, inak by som zostala bez nohy, mohla by začať gangréna. (Ako som pochopil, že neuropatická bolesť a vaskulárne ochorenie (ateroskleróza) môže spôsobiť také bolesti v nohách a ich opuch. Ako sa ukázalo neskôr, doktor Abrahamyan je kandidátom na lekárske vedy, jeden z vedúcich cévnych chirurgov vo Vedeckom centre chirurgie). Akademik BV Petrovský, kde som skončil za deň, na oddelení cievnej chirurgie.

Môžem povedať znova a znova o takom šťastí, ako je známy Arsenovi Valerievičovi. Okrem faktu, že bol jedným z najlepších chirurgov a podal mi komplikovanú 7-hodinovú dvojitú operáciu (aortálna femorálna bypassová operácia na dvoch nohách s protézou, tzv. "Nohavice" a karotidovú endarterektómiu (odstránenie plaku z krčnej tepny), pretože Počas vyšetrenia som zistil aj zúženie krčnej tepny, čo vedie k mŕtvici a paralýze, jeho postoj a starostlivosť voči pacientovi spôsobujú pocit prekvapenia a obdivu.

Koniec koncov, pred operáciou, a ešte viac po tom ráno začal s jeho príchodom ku mne, a večer skončil aj s jeho príchodom, okrem toho, v deň, keď prišiel niekoľkokrát, aby zistil, ako sa testy deje, ako sa cíti atď
Je potrebné spomenúť jeho asistentov mladých lekárov Vasily a Azamat. Ich postoj k chorým, k ich práci je mimoriadny (v našich ťažkých časoch). Starostlivosť o týchto troch mimoriadnych ľudí, lekári mi pomohla veľmi, veľmi, najmä po operácii. Treba poznamenať, že všetci lekári a sestričky oddelenia, ich postoj k práci a pacientom, hovorí, že všetko nie je pre nás tak zlé, ako aj v medicíne.

No, po operácii uplynulo pol roka, kráčam bez obmedzenia, bolesť v nohách je preč, nohy sú teplé. Pozorované z Arsenu Valerieviča, prechádzať kurzami, aby som zachoval pozitívny efekt z operácie. To sa deje v živote. A myslím, a všetci moji príbuzní a priatelia, že som mal šťastie.

So zreteľom a vďačnosťou A.R. chrobák

Furenkova L.G.
Chcem vám povedať o nádhernom doktorovi, vaskulárnemu chirurgovi Abrahamjanovi Arsenovi Valerievičovi.

Môj manžel, Furenkov B.F., bol chorý 7 rokov s diabetom typu II. V roku 2005 musel amputovať svoju pravú nohu v súvislosti s aterosklerózou krvných ciev a stehennej kosti.
Problém však nepríde sám a v roku 2007 vznikla otázka zachovania ľavej nohy. Diagnóza obletiruyuschy aterosklerózy, hrozba amputacie. Našťastie pre nás zavolajte domov z kliniky. Semashko prišiel cévní chirurg Arsen Valerievich.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Veľmi starostlivo skúmal nohu, študoval všetky výpisy z histórie ochorenia a ponúkol nám vyšetrenie v polikliniku Semashko a chirurgickom centre. Petrovsky RAMS, kde pracuje neustále a mnoho rokov. Po ambulantnom vyšetrení (duplexné vyšetrenie tepien nôh a počítačovej tomografie), aby sa zachránila iba ľavá noha, lekár odporučil aortofemorálnej a femorálnej-popliteálnej bypassovej operácii môjmu manželovi.

Operácia prebehla dobre. Pooperačné obdobie obnovy bolo pod bdelou kontrolou Arsena Valerieviča. Bolo to takmer rok po operácii, ale Arsen Valerievič nezabudol na pacienta. Raz týždenne príde k nám, skúma nohu, opraví lieky podľa určitej schémy, ktorá podporuje pozitívny účinok operácie a pomáha pacientovi žiť celý život a cítiť sa dobre. Šesť mesiacov po operácii podstúpili kontrolné testy, kvapky a tlakové komory v rovnakom stredisku Arsen Valerieviča. Všetky skraty fungujú. Až doteraz je noha teplá, na nohe je dobrý pulz.

Preto veríme, že Arsen Valerievič je náš skutočný rodinný lekár, ktorý vždy prichádza k našej pomoci.

Deriugina N.A.
Chcem hovoriť o mojej chorobe.
Od roku 2004 som začal cítiť slabú bolesť v ľavej nohe. Nebolo ošetrené. Po bolesti sa stala silnejšia, v nohe sa stala necitlivosť, noha sa začala zchladnúť. V auguste 2006 som už nemohol chodiť bez bolesti viac ako 20 metrov. Okrem toho sa pri chôdzi začala dýchavičnosť a tlak sa zvyšoval.

S radosťou náhodou som dostala konzultáciu s cévnym chirurgom ABRAMYANOM Arsenom V., ktorý ma naliehavo poslal preskúmať nádoby dolných končatín. Bola hrozba gangrény a amputácie ľavej nohy.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Bol som hospitalizovaný na oddelenie cievnej chirurgie Státneho výskumného centra chirurgie ruskej akadémie lekárskych vied, kde som 31. augusta 2006, Arsen Valerievič, podstúpil operáciu na obchádzanie popliteálnej artérie na ľavej nohe. Po úspešnej operácii som cítil zlepšenie. Necitlivosť v nohe zmizla, bolesť sa zastavila, krvný obeh sa zlepšil a noha sa zahriala. O šesť mesiacov neskôr podstúpila potrebnú liečbu (kvapkadlo, tlakovú komoru) a vyšetrenie. Bez bolesti som už mohol prejsť cez 300 metrov. Bolo to takmer 2 roky po operácii. Opäť som absolvoval nevyhnutné vyšetrenie a liečbu v tom istom stredisku. Teraz sa cítim dobre. Môžem prejsť dlhšiu vzdialenosť (500 metrov a viac) bez pocitu bolesti.

Ďakujem za osud, že mi dal stretnutie s takým nádherným doktorom a vyjadril svoju osobnú hlbokú vďačnosť osobe a každému, kto mi pomohol vrátiť sa na nohy.

S pozdravom, Nina Deryugina 59 rokov.

Gurevich E.Ya.
Pred 4 rokmi som sa stretol s Abrahamjanom Arzom Valerievičom, keď som požiadal o angiosurgeonskú pomoc polykliniku č. Semashko.

Príbeh je jednoduchý. Asi pred 5 rokmi začal pociťovať miernu bolesť v svaloch pravého chodidla. Spočiatku sa snažil im venovať pozornosť a oni v skutočnosti prešli v procese chôdze. Po čase sa zvýšila intenzita a bolestivosť; k záchvatom. Bola prerušovaná klaudikácia. Vzdialenosť bezbolestnej chôdze bola znížená na 50 metrov. Vtedy som sa obrátil na angiosurgeon.
Prečítajte si ďalšie informácie. Skryť podrobnosti

Už pri prvej kontrole doma Arsen Valerievič varoval, že som mal vážne poškodenie tepien mojej nohy, čo by mohlo mať za následok gangrénu, keby som nebol naliehavo vyšetrený a podľa výsledku vyšetrenia rozhodol, ako sa má liečiť. Duplexné vyšetrenie tepien nohy v smere Arsen Valerieviča potvrdilo diagnózu. Lekár silne odporúča operáciu.

Pri hospitalizácii v RNCH je. Petrovsky RAMS, Arsen Valerievič, aby som sa pripravil na operáciu, som pridelil veľmi podrobný a rôznorodý lekársky výskum s účasťou odborníkov z rôznych profilov, počas ktorých som najmä našiel ďalšiu vážnu chorobu - cukrovku.

Vo februári 2006 lekár vykonal operáciu na mňa: femoral-popliteal autovunový posun, ktorý bol úspešný. Operácia sa vykonala s spinálnou anestézou (mimochodom, absolútne bezbolestná).

Bol som spokojný s výsledkom operácie. Rozhodnite sa za seba. Držal som si nohu, hoci hrozba straty bola celkom reálna. S rýchlym pohybom sa vzdialenosť bezbolestnej chôdze zdvojnásobila a s pomalou chôdzou nie je žiadna bolesť.
Počas dvoch rokov, ktoré uplynuli od operácie, neustále komunikujem s lekárom. Pokračuje v monitorovaní môjho stavu, predpisuje preventívne opatrenia a kontrolné vyšetrenia.

Chcel by som poznamenať vysokú profesionalitu Arsena Valerieviča, jeho pozorný a priateľský postoj voči mne - jeho pacientovi. Jeho ochota diskutovať a pomáhať riešiť moje zdravotné problémy teraz, dva roky po operácii.

Operácia karotidovej artérie pre aterosklerózu

Operácia na krčnej tepne pri ateroskleróze sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch. Je indikovaný, keď je krvný obeh ciev vážne narušený a môže viesť k nezvratným účinkom alebo smrti pacienta.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Karotidová artéria je najvýznamnejšia a veľká krvná cieva, ktorej porušenie priechodnosti vedie k hypoxii mozgu. Aj pri krátkom a krátkom zúžení tepny môže dôjsť k hladeniu kyslíkom.

Hlavným dôvodom chirurgického zákroku nie je ateroskleróza, ale komplikácia vo forme karotickej stenózy, ktorá vznikla oproti jej pozadiu. Tento patologický jav je príčinou úderov mŕtvice v takmer 30% prípadov. Ak je lumen karotidovej tepny uzavretý o viac ako 60%, potom existuje riziko, že pacient má mozgový infarkt do jedného roka. Okrem toho arteriálna stenóza môže spúšťať ischemickú nekrózu.

Chirurgické odstránenie plakov v krčných tepnách je indikované v prípade:

 1. Zúženie dutiny cievy o 70% alebo viac. Operácia je indikovaná aj vtedy, keď pacient nepociťuje žiadne nepohodlie z tejto patologickej zmeny.
 2. Ak pacient utrpel mozgovú príhodu alebo má príznaky koronárnej choroby a lúmen krčnej tepny sa zúžil na polovicu.
 3. Progresia chronickej ischémie alebo funkčných porúch mozgu.
 4. Ak má pacient dvojstrannú aterosklerotickú léziu artérií.
 5. Prekrytie lúmenu niektorých veľkých tepien, vrátane karotidov.

Aj keď existujú náznaky, lekári sa budú snažiť vyhnúť sa operácii. Malo by byť zrejmé, že operácie krvných ciev sú extrémne zložité a existuje vždy riziko komplikácií. Pacientmi trpiacimi aterosklerózou sú hlavne starší ľudia, ktorí majú viacero ďalších sprievodných chorôb. To znamená, že lekári majú zvážiť všetky kontraindikácie, ako aj hypotetické ťažkosti počas a po operácii.

Odstránenie karotických plakov je kontraindikované pre:

 • ťažké ochorenia, ako aj akútna forma pľúcneho, renálneho a srdcového zlyhania;
 • insulte4
 • kóma pacienta, dlhotrvajúce poruchy jeho vedomia;
 • významné hemoragie v mozgu vyvolané ischemickou chorobou;
 • rozsiahla oklúzia cievy a nefunkčné poškodenie mozgu.

Varianty týchto chirurgických zákrokov

Dosahy modernej medicíny a chirurgie umožňujú operácie na veľkých cievach krčnej oblasti pomocou minimálne invazívnych procedúr. Tieto postupy sa vykonávajú minimálnym chirurgickým zásahom na malom ovládateľnom priestore. Táto metóda významne znižuje riziko komplikácií a periódy zotavenia pacienta. Pred operáciou musí pacient podrobiť sériu špeciálnych štúdií, ktoré zahŕňajú angiografiu, duplexné arteriálne skenovanie a MRI.

Celkovo existujú tri typy operácií na odstránenie plakov cholesterolu v cievach krčnej oblasti:

 • arteriálna protetika;
 • eversion endarterectomy;
 • stentu.

Pri výbere správneho typu operácie sa vezmú do úvahy mnohé faktory. Medzi ne patrí dostupnosť vhodného technického vybavenia na klinike, ako aj úroveň kvalifikácie lekárov. Najčastejším typom operácie je endarterektómia. Ide o otvorený typ chirurgického zákroku, ktorý nevyžaduje dostupnosť zdravotníckych zariadení so špičkovou technológiou.

Stenting je najviac bezchybný typ operácie, vyžaduje vysokú profesionalitu lekárov, takže nie všetci chirurgovia to dokážu. Protetiká sú znázornené, ak plátky cholesterolu pokrývajú veľkú plochu cievnej steny.

Eversionálna endarterektómia je odstránenie patologickej formácie z lúmenu krvnej cievy. Najčastejšie sa tento postup vykonáva vo všeobecnej anestézii, ale v niektorých prípadoch pod lokálnou anestézou. Za ucho, ktoré vedie rovnobežne so spodnou čeľusťou, sa urobí rez. Jeho dĺžka je približne 10 cm, lekár má prístup k vnútornej karotidovej tepne (ICA). Ďalej sa v cievke umiestni silikónový skrat, ktorý zabraňuje výskytu krvácania a poskytuje kontinuálny prietok krvi do mozgu. Potom sa odstráni aterosklerotický povlak. Potom sa artéria premyje fyziologickým roztokom a na ňu sa umiestni náplasť zo syntetických vlákien alebo z pacienta. V záverečnej fáze operácie sa uskutoční odstránenie silikónového šunky, kontroluje sa integrita nádoby. Lekári šiť povrchové tkanivá a priniesť ich do pôvodného stavu.

V prípade arteriálneho stenovania nie je to rez, ale punkcia. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. S pomocou výstrelku v tepne je inštalovaný špeciálny balónik, ktorý sa postupne zväčšuje a s ním expanduje lumen plavidla. Potom je stent umiestnený do cievy - ide o špeciálny nástroj, ktorý zachováva šírku lúmenu a zabraňuje jeho zužovaniu.

Operácia sa často predpisuje starším pacientom, pretože nevyžaduje veľké incízie alebo traumatické postupy. Ide o najpriaznivejší typ operácie, ktorá sa vykonáva aj pri výrazných komorbiditách.

Nevýhodou je, že počas operácie existuje vysoké riziko tvorby krvných zrazenín v dôsledku porušenia integrity plaku pri inštalácii stentu. Preto sú paralelne po celej dĺžke cievy umiestnené filtre, ktoré zachytávajú oddelené plaky.

Arteriálna protetika sa používa, ak sú krvné cievy pacienta silne zvlnené a väčšina z nich je postihnutá aterosklerotickými plakmi. Táto metóda sa používa, keď lekári vopred vedia, že iné metódy neprinesú hmatateľné výsledky alebo budú príliš namáhavé.

Podstata operácie spočíva v tom, že chirurg má odstrániť časť vnútorného povrchu krčnej tepny, ktorá je ovplyvnená aterosklerózou, a nahradiť ju protézou (trubicou) vyrobenou zo syntetického materiálu. Priemer a dĺžka protézy sa vyberá jednotlivo v štádiu prípravy na operáciu. Tieto parametre sa vypočítajú v závislosti od charakteristík pacienta. Tento typ operácie je dokončený inštaláciou špeciálnej drenáže do cievy.

Riziká komplikácií

Komplikácie počas operácií krvných ciev krčnej chrbtice sa vyskytujú zriedkavo. Ich vývoj závisí od celkového stavu pacienta, charakteristík jeho tela, kvalifikácie ošetrujúceho lekára atď.

Medzi takéto komplikácie patrí embólia, srdcový záchvat, mŕtvica, poškodenie nervov, infekcia, recidíva patológie.

Všetky tieto nežiaduce udalosti sa môžu vyskytnúť z väčšej časti v dôsledku neskúsenosti lekára. Ak je operácia vykonávaná odborníkmi využívajúcimi vysokokvalitné zariadenia, riziko komplikácií je minimalizované.

Počas prípravy na operáciu, jej realizáciu av pooperačnom období by pacient mal zostať v nemocnici. Všetky tieto postupy obvykle trvajú najviac 4 dni. Existujú prípady, kedy je pacient vyčerpaný tretí deň, ale osoba musí stráviť prvý deň po operácii na jednotke intenzívnej starostlivosti. Toto opatrenie je nevyhnutné na rýchlu pomoc v prípade náhlej komplikácie.

O deň neskôr je pacientovi umožnené vstať a prechádzať cez nemocnicu. Postupne sa bude môcť vrátiť k svojmu bežnému spôsobu života. Pacient sa však dlhodobo vyhýba fyzickému námahe a stresu. Je mu pridelené množstvo špeciálnych liekov a diéta na urýchlenie procesu cievnej opravy.

Ako znížiť hladinu cholesterolu

Mnoho ľudí môže mať vysoký cholesterol, od mladých po staré. Cholesterol nikoho nestojí, preto buďte pozorní na vaše telo, ak si všimnete aspoň jedno znamenie, potom je čas zvoniť alarm.

Medzi príznakmi vysokého cholesterolu sa vyznačujú nasledovné príznaky: v blízkosti rohovky sa objaví svetlošedý okraj, žlté uzliny sa tvoria pod viečkami, bolesť v srdci, slabosť v nohách a plaketa v cievach.

Prečítajte si o najjednoduchšom spôsobe zníženia hladiny cholesterolu tu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prípravky a ľudové prostriedky na čistenie a posilnenie mozgových ciev

Choroby mozgových ciev (SGM) znepokojujú toľko ľudí. Podľa zdravotných údajov je asi 80% obyvateľstva vystavených riziku vzniku rôznych ochorení.

Ateroskleróza aorty srdca: čo to je, príznaky, ako sa liečiť

Ateroskleróza aorty je nebezpečným ochorením tejto najdôležitejšej cievy v tele (táto cieva vychádza zo srdca), ku ktorej dochádza v dôsledku výmeny tukov v tele.

Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL): aké je norma, ako znižovať

LDL (lipoproteín s nízkou hustotou) nie je náhodou nazývaný "zlý cholesterol". Upchaté cievy s tromi krvnými zrazeninami (až do úplného zablokovania) významne zvyšujú riziko aterosklerózy s najzávažnejšími komplikáciami: infarkt myokardu, ochorenie koronárnych artérií, mŕtvica a smrť.

Intracraniálna hypertenzia - čo to je, príčiny a liečba

Intrakraniálna hypertenzia je zvýšený tlak v lebke. Intrakraniálny tlak (ICP) je sila, ktorou je intracerebrálna tekutina pritlačená k mozgu.Jeho nárast je zvyčajne spôsobený nárastom objemu lebečnej dutiny (krv, cerebrospinálna tekutina, tkanivová tekutina, cudzorodé tkanivo).

Splenová žilová dilatácia

Rozšírenie slezinovej žily. a bronchiektázii. Nemôžem ani kombinovať tieto 2 porušenia v 1 patogenetickom reťazci (môžem predpokladať, že existujú dve choroby (alebo dva patogenetické faktory, ale som si vedomý toho, že ak nerozumiem, neznamená to, že to nemôže byť).

Rehabilitácia po infarkte myokardu doma: telesná výchova, strava, lieky

Infarkt sa vyskytuje, keď je trombus blokovaný koronárnou artériou a spôsobuje, že niektoré oblasti srdca zostanú bez kyslíka. Ak lekárska starostlivosť nebola poskytnutá včas, bunky umierajú, jazvy sa tvoria na svojom mieste a srdce prestane vykonávať svoje funkcie.