V zásade je potrebná operácia cievnej mozgovej príhody v oblasti mozgu, ak existuje nebezpečenstvo rozšírenia krvi do hlbších vrstiev. Príčinou je aneuryzma alebo tvorba cholesterolu vo vnútornej karotidovej artérii. To si vyžaduje okamžitú chirurgickú intervenciu.

Nie je to vždy sám človek, ktorý potrebuje lekársku hospitalizáciu. Často na operačnom stole sú pacienti neočakávane po prudkej rane alebo pri objavení patológie počas vyšetrenia.

Toto sa niekedy stane pre mnohých pravdepodobných príčin mŕtvice a potom rýchlej smrti. Počas niekoľkých minút je mozog úplne zabitý nedostatočným zásobovaním krvou.

Chirurgická intervencia

Niekedy sa operácia stane jediným správnym rozhodnutím zachrániť osobu pred nevyhnutnými dôsledkami.

Takýto návrh môže pochádzať od neurochirurga, ak diagnostika jasne určuje vývoj patologických procesov pri skenovaní vnútornej dutiny mozgu. Ak neexistuje žiadna iná možnosť, ako napríklad rezanie hematómu alebo vystrihnutie výslednej aneuryzmy do krčnej tepny.

Trvá to nie viac ako 10-15 minút. V niektorých prípadoch môže mať pacient rozumné ochorenia, ak je chirurgický zákrok na mŕtvicu kontraindikovaný, napríklad ak je nestabilita krvného tlaku. V tomto prípade sa prostriedky chirurgického zákroku používajú až po stabilizácii hlavných indikátorov stavu.

Pooperačné obdobie

Vo väčšej miere v pomoci chirurgov starší ľudia, ktorí si neuvedomujú, že alkohol a fajčenie vedú k tvorbe aterosklerotických rastov v mozgových cievach, potrebujú obdobie po mozgovej príhode.

V niektorých prípadoch aj po operácii pravdepodobnosť ďalších komplikácií sa zvyšuje za týchto okolností:

 • Pacient má ochorenie cukrov.
 • V orgánoch kardiovaskulárneho systému je nesprávna práca.
 • Pravidelné chyby v sérii srdcového tepu.
 • Početné aterosklerotické formácie.
 • Nadmerná akumulácia telesného tuku.

Rizikové faktory

V medicínskom prostredí existuje množstvo faktorov, ktoré zakazujú operácie v oblasti mozgu. Najviac nežiaduci vek po mŕtvici je obdobie 70 rokov. V takýchto situáciách lekári hľadajú a vyberajú najšetrnejšie ľudia alebo lieky pre starších ľudí.

V niektorých situáciách je stále priradená operácia v hlave.

Riziko komplikácií počas operácie s alebo po mŕtvici nastane:

 • U ľudí s cukrovkou majú nezvratné reakcie vo vnútornom prostredí tela.
 • S ochorením obličiek, kardiovaskulárnymi a dýchacími systémami.
 • V dôsledku hnisavých lézií vnútorných orgánov.
 • Pre rakovinu.
 • Kvôli nedostatočnej vedomej činnosti mozgu. Základné funkcie podpory života fungujú len prostredníctvom pripojenia umelých zariadení.

techniky

Krvácanie sa vyskytuje v dôsledku oddelenia veľkých tepien mozgu, ako aj v dôsledku tvorby aterosklerotických vrstiev. Tento proces končí ostrým naplnením aneuryzmy krvou a následným poškodením. Vytvorí sa zrazenina vysušeného hematómu, ktorá sa počas operácie odstráni, aby sa zabránilo tlaku na priľahlé oblasti.

V tomto momente je dôležité, aby sa v najkratšom čase zachránili životy pacientov, je dôležité vykonať operáciu na mozgu. Liečba začala neskoro, kvôli aneuryzme sa zvyšuje riziko recidívy.

Lekár neurochirurgického oddelenia si vyberá, ktorý z nasledujúcich typov operačných techník sa bude aplikovať na konkrétneho pacienta:

 • Odstránenie aneuryzmy. Prístup na miesto patologického procesu sa vykonáva malým rezom 2 mm vo femorálnej tepne. Lekár - angiograf s použitím tenkého katétra môže dosiahnuť takmer akékoľvek narušenie prietoku krvi v mozgu. Liečba neumožňuje vykonať dodatočné zásahy na hornej vrstve hlavy, ako pri trepaní lebky.

Počas operácie mŕtvica vyvoláva postupné stláčanie aneuryzmy pomocou špeciálnych prostriedkov pripomínajúcich klipy a uvoľňuje krvný vak.

 • Prostriedky kraniotómie. Chirurgický zákrok vyžaduje veľa času, ako aj cestu k zotaveniu. Keď je mŕtvica predpísaná extrémne zriedka, iba v 24% prípadov.
 • Stentovanie ciev. Liečba sa používa na profylaktické účely. Pri takomto zákroku sa do femorálnej krvnej cievy v tepne s aterosklerotickým rastom vloží tenká trubica (katéter) so špeciálnym expandujúcim balónom. Vzhľadom na výsledný lúmen sa stojan vloží do cievy vo forme mriežky, ktorá zohráva úlohu expandéra na zvýšenie prietoku krvi.
 • Karotidová endarterektómia. Určené v ťažkej mŕtvici. Proces spočíva v úplnom odstránení cholesterolu na obnovenie výživy mozgového tkaniva.
 • Selektívna trombolýza. Liečba sa uskutočňuje aplikáciou prostriedku na zníženie objemu rastu artérií, čo prispieva k zriedeniu krvi a zabraňuje ďalšiemu zablokovaniu lumenu.

Lekár rozhodne, ako sa má liečiť obeť po samotnej mŕtvici, závisí to od vekovej kategórie pacientov a od výsledkov záverečného cievneho vyšetrenia.

Obnova obehového ústrojenstva

Nie je možné úplne priviesť človeka späť k životu po mŕtvici pomocou jednej metódy liečby. Na prevenciu následkov a na rozvoj ďalších komplikácií spôsobených nízkym prívodom kyslíka do mozgu sa používajú rôzne metódy.

Je možné liečiť pacientov s patologickými stavmi, ak v spojení s komplexom fyzioterapeutických, lekárskych a chirurgických zákrokov, prijímať a ľudové lieky.

 • Môžete pripraviť drogu z rovnakého pomeru citrónov a pomarančov. Predbežne prejdite cez mixér a zmiešajte s 30 ml včelieho medu. Trvať 24 hodín, potom sa citrusová hmotnosť výhodne skladuje na chladnom mieste. Liečba sa vykonáva denne trikrát denne, ako prísada do čaju, 15 gramov hotového liečiva. Zlepšuje tlak, odstraňuje trosky, uvoľňuje krvné cievy z rastu cholesterolu.
 • Infúzie z kolekcie liečivých rastlín: koreň valeriánov, plody z hlohu, suchá matka a potápačská pivónia.

Každá rastlina sa odoberie v 100 ml etylalkoholu a zmieša sa s 3 lyžičkami eukalyptovej tinktúry, lieku Corvalol a tinktúry z mäty v rovnakom pomere. Hotová droga sa naleje do tmavého skleneného kontajnera, ktorý pridá niekoľko plnených karafiátov. Zostávajú dva týždne na tmavom mieste, pravidelne miešané. Ošetrenie sa vykonáva 30 minút pred jedlom, 1 lyžička na polovicu pohára kvapaliny.

 • Ľudové lieky môžu byť vyrobené z 10 morušových okvetných lístkov naplnených dvoma šálkami vriacej vody s extraktom na sporáku na 180 sekúnd. Odporúča sa pripraviť liek v smaltovanej nádobe. Prijmite na prijateľnú teplotu a trvať najmenej 90-120 dní. Pomáha pri liečbe oslabených ciev, normalizuje ukazovatele krvného tlaku.

Lekári neodporúčajú zneužívanie ľudových prostriedkov bez predchádzajúcej konzultácie.

Zvláštnosti starostlivosti

Starostlivosť o starostlivosť je potrebná pre každého pacienta na akýkoľvek typ operácie hlavy. Pacienti potrebujú postupy na obnovenie návratu pohybov a schopností základnej osobnej starostlivosti.

Príbuzní potrebujú pomôcť pacientovi nielen pri jedle, ale aj pri vykonávaní hygienickej čistoty. To zahŕňa starostlivosť o ústnu dutinu, starostlivosť o pleť, prevenciu výskytu deformácií a vykonávanie rôznych sád rehabilitačných cvičení doma.

Zavrieť ľudí môže chvíľu pozvať sestru do domu, aby sa mohla postarať o pacienta, zmeniť posteľ, prípadne plienky.

Starostlivosť v pooperačnom období pre obete po mozgovej príhode zahŕňa liečbu liekmi: antipsychotikami, sedatívami, antidepresívami, antikoagulanciami a antiagregačnými látkami, ktoré eliminujú šírenie výsledných ochorení.

Operácia mozgového mŕtvice

V prípadoch mozgovej mŕtvice sa operácia vykonáva v podmienkach neurochirurgických centier a cievnych centier. V prípade núdze sa vykonáva operácia v neurochirurgickom oddelení. Liečba sa vykonáva s ischemickou formou (porušenie cievnej priechodnosti) ochorenia a krvácaním (krvácanie). V prvom prípade je táto operácia zriedka používaná. Počas zásahu sa dôsledky mozgovej príhody odstránia alebo dôjde k prevencii ich výskytu.

Typy operácií

Pri hemoragickej mŕtvici, pri ktorej sa krv zliata z nádoby pri jej pretrhnutí, vzniknú cievne hematómy, ktoré stláčajú priľahlé tkanivá a cievy. V dôsledku toho dochádza k výraznému zhoršeniu stavu pacienta, v ktorom sa vyskytujú viac alebo menej závažné príznaky mŕtvice. Počas operácie sa krvné zrazeniny odstránia čo najviac. Lekári sa snažia, aby zabránili poškodeniu mozgových štruktúr a tkanív, ktoré sa nachádzajú v blízkosti krvnej zrazeniny.

Chirurgická intervencia pre cievnu mozgovú príhodu je predpísaná v závislosti od stupňa zranenia. V niektorých prípadoch je pre obnovenie normálnej cerebrálnej cirkulácie stačí len zabezpečiť správnu polohu aneuryzmy.

 1. Odstránenie aneuryzmy. Pri tejto intervencii nie je ohrozená integrita lebky. Do špeciálnej špirály, ktorá upevní aneuryzmus, zasiahne mozog zavedením katétra do femorálnej tepny. Doba zotavenia po tomto zákroku je minimálna, rovnako ako riziko komplikácií.
 2. Otvorená prevádzka Kraniotómia sa vykonáva u menej ako štvrtiny pacientov s diagnózou hemoragickej mozgovej príhody. Takýto zásah je považovaný za náročný a riskantný, a preto sa predbežne vyhodnocujú možné dôsledky. Takáto liečba sa uskutočňuje iba v prípadoch, keď inak pacientovi nemožno pomôcť.
 3. Stojanie (posunovanie) plavidiel. Táto operácia sa vykonáva na obnovenie ich lúmenu. Špeciálny stojan sa vloží do ciev, ktoré sú ohrozené mozgovou príhodou a môže spôsobiť recidíva choroby.
 4. Selektívna tromolýza. Operácia umožňuje rozpustenie trombu, čo viedlo k zablokovaniu cievy a obnovenie normálnej cerebrálnej cirkulácie. V takejto situácii sa katéter zavedie cez punkciu do femorálnej artérie. Keď sa ocitne v oblasti uzavretej nádoby, dôjde k zlúčenine, ktorá rozpustí trombus.
 5. Karotidová endarterektómia. Takáto operácia sa uskutočňuje u najvážnejších pacientov, ktorí vzhľadom na prítomnosť veľkých plakov v karotidovej tepne riskujú, že hemoragická mŕtvica sa opakuje, je veľmi vysoká. V tomto prípade sa odstráni časť tepny. Intervencia vo väčšine prípadov je úspešná. Vykonáva sa takmer vo všetkých neurochirurgických oddeleniach.

komplikácie

Komplikácie po operácii sa vyskytujú vo vážnom stave pacienta, keď sa telo nedokáže zotaviť. Hlavné negatívne dôsledky, ktoré sa môžu vyskytnúť aj po úspešnej operácii, sú:

 • Krvácanie. Môže sa vyskytnúť, keď sú cievne steny veľmi krehké. V tomto prípade do 2 dní po zákroku môže dôjsť k narušeniu ich integrity a vzniku krvácania.
 • Infekciu. Táto komplikácia je často chybou zdravotníckeho personálu, ktorý počas operácie do určitej miery porušil pravidlá sanitácie.
 • Poškodenie okolia mozgového tkaniva. V prípade zásahu do ťažko dostupnej časti mozgu, keď život pacienta závisí od nej, môžu lekári porušiť stav okolitých tkanív, kvôli ktorému môžu trpieť určité funkcie tela. Najčastejšie pozorované, keď sa v mozočku objavila hemoragická mŕtvica.
 • Cerebrálny edém.
 • Kóma.

Pred operáciou nie je možné určiť stupeň rizika komplikácií. Lekár varuje pacienta, že môžu byť komplikácie. Avšak, s istotou povedať, či sa objavia, nebude schopný. Podľa štatistík, pri chirurgickej liečbe mozgovej príhody, riziko smrteľného konca je 2%. Pravdepodobnosť zlého výsledku sa zvyšuje, ak nastane obzvlášť závažná hemoragická mŕtvica.

U niektorých pacientov sa po operácii môže prejaviť a koordinovať pohyby a epilepsia počas celého života.

Keď bola operácia vykonaná so závažným porušením integrity kostí lebky (trepanácia lebky), môžu byť viditeľné chyby bez ďalších plastov. Vznik trepaného syndrómu, pri ktorom nie je vylúčená meteorologická závislosť, bolesti hlavy a nepohodlie v oblasti pôsobenia s významným zaťažením, kašľom a ohýbaním dopredu.

Dlhodobé komplikácie

Po mŕtvici, ktorej liečba bola potrebná, sa môžu vyskytnúť dlhodobé negatívne dôsledky. Nie je vždy možné presne povedať, či sú spojené s primárnym porušovaním stavu (mŕtvica) alebo operáciou. Ak pacient v priebehu rehabilitácie presne splnil všetky lekárske odporúčania, riziko dlhodobých komplikácií je výrazne znížené.

Diaľkové komplikácie mŕtvice, ktoré boli liečené chirurgickou metódou, sú:

 • porucha pamäti;
 • neustále zhoršovanie vedomia;
 • zvýšená únava;
 • duševné poruchy, ktoré spôsobujú depresiu alebo záchvaty agresie;
 • zmena v práci tráviaceho systému, kvôli ktorému pacient v krátkom čase stráca váhu až do vyčerpania.

Vo väčšine prípadov dochádza k dlhodobým následkom, keď je pacient v počiatočnom štádiu vážneho stavu.

kontraindikácie

Chirurgická liečba mŕtvice sa používa iba vtedy, ak neexistujú žiadne kontraindikácie. V ich prítomnosti je povolená len konzervatívna liečba bez ohľadu na stav pacienta. Operácia je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Vek nad 75 rokov - relatívna kontraindikácia. Podľa uváženia lekára môže byť operácia vykonaná s celkovým dobrým výkonom systémov a orgánov.
 • Kóma.
 • Rozsiahla hemoragická mŕtvica.
 • Infarkt utrpel pred menej ako 6 mesiacmi.
 • Progresívne choroby mozgu, ako je Alzheimerova choroba.
 • Prítomnosť závažných chronických ochorení - onkológia, problémy s koaguláciou krvi, poruchy činnosti srdca a pľúc, zlyhanie obličiek a pečene, cukrovka.

Ignorovanie kontraindikácií nie je povolené, pretože ak existujú, v prípade zásahu existuje vysoké riziko, že pacient zomrie v čase zákroku alebo ihneď po ňom.

V mnohých prípadoch je chirurgia jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta. Bez naliehavej potreby to nebude platiť. Ischemická cievna mozgová príhoda je konzervatívnejšia. Obavy pacientov v súvislosti s intervenciou vo väčšine prípadov sú neoprávnené, pretože mŕtvica je mimoriadne nebezpečná choroba, ktorá vedie k závažným následkom oveľa častejšie ako operácia.

Operácia cievnej mozgovej príhody - indikácie a typy operácií, pooperačné obdobie, komplikácie

Takáto spoločná patológia, ako je mŕtvica, je najčastejšou príčinou smrti - jedna osoba každých šesť sekúnd zomrie na túto chorobu. Pred niekoľkými desaťročiami bola mozgová príhoda diagnostikovaná vo väčšine prípadov u starších ľudí, ktorí prekročili vek 60-65 rokov, ale v posledných rokoch sa ochorenie stalo výrazne "mladšie" - dokonca aj u detí. Existuje niekoľko spôsobov riešenia tejto choroby, ktorá je najdôležitejšou z nich - operácia.

Čo je to mŕtvica

Akútne náhle poškodenie krvného obehu v mozgu, ktoré má za následok poškodenie nervových buniek, sa nazýva mŕtvica. Patológia sa vyznačuje tvorbou lokálnych alebo mozgových príznakov neurologickej povahy, ktorá trvá viac ako jeden deň alebo vedie k smrteľnému výsledku v dôsledku cerebrovaskulárnych abnormalít. Lokalizácia lézie je určená MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou).

Existuje takzvané "terapeutické okno", ktoré je 3 až 6 hodín po náraze - počas tejto doby je možné zabrániť nevratnému poškodeniu a smrti buniek pomocou lekárskych manipulácií. Mŕtvica môže mať hemoragickú alebo ischemickú povahu. V prvom prípade dochádza k krvácaniu do mozgu alebo jeho membrán, v druhej - blokácii alebo konstrikcii krvných ciev mozgu. Okrem toho existuje chrbtová mŕtvica charakterizovaná léziami miechy.

Ischemický typ postihuje častejšie osoby staršieho veku (štatisticky pravdepodobnejšie mužov), ktoré sa vyznačujú postupným nárastom symptómov. Kvôli vaskulárnemu kŕčeniu sa zastaví prívod krvi do mozgu, čo vedie k hladovaniu kyslíkom a smrti buniek. Predpokladá sa, že ischemická mozgová príhoda môže spúšťať faktory, ako je stres, zvýšená fyzická námaha alebo konzumácia alkoholu.

Hemoragický typ je charakterizovaný krvácaním v mozgu a smrť nervových buniek nastáva v dôsledku ich stláčania hematómom. Hlavným dôvodom je zriedenie cievnych stien v dôsledku cerebrálnej patológie. V tomto prípade sa symptómy vyvíjajú omnoho rýchlejšie, sprevádzané vážnymi neurologickými abnormalitami rôznej závažnosti.

V 5% prípadov vývoja ochorenia nemôže zistiť presný mechanizmus výskytu poškodenia mozgu. Liečba po cievnej mozgovej príhode spočíva v obnove nervových buniek (neurónov), zastavenie účinkov primárnych faktorov a zabránenie opakovanej mŕtvice. Znalosť hlavných príznakov patológie môže zachrániť život niekoho, pretože doba poskytnutia potrebnej pomoci pri mŕtvici je 3-6 hodín.

Indikácie na operáciu

Mŕtvica označuje patologické stavy, ktoré vyžadujú poskytnutie okamžitej lekárskej starostlivosti niekoľko hodín, aby sa zabránilo vývoju nezvratných procesov. Existujú rôzne metódy riešenia krvácania, ale často najefektívnejšia je operácia po mozgovej mŕtvici, ktorá vám umožní úplne odstrániť zdroj krvácania. Indikácie na operáciu:

 • Poškodenie (opuch alebo stlačenie) medulla oblongata s tvorbou progresívnej neurologickej poruchy - takzvaná mozgová mŕtvica (so zameraním viac ako 3 cm).
 • Hematóm na kôre hemisfér, dosahujúci hĺbku nie viac ako 1 cm s objemom uvoľnenej krvi maximálne 30 ml.
 • Anomálie ciev rôznej povahy (napríklad malformácia alebo aneuryzma) sprevádzané krvácaním. Na potvrdenie diagnózy je potrebná angiografia.
 • Kóma trvajúca viac ako 6 hodín. V tomto prípade je dekompresia účinná odstránením časti lebky.
 • Abscesy a opuch mozgu, poranenia lebky, abnormality lebky môžu spôsobiť mŕtvicu.

Čo sa vykonáva operáciou s mŕtvicou

Akákoľvek operácia na otvorenom mozgu je vždy veľkým rizikom a často končí vývojom závažných komplikácií, v niektorých prípadoch smrťou pacienta. Chirurgia sa vykonáva iba po presnej diagnostike, ischemickej alebo hemoragickej forme sa líši od iných neurologických patológií (napríklad mozgová aneuryzma).

V posledných rokoch sa objavili niekoľko tajných hematómových techník, ktoré vyžadujú špeciálne vybavenie a vyškolený zdravotnícky personál. Takéto operácie zahŕňajú stereotaktickú metódu, pri ktorej sa v lebke urobí malá punkcia a endoskopická, ktorá spočíva v vytvorení malého otvoru. Treba mať na pamäti, že všetka operácia mozgu zahŕňa veľké riziko.

Pre ischemické mŕtvice

Vo väčšine prípadov dochádza k ischemickej mŕtvici na pozadí hypertenzného ochorenia, cerebrálnej aterosklerózy a srdcových chýb. Patológia je charakterizovaná poruchou cerebrálnej cirkulácie, ktorá vedie k nedostatočnému zásobovaniu kyslíka do mozgového tkaniva a v dôsledku toho k deštrukcii nervových buniek. Blokovanie artérií sa v tomto prípade vyskytuje v dôsledku oddelených kúskov aterosklerotických plátov, krvných zrazenín.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na obnovenie krvného obehu v mozgových cievach. Na tento účel sa používajú protidoštičkové látky, trombolytiká, antikoagulanciá. V prípadoch, keď je konzervatívna liečba neúčinná, sa uskutočňuje operácia:

 • Karotická endarterektómia zahŕňa odstránenie vnútornej steny krčnej tepny, ktorá je ovplyvnená aterosklerotickým plakom. Vykonáva sa pri lokálnej anestézii, znamená krátke obdobie rehabilitácie a spôsobuje menej komplikácií, pretože celková anestézia po mŕtvici môže spôsobiť zhoršenie celkového stavu.
 • Karotídne stentovanie je predpísané pacientom, ktorí v minulosti absolvovali endarterektómiu alebo u pacientov, u ktorých je kontraindikácia. Vykonáva sa, keď je priemer krčnej tepny zúžený na 60%.
 • Stentovanie karotických artérií a odstránenie krvných zrazenín sa vykonáva bez rezov. Operácia sa vykonáva pomocou endovaskulárnej metódy, počas ktorej sa stent vložil do zúženej tepny, čo pomáha zabezpečiť dobrý prietok krvi.
 • Selektívna trombolýza - zavedenie špeciálnych liekov, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny.

Druhy chirurgického zákroku pri hemoragickej mŕtvici

Keď nastane mŕtvica (akútna cerebrovaskulárna príhoda) hemoragického typu, vykoná sa niekoľko typov operácií, ale účinnosť každého z nich závisí od veľkosti a umiestnenia hematómu. Navyše niektoré z najnovších metód nie sú dobre skúmané. Niekoľko účinných typov chirurgických zákrokov:

 • Trepananie lebky klasickou metódou je vytvoriť otvor v skrini lebky, inštalovať drenáž. Používa sa na akútny edém mozgu, znižuje úmrtnosť na mozgovú príhodu o 30%. Nevýhodou metódy je vysoká invazivita, pretože trepanning lebky počas mŕtvice je vždy riskantný.
 • Zavedenie katétra do dutiny hematómu (streotaktická metóda) na odstránenie obsahu aspiráciou. Vykonáva sa v prípade hlbokého krvácania, niekedy s prídavkom trombolytik. Nevýhodou je neschopnosť úplne zastaviť krvácanie.
 • Odstránenie časti lebkovej kosti a zatváranie miesta kožným štepením sa používa v prípade ohrozenia kómy. Pri zlepšení stavu pacienta je potrebná opakovaná operácia.
 • Aneurysmové orezávanie zahŕňa umiestnenie špeciálnej klip na aneuryzma krku, ktorý zostáva vo vnútri lebky a zabraňuje recidíve choroby.

Kontraindikácie na operáciu

Operácia mozgu je vždy rizikom pre život pacienta, preto by sa otázka mala zodpovedať zodpovedne. Pri poskytovaní včasnej kvalitnej lekárskej starostlivosti a pri absencii deštruktívnych zmien je možný smrteľný výsledok v 25-35% prípadov. Existujú nasledujúce kontraindikácie pre operáciu:

 • arteriálna hypertenzia;
 • zlyhanie srdca;
 • krátky interval medzi mŕtvicou a srdcovým infarktom (menej ako šesť mesiacov);
 • sprievodné regresné mozgové patológie;
 • pacient je starší ako 70 rokov (nie vždy dôvod na odmietnutie);
 • somatické choroby (diabetes mellitus, zlé zrážanie krvi, zlyhanie pečene a obličiek);
 • zhubné nádory mozgovej látky;
 • neurologický deficit;
 • nestabilná angína pectoris;
 • duševná choroba;
 • akútny zápal s tvorbou hnisu;
 • kóma.

Pooperačné obdobie

Liečba v období zotavenia má zabrániť progresii edému mozgu a zabrániť opätovnému krvácaniu. Okrem toho môžu byť vážne komplikácie:

 • paralýza;
 • zmeny v prejave a motorickej činnosti;
 • strata videnia;
 • poruchy centrálneho a autonómneho nervového systému (poruchy pamäti, zmätok reči atď.).

Významným faktorom je načasovanie operácie - stav pacienta v pooperačnom období zostáva dlhodobo nestabilný, ak bol chirurgický zákrok vykonaný s oneskorením. Možno dočasný alebo trvalý pokles intelektuálnych schopností pacienta, narušenie reči a zakalenie vedomia.

Hlavnou komplikáciou po operácii pri mozgovej príhode je opuch mozgového tkaniva, ktorý môže trvať až dva týždne. Takýto stav je život ohrozujúci, na jeho odstránenie sa pacientovi podávajú osmotické a diuretické činidlá (napríklad Mannitol, Lasix), barbituráty (thiopental sodný) a hyperventilácia sa vykonáva na krátke trvanie.

Okrem toho musíte neustále monitorovať krvný tlak pacienta, pretože hypertenzia môže vyvolať nové alebo posilniť staré krvácanie. Úroveň systolického tlaku by nemala presiahnuť 130 mm Hg, inak sa predpisujú lieky, ktoré majú krátke trvanie pre najlepšiu korekciu hemodynamiky.

Po operácii sa pacient môže sťažovať na celkovú nevoľnosť, gastrointestinálne ťažkosti, nauzeu. Možno dočasné duševné zakalenie, závrat. Pooperačné obdobie sa vyznačuje všeobecným rozpadom, rýchlou stratou hmotnosti. Navyše pacienti trpiaci mozgovou príhodou často trpia stresom a nervovým vyčerpaním, preto sú počas tohto obdobia zvlášť naliehavo potrebujú starostlivosť a pozornosť od príbuzných.

Dôsledky a predpoklady pre pacienta

Závažným nebezpečenstvom je možné krvácanie, ktoré môže v prípade prítomnosti komorbidít spôsobiť dekompenzáciu. Ťažkosti spojené s liečbou mozgovej príhody spočívajú v počiatočnom ťažkom priebehu ochorenia, zanedbateľný účinok farmakoterapie na výsledok. Operácia mozgového mŕtvice podľa klasickej metódy môže iba mierne zlepšiť prognózu pacienta.

Smrť sa spravidla vyskytuje v prípade hemoragickej mozgovej príhody v dôsledku opakovaného krvácania alebo progresívneho opuchu mozgu. Porucha sa zaznamenáva u každého druhého pacienta kvôli neurologickým poruchám. Veľkosť hematómu významne ovplyvňuje konečný výsledok liečby mŕtvice. Možné infekčné komplikácie, krvné zrazeniny a krvné zrazeniny tiež ovplyvňujú pozitívny alebo negatívny výsledok operácie cievnej mozgovej príhody.

Ťažká chirurgia pre mozgovú príhodu: možnosti, výsledky pre pacienta

V prípade netraumatického krvácania časti mozgu v mozgu je indikované chirurgické odstránenie hematómu. V závislosti od jeho polohy, kraniotómie, odstránenia časti kostného tkaniva možno vykonať stereotaktickú aspiráciu. Komplikácie pooperačného obdobia zahŕňajú mozgový edém a recidivujúcu hemoragickú mozgovú príhodu.

Prečítajte si v tomto článku.

Robte a akú operáciu potrebujete na hemoragickú mozgovú príhodu

Pri krvácaní sa vykonáva niekoľko typov operácií. Ich účinnosť nie je vždy jednoznačná a umiestnenie samotného centra krvácania vo všetkých prípadoch neumožňuje jeho odstránenie. Niektoré metódy nie sú dobre skúmané. Hlavné typy chirurgických prístupov pre hemoragickú mozgovú príhodu:

Posledne uvedené metódy sú menej traumatické ako chirurgia s otvoreným prístupom, ale ich nevýhodou je neschopnosť úplne zastaviť krvácanie. Preto je pravdepodobný recidíva hematómu po takýchto stereotaktických intervenciách.

Indikácie chirurgického odstránenia hematómov:

 • cerebrálna mozgová príhoda s ohniskom viac ako 3 cm s progresiou neurologickej poruchy, príznaky kompresie alebo opuch medulky;
 • hematóm na povrchu mozgovej kôry (nie hlbšie ako 1 cm), objem krvi vyliať cez 30 ml, mŕtvica v oblasti subkortikálnych jadier;
 • prenikanie krvi do komôr mozgu sa odstráni aspiraciou počas endoskopického chirurgického zákroku, indikuje sa podávanie trombolytik na rozpustenie zostávajúcich krvných zrazenín;
 • zvyšujúce sa opuch mozgu;
 • kóma, trvajúca viac ako 6 hodín - dekompresia sa prejavuje odstránením časti lebky, neskorá intervencia zhoršuje prežitie pacienta;
 • vaskulárne anomálie (aneuryzma, malformácia, patologická píšťalka, angiómy) s krvácaním, diagnóza musí byť potvrdená počas angiografie.

V súčasnosti neexistujú žiadne presné časové kritériá na vymenovanie operácie. Je známe, že predčasné odstránenie hematómu zvyšuje pravdepodobnosť recidívy. Predpokladá sa, že šetriace metódy chirurgického zákroku, ktoré sa vykonávajú do 10 hodín od začiatku mozgovej príhody, zlepšujú jeho výsledok. Táto metóda však potrebuje ďalší výskum.

A tu viac o posunovaní mozgových ciev.

Kontraindikácie na operáciu

Operácia sa nepreukázala pacientom, ktorí prekročili 75-ročnú známku, pretože sú sprevádzané zhoršením stavu a progresie neurologických porúch, často dochádza k recidíve mŕtvice. Táto kontraindikácia sa považuje za relatívnu, avšak väčšina neurochirurgov považuje takéto operácie za neproporcionálne.

Chirurgická liečba sa neodporúča v prítomnosti:

 • závažné srdcové, pľúcne alebo renálne zlyhanie;
 • poškodenie pečene;
 • dekompenzovaný priebeh cukrovky;
 • výrazné zníženie aktivity zrážania krvi;
 • akútne hnisavé procesy;
 • onkologické ochorenia.
Stereotaktická technika prevádzky

Dôsledky a predpoklady pre pacienta

Hlavným problémom pooperačného obdobia je odstránenie opuchu mozgového tkaniva. Táto komplikácia môže pretrvávať 10 až 15 dní. Na boj proti tomuto život ohrozujúcemu stavu sa injekčne podajú diuretiká (Lasix) a osmotické lieky (manitol), pri krátkodobých sedeniach sa používa hyperventilácia a používajú sa barbituráty (sodík Thiopental).

U pacientov sa tiež ukazuje, že monitorujú krvný tlak. Hypertenzia môže spôsobiť alebo zvýšiť krvácanie. Optimálny indikátor je hladina systolického tlaku 130 mm Hg. Art. Lepšie je predpisovať lieky, ktoré majú krátku dobu účinku (Capoten, Corinfar), aby sa mohli rýchlo upraviť hemodynamické parametre.

Otvorená operácia pre hemoragickú mŕtvicu

Komplikácie operácií na odstránenie hematómov najčastejšie krvácajú, za prítomnosti sprievodných ochorení vnútorných orgánov zvyšuje riziko dekompenzácie. Pokiaľ ide o neoperovaných pacientov, mortalita v skupine pacientov, ktorým bol odstránený hematóm, klesá iba klasicky s 10 - 12% a stereotaktickými metódami o 20 - 30%.

Smrť sa najčastejšie vyskytuje počas hemoragickej mŕtvice (bez ohľadu na operáciu) z opuchu a dislokácie mozgu, opätovného krvácania. Viac ako polovica pacientov je postihnutých. Nežiaduce faktory zahŕňajú:

 • veľké množstvo hematómu;
 • prenos krvi do komôr mozgu;
 • umiestnenie centra krvácania v stonke;
 • prijímanie pacientov s antikoagulanciami pred vznikom mŕtvice;
 • sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • staroba

A tu je viac o cerebellar mŕtvici.

Obtiažnosť pri liečbe hemoragickej mozgovej príhody je spôsobená tým, že choroba môže mať od začiatku ťažký priebeh, lieková terapia prakticky neznižuje riziko smrteľného výsledku a operácia podľa klasickej metódy (kraniotómia) len mierne zlepšuje prognózu.

Sľubnejšou technikou pre hlboké hematómy je endoskopická technika s aspiráciou obsahu a zavedením trombolytik do lézie. Počas obdobia zotavenia je dôležité zabrániť progresii edému mozgu a vzniku opakujúcich sa alebo zväčšujúcich existujúce krvácanie.

Užitočné video

Pozrite si video o novom spôsobe liečenia mŕtvice:

Bohužiaľ, kóma po mŕtvici nie je nezvyčajná. Lekári dávajú prognózu opatrnú, pretože sa líšia u starších a mladých po hemoragickej a ischemickej. Výstup z hlbokej kómy môže nastať v priebehu niekoľkých rokov a za pár hodín. Ako to vyjde z hlbokej kómy? Koľko môže byť maximum bez následkov?

Pomerne nebezpečná hemoragická mozgová príhoda sa môže vyvinúť aj pri tepelnom údere. Príčiny rozsiahlej ľavej hemisféry sú zakorenené v stabilnej arteriálnej hypertenzii. Kóma sa môže stať okamžite, s narastajúcimi príznakmi. Liečba môže byť neúčinná.

Ak sa vyskytla ischemická mozgová mŕtvica, následky sú dosť ťažké. Odlišujú sa v závislosti od postihnutej oblasti - ľavej a pravej strane, mozgového kmeňa. Symptómy účinkov sú vyslovené, liečba trvá dlhšie ako rok.

Keď dôjde k ischemickej mŕtvici, zotavenie trvá pomerne dlho. Je možné úplné zotavenie? Áno, ak dokončíte kompletný rehabilitačný kurz, vrátane na obnovenie reči. Aká je časová os Čo je potrebné po rozsiahlej mozgovej príhode, na ľavej strane?

Je potrebné obísť mozgové cievy v prípade ťažkých porúch obehu, najmä po mŕtvici. Dôsledky môžu zhoršiť stav pacienta bez dodržania rehabilitačného obdobia.

Skutočnou hrozbou pre život je stonková mozgová príhoda. Môže to byť hemoragické, ischemické. Príznaky pripomínajú infarkt, podobne ako iné ochorenia. Liečba dlhodobého, úplného zotavenia po mŕtvici mozgového kmeňa je takmer nemožná.

Ischemická mŕtvica sa vyskytuje u starších ľudí pomerne často. Následky po 55 rokov sú mimoriadne ťažké, oživenie je ťažké a nie vždy úspešné, ale prognóza nie je taká optimistická. Komplikovaná mozgová mŕtvica v prítomnosti cukrovky.

Dôvody, pre ktoré môže dôjsť k cerebrálnej mozgovej príhode, sú pomerne rozmanité. Mŕtvica môže byť ischemická, hemoragická, stonka. Dlhodobá liečba, zotavenie si vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu. Dôsledky sú problémy s rečou, pohybom.

Draselná mozgová príhoda môže spôsobiť paralýzu. Príčiny môžu byť vrodené aj získané. Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť zamieňané s inými ochoreniami. Liečba pozostáva z užívania piluliek, fyzioterapie a niekedy aj z chirurgie. Dôsledky bez liečby sú poľutovaniahodné.

Trepanácia efektov lebky po operácii

V neurológii existuje niekoľko podmienok, v ktorých je na pomoc pacientovi potrebné získať priamy prístup k jeho mozgu. Pre tieto účely sa vykonáva trepanning lebky - komplexný chirurgický zákrok. Historici našli veľa dôkazov o tom, že tento postup vykonali lekári pred našou éru.

Z dôvodu nedostatku vedomostí o anatómii a asepse sa takéto experimenty obvykle skončili smrťou. Dnes sa starostlivo skúmalo trepanie lebky, ako aj jeho následky po chirurgickom zákroku. To umožnilo znížiť výskyt komplikácií na minimum, ale postup je stále považovaný za jeden z najnebezpečnejších v medicíne.

Chirurgická intervencia

Trepanácia je chirurgický zákrok, v ktorom sa v lebke vytvorí otvor. Plánovaným spôsobom sa to robí s cieľom získať prístup k mozgu a ďalej pracovať s orgánom.

Naliehavá manipulácia sa prejavuje v situáciách, kde existuje riziko kompresie orgánu a narušenie jeho práce. Napríklad takáto operácia sa často uskutočňuje s hemoragickým typom mŕtvice a inými život ohrozujúcimi havarijnými stavmi.

Vzhľadom na stupeň rizika pri používaní techniky sa využíva iba vtedy, ak existujú zjavné náznaky. Vykonáva sa to v prípadoch, keď iné možnosti prístupu k mozgu nie sú schopné poskytnúť požadovaný výsledok alebo neexistujú žiadne podmienky na ich implementáciu.

Indikácie na operáciu

Každý rok sa zvyšuje počet možností neinvazívnych účinkov na mozog. Napriek tomu zostáva niekoľko podmienok, v ktorých sa nedá vyhnúť otvoreniu lebky. Pred predpísaním rutinného postupu musí pacient podstúpiť CT alebo MRI hlavy, angiografiu alebo duplexný ultrazvuk ciev. Umožňuje vám určiť polohu lézie orgánu s maximálnou presnosťou a určiť pracovnú oblasť.

Kraniotómia je predpísaná pre:

 • ONMK hemoragický typ - operácia po cievnej mozgovej príhode umožňuje v krátkom čase zastaviť krvácanie a zabrániť tvorbe hematómu;
 • nádory, hematómy, abscesy v mozgu;
 • kraniálne poranenia, pri ktorých začínajú fragmenty kostí vyvíjať tlak na medulu;
 • abnormality lebky;
 • cerebrálna vaskulárna aneuryzma.

Existuje niekoľko možností kraniotómie. Optimálna je vybraná v závislosti od špecifických situácií, závažnosti stavu pacienta, dostupnosti potrebných nástrojov.

Kontraindikácie na operáciu

Trepanáciou sa uchýlila len vtedy, keď nie je možné použiť jemnejšie techniky. Vzhľadom na špecifickosť tohto prístupu nie sú zákazy na operáciu na otvorenom mozgu absolútne. Rozhodnutie sa robí individuálne v každom prípade. Neurochirurg musí porovnať riziká z nečinnosti a nebezpečného zásahu, zhodnotiť všeobecný stav pacienta.

Relatívne kontraindikácie postupu:

 • vek pacienta je starší ako 75 rokov;
 • prítomnosť organických patológií vo fáze dekompenzácie - renálnej, srdcovej, pečeňovej alebo pľúcnej nedostatočnosti, diabetes mellitus;
 • porušenie zrážania krvi;
 • onkologické a purulentné lézie iných orgánov;
 • kóma alebo šok (ak nie sú indikáciou postupu).

Dokonca aj uvedené podmienky sú zriedkavo brané do úvahy, keď je potrebné manipulovať s cieľom znížiť tlak na mozog. V každom prípade neurochirurg by ich mal brať do úvahy, aby minimalizoval riziko negatívnych dôsledkov pre pacienta a zvýšil jeho šance na zotavenie.

Dozviete sa tu o liečbe drog bez operácie.

Niekoľko typov trepanania

Chirurgický postup sa vykonáva jedným z dvoch spôsobov. Deštrukcia (resekcia) je najlepšou voľbou pri riešení núdzových situácií. Najčastejšie sa v oblasti temporálnej kosti vytvorí malá diera, aby sa minimalizovalo poškodenie mozgu a ďalšia skryť jazvu. Po prvé, chirurg rozoberá mäkké tkanivo skalpelom. Potom pomocou ručného kolesa a drôtenej píly tvorí pracovný otvor.

Dekompresné pretrepávanie lebky v prípade poranenia, cievnej mozgovej príhody, hematómu, abscesu vám umožňuje rýchlo znížiť intrakraniálny tlak a zabrániť kompresii mozgu. Často po chirurgickom zákroku zostáva chyba v kosti, ktorú navyše bojujú.

Osteoplastická trepanácia nie je obmedzená na konkrétne miesto. Počas procedúry neurochirurg vystrihne rozsiahlu chlopňu, ktorá mu poskytuje pohodlný prístup do požadovanej oblasti. Po ukončení operácie sa tkanivá umiestnia na miesto, čo umožňuje vyhnúť sa poškodeniu kosti. Tento druh vplyvu je blahodárnejší. Rehabilitačný proces je v tomto prípade jednoduchší.

Karotidová endarterektómia

Často sprievodnou príčinou vzniku mozgovej katastrofy je ateroskleróza karotickej artérie. V niektorých prípadoch prevencia proti takémuto zázemiu nemôže byť obmedzená na konzervatívne prístupy. Je lepšie využiť chirurgickú liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody. Karotidová endarterektómia zahŕňa rezanie pozdĺž karotickej artérie a odstránenie vnútornej vrstvy cievy spolu s aterosklerotickým plakom. Potom je dierka šitá alebo pokrytá chlopňou. To vám umožní obnoviť prietok krvi a predísť katastrofe mozgu po prechodnom útoku alebo druhom mŕtvici. Pred vykonaním manipulácie musí pacient podstúpiť CT vyšetrenie hlavy, angiografiu, duplexný ultrazvuk ciev.

anestézie

Vo väčšine prípadov chirurgia na otvorenom mozgu vyžaduje použitie celkovej anestézie. To vám umožní udržať pacienta v stave spánku a blokuje akékoľvek nepohodlie. S týmto prístupom sa riešenie zvolené anesteziológom zavádza systémom namontovaným na rameno alebo rameno. Niekedy neurochirurg potrebuje posúdiť stav pacienta počas operácie. V tomto prípade sa dočasne odstráni z anestézie a obmedzuje sa lokálnymi anestetikami. Pri vykonávaní bodových účinkov je možné použiť lokálnu anestéziu. Zahŕňa lokálne ošetrenie oblasti podstupujúcej chirurgickú liečbu.

Rehabilitácia po liečbe

Otvorenie lebky je zriedkavo bez negatívnych dôsledkov pre telo. Po takejto agresívnej procedúre sa ľudské telo postupne obnovuje do pôvodného stavu. Často potrebuje odbornú pomoc. Načasovanie návratu pacienta do normálneho života závisí od jeho veku, typu ochorenia, kvality práce lekára, celkového stavu tela.

Rehabilitácia po kraniotómii je zameraná na:

 • vyhladenie alebo odstránenie účinkov operácie;
 • identifikácia rizikových faktorov a prevencia komplikácií;
 • boj proti porušovaniu mozgu;
 • prevencia opätovného vývoja pôvodného problému.

Bez ohľadu na typ zákroku sa prvé 10 dní po operácii považujú za kritické.

Počas tohto obdobia nemôže byť pacient preťažený. Všetko je obmedzené na špecializovanú lekársku starostlivosť, starostlivosť o rany a odpočinok. Potom doplnenie liekov fyzioterapiou, testovaním mozgových funkcií, jemnou telesnou aktivitou. V prípade potreby sa stretnutia konajú s psychoterapeutom.

Aké môžu byť následky operácie

Chirurgická technika je považovaná za veľmi agresívnu a nebezpečnú, ale niekedy je to jediná, ktorá môže zachrániť život človeka. Problémy pooperačného obdobia môžu byť spojené s poškodením mozgu ešte pred liečbou pacienta, porušovaním pravidiel starostlivosti o pacienta, zdravotnými chybami a zvláštnosťami tela. Vysoká pravdepodobnosť krvácania, vývoj mozgového edému. Zmeny v štruktúre tkanív, ktoré vedú ku kŕčom, paralýze, nerovnováhe a chronickej únavě, nie sú vylúčené.

Zranenie určitých častí mozgu je plné zníženia kvality videnia, problémov s pamäťou, rečou a fungovaním vnútorných orgánov.

Infekčné komplikácie

Kontakt s patogénmi na tkanivách vo vnútri lebky je prakticky nemožný, pri dodržaní pravidiel aseptiky počas operácie. Častejšie sú problémy s ranou na hlave, ale môžu byť rýchlo vyriešené pomocou kvalitnej starostlivosti o miesto. Stále existuje riziko infekcie vnútorných orgánov: močového mechúra, čriev, pľúc. Je to spôsobené nútenou zmenou v rytme života obete, obmedzením jeho činnosti. Prevencia stavov je dodržiavanie stravy, vykonávanie cvičení vo fyzikálnej terapii, udržiavanie denného režimu. V extrémnych prípadoch sa používajú antibiotiká.

Ak chcete dodržiavať režim, stiahnite denník - každodennú rutinu.

Krvné zrazeniny a krvné zrazeniny

Obmedzená mobilita a patologické biochemické procesy v tele vedú k priľnavosti krviniek a tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie sa tvoria v žilách dolných končatín. Odstránenie takejto formácie a jej vzostup s prietokom krvi do pľúc, srdca alebo mozgu môže viesť k smrti pacienta. Trombus upcháva lumen malej cievy, blokuje cirkuláciu biologickej tekutiny a vyvoláva poruchu orgánu. Aby sa predišlo komplikáciám, pacient dostane masáž, predpísané antikoagulancie, podáva nohy a odporúča čo najskôr vrátiť sa k motorickej aktivite.

Neurologické poruchy

Kraniotómia je schopná spôsobiť opuch mozgového tkaniva v blízkosti chirurgickej oblasti. To vedie k vzniku dočasných neurologických porúch, ktorých typ závisí od umiestnenia manipulácie. Najčastejšie, keď opadne edém, takéto príznaky zmiznú samy. Na urýchlenie procesu môžu byť pacientom predpísané steroidné lieky. Pri hlbokom a rozsiahlom narušení štruktúry tkaniva príznaky môžu pretrvávať niekoľko mesiacov a dokonca sa stávajú trvalými.

Viac informácií o účinkoch mozgovej príhody a súvisiacej liečby sa dozviete z tohto článku.

krvácajúce

Počas trepanania je poškodený veľký počet plavidiel. Z tohto dôvodu môže rana krvácať niekoľko dní po ukončení procedúry. Aby sa predišlo komplikáciám na tomto pozadí, na pacienta sa umiestni drenáž, aby sa biomasa v skrini lebky nehromadila. V opačnom prípade riskuje, že zasiahne motorické centrá alebo nervové vlákna, čo vedie ku kŕčom. Pokiaľ krvácanie pokračuje nepoškodené, môže byť potrebná druhá operácia na šitie alebo kauterizáciu ciev.

Kraniotómia je zložitý a nebezpečný postup, ktorý sa v posledných rokoch pokúsil čo najmenej.

Odborníci vyvinuli niekoľko techník manipulácie v závislosti od dôkazov. Použitie jedného z nich v konkrétnom prípade umožňuje minimalizovať traumu mozgového tkaniva a znižuje riziko negatívnych následkov. Dodržiavanie pravidiel pooperačnej rehabilitácie je kľúčom k rýchlemu návratu pacienta do normálneho života.

Operácia mozgového mŕtvice - účinky

ONMK bez ohľadu na jeho typ je terapeutická patológia, ktorá má organický substrát. Keď hovoríme v dostupnejšom jazyku, mozgová príhoda je choroba, pri ktorej patogenetické mechanizmy tvoria zaostrenie nekrózy v mozgovej kôre (neskôr označovanej ako GM) alebo v subkortikálnych štruktúrach. Preto to bude organická lézia a celá existujúca klinika je určená podľa jej veľkosti a umiestnenia.

Ako viete, nervové bunky (neuróny) sa obnovujú veľmi pomaly a telo nikdy nebude mať dostatok svojich vlastných síl na to, aby obnovilo stratené zameranie - aj keď to vyžaduje veľmi malý priestor.

GM je najkomplexnejšou štruktúrou ľudského tela, takže aj malá porážka spôsobí katastrofické následky.

Vzhľadom na vyššie uvedené je zrejmé, že nebudú možné obnoviť mŕtve bunky. Preto sú všetky prístupy k liečbe a rehabilitácii pacientov, u ktorých došlo k mŕtvici, zamerané výlučne na pomoc pri zlepšovaní práce nervových buniek, ktoré sú stále nažive. Dnes je to jediný prístup, ktorý umožňuje dosiahnuť relatívne dobré výsledky s včasnou kvalifikovanou lekárskou starostlivosťou.

Existuje však jeden dôležitý bod - všetky tieto algoritmy fungujú iba vtedy, keď sa zastavilo šírenie patologického zamerania nekrózy. V opačnom prípade, ak blízke bunky naďalej zomierajú, terapeutické techniky sú úplne bezvýznamné a operácia je jedinou možnou cestou von. Dokonca aj vtedy nie je fakt, že neurochirurgovia vykonajú taký zložitý postup, tu sa rozhodne v priebehu niekoľkých sekúnd a zohľadní sa len pomer možných prínosov a rizík.

Druhy operácie

Neurochirurgické operácie (tj intervencie na GM) sa vykonávajú s ischemickou mozgovou príhodou a hemoragickou. Počas prejavu cerebrálneho krvácania sa často vyskytujú hematómy mŕtvice a nevylučuje sa spontánne subarachnoidálne krvácanie v dôsledku prasknutia aneuryzmy. Tento termín zahŕňa krehkú deformáciu cievy - jej priemer sa zvyšuje opakovane kvôli prebodneniu steny. Hlboké lokalizovanie krvácania je v mnohých prípadoch spojené s prelomom krvi do komorového systému GM. Na druhej strane tento patofyziologický mechanizmus vedie k porušeniu cerebrospinálnej tekutiny a vzniku takzvanej oklúznej etiológie hydrocefalusu. Hlavné ciele sledované chirurgickým zákrokom sa považujú za:

 1. Zabezpečenie maximálneho prípustného odstránenia krvných zrazenín s minimom mŕtvych GM buniek.
 2. Normalizácia lokálneho a celkového tlaku vo vnútri lebky. Keď dôjde k náhlej SAH, ktorá je spôsobená prasknutím aneuryzmy ciev, ktoré sú zodpovedné za poskytnutie trofizmu GM tkanív, je aneuryzma orezaná. Alternatívne riešenie problému - realizácia intravaskulárnej intervencie pomocou cievok (špirál).

V niektorých klinických situáciách sa chirurgická liečba mozgovej mŕtvice neobjaví bez predchádzajúcej lekárskej prípravy.

Spočiatku bude pacient intenzívne liečený na oddelení JIS počas určitého časového obdobia podávaním liekov, ktorého pôsobenie je zamerané nielen na zlepšenie krvného obehu v mozgu, ale aj na optimalizáciu práce celého kardiovaskulárneho systému (ďalej len CCC ).

Spravidla je tento prístup odôvodnený za prítomnosti nekrotického zamerania, ktoré vzniklo v dôsledku ischémie GM tkanív. Inými slovami, najskôr sa všetko robí s cieľom zabezpečiť prechod živín a kyslíka k prežívajúcim neurocelulám, ktoré budú musieť "prevziať zodpovednosť" za udržiavanie nervového systému vo funkčnom stave. Iba vtedy, ak je táto podmienka splnená, bude možné bezpečne prejsť k odstráneniu jediného zaostrenia a resekcia sa nerobí jasne pozdĺž hranice demarkačného oddelenia, ale s malým množstvom zdravých tkanív. To je potrebné na odstránenie pravdepodobnosti šírenia patologického procesu po operácii.

kontraindikácie

Hlavné faktory, ktoré sa berú do úvahy pri rozhodovaní o uskutočniteľnosti operácie po manifestu mozgovej príhody, sú nasledujúce:

 1. Vek pacienta, s ktorým mal mŕtvicu.
 2. Celkový stav jeho tela, vlastnosti ukazovateľov funkčnej aktivity nervového systému.

Napriek tomu, že často je chirurgická procedúra jediným možným príznakom pre zotavenie sa človeka, je tu definitívny zoznam kategorických kontraindikácií tejto liečby, a to:

 1. Osoba je staršia ako 70 rokov.
 2. Prítomnosť ťažkej somatickej patológie (ako je diabetes, renálna, pečeňová, kardiovaskulárna, pľúcna patológia vo fáze sub- a dekompenzácie, významné problémy s zrážaním krvi, septické a onkologické ochorenia).
 3. Rušenie vedomia, ktoré sa kvalifikuje ako kóma. V takom prípade, ak existuje aspoň jedna, a dokonca aj niekoľko z vyššie uvedených kontraindikácií, chirurgický zákrok je úplne eliminovaný alebo odložený až do normalizácie pacienta. Existuje niekoľko súkromných izraelských kliník, kde sa vykonávajú operácie na mozgu za prítomnosti týchto kontraindikácií, ale miera prežitia a dokonca rehabilitácia je skromná.

To je dôležité!

Mnohí ľudia (spravidla sú to príbuzní pacientov) trvajú na tom, že liečba aj tých najzložitejších klinických prípadov sa nevykonáva chirurgicky, ale s použitím tradičnej medicíny. Prečo "strihať" a platiť "nie je jasné, prečo", ak sa dá vyhnúť operácii - v konečnom dôsledku existujú také nádherné prostriedky ako bylinné prípravky a apitherapia (liečba včelích produktov).

V skutočnosti sú všetky tieto prostriedky irelevantné a blízke zabezpečeniu normálnej prevádzky GM a ešte viac jej obnoveniu po kardiovaskulárnej nehode.

A držať sa tohto pohľadu často vedie k smrti pacientov - z jednoduchého dôvodu, že ich príbuzní nedávajú súhlas s výkonom chirurgického zákroku v čase, keď skutočne môže zachrániť životy. Čo je najzaujímavejšie, potom obvinia lekárov za to, že údajne nesprávne vyliečili túto chorobu alebo nesprávne organizovali starostlivosť o pacienta. Čo môžeme hovoriť o tom, či sú ľudia zvyknutí na dôveru k informačným zdrojom pochybnej povahy a nie k profesionálnym lekárom!

Indikácie na operáciu

Chirurgický zákrok sa vykonáva výlučne na lekársky predpis a môže byť odporúčaný pre akútnu hemoragickú mozgovú príhodu a ischemickú. Ciele sledované chirurgickým zákrokom možno charakterizovať nasledovne:

 1. Prevencia zvýšenia veľkosti nekrotického priestoru je nebezpečenstvo vzniku týchto komplikácií, ak sa vyskytnú príznaky oklúzie ciev hlavných tepien dodávajúcich hlavu a krk.
 2. Priame odstránenie následkov mŕtvice, ktoré sa už stalo;

Chirurgická liečba hemoragických mŕtvice sa spravidla uskutočňuje s krvácaním v GM, z ktorého sa vyvíjajú neskoršie hematómy. Tento typ problému nastáva po pretrhnutí aneuryzmy. Krvácanie, najmä hlbšie, spôsobuje, že sa krv vlieva do komorového systému GM. V prípade, že operácia nie je vykonaná čo najskôr, tento druh ochorenia spôsobí manifeste takzvaného okluzívneho hydrocefalusu - čiastočnú obštrukciu alebo úplnú blokádu jedného alebo dvoch otvorov umiestnených medzi komorami.

Ak sa napriek prebiehajúcej terapeutickej liečbe vyskytne silná bolesť u pacienta s akýmkoľvek typom mŕtvice, potom je potrebná operácia. S najväčšou pravdepodobnosťou je tento syndróm spojený so zvýšením tlaku v lebke, čo znamená, že existujú problémy s cirkuláciou mozgovomiechovej tekutiny. V tejto situácii bude ľahké odhadnúť, že príčinou všetkých týchto problémov je nekróza určitého úseku GM tkaniva. Preto je možné zachrániť život pacienta iba s čo najskoršou drenážou hlavy a odstránením kraniálnej mozgovej tekutiny, ako aj pod podmienkou, že nekrotizujúca oblasť je odstránená, ktorá sa naďalej zvyšuje.

Mnohí pacienti s mozgovou príhodou sú v kóme - nemajú žiadnu kliniku neurologickej aktivity. Je logické predpokladať, že ich mozog bol vystavený extrémne nepriaznivým účinkom a pri odstraňovaní mŕtvych oblastí by existovali šance na spásu, ale v praxi je všetko trochu iné. Bohužiaľ všetky pokusy o vykonanie operácie na GM tkanivách u pacientov, ktorí boli v stave komatózy, boli neúspešné (úmrtnosť bola 100%).

Obnova pacientov, ktorí podstúpili operáciu, je rovnaká ako v prípadoch, keď bola aplikovaná iba terapeutická liečba.

V oboch prípadoch bola celá oblasť mozgu "vypnutá" z práce - pre fungovanie CNS nie je veľký rozdiel, pokiaľ ide o to, či bol odstránený alebo nahradený spojivovým tkanivom.

Možné dôsledky operácie

Otvorená operácia je významne spojená s vysokým rizikom pre život pacienta. Účinnosť a bezpečnosť trepaningu závisí priamo od rýchlosti prvej pomoci, od veku chorého a od závažnosti mŕtvice. Chirurgia nie je všemocná, takže v niektorých prípadoch vznikajú závažné komplikácie po chirurgickej liečbe. Nasledujúce účinky kraniotómie sú zaznamenané:

 • epilepsie;
 • intrakraniálne krvácanie;
 • rozsiahle opuchy;
 • poškodené stratené tkanivá a krvné cievy;
 • infekcie;
 • čiastočná alebo úplná paralýza;
 • problémy s pamäťou a rečou;
 • úbytok hmotnosti;
 • nedostatok energie;
 • nesprávne trávenie;
 • dočasné zakalenie mysle;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • závraty a migrény;
 • ťažkosti s vnímaním reality.

V niektorých prípadoch sa môže objaviť recidivujúca mozgová príhoda po operácii. Relaps sa spája so slabosťou steny ciev a artérií. Počas chirurgického zákroku sa niekedy poškodí zdravé tkanivo. V budúcnosti to vedie k opätovnému krvácaniu do mozgovej dutiny.

Ak v neurochirurgickej nemocnici bola zachovaná funkcia mozgovej aktivity v dôsledku chirurgického zákroku, je to veľmi dobré a prognóza pre zotavenie bude relatívne priaznivá. Dokonca aj vtedy, keď plavidlo prasklo a krv sa preliala cez subarachnoidný priestor - ak bola operácia vykonaná v prvých minútach vývoja SAH a potom sa pacientovi náležite postarala o starostlivosť, bolo by možné dosiahnuť značný úspech.

Je však veľmi dôležité stabilizovať hladinu krvného tlaku u pacientov po operácii. Dokonca aj hypertenzia prvého stupňa môže viesť k opakujúcej sa mŕtvici so všetkými následnými následkami.

Ako znížiť riziko komplikácií?

Účinnosť chirurgického zákroku je do značnej miery determinovaná individuálnymi fyziologickými vlastnosťami každého pacienta. Je jasné, že je nemožné predvídať všetky riziká z definície, ale je nevyhnutné vykonať komplexné preskúmanie orgánu.

Rehabilitačný proces trvá niekoľko rokov, ale v lekárskej inštitúcii mŕtvica nezostáva dlhšie ako 2-3 mesiace, kedy sa neurologické poruchy a pravdepodobnosť rizika opakovania krvácania do mozgu zastavia. Odstránenie pooperačných stehov sa vykonáva po dobu 10-14 dní, ale stopa intervencie bude viditeľná ešte niekoľko mesiacov.

Každý pacient, aj keď je beznádejný, stále dúfa, že zázračnú záchranu a ak už bolo rozhodnuté, že by sa mala vykonať operácia, musí sa urobiť všetko preto, aby sa nielen realizoval očakávaný účinok, ale aby sa zabezpečila aj správna úroveň bezpečnosť. Áno, operácia prináša oveľa výraznejšie výsledky ako prístup založený na liekoch a na to, aby navrhovaný spôsob liečby mohol priniesť len pozitívny účinok, bude potrebné starostlivo preskúmať históriu pacienta a zoznámiť sa s priloženými patologiami.

Správne pochopíte, nie je nevyhnutné opustiť plánovanú operáciu ihneď po objavení sprievodnej patológie - stačí zaradiť špeciálne lieky do zoznamu premedikácie, čo vylučuje možnosť jeho exacerbácie. Potom môže byť "očistenie" GM od produktov nekrotického rozkladu vykonané bez poškodenia tela.

záver

Je potrebné, aby ste boli rozumní každému spôsobu liečby a striedavo posúdili situáciu. Je zrejmé, že operácia je významnou záťažou pre ľudské telo, ktorá už je oslabená a nebude to viesť k dobrému, ale tak sa stane, že neexistuje žiadny iný spôsob, ako tento problém vyriešiť.

Stačí počúvať odporúčania svojho lekára a nasledovať ich - potom bude všetko v poriadku. Nepoužívajte samoliečbu - akútna cirkulačná nedostatočnosť GM tkanív je veľmi náročná úloha, s ktorou sa dokážu vyrovnať len špecialisti najvyššej triedy.

A to je podmienené tým, že sa zabezpečí multidisciplinárny prístup - takíto pacienti by mali byť vedené lekármi rôznych špecialít.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Čo sú kŕčové žily mastné lacné a účinné?

Liečba kŕčových žíl je sprevádzaná nielen užívaním piluliek a kapsúl, elimináciou krvnej hustoty a prekážkou prietoku krvi, ale aj používaním externých liekov na boj proti symptómom patológie.

Stenóza aorty

Aortálna stenóza je zúženie aortálneho otvoru vo ventilovej oblasti, čo bráni toku krvi z ľavej komory. Stenóza aorty v štádiu dekompenzácie sa prejavuje závratmi, mdlobami, únavou, dýchavičnosťou, záchvatmi angíny pektoris a udusením.

Miera všeobecnej a biochemickej analýzy krvi u žien

Rôzne krvné vzorky sa odoberajú z rôznych dôvodov, napríklad počas hospitalizácie, pri prechádzaní bežného fyzického vyšetrenia, počas tehotenstva, ako aj pri príznakoch ochorení alebo skrytých ochorení.

Liečba cievnych ochorení v nohách s liekmi a ľudovými prostriedkami

Najmenšie zmeny krvného obehu v cievach dolných končatín môžu viesť k poruche iných orgánov. V dôsledku toho táto situácia povedie k rozvoju komplikácií vrátane zdravotného postihnutia alebo smrti pacienta.

Komplexná liečba trofických vredov nôh

Trofickým vredom nohy je hlboká a zapálená rana na koži nohy, ktorá sa nezdravuje viac ako 6 týždňov, čo sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného odtoku krvi z tejto oblasti kože a z dôvodu poruchy buniek.