Cievna chirurgia, ktorá sa už mnoho rokov nazývala "operácia Trojanovo - Trendelenburg" a teraz sa nazýva "krížová sektómia", musí robiť každý praktický chirurg.

Stručný popis: ligácia veľkej saphenóznej žily, rovnako ako jej menšie vetvy. Účelom tejto operácie je odstránenie saphenofemorálnej anastomózy alebo miesta, kde saafénna žila spadá do femorálnej žily.

Táto operácia má núdzové indikácie. Obvaz môže slúžiť ako rýchly, jediný a malý nárazový zásah, ktorý môže byť vykonaný s hrozbou trombózy ileofemorálneho segmentu stúpajúcich žilových kolektorov.

Účel činnosti

Účelom tejto operácie je odstrániť spätný tok krvi.

Spravidla je krížová ektómia prvou fázou kombinovanej flebektómie, ktorá sa uskutočňuje v "chladnom období" kŕčových žíl, s vývojom chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín.

V takomto prípade, ak sa operácia vykonáva podľa naliehavých indikácií, chirurgická intervencia je obmedzená na túto prvú fázu na možnosť vykonania plnohodnotnej plánovanej operácie. Dôvody na obmedzenie rozsahu operácie spočívajú v existujúcom závažnom zápale.

Napriek tomu však ligácia pomáha predchádzať život ohrozujúcej žilovej trombóze, a preto je v tomto štádiu liečby radikálna.

svedectvo

 • Akútna tromboflebitída, pri ktorej je trombóza stabilne nahor;
 • hnisavá tromboflebitída, panflebitída, ktorá existuje na rôznych miestach: kolena, femorálny segment a vyššie;
 • antibioticky rezistentné formy tromboflebitídy (s imunodeficienciami).

Ako môžete vidieť, dôkaz sa znižuje na akútnu tromboflebitídu, čo je komplikovaný priebeh ochorenia kiahne.

kontraindikácie

Kontraindikácie sú absolútne aj relatívne:

Absolútne kontraindikácie sú:

 • onkologické ochorenia;
 • diabetická nefropatia, príznaky diabetickej nohy;
 • ťažká obezita;
 • zlyhanie viacerých orgánov;
 • výrazná ateroskleróza;
 • kachexia;
 • starší a starší vek.

Relatívne kontraindikácie (tj tie, pri ktorých potenciálny prínos by mal prevažovať nad rizikom) zahŕňajú:

 • trofické poruchy na operovanej nohe;
 • obmedzenej mobilite v pooperačnom období;
 • neschopnosť poskytovať kompresiu za 24 hodín v pooperačnom období.

Vykonanie operácie

Prečo sa momentálne mení názov? Faktom je, že priebeh operácie sa zmenil: v operácii Troyanova-Trendelenburg sa križovatka veľkej saphenóznej žily uskutočnila pod sapheno-femorálnou anastomózou vo vzdialenosti asi 10 až 15 cm alebo vzdialenej.

Zároveň sa často vyskytli recidívy, pretože žily tečúce nad miestom ligácie obnovili prietok krvi.

Pri krížovej ektómii je obväz oveľa vyšší: takmer na mieste prítoku veľkej saphenóznej žily stehna do femorálnej žily. Pomáha oddeliť povrchový a hlboký prietok krvi a predchádzať relapsom.

Na ligáciu sa nevyžaduje celková anestézia: dosť lokálne (vodivé).

Stupne intervencie sú nasledovné:

 • operatívne pole je spracované;
 • koža sa rozreže v oblasti slabín, podkožného tkaniva a v blízkosti sútoku sa vykonáva vysoký výtok žilnej žily;
 • vo vzdialenosti približne 1 cm od píšťaly v. Saphena magna (veľká saphenous žila) je zviazaná spolu s jej prítokmi.

Po ligácii sa aplikujú stehy.

Ako je vidieť, nie je potrebné odstraňovať safénnu žilu počas krížovej ektómie. To je pochopiteľné, pretože tento zásah je najčastejšie núdzový.

Preto je príprava na chirurgickú operáciu oveľa jednoduchšia ako pri kombinovanej flebektómii: nie je potrebné oholiť nohu, dať čistiaci klystýr (pretože neexistuje celková anestézia).

Pooperačné obdobie

Zvláštnosťou pooperačného obdobia počas krížovej sektore (na rozdiel od flebektómie) je väčšia pozornosť na prevenciu zápalových a trombotických komplikácií, ako pri akýchkoľvek operáciách, ktoré sa vykonávajú v naliehavých podmienkach v podmienkach, ktoré sú ďaleko od ideálu.

V pooperačnej krížovej fáze sú zahrnuté nasledujúce opatrenia:

 • racionálna a silná antibiotická terapia (kombinované antibiotiká: amoxiclav, cefepim, merón) v prítomnosti hnisavého tromboflebitídu;
 • korekcia dysbiózy;
 • protizápalová liečba (predpisovanie NSAID) na zníženie sčervenania, tepla, opuchu a bolesti;
 • flebotonickú (venotonickú) terapiu s predpisujúcimi liekmi, ktoré urýchľujú venózny návrat, zvyšujú tón žilovej steny. Medzi takéto lieky patria Detralex, Phlebodia, Troxerutin. Okrem toho niektoré venotonické lieky (Detralex) majú lymfotropický účinok, preto sú schopné odolávať lymfóze, v takýchto prípadoch, ak sa noha zväčšuje.
 • zvyčajne sa vyžaduje anestézia až v prvý deň kvôli malému objemu intervencie;
 • prevencia trombózy pod kontrolou krvných koagulačných vlastností: antikoagulanciá (fraxiparín), dezagreganty (kyselina acetylsalicylová), trental, pentoxifylín, dipyridamol.
 • určenie prostriedkov na hojenie rán, vitamínov a pomocných látok, ktoré umožňujú zlepšiť stav pokožky a podporiť hojenie trofických vredov.
 • v prípade zníženej imunity sa odporúčajú lieky, ktoré zvyšujú nešpecifickú rezistenciu organizmu.

Po krížovej ektómii sú okrem liekov potrebné aj iné metódy:

 • Bezprostredne od prvého dňa je potrebná kompresná terapia: po prvé je potrebné tesné bandážovanie s nemocničným kompresným pančuchom a potom - podľa triedy kompresie, ktorá je potrebná pre tohto pacienta.
 • skorá aktivácia pacienta: vzhľadom na to, že objem chirurgického zákroku je malý, je potrebný prvý deň prechádzky pozdĺž chodby a v nasledujúcich dňoch - chôdza.

Možné komplikácie počas operácie

Už bolo uvedené, že operácia Troyanoff - Trendelenburg, ako aj moderná krížová chirurgia sú naliehavou operáciou. Už na operačnom stole môže byť zrejmé, že táto intervencia sa môže vyvinúť na závažnejšiu, napríklad v prípade ileofemorálnej trombózy. Preto je potrebné ísť na operáciu, pripraviť ju na rozšírenie, posilniť operačný tím, intubovať pacienta a preniesť ho do ventilátora.

Komplikácie krížovej eczetómie počas chirurgického zákroku zahŕňajú:

 • poškodenie veľkej saphenóznej žily v oblasti píšťaly s femorálnou žilou. Môže sa to vyskytnúť pri vytvrdzovaní, zhutnení jeho steny. Môže to spôsobiť vážne krvácanie;
 • Oveľa závažnejšou komplikáciou je poškodenie femorálnej tepny a femorálnej žily.
 • posttromboflebitický syndróm;
 • akútna pooperačná trombóza ileálno-femorálneho segmentu;
 • poškodenie lymfatických ciev v oblasti svalov. To je plné rozvoja imparai v pooperačnom období. Tento lymfatický tok z rany sa zvyčajne zastaví sám, hoci môže trvať pomerne dlho - až 3 týždne.
 • hojenie v slabín s výraznými príznakmi zápalu počas chirurgického zákroku;

Pri správnej a včasnej operácii tieto komplikácie chýbajú

Pri správnom a včasnom chirurgickom zákroku a dodržiavaní režimu v pooperačnom období nie sú zistené negatívne účinky krížovej eczeme.

Rehabilitácia po krížovej resekcii

Metódy obnovy zahŕňajú dodržiavanie režimu motora, odmietanie zlých návykov, nosenie kompresného pančuchového tovaru. Rehabilitácia by mala sprevádzať každoročné vyšetrenie chirurgom - flebológom, ultrazvukovým vyšetrením.

Na záver možno povedať, že krížová operácia vykonaná izolovane je núdzová operácia, pretože nemá perforujúce žily a saphenózna žila nie je odstránená. Vzhľadom k tomu, že počas tejto operácie riziko jeho "rozširovania" je vysoká, cena je pomerne vysoká - náklady na kríž-ektómia v Moskve sa pohybuje od 20 do 47 tisíc rubľov.

Na klinikách v Nemecku vzhľadom na vysoké prevádzkové riziko jeho náklady sa pohybujú od 4 do 6 tisíc eur.

Niekedy sa pýtajú na otázku, ktorá je lepšia: krížová alebo miniplebektómia? V prípade, že nedôjde k trombóze a riziku tromboflebitídy a že sú postihnuté iba malé žily, mala by sa vybrať miniflebektómia. V prípade, že existuje aktívny zápalový proces, angiosurgeon rozhodne o uskutočniteľnosti operácie.

Čo robia krossektómia, ako je táto operácia, indikácie a výsledky

Z tohto článku sa dozviete: čo je krížová kriminalita podľa toho, aké indikácie sa táto operácia vykonáva, keď je jej výkon kontraindikovaný. Príprava na krížovú resekciu, priebeh jej realizácie a manažment pooperačného obdobia.

Krížový chirurgický zákrok je chirurgický zákrok, počas ktorého sa uskutočňuje ligácia a priesečník veľkej saphenóznej žily a ciev, ktoré do nej prúdia do nohy. Ďalším názvom je operácia Troyanova-Trendelenburg.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Táto operácia je jednou z najstarších chirurgických zákrokov používaných pri ochoreniach povrchových žíl dolných končatín. Účinnosť jeho vykonávania závisí od dôkazov, na základe ktorých sa vykonáva. Izolovaná krížová sektómia sa zriedka vykonáva v dnešných dňoch, najčastejšie keď je potrebná núdzová starostlivosť v dôsledku ťažkej tromboflebitídy. Ako liečba kŕčových žíl v nohách sa operácia Troyanova-Trendelenburg zriedka používa, pretože je sprevádzaná vysokým rizikom recidívy choroby. Na zníženie rizika recidívy kŕčových uzlín sa krížová prekonómia kombinuje s inými chirurgickými postupmi, ako je miniplebektómia, stripovacia alebo skleroterapia.

Cievni alebo všeobecní chirurgovia vykonávajú krížovú sektómiu, podobne ako iné operácie na žilách ciev.

Indikácie na operáciu

Prekročenie sa vykonalo pre nasledujúce indikácie:

 1. Vzostupná tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín.
 2. Tromboflebitída nad kolenom.
 3. Hnisavá tromboflebitída na nohách.
 4. Relatívna tromboflebitída dolných končatín.
 5. Odolná konzervatívnej liečbe tromboflebitídy dolných končatín.

Cieľom vykonávania operácie Troyanova-Trendelenburg je odstrániť riziko prechodu procesu trombózy z povrchového systému žíl cez veľkú saphenovú žilu, ktorá je spojená s femorálnou žilou, do systému hlbokých žíl dolných končatín.

Faktom je, že tromboflebitída povrchových žíl sa prakticky nestáva zdrojom pľúcnej embólie - život ohrozujúcej choroby, pri ktorej tromby blokujú lumen pľúcnych ciev. Hlavnou príčinou tromboembolizmu je trombóza hlbokých žíl dolných končatín, ktorých riziko súvisí s tromboflebitídou a snažia sa ju znížiť pomocou krížovej sektómie.

Kontraindikácie na kríženie

V naliehavých prípadoch, keď je potrebné zastaviť šírenie trombózy do hlbokých žíl dolných končatín, neexistujú žiadne kontraindikácie pre operáciu Troyanova-Trendelenburg.

V prípade plánovaných indikácií sa krížová sektómia, podobne ako iné operácie na kŕčové žily, nevykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • Počas tehotenstva a 3 mesiace po pôrode (ako vo väčšine prípadov kŕčové zárodky zmiznú po pôrode).
 • Prítomnosť akútnej infekčnej choroby.
 • Porušenie priechodnosti hlbokých žíl v nohách.
 • Proces infekcie v mieste operácie.
 • Závažná obštrukčná choroba periférnych artérií.
 • Nedávno prenesená hlboká žilová trombóza.
 • Zlá všeobecné zdravie, dekompenzácia kardiovaskulárnych a iných systémových ochorení.

Príprava na operáciu

Pred vykonaním skríženej ektómie lekár skúma pacienta a predpíše príslušné vyšetrenie, ktoré napomáha stanoveniu správnej diagnózy a určenia spôsobu chirurgickej intervencie. Obvykle sa predpisuje všeobecné klinické vyšetrenie vrátane všeobecných vyšetrení krvi a moču, koagulogramu a elektrokardiografie. Je povinné vykonať ultrazvukové vyšetrenie povrchových a hlbokých žíl dolných končatín, pomocou ktorých zistí prítomnosť indikácií pre postup, lokalizáciu ciev a prevalenciu patologického procesu.

Aby ste sa úspešne pripravili na crosssektómiu, odporúča sa dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Prečítajte si informácie o plánovanej prevádzke a opýtajte sa jej rizík a výhod.
 • Informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré z nich môžu zvýšiť riziko krvácania alebo ovplyvniť anestéziu.
 • Ak užívate lieky na zmierňovanie krvného tlaku (napríklad warfarín, aspirín alebo Plavix), povedzte to svojmu lekárovi. Mal by vám povedať, či prestane užívať pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred zákrokom nevyhladzujte pokožku na nohe, kde bude operácia vykonaná. Holenie môže spôsobiť podráždenie pokožky, čo zvyšuje riziko infekčných komplikácií.
 • Pred každým zákrokom urobte sprchu alebo kúpeľ ráno.
 • Ak máte v pláne vykonať operáciu pod celkovou anestéziou, nemôžete pred prestávkou počas 6-8 hodín konzumovať alebo piť.

Priebeh prevádzky

Krížová sektúra sa vykonáva pod miestnou, regionálnou alebo celkovou anestézou.

Etapy operácie Troyanova-Trendelenburg:

 1. Liečba kože antiseptickými roztokmi a pokrytie chirurgického poľa sterilným ľanom.
 2. Chirurg určuje polohu femorálnej tepny a skúma jej pulz v oblasti svalov, mediálnou, ktorou je veľká saphenózna žila.
 3. Po určení umiestnenia veľkej saphenóznej žily urobí chirurg malý rez (3-4 cm dlhá) kože nad ním.
 4. Tupým spôsobom, tlačením podkožného tkaniva, lekári pristupujú k veľkej saphenóznej žile a potom ju vylučujú na miesto sútoku s femorálnou žilou.
 5. Bezprostredne pred vstupom do femorálnej žily sa chirurgovia zviažú a prechádzajú cez veľkú saphenovú žilu.
 6. Potom lekári izolujú nádoby, ktoré tečú do veľkej saphenóznej žily, spájajú ich a prechádzajú cez ne.
 7. Incít sa šití vo vrstvách, po ktorom sa na ranu aplikuje sterilný obväz.

Možné komplikácie

Operácia Troyanova-Trendelenburg - bezpečná chirurgická intervencia. Ale ako pri každom lekárskom zákroku existujú určité riziká, vrátane:

 • Alergické reakcie na anestetiká.
 • Infekcia v mieste rezu.
 • Krvácanie a tvorba hematómov.
 • Trombóza hlbokých žíl.
 • Poškodenie nervov, ktoré vedú pozdĺž veľkých povrchových a femorálnych žíl.

Pooperačné obdobie

Po krížovej ektómii môže pacient pocítiť bolesť v mieste rezu. Aby ich uľahčili, lekári predpisujú lieky proti bolesti.

Druhý deň po operácii musí byť pacient aktivovaný - to znamená, že je nútený vstať a chodiť. Pomáha zlepšovať prietok krvi v dolných končatinách a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Počas 2 týždňov by ste sa mali vyhnúť intenzívnej fyzickej aktivite vrátane joggingu, bicyklovania a zdvíhania veľkej hmotnosti.

Pitovanie a konzumácia jedla je povolené buď bezprostredne po operácii (ak bola vykonaná pod lokálnou alebo regionálnou anestézou), alebo v iný deň (ak sa podávala v celkovej anestézii). S rozvojom nevoľnosti je lepšie jesť nízkotučné potraviny.

Po operácii je potrebné niekoľko týždňov nosiť vhodne vybraný kompresný pančuchový tovar, najmä ak sa vykonala krížová sektómia v kombinácii s inými chirurgickými metódami na liečbu kŕčových žíl. Pomáha zlepšovať prietok krvi v dolných končatinách a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín v hlbokých žilách.

Môžete sa umyť v sprche po 48 hodinách, ale mali by ste chrániť ranu pred prienikom vody do nej. Kúpeľ nie je možné užívať do 2 týždňov po operácii.

Okrem liekov proti bolesti môžu lekári predpisovať iné lieky, vrátane antibiotík a antikoagulancií, ktoré musíte dodržiavať prísne podľa odporúčaní.

Lekársku starostlivosť je potrebné hľadať okamžite, ak:

 • Existujú poruchy v pohybe nohy alebo chodidla - to sú príznaky poškodenia nervov.
 • Z rany začalo ťažké krvácanie.
 • Noha sa horúca a bolestivá, zväčšená vo veľkosti - môže to byť známka hlbokej žilovej trombózy.
 • Náhle môže byť bolesť na hrudníku, dýchavičnosť alebo vykašliavanie krvi v spúte môže byť znakom život ohrozujúcej pľúcnej embólie.
 • Bola silná bolesť a necitlivosť na nohe, stala sa bledá a studená na dotyk - to sú príznaky poruchy arteriálneho zásobovania krvou, čo môže viesť k potrebe amputácie končatín.

výsledok

Krížová sektúra sa môže vykonávať podľa rôznych indikácií, čo ovplyvňuje jej krátkodobé a dlhodobé výsledky. Pri vykonávaní tejto operácie na elimináciu rizika trombózy, ktorá sa šíri do hlbokých žíl dolných končatín, je jej účinnosť pomerne vysoká. Prognóza krížovej ejaktémie na liečbu kŕčových žíl nie je taká priaznivá - u dvoch tretín pacientov v priebehu 5 rokov dochádza k relapsu ochorenia a potrebe opakovaného zásahu. Preto je v súčasnosti operácia Troyanova-Trendelenburg veľmi zriedka používaná ako samostatná liečba kŕčových žíl, najčastejšie ju dopĺňajú iné metódy - striping, miniphlebektómia alebo skleroterapia.

Krížová operácia (operácia na tromboflebitídu): indikácie, priebeh, výsledok

Napriek širokej škále metód používaných na liečbu kŕčových žíl (a jeho komplikácií), konzervatívna terapia nevedie k radikálnemu riešeniu zdravotného problému. Konštantné používanie kompresného spodného prádla a užívanie liekov zastavuje vývoj patológie, ale neovplyvňuje mechanizmus jeho účinku.

Chirurgické operácie, ako aj terapeutické kurzy nevylučujú príčiny ochorenia, ale súčasne iba chirurgická intervencia poskytuje príležitosť na dlhý čas na obnovenie fyziologického normálneho krvného obehu, aby sa zabránilo javom, ktoré sú extrémne nebezpečné pre život pacienta, ktoré vyplývajú zo vzostupnej tromboflebitídy.

Operácie na žilách dolných končatín

Zložitosť liečby varixov spočíva v absencii presných údajov o faktoroch, ktoré vyvolávajú ochorenie. Flebitída, trombóza a tromboflebitída, ktoré sú komplikáciou žilovej dysfunkcie a zápalových procesov v krvných cievach, boli široko rozšírené po celom svete bez ohľadu na klimatické a spoločenské životné podmienky. Liečba týchto patológií je založená na dvoch princípoch: udržiavanie krvi v stabilnom kvapalnom stave a zabránenie deformácii žíl.

Ak účinnosť udržiavacej a farmakoterapie nie je dostatočná na udržanie normálnej kvality života, flébektómia sa uskutočňuje plánovaným spôsobom (flebektómia je odstránenie žíl postihnutých kŕčovými žilami). Pokiaľ ide o operáciu Trojanov -Trendelenburg (krížová sektómia), tento typ chirurgie sa uskutočňuje podľa naliehavých indikácií a je tiež jedným z etáp kombinovanej flebektómie.

Prevádzka Troyanova-Trendelenburg

Krížová operácia (operácia Troyanova-Trendelenburg) je núdzová cievna operácia, ktorej účelom je zabrániť prenikaniu krvnej zrazeniny do hlbokých femorálnych žíl alebo zabrániť oddeleniu krvnej zrazeniny a následnému vývoju pľúcnej embólie.

Počas operácie sa veľká saphenózna žila prekríži vo vzdialenosti 0,7-1 cm od miesta spojenia s femorálnou žilou. Súčasne je zviazaná ústa úst. Výsledkom je, že krv cirkulujúca v povrchových žilách neprichádza do hlbokej línie v oblasti oválneho okna a taktiež sa zastaví spätný prúd cez saphenofermálnu ústa.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Indikácie pre krížovú ektómiu sú nasledujúce patológie:

 • Vzostupná akútna tromboflebitída (oblasť kolenného kĺbu a horná tretia stehna);
 • Hnisavá tromboflebitída;
 • Liečba tromboflebitídy.

Príznaky týchto ochorení sú podobné. Na dolnom konci sa objavuje silná bolesť, ktorej intenzita sa postupne zvyšuje. Noha nadobudne fialovo-modrý odtieň, napučia a celkový stav sa zhorší. S priaznivým výsledkom v priebehu niekoľkých dní sa opuch rozpadá, odtok krvi sa obnoví sieťou žilových žíl.

Pri negatívnom vývoji procesu sa oddeľujúci trombus stúpa so stúpajúcim prietokom krvi a vstupuje do pľúcnej tepny. Blokovanie lumen ciev spôsobuje okamžitú smrť. Ďalšou vážnou komplikáciou akútnej tromboflebitídy je nekróza tkaniva s následným vývojom gangrény. V tomto prípade sa zvýši otázka amputácie končatín. Krížová kriminalita sa vzťahuje na núdzové operácie vykonávané na prevenciu život ohrozujúcich komplikácií.

Kontraindikácie Krossektomie sú akútne infekcie (bakteriálne, vírusové), vyskytujúce sa pri vysokej teplote a horúčkovité stave, srdcové a obličkové zlyhanie, ochorenie krvotvorby, nekontrolovaný diabetes, ateroskleróza. Operácia je odložená v prítomnosti infekčných kožných lézií v oblasti slabín a zóny chirurgického prístupu.

Technika prevádzky

Pre operáciu Trojanov-Trendelenburg sa používajú tri chirurgické prístupy: inguinálna, supra-háčkovanie (podľa Bruperu) a centikulárny prístup Červjakova. Počas operácií na femorálnej žile najčastejšie používa vertikálny rez v projekcii cievneho zväzku.

výsledok krížovej resekcie

Po disekcii tkanív je izolovaná proximálna časť veľkej saphenóznej žily. Prostredníctvom lumenu fascie je jasne viditeľná femorálna žila. Ligácia žilových diaľnic sa uskutočňuje až po presnom stanovení polohy saphenofermálnej anastomózy. Za týmto účelom je časť krčných a žilných žíl pridelená na križovatke. Po spracovaní ústia prítokov chirurg chirurgicky prechádza kmeňom zooseálnej žily pomocou svoriek.

Obväz sa vykonáva v mieste jeho sútoku s femorálnou žilou. Prevádzka Troyanova-Trendelenburg je účinná v prípadoch, keď sa trombóza nerozšírila za veľkou saphenóznou žila. V prípade povrchovej tromboflebitídy sa operácia vykoná najneskôr dva dni po detekcii trombu.

Krížová sektúra ako súčasť kombinovaných operácií

Pri plánovanom priebehu kombinovanej flebektómie je prvou fázou krížová ektómia. Chirurg urobí inguinálnu incíziu v križovatke povrchnej kŕčovej žily s hlbokou žilou. Povrchová nádoba sa orezá a liguje.

Ďalšou fázou je druhý rez vytvorený v hornej časti dolnej časti nohy alebo členku. Saferénna žila je sekretovaná, v ktorej je vložená kovová sonda, ktorá sa posúva smerom k prvému rezu. Po dosiahnutí známky prvého chirurgického prístupu sú žily fixované so špeciálnym závitom na špičke sondy.

Tretia etapa sa nazýva stripping alebo Babcockova operácia. Špička flexibilnej sondy sa pretiahne rezom, zatiaľ čo ostrý spodný okraj nástroja odreže žilu od okolitých tkanív.

Miniflebektómia (metóda Narath) je štádium operácie, v ktorej sú odstránené vopred označené venózne uzliny a prítoky a ligované perforujúce žily. Ak majú žily zvlnený tvar, chirurg urobí niekoľko incízií a odstráni cievy v častiach. Uzlíky sa odstraňujú špeciálnym chirurgickým nástrojom (Mullerovým háčikom) pomocou miniatúrnych prerazení (2 mm, nie viac), ktoré sa následne uzdravia nezávisle bez šitia.

Pooperačné komplikácie

Komplikácie po operácii Troyanova-Trededenburg zriedka zaznamenáva. Vo všeobecnosti sa neberú do úvahy nepríjemné dôsledky spojené s lekárskymi chybami (napríklad skutočnosť prítomnosti určitých chronických ochorení) alebo sú výsledkom porušenia chirurgickej techniky. Medzi najzávažnejšie pooperačné komplikácie patrí hnisavý zápal rany, akumulácia lymfy pod kožou (lymfokéla), únik lymfy (lymforea).

Typy chirurgických zákrokov na žilách

Venektómia, hoci to nie je operácia, po ktorej je pacient dlhý čas na lôžku (naopak je potrebná vysoká fyzická aktivita), ale väčšina pacientov súhlasí s chirurgickým zákrokom len vtedy, ak sú bezpodmienečné dôvody. Flebológovia sa snažia vždy, keď je to možné, používať metódy minimálne invazívnej chirurgie, ktoré nie sú spojené so signifikantnými stratami krvi a nie sú sprevádzané syndrómom bolesti postpermu.

Predbežné štúdie uskutočnené pomocou angioskopingu nám umožňujú získať spoľahlivý obraz o stave žilového lôžka, valvulárneho prístroja povrchových a hlbokých žíl. Pri zisťovaní miest na zber venóznej krvi z hlbokého kanála do povrchového systému je naplánovaná plánovaná operácia, ktorá sa uskutočňuje pod kontrolou ultrazvukového snímania prístroja.

Použitie chirurgického zákroku s nízkym nárazom je možné len v počiatočných štádiách kiahňovej choroby, keď je výsledok dobre predpovedaný a navyše sa dosiahne dobrý kozmetický účinok. V budúcnosti je stálym pozorovaním flebológa, ktorý je nevyhnutný na zabránenie vzniku tromboflebitídy.

V prípade post-tromboflebitického syndrómu, sprevádzaného nedostatočnosťou žilových chlopní, je znázornená operácia Coquette alebo operácia Linton, ktorej podstatou je obväz perforujúcich žíl v dolnej oblasti nohy (podľa techniky Coquette sa ligácia uskutočňuje na fascii podľa Lintonovej techniky - pod fasciou).

Klasickými chirurgmi vo flébológii je operácia Keller, ktorej podstata spočíva v odstránení kŕčovej žily pod celkovou anestézou. Nevýhodou tejto techniky je vysoká pravdepodobnosť recidívy v trimovanom období (do 5 rokov, 50% pacientov má opakované kŕčové žily).

Obdobie rehabilitácie

Po krížovej ektómii sa pacient rýchlo vráti do normálneho fyzického stavu. Samotná operácia trvá asi jeden a pol hodiny (práca s žilami vyžaduje klenotníkovu presnosť, pretože každá punkcia je sprevádzaná bohatým krvácaním) a vykonáva sa pri lokálnej anestézii. Konzervatívna terapia je predpísaná druhý deň a v ten istý deň je pacientovi umožnené vstať. Lekár si vyberá typ kompresných produktov (pančuchy, bandáže, ponožky) s požadovaným stupňom kompresie. Lekárske úplety sa používajú najmenej dva mesiace po operácii. Nevyhnutnou podmienkou pre zotavenie je fyzická aktivita - dlhé prechádzky, realizácia súboru cvičení, ktoré zlepšujú krvný obeh. Rehabilitačný program zostavuje ošetrujúci lekár.

Krížová kriminalita (operácia Troyanova-Trendelenburg): indikácie, vedenie, rehabilitácia

Kardiálna choroba dolných končatín je dosť bežná a jeho frekvencia sa naďalej zvyšuje. Sedavý životný štýl, predĺžené statické zaťaženie, obezita, tehotenstvo a pôrod sú hlavnými rizikovými faktormi choroby, ktoré sú prítomné vo veľkej väčšine moderných ľudí. Patologická dilatácia žíl sa vyskytuje v každej tretej žene a každom desiatom mužovi na svete. Zvláštne nebezpečenstvo sú komplikácie kŕčových žíl v podobe trombózy a tromboflebitídy, potom sa na záchranu dostane krížová sektómia jedna z metód chirurgickej liečby.

Venózny výtok z dolných končatín sa uskutočňuje povrchovou a hlbokou žilovou sieťou, ktoré sú navzájom prepojené. Povrch Systém obsahuje veľké a malé podkožné žily, veľký safenózní Viedeň, väčšina ľudí v hornej časti stehna prúdi do hlbokej stehennej žily, v niektorých prípadoch zlúčenina je v oblasti podkolennej jamky.

Pri varikóznej dilatácii venóznych ciev sa nielen vytvára nadmerný tlak a nadmerný prietok krvi, ale aj predpoklady pre spätný prietok krvi (reflux). A bez toho, rozšírené nádoby pretečú krvou, choroba postupuje a pacient je poslaný chirurgovi.

Hlavným cieľom chirurgického zákroku ochorení žíl nohy je odstránenie spätného prietoku krvi (reflux), ako aj obštrukcia krvného obehu v kŕčových kĺboch. Pretože je jednoducho nemožné "zabrániť" krvi, aby prechádzala žilami, križovatka žily a jej prítokov sa stane jediným účinným prostriedkom boja proti chorobe, ktorá raz a navždy zastaví prietok krvi v postihnutých cievach.

Chirurgia na žilách vyžadujú rozsiahle skúsenosti a vysokú kvalifikáciu chirurga, mali by sa vykonať veľmi opatrne a starostlivo. Krížová sektómia je pomerne radikálna metóda liečby, preto sa zvyčajne používa v prípadoch akútnej patológie (napr. Flebitída). V iných situáciách môže byť táto operácia počiatočnou fázou kombinovaného zásahu.

Príkladom kombinovanej flebektómie, ktorá zvyčajne zahŕňa krížovú sektómiu

Po prvýkrát tento typ operácie navrhli Troyanov a Trendelenburg, a preto sa nazýva operácia Troyanov-Trendelenburg. Intervencia zahŕňala križovatku veľkej saphenóznej žily ďaleko viac ako 10-15 cm od miesta jej spojenia, avšak pri eliminácii prietoku krvi v tejto nádobe nebolo v prítokoch vylúčené, a preto väčšina pacientov pripadla na relaps. V priebehu času sa prístupy revidovali a moderná operácia spočíva v proximálnejšom priesečníku cievy (v záhybu). Toto je krížová ektómia v modernom zmysle.

Indikácie a intervenčné techniky

Prevádzka krížovej ektómie sa vykonáva v núdzových prípadoch a je navrhnutá tak, aby zabraňovala šíreniu patologického procesu v hlbokých žilných kmeňoch z povrchu. Pri povrchovej tromboflebitíde je žiaduce vykonať ho v prvých 2 dňoch od momentu vývoja trombózy.

Indikácie pre krížovú resekciu sú:

 • Zápal žilovej steny s trombózou (tromboflebitída) v hornej tretine stehna alebo v oblasti kolena;
 • Hnisavý zápal steny cievy;
 • Opakovaná tromboflebitída ciev nohy, ktorá nie je prístupná konzervatívnemu lekárskemu ošetreniu.

Krížová sektúra sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Aby mohol prejsť veľká saphenózna žila v požadovanom segmente, je potrebné zabezpečiť prístup k nej v blízkosti sapheno-femorálnej križovatky, to znamená, kde sa točí do femorálnej križovatky. U troch štvrtín ľudí je táto zóna umiestnená v oblasti tresky (na, nad alebo pod ňou), v štvrtine - v poplitealnej fosílii. Na určenie presnej polohy fistuly chirurg vyšetruje pulz femorálnej artérie, z ktorej zvyčajne prechádza saphenózna žila pod a dovnútra.

Na základe anatomických znakov venózneho systému, povahy navrhovanej operácie, lekár vyberie nad-podcha, podpuhovy alebo transrescénny prístup. Keďže plavidlá nie sú všetci rovnakí ľudia, rez môže byť posunutý v jednom alebo druhom smere, v závislosti od jednotlivých charakteristík.

Štvrtina pacientov fistuly medzi povrchné a hlbokej žilovej bazénov je v oblasti podkolennej jamky, tzv nižšia Krossektomie a strih rozširuje, v uvedenom poradí, na zadnej strane kolena.

Takže sa zistí vaskulárny zväzok, je indikované miesto fistuly. Potom chirurg urobí vertikálny rez s dĺžkou 3-5 cm v požadovanej oblasti, dosiahne žilový zväzok Delbe a obviaže ho. Potom sa veľká saphenózna žila uvoľní na miesto svojho prítoku do hlbokej žilovej sústavy, starostlivo sa zviaže a pretína a z krvi sa z nej vylučujú krvné zrazeniny. Povinným štádiom je ligácia prítokových žíl (nie menej ako päť), aby sa zabránilo opakovaniu a spätnému vylučovaniu krvi do cievnych ciev. Po týchto manipuláciách sa drenáž nachádza v rane a je šitá.

Operácia pre tromboflebitídu sa zvyčajne vykonáva v podmienkach akútneho zápalu s vysokým rizikom trombózy a rozšírenie procesu je vyššie, na fistulu (ak sa to ešte nestalo), takže lekári sa nesnažia rozšíriť a odstrániť ďalšie žily. Je účelnejšie zastaviť zápal v pooperačnom období a čakať, kým sa pokračovanie chirurgickej liečby stáva bezpečnejšou.

Všetky manipulácie na cievach, najmä akútne zápalové procesy a upchatie krvnými zrazeninami, sú zložité a vyžadujú účasť dobre vyškoleného personálu, preto je vhodné ich držať počas dňa, keď v prípade komplikácie zásahu je možné zapojiť všetkých potrebných odborníkov a vybavenie.

Existujú aj kontraindikácie krížovej sektómie. Medzi ne patria:

 • tehotenstvo a laktácia;
 • zápalových alebo infekčných procesov v koži v oblasti zamýšľanej operácie, ktorá je plná infekcie cievnych stien;
 • ťažká ateroskleróza artérií končatín;
 • trombóza alebo tromboflebitída hlbokých žilových ciev.

Relatívne kontraindikácie sa považujú za nadváhu, nemožnosť aktívnych pohybov po intervencii, anamnéza trombózy. V týchto prípadoch zostáva rozhodnutie lekárovi.

Prípravná fáza

Príprava na núdzovú krížovú resekciu sa uskutoční čo najskôr a zahŕňa nevyhnutné minimum vyšetrení: všeobecné a biochemické krvné testy, testy na HIV, syfilis, hepatitídu, koagulogram. Všetci pacienti sú terapeutom informovaní o závažných ochoreniach orgánov, ktoré sa môžu stať prekážkou chirurgickej liečby.

Povinným bodom vyšetrenia je ultrazvukové vyšetrenie žíl s Dopplerom, čo umožňuje určiť anatomické vlastnosti ich polohy, lokalizáciu fistúl a prevalenciu choroby.

Bezprostredne pred operáciou sú nohy oholené a vybrané sú kompresné úplety. Kompresné spodné prádlo je povinnou zložkou liečby a jeho voľba by sa mala veľmi zodpovedne zaoberať, aby bola individuálna pre každého pacienta. Pri absencii možnosti použitia kompresného úpletu sú nohy obväzované elastickými obväzmi.

Pooperačné obdobie a komplikácie

Po operácii zostáva pacient v nemocnici asi týždeň, po uplynutí ktorého sa stehy odstránia. Za mesiac bude musieť neustále nosiť kompresné spodné prádlo, ktoré by malo byť kvalitné a presne vybrané vo veľkosti.

Konzervatívna terapia zahŕňa vymenovanie protizápalových liekov a prostriedkov na flebotropný účinok, zlepšuje krvný obeh a urýchľuje regeneráciu pacienta.

V patológii žíl končatín zohráva veľkú úlohu fyzická aktivita a skorá aktivácia pacienta, ktorá zabraňuje trombóze a je zameraná na obnovenie mikrocirkulácie. Chôdza, špeciálne cvičenia sú užitočné, ale stojí za to odmietnuť dlhý pobyt v sediacej alebo stojacej polohe, ktorá zvyšuje žilovú kongesciu.

Komplikácie krížovej sektúry sú relatívne zriedkavé, ale stále možné. Ich najpravdepodobnejšou príčinou je morbidita samotnej intervencie, ako aj porušenie techniky operácie. Medzi komplikácie patria:

 • Krvácania v oblasti intervencie;
 • krvácanie;
 • Vyčerpanie pooperačnej rany;
 • Porušenie obehu lymfy s vypršaním lymfy a tvorbou cystí (lymfokéla);
 • Zníženie a zmena citlivosti pokožky (s poškodením nervových zakončení).

Väčšina týchto zmien prechádza sama od seba, ale niektoré (hnisavosť, krvácanie) môžu vyžadovať ďalšie operácie. Závažné účinky vo forme hlbokej trombózy a progresívnej tromboflebitídy sú našťastie veľmi zriedkavé.

Ak je potrebné vykonať núdzovú flebektómiu, modifikovaná činnosť Troyanova-Trendelenburg je jedinou možnou liečebnou metódou, ktorá nemá žiadnu alternatívu a jej nevýhodou je potreba hospitalizácie a neustáleho pozorovania pacienta.

Dôležité je mať na pamäti, že v prípade akéhokoľvek poškodenia ciev nohy je potrebné kontaktovať lekára včas, kedy je možné vyhnúť sa traumatickým núdzovým operáciám a dostať sa s minimálne invazívnymi ambulantnými procedúrami. Ak nejestvuje žiadna cesta a ochorenie ohrozuje zdravie a život, mali by ste okamžite ísť na špecialistov.

Prevádzka crosssectomy čo to je

V súvislosti s týmito aspektmi majú rôzne metódy liečenia kŕčových žíl, ktoré sa vyznačujú vysokou účinnosťou, bezvýznamnou popularitou. Napríklad krížová sektómia je chirurgický zákrok zahŕňajúci ligáciu podkožnej veľkej žily vrátane prítokov.

Odstránenie samotných vetiev sa praktizuje pomerne nedávno a umožňuje odstrániť ochorenie a predísť možným relapsom.

Ako som sa zranil po prehliadke a vyliečil kŕčové žily!

Ako som sa po prehliadke zranil a zbavil sa kŕčových žíl navždy! Roza Syabitova zdieľala svoje tajomstvo v tomto článku!

Po prvýkrát sa Trojanov a Trendelenburg vyvinul chirurgický zákrok, ktorý sa teraz označuje ako krížová ektómia, a naznačuje excíziu veľkej saphenóznej žily na mieste, ktoré sa nachádza niekoľko centimetrov od križovatky s hlbokou žila.

Predtým sa chirurgická intervencia nazývala "operácia Trojanova - Trendelenburg". Pravdepodobne je jasné, prečo sa to nazýva postup - podľa mien autorov. Technika používaná v tom čase však nebola dostatočne účinná vzhľadom na skutočnosť, že prietok krvi bol udržiavaný v prítokoch žily.

Dnes sa v praktickom chirurgickom zákroku vykonáva ligácia vetví žíl, ktorá eliminuje možné recidívy choroby. Okrem toho bol vylepšený priebeh operácie, ktorá zabezpečuje obliekanie veľkej žily.

Manipulácie zahŕňajúce excíziu v bezprostrednej blízkosti inguinálneho záhybu sú definované výrazom krížová sektómia v jeho modernom zmysle.

Po 1 kurze prechádzajú kŕčové žily navždy!

Už dlho hľadám, ako vyliečiť kŕčové žily. Skúsil som všetky metódy a táto metóda sa mi páčila. Moje výsledky v tomto článku!

Chirurgický zákrok je primárne núdzového charakteru a používa sa ako relatívne bezpečná a najmenej traumatická metóda na zabránenie šírenia patologických procesov v dutine hlbokých ciev, aby sa v takýchto klinických prípadoch eliminovalo riziko trombózy.

Príprava na operáciu

Vzhľadom na núdzovú povahu operácie je fáza prípravy pacienta na operáciu minimalizovaná a zahŕňa použitie takých typov výskumu ako sú: nevyhnutné krvné testy, testy vykonané na identifikáciu ochorení, ktoré sú kontraindikáciami použitia metódy.

Okrem toho povinné prvky prípravnej fázy zahŕňajú Dopplerov ultrazvuk, ktorý je potrebný na identifikáciu anatomických znakov venózneho systému pacienta.

Okrem výskumných metód uvedených vyššie je pacient konzultovaný s praktickým lekárom a vybrané individuálne kompresné spodné prádlo. Treba poznamenať, že správny výber bielizne a jej následné opotrebenie počas rehabilitácie sú dôležitými prvkami terapie.

Priebeh prevádzky a technológie

Krížová sektómia je postup, ktorý sa vykonáva v krátkom čase a nevyžaduje použitie všeobecnej anestézie. Zvyčajne pri absencii povinných indikácií sa všetky manipulácie vykonávajú výhradne pri použití prostriedkov na lokálnu anestéziu.

Priebeh chirurgického zákroku zahŕňa niekoľko základných povinných krokov, vrátane:

 1. Prvým je rozrezanie kože a tkaniva pacienta, ktoré sa uskutočňuje v oblasti tkaniva.
 2. Ďalej je cez rez uskutočnený výstup veľkej saphenóznej žily.
 3. Potom je žila a jej prítoky viazané vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov.

Konečným štádiom manipulácie je šitie a sterilné obväzy. Pretože operácia je núdzovej povahy, úplné odstránenie žíl a jej prítokov sa nevykonáva.

Ako je pooperačné obdobie a rehabilitácia

V období po vykonaní krížovej ektomie, ako aj na pozadí niektorých ďalších chirurgických zákrokov, sa významne zvyšuje riziko trombózy a zápalových procesov u pacienta. Aby sa predišlo negatívnym dôsledkom počas rehabilitačného obdobia, pacient musí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • užívanie komplexov vitamínov, imunomodulačných liečiv a látok, ktoré pomáhajú zlepšiť stav mikroflóry tráviaceho traktu;
 • antibiotík, antikoagulancií, flebotoník a iných skupín, ktoré zabraňujú vzniku zápalu, trombózy, zlepšujú tok krvi a stimulujú regeneračné procesy;
 • je nutne potrebné pooperačné obdobie kompresie, to znamená, že po operácii je zotavenie spojené s nosením predvoleného kompresného odevu.

Z dôvodu nevýznamnosti chirurgického zákroku sa pacientovi odporúča fyzické zaťaženie niekoľko hodín po dokončení operácie.

Elementárna chôdza je vysoko účinnou metódou prevencie negatívnych účinkov operácie. Preťaženie je však absolútne kontraindikované.

Dôsledky: horúca vlna nohy

V niektorých prípadoch sa pacienti po chirurgickom zákroku obávajú pocitu pálenia bodu alebo určitého druhu horúcej vlny, ktorá sa vyskytuje priamo v oblasti postihnutej končatiny. Spravidla tento príznak je znakom menšieho poškodenia nervového kmeňa a úplne zmizne po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch po krížovej ektómii.

Zbavte sa kŕčových žíl a zabezpečte súkromie!

Ako som prekonal problém s postavou a zbavil sa kŕčových žíl na nohách! Moja metóda je preukázaná a presná. Môj príbeh Môj BLOG tu!

Indikácie na operáciu

Ako už bolo uvedené vyššie, krížová sektómia sa vzťahuje na počet vykonaných operatívnych manipulácií. Táto metóda sa v praxi používa iba v týchto prípadoch:

 1. Tromboflebitída je rezistentná voči antibiotickým liečivám.
 2. Tromboflebitída komplikovaná akumuláciou exsudátu.
 3. Vzostupná tromboflebitída v akútnej forme.

Kontraindikácie a komplikácie

Napriek tomu, že potreba chirurgického zákroku môže vzniknúť naliehavo, použitie krížovej sektómie ako metódy radikálnej liečby je v niektorých prípadoch absolútne neprijateľné. Pretože by sa mali nazvať hlavné kontraindikácie použitia metódy:

 • ateroskleróza;
 • rakovinové ochorenia;
 • pokročilý vek;
 • zlyhanie viacerých orgánov;
 • veľká hmotnosť pacienta;
 • nefropatia na pozadí diabetu;
 • diabetická noha.

Uvedené kontraindikácie sú absolútne. Existujú však aj relatívne, ktorých prítomnosť umožňuje využiť aj iné metódy radikálnej liečby.

Treba poznamenať, že porušenie kontraindikácií v uvedených prípadoch môže viesť k vzniku extrémne negatívnych dôsledkov pre pacienta.

Krížová krivka veľkej saphenóznej žily

Ako operatívna intervencia zameraná na obväzovanie veľkej saphenóznej žily a konárov je krížová operácia výlučne metódou núdzovej operácie a prakticky sa nepoužíva ako plánovaná operácia.

V súčasnosti je táto metóda najefektívnejšia a účinnejšia s vhodnými kontraindikáciami. Vzhľadom na to, že nie je potrebná celková anestézia, prípravná fáza a pooperačné obdobie trvajú minimálne.

Treba poznamenať, že odstránenie rizík komplikácií krížovej eczetómie je možné len vtedy, ak pacient spĺňa všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Excízia subkutánnych, zmenených patologických žíl, pri absencii núdzových indikácií, sa uskutočňuje pomocou metód ako je flebektómia a miniplebektómia. Tieto metódy zahŕňajú stiahnutie postihnutej žily cez extrémne malé rezy alebo prerazenie.

Uvedené metódy umožňujú použitie všeobecnej anestézie iba za prítomnosti povinných indikácií a poskytujú minimálne poškodenie tkaniva. Vzhľadom na tieto aspekty po manipulácii pacient nemusia tráviť rehabilitačné obdobie v nemocnici.

Nespornými výhodami miniflebektómie a flebektómie je takmer úplná absencia rizika komplikácií a relapsu po liečbe.

Ako odstraňuje pomoc

Odstránenie patrí do kategórie minimálne invazívnych metód liečby patologicky zmenených ciev. Táto metóda je založená na odstránení postihnutej žily pomocou špeciálnej sondy cez malú punkciu, ktorá sa vytvorí v koži a tkanivách pacienta.

Vo väčšine prípadov sa ako dodatočný prvok konkrétnej metódy spracovania používa dlhé stripovanie. Táto metóda umožňuje vyčistiť alebo obaľovať tenké cievy a žily bez použitia radikálnejších techník. Vzhľadom na povahu manipulácií je stripovanie najmenej traumatickým typom operácie.

Endovasálna laserová koagulácia dolných končatín

Takmer jedinečná endovasálna laserová koagulácia žíl je inovatívny spôsob liečenia kŕčových žíl a žíl a má mať laserový efekt na postihnuté žily.

Pri uskutočňovaní manipulácií sa dosiahne významné zvýšenie teploty hemalimfu v dutine nádoby, ktorá je priamo ovplyvnená, v dôsledku čoho sa poškodené steny doslova vyskytujú.

Aké sú výhody a nevýhody tohto postupu? Metóda je pomerne mladá a patrí medzi najmenej traumatické. Na vykonanie manipulácie stačí vytvoriť jednu mikroskopickú punkciu v tkanivách a koži pacienta na pozadí aplikácie lokálnej anestézie.

Významné nevýhody techniky sú také faktory, ako je: nemožnosť použitia laseru v prípade, že priemer postihnutej žily presahuje jeden centimeter, vysoké náklady na postupy.

Cena v Moskve a Petrohrade

Krížová operácia sa považuje za populárnu operáciu a uskutoční sa stretnutie s lekárom a ďalšie postupy sú možné v takmer každom meste v Rusku. V Moskve a Petrohrade sa môžete zapísať do akéhokoľvek centra flebológie.

 1. Moskva. Zdravotnícke centrum m. Park Kultury - cena 24.800 rubľov.
 2. Moskva. Rodinná klinika na diaľnici Khoroshevskoye - cena je 16580 rubľov.
 3. Moskva. Family Clinic na diaľnici Kashirskoye - cena je 16580 rubľov.
 4. SPB - Petrohrad. Medical Center MART - náklady na 18.000 rubľov.
 5. Petrohrad. Multidisciplinárna klinika OstMedConsult - cena 20 000 rubľov.

Počas tehotenstva a laktácie

Perióda tehotenstva je absolútnou kontraindikáciou použitia krížovej ektómie. Neodporúča sa používať túto metódu po menej ako štyridsiatich piatich dňoch od jej podania, ak nie sú k dispozícii núdzové indikácie. Čo sa týka laktácie, správanie manipulácií na pozadí dojčenia je celkom prijateľné.

Musím odstrániť žilu po krossektómii?

Ako už bolo uvedené vyššie, krížová sektómia je metóda poskytnutia núdzovej chirurgickej starostlivosti pacientovi a preto postihnutá žila a jej prítoky nie sú úplne odstránené, ale iba zviazané.

Ako vyliečiť kŕčové žily! Nápadný objav v dejinách medicíny.

Skutočný príklad toho, ako sa zbaviť kŕčových žíl navždy! Osvedčená metóda v histórii slávneho blogera na tejto lokalite!

Napriek tomu, že táto metóda pomáha eliminovať riziká trombózy a iné negatívne dôsledky, môže byť u niektorých pacientov preukázané, že v budúcnosti odstráni žilu.

Na identifikáciu potreby vhodného druhu chirurgického zákroku je potrebné komplexné vyšetrenie pacienta a stanovenie stupňa rizika premeny trombotických hmôt v žilovej dutine. Ak sú riziká vysoké a pravdepodobnosť takéhoto výsledku je vysoká, tieto faktory sú priamym indikátorom odstránenia postihnutej žily.

Krížová infekcia (operácia Troyanova-Trendelenburg) - indikácie a kontraindikácie, príprava na operáciu a rehabilitáciu

Krížová sektómia - je metóda chirurgického zákroku, ktorého opis spočíva v tom, že veľká saphenózna žila a cievy sú ligované, že sa do nej vracia a jej ďalšie priesečník.

Táto operácia je jednou z najstarších chirurgických zákrokov, ktoré sa používajú pri patologických stavoch žíl umiestnených na povrchu nohy.

Účinnosť chirurgického zákroku závisí od patológií vyžadujúcich jeho zavedenie. Miestny krížový chirurgický zákrok sa dnes často nepoužíva, hlavne s potrebou núdzovej starostlivosti o tromboflebitídu v extrémnych formách.

Rovnakým názvom tejto chirurgickej intervencie je operácia Troyanova-Trendelenburg.

Všeobecné informácie o krížovej oblasti

Táto metóda liečby je pomerne radikálna a používa sa iba v extrémnych prípadoch akútnych patologických stavov. V iných prípadoch môže byť krížová sektómia použitá ako počiatočná fáza komplexnej chirurgickej intervencie.

Operáciu by mal vykonávať len vysokokvalifikovaný chirurg s rozsiahlymi skúsenosťami, s maximálnou starostlivosťou a opatrnosťou.

Táto operácia bola prvýkrát navrhnutá vedcami, ktoré sú uvedené v jej primárnom názve - Troyanov a Trendelenburg. Operácia zahŕňa odstránenie veľkej žily spodnej končatiny nad jej spojenie s hlbokou žila o desať centimetrov.

Po zastavení prietoku krvi v tejto žilke sa však zaznamenala v tekutých cievach, čo pomerne často viedlo k relapsom.

Z tohto dôvodu sa v modernej krížovej križovatke prechádza cez svalovinu (oblasť svalov), ktorá účinnejšie pôsobí a významne znižuje riziko recidívy. na obsah ↑

Indikácie krížovej ektómie

Operácia Trojanov-Trendelenburg sa uskutočňuje iba v extrémnych prípadoch a pomáha zastaviť progresiu patologického procesu od povrchových žíl až po hlboké.

Pri zápale žíl a tvorbe krvných zrazenín v povrchových žilách sa odporúča vykonať operáciu v prvých dvoch dňoch po zaznamenaní blokády krvných ciev s krvnými zrazeninami.

Hlavnými indikáciami pre chirurgickú intervenciu sú:

 • Zápal steny krvných ciev s tvorbou krvných zrazenín v nich v povrchových žilách nôh a žíl umiestnených nad kolenom;
 • Tromboflebitída purulentnej formy v dolných končatinách;
 • Opakované exacerbácie tromboflebitídy nôh;
 • Neudržateľná liečivá terapia zápalom cievnych stien nohy s tvorbou krvných zrazenín.

Hlavným cieľom chirurgického zákroku je eliminovať riziko progresie krvných zrazenín z povrchových žíl do hlbokých žíl nohy.

Je dôležité zastaviť tento proces, pretože s tromboflebitídou povrchových žíl nie je takmer žiadne riziko pre progresiu embolizácie artérie pľúc výsledok).

Zatiaľ čo riziko vzniku pľúcnej embólie je niekoľkonásobne vyššie s tromboflebitídou v hlbokých tepnách nohy.

Krížová kriminalita je presne zameraná na zastavenie tohto procesu.

Aké sú kontraindikácie pre krossektómiu?

V extrémnych situáciách, ak je potrebná naliehavá krížová ektómia, neexistujú žiadne kontraindikácie na zastavenie progresie trombózy do hlbokých žíl nohy.

Pri plánovaní danej operácie spolu s ďalšími chirurgickými intervenciami na kŕčové žily sú kontraindikáciami:

 • Nedávna hlboká žilová trombóza nohy;
 • Registrácia akútnej infekčnej choroby;
 • V období nosenia dieťaťa a tri mesiace po narodení;
 • Obštrukcia hlbokých žíl dolných končatín;
 • Infekčná lézia na mieste operácie;
 • Mimoriadne zlý stav pacienta s prítomnosťou závažných ochorení srdca, krvných ciev a iných orgánov, ktoré vyžadujú liečbu;
 • Závažný patologický stav periférnych artérií.
na obsah ↑

Príprava na operáciu

Pred priradením tejto operácie lekár preskúma pacienta a pošle ho na ďalšie laboratórne a hardvérové ​​vyšetrenia na presné potvrdenie diagnózy.

Hlavné metódy predoperačného vyšetrenia sú:

 • Všeobecná analýza krvi a moču;
 • Biochemický krvný test;
 • Koagulogram - analýza zrážania krvi;
 • Krvný test na HIV, syfilis a hepatitídu;
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvukové vyšetrenie ciev dolných končatín je hlavnou metódou diagnostiky lézií žíl dolných končatín;
 • Dopplerovská sonografia - ultrazvuková štúdia na určenie rýchlosti prietoku krvi v cievach.

Aby ste sa čo najlepšie pripravili na krossektómiu, musíte vykonať niektoré odporúčané kroky:

 • Získajte informácie o všetkých rizikách a výhodách operácie. Povedomie nikoho neublíži;
 • Ak pacient užíva akýkoľvek liek, mali by ste to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, aby ste predišli možnému krvácaniu.
 • Pri používaní liekov, ktoré krvácajú krv, musíte o tom informovať lekára a zastaviť ich použitie niekoľko dní pred krížovou ektomiou;
 • Niekoľko dní pred chirurgickým zákrokom nevyhladzujte vlasy na nohe v mieste krížovej sektómie. Môže to spôsobiť podráždenie pokožky a zvýšiť riziko infekčných lézií;
 • Pri práci v celkovej anestézii sa vyžaduje, aby prestala konzumácia potravy a vody minimálne osem hodín pred operáciou;
 • Pred operáciou urobte sprchu alebo kúpeľ.
Prípravná fáza pred operáciou pre obsah ↑

Ako kríženie?

Operácia prebieha pod celkovou, miestnou alebo regionálnou anestézou.

Operácia sa vykonáva podľa nasledovného algoritmu:

 • Miesto operačného rezu je ošetrené antiseptikom;
 • Chirurgické pole je pokryté sterilnou bielizňou;
 • Prevádzkový lekár skúma femorálnu artériu, určuje pulz v oblasti svalov, bližšie k stredu, čo je veľká saphenózna žila;
 • Presne určiť, kde je, lekár urobí rez (nie viac ako štyri centimetre);
 • Zatlačením prekážajúceho tkaniva chirurg dosiahne potrebnú žilu a určí miesto svojho prítoku do femorálnej žily;
 • Na mieste, kde žila spadne do stehennej kosti, lekársky obväz a prechádza veľkou žilou;
 • Potom určujú cievy prúdiace do veľkej žily a obviazané sú odrezané;
 • Chirurgické miesto je šitie a ošetrené sterilným obväzom.

Chirurgická liečba tromboflebitídy sa vyskytuje prevažne v akútnom zápalovom procese s vysokým rizikom vzniku krvných zrazenín a progresia procesu je vyššia. Preto sa chirurgia nesnažia rozšíriť žilu, ale jednoducho ju odstrániť.

Najbezpečnejšou možnosťou je spočiatku zmierniť zápal, po ktorom pokračuje operácia v bezpečnejších podmienkach.

Všetky chirurgické zákroky na cievach, najmä so zápalmi ich steny a trombózou, sú zložité a vyžadujú si vysoko kvalifikovaný zdravotnícky personál.

Preto sa odporúča operácia počas dňa, keď sú všetci skúsení lekári na posun a môžete využiť plný potenciál ľudí a zariadení.

V niektorých prípadoch môže táto operácia zachrániť život človeka.

Zaviazané, ale neodstránené žily, čo to znamená?

Pri posudzovaní stavu žily sa nemusí úplne odstrániť, ak rozsah lézie nie je veľký, alebo nie je možné odstrániť postihnutú žilu.

V tomto prípade môže byť žila jednoducho bandážovaná, ale neodstrátená. Ak je žila viazaná na nohu, ale nie je odstránená, na pacientka sa aplikujú flebotoniká (lieky) a kompresné spodné prádlo, čo pomáha dosiahnuť lepší účinok.

Pri absencii účinnosti je žila úplne odstránená.

Dôsledky krížovej sektómie

Operácia je bezpečná, ale existuje vždy riziko, že sa môžu vyvinúť nežiaduce účinky operácie.

Nasledujúce komplikácie môžu prebiehať počas krížovej sektómie:

 • Poškodenie nervov, ktoré prechádzajú v blízkosti femorálnych a veľkých povrchových žíl;
 • Alergický proces spôsobený anestézou;
 • Hlboká žilová trombóza;
 • Krvácanie a tvorba hematómov;
 • Infekčné infekcie na mieste, kde bol rez uskutočnený.
na obsah ↑

Pooperačné obdobie po krossektómii

Po pacientovej krížovej ektómii sa pacient nachádza v nemocnici najmenej jeden týždeň na pozorovanie a rýchle zotavenie. Po ukončení zotavenia sa pacientovi odstránia stehy.

Druhý deň po krížovej ektómii potrebuje pacientka mobilitu, aby sa zabránilo krvným stasom v žilách nohy. Jednoducho povedané, po operácii na odstránenie, po pár dňoch je pacient nútený chodiť viac.

Štrnásť dní je zakázané fyzicky stresovať pacienta a tiež bežať, jazdiť na bicykli a robiť všetko, čo zaťažuje dolné končatiny.

Mäso a voda sú povolené ihneď po krížovej ektómii (s lokálnou alebo regionálnou anestézou) alebo nasledujúci deň (ak sa vykonávajú v celkovej anestézii). Ak má pacient po chirurgickom zákroku nevoľnosť, potom je dávka tučných jedál kontraindikovaná.

Návšteva sprchy je povolená až po 48 hodinách od okamihu operácie, pretože nie je možné, aby sa voda dostala do nevytvrdenej rany. Kúpanie je povolené iba štrnásť dní po operácii.

Na prevenciu komplikácií alebo zmiernenie bolesti môžu byť predpísané určité typy liekov, medzi ktoré patria antibiotiká a riedidlá krvi. Musia sa užívať len po vymenovaní ošetrujúceho lekára v určitej dávke.

Naliehavo vyhľadajte pomoc lekárov v nasledujúcich prípadoch:

 • Teplota operovanej nohy sa zvýšila, objavila sa bolesť a jej nárast v rozmeroch bol známkou hlbokej žilovej trombózy.
 • Vyskytujú sa poruše motorickej funkcie nohy alebo nožné poškodenie nervových zakončení;
 • Rana krváca;
 • Vyskytla sa silná bolesť a necitlivosť v nohe, bledá koža dolnej končatiny a jej nízka teplota - príznaky zlyhania krvného obehu;
 • Na hrudi sú ostré bolesti, ťažké dýchanie, vykašliavanie krvou - príznaky pľúcnej embólie.
Pooperačné obdobie na obsah ↑

rehabilitácia

Počas nasledujúceho mesiaca by mal pacient po krížovej ectopéme neustále nosiť kompresné spodné prádlo, správne vybrané pre rozmer a dobrú kvalitu.

Osoba, ktorá prešla operáciou, musí správne a vyvážene jesť, zabrániť vzniku krvných zrazenín, udržiavať vodnú rovnováhu a chodiť viac.

Ak lekár predpíše určité lieky na rehabilitáciu, je potrebné ich pravidelne a včas používať.

Aká je cena za prevádzku?

Cenová politika môže mať rozdiel v závislosti od klinickej ordinácie, ktorá vykonáva operáciu.

Vzorové ceny sú uvedené nižšie:

 • Rusko (Moskva): od 10 000 do 70 000 rubľov;
 • Ukrajina (Kyjev): od 3000 do 9000 UAH.

záver

Vymenovania takéhoto chirurgického zákroku, ako je krížová ektómia, sa vykonávajú s rôznymi indikáciami, ktoré priamo ovplyvňujú dlhodobý účinok alebo jeho krátke trvanie.

Pri operácii na elimináciu rizika progresie tromboembolizmu hlbokých žíl nohy je účinnosť krížovej ektómie pomerne vysoká.

Prognóza tejto operácie nie je úplne priaznivá - dve tretiny pacientov po dobu piatich rokov trpia exacerbáciou a musia byť opakovane operované.

Preto sa dnes krížová sektúra prakticky nepoužíva ako samostatná operácia, ale používa sa v kombinácii s inými operačnými metódami.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Trofické vredy s varikóznymi žilami: príčiny, typy, štádia, liečba

Trofický vred na dolnej končatine je defekt pokožky a tkanív podliehajúcich jej pôsobeniu, bez hojenia viac ako jeden mesiac.Príčinou vzniku trofických vredov na nohe je porucha tkanív v dôsledku patologických zmien v cievach dolných končatín s kŕčovými žilami.

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

Čas aktívneho zrážania

Aktivovaná doba zrážania (ACT) - umožňuje odhadnúť čas zrážania celej krvi počas heparinizácie.Aktivovaný Doba zrážania sa zvyčajne meria pred zásahmi, ktoré vyžadujú mimotelový obeh, ako sú operácie s kardiopulmonárnych obchvatom zariadení, ultrafiltrácia, hemodialýza, mimotelové membránové oxygenácia (ECMO), a pred invazívnymi postupmi, ako je srdcový katetrizácia a perkutánnej transluminálnej angioplastike koronárnych tepien s použitím heparín.

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.

Varikokéla je skrytý zdravotný problém, ktorý vyžaduje osobitnú pozornosť.

Varikokéla je jednou z bežných odrôd kŕčových žíl, ktorá ovplyvňuje spermatické šnúry. Príznaky tejto choroby sa vyskytujú u 10-15% mužskej populácie vo veku 12 až 25 rokov.