Chirurgia pre aneuryzmu aorty je šanca na spásu, pretože takáto patológia nie je konzervatívnou liečbou. Terapeutická liečba môže zachovať len stabilitu pacienta, ale zbaviť sa aneuryzmy, ktorá môže kedykoľvek prechádzať, je možná len chirurgickým zákrokom.

Anatómia ľudskej aorty

Aorta je najväčšia artéria v ľudskom tele. Práve z toho cirkulujú nádoby zapojené do veľkého obehu. Vzhľadom na veľkú veľkosť (dĺžku) aorty je bežné jej rozdeliť na niekoľko častí, z ktorých každá môže byť vytvorená aneuryzma.

Vzostupné oddelenie

Tvar aorty sa podobá otázniku a vzostupná časť je jej začiatok. Pochádza z ľavej komory. V tomto bode je aorta expandovaná a má tvar cibule s priemerom približne 27 mm. Keď sa presunieme do nasledujúcej časti, stúpajúca aorta sa stáva užšia a v bode prechodu k oblúku má priemer asi 21 mm. Aneuryzma vzostupnej aorty sa vyskytuje v 23% prípadov.

Najkratšie, ale veľmi multifunkčné oddelenie. Dôležité cievy pre hlavu, pľúcne a obe karotické tepny, ako aj malé tepny priedušnice a priedušiek sa odchyľujú od aortálneho oblúka. Oblúk sa posúva na ďalšiu časť okolo úrovne štvrtého hrudného konca. Auretická aneuryzma predstavuje 19% prípadov.

Oddelenie nadväzujúcej výroby

Najdlhšia časť aorty, končiaca na úrovni štvrtého bedrového stavca, sa rozkladá na pravú a ľavú iliačnú tepnu. Zostupná časť má dve časti: hrudník a brucho, medzi ktorými je bránica (približne na úrovni dvanástej hrudnej končatiny). Rôzne tepny sa odchyľujú od zostupnej aorty: medzikostné, pažerákové, pleurálne, mezenterické atď.

Najčastejšie aneuryzma postihuje brušnú časť klesajúcej aorty (37%). Hrudná oblasť predstavuje 21%.

Klinický obraz aneuryzmy aorty

Aneuryzma cievy sa nazýva rozšírenie jej lúmenu v dôsledku pretiahnutia stien. V aorte sú rozložené v troch vrstvách. Vnútorná má hrúbku asi 0,13 mm a pozostáva z endotelových buniek. Jeho hlavné funkcie: ochranné a imunitné. Po oslabení sa začína proces aortálnej disekcie.

Stredná vrstva má hrúbku 1,2 mm a je lemovaná kolagénovými vláknami a poskytuje silu a pružnosť. Vonkajší plášť pozostáva z voľného spojivového tkaniva, ktorý sa rýchlo zrúti, keď lézia dosiahne túto vrstvu.

Proces aortálnej disekcie aneuryzmom najskôr prebieha s takmer žiadnymi znakmi a toto ochorenie je možné rozpoznať iba náhodne počas profylaktického röntgenového alebo ultrazvuku. A len vtedy, keď je rozšírenie stien o viac ako 20% pôvodného priemeru, človek môže začať cítiť niečo. Ale vzhľadom na skutočnosť, že aneuryzma môže byť vytvorená v ktoromkoľvek oddelení a stláčať priľahlé orgány a cievy, majú príznaky veľmi odlišnej povahy: kardiovaskulárny, neurologický, močový, gastrointestinálny, atď.

Mimochodom! Vzhľadom na nespecifickosť symptómov môže byť ťažké stanoviť diagnózu. To často vedie k tomu, že človek "beží" na lekároch jednoducho stráca čas a aneuryzma sa zvyšuje.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Aneurysma aorty je časová bomba. Môžete sa ho zbaviť iba pomocou operácie. Ale nie každý pacient je predpísaný ihneď po diagnóze. Absolútne indikácie sa majú poskytnúť na operáciu:

 • aneuryzma veľkosti viac ako 45-55 mm v rôznych oddeleniach;
 • zvýšenie miery aneuryzmy o viac ako 5-6 mm za rok;
 • svalová aneuryzma (pretiahnutie jednej strany steny);
 • krvná zrazenina v strede aneuryzmy;
 • prasknutie s vnútorným krvácaním (je potrebná núdzová operácia);
 • vysoké riziko komplikácií (tromboembolizmus, ruptúra ​​steny aorty);
 • ťažká symptomatická bolesť.

Kontraindikácie pri chirurgickom zákroku spôsobujú závažné zlyhanie srdca, pretože je nepravdepodobné, že by pacient mohol podstúpiť aj celkovú anestéziu. Z rovnakého dôvodu sa chirurgia neuskutočňuje pri akútnom infarkte, mŕtvici a veku osoby staršej ako 75 rokov. V každom prípade lekári vážia výhody a nevýhody, diskutujú o situácii a rizikách s pacientom a jeho príbuznými.

Ak je aneuryzma stabilná (rastie veľmi pomaly) a nespôsobuje príznaky, potom je pacientovi predpísaná podporná liečba. To je v prvom rade užívanie liekov na kontrolu tlaku. Odporúča sa tiež zmeniť svoj životný štýl na zdravý: prestať fajčiť, eliminovať mastné jedlá, ísť na cvičenie.

Typy operácií pre aneuryzmu aorty

Cieľom chirurgického zákroku aneuryzmy je obnovenie normálneho priebehu krvi pozdĺž aorty a odstránenie roztiahnutej steny, ktorá ovplyvňuje okolité orgány a cievy. Môžete to urobiť tromi spôsobmi.

Otvorená prevádzka

Metóda spočíva v odstránení postihnutej oblasti a šití koncov aorty. A na získanie prístupu k plavidlu je potrebné prelomiť integritu tkanív v časti tela, kde sa nachádza aneuryzma. Ak ide o vzostupnú časť, potom je okrem rezu potrebné aj vyrezanie hrudnej kosti. Pri aneuryzme zostupnej hrudnej časti sa rez uskutočňuje na úrovni desiateho stavca; brušné - na bruchu alebo dolnej časti chrbta.

Mimochodom! Najťažšie a najnebezpečnejšie je otvorená operácia pre aneuryzma brušnej aorty, pretože existuje riziko poškodenia blízkych vitálnych tepien (obličiek, mozgovomiechového moku), ako aj ciev, ktoré kŕmia tráviaci trakt.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Okrem toho vyžaduje použitie stroja srdca a pľúc, pretože plavidlo bude musieť byť na obidvoch koncoch pritlačené, aby sa postihnutá oblasť eliminovala. A ak aortka prestane fungovať, osoba zomrie, preto špeciálne zariadenie dočasne podporí prívod krvi.

Po vyrezaní zriedenej aortálnej steny sa na toto miesto aplikuje protéza rovnakej veľkosti ako distálna časť. Obvykle sa používa materiál PTFE - polytetrafluóretylén. Protéza nie je len valec (v tvare cievy), ale komplexná konfigurácia s konármi a inými znakmi vyrezanej oblasti aorty.

Endovaskulárna chirurgia

Táto metóda liečenia aneuryzmy tiež zahŕňa inštaláciu protézy, ale pre jej zavedenie nie je potrebné odstrániť postihnuté aortálne tkanivo. To vám umožní opustiť otvorenú operáciu v prospech uzavretej, endovaskulárnej. Protéza v tomto prípade je takzvaný stent-štep - kovová štruktúra, ktorá predstavuje tkané pletivo.

Technológia operácie je dosť nezvyčajná. pretože aorta je spojená s mnohými veľkými nádobami, je možné ju dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Pre pacienta je najmenej traumatický prístup cez femorálnu artériu (to je zvlášť výhodné pre aneuryzmus brušnej aorty kvôli blízkosti k prístupu). V stehna sa urobí rez. je pridelená potrebná nádoba, do nej je vložený katéter. Pod röntgenovou kontrolou lekár prináša katéter do postihnutej oblasti aorty, stlačí spúšť a stent-štep vyrovná.

Protéza obnovuje voľný tok krvi a vyvíja tlak na ochranu oslabených stien aorty. Tak sa aneuryzma zastaví. Endovaskulárna chirurgia poskytuje vynikajúci lekársky a estetický výsledok, takže ak je to možné, skúste použiť túto konkrétnu techniku.

Paliatívna chirurgia

Tretí typ operácie sa praktizuje menej často ako iné a spočíva v sprísnení postihnutých tkanív aorty, aby sa zabránilo ich ďalšiemu oddeleniu. Na tento účel sa používa syntetický polymér, ktorý úplne obklopuje postihnuté steny. Paliatívna chirurgia sa uchýli k tomu, keď je dočasne nemožné vykonať plnohodnotnú operáciu (otvorenú alebo endovaskulárnu).

Zotavenie po operácii

Po otvorenej intervencii je pacient poslaný do intenzívnej starostlivosti, kde sa zotaví z anestézie. Na určitý čas sa môže držať na umelom vetraní pľúc, až kým sa normálne úplne normalizuje krvný obeh.

Nasleduje hospitalizácia, počas ktorej lekári monitorujú stav pacienta a získajú kontrolu nad röntgenovými lúčmi. Niekoľko dní bude musieť ležať, potom sa môžete pomaly vstať. Po odstránení stehov môžete opustiť nemocnicu. Ale potom zotavenie pacienta doma pokračuje s príjmom predpísaných liekov a špeciálnym režimom odpočinku a fyzickej aktivity.

Rehabilitácia po endovaskulárnej chirurgii pri aureálnej aneuryzme je pokojnejšia a rýchlejšia. Pacient je už vyčerpaný 4-5 dní a nepotrebuje bandáž a ďalšie schôdzky. Ale bez ohľadu na typ operácie, osoba s operovanou aortou by mala navštíviť cévneho chirurga aspoň raz za 6-8 mesiacov.

Náklady na operácie odstránenia aneuryzmy

Nezáleží na tom, aký typ zásahu sa robí - otvorený alebo uzavretý. V každom prípade ide o vysoké technológie, ktoré si vyžadujú značné výdavky. Regionálna kvóta nemôže pokryť všetky náklady, takže pacient bude musieť kontaktovať danú oblasť. Federálne kvóty na takéto operácie emitujú len málo a niekedy je potrebné niekoľko rokov čakať na ich postup.

Je možné platiť za operáciu sami, ale iba teoreticky. V praxi je pre priemerného občana našej krajiny veľmi nákladné. Dokonca aj keď niektoré cievne centrum súhlasí s podstúpením operácie endovaskulárneho odstránenia aortálnej aneuryzmy, pacient bude musieť ešte minúť peniaze na stentový štep a jeho náklady začnú od 400 tisíc rubľov. Otvorená prevádzka bude stáť trochu lacnejšie: asi 250-300 tisíc.

Mimochodom! V poslednej dobe sa ľudia často obracajú na charitatívne fondy, ktoré môžu tiež prideľovať finančné prostriedky na operáciu. Takéto organizácie však viac pomáhajú deťom a mladým rodičom. A starší pacient si len ťažko dúfa, že sponzoruje liečbu aneuryzmy.

Možné komplikácie po odstránení aneuryzmy

Napriek vysokým nákladom na operáciu nevylučuje vážne dôsledky. Riziká pooperačných komplikácií sú obzvlášť vysoké, ak ide o otvorenú intervenciu. Toto je:

 • infarkt myokardu;
 • mŕtvice;
 • infekcie;
 • zápal pľúc;
 • veľká strata krvi;
 • arytmie;
 • nedostatočnosť vnútorných orgánov.

Po endovaskulárnej intervencii môže vzniknúť tromboembolizmus a kardiovaskulárne problémy.

Riziká komplikácií by však nemali vystrašiť pacienta, ktorého aorta je v kritickom stave. Aneurysmus skôr alebo neskôr vedie k smrti. A v konečnom štádiu vývoja to tiež spôsobí bolestivé príznaky, ktoré vám nedovolia viesť nielen aktívny, ale len normálny životný štýl. Preto ak lekár odporúča ísť na operáciu, musíte to urobiť.

Srdcová aneuryzma odhalila: operáciu ako najefektívnejšiu šancu spasenia

Vo väčšine prípadov je liečba aneuryzmy srdcového operátora. Očakávaná taktika je možná pre stabilné malé formácie, ktoré nie sú sprevádzané príznakmi porúch obehu. V závislosti od tvaru výčnelku, jeho veľkosti a stavu pacienta sa vyberie otvorená alebo uzavretá metóda uškrtenia, plastickej chirurgie alebo vystuženia stien.

Prečítajte si v tomto článku.

Je možné urobiť bez operácie na odstránenie aneuryzmy srdca

Liečba srdcovej aneuryzmy neexistuje. Možno náhodné zistenie tohto vzdelania u pacientov bez príznakov srdcovej patológie. Takýto variant aneuryzmy bez príznakov ochorenia a hrozba prasknutia sa môže považovať za indikáciu dynamického pozorovania pacienta.

Malo by byť zrejmé, že prítomnosť akéhokoľvek výčnelku srdcovej steny je potenciálnym ohrozením života, takže vo väčšine prípadov sa odporúča jeho odstránenie.

Indikácie pre povinné operácie sú:

 • veľké formácie tvaru vrecka a huby, "aneuryzma v aneuryzme";
 • hrozba prasknutia u akýchkoľvek druhov;
 • riziko tromboembolizmu v dôsledku voľnej krvnej zrazeniny v dutine;
 • postupné zvyšovanie veľkosti;
 • arytmia a / alebo srdcové zlyhanie, ktoré nemožno liečiť liekom;
 • prítomnosť zníženej kontrakčnej funkcie ľavej komory alebo pevných častí s nárastom objemu;
 • falošné a vrodené formy.

A tu viac o aneuryzme sínusov Valsalvy.

Kontraindikácie na operáciu

V prípade akútnej aneuryzmy s hrozbou prasknutia sa operácia vykonáva zo zdravotných dôvodov. Pri plánovanej liečbe môžu byť kontraindikácie na odstránenie:

 • závažné zlyhanie pečene a obličiek;
 • akútne infekcie;
 • zhoubných novotvarov;
 • vysoký stupeň pľúcnej hypertenzie;
 • zlyhanie obehového štádia 3;
 • dekompenzovaný priebeh cukrovky;
 • nadmerné riziko podávania liekov na celkovú anestéziu;
 • vek;
 • nedostatok životaschopných svalových vlákien v blízkosti aneuryzmy;
 • akútne a subakútne obdobie infarktu myokardu;
 • extrémne nízky výkon srdca.

Niektoré z týchto stavov sú dočasné a kontraindikácie sú relatívne, môžu sa korigovať pred operáciou. V každom prípade bude taktika liečby určená individuálne na základe hrozby aneuryzmy pre zdravie a život pacienta.

Pozrite si video o aneuryzme a jej dôsledkoch:

Možnosti odstránenia

Chirurgický zákrok pre aneuryzmus zahŕňa odstránenie vaku, posilnenie steny alebo šitie. Voľba metodiky závisí od konfigurácie vzdelávania, lokalizácie a súvisiacich ochorení.

S porážkou ľavej komory

Pri vyčnievaní steny v tejto oblasti použite tieto typy operácií:

 • odstránenie vaku otvoreným alebo uzavretým spôsobom, vystuženie švu syntetickými materiálmi, chlopňa z membrány; vykonávané pri pripojení k stroju srdca a pľúc (vhodné pre veľké, svalové alebo hubovité formy);
 • uloženie náplasti na vrecku (častejšie s difúznou formáciou bez krvných zrazenín vo vnútri);
 • šitie s ponorením steny medzičasovými svalmi alebo inými tkanivami (s malými aneuryzmami odhalenými náhodou).

Plastická chirurgia pri odstraňovaní sa vykonáva lineárne (jednoduchá dvojriadková šijacia stehúra), šnúrkou so šnúrkou s uťahovaním, syntetickou náplasťou umiestnenou vo vnútri komory alebo vonku. Použitie klapky na pedicle z membrány pre plasty je sľubná metóda, pretože v budúcnosti je myokard dobre zásobený krvou.

Zvláštnosťou operácií srdcovej aneuryzmy je častá súčasná chirurgická operácia bypassu koronárnej artérie a náhrada chlopne za srdcové chyby.

S rastom interventrikulárnej septum

Operácia sa vykonáva v otvorenom srdci. Incít sa uskutočňuje v pravej komore. Aneuryzma je na základni šité s malými výstupkami. V tomto prípade je dostatočne tesné viazanie švov v tvare písmena U na tesnenia vyrobené zo syntetických materiálov. Ak je vytvorenie veľkého priemeru, potom je vyrezané a náplasť umelého alebo vlastného tkaniva pacienta je zasunutá do miesta defektu.

Obnova po

V pooperačnom období je pacient pozorovaný v jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo v oddeleniach intenzívnej starostlivosti, kde sa monitoruje EKG monitorovanie, ukazovatele krvného tlaku, denná diuréza. V prvých dňoch sa vykonávajú dychové cvičenia na zlepšenie vypúšťania hlienu, potom umožňujú ľahké pohyby rúk a nôh, masírujú končatiny.

Jedlo by malo byť ľahké, čiastočné. Odporúčané sú maslovité kaše, vegetariánske polievky, dusené karbonátky z rýb a chudé mäso. Režim pitia je určený prítomnosťou alebo absenciou stagnujúcich procesov. Kyslíkové inhalácie sa vykonávajú denne a prebytočná tekutina sa odčerpáva z pleurálnej dutiny.

Po stabilizácii kardiovaskulárneho systému sú pacienti prepustení domov. Uvádzajú sa lieky na udržanie krvného tlaku v rozmedzí 130-140 / 90 mm Hg. Art., Protidoštičkové látky, vazodilatátory, ACE inhibítory na zníženie zaťaženia srdca.

Postupne sa pri režime EKG rozširuje motorový režim, zvyčajne sa zvyčajne môže používať iba chôdza.

Možné komplikácie a prognóza

V pooperačnom období môžu byť dôsledky:

 • zníženie srdcového výkonu v dôsledku zníženia dutiny ľavej komory;
 • opakovaný infarkt myokardu;
 • poruchy rytmu - fibrilácia predsiení, extrasystoly, tachykardia;
 • krvácanie z rany;
 • hnojenie a rozdielnosť švov;
 • kongescia v pľúcnom tkanive, zápal pľúc;
 • zlyhanie obličiek;
 • oklúzie ciev mozgu, obličiek, pľúc, čriev s vývojom srdcových záchvatov týchto orgánov.

A tu viac o aneuryzme srdca u detí.

Bez chirurgického zákroku sú šance na život pomerne nízke, najmä v dôsledku rozvoja zlyhania srdca. Bolo preukázané, že po detekcii aneuryzmy po infarkte je priemerná dĺžka života neoperovaných pacientov asi 2 až 3 roky.

Beníznejší priebeh je charakteristický pre ploché chronické formácie, ktoré nie sú sprevádzané komplikáciami. Včasná chirurgia, najmä radikálne odstránenie aneuryzmálneho výčnelku, významne zlepšuje prognózu pre pacientov.

Veľkou komplikáciou je srdcová aneuryzma po infarkte. Prognóza sa po operácii významne zlepší. Niekedy sa liečba vykonáva s liekom. Koľko ľudí žije s aneuryzmou po infarkte?

Ak je zápal aortálnej aneuryzmy, operácia môže zachrániť životy. Pacient by mal vedieť, aké operácie sa vykonávajú, dôležité indikátory chirurgického zákroku, rehabilitácie a prognózy po následkoch zásahu. A tiež o životnom štýle a výžive po.

Ak sa vytvorila aneuryzma srdca, symptómy môžu byť podobné ako normálne srdcové zlyhanie. Príčiny - srdcový záchvat, vyčerpanie steny, zmeny v krvných cievach. Dôsledkom je nebezpečenstvo. Čím skôr je diagnóza, tým väčšia je šanca.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Aneuryzma srdca u detí (WFP, interventrikulárna septum) sa môže vyskytnúť v dôsledku nezrovnalostí, intoxikácie počas tehotenstva. Symptómy možno zistiť pravidelným vyšetrením. Liečba môže byť liekom alebo chirurgickým zákrokom.

V dôsledku porušenia štruktúry, rozťahovania aortálnej steny sa môže vyvinúť aneuryzma Valsalva sinus. Preskúmanie podozrivých potrieb sa musí vykonať čo najskôr, začína sa v echokardiografii. Liečba sa skladá z uzáveru aortálnej steny.

Vykonala resekciu aneuryzmy pri vaskulárnych ochoreniach, život ohrozujúcich. Odstránenie brušnej aorty pomocou protetiky vám umožňuje vyhnúť sa silnému krvácaniu a smrti pacienta.

Aneuryzma femorálnej artérie sa vyskytuje v dôsledku rôznych faktorov. Príznaky môžu prísť bez povšimnutia, existuje falošná aneuryzma. Ak je medzera, je potrebná urgentná hospitalizácia a chirurgia.

Vyrovnaná alebo karotická aneuryzma môže byť vrodeným stavom. Môže to byť tiež ľavý a pravý, vnútorný a vonkajší, kruhový alebo vretenovitý. Symptómy sa prejavujú nielen vo forme paušálnej, ale aj v stave zhoršenia. Liečba je len operácia.

odstránenie srdcovej aneuryzmy

Otázky a odpovede na: odstránenie srdcovej aneuryzmy

Populárne články na tému: odstránenie srdcovej aneuryzmy

Pojem "aneuryzma" opisuje kĺbovú expanziu cievy alebo srdca spôsobené vystavením škodlivým faktorom a vedie k rôznym poruchám a predovšetkým k významným problémom s krvným obehom.

Ak existuje nejaká forma vaskulárnej aneuryzmy, o ktorej si veľký počet obyvateľov počuli a ktorý je známy všetkým zdravotníckym pracovníkom, potom ide o aneuryzmu aorty.

Chronické pľúcne srdce je syndróm zlyhania obehu s vývojom periférneho edému, ktorý komplikuje priebeh mnohých ochorení (okrem srdca), ktoré ovplyvňujú štruktúru alebo len pľúcne funkcie.

Naďalej vydávame materiály založené na jednej z najzaujímavejších lekárskych udalostí roka - VII. Zimnej školy praktických lekárov, organizovanej za podpory slávnej farmaceutickej spoločnosti Richter Gedeon.

Chirurgia na odstránenie srdcovej aneuryzmy

V dôsledku zlyhania konzervatívnej liečby pacientov so srdcovou aneuryzmou je indikovaná chirurgická liečba. Operácia srdcovej aneuryzmy sa môže uskutočniť u pacientov so štádiom I a II srdcového zlyhania. V štádiu III srdcového zlyhania, keď sú v parenchymatóznych orgánoch nezvratné dystrofické zmeny, je chirurgický zákrok kontraindikovaný. Treba poznamenať, že operácia je zvlášť nevyhnutná pre aneuryzmy v tvare vrecka a húb, pretože majú často komplikácie (embólia, opakovaný infarkt myokardu, prasknutie aneuryzmy). Pri malých difúznych aneuryzmoch srdca sú indikácie na operáciu relatívne. Títo pacienti potrebujú dynamické pozorovanie a starostlivé vyšetrenie.

Pre liečbu srdcových aneuryziem boli navrhnuté rôzne chirurgické metódy; niektoré z nich majú iba historický význam. V súčasnej dobe sa pri chirurgickej liečbe chronickej aneuryzmy srdca používajú tri metódy: 1) resekcia aneuryzmatického vrecka uzavretou alebo otvorenou metódou s použitím zariadenia na umelé prekrvenie a posilnenie (alebo bez posilnenia) šnúry s rôznymi tkanivami; 2) posilnenie zriedenej steny aneuryzmy s rôznymi tkanivami milión plastových materiálov; 3) uzavretie aneuryzmy ponorením jeho steny stehmi, svalmi alebo inými tkanivami.

Pri difúznej aneuryzme nie je pozorovaný kruhový výčnelok srdcovej steny a zriedkavo pristenochnye krvné zrazeniny, takže operácia sa vykonáva bez otvorenia srdcovej dutiny. V týchto prípadoch vykonávame plastickú chirurgickú operáciu aneuryzmy a celú cvikovú zónu s klopou membrány na nohe podľa nami vyvinutej metódy. Bolo zistené, že membránová chlopňa na cievnom pedikle šitá na srdce si zachováva svoju životaschopnosť. Takto posilňuje stenu srdca a oblasť sutúry srdca po resekcii aneuryzmy a zabraňuje opakovaniu. Nádory frézovej chlopne sa podieľajú na prívode krvi do myokardu.

Operácia na difúznu aneuryzmu srdca je nasledovná. Z prístupu v šiestom medzikostálnom priestore vľavo sa pleurálna dutina a potom perikardu rozoberajú vo vrstvách, pretínajúc chrupavku rebier V a VI. Potom začnú odložiť chlopňu na pedikúl zo svalovej časti membrány tak, aby veľká loď prešla do stredu. Chlopňa by mala smerovať k základni chrbtice; jeho dĺžka je 11-12 cm, šírka je 6-7 cm, otvor v membráne je šitý silnými hodvábnymi švami. Na zlepšenie priľnavosti klapky k srdcu sa pleurálny povrch frézovej chlopne a epikard v aneurysmovej zóne skarifikuje ostrou lyžicou a práškovým práškom penicilínu.

Potom je klapka pozdĺž okrajov ohnutá na stenu srdca atraumatickými ihličkami. Perikardium obvykle nie je šité. Operácia končí uzáverom hrudnej steny vrstvou po vrstve.

Operácia veľkých aneuryziem srdcového svalstva a fungoidného srdca sa môže uskutočniť uzavretou alebo otvorenou metódou (pomocou kardiopulmonálneho bypassu). Počas operácie vykonanej uzatvoreným spôsobom je operatívny prístup rovnaký ako pri difúznom aneuryzme. Hedvábné stehy sú položené okolo základne aneuryzmy. Potiahnutím za tieto rukoväte, pod nimi do oblasti základne aneuryzmy, držte vetvy špeciálnej svorky ihly. Potom sa povrchové vrstvy aneuryzmatického vrcholu vyrezali a okraje sa šité hodvábnymi stehmi. Zvyšovaním týchto nití sa postupne prehlbuje rez až do odhalenia dómu aneurologickej misy. Špachtle ju jemne odlupuje od vnútorného povrchu aneuryzmy.

Keď dôjde k krvácaniu, do prvej krvi sa vstrekuje 2-3 prsty pravej ruky, celý aneuryzmatický pohár sa rýchlo odlúpi a zo silnej dutiny sa odstráni spolu s mohutným krvným prúdom, ktorý vniká do otvoru. Potom levou rukou stlačte vetvy ihly a zatvorte otvor v stene srdca. Na kompenzáciu straty krvi sa dosiahne rýchla transfúzia 500-700 ml konzervovanej krvi. Pod sponou je stenou srdca prešitá hodvábnymi matracovými švami. Aneuryzmatické vrecko sa odreže a odstráni, spona sa odstráni, po ktorom sa aplikuje druhý nepretržitý stehový steh. Vytvorte plastovú oblasť švovej membránovej klapky na nohe podľa vyššie opísanej metódy.

Resustenie aneuryzmy s úplným odstránením aneuryzmatickej misy a neorganizovaných krvných zrazenín je najradikálnejšou operáciou. Niektorí chirurgovia odporúčajú, aby sa vytvorili v podmienkach umelého krvného obehu, čo má svoje výhody: zníženie rizika arteriálnej embólie, vytvorenie podmienok na presné vyrezanie vrecka pri zachovaní funkčne vhodného myokardu, papily svalov a šnúr prsníkov mitrálnej chlopne.

Z ostatných spôsobov operácie srdcových aneuryziem si zasluhuje pozornosť metóda "ponorenia". Môže sa však použiť len s malým aneuryzmálnym vakom. Sľubná je kombinácia opísaných operácií pre post-infarkčné srdcové aneuryzmy s priamou by-passovou operáciou koronárnych artérií.

Časopisové rubriky

Uvažovaná choroba je patologický výčnelok lokalizovaný v oblasti srdca. Príčinou tohto javu môže byť zriedenie, preťahovanie steny aorty, ľavej komory, medzikomorovej septa. Najúčinnejšou liečbou choroby je chirurgia. Ale chirurgické postupy na odstránenie srdcovej aneuryzmy sú dlhé, zložité a majú veľa kontraindikácií.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Pri rozhodovaní o uskutočniteľnosti chirurgickej liečby patológie by mal lekár zohľadniť niekoľko dôležitých bodov.

 • Prítomnosť / neprítomnosť príznakov ochorenia. Ak sa aneuryzma srdca neprejaví, neovplyvňuje kvalitu života pacienta, jeho veľkosť je zanedbateľná, lekár je obmedzený na konzervatívnu liečbu. V takýchto prípadoch by mal byť pacient pravidelne monitorovaný kardiológa: rast aneuryzmy, vznik symptómov môže byť základom pre vymenovanie operácie.
 • Úroveň hemodynamických porúch. Ak aneuryzma srdca nespôsobuje poruchu v krvnom obehu (čo možno zistiť až po komplexnom vyšetrení), chirurgická liečba môže byť nahradená konzervatívnou.
 • Veľkosť patologického vzdelávania.
 • Typ aneuryzmy srdca.
 • Účinnosť časti srdcovej komory, ktorá sa nezapočítava do vzniku aneuryzmy.
 • Všeobecný stav pacienta.

V niektorých prípadoch je potrebná eliminácia srdcovej aneuryzmy.

 • Zvyšuje sa parametre aneuryzmy. Veľké aneuryzmy (vrátane tých, ktoré sa nevykazujú) vyžadujú chirurgickú intervenciu.
 • Pacient má srdcové zlyhanie stupňa I alebo II.
 • Existuje miesto, ktoré má byť vrodená aneuryzma srdca.
 • Roztrhnutie steny ľavej komory.
 • Krvná zrazenina je prítomná v dutine ľavého žalúdka / aneuryzmy. Ak tento fenomén ignorujete v budúcnosti, môže tento trombus "vyradiť" z aneuryzmy, čo by spôsobilo trombózu. Parietálne tromby podľa štatistiky často vyvolávajú tromboembolizmus.
 • Existuje srdcová arytmia, ktorá vznikla na pozadí uvažovanej choroby a nepodlieha lekárskej liečbe.

Kontraindikácie chirurgickej manipulácie srdca na odstránenie aneuryzmy sú rozdelené do 2 skupín.

absolútny

Táto skupina zahŕňa množstvo ochorení.

 • Závažné poruchy funkcie obličiek, pečene.
 • Infekcia tela.
 • Onkologické ochorenia.
 • Chronická pľúcna insuficiencia.
 • Srdcové zlyhanie III st.
 • Neznášanlivosť na anestéziu.
 • Závažný diabetes mellitus.
 • Zvýšená telesná teplota.

Existujú onosociálne kontraindikácie.

 • Vek pacienta: po prekročení 65-ročnej známky sa riziko nepriaznivých výsledkov / pooperačných komplikácií zvyšuje.
 • Mierne množstvo času po infarkte myokardu. Často sa chirurgická manipulácia s aneuryzmou optimálne vykonáva po 4 mesiacoch (minimálne) od okamihu infarktu. Tento čas je potrebný na vytvorenie jazvového tkaniva. Avšak s postupným rastom aneuryzmy môže byť operácia vykonaná skôr.
 • Asymptomatický priebeh ochorenia.
 • Slabá kontraktilita myokardu.
 • Pľúcna hypertenzia.

Etapy chirurgického zákroku na odstránenie srdcovej aneuryzmy

Na vykonanie chirurgických manipulácií na srdci použite špeciálny prístroj, ktorý poskytuje umelý krvný obeh. S týmto prístrojom je možné vykonať chirurgickú liečbu na nepracujúcom srdci.

Pred vykonaním operácie na odstránenie aneuryzmy srdca je potrebné vykonať niekoľko dôležitých opatrení.

 • Vykonajte komplexné vyšetrenie pacienta v nemocnici. Pri diagnostike je potrebné stanoviť parametre aneuryzmy, presnú polohu a celkový stav pacienta.
 • Prestaňte užívať lieky (vrátane tých, ktoré sú určené na odstránenie príznakov aneuryzmy). Ak pacient užíva lieky potrebné na vylúčenie iných patologických stavov, musí o tom informovať srdcový lekár.
 • Nepožívajte potraviny / vodu 12 hodín pred operáciou. V prípade porušenia tohto zákazu je potrebné vyčistiť telo (klystír).

Zoznam hlavných úloh chirurgického zákroku týkajúci sa eliminácie posudzovanej choroby zahŕňa:

 • odstránenie výčnelkov;
 • odstránenie jazvového tkaniva;
 • obnovenie štruktúry ľavej komory (plast).

Pre túto operáciu sa používa intubačná anestézia, poskytuje sa umelý krvný obeh. V čase operácie je činnosť srdca pod prísnou kontrolou.

Algoritmus operácie

 • Vykonajte strednú sternotómiu.
 • Expozícia srdca. K tomu operátor vykonáva disekciu pleurálnej membrány, perikardu.
 • Skúmanie ľavej komory.
 • Zistenie presného umiestnenia aneuryzmy: z hľadiska použitia kardioplegie sa objem špecifikovaného výčnelku mierne znižuje.
 • Inštalácia kanyly v aorte, vene cava. Operátor starostlivo sleduje prítomnosť vzduchu v kanyle pred jej zavedením do dutiny krvných ciev.
 • Nútená zástava srdca. Udržiavanie biologickej aktivity pacienta bude možné z dôvodu pripojenia zariadenia srdca a pľúc k nemu.
 • Otvorenie patologického výčnelku. Kontrola stavu ľavej komory, odstránenie krvných zrazenín.
 • Odstránenie tkaniva so špeciálnym lekárskym nástrojom.
 • Korekcia štruktúry ľavej komory (ventrikuloplastika).

Existuje niekoľko spôsobov ventrikuloplastiky. V súčasnosti sú niektoré z nich obľúbené.

 • Plast podľa metódy Cooley. Taktiež sa nazýva lineárna plastická chirurgia ľavej komory. Podstatou jeho realizácie je excízia defektného tkaniva, po ktorej nasleduje zavedenie lineárnych stehov na ľavú komoru srdca. Špecifikované švy sú doplnené teflónovými tesneniami.
 • Plastová metóda Zhatane (pussy vetkuloloplastika). Relevantné pre malé výčnelky v hornej časti srdca. Po odstránení aneuryzmy je oblasť jazvy utiahnutá šnúrkou. Najskôr vykonajte šitie steny ľavej komory.
 • Plast podľa metódy Dor (endovikulárny plast). Táto technika umožňuje chrániť interventrikulárnu artériu, ktorá umožňuje v budúcnosti posun. Pri vykonávaní posudzovaného postupu kardiologický chirurg po štepení aneuryzmy vlieva do neho náplasť (biologickú / umelú). Oblasť náplasti je uzavretá zosieťovanými časťami aneuryzmatického vaku.

Ak je príčinou vzniku aneuryzmy koronárna choroba srdca / infarkt myokardu, operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva po určitej dobe. Ako bránka často používajú biologický materiál odobraný priamo od pacienta: žiarenie (oblasť predlaku), intravenózna hrudná (arteria hrudnej steny), žila. Jeden koniec implantovanej žily / tepny je šitý žilou, druhý s koronárnou artériou. Tým je zabezpečený úplný krvný obeh, aby sa obehli postihnuté (v dôsledku aterosklerózy) cievy. Na manipuláciu pacienta je pripojený stroj srdca a pľúc. Postup trvá približne 3 hodiny.

Operácia bypassu koronárnej artérie pomáha zbaviť sa množstva problémov spojených s prácou srdca (angína, tachykardia, bradykardia), ale nevylučuje príčinu všetkých týchto negatívnych javov. Preto pacienti, ktorí prešli touto operáciou, musíte dodržiavať predpisy lekára, dodržiavať správny životný štýl.

Možné komplikácie a odporúčania po odstránení aneuryzmy srdca

Zoznam nežiaducich udalostí, ktoré sa môžu vyskytnúť po chirurgickej liečbe posudzovanej choroby, je dosť rôznorodý.

 • Poruchy kontrakčnej kapacity myokardu, ktoré sa môžu prejaviť vo forme srdcových arytmií, srdcového zlyhania.
 • Infarkt myokardu.
 • Zhoršený výkon mozgu spôsobený tromboembolizmom jeho krvných ciev. Často tento jav vyvoláva vývoj srdcového zlyhania.
 • Zhoršenie duševných schopností prevádzkovaných v dôsledku použitia stroja srdca a pľúc. V priebehu času (ale nie vždy) sa mentálne schopnosti pacienta obnovia.
 • Chyby v dýchacom systéme: porušenie výmeny plynov, pleurisy, zápal pľúc, nedostatočný prísun krvi do pľúc. Dôvodom je nízka pohyblivosť hrudníka, slabosť dýchacích svalov.
 • Zápal.

S cieľom obnoviť pracovnú kapacitu, zdravie, zachrániť život v pooperačnom období by mal pacient vykonať súbor opatrení.

Celý komplex opatrení na rehabilitáciu tohto druhu možno rozdeliť do troch skupín.

Aktivity, ktoré sa zobrazujú v prvých dňoch po operácii (v čase pobytu v nemocnici): lieky (antibiotiká, lieky proti bolesti, sedatíva), dýchacie cvičenia, masáže.

Činnosti, ktoré sa objavia po prepustení z nemocnice (prvé 3 až 4 mesiace): skorá pooperačná fáza. 3 týždne po chirurgickej liečbe aneuryzmy sa pacienti môžu sťažovať na bolesť v hrudníku. Je dôležité, aby lekár zistil presnú príčinu takýchto bolesti (angína pectoris, pooperačná rana). Hlavným cieľom liečby drog v tejto fáze je minimalizácia bolesti na hrudníku.

Fyzická rehabilitácia zahŕňa použitie rôznych typov fyzikálnej terapie.

 1. Dosiahnutá chôdza, primerane zvolený režim činnosti motora (počas každého dňa). Postupne zvyšujte telesnú aktivitu, nezabudnite na odpočinok.
 2. Terapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov membrány. Vykonajte dychové cvičenia by mali byť denne, najmenej 15 minút denne.
 3. Masáž (oblasť krku, chrbát, bočný povrch hrudníka) pomáha znižovať bolesť, zlepšovať krvný obeh, má utišujúci účinok. Absolvovanie úplného masážneho postupu (12-14 procedúr) pomôže zlepšiť priechodnosť priedušiek, odstránenie kardiálie. Avšak posudzovaný postup má niekoľko kontraindikácií a iba ošetrujúci lekár môže rozhodnúť o prípustnosti masáže v pooperačnom období.
 4. Balneoterapia (kúpele na báze oxidu uhličitého).

Pri vývoji fyzického rehabilitačného programu by sa mali brať do úvahy schopnosti kardiovaskulárneho systému operovaného pacienta. V prípade vážnej poruchy srdca musí byť cvičenie primerané (mierne alebo zanedbateľné).

Psychologická rehabilitácia prevádzkovaného pacienta spočíva v získaní potrebných informácií (perspektívnosť pooperačnej liečby, možnosť modernej medicíny atď.) Počas rozhovoru s ošetrujúcim lekárom. V niektorých prípadoch pacienti potrebujú osobitnú psychologickú podporu.

Aktivity, ktoré sa prejavujú v neskorom období po hospitalizácii. Patrí sem rehabilitácia sanatória, ktorá zahŕňa balneoterapiu, masáže a liečbu minerálnymi vodami.

Aneuryzma srdca: ako rozpoznať, liečiť s operáciou a bez nej

Aneuryzma srdca je veľmi nebezpečná patológia spočívajúca vo výskyte oslabenej obmedzenej časti svalového tkaniva na ľubovoľnej zo steny alebo priečok srdca, ktorá nie je schopná odolávať krvnému tlaku a začína sa napučiavať alebo napučiavať a klesať striedavo v závislosti od fázy srdcového cyklu.

Diagnóza srdcovej aneuryzmy

Tvorba srdcovej aneuryzmy môže byť sprevádzaná objavením sa nasledujúcich symptómov:

 • nezvyčajná slabosť v dôsledku stagnácie v srdci, v dôsledku čoho pumpuje nedostatočné množstvo krvi, čo znamená, že nervový systém a svaly sú nedostatočné v kyslíku, ktorý potrebujú, dodávajú im krv,
 • paroxyzmálna bolesť za hrudník (nie vždy sa vyskytuje),
 • zvýšený alebo pomalý pulz (viac ako 100 alebo menej ako 60 úderov za minútu),
 • znížená srdcová frekvencia s krátkymi zastávkami,
 • porucha dýchacieho rytmu, nazývaná dyspnoe,
 • bledý tón pleti (najmä na tvári a končatinách), ktorý je typický pre srdcové patológie, pri ktorých dochádza k narušeniu prívodu krvi do tkanív,
 • suchý nevyexprimovaný kašeľ v dôsledku kompresie pľúc (pri veľkých aneuryzmoch),
 • pocit silného srdcového rytmu v dôsledku porúch rytmu alebo zvýšených kontrakcií srdcového svalu (typický pre aneuryzmus ľavej srdcovej komory).

Ale zákernosť aneuryzmy srdca spočíva v tom, že vyššie uvedené symptómy môžu byť prítomné v plnom rozsahu (s veľkými aneuryzami), čiastočne alebo celkom chýbajú. Toto nielenže komplikuje diagnostiku, ale vedie aj k tomu, že lekári nájdu aneuryzmu náhodou, keď dosiahne značnú veľkosť a jeho liečba sa stáva ťažkým.

Je ťažké obviňovať lekárov, pretože sú primárne zamerané na sťažnosti pacientov. Ale ak sa pacient niečo obáva, nie je pravdepodobné, že by chcel podstúpiť drahé vyšetrenie, len v prípade, že zrazu bude niečo odhalené.

Vo väčšine prípadov sa musia lekári zaobchádzať s difúznou formou aneuryzmy malého a stredného veku. Priebeh ochorenia v tomto prípade nie je narušený nepríjemnými a rušivými príznakmi. Pacienti, ktorí sa necítia chorý, niekedy liečia svoju chorobu ľahko a nechajú sa s kardiológiom preskočiť rutinné vyšetrenia.

Preskúmanie pacienta

Ale to sú všetky nuansy. V praxi, keď pacient príde k lekárovi s alebo bez sťažností, diagnóza srdcovej aneuryzma začína fyzickým vyšetrením a potom sa pacient podrobí ďalšiemu vyšetreniu. Ak sa človek najprv obráti na terapeuta so svojimi rušivými príznakmi, potom neskôr, ak má ochorenie srdca, bude odkázaný na kardiológa, ktorý bude pokračovať v vyšetrení, diagnostikovať a v prípade potreby predpísať príslušnú liečbu.

Počas lekárskeho vyšetrenia pacienta lekár vykoná štyri povinné procedúry: palpácia, perkusie, združenie a meranie krvného tlaku.

Palpácia v aneuryzme srdca je odôvodnená skutočnosťou, že vo väčšine prípadov je aneuryzma samotná umiestnená buď na prednej stene, alebo na vrchole ľavej komory umiestnenej v tesnej blízkosti prednej steny hrudníka. Počas palpácie môže lekár cítiť rozdiel medzi pulzáciou zdravých častí srdca a aneuryzmom (tzv. Symptóm hojdacieho ramena).

Údery hornej časti ľavej komory na hrudnej stene sa nazývajú apikálny impulz, ktorý je určený len u 70% zdravých ľudí. Tu však nielen prítomnosť tlače sama zohráva úlohu, ale aj jej priemer. Aneuryzma môže naznačovať tak vzhľad apikálneho impulzu, ak nebol už pocítený, ako aj nárast jeho priemeru (viac ako 2 cm). Okrem toho je výrazne znížená tlaková sila počas aneuryzmy.

Perkusia nie je nič iné ako poklepanie na hrudník prstom na odhalenie hraníc srdca. V oblasti aneuryzmy významnej veľkosti sa hranice mierne posunú a zvuk v tejto oblasti bude hluchý.

Auskultácia počúva zvuky v oblasti srdca stetoskopom. Hluk počas systoly a takzvaný "myšový" šum môže naznačovať aneuryzma, keď krv preteká ústiami aneuryzmy.

Meranie krvného tlaku je dôležité pri rôznych patológiách kardiovaskulárneho systému. V prípade aneuryzmy srdca je krvný tlak zvyčajne zvýšený a prognóza ochorenia závisí vo veľkej miere od hodnôt ukazovateľov krvného tlaku.

Počas lekárskeho vyšetrenia môže lekár zistiť niektoré príznaky, ktoré poukazujú na možný vývin aneuryzmy. To mu dáva všetky dôvody, aby vymenoval podrobnejšiu inštrumentálnu skúšku.

Inštrumentálna diagnostika

Hlavné metódy inštrumentálnej diagnostiky pre srdcovú aneuryzmu zahŕňajú:

 • Elektrokardiogram. Áno, takáto rozšírená a pomerne stará diagnostická metóda ako EKG pre srdcovú aneuryzmu je už niekoľko rokov jednou z vedúcich miest. Vďaka svojej všeobecnej dostupnosti a lacnosti môže byť preskúmaný každý, kto sa zaujíma o to, ako funguje jeho srdce.

Prístroj zaznamenáva vodivosť bioelektrických impulzov v rôznych častiach srdcového svalu, čo umožňuje nielen odhalenie výskytu aneuryzmy, ale aj určenie jeho polohy.

EKG sa musí vykonať nejaký čas po infarkte myokardu, čo je bežná príčina aneuryzmy. Ak je počas prvého mesiaca nedostatok normálnej dynamiky na kardiograme (zmrazený kardiogram), skok v segmente ST, nedostatok poslednej zápornej vlny (označený T), príznaky poruchy srdcového rytmu, s najväčšou pravdepodobnosťou to indikuje akútny alebo chronický vývoj (ukazovatele zostávajú viac ako 1,5 mesiaca) aneuryzmu.

 • Echokardiografia, ktorá sa tiež nazýva ultrazvuk srdca. Táto metóda sa považuje za hlavnú diagnostickú metódu pre srdcovú aneuryzmu, pretože umožňuje stanoviť diagnózu so 100% presnosťou.

Vďaka odrazu ultrazvukových vĺn od prekážok s rôznou hustotou sa na obrazovke dostane obraz srdca vo forme jednoduchého alebo trojrozmerného obrazu.

Vďaka tejto metóde je možné vizuálne vyhodnotiť aneuryzmu (veľkosť a konfiguráciu), ako aj identifikovať trombu v ňom. Okrem toho môžete dokonca detekovať malé aneuryzmy v tenkých častiach myokardu a zaostávať za normálnym srdcovým rytmom. Môžete dokonca vidieť malé aneuryzmy, ktoré sú zobrazené len v systolovej fáze a krv v dutine srdcového vaku. Pomocou echokardiografie je možné odhadnúť šírku izmutu (vylúčiť falošný aneuryzmus), prácu srdcových chlopní, veľkosť a objem komôr a predsiení a charakteristiky prietoku krvi.

 • PET scintigrafia myokardu na základe zavedenia kontrastného činidla do krvného riečiska, ktorý sa nezhromadí v dutine aneuryzmy (alebo naopak sa hromadí iba v tejto oblasti), čo zjednodušuje odhalenie oslabenej oblasti srdca. Táto metóda sa považuje za zložitejšiu a drahšiu, navyše poskytuje menej informácií ako ultrazvuk, takže sa používa oveľa menej často.

Na identifikáciu životaschopnosti postihnutej oblasti myokardu možno túto metódu použiť paralelne so stresovou echokardiografiou, keď je stresová situácia umelo vytvorená v dôsledku podávania liekov alebo pod vplyvom fyzickej námahy.

 • Rádiografia, ktorá sa používa iba v prípadoch, keď nie je možné vykonať viac informatívnu štúdiu. X-lúče ukazujú hranice srdca a veľké aneuryzmy, zatiaľ čo malé zostanú bez povšimnutia. Podľa výsledkov prieskumu možno pozorovať nárast veľkosti srdca a stagnáciu v pľúcnom obehu.

Okrem toho môžu byť pacientovi pridelené nasledujúce štúdie:

 • Ventrikulografia (röntgenové vyšetrenie srdcových komôr pomocou kontrastných látok).
 • MSCT alebo MRI srdca (snímanie srdca pomocou röntgenových lúčov alebo rádiových vĺn).
 • Sondovanie dutín srdca srdcovým katétrom.
 • Koronárna angiografia (hodnotenie prietoku krvi).
 • Elektrofyziologická štúdia (EFI) srdca.

Okrem toho je pacientovi predpísané určité typy testov, ako sú všeobecné a biochemické krvné testy (pre markery nekrózy prítomné pri infarkte myokardu), analýza moču na diagnostikovanie prípadných sprievodných ochorení.

EKG pre srdcovú aneuryzmu

Vzhľadom na to, že metóda elektrokardiografického výskumu je veľmi populárna v rôznych ochoreniach kardiovaskulárneho systému, má zmysel podrobnejšie vysvetliť. Hoci táto metóda neposkytuje 100% záruku na detekciu srdcovej aneuryzmy, umožňuje zistiť nezrovnalosti vo fungovaní srdca, čo je samo osebe dôsledkom dôkladnejšieho vyšetrenia pacienta a ďalšieho monitorovania kardiológa.

Postup EKG je lacný, ale doslova dostupný vo všetkých nemocniciach a klinikách. Osoba okamžite dostane kardiogram, je však potrebné zveriť dekódovanie výsledkov skúseného terapeutovi alebo kardiológovi, pretože pre laikov neponúka žiadne užitočné informácie.

Označenie postupu môže byť podozrenie na patológiu kardiovaskulárneho systému a vyšetrenie v súvislosti s chorobami nervového systému, rôznymi vnútornými orgánmi, kožou atď. Vykonáva sa aj počas preventívnych vyšetrení pacientov, ktorí sú registrovaní u kardiológov, ako aj pri sťažnostiach na prácu srdca.

Niekedy vykonávanie EKG s dekódovaním výsledkov vyžaduje profesionálnu aktivitu. Potom je táto položka zahrnutá vo forme odbornej prehliadky.

EKG sa odporúča pred chirurgickými zákrokmi, najmä ak je potrebná anestézia.

Pri aneuryzme srdca sa EKG vykonáva normálne. Pacient sa pásí do pása a uvoľní spodnú časť nohy z odevu. Potom lekár položí na gauč a lekár pripojí niekoľko elektród k telu v oblasti srdca, rúk a dolnej končatiny a zabezpečí ich úplné priľnutie. Prístroj zaznamenáva elektrické impulzy prichádzajúce z elektród umiestnených v rôznych častiach tela a zapisuje ich na papier.

Lekár, ktorý postupuje, informuje pacienta, keď je potrebné kľudne dýchať pokojne a keď je potrebné držať dych.

EKG sa považuje za jeden z najbezpečnejších a najdostupnejších postupov, ktoré nemôžu poškodiť telo. Pacient nie je vystavený ožiareniu alebo vystaveniu veľkému prúdu, takže aj koža, nehovoriac o vnútorných orgánoch, netrpí.

Zmeny na kardiograme umožňujú lekárovi vidieť, ako srdce pacienta funguje a ako veľké a nebezpečné je narušenie jeho práce.

Odstránenie srdcovej aneuryzmy

Aneuryzma srdca - patologická expanzia oblasti srdcového svalu, ktorá spomaľuje uvoľnenie krvi v dôsledku straty elasticity. V 97% prípadov je aneuryzma lokalizovaná v stenách ľavej komory. Choroba sa často rozvíja po infarkte myokardu.

Patológia spôsobuje poruchy v činnosti ventilov a iných štruktúr srdca. Výsledkom je srdcové zlyhanie. Trombóza sa spúšťa v prednej zostupnej žile, ktorá spôsobuje údery, bakteriálnu infekciu vnútorných membrán srdca a krvi.

Pacient trpí arytmiami, stenocardiou a dýchavičnosťou. Klinické pozorovania ukazujú, že 30-40% pacientov s aneuryzmou srdca žije v starobe. V tejto práci a vystaviť sa fyzickej námahe.

Takéto výsledky sa však vyskytujú u ľudí s relatívne neporušenými nádobami a pri silnom všeobecnom zdravotnom stave. A napriek tomu zostáva aneuryzma časovou bombou. V 90% prípadov prasknutie patologickej expanzie vedie k smrti. Ak existujú aj tie najmenšie riziká, odporúčajú sa chirurgické metódy.

Združenie zdravotníckych stredísk Baden-Tour v Nemecku pomôže pacientom podstúpiť chirurgickú liečbu s diagnózou srdcovej aneuryzmy. Tím Baden-Tour odporúča iba vysoko špecializované kliniky, ktoré boli akreditované na štátnej, európskej a medzinárodnej úrovni. Nemeckí lekári ponúkajú pacientom chirurgický zákrok na odstránenie kardiálnej aneuryzmy s minimálnymi rizikami a vysokými pooperačnými výsledkami.

Chirurgia na odstránenie srdcovej aneuryzmy

Na nemeckých klinikách je predpísaný radikálny postup pre pacientov, u ktorých:

 • ischemická choroba srdca;
 • vyjadrené aneuryzmatické symptómy;
 • vrodená aneuryzma (v dôsledku genetických faktorov);
 • vysokým rizikom tromboembólie.

Operácia na odstránenie srdcovej aneuryzmy sa vykonáva pomocou mediálnej sternotómie. Táto technika zahŕňa incíziu elektrokauteriou hrude, svalov a fascie. Otvorená chirurgická technika neovplyvňuje pleurálne laloky obopínajúce jednotlivé pľúca. A minimálne poškodili prsné svaly. Po operácii srdca je bolesť u pacientov mierna. Preto je stredná sternotómia považovaná za jemný spôsob, ako vytvoriť otvorený prístup k mediastinum.

Počas operácie sa používa kardiopulmonálny bypass, aby sa predišlo neočakávaným poruchám v obehovom systéme.

Chirurgia sa skladá z nasledujúcich manipulácií:

 1. po strednej sternotómii srdcový chirurg skúma orgán. Určuje presne, kde sa nachádza aneuryzma srdca;
 2. srdcový sval násilne zastaví, lekár vykoná súbor ochranných opatrení pre myokard;
 3. aneuryzma ľavej srdcovej komory srdca je rezaná. Operácia zahŕňa kompletnú kontrolu stien srdcovej komory. Patologická akumulácia krvi sa jemne odstráni. Množstvo jaziev, rozšírenie tkaniva sa odstráni.
 4. Postup sa ukončí ventrikuloplastikou. V závislosti od veľkosti aneuryzmy sa vyberie metóda reštrukturalizácie plastickej steny komôr. Na tento účel použite umelé alebo biologické náplaste, špeciálne techniky šitia.

Výsledkom operácie je zníženie srdcového výkonu v dôsledku zníženia komorového priestoru. Ale výkon komory steny sa zlepšuje, riziká tromboembolizmu sú minimalizované, srdcové zlyhanie stráca silu alebo zmizne.

- Privat-docent, ďalší med. Vedy Luciano Pitstsuli -

Pooperačné projekcie

Úmrtnosť počas chirurgického zákroku na odstránenie srdcovej aneuryzmy je 3-7%. Päťročné prežitie pacientov presahuje 90%. Hlavným faktorom, ktorý prispieva k smrteľným prípadom, je porucha ľavej komory.

Ak má pacient aortálnu aneuryzmu srdca, operácia na resekciu patológie je ešte menej nebezpečná pre život človeka (0 - 5%). Pretože eliminuje porušenie buniek srdcového svalu.

Náklady na postup

V lekárskych centrách v Nemecku sa aneuryzma srdca eliminuje rôznymi chirurgickými metódami. Otvorená operácia na odstránenie ochorenia sa považuje za najžiadanejšiu procedúru. Náklady na chirurgické výkony sa pohybujú od 20 000 EUR.

Pri diagnostike aneuryzmy aorty sa operácia uskutočňuje pomocou otvorených a endovaskulárnych (intravaskulárnych) chirurgických techník. Náklady na takúto liečbu, ktorá zahŕňa diagnostické a terapeutické služby, je 15 000 - 20 000 EUR.

Baden-Tour poskytne vysoko profesionálnu podporu, ktorá umožní všetkým sa zamerať na ich liečbu a zotavenie. Cieľom našej spoločnosti je vaša dôvera a pokoj. Okrem získania produktívneho výsledku terapie v najmodernejších klinikách v Nemecku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Stabilné neutrofily: krvná frekvencia, príčiny nárastu a poklesu

Ľudská krv pozostáva z tekutých častí - plazmy a krviniek - tvorených prvkov. Posledne menované sú erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky.

Krvné bazofily

Zvyčajne by relatívny počet bazofilov v krvi nemal prekročiť 1%. Bazopénia a bazofília môžu naznačovať prítomnosť zápalových procesov, krvných ochorení atď.Stanovenie bazofilov v rámci leukocytového vzorca klinického krvného testu sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov a alergických reakcií.

Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

Ako sa prejavuje arachnoiditída: príznaky a liečba ochorenia

Arachnoiditída sa týka kategórie serózneho zápalu, sprevádzaného pomalším prietokom krvi a zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. V dôsledku tohto zápalu kvapalná časť krvi preniká cez steny do okolitých mäkkých tkanív a stagnuje v nich.

Demyelinizujúce ochorenie mozgu - symptómy, typy a liečba

Demyelinizácia je patologický proces, keď je myelínový plášť deformujúci nervové vlákna deformovaný.Pretože táto membrána vykonáva funkciu ochrany nervových vlákien, udržiava elektrickú excitáciu cez vlákno bez straty, demyelinizácia vedie k porušeniu.