Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

Príčiny otvoreného kanála aorty

Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

 1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
 2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
 3. Nízka pôrodná hmotnosť.
 4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

príznaky

Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

 • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
 • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
 • ľahká únava;
 • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
 • zrýchlený srdcový tep;
 • chrapľavý výkrik;
 • kašeľ;
 • infekcie dýchacích ciest.

Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

diagnostika

Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

 • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
 • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
 • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
 • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
 • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Liečebné metódy

Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

Minimálne invazívne perkutánne intervencie

Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

chirurgia

Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

 1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
 2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
 3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

Efúzia v pleurálnej dutine

Pooperačné obdobie

Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

 • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
 • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
 • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

výhľad

Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

Endovaskulárne uzavretie otvoreného arteriálneho kanála s použitím oklúdera

Zakaryan N. V., Pankov A.S.

úvod

Otvorený arteriálny kanál (OAD) je vrodené srdcové ochorenie (CHD) charakterizované prítomnosťou abnormálnej vaskulárnej komunikácie medzi aortou a pľúcnou tepnou.

V prenatálnom období je UAA prítomná vo všetkých, čo je normálna zložka fetálneho krvného obehu. Po prvom nádychu novorodenca, pľúcne cievy sa otvoria, tlak v pravej komore padá, PDA postupne prestane fungovať a zatvára (vymazaný). Obliterácia potrubia nastáva v rôznych časoch. U 1/3 detí sa zatvára o dva týždne, v ostatných - do ôsmich týždňov života.

Hemodynamické poruchy sú spojené s abnormálnym vylučovaním krvi z aorty do pľúcnej tepny, pretože tlak v aorte je oveľa vyšší ako v pľúcnej tepne.

Objem vypustených krví závisí od veľkosti potrubia. V dôsledku porúch obehu vstúpi do systémového obehu menší objem krvi, čo spôsobuje, že životné orgány (mozog, obličky) a kostrové svaly trpia. Prechádzajúc krvnými cievami do pľúc sa táto krv vracia do ľavej predsiene, do ľavej komory, ktorá sa pri nadmernej záťaži zväčšuje (hypertrofuje), potom sa zmeny v cévach pľúc vyskytujú pod vplyvom stále narastajúceho objemu prekrývajúcej sa okysličenej krvi a pľúcnej hypertenzie.

Manifestations a prirodzený tok zlozvyku

Deti sa narodili s normálnou hmotnosťou a telesnou dĺžkou. Ďalšie prejavy ochorenia súvisia s veľkosťou kanálika. Čím je PDA kratšia a širšia, tým väčší je objem krvi vypúšťaný cez ňu a tým výraznejší klinický obraz choroby. Pri úzkom a dlhom PDA sa choré deti nelíšia od zdravých. Jediným znakom, ktorý indikuje prítomnosť CHD, je šelest, ktorý počul pediatr nad oblasťou srdca. So širokým a úzkym OAP už v prvých mesiacoch alebo dokonca v dňoch života dieťaťa sa môžu zistiť všetky symptómy (prejavy) defektu. U takýchto detí dochádza k neustálemu blednutiu, pri fyzickej námahe (napätie, sanie, plač) prechodná cyanóza (modrý nádych) sa zaznamenáva hlavne na nohách. Deti zaostávajú vo fyzickom vývoji. Majú tendenciu k opakovanej bronchitíde, pneumónii.

Najťažšie obdobia v priebehu defektu sú fáza adaptácie v novorodeneckom období a fáza terminálnej pľúcnej hypertenzie u starších detí. Počas týchto období umierajú deti zo srdcového zlyhania, cerebrovaskulárnej príhody (mŕtvica), zápalu pľúc, infekčnej endokarditídy. Priemerná dĺžka života pre PDA bez chirurgickej liečby je 25 rokov, hoci mnohí pacienti s úzkym a dlhým PDA žijú v staršom veku. Ak sa u dospelého pacienta s PDA objavia známky cirkulačnej dekompenzácie, odporúča sa aj operácia uzavretia kanálika.

liečba

Existujú dve metódy liečby PDA: konzervatívna, alebo drogová a funkčná. Liečba PDA sa používa iba v materskej nemocnici pre novorodencov počas prvých dvoch týždňov života, neskôr sa stáva neúčinným. Táto metóda nie je vždy efektívna, má veľa kontraindikácií, takže hlavnou liečbou je mechanické uzatvorenie potrubia.

Predtým najčastejším zásahom bola ligácia kanálu po torakotómii. Teraz sa operácia ligácie OAP uskutočňuje veľmi zriedkavo. Vedúce úlohy boli vykonané endovaskulárnou oklúziou PDA. Podstatou intervencie je oklúzia (uzatvorenie) potrubia so špeciálne vyrobenými špirálami a okludermi. Táto technika má takmer žiadne komplikácie, je vykonávaná pre malé deti v anestézii a pre dospievajúcich a dospelých v miestnej anestézii. Prístup sa vykonáva punkciou cez femorálnu artériu. Účinnosť operácie je takmer sto percent, zriedka sa opakuje PDA, ktorá sa následne eliminuje rovnakým spôsobom. Pri širokých a krátkych PDA, keď je endovaskulárna oklúzia PDA s cievkami technicky nemožná, sa používa uzáver PDA pomocou špeciálne navrhnutých oklúzov, ktoré sú tiež dodávané cez femorálnu artériu.

Opis klinického prípadu.

Pacient C, vo veku 67 rokov, bol hospitalizovaný na pohotovostnom oddelení dňa 18.9.2017 s diagnózou vrodenej srdcovej choroby: otvorený arteriálny kanál (priemer 4 mm, dlhý 13 mm). Po prijatí sa sťažuje na slabosť a skrátenie dychu pri chôdzi. V histórii GB s maximálnym zvýšením krvného tlaku na 200/100 mm Hg, upraveného na 140/80 mm Hg. Má Concor, amlodipín, torvacard. V priebehu roka zaznamenáva výskyt dýchavičnosti pri chôdzi. Pri vyšetrení podľa ECHO KG sa zistil CHD: otvorený arteriálny kanál, príznaky miernej pľúcnej hypertenzie. Podľa MSCT bol priemer arteriálneho kanála 4 mm.

Vzhľadom na zhoršenie zdravotného stavu a výskyt pľúcnej hypertenzie bolo rozhodnuté vykonať uzavretie transatheteru PDA.

Popis operácie (09/22/2017)

Pri lokálnej anestézii sa punktuje správna spoločná bežná femorálna artéria a bežná femorálna žila. Diagnostický katéter sa umiestni do hromady aorty. Vykonaná angiografia, vizualizovaný otvorený arteriálny kanál spojujúci aortu a pľúcnu tepnu. Ďalej cez zavádzač v pravom OBV sa katéter vloží do klesajúcej časti aorty cez vodič cez arteriálny kanál do klesajúcej časti aorty. Katéter je nahradený zariadením na dodávanie okludí. Implantácia oklúdera "Amplatzer Duct Occluder" s umiestnením distálneho disku oklúzie z aorty, proximálne - z pľúcnej tepny. Na kontrolnej angiografii je poloha oklúdera v arteriálnom kanáli optimálna, dochádza k zníženiu prietoku krvi cez arteriálny kanál. Získal sa dobrý angiografický výsledok.

Nasledujúci deň bol pacient prepustený z nemocnice v uspokojivom stave.

Operácia na zatvorenie PDA.

Komentáre

žijeme aj vo Voroneži, naša dcéra už 2 roky, pred týždňom sme zistili rovnakú chybu (náhodou), o mesiac neskôr pôjdeme do operácie. ak mi môžete napísať v osobnej správe podrobnejšie, ako a kedy sa vám to stalo, kto urobil túto operáciu?

Dobrý deň, včera som išiel svoju dcéru (4 roky) do kardiologického centra v Nižnom Novgorode. OAP 7 mm. Iba operácia bola povedané, sme naliehavo zhromažďovanie testov teraz ísť na vyšetrenie, podľa výsledkov lekári rozhodnú, akú operáciu vykonať: endovaskulárne alebo brušnej. Zbohom, veľmi sa bojím.

Oksana, ahoj. Povedz mi, prosím, máte zavreté PDA alebo ste mali operáciu? Som tiež veľmi znepokojený svojim synom od narodenia 2 mm OAP a 2 mm OOO, 1 mm Open Company sa stala 1 mm otvorenou spoločnosťou rok bez zmien, ale v záverečnej fáze. Zajtra sa chystáme na opätovné preskúmanie, Boh sa len uzavrel.

Každých šesť mesiacov sme vyšetrení v regionálnej kardiologickej nemocnici. OAP as bol 2 mm a zostal. Moja dcéra je už 4 roky. Srdcový chirurg povedal, že dieťa je tenké, vence sú tenké, odložili operáciu až do 6 rokov. A povedali, že už viac než 6 rokov. Vo veku šiestich rokov, keď príde aj na vyšetrenie, ak bude OAP stúpnuť na viac ako 3,5 mm, potom budeme robiť operáciu a pred školou len dieťa bude zdravé. Ak veľkosť potrubia zostane až do 3,5 mm, potom nič neurobia.

V zásade sa hovorí, že priemerná dĺžka života takýchto malých kanálov sa nezníži. Jediná vec, ktorú môžete urobiť, je dostať infekciu v srdci z pľúc. Operácia sa vykonáva iba z tohto zaistenia. No, tak podľa vlastných slov.

A tak je všetko dobre)

Želám vám, aby ste spoločnosť úplne zatvorili a OAP sa oneskoril.

Samozrejme, je to desivé, keď počujete takéto diagnózy u svojich detí. Áno, a nepriateľ nechce.

Vitajte! Opäť sme išli do kardiologického centra v Kemerove, podrobili sa vyšetreniu, zatiaľ čo všetci zostali nezmenené OAP 1,4-, 1,5mm, OOO 2mm v záverečnej fáze, povedal, že príde opäť šesť mesiacov neskôr, keď sa dieťa dáva plný pohľad, myslím ultrazvuk, Povedali, že ak je menej ako 1 mm OAP, potom nič neurobia a ak zostanú rovnaké ako oni, budú fungovať. Niečo takého, ďalších šesť mesiacov čakania.

Otvorený arteriálny kanál Botallov (OAD): príčiny nonunionu u detí, príznaky, ako sa liečiť

Otvorený arteriálny kanál (OAD) je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho vývoja srdca a veľkých ciev v prenatálnom a postnatálnom období. Vrodené srdcové chyby sa zvyčajne vytvárajú v prvých mesiacoch vývoja plodu v dôsledku atypickej tvorby intrakardiálnych útvarov. Pretrvávajúce patologické zmeny v štruktúre srdca vedú k jeho dysfunkcii a vzniku hypoxie.

Arteriálny (Botallovský) kanál je štrukturálna formácia plodového srdca, cez ktorú krv vytláčaná ľavou komorou do aorty prechádza do pľúcneho kmeňa a opäť sa vracia do ľavej komory. Za normálnych okolností dochádza k obliterácii arteriálneho kanála ihneď po narodení a stáva sa spojivovým tkanivovým povrazom. Naplnenie pľúc kyslíkom vedie k uzatvoreniu kanála so zosilnenou intimou a zmenou smeru toku krvi.

U detí s malformáciami sa potrubie nekončí včas, ale naďalej funguje. To narušuje pľúcny obeh a normálne fungovanie srdca. OOP je zvyčajne diagnostikovaný u novorodencov a dojčiat, menej často u školákov a niekedy aj u dospelých. Patológia sa nachádza v deťoch žijúcich v plnom rozsahu v oblastiach vysočiny.

etiológie

Etiológia PDA v súčasnosti nie je úplne pochopená. Špecialisti identifikujú niekoľko rizikových faktorov pre túto chorobu:

 • Predčasná práca
 • Nízka pôrodná hmotnosť
 • beri-beri,
 • Chronická hypoxia plodu,
 • Dedičné predispozície
 • Manželstvá medzi príbuznými,
 • Vek matky nad 35 rokov,
 • Genómová patológia - Downov syndróm, Marfan, Edwards,
 • Infekčná patológia v prvom trimestri tehotenstva, vrodený syndróm rubeoly,
 • UPU
 • Alkohol a užívanie drog tehotné, fajčenie,
 • Röntgenové žiarenie a ožarovanie gama
 • Užívanie liekov počas tehotenstva,
 • Účinky chemických látok na tela tehotnej ženy,
 • Systémové a metabolické ochorenia tehotných
 • Fetálna endokarditída reumatického pôvodu,
 • Materské endokrinopatie - diabetes mellitus, hypotyreóza a ďalšie.

Príčiny OAP sa zvyčajne kombinujú do dvoch veľkých skupín - vnútorných a vonkajších. Vnútorné príčiny súvisia s dedičnou predispozíciou a hormonálnymi zmenami. Externé príčiny zahŕňajú: zlú ekológiu, priemyselné riziká, choroby a škodlivé návyky matky, toxické účinky na plod rôznych látok - drogy, chemikálie, alkohol, tabak.

OAP je najčastejšie zistená u predčasne narodených detí. Okrem toho, čím nižšia je váha novorodenca, tým vyššia je pravdepodobnosť vývoja tejto patológie. Ochorenie srdca sa zvyčajne kombinuje s abnormálnym vývojom orgánov tráviaceho, močového a pohlavného systému. Bezprostrednými príčinami neuzavretia Botallovho kanála v tomto prípade sú respiračné poruchy, zadusenie plodu, predĺžená kyslíková terapia a parenterálna liečba tekutinou.

Video: Lekárske animácie o anatómii arteriálneho kanála

symptomatológie

Choroba môže byť asymptomatická, rovnako ako mimoriadne ťažká. Pri malom priemere potrubia sa nevyvinú hemodynamické poruchy a patológia nie je dlhodobo diagnostikovaná. Ak je priemer potrubia a objem zvlhčovača významný, príznaky patológie sa vyslovujú jasne a objavujú sa veľmi skoro.

Klinické príznaky:

 1. Bledosť kože,
 2. Cyanóza sa objavuje pri sania, plaču, napínaní,
 3. chudnutie
 4. hyperhidróza,
 5. Kašeľ, chrapot,
 6. Slabý psychofyzický vývoj,
 7. Dýchavičnosť
 8. slabosť
 9. Nočné astmatické záchvaty, zlý spánok,
 10. Arytmia, tachykardia, nestabilný pulz,

Deti s OAP často trpia bronchopulmonárnou patológiou. Novorodenci s širokým arteriálnym kanálom a veľkým množstvom výplne sa ťažko podávajú, nezvyšujú hmotnosť a dokonca schudnú.

Ak sa v prvom roku života nezistila patológia, potom ako sa dieťa rozvíja a rozvíja, priebeh ochorenia sa zhoršuje a prejavuje sa živšie klinické príznaky: asténia, dýchavičnosť, tachypnoe, kašeľ, časté zápalové ochorenia priedušiek a pľúc.

komplikácie

Ťažké komplikácie a nebezpečné dôsledky PAD:

 • Bakteriálna endokarditída je infekčný zápal vnútornej výstelky srdca, čo vedie k dysfunkcii chlopňového aparátu. Pacienti s horúčkou, zimnicami a potenie. Príznaky intoxikácie sú spojené s bolesťami hlavy a letargiu. Vyskytuje sa hepatosplenomegália, krvácanie sa objavuje v podložke a malé bolestivé uzliny na dlaniach. Antibakteriálna liečba patológie. Pacientom sú predpísané antibiotiká zo skupiny cefalosporínov, makrolidov, fluorochinolónov, aminoglykozidov.
 • Srdcové zlyhanie sa vyvíja pri absencii včasnej kardiochirurgickej operácie a pozostáva z nedostatočného prívodu krvi do vnútorných orgánov. Srdce prestáva úplne čerpať krv, čo vedie k chronickej hypoxii a poškodeniu celého tela. Pacienti majú dýchavičnosť, tachykardiu, edém dolných končatín, únavu, poruchy spánku, konštantný suchý kašeľ. Liečba patológie zahŕňa diétnu terapiu, farmakoterapiu zameranú na normalizáciu krvného tlaku, stabilizáciu činnosti srdca a zlepšenie krvného zásobovania.
 • Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ischemickej nekrózy v ohniskách srdcového svalu. Patológia sa prejavuje charakteristickou bolesťou, ktorá nie je zastavená príjmom dusičnanov, vzrušením a úzkosťou pacienta, bledosťou kože, potenie. Liečba sa vykonáva v nemocnici. Pacientom sú predpísané trombolytiká, narkotické analgetiká, nitráty.
 • Reverzný prietok krvi cez široký arteriálny kanál môže viesť k cerebrálnej ischémii a intracerebrálnemu krvácaniu.
 • Pľúcny edém sa vyvíja, keď kvapalina prechádza z pľúcnych kapilár do intersticiálneho priestoru.

Zriedkavejšie komplikácie PDA zahŕňajú: ruptúru aorty, nezlučiteľné so životom; aneuryzma a prasknutie arteriálneho kanálika; pľúcna hypertenzia sklerotického charakteru; zástava srdca bez korektívnej liečby; časté akútne respiračné infekcie a SARS.

diagnostika

Lekári rôznych zdravotníckych špecializácií sa zaoberajú diagnostikou SAR:

 1. Porodníci a gynekológovia monitorujú srdcový tep a vývoj fetálneho kardiovaskulárneho systému,
 2. Neonatológovia vyšetrujú novorodenca a počúvajú srdcové zvuky,
 3. Pediatri vyšetrujú staršie deti: vykonávajú auskultáciu srdca a keď sa zistí patologický hluk, posielajú dieťa kardiológovi,
 4. Kardiológovia robia konečnú diagnózu a predpisujú liečbu.

Medzi všeobecné diagnostické opatrenia patrí vizuálne vyšetrenie pacienta, palpácia a perkusie hrudníka, auskultácia, inštrumentálne metódy vyšetrenia: elektrokardiografia, rádiografia, ultrazvuk srdca a veľkých ciev, fonokardiografia.

Počas kontroly sa zistí deformácia hrudníka, pulzácia oblasti srdca, posun srdca doľava. Palpácia zistí systolický tremor a perkusie - rozširujú hranice srdcovej nehybnosti. Auskultácia je najdôležitejšou metódou v diagnostike PDA. Jeho klasickým znakom je hrubý kontinuálny "motorový" hluk spôsobený jednosmerným pohybom krvi. Postupne zmizne a objaví sa akcent 2 ton nad pľúcnou tepnou. V závažných prípadoch dochádza k viacerým kliknutiam a rušivým zvukom.

Inštrumentálne diagnostické metódy:

 • Elektrokardiografia neodhaľuje patologické príznaky, ale len príznaky hypertrofie ľavej komory.
 • Radiologické príznaky patológie sú: retikulárny vzor pľúc, rozšírenie srdcového tieňa, dilatácia jeho ľavých komôr, vydutie segmentu pľúcnej artérie, infiltrácia vĺn.
 • Ultrazvuk srdca umožňuje vizuálne posúdiť prácu rôznych častí srdca a ventilových prístrojov, aby ste určili hrúbku myokardu a veľkosť potrubia. Dopplerovská sonografia umožňuje čo najpresnejšie stanoviť diagnózu PDA, určiť jej šírku a regurgitáciu krvi z aorty do pľúcnej tepny. Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje zistiť anatomické defekty srdcových chlopní, určiť polohu veľkých ciev, zhodnotiť kontraktilitu myokardu.
 • Phonokardiografia je jednoduchá metóda na diagnostiku srdcových chýb a defektov medzi dutinami grafickým záznamom tónov a srdcových zvukov. Pomocou fonokardiografie môžete objektívne dokumentovať získané údaje pri počúvaní pacienta, merať dĺžku zvukov a intervaly medzi nimi.
 • Aortografia je informatívna diagnostická metóda, ktorá spočíva v dodávaní kontrastnej tekutiny do srdcovej dutiny a vykonávaní série röntgenových lúčov. Súčasné farbenie aorty a pľúcnej artérie indikuje neuzavretie Botallovho kanála. Výsledné obrázky zostávajú v elektronickej pamäti počítača a umožňujú vám s nimi pracovať opakovane.
 • Katetrizácia a srdcové zistenie v OAP umožňujú absolútne presnú diagnózu, ak sonda prechádza voľne z pľúcnej artérie cez kanál do zostupnej aorty.

Na presnejšiu anatomickú a hemodynamickú diagnózu je potrebná zvuková a angiokardiografická dutina.

liečba

Čím skôr je choroba zistená, tým ľahšie je zbaviť sa. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné konzultovať s lekárom. Včasná diagnostika a včasná liečba zlepší šance pacienta na úplné zotavenie.

Ak dieťa stráca váhu, odmieta aktívne hry, zmení sa na modrú, keď kričí, stane sa ospalosťou, zaznamená prívalové dýchanie, kašeľ a cyanózu, často sa podrobí SARS a bronchitíde, má sa čo najskôr preukázať špecialistovi.

Konzervatívna liečba

Lieková terapia je indikovaná u pacientov s miernymi klinickými príznakmi a bez komplikácií. Liečba PDA sa vykonáva predčasne a deti do jedného roka. Ak sa po 3 konzervatívnych krokoch kanálik nezavrie a príznaky srdcového zlyhania sa zvyšujú, pokračujte v operácii.

 1. Chorému dieťaťu je predpísaná špeciálna strava, ktorá obmedzuje príjem tekutín.
 2. Podpora dýchania je potrebná pre všetky predčasne narodené deti s OAP.
 3. Pacientom sú predpísané inhibítory prostaglandínu, ktoré aktivujú nezávislú obliteráciu kanálu. Obvykle sa používa intravenózne alebo enterálne podávanie indometacinu alebo ibuprofénu.
 4. Antibiotická terapia sa vykonáva na prevenciu infekčných komplikácií - bakteriálnej endokarditídy a pneumónie.
 5. Diuretiká - Veroshpiron, Lasix, srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, ACE inhibítory - Enalapril, Captopril sú predpísané pre ľudí so zlyhaním srdca

Srdcová katetrizácia

Srdcovú katetrizáciu predpisujú deti, ktoré nedostali očakávaný výsledok konzervatívnej liečby. Srdcová katetrizácia je vysoko účinná metóda liečby PDA s nízkym rizikom vzniku komplikácií. Postup je vykonávaný špeciálne vyškolenými pediatrickými kardiológmi. Niekoľko hodín pred katetrizáciou dieťaťa by nemali byť kŕmené a napojené. Bezprostredne pred podaním sa im podá očkovacia klyzma a sedatívna injekcia. Keď dieťa uvoľní a zaspí, začnú manipulovať. Katéter je vložený do komôr srdca cez jednu z veľkých krvných ciev. Nie je potrebné vykonávať incízie na koži. Lekár sleduje priebeh katétra pri pohľade na obrazovku monitora špeciálneho röntgenového prístroja. Prostredníctvom štúdia krvných vzoriek a merania krvného tlaku v srdci dostane informácie o poruche. Pokúsený a kvalifikovanejší kardiológ bude účinnejšie a úspešnejšie vykonávať katetrizáciu srdca.

Srdcová katetrizácia a orezanie kanálika počas torakoskopie je alternatívou k chirurgickej liečbe defektu.

Chirurgická liečba

Chirurgia vám umožňuje úplne odstrániť OAS, znížiť utrpenie pacienta, zvýšiť jeho odolnosť voči fyzickej aktivite a výrazne predĺžiť život. Chirurgická liečba pozostáva z otvorených a endovaskulárnych operácií. OAP zviazaný s dvojitou ligatúrou, uložiť na ňom cievne klipy, krížiť a šiť.

Klasická chirurgická intervencia je otvorená chirurgia, ktorá spočíva v obviazaní Botallovho kanála. Operácia sa uskutočňuje na "suchom" srdci, keď je pacient pripojený na ventilátor av celkovej anestézii.

Endoskopická chirurgická metóda je minimálne invazívna a menej traumatická. Na stehne sa vytvorí malý rez, ktorým je sonda vložená do femorálnej artérie. Pomocou tohto nástroja je do OAP dodávaný okluder alebo špirála, s ktorou je lúmen uzavretý. Celý priebeh operácie monitorujú lekári na obrazovke monitora.

Video: Operácia OAP, anatómia Botallova potrubia

prevencia

Preventívne opatrenia majú vylúčiť hlavné rizikové faktory - stres, príjem alkoholu a drogy, kontakty s infekčnými pacientmi.

Po chirurgickej korekcii patológie s dieťaťom je potrebné robiť dávkované fyzické cvičenia a masáže doma.

Ukončenie fajčenia a skríning genetických abnormalít pomôže znížiť riziko vzniku KCHS.

Prevencia výskytu KCHS sa obmedzuje na starostlivé plánovanie tehotenstva a lekárskeho a genetického poradenstva pre ohrozených ľudí.

Treba venovať pozornosť pozorovaniu a vyšetreniu žien, ktoré sú infikované vírusom rubeoly alebo majú komorbiditu.

Dieťaťu by sa mala venovať náležitá starostlivosť: zvýšená výživa, fyzická aktivita, fyziologické a emocionálne pohodlie.

Otvorený arteriálny kanálik je najzdravenejšie liečené ochorenie srdca.

Jeden z vrodených defektov bieleho srdca sa nazýva otvorený arteriálny kanál. K bielym zverám patria tie, v ktorých žilová krv nespadá do systémového obehu, do modrej - s výtokom z pravej strany doľava. Ak sa nezúčastníte liečby PDA, ochorenie sa ľahko dostane do modrej fázy a to je oveľa horšie.

Charakteristiky tejto choroby

Otvorený arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá spája pľúcnu tepnu s klesajúcou aortou. V opačnom prípade sa tiež nazýva Botallov kanál. Je to prirodzený skrat a je navrhnutý tak, aby zásoboval plod krvou obohatenou kyslíkom. A súčasne pôsobí ako ochrana pravej komory pred preťažením s nadbytkom krvi. Po narodení dieťaťa spolu s prvým dychom zmizne potreba AOAP a zatvára sa v priebehu niekoľkých hodín. Existujú prípady, kedy zatváranie Botallovyho potrubia trvá až pätnásť dní, ale toto je zriedkavé.

S veľkým kanálikom sa objavujú všetky príznaky preťaženia srdca, dýchavičnosť a nárast počtu ochorení pľúc vo forme častých prechladnutí, pneumónie a akútnych respiračných infekcií. U novorodencov s veľkosťou potrubia približne 9 milimetrov alebo viac (to je priemer aorty) srdce zaberá takmer celý hrudník a uvoľňuje pľúca a bráni ich vývoju. V takomto prípade môže byť život dieťaťa zachránený len chirurgickým zákrokom.

U predčasne narodených detí existujú dva scenáre vývoja situácie s otvoreným arteriálnym prietokom.

 • Ak je priemer patológie malý a telesná hmotnosť dieťaťa je viac ako dva kilogramy, potom prípad nie je naliehavosť a vyžaduje pozorovanie. Telo sa vyrovná so záťažou na srdce a je možné, že sa potrubie uzavrie.
 • Ak je však novorodenec v inkubátore a jeho hmotnosť je menšia ako jeden kilogram - nemožno odložiť. V takýchto prípadoch existuje väčšia pravdepodobnosť hemodynamických porúch. Riziko súvisí aj so skutočnosťou, že takéto deti sú zvyčajne spojené s respirátorom a ich prevoz k chirurgickým zákrokom nie je možný. Ak chcete vykonať operáciu na odstránenie vady, lekári vykonávajú operáciu na mieste.

U dospelých takéto ochorenie, otvorený arteriálny kanál, spravidla chýba. Chirurgická intervencia na odstránenie otvoreného arteriálneho kanála sa uskutočňuje v detstve.

Schematické zobrazenie otvoreného arteriálneho kanála

Formuláre a klasifikácia

Otvorený Botallovy kanál je klasifikovaný podľa štyroch stupňov tlaku v pľúcnej tepne:

 • nepresiahne štyridsať percent tepny;
 • štyridsať až sedemdesiatpäť percent - mierna pľúcna hypertenzia;
 • viac ako sedemdesiatpäť percent pri zachovaní krvného toku vľavo a vpravo - závažnej pľúcnej hypertenzie;
 • tlak v pľúcnej tepne je väčší alebo rovný arteriálnemu tlaku. Vypúšťanie krvi sa mení na pravú ľavú stranu a prejavuje silný stupeň pľúcnej hypertenzie.

V priebehu ochorenia:

 • primárna adaptácia (prvá etapa). Charakterizované vývojom ochorenia s prejavom všetkých symptómov. Veľmi často sprevádzajú exacerbácie, ktoré sú v dvadsiatich percentách prípadov smrteľné. Pozorované u detí do troch rokov;
 • relatívna kompenzácia (druhá fáza). Určuje dynamiku a dlhodobú existenciu hypervolémie v malom kruhu, systolickú preťaženie pravej komory a relatívnu stenózu ľavého atrioventrikulárneho ústia. Pozoruje sa u pacientov vo veku od troch do dvadsiatich rokov;
 • sklerotická zmena pľúcnych ciev (tretia etapa). Rekonštrukcia pľúcnych kapilár a arteriol s dynamickým vývojom sklerotických deformít v nich. Nahradenie príznakov otvoreného arteriálneho prietoku so všetkými príznakmi pľúcnej hypertenzie.

Podľa údajov zo starých referenčných kníh, kedy ešte nebol otvorený arteriálny tok, osoba s touto chorobou prežila maximálne tridsaťpäť rokov.

Podrobnejšie informácie o anatómii a charakteristikách liečby otvoreného arteriálneho kanálika vysvetlia nasledujúce video:

príčiny

Príčiny tohto ochorenia možno rozdeliť na dva typy:

 • genetické. Rôzne srdcové chyby majú blízkych príbuzných pacienta. Sú výsledkom zmien v géne alebo chromozómoch. Ide v podstate o mutácie;
 • životného prostredia. V dôsledku nepriaznivých účinkov prostredia na rodičov alebo plod. Veľmi často škodlivý účinok na tehotnú ženu vedie k vzniku predčasne narodených detí - to je hlavná skupina, v ktorej sa môže vyvinúť otvorený arteriálny kanál.

príznaky

Vývoj symptómov je charakteristický iba veľkou veľkosťou otvoreného Botallovyho potrubia:

 • oneskorenie fyzického vývoja;
 • bledosť kože;
 • dýchavičnosť pri námahe;
 • vysoká únava a slabosť;
 • pretrvávajúce opuchnutie končatín;
 • intolerancia fyzickej námahy;
 • pocit nepravidelnosti alebo srdcového palpitácie;
 • pri kričaní a namáhaní sa vyskytuje cyanóza kože nohy;
 • tendenciu k častým pľúcnym ochoreniam.

Prečítajte si, ako diagnostikovať otvorený arteriálny kanál, prečítajte si nižšie.

Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

Lekári diagnostikujú OAP na základe nasledujúcich faktorov:

 • úplná analýza sťažností pacienta alebo jeho rodičov;
 • analýza nástupu príznakov a ich porovnanie;
 • údaje o všeobecných vyšetreniach, krvi, výkaloch a testoch moču;
 • Výsledky EKG (elektrokardiografia);
 • hrudný röntgen;
 • retrográdna aortografia. Špeciálny postup, ktorým sa do hlavnej srdcovej tepny vpichuje kontrastné činidlo. S ním môžete vidieť interakciu aorty a pľúcnej tepny;
 • ultrazvukové vyšetrenie srdcového svalu. Pomocou echokardiografie môžete vidieť potrubie medzi aortou a pľúcnou tepnou a odhadnúť množstvo krvného obehu v týchto cievach;
 • katetrizácia dutín srdca. Najdôležitejšia štúdia pacienta s podozrením na otvorený arteriálny tok. Pomocou špeciálneho katétra, ktorý je vložený do veľkej artérie v hornej časti stehna, sa meria tlak v cievach srdcového svalu a jeho dutín. Všetky kritické rozhodnutia o liečbe sa robia na základe katetrizácie.

Takže teraz viete, aký je otvorený arteriálny kanál pre novorodencov nebezpečný, zvážte metódy liečby tejto choroby.

liečba

Terapeutické a lekárske metódy

Konzervatívnou formou liečby je nechirurgický postup, ktorý sa vykonáva v prvých dňoch života malého pacienta. Prekročenie otvoreného arteriálneho toku je spojené s uvoľňovaním branidektínu pľúcami, čo je špeciálny peptid, ktorý znižuje steny cievy a znižuje tok krvi cez ne.

Izolácia prostaglandínov vedie k neprastu potrubia a neutralizácii účinku branidektínu. Preto lekári umelo vstrekli do tela novorodencov, ktoré blokujú tvorbu zápalových hormónov. Konzervatívna liečba sa môže uskutočniť ako príprava na chirurgický zákrok v prípade mimoriadne veľkého množstva PDA.

operácie

Chirurgia je hlavnou metódou liečby otvoreného Botallovyho potrubia. Vykonáva sa núdzovo, ak neintervencia ohrozuje život pacienta. A má inak plánovanú povahu. Ideálny vek pre PDA je dva až päť rokov. V tomto veku operácia prebieha bez následkov pre dieťa a telo nemá čas na nezvratné zmeny. Otvorený prevádzkový prietok je šitý alebo na ňu sú aplikované špeciálne príchytky.

Nedávny vývoj v liečbe patologických stavov srdcového svalu nestoja pokojne a kardiológky sa naučili zatvoriť priechod Botallus pomocou röntgenových chirurgických techník bez otvorenia hrudníka. V skutočnosti je celá technológia podobná katetrizačnému postupu, ktorý sme opísali vyššie. Iba namiesto katétra je sonda vložená so špeciálnym zariadením. Pomocou toho môžete zatvoriť otvorenie potrubia akéhokoľvek tvaru a veľkosti.

Zhrnutie prehľadov rodičov, ktorým dieťa prešlo operáciou na uzavretie otvoreného arteriálneho kanála, možno povedať, že nie je ťažké, porovnateľné v mierke stupňa odstránenia apendicitídy. Najdôležitejšie je mať čas na to, aby to bolo v detstve.

Nasledujúce video informuje o tom, ako k zásahu dôjde pri otvorení Botallovho kanála:

komplikácie

Ak chýba vhodná liečba, pacienti s otvoreným arteriálnym kanálikom môžu mať:

 • aneuryzma a pretrhnutie kanálika;
 • progresia ochorenia z ochorenia bielej choroby na modrú;
 • zápal vnútornej výstelky srdca (bakteriálna endokarditída);
 • zlyhanie srdca;
 • mŕtvice;
 • jednostranná a bilaterálna pneumónia;
 • závažný stupeň pľúcnej hypertenzie (zvýšený tlak v pľúcnej tepne).

výhľad

V modernej medicíne kardiológovia neumožňujú vývoj ochorenia a robia operáciu v ranom detstve. Ale s odmietnutím niektorých rodičov z operácie z náboženských alebo iných dôvodov sa pravdepodobnosť smrti zvyšuje niekoľko stokrát.

Maximálna dĺžka života osoby s otvoreným arteriálnym potrubím je tridsaťpäť rokov. Táto doba bola stanovená v dobe, kedy nedošlo k chybe.

Nasledujúce video bude podrobnejšie vysvetľovať, ako sa implantácia vykonáva pri uzavretí batalovského potrubia:

Otvorený arteriálny kanál (OAD) srdca u detí

Štruktúra a práca srdca v plodoch sa odlišuje od fungovania tohto orgánu u detí po narodení a u dospelých. Po prvé, skutočnosť, že v srdci dieťaťa, ktoré je v matkinom lone, sú ďalšie otvory a kanály. Jedným z nich je arteriálny kanál, ktorý by sa po pôrode normálne mal uzavrieť, ale nie je to u niektorých detí.

Čo je otvorené tepny u detí

Arteriálny alebo Botallovym potrubím je nádoba prítomná v srdci plodu. Priemer takejto nádoby môže byť od 2 do 10 mm a dĺžka - od 4 do 12 mm. Jeho funkciou je väzba pľúcnej tepny na aortu. Toto je potrebné na prenos krvi na obštrukciu pľúc, pretože počas vývoja plodu nefunguje.

Potrubie je pri narodení dieťaťa zatvorené a premenuje sa na kríž nepriechodný pre krv, pozostávajúci z spojivového tkaniva. V niektorých prípadoch sa uzavretie kanála nevyskytuje a táto patológia sa nazýva otvorený arteriálny kanál alebo skrátená PAP. Je diagnostikovaná u jedného z 2000 detí, a to sa deje v takmer polovici predčasne narodených detí. Podľa štatistík sa dievčatá vyskytujú tak často ako často.

Príkladom toho, čo vyzerá ako PDA na ultrazvuku, môžete vidieť v ďalšom videu.

Kedy by som mal zatvoriť?

U väčšiny detí sa uzatvorenie potrubia medzi pľúcnou tepnou a aortou vyskytuje v prvých dvoch dňoch života. Ak je dieťa predčasné, rýchlosť uzatvorenia kanála sa považuje za osem týždňov. OAP je diagnostikovaný u detí, ktorých potrubie Botallov zostáva otvorené po dosiahnutí veku 3 mesiacov.

Prečo neuzatvoria všetky novorodencov?

Patológia, ako je PDA, je často diagnostikovaná s predčasným narodením, ale presné dôvody, prečo kanálik zostáva nezatvorený, ešte nie sú identifikované. Medzi provokujúce faktory patria:

 • Dedičnosť.
 • Nízka hmotnosť novorodenca (menej ako 2500 g).
 • Prítomnosť iných srdcových chýb.
 • Hypoxia počas prenatálneho vývoja a počas pôrodu.
 • Downov syndróm a iné chromozomálne abnormality.
 • Prítomnosť matky cukrovky.
 • Rubella u ženy počas tehotenstva.
 • Radiačný účinok na tehotné.
 • Použitie budúceho materského alkoholu alebo látok s narkotickým účinkom.
 • Príjem liekov, ktoré ovplyvňujú plod.

Hemodynamika v OAP

Ak potrubie neprekročí, potom kvôli vyššiemu tlaku v aortke vstúpi krv z tejto veľkej cievy do pľúcnej tepny spojením do pľúcnej tepny a spája objem krvi z pravej komory. V dôsledku toho krv vstupuje do krvných ciev v pľúcach, čo spôsobuje zvýšenie zaťaženia pľúcneho obehu, ako aj na pravom srdci.

Pri vývoji klinických prejavov PDA existujú tri fázy:

 1. Primárna adaptácia. Táto fáza sa pozoruje u detí v prvých rokoch života a vyznačuje sa výraznou klinikou v závislosti od veľkosti otvoreného kanálika.
 2. Relatívna kompenzácia. V tomto štádiu sa tlak v pľúcnych cievach znižuje av dutine pravej komory sa zvyšuje. Výsledkom bude funkčné preťaženie pravej strany srdca. Táto fáza sa pozoruje vo veku 3-20 rokov.
 3. Sklerotizácia pľúcnych ciev. V tomto štádiu sa rozvíja pľúcna hypertenzia.

Znaky

U detí prvého roka života sa OAP prejavuje:

 • Búšenie srdca.
 • Dýchavičnosť.
 • Nízky prírastok hmotnosti.
 • Bledá pokožka.
 • Potenie.
 • Zvýšená únava.

Závažnosť defektu je ovplyvnená priemerom potrubia. Ak je to malé, ochorenie môže pokračovať bez akýchkoľvek príznakov. Ak je veľkosť plavidla väčšia ako 9 mm u plnoletých detí a viac ako 1,5 mm u predčasne narodených detí, príznaky sú výraznejšie. Spájajú sa:

 • Kašeľ.
 • Chrapot.
 • Častá bronchitída a pneumónia.
 • Zastavte vývoj.
 • Strata hmotnosti

Ak patológia nebola odhalená pred rokom, potom staršie deti majú tieto známky PDA:

 • Dýchacie problémy s miernym námahom (zvýšená frekvencia, pocit nedostatku vzduchu).
 • Časté infekcie dýchacieho systému.
 • Cyanóza kože nôh.
 • Nedostatok váhy pre váš vek.
 • Rýchly vzrast únavy pri pohybe hier.

nebezpečenstvo

Keď je Botallov kanál otvorený, krv z aorty vstupuje do pľúcnych ciev a preťažuje ich. To ohrozuje postupný vývoj pľúcnej hypertenzie, opotrebenia srdca a zníženie priemernej dĺžky života.

Okrem negatívneho vplyvu na pľúca, prítomnosť PDA zvyšuje riziko takých komplikácií, ako sú:

 • Porušenie aorty je smrteľný stav.
 • Endokarditída je bakteriálna choroba s poškodením chlopne.
 • Útok srdca - smrť srdcového svalu.

Ak je priemer otvoreného kanála významný a neexistuje žiadna liečba, potom sa dieťa začína rozvíjať srdcové zlyhanie. To sa prejavuje nedostatkom dychu, rýchlym dýchaním, vysokým pulzom, poklesom krvného tlaku. Tento stav vyžaduje okamžitú liečbu v nemocnici.

diagnostika

Ak chcete identifikovať používanie UAP používateľa:

 • Auskultácia - lekár počúva tep srdca dieťaťa cez hrudník a určuje hluk.
 • Ultrazvuk - táto metóda detekuje otvorený kanál a ak je štúdie doplnené dopplerom, potom je schopný určiť objem a smer krvi, ktorý sa vypúšťa cez PDA.
 • X-lúče - takáto štúdia bude určovať zmeny v pľúcach, rovnako ako hranice srdca.
 • EKG - výsledky odhalia zvýšené zaťaženie ľavej komory.
 • Zvukové komory srdca a krvných ciev - takéto vyšetrenie určuje prítomnosť otvoreného kanála pomocou kontrastu a tiež meria tlak.
 • Počítačová tomografia je najpresnejšia metóda, ktorá sa často používa pred operáciou.

liečba

Lekár určuje taktiku liečby, berúc do úvahy symptómy defektu, priemer potrubia, vek dieťaťa, prítomnosť komplikácií a iné patologické stavy. Liečba OAP môže byť liekom a chirurgickým zákrokom.

Konzervatívna liečba

Na neho sa uchýlil k nevyjasneným klinickým prejavom neplodnosti a absencii komplikácií. Zvyčajne je liečba detí, u ktorých je AOA identifikovaná ihneď po pôrode, prvým liekom. Na dieťa môžu byť podané protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo indometacín. Sú najúčinnejšie v prvých mesiacoch po pôrode, pretože blokujú látky, ktoré bránia tomu, aby sa potrubie uzavrelo prirodzeným spôsobom.

Diuretiká a srdcové glykozidy sú tiež predpísané na zníženie zaťaženia srdca.

operácie

Táto liečba je najspoľahlivejšia a je:

 1. Katetrizácia potrubia. Táto metóda liečby sa často používa vo veku 12 mesiacov. Je to bezpečná a dostatočne účinná manipulácia, ktorej podstatou je zavedenie katétra do veľkej tepny dieťaťa, ktorá je privádzaná do OAP na inštaláciu okludera vo vnútri potrubia (zariadenie na blokovanie prietoku krvi).
 2. Bandážovanie pri otvorenej operácii. Takéto ošetrenie sa často vykonáva vo veku 2 až 5 rokov. Namiesto obliekania je možné uzatvorenie potrubia alebo upínanie nádoby pomocou špeciálnej svorky.

Všetky tieto pojmy sú trochu desivé, ale aby sa nebojte, musíte vedieť, čo vaše dieťa urobí a ako sa to stane. V nasledujúcom videu môžete vidieť, ako je okluzor nainštalovaný v potrubí v praxi.

Indikácie pre chirurgický zákrok v OAD sú takéto situácie:

 • Lieková terapia bola neúčinná.
 • Dieťa má príznaky stagnácie krvi v pľúcach a tlak v pľúcnych cievach sa zvýšil.
 • Dieťa často trpí pneumóniou alebo bronchitídou, ktorá sa ťažko vylieči.
 • Dieťa vyvinulo zlyhanie srdca.

Operácia nie je predpísaná pri závažných ochoreniach obličiek alebo pečene, ako aj v situácii, keď krv nie je vyhodená z aorty, ale do aorty, čo je znak vážnej lézie pľúcnych ciev, ktorá nie je korigovaná chirurgicky.

výhľad

Ak sa potrubie Botallov nezavrie v prvých troch mesiacoch, potom sa to stane samo o sebe veľmi zriedkavo. Dieťa narodené s PDA je predpísané liečebnou terapiou na stimuláciu nadmerného vzostupu kanálika, čo je 1-3 cykly injekcií protizápalových liekov. V 70 až 80% prípadov tieto lieky pomáhajú eliminovať problém. S ich neúčinnosťou sa odporúča chirurgická liečba.

Operácia pomáha úplne odstrániť poruchu, uľahčuje dýchanie a obnovuje prácu pľúc. Úmrtnosť počas chirurgického zákroku v OAP je až 3% (u plnoletých detí sa takmer žiadne smrteľné prípady nevyskytujú) a 0,1% operovaných detí sa po niekoľkých rokoch opäť otvorí.

Bez liečby je niekoľko detí narodených s veľkým PDA žijúcich viac ako 40 rokov. Najčastejšie majú z druhého alebo tretieho roka života vznik pľúcnej hypertenzie, ktorá je nezvratná. Okrem toho sa zvyšuje riziko endokarditídy a ďalších komplikácií. Hoci chirurgická liečba poskytuje priaznivý výsledok v 98% prípadov.

prevencia

Na zníženie rizika OAS u dieťaťa je dôležité:

 • Na obdobie tehotenstva, aby sa prestali fajčiť a alkohol.
 • Neužívajte lieky, ktoré lekár nepredpisuje počas tehotenstva.
 • Prijať opatrenia na ochranu proti infekčným chorobám.
 • Ak sú v rodine chyby srdca, poraďte sa s genetikom pred počatím.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Príčiny, príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, či je potrebná liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

Leukoencefalopatia cievnej genézy

Malá ohnisková leukoencefalopatia cievnej generácie je diagnóza, ktorú často robí mužský pacient, ktorý prekročil vekovú hranicu 55 rokov, ale nie každý vie, čo to je.

Operácia inštalácie stentu do ciev srdca - výhody a nevýhody

Procedúra stentovania vstúpila do medicíny už dávno. Napriek tomu pozitívna dynamika netrvala dlho čakať, a preto sa táto operácia používa veľmi často.