Na rozdiel od venerológie, ktorému sa dá vyhnúť, ak sa osoba zaoberá chráneným pohlavím a nepozoruje osobnú hygienu, nikto nie je poistený proti urologickým ochoreniam.

Môžu byť spôsobené vonkajšími stimulmi (infekcie, huby) a mechanickými léziami, genetickou predispozíciou.

Čo je to varikokéla?

Varikokéla - dilatácia žily pterygia semenníka.

Táto choroba je bežná u mužov bez ohľadu na vek a je pomerne častá - viac ako 15% mužskej populácie malo svoje negatívne účinky.

Varikokéla vzniká v dôsledku zvýšeného tlaku v žilách v miešku alebo chlopňovej nedostatočnosti v žilách semenníka. Muži zvyčajne zažívajú bolestivú bolesť v postihnutej oblasti, zaznamenávajú zmeny v žilovom vzore na penis.

Choroba sa rozvíja v štyroch fázach. Doktor dokáže diagnostikovať len druhý - keď sa žily začínajú cítiť svojím rúk a niekedy dokonca viditeľné pri vyšetrení.

Ak nezačnete liečbu varikokély včas, môže to viesť k atrofii semenníkov alebo dokonca k neplodnosti.

Podstatou techniky Ivaníševiča

Keď sa varikokéla dostane do druhej, tretej alebo štvrtej fázy, lekári odporúčajú, aby sa muži uchýlili k chirurgickému zásahu, aby sa zabránilo možnej neplodnosti.

Ivanisovičova operácia je jedinečnou metódou liečby, ktorej podstata spočíva v jednoduchom ligácii semennej semenníka na úrovni retroperitoneálneho oddelenia.

Neexistujú žiadne špeciálne kontraindikácie pre operáciu, všetko sa týka štandardných pravidiel: chirurgický zákrok je nemožný, ak má pacient vážne problémy s zrážaním krvi, je chorý alebo mal krátko predtým nejaké infekčné ochorenia.

Kvôli neškodnosti tejto metódy je dovolené vykonávať mužov všetkých vekových kategórií, ale lekári neodporúčajú, aby sa pri liečbe detí mladších ako 13 rokov odporúčali, pretože potrebujú dlhý, jemný režim po operácii.

Operácia sa môže uskutočniť na akejkoľvek klinike, zvyčajne to nespôsobuje lekárom žiadne problémy, ale kvôli vysokej pravdepodobnosti relapsu je lepšie kontaktovať špecializovanú urologickú kliniu.

Áno, bude to stáť viac peňazí, ale pravdepodobnosť opätovného chirurgického zákroku bude oveľa nižšia.

Klady a zápory metódy

Nepochybnou výhodou operácie Ivanisavje zostáva takmer úplná absencia komplikácií v pooperačnom období.

Vzhľadom na rýchlosť a minimálny zásah do tela človeka takmer neexistuje riziko krvácania, infekcie alebo poklesu vaječníkov.

Ďalšou pozitívnou stránkou tejto metódy sú jej nízke náklady v porovnaní s inými metódami. Okrem toho môže byť použitý pre všetky vekové skupiny a vo všetkých štádiách ochorenia.

Po operácii je takmer všetko povolené a to tiež priťahuje mužov. O týždeň neskôr už môžete piť alkohol, mesiac neskôr - hrať šport. Po sexe môže byť po ukončení akútnej bolesti.

Jednou z hlavných nevýhod tejto operácie je dlhá rehabilitačná doba. Počas pol roka musí človek dodržiavať prísny režim a až po súhlase lekára sa vráti do stresu. To spôsobuje osobitné problémy ľuďom, ktorých práca priamo súvisí s fyzickou prácou.

Relaps - hlavná nevýhoda

Relácia je veľkým problémom pri operácii Ivanisaviche. Môže sa to vyskytnúť v štyridsiatich percentách prevádzky. To je spôsobené neúčinnosťou metódy, ale ťažkým prístupom chirurga k vetviam testikulárnej žily.

V dôsledku toho, ak lekár nedokázal prekročiť všetky vetvy, môže sa varikokéla opäť vyvinúť.

Tieto problémy sa najčastejšie vyskytujú u mužov v štvrtej a tretej fáze varikokély, pretože choroba už úplne ovplyvňuje testikulárnu žilu a začína sa šíriť cez jej vetvy, ku ktorým chirurg niekedy jednoducho nedosiahne bez ďalších zásahov.

Technika prevádzky

Pred operáciou by mal pacient vykonať všetky všeobecné testy, ako aj niekoľko ďalších testov, napríklad kontrolovať krv na cukor a zrážanie krvi a vykonať svoju biochemickú analýzu.

Bezprostredne predtým, ako pacient začne chirurgický zákrok, sú vlasy oholené z brucha.

Operácia sa uskutočňuje v miestnej anestézii (Novocain), predpísané môžu byť deti a celková anestézia. Pacient je umiestnený na chrbte, chirurg urobí pozdĺžny, šikmý rez asi päť centimetrov dlhý, v prednej brušnej stene paralelne s priebehom inguinálneho kanála.

Ďalej musí lekár vyzdvihnúť testikulárnu žilu, vezme ju na držiaku závitov a obväzy, snaží sa uchopiť a prekonať väčšinu svojich ďalších vetví.

Najčastejšie to nespôsobuje žiadne problémy a trvá minimálny čas, problémy môžu vzniknúť len pri uvoľnení všetkých postihnutých pobočiek.

Po chirurgickom zákroku je rana tesne ušitá, zaistená sterilitou pomocou špeciálneho obväzu. Trvá o niečo viac ako tridsať minút, ale nie viac ako hodinu.

Video jasne ukazuje celú operáciu Ivanisseviča od "A" po "Z":

Zotavenie po operácii

Po operácii sa na miesto šitia zavedie ľadový obal, aby sa znížilo opuch a zastavilo sa krvácanie.

Aby sa zabránilo bolesti po zákroku, pacientovi je predpísaný priebeh liekov proti bolestiam a na predchádzanie vzniku infekčných ochorení sa predpisuje niekoľko antibiotík.

Nasledujúce tri až päť dní sa musia pravidelne nahradiť sterilným obväzom.

Niekoľko dní po operácii musí pacient nosiť špeciálny obväz (suspensoria), ktorý podporuje vaječníky.

Po vybití sa obväz prestaví na pevné plávacie plášte, ktoré by mali vykonávať podobnú funkciu pre muža bez zbytočného nepohodlia. Bolesť pri močení po operácii Ivanissevič sa nevyskytuje.

Štepy sa odstránia počas druhého týždňa v závislosti od toho, ako pacient úspešne prekonal operáciu.

Potom je pacientovi zakázané cvičenie počas nasledujúcich šiestich mesiacov a počas prvých dní sa vyžaduje prísne odpočinok na lôžku.

Prevádzka Ivanisseviča neposkytuje žiadne diéty a iné obmedzenia. Akonáhle zmizne bolesť, človek môže mať bezpečne sex.

Alkohol je tiež povolený na konzumáciu, rovnako ako ísť do športu (okrem zdvíhania činka alebo iných ťažkých predmetov).

V ktorých prípadoch je predpísaná mikrochirurgická revaskularizácia semenníkov - technika, výhody a nevýhody postupu a ďalšie údaje.

Názor mužov

Vo svojich odpovediach sa takmer všetci ľudia po operácii Ivanisavičovej sťažujú na bolesť, ktorá nie je vždy možné odstrániť pomocou liekov predpísaných ošetrujúcim lekárom.

Najčastejšie bolesť úplne zmizne počas prvého mesiaca, ale v niektorých prípadoch môže trvať tri alebo dokonca štyri mesiace.

Najčastejšie je to kvôli nedodržaniu pacienta s benígnym režimom a nadmernej fyzickej námahe, menej často kvôli chybe chirurga, ktorá by mohla zachytiť nervovú ligatúru počas operácie.

Mnoho pacientov po chirurgickom zákroku má edém, ktorý je pre tento typ chirurgie celkom normálny.

Trvá asi dva týždne po operácii a nenesie bolesť, niekedy - nepohodlie v oblasti svalov. Jediný prípad, keď stojí za to navštíviť lekára kvôli opuchu, je horúčka a ostrá, ostrá bolesť.

Najčastejšie sa muži, ktorí sa rozhodli podstúpiť operáciu počas tretej a štvrtej fázy varikokély, sa sťažujú na nepríjemné pocity a komplikácie. Tí, ktorí idú k lekárovi v druhom stupni, sa chránia pred možnými komplikáciami a relapsmi.

Náklady na prevádzku v Ruskej federácii

Prevádzka Ivanisseviča je oveľa lacnejšia ako mnohé podobné operácie, ale v tomto prípade všetko závisí od kliniky a jeho ceny.

Ak je to súkromná inštitúcia so všetkými komfortmi, potom spolu s analýzou, konzultácie s lekárom a laboratórne vyšetrenie všetkých liečby bude stáť asi 44 tisíc rubľov. Priemerná cena za túto operáciu sa zvyčajne pohybuje od 25 do 30 tisíc rubľov.

Operácia Ivanisevič je pomerne účinná a nenákladná, ale traumatická metóda liečby varikokély s dlhou, niekedy bolestivou rehabilitáciou.

Predtým, ako sa rozhodnete uchýliť sa k tejto konkrétnej metóde, dôkladne preskúmajte ostatné návrhy kliník a snáď alternatíva bude vhodnejšia pre váš prípad. V akejkoľvek situácii vypočujte Vášho lekára.

Ivanisovičova operácia s varikokélou

Ivanievičova operácia je zďaleka najefektívnejšou liečbou varikokély. Podstata metódy spočíva v ligácii semennej žily na úrovni retroperitoneálnej. Varikokéla je druhom "nádoru" na spermatických kordoch pozostávajúcich z venóznych uzlín. Zbavte sa tejto choroby je možné len s pomocou operácie.

Choroba patrí mužskému reprodukčnému systému. Plexus sa najčastejšie tvorí v jednom semenníku, menej často v dvoch. Patológia je charakteristická pre všetky vekové skupiny, ale väčšie percento sa vyskytuje v dospievaní, keď je zaznamenaný intenzívny rast. Táto choroba je najpopulárnejšia medzi všetkými mužskými problémami. Je diagnostikovaná u 10 až 12% mužov na celom svete.

Samozrejme, varikokéla ovplyvňuje schopnosť počať dieťa. Štatistiky ukazujú, že približne 40% neplodnosti trpí podobnými venóznymi plexusmi. Ak človek už má dieťa, to nezaručuje koncepciu druhého. Tento moment sa nazýva sekundárna neplodnosť.

Príčiny varikokély

Najbežnejšou príčinou varikokély je vysoký krvný tlak. Kvôli tomu existuje plexus pektínu. Vo väčšine prípadov dochádza vďaka umiestneniu žíl ľavému semenníkovi.

Pokiaľ ide o ostatné dôvody, sú obsiahnuté v nasledujúcich faktoroch:

 • obrovské množstvo fyzickej aktivity;
 • zvýšený intraabdominálny tlak;
 • prítomnosť krvných zrazenín v obličkových žilách;
 • rakovinu obličiek.

A plus sa dá nazvať skutočnosťou, že včasný prístup k lekárovi a ročné preventívne vyšetrenia môžu chrániť pred problémami.

Známky ochorenia

Nie je ťažké diagnostikovať chorobu, pretože pacient okamžite pochopí, že je problém. O bolesti varikokély sa najprv hovorí. Môže sa lokalizovať iba v postihnutom semenníkovi alebo sa môže pohybovať po celej svalovine.

Nepríjemné pocity sa zvyšujú počas pohlavného styku, pri chôdzi a pri veľkých výkonových zaťaženiach. Ak sa bolesť neobťažuje, ale dlho je nemožné počať dieťa, mali by ste byť tiež vyšetrení.

Po dôkladnom preštudovaní ochorenia môžeme rozlíšiť fázy jeho výskytu:

 • kŕčové žily sú viditeľné iba pri stlačení;
 • kŕčové žily jasne vidieť bez lisovania;
 • Veľkosť a konzistencia semenníkov sa výrazne zmenila.

Ak chcete identifikovať ochorenie, stačí liečiť vaše telo starostlivo. Nemôžete oddialiť výlet lekárovi alebo dúfať, že všetko prebehne samo. Choroba reprodukčného systému môže priniesť veľa problémov, takže je lepšie liečiť ich v prvých fázach.

Podstata operácie Ivanisevič

Operácia Ivanisevič je jedným z typov liečby varikokély. Dnes je to najbežnejšie a najpôsobivejšie. Podstata postupu pri ligácii rozšírených žíl. Z tohto dôvodu sa zastaví opačný tok krvi.

Pred operáciou je potrebné vykonať všetky dôležité testy: všeobecné vyšetrenie moču a krvi, biochemický krvný test, krvný test na zrážanie krvi a cukor. Okamžite pred operáciou ohoďte vlasy z podbrušku.

Všeobecná anestézia pre dospelého človeka nie je potrebná. Dosť miestna anestézia. Ale pre deti a dospievajúcich nebude tento prístup dokonalý. Pre nich je lepšie používať celkovú anestéziu.

Ako funguje táto operácia?

Operácia Ivanisaviča je vždy rovnaká. Je to čo najjednoduchšie, aby chirurg rýchlo našiel riešenie:

 1. Pacient sa nachádza na operačnej doske späť.
 2. Keď začne pôsobiť anestézia, chirurg urobí pozdĺžny šikmý rez.
 3. Na oplátku rozkrojte plášť inguinálneho kanála. Toto je cesta k venóznemu plexu.
 4. Teraz je dôležité nájsť rozšírenú žilu. Zvyčajne nie je to ťažké, ale existujú prípady, kedy chirurg nie je ľahké nájsť problém. To platí najmä pre relapsy.
 5. Zväčšená žila je zviazaná s retiazkou, prešitá a prekrížená.
 6. Zostáva šijať rez a aplikovať obväz.

Celý proces trvá trochu času. Pacient sa rýchlo zotaví.

Ťažkosti, s ktorými sa môžete stretnúť

Liečba varikokély s chirurgickým zákrokom sa považuje za najjednoduchšiu. Ale niekedy chirurgovia robia chyby:

 1. Poškodenie iliačnej artérie. Akékoľvek porušenie artérie spôsobí vážnu stratu krvi. Poškodenie môže byť príčinou náhodného prerušenia, keď je problémová žila hlboká. Niekedy je tepna zmätená touto žilou. V každom prípade sa takýto vážny rez rýchlo obnoví počas operácie.
 2. Poškodenie ilikálneho inguinálneho nervu. Komplikácia sa prejavuje až po operácii. Pacient začína cítiť silnú bolesť a necitlivosť na vnútornom stehne.

Pri operácii s varikokéli sa má operácia vykonávať v profesionálnej operačnej miestnosti so skúsenými chirurgmi. Potom sa môžete vyhnúť nepríjemným momentom.

Indikácie na liečbu

Žiadny lekár nedá 100% záruku, že operácia bude riešením všetkých problémov. To sťažuje určenie dôkazov. Dlhodobá prax nám však dáva možnosť analyzovať rôzne prípady a vyvodiť závery.

Indikácia číslo 1: Neplodnosť

Neplodnosť nezmizne po operácii. Neexistuje ani žiadna záruka, že nie je možné si predstaviť dieťa z dôvodu varikokély. Ale ak je to možné, ak je problém a neplodnosť, potom potrebujete operáciu.

Je to tento príznak, ktorý najčastejšie vedie pacienta k pracovnému stolu. Neľakajte sa na liečbu varikokély. Je lepšie okamžite odstrániť problémový uzol.

Indikácia číslo 2: Prevencia neplodnosti

Veľké percento operácií je u dospievajúcich s ochorením. Postup je preventívny, pretože nikto nevie, ako v budúcnosti toto dilatácia žíl ovplyvní funkciu plodnosti.

Okrem toho odborníci zistili, že čím skôr sa odstráni žilový uzol, tým väčšia je pravdepodobnosť zdravého sexuálneho života.

Indikácia číslo 3: bolesť

Bolesť je takmer nemožné tolerovať. Rozšírená žila spevňuje šnúru a spôsobuje bolesť. Môžu tiež vzniknúť krvné zrazeniny alebo zápaly, ktoré nesú ďalšie hrozby.

Ak je bolesť akútna, ošetrenie varikokély je núdzová operácia. Ak sú hematómy alebo semenníky závažne deformované, potom začnite lekárskou prípravou a testami.

Kontraindikácie pre liečbu

Neexistujú žiadne špeciálne kontraindikácie týkajúce sa tejto konkrétnej choroby. Dosť na poznanie štandardných kontraindikácií:

 • prítomnosť akútnych infekčných ochorení, pri ktorých je pacient vo vážnom stave;
 • zlé zrážanie krvi;
 • diabetes mellitus;
 • telesné znaky starších osôb;
 • prítomnosť nádoru.

Prevádzka Ivanisaviča môže priniesť veľa problémov, ak telo pacienta nie je pripravené na takýto test. Komplikácie sa môžu začať počas a po operácii.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa varikokel spravidla už viac neobťažuje. Musíte však dodržiavať rôzne pravidlá určené na rýchle zotavenie. Začnime s hlavnými bodmi:

 • v prvých týždňoch môžu byť slabiny pokryté modriny a opuchom, je tu nepríjemná bolesť (to je normálne, všetko sa čoskoro prejde);
 • už tretí deň po operácii, môžete ísť do práce;
 • niekedy lekár odporúča špeciálnu obväz, ktorá sa nosí asi 2 týždne;
 • musí chodiť častejšie, že krv dobre cirkuluje.

Okrem užitočných vecí, ktoré potrebujete vedieť, a základné zákazy po operácii s varikokélou:

 • prvých 48 hodín, ktoré musíte len ležať bez zbytočných gest;
 • žiadne ťažké cvičenie;
 • musíte dávať pozor na obväz, nemačiť ju a nesmiete ju odobrať bez povolenia lekára;
 • sexuálny život môže byť obnovený týždeň po operácii varikokély;
 • v prvom týždni nemôžete zdvíhať veci ťažšie ako 4 kg;
 • 5 dní sa nemôže kúpať.

Pravidlá rýchlej obnovy

Pre mladého a zdravého tela bude operácia Ivaníševiča jednoduchá a jednoduchá. Musíte však stále dodržiavať dobré rady. Ošetrujúci lekár určite poskytne podobné odporúčania po operácii Ivanisaviche.

Aby žalúdok fungoval dobre a nestínal oblasť slabín, stojí za to jesť nemastné jedlo. Ideálna ryža, kuracie mäso, jogurt, toast. Ak ste dlhú dobu nemali pohyb čriev, potom môžete použiť mierne preháňadlo. S tým by ste nemali oddialiť, pretože zápcha môže viesť k divergencii švov a silnej bolesti.

Z bolesti, ktorá zvyčajne sprevádza pooperačné obdobie, pomôže studenej kompresii. Môžete ho však držať iba 10-15 minút a dať nejakú tkaninu vopred.

Napokon treba poznamenať, že sa nemožno vyhnúť ďalším vyšetreniam, aby sa zabránilo opakovaniu alebo komplikáciám. Vo všeobecnosti liečba varikokély dnes prebieha rýchlo a efektívne. Nemal by sa báť. Včasná liečba rozšírených žíl umožňuje koncipovať zdravé deti a zbaviť sa ťažkostí v intímnom živote.

Funkcie, indikácie a kontraindikácie operácií Paloma a podľa Ivanisseviča s varikokélou

Varikokéli sa môžete zbaviť úplne len pomocou operácie. Jednou z najdostupnejších možností je klasická varikokelektómia podľa Ivanisevič.

Náklady na postup sú kryté poistnou zmluvou, ale pred tým, ako sa o tom rozhodnete, musíte vyhodnotiť všetky riziká, zistiť možnosti komplikácií a relapsov.

Charakteristiky tejto choroby

Varikokéla je ochorenie spojené s léziou žíl v oblasti semenníka (zvyčajne vľavo) a spermatickej šnúry. Keď krv vstupuje, ventily ciev fungujú abnormálne, prietok krvi je narušený, čo spôsobuje nadúvanie žíl, bolesť a nepríjemný pocit roztrúsenia v semenníku.

V počiatočnom štádiu je viditeľná výraznejšia venózna sieť pod kožou. S rozvojom ochorenia žily vyčnievajú jasnejšie a ostávajú na pozadí ďalšieho semenníka, ktorý choroba neovplyvňuje.

V priebehu času môže mať skrutka spadnutie, postihnuté semenníky sa zmenšia, čo značne narúša pacientov. Neplodnosť je najzávažnejšou komplikáciou ochorenia.

Ak existuje podozrenie na varikokélu, pacient dáva spermie.

V počiatočných štádiách je možná liečba liekmi a rôznymi ľudovými prostriedkami.

Niektorí odborníci sa však domnievajú, že konzervatívna terapia nie je tak liečbou, ako je oneskorenie nevyhnutného - chirurgická intervencia.

Iba varikokelektómia pomôže odstrániť chybu. Naliehavosť, tento postup nevyžaduje. Lekár má možnosť pozorovať vývoj ochorenia, zhodnotiť jeho dynamiku a ponúknuť pacientovi najlepšie riešenie problému.

Plánovaná operácia prebieha v pokojnom prostredí, komplikácie sa vyskytujú oveľa menej často.

Možnosti pre operáciu

Moderná urológia ponúka veľký výber možností varicocelektómie. Voľba zákroku závisí od veku pacienta, od štádia choroby, od jednotlivých charakteristík organizmu a od názoru ošetrujúceho lekára.

Najčastejšie sa pacientovi ponúka okluzívna chirurgia. Ich podstatou je ligácia žily dodávajúca postihnuté semenníky a normalizácia prietoku krvi. Táto kategória zahŕňa operáciu na varikokéli od Ivanissevych, Paloma, Marmara, laparoskopická varikokelektómia, nechirurgická intervencia (koagulácia, skleroterapia), mikrochirurgické postupy.

Jemnou záležitosťou sú náklady na varikokelektómiu. Najdrahšou možnosťou je mikrochirurgia a endovaskulárna embolizácia. Vyrábajú sa v rôznych štádiách ochorenia, relapsy a komplikácie sú zriedkavé. Avšak nie každý chirurg je schopný vykonať takúto intervenciu, mnohé kliniky ich ani nezahrnú do cenníka.

Oveľa častejšie sa pacientom ponúka klasická varikokelektómia podľa metódy Palomo, Marmara, Ivanissevič. Všeobecné zdravotné poistenie pokrýva len náklady na poslednú operáciu.

Zvyčajne sa na klinikách uskutočňuje operácia podľa Ivanisevič, čo zaručuje vysoko kvalitnú prácu lekára a znižuje riziko komplikácií.

Klasická varikokelektómia sa môže uskutočniť bez zásady, jej cena je k dispozícii pre väčšinu pacientov. Cena zahŕňa anestéziu a pobyt v nemocničnom lôžku.

Ivanisovičova operácia s varikokelom: aká je jej podstata?

Prevádzka Ivanisseviča sa vykonáva vo väčšine ruských kliník. Vyžaduje hospitalizáciu, vykonávanú pod všeobecnou alebo spinálnou anestéziou. Len všeobecná anestézia je vhodná pre deti a dospievajúcich.

Úspech závisí od zručnosti lekára, incízia sa uskutočňuje v inguinálnom záhybe, po ktorom je rozšírená semenná žila stitovaná a vytiahnutá.

Poranina je šitá, na ne je aplikovaná sterilná bandáž. Obnova trvá až 2 týždne, s komplikáciami sa predlžuje doba rehabilitácie.

Variácia intervencie podľa Ivanissevychovej - Palomovej operácie s varikokélou. Hlavným rozdielom je umiestnenie rezu.

V prípade Paloma sa vytvára nad inguinálnym kanálom. V tomto bode testikulárna žila nie je rozvetvená, vyžaduje jedinú ligáciu.

Výnimkou môže byť uvoľnený typ žily, v takom prípade musí chirurg chirurgicky zaviazať všetky plavidlá samostatne.

Operácia sa vykonáva v nemocnici, anestézia môže byť všeobecná alebo lokálna.

V porovnaní s postupom Ivanisevič sa riziko komplikácií znižuje, pretože žila je na mieste, kde nie sú veľké cievy a nervy.

Obnova trvá 2 týždne, v niektorých prípadoch je predĺžená na 1 mesiac.

Indikácie a kontraindikácie

Klasická varikokelektómia je indikovaná u pacientov s varikokélom tretej etapy. Podobne ako iný postup zahŕňajúci rezy a stehy, operácia Ivaníševiča má niekoľko kontraindikácií.

Patria medzi ne:

 • hemofília a iné krvné poruchy;
 • akékoľvek chronické ochorenia v akútnej fáze;
 • zápalové procesy rôznej povahy;
 • malígnych nádorov.

Ivanievičova technika sa zriedka používa na liečbu detí a dospievajúcich. Operáciu nemožno vykonať pri vysokej teplote alebo všeobecnej slabosti tela.

Keďže varikokéli nevyžaduje naliehavú intervenciu, chirurg si môže vybrať ten najpriaznivejší okamih pre pacienta.

Technika prevádzky

Pred operáciou pacient absolvuje krvné testy (biochemické, celkové, cukor a zrážanie krvi). Vyžaduje sa aj analýza moču.

V deň operácie pacient nekonzumuje, režim pitia je obmedzený. Odporúča sa sprchovať a oholenie vlasov v dolnej časti brucha. Najčastejšie sa operácia vykonáva pod miestnou anestézou, ale deti a dospievajúci podstupujú celkovú anestéziu.

Počas procedúry pacient ležia na chrbte, pozdĺžny šikmý rez je vytvorený v oblasti slabín. Postupne rezanie tkaniva, chirurg dosiahol venózny plexus.

Zvyčajne sa žila nachádza bez ťažkostí, ale pri relapsovaní je ťažšie ju odhaliť. Niektoré problémy tiež vznikajú, ak voľný typ žily tvorí množstvo "vetiev", ktoré kŕmia semenník.

Po odhalení je žila vytiahnutá niťou, prešitá a stiahnutá. Prúd sa zastaví. S voľným typom je každá vetva zviazaná samostatne. Dôležité je, aby ste nevynechali tenké cievy, inak by sa skôr alebo neskôr obnovil prístup krvi.

Viazaním žily sa chirurg chirurgicky zošíva ranou a zakryje ju sterilnou handričkou, ktorú fixuje obväz. Na oblasť slabín sa umiestni ľadový obal, aby sa zvýšil opuch a znížilo sa nepríjemné pocity. Po 2 hodinách sa bublina odstráni.

Pooperačné obdobie: obmedzenia a funkcie

Klasické postupy zahŕňajúce rezy si vyžadujú dlhodobé zotavenie 3-4 týždne. Operácia Ivanisseviča nie je výnimkou.

Hojenie závisí od jednotlivých charakteristík organizmu. Po každých 2-3 dňoch sa na rane zmení sterilný obväz, pacient dostáva antibiotiká, ktoré zabraňujú zápalu. Pri bolestivých záchvatoch sa pacientovi dostávajú anestetiká vo forme tabliet.

Počas obdobia zotavenia by mal pacient nosiť záchytné pásmo, ktoré podporuje šrot v pohodlnej polohe. Štepy sú odstránené v deň 9.

Chirurg skúma šourku a semenníky, vykonáva palpáciu a ubezpečuje sa, že proces hojenia je správny. V budúcnosti sa odporúča pacientovi navštíviť urológa dvakrát do roka, v prípade podozrenia na recidívu mu bol pridelený spermogram.

Počas obdobia rehabilitácie sú horúce kúpele a kúpele zakázané, hygienické postupy sú obmedzené na teplú sprchu. Je potrebné znížiť fyzickú námahu, nie zdvihnúť závažia a nie napínať brušné svaly. Počas regenerácie sa neodporúča mať sex, po ukončení pooperačného obdobia sa toto obmedzenie odstráni.

Ako sa vyhnúť relapsu?

Klasická varikokelektómia má vysoké riziko recidívy, podľa zdravotníckych štatistík môže dosiahnuť 40%. Takéto údaje sú kvôli zvláštnosti operácie.

Najčastejšie sa vyskytujú relapsy u pacientov s rozvetvujúcimi sa žilami. Ak chirurg neoznámí jednu z vetiev a nezaťahuje ju, prietok krvi v postihnutej žile sa nezastaví.

Nádoba bude naďalej fungovať, tlakové kvapky spôsobia kŕčové žily a ochorenie sa začne znovu rozvíjať. V tomto prípade je priradená druhá operácia. Zvyčajne vykonávajú minimálne invazívnu techniku ​​s minimálnym rizikom recidívy. Nedoporučuje sa opakovať rezy do oblasti slabín.

Relaps môže spôsobiť abnormálny životný štýl. Pacientovi sa odporúča mierna fyzická aktivita, vyvážená strava, odvykanie od fajčenia a alkohol.

Operácia Ivaníševiča a jej verzia operácie Palomo s varikokéli je rýchla a pomerne účinná liečba. S rozumným životným štýlom a zručnosťou lekára sa pacientovi podarí vyhnúť sa relapsom a komplikáciám, plne obnoviť zdravie a výkonnosť.

Užitočné video

Môžete zistiť, ako sa operácia vykonáva pri liečbe varikokély podľa Ivanisevičovej z nasledujúceho videa:

Operácia Ivanissevič: podstata a svedectvo, správanie, rehabilitácia

Operácia Ivanisevič (OI) pre kŕčové žily spermiovej šnúry (varikokély) sa považuje za jeden z hlavných typov chirurgickej starostlivosti pre túto patológiu. Skladá sa z ligácie krvných ciev s cieľom eliminovať retrográdny krvný tok cez žily v semenníku.

Moderná chirurgia má mnoho metód na liečbu kŕčových žíl testikulárnej žily a jej vetvy. Zaviedli sa minimálne invazívne a endoskopické metódy, ale Ivaníševičova operácia je naďalej populárna, aj keď sa stala menej častou.

Ligácia testikulárnej žily bola navrhnutá Ivanissevychom na začiatku minulého storočia, metóda mala veľa nevýhod a priniesla vysokú frekvenciu relapsov. Okrem toho je to jedna z najtraumatických operácií pre varikokélu. Súčasne relatívna jednoduchosť a účinnosť spôsobujú, že operácia prechádza testikulárnou žila jednou z najdostupnejších metód pre širokú škálu pacientov.

Hlavnou nevýhodou metódy je vysoká miera recidívy. U dospelých mužov, až do jednej štvrtiny z opätovne prevádzkovaných, čelia problému varikokély, v pediatrickej praxi dosiahne tento počet 40% alebo viac, čo súvisí s pokračujúcim rastom a tvorbou cievneho systému, keď dieťa starne.

Nepochybná výhoda operácie Ivanisseviča sa môže považovať za priamy účinok na patogenetické mechanizmy patológie, tj prostredníctvom intervencie sa eliminuje substrát samotnej varikokély - testikulárna žila. Zlepšenie účinnosti postupu umožňuje mikrochirurgické zariadenia a optické zariadenia.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu Ivanissevič

OI sa vykonáva pre dospelých mužov aj pre pacientov v detstve a dospievaní. Jedinou indikáciou sú kŕčové žily v semenníkovom semenníkov akejkoľvek závažnosti, ale účelnosť a načasovanie liečby sa stanovujú individuálne.

Názory na to, kedy presne potrebujete pôsobiť na varikokéli, sa rozchádzajú. Niektorí lekári sa domnievajú, že liečba nemôže byť oneskorená, pretože kŕčové žily spôsobujú neplodnosť. Iné andrologisti, a to bez dôvodov, poukazujú na neprítomnosť neplodnosti u mnohých pacientov s varikokéli a tiež na skutočnosť, že nie vždy po zákroku dochádza k zlepšeniu spermogramov, čo znamená, že v chirurgickej liečbe patológie nie je žiadna naliehavosť.

Existujú aj kontraindikácie pre operáciu Ivanisevič s varikokélou. Medzi ne patria:

 • Závažná dekompenzovaná patológia vnútorných orgánov;
 • Akútne infekčné choroby;
 • Zmeny v koži s hnisavou zápalovou povahou, najmä na mieste, kde sa bude rez uskutočňovať;
 • Genitourinárna infekcia;
 • Patológia zrážania krvi.

Choroby vnútorných orgánov pred plánovaným zásahom by mali byť pokiaľ možno liečené alebo prevedené na stabilný kurz. Infekčná patológia a kožné lézie budú prekážkou až do úplného vylúčenia.

Príprava a priebeh operácie Ivanissevič

Predoperačná príprava sa v iných operáciách výrazne nelíši. Na potvrdenie diagnózy a objasnenie povahy zmien sa pacient podrobí rôznym vyšetreniam - vyšetreniu krvi a moču, ultrazvuku šrotu s Dopplerom, spermogram a štúdiu o pohlavných hormónoch.

Zoznam postupov musí zahŕňať koagulogram, štúdiu o HIV, hepatitíde, syfilis, genitálne infekcie. V prípade plánovanej celkovej anestézie sa určuje krvná skupina a faktor rhesus, fluoróza a EKG.

Ak pacient okrem kŕčových žíl netrpí žiadnymi inými chronickými ochoreniami, uloží sa len vyšetrenie urológom (anrológ), konzultácia anesteziológov a záver terapeuta o bezpečnosti zamýšľanej liečby. V prípade sprievodnej patológie sa uvádzajú konzultácie úzkych špecialistov - kardiológ, endokrinológ, nefrolog, atď.

Operácia Ivaníševiča sa zvyčajne vykonáva pri lokálnej anestézii, ale odporúča sa, aby deti a emocionálne labilní pacienti používali celkovú anestéziu, keď pacient spí, necíti nič a nepamätá si udalosť na operačnej sále.

Je potrebné, aby ste v určenom čase prišli do nemocnice s výsledkami všetkých vyšetrení. V predvečer operácie večer sa pacient sprchuje, ohoie vlasy na bruchu a slabín a mení oblečenie. Posledné jedlo je najneskôr 22 hodín. Môže sa podávať trankvilizér cez noc alebo môže byť predpísaný mierny hypnotický stav.

Priebeh operácie zahŕňa niekoľko krokov:

 1. Brušný rez;
 2. Izolácia testikulárnej žily, jej ligácia a priesečník;
 3. Kontrola hemostázy a uzatvorenia rany.

OI sa vykonáva, keď pacient leží na chrbte. Po tom, ako začne pôsobiť lokálne anestetikum (Novocain) alebo sa pacient ponorí do celkovej anestézie, chirurg ošetruje miesto rezu antiseptikom a potom disekuje kožu a subkutánne tkanivo v priečnom šikmom smere v projekcii inguinálneho kanála na úrovni prednej prednej iliacovej kosti. Incít sa podobá rezu apendicitídy, jej dĺžka je asi 5 cm.

Aponeuróza svalov sa odreže a samotné svalové vlákna sa od seba oddelia. Po premiestnení vonkajšieho listu peritonea do stredu brucha nájde chirurg choroidný plexus, pridelí v ňom testikulárnu žilu, fixuje ju svorkami a prechádza cez ňu.

Stáva sa, že z inguinálneho kanála nevstupuje ani jedna veľká žila, ale niekoľko naraz, a ak sa nezviažu všetky zabezpečenia, potom je relaps nevyhnutný. Aby sa zabránilo návratu patológie, chirurg starostlivo kontroluje výstupnú zónu z inguinálneho kanála žilových ciev a liguje všetky viditeľné veľké vetvy.

S varikokéli sa akumuluje veľké množstvo krvi v plemennej komore a urýchľuje jej evakuáciu, cievy sa zrútia a najrýchlejší rozklad varikóznych žíl, chirurg masíruje tkanivá zubov, zatiaľ čo druhá ruka rozširuje distálny koniec testikulárnej žily.

Krv prúdiaca z žíl sa odstráni, rana sa umyje, nádoby sa zviažu alebo koagulujú. Po starostlivej hemostáze sú mäkké tkanivá šité, kanalizácie môžu zostať v rane. Sutúra je pokrytá sterilným obväzom. Operácia trvá dlhšie ako pol hodiny.

Intervencia ligácie testikulárnej žily je považovaná za bezpečnú, avšak počas nej sú možné aj niektoré komplikácie. Jednou z najnebezpečnejších je podviazanie iliačnej artérie, ktorá sa môže vyskytnúť náhodou, omylom chirurga, ak ho užíva ako žila alebo počas dlhého hľadania žilových vetví, keď existuje riziko poškodenia tepny nástrojmi.

V dôsledku operácie môže dôjsť k nepríjemnému, hoci nie život ohrozujúcemu ligácii nervu cez inguinálny kanál. To môže byť zachytené náhodne spolu s nádobou alebo poškodené nástrojmi počas dlhých manipulácií na venózny plexus. V reakcii na poškodenie tohto nervu je citlivosť na vnútornej strane stehna narušená a bolesť je tiež pravdepodobná.

Pooperačné obdobie a komplikácie

Akonáhle je operácia dokončená, je podaná suspenzia na miešku, čo je druh obväzu, ktorý zabraňuje preťahovaniu semenného šnúra a pohybu semenníka, keď je telo vo vzpriamenej polohe. Z operačnej miestnosti sa pacient dodá do oddelenia pre ďalšie sledovanie.

V prvých dňoch môžu bolestivé pocity v oblasti stehu, ktoré sú zatvorené pomocou analgetických prostriedkov, môžu byť znepokojujúce. Aby sa zabránilo infekčným komplikáciám, antibiotiká sú nevyhnutne predpísané počas nasledujúcich piatich dní. Nasledujúci deň po zásahu sa obliekanie nahradí, drenáž sa odstráni po niekoľkých dňoch.

V pooperačnom období je operovaný pacient pod dohľadom v nemocnici až do 8-10 dní. Do konca tohto obdobia sa odstránia šijacie švy. S priaznivým priebehom štádia zotavenia a absenciou komplikácií môže byť pacient po niekoľkých dňoch prepustený domov a vidieť lekára lekára.

Rehabilitácia po operácii Ivanisevič môže trvať niekoľko týždňov a nakoniec bude možné posúdiť jeho účinnosť po 3-6 mesiacoch. Celé obdobie zotavenia musí pacient úplne vylúčiť návštevu sauny alebo kúpeľa, horúce kúpele a iné podmienky, v ktorých sa môže miešanie sŕča prehriať.

Pre prevenciu komplikácií a recidívy by ste nemali nosiť tesné, tesné spodné prádlo a oblečenie počas prvých niekoľkých týždňov, mali by ste sa vzdať časového a sexuálneho života.

Počas prvých šiestich mesiacov po operácii sa intenzívne fyzické aktivity a aktívne športy neodporúčajú, jeden by mal zastaviť zdvíhanie závažia a tréning v telocvični spojený s zaťažením na prednej brušnej stene.

Komplikácie sú možné po operácii Ivanisseviča, aj keď sú pomerne zriedkavé:

 • krvácanie;
 • Hnisavé zápalové zmeny z rany;
 • Hydrocele - relatívne bežné;
 • Atrofia semenníka - nastáva pri obvaze Aichovej tepny a vedie k pretrvávajúcej neplodnosti.

Jedným z najčastejších následkov chirurgickej liečby varikokély sa považuje recidíva patológie. Podľa rôznych zdrojov pravdepodobnosť dosiahnutia 40%, ale moderné mikrochirurgické techniky, dôkladné vyšetrenie a hľadanie všetkých vetiev a kolaterálov venózneho plexu s ich ligáciou môže významne znížiť riziko návratu patológie.

Na prevenciu infekčných komplikácií sú predpísané antibiotiká, pravidelne sa upravujú obväzy a pacientovi sa odporúča, aby ho nezasiavali a informovali lekára o akýchkoľvek podozrivých zmenách zo šitia.

Operácia Ivanisseviča sa vykonáva v bežných chirurgických alebo urologických oddeleniach, vo väčšine prípadov - bezplatne podľa systému CHI. Pacienti, ktorí chcú podstúpiť liečbu v platených centrách, sa tam môžu uchádzať. V priemere náklady na operáciu na prekročenie testikulárnej žily sú asi 20 tisíc rubľov.

Tí muži, ktorí plánujú operáciu, alebo ich príbuzní chcú poznať prehľad už prevádzkovaných pacientov nielen o konkrétnych klinikách alebo špecialistoch, ale aj o priebehu obdobia zotavenia a účinnosti postupu.

Väčšina mužov, ktorí podstúpili intervenciu, na jednej strane zaznamenáva svoju účinnosť, na druhej strane sa sťažuje na bolestivé pocity v svaloch počas napätia, fyzickej námahy, sexuálneho styku, ťažkosti a bolesti v miešku. Lekári v takýchto prípadoch odporúčajú, aby sa nepodliehali panike - závažnosť a bolesť často sprevádzajú obdobie zotavenia a zmiznú po niekoľkých mesiacoch.

Pri objavení sa nových kŕčových žíl, pocitu ťažkosti a bolesti šesť mesiacov alebo dlhšie po operácii môže byť podozrenie na patológiu, pri ktorom je potrebné navštíviť urológa, aby sa rozhodol, či sa bude opätovne zasiahnuť.

Prevádzka Ivanisseviča s varikokéliou: technika

Varikokéla je zápal kŕčových žíl varixov a spermatických šnúr. Táto patológia sa vyskytuje dosť často, chlapci sú najviac náchylní na ochorenie, zažívajú puberty. Choroba je liečená výhradne pomocou chirurgickej intervencie.

Dnes, na územiach post-sovietskeho priestoru, sa operácia najčastejšie používa podľa metódy navrhovanej Ivanisavičom v roku 1924, v čom jej pomenoval. Vyznačuje sa jej jednoduchosťou a po dlhú dobu sa považuje za hlavnú metódu odstraňovania varikokély, kým sa začali objavovať minimálne invazívne techniky s menším rizikom recidívy.

Napriek tomu, stále v prevažnej väčšine štátnych kliník v našej krajine, liečba kŕčových žíl sa vykonáva podľa metódy Ivanissevič. Tento článok vám umožní detailnejšie zistiť, kedy sa operácia s varikokélovou metódou Ivanisaviche používa pre túto techniku ​​a všetky znaky spojené s touto všeobecne akceptovanou metódou eliminácie venóznej patológie.

svedectvo

Liečba varikokély podľa metódy Ivanisseviča je preukázaná osobám rôzneho veku s akýmkoľvek stupňom vývoja choroby. Spravidla sa intervencia vykonáva v lokálnej anestézii, ale u mladších pacientov je možné použiť celkovú anestéziu.

Je dôležité vedieť. Podstata akejkoľvek chirurgickej liečby pre kŕčové žily je zastaviť cirkuláciu krvi cez kŕčové cievy, po ktorých pretečie krv cez zdravé žily.

kontraindikácie

Kontraindikácie môžu byť rovnaké ako pri všetkých operáciách brucha:

 • zlé zrážanie krvi;
 • prítomnosť iných chronických ochorení, ktoré narúšajú retroperitoneálny prístup;
 • zlý všeobecný stav pacienta, liečený ako závažný.

Venujte pozornosť. Chirurgická liečba môže byť pre chlapcov oneskorená, ak existuje varikokéla prvého stupňa, ktorá nespôsobuje bolesť.

V niektorých prípadoch môže byť chirurgická liečba oneskorená alebo nie je vykonaná vôbec, čo nie je spojené s kontraindikáciami a prenos chirurgického zákroku je spojený so zaistením z možných komplikácií alebo tam jednoducho nie je naliehavá potreba. Tabuľka stručne uvádza a vysvetľuje dôvody zlyhania operácie.

Dôvody, pre ktoré nie je vykonaná chirurgická korekcia

Ak sa rozhodne, že chirurgická liečba nebude vykonaná, pacient by mal byť pod stálym dohľadom. Pacient dostane podrobné pokyny o použití liečebnej terapie zameranej na stabilizáciu ochorenia a udržanie spermatogenézy v správnom stave.

Okrem toho existuje niekoľko preventívnych obmedzení, ako je zákaz zdvíhania alebo vyhýbanie sa významnému fyzickému namáhaniu (pozri Môžem hrať šport s varikokélou).

technika

Bezprostredne pred liečbou by sa malo vykonať niekoľko prípravných opatrení:

 • na testy, krv (celkový, glukóza a zrážanie), moč;
 • odstráňte vlasy na bruchu v oblasti budúceho rezu, ak existuje.

Technika

Varikokéla podľa Ivanisevičovcov pre dospelých sa vykonáva pod miestnou anestézou a celková anestézia je pre deti možná. Pacient leží na chrbte, povrch kože je pred-dezinfikovaný a ošetrený antiseptikom.

Lekár vykonáva horizontálnu disekciu ľavej strany (nepresahujúcej 4-6 cm) steny peritonea v iliakálnej oblasti na úrovni prednej nadradenej iliačnej chrbtice rovnobežnej s priebehom inguinálneho kanála. Samotný rez je takmer totožný s rezom, ktorý sa robí pri odstraňovaní prílohy, ale nie vpravo, ale na ľavej strane.

Teraz, keď je rez uskutočnený, chirurg pomocou špeciálnych háčikov tlačí vrstvy svalového tkaniva na prístup k testikulárnym žilám v retroperitoneálnom priestore, ako je znázornené na fotografii. Spravidla vyhľadávanie zápalovej žily nie je ťažké, ale v prípade voľnej varikokély alebo odstránenia recidívy môže byť ťažké nájsť kŕčové cievy.

Keď sa nájdu želané žily, mobilizujú sa, berú sa na struny, robia obväzy na správnych miestach a pretínajú žily medzi dvoma ligatúrami a odporúča sa nájsť všetky ďalšie vetvy, ktoré sa z nej rozširujú a urobia to isté s nimi.

Po dokončení manipulácie s kŕčovými žilkami sú umiestnené na mieste, rez je tesne prišitý a sterilné obväz sa aplikuje na stehy, ktoré sa nezmenili počas prvých dvoch dní. Trvanie celej operácie zvyčajne neprekročí jednu hodinu a je v priemere 40 minút.

komplikácie

Pravdepodobnosť komplikácií počas a po operácii je najvyššia v porovnaní s inými metódami odstraňovania varikokelov používaných v modernej medicíne.

Vyskytujú sa z týchto dôvodov:

 • technická chyba chirurga;
 • technické ťažkosti.

Komplikácie vznikajú pri poškodení susedných tkanív alebo ciev. Existujú prípady, kedy lekár omylom prerušil úplne zdravú cievu, pričom nedošlo k poškodeniu žíl postihnutých kŕčovými žilami.

Vymenujme najčastejšie komplikácie:

 1. Poškodenie iliačnej artérie. Možno to možno nazvať najzávažnejšou komplikáciou všetkých. Táto tepna prebieha tesne pri semenníkovi a nachádza sa v rovnakej hĺbke. Ak je ťažké nájsť zapálenú žilu, tep sa dá omylem overiť ako varikózna a zviazaná. Taktiež nie je vylúčené náhodné poškodenie nástrojmi.
 2. Zranenie lymfatických ciev je príčinou manifestácie hydrocele už v pooperačnom období;
 3. Poškodenie alebo záchvat nervovej ligatúry. Nie je to veľmi nebezpečná komplikácia, ale jeho následky sú skôr nepríjemné. Následky sa prejavia po intervencii a prejavia sa ako bolesť v oblasti svalov a necitlivosť niektorých oblastí na vnútornom stehne.

Liečba

Liečba varikokély zahŕňa súčasné užívanie liekov (pozri Liečba varikokély: kontrola liekov) pred a po operácii. V prvom prípade ide o venotoniku a prípravky, ktoré stimulujú spermogenézu a pokračujú v užívaní počas obdobia obnovy.

Keď varikokéla po operácii Ivanisevič ustanovil:

 • antibiotiká na prevenciu vzniku infekcií;
 • lieky proti bolesti;
 • nesteroidné protizápalové liečivá;
 • vitamíny a imunomodulačné liečivá;
 • výhodne použitie tonizačných a posilňovacích doplnkov.

Charakteristiky pooperačného obdobia

Pobyt v nemocnici môže byť od 8 do 14 dní. Štepy sú odstránené 8. deň a ak nie sú žiadne negatívne následky po operácii, pacient je poslaný domov (pozri Varicocele (operácia): koľko zostane v nemocnici po zákroku?).

Treba poznamenať, že rehabilitačné obdobie po intervencii podľa Ivanisevič je najdlhšie v porovnaní s inými chirurgickými metódami liečby varikokély.

V prvých dňoch musí pacient dodržať odpočinok v posteli, pretože stehy sú stále veľmi slabé a akékoľvek zaťaženie môže narušiť ich integritu. Na zníženie bolesti a opuchu, ako aj na zníženie hematómov sa v prvom pooperačnom čase aplikujú ľadové kompresie na oblasť rany s rôznou frekvenciou, ale nie viac ako 20-30 minút.

Sterilný obväz aplikovaný na ranu sa nahradí druhým dňom a potom sa pravidelné obväzy uskutočnia až po úplné hojenie.

Po niekoľkých dňoch je pacientovi umožnené chodiť počas nosenia suspenzie, špeciálnej opornej obväz pre šourku, ktorá vykonáva funkciu odpruženia a nedovoľuje, aby sa svaly pripojené k semenníkovi roztiahli, čím sa zabezpečí ich uvoľnený stav.

Pooperačné obdobie eliminuje fyzickú námahu alebo zdvíhanie po dobu šiestich mesiacov. Zvlášť dôležité je dodržanie týchto pokynov v prvom mesiaci po zákroku.

Trvanie rehabilitačného a rehabilitačného obdobia, rovnako ako pri iných operáciách brucha, je spôsobené tým, že retroperitoneálny prístup zahŕňa disekciu svalového tkaniva a obnovenie ich integrity trvá dlhú dobu.

Malo by sa zvážiť. Pretože v arzenáli modernej medicíny existujú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby varikokély, operácia Ivanisaviča je považovaná za nedostatočne účinnú a traumatickú metódu liečby ochorenia s významnou pravdepodobnosťou relapsu.

Pooperačné komplikácie

Ako už bolo spomenuté, táto technika sa vyznačuje vysokou pravdepodobnosťou vzniku relapsov a komplikácií. Podľa štatistík z desiatich prevádzkovaných mužov sa najmenej tri osoby stretávajú s pooperačnými následkami inej povahy a pravdepodobnosť relapsu sa odhaduje výrazne vyššia (30-40%) ako prejavy iných pooperačných komplikácií.

Opakovaná varikokéla

Výskyt recidívy je spôsobený tým, že chirurg nie je schopný preskúmať celú žilu, pretože má k dispozícii len malý segment. Súčasne aj možné pobočky ciev, postihnuté aj kŕčovými žilami a umiestnené mimo rez, zostávajú neviditeľné.

Za takýchto okolností nie je možné hovoriť o relapse, ako takej v jeho čistom zmysle, alebo skôr, bude sa nazývať technické chyby alebo obmedzené technické schopnosti pri prevádzke. Existuje aj iná možnosť, keď sú žily neviazané, alebo presnejšie len časť z nich je viazaná, ako je to v prípade tzv. Voľnej varikokély.

Chirurg nemôže pozorovať zápal žíl, pretože v polohe na chrbte budú niektoré z nich v zrútenom stave, najmä ak sú mierne postihnuté a lekár ich prirodzene nemôže vidieť. Takéto plavidlá nie sú viazané.

Po liečbe krv začína v ňom cirkulovať trochu intenzívnejšie ako predtým a dochádza k opätovnému vývoju varikokély.

komplikácie

Komplikácie sa netýkajú relapsov, hoci často mnohí sa s týmito koncepciami nezdieľajú. V prípade porušenia integrity blízkych tkanív vzniknú komplikácie, ktoré sú spôsobené operáciou a nemajú nič spoločné s pôvodnou chorobou.

Pri prevádzke podľa metódy Ivanisseviča komplikácie nie sú časté, sú však stále možné:

 • hematómy a krvácanie;
 • svalnatý semenník (hydrocele);
 • porušenie inervácie jednotlivých častí;
 • sekundárna infekcia.

Mechanizmy výskytu prvých troch komplikácií boli už opísané vyššie. Infekcia je dôsledkom porušenia antiseptických látok, ako počas operácie a pri zmene sterilných obväzov počas obväzu.

Pozitívne a negatívne aspekty tejto techniky

Operácia Ivaníševiča zostala prakticky nesporná po dlhú dobu pri odstraňovaní varikokély (nepočítajúc rovnaké metódy, napríklad Palomo), ale v modernej praxi sa objavili nové menej traumatické metódy liečby pomocou mikrospin, zväčšovacie kamery, počítač a ďalšie inovácie.

Tieto operácie sa stávajú čoraz populárnejšími a klasické intervencie brucha sa postupne stávajú minulosťou. Jednoduchosť a prístupnosť operácie podľa Ivanisseviča si však túto metódu často používa.

Z hľadiska objektívnosti uvádzame pozitívnu a negatívnu takúto liečbu, začneme s pozitívnymi:

 1. Najnižšia cena;
 2. Bežná operatívna miestnosť je vhodná na zásah, nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie;
 3. Technika nevyžaduje špeciálny špecializovaný výcvik (na rozdiel od laparoskopie alebo skleroterapie);
 4. Vhodné na odstránenie varikokély akéhokoľvek stupňa a bez ohľadu na vek pacienta.

Avšak negatívne aspekty ďaleko prevažujú, čo spôsobuje progresívnym klinikám opustenie používania tejto techniky a prechod na efektívnejšie spôsoby eliminácie varikokély.

Medzi hlavné negatívne charakteristiky upozorňujeme nasledovné:

 1. Vysoká trauma;
 2. Významná pravdepodobnosť pooperačných komplikácií alebo recidívy (30-40%);
 3. Liečba vyžaduje hospitalizáciu od 8 do 14 dní v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta;
 4. Stehy sa odstránia 8. deň;
 5. Dlhé obdobie rehabilitácie. Úplné zotavenie je možné nie skôr ako šesť mesiacov;
 6. Ťažká bolesť;
 7. Po chirurgickom zákroku zostáva veľká jazva (podobne ako jazva s apenditídou).

analógy

Existuje množstvo otvorených brušných operácií, ktoré sú veľmi podobné spôsobu liečby podľa Ivanisevič, o ktorom by sme sa mali jednoznačne zmieniť.

Uvádzame názvy takýchto operácií a ich rozdiely v krátkosti:

 1. Palomo (Palomo) Na úrovni inguinálneho krúžku sú viazané nielen zápalové žily, ale aj testikulárna tepna. Prietok krvi nebude narušený za predpokladu, že semenník má iné zdroje výživy, napríklad tepnu vedúcu paralelne s cievkou;
 2. Bernardi, pomenovaný po študentovi Ivanissevičovi v roku 1946, má rovnaký názov. Podstatou je, že ligácia semennej žily je mierne nižšia na úrovni vnútorného inguinálneho krúžku a tepna sa zachová.

Všetky tieto techniky sú podobné: vyžaduje sa 4 až 6 cm rez, prístup k žilám je cez retroperitoneálny prístup. Pomocou zväčšovacieho mikroskopu možno prístup klasifikovať ako mikroobjektív, ktorý poskytne vyššiu presnosť a menej invazívnosť.

záver

Operácia podľa Ivanisseviča je všeobecne uznávanou tradičnou technikou na odstránenie varikokély a patrí k klasickým otvoreným brušným zásahom s retroperitoneálnym prístupom. Je vhodný pre pacientov v akomkoľvek veku na rôznych úrovniach patológie.

Spodná línia je ligácia a následné potlačenie testikulárnych žíl na obnovenie prietoku krvi do zdravých ciev. Vzhľadom na to, že je táto technika jednoduchá, nevyžaduje špecializované chirurgické zariadenie, vyznačuje sa nízkymi nákladmi a je patogeneticky odôvodnená väčšinou odborníkov na celom svete.

Táto metóda odstraňovania kŕčových žíl je obzvlášť rozšírená v malých mestách, provinciách a chudobných krajinách.

Operácia Ivanisseviča má niekoľko významných nevýhod: dlhá rehabilitačná doba, vysoká pravdepodobnosť relapsov a pooperačných komplikácií, čím viac a viac sa tlačia do pozadia modernými vysoko presnými minimálne invazívnymi technikami. Ďalšie informácie sú k dispozícii na videu v tomto článku, ktorý jasne demonštruje techniku ​​tohto postupu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kalcinuje v cievach - príčinou rôznych porúch obehového systému

Významnou časťou všetkých patológií obehového systému sú metabolické ochorenia. Takže, v rozpore s metabolizmom cholesterolu aterosklerózy sa vyvíja, glukóza - diabetes.

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.

Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Krvácanie z ciev pažeráka

Krvácanie z ezofágu je vážny príznak. Preto je pri akejkoľvek intenzite a dokonca podozrení na to, že včasná diagnóza a liečba sú mimoriadne dôležité.Krvácanie z varixov pažeráka

Normy MCV v krvných testoch

Všeobecný krvný test určuje súbor parametrov krvi, pomocou ktorých lekár posúdi zdravie pacienta. Jedným z týchto dôležitých ukazovateľov je MCV v krvnom teste. Zvážte, čo je skryté pod týmto označením a prečo sa určuje táto charakteristika krvi.

Tlakové skoky - vysoké a nízke: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: z akého tlaku sa skočí a čo toto porušenie naznačuje. Aké poruchy v tele spôsobujú drastické tlakové straty, čo treba urobiť na normalizáciu zmenených indexov.