Ischemická mozgová príhoda je porušením mozgovej činnosti v dôsledku nedostatočného alebo nedostatočného dodávania krvi do určitej časti mozgu.

Vzniká na pozadí zablokovania zásobovacích ciev v samotnej hlave a napríklad v krčnej tepne.

Prečítajte si článok o príznakoch a dôsledkoch mozgovej ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Všeobecné informácie

Vzhľadom na všetky tieto faktory dochádza k čiastočnému narušeniu práce mozgu, ktorá ovplyvňuje fyziologickú aktivitu pacienta a jeho reč, jeho vizuálnu funkciu.

Dôsledky po ischemickej mozgovej príhode môžu vyvolať veľa a pre každého pacienta je tento zoznam čisto individuálny, v závislosti od klinického obrazu choroby, času, ktorý uplynul od napadnutia a miesta, ktoré najviac trpelo zhoršením zásobovania krvou.

Vlastnosti ochorenia na ľavej a pravej strane

Ak chcete pochopiť, čo sa stane s osobou po ischemickej mozgovej príhode, je potrebné vziať do úvahy, ako funguje jeho mozog. Funkcia je podmienená symetricky, len pravá strana je zodpovedná za ľavú stranu tela, ľavú stranu - pre pravú stranu.

Nemôže vykonávať svoju funkciu normálne, pretože chýba kyslík a mikroživiny. Zároveň je možné zabrániť práci hypofýzy, ktorá je zodpovedná za syntézu hormónov (zase sú zodpovední za reprodukčnú funkciu, trávenie a psychické zdravie).

Ako ukazuje prax, najčastejšie ischemická mŕtvica je sprevádzaná závratmi, krátkodobou stratou vedomia, poruchami reči a paralýzou (dočasnou). Okrem toho môžu lekári v tejto fáze určiť, ktorá polovica mozgu je poškodená.

Ak je paralýza viditeľná na ľavej strane tela, potom je pravá polovica mozgu "problematická" a naopak.

Aké symptómy sa vyskytujú len pri ľavom mŕtvom bode? Na pozadí je zrejmé:

 • ťažkosti pri budovaní logického reťazca;
 • neschopnosť budovať ťažké reči;
 • poškodenie obete sa zhoršuje a je ťažké pochopiť ľudí okolo seba;
 • nevyjadrené gestá s pravou rukou, zatiaľ čo ľavica funguje normálne.

Vyššie uvedené príznaky sú skvelé pre lekársku diagnostiku. Malo by sa pamätať len na to, že pravá strana mozgu je viac zodpovedná za emócie a intuíciu, ale ľavá strana je zodpovedná za logiku, reč a matematické schopnosti. V tomto prípade bude obeť mať problémy aj s najjednoduchšími úlohami, podľa typu riešenia príkladu pre pridanie z prvotriedneho programu.

Núdzová starostlivosť o poškodenie mozgu

Prvá pomoc pri ischemickej mozgovej príhode zahŕňa:

 • Pacient by mal mať horizontálnu polohu, bez ohľadu na to, či je teraz vedomý;
 • uvoľnite si krk z košeľu a iného ťažkého oblečenia;
 • uvoľnite ústnu dutinu (odstráňte zubnú protézu, cukrík, žuvačku);
 • naniesť na hlavu za studena;
 • ak je pacient v bezvedomí - jeho hlava by mala byť položená na jeho boku, pretože môže mať spontánne nutkanie na zvracanie.

Ďalšia hospitalizácia pacienta je povinná, pretože je potrebné odhaliť trombóznu cievu a normalizovať krvácanie.

Užitočné informácie o prvej pomoci v prípade choroby:

Možné komplikácie

Najčastejšími následkami po ischemickej mozgovej príhode sú paralýza, porucha reči, poškodenie vizuálnej funkcie (čiastočná alebo úplná strata zraku v jednom oku). Následne, ak bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť, pacient má príznaky mŕtvice, ale čiastočne zostáva narušená citlivosť (najmä jazyka), poruchy reči.

Obdobie rehabilitácie bude trvať pomerne dlho a nikto nebude schopný zaručiť úplné obnovenie práce mozgu. Bohužiaľ, ale ak sa dosiahne atrofia, potom ide o nezvratný proces.

Výsledkom je, že mozog nedostáva citlivé signály a dochádza k úplnej paralýze, ale kognitívne funkcie sú úplne zachované (reč, chuťové pohľady, kontrola prirodzených procesov vitálnej činnosti).

Podľa štatistík, ktoré zostavili samotní lekári, po ischemickej mozgovej príhode sa najčastejšie vyskytujú nasledovné neurálne nedostatky:

 • nedostatok koordinácie pohybov - v 75% všetkých prípadov;
 • zhoršenie vizuálnej funkcie, najmä podhodnotenie zorného poľa - v 65% prípadov;
 • poruchy reči - 55% prípadov;
 • dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním) - asi 25% prípadov;
 • Afázia (zníženie známého obratov reči) - 10%.

A s rozsiahlym poškodením mozgu je vysoká pravdepodobnosť pádu do kómy. A jeho trvanie závisí priamo od rozľahlosti zóny postihnutej mozgovou príhodou.

Priemerná dĺžka kómy po ischemickej mŕtvici je od niekoľkých hodín do 10 dní. Oveľa menej často - až niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, ale je to celkom možné.

Má vek pacienta vplyv na účinky ischemickej mozgovej mŕtvice a existuje rozdiel medzi komplikáciami u dieťaťa, starších ľudí a ľudí stredného veku?

Napríklad u detí je koordinácia pohybov najčastejšie len mierne narušená, ale aj to prechádza v priebehu času (podlieha lekárskym odporúčaniam). Rovnako sa pridávajú zrelé defekty reči a zhoršená vizuálna funkcia.

Čo sa týka úmrtnosti, s ischemickou mozgovou príhodou, to je až o 15% v nasledujúcich niekoľkých rokoch života po samotnom ataku. A ako ukazuje prax, úmrtnosť v mozgovej príhode až do 50 rokov je oveľa nižšia kvôli účinnosti regeneratívnych funkcií relatívne mladého organizmu.

Nebezpečenstvo počas rehabilitačného obdobia

Nebezpečenstvo mŕtvice je, že jeho účinky sa môžu pociťovať oveľa neskôr ako samotný útok. Podľa pokynov lekárov trvá takzvaná doba možného prejavu komplikácií v priemere 2 roky. Aké znaky môžu určiť zhoršenie pacienta?

Na tento účel sa odporúča vykonať krátku diagnózu. Môžete to urobiť doma bez prítomnosti lekára. Podstatou testu je vykonať niekoľko jednoduchých úloh:

 • natiahnite si ruky pred sebou, dlaňami zatvorte, zatvorte oči;
 • zdvihnite obe ruky nad hlavu;
 • vysloviť zložitú vetu;
 • povedzte časť akejkoľvek verše, ktorú pacient študoval ešte v škole.

To isté platí aj pre prípadné chyby reči. A takýto test by sa mal vykonať aspoň raz týždenne, aby sa monitoroval stav pacienta. Zhoršenie jeho zdravia sa môže skutočne vyskytnúť bez akýchkoľvek vonkajších prejavov.

A sám o tom ani nemusí vedieť. Zvyšok by mal venovať pozornosť akýmkoľvek zmenám v správaní alebo zvykoch osoby. Prudká zmena charakteru, pomalý pohyb, zabudnutie na slová - to všetko môže byť priamo alebo nepriamo spojené s ochorením, ktoré prežíva. Ak existuje podozrenie, mali by ste čo najskôr konzultovať so svojím lekárom.

liečba

Predpokladá sa, že celková doba liečby po mŕtvici trvá až 2 mesiace. Toto je takzvané "subakútne" obdobie. Ďalšia rehabilitácia začína trvať až 2 roky.

Po - obdobie "zostatkových účinkov", s ktorými bude s najväčšou pravdepodobnosťou pacient musieť žiť celý svoj život. Všetky druhy komplikácií sa vyskytujú menej často s nasledujúcimi faktormi:

 • obmedzený infarkt mozgu;
 • v uspokojivom stave kardiovaskulárneho systému;
 • v mladšom veku (podmienene - do 40-50 rokov).

Samotná rehabilitácia a liečba následkov zahŕňa:

 • pedagogika tried;
 • liečebná terapia (zameraná na normalizáciu tlaku a obnovenie vaskulárneho tónu);
 • ergoterapie;
 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • hirudotherapy;
 • akupunktúra;
 • rečová terapia;
 • poradenstvo psychológ a psychoterapeut.

Pozrite si video o rehabilitácii po mŕtvici:

Koľko ľudí žije po útoku, užitočné odporúčania

Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje očakávanú dĺžku života osoby, ktorá prežila mozgovú príhodu, je jej vek a stav kardiovaskulárneho systému. Bohužiaľ, nebude možné plne obnoviť funkčnosť mozgu, len čiastočne môžete znížiť chybnú oblasť.

Koľko ľudí žije po mozgovej príhode? Až do staroby, ak neodmietnete liečbu. Pri ťažkých komplikáciách (nešpecifikovaná paralýza) je priemerná dĺžka života 2 až 10 rokov. Predpoveď je podmienená, pretože podrobnejšie štúdie WHO neboli vykonané.

A je mimoriadne dôležité, aby pacient neustále sledoval ich zdravotný stav. Ročné komplexné vyšetrenia pre túto osobu by sa mali stať normou. Spolu s tým by ste sa mali vzdať zlých návykov a plne dodržiavať zdravý životný štýl.

Takže ischemická cievna mozgová príhoda je choroba mozgu. Najčastejšie ju predchádza hypertenzia, zlyhanie srdca a trombóza kŕmnych ciev. Dôsledky tohto môže byť najhoršie, je spojené s funkčnosťou mozgu.

Najčastejšie ide o paralýzu, ťažkosti pri zostavovaní ťažkých viet, poruchy reči. Jedinou možnosťou liečby je prísne dodržiavanie všetkých pokynov lekára.

Na záver ponúkame viac informácií o príčinách a dôsledkoch ochorenia:

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Ischemická mozgová mŕtvica - čo to je, príznaky, účinky, liečba a prognóza života

Ischemická cievna mozgová príhoda je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako blokáda (kŕče, krvné zrazeniny, embolizácia atď.) Mozgových ciev a vedie k porušeniu jeho plnej krvi. Plavidlá zostávajú nedotknuté.

Ide o závažnú patológiu, ktorej miera úmrtí dosahuje 20% všetkých prípadov, približne 50-60% po mŕtvici má vážne postihujúce následky a len niekoľko z nich dokáže prežiť mozgový infarkt bez zvyškových účinkov.

Čo je ischemická mozgová príhoda?

Ischemická mozgová príhoda je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, čo je dôsledok nedostatku krvného zásobenia, sprevádzaného nekrózou mozgu. Ďalším názvom pre ischemickú mozgovú príhodu - "mozgový infarkt", taktiež odráža podstatu patogenézy v mozgu.

Slovo ischémia znamená nedostatok prívodu krvi v špecifickej, lokalizovanej oblasti ľudského tkaniva alebo orgánu. Zdvih je definovaný ako nedostatočný krvný obeh v mozgu. Ak sa v jednej z ciev vyskytne prasknutie cievy alebo ischémia, mozgové bunky umierajú.

Zničenie tkanív sa postupne objavuje vo vlnách a proces sa nezastaví ani po obnovení normálneho prietoku krvi. Preto je veľmi dôležité poskytnúť obeti lekársku pomoc včas a rehabilitovať pacienta. Jedným z aspektov terapie je zabrániť vzniku komplikácií po cerebrálnom ischemickom infarkte.

Vlastnosti vývoja v rôznych vekových kategóriách:

 • Pomalý vývoj ochorenia je typický pre starších ľudí s ťažkou sklerózou. Majú príznaky, ktoré sa objavia, a potom zmiznú do týždňa. Prerušenie cerebrálneho krvného obehu sa môže objaviť náhle alebo má krátke obdobie prekurzorov.
 • Náhly vývoj je charakteristický pre mladých ľudí kvôli cievnej embólii. Symptómy sa objavujú na pozadí fyzickej námahy, silného kašľa pri operáciách na pľúcach počas dekompresných operácií pod vodou.

klasifikácia

Mozgové artérie sú rozdelené do dvoch cievnych bazénov: vertebrobasilar a karotid. Údery vertebrobasilárneho povodia zahŕňajú lézie v zadných cerebrálnych a bazilárnych artériách. Keď je prietok krvi narušený v systéme prednej alebo strednej mozgovej tepny, hovorí o mŕtvici karotidového bazénu.

Na strane lézie môže byť ischemická porážka ľavá alebo pravostranná.

Existuje klasifikácia podľa lézie:

 • Prechodný ischemický záchvat (TIA). Malá oblasť mozgu je ovplyvnená. Príznaky zmiznú do 24 hodín.
 • Malé obnovenie funkcií sa uskutoční do 21 dní.
 • Ischemická mozgová príhoda je progresívna - charakterizuje ju postupný vývoj súčasných ohniskových a mozgových príznakov, ku ktorým môže dôjsť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Obnovenie funkcií po tom, ako k tomu dôjde v neúplnom objeme - pacient spravidla má niektoré neurologické príznaky minimálneho prejavu;
 • Celková (t.j. dokončená) ischemická mŕtvica implikuje mozgový infarkt s skutočným neúplným alebo stabilne regresujúcim deficitom.

Klasifikácia ischemickej cievnej mozgovej príhody má nasledujúce typy patológie:

 1. Aterotrombotiká sa zvyčajne vyskytujú počas nočného spánku. Môže sa vyvinúť pomaly a ovplyvňuje veľké a stredné cievy tým, že blokuje pohyb krvi s cholesterolovými plakmi.
 2. Kardioembolická forma. Začína to náhle. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti prívodu krvi do strednej tepny mozgu. Veľkosť lézie môže byť stredná alebo veľká.
 3. Lacunárna forma ischemickej cievnej mozgovej príhody. Malé perforované tepny sú ovplyvnené. Zdvih mozgu nie je okamžite vyvinutý. Rozmery lézií nepresahujú 15 mm.
 4. Ischemický typ spôsobený vzácnymi poruchami je ťažšie diagnostikovať. Príčinou mozgového infarktu môže byť zvýšené zrážanie krvi, patologické zmeny v stenách krvných ciev atď.
 5. Ischemické poškodenie mozgu nemusí mať príčiny. Táto podmienka sa vyznačuje buď prítomnosťou niekoľkých dôvodov vývoja ischemického poškodenia mozgu alebo nedostatočnou príležitosťou na určenie príčiny patológie.

Existuje tiež niekoľko období ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • najakútnejším obdobím sú prvé 3 dni. Z týchto prvých troch hodín sa podala definícia "terapeutického okienka", keď existuje možnosť použitia trombolytických liekov na systémové podávanie. V prípade regresie symptómov sa počas prvého dňa diagnostikuje prechodný ischemický záchvat;
 • akútne obdobie - až 4 týždne;
 • skoršie obdobie zotavenia - až šesť mesiacov;
 • oneskorené obdobie zotavenia - do 2 rokov;
 • doba zostatkových účinkov - po 2 rokoch.

dôvody

Východiskovým faktorom vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody je zastavenie prietoku krvi do určitej oblasti mozgu v dôsledku zhoršených prítokových artérií alebo zmien hemodynamiky, čo je jej zásadný rozdiel od hemoragickej cievnej mozgovej príhody pri pretrhnutí cievy a krvácaniu.

Tieto zdravotné štatistiky sú alarmujúce: tretina pacientov zomiera na ischemickú mozgovú príhodu v akútnom období, 40% objaví rozsiahly mozgový infarkt, 8 z desiatich ľudí zostáva hlboko postihnutých.

Problémom môže byť aj:

 • Srdcové chyby a krvné cievy;
 • Aneuryzma aorty;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Pokročilý vek;
 • Hormonálna antikoncepcia;
 • Jednostranné bolesti hlavy (migréna);
 • Zlé návyky;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená viskozita krvi;
 • Použitie trans-tukov.

Ak sa súčasne skombinuje niekoľko faktorov, je to vážny dôvod, prečo sa obávať svojho zdravia, byť mimoriadne pozorný a poznať najmenšie príznaky patológie.

U žien do 30 rokov a po 80 rokoch je riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody významne vyššie ako u mužov rovnakého veku a od 30 do 80 rokov majú muži viac príčin vzniku mŕtvice. Toto tvrdenie sa týka rôznych vekových skupín, rodových skupín, ktoré nemajú chronické ochorenia v minulosti, bolo preukázané, že ovplyvňujú krvný obeh mozgu. Viacerí vedci preukázali vysokú rodinnú predispozíciu na infarkty mozgu.

Symptómy ischemickej mozgovej mŕtvice

Známky akútneho porušenia cerebrálneho obehu sú dôvodom pre to, aby osoba vyhľadala lekársku pomoc.

Určte príbuzných pacienta podľa jeho vzhľadu, správania, reakcie na podráždenie:

 • poruchy vedomia (od miernej retardácie až po kómu);
 • zníženie / strata citlivosti častí tela na bolesť;
 • zníženie / stratu motora, funkcie hlasu;
 • bolesť hlavy, vracanie.

Cholesterolový plak a trombus blokujú artériu pri ischemickej mŕtvici

Všeobecné mozgové symptómy ischemickej mozgovej príhody, ktoré môžu byť prezentované nasledovne, pomôžu podozriviť sa z akútnej vaskulárnej patológie a budú samozrejme závisieť od postihnutej oblasti a závažnosti ochorenia:

 • Často dochádza k strate vedomia, niekedy s krátkodobými kŕčmi;
 • Bolesť hlavy, bolesť v očiach a najmä pri pohybe očných lôpt;
 • Ohromený a dezorientovaný priestor;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

Pri rozsiahlej ischemickej mozgovej príhode na pravej hemisfére mozgu sa pozoruje nasledujúci obraz:

 • čiastočné poškodenie pamäte. V tejto reči, ktorú spravuje ľavá hemisféra, môže byť normálna. Z tohto dôvodu môže byť diagnostika problému veľmi ťažké;
 • necitlivosť a paralýza tela sa dotýka výlučne ľavej strany;
 • tvárové svaly tváre budú paralyzované a na ľavej strane by nemali citlivosť;
 • duševný stav pacienta bude sprevádzaný letargiou a depresiou.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre ľavostranný zdvih:

 • paralýza pravej strany tela rôznej závažnosti;
 • porušenie citlivosti na pravej strane tela;
 • poškodenie zraku, sluch, vôňu, až do úplnej straty schopnosti vnímať zodpovedajúce podnety. Pri ťažkých léziách môže porucha zablokovať obe strany;
 • nerovnováha a rovnováha pohybu;
 • poruchy reči.

V závislosti od stupňa porušenia cerebrálneho krvného obehu sú možné nasledujúce možnosti pre manifestáciu cievnej mozgovej príhody:

 • akútny nástup: rýchly výskyt neurologických symptómov a nedostatku, pacient môže jasne indikovať čas nástupu ochorenia. Takýto priebeh je charakteristický pre embolický variant mŕtvice (prítomnosť pacienta s fibriláciou predsiení);
 • zvlnený princíp: príznaky lézie blikajú, postupne sa zvyšujú v čase;
 • nádorový nástup: ischémia sa dlhodobo zvyšuje, čo ovplyvňuje veľké cievy mozgu, čo v konečnom dôsledku vedie k vyvinutému mŕtvolu s veľkým zameraním poškodenia mozgového tkaniva.

Znepokojujúce príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • náhlá necitlivosť končatín alebo akejkoľvek inej časti tela;
 • strata kontroly nad jeho telom - človek nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, kde je;
 • poruchy reči (nekoherentné slová, obeť nechápe reč, ktorá mu bola adresovaná);
 • rozmazané videnie, dvojité videnie, strata zraku;
 • skrútená tvár, klesanie rohov v ústach, ak sa žiada, aby sa obeť usmievala - zlyhá;
 • paralýza akejkoľvek končatiny - nie je možné zdvihnúť ani presunúť jednu ruku alebo nohu;
 • keď jazyk vyčnieva z úst, odchyľuje sa od stredu k boku;
 • mozgové poruchy - strata vedomia, kŕče, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy.

Pre pacientov je prognóza ochorenia veľmi dôležitá, pretože následky mŕtvice nevyhnutne ovplyvňujú životnú úroveň a výkonnosť človeka. Vo väčšine prípadov majú pacienti pretrvávajúce neurologické poruchy, ako sú vestibulárne poruchy, zmeny v reči a paralýza.

Dôsledky pre chelvovec

Dôsledky ischemickej mŕtvice sú priamo závislé od veľkosti postihnutej oblasti mozgu a včasnosti starostlivosti. Ak je pomoc poskytovaná včas a predpísaná primeraná liečba, je možné obnoviť funkciu alebo aspoň čiastočne. Niekedy sa napriek predpísanej liečbe príznaky zvyšujú, čo môže viesť k vážnym následkom.

Rozlišujeme nasledujúce typy komplikácií:

 • infekčné komplikácie (vyskytujú sa v dôsledku dlhšieho pobytu v polohe lebky v komplexe pridaním infekcie, čo vedie k infekciám močového systému, zápalu pľúc, spánkom atď.);
 • hlboká žilová trombóza dolnej končatiny;
 • pľúcny tromboembolizmus;
 • opuch mozgu;
 • kognitívne poruchy;
 • porušenie defekácie, močenie;
 • epilepsia (vyvíja sa približne v 20% prípadov);
 • porucha motora (jednostranná, bilaterálna), silná slabosť a ochrnutie;
 • duševné poruchy (zmena nálady, podráždenosť, depresia atď.);
 • syndróm bolesti.

Dôsledky s rôznym poškodením mozgu: pravá a ľavá strana

Ľavá a pravá hemisféra ľudského mozgu

Dôsledky ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane mozgu. Okrem obvyklých porúch mozgovej príhody, asymetrie tváre, hypertonu na ľavej strane (zvrátený kútik pery), splošteného nasolabiálneho záhybu vpravo, paralýzy a parézy ľavej časti tela, existujú aj ďalšie znaky.

 • Strata pamäti pri nedávnych udalostiach, so zachovanými spomienkami na vzdialenú minulosť (napríklad z detstva).
 • Znepokojená koncentrácia pozornosti.
 • Zníženie reči.

Dôsledky ischemickej mozgovej príhody ľavej strany:

 • Vyjadrené mentálne abnormality - pacient nie je orientovaný v čase a priestore, nerozpozná milované osoby, funkcia je postavená ako zdravá osoba.

Najčastejšie príčiny smrti ischemickej cievnej mozgovej príhody počas prvého týždňa sú:

 • cerebrálny edém a dislokácia centra nekrózy mozgového kmeňa s poškodením dýchacích a kardiovaskulárnych centier, rozvoj kómy;
 • hemoragická transformácia mozgového infarktu s tvorbou sekundárneho krvácania;
 • sekundárna ischémia mozgového kmeňa s tvorbou infekčných ohniskov.

diagnostika

Včasná a presná diagnóza tejto choroby nám umožňuje poskytnúť náležitú pomoc v najakútnejšom období, začať primeranú liečbu a predchádzať závažným komplikáciám vrátane smrti.

Základné diagnostické metódy:

 1. Pri zhromažďovaní anamnézy je potrebné rozhodnúť o nástupe porúch cerebrálnej cirkulácie, určiť postupnosť a rýchlosť progresie týchto alebo iných symptómov. Náhly nástup neurologických príznakov je typický pre ischemickú mozgovú príhodu.
 2. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť možným rizikovým faktorom pri ischemickej mozgovej príhode (diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia, atriálna fibrilácia, ateroskleróza, hypercholesterolémia atď.),
 3. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 4. Meranie krvného tlaku. EKG. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku.
 5. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

liečba

Ak je podozrenie na ischemickú cievnu mozgovú príhodu, pacient by mal byť hospitalizovaný v špecializovaných jednotkách. V prípade, že trvanie ochorenia je kratšie ako 6 hodín - na jednotke intenzívnej starostlivosti v tých istých oddeleniach. Doprava by sa mala vykonávať len vtedy, keď je hlavica pacienta zvýšená na 30 stupňov.

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere metódy liečby je diferenciácia ischemickej a hemoragickej mŕtvice.

CT scan alebo MRI môže najlepšie pomôcť, iba tieto výskumné metódy poskytujú presné údaje o type mŕtvice. Pri absencii v nemocnici doktor vyhodnotí množstvo klinických syndrómov, vývoj ochorenia a množstvo ďalších diagnostických metód, napríklad lumbálnej punkcie, sa môže použiť na stanovenie presnej diagnózy.

Ak má pacient šťastie a lekár dokáže diagnostikovať mŕtvicu v prvých 60 minútach vývoja symptómov, potom bude predpísaná trombolytická liečba na rozpustenie krvnej zrazeniny, ktorá spôsobila cievnu mozgovú príhodu a obnovenie normálneho prietoku krvi v postihnutej cieve.

V tomto prípade budú účinky ischemickej cievnej mozgovej príhody pre pacienta minimálne a začne sa rýchlo zotavovať, jeho telesné funkcie sa začnú vrátiť do normálu.

Základná liečba zahŕňa činnosti, ktoré zabezpečujú udržanie vitálnych funkcií a prevenciu somatických ochorení, a to:

 1. Normalizácia vonkajšej respiračnej funkcie;
 2. Udržiavanie kardiovaskulárneho systému s korekciou krvného tlaku;
 3. Regulácia homeostázy (bilancia voda-sol, acidobázická rovnováha, hladina glukózy);
 4. Udržiavanie telesnej teploty pacienta, ktorá by nemala prekročiť 37,5 stupňov;
 5. Zníženie opuchov mozgu;
 6. Symptomatická liečba v závislosti od klinických prejavov;
 7. Prevencia pneumónie, uroinfekcie, vredy, trombóza dolných končatín a pľúcna embólia (pľúcna embólia), zlomeniny končatín a peptické vredy žalúdka a čriev.

V priebehu 3-6 hodín od začiatku cievnej mozgovej príhody je možná lekárska trombolýza. S úspešným vylúčením krvnej zrazeniny je možné obnoviť fungovanie životaschopných buniek nachádzajúcich sa v zóne tzv. Štýlu mŕtvice. Najbežnejšie trombolytické liečivo je Aktilize.

Riedenie trombu vyvolané liekmi má veľa kontraindikácií a je spojené s rizikom krvácania vrátane krvácania z mozgu a vývoja hemoragickej mozgovej príhody.

Hlavné lieky na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

 • Antikoagulanciá - heparín, fragmín, nadroparín.
 • Riedidlá krvi - aspirín, kardiomagnyl.
 • Vasoaktívne lieky - pentoxifylín, vinpocetín, trental, sermion.
 • Antidoštičkové látky - Plavix, tiklid.
 • Angioprotektory - etamzilát, predajc.
 • Neurotrofia - piracetam, cerebrolyzín, nootropín, glycín.
 • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane sa nelíši od liečby ľavej strany, ale v terapii by mal existovať individuálny prístup a rôzne kombinácie liekov, ktoré predpisuje len lekár.

rehabilitácia

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode zahŕňa súbor opatrení zameraných na návrat pacienta do bežného života. Na tento účel platí:

 • špeciálne prípravky
 • pacienti sú predpísaní strava jedlo,
 • Cvičenie,
 • masáže,
 • liečba bahnom
 • rôzne fyzioterapia.

Speechoví terapeuti a neurologickí odborníci, ktorí pomáhajú obnoviť funkciu reči pacienta pracujú s ľuďmi, ktorí mali ischemický záchvat.

Doba trvania, ako aj typy opatrení na obnovu, určuje lekár.

Prognóza života po ischemickej mŕtvici

Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi prognózu sú vek pacienta, poloha lézie, príčiny trombózy, forma patológie a počiatočná závažnosť poruchy. Výsledok situácie bude ovplyvnený včasnosťou lekárskej starostlivosti v nemocnici, primeranosťou predpisov, prítomnosťou chronických ochorení, duševnými poruchami, doplnením komplikácií neurologického typu, oneskorenou rehabilitáciou a recidivujúcou mozgovou príhodou.

Prognóza týkajúca sa stupňa obnovy poškodených funkcií sa zhoršuje:

 • s rozsiahlymi kmeňovými a hemisferickými infarktmi s pretrvávajúcou parézou a paralýzou, zhoršenou koordináciou pohybu, prehĺtaním a rečou;
 • v ťažkom stave všeobecnej hemodynamiky pri kardiovaskulárnych ochoreniach v štádiu dekompenzácie;
 • s obmedzenými možnosťami kolaterálneho obehu v dôsledku porážky oboch cievnych bazénov.

Prognóza obnovy sa zlepšuje:

 • s obmedzeným infarktom mozgu;
 • u mladých pacientov;
 • v uspokojivom stave srdca a krvných ciev;
 • s porážkou jednej extrakraniálnej nádoby.

Charakteristické predpovede pre ischemickú mŕtvicu

 1. Priaznivý výhľad. Po porážke stratí niektoré funkcie. Ale vďaka dobre definovanej rehabilitácii a včasnosti primárnej starostlivosti sa stratené funkcie postupne obnovujú.
 2. Priemer. Nie úplne priaznivá predpoveď môže byť spojená s ďalšími sprievodnými ochoreniami (diabetes, gastrointestinálna dysfunkcia, pneumónia). Preto je možné pozorovať, potom zlepšiť, potom zhoršiť stav človeka.
 3. Nepriaznivá prognóza života. Poškodenie mozgu sa vyskytuje vo veľkej oblasti. Nevylučuje možnosť recidívy, ktorá končí smrťou.

Nemalo by sa zabúdať, že prognóza rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody v pravej hemisfére mozgu môže byť v každom jednotlivom prípade odlišná. Je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov: rozsah rozsahu poškodenia tkaniva, prítomnosť alebo neprítomnosť iných ochorení a celková odolnosť tela voči chorobám.

Úmrtnosť z ischemickej mŕtvice je 1,23 prípadov na 1000 ľudí ročne. Približne 25% pacientov zomrie v prvom mesiaci. Treba poznamenať, že čím výraznejší je neurologický deficit v prvom mesiaci choroby, tým menšia je šanca na obnovu kvality života. V priebehu 5 rokov sa pozoruje relaps z ischemickej mozgovej príhody u tretiny pacientov.

Následky ischemickej mozgovej príhody

Ischemická mozgová príhoda (mozgový infarkt) je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, v dôsledku ktorej dochádza k čiastočnej smrti mozgových buniek. V modernom svete má mozgová príhoda vedúcu pozíciu medzi chorobami vedúcimi k smrti.

Štatistiky sú sklamaním, pretože vo svete každý rok zomiera približne 6 miliónov ľudí. V prvom mesiaci po ochorení zomrie asi 30% ľudí a približne o 50% zomrie v priebehu jedného roka. Ľudia, ktorým sa podarilo prežiť, sa často stávajú zdravotne postihnutými a strácajú svoju schopnosť pracovať.

Ischemická mozgová príhoda je oveľa bežnejšia než hemoragická a predstavuje 80% prípadov. Najčastejšie mozgový infarkt postihuje ľudí v starobe, ale v poslednej dobe sa táto choroba stala veľmi mladou a stále viac a viac, existujú prípady diagnostiky ochorenia u mladých ľudí. Existuje pravdepodobnosť úplného zotavenia po miernych formách ochorenia, ale častejšie sa prejavujú účinky ischemickej mozgovej príhody počas celého života.

Príčiny ochorenia

Vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody

Umieranie mozgových buniek sa vyskytuje v dôsledku zablokovania cievy zodpovednej za dodanie krvi do špecifickej oblasti mozgu, embólia alebo trombu. Anamnéza patologických stavov, ako je arteriálna hypertenzia a TIA (prechodný ischemický záchvat) zdvojnásobuje riziko mŕtvice.

Problémom môže byť aj:

 • Srdcové chyby a krvné cievy;
 • Aneuryzma aorty;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Pokročilý vek;
 • Hormonálna antikoncepcia;
 • Jednostranné bolesti hlavy (migréna);
 • Zlé návyky;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená viskozita krvi;
 • Použitie trans-tukov.

Ak sa súčasne skombinuje niekoľko faktorov, je to vážny dôvod, prečo sa obávať svojho zdravia, byť mimoriadne pozorný a poznať najmenšie príznaky patológie.

Prvá pomoc

Ischemická mozgová príhoda - prvá pomoc

Pre prvú pomoc je potrebné poznať prvé symptómy prejavu ochorenia, pretože nielen zdravie, ale aj ľudský život závisí od správnych účinkov prvýkrát po mŕtvici. Ak sa človek stane chorým, potom môže byť podozrenie na mozgovú príhodu z týchto dôvodov:

  Asymetria tváre;
  Poškodenie reči;
  Požiadajte osobu, aby zdvihol obe ruky, to nemôže urobiť.
 • Pacient položiť, zabezpečiť mier;
 • Zabezpečte čerstvý vzduch;
 • Monitorovanie respiračného stavu;
 • Zabrániť tomu, aby sa jazyk vytratil;
 • Postupujte podľa tlaku;
 • Nedovoľte, aby pacient stratil vedomie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

Dôsledky ischemickej mŕtvice sú priamo závislé od veľkosti postihnutej oblasti mozgu a včasnosti starostlivosti. Ak je pomoc poskytovaná včas a predpísaná primeraná liečba, je možné obnoviť funkciu alebo aspoň čiastočne. Niekedy sa napriek predpísanej liečbe príznaky zvyšujú, čo môže viesť k vážnym následkom.

bolesti hlavy

Bolesti hlavy - najčastejší dôsledok ischemickej mozgovej príhody, ktoré sprevádzajú pacienta počas jeho života.

Poruchy reči

Poruchy reči sú bežným dôsledkom ischemickej mozgovej príhody. Môžete zistiť osobu, ktorá utrpela túto chorobu tým, že s ním rozprávala. Keď je ovplyvnená ľavá strana mozgu, porucha reči je typickým príznakom ochorenia.

Poruchy reči sa môžu prejavovať ako:

 • Motorická afázia - charakterizovaná skutočnosťou, že pacient jasne rozumie a vníma reči, ale nie je schopný odpovedať. Títo pacienti sa ťažko čítajú a píšu.
 • Senzorická afázia - človek nevníma slová, o ktorých sa hovorí, a jeho reč sa podobá na nekoherentné, nečitateľné frázy. Senzorická afázia výrazne ovplyvňuje emocionálny stav pacienta.
 • Amnestická afázia - prejav pacienta je voľný, ale pre neho je ťažké nazývať objekty.
 • Čím väčšia je oblasť porážky, tým horšie bude reč obnovená. Najaktívnejší jazyk sa obnoví v prvom roku po ochorení, potom sa proces obnovy spomalí. Pacient by sa mal zapojiť do špeciálnych cvičení s rečovým terapeutom. Niektoré chyby stále existujú, ale osoba sa im rýchlo prispôsobí.

Kognitívne poruchy

Kognitívne poruchy - strata pamäti, mentálne postihnutie a iné funkcie. Poruchy sa vyskytujú, keď je postihnutý časový lalok.

V závislosti od závažnosti kurzu sú kognitívne poruchy rozdelené na:

 • Subjektívne - tento typ je charakterizovaný týmito príznakmi: zhoršením pozornosti a pamäti. Pacienti necítia žiadne nepohodlie s výskytom subjektívnych symptómov.
 • Pľúca - sa objavujú ako odchýlka od vekovej normy. Kognitívne postihnutie má malý vplyv na kvalitu života.
 • Mierne - ovplyvňujú kvalitu života. Človek sa stretáva s ťažkosťami v každodennom živote. Pri vykonávaní jednoduchých úloh trvá veľa času.
 • Ťažké poruchy - človek sa stáva úplne závislým od ostatných. Poruchy ako demencia, hystéria a iné sa vyvíjajú.

Tento dôsledok ischemickej cievnej mozgovej príhody sa vyvíja v 30 až 60% prípadov. Štatistiky ukazujú, že porucha v 30% prípadov mierneho alebo mierneho, 10% je závažným porušením.

Nedostatok koordinácie

Vyskytujú sa v lokalizácii lézie v časovom laloku, pretože existujú centrá zodpovedné za koordináciu pohybov. V závislosti od závažnosti môže dôjsť k trepaniu pri chôdzi po dlhú dobu. Na obnovenie koordinácie sa predpisuje liek, ktorého cieľom je obnovenie krvného obehu v mozgu a fyzickej terapie. Vysoká účinnosť má terapeutickú masáž.

paralýza

Paralýza - strata alebo poškodenie motorickej funkcie, ktorá postihuje konkrétnu oblasť tela. Silný následok mŕtvice. Keď je ovplyvnená ľavá strana mozgu, dochádza k paralýze pravého polovice tela, pri poškodení pravého pologulu sa pozoruje paralýza ľavej strany tela. Ak je ľavá strana tela ochrnutá, dochádza k narušeniu reči a sluchu, zhoršenie videnia v ľavom oku a zhoršenie kapacity motora ľavej ruky a nohy.

Keď je ovplyvnená ľavá strana mozgu, pravé telo je paralyzované. Znaky budú rovnaké, ako keby bola ľavá strana ovplyvnená iba vpravo.

inkontinencia

Katastrofický následok ischemickej mozgovej príhody pre chorého človeka. Predná časť mozgu je zodpovedná za reguláciu močenia a keď je poškodená, vzniká problém, ako je napríklad inkontinencia. Je pravdepodobné, že tento dôsledok mŕtvice prejde po niekoľkých mesiacoch.

Cerebrálny edém

Jedným z najhorších dôsledkov ischemickej cievnej mozgovej príhody. Akumulácia tekutín sa vyskytuje v tkanivách a objavujú sa vážne bolesti hlavy. Zvyčajne dochádza k opuchu okamžite po útoku a rýchlo sa vyvíja. Symptómy komplikácií sú vracanie, strata zraku, zhoršené vedomie, kŕče, bolesti hlavy, strata pamäti. Komplikácia vo forme opuchu sa môže vyvinúť do závažnejších následkov, ako je napríklad kóma.

Strata alebo zhoršenie zraku

Vyskytuje sa ako komplikácia po porážke okcipitálneho laloku. Zvyčajne dochádza k strate vizuálnych polí. Porážka pravého hemisféra vedie k strate vizuálnych polí vľavo a naopak. Časté prípady parézy očných svalov.

epilepsie

Je to bežnejšie medzi staršími. Vyzerá to vo forme útokov rôznej intenzity. Záchvaty pred začiatkom - pocit úzkosti, bolesti hlavy. Počas záchvatu, ak je to možné, musíte chrániť osobu pred zbytočným zranením, obrátiť jeho hlavu na stranu, aby sa zabránilo prilepeniu jazyka.

Poruchy prehĺtania

Bežný jav po infarkte mozgu, väčšina ľudí prehltnutia sa obnoví do jedného mesiaca. Existuje však percento tých ľudí, ktorí majú zostatkové účinky po dlhú dobu. Táto patológia prináša nielen nepohodlie, ale môže viesť aj k závažnejším následkom, ako je zápal pľúc.

pneumónia

Pneumónia sa vyskytuje v takmer 35% prípadov. Riziková skupina pre pneumóniu zahŕňa starších ľudí, pacientov trpiacich chronickými ochoreniami, obezitou a ďalšími. Príznaky skorého prejavu zápalu pľúc: mierna horúčka, porucha funkcie dýchania. Hlavný symptóm zápalu pľúc, ako napríklad kašeľ sa nemusí prejaviť vôbec, je spojený s inhibíciou reflexu kašľa. Ak je neskoro diagnostikovaná pneumónia v počiatočných štádiách, príznaky sa zhoršujú.

Opakovaná zdvih

Opakovaný zdvih je typickým dôsledkom zdvihu. Výskyt recidivujúceho záchvatu je najpravdepodobnejšie počas prvých piatich rokov od predchádzajúceho cerebrálneho infarktu. Dokonca aj vtedy, keď prvý útok nevykazoval žiadne dôsledky, potom po druhej mŕtvici pravdepodobnosť ich výskytu je takmer 100%.

preležaniny

Tlakové vredy - pacient dlhý čas v jednej polohe vedie k komplikáciám, ako sú napríklad vredy v dôsledku tlaku. Aby sa zabránilo tomuto nepríjemnému javu, starostlivosť o chorého by mala byť dôkladná.

trombóza

Pri paralýze a dlhšom pobyte v jednej polohe sa rýchlosť pohybu krvi spomaľuje a začína sa zahusťovať, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín. Najväčšia pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v končatinách. Je potrebné vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabránilo trombóze, pretože to môže viesť k vážnejším následkom.

Strata sluchu

Poškodenie časového laloku mozgu môže viesť k strate sluchu.

Depresia po mŕtvici

Depresia po mŕtvici

Depresia mŕtvice je duševná porucha charakterizovaná dlhodobým poklesom nálady. Známky depresie - to je smútok, nedostatok túžby po živote, negatívne hodnotenie samého seba a ľudí okolo neho, letargia. U pacientov, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, výskyt depresie dosahuje 30%. Najpravdepodobnejší výskyt depresie v prípade závažného ochorenia. Vedci zistili taký zaujímavý fakt o depresii po mozgovej príhode, u ženského pohlavia je výskyt tejto poruchy pravdepodobnejší s léziami ľavej hemisféry a u mužov správnou. Pacient je agresívny, dráždivý, rýchlo temperovaný. Ak sa chcete sústrediť na niečo, vaša pozornosť sa pre neho stane nemožnou úlohou. Existuje porucha spánku, strata hmotnosti, myšlienky na samovraždu.

Liečba liečiv by sa mala vykonávať okamžite, nielen chrániť pred nežiadúcimi komplikáciami, ale aj zachrániť život človeka.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Úplná kontrola ochorenia a Budd-Chiariho syndróm

Z tohto článku sa dozviete, akú patológiu nazývame Budd-Chiariov syndróm, aké nebezpečné je, ako sa syndróm líši od choroby Budd-Chiari. Príčiny a liečba.

Neutrofily v krvi

Neutrofily (NE) sú skupiny krviniek, ktoré sú typom bielych krviniek. V celkovej hmotnosti buniek leukocytov tvoria neutrofily najväčšie percento. Okrem tohto názvu môžete počuť termín, ako sú napríklad neutrofilné leukocyty.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Scintigrafia myokardu

Jednou z najviac informatívnych metód na štúdium srdca je scintigrafia (jadrové skenovanie). Pri používanom lieku obsahujú rádioaktívne izotopy (rádionuklidy). Liečivo sa injektuje do tela pacienta intravenózne a cirkuluje sa s krvným riečnym krvným obehom a postupne sa absorbuje srdcovým svalstvom.

Prečo sa modriny objavujú sami a bez akéhokoľvek dôvodu

obsah

U zdravého človeka sa tvoria hematómy po dostatočne silných mechanických účinkoch, ako sú rany, modriny alebo stláčanie, a prečo sa objavujú modriny bez dôvodu?

Aneuryzma mozgových ciev: príznaky, príčiny, diagnóza, liečba a prognóza

Desať minút pred koncom predstavenia, počas finálneho monologu Figaro, Andrej Mironov odišiel, oprel svoju ruku na altánok a začal klesať...