Z tohto článku sa dozviete: čo je stenting koronárnych artérií, pre aké choroby sa vykonáva. Typy stentov, príprava na stentovanie a jeho implementácia. Pooperačné obdobie.

Arteriálna stentácia je postup na implantáciu stentov do ich lúmenu s cieľom obnoviť tok krvi cez zúžené alebo zablokované cievy.

Koronárny stent je zdravotnícka pomôcka, štruktúra pripomínajúca dutú trubicu malého priemeru, ktorej steny pozostávajú z kovového alebo plastového pletiva. Stent sa vloží do tepny v zloženom stave, pod kontrolou röntgenového žiarenia sa umiestni na miesto zúžení cievy. Potom sa lekári nafúknú balónom. Stent, ktorý praskne pod tlakom, rozširuje postihnutú cievu a obnovuje tok krvi cez ňu.

Proces inštalácie stentu v koronárnej artérii. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Stentovanie koronárnych artérií (tiež nazývané koronárne artérie) sa vykonáva dosť často, používa sa na liečbu koronárnych ochorení srdca spôsobených zúžením lumenu ciev s aterosklerotickým plakom. Tento postup - spolu s koronárnou angiografiou a angioplastikou - je súčasťou perkutánnych koronárnych zákrokov.

Kardiochirurgia alebo intervenční kardiológovia vykonávajú stentáciu srdcových ciev.

Indikácie pre stentovanie

Stentovanie tepien sa vykonáva tak, aby sa rozšíril ich lúmen, ktorý môže byť zablokovaný alebo zúžený aterosklerotickými plakmi. Tieto plaky sú tvorené tukom a cholesterolom, ktoré sa hromadia vo vnútri cievnej steny.

Zúženie artérie v dôsledku aterosklerotického plaku

Stentovanie sa môže použiť na liečbu:

 • Blokovanie koronárnych artérií počas alebo po infarkte myokardu.
 • Blokáda alebo zúženie jednej alebo viacerých koronárnych artérií, ktoré môžu viesť k narušeniu fungovania srdca (zlyhanie srdca).
 • Vasokonstrikcia srdca, ktorá môže obmedziť prietok krvi a spôsobiť ťažkú ​​angínu (bolesť na hrudníku), ktorá nie je eliminovaná používaním liekov.

Treba mať na pamäti, že stentovanie u pacientov so stabilnou ischemickou chorobou srdca (námahená angína) nemôže zlepšiť prognózu, hoci môže zmierniť klinický obraz a zvýšiť kvalitu života. Nie je to stenting, ktorý je vhodnejší pre niektorých pacientov, ale chirurgia bypassu koronárnej artérie je operácia s otvoreným srdcom, pri ktorej srdcová chirurgia vytvárajú riešenie, ktoré umožňuje krvnému obehu obísť miesto vazokonstrikcie.

kontraindikácie

Neexistuje absolútna kontraindikácia na stentovanie na liečbu infarktu myokardu.

V plánovaných situáciách by mali lekári zvážiť všetky výhody a nevýhody stentingu v porovnaní s optimálnou liečbou liekom alebo by-passom. Mnoho komorbidných ochorení môže zvýšiť riziko komplikácií, a preto je pre týchto pacientov vhodnejšia liečba.

Keďže prevencia trombózy po stentovaní je rozhodujúca pre užívanie protidoštičkových liekov, pri rozhodovaní o stentovaní by lekári mali tiež zvážiť odpovede na nasledujúce otázky:

 1. Existuje šanca, že v blízkej budúcnosti bude pacient potrebovať operáciu? Treba mať na pamäti, že pri užívaní protidoštičkových liekov zvyšuje riziko krvácania a ak sú zrušené - riziko trombózy stentu.
 2. Bude pacient schopný dodržiavať odporúčania pre terapiu proti krvným doštičkám (a ak má na to dostatok peňazí).
 3. Existujú nejaké kontraindikácie pre užívanie protidoštičkových liekov?

Druhy stentov

Prvé srdcové stentovanie sa uskutočnilo vo Francúzsku v roku 1986. Odvtedy boli vytvorené rôzne stenty, ktoré sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Sterilné kovové stenty (BMS - Bare-Metal Stents) sú výrobky prvej generácie, s použitím ktorých existuje pomerne vysoké riziko znovuzískania ciev. Asi štvrtina koronárnych artérií, do ktorých boli vložené, sa opäť zavreli do 6 mesiacov.
 • Stenty s vymývaním liečiva (DES - drug-eluting stent) sú potiahnuté liekom, ktorý sa postupne uvoľňuje do lumen cievy a pomáha zabrániť rastu spojivového tkaniva v stenách tepien. To pomáha nádobe zostať hladká a otvorená, zabezpečuje dobrý prietok krvi a znižuje riziko zúženosti. Keď sa však používa DES, zvyšuje sa pravdepodobnosť trombózy stentu, preto by pacienti mali zvlášť starostlivo dodržiavať odporúčania lekára pre terapiu proti krvným doštičkám.
 • Bioinštruovaný stent (biologicky inštruovaný stent) - potiahnutý protilátkami, ktoré priťahujú endotelové bunky, ktoré sú vylučované kostnou dreňou. Tieto bunky pomáhajú urýchliť tvorbu zdravého endotelu vo vnútri stentu, čo znižuje riziko skorých a neskorých trombóz.
 • Biodegradovateľné stenty (BVS - bio-cievne lešenie) pozostávajú z rozpúšťajúceho sa tela s povlakom, ktorý uvoľňuje liečivo, ktoré pomáha predchádzať rastu spojivového tkaniva v stenách tepny.
 • Stenty s dvojitou vrstvou (DTS - Double Disease Stent) sú najnovšou generáciou stentov, ktoré kombinujú výhody produktov DES a bioinžinierstva. DTS má povlak vo vnútri aj vonku, čo znižuje pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín a rozvoj zápalu a tiež pomáha pri procese hojenia tepien. Povrch stentu v kontakte s cievnou stenou obsahuje liek, ktorý pomáha eliminovať jeho zápal a opuch. Strana obalená okolo krvného obehu je pokrytá protilátkami, ktoré podporujú prirodzené hojenie tepny.
Stenty rôznych foriem

Príprava na stentovanie

Pri plánovanom stentovaní koronárnych artérií by ste sa mali poradiť s lekárom o odporúčaniach týkajúcich sa predoperačnej prípravy. Zvyčajne obsahujú tieto tipy:

 • Ak užívate lieky na zriedenie krvi (warfarín, xarelto alebo iné antikoagulanciá), možno budete musieť prestať užívať 2-3 dni pred stentovaním (aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu z miesta cievneho prístupu).
 • Ak užívate inzulín alebo tabletu liekov znižujúcich hladinu glukózy pre cukrovku, možno budete musieť zmeniť čas prijatia. Prijímanie niektorých z nich bude musieť byť zrušené 48 hodín pred operáciou. Tieto otázky by ste mali prekonzultovať so svojím lekárom.
 • Môžete byť vyzvaní, aby ste nejedli a nepili ste 8 hodín pred stentovaním.
 • Môže vás požiadať, aby ste si obojstranne oholili svaly.

Pacientovi sa zvyčajne podáva elektrokardiografia, echokardiografia a laboratórne vyšetrenie. S cieľom zistiť, kde sa má stent umiestniť, je vykonaná koronárna angiografia - vizualizácia koronárnych artérií pomocou kontrastnej injekcie nasledovanej röntgenovým vyšetrením. Koronárna angiografia sa môže vykonať buď bezprostredne pred stentovaním, alebo pred nejakým časom.

Koronárna angiografia. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Priebeh prevádzky

Stentovanie sa vykonáva v operačnej miestnosti, vybavenej angiografom, röntgenovou jednotkou, ktorá umožňuje doktorovi získať obraz tepien v reálnom čase. Počas stentovania pacient ležia na chrbte na špeciálnom stole, elektródy sú pripevnené na hrudi a končatinách, ktoré umožňujú pozorovať elektrokardiogram. Pre trvalý a spoľahlivý žilový prístup sa vykonáva katetrizácia žily v predlaktí.

Počas postupu je pacient obvykle vedomý. Často sa intravenózne injekčne aplikuje sedatívami, ktoré ho robia ospalým a pokojným, ale stále si zachovávajú schopnosť spolupracovať so zdravotníckym personálom.

Koronárne stentovanie sa vykonáva cez femorálnu alebo radiálnu artériu, ktorá prechádza do slabín alebo predlaktia.

Postupnosť akcií lekárov na inštaláciu stentov:

 1. Umiestnite cievny prístup ošetrený antiseptickým roztokom a zakryte sterilným odevom. Potom sa uskutoční lokálna anestézia, ktorá umožňuje takmer bezbolestnú punkciu femorálnej alebo radiálnej tepny ihlou.
 2. Prostredníctvom ihly sa do lúmenu cievy vloží tenký drôt podobný kovovému drôtu. Potom sa ihla odstráni, po ktorej sa zavádzač zavedie do tepny cez vodič - špeciálny krátky katéter s veľkým priemerom, cez ktorý budú vložené všetky ostatné nástroje.
 3. Po odstránení vodidla cez zavádzacie zariadenie lekár riadi dlhý a tenký katéter so stentom v zloženom stave na konci. Pomaly pohybuje katétrom smerom k srdcu. Po zavedení katétra do úst koronárnej artérie lekár injekčne podá kontrastný prostriedok a vykoná fluoroskopiu, aby presne zistila, kam umiestniť stent.
 4. Stent sa pomaly pohybuje arteriou na požadované miesto. Po potvrdení správneho umiestnenia stentu ho lekár nafúkne balónom a stlačí aterosklerotický povlak proti stenám ciev.
 5. Niekedy pacient potrebuje stentovanie viacerých zúžených miest v jednej alebo viacerých tepnách. V takýchto prípadoch sa do ich lúmenu vloží nový stent a celý postup sa opakuje.
 6. Po dokončení operácie sa z cievy odstráni katéter a zavádzač, po ktorom lekár silne stlačí toto miesto počas 10 až 15 minút a potom aplikuje tlakovú bandáž. Existujú špeciálne zariadenia, ktoré môžu "lepiť" otvor vo femorálnej tepne, v takých prípadoch sa tlak nevyžaduje. Sú k dispozícii aj špeciálne manžety, ktoré pri nafúknutí zúžia prenikajúcu radiálnu tepnu.

Pooperačné obdobie

V pooperačnom období sa pacient prenesie do oddelenia, kde zdravotnícky personál sleduje stav, meria krvný tlak a srdcový tep, kontroluje močenie.

Ak stentovanie prebehlo cez femorálnu artériu, pacient by po zákroku mal ležať na chrbte bez toho, aby ohýbal zodpovedajúcu nohu, asi 6 hodín. Presný čas potrebný na dodržanie horizontálnej polohy v každom prípade indikuje lekára. Ak chcete skrátiť trvanie ležiacej polohy, môžete použiť špeciálne zariadenia, ktoré "utesnia" dieru v tepne. V takýchto prípadoch trvá približne 2 hodiny, kým zostane v horizontálnom stave.

Ak stentovanie prebehlo cez radiálnu artériu, pacient môže sedieť v posteli ihneď po procedúre. On má dovolené chodiť za pár hodín.

Pretože kontrast zavedený počas operácie na vizualizáciu koronárnych artérií je odstránený z tela cez obličky, okamžite po návrate do oddelenia sa pacientovi odporúča piť dostatočne veľké množstvo vody, ktoré stimuluje močenie.

Pacient sa zvyčajne vybije z nemocnice nasledujúci deň po plánovanom stentovaní, pričom poskytuje podrobné odporúčania pre domácu rehabilitáciu, ďalšiu farmakoterapiu a zmeny životného štýlu.

Možné komplikácie

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas alebo po stentovaní koronárnych artérií:

 • Krvácanie alebo krvácanie pri zavádzaní zavádzacieho zariadenia - sa objavuje u 5% pacientov.
 • Poškodenie artérie, do ktorej bol zavedený inzerát, sa pozoruje u menej ako 1% pacientov.
 • Alergické reakcie na kontrast injekčne aplikované počas postupu sa vyvíjajú u menej ako 1% pacientov.
 • Poškodenie artérie v srdci - sa rozvíja menej často než v jednom prípade pri 350 procedúrach.
 • Ťažké krvácanie - vyskytuje sa u menej ako 1% pacientov.
 • Infarkt myokardu, mŕtvica alebo zástava srdca - tieto ťažké komplikácie sa vyskytujú menej často ako u 1% pacientov.
Infarkt myokardu

Obdobie zotavenia

Po niekoľkých dňoch po stentovaní môže pacient pocítiť bolesť na hrudníku a bolesť v oblasti cievneho prístupu. Paracetamol sa môže užívať na úľavu od bolesti, ak je to potrebné.

Počas týždňa po skončení procedúry nemôžete zdvihnúť váhu, riadiť auto a športovať.

Počas 1-2 týždňov sa nemôžete kúpať, ísť do sauny, kúpeľa alebo bazénu. Môžete sa umyť v sprche, počnúc dňom po stentovaní.

Ak stentovanie prebehlo v plánovaných podmienkach, môžete sa po týždni vrátiť do práce.

Liečba po stentovaní

Stent je cudzí orgán v tele. Hoci sú tieto zariadenia špeciálne vyrobené z väčšiny biokompatibilných materiálov, ich vlastnosti sa úplne nezhodujú s prírodnými tkanivami krvných ciev. Preto sa v cievnej stene okolo stentu zvyšuje riziko zápalu a na jeho vnútornom povrchu v styku s krvou sa zvyšuje riziko tvorby trombu. Tieto procesy môžu viesť k opätovnému prekrývaniu protetických arterií a vzniku infarktu myokardu.

Tvorba krvnej zrazeniny. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Na zníženie pravdepodobnosti takýchto komplikácií lekári okrem užívania stentov novej generácie predpisujú dvojitú antiagregačnú liečbu pozostávajúcu z malej dávky aspirínu a jedného z nasledujúcich liekov:

 • klopidogrel;
 • tikagrelor;
 • prasugrelom.

Trvanie takejto terapie závisí od typu stentu a môže trvať až 1 rok. Po tejto dobe pacient pokračuje v užívaní len jedného antiagregačného lieku - zvyčajne aspirínu.

Okrem antiagregačnej liečby lekári tiež často predpisujú lieky na liečbu aterosklerózy, koronárnej choroby srdca alebo hypertenzie, keďže stentovanie sa najčastejšie vykonáva u pacientov s týmito ochoreniami.

Životný štýl sa mení po stentovaní

Aby sa zabránilo opätovnému vývoju problémov v budúcnosti, po stentovaní sa pacientom dôrazne odporúča zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu:

 1. Ak máte nadváhu, pokúste sa normalizovať.
 2. Ak fajčíte - ukončite.
 3. Jedzte zdravé potraviny s nízkym obsahom tuku a soli.
 4. Udržujte pravidelnú fyzickú aktivitu.
 5. Znížte stres.

výhľad

Prognóza stentovania koronárnych artérií závisí od choroby, ktorej liečba sa používa, od stavu kontraktilnej funkcie srdca a od iných faktorov. Predpokladá sa, že stentovanie na infarkt myokardu môže znížiť úmrtnosť na túto nebezpečnú chorobu o takmer polovicu v porovnaní s konzervatívnou terapiou.

Avšak v plánovaných situáciách je pochybnosť o účinnosti stentovania. Faktom je, že vedecké štúdie preukázali absenciu účinku plánovaného stentingu na očakávanú dĺžku života týchto pacientov v porovnaní s výkonom optimálnej konzervatívnej terapie. Avšak stenting môže zlepšiť kvalitu života a zmierniť príznaky.

Koronárna chirurgia

(495) - 506 61 01

Komplikácie koronárneho stentovania

Účinnosť endovaskulárnych zákrokov na koronárnych artériách pomocou balónikovej angioplastiky, inštaláciou stentov alebo vykonaním atherektómie dosahuje v priemere 95%. V konkrétnom prípade stenting koronárnych ciev, to je vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť technicky neuskutočniteľné, a v podstate v konjugovaných problémy s neschopnosťou katétra pre stenózy oblasti. Najzávažnejšou komplikáciou je trombóza a uzatvorenie rozšírenej artérie počas niekoľkých prvých hodín po ukončení procedúry.

Z hľadiska trombózy je potrebné poznamenať, že najťažšie je, že nikto, bohužiaľ, ze je to bezpečné, a jeho vývoj sa môže objaviť kedykoľvek, a to ako skoré a neskoré pooperačné obdobie, vo väčšine prípadov, ktoré viedli k akútny bolestivý záchvat a pri absencii liečby a infarktu myokardu. Aby sa zabránilo trombózy a riedenie krvi pacientov užívajúcich silné inhibítory agregácie trombocytov a antikoagulanty riadené koagulačných parametrov a určenie rozsahu agregácie doštičiek. Odstránenie spazmu ciev je zabezpečené zavedením kombinácie dusičnanov a blokátorov vápnikových kanálov. Okrem uzáveru prevádzkovaného plavidla, je potrebné poznamenať, riziko poškodenia cievnej steny, krvácanie tvorbu výskyt alebo hematóm priamo v mieste vpichu, ako aj alergické reakcie na podávané kontrastné látky je veľmi odlišná závažnosť (a možno až závažné poruchy funkcie obličiek) medzi obyčajné komplikácií koronárneho stentu, Okrem toho nie je vylúčený vývoj komplikácií v iných tepnách, dokonca aj v tých, ktoré neboli zahrnuté do operácie.

Mimochodom, tým vyššia je pravdepodobnosť výskytu problémov po koronárnej stentu u pacientov, ktorí trpia diabetes mellitus, nekompenzované závažných ochorení obličiek a porúch krvného koagulačného systému. Preto kandidátmi pre zavádzanie stentu vždy veľmi starostlivo skúmané pred týmto zásahom v prípade zistenia tohto druhu patológie, neupravená pre chirurgiu, vrátane cvičení dávkovanie korekčných identifikovať ochorenia, a potom po postup stentu sa prenáša na pozorovanie na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na jednotke intenzívnej starostlivosti,

Je potrebné, aby pacienti sami jasne pochopili, že táto operácia neposkytuje úľavu od koronárnej choroby srdca, ale len eliminuje jej prejavy vo forme zúženia koronárnych ciev. Problém ako taký zostáva a môže postupovať s časom, sprevádzaný tvorbou nových aterosklerotických plakov v tepnách a / alebo nárastom existujúcich. Navyše, samotný stent niekedy prechádza restenózou, tj nadmerným rastom alebo trombózou. Preto musia byť všetci pacienti s implantovanými stentmi v koronárnych tepnách nevyhnutne v kardiológovi. To umožní čas na rozpoznanie začiatku recidívy a opätovné odoslanie na konzultáciu s chirurgom srdca.

(495) 506-61-01 - kde je lepšie pracovať na koronárnych cievach

Koronárne stentovanie v Izraeli - cyperské stenty

Dnešný cyperský stent je implantovaný najmenej u jedného milióna pacientov. V súlade s predpismi Asociácie izraelských kardiológov sa liečba s použitím technológie Cypher používa v nasledujúcich prípadoch: ak existuje riziko opätovného uzatvorenia ciev, ak má pacient ochorenie, ako je diabetes, v prípade ochorení obličiek a tiež pacientov podstupujúcich dialýzu, pacientov trpiacich opätovnou oklúziou krvných ciev, opätovným posunom konvenčným skratom, pacientmi trpiacimi komplexnou oklúziou krvných ciev. Prečítajte si viac

Koronárna artériová bypassová transplantácia v Nemecku - Centrum cievnej chirurgie - Düsseldorf

Kliniku vedie vedúci európsky špecialista MD, profesor Ralph Kolvenbach. Najvyššia kvalifikácia profesora Kolvenbacha je uznávaná na celom svete. Pravidelne pôsobí v Spojených štátoch, Izraeli, Taliansku a Francúzsku. Náklady na bypass koronárnych artérií v centre: od 18 000 EUR do 20 000 EUR Viac informácií

Operácia bypassu koronárnej artérie v Moskve

Operácie koronárnych bypassových štepov v kardiologickom centre OJSC "Medicína" vykonáva prof. A. Repossini je jeden z popredných európskych chirurgov srdca, ktorý má najväčšie skúsenosti s minimálne invazívnymi posunovými operáciami (Taliansko, Bergamo, čepeľ Gavatzti).

Komplikácie po stentovaní koronárnych ciev srdca. Čo má pacient vykonať pred koronárnou angiografiou? Príjem liekov po stentovaní.

Stentovanie je komplexná chirurgická operácia, pri ktorej sa obnovuje zúženie cievy. Účelom tejto intervencie je stabilizácia krvného obehu v postihnutej cieve a vytvorenie normálneho dodávania kyslíka do srdca pacienta.

Stent má niekoľko aplikácií.

Stentovanie koronárnych artérií je indikované na výskyt príznakov ischémie myokardu a tiež na riziko vzniku infarktu. V tomto stave ľudské srdce nedostáva požadované množstvo kyslíka, čo vedie k hladovaniu tkanív a ich následnej nekrotizácii.

Hlavnou príčinou tohto stavu je progresívna ateroskleróza.

V dôsledku vývoja tejto choroby u pacienta sa tvoria tzv. Cholesterolové plaky v cievach, ktoré zužujú ich lúmen.

Tiež stentovanie koronárnych artérií sa niekedy praktikuje v období akútneho infarktu. V niektorých prípadoch tento postup šetrí život človeka.

Arteriálna stentácia v dolných končatinách je minimálne invazívny postup, ktorý sa používa na liečbu vaskulárnych ochorení. Ak sa táto operácia neuskutoční včas, potom môže pacient vyvinúť gangrénu.

Rozsiahle stentovanie karotickej artérie pomáha obnoviť normálny lumen v cievach.

Operácia stentovania sa vykonáva pomocou špeciálnych zariadení - stentov. Sú to dlhá kovová rúrka. Pri nafukovaní špeciálnou balónovou metódou sa cez plavidlo umiestni stent.

Stenty sa môžu meniť vo veľkosti: dĺžka a priemer. Najbežnejšie používané konvenčné kovové stenty bez vrchného náteru. Sú zakotvené v stredne veľkých nádobách.

Menej bežne používané sú stenty so špeciálnym polymérom, ktoré sú schopné uvoľňovať dávky liekov. Tieto zariadenia sa používajú v menších tepnách.

Koronárne stentovanie ciev srdca a iných orgánov má nasledujúce výhody:

 1. Nie je nutné, aby pacient zostal v nemocnici dlho po operácii.
 2. Nie je dlhá doba na zotavenie.
 3. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii, takže sa dá urobiť aj pre tých pacientov, ktorí sú kontraindikovaní pre konvenčnú chirurgickú operáciu s anestézou.
 4. Stent v srdci zabezpečuje minimálne invazívnu operáciu. V tomto prípade sa pacientovi nevytvoria otvorené rany na koži, ako je tomu obvykle v prípade tradičných operácií.
 5. Inštalácia stentu do srdca má nízke riziko vzniku nežiaducich komplikácií vrátane krvácania, tachykardie, mŕtvice, dyspnoe atď.
 6. V porovnaní s konvenčnými operáciami stentovanie vyžaduje lacnejšie ošetrenie.
 7. Operácia srdca femorálnou tepnou naozaj pomáha zistiť prietok krvi a uvoľniť sa od aterosklerotických plátov, kvôli ktorému je pacient chránený pred vznikom krvnej zrazeniny a srdcového záchvatu.

Renálne stentovanie je indikované na zúženie renálnej artérie vedúcej k močovodu. Obzvlášť často sa to vyskytuje u žien. U starších pacientov spôsobujú tento stav aterosklerotické pláty.

Stentovanie ciev dolných končatín je zamerané na obnovenie krvného obehu, a preto všetky funkcie tela začnú harmonicky znovu fungovať.

Táto operácia nevedie k postihnutiu osoby, ale musí zabudnúť na fyzickú aktivitu a ťažké bremená až do doby úplného zotavenia.

Po stentovaní sa pacientovi zobrazuje odpočinok v posteli, kontrola v kardiológii, predpísaná medikácia a dodržiavanie predpísanej stravy.

Ak sa objaví zhoršenie (angína pektoris, ischémia atď.), Odporúča sa pacientovi čo najskôr konzultovať s lekárom.

Cievne stentovanie: kontraindikácie, komplikácie

Chirurgický zákrok na stentovanie ciev, konkrétne inštalácia stentov v cievach, má takéto kontraindikácie pre jeho správanie:

 1. Celkový priemer tepny pacienta je menší ako 2 mm.
 2. Individuálna intolerancia ľudského jódu (je to súčasť pre röntgenový kontrast).
 3. Problémy s zrážaním krvi (zrážanie krvi).
 4. Akútne alebo chronické zlyhanie obličiek u pacienta.
 5. Akútne respiračné zlyhanie.

Navyše je v takýchto prípadoch nežiadúce vaskulárne stentovanie:

 • S ťažkým žalúdočným alebo črevným krvácaním.
 • Počas tehotenstva a dojčenia.
 • S aktívnymi zápalovými alebo infekčnými léziami tela.
 • Odmietnutie pacienta z operácie.
 • Horúčka s horúčkou a tlakom.

Inštalácia stentov do ciev vyžaduje starostlivú prípravu. Preto pred touto operáciou musí pacient absolvovať úplné vyšetrenie tela, hlavne myokardu a mozgu, ako aj predložiť celý zoznam testov predpísaných lekárom.

Dva týždne pred operáciou sa alkohol a lieky, ktoré môžu zasahovať do zrážania krvi, zakazujú. Je tiež dôležité prestať fajčiť a dodržiavať dietetické požiadavky.

Ak sa stenty vložia do ciev cez femorálnu artériu, pred operáciou sa pacientovi ukáže zbavenie sa chĺpkov v slabín.

Stentovanie ciev v končatinách alebo myokarde sa uskutočňuje vložením stentu do postihnutej cievy a ďalším ovládaním pohybov chirurga na röntgenovom monitore.

Vzhľadom na skutočnosť, že prevádzka má nízky vplyv, nie sú predpokladané žiadne škrty.

Anestézia je lokálna. Lekár počas procedúry môže požiadať pacienta o jeho zdravie a požiadať osobu, aby zadržala dych. V tomto prípade pacient sám necíti bolesť.

Začiatok operácie zahŕňa vytvorenie katétra vo femorálnej tepne a jej následné vedenie ku zúženej cieve. Na konci stentu je mikrokamera, ktorá prenáša obraz na monitor.

Priemerné cievne stentovanie trvá až tri hodiny.

Zavedenie stentov do ciev môže v pacientovi spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • Death.
 • Prerušenie prietoku krvi a rozsiahle krvácanie.
 • Angina pectoris
 • Útok srdca.
 • Mŕtvica.
 • Porážka stien tepien.
 • Zhoršená funkcia obličiek.
 • Trombus v tepne.
 • Hematóm.
 • Pain.
 • Alergia pre injekčnú látku do krvného obehu.

Doteraz sa vaskulárne stentovanie považuje za najefektívnejšiu metódu eliminácie arteriálnej stenózy. Po vykonaní sa pacientovi ukáže terapeutická terapia, masáž a lieky.

Koronárna stentácia: operačné nuansy

Stentovanie koronárnych artérií je indikované pre skorú angínu po infarkte, keď je narušená vaskulárna permeabilita. Tiež kovové stenty pre koronárne cievy sa používajú na progresívnu angínu a intravaskulárny trombus.

Stentovanie koronárnych artérií môže byť priradené pacientovi po vykonaní niekoľkých dôležitých diagnostických postupov (MRI, ultrazvuk, EKG, echokardiografia). Ak existujú jasné indikácie (srdcový záchvat, podozrenie na srdcový infarkt, koronárne ochorenie atď.), Lekár predpíše dátum chirurgického zákroku na stentovanie koronárnych artérií.

Konštrukcia stentov pre koronárne artérie sa injekčne aplikuje pacientovi s lokálnou anestézou pod povinnou röntgenovou kontrolou.

Pri inštalácii rúrky do tepny je nevyhnutné používať špeciálny balónikový typ katétra, ktorý má požadovanú veľkosť a priemer. Takáto zliatina v stentu by mala mať špeciálny vrchný povlak.

Samotný postup je transluminálny, tj má nízku traumatickosť a poskytuje malé množstvo stratenej krvi a všeobecnú traumatizáciu tkaniva (po procedúre má pacient len ​​malé miesta vkladania stentu bez otvorených rán a stehov).

Stenty koronárnych ciev na začiatku operácie sa vkladajú do stehenného svalu pacienta a nesú ďalej do femorálnej artérie.

Potom, čo katéter dosiahne správne miesto v tepne, balón na svojom konci začne napučiavať a doslova vymačká aterosklerotické usadeniny, ktoré sú taktiež zablokované nádobou. Po opätovnom vyfúknutí balónika zostane na svojom mieste kovový rám, ktorý neumožní opätovne zužiť postihnutú nádobu.

Po ukončení operácie sa pacient prenesie na oddelenie. Ďalšia liečba sa vyberá individuálne, v závislosti od úspešnosti operácie, symptómov a celkového stavu pacienta.

Stentová chirurgia srdca: rehabilitačné obdobie

Po operácii srdca začne stentovanie obdobie rehabilitácie alebo obnovy.

Poskytuje súlad s takýmito lekárskymi odporúčaniami:

 • Počas niekoľkých dní musí pacient dodržiavať odpočinok v posteli, aby nedošlo k poškodeniu jeho stavu.
 • Počas prvých desiatich dní po operácii srdca (stentovanie) je pacientovi zakázaná akákoľvek fyzická aktivita.
 • Až sa liečenie rán nemôže kúpať - len sprcha.
 • Vodiči automobilov nie sú žiadaní, aby sa dostali za volant za prvé dva mesiace po operácii.
 • Po vypustení musí pacient pravidelne navštevovať lekára a podstúpiť kontrolnú skúšku na prítomnosť zhoršenia stavu (aneuryzma, mŕtvica, trombus atď.), Ako aj všeobecné monitorovanie stavu.
 • Pacientka ukazuje fyzioterapiu. Mal by praktizovať každý deň tridsať minút. Pomôže minimalizovať riziko krvácania a srdcového infarktu.
 • Pacientovi sa odporúča pravidelne užívať predpísané lieky a vyhnúť sa návalom nervov.

Okrem toho veľmi dôležitou úlohou v období zotavovania hraje dodržiavanie výživy z potravy. Zabezpečuje úplné obmedzenie živočíšnych tukov, alkoholu, mastného mäsa a rýb, kávy, čokolády, soli a cukru.

Základom výživnej stravy by malo byť ľahké stráviť pokrm zo zeleniny, ovocia, chudého mäsa, rýb a obilnín. Je užitočné piť zelený čaj, šupinatý kŕdeľ, jesť zeleninové polievky.

V deň, kedy potrebujete jesť aspoň šesťkrát, ale nie vo veľkých častiach.

Oddelené od operácie stentu chirurgovia tiež často vykonávajú operáciu bypassu. Ide o otvorenejšiu operáciu, ktorá môže trvať až šesť hodín.

Existujú nasledujúce rozdiely, ako aj výhody a nevýhody by-passu a stentingu:

 1. Stentovanie nevyžaduje celkovú anestéziu a dlhú prípravu, na rozdiel od posunu, čo si vyžaduje dlhodobú predoperačnú diagnózu a tiež celkovú anestéziu.
 2. Trvanie stentovania je v priemere niekoľko hodín, kedy sa posunovanie uskutočňuje za 6 hodín.
 3. Stent je považovaný za takmer krvný, menej traumatický postup. Posunutie je naopak pacientom ťažko tolerované a vyžaduje závažnú chirurgickú intervenciu.
 4. Stentovanie nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu, na rozdiel od chirurgického bypassu.
 5. Po použití určitých typov stentov po stentovaní nemôžete nejakú dobu urobiť magnetické rezonančné vyšetrenie. Keď posunovanie takéhoto obmedzenia nie je.
 6. Stentovanie spôsobuje oveľa menej komplikácií než bypass.
 7. Stentovanie sa nedá praktizovať vo veľkých oblastiach arteriálnej lézie, na rozdiel od chirurgického bypassu.

Náklady na operáciu stentovania srdcových ciev závisia vo veľkej miere od konkrétnej klinickej ordinácie, zariadenia, typu použitých stentov a zanedbávania stavu pacienta.

V Rusku a ďalších krajinách sa operácia stentovania ciev srdca praktizuje na prvotriednom vybavení prvotriednymi odborníkmi, a preto cena za to nie je malá.

Tak, v ruských klinikách náklady na tento postup je 130-150 tisíc rubľov. V Izraeli - od 5 tisíc eur, v Nemecku - od 8 tisíc eur.

K dnešnému dňu je stenting považovaný za najvyhľadávanejší chirurgický zákrok v cievnej chirurgii. Umožňuje predchádzať nebezpečným chorobám a rýchlo stabilizovať stav pacienta.

Moderná kardiológia má celý arzenál nástrojov na boj proti koronárnym ochoreniam srdca a zabraňuje infarktu myokardu a každoročne tvrdí milióny životov. Jednou z metód je koronárne stentovanie. Čo je a aké výsledky možno očakávať po kardiochémii?

Prečo potrebujem stent v plavidle?

Angina pectoris a infarkt myokardu sú prejavy srdcovej ischémie, ochorenia súvisiaceho s kyslíkovým hladovaním srdcového svalu. Zhoršenie výživy je výsledkom poškodenia krvného obehu v koronárnych artériách, ktoré dodávajú krv do srdca.

Nedostatočná zásoba krvi v dôsledku zúženia (stenózy) artérií v dôsledku upchávania cholesterolovými plakmi. Nie menej nebezpečné sú krvné zrazeniny.

Na zväčšenie lúmenu v cievke sa do neho vloží stent. Jedná sa o flexibilný dizajn oka, ktorý rozširuje krvný obeh a obnovuje normálny prietok krvi. Dnes sa v špecializovaných kardiologických centrách uskutočňuje taká operácia u všetkých pacientov s infarktom myokardu.

Stenty sú umiestnené v pravej koronárnej artérii (PKA), prednej medzikvulárnej vetve (LAD), ľavej koronárnej artérii (LCA) a aorty.

Typy stentov a ich vlastnosti

Stent je valcová pružina zo špeciálneho kovu alebo plastu. Zavádza sa do postihnutej nádoby v stlačenej forme a na správnom mieste sa roztiahne pomocou valca, do ktorého sa aplikuje tlak. Balónik sa potom odstráni a pružina zostane na mieste, pričom drží cievnu stenu.

Typy stentov sa líšia v prevedení, ako aj v materiáli, z ktorého sú vyrobené.

Nasledujúce konštrukcie sa používajú pri chirurgii srdca:

 • Vyrobené z tenkého drôtu sa nazývajú drôty;
 • Skladá sa z jednotlivých väzieb vo forme krúžkov;
 • Zastupovanie pevnej trubice - rúrkovej;
 • Vyrobené vo forme mriežky.

V akútnych podmienkach (počas srdcového infarktu alebo pri ataku nestabilnej angíny pectoris) sa častejšie používajú holé kovové stenty. Používajú sa, keď zúženie koronárnych artérií nedosiahne kritickú úroveň a pravdepodobnosť ďalšej stenózy je malá.

Medikované stenty

Nová generácia stentov sa vyrába s liečivým povlakom, ktorý zabraňuje výskytu komplikácií a znižuje riziko opätovného zablokovania tepny.

Existuje niekoľko typov takýchto stentov. Sú to kovové štruktúry s polymérnym povlakom, na ktorých je nanesená vrstva liečiva, ktorá potláča rast tkaniva cievy.

Postupne tento liek vstupuje do tela a polymér sa rozpúšťa. Zostáva kovový rám, ktorý podporuje steny tepny. Biocompatibilné stenty s vylučovaním liekov sú široko používané na európskych a ruských klinikách.

Dvojrozpustný náterový stent

Najnovší typ stentu je lešenie. Vykonáva v plavidle úlohu lešenia. Princíp operácie je nasledovný - po zavedení stentu do tepny udržuje jeho steny v požadovanom stave.

Aterosklerotický plak, predtým zničený špeciálnou náplňou, sa musí liečiť tak, aby sa na ňom nevytvárali krvné zrazeniny. V období od 3 do 6 mesiacov stent "funguje", zvýrazňujúci liek, ktorý liečí endotelium cievy (vnútorná membrána) a neumožňuje jej rast patologicky.

Lešenie je vyrobené z najtenšieho kovového pletiva (takmer dvakrát tenšie ako ľudský vlas) s biologicky rozpustným polymérnym povlakom. Po šiestich mesiacoch je štruktúra úplne pokrytá endotelom a polymérny povlak obsahujúci liečivo sa rozpúšťa. V dôsledku toho sa v tepne udržuje normálny lúmen a jej steny zostávajú pružné.

Výhody, nevýhody a životnosť stentov

Koronárne stentovanie rieši mnohé problémy spojené s aterosklerotickými léziami tepien. Umožňuje obnoviť krvný obeh, zlepšuje kvalitu života pacientov s koronárnym ochorením srdca, zabraňuje infarktu myokardu. Napriek tomu stenty nie sú dokonalé, spolu s výhodami majú nevýhody.

Výhody operácie stentovania sú:

 • Nízka invazívnosť v porovnaní s chirurgickým zákrokom na otvorenom srdci;
 • Používajte len lokálnu anestéziu;
 • Krátka rehabilitačná doba;
 • Vysoké výsledky - viac ako 85% operácií je úspešných.

Nevýhody stentovania možno pripísať:

 • Riziko komplikácií a restenózy je nižšie pri inštalácii stentov s eluovaním liekom;
 • Zložitosť operácie v prítomnosti usadenín vápnika v nádobách;
 • Prítomnosť kontraindikácií.

Navyše kovová konštrukcia, ktorá zostáva v stene nádoby, porušuje jej schopnosť zmršťovať a uvoľňovať. Neúplne absorbovaný polymérny materiál obsahujúci liečivo môže spôsobiť rozdielne účinky vo forme alergie.

Ako dlho trvá stent?

Životnosť stentov závisí od mnohých faktorov:

 • Miera prežitia stentu (odmietnutie je veľmi zriedkavé);
 • Súlad pacienta so všetkými predpismi kardiológa na nasledujúci rok (v niektorých prípadoch je to tak dlho, kým trvá špeciálna liečba);
 • Dobrá tolerancia pacientov potrebnými liekmi;
 • Prítomnosť alebo neprítomnosť iných závažných ochorení, ako je diabetes, trofické vredy alebo žalúdočné vredy.

Za všetkých priaznivých podmienok bude stent trvať až do konca života.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Stentovanie nie je indikované u všetkých pacientov so srdcovou ischémiou.

Vykonáva sa iba v týchto prípadoch:

 • Stav pred infarktom s hrozbou akútneho infarktu myokardu;
 • Nestabilná angína;
 • Progresia angíny pektoris s častými závažnými epizódami, bez uvoľnenia nitroglycerínu;
 • Akútny infarkt;
 • Výskyt angíny pectoris počas prvých 2 týždňov po akútnom infarkte;
 • Stabilná angína 3 a 4 funkčná trieda;
 • Opätovné zúženie tepny po umiestnení stentu.

Existuje skupina pacientov, u ktorých sa uvádza inštalácia stentu s vylučovaním liekov.

Patria medzi ne pacienti:

 • Diabetes mellitus;
 • Na hemodialýze;
 • S rekurentnou stenózou po inštalácii holometalického stentu;
 • S rozvojom stenózy štepu po operácii bypassu koronárnej artérie.

kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií pre inštaláciu stentu (aj v núdzových prípadoch):

 • Ťažké dýchacie, pečeňové a obličkové zlyhanie;
 • Obdobie akútnej mŕtvice;
 • Súčasné infekčné choroby;
 • Vnútorné krvácanie;
 • Zníženie krvného zrážania s hrozbou krvácania.

Kontrastné činidlo pre röntgenovú kontrolu operácie obsahuje jód. Preto s ľuďmi s alergiami na ne nemožno nainštalovať stent. Nepoužívajte túto metódu, ak je lúmen artérie menej ako 3 mm a v prípade celkového aterosklerotického poškodenia cievnej vrstvy.

Etapy prevádzky

Postup pri inštalácii stentu vyžaduje prípravu pacienta. V tomto štádiu sa vykonáva koronárna angiografia na objasnenie lokalizácie uzavretej cievy a určenie rozsahu jej poškodenia. V núdzovej situácii sa vykonávajú ďalšie krvné testy a EKG. V prípade plánovanej operácie sa vykoná dôkladnejšie vyšetrenie pacienta.

 • Laboratórne analýzy moču a krvi - všeobecné a biochemické, stanovenie zrážanlivosti krvi, pre hepatitídu a HIV;
 • Srdcové vyšetrenia - echokardiografia, denné sledovanie EKG, ultrazvuk koronárnych ciev s duplexným snímaním a Dopplerov.

V prípade potreby tiež určiť magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi podávajú lieky na zriedenie krvi a zrážanie krvi, ako aj sedatívnu medikáciu.

Ako umiestniť stent?

Prístup do koronárnych artérií je cez femorálnu artériu alebo cez rameno. Druhá metóda - zavedenie introduktora so stentom cez radiálnu artériu predlaktia - sa používa častejšie kvôli ľahšiemu prístupu k koronárnym cievam.

Poradie operácie:

 • Miesto punkcie je anestetizované a do nej je vložený vodič s balónikom.
 • S prietokom krvi pod röntgenovou kontrolou dosiahne správne miesto v tepne;
 • Keď je balón pripevnený na správnom mieste, nafúkne sa injekčnou striekačkou;
 • Pod tlakom je zničený aterosklerotický plát;
 • Vedenie s balónikom sa odstráni a na svojom mieste sa nainštaluje stent s balónikom vnútri;
 • Katéter sa opäť vstrekuje do postihnutej cievy, balón sa rozťahuje pod tlakom a otvorí stent a pevne ho pripevní na steny tepny v mieste zničeného plaku.

Po chirurgickom zákroku sa pacient nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti 1 až 2 dni a potom sa prenesie na generála. Rehabilitácia po stentovaní je obmedzená pohyblivosť a trvá od 5 do 7 dní, po ktorých je pacient prepustený z nemocnice.

Ako žiť so stentom?

Život po operácii musí podliehať určitým pravidlám. Lekár pred uvoľnením odporúča užívať lieky, cvičenie a strave.

Video: Všetko o stentovaní srdca

Po operácii sa pacient okamžite cíti uľavený - dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a ďalšie príznaky angíny pektoris zmiznú.

Aby sa ďalej zabránilo komplikáciám a restenóze, je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

 1. Užívajte lieky predpísané lekárom počas prvého roka. Sú to lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (Plavix, Aspirín Cardio alebo Cardiomagnyl). Po roku môžete znížiť dávkovanie.
 2. Ak chcete vylúčiť alebo výrazne obmedziť potraviny obsahujúce živočíšne tuky, odložte solené, údené a nakladané výrobky. V prípade potreby užívajte statíny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
 3. Hypertenzívni pacienti potrebujú stálu kontrolu tlaku a užívajú antihypertenzívne lieky predpísané lekárom. To pomôže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice po stentovaní.
 4. Mal by sa zbaviť zlých návykov.
 5. Povinná dávková fyzická aktivita. Dosť, aby sa denné prechádzky za 30 - 40 minút.

V priebehu roka, keď užívate lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, mali by ste sa vyhnúť zraneniam a poraneniam. Ak sa počas tejto doby vyžaduje núdzová operácia, ošetrujúci lekár by mal vedieť, koľko času uplynulo od inštalácie stentu. Tieto podmienky sa musia prísne dodržiavať pri inštalácii liečebného stentu. Jednoduchý holý kov nevyžaduje takúto liečbu.

Srdcové ochorenie v našich časoch silno "omladené". Často sa kardio testovanie vykonáva u veľmi mladých mužov. Úspešná operácia bez komplikácií im umožňuje pokračovať v živote naplno.

Koľko ľudí po operácii nainštaluje stent

S rešpektom zdravého aktívneho životného štýlu, všetkých lekárskych odporúčaní a absencie iných závažných ochorení sa výrazne zvýšila očakávaná dĺžka života pacientov s ischémiou srdca. Dôkazom toho sú aj recenzie pacientov.

Možné komplikácie

Operácia stentovania je dnes považovaná za rutinnú a plne technicky zrelú. Preto komplikácie po jeho zavedení - zriedkavosť.

Jednako sú a sú nasledovné:

 • Počas operácie môže byť alergia na použité lieky, krvácanie (nie viac ako 1,5% prípadov), výskyt arytmií, rozvoj stenocardického záchvatu a infarktu myokardu;
 • Pooperačný je hematóm v bode vstupu do femorálnej alebo radiálnej tepny (časté), aneuryzma, arytmia, trombóza;
 • Diaľková trombóza, zúženie tepny.

Koľko je koronárne stentovanie v Ruskej federácii a na Ukrajine?

V naliehavých prípadoch, keď sa inštalácia stentu vykonáva zo zdravotných dôvodov, vykonáva sa ako súčasť povinného zdravotného poistenia. To znamená, že je zadarmo pre pacienta.

Náklady na plánovanú operáciu pozostávajú z mnohých komponentov a vypočítajú sa individuálne v závislosti od nákladov na prevádzku. Cena stentingu pre Ukrajinu a Ruskú federáciu je porovnateľná. V Rusku, stent môže byť dodaná za 100 - 150 tisíc rubľov, na Ukrajine prevádzka bude stáť 30 - 40 tisíc hrivien.

(najčastejšie otázky)

Ako dlho trvá stenting?

Závisí to od komplexnosti stentu na správnom mieste, ktorý je veľmi individuálny. V priemere je 30 minút za hodinu.

Môžem urobiť stenting pre infarkt myokardu?

Stentovanie v akútnom období infarktu myokardu je účinné, ak sa uskutoční čo najskôr, najneskôr do prvých 6 hodín od okamihu vývoja infarktu, optimálne až na 2-3 hodiny. Obnova toku krvi v blokovanej tepne v tomto časovom období - pred vznikom ireverzibilných zmien myokardu drasticky znižuje oblasť srdcového svalu zapríčineného srdcovým infarktom a niekedy vám umožňuje "odrezať" svoj priebeh a predchádzať mu. Často stentovanie v akútnom období šetrí život pacienta s infarktom.

Ak počas prvých hodín stentovanie nie je možné, potom sa zvyčajne nepoužíva žiadna ďalšia naliehavosť. Avšak návrat angíny pektorom kedykoľvek po srdcovom infarkte je indikáciou pre normalizáciu koronárneho prietoku krvi, takže je nevyhnutné bezodkladne urobiť koronarografiu.

Aká rehabilitácia. kde a ako dlho je potrebné po stentovaní?

Veľkou výhodou intravaskulárnych metód na obnovenie koronárneho krvného toku je to, že nevyžadujú len rehabilitáciu, ale oni sami sú najlepšou rehabilitáciou (doslova návrat príležitostí, to znamená, adaptácia na život) pacienta s ICHS.

Obmedzenia v režime pracovnej kapacity po ukončení stentovania nasledujúci deň - po uzdravení miesta punkcie (prepichnutia) femorálnej artérie.

Počas prvých 3 týždňov po implantácii stentu nie je nežiaduce vyvolávať výrazné výkyvy v cievnom tóne, takže sa musíte zdržať užívania alkoholu, stresových záťaží a kontrastných účinkov, ako sú sauny a studené kúpele. Okrem toho je potrebné užívať Plavix počas roka po stentovaní, aby sa zabránilo trombóze stentu, pretože existuje počiatočná predispozícia na koronárnu trombózu s ischemickou chorobou srdca.

Na koronárnej angiografii som našla dve stenózy. Ale lekár hovorí, že stentovanie by sa nemalo robiť, pretože mám stále žalúdočné vredy. Je to naozaj pravda?

Problémom je, že po inštalácii stentov s elúciou liekov je potrebné užívať lieky na prevenciu trombózy stentov minimálne počas 6 mesiacov počas roka.

Prítomnosť žalúdočného vredu je prípad, keď užívanie týchto liekov, predovšetkým plavix, môže vyvolať krvácanie z ulcerovanej cievy v žalúdkovom obložení. Zároveň sa zníži schopnosť krvných doštičiek pod vplyvom týchto liekov tvoriť krvnú zrazeninu v mieste ulcerácie a tým zastaviť krvácanie. V takejto situácii nie je zastavenie žalúdočného krvácania jednoduché.

Preto, kým nie je vred vyliečený a uzdravený, stentovanie je extrémne nežiaduce. Mala by byť odložená na obdobie nevyhnutné na liečbu proti vredom a až potom, keď sa za pomoci FGS uistí, že vred bol odstránený, vykoná stenting. V dnešnom arzenáli gastroenterológov sú pomerne silné a účinné látky proti vredu.

Koronárna angiografia

V lekárskej praxi existuje množstvo diagnostických štúdií. Avšak taká metóda ako koronárna angiografia je najspoľahlivejšou metódou, pomocou ktorej možno určiť koronárnu chorobu srdca (CHD). Pomocou tohto röntgenového vyšetrenia je možné zistiť oblasť, zistiť povahu a stenózu koronárnych artérií.

Táto štúdia bola zavedená do lekárskej praxe v 60. rokoch dvadsiateho storočia. A teraz, v priebehu 50 rokov používania sa táto technika ukázala byť najbezpečnejším, najefektívnejším a najspoľahlivejším spôsobom diagnostiky.

Ak sa vyskytne problém výberu, množstvo následných liečebných postupov, ako je koronárny bypass, stenting alebo balónová angioplastika, je koronárna angiografia, ktorá pomôže vyriešiť tento problém. Pri vykonávaní tejto diagnózy sa do nádoby pacienta vstrekuje špeciálna látka, vďaka čomu je rádiografia jasná.

Indikácie koronárnej angiografie srdca

Táto štúdia sa používa na diagnostiku, ak má pacient tieto podozrenie:

 • vykonávanie kardiopulmonálnej resuscitácie;
 • bolesť na hrudníku;
 • angína pectoris;
 • ischemická choroba srdca;
 • srdcový záchvat;
 • ischemický pľúcny edém;
 • pred chirurgickým zákrokom, ak je srdcová chyba;
 • srdcové zlyhanie.

Čo má pacient vykonať pred koronárnou angiografiou?

Pred vykonaním tohto postupu musí byť pacient predpísaný na darovanie krvi na stanovenie jeho skupiny, všeobecnú analýzu, ako aj na analýzu HIV a ako výnimku voči vírusom hepatitídy B a C. Pacient musí urobiť echo a elektrokardiogram. Okrem toho kardiológ opatrne zhromažďuje anamnézu, identifikuje symptómy a priamo súvisiace choroby.

V niektorých prípadoch, ak je to potrebné, pred vykonaním diagnózy je pacient predpísaný na vykonanie ďalších štúdií, podrobí sa liečbe analgetikami, antialergickými liekmi alebo trankvilizérmi.

Pacient si pred postupom musí pamätať nasledovné:

 • je potrebné pripraviť plochu tela, kde bude vykonaná punkcia (svalstvo a oblasť zápästia), toto miesto musí byť čisté a oholené;
 • diagnostika sa vykonáva na prázdny žalúdok;
 • plánované lieky predpísané lekárom.

Metódy na štúdium koronárnych ciev srdca

Existuje niekoľko spôsobov, ako túto štúdiu vykonať. Prvá metóda je, keď je femorálna tepna prepichnutá do oblasti slabín, cez ktorú je vložený elastický katéter. V niektorých prípadoch sa katéter vloží do brachiálnej artérie.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia?

Pred touto metódou diagnostiky srdca sa vykonáva miestna anestézia. Potom sa zvyčajne zavedie katéter do koronárnej artérie umiestnenej na stehne, cez ktorú prechádza kontrast cez cievy. Následne sa tieto špeciálne vybavenie (angiograf) plavidlá viditeľné. Vďaka angiografu môžete vykonávať vysokorýchlostné snímanie vo veľkom formáte, rovnako ako ho používať, získané výsledky podliehajú počítačovému spracovaniu. Po zistení veľkosti cievnej lézie lekár urobí diagnózu a potom predpíše vhodnú liečbu.

Počas koronárnej angiografie ciev sú prítomné nasledovní lekári: kardiorezistent a anestéziológ monitorujú stav pacienta a ak je to potrebné, poskytujú pacientovi núdzovú pomoc.

Komplikácie po koronárnej angiografii

Pri vykonávaní tejto metódy štúdia srdca je riziko komplikácií extrémne zriedkavé, existovali však prípady, kedy v priebehu zákroku na mieste, kde bola punkcia vykonaná, pacient mal krvácanie, došlo k alergickej reakcii na kontrastné činidlo, ktoré sa prejavilo poklesom tlaku, vyrážkou, problémami s dýchanie, svrbenie a dokonca aj anafylaktický šok.

Existuje aj malá časť pravdepodobnosti, že počas manipulácie môže dôjsť k narušeniu koronárnej artérie a poruchám srdcového rytmu.

Nebolo by však nadbytočné opäť zdôrazniť, že takéto komplikácie sú mimoriadne zriedkavé (menej ako jedno percento) a zvyčajne nevyžadujú dodatočné zásahy.

V niektorých prípadoch sa lekár pri dohode s pacientom na problematike súčasnej koronárnej angiografie s terapeutickými postupmi rozhoduje o dilatácii a stentovaní balónikov.

Pretože spravidla komplikácie po katetrizácii nedochádza a pacient po ukončení procedúry v tento deň sa vráti do normálneho života.

Aby proces odstránenia kontrastnej látky z tela mohol byť urýchlený, pacient by mal po skončení procedúry použiť väčšie množstvo tekutiny.

V moderných zdravotníckych centrách a klinikách sa 95% tohto postupu vykonáva prostredníctvom transradiálneho prístupu.

Čo môže byť výsledkom angiografie

Tento postup môže zobraziť:

 • koľko zúžených koronárnych artérií sú aterosklerotické plaky a ktoré z nich sú blokované;
 • identifikovať oblasti zúženia krvných ciev a určiť objem krvi, ktorý prechádza cez tieto miesta;
 • na objasnenie výsledkov chirurgického zákroku chirurgie bypassu koronárnej artérie.

Koronárna angiografia poskytuje cenné informácie lekárovi, na základe ktorého predpisuje terapiu, a tiež určuje stav srdca a určuje nebezpečenstvo pre zdravie pacienta.

Cievne stentovanie, stentovanie koronárnych artérií

Stentovanie koronárnych artérií s angioplastikou je moderná operácia s nízkym nárazom vykonaná na cievach s aterosklerotickými zmenami a zameraná na obnovenie lumenu artérií, najčastejšie koronárnej artérie. Pod angioplastiou sa rozumie lekársky postup, pri ktorom sa do nádoby poškodenej plakmi zavedie špeciálny balónik. V mieste poškodenia cievy sa balónik nafúkne pod vysokým tlakom, zničí platňu a zatlačí ju do steny cievy. Obvykle sa do koronárnej artérie vkladá ďalšia nosná štruktúra, stent. V počiatočnom stave má stent tvar oceľového valca vyrobeného zo špeciálnej zliatiny a je lisovaný do balónika v komprimovanej forme. Keď sa balónik doručí na miesto plaku, roztiahne sa, otvorí sa stent, po ktorom sa balónik deflácí a vytiahne z tepny a stent zostane v ňom navždy.

Indikácie cievneho stentovania

Stentovanie sa vykonáva u pacientov, u ktorých je lúmen koronárnych artérií zúžený existujúcimi aterosklerotickými plakmi. Plaky znižujú tok krvi cez tepny, čo vedie k nedostatku kyslíka a živín do srdca a v dôsledku toho spôsobuje, že pacient trpí angínou pectoris.

Indikácie na operáciu sú určené pre každého pacienta srdcovým chirurgom. Pred stentovaním sa vykoná koronárna angiografia, ktorá ukazuje, aké sú postihnuté cievy, koľko stentov a v ktorých častiach tepien je potrebné ich inštalovať. Stentovanie ciev. v porovnaní s by-passovým chirurgickým zákrokom nevyžaduje hrudný rez, šitie a dlhodobé zotavenie po operácii. Voľba v prospech posunovania alebo stentovania však vykonáva ošetrujúci lekár na základe masívnosti lézie srdcových tepien a celkového stavu pacienta. Ani jedna operácia nie je všeliek a nezbavuje pacienta následnej konzervatívnej liečby kardiológmi.

Príprava na stentovanie ciev

Pred operáciou budete vyšetrovaní v štandardných objemoch, ktoré spĺňajú štandardy predoperačnej prípravy. V závislosti od toho, či máte akékoľvek ďalšie komorbidity, môže váš lekár objednať ďalšie testy alebo testy. Prevádzka stentovania ciev sa vykonáva na prázdny žalúdok, preto niekoľko hodín pred podaním je pacientovi zakázané jesť a preto zruší všetky lieky určené na korekciu diabetes mellitus. Príjem iných liekov - podľa uváženia ošetrujúceho lekára. Okrem toho pred stentovaním je predpísané liečivo (klopidogrel), ktoré zabraňuje vzniku krvných zrazenín v cievach. Spravidla sa predpisuje tri dni pred operáciou stentovania, ale je možné podať významnú dávku bezprostredne pred podaním. Je pravda, že druhá možnosť je menej vhodná, pretože môže viesť k niektorým komplikáciám zo žalúdka.

Spôsob vykonávania operácie stentovania

Na začiatku operácie stentovania koronárnych artérií sa na nohe alebo ramene vpichuje veľká tepna. Výber prístupu závisí od lekára vykonávajúceho operáciu a konkrétneho pacienta. Spravidla sa používa prístup cez nohu (v slabinách), pretože je jednoduchší a spoľahlivejší. Do tejto tepny sa do tejto tepny vloží špeciálna krátka plastová trubica (zavádzač), ktorá bude slúžiť ako "brána" pre všetky ostatné nástroje. Dá sa zaviesť dlhá plastová trubica (katéter) cez zavádzací plášť, ktorý je vedený na poškodenú koronárnu artériu. Katéter je inštalovaný v tepne a cez ňu do miesta aterosklerotického plaku je umiestnený stent, ktorý sa nosí na špeciálnom balóne v deflovanom stave. Stentovanie ciev sa uskutočňuje na najnovších röntgenových zariadeniach, ktoré umožňujú presné umiestnenie balónika so stentom na mieste aterosklerotického plátu.

Po kontrole umiestnenia stentu na mieste plaku v koronárnej artérii sa balónik nafúkne injekciou kontrastnej látky pod vysokým tlakom. Keď sa balónik nafúkne, stent sa rozšíri a zatlačí do steny cievy, kde zostáva navždy. Angioplastika so stentovaním zvyčajne trvá nie viac ako hodinu, ale celkový čas operácie závisí od konkrétneho prípadu. Pri vážnom poškodení srdcových ciev môže operácia trvať niekoľko hodín. Keď chirurg nafukuje balón so stentom v srdcovom tepne, krvný prietok cez túto koronárnu artériu sa dočasne zastaví, čo môže spôsobiť bolesť na hrudníku (záchvat angíny). Odporúča sa informovať ošetrujúceho lekára o akejkoľvek bolesti, ktorá nastane, aby mohol plánovať ďalšie manipulácie. Po dokončení operácie stentu sa všetky nástroje vložené dovnútra odstránia, s výnimkou stentu, ktorý, ako je uvedené vyššie, zostane navždy v ľudskom tele. Existujú rôzne modifikácie stentov, ktoré sa líšia v type konštrukcie v zliatine, z ktorej je zložená, ale zvyčajne existujú dve hlavné skupiny: jednoduché ("nahé") a potiahnuté liekom ("potiahnuté"). Ideálne stenty dnes neexistujú.

Všetky ich modifikácie majú svoje výhody a nevýhody, takže výber implantovateľného stentu nakoniec zostáva pre lekára, ktorý je založený na jeho vlastných skúsenostiach a vlastnostiach tohto konkrétneho pacienta. Po ukončení operácie sa miesto vpichu šiť alebo zapečatiť alebo stlačiť po určitý čas a na končatinu pacienta sa aplikuje špeciálny obväz.

Komplikácie stentovania

Pri balónovej angioplastike a stentovaní sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie, z ktorých najbežnejšími sú: obštrukcia prevádzkovanej tepny, poškodenie steny cievy, vznik krvácania alebo tvorby hematómov v mieste vpichu, alergické reakcie na kontrastné činidlo rôznej závažnosti alebo dokonca renálnu dysfunkciu.

Vzhľadom na to, že krvný obeh cirkuluje v ľudskom tele, v niektorých prípadoch pri vykonávaní tejto operácie môžu komplikácie nastať aj v iných tepnách, dokonca aj v tých, ktoré nie sú ovplyvnené operáciou.

Pravdepodobnosť komplikácií po stentovaní a angioplastike je vyššia u ľudí s ťažkým ochorením obličiek, nespracovaným diabetes mellitus a zhoršením zrážanlivosti krvi. Títo pacienti sú preto pred operáciou starostlivejšie vyšetrení, dodatočne pripravení, a to aj vymenovaním špeciálnych liekov, a neskôr po stentovaní, pozorujú sa v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti alebo reanimácie.

Stentná chirurgia nezaručuje úplnú úľavu od koronárnej choroby srdca. Choroba môže prebiehať, nové artery sa môžu tvoriť v tepnách alebo zvýšiť existujúce. Samotný stent môže byť v priebehu času reztenózny ("zarastený") alebo trombovaný ("upchatý"). Preto všetci pacienti podstupujúci stentáciu koronárnych artérií. pod neustálou kontrolou kardiológa, v prípade potreby včas rozpoznať recidíva ochorenia a znova ju odoslať kardiochirurgovi.

Stentová trombóza je jednou z najnebezpečnejších komplikácií po operácii stentovania. Najnepríjemnejšia vec je, že nikto z neho nie je imúnny a môže sa kedykoľvek vyvíjať: prinajmenšom v skorom, aspoň v neskorom pooperačnom období. Spravidla táto komplikácia vedie k vzniku akútneho bolestivého záchvatu a ak sa ponechá neliečená, môže tiež viesť k infarktu myokardu. Menej nebezpečná komplikácia, ale oveľa častejšia, je restenóza stentu, ktorá sa vyvíja vďaka stentu rastúcemu do steny cievy. V skutočnosti je to prirodzený proces, ale u niektorých ľudí pokračuje tak aktívne, že lumen operovanej tepny sa značne zužuje, čo spôsobuje návrat angíny pectoris.

A samozrejme, ak nedodržíte liekovú terapiu, stravu a režim predpísaný vaším kardiológom, proces progresie tvorby aterosklerotických plátov vo vašom tele môže postupovať, čo je priaznivé pre vývoj nových lézií v predtým zdravých tepnách.

Po stentovaní je pacient v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Aby sa nevyvinul krvácanie z prepichnutej tepny, je pacient po operácii obmedzený pohybom a je zakázané pohybovať končatinou, cez ktorú bol prístup k srdcu. Neskôr spravidla po 2-3 dňoch je pacient prepustený doma s odporúčaniami pre konkrétny režim a lieky. Okrem štandardného komplexu liekov, ktorý si vybral váš kardiológ, sa dlhodobo pridáva liek na krvácanie (klopidogrel) (od šiestich mesiacov do dvoch rokov). Nedodržanie tohto lieku môže viesť k vzniku krvnej zrazeniny v predpísanom stentu.

Aterosklerotické plaky uložené na cievach srdca narušujú prácu nielen samotného srdca, ale aj celého obehového systému. Zúžia lúmen krvných ciev, čo vedie k prekážke voľného pohybu krvi. Pomáha obnoviť normálnu krvnú cirkuláciu stentingu srdcových ciev je moderná lekárska technológia, ktorá vám umožňuje rozšíriť lumen bez operácie, čo je ťažké vo všetkých ohľadoch.

Čo je vaskulárne stentovanie?

Stentovanie je rozšírenie postihnutých ciev srdca na normálny priemer, ktoré sa vykonáva pomocou stentu - tenkej bunkovej trubice, ktorá sa nafúkne špeciálnym balónom vo vnútri chorého ciev.

Balónik tlačí aterosklerotickú platňu, akoby ju "utesnil" proti stene cievy a tým uvoľnil lúmen. Krv začína cirkulovať normálne a pacient sa trvale zbaví úderov a nebezpečenstva vzniku infarktu.

Indikácie pre stentovanie

V skutočnosti existuje len jedna indikácia: diagnostikovaná na základe pacientových sťažností a vyšetrených údajov, zúženie stien koronárnych ciev srdca v dôsledku aterosklerózy.

Kontraindikácie stentovania srdcových ciev

Jednou z najvýznamnejších výhod stentovania ciev srdca je absencia bezpodmienečných (absolútnych) kontraindikácií pre jeho realizáciu. Výnimkou je možno iba zlyhanie pacienta.

Vyzerá to ako stent

Avšak relatívne kontraindikácie stále existujú, ale odborníci vždy berú do úvahy závažnosť súvisiacich patologických stavov a prijímajú všetky opatrenia na minimalizáciu ich vplyvu na výsledok operácie stentovania.

Relatívne kontraindikácie pre stentovanie plavidiel zahŕňajú:

 • Rôzne typy zlyhania orgánov (obličkové, respiračné)
 • Choroby ovplyvňujúce zrážanie krvi (koagulopatia rôzneho pôvodu)
 • Alergia na prípravky z jódu

V každom z týchto prípadov sa uskutočňuje prípravná terapia, ktorej účelom je znížiť riziko komplikácií z chorých orgánov a systémov.

Výhody stentovania nad inými typmi operácií

Hlavné metódy expanzie ciev ovplyvnených aterosklerózou sú posunovanie a stentovanie.

Chirurgia zahŕňajúca hrudný rez, po ktorom nasleduje šitie a dlhá rehabilitácia.

Stentovanie srdcových ciev nemá tieto nedostatky, pretože takáto operácia:

 • Nízka traumatické
 • Nevyžaduje anestéziu (prebieha pri lokálnej anestézii)
 • Nezahŕňa dlhodobé pooperačné zotavenie pacienta.

Avšak so všetkými zjavnými výhodami spôsobu stentovania, odborníci v niektorých prípadoch stále robia voľbu nie v jeho prospech, ktorý by sa venoval by-passovej chirurgii. Tu je všetko individuálne a závisí od stavu pacienta, závažnosti a oblasti cievnej lézie s aterosklerotickými plakmi.

Skúmanie a diagnostika

Predoperačné vyšetrenie a diagnostika zahŕňa zhromažďovanie údajov z klinických testov a diagnostiku hardvéru. Pacienti absolvujú kompletný krvný obraz a biochemický test, rovnako ako prejsť:

 • RTG hrudníka
 • elektrokardiogram
 • Koronárna angiografia

Tento postup by sa mal prerokovať osobitne. v prípade stenózy (zúžení) srdcových ciev je najinformatívnejšou metódou diagnostikovania IHD, čo umožňuje presne určiť nielen polohu zúženia cievy, ale aj povahu, stupeň zúženosti.

Za prítomnosti chronických ochorení iných orgánov sa vymenuje dodatočné vyšetrenie.

Príprava na operáciu

Operácia stentovania sa vykonáva na prázdny žalúdok, takže požívanie potravy sa zastaví niekoľko hodín predtým. Tri dni pred operáciou sa pacientom ponúka klopidogrel, liek, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Trval to celú dobu.

Ak sa miesto vpichu stentu vyberie na nohe (čo sa najčastejšie robí), oblasť svalov sa pred operáciou oholí, pretože všetky manipulácie sa vykonajú na mieste femorálnej artérie.

Ako sa vykonáva stentovanie

Po injekcii anestetika sa urobí prepichnutie na nohe alebo rameni, cez ktoré sa zavedie zavádzacie zariadenie - plastová trubica. Slúži na predstavenie všetkých ostatných potrebných nástrojov.

Katéter, dlhá trubica, sa zavádza cez zavádzač do poškodenej nádoby. Do koronárnej artérie sa vloží katéter a potom sa cez ne zavedie stent s deflovaným balónom.

Pod tlakom kontrastnej látky vstreknutej do balónika sa balónik nafúkne a rozširuje lúmen cievy. Stent zostáva navždy v cieve.

Trvanie operácie závisí od závažnosti a stupňa vaskulárnej lézie a môže trvať niekoľko hodín.

Operácia sa vykonáva s povinnou rádiologickou kontrolou, ktorá umožňuje presné určenie polohy stentu pomocou balónika.

Aké sú stenty

Bežný stent je tenká kovová rúrka vložená do dutiny cievy a náchylná na "rast" do tkaniva po určitej dobe. Vďaka tejto funkcii odborníci vytvorili stenty s vylučovaním liekov. Zabraňuje vniknutiu trubice, výrazne zvyšuje životnosť stentu a zlepšuje dĺžku života pacienta.

Nedávno sa však objavili rozpúšťacie stenty, ktoré postupne zmiznú v priebehu dvoch rokov. Sú navrhnuté tak, aby zabránili narušeniu prirodzených oscilácií krvných ciev počas kontrakcie srdcového svalu, ako aj eliminovali rušenie počas ďalšej operácie bypassu.

komplikácie

Napriek svojej minimálnej invazívnosti môže byť stentovanie sprevádzané komplikáciami rôznej závažnosti. Sú s najväčšou pravdepodobnosťou u diabetických pacientov, ako aj u pacientov s ochorením obličiek a poruchami zrážania krvi. Takíto pacienti sú bezprostredne po operácii umiestnení do IT komôr a sú zvlášť kontrolovaní odborníkmi, pokiaľ existuje hrozba.

Najčastejšie komplikácie stentovania srdcových ciev:

 • Krvácanie kvôli poškodeniu stien krvných ciev
 • Hematómy v mieste zavedenia katétra
 • Uzavretie ovládanej nádoby

Najzávažnejšie nebezpečenstvo pre život pacienta je však trombóza stentu. Táto komplikácia sa môže objaviť v ktoromkoľvek z pooperačných štádií a je charakterizovaná náhlou bolesťou. Ak neprijmete opatrenia včas, je možný infarkt myokardu.

Život po stentovaní

Žiadna z existujúcich metód expanzie ciev poškodených aterosklerózou v medicíne nemožno považovať za ideálny spôsob, ako sa navždy zbaviť koronárnej choroby srdca. Problémom je, že aterosklerotické pláty môžu zablokovať lúmen v iných cievach, pretože ateroskleróza často pokračuje v pokročení.

V pooperačnom období sa pacientom, ktorí podstúpili cievne stentovanie, poskytne niekoľko dní odpočinok na lôžku s obmedzením pohyblivosti končatín, kde bola operácia vykonaná. Zvyčajne toto obdobie trvá dva až tri dni, po uplynutí ktorého sa pacient odoberie z oddelenia.

Aterosklerotické plaky tvoria srdcové cievy a nepriaznivo ovplyvňujú prácu celého obehového systému. V dôsledku toho sa cievy zužujú, čo zabraňuje normálnemu prietoku krvi. Na obnovenie krvného obehu v modernej medicíne sa praktizuje operácia - stentovanie srdcových ciev.

Čo to je?

Stenting je chirurgická operácia počas života rozšírenia krvných ciev pomocou špeciálnych stentov - tenkých rúrok, ktoré sa neskôr nafukujú balónom v dutine poškodenej cievy. Takýto balón tlačí plak proti steny cievy, v dôsledku čoho sa lumen zvyšuje.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu:

 • Krvné zrazeniny v tepnách.
 • Ateroskleróza.
 • Aneuryzma koronárnej cievy.
 • Anomálie srdcových ciev.

Aterosklerotická stenóza krvných ciev

Pred operáciou lekár prvýkrát odošle pacienta do koronogramu. Pomocou tohto postupu môžete skontrolovať stav plavidiel. Na tento účel sa používa kontrastné činidlo, ktoré pri pohybe cez tepny obopínajúce steny vytvára jasný vzor. Môžete tak vidieť presne, kde sa nachádza patologický proces.

Operácia cievneho stentovania je v niektorých prípadoch kontraindikovaná:

 • Nízka zrážanlivosť krvi.
 • Renálne a respiračné zlyhanie.
 • Individuálna intolerancia voči jódovým prípravkom.
 • Poraziť veľké plochy.

Príprava a etapy operácie

Pacient musí znášať stravu hladom. Okrem potravín sa neodporúča používať lieky.

Pred začatím operácie sa podáva injekcia, ktorá zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Najčastejšie sa taká droga užíva tri dni pred zásahom. Potom použite lokálnu anestéziu.

Na začiatku operácie sa uskutočňuje angioplastika. V oblasti poškodenej tepny sa urobí prepichnutie a balónik sa jemne vloží do katétra. Keď je balón v zúženom priestore, začína sa napučiavať a zvyšuje dostupnú vzdialenosť.

Skladá sa z 8 užitočných liečivých rastlín, ktoré majú mimoriadne vysokú účinnosť pri liečbe a prevencii arytmií, srdcového zlyhania, aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, infarktu myokardu a mnohých ďalších ochorení. Používa len prírodné zložky, chemikálie a hormóny!


Potom je nainštalovaný filter, aby sa zabránilo možnému zablokovaniu a znížilo sa riziko mŕtvice.

Výsledkom je, že lúmen tepny sa otvorí, ale stent sa vstrekuje, aby sa udržal tento stav. Je navrhnutý tak, aby udržiaval cievne steny a zabránil ich zúženiu.

Ak je ovplyvnená dostatočne veľká oblasť tepny, je možné vložiť niekoľko stentov. Na dodanie stentu chirurg zavedie katéter balónom. Stent sa vstrekuje v zúženej forme. Dosiahnutím zúženej oblasti sa balónik nafúkne, stent sa nachádza v dutine, roztiahne a je upevnený na stenách nádoby.

Po ukončení operácie srdcový chirurg získa všetky nástroje. Celá operácia prebieha pod röntgenovým monitorovaním a trvá od jedného do troch hodín. Počas tohto obdobia pacient nemá žiadne bolesti. Nepohodlie sa môže vyskytnúť len vtedy, keď je balón nafúknutý, kedy je krvný tok po určitý čas narušený.

Charakteristiky obdobia po operácii

Po stentovaní je pacientovi poskytnutý odpočinok v posteli. Už istý čas podliehal lekárskej kontrole. Pri predpisovaní predpisuje lekár určitú stravu, lieky, odporúčania a obmedzenia v niečom.

Je to dôležité! Počas pooperačného obdobia sú fyzické cvičenia zakázané, kúpanie je kontraindikované, je lepšie vyhnúť sa jazde za volantom.

Recenzia našej čitateμky Victoria Mirnovej

Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie.

Po ukončení operácie musí pacient absolvovať rehabilitačné obdobie.


Osoba musí každodenne venovať najmenej tridsať minút denne terapeutickému cvičeniu. Musíte stratiť tie extra libier, utiahnite svaly a normalizujte krvný tlak. To všetko zníži riziko vzniku krvácania a infarktu. Na konci rehabilitačného obdobia nie je potrebné znížiť zaťaženie.

Mali by venovať osobitnú pozornosť stravovaniu. Správna výživa bude nielen podporovať hmotnosť, ale bude tiež ovplyvňovať aterosklerotické plaky. Je potrebné sledovať hladinu cholesterolu.

V strave by mala byť:

Počas obdobia od šiestich do dvanástich mesiacov života pacient po operácii má užívať lieky.

Po chirurgickom zákroku sa väčšina pacientov pýta: robia postihnutia po vložení stentu? Stenting normálne normalizuje stav pacienta a jeho schopnosť pracovať, preto stentovanie srdcových ciev nie je ako indikácia pre postihnutie.

Náklady na držbu

Ďalšia dôležitá otázka, ktorá vzniká u ľudí: koľko stojí operácia stentovania? Samozrejme, náklady na intervenciu budú závisieť od umiestnenia patologického procesu, krajiny, kliniky, nástrojov a vybavenia, typu a počtu stentov a mnohých ďalších kritérií.

Náklady na takúto operáciu sú pomerne vysoké, pretože to vyžaduje použitie operačnej miestnosti vybavenej röntgenovým chirurgickým zariadením a to neznáša veľa peňazí.

Vo všetkých krajinách, ako aj v Rusku, najmä v Moskve, sa operácia uskutočňuje na najnovšom vývoji vysokokvalifikovanými chirurgmi a samozrejme, náklady na takúto operáciu nemôžu stáť trochu. Prehľady tejto operácie v Rusku sú udržiavané na dobrej úrovni.

Pacient P.V., 73 rokov. Po prvýkrát som sa obrátil na kardiológku v Moskve pred rokom o pomoc.

Na recepcii sa pacient sťažoval na bodavú bolesť v oblasti srdca, ktorá bola sprevádzaná dýchavičnosťou, ktorá sa rozširuje na ľavé rameno. Bolesť začala pri chôdzi, dokonca s miernym nárastom tempa.

Pacient vysvetlil, že bolesť sa objavila prvýkrát pred dvoma týždňami. Bolesť potom začala v stave úplného odpočinku, trvala asi hodinu. Bolesť bola intenzívnejšia ako predtým, sprevádzaná pocením, všeobecnou únavou a strachom zo smrti.

V ten deň pacient nevolal sanitku, pretože sa obával hospitalizácie. Rozhodol som sa, že nasledujúci deň budem konzultovať s kardiológa.

Kontrola preukázala stav miernej závažnosti. Bolo to dýchavičnosť s menším námahom a konverzáciou. Srdcové tóny boli tlmené a rytmické. Krvný tlak 180/100, pulz 90 / min.

Ako sa ukázalo neskôr, pacient si bol vedomý zvýšeného tlaku, ale nepovažoval za potrebné ho liečiť, pretože myslel, že neohrozuje jeho život.

Vykonalo sa EKG, kde sa zistili príznaky akútneho srdcového infarktu. Bol veľký, ale podarilo sa dotknúť len jednej vrstvy srdca.

Bola vykonaná mimoriadna hospitalizácia. Strávil dva dni intenzívnej starostlivosti a jednotkou intenzívnej starostlivosti, potom bol pacient preložený na kardiologickú jednotku.

V procese liečby a podávania predpísaných liekov sa pacient stal omnoho lepším a ľahším. Ale v niektorých prípadoch, zatiaľ čo chôdza stále sa objavila.

O tri týždne neskôr bol pacient vyčerpaný v uspokojivom stave. Takáto liečba bola predpísaná: kardiogram, egitromb, torvakard a metopropol. Tlak bol 120-130 / 70-80, srdcová frekvencia bola 50 až 60 úderov za minútu.

O tri mesiace neskôr bol opäť poslaný na konzultáciu. bolesť nezanikla pri chôdzi. Vedie koronárne ciele, ktorých výsledkom bolo rozhodnutie, že koronárne stentovanie srdcových ciev je nevyhnutné.

Po takejto operácii sa angína vytratila. Teraz bol pacient schopný ísť asi kilometer bez bolesti v oblasti srdca.

Vo fáze užívania pacienta použil kardiomagnyl, ealapril, torvacard, Plavix, Concor. HELL bol 160/100, pulz 60 / min.

Počas troch konzultácií bola vykonaná úprava liečby. Vybrali sme trochu inú liečbu na zmenu liekov a ich dávkovanie.

V dôsledku toho sa zmeny v liečbe krvného tlaku výrazne znížili na 120/80, srdcová frekvencia sa tiež znížila na 55 úderov za minútu. Angina pectoris sa aj naďalej prejavuje zrýchleným tempom, ale pri chôdzi asi pol kilometra, vzhľadom na pokojné tempo, sa angína pectoris neobťažuje. Dyspnea sa prejavuje rýchlym krokom a pri schodoch po dvoch poschodiach.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hemoragická vaskulitída

Hemoragická vaskulitída má tiež názvy alergická purpura, kapilárna toxóza alebo, na meno autorov, ktorí opísali, chorobu Shenlein-Genoch. Choroba je zahrnutá v rozsiahlej skupine vaskulitídy, zápalu krvných ciev rôznych typov a veľkostí.

Príčiny odchýlky bodových neutrofilov v krvi od normy

Je známe, že krvné testy zohrávajú veľkú úlohu v procese stanovenia diagnózy a identifikácie rôznych chorôb v tele. Správna interpretácia krvného testu a počítanie počtu rôznych typov bielych krviniek pomáha v najkratšom čase identifikovať vývoj choroby.

Pilulky na kŕče v nohách: zoznam, návod na použitie. Nočné kŕče v nohách: príčiny a liečba

Čo je kŕč, každý vie. Nedobrovoľná kontrakcia svalov, najčastejšie nohy, sa vyskytuje u dospelých a detí. Vo väčšine prípadov so slabými solitérnymi kŕčmi pomáha masáž a svalové napínanie.

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

Lymfóza alebo lymfatický edém

Lympostáza sa nazýva porušenie lymfatickej drenáže v dolných končatinách. Choroba môže byť dedičná a vyskytuje sa na pozadí iných ochorení. V dôsledku zlyhania výtoku lymfatickej tekutiny sa nohy začnú napučiavať.

Mechanizmus vývoja, diagnostiky a liečby kalcifikácie aorty

Vápnik je hlavným stavebným prvkom ľudského tela, jeho akumulácia nepriaznivo ovplyvňuje zdravie. Ak sa vápnik nevylučuje z tela, začne sa dostávať do krvi.