Pri diagnostikovaní akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti je núdzová starostlivosť tiesňovým volaním na mimoriadnu udalosť. Infarkt sa prejavuje náhlymi poruchami srdcovej činnosti a je sprevádzaný prudkým zhoršením zdravia, akútnou bolesťou na hrudi, slabosťou a stratou vedomia.

Kardiogénny šok, pľúcny edém, srdcová astma a ďalšie príznaky vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť sú charakteristické pre OSN.

Manifestácie a príznaky kardiovaskulárnej insuficiencie

Akútne ochorenia kardiovaskulárneho systému sa rozvíjajú niekoľkými mechanizmami, ktoré sú spojené so zvýšeným stresom srdca. Keď má človek dýchavicu, pocit tesnosti za hrudnou kosťou, kašeľ, ktorý nie je spojený s chladom, môže to predpovedať srdcový záchvat.

Znaky akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti sa určujú počas lekárskej prehliadky a samotný pacient cíti príznaky. Pred nástupom srdcového zlyhania pacient trpí strachom, koža sa zmení na modrú, dýchanie sa urýchľuje, krvný tlak klesá alebo stúpa.

Príznaky zahŕňajú:

 • viditeľné pulzujúce žily v krku;
 • náhla bledosť;
 • búchajúci sa dych;
 • necitlivosť v oblasti paží a nôh;
 • slabý srdcový tep a vzácny pulz;
 • pokles krvného tlaku;
 • modrá koža;
 • tmavnutie očí;
 • kašeľ s ružovým spútom;
 • nútená sedenie;
 • ťažká svalová slabosť;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť;
 • dusenie;
 • cyanóza lipov;
 • mdloby.

Najčastejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému nie sú vždy sprevádzané príznakmi a príznakmi zlyhania.

Tieto príznaky charakterizujú kardiovaskulárnu insuficienciu:

 • výrazný pokles krvného tlaku;
 • prvky sú mramorované, bledé;
 • neurčité vedomie;
 • v pacientovi sa objaví studený pot;
 • vysoké hladiny kyseliny mliečnej v krvi;
 • vyjadrený srdcový tep;
 • kapiláry sú slabo naplnené krvou;
 • veľmi slabý pulz;
 • črevná motilita chýba;
 • znížená funkcia moču;
 • prudký pokles telesnej teploty v podpazuší a na končatinách;
 • ruky a nohy studené.

Rozdiely medzi akútnym a chronickým srdcovým zlyhaním sú na začiatku príznakov a príznakov. Znamená to srdcový záchvat, zápal myokardu, ťažkú ​​arytmiu.

Srdce sa znižuje, tlak prudko klesá, telo trpí nedostatkom krvi. Intenzívna liečba akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti je naliehavá.

Mechanizmus vývoja akútneho srdcového zlyhania

Prudké porušenie srdcovej činnosti, nazývané DOS, je pre život veľmi nebezpečné.

Identifikované vzorce vývinu tejto choroby, ktoré prebiehajú nasledovne:

 • slabé srdcové zlyhanie;
 • nedostatok krvi v arteriálnom lôžku;
 • orgánov a tkanív chýba výživa a kyslík;
 • zvyšuje sa tlak krvi v kapilárach pľúcneho systému v dôsledku pomalšieho venózneho odtoku;
 • krv stagnuje v orgánoch a tkanivách, čo spôsobuje opuch.

DOS je nebezpečný v tom, že ak neposkytnete pacienta núdzovú pomoc, je pravdepodobné, že smrteľný výsledok bude rýchly.

Lekár vie, že závažnosť záchvatu z BOZP závisí od typu ochorenia:

 1. Porucha pravej komory. Vyskytuje sa s príznakmi zablokovania pľúcnej artérie (embólia), ktorá spôsobuje poškodenie pravého srdca srdcového svalu vo forme srdcového infarktu. Táto patológia dramaticky obmedzuje tok krvi z dutých žíl do pľúc.
 2. Poškodenie ľavej komory sa vyskytuje, keď pravá srdcová komora srdca normálne funguje. V tomto prípade krv prechádza do pľúc, ktorého odtok je oslabený. V pľúcach dochádza k pretečeniu krvných ciev. Keďže ľavá komora je slabá, ľavé predsiene pretečie krvou, existujú javy stagnácie, krv vyplňuje krvné cievy pľúc.

Existuje niekoľko možností akútneho priebehu ochorenia:

 1. Variant kardiogénneho šoku. Abnormálne zníženie krvného tlaku v dôsledku slabého kontrakcie ľavej komory srdcového svalu. Charakteristické zakalené vedomie, svalová slabosť, bledosť kože, silné zníženie teploty končatín, studený pot.
 2. Pľúcny edém je charakterizovaný prebytkom alveolov v pľúcach s kvapalnou časťou krvi, ktorá sa potuje cez steny pľúcnych kapilár. Pacient sa dusí, nemá dostatok vzduchu. Slabý rýchly impulz.
 3. Hypertenzívna kríza sa podobá pľúcnemu edému v jeho symptómoch, aj keď pravá komora nemá žiadne patologické príznaky. Potenie tekutiny v alveolách kvôli vysokému krvnému tlaku.
 4. Abnormálne srdcové zlyhanie, ktoré je spôsobené zvýšenou srdcovou aktivitou s tachykardiou a stagnáciou krvi v pľúcach, zvyšuje arteriálny tlak.
 5. Exacerbácia preťaženia srdcového svalu.

Pri srdcovom záchvate, keď sa všeobecný stav pacienta zhorší, je zachytený zo strachu, útok je sprevádzaný bolesťou srdca a arytmiou. Testy na akútnu kardiovaskulárnu insuficienciu nám umožňujú určiť, aký typ srdcovej patológie sa zaoberáme.

Klasifikácia srdcového zlyhania podľa typov a príčin

Keď telo doslova nemá dostatok krvi na to, aby poskytlo tkanivám a orgánom výživu a kyslík, hovoria o zlyhaní srdca. Príznaky akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti sú základným prvkom pre klasifikáciu.

Môže sa rozvíjať rýchlo, potom sa zlyhanie nazýva akútne a postupne, prejavujúce sa v chronickej forme:

 1. Akútne srdcové zlyhanie sa nazýva akútne, pretože sa môže vyvinúť o niekoľko minút. V tomto prípade dochádza k kardiogénnemu šoku, pri ktorom myokard stráca schopnosť kontrakcie, klesá ľavá komorová ejekcia krvi na minimum a akútny nedostatok krvi v orgánoch. Zaznamenané: pokles mierneho uvoľňovania krvi, zvýšená vaskulárna rezistencia na pohyb krvi; zlomený srdcový rytmus; dochádza k tamping komôr s krvácaním do srdcového vrecka; zablokovanie pľúcnej artérie (embólia).
 2. Chronické srdcové zlyhanie sa formuje postupne, niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Srdcové zlyhanie, vysoký krvný tlak, nízke hladiny hemoglobínu v krvi a ťažké chronické pľúcne ochorenia prispievajú k rozvoju nedostatočnosti. Charakterizovaná skutočnosťou, že pacient má dýchavicu, únavu, opuch v tele a vnútorných orgánoch, telo udržuje tekutinu. Tam sú prerušenia v práci srdca, bolesť, je nemožné vykonávať aj ľahkú fyzickú prácu.

Klasifikácia akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti je založená na objektívnych znakoch. Klasifikácia z roku 1935, keď bola prvýkrát aplikovaná, bola zjavne nedostatočná a neúplná. Podľa tejto klasifikácie sa v tejto chorobe rozlišujú tri štádiá: V prvej fáze ani lekári, ani samotní pacienti nezaznamenávajú zjavné príznaky a v tretej fáze sa objavujú všetky príznaky patológie.

V súčasnosti populárna klasifikácia v USA:

 • 1 triedy. Výskyt dýchavičnosti s miernym fyzickým námahom, napríklad pri prechádzaní po schodoch do tretieho poschodia. Za normálnych podmienok nie je žiadne nepríjemnosti.
 • 2 triedy. Dyspnoe je spôsobené už zanedbateľnou telesnou aktivitou, napríklad rýchlym chôdzou. Pacient sa snaží pohybovať menej, pretože sa objaví nepríjemné pocity počas námahy.
 • 3 triedy. V kľude je stav zdravia normálny, ale už počas bežnej chôdze, dýchavičnosť a palpitácie sa objavujú. Akýkoľvek fyzický stres spôsobuje poruchu srdca.
 • 4 triedy. V kľude je dýchavičnosť, je tu modrosť pier a bledosť pokožky. Najmenšia fyzická námaha vedie k dýchavičnosti a prerušeniam srdca, k poklesu tlaku.

V medicínskej praxi sa na klasifikáciu často používajú V. Kh. Vasilenko, ND Strazhesko, GF Lang, podľa ktorých sa choroba vyznačuje troma fázami.

Syndróm akútnej kardiovaskulárnej insuficiencie sa prejavuje postupne:

 1. I (HI). Je definovaný ako počiatočné, inak latentné chronické srdcové zlyhanie. V tomto štádiu je choroba pre pacienta nepozorovateľná len s fyzickou námahou miernej sily a intenzity, dýchavičnosť a palpitácie. Celkový výkon sa znižuje
 2. Nedostatok dychu pri fyzickej námahe nízkej intenzity sa stáva viditeľným. Keď sa napätie fenoménu nedostatku vzduchu a častého slabého impulzu stáva konštantným. V tomto štádiu vyčkáme obdobie A a obdobie B.
 3. H etapa IIA. Vykazuje zlyhanie srdca v malom (pľúcnom) kruhu krvného obehu. Pľúca pier a bledá pokožka sa objavia pod zaťažením. Srdce bije často, dýchavičnosť sprevádzaná kašľom a dýchavičnosť v pľúcach, zreteľne rozlíšiteľná podľa ucha. Výkon sa znižuje, vo večerných hodinách dochádza k opuchu nohy a chodidiel.
 4. H IIB etapa. Srdce cíti bolesť, dýchavičnosť sa objaví v kľude, koža sa stáva modrou. Nohy sa opuchnú, pečeň sa zväčšuje a hustá, tekutina sa objavuje v žalúdku. Pacienti sú zdravotne postihnutí, majú časté záchvaty a exacerbácie.
 5. Štádium III (H III). Tzv. Dystrofická fáza. Známky zlyhania obehu sa vyslovujú. Pneumoskleróza sa vyskytuje v pľúcach, obličkách a pečeni (cirhóza), konštantný tep srdca a dýchavičnosť. Pacienti sa vyčerpajú, chudoba sa stráca, spánok je narušený. Bolesť v srdci, hmatateľné prerušenia, pokles krvného tlaku spôsobujú, že prognóza je nepriaznivá. Liečba v tejto fáze je problematická.

Klasifikácia ochorenia v závislosti od srdcového zlyhania je:

 1. Systolický (kvôli problémom s kontrakciami svalov srdcových komôr).
 2. Diastolické (poruchy sa vyskytujú vo fáze srdcovej pauzy)
 3. Zmiešané (poruchy ovplyvňujú všetky fázy srdcového cyklu).

Prevalencia ochorení kardiovaskulárneho systému nám umožnila vyvinúť účinné metódy liečby a objasniť klasifikáciu ochorenia.

V závislosti od toho, ktorá oblasť obehového systému prechádza stagnujúcimi procesmi, typy nedostatkov sú determinované ich lokalizáciou:

 1. Pravá komora (preťaženie pozorované v malom okruhu krvného obehu);
 2. Ľavá komora (kongestívne prejavy vo všetkých orgánoch a systémoch tela);
 3. Biventrikulárna (krvná staza sa pozoruje v oboch veľkých a malých kruhoch krvného obehu).

Existuje klasifikácia akútneho koronárneho syndrómu (ACS) na stanovenie odhadovaného infarktu myokardu alebo angíny na stupnici Killip.

Tabuľka. Klasifikácia podľa stupnice úmrtnosti:

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie

Oslabenie práce myokardu vedie k rôznym rytmickým poruchám kontrakcií srdcového svalu.

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie môže priniesť veľa komplikácií pre ľudské zdravie. Na diagnostiku vyvíjajúcej sa anomálie v čase je zabránené opotrebovaniu spätných ventilov. Príslušná poskytnutie prvej pomoci pri akútnom srdcovom zlyhaní môže uľahčiť prácu kardiológa a zvýšiť šance na pozitívny výsledok liečby.

Príčiny akútneho zlyhania srdca

Príčiny akútneho srdcového zlyhania sú spôsobené rôznymi patogénnymi účinkami na telo. Stav práce srdcového svalu môže byť ovplyvnený životným štýlom človeka. Možná stresová tendencia zvyšuje rizikové faktory.

Mód života má priamy vplyv na srdce. Keďže toto telo je neustále v pohybe. Neexistuje žiadna fáza pokoja pre srdce, pretože poskytuje krvný obeh. Neustály kontakt s telesnými tekutinami spôsobuje, že svalový orgán závisí od kvality krvi.

Ochorenie srdca má dve fázy:

Príčiny akútneho srdcového zlyhania sú spôsobené rôznymi patogénnymi účinkami na telo.

Oba prejavy ochorenia môžu mať niekoľko charakteristík a rozdielov. Akútne a chronické srdcové zlyhanie je spôsobené rovnakými príčinami, ale rozvíja sa rôznymi spôsobmi. Stupeň poškodenia srdcového svalu závisí od viacerých faktorov:

 • stav tela;
 • sklon k katarálnemu ochoreniu;
 • úroveň imunity;
 • denná činnosť;
 • konzumácia alkoholu alebo drog;
 • odložené komplikácie po operáciách;
 • zloženie krvi;
 • možná prítomnosť krvných porúch;
 • odolnosť voči namáhaniu.

Príčinou exacerbácie porúch srdca môže byť ochorenie srdca alebo prejav arteriálnej hypertenzie. Každá z týchto chorôb je spôsobená preťažením tela, konštantným namáhaním a konzumáciou tučných potravín.

Výživa môže priamo ovplyvniť výskyt srdcových ochorení. Keďže mastné a korenené potraviny spôsobujú tvorbu cholesterolu v cievach. Steny žíl a ciev sa stávajú menej pružnými, pri každej zmene rytmu majú veľký tlak.

Vysoký obsah soli v telových tekutinách spôsobuje hypertenziu. V dôsledku zlyhania srdcového rytmu je krv nasýtená oxidom uhličitým. Pacient cíti zhoršenie zdravia, dýchavičnosť, dokonca aj bez fyzickej námahy.

Výživa môže priamo ovplyvniť nástup ochorenia srdca.

Príznaky akútneho zlyhania srdca

Príznaky akútneho zlyhania srdca môžu mať prejavy v podobe:

 • srdcová astma;
 • opuch pľúc;
 • dýchavičnosť;
 • poruchy spánku.

Tento stupeň ochorenia postihuje ľudí v starobe. V priebehu ochorenia pretrvávajú svaly myokardu konštantný opuch. Človek sa môže zobudiť s pocitom dusenia, suchý kašeľ. Pacient nedokáže úplne dýchať. Stupeň sa môže rozvíjať pri vysokej rýchlosti.

Chronické srdcové zlyhanie je vyjadrené v:

 • opuch krčných žíl;
 • cyanóza krytu;
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť;
 • opuch;
 • zväčšená pečeň;
 • abnormality v práci celých orgánových systémov.

Pacient nedokáže úplne dýchať

Prvým znakom priebehu ochorenia je modrá oblasť s nízkym krvným obehom:

 • prsty končatín;
 • ušnice;
 • slizníc.

Jasným znakom nástupu ochorenia možno považovať za nedostatok dychu. Je to spôsobené zmenami zloženia krvi, obsahom veľkého množstva kyseliny mliečnej a kyseliny uhličitej. Existuje podobná nerovnováha v dôsledku stagnácie prietoku krvi v pľúcnom kruhu.

Tým sa znižuje rýchlosť pohybu krvi. Čo zahŕňa časté srdcový tep, krv nemá čas na vyplnenie srdca a vzniknú ďalšie bolestivé príznaky:

 • zármutok;
 • hluk;
 • opuch vnútorných orgánov;
 • pretekanie krvi z kapilár obličiek a pečene.

Komplikácie každého štádia bez správnej liečby môžu byť fatálne. Protokatér takého zvratu udalostí je z veľkej časti tachykardia. Príznaky akútneho zlyhania srdca pred smrťou majú nasledovné prejavy:

 • náhle bolesti;
 • príznaky zadusenia;
 • búšenie srdca;
 • zúžené pľúca;
 • strata vedomia

v dôsledku arytmických zlyhaní, krv netečie dobre do pľúc, dôjde k hladovaniu kyslíkom

Vzhľadom na to, že kvôli arytmickým zlyhaniu krv netečie dobre do pľúc, dochádza k hladovaniu kyslíkom. Napriek jednotnému dýchaniu to vedie k pocitu udušenia.

Liečba akútneho zlyhania srdca

Liečba akútneho zlyhania srdca sa uskutočňuje liekom, v niektorých špeciálnych prípadoch chirurgickým zákrokom. Okrem predpísaného liečebného postupu musí pacient dodržiavať určitý denný postup. Predpísal mu veľa hodín odpočinku.

Pacienti predpísali špeciálnu diétu. Jeho hlavné smerovanie má vplyv na zníženie množstva soli v strave, ako aj na odstránenie nadbytočných tekutín z tela. Mal by tiež podporovať telo potrebnými látkami na obnovenie činnosti srdca.

Dôležitým bodom pre zmenu štátu je absencia stresu. V stave vzrušenia sú uvoľnené hormóny, ktoré majú priamy vplyv na srdcový rytmus. Zvyšuje zaťaženie:

Ak sa pacient, kvôli okolnostiam, nedokáže samostatne vyrovnať so svojim duševným stavom, dostanú vhodné sedatíva. Navyše je možné predpísať procedúry, ktoré znižujú stres, ako napríklad masáže.

Predpísané lieky majú účinky na:

 • stimulujúci účinok na srdcový sval;
 • zníženie množstva tekutiny v pľúcach.

Prípravky sú založené na pôsobení glykozidov. Počet dávok a dávok sa vypočítava individuálne na základe údajov z celkového stavu tela. Zavádza prísny režim prijímania kvapalín.

Tablety obsahujúce draslík sú zahrnuté do stravy ako podporná aktivita myokardu. Tieto lieky zahŕňajú:

Tieto lieky sú predpísané na povinnom základe. Pretože draslík poskytuje srdcovým svalom príležitosť pracovať rovnomerne. Tento prvok je ľahko vymytý z krvi. Akonáhle sa v obličkách odstránia diuretiká. Ak chcete ponechať správnu hladinu draslíka, vyžaduje sa vhodná strava.

Prvá pomoc pri akútnom srdcovom zlyhaní

V prípade akútnych krízových situácií sa poskytuje prvá pomoc v prípade akútneho zlyhania srdca. Ak osoba stratila kontrolu nad svojou nervovou situáciou, čeliť útokom, musíte brať:

 • snažte sa pacienta upokojiť;
 • stará sa o tok kyslíka;
 • poskytnúť ľudskému telu sklopný stav (pomocou vankúšov);
 • umiestnite postroj na boky;
 • dajte 10-12 kvapiek nitroglycerínu pod jazyk;
 • snažte sa ho plne uvedomiť;
 • pri prvom znamení zástavy srdca urobte umelé dýchanie;
 • masáž srdca.

Nitroglycerín pri akútnom srdcovom zlyhaní

Polosedávna poloha posunie veľké množstvo tekutín na dolné končatiny. Tým sa uvoľnia srdcové chlopne z veľkého množstva krvi. Priložené plášte zabránia prudkému preliatiu krvi do hornej časti tela.

Pri prvých príznakoch zhoršenia stavu človeka sa musí zavolať sanitka. Pretože len kvalifikovaný personál je schopný posúdiť príčiny zhoršenia stavu.

V iných prípadoch človek potrebuje odpočinok, odstránenie srdcového spazmu s kvapkami Corvalol alebo platnú tabletu pod jazykom. V žiadnom prípade by nemala byť osoba dovolené ležať vo vzpriamenej polohe. Vždy položte vankúš pod hornú časť tela, aby ste dosiahli mierny sklon. Aby sa zabránilo akútnym situáciám, je potrebné pravidelne kontrolovať krvný tlak tonometrom. To umožní čas na prijatie potrebných opatrení.

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie

AKÚTNA CARDIOVASKÁTNA NEDOSTATOK.

Cievna nedostatočnosť je patologický stav charakterizovaný arteriálnou hypotenziou a poruchou perfúzie životne dôležitých orgánov spôsobenou znížením tonusu artériových stien.

Srdcové zlyhanie je syndróm, ktorý sa prejavuje neschopnosťou kardiovaskulárneho systému plne dodávať orgánom a tkanivám tela krvou a kyslíkom v množstve postačujúcom na udržanie normálnej životnej aktivity.

Akútne srdcové zlyhanie je výskyt akútnej (kardiogénnej) dyspnee spojenej s rýchlym vývojom pľúcnej kongescie až po pľúcny edém alebo kardiogénny šok (s hypotenziou, oligúriou atď.), Ktoré sú zvyčajne výsledkom akútneho poškodenia myokardu, najmä akútneho infarktu myokardu.

Akútna kardiovaskulárna insuficiencia sa prejavuje vo forme mdloby, kolapsu a šoku.

Synkopa je najľahšia a najčastejšia forma akútnej vaskulárnej insuficiencie v dôsledku krátkodobej anémie mozgu.

Vyskytuje sa pri krvných stratách, rôznych kardiovaskulárnych a iných chorobách, ako aj u zdravých ľudí, napríklad s ťažkou únavou, úzkosťou, hladom.

Rizikom sú tí, ktorí majú chronické ochorenie pľúc. Vo výške kašľového záchvatu sa ich tlak v hrudníku prudko zvyšuje. Mdloby sú plné pokusov počas močenia u mužov trpiacich adenómom prostaty. Vazovagalny (vazodilatačné) mdloby sa vyskytujú u zdravých ľudí na pozadí silných emócií, reakcií na bolesť alebo krvný typ. Často starší ľudia zomierajú a vrhajú späť svoje hlavy, keď procesy stavcov uviažu cievy alebo vertebrálnu artériu pri osteochondróze krčnej chrbtice.

Mdloby sa prejavujú náhlymi slabosťami, slabosťou, závratmi, znecitlivenosťami ramien a končatín, po ktorých nasleduje krátkodobá úplná alebo čiastočná strata vedomia. Koža je bledá, končatiny sú studené, dýchanie je zriedkavé, povrchné, žiaci sú úzke, reakcia na svetlo je zachovaná, pulz je malý, krvný tlak je nízky, svaly sú uvoľnené. Trvá niekoľko minút, po ktorom zvyčajne prechádza na vlastnú päsť

1. Pacient je umiestnený v horizontálnej polohe so zdvihnutými nohami, bez obmedzeného oblečenia.

2. Otvorte ústa obete a uistite sa, či nie sú nejaké prekážky dýchania. Odstráňte ich.

3. Dajte zápach amoniaku.

4. Striekajte na tvár a hrudník so studenou vodou a otrepte telo.

5. S neúčinnosťou týchto opatrení sa subkutánne injikuje kardiamín, kofeín alebo gáfor. Po mdlobu je potrebné postupne prechádzať do zvislej polohy.

(prvý sedieť, potom vstať).

Zlyhanie je akútne sa rozvíjajúca vaskulárna nedostatočnosť, charakterizovaná poklesom cievneho tonusu a relatívnym poklesom cirkulujúceho objemu krvi (BCC).

Strata vedomia počas kolapsu sa môže vyskytnúť len pri kritickom znížení prívodu krvi do mozgu, ale toto nie je povinné označenie. Hlavným rozdielom medzi kolapsom a šokom je neprítomnosť patofyziologických znakov charakteristických pre tento syndróm: sympatadrenálna reakcia, mikrocirkulácia a poruchy perfúzie tkaniva, stav acidobázickej, generalizovaná bunková dysfunkcia. Tento stav môže nastať na pozadí intoxikácie, infekcie, hypo alebo hyperglykémie, pneumónie, adrenálnej insuficiencie, s fyzickou a duševnou únavou.

Náhle príde. Pozícia pacienta na posteli je nízka, je nehybný a ľahostajný k okoliu, sťažuje sa na silnú slabosť, chilliness. Obličej "haggard", potopené oči, bledosť alebo cyanóza. Často sú na koži kvapky studenej časti, končatiny sú na dotyk studené na dotyk s cyanickým tónom pleti. Dych sa zvyčajne urýchľuje, povrchný. Pulz je veľmi častý, slabé plnenie a napätie ("vláknité"), v ťažkých prípadoch nie je možné sonda. Najpresnejší indikátor závažnosti kolapsu

- stupeň poklesu krvného tlaku. Môžeme hovoriť o kolapsu, keď je maximálny tlak znížený na 80 mm Hg. Art. Keď sa závažnosť kolapsu zvýši, znižuje sa na 50-40 mm Hg. Art. alebo dokonca vôbec nie definované, čo charakterizuje extrémnu závažnosť stavu pacienta.

Núdzová starostlivosť je podobná liečbe synkopy.

Šok je klinicky diagnostikovaný stav, ktorý sa fyziologicky prejavuje nedostatočným dodaním substrátovej podpory a kyslíka na uspokojenie metabolických potrieb tkaniva.

Hypovolemický šok sa vyvíja v dôsledku absolútneho nedostatku intravaskulárneho objemu.

Redistribučný šok - v dôsledku rôznych príčin dochádza k patologickému poklesu periférnej vaskulárnej rezistencie, čo vedie k zvýšeniu venóznej kapacity krvi, čo spôsobuje rozvoj relatívnej hypovolémie v neprítomnosti absolútnej straty tekutín v dôsledku masívnej vazodilatácie.

Pri kardiogénnom šoku dochádza k narušeniu kontraktility myokardu, čo spôsobuje pokles objemu mozgovej príhody a srdcového výdaja.

Kompenzovaný šok - zachránený krvný tlak, existujú známky zhoršenej periférnej perfúzie (tachykardia, oligúria, zvýšené hladiny laktátu)

• Hypotenzívny (dekompenzovaný) šok - arteriálna hypotenzia, výrazné príznaky poškodenia periférnej perfúzie (studené končatiny, znížené periférne pulzy, bledá farba kože)

• Refraktérny šok - žiadna odpoveď na prebiehajúcu liečbu proti šoku

• Bledosť, mramorovanie kože

• Nedostatočné plnenie srdcovej frekvencie

• Zníženie systolického krvného tlaku menej ako 90 mm Hg

• Pomalé doplňovanie kapilár

• Prechod medzi centrálnou a periférnou teplotou

• Nedostatok intestinálnej pohyblivosti, veľké zvyškové objemy v žalúdočnej sonde

• Zvýšený laktát v krvi

• Zhoršenie saturácie krvi

• Bez ohľadu na typ šoku sa počiatočné posúdenie stavu vykoná podľa protokolu

• Prioritou liečby je udržiavanie dýchacích ciest, adekvátna oxygenácia (100% vysoký prietokový kyslík) a ventilácia (PWL s použitím vaku AMBU / tracheálnej intubácie)

• Vyžaduje sa minimálne monitorovanie: EKG, pulzná oximetria, neinvazívny krvný tlak

• Zlepšenie obehu sa dosahuje pomocou volmickej záťaže av prípade potreby aj s vazopresorom a inotropnými liečivami:

Počiatočný bolus 20 ml / kg 0,9% NaCl alebo Ringerovho laktátu počas maximálne 5 minút, potom infúzia s roztokmi koloidov (10% roztok hydroxyetylškrobu, dextrán) 400 až 800 ml.

V / v odkvapkávanom dopamíne 200 mg.

alebo v dobutamíne v množstve 5 až 20 mcg / kg / min

alebo norepinefrín 0,05 mcg / kg / min

Liečba anafylaktického šoku:

1) Epinefrín 0,18% - 0,5-1 ml IV pomocou 20 ml 0,9% chloridu sodného (v prípade potreby opakujte); so šírením edému do laryngeálnej oblasti epinefrínu 0,18% endotracheálnych 2-3 ml v 20 ml 0,9% roztoku chloridu sodného.

2) V prípade šoku v iv injekcii, vezmite krv z žily čo najviac.

3) Infúzna terapia (v prípade potreby ďalšia punkcia centrálnej žily.

4) Dopamín 10 ml 4% roztoku v 0,9% roztoku chloridu sodného

(po masívnej infúznej terapii) v / v kvapkaní.

5) Prednizolón 120 mg alebo viac alebo metylprednizolón (30 mg / kg telesnej hmotnosti) IV.

Akútne zlyhanie srdca (AHF).

Novo vznikajúci AHF (de novo) sa vyznačuje u pacientov bez známej dysfunkcie srdca v histórii, ako aj akútnej dekompenzácie CHF.

Hlavnými dôvodmi sú pokles kontraktility myokardu buď v dôsledku jeho preťaženia, alebo v dôsledku zníženia fungujúcej hmotnosti myokardu, zníženia kontrakčnej schopnosti myocytov alebo zníženia súladu komorových stien.

Tieto podmienky sa vyvíjajú v nasledujúcich prípadoch:

• porušenie diastolickej a / alebo systolickej funkcie myokardu počas srdcového infarktu (najčastejšou príčinou), zápalových alebo dystrofických ochorení myokardu, ako aj tachi a bradyarytmií;

• v prípade náhleho preťaženia myokardu v dôsledku rýchleho významného zvýšenia rezistencie na výtokovom trakte (aortálna hypertenzná kríza

u pacientov s poškodeným myokardom; v pľúcnych cievach - pľúcna konáre tepna tromboembolickej choroby, chronickej bronchiálna astma útok s rozvojom akútnej pľúcnej emfyzém, atď.), alebo v dôsledku zaťaženia (zvýšenie hmotnosti cirkulujúcej krvi napríklad v masívnych infúziami tekutín - variant hyperkinetická typu hemodynamická).;

• poruchy akútna vnútrosrdcovú hemodynamika kvôli prasknutie interventrikulárního septom alebo vývoj aortálnej, mitrálnej alebo trikuspidálnej nedostatočnosti (septa myokardu, myokardu alebo olúpať papilárne svaly prerazenie chlopne v bakteriálna endokarditída, akordy medzera, trauma);

• s narastajúcim zaťažením (fyzické alebo psychoemočné zaťaženie, nárast prítoku v horizontálnej polohe atď.) Na dekompenzovanom myokardu

u pacientov s chronickým kongestívnym zlyhávaním srdca.

V závislosti od typu hemodynamiky, na ktorej je ovplyvnená srdcová komora, ako aj niektorých znakov patogenézy, sa rozlišujú nasledujúce klinické varianty DOS.

1. Pri kongestívnom hemodynamickom type:

• pravá komora (venózna kongescia v systémovom obehu);

• ľavá komora (srdcová astma, pľúcny edém).

2. s hypokinetickým typom hemodynamiky (syndróm nízkeho výboja - kardiogénny šok):

Pri infarkte myokardu sa často používa klasifikácia akútneho zlyhania ľavej komory T. Killipom:

I - žiadne známky srdcového zlyhania;

II - mierne zlyhanie srdca (mokré sipot nie viac ako 50% pľúc);

III - pľúcny edém (zvlhčenie nad 50% pľúc); IV - kardiogénny šok.

Akútna porucha pravej komory.

Zjaví sa akútne kongestívne zlyhanie pravej komory:

venózna kongescia v systémovej cirkulácii so zvýšeným systémovým venóznym tlakom,

opuch žíl (najviac viditeľný na krku), symptóm Kussmaulu (opuch žilových žíl na inhalácii),

zvýšená pečeň, intenzívna bolesť pečene, zhoršená palpáciou. Možný príznak Pleschu - opuch jugulárnych žíl pri lisovaní na pečeň v smere zhora

môže sa objaviť edém v spodných častiach tela (s dlhou horizontálnou polohou - na zadnej alebo bočnej strane).

Známky dilatácie a preťaženia pravého srdca (rozšírenie

okraje srdca vpravo, systolický šelest nad xiphoidným procesom a protodiastolický cvalový rytmus, prízvuk II pľúcnej artérie a zodpovedajúce zmeny EKG - typ SI-QIII, zväčšenie R vlny v prívodoch V1,2 a tvorba hlbokej S vlny vo vedení V4-6, depresia STI, II, VL a STIII zdvih, VF, a tiež vo vedení V1, 2; je možné vytvoriť blokádu pravého zväzku jeho negatívnych zubov T v končinách III, aVF, V1-4) a príznaky preťaženia pravého predsieňa (vysoké špicaté zuby PII, III).

Zníženie plniaceho tlaku ľavej komory v dôsledku zlyhania pravej komory môže viesť k poklesu minútového objemu ľavej komory ak vzniku arteriálnej hypotenzie až po obraz kardiogénneho šoku.

Pri perikardiálnej tamponáde a konstrikčnej perikarditíde nie je obraz stagnácie vo veľkom kruhu spojený s nedostatočnosťou kontraktilnej funkcie myokardu a liečba je zameraná na obnovenie diastolickej náplne srdca.

Inhalácia zvlhčeného kyslíka nasálnym katétrom rýchlosťou 6 až 8 l / min.

Liečba akútnej kongestívnej poruchy pravej komory spočíva v náprave stavov, ktoré ju spôsobili - pľúcna embólia, astmatický stav atď. Tento stav často nepotrebuje samostatnú terapiu. Zavedenie diuretík a žilových vazodilatátorov (nitrátov) je kontraindikované. S poklesom krvného tlaku je možná infúzna terapia.

Ak je to potrebné, je možné podávanie dobutamínu v dávke 5-20 μg / kg za minútu (môže znížiť odolnosť pľúcnych ciev a je liekom voľbou pri liečbe zlyhania pravej komory).

Akútna zlyhanie ľavej komory.

Zriedkavo sa zistilo akútne kongestívne zlyhanie ľavej komory:

paroxyzmálna dyspnoe, zadusenie a ortopénia, ktoré sa vyskytujú častejšie v noci;

niekedy dýchanie Cheyne-Stokes

kašeľ (najskôr suchý a potom s hlienom, ktorý neprináša reliéf), neskôr s penivým spútom, často ružovou farbou,

bledosť kože, akrocyanóza, hyperhidróza

často sprevádzané vzrušením, strachom zo smrti.

Pri srdcovej astme (intersticiálny edém) sa pozoruje oslabené vezikulárne dýchanie, na začiatku sa nedajú počuť vlhké jazvy alebo sa môže zistiť slabé množstvo jemne prebublávacích jamiek v dolných častiach pľúc; neskôr prítomnosť vlhkých podrážok, počuteľná v oblasti od zadných spodných častí po celý povrch hrudníka; s rozvinutým alveolárnym edémom pľúc sa na celom povrchu pľúc počujú veľké pľuzgiere a na vzdialenosť (dychové dýchanie)

Môže dôjsť k akútnemu rozšíreniu srdca doľava, k výskytu systolického šelestu na vrchole srdca, protodiastolického cvalového rytmu a akcentu II pľúcnej tepny. Krvný tlak môže byť normálny, vysoký alebo nízky, charakterizovaný tachykardiou.

Pri diagnostike srdcovej astmy a pľúcneho edému je okrem klinického obrazu choroby veľmi dôležité aj röntgenové vyšetrenie hrudníka. Pri intersticiálnom edéme je pľúcny vzor nejasný a pokles transparentnosti bazálnych oblastí v dôsledku expanzie lymfatických priestorov. Často sa v oblasti interlobárnych trhlín nachádzajú tesnenia v súvislosti s akumuláciou interlobárnej tekutiny. V alveolárnom edém pľúc prevažujú zmeny v bazálnych a bazálnych oblastiach. Súčasne sú radiologicky rozlíšené tri základné formy: centrálne vo forme "krídla motýľa", difúzne a ohniskové. Rádiografické zmeny môžu pretrvávať 24-48 hodín po zastavení klinických príznakov pľúcneho edému a s predĺženým priebehom ochorenia - až 2 až 3 týždne.

Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, mali by ste dodržiavať určitú postupnosť (a ak je to možné a súbežnosť) pri vykonávaní naliehavých opatrení:

1. Pacient má sedaciu alebo poloseňovú polohu v posteli;

2. nitroglycerín sublingválne v dávke 0,5 až 1 mg (1-2 tablety);

3. Uloženie turniketu na boky.

4. Morfín (intravenózne frakčne pri 2-5 mg (na ktorý sa podáva 1 ml 1% vodného roztoku, zriedený izotonickým roztokom chloridu sodného, ​​dávka dávky 20 ml a vstrekne sa do 4-10 ml) opakovaným podaním, ak je to potrebné po 10- 15 minút Kontraindikácie sú poruchy dýchacieho rytmu (dýchanie Cheyne-Stokes), depresia dýchacieho centra, akútna obštrukcia respiračného traktu alebo zmes droperidolu a fentanylu intravenózne;

5. Vysokorýchlostné diuretiká s intravenóznym jet-furosemidom od 20 mg s minimálnymi príznakmi stagnácie na 200 mg pri extrémne závažnom pľúcnom edéme.

6. Periférne vazodilatanciá s intravenóznym odkvapkávaním (v prípade potreby s tryskou) - nitroglycerínom alebo izosorbid dinitrátom sa predpisujú v počiatočnej dávke 25 μg / min s následným zvýšením každých 3-5 minút o 10 μg / min

dosiahnutie požadovaného účinku alebo výskytu vedľajších účinkov, najmä zníženie krvného tlaku na 90 mm Hg. Art. Na intravenóznu infúziu sa každá 10 mg liečiva rozpustí v 100 ml 0,9% roztoku chloridu sodného, ​​takže 5 ug liečiva je obsiahnuté v jednej kvapke výsledného roztoku.

7. Aspirácia peny z horných dýchacích ciest.

8. Inhalácia kyslíka s odpeňovadlom - alkoholová para, ktorá sa vleje do zvlhčovača, prechádza cez ne kyslík dodávaný pacientovi cez nosový katéter alebo dýchaciu masku s počiatočnou rýchlosťou 2-3 l / min a po niekoľkých minútach - rýchlosťou 6-8 l / min.

9. Korekcia acidobázickej rovnováhy.

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie: čo to je, príznaky, liečba, príčiny, príznaky, úľava

Čo je akútne zlyhanie srdca

Akútne srdcové zlyhanie (AHF) je syndróm rýchleho rozvoja zlyhania obehu v dôsledku zníženia čerpacej funkcie jednej z komôr alebo ich naplnenia krvou. Pri akútnom srdcovom zlyhaní sa tradične chápe ako výskyt akútnej (kardiogénnej) dýchavičnosti spolu s príznakmi pľúcnej kongescie (s možným pľúcnym edémom).

OCH má dva typy - ľavú komoru a pravú komoru. Akútne srdcové zlyhanie ľavej komory má najväčší klinický význam.

Príčiny akútneho zlyhania srdca

Všetky príčiny AHF sa dajú rozdeliť do troch skupín: 1 - príčiny vedúce k prudkému zvýšeniu následného zaťaženia (PE, infarkt myokardu), 2 - príčiny vedúce k prudkému zvýšeniu predbežného zaťaženia (nadmerný príjem tekutín, dysfunkcia obličiek so zvýšením BCC atď. ) a 3 - príčiny vedúce k zvýšeniu srdcového výdaja (sepsa, anémia, tyreotoxikóza atď.). Medzi príčinami akútneho zlyhania srdca v posledných rokoch sa spomínajú nesteroidné lieky a tiazolidíndióny.

 1. zvýšenie edému sa spravidla pozoruje u pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním; je sprevádzané zvýšenou dýchavičnosťou, výskytom voľnej tekutiny v dutinách a často hypotenziou, čo dramaticky zhoršuje prognózu;
 2. pľúcny edém sa prejavuje dýchavičnosťou, ortopénnou polohou, nárastom počtu zvlhčených rúrok nad uhlom lopatky, poklesom saturácie arteriálnej krvi v kyslíku o 90 mm Hg, bezpečným systolickým krvným tlakom> 110 mm Hg. Opatrnosť je potrebná, ak systolický krvný tlak je 90-110 mm Hg.

Vazodilatátory znižujú systolický krvný tlak a plniaci tlak ľavej a pravej komory, znižujú dýchavičnosť a celkovú vaskulárnu rezistenciu. Napriek poklesu krvného tlaku vrátane diastolického krvného tlaku sa udržuje koronárny prietok krvi. Vazodilatátory znižujú kongesciu v ICC bez zvýšenia objemu zdvihu alebo zvýšenia spotreby kyslíka. Pri liečbe akútneho zlyhania srdca nie sú antagonisty vápnika znázornené. Použitie vazodilatátorov je kontraindikované pri systolickom krvnom tlaku 90 mm Hg. a pretrvávajú príznaky zníženého prívodu krvi do orgánov.

Epinefrín sa neodporúča na liečbu kardiogénneho šoku a primárnej zástavy srdca.

Charakteristiky korekcie pacientov s akútnym srdcovým zlyhaním

Dekompenzácia CHF. Liečba začína so slučkovými diuretikami a vazodilatanciami. Diuretická infúzia je vhodnejšia ako podanie bolusu. Malo by sa čo najskôr posúdiť potrebu doplniť kombinovanú diuretickú liečbu.

Pri pretrvávajúcej hypotenzii je PIP indikovaná.

Pľúcny edém. Liečba začína injekciou morfínu. Vasodilatátory sú potrebné na normálny alebo vysoký krvný tlak. Diuretiká - v prítomnosti príznakov stagnácie a edému.

PIP sa pridáva na liečbu hypotenzie a príznakov hypoperfúzie orgánov.

Pri neprimeranom okysličovaní - preniesť na mechanickú ventiláciu.

Akútne zlyhanie srdca spôsobené hypertenziou - vazodilatanciami a malými dávkami diuretických liekov (najmä na začiatku stagnácie v ICC).

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie (str. 1 z 4)

Ministerstvo školstva Ruskej federácie

Penza Štátna univerzita

AKÚTNA CARDIOVASKÁTNA NEDOSTATOK

1. Parametre centrálnej hemodynamiky

2. Minútový objem srdca (srdcový výkon)

3. Venózny príval do srdca

4. Čerpanie funkcie srdca

5. Celkový periférny odpor

6. Objem cirkulujúcej krvi

7. Predpätie a dodatočné zaťaženie

8. Preprava kyslíkom

9. Stanovenie typu hemodynamiky

Akútna kardiovaskulárna nedostatočnosť (OSSN) je stav charakterizovaný zhoršenou funkciou čerpania srdca a vaskulárnou reguláciou prietoku krvi do srdca.

Existuje zlyhanie srdca, vrátane ľavého a pravého srdca a cievneho. Pojem "zlyhanie srdca" zahŕňa podmienky, v ktorých sú narušené fázy srdcového cyklu, čo vedie k zníženiu mŕtvice a minútových objemov srdca. Súčasne CB neposkytuje metabolické potreby tkanív. V typických prípadoch dochádza k akútnemu zlyhaniu srdca pri pľúcnej embólii, infarkte myokardu, úplnom atrioventrikulárnom bloku a ďalších akútnych stavoch. Chronické zlyhanie srdca sa vyskytuje u jedincov s pomaly progresívnym srdcovým zlyhaním, ako je chlopňové srdcové ochorenie. Termín "vaskulárna nedostatočnosť" označuje cievnu reguláciu prietoku krvi do srdca. Tento termín slúži na označenie návratu krvi do pravej a ľavej časti srdca, ktoré môžu byť narušené v dôsledku rôznych príčin.

1. PARAMETRE CENTRÁLNEJ HEMODYNAMIKY

Hlavnými faktormi charakterizujúcimi stav krvného obehu a jeho účinnosť sú MOC, celkový periférny vaskulárny odpor a BCC. Tieto faktory sú vzájomne závislé a navzájom prepojené a rozhodujúce. Meranie iba krvného tlaku a pulzu nemôže poskytnúť úplný obraz o stave krvného obehu. Definícia MOC, BCC a výpočet niektorých nepriamych ukazovateľov poskytujú potrebné informácie.

Min. Objem srdca alebo srdcový výkon je množstvo krvi prechádzajúcej srdcom za 1 minútu; srdcový index - pomer SV k povrchu tela: SV je v priemere 5-7 l / min.

Koeficient 80 prevádza hodnoty tlaku a objemu na dyn / cm 5. V skutočnosti je táto hodnota OPSS index.

Hlavnou funkciou krvného obehu je dodávanie potrebného množstva kyslíka a živín do tkanív. Krv nesie energetické látky, vitamíny, ióny, hormóny a biologicky aktívne látky z miesta ich vzniku na rôzne orgány. Rovnováha tekutiny v tele, udržiavaním konštantnej telesnej teploty, uvoľňovanie buniek z trosiek a ich dodávanie do orgánov vylučovania dochádza v dôsledku konštantnej cirkulácie krvi cez cievy.

Srdce pozostáva z dvoch "čerpadiel": ľavej a pravej komory, ktoré musia tlačiť rovnaké množstvo krvi, aby sa zabránilo stagnácii arteriálnych a žilových systémov. Ľavá komora, ktorá má silné svaly, môže vytvárať vysoký tlak. S dostatočným okysličovaním sa ľahko prispôsobuje náhlym požiadavkám na zvýšenie CV. Pravá komora, poskytujúca dostatočnú MOS, nemôže adekvátne fungovať s náhlym zvýšením rezistencie.

Každý cyklus srdca trvá 0,8 sekundy. Ventrikulárna systóda sa vyskytuje v priebehu 0,3 sekundy, diastol - 0,5 sekundy. Srdcový rytmus v zdravom srdci je regulovaný v sínusovom uzle, ktorý sa nachádza na sútoku vena cava do pravého predsiene. Budiaci impulz sa šíri cez predsiene a potom do atrioventrikulárneho uzla umiestneného medzi predsieňami a komorami. Z atrioventrikulárneho uzla prichádza elektrický impulz cez pravú a ľavú vetvu jeho zväzku a Purkinjeho vlákna (srdcové vodivé myocyty), ktoré pokrývajú endokardiálny povrch oboch komôr.

2. MINUTE VOLUME SRDCE (EMISIE SRDCE)

V zdravom tele je hlavným regulačným faktorom MOS periférne cievy. Kŕč a dilatácia arteriolov ovplyvňujú dynamiku arteriálneho obehu, regionálnu a orgánovú krv. Venózny tón, zmena kapacity venózneho systému, zabezpečuje návrat krvi do srdca.

Pri ochoreniach alebo funkčnom preťažení srdca MOS závisí takmer výlučne od účinnosti "pumpy", t.j. funkčnú schopnosť myokardu. Schopnosť zvýšiť srdcovú frekvenciu ako reakciu na zvýšenie potreby tkanív na zásobovanie krvou sa nazýva srdcová rezervácia. U dospelých zdravých ľudí sa rovná 300-400% a významne sa znižuje so srdcovým ochorením.

Pri regulácii srdcovej rezervy zohráva hlavnú úlohu Starlingov zákon, nervová regulácia sily a srdcovej frekvencie. Tento zákon odráža schopnosť srdca zvýšiť silu kontrakcie s väčším plnením svojich buniek. Podľa tohto zákona srdce "pumpuje" množstvo krvi rovnajúce sa žilovému prítoku bez významnej zmeny CVP. Avšak v celom organizme neuroreflexné mechanizmy robia reguláciu krvného obehu jemnejšou a spoľahlivejšou a poskytujú nepretržité prispôsobenie krvného zásobovania meniacemu sa vnútornému a vonkajšiemu prostrediu.

Kontrakcie myokardu sa vykonávajú s dostatočným množstvom kyslíka. Koronárny prietok krvi zabezpečuje prívod krvi do myokardu v súlade s potrebami srdca. Obvykle je to 5% DM, v priemere 250-300 ml / min. Plnenie koronárnych artérií je úmerné priemernému tlaku v aorte. Koronárny prietok krvi sa zvyšuje so znížením nasýtenia kyslíkom v krvi, zvýšením koncentrácie oxidu uhličitého a adrenalínu v krvi. Pri strese sa pomerne zvyšuje CB a koronárny prietok krvi. Pri významnej fyzickej aktivite môže SV dosiahnuť 37-40 l / min, koronárny prietok krvi - 2 l / min. Ak je koronárna cirkulácia narušená, srdcová rezervácia sa výrazne zníži.

3. VENUS DODÁVKY DO SRDCA

V klinických podmienkach je ťažké určiť množstvo venózneho krvného prietoku do srdca. Závisí od veľkosti kapilárneho prietoku krvi a tlakového gradientu v kapilárach av pravom predsieni. Tlak v kapilárach a kapilárny prietok krvi je určený veľkosťou SV a pohonným pohybom tepien. Tlakové gradienty v každej oblasti cievneho systému a v pravej predsieni sú odlišné. Sú asi 100 mm Hg. Art. v arteriálnom lôžku 25 mm Hg. Art. v kapilárach a 15 mm Hg. Art. na začiatku venulov. Nulovým bodom na meranie tlaku v žilách je tlak v pravej predsieni. Tento bod sa nazýval "fyziologický nulový hydrostatický tlak".

Venózny systém zohráva veľkú úlohu pri regulácii prietoku krvi do srdca. Venózne cievy majú schopnosť expandovať so zvýšeným objemom krvi a zúžiť ich. Stav venózneho tónu je regulovaný vegetatívnym nervovým systémom. S mierne zníženým objemom krvi je jeho prítok do srdca zabezpečený zvýšeným venóznym tónom. Pri závažnej hypovolémii sa nedostavuje venózny prítok, čo vedie k poklesu MOS. Transfúzia krvi a roztokov zvyšuje venózny návrat a zvyšuje MOS. So srdcovým zlyhaním a nárastom tlaku v pravom predsieni sú vytvorené podmienky na zníženie venózneho návratu a MOS. Kompenzačné mechanizmy sú zamerané na prekonanie poklesu žilového toku do srdca. So slabosťou pravej komory a krvnou stázou v dutých žilách CVP sa výrazne zvyšuje.

4. FUNKCIA ČERPADLA SRDCE

Primeranosť krvného obehu závisí predovšetkým od funkcie komôr, ktoré určujú prácu srdca ako pumpy. Meranie JVC bolo obrovským krokom vpred pri posudzovaní funkcie kardiovaskulárneho systému. Predtým stanovené kritériá pre žilný príval v zmysle CVP boli revidované, pretože v niektorých prípadoch viedla orientácia na úroveň CVP počas infúznej terapie k katastrofickým výsledkom. Tento indikátor by mohol byť normálny a dokonca znížený, zatiaľ čo DLCC sa zvýšil viac ako dvakrát, čo bolo príčinou pľúcneho edému. Vzhľadom na možnosti predbežného zaťaženia nie je možné brať do úvahy hodnotu DZLK, ktorá sa zvyčajne rovná 5 až 12 mm Hg. Zvládnutie metódy katetrizácie Swan-Ganz otvorilo nové možnosti pri hemodynamickom monitorovaní. Bolo možné určiť intra-atriálny tlak, SV, saturáciu a napätie kyslíka v zmiešanej venóznej krvi.

Normálne hodnoty tlaku v dutinách srdca a pľúcnej artérie sú uvedené v tabuľke. 1. Napriek dôležitosti meraní LADU a SV, tieto ukazovatele nemožno považovať za absolútne kritériá pre primeranosť perfúzie tkaniva. Použitie tejto metódy vám však umožňuje kontrolovať množstvo predbežného načítania a vytvárať ekonomické režimy srdca.

Tabuľka 1. Tlak v dutinách srdca a pľúcnej tepny

Akútny kardiovaskulárny systém

Akútne zlyhanie srdca je patologická pohotovosť, ktorá vzniká v dôsledku drastického narušenia kontraktilnej aktivity myokardu. Srdcové zlyhanie je charakterizované poruchami vo veľkom a pľúcnom obehu, ako aj v intrakardiálnej patológii. Choroba sa môže vyvinúť na pozadí už existujúcich kardiovaskulárnych ochorení a zrazu bez zjavného dôvodu.

Aké sú typy akútneho zlyhania srdca?

V závislosti od toho, ktoré časti srdca začali patologické zmeny, priradili nedostatočnosť pravého srdca a ľavej komory. Lekárska klasifikácia je založená na type hemodynamiky, teda na schopnosti cirkulácie krvi cez cievy. Takže kardiológovia vystupujú z týchto typov srdcového zlyhania:

Stagnant type - čo môže byť:

 • Pravá komora - charakterizovaná stagnáciou v tele, ktoré sa prejavujú vo forme generalizovaného edému;
 • Ľavá komora - vedie k stagnácii v pľúcnom obehu. Toto sa prejavuje vývojom extrémne ohrozujúcich a život ohrozujúcich stavov - astmy srdcového pôvodu alebo pľúcneho edému.

Hypokinetický alebo inak kardiogénny šok, ktorý sa môže prejaviť ako:

 • Arytmický šok - vzniká zo srdcových arytmií;
 • Reflex (bolestivý šok);
 • Skutočný kardiogénny šok - nastáva pri rozsiahlom poškodení myokardu po infarkte, komplikovanom vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou.

Oddelene je to stav, pri ktorom dochádza k prudkému zhoršeniu výkonu pri chronickom srdcovom zlyhaní. Tiež si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Prečo sa vyvinie akútne srdcové zlyhanie?

Celý súbor faktorov možno rozdeliť do troch skupín:

 1. Zápal samotného srdcového svalu;
 2. Porušenie kardiovaskulárneho systému;
 3. Iné patológie, ktoré nesúvisia s kardiovaskulárnym systémom.

Porážka srdcového svalu patrí medzi prvé faktory, ktoré spôsobujú zlyhanie. Najčastejšie kardiológovia hovoria o nasledujúcich bodoch:

 • Infarkt myokardu, ktorý vyvoláva masívnu smrť myokardiálnych buniek v dôsledku porúch obehu srdcového svalu. Čím väčší je stupeň poškodenia, tým výraznejšie sú príznaky DOS. Infarkt myokardu vedie medzi príčinami akútneho srdcového zlyhania a je charakterizovaný vysokou pravdepodobnosťou úmrtia.
 • Myokarditída.
 • Operácie vykonávané na srdci a používanie systémov na podporu života prostredníctvom kardiopulmonálneho bypassu.

Existuje veľa ochorení kardiovaskulárneho systému, ktoré môžu spôsobiť akútne zlyhanie srdca:

 • Zhoršenie chronického srdcového zlyhania.
 • Patologické zmeny vo ventilovom systéme srdca a porušenie integrity jeho buniek.
 • Arytmie, ktoré môžu byť spojené so zrýchlením srdcovej frekvencie a jej kontrakciou.
 • Patológie dýchacieho systému, v ktorých je v malom kruhu narušený dostatočný krvný obeh. Patria sem podmienky ako pľúcna embólia, pneumónia a bronchitída.
 • Hypertenzívna kríza je núdzový stav spôsobený prudkým nárastom krvného tlaku na individuálne vysoké počty.
 • Významné zhrubnutie steny srdca.
 • Kardiologická tamponáda, v ktorej dochádza k patologickému nahromadeniu tekutiny v blízkych tkanivách. Stláča dutiny srdca a zasahuje do normálnej činnosti.

Nie vždy, OSH sa vyvíja v dôsledku nezrovnalostí v kardiovaskulárnom systéme. Niekedy k tomu môže prispieť aj iné faktory až po nehodu:

 • Rôzne infekcie, pri ktorých je myokard jedným z cieľových orgánov.
 • Mŕtvica v mozgovom tkanive, dôsledky ktorých sú vždy nepredvídateľné.
 • Rozsiahle poškodenie mozgu alebo operácia mozgu.
 • Otrava s drogami alebo alkoholom, vrátane chronických.

Symptómy akútneho zlyhania srdca

Treba pamätať na to, že akútne srdcové zlyhanie je kritickým stavom, pravdepodobnosť smrti, pri vývoji ktorej je veľmi vysoká. Pri najmenšom podozrení na jeho vývoj by ste mali ihneď zavolať na sanitku a požiadať o kardio-resuscitačný tím.

Príznaky zlyhania pravej komory:

 • Dyspnoe bez fyzickej námahy, ktorá sa udušuje v dôsledku bronchospazmu;
 • Bolesť hrudnej kosti;
 • Cyanóza kože alebo kúpanie žltastého odtieňa pokožky;
 • Studený lepivý pot;
 • Opuch krčných žíl umiestnených na krku;
 • Zväčšená veľkosť pečene a výskyt bolesti v správnom hypochondriu;
 • Hypotenzia, vláknový impulz spojený s rýchlym srdcovým tepom;
 • Edém v dolných končatinách;
 • Akumulácia tekutiny v brušnej dutine.

Takže je zrejmé, že pravostranná komora DOS sa vyznačuje prevahou bežných symptómov.

Symptómy zlyhania ľavej komory:

 • Vzhľad skrátenia dychu, ktorý sa rýchlo mení na udusenie;
 • Búšenie srdca a arytmie;
 • Ťažká slabosť a bledosť pokožky;
 • Produktívny kašeľ s penou, v ktorej môžu byť stopy krvi, ktoré spôsobujú, že sa stáva ružovou;
 • Charakteristické dýchavičnosť v pľúcach.

Zlyhanie ľavej komory je charakterizované najmä pľúcnymi príznakmi. Pacient sa usiluje sedieť, nohy na podlahe.

Diagnóza akútneho srdcového zlyhania

Musíte pochopiť, že z celého zoznamu diagnostických metód lekár zvolí tie, ktoré sú v tejto situácii relevantné. Vzhľadom na rýchly vývoj príznakov a zvýšenú pravdepodobnosť smrteľného výsledku je potrebné zamerať sa len na klinický obraz.

Všeobecne platí, že pri diagnostikovaní srdcového zlyhania kardiológovia používajú nasledujúce metódy:

 • Anamnéza vrátane rodinnej histórie. Lekár bude mať záujem o odložené a chronické ochorenia kardiovaskulárnych a dýchacích systémov, ako aj o nehody alebo zranenia. Je nevyhnutné povedať kardiológovi, aké lieky pacient užíva alebo užíva, rovnako ako funkcie životného štýlu. Ak má rodina prípady náhlej smrti z DOS alebo infarktu, musí to byť hlásené lekárom.
 • Všeobecné vyšetrenie pacienta, počas ktorého sa meria tlak, pulz, ako aj počúvanie srdcových a pľúcnych tónov.
 • Elektrokardiogram je klasická metóda na identifikáciu príznakov abnormalít v práci srdca.
 • Kompletný krvný obraz je tiež zahrnutý do zoznamu povinných diagnostických metód. Kardiológ sa bude zaujímať o také parametre ako je hladina bielych krviniek (zvýšená) a ESR (zvýšená hodnota), čo naznačuje, že v organizme je zápal.
 • Analýza moču - pomáha identifikovať nielen možné ochorenie srdca, ale aj iné ochorenia, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku AHF. Najdôležitejšími diagnostickými parametrami sú hladina proteínu v moči, ako aj bielych a červených krviniek (leukocyty a červené krvinky).
 • Biochemický krvný test - umožňuje získať presnejšie informácie o zdraví pacienta. Dôležitými ukazovateľmi tohto prieskumu sú hladina celkového cholesterolu, ako aj úroveň frakcií s vysokou a nízkou hustotou. Dôležitým diagnostickým znakom je aj hladina glukózy v krvi.
 • Echokardiografia.
 • Určenie hladiny AlAT a AsAt - vysoko špecifické biomarkery, ktoré indikujú zápal v srdcovej svalovine.
 • RTG hrudníka, ktorý umožňuje odhadnúť veľkosť srdca.
 • Koronárna angiografia je metóda, ktorá umožňuje vizuálne posúdiť primeranosť prívodu kyslíka do srdca. Spočíva v zavedení kontrastnej látky do koronárnych ciev a ich následnej vizualizácie.
 • MRI je najnovšia metóda výskumu, ktorá vám umožňuje získať obraz vrstvených častí srdca.

Liečba akútneho zlyhania srdca

DOS je život ohrozujúca podmienka pre pacienta, preto by mala byť okamžite poskytnutá kvalifikovaná pomoc. Tím kardioreanimatológov vykonáva tieto činnosti:

 • Obnovenie normálneho srdcového rytmu v prípade jeho porušenia.
 • Obnovenie normálneho prietoku krvi v poškodených cievach, ak bol infarkt myokardu. Na tento účel sa intravenózne podávajú špeciálne látky, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny.
 • Núdzová operácia na obnovenie integrity srdcového svalu, ak bola príčinou akútneho porušenia hemodynamiky roztrhnutie srdca.
 • Odstúpenie astmatického záchvatu, ktorý spôsobil kongestívne zlyhanie pravej komory.
 • Eliminácia pľúcnej embólie (v prípade zlyhania pravej komory).
 • Kyslíková terapia.
 • Sedácia pacienta a anestézia, pri ktorej sa najčastejšie používajú narkotické analgetiká.
 • Simulácia kontraktilnej aktivity myokardu pomocou srdcových glykozidov a kardiotoník.
 • Zníženie objemu cirkulujúcej krvi vynútením diurézy a obmedzením vodného režimu (zníženie objemu cirkulujúcej tekutiny).
 • Zlepšenie cievneho obehu.

Treba mať na pamäti, že v prípade najmenšieho podozrenia na vývoj AER musí byť okamžite vyzvaná ambulancia. Oneskorenie v tejto záležitosti je plné smrti pacienta, najmä pokiaľ ide o bleskový typ vývoja. V tomto prípade lekári nemajú viac ako pol hodiny na vykonanie všetkých resuscitačných udalostí.

Prevencia akútneho zlyhania srdca

K dnešnému dňu neexistuje žiadna špecifická profylaxia DOS. Všetky aktivity odporúčané kardiológmi sa hodia do konceptu "zdravého životného štýlu" a sledujú nasledujúce odporúčania:

 • Pravidelné preventívne vyšetrenia u terapeuta, kardiológov a iných špecializovaných špecialistov v závislosti od prítomnosti chronických ochorení.
 • Kompletné zastavenie fajčenia a obmedzenie spotreby alkoholických nápojov. Ak je pacientovi diagnostikovaná chronická choroba srdca alebo iné orgány a systémy, je lepšie úplne odstrániť alkohol.
 • Kontrola telesnej hmotnosti a jej postupné znižovanie v prípade obezity.
 • Zobrazuje mierne cvičenie, ktorého intenzita je vybraná v závislosti od zdravotného stavu pacienta.
 • Odstránenie stresu a ďalšie psycho-emocionálne preťaženie. Pozorné dodržiavanie práce a odpočinku.
 • Dodržiavanie zásad zdravej výživy, tj vylúčenie rýchlych sacharidov a nasýtených tukov, najmä živočíšneho pôvodu, z výživy.
 • Denné sledovanie krvného tlaku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny hydroperikardia počas tehotenstva a novorodencov

obsah

Možnou komplikáciou vývoja embryí je hydroperikardium v ​​plodu - akumulácia tekutiny medzi ochrannými listami perikardu. Choroba bola len málo skúmaná, príčiny výskytu sa ťažko stanovujú.

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Prečo sú prsty na mojej pravej strane znecitlivené?

Veľké množstvo ľudí, najmä po 40 rokoch, má príznaky znecitlivenia prstov na končatinách. Najčastejšie na pravej strane prstami rastú necitlivé kvôli fyzickej námahe.

Aký je tlak na angínu a ako ju regulovať?

Krvný tlak (TK) pri angíne, ako aj pulz a jeho fluktuácie zohrávajú veľkú úlohu pri tvorbe koronárnych ochorení srdca (CHD). Kombinácia týchto faktorov nepriaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárne riziká.

Sada cvičení na liečbu srdcových arytmií

Arytmia srdca je poruchou normálnej aktivity, ktorá sa prejavuje poruchou rytmu, frekvenciou a postupnosťou kontrakcie tohto orgánu. Zvýšenie frekvencie kontrakcií srdca sa teda nazýva tachykardia.