Lymfóza je patológia lymfatického systému, sprevádzaná porušovaním lymfatického obehu a oneskorením lymfatickej tekutiny v tkanivách. Pri lymfostáze dochádza k zhutneniu tkaniva, pretrvávajúcemu opuchu a výraznému zahusteniu končatiny (lymfedému), vredov na koži. Určenie príčiny lymfóza vyžaduje panvový ultrazvuk, brušnú dutinu, cievne cievy, RTG hrudníka, lymfografiu, lymfoscintigrafiu. Liečba lymfóza môže byť neinvazívna (masáž, kompresná terapia, hirudoterapia, lieky) a chirurgická (rekonštrukcia lymfovenóznych anastomóz).

limfostazom

Lymfóza (lymfatický edém, lymfedém) sa rozvíja v rozpore s procesmi tvorby lymfy a jej odtokom cez kapiláry a lymfatické cesty z orgánov a tkanív končatín do hlavných lymfatických kolektorov a hrudného kanálika. Podľa štatistík WHO asi 10% svetovej populácie trpí lymfóza. V lymfostáze sa objavuje konštantný progresívny opuch končatiny a jeho zvýšenie objemu, zhutnenie podkožného tkaniva, hrubnutie kože, hyperkeratóza, trhliny a vredy. Pokrok lymfóza do vývoja elefantiázy (hypertrofia končatín) spôsobuje psychické a fyzické utrpenie pacienta a vedie k postihnutiu. Liečba lymfóza je vykonávaná odborníkmi v oblasti flebológie a lymfológie.

Príčiny lymfóza

Vývoj lymfostázy môže byť spôsobený širokou škálou faktorov. Zhoršený lymfatický obeh s oneskorenou lymfou v tkanivách sa vyskytuje pri srdcovom zlyhaní, ochorení obličiek, hypoproteinémii, keď lymfatické kanály nedokážu vyrovnať sa s lymfatickým odtokom. Lymfóza môže byť dôsledkom chronickej venóznej insuficiencie s dekompenzovanými formami kŕčových žíl, posttromboflebitickým syndrómom, arteriovenóznou fistulou. Odstránenie nadbytočného množstva tkanivovej tekutiny vedie k kompenzačnému rozšíreniu lymfatických ciev, znižovaniu ich tónu, rozvoju chlopňovej nedostatočnosti a lymfatickej venóznej nedostatočnosti.

Lymfostáza môže byť spôsobená malformáciami lymfatického systému, obštrukciou lymfatických ciev, keď sú poškodené (mechanické a prevádzkové zranenia, popáleniny), kompresia nádormi alebo zápalovými infiltráty, ktoré zabraňujú toku lymfy. Pri lymfadenitíde a lymfangitíde vedie obliterácia niektorých lymfatických ciev k dilatácii a zlyhaniu chlopní iných, ktoré sprevádza lymfatická stávka.

Rozšírená mastektómia vykonaná u rakoviny prsníka je komplikovaná vývojom lymfedému horných končatín v 10 až 40% prípadov. Zvyčajne sa počas mastektómie vykonáva axilárna lymfadenektómia (axilárna lymfadenektómia) - odstránenie lymfatických uzlín, ktoré sú zónami regionálnych metastáz. Pravdepodobnosť vzniku lymfóza je priamo závislá od objemu disekcie axilárnych lymfatických uzlín. Rakovina prostaty, lymfóm, inguinálna-femorálna lymfadenektómia a rádioterapia v zónach regionálnej lymfatickej drenáže môžu tiež vyvolať lymfostázu.

V niektorých prípadoch sa pri recidívujúcej streptokokovej lymfangitíde (s celulitídou, erysipelami), parazitárnych infekcií pozoruje zhoršená lymfatická cirkulácia s rozvojom lymfóza. V krajinách s tropickým podnebím sa vyskytuje lymfatická filariáza, rozšírená o komáre (slon, choroba slonov). Infekcia sa prejavuje léziou lymfatických uzlín, ich zväčšením, horúčkou, silnou bolesťou a hypertrofiou nôh, rúk, hrudníka alebo pohlavných orgánov.

Klasifikácia lymfóza

S prihliadnutím na etiofaktory môže vzniknúť primárna alebo sekundárna lymfóza. Primárna lymfóza sa vyznačuje nedostatočnosťou lymfatického systému spojeného s vrodenými anomáliami lymfatického systému (hypoplázia, agenéza alebo obštrukcia ciev, nedostatočnosť ventilov, dedičné syndrómy). Pri primárnej lymfostáze môže byť ovplyvnená jedna alebo obe končatiny; prejavy lymfedému sa už prejavujú v detstve a počas dospievania sa zvyšujú.

Sekundárna lymfóza sa uvádza v prípade poranení alebo ochorení pôvodne vytvoreného lymfatického systému. Sekundárny lymfedém sa často rozvíja v jednej končatine, obvykle v oblasti nohy a dolnej končatiny, a častejšie má posttraumatickú alebo zápalovú povahu.

Lymphedém sa vyskytuje prevažne u žien. U 91% pacientov sa vyvinula lymfóza s dolnou končatinou. S rozvojom lymfotopatie vo veku 15 až 30 rokov hovorí o mladistvom lymfedému po 30 rokoch - o neskorom lymfedému. Vo vývoji lymfostázy sa rozlišujú tri po sebe idúce fázy: 1 - mierny prechodný edém, 2 - ireverzibilný edém; 3 - elefantiáza (ireverzibilný opuch, cysty, fibróza).

Symptómy lymfóza

Vo veľmi miernom štádiu lymfostázy dochádza k systematickému výskytu prechodného edému končatín, ktorý je viditeľný večer a zmizne sám ráno po odpočinku. Otok má tendenciu sa zvyšovať po cvičení alebo dlhodobom obmedzení mobility, dlhodobo. Nezvratné zmeny a proliferácia spojivového tkaniva v tomto štádiu stále chýbajú, a preto včasné postúpenie lymphologistovi a vykonaná konzervatívna liečba vedú k pretrvávajúcemu regresii choroby.

Stredná lymfóza sa vyznačuje nezmizivým edémom, rastom spojivového tkaniva, zhrubnutím a tesnosťou pokožky, ktorý môže byť sprevádzaný bolestivými pocitmi. Stlačenie prsta na edematózne tkanivo zanecháva stopy odsadenia, ktoré pretrvávajú dlhú dobu. Pretrvávajúci lymfatický edém môže viesť k zvýšeniu únavy postihnutých končatín, záchvatov.

V prípade závažného lymfedému, nezvratného poškodenia lymfatickej drenáže, sa zaznamenal vývoj fibrocystických zmien tkanív a elefantiázy. Lymfóza sa stáva tak výraznou, že končatina stráca svoje kontúry a schopnosť normálne fungovať. V tomto štádiu lymfostázy sa pozoruje vývoj kontrakcií a deformujúcej sa osteoartrózy, trofických vredov, ekzému, erysipela. Konečným výsledkom lymfostázy môže byť smrť pacienta po ťažkej sepse. Keď lymfóza zvyšuje pravdepodobnosť vzniku lymfosarkómu.

Diagnóza lymfóza

Ak sú príznaky lymfóza, mali by ste kontaktovať vaskulárneho lekára (phlebologist, lymphologist) na určenie príčiny patológie. V prípade lézií dolných končatín je nevyhnutné vykonať ultrazvuk brušnej dutiny a malú panvu; s lymfodémom rúk - rádiografia hrudnej dutiny.

Na stanovenie polohy lymfatického bloku a vaskulárnej permeability sa používa röntgenová lymfografia, lymfoscintigrafia s Tc-99m, MRI, CT. Tieto metódy umožňujú posúdiť zmeny v lymfatickom lôžku, identifikovať oblasti pretrhnutia, lymfangiektázie, chlopňovej nedostatočnosti.

Lymfóza je diferencovaná od hlbokej žilovej trombózy a postleboletického syndrómu, v ktorom je lymfedém jednostranný, edém je mierny, určuje sa prítomnosť hyperpigmentácie, varikózneho ekzému a kŕčových žíl. Na vylúčenie venóznej patológie sa vykonáva ultrazvuk žíl končatín.

Liečba lymfóza

Účelom liečby lymfóza je obnovenie lymfatickej drenáže z končatín alebo iných orgánov. Keď sa lymfóza ukáže vymenovaním ručnej lymfatickej drenážnej masáže, pneumokompresie prístroja, fyzioterapia (magnetická terapia, laserová terapia, hydromasáž), výber a nosenie kompresného úpletu. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali diétu s obsahom soli, cvičebnú terapiu, plávanie, Nordic walking. Z farmakoterapie sa používajú flebotonické látky s lymfotropickým účinkom, enzýmy, angioprotektory a imunostimulanty. Pri trofických vredoch a ekzémoch sa vykonáva ich lokálna liečba.

Keď lymfóza vyžaduje starostlivú starostlivosť o nohy, aby sa zabránilo vzniku lymfangitídy. Na tento účel je lepšie vykonávať pedikúru zdravotníckych prístrojov pomocou špeciálnych prostriedkov na hygienickú a terapeutickú starostlivosť o nohy. S rozvojom plesňovej infekcie sú predpísané antimykotické lieky, liečba chodidiel s antifungálnymi liekmi.

Dôvody chirurgickej liečby lymfóza môžu slúžiť ako neúčinnosť komplexnej konzervatívnej terapie, progresie lymfedému, prítomnosti výraznej fibrózy a deformácie lymfatických vakov. V lymfostáze sa uchádza o mikrochirurgické zistenie lymfovenóznych anastomóz, liposukcie a dermatofasciolovej ipektómie.

V prípade primárneho lymfedému je indikovaná transplantácia úplného tkaniva lymfoidného komplexu. V prípadoch výraznej elefantiázy, ktorá vylučuje možnosť vykonania radikálnych operácií, sa vykoná tunelovanie postihnutých oblastí s cieľom odkloniť lymfy do zdravých tkanív a zákrokov na resekciu.

Prevencia a prognóza lymfóza

Odmietnutie liečby lymfedému prispieva k ešte väčšiemu opuchu lymfatického tkaniva, zhoršeniu pohyblivosti končatín a vzniku chronickej infekcie. Bez ohľadu na štádium, v ktorom bola lymfóza diagnostikovaná, majú byť pacienti sledovaní na angiosurgeon. Kurz udržiavaciu liečbu pre lymfostázu by sa mal vykonávať po celý život.

Prevencia zhoršenej cirkulácie lymfy v končatinách umožňuje starostlivú starostlivosť o pokožku rúk a nôh, včasnú liečbu akýchkoľvek rán a prevenciu ich infekcie. Je potrebné vykonať liečbu ochorení obličiek, srdca a žilových ciev, aby sa zabránilo dekompenzácii patológie.

Na prevenciu vývoja pooperačného lymfedému v posledných rokoch mammológia opustila celkovú lymfadenektómiu počas radikálnej mastektómie a je obmedzená na odstránenie signálnych lymfatických uzlín.

limfostazom

Príčiny a príznaky lymfóza

Čo je lymfóza?

Lymfóza je patológia odtoku lymfy rôznych stupňov, od lymfatických kapilár a periférnych lymfatických ciev končatín a iných orgánov po hlavné lymfatické kolektory a hrudný kanál. Veľké množstvo ľudí čelilo takému problému ako opuch končatín. Akýkoľvek zápalový proces sprevádza bolesť a opuch. Avšak tento jav nie je konštantný.

Oveľa horšie, keď je opuch konštantný, keď choroba postupuje, objavujú sa vredy, vzniká choroba - lymfóza. Nastáva edém lymfatických ciev, ktorý spôsobuje vznik akútnej alebo chronickej lymfóza. Výsledkom je nárast končatiny v objeme, koža sa stáva hrubá, hustá a podkožné tkanivo sa stáva hustejším, potom hyperkeratóza a praskliny. Toto ochorenie sa tiež nazýva slonová kosť. Chronická lymfóza, ktorá sa mení na elefantiázu, sa môže vyvinúť z mnohých dôvodov. Ak je elefantiáza vrodená, potom sa kombinuje s cievnymi škvrnami, rôznymi formami dysplázie končatín.

Stage lymfóza

Existujú tri štádiá lymfóza.

1. Spontánna reverzibilná edémová lymfóza. Otok je celkom viditeľný, môžete ho stlačiť prstom, je to lymfóza v štádiu progresie. Pacient vidí výrazné zvýšenie objemu končatiny, ráno opadne opuch, ale večer sa stáva rovnakým. V tomto štádiu ochorenia človek veľmi zriedka ide na lekára.

2. Spontánne nezvratný edém je najpokrokovejšou formou lymfóza. Kalenie kože sa prejavuje rastom spojivového tkaniva, z tohto dôvodu edém už nie je taký mäkký. Koža je veľmi tesná a veľmi citlivá, s väčším napätím už cítila bolesť.

3. ireverzibilný edém lymfóza, fibróza, cysty. Boľavá končatina mení svoj obrys kvôli poškodeniu tkaniva. Lympostáza má extrémnu fázu elefantiázy.

Končatina sa stáva slabo pohyblivou kvôli vývoju kontraktúry inštalácie, veľkej váhe končatiny, deformujúcej sa osteoartritíde; to všetko porušuje funkciu končatiny.

Príčiny lymfóza

Príčiny chronickej lymfostázy sú nasledovné: traumatické oklúzie, pretrhnutia, prieniky lymfatických ciest v dôsledku zranení (modriny, zlomeniny, dislokácie, popáleniny, operácie), rádioterapia, kompresia jaziev, nádory, metastatický blok lymfatických ciest a uzlín.

Ďalšie príčiny lymfóza sú:

- Nádory lymfatického systému - benígne a malígne;
- infekcie - zvyčajne stafylokokové a parazitárne (v horúcich krajinách);
- stane sa, že sa lymfóza objaví počas operácií so špeciálnym odstránením alebo ožiarením lymfatických uzlín počas eliminácie rakovinového nádoru;
- poranenia, ktoré poškodzujú lymfatické cievy a lymfatické uzliny (popáleniny, ožiarenie, mechanické poškodenie).

Je lymfóza nebezpečná?

Lymfóza nie je pre ľudský život mimoriadne nebezpečná, aj keď opuch rúk nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života. Veľmi často pacient cíti bolesť v edematous rameno. Ďalšou nevýhodou tejto choroby je to, že proti jej pozadí sa rýchlo rozvíjajú rôzne infekcie. Prostredníctvom akejkoľvek drobnej rany na koži môže infekcia veľmi rýchlo preniknúť do tkaniva.

Diagnóza a liečba

Lymfóza je diagnostikovaná a liečená v špeciálnych diagnostických centrách. Pri diagnostike sa berú do úvahy klinické prejavy a výsledky špeciálnych metód štúdia lymfatického systému. Na liečbu sa používa lekárska fyzioterapia, ktorej pomocou sa odstránia príčiny lymfostázy, obnoví sa tón lymfatických ciev. Chirurgická liečba sa používa na rekonštrukciu ciest lymfatickej drenáže.

Lymfóza - čo to je, príčiny a liečba

Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu pri regulácii vitálnej aktivity organizmu. Je to súčasť ľudskej imunity, spojenia medzi tkanivami a obehovým systémom v procese metabolizmu. Lymfatická forma nesie tuky a niektoré enzýmy, odstraňuje produkty rozkladu, červené krvinky, toxíny, baktérie z tkanív. Lympostáza - čo to je, aké poruchy lymfatického systému vedú k vzniku ochorenia, ako sa liečba choroby vyskytuje?

Čo je lymfóza?

U ľudí sa lymfatická forma vytvára po filtrácii krvnej plazmy do priestoru medzi tkanivami, pohybuje sa najprv cez malé kapiláry, potom pozdĺž periférnych ciev až po lymfatické kolektory (uzly) a hrudný kanál. Pri patologických zmenách dochádza k narušeniu obehu lymfy, znižovaniu lymfatického toku a jeho akumulácii v intersticiálnom priestore. V mäkkých tkanivách, edém - lymfóza.

Keď sa normalizuje obeh lymfy, opuch zmizne a nedôjde k žiadnym zmenám v tkanivách. V prípade dlhotrvajúcej choroby sa pozoruje ireverzibilný proces - rozpad bielkovín a tvorba vlákien, čo vedie k rastu spojivového tkaniva. Patologické zmeny spôsobujú zhrubnutie tkanív svalov, fascie, mastného tkaniva a kože, zhoršený prísun krvi do postihnutej oblasti a vznik komplikácií.

Kód ICD-10

Podľa novej medzinárodnej klasifikácie chorôb (desiata revízia) má lymfóza niekoľko kódov:

 1. 189,0. Tento kód je priradený k ochoreniu nazývanému lymfangiektázia.
 2. 189.1. Kód sa vzťahuje na ochorenie lymfangitídy.
 3. 197,2. Pod týmto kódom sa rozlišuje postmastektomický syndróm.
 4. Q82.0. Kódex je prijatý pre chorobu - dedičný lymfedém.

príznaky

Klinické prejavy ochorenia závisia od miesta, štádia ochorenia. Lymfóza je sprevádzaná opuchom a pocitom ťažkosti. Puffiness môže zmiznúť ráno a zvyšovať večer alebo byť trvalý. Pri nezvratných procesoch postihnuté tkanivá zahustia, koža sa stmavne, stáva sa napnutá a bolestivá, v prípade komplikácií sa vyskytujú vredy. Lympostáza dolnej končatiny sa pozoruje častejšie, menej často horných končatín, dochádza k patologickým edémom brušnej dutiny, pohlavných orgánov, žíl.

dôvody

Lymfóza sa môže prejaviť ako nezávislá choroba, ako aj výsledok iných ochorení alebo zranení. Príčiny ochorenia môžu byť:

 1. Aplázia. Neprítomnosť jedného zo segmentov systému.
 2. Hypoplázia. Nedostatok lymfatických ciev.
 3. Hyperplázia. Nadmerná kľukatosť alebo hypertrofia stien krvných ciev.

Vrodené anomálie systému bránia normálnemu toku lymfy a vedú k vzniku opuchy. Choroba môže spôsobiť lymfóza:

 1. Kŕčové žily Existuje rozšírenie lymfatických ciev, zníženie tónu steny, čo vedie k rozvoju chlopňovej nedostatočnosti systému a narušeniu obehu lymfy.
 2. Srdcové zlyhanie a ochorenie obličiek. Znižuje sa výtok lymfoidnej tekutiny z tkanív dolných končatín.
 3. Hypoproteinémia. So zníženým obsahom proteínov v krvi dochádza k oneskoreniu odtoku lymfy, vzniku opuchy.
 4. Zápalové procesy, nádory. Lymfatické cievy sú stláčané a lymfatický pohyb je obmedzený.

Lymfóza sa vyskytuje u pacientov s endokrinnými poruchami s obezitou. Tkanivá môžu byť opuchnuté počas ťažkej fyzickej námahy alebo počas dlhej nehybnosti. Vývinu edému môže spôsobiť:

 • poranenie;
 • popáleniny;
 • (lymfadenektómia s mastektómiou často spôsobuje lymfóza horných končatín).

Lymfóza môže byť spôsobená parazitickým alebo vírusovým poškodením tela. Choroba sa vyvinie u pacientov s diagnózou:

 1. Streptokoková lymfangitída, flegmón, erysipela. Pri streptokokovej infekcii sa pozoruje opuch horných alebo dolných končatín.
 2. Filariózy. Pri parazitických léziách sú hlístky filarií lokalizované v lymfatickom systéme a blokujú priebeh lymfy, čo spôsobuje tvorbu edému dolných končatín a miechy.

Typy lymfóza

Klasifikácia typov ochorení sa vykonáva podľa klinických prejavov a príčiny ochorenia. Existujú nasledujúce štádiá lymfóza:

 1. Nula. Je to latentná forma, keď je poškodený transport lymfy, ale nie je pozorovaný žiadny edém.
 2. Prvá je mierna závažnosť. Je charakterizovaný výskytom reverzibilného edému na zadnej časti nohy - lymfedém, ktorý zmizne po spánku alebo odpočinku. Čo je lymfedém? Edém je mäkký, pohyblivý, nie bolestivý, koža nad ním je bledá, môže byť zhromaždená v záhybe. Po stlačení sa vytvorí fossa, ktorá rýchlo zmizne.
 3. Druhá fáza je stredná forma. Zaznamenáva sa, že prítomnosť trvalého pretrvávajúceho edému (fibredema), ktorý sa rozprestiera na dolnú časť nohy, sa stáva hutným, bolestivým. Vyskytuje sa deformácia končatiny, zníženie jeho pohyblivosti a kŕče. Dochádza k nereverzibilným procesom rastu spojivového tkaniva.
 4. Tretia etapa je ťažká forma. Koniec sa výrazne zväčšuje, jeho kontúry sa menia, dochádza k vývoju slonoviny. Rast tkaniva v podobe kopcov vedie k tvorbe kužeľov, oddelených záhybmi. Môže sa objaviť hyperkeratóza, papilomatóza alebo komplikácie: vred, ekzém, osteoartritída. Pacienti majú obavy z bolesti, sú obmedzené pohybom.

Lymfóza dolných končatín - príčiny, symptómy, liečba, foto

Lympostáza nohy je progresívna choroba dolných končatín, najčastejšie postihujúca ženy v strede života, dnes na stránke alter-zdrav.ru o tom rozprávame, o príčinách jej výskytu, symptómoch, stupňoch vývoja, diagnostike, preventívnych opatreniach, metódach a metódach liečby choroby.

Lympostáza - čo to je, fotka, kód choroby podľa ICD-10

Lymfóza je bolestivý stav, ktorý sprevádza narušenie lymfatického systému a vedie k zhoršenému odtoku a cirkulácii lymfatickej tekutiny v ľudskom tele.

Je schopný sa hromadiť v tkanivách a je sprevádzaný silným opuchom nôh a koža sa stáva neprirodzeným zhutňovaním. Niekedy sa môžu do tohto procesu zapojiť horné končatiny.

Kód ICD-10: I89.8.

Choroba nie je zriedkavá, ovplyvňuje to v priemere každú desatinu alebo desiatu, pretože sme už zistili, že väčšina žien trpí.

Funkcia a úloha lymfatického systému v ľudskom tele

Lymfatický systém zabezpečuje správne fungovanie tela. Prispieva k:

 • Normalizácia metabolizmu tkanív.
 • Prenos a distribúcia tuku do krvného riečiska z črevného traktu.
 • Produkcia lymfocytov, ktoré pôsobia ako ochranná bariéra pre telo.
 • Produkcia protilátok.
 • Filtrácia tkanivovej tekutiny v lymfatických uzlinách odstraňuje toxické a cudzie prvky z tela.

Skladá sa z lymfatických uzlín, kapilár a kanálov. V prípade poškodenia zlyhá celý lymfatický systém. To prispieva k vývoju akumulácie tekutín v intersticiálnom lúmene a vedie k edému.

Príčiny limbovej lymfóze

Lymfóza môže byť primárna a sekundárna.

Primárna lymfóza alebo ochorenie Milroy je veľmi zriedkavé ochorenie, vyvíja sa na genetickej úrovni a môže postihnúť členov jednej rodiny.

Sekundárna lymfóza pôsobí ako komplikácia chronických ochorení. Najčastejšie vo svojej etiológii vývoja sa rozlišujú nasledovné patologické procesy:

 • Lipómy, fibrómy a ďalšie nádory, ktoré sú lokalizované v mäkkých tkanivách.
 • Pooperačné jazvy, ktoré sa nachádzajú v lymfatických uzlinách a cievach.
 • Zápalové procesy podkožného tuku (celulitída, vredy).
 • Zápalové varixy dolných končatín, trombóza a tromboflebitída.
 • Choroby srdca alebo obličiek, ktoré vedú k ich zlyhaniu.
 • Pacienti s sedavým lôžkom.

V zásade stojí za to povedať, že ochorenie lymfóza postihuje nielen dolné končatiny, ale aj horné končatiny, najčastejšie sa vyvinie po chirurgickom odstránení prsníka (mastektómia) v rakovine prsníka. Ale toto je téma pre samostatný článok, hoci princípy liečby, diagnostiky, príčiny a príznaky patológie nohy a paží sú takmer rovnaké.

Symptómy a štádia lymfóza

Na klinike Lymphostasis existujú tri štádiá ochorenia. Ich trvanie závisí od liečby.

 • 1. Fáza spontánneho edému (lymfedém).

Môže sa charakterizovať výskytom opuchu vo večerných hodinách, ktorý sám prechádza cez noc. Nasledujúce ráno pacient nemá žiadne patologické prejavy. V tomto štádiu opuch netrpí pacientom, sú bezbolestné, koža nezhustne. Po stlačení na povrchu pokožky zostáva hlboká. Sú reverzibilné a ľahko liečiteľné konzervatívnou liečbou.

 • 2. Fáza ireverzibilného edému (fibredema).

Štruktúra tkanív sa stáva hustá. Pri palpácii sa mäkké tkanivá stávajú bolestivé a malé dlahy, ktoré zostávajú po hmataní, dlho nehladia.

V dôsledku cirkulačnej nedostatočnosti môže mať pacient kŕče. Koža sa zmení farbou a stane sa tmavohnedou farbou. Výrazne sa tiahnu a na povrchu sa objavujú trhliny. To môže byť príčinou vstupu infekcie, ktorá sa prejavuje vo forme rozptýlených červených škvŕn.

Koža silno stuhne, nie je možné zachytiť záhyb a v podkožnom tukovom tkanive počas palpácie sa môže zistiť tvorba zhutnených vláknitých kordov.

Existuje určitá strata normálnych obrysov končatín a pohybové funkcie sú narušené, pretože postihnutá noha v kĺboch ​​sa takmer neohýba.

Ovplyvnené oblasti sú charakterizované ťažkou hypertrofiou, ktorá vedie k kontrakcii a osteoartróze. Všetky tieto patologické procesy vedú k inému druhu vyrážky a výskytu ťažko liečiteľných trofických vredov. Vývoj erysipelov alebo ekzému je tiež často zaznamenaný.

Okrem výskytu tohto klinického obrazu majú pacienti všeobecnú nevoľnosť, únava, strata sily, opakujúce sa bolesti hlavy, bolesť kĺbov. Obezita sa vyvíja, ťažkosti s koncentráciou.

Krajina prestáva plne vykonávať svoje funkcie pohybu, sepsa sa vyvíja.

Diagnóza lymfóza

• Po prvé, na potvrdenie diagnózy sú pacienti predpísaní na podstúpenie ultrazvukového vyšetrenia dopplerovým vyšetrením ciev.
• Tiež na stanovenie presnej diagnózy pomocou röntgenovej lymfogra fi e, počítačovej tomografie, MRI. Tieto techniky vám umožňujú získať podrobné informácie o patologických procesoch.
• Nebude mať žiadny krvný test, na kontrolu funkcie obličiek je potrebný test moču.
• Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s ochoreniami, ako sú trombóza hlbokých žíl alebo postlebitálny syndróm.

Liečba lymfatického systému dolných končatín

Ako liečiť lymfóza nohy - naše dolné končatiny?

Mnoho pacientov, ktorí čelia tomuto ochoreniu, ani nevie, ktorý doktor liečí lymfóza? Odpovieme. Lymfologie. Je pravda, že takýto špecialista sa nemôže v priebehu dňa nachádzať v provinčných mestách s ohňom, takže budete musieť požiadať flébologa alebo vaskulárneho chirurga.

Terapia tohto patologického procesu pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Zistenie príčiny tejto choroby.
 • Pozastavte vývoj tohto procesu.
 • Vykonajte akcie, ktoré prispejú k normalizácii metabolických a regeneračných procesov v mäkkých tkanivách dolných končatín.

Na tento účel použite:

1. Opatrenia fyzického vplyvu.

Ide o skupinu terapeutických opatrení zahŕňajúcich fyzikálnu terapiu, ktorá sa koná najmenej 2 krát denne. Komplex cvičení môže zahŕňať:
• Ohýbanie rozšírenia prstov.
• Otáčanie kĺbov.
• "Kreslenie ôsmich" stôp.
• Môžete použiť výcvikový bicykel.

Pozitívny účinok sa dosahuje pri pravidelnej cvičebnej terapii. Pri vykonávaní cvičení fyzikálnej terapie na bolavú nohu je nevyhnutné nastaviť kompresný obväz, na tento účel by sa malo použiť obväz, s výhodou elastický.

Aby ste predišli stagnácii lymfy a znížili opuch kože, doporučuje sa terapeutická masáž, ktorú možno vykonať každý druhý deň.

Kompresný úplet má veľmi dobrý účinok, ktorý je na rozdiel od elastických obväzov veľmi vhodný na použitie.

2. Liečebná terapia.

 • Na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách sa predpisujú lieky z flebotonickej skupiny (Detralex, Vazoket, Phlebodia).
 • Liečba, ktorá zvyšuje tón žíl, je veľmi vhodná na začiatku tejto patológie (Troxevasin, Venoruton, Troxerutin).
 • Riedidlá na krv - Curantil, Trental.
 • Na odstránenie nadbytočných tekutých diuretík (diuretikum). Ich príjem a menovanie je pre každého pacienta veľmi individuálne, preto ich môže predpísať iba lekár.

V nedávnej dobe sa hirudoterapia používa na liečbu lymfóza spodných končatín, toto liečenie je pomocou lekárskych pijavíc. Veľmi dobre odstraňujú opuchy a aktivujú imunitný systém. Počas jednej relácie môžete použiť maximálne 5 pijavíc. Priebeh liečby pozostáva z 12 procedúr, ktoré sa vykonávajú nie viac ako 2 krát týždenne.

Ako dodatočnú liečbu môžete využiť fyzioterapiu.

Dolná limbová lymfóza - domáca liečba

Liečba tradičnými liekmi je prípustná iba v počiatočných štádiách tejto choroby.

 • Po prvé, pri liečbe lymfostázy doma sa odporúča použitie koreňa sladkého drievka, pretože tento liek pomáha pri čistení lymfatického systému, dochádza k zvýšeniu lymfatickej drenáže.

Rozdrvené suroviny v množstve 10 gramov, naplnené pohárom vriacej vody, uchovávané počas pol hodiny vo vodnom kúpeli, potom ochladené, filtrované a doplnené vodou na pôvodný objem.

Vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne. Pri procese čistenia zvyčajne začína veľké vyprázdňovanie z nosa, očí a hrdla. Po hodine vezmite 1 polievkovú lyžicu enterosgelu alebo iného sorbentu. Môžete jesť 2-3 hodiny po liečbe. Purifikácia trvá 2 týždne.

Môžete nahradiť odvar z koreňového lekárskeho sirupu zo sladkého drievka, ale jeho účinok bude mierne nižší v dôsledku cukru a iných zložiek kompozície.

 • Druhou najpopulárnejšou radou by bolo používanie dvojnásobne riedeného jablčného octu - používa sa na jemné trenie s prvkami masáže chodidiel od spodu nahor, do slabín lymfatických uzlín.

Jablkový jablkový ocot pomáha posilňovať cievne steny, znižuje napučiavanie a poruchy trofického tkaniva. Nechajte ju uschnúť 10 minút, potom opláchnite studenou vodou, ak dôjde k poškodeniu kože, odporúča sa aplikovať masť alebo gél po posilnení ciev ako je Troxevasin.

Aké sú ďalšie ľudové lieky na limbovú lymfóza?

Pri absencii pozitívnej dynamiky konzervatívnej liečby pacienti pokračujú v liečbe v chirurgickej nemocnici. Pre zlepšenie lymfatickej drenáže sa vykonáva operácia.

komplikácie

Komplikácia sa zvyčajne rozvíja vo fáze ireverzibilného edému. Vedú k vzniku rôznych kontraktúr v kĺboch ​​a vedú k porušeniu motorických funkcií osoby.

Poranenie mäkkých tkanív sprevádza výskyt trofických vredov a veľmi často sa k nim spája bakteriálna infekcia.

Erysipelas môže viesť k sepse (infekcii krvi) a spôsobiť smrť.

Prevencia lymfóza - vývoj a progresia

Aby sa zabránilo rozvoju lymfóza, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Treba sa vyhnúť nadmernému zdvíhaniu.
 • Noste pohodlnú, priestrannú obuv.
 • Starostlivosť o pokožku dolných končatín: keď sa objavia aj malé rany, je potrebné ihneď ich dezinfikovať, ošetriť jódom a aplikovať sterilný obväz.
 • Rovnako dôležité je aj vypočuť si odporúčanie odborníka na výživu. Obmedzte príjem tekutiny na jeden a pol litra denne. Nejedzte slané a korenené jedlá, zvyšuje smäd. Nepoužívajte veľké množstvo sacharidov, ak je to možné, opustite pekárenské výrobky, cestoviny, ryžu a zemiaky.
 • Používajte čo najviac vo vašej strave ovocia a zeleniny.

Lymfóza je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu a malo by sa vykonať s prihliadnutím na závažnosť patologického procesu.

limfostazom

Lympostáza alebo lymfedém je názov vrodenej alebo získanej progresívnej patológie lymfatického systému charakterizovanej zhoršenou cirkuláciou lymfy, čo sťažuje odtoky cez kapiláry a iné lymfatické cesty z dolných končatín alebo vnútorných orgánov do hrudného kanála a hlavných kolektorov.

V dôsledku toho sa lymfatická tekutina zadržiava v tkanivách, najmä v dolných a horných končatinách, čo vedie k zhutneniu podkožného tkaniva, pretrvávajúcemu edému, trofickým vredom, hyperkeratóze, výraznému zvýšeniu objemu končatiny (hypertrofii), takzvanej elefantiáze.

obsah

Štatistiky WHO ukazujú, že až 250 miliónov ľudí na svete trpí Lymphedémou. Častejšie sa zisťuje u žien vo veku 35-40 rokov. 90% pacientov má lymphotázu nohy, ktorá je najčastejšou formou ochorenia. Kongenitálny lymfedém tváre alebo dolných končatín v kombinácii s dyspláziou je diagnostikovaný u 1 z 10 tisíc detí.

Klasifikácia lymfóza

Vzhľadom na etiologické faktory je lymfóza:

 • Primárne. Táto forma je charakterizovaná patológiou lymfatických ciev na genetickej úrovni, to sú vrodené anomálie lymfatického lôžka, či už ide o obštrukciu alebo agenézu krvných ciev, hypo- alebo hyperpláziu, nedostatočnosť ventilov atď. Znaky tejto geneticky determinovanej choroby, objavujúce sa v ranom detstve, v dospievaní rastú. Častejšie je postihnuté, menej často obi končatiny.
 • Sekundárne. Pri sekundárnej lymfostáze sa vyskytuje porucha pôvodne normálne vytvoreného lymfatického systému v dôsledku rôznych etiologických faktorov, ktoré vznikli alebo postihli telo počas života osoby, napríklad akékoľvek ochorenia, zranenia. Obtiažnosť lymfatického odtoku post-traumatického alebo zápalového charakteru sa vyskytuje hlavne v jednej končatine. Lymfedém v oblasti nohy začína miernym opuchom v oblasti členku a postupne sa šíri na dolnú časť nohy.

Gradácia lymfostázy vzhľadom na vek pacienta:

 • Mládež. Vyvíja sa vo veku 30 rokov.
 • To je neskoro. Vyskytuje sa po 30 rokoch.

Etapy lymfedému:

 • 1. fáza - spontánny prechodný edém. Na končatinách vizuálne viditeľné pasty. Mierny opuch podkožného tkaniva lokalizovaný tesne nad členkami. Zostáva po noci, opäť sa objaví popoludní. Choroba, aj keď v počiatočnej fáze, prebieha.
 • 2. fáza - nevratný opuch. Závažnejšia forma, prejavujúca sa výrazným nekombinovaným edémom, sprevádzaná vytvrdnutím kože v dôsledku rastu spojivového tkaniva. Počas lymfostázy je koža končatiny utesnená a pevná. Palpácia je bolestivá.
 • Etapa 3 - elefantiáza. Ťažký edém vedie k výraznému zvýšeniu končatín, vzniku fibrózy, deformácii osteoartritídy.

Lympostáza po mastektómii je akútna (prechodná), vyskytujúca sa ihneď po operácii a trvajúca až šesť mesiacov, a chronická s pretrvávajúcim progresívnym viacročným priebehom.

fotografie

Príčiny lymfóza

Etiologické faktory primárneho lymfedému:

 • vrodené anomálie ciev lymfatického lôžka;
 • nedostatočný počet odklonených lymfatických ciest;
 • patológia vzniku a vývoja hrudných kanálikov;
 • vrodené nádory;
 • kŕčové žily.

Príčiny sekundárneho lymfedému:

 • hypoproteinémia;
 • ochorenie obličiek;
 • zápalové ochorenia;
 • kŕčové žily;
 • zlyhanie srdca;
 • posttromboflexný syndróm;
 • obštrukcia lymfatických ciev v dôsledku mechanických, tepelných poranení;
 • lymfadenitída;
 • lymphangitis;
 • kompresia lymfatických línií nádormi alebo zápalovými infiltrátmi;
 • rozšírená mastektómia;
 • lymfóm;
 • nútené chirurgické odstránenie lymfatických uzlín v určitej oblasti;
 • rakovina prostaty;
 • terapeutické ožiarenie postihujúce oblasti regionálnej lymfatickej drenáže;

V tropických krajinách sa lymfóza dolných končatín alebo iných častí tela (elephantismus) spúšťa parazitickým ochorením lymfatického systému - lymfatická filariáza, ktorá sa prakticky nevyskytuje v našich zemepisných šírkach.

Klinický obraz

Najčastejšou lokalizáciou lymfatického edému sú dolné končatiny. Medzi ďalšie miesta patrí scrotum (scrotal lymphostáza), mliečne žľazy (prsné lymfóza) a tváre (lymfedém tváre). Vyskytli sa prípady lymfóza celého tela.

Pri miernej lymfóze, napríklad v končatinách, sa systematicky napučiava. Okrem toho mierny edém prechádza nezávisle po nočnom odpočinku a objavuje sa večer. Jeho nárast sa pozoruje po dlhom pobyte na nohách, dlhom obmedzení mobility, dlhotrvajúcej a intenzívnej fyzickej námahe.

Neexistujú žiadne bolesti, ale v postihnutej končatine je pocit "rozširovania zvnútra". Vďaka intenzívnemu rozťahovaniu sa pokožka stáva hladká a lesklá. V počiatočnom štádiu chýba nadmerný rast spojivového tkaniva a pretrvávajúcich nezvratných zmien, ale choroba postupuje.

Priemerná závažnosť lymfedému je charakterizovaná konštantným výrazným edémom, abnormálnym rastom spojivového tkaniva, ako aj zhutnením, tesnosťou a intenzívnou pigmentáciou kože v oblasti poškodenia lymfatického toku, ale bez trofických porúch. Citlivosť pokožky sa zvyšuje. Dojem k nej sa stane bolestivým. Stlačením prsta na edematózne tkanivo zostáva dlhá stopa odsadenia. Pretrvávajúca lymfóza vedie k svalovým kŕčom a únavám končatiny.

Dôsledkom poškodenia krvného obehu a lymfatickej drenáže je pridanie zmien tkanív zápalového charakteru. Masívny opuch vedie k suchému koži a výskytu mikrotrhlín. Informácie o lokálnych zápaloch naznačujú červené škvrny, ktoré sa objavili na nej, horúce na dotyk. Pokúša sa zhromaždiť pokožku v záhybe alebo posunúť sa do konca v prípade zlyhania, pretože je fixovaná vláknitými šnúrmi do fascie a podkožného tuku.

Klinický obraz posledného a najťažšieho štádia je spôsobený pretrvávajúcimi ireverzibilnými poruchami lymfatického toku. Vyskytuje sa úplné porušenie motorickej funkcie postihnutej končatiny, výrazné zvýšenie objemu (elefantiáza), výskyt cystických útvarov. Choroba vedie k deformácii osteoartritídy s vývojom kontraktúr. Porucha trofizmu je komplikovaná prídavkom streptokokovej infekcie (erysipela) alebo iných zápalových lézií kože, ako je napríklad ekzém.

Lymfóza z ramena po radikálnej mastektómii sa vyvíja u 70% pacientov, ktorí podstúpili operáciu. Odstránenie veľkých regionálnych lymfatických uzlín a lymfatických ciev spolu s prsným svalom, ktoré je potrebné zabrániť

Rastúce metastázy rakoviny prsníka často vedú k stagnácii lymfy v mäkkých tkanivách ramena a celého ramena. Vyskytuje sa pretrvávajúci edém, niekedy sa uvoľňuje kvapalina cez stehy po operácii.

Smrť pacienta sa môže vyskytnúť v dôsledku vývoja generalizovanej sepsy alebo lymfosarkómu.

video

diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe klinického obrazu a údajov o množstve štúdií predpísaných vaskulárnym lekárom (lymplom, flebológom) v závislosti od lokalizácie stadia lymfy. V prípade opuchu ramena je povinné rentgenové vyšetrenie hrudníka av lymfóze jednej alebo oboch končatín ultrazvuk panvových orgánov a brucha. Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie žíl dolných končatín (UZDG) pomôže rozlíšiť lymfedém od postlebotitického syndrómu alebo trombózy.

Lymfoscintigrafia a RTG lymfografia sú potrebné na štúdium priechodnosti ciev lymfatického lôžka a na nájdenie presnej lokalizácie lymfatického bloku, CT alebo MRI.

Nevykonávajte bez biochemických a klinických krvných testov, ako aj so všeobecným testom moču.

liečba

Liečba lymfedému má niekoľko cieľov:

 1. Odstránenie príčiny.
 2. Obnovenie normálneho obehu a najdôležitejšie odtoku lymfatickej tekutiny.
 3. Obnovenie normálneho tónu lymfatických ciev.
 4. Normalizácia metabolických procesov a tkanivového trofizmu.
 5. Prevencia reštrukturalizácie mäkkých tkanív.
 6. Zverejnenie laterálnych alebo bypassových ciest (zabezpečenie) lymfatického toku.

V závislosti od závažnosti ochorenia sa zvolí buď konzervatívna alebo operatívna liečba. Prvá je účinná v počiatočných štádiách lymfostázy, keď nie sú žiadne výrazné zmeny v štruktúre tkaniva, ako aj v ťažkej forme ako doplnok po chirurgickej korekcii.

Liečba zahŕňa dlhodobé používanie angioprotektík a fleboprotektorov (troxevasín, detralex, venorouton, antistax). Zdá sa, že Trental, xantinol, nikotinát a ďalšie vazodilatačné činidlá obnovujú periférnu cirkuláciu. Normalizujte trofické enzýmy (hyaluronidázu). Kombinovaná terapia je doplnená o imunostimulanty a vitamíny.

Používanie diuretík je kontraindikované, pretože tým, že znižuje objem cirkulujúcej krvi, vyvoláva narušenie metabolických procesov. Pri pripojení hubovej alebo bakteriálnej infekcie sa pridávajú antimykotické lieky a antibiotiká. Ekzém a trofické vredy sa liečia lokálne.

Počas liečby lymfostázy dolných končatín je potrebné pásovanie s nosením kompresného pančuchového tovaru. Manuálna lymfodrenážna masáž a rôzne fyzioterapeutické metódy sú účinné: hydromasáž, pneumokompresia prístroja, magnetická a laserová terapia. Pacient musí dodržiavať subkaliorickú diétu, ako aj obmedziť príjem soli, zapojiť sa do terapeutických cvičení, Nordic walking, plávanie.

Otázka chirurgického zákroku sa posudzuje v prípadoch ťažkej kongenitálnej patológie lymfatického systému, nedostatku účinku konzervatívnej terapie, progresie lymfedému, fibrózy mäkkých tkanív, častých epizód erysipelatózneho zápalu atď.

Typy operácií:

 • Liposukcia - odstránenie aspirácie chirurgickým zákrokom podkožného tkaniva, podrobené fibróznym zmenám. Vykonáva sa v prítomnosti mierne obmedzenej fibrózy.
 • Isletová dermato-fasciolipektómia - odstránenie modifikovaných oblastí kože spolu so subkutánnym tukovým tkanivom, fascia, fibróza. Predoperačný prípravok zahŕňa niekoľko sedení liposukcie potrebných na odstránenie podkožného tkaniva. Chirurgický zákrok pozostáva z vyrezania určitých oblastí kože s postihnutými tkanivami postihnutými fibrózou. Výsledným povrchom rany sú uzavreté konzervované kožné chlopne alebo odobraté zo zdravých oblastí pokožky pacienta.
 • Operácia pri vytváraní lymfovenóznych anastomóz. Je indikovaný na sekundárnu lymfostázu, najmä na vznik lymfatických uzlín alebo po ich odstránení počas mastektómie. Na liečbu primárnej lymfostázy je neúčinná. Intervenciou je izolácia ciev lymfatického lôžka a ich pripojenie k blízkej žile pomocou najkvalitnejších mikroanastomóz.
 • Tunelovanie - umelé vytváranie špeciálnych kanálov v postihnutých oblastiach na odtok nahromadenej lymfy do zdravého tkaniva s ďalšou absorpciou do lymfatických ciev. Dočasné tunely sú vyrobené zo špirálových odtokov alebo špeciálnych protéz, ktoré sú trvalé - z časti safénovej žily alebo špirály z inertného materiálu. Ukazuje sa v bežnej forme lymfedému, čo vylučuje možnosť liečby ktoroukoľvek z vyššie uvedených metód.

Na zníženie účinkov primárnej lymfostázy sa môže transplantovať tkanivový lymfoidný komplex. Po akomkoľvek type chirurgického zákroku je predpísaná liečba liekom. Každý pacient s lymphotázou, bez ohľadu na štádium procesu, sa pozoruje u angiosurgeonu. Kurzy udržiavacej liečby sa vo väčšine prípadov vykonávajú počas celého života pacienta.

Lymfóza (lymfedém, elefantiáza) nohy a paží: príčiny, formy, príznaky, ako liečiť

Lymfóza, lymfedém a populárnejšie známe ochorenie, ktoré sa nazýva elefantiáza - všetky tieto koncepty naznačujú stagnáciu tekutiny (lymfy) v intersticiálnom (medzibunkovom) priestore. Treba poznamenať, že okrem rozsiahlych variantov (lymfózazy paží alebo nôh) je známa ďalšia lokalizácia tejto patológie. Napríklad lymfatický tok môže byť narušený v prsníku, miešku a dokonca aj v mäkkých tkanivách tváre.

Prvým miestom medzi ostatnými podobnými léziami je lymfedém dolných končatín, dokonca aj lymfedém rúk výrazne zaostáva, čo je zrozumiteľné: lymfatická tekutina prúdi zospodu a je dosť ťažké prekonať dlhú cestu k hrudnému lymfatickému potrubi, ak dôjde k určitým vrodeným alebo získaným prekážkam.

Vrodené malformácie lymfatických ciev sa deklarujú v detstve alebo dospievaní (v závislosti od povahy anomálie). Ochorenie, ktoré sa prejavuje od 15 do 30 rokov, sa často označuje ako sekundárna patológia (ak existuje dôvod) a nazýva sa juvenilná lymfóza. Neskorá (sekundárna) verzia, ktorá debutovala po 30 rokoch, sa uvádza v prípade, že k rozvoju tejto choroby prispelo iná patológia alebo príliš priaznivé životné situácie.

Štatistiky naznačujú, že približne patnásť miliard ľudí na svete trpí touto patológiou (≈ 250 miliónov). V podstate táto skupina pozostáva z mladých žien vo veku od 30 rokov do 45 rokov a lymfóza spodných končatín má podiel leva (až 90%) všetkých prípadov.

Trochu o samotnej tekutine

Pred diskusiou o lymfóze by sme sa mali zaoberať týmito konceptmi, ktoré pre čitateľa možno nie sú známe, napríklad čo predstavuje lymfa, aké faktory zabezpečujú jej pohyb, aká patológia môže narušiť jej transport.

Lymfatická forma je číra, bezfarebná a mierne viskózna kvapalina. Jeho zloženie silne pripomína krvnú plazmu, má však nižší obsah bielkovín, veľký počet lymfocytov (odobraných z lymfatických uzlín a ciev) a absenciu iných bunkových prvkov, ktoré sa nachádzajú v plazme. Lymfatický systém je tiež súčasťou systému homeostázy, u dospelého človeka môže obsahovať až 4 litre v tele. Rovnako ako krv, táto tekutina je druh spojivového tkaniva, ktorý sa tiež pohybuje cez cievy, ale len lymfatické. Lymfa sa pohybuje zdola nahor, jeho zdroje sú v špičkách prstov dolných a horných končatín a cieľ, ktorým lymfatická cieva smeruje je hrudný lymfatický kanál - táto tekutina sa dostáva cez svalové kontrakcie a pomocou ventilov lymfatických kanálov, ktoré bránia tomu, aby sa vrátila späť,

Lymfatický systém (LS) má množstvo užitočných funkcií. Na ňom, ktorý má najbližšie spojenie s obehovým systémom, pridelí telo dôležité úlohy:

 • Prostredníctvom lymfatických ciev vrátiť z extracelulárneho priestoru do krvného obehu časť časti lymfy, ktorá obsahuje vodu, stopové prvky, bielkoviny;
 • Prenášať z lymfatických uzlín do krvi hlavné bunky imunitného systému - lymfocyty;
 • Pomocou špeciálnych lymfatických ciev, ktoré sa nazývajú mliečne a nachádzajú sa v črevách, dodávajú do krvi rôzne látky a predovšetkým tuky, ktoré musia byť absorbované v čreve;
 • Zabezpečte konštantný obeh lymfy, než vytvárať podmienky na výrobu moču s vysokou koncentráciou;
 • Odobrať z tkanív produkty, ktoré sa ukázali ako nadbytočné - červené krvinky (erytrocyty), ktoré sa nahromadili počas poškodenia tkaniva, toxických látok, bakteriálnych buniek;
 • Odhaľovanie patogénov v lymfatických uzlinách zabráni ďalšiemu pohybu infekčných agensov v tele a na rovnakom mieste (v lymfatických uzlinách), aby sa vytvorili protilátky zamerané na prevenciu opakovanej infekcie;
 • Udržujte homeostázu (stálosť vnútorného prostredia).

Lymfatický systém, ktorý má svoje zložky (kapiláry, cievy, kanály, uzliny, kmene), reaguje na poškodenie ktoréhokoľvek z nich. Priľnavosť ciev, prekrývajúca sa alebo prerastená interferuje s voľným prietokom tekutiny z tkanív a vytvára podmienky na rozvoj lymfatického edému (lymfóza). V prípade porušenia prepravy lymfy sa začína hromadiť v neoprávnených množstvách medzi bunkami, čím vzniká opuch a tým sa zvyšuje veľkosť tela. Takéto porušenie pohybu lymfy môže byť vrodené (primárna lymfóza) alebo môže byť pod vplyvom akýchkoľvek patologických procesov (sekundárna lymfóza).

Lymphedém začína poškodením lymfatických kapilár alebo periférnych rezervoárov, tj malých kalibrových ciev, takže prvé príznaky ochorenia nie sú tak nápadné a sú obmedzené na edém končatín. Postupne sa za účasti veľkých plavidiel vyvíjajú nezvratné javy, ktoré často priťahujú pozornosť aj tých okolo nich (trofické zmeny, neuveriteľný nárast končatín v objeme - elefantiáza).

Lymfóza dolných končatín (nohy)

Hlavným príčinným faktorom vo vývoji lymfóza je akumulácia lymfy v medzibunkových priestoroch mäkkých tkanív a tvorba edému v dôsledku toho (obmedzená alebo rozšírená). Lymfatická tekutina, ktorá je filtrovanou plazmou, sa kontinuálne vytvára v tele (≈ 2 litre za deň), aby sa dostala do ciest lymfatickej drenáže. Keď z rôznych dôvodov je nerovnováha medzi tvorbou a odlivu lymfy, intralymfatické zvýšenie tlaku (norma - 10 mm Hg,...), ktorý, podľa poradia, podporuje penetráciu do mäkkých tkanív prebytočné lymfy, pomerne bohaté proteínu. Výsledkom tohto procesu je edém, ktorý sa však stále dá riešiť, pretože nevyvoláva nezvratné javy. Ale keď je proteín v lymfe začne rozpadať, sú fibrín a kolagénové vlákna vo všetkých štruktúrach (koža, tkanivo, sval, fascie) začne rásť spojivového tkaniva, potom šiel do progresívneho nevratný proces. Lokality poškodenia sú rýchlo modifikované, pokryté jazvami, ktoré potláčajú prietok krvi, porušujú trofizmus, vyvolávajú zápalové reakcie.

Napriek tomu, že lymfóza má úplne priaznivú prognózu, kvalita života pri tejto chorobe je výrazne narušená. Zvlášť ak patologické zmeny ovplyvňujú lymfatické cievy dolných končatín, pretože nohy nesú obrovské zaťaženie zhora. Lymfóza dolných končatín je:

 • Primárne alebo vrodené. Podmienené geneticky a získať vrodených vád lymfatická vaskulárnej vývoj (zníženie limfovyvodyaschih priemer dráhy, zdvojenie, alebo naopak absencia oddelených nádobách, plodovej zúženie, vrodené tumory lymfatického systému), sa začnú tvoriť lézií debut a prejavuje edém mäkké tkanivá v detstve, alebo bližšie dospievania;
 • Sekundárne alebo získané po úraze končatín s hlbokým porušovaním štruktúry tkanív v dôsledku vaskulárnej patológie alebo v dôsledku infekčných a zápalových procesov (napríklad streptokoková infekcia).

Patológia spôsobená geneticky

V kongenitálnej forme lymfostázy nohy, pretože choroba už debutovala s edémom, klinický obraz sa rozvíja pomerne rýchlo, čo znamená:

 1. Lokálne príznaky: edém, trofická porucha s odfarbením kože, zvýšený objem končatiny;
 2. Všeobecné príznaky ťažkostí v tele: vegetatívne-cievne poruchy, endokrinné poruchy, zápalové procesy.

V zásade sa symptómy ochorenia primárneho a sekundárneho variantu nelíšia veľa, ale preto, že získaný lymfedém bude podrobne preskúmaný neskôr, takže nemá zmysel opakovať sa vopred. Liečba lymfóza (primárny a sekundárny lymfatický edém) je v kompetencii flebologa, angiosurgeonu alebo lymfatického lekára, ale my sa tiež vrátime k liečbe tejto choroby nižšie.

Ako vzniká sekundárna lymfóza?

Niektorí autori, popisujúci priebeh ochorenia, rozlišujú tri etapy svojho vývoja, iné - štyri. Možno bude pre čitateľa vhodnejšie sledovať štyri etapy, ktoré sú uvedené nižšie, na jeho pozornosť.

Sekundárna lymfóza dolných končatín získaná v dôsledku nepredvídaných okolností alebo inej patológie (trauma, zápal, kŕčové žily atď.) Sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Najprv (štádium 1 ochorenia) sa objaví opuch nohy a na zadnej strane trpí najprv. Edém - perzistentný, rastúci vo večerných hodinách, ale reverzibilný (ráno prechádza). Neexistuje žiadna bolesť, ako taká, pocit "prasknutia", hoci vytvára nejaké nepríjemné pocity, ale nie toľko ako bežať k lekárovi (ako chorí myslí). Stlačenie na opuchnutú pokožku opúšťa otvor, ktorý sa rýchlo narovnal - to naznačuje, že opuch je mäkký. Koža spôsobená opuchom je natiahnutá, takže sa stáva hladká a lesklá. Pacienti spravidla nevytvárajú iné nároky na ich končatiny, preto ochorenie v tomto štádiu často ostáva nerozpoznané. Medzitým bolo v tomto období so správnou liečbou, že pacient mohol veľmi dobre počítať s úspechom;
 • O niečo neskôr (fáza 2 - fibrotické zmeny) sa objaví obmedzený opuch s hustou konzistenciou. Tlak, keď máte pocit nepríjemného, ​​bolestivého. Jamky zostávajú dlho. Koža nad opuchom je suchá, nerovná, citlivá, niekedy popraskaná, na nej vytvárajú nepríťažlivé záhyby, ktoré nie sú eliminované vyhlazením, aj keď v tomto štádiu nie sú zjavné porušenia trofizmu. Spúšťanie lokálnych zápalových reakcií sa prejavuje výskytom červených škvŕn na koži. Okrem týchto symptómov pacient v tomto štádiu často zaznamenáva prítomnosť svalových kŕčov;
 • V 3. štádiu choroby začne pacient silne narušovať stav kože. Pacient sa už sťažuje silou a silou, že koža sa silne natiahla, suchá, popraskaná na miestach a tak "nekontrolovateľná", že nie je možné ju zachytiť s cieľom zhromaždiť ju v záhybe. Masívny edém veľmi výrazne zvyšuje končatinu (rozdiel medzi zdravou a chorou končatinou môže dosiahnuť až 50 cm) a difúzne červené škvrny naznačujú penetráciu bakteriálnej flóry a vznik lokálneho zápalu. V priebehu času sa zrejmé trofické zmeny v koži;
 • Štvrtá etapa - nezvratná elefantiáza. Keď choroba príde do plnej sily, zachytí všetky nové oblasti, stúpa na dolnú časť nohy a potom na stehno. Okrem toho neexistujú žiadne kosti a kĺby, ktoré sú deformované, končatina sa neuveriteľne zvyšuje v objeme, stráca svoj pôvodný tvar, ktorý sa výrazne odlišuje od zdravého ramena. Zvlášť pozoruhodné je stav kože, ktorý nadobúda neprirodzený odtieň - takmer hnedý alebo modrastý (indukcia a fibróza). Ak všetko naďalej povoľuje unášať a nezdravovať sa, potom je pravdepodobnosť vzniku bradavých útvarov a trofických vredov s únikom lymfy veľmi vysoká.

Už nie je možné skryť chybu, ktorá sa vytvorila v poslednej fáze, takže aj ľudia, ktorí sú ďaleko od lekárskej medicíny, keď videli tieto príznaky, sústavne potrasli hlavami a pokúsili sa urobiť diagnózu, nazývajúc chorobou sloní.

Klinické prejavy lymfostázy dolných končatín sú podľa závažnosti klasifikované aj odborníkmi:

 • 1. fáza - porážka len nohy, hlavne zozadu (edém, deformácia);
 • 2 stupne - patologické zmeny, ktoré zachytili nohu, ďalej sa pohybujú na holenie;
 • 3. stupeň - mäkké tkanivá stehna začnú bobiť;
 • Stupeň 4 - na pozadí edému a zvýšenie objemu končatiny, je zjavné porušenie trofizmu mäkkých tkanív chodidla, dolnej končatiny a stehna.

Treba poznamenať, že okrem lokálnych symptómov sa pozorujú ďalšie (všeobecné) príznaky ochorenia pri lymfatickom edéme: slabosť, znížená výkonnosť, časté bolesti hlavy, znížená koncentrácia, obezita, bolesť kĺbov.

Prečo je lymfatický tok narušený?

Ak sú príčiny vrodenej lymfostázy jeden, dva a nesprávne vypočítané, potom zoznam predpokladov pre vznik neskorého tvaru môže byť, ak nie pôsobivý, potom nie malý:

 1. Kŕčové žily dolných končatín a žilových ciev brušnej dutiny sprevádzané CVI (chronická venózna insuficiencia), ktorá sa často vytvára po tromboflebitíde;
 2. Kardiovaskulárne zlyhanie;
 3. Popáleniny (vrátane ožiarenia) a poranenia (dislokácie, zlomeniny) s poškodením stien lymfatických ciev;
 4. Potlačenie lymfatického systému novotvarom alebo zápalovým procesom;
 5. Nádorové ochorenia lymfatického systému (ako "dobré", tak aj "zlé");
 6. Lymfadenitída je zápalové ochorenie (často hnisavé) často je príčinou vzniku nedostatku chlopne;
 7. Radikálne odstránenie lymfatických uzlín počas operácie, ak to okolnosti vyžadujú (pokročilé operácie v liečbe onkológie). Výsledkom je porušenie lymfatického obehu;
 8. Prenikanie parazitných červov do lymfatického toku, ktoré majú veľmi dlhú (takmer polovicu metra) a veľmi tenkú (jednu tretinu milimetrovej) tela a nazývajú sa filariami alebo vláknami. Kvôli svojej štruktúre tieto nematódy nielen ľahko padajú do kože, do oka a pohlavných orgánov, ale aj na menej prístupných miestach: lymfatické uzliny a cievy, kde akumulujú, vytvárajú bariéru pre tok lymfy;
 9. Nízke hladiny jednotlivých bielkovín (hypoalbuminémia);
 10. Erysipelas (beta-hemolytický streptokok);
 11. Chronické zlyhanie obličiek;
 12. nadváhou;
 13. Dlhodobý pobyt v podmienkach spánku, obmedzenie pohyblivosti nôh.

Lymfóza horných končatín (ramien)

Sekundárny lymfedém hornej končatiny sa v 70% prípadov rozvinie po operácii na prsníku (mastektómia), zvyšných 30% sa preberá lymfostázou ramena, spôsobenou inými patologickými stavmi:

 • Vyhoďte poškodenie kože a mäkkých tkanív hornej končatiny;
 • Infekčný proces lokalizovaný v oblasti ramena a predlaktia (erysipela);
 • Zranenie mäkkých tkanív patriacich regiónu.

Symptómy lymfostázy ramena uprostred vývoja sa prejavujú:

 1. Pretrvávajúci, nie len prechodný, ale aj progresívny edém (dnes je horšie ako včera);
 2. Trofické zmeny (hyperpigmentácia, ulcerácia);
 3. Tvorba jazvy.

Pri klasifikácii lymfostázy ramena existujú dve formy ochorenia:

 • Akútna (alebo prechodná) - zvyčajne sprevádza stav po mastektómii, objaví sa ihneď po operácii a s priaznivým priebehom dlhším ako šesť mesiacov nezostáva;
 • Chronický lymfedém, ktorý prináša veľa ťažkostí a pokračuje dlhé roky bez vyhliadky na zotavenie.

Liečba lymphostasis ruka zvyčajne neustanovujú užívaní liekov ako najväčší účinok sú také postupy a činnosti, ako je elektrické, magnetické, laserové a lymfatickú masáž a použitie kompresných pančúch.

Bežným prípadom je lymfóza po odstránení prsníka.

Lymfóza ramena sa vyvinie hlavne po chirurgickom zákroku na rakovinu prsníka (formy lymfatického edému na postihnutej strane). To platí najmä vysoký radikálnej operácie (tzv mastektómia pre Halstead) odstránenie žľazy sám, regionálnych lymfatických uzlinách tkanivo, pectoralis menšie sval... menej úrazovej chirurgie (lumpektomii, odstránenie kvadrante MF) Získalo menej klinických prejavov, ale lymfatické uzliny stratu na prvý pohľad nebude nezistiteľné, aj keď boli odstránené samostatným rezom počas šetriaceho chirurgického zákroku. Nedotýkajte lymfatických uzlín odstránením železa alebo jeho časť, to nie je možné, pretože sa l / y je riziko opätovného malignity (relapsu) alebo metastáz u iných orgánov.

Rozvoj lymfóza po odstránení prsnej žľazy nastáva nasledovne: lymfatický systém, ktorý stratil niektoré lymfatické uzliny a veľké zberače, neprestáva pracovať a lymfatická hmota, ktorá nezistuje cestu, sa začne hromadiť v mäkkých tkanivách. Nadmerná akumulácia lymfatickej tekutiny vedie k tomu, že nielenže zostane v ruke, vytvára edém, ale tiež vyteká z rannej švy (pripomína podobný jav, pacient hovorí, že ichor vychádza).

Po odstránení prsnej žľazy na ramene na postihnutej strane lymfóza nezostáva dlho (zvyčajne zmizne do šiestich mesiacov) a vo väčšine prípadov nepotrebuje žiadne špeciálne metódy eliminácie. Medzitým po mastektómii lekára učí ženu o masáž a špeciálne cvičenia, ktoré v žiadnom prípade nemožno ignorovať. Implementácia týchto odporúčaní je veľmi dôležitá, pretože zostáva riziko vzniku fibredémy - nevratného hustého edému, ktorý nie je ovplyvniteľný žiadnymi vplyvmi.

A ďalšia vec, ktorú si ženy musia pamätať po úspešnej mastektómii: objavenie lymfostázy, keď sa všetko zdá byť za (za rok), nie je vôbec priaznivým znamením. Takéto udalosti môžu naznačovať relaps alebo metastázu. A potom - naliehavo k lekárovi!

Liečba lymfóza

Bohužiaľ, skutočne účinný prostriedok na liečbu lymfóza (uzdraveného a zabudnutého) neexistuje v súčasnosti, avšak terapia sa uskutočňuje a čím skôr začne, tým lepšie. Liečba lymfóza má špecifické ciele:

 1. Zastavenie progresie patologického procesu;
 2. Normalizovať výmenné reakcie;
 3. Zabráňte vývoju hlbokých porušení, a tak zabráňte vážnym komplikáciám.

Liečba lymfóza je individuálna, pretože príčiny môžu byť odlišné a ak napríklad porušenie lymfatickej drenáže je spôsobené vaskulárnou patológiou, potom bez toho, aby sa základná choroba podrobila terapeutickému účinku, nemožno počítať s veľkým úspechom.

Najprv skúška

Pri určovaní terapeutickej taktiky sa odporúča vykonať rozšírené vyšetrenie pacienta, ktoré zahŕňa:

 • Najspoľahlivejšou metódou diagnostiky porúch transportu lymfy v dolných končatinách je MRI (magnetická rezonancia);
 • Duplexné skenovanie nádob na zbrane a nohy;
 • Ultrazvuk (ultrazvuk) panvových orgánov a celej brušnej dutiny;
 • Röntgenové vyšetrenie (lymfografia);
 • Rádioizotopová diagnostika (lymfoscintigrafia);
 • Ultrazvuk srdca, EKG;
 • LHC (biochemický krvný test) s povinným stanovením bielkovín a pečeňových enzýmov (ALT, AST);
 • OMK (analýza moču).

S najväčšou pravdepodobnosťou budú všetky tieto diagnostické opatrenia nielen označovať vývoj lymfatického edému, ale aj nájsť príčinu týchto porúch.

Lieky, fyzioterapia, chirurgické metódy

Liečba lymfóza je komplexná a mnohostranná, zahŕňajúca nielen lieky, fyzioterapiu, masáž a cvičebnú terapiu, ale aj ľudové lieky, výživu a dodržiavanie odporúčaní pre starostlivosť o pokožku. Avšak, ak je to možné, v prvom rade prebiehajú práce na odstránení etiologického faktora (napríklad odstránenie neoplazie radikálnou metódou). Liečba liekov je indikovaná iba v počiatočných štádiách, keď je edém reverzibilný (nedochádza k štrukturálnym zmenám v koži a tkanivách) alebo v neskorších štádiách (ako doplnok k chirurgickému zákroku).

Zníženie produkcie lymfy a obnovenie jej pohybu je hlavným smerom konzervatívnej liečby. Pri liečbe lymfostázy dolných končatín spolu s lekárskym ošetrením, fyzioterapiou a inými procedúrami špecialisti považujú za povinnú elastickú bandáž postihnutých končatín a používanie kompresného punčochového materiálu.

Liečba lymfatického edému zahŕňa užívanie rôznych liekov:

 1. Zlepšuje cirkuláciu lymfy (detralex, troksevazín, venorutón);
 2. Zameriava sa na normalizáciu mikrocirkulácie (trental) a periférnej cirkulácie (teonikol, drotaverin, no-spa);
 3. Vyrovnávací vazokonstrikčný účinok vlákien sympatického nervového systému a kolaterálneho kolaterálu odhaľuje - sympatickú blokádu pomocou miestnych anestetík;
 4. Uľahčenie odstránenia lymfy z intersticiálnych priestorov (kyselina nikotínová, kumarín);
 5. Zníženie nadmerného množstva vysokomolekulárnych proteínov v dôsledku rozdelenia ich frakcií a vylučovania metabolických produktov do žilových ciev (troxerutín);
 6. Regeneračný trofizmus tkaniva (hyaluronidáza, reopirín);
 7. Stimulujú celkovú imunitu a posilňujú steny ciev (kyselina jantárová, licopid, vitamínové komplexy);
 8. Riedidlá krvi (zvončeky, trental).

Ak je to potrebné, liečebná liečba sa rozširuje prostredníctvom vymenovania homeopatických liekov, diuretík (používajú sa opatrne), antihistaminík a antibiotík, ktoré sú užitočné pri erysipelách, ekzémoch, vredoch a solkoseriloch, čo zvyšuje regeneračné schopnosti tkanív.

Konzervatívna liečba lymfostázy dolných končatín nebude účinná bez účasti fyzioterapie. Hardvérové ​​metódy - elektrostimulácia, magnet, laser, pneumokompresia (pneumomassage), určená na urýchlenie metabolických procesov a normalizáciu pohybu lymfy v tele. Obzvlášť pacienti majú rád pomerne príjemný postup ako pneumomassage - reliéf v nohách sa pociťuje hneď po relácii.

Ak liečebné a fyzioterapeutické postupy predpísané na sekundárny lymfatický edém nepomáhajú (rovnako ako v prípade vrodenej varianty), choroba sa musí liečiť pomocou chirurgických metód:

 • Liposukcia - metóda aspiračnej extrakcie subkutánnej tukovej vrstvy spolu s vláknitou zložkou (vhodná pre počiatočné štádiá ochorenia);
 • Lymphangioectómia je spôsob odstránenia ciev, ktoré stratili svoj účel a subkutánny tuk (operácia je účinná v neskorších štádiách, ktoré sa vyskytujú pri zmenách v štruktúre tkanív a častých erysipelach;
 • Lymfatický drenážny bypass - najvhodnejší chirurgický zákrok v štádiu fibredému.

Treba poznamenať, že v súčasnosti sú izolované chirurgické metódy stále viac nahrádzané kombinovanými operáciami (lymphangiectomy + priama lymfatická drenáž), ktoré dávajú väčšiu šancu na úspech.

Pomôžte si sami doma

Doma v počiatočnom štádiu vývinu ochorenia sa mnohí pacienti pokúsia liečiť lymfóza pomocou kinesioterapie - lymfodrenážnej masáže, ktorá môže byť vykonaná samostatne alebo zverená príbuzným.

Podstata masáže:

 1. Postup začína potiahnutím končatiny kruhovým pohybom v smere lymfy;
 2. Potom nasleduje trenie (nie obzvlášť tvrdé), lisovanie a poklepávanie (prechod z jednej techniky na druhú sa vykonáva hladaním);
 3. Postup končí aj hladaním.

Táto masáž je predpísaná po dobu 2 týždňov v intervaloch 7-14 dní.

V budúcnosti by mala byť lymfatická drenážna masáž stále zverená odborníkovi, ktorý pozná aplikačné miesta a bude brať do úvahy kontraindikácie (trombóza, narušenie trofizmu, nádor).

Na správne liečenie lymfatického edému doma nemožno ignorovať fyzikálnu terapiu (fyzikálnu terapiu), ktorá sa vždy vykonáva v elastických pančuchách a špeciálnou technikou (inštruktor hovorí o technikách).

Doma v liečbe lymfóza (ako pomocný liek a len v počiatočných štádiách) sa používajú rôzne ľudové lieky. Nie je možné ich opísať, tu sú niektoré príklady:

 • Liečba rany hnojením s dechtom: polievková lyžica dechtu a nasekaná stredná cibuľa;
 • Komprimujte s listom kapusty;
 • Planktínová tinktúra, užívaná perorálne v polievkovej lyžici 3 krát denne počas štvrtej hodiny pred jedlom: 2 polievkové lyžice. lyžice listov plantej (rozdrvené) + 1 šálka vriacej vody - trváme, namočte a pridajte pohár (200 gr.) cesnaku (tiež rozdrveného) a 200 ml medu;
 • Repné šťavy;
 • Kvetiny immortelle, plantain a púpava listy, vziať v pomere 2: 1: 1, naliať 500 ml vriacej vody, trvať na 6 hodín, vziať 100 ml mesačne pred jedlom 4 krát denne.
 • Odvar z listov plantain (v pomere 2 lyžice listov na dve šálky vriacej vody) piť štyrikrát denne pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Ak chcete zvýšiť vplyv, môžete pridať lyžicu medu do odvaru.
 • Hodinu pred jedlom vezmite zmes mletého cesnaku s medom a 1 lyžicu trikrát denne. Liečba musí pokračovať 60 dní.
 • Bylinkový čaj z piesočnatej, astragalusovej, dubovej kôry, brezovej, ovocnej gaštany v rovnakom pomere. Zmiešanie zložiek, musíte variť vriacou vodou a vezmite 100 mililitrov 4 krát denne.

Medzitým liečba lymfóza nemôže byť úspešná (dokonca ani v počiatočných štádiách) bez korekcie stravovacieho správania pacienta s cieľom znížiť telesnú hmotnosť (hmotnosť je faktorom zhoršujúcim priebeh ochorenia) a normalizovať stav kardiovaskulárneho systému (tabuľka č. 10).

Okrem toho by sme nemali zabúdať na ďalšie odporúčania lekárov pre pacientov, ktorí majú alebo majú podobné problémy. Budú musieť vylúčiť kúpele, sauny, opaľovacie lôžka, parfumy a konzervačné látky v použitých kozmetických výrobkoch na nohy, odmietnuť topánky, tesné oblečenie, trenie kože, vyhnúť sa zdvíhaniu závažia, dlhšie státie alebo sedenie (najmä noha za nohou).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ultrazvuk tepien a žíl dolných končatín

Rovnosť človeka, vytvorená v procese evolúcie, priniesla nielen početné výhody, ale aj cievne ochorenia dolných končatín. Podľa štatistík každá piata žena a každý ôsmy muž trpí patológiami žíl, hlbokými aj povrchnými.

Pľúcna hypertenzia 1, 2 stupne - liečba, symptómy a prognóza

Problémy so srdcom sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Zvyšovanie tlaku v pľúcnej tepne je jedným z nich. Toto porušenie 1, 2 stupňa vývoja má takmer žiadne príznaky a príznaky, ale vyžaduje povinnú liečbu - iba v tomto prípade bude pozitívna prognóza života pre človeka.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr.

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.