Z tohto článku sa dozviete: čo je masívny infarkt myokardu, ako sa manifestuje táto choroba srdca. Čo treba urobiť pre včasnú diagnózu, kde je potrebné liečiť pacienta, od ktorého závisí prognóza oživenia a život.

Výrazným infarktom myokardu sa rozumie bežný výraz, nie lekárske označenie. Lekári to nepíšu do diagnostiky a nehovoria to v lekárskych kruhoch. Používa sa na vysvetlenie pacientom a ich príbuzným v prípadoch, keď poškodenie srdcového svalu postihuje veľmi veľké oblasti.

Pri akomkoľvek srdcovom infarkte sa vyskytne nezvratné poškodenie (nekróza, smrť) časti srdcového svalového tkaniva. Príčinou rozsiahleho srdcového infarktu je trombóza (prekrytie lúmenu krvnou zrazeninou alebo tukové tkanivo) veľkej arteriálnej cievy, ktorá nesie krv do pravého alebo ľavej komory srdca.

Hlavné typy infarktu myokardu, ktoré sú rozsiahle:

 • transmural (deaktivácia celej hrúbky časti svalovej steny, v dôsledku čoho sa kontrakcia tejto zóny úplne zastaví);
 • veľké ohnisko (nekróza steny pri zachovaní životaschopnosti malých svalových plôch) v niekoľkých častiach ľavej komory (predná, apikálna, bočná oblasť);
 • kruhové (poškodenie viac ako 2 vetvy alebo tepny so súčasným narušením prednej a zadnej steny srdca).

Zvláštnosť týchto srdcových infarktov v porovnaní s inými, pri ktorých je stupeň poškodenia menší (malá oblasť nekrózy svalového tkaniva), spočíva v tom, že nebezpečenstvo smrti a nebezpečných následkov pre zdravie aj pre život je oveľa vyššie.

Diagnostiku a liečbu rozsiahlych infarktov vykonávajú kardiológovia a špecialisti v núdzovej kardiológii.

Ak má pacient veľké nekrotické lézie srdcového svalu, nedá sa dosiahnuť úplné zotavenie. Preto čím rýchlejšia je stanovená diagnóza a liečba sa začne, tým je oblasť nekrózy v myokarde menšia a tým väčšia je pravdepodobnosť aspoň čiastočnej obnovy srdcovej funkcie.

Ochorenie srdca pri násilných srdcových zásahoch

Množstvo poškodenia srdcového svalu závisí od nasledujúcich faktorov:

 1. umiestnenie trombóznej tepny (pravé, predné a zadné končatiny ľavej tepny);
 2. stupeň zníženia lumen cievy;
 3. prítomnosť ďalších malých tepien, ktoré čiastočne obnovujú prietok krvi pri porážke hlavných ciev;
 4. predchádzajúce ochorenia srdcového tkaniva (zápal, skleróza), v ktorých sa výživa, metabolizmus.

Oblasť mŕtveho svalu počas srdcového záchvatu je tiež určená dĺžkou obdobia od ukončenia toku krvi a pred poskytnutím účinnej lekárskej starostlivosti.

príznaky

Choroba sa často rozvíja ráno, čo súvisí so zvýšeným vaskulárnym tonusom a prirodzeným poklesom lumenu z 3 na 5 ráno. Ak u zdravých ľudí táto fluktuácia neovplyvňuje zdravotný stav, tak u pacientov s ochoreniami tepien môže takáto zmena spôsobiť vznik srdcovej katastrofy. Hlavným príznakom je bolesť.

Charakteristiky bolesti s rozsiahlym infarktom myokardu:

 • veľmi vysoká intenzita;
 • sprevádzaný strachom zo smrti;
 • cítil v oblasti za hrudnou kosťou;
 • často dáva lopatiu (často vľavo), dolnú čeľusť, krk, ramená;
 • po opakovanom podaní tabliet nitroglycerínu (pod jazykom) neklesá;
 • trvá, pretrváva alebo stúpa, viac ako 15-30 minút.

Neexistujú žiadne špeciálne prvé klinické príznaky, ktoré by mohli naznačovať rozšírenú léziu srdcového svalu. Ak sa však bolestivý syndróm vysloví a na pozadí sa rýchlo rozvíja porucha srdcovej aktivity, môže to nepriamo naznačovať extenzívnosť lézie.

Neskoré symptómy (tieto stavy sa vyskytujú, keď diagnóza nie je včasná):

 1. rozvoj akútneho srdcového zlyhania;
 2. akútna aneuryzma (strata elasticity svalovej steny, jej vyčnievanie zo steny, nemožnosť kontrakcie);
 3. prasknutie srdca.

Okrem bolesti majú pacienti príznaky:

 • zníženie krvného tlaku;
 • potenie pri vzhľade studeného, ​​lepkavého potu;
 • bledosť kože;
 • závažná všeobecná slabosť.

Atypické varianty rozsiahleho infarktu

Približne 20% pacientov nemá typický obraz o ochorení, ale objavujú sa príznaky, ktoré napodobňujú poškodenie iných orgánov. Aj v tejto skupine je zahrnutá oligosymptomatická varianta, pri ktorej nie sú hlavné ťažkosti (bolesť a dýchavičnosť) veľmi výrazné. Tieto prejavy niekedy donútia pacienta, aby prijal chybné opatrenia (zbytočné lieky, oneskorenie s odporúčaním lekára) a tiež vyžadovať dostatočnú kvalifikáciu zdravotníckeho personálu na riešenie konkrétnej situácie.

Pri výrazných léziách cievnej steny alebo nervových zakončení (angiopatie a neuropatie) sa môže vyskytnúť oligosymptomatický nástup. Toto je najcharakteristickejší pre závažné formy cukrovky.

Rozsiahly infarkt srdca, na rozdiel od malých ohniskových oblastí (malé oblasti svalovej nekrózy), sa nevykazuje ako bezbolestná forma, ktorá je charakterizovaná absenciou nepríjemných pocitov v hrudníku.

Komplikácie a následky

Komplikácie rozsiahleho infarktu myokardu sú trochu odlišné v prvých (od prvých hodín do 10 dní) a neskorej periódy (od 2-3 týždňov choroby).

Dôsledky rozsiahleho srdcového záchvatu, najmä v ranných hodinách ochorenia, nesú väčšiu hrozbu pre život pacienta. Sú spojené s neschopnosťou srdca pumpovať krv, vyživovať vnútorné orgány a udržiavať krvný tlak.

 • Nedostatočná anestézia (morfín až 3 mg intravenózne), spojená s charakteristikami citlivosti alebo kontraindikácie liekov, vedie k rozšíreniu oblasti poškodenia a vzniku bolestivého šoku.
 • Vyčnievanie steny (aneuryzma) srdca nielen naznačuje nemožnosť uzavrieť významnú časť myokardu, ale tiež nesie hrozbu naplnenia srdcovej krvi v krvi. Stane sa to vtedy, keď sa aneuryzma pretrhne a je plná zastavenia.
 • Poruchy rytmu môžu byť tiež katastrofálne pre celé telo.
 • Vývoj trombotických komplikácií porušuje výživu orgánov a môže viesť k rozvoju cievnej mozgovej príhody.
 • Komplikácie počas zjazvenia poškodeného tkaniva (od 4 týždňov do šiestich mesiacov, keď choroba začala) nie sú tak spojené s rizikom smrti, ale zhoršujú stav pacienta a kvalitu života. Sú zvyčajne spojené s chronickými poruchami srdca, majú špecifické symptómy srdcového zlyhania: dýchavičnosť, opuch nôh, cyanóza kože.

Bez trvalého ošetrenia môžu tieto účinky prebehnúť v pomerne krátkom čase.

diagnostika

V prvých hodinách ochorenia nie je možné diagnostikovať rozšírený infarkt myokardu a spoliehať sa výlučne na symptómy. Pravdepodobnosť spoločných oblastí nekrózy s vývojom rekurentného infarktu, predchádzajúce porušenie priechodnosti veľkých srdcových artérií (ateroskleróza), srdcové ochorenie so zhoršením procesov výživy a metabolizmu (IHD, angína) sa zvyšuje.

 • Diagnóza rozsiahleho infarktu myokardu je potvrdená výsledkami elektrokardiografických štúdií (EKG), ktoré ukazujú lokalizačný proces (predná stena, chrbát, poškodenie obvodu).
 • Množstvo nekrózy môže byť tiež stanovené scintigrafiou (vyšetrením srdca rádioaktívnymi látkami). Prítomnosť mŕtvej oblasti s hmotnosťou viac ako 3 g naznačuje prítomnosť rozsiahlych lézií.
 • Laboratórne metódy sa používajú pri diagnostike všetkých typov infarktov. Neexistuje žiadny významný rozdiel v hladinách zvýšených enzýmov (troponínov), krvných indexov (leukocytov a neutrofilov) ako odpoveď tela na poškodenie oblasti srdcového svalu.
 • Ultrazvukové vyšetrenia srdca môžu odhaliť priľnavú ventrikulárnu stenu, jej vyčerpanie, zhoršenú funkciu srdcového svalu. Týmto spôsobom sú diagnostikované následky ochorenia.
Diagnostické metódy rozsiahleho infarktu myokardu

Hlavné terapeutické opatrenia

Ak počas prvých 6 hodín pacient vstrekne lieky, ktoré dokážu úplne rozpustiť trombus a obnoviť priechodnosť postihnutej cievy, je pravdepodobné, že je zotavenie. Otázku takej (trombolytickej) terapie rozhodujú lekári na základe stavu pacienta a pravdepodobnosti bezpečného vykonania tejto liečby.

V domácnosti, keď je popísané zvýšenie bolesti a ďalšie príznaky rozsiahleho srdcového infarktu, je potrebné pod jazyk podať nitroglycerínovú pilulku (musíte ovládať krvný tlak) a zavolať sanitku. Opakované recepcie sa môžu uskutočniť za 2-3 minúty.

Rozsiahly infarkt myokardu sa v prípade potreby lieči v stacionárnych kardiologických podmienkach - v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Po stabilizácii stavu sa z nemocnice vypúšťa rehabilitácia v miestnych sanatóriách. Hlavný cieľ: maximálne využitie kontrakčnej funkcie srdca.

výhľad

Prognóza závisí od času liečby. Úmrtnosť z tejto choroby dosahuje 30%, viac ako polovicu - vo fáze pred hospitalizáciou. Až 20% pacientov zomrie v prvom roku po vzniku srdcovej katastrofy. Hlavnou príčinou je srdcové zlyhanie.

Čo je masívny infarkt

Život pacienta po infarkte: príčiny bolesti

Infarkt je vážne ochorenie, pri ktorom je myokard čiastočne usmrtený, a preto je poškodená funkcia tohto orgánu. Jedným z hlavných príznakov ochorenia je výrazná bolesť srdca počas infarktu, pričom niektoré vlastnosti umožňujú špecialistovi presne diagnostikovať vývoj tohto patologického procesu.

Kongestívne srdcové zlyhanie

U niektorých pacientov bolesť nezmizne ani po liečbe ochorenia. To môže naznačovať vznik vážnych komplikácií, ktoré si vyžadujú rýchly prístup k špecialistovi.

Dĺžka periódy zjazvenia je od dvoch mesiacov do šiestich mesiacov. Počas tejto doby jazva získava hustotu a telo sa prispôsobuje svojmu novému stavu a jeho fungovanie sa normalizuje. U rôznych pacientov sa priebeh týchto procesov môže vyskytovať v rôznych rýchlostiach, preto sú možné odchýlky od vyššie opísaných časových rámcov.

Nie vždy rehabilitačný proces prebieha hladko. V závislosti od stupňa poškodenia srdcového svalu sa môže vyskytnúť množstvo nepríjemných následkov. U niektorých pacientov, u ktorých sa vyskytla silná bolesť počas infarktu, sa po liečbe ochorenia objavujú podobné pocity.

Pri veľkej jazve alebo vyčnievaní steny srdca v oblasti zjazvenia dochádza k výraznému zníženiu funkčnosti orgánu. To vedie k stagnácii krvi v srdcových dutinách. Samotné srdce začína rásť: najskôr sa zvyšujú ľavé komory, po ktorých nastane rast pravých častí.

Existuje teda vývoj kongestívneho zlyhania srdca, ktorý je jednou z najnebezpečnejších komplikácií srdcového infarktu. Pacienti sa sťažujú na:

 • pretrvávajúca bolesť srdca;
 • opuch končatín;
 • výskyt dýchavičnosti pri chôdzi.

Choroba potrebuje naliehavú liečbu. Najčastejšie používaná kombinácia lekárskych a chirurgických metód zameraných na odstránenie patologickej zóny a návrat normálnej funkcie srdcového svalu.

Kardiogénny šok

Vývoj choroby nastáva s významným poškodením myokardu. V dôsledku veľkej lézie sa účinnosť srdca znižuje a znižuje sa krvný tlak.

V závislosti od závažnosti ochorenia môže mať nasledovné prejavy:

 • silná bolesť, podobná tomu, ako srdce bolí počas infarktu;
 • dýchavičnosť spôsobená pľúcnym edémom;
 • prvky (prsty, pery) získavajú pigmentáciu z mramoru.

V závislosti od hĺbky poškodenia myokardu sa líšia tri stupne choroby. V miernej forme môže kardiogénny šok trvať tri až päť hodín. S rozsiahlou patológiou srdcového svalu môže trvať viac ako desať hodín s prevažne nepriaznivou prognózou.

Choroba vyžaduje hospitalizáciu a zahŕňa nasledujúce postupy:

 • trombolytická liečba;
 • dodávka kyslíka (zvlhčená);
 • zavedenie náhrad krvi;
 • používanie liekov, ktoré zvyšujú kontraktilitu srdcového svalu;
 • chirurgická intervencia.

aneuryzma

Rozsiahla nekróza srdcového tkaniva môže vyvolať vývoj aneuryzmy. Choroba sa vyskytuje vtedy, keď vytvorené tkanivo jazvy nie je schopné kontrahovať, čo predstavuje niečo ako vak. Na tomto mieste dochádza k vzniku krvných zrazenín a samotné miesto je pod neustálou hrozbou prasknutia. Príznaky ochorenia sú podobné príznakom srdcového zlyhania, ktoré sú charakterizované bolesťou, poruchami rytmu a poruchami vodivých impulzov.

Identifikovať aneuryzmu pomocou moderných metód ultrazvuku a CT. Keď sa eliminuje patológia, najčastejšie sa používa chirurgická metóda. Operácia sa zvyčajne vykonáva nie skôr ako tri mesiace po liečbe infarktu.

Porušenie steny ľavej komory

Ak sa v dôsledku infarktu objaví rozsiahla nekróza srdcového svalu nachádzajúca sa v oblasti ľavej komory, môže dôjsť k prasknutiu steny. Táto patológia sa pozoruje u približne 5% pacientov. Patologický proces sa vyskytuje v priebehu 2 až 10 dní po liečbe infarktu. Symptómy ochorenia sú nasledovné:

 • akútna bolesť, podobne ako pri infarkte myokardu, ktorá sa môže pohybovať k lopatkám;
 • príznaky srdcovej tamponády;
 • príznaky akútneho zlyhania srdca.

Diagnóza tejto patológie spočíva v perikardiálnej punkcii. Po potvrdení prasknutia sa pacient naliehavo presunie do režimu nemocnice a podstúpi operáciu zahŕňajúcu šitie tkaniva v mieste prasknutia. Zároveň musia lekári konať veľmi rýchlo, pretože nie každý pacient môže byť prevezený do operačnej sály.

Akútne kardiovaskulárne zlyhanie

V závislosti od stupňa poškodenia srdcového svalu môže byť táto choroba sprevádzaná:

 • pľúcny edém;
 • srdcová astma;
 • akútne zlyhanie oblasti ľavej komory.

Keďže v dôsledku infarktu srdce nedokáže úplne destilovať krv, stagnuje v tkanivách a orgánoch. Jeho kvapalná časť "preniká" do pľúc a narušuje proces prenosu kyslíka z pľúcnych tkanív do krvi. Zároveň sa môže vytvoriť bronchospazmus.

Útok môže byť náhle a môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa. Po prvé, pacient má pretrvávajúci suchý kašeľ. Nastáva dýchavičnosť, pacient začne dosahovať až 30 dychov za minútu, a preto je pre neho jednoduchšie sedieť v sede, než ľahnúť. Na pozadí týchto príznakov sa objavujú nasledovné príznaky ochorenia:

 • pocit trávenia a srdcové búšenie;
 • bledá pokožka;
 • modré odtieň prstov a pier.

Často je tento útok krátkodobý a trvá len pár minút. V niektorých prípadoch však môže trvať niekoľko hodín. Ak sa patológia neodstráni včas, potom sa môže neskôr vyvinúť do pľúcneho edému.

Poruchy rytmu a vodivosti

Po prvé, srdcový záchvat negatívne ovplyvňuje systém vedenia orgánov. Pri tvorbe ložísk nekrózy sa impulzy vytvárané srdcom snažia obísť zablokované zóny, čo sa prejavuje na oneskorené kontrakcie. V tomto prípade existujú nezrovnalosti v koordinácii srdcovej práce. Na pozadí zníženej účinnosti organizmu zvyšuje zaťaženie.

Pacient si nemusí všimnúť žiadne známky ochorenia. V pokročilejších prípadoch je možná bradyarytmia, zrýchlené alebo oneskorené kontrakcie srdcového svalu.

Liečba tejto patológie sa uskutočňuje užívaním "atropínu", beta-blokátorov, "Isopine", "Lidocaine", "Cordarone", "nitroglycerínu". V závažných prípadoch ochorenia je možné elektrostimuláciu srdca umožňujúcu normalizáciu kontrakcií.

Tromboembolické komplikácie

Keď je srdcový rytmus narušený, v jeho dutine sa objavujú stavy, ktoré zvýhodňujú výskyt malých krvných zrazenín pripevnených k stenám komôr. V priebehu času môžu vystupovať a blokovať malé cievy, v dôsledku čoho nedochádza k dostatočnému zásobovaniu krvi určitými časťami tela. Najčastejšie sa patológia pozoruje v dolných končatinách, čo ovplyvňuje žily veľkého a tenkého čreva, mozog.

Tromboembolizmus dolných končatín je sprevádzaný ostrými bolesťami, ku ktorým dochádza pod kolenom. Súčasne dochádza k bledaniu kože v dôsledku poškodenia krvného obehu.

Toto ochorenie je najčastejšie liečené konzervatívne, čo naznačuje použitie nasledujúcich liekov:

 • potlačiť krv;
 • lieky proti bolesti, ktoré zastavujú nepríjemné pocity v srdci;
 • lieky, ktoré prispievajú k rozpusteniu krvnej zrazeniny.

Ak je trombóza významného rozsahu, vykoná sa operácia. Postup zahŕňa penetráciu katétra do cievy, pomocou ktorého sa z nej extrahuje krvná zrazenina, ktorá zabraňuje normálnemu krvnému obehu.

výhľad

Prognóza zotavenia z infarktu myokardu závisí vo veľkej miere na včasnej detekcii ochorenia a systematickom liečení komplikácií. Obnovenie bolesti sa objaví skoro po ukončení procedúry u približne tretiny pacientov. A v takýchto situáciách je nevyhnutná konzultácia s kardiológa.

Ťažká bolesť srdca po infarkte myokardu je nepriaznivým symptómom. Ak pacient nemá súvisiace ochorenia, potom najčastejšie podstupuje koronárnu angiografiu, angioplastiku a by-passovú chirurgiu. Ak nie je možné vykonať tieto postupy, pacientovi sa predpíše "Heparín", dusičnany a blokátory a terapia sa vykonáva pod prísnym lekárskym dohľadom.

Bolesť srdca po infarkte môže byť spojená s množstvom komplikácií tejto choroby. Preto akékoľvek nepríjemné pocity v oblasti hrudníka je dôvodom na kontaktovanie špecialistu. S rozvojom miernych foriem patológií sa eliminácia symptómov uskutočňuje medikáciou. Ak hovoríme o vážnych ochoreniach, potom môže byť potrebná operácia.

Aký je tlak na cievnu mozgovú príhodu?

Mŕtvica je nebezpečná patológia, ktorá je charakterizovaná narušením krvného obehu v mozgu a štrukturálnych zmien vyplývajúcich z tohto patologického procesu. Krvný tlak v cievnej mozgovej príhode je dôležitou súčasťou diagnózy, je to preto, že tento indikátor narúša normálne fungovanie mozgu, čo vedie k invalidizácii pacienta.

Mechanizmus vzniku a vývoja mozgovej príhody

Pred odpovedaním na otázku, aký je tlak počas mŕtvice, je potrebné rozlíšiť dve formy ochorenia. Zdvih je dvoch typov:

 • hemoragické (cerebrálne krvácanie);
 • ischemický (mozgový infarkt).

V oboch prípadoch zohrával významnú úlohu krvný tlak počas cievnej mozgovej príhody. Hemoragický typ sa vyvíja, keď je krvný tlak osoby nízky a z nejakého dôvodu sa prudko zvýšil na kritické úrovne. Nie je potrebné mať v minulosti hypertenziu.

Hemoragická mŕtvica sa môže vyskytnúť, ak bol typický tlak osoby 150/100 mm Hg. Art., Ale prudko vzrástol na rýchlosť 220/150 mm Hg. Art. V tomto prípade malé krvné cievy nepostačujú na nárast a roztrhnutie, po ktorých nasleduje krvácanie a tvorba hematómu.

Ak je mŕtvica ischemická, potom je pravdepodobné, že pacient má v minulosti hypertenziu, ako aj tendenciu k trombóze alebo ateroskleróze. V prípade prudkého nárastu krvného tlaku sa trombus oddeľuje od steny veľkej nádoby a vstupuje do krvného obehu do mozgu, kde upcháva malú nádobu. Indikátory tlaku pri ischemickej mŕtvici - od 200/100 mm Hg. Art. až do 250/180 mm Hg Art. a vyššie.

Výsledkom je, že časť mozgu dostáva menej krvi, čo spôsobuje lokálny edém, tvorbu nekrotického podielu a zvýšenie tlaku. Hemoragická mŕtvica sa vyvíja rýchlejšie ako ischemická nekróza av tomto prípade sa oblasť nekrózy zvyšuje. Závažnosť ľudského stavu závisí od počtu mŕtvych nervových buniek v procese.

Prvá reakcia tela

Zvýšenie krvného tlaku po zdvihu je normálne. Nemôžete sami zničiť vysoký krvný tlak. Arteriálna hypertenzia sa vyskytuje ako ochranný mechanizmus organizmu, znižuje a lokalizuje patologický proces v mozgu a naďalej dodáva krv do celého územia.

Dôvody tohto javu:

 1. Dysregulácia cerebrálnej krvi.
 2. Zvýšený tlak vo vnútri lebky.
 3. Zvýšenie obsahu norepinefrínu v krvi.

Ide o ukazovatele vysokého krvného tlaku, ktoré podporujú cerebrálnu perfúziu. Normálna hodnota systolického krvného tlaku je 180 mm Hg. Art. Existujú oddelené mozgové zóny, ktoré sa ešte majú obnoviť, nazývajú sa tučniakmi alebo penumbrami. Ak klesne krvný tlak, tak aj tieto "hraničné" bunky sa stanú nerentabilnými. Nízke hladiny AT v prvých dňoch po mŕtvici prispievajú k zvýšeniu patologického procesu a väčšiemu počtu negatívnych následkov.

Liečba mŕtvice je odlišná v závislosti od formy. V každom prípade by mal byť pacient hospitalizovaný čo najskôr. Ak je patológia ischemická, potom sa môže reperfúzna terapia aplikovať na terapeutické okno po dobu troch hodín. Trombus, ktorý uzavrel nádobu, sa vyrieši a tlak sa môže postupne znižovať.

Mriežka je dôležitá včas na identifikáciu a zmiernenie následkov. Príznaky mikroústroja ako:

 1. Zvýšenie systolického / horného krvného tlaku o 10-15 jednotiek v porovnaní s normálnymi hodnotami.
 2. Závrat a tinitus s krvácaním z nosa.
 3. Strata koordinácie, chvenie alebo miešanie chôdze.
 4. Slabosť, rozmazané videnie a rukopis.

Mikroskop vyžaduje návštevu lekára, pretože po takomto stave sa riziko rozsiahlej mŕtvice zvyšuje desaťnásobne. Nemôžete obviňovať príznaky pri stresovej situácii, najmä ak predtým došlo k hypertenznej kríze.

Príznaky rozsiahlej mŕtvice sú podobné prejavom mikroskopu, ale sú dlhšie a hlbšie. Možno stratu vedomia, spojenie kŕčov alebo perezov častí tela. V končatinách je slabosť a krvný tlak sa zvyšuje o 40-50 jednotiek.

Prudko sa zvýšil a výrazne znížil tlak po zdvihu vedie k fatálnym výsledkom s rovnakou frekvenciou.

Obdobie zotavenia

Obdobie zotavenia po údere je čas, kedy musíte byť čo najpríjemnejší. Ak bol začiatok patologického stavu vyvolaný vysokým krvným tlakom a typ mozgovej príhody bol hemoragický, potom má 60% pacientov v piatom až šiestom dni relaps, to znamená opätovné prelomenie mozgových ciev.

Akonáhle boli prvé príznaky ochorenia zastavené a krvácanie zastavené, je potrebné predpísať tie najľahšie hypotenzívne lieky. Optimálna rýchlosť obnovy je 150 mmHg. Art. Tento indikátor by mali byť podporené odborníkmi, ak je pacient starší ako 60 rokov alebo inštalovaný samostatne u niektorých pacientov. V súčasnosti nízky krvný tlak po mŕtvici nie je zdraviu škodlivý.

Počas obdobia zotavenia nemôžu byť použité diuretiká, ktoré môžu spôsobiť recidíva choroby. Profil BP je monitorovaný, ukazovateľ sa meria každé tri hodiny. Ako korektor pre vysoký krvný tlak sa používajú:

 • "Kaptopril";
 • "Enalapril";
 • "Klonidín" alebo "klonidín";
 • "Benzogeksony";
 • "Pentamin".

Pri nízkom tlaku v akútnom alebo zotavovacom období je dôležité vylúčiť srdcové ochorenie a infarkt myokardu.

Obdobie rehabilitácie

V rehabilitačnom období, v závislosti od počtu neurónov stratených počas cievnej mozgovej príhody, sú splnené tieto podmienky:

 • paralýza, paréza končatín alebo častí tela;
 • ťažká reč;
 • strata pamäti;
 • úzkosť;
 • strach zo smrti.

Monitorovanie krvného tlaku by sa malo vykonávať ako preventívne opatrenie. U mladých pacientov sa monitor krvného tlaku vráti do normálu dva až tri mesiace po mŕtvici. Pacienti v akomkoľvek veku musia podstúpiť profylaktické vyšetrenia u terapeuta raz za dva mesiace po mŕtvici a dostať prípravky na obnovu tela.

Čo je rozsiahly infarkt a jeho dôsledky?

Mnoho ľudí rôzneho veku a pohlavia trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami. Často pokračujú v latentnej (skrytej) fáze. Napríklad pacienti dlhé roky nemusia dokonca ani podozrenie na vznik ischémie srdca, na pozadí ktorého môže dôjsť k infarktu myokardu. Aká je taká patológia, prečo vzniká, kto je ohrozený? Aké príznaky naznačujú srdcový záchvat Zvážte odpovede na tieto otázky v článku.

Popis patológie

Infarkt je patologický stav, pri ktorom dochádza k odumieraniu (nekróza) tkaniva srdcového svalu. Vyskytuje sa v dôsledku exacerbácie ischemickej choroby. Po srdcovom infarkte srdce už nemôže fungovať ako predtým. Poškodené bunky sú nahradené spojivovým tkanivom (zjazvenie), ktoré nie je elastické, čo zabraňuje normálnemu kontrakcii srdcového svalu.

Najčastejšie sa v ľavej komore pozoruje nekrotický proces, pretože táto časť srdca má zvýšené zaťaženie. Môže sa ovplyvniť aj pravá komora a ušnice.

Ako sa rozvinie rozsiahly infarkt? Táto anomália pokrýva všetky vrstvy srdca. Zároveň mŕtvy priestor dosahuje pomerne veľké veľkosti (až do 10 cm). Vývoj patológie súvisí s poruchou krvného zásobovania srdca. Prečo sa to deje? Aby došlo k vzniku AMI, musí dôjsť k zablokovaniu koronárnych artérií s cholesterolovým plakom alebo krvnou zrazeninou (krvná zrazenina). V dôsledku toho má osoba záchvat. Má niekoľko fáz:

 • Stupeň poškodenia. Vyskytuje sa v dôsledku akútnych porúch obehu. Počas niekoľkých dní po začiatku útoku sa začína nekróza.
 • Akútna fáza. Trvá asi 2 týždne. Súčasne zomierajú niektoré bunky, ale niektoré sú obnovené.
 • Subakútna fáza. Trvá niekoľko týždňov. V tejto fáze sú stanovené hranice a povaha poškodenia srdca.
 • Zjazvenie. Toto je posledná fáza, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Zároveň sú poškodené tkanivá zjazvené a srdce začne pracovať v novom režime (adaptácia). V niektorých prípadoch môže jazva zmiznúť sama.

Ak pacient nepomôže pri srdcovom infarkte, všetko môže byť smrteľné, čo sa stane v 15% prípadov. Táto patológia je hlavnou príčinou predčasnej smrti.

Aké sú dôvody?

Srdcový záchvat sa vo väčšine prípadov vyskytuje na pozadí koronárnej choroby srdca. Hlavnými príčinami tohto ochorenia sú ateroskleróza a tromboembolizmus. Ateroskleróza je úplné alebo čiastočné zablokovanie veľkých ciev s mastnými plakmi.

Keď hladina škodlivého cholesterolu stúpa v ľudskom tele, začne sa ukladať na cievne steny. Pri ich zhromažďovaní sa zníži lúmen tepien, ako aj ich zablokovanie. Pri tromboembolizme sa krvné cievy upchávajú krvnými zrazeninami. Ale výsledok je rovnaký: krv nemôže dostať do srdca a hypoxia srdcového svalu nastane.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k výskytu AMI. Medzi ne patria:

 1. Vrodené anomálie veľkých plavidiel.
 2. Prítomnosť malígneho novotvaru v srdci. Nádor môže čiastočne alebo úplne uzavrieť lumen koronárnej cievy.
 3. Zápal v koronárnych cievach.
 4. Tvorba hematómu v oblasti srdca.
 5. Extracardiálne nádory, ktoré môžu metastázovať koronárne artérie.
 6. Mechanické zranenie, poranenie elektrickým prúdom.
 7. Pooperačný stav. Často po operácii sú jazvy na srdci a tvoria sa krvné zrazeniny v cievach s negatívnymi následkami.

Niektorí ľudia sú náchylní na rozvoj infarktu. Rizikom sú pacienti, ktorí trpia takými chorobnými stavmi:

 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • hyperlipidémia;
 • problémy s obličkami;
 • alkohol a nikotín;
 • obezita a nadváha;
 • stres;
 • fyzické alebo emocionálne preťaženie.

Aj vzhľad patológie prispieva k sedavému životnému štýlu. Najčastejšie sa diagnostikuje u dospelých pacientov, najmä u mužov starších ako 40 rokov. Ženy pred menopauzou sú chránené špeciálnymi hormónmi - estrogénmi.

Klasifikácia a symptómy

Klasifikácia infarktu sa vyskytuje podľa niekoľkých kritérií. Napríklad na lokalizáciu zamerania nekrózy, anatómiu lézie, priebehu a štádia vývoja. Definícia patológie závisí od objemu lézie. Súčasne sú rozdelené veľké ohniskové a malé ohniskové infarkty.

macrofocal

Ide o srdcový záchvat, keď dôjde k rozsiahlemu poškodeniu srdcových buniek, čo vedie k ich nekróze a nahradeniu spojivovým tkanivom. S touto patológiou dochádza k úplnému prekrytiu veľkých koronárnych artérií. Má nasledujúce príznaky:

 • silná intenzívna bolesť srdca, ktorá prechádza na ľavú časť tela (rameno, krk, hrudník) alebo tvár (ucho, spodná čeľusť), ktoré nemožno odstrániť pomocou nitroglycerínu;
 • svalová slabosť;
 • zvýšený krvný tlak;
 • závrat a tinitus;
 • arytmia, pocit rytmu vášho srdca;
 • problémy s dýchaním;
 • bledosť kože, jej cyanóza;
 • nadmerné potenie;
 • záchvaty nevoľnosti, niekedy vracanie.

Často, na pozadí útoku, človek cíti strach, paniku. Niekedy existujú atypické príznaky - bolesť v žalúdku, kašeľ, opuch tváre a končatín, halucinácie a kŕče. V niektorých prípadoch dochádza k vymazaniu asymptomatickej formy.

Malý ohniskový infarkt

Táto patológia má niektoré funkcie, ktoré ju odlišujú od veľkého ohniska srdcového infarktu. Medzi ne patria:

 • neúplné prekrytie cievnej steny;
 • malé množstvo krvi vstupujúce do srdca;
 • Malé koronárne artérie sa upchali.
Vytváranie malých ohniskových IT

Pri takejto lézii bude ohnisko nekrózy podstatne menšie. Príznaky srdcového záchvatu sú typické pre tento stav, ale nemusia byť také výrazné. Napríklad, bolesť sa znižuje na pocit nepohodlia v hrudníku, človek má všeobecnú slabosť, letargiu, úzkosť a niekedy dochádza k záchvatom nevoľnosti a zvracania.

Terapeutické metódy

Ak máte akékoľvek nebezpečné príznaky, okamžite vyhľadajte lekára. Pred príchodom musí byť pacientovi poskytnutá prvá pomoc:

 1. Zabezpečte čerstvý vzduch. Ak to chcete urobiť, otvorte okná v miestnosti alebo vyberte osobu na ulici. Stlačenie oblečenia alebo iných predmetov (šál, kravata) je potrebné odstrániť.
 2. Ak chcete pacientka položiť alebo položiť s mierne ohnutými nohami.
 3. Na zmiernenie bolesti môžete podať nitroglycerín a aspirín.
 4. Upokojte osobu.
Prvá pomoc pri záchrane

Liečba v nemocnici zahŕňa odstránenie bolesti a obnovenie priechodnosti postihnutej nádoby. Bolesť je naliehavo potrebná na zastavenie, pretože oblasť nekrózy rastie (reakcia sympatického nervového systému). Ak nitroglycerín nepomôže, pacientovi sa podajú narkotické analgetiká (morfín alebo metoklopramid).

Zotavenie vaskulárnej priechodnosti sa môže dosiahnuť dvoma spôsobmi:

 1. Medical. Ak sa v plavidle zistí krvná zrazenina, môže sa zničiť pomocou špeciálnych prípravkov. Pri trombolytickej terapii s použitím týchto liekov: Alteplaza, streptokináza, urokináza, heparín.
 2. Chirurgická. Súčasne s použitím koronárneho posunu alebo angioplastiky. Takéto postupy sa vykonávajú v nemocnici pod všeobecnou anestézou.

Je tiež dôležité dosiahnuť rýchly terapeutický účinok v prvých minútach, aby sa eliminoval pocit panickej a strachovej reakcie u pacienta. Za týmto účelom dostávajú tranquilizéry (Diazepam, Relanium).

rehabilitácia

Po utrpení masívneho infarktu potrebuje pacient rehabilitáciu (zotavenie). Zároveň odporúčame:

 • Vykonajte špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré pomôžu obnoviť činnosť srdca. Takéto cvičenia by sa mali vykonávať pod dohľadom špecialistu, aby sa predišlo preťaženiu a iným dôsledkom.
 • Zmena stravy. Diéta je zameraná na saturáciu tela základnými vitamínmi a stopovými prvkami, čo obmedzuje spotrebu soli, cukru a živočíšnych tukov. V strave by mali prevládať rastlinné potraviny a mliečne výrobky. Alkohol, sladké sýtené nápoje a káva by sa mali vylúčiť.
 • Monitorujte tlak, srdcovú frekvenciu, hladinu cholesterolu. Súčasne používané lieky. Napríklad zníženie hladiny lipidov (simvastatín), anti-antireganizátory (aspirín, tiklopidín), beta-blokátory (metoprolol a jeho analógy).
 • Vynechajte zlé návyky.
 • Kompletná psychologická rehabilitácia. To je potrebné, aby nevyvolávali neurózu po infarkte, aby sa zbavili strachu z jej opakovania.

Tiež lekári často odporúčajú, aby si pacient odišiel na dovolenku, odpočíval, šiel na liečbu do špecializovaného sanatória. Tam je poskytovaný rad služieb zameraných na zlepšenie srdcovej práce a celkovej pohody.

predpovede

Veľký srdcový záchvat má vždy negatívne dôsledky. Najčastejšie má pacient nepravidelný srdcový rytmus (tachykardia, bradykardia, arytmia), fibrilácia predsiení, tromboembolizmus, aneuryzma.

Aj keď je pacientovi poskytnutá náležitá starostlivosť, môže mať komplikácie, ktoré vedú k nezvratným následkom. Medzi ne patria:

 • prasknutie srdcového svalu (vždy končí smrťou);
 • kardiogénny šok;
 • pľúcny edém.
Komplikácie choroby

S takýmito dôsledkami sú šance na prežitie minimálne. Projekcie po infarkte závisia od mnohých faktorov:

 • stupeň poškodenia myokardu;
 • vek pacienta;
 • prítomnosť príznakov srdcového zlyhania;
 • problémy s krvným tlakom.

Rozsiahly infarkt sa vyskytuje na pozadí ischemickej choroby srdca pod vplyvom provokačných faktorov. Vedie k nekróze srdcových buniek, čo negatívne ovplyvňuje jeho činnosť.

Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a obnovenie arteriálnej priechodnosti. Priemerná dĺžka života s touto patológiou sa pohybuje od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Ak pacient dodržiava odporúčania lekára, vedie správny životný štýl, prijíma potrebné lieky, zvyšuje trvanie a zlepšuje kvalitu života.

Čo spôsobuje infarkt myokardu

Infarkt myokardu

Stručný opis problému

Každý človek aspoň raz v živote počul slovo "myokard", ale len málo vie, čo to je. Myokard je srdcový sval, ktorý neustále dostáva krv. Tento sval zaisťuje šírenie impulzov medzi rôznymi časťami srdca a v dôsledku toho je nevyhnutný na udržanie normálnej funkcie orgánu. Ak z nejakého dôvodu je tepna dodávajúca krv do myokardu blokovaná, taká dôležitá časť srdca zostáva bez kyslíka. V "autonómnom režime" žije sval nie viac ako 20-30 minút, po ktorom nastane ten istý infarkt myokardu - nezvratná smrť svalového tkaniva a ich následné zjazvenie. Pri absencii pomoci tento proces vedie k smrti človeka, pretože "cesta", po ktorej sa šíria srdcové impulzy z útvaru na oddelenie, je zničená.

V posledných rokoch sa infarkt myokardu rýchlo stáva mladším. Ak bola choroba predtým postihnutá hlavne staršími, v súčasnosti sa zhoršuje kardiovaskulárny systém u mladých ľudí mladších ako 30 rokov. To znamená, že pri diagnostike infarktu myokardu môže byť liečba vyžadovaná každým z nás, bez ohľadu na vek alebo miesto pobytu. Samozrejme, existujú provokatívne faktory, ktoré môžu urýchliť proces vzniku infarktu. On sa o nich bude rozprávať v ďalšej časti tohto článku.

Prečo sa vyskytuje infarkt myokardu?

Hlavnou príčinou ochorenia je ateroskleróza ciev, ktorá je do istej miery prítomná u každého človeka. Spočiatku zúženie ciev neprináša pacientovi zvláštne nepríjemnosti, ale postupom času sa tento proces stáva patologickým. Okrem aterosklerózy môže byť smrť tkaniva spôsobená aj inými dôvodmi:

 • vek - najčastejšie akútny infarkt myokardu sa pozoruje u ľudí starších ako 50 rokov;
 • ľudský sex - muži sú ochorení častejšie ako ženy;
 • dedičnými faktormi - riziko srdcového infarktu je vyššie, ak by boli chorí u niektorého z vašich rodinných príslušníkov;
 • vysoký cholesterol, zlá diéta;
 • Fajčenie je jedným z hlavných dôvodov infarktu myokardu (príznaky tkanivovej smrti sa pozorujú u 9 z 10 fajčiarov);
 • sedavý životný štýl;
 • diabetes mellitus.

Každý z vyššie uvedených dôvodov výrazne zvyšuje riziko "zoznámenia sa" so smrteľnou chorobou a spoločne robia toto "stretnutie" nevyhnutným. Majte to na pamäti, keď fajčíte inú cigaretu alebo budete jesť úplne zbytočný hamburger sediaci pred vašou obľúbenou televíziou.

Čo sa stane pri infarkte myokardu?

Počas života sa tukové usadeniny hromadia na stenách našich ciev. Pre niektorých ľudí je tento proces pomalý, pre ostatných je oveľa rýchlejší. Po dosiahnutí kritickej hmotnosti tvoria tuky takzvaný aterosklerotický plak. Steny tejto formácie môžu kedykoľvek prasknúť, čo je prvý znak blížiaceho sa infarktu. Namiesto trhlín sa ihneď objaví krvná zrazenina. Rýchlo sa rozrastá a nakoniec tvorí krvnú zrazeninu, ktorá môže úplne pokryť vnútorný priestor nádoby. V dôsledku toho prietok krvi cez artériu zastavuje a človek vyvíja infarkt myokardu (prvá pomoc počas útoku zahŕňa podávanie vazodilatátorov pacientovi, aby sa obnovil normálny prívod krvi). Všimnite si tiež, že čím je okludovaná nádoba väčšia, tým rýchlejšie dochádza k bunkovej smrti, pretože veľká tepna dodáva kyslík do veľkých oblastí myokardu.

Infarkt myokardu - príznaky a klinický obraz choroby

Hlavným príznakom podozrenia na život ohrozujúce podmienky je bolesť v oblasti hrudníka. Neprechádza ani v pokoji a často sa podáva susedným častiam tela - ramená, chrbát, krk, rameno alebo čeľusť. Bolesť, na rozdiel od rovnakej angíny, sa môže vyskytnúť bez akéhokoľvek dôvodu. Avšak sú veľmi silné a nezmiznú po užití nitroglycerínu. Ak máte pocit týchto príznakov, okamžite zavolajte sanitku. Čím skôr je poskytnutá pomoc po infarkte myokardu, tým vyššia je možnosť vyhnúť sa závažným komplikáciám a pokračovať v normálnom plnohodnotnom živote.

Poznamenajte ďalšie príznaky ochorenia:

 • dýchavičnosť;
 • nevoľnosť, záchvaty zvracania;
 • nepohodlie v žalúdku;
 • prerušenia srdca;
 • strata vedomia

Treba poznamenať, že osoba môže trpieť infarktom myokardu a dokonca ani nechápe, čo sa s ním stalo. Táto situácia je charakteristická pre bezbolestnú formu ochorenia, ktorá sa najčastejšie prejavuje u pacientov s cukrovkou.

Infarkt myokardu - liečba a rehabilitácia

Na poskytnutie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti je pacient hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti na klinike. Je to úplne bežná prax. Ak je pacientovi diagnostikovaný infarkt myokardu, prvá pomoc by sa mala poskytnúť v prvých hodinách po záchvate. Hlavnou úlohou lekárov je zároveň rozpustenie "čerstvého" trombu, rozšírenie krvných ciev a obnovenie prirodzeného krvného zásobovania. Aby sa zabránilo vzniku nových krvných zrazenín, pacientovi sa injekčne podajú lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi. Pre tieto účely sa obyčajne používa bežný aspirín. Aplikáciou ihneď po infarkte myokardu môžu lekári znížiť počet komplikácií a vážne následky.

Veľmi často sa infarkt myokardu liečí beta-blokátormi - liekmi, ktoré znižujú potrebu tkaniva kyslíka. Ekonomická práca srdca je veľmi dôležitá počas útoku, a preto vedci neustále pracujú na hľadaní nových technológií, ktoré by vyriešili problém dodávok kyslíka bez ohrozenia života pacienta. Niektoré z týchto vývojov, ako napríklad invazívna metóda alebo balóniková angioplastika, sú naozaj veľmi sľubné.

Čo je potrebné urobiť, ak osoba prekonala infarkt myokardu. Rehabilitácia v tomto prípade nie je menej dôležitá ako samotná liečba, pretože aj najzávažnejšie záťaže sú pre zranené srdce nebezpečné. Predtým sa pacient, ktorý mal akútny infarkt myokardu, nedostal z postele aspoň niekoľko týždňov. Moderné liečebné technológie môžu výrazne znížiť toto obdobie, ale v každom prípade človek potrebuje prispôsobenie sa novému životu. Ideálna možnosť je ísť na dovolenku do známeho sanatória a keď sa vrátite, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý predpíše terapeutickú gymnastiku, vyberte potrebné lieky a poskytnite ďalšie odporúčania, ktoré sú relevantné počas rehabilitačného obdobia.

Čo je srdcový záchvat?

Útok srdca. Definícia, príčiny, vývoj.

Infarkt znamená smrť tkanív živého organizmu. To znamená, že počas infarktu v živom organizme zomrie časť živých tkanív a samotný organizmus stráca určitú oblasť tkanív, ktoré vykonávajú špecifickú funkciu. Takže počas infarktu telo stráca nielen časť tkanív (orgán), ale aj funkciu, ktorú vykonávajú. Termín infarkt zahŕňa mnohé choroby, pri ktorých dochádza k smrti živých tkanív tela. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom infarktu, ale podrobnejšie budeme diskutovať o probléme infarktu myokardu - nekróze (nekróza) oblasti srdcového svalu.

Čo určuje prežitie tkanív nášho tela?

Tkanivá nášho tela podporujú stály metabolizmus a zabezpečujú ich životné funkcie. Pre život a prácu tkanív tela vyžadujú živiny a kyslík. Ukončenie výživy a kyslíka v tkanivách, dokonca aj na krátky čas, vedie k hrubému rozpadu metabolického procesu, deštrukcii buniek a nekróze tkaniva (vznik infarktu). Citlivosť orgánov (tkanív) na nedostatok kyslíka a živín je vyššia, tým vyššia je funkčná aktivita tkanív, tým je čím ťažšie funguje telo, tým bolestivší reaguje na nedostatok kyslíka a živín. Takéto "tvrdé" a "citlivé" orgány zahŕňajú mozog, srdcový sval, obličky a pečeň.

V našom tele sa kyslík a živiny prepravujú cez krvný obeh, čo znamená, že zastavenie prietoku krvi môže viesť k akútnemu nedostatku kyslíka a živín. V prípade srdcového záchvatu s rôznymi lokalizáciami dochádza k lokálnemu narušeniu krvného obehu, to znamená, že určitá cieva zlyhá. Stane sa to vtedy, keď je nádoba upchatá trombom alebo migrovaným embolom (zlomený trombus), keď sa nádoba roztrhne a ostré stlačenie cievy. Trombóza a embólia arteriálnych ciev je stále najčastejšou príčinou infarktu.

Čo je srdcový záchvat?

Ako už bolo zrejmé, srdcový záchvat je charakterizovaný nekrózou živých tkanív tela, ku ktorému dochádza kvôli náhlemu zastaveniu prietoku krvi a následne k zásobovaniu orgánov kyslíkom a živinami.

Pre väčšinu ľudí slovo "srdcový záchvat" znamená "infarkt srdcového svalu." myokard ", to znamená srdcové ochorenie, pri ktorom dochádza k nekróze srdcového svalu. Avšak srdcový záchvat sa môže vyskytnúť v akomkoľvek orgáne:

 • Mozgový infarkt (mŕtvica) je smrť časti mozgového tkaniva v dôsledku trombózy alebo prasknutia jednej z mozgových ciev.
 • Pľúcny infarkt - smrť pľúcneho tkaniva v dôsledku zablokovania jednej z vetva pľúcnej artérie.
 • Často sa vyskytuje infarkt obličiek. slezinu myokardu. intestinálny infarkt.

Príčiny infarktu

Hlavnou príčinou infarktu je vždy porušenie prietoku krvi cez plavidlo, ktoré kŕmi určitou časťou orgánu. Takéto porušenie prietoku krvi, ako sme už povedali, sa môže vyskytnúť v dôsledku trombózy alebo embólie (zablokovania) cievy, pri pretrhnutí cievy a jej ostrom stláčaní. Choroby krvných ciev zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji infarktu myokardu: ateroskleróza (ochorenie steny tepien) a veľká žilová trombóza (tvorba migrujúcich krvných zrazenín).

Čo sa stane počas infarktu?

V prípade srdcového záchvatu sa časť tkaniva určitého orgánu stane mŕtveho, mŕtve tkanivo stráca všetky vlastnosti charakteristické pre jeho životne dôležitú aktivitu: metabolizmus, výkon špecifickej funkcie. Strata funkcie miesta tkaniva môže nepriaznivo ovplyvniť prácu celého orgánu. Závažnosť poruchy orgánov závisí od rozšírenia infarktovej oblasti (rozsiahly infarkt, mikroinfarkcia) a od funkčného významu orgánu (segment orgánov). Rozsiahly infarkt srdca môže spôsobiť akútne zlyhanie srdca, mozgový infarkt - nenahraditeľnú stratu určitej funkcie (reč, pohyb, citlivosť). Malý infarkt

Čo sa stane po infarkte?

Infarkt (mozog, srdce, pľúca) je mimoriadne vážny a nebezpečný stav s vysokým rizikom smrti. Ak sa človek podarí prežiť po infarkte, procesy obnovy prebiehajú v oblasti srdcového infarktu, počas ktorého sa výsledná defekt tkaniva nahradí spojivovým tkanivom. Takáto náhrada nahrádza iba anatomickú chybu, ale nie funkčnú. Spojivové tkanivo v našom tele zohráva úlohu konkrétneho plniva, ale nie je schopné pracovať, pretože funguje srdcový sval, mozog alebo iné zložité orgány.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je nekróza (nekróza) srdcového svalu. Infarkt sa vyskytuje hlavne v dôsledku porušenia prietoku krvi v jednej z vetva koronárnych artérií (koronárnych artérií srdca). Hlavnou príčinou vedúcou k zablokovaniu (trombóze) koronárnych artérií je ateroskleróza - ochorenie postihujúce veľké arteriálne cievy nášho tela.

Infarkt myokardu môže byť lokalizovaný v rôznych častiach srdcového svalu, ale najčastejšie infarkt postihuje ľavú stranu srdca, ktorá zažíva najväčšiu záťaž. Tam sú

 • Predošlý infarkt - poškodenie prednej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Zadný infarkt - poškodenie zadnej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Bazálny (nižší) srdcový záchvat - poškodenie dolnej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Septálna myokardia - medzikomorová septačná lézia;
 • Infarkt subepikardie - infarkt vonkajšieho povrchu srdca (epikardium - vonkajšie plášte pokrývajúce vonkajšie srdce);
 • Subendokardiálny infarkt - infarkt vnútorného povrchu srdca (endokard - škrupina, ktorá pokrýva srdce zvnútra);
 • Intramurálny infarkt - lokalizovaný v hrúbke stien srdcového svalu;
 • Transmurálny infarkt - zachytáva celú hrúbku srdcového svalu.

Infarkt myokardu - čo sa deje, čo sa lieči, ako sa predchádzať

Rambler News Predmet =% D0% 98% D0% BD% D1% 84% D0% B0% D1% 80% D0% BA% D1% 82% 20% D0% BC% D0% B8% D0% BE% D0% BA% D0 % B0% D1% 80% D0% B4% D0% B0% 20% E2% 80% 94% 20% D0% BE% D1% 82% 20% D1% 87% D0% B5% D0% B3% % 20% D0% BF% D1% 80% D0% BE% D0% B8% D1% 81% D1% 85% D0% BE% D0% B4% D0% B8% D1% 82% 2C% 20% D1% 87 % D0% B5% D0% BC% 20% D0% BB% D0% B5% D1% 87% D0% B0% D1% 82% 2C% 20% D0% BA% D0% B0% D0% BA% 20% % BF% D1% 80% D0% B5% D0% B4% D1% 83% D0% BF% D1% 80% D0% B5% D0% B4% D0% B8% D1% 82% D1% nofollow "target =" _ blank "title =" Publikovať v LiveJournal "class =" b-social-share_button b-social-share_button_livejournal "data-goal =" livejournal ">

Z dôvodu srdcového infarktu alebo srdcového zlyhania 12% z celkového počtu mŕtvych zomrelo - ako už bolo povedané v starých časoch - viac ako z infekčných chorôb, rakoviny a dopravných nehôd. Každý rok robí strašná postava. Čo spôsobuje epidémiu infarktu v modernej spoločnosti?

Trvanie ľudského života v storočiach XX_XXI stúpa s fantastickou rýchlosťou. V roku 1900 v Spojených štátoch americký Američan mohol počítať v priemere 47 rokov života, v roku 2010 - 75. Populácia na planéte rýchlo stárne, pokrok v medicíne a hygiene znižuje chorobnosť a úmrtnosť na nebezpečné infekcie - v dôsledku toho sú ľudia nahromadení na choroby, na ktoré zvykol jednoducho nežil. Nesmieme však prehliadať iné fakty - epidémiu obezity, ktorú v roku 2011 uznala WHO, znečistenie životného prostredia, sedavý životný štýl obyvateľov megalopolisov a nekonečné napätie. Ľudské srdce jednoducho nie je určené na takéto zaťaženie - a to sa nestane.

Infarkt myokardu - dôsledok koronárnej choroby srdca. Cievne tepny, ktoré dodávajú kyslík do srdca, sú zúžené, zakryté vnútri sklerotickými plakmi alebo sa zhoršujú ostrým kŕčom. Krvné zrazeniny, jedna z ciev upchatá krvnou zrazeninou. Srdcové svaly prestávajú mať dostatok kyslíka, jedna alebo viac oblastí je odrezaných z krvného zásobovania. Pocit srdca sa dramaticky zmení, hormóny sa uvoľňujú do krvi, telo sa pokúša opraviť situáciu sama. Niekedy sa to podarí - človek si ani nevšimol, že mal infarkt, umiestnil pod jeho jazyk nitroglycerínovú tabletu a podstúpil svoju prácu a počas lekárskej prehliadky sa objavili náhodne zmeny svalu. Situácia sa však spravidla veľmi rýchlo zhoršuje. Existuje silná bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa rozširuje na ľavú stranu, respiračné zlyhanie, pocit paniky, pacient môže zomrieť z bolesti. Miesto svalov postihnutých infarktom rýchlo zomrie. Kardiológovia si uvedomujú pravidlo "zlatého času" - ak sa do 90 minút po infarkte vylučuje trombus a obnoví sa zásobovanie srdca srdcom, potom je možné úplné hojenie, sval sa vráti do života. Ak nie je odstránená krvná zrazenina, nekróza tkaniva, srdcové zlyhanie sa objavujú strašné komplikácie - pľúcny edém, srdcové arytmie, zápal perikardia (srdcová sála), opakované infarkty a dokonca aj prasknutie srdca. 70% úmrtí sa vyskytlo v prvých dňoch po infarkte.

Ak sa telo podarí vyrovnať sa s ochorením, niekoľko mesiacov sa oblasti mŕtveho svalstva nahradia tkanivom jazvy a po šiestich mesiacoch sa pacient môže považovať za podmienenú regeneráciu. Ale jeho srdce sa stáva menej elastickým, horšie sa prispôsobuje záťaži, zvyšuje sa riziko opakovaných infarktov, mŕtvice, arytmií a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Riziko infarktu je dostatočne široké. Hlavný vek "infarktu" je od 40 do 60 rokov, ale s ťažkým stresom a súvisiacimi ochoreniami sa infarkty vyskytujú u mladších ľudí a dokonca u detí. Pred menopauzou majú ženy srdcový záchvat dvakrát tak zriedkavo ako muži - hormóny estrogény chránia krvné cievy, po menopauze, štatistiky sú na úrovni. Diabetes, hypertenzia, ateroskleróza, lupus erythematosus, preeklampsia tehotných žien, hypertrofia srdcového svalu, zápalové ochorenia srdca a krvných ciev zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia. Prispejte k infarktu a zlým návykom - zneužívanie alkoholu, fajčenie (vrátane pasívnych), ťažká obezita, sedavý životný štýl, krátka nálada a agresivita (šéf na svojich podriadených má šancu dostať sa do nemocnice priamo z jeho kancelárie). Ak príbuzní vo vzostupnej línii trpia infarktom alebo mŕtvicami, zvyšuje to aj riziko.

Príznaky choroby, bohužiaľ, nie sú vždy zrejmé. V polovici prípadov ide o silnú naliehavú bolesť v hrudníku, ktorá sa rozprestiera na krk, chrbát, lopatku a rameno. Muž bledne, stáva sa pokrytý lepkavým potom, stáva sa veľmi strašidelným. Existujú prerušenia v práci srdca, z nitroglycerínu a iných bežných prostriedkov nie je ľahšie. Ale zrádny infarkt môže byť tiež maskovaný pre iné choroby.

Brušná forma predstiera, že je akútna pankreatitída, apendicitída alebo žalúdočný vred. Existuje silná bolesť brucha (presne nad pupokom), vracanie, štikanie, plyny. Pozor - ale-shpa a analógia nepomáhajú, zvracanie neprináša úľavu!

Astmatický tvar vyzerá ako záchvat bronchiálnej astmy - rastúcim príznakom je rastúce respiračné zlyhanie a nedostatok kyslíka. Varovanie - inhalátory nepomáhajú!

Mozgová forma vykazuje narastajúce známky poškodenia mozgovej cirkulácie a blížiacej sa mŕtvice. Pozor - tomografia ukazuje, že všetko je v poriadku s mozgom!

Atypická forma presmeruje syndróm bolesti na úplne atypické miesto, maskuje srdcový záchvat pod cervikálnou osteochondrózou, prichytenie nervov a dokonca... bolesť zubov. Upozornenie - žiadne narkotické lieky nepomáhajú!

Bezbolestný srdcový záchvat sa vyskytuje u pacientov s cukrovkou alebo na pozadí silného stresu s vynaložením všetkých síl - človek môže dokončiť hranie na javisku, pristáť na lietadle, dokončiť operáciu atď. ísť von a zomrieť.

Diagnóza "srdcového záchvatu" sa stanovuje pomocou elektrokardiogramu a krvného testu, ktorý deteguje zmenu hladiny určitých enzýmov a výskyt kardiomyocytov - buniek, ktoré signalizujú poškodenie srdcového svalu.

Ak máte podozrenie na srdcový infarkt, musíte urýchlene zavolať na sanitku - čím skôr, ako pacient odíde do nemocnice, tým vyššia je možnosť obnovy. Pred príchodom lekára by mala osoba pohodlne sedieť alebo položiť, odblokovať golier, opasok, podprsenku atď. poskytnite čerstvý vzduch, podajte nitroglycerín pod jazyk a 40 kvapiek Corvalolu alebo analógov na uvoľnenie paniky a zníženie bolesti. Ak sa objavia príznaky zastavenia srdca, má sa začať kardiopulmonálna resuscitácia a musí sa vykonať až do príchodu lekára.

Srdcová trubica

Infarkt vyžaduje komplexnú liečbu, obnovenie funkcie srdcového svalu a prevenciu sekundárnych komplikácií a postihnutia pacienta.

Všetci pacienti majú predpísaný "rýchly" aspirín v zaťažovacej dávke na boj proti krvným zrazeninám. V počiatočnom období (až 6 hodín po infarkte) je možná núdzová trombolytická liečba, ktorá rozpúšťa krvné zrazeniny a obnovuje prívod krvi do srdcového svalu, ale je kontraindikovaná pri niektorých sprievodných ochoreniach.

Na odstránenie príčiny ochorenia a obnovenie krvného obehu sa používa špeciálny postup - angioplastika a stentovanie koronárnych ciev. Prostredníctvom femorálnej tepny sa do cievy zavedie špeciálny katéter s balónikom alebo zloženým oká na konci, prenesie sa do postihnutej oblasti srdcovej tepny a balónik alebo sieťka sa narovná. Sprej zničí sklerotický povlak a uvoľní dutinu cievy, sieťka posilňuje jej steny a eliminuje problém.

Ak to nestačí alebo katetrizácia je ťažká, vykoná sa aorto-koronárna bypassová operácia - s použitím kúska cievy odobratej z pacientovej ruky alebo nohy, chirurg vybuduje obtok pre prietok krvi obchádzajúci zúženú a poškodenú časť cievy.

Posledným slovom v medicíne je terapia kmeňovými bunkami pre srdcový infarkt. Vlastné kmeňové bunky pacienta, darované alebo odobraté z pupočníkovej krvi, sa injikujú do krvi pacienta. V priebehu 6-12 mesiacov, podľa vedcov, umožňuje obnoviť srdcový sval, aby sa zabránilo komplikáciám spojeným so zhoršenou funkciou srdca. Metóda však ešte nebola zavedená do širokej praxe a jej aplikácia predstavuje riziko pre pacienta.

Ak liečba prebehla dobre a pacient bol prepustený domov, neznamená to, že sa zotavil. Proces jaziev svalov trvá asi 6 mesiacov, počas ktorých je možný vývoj neskorých komplikácií. Počas obdobia rehabilitácie je zakázané ťažké fyzické námahy, emočný stres, intenzívny sex a šport, alkohol, nikotín a prejedanie. Je dôležité poradiť sa so svojím lekárom pri príprave individuálneho súboru gymnastických cvičení, často chodiť, získať pozitívne dojmy. Je rozumné robiť jogu, študovať psychologické metódy relaxácie, meditácie alebo modlitby - pre ľudí, ktorí mali srdcový infarkt, je veľmi dôležité, aby sme sa dokázali uklidniť a nemali strach o drobnosti. A zo srdca nebude zostať stopa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Angina pectoris

Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca. Jeho príčinou je spravidla zablokovanie koronárnych artérií dodávajúcich srdce krvi.Čo je angína?Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca.

Tablety na rozšírenie mozgových ciev

Prípravky na rozšírenie mozgových cievV priebehu času alebo pod vplyvom negatívnych faktorov sa cievny systém postupne vyčerpá. Lúmen žíl a ciev sa zužuje, množstvo toxínov sa zvyšuje, čo vedie k nezvratným zmenám a dokonca ik ochoreniam.

Miera ESR u mužov

Rýchlosť, pri ktorej dochádza k sedimentácii erytrocytov v ľudskom tele (skrátená ESR), je najdôležitejším ukazovateľom krvi. Jeho hodnotou je možné posúdiť, v akom pomere sú skupiny plazmatických proteínov.

Rádioterapia pre cievne zdravie

Príčinou vzniku mnohých chorôb môže byť vyčerpanie a oslabenie ciev. Porušenie ich funkcií vedie k stagnácii krvi v orgánoch, zhoršeniu prenosu tepla a iným procesom v tele.

Zacvaknite plavidlo pod oči

Koža okolo očí je veľmi tenká a citlivá, ak je poškodená, môžete vidieť oblasti subkutánneho krvácania vo forme malých podliatin alebo petechií. Stáva sa to častejšie po poranení, úderu alebo silnom tlaku na pokožku.

Nízky tlak po infarkte a stentovaní

Kedy môžem obsluhovať zariadenie po infarkte?Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.