Bolesť hlavy sa zvyčajne zrazu objaví a človek prekvapuje. Lekári majú v tomto ohľade odlišný názor: každý útok vážnej bolesti hlavy má svoje vlastné dôvody, spôsobené patológiou kardiovaskulárneho, nervového alebo akéhokoľvek iného systému.

Ťažká bolesť hlavy vyžaduje špeciálnu liečbu. Ber to vážne. Bolesť v hlave môže byť maskou jednej z vážnych ochorení, ktoré vyžadujú liečbu lekárom a kompletné vyšetrenie tela.

Samozrejme, pre ťažké bolesti hlavy by malo pomôcť lieky, ktoré možno kúpiť v lekárni. Táto možnosť liečby je platná iba v prípade tolerovateľnej bolesti a jedného záchvatu. Ak hlava často alebo nadmerne bolí, mali by ste sa poradiť s lekárom: prejdite na schôdzku alebo zavolajte sanitku. Takže, uvidíme, čo spôsobilo a ako odstrániť silnú bolesť hlavy?

Prečo môže hlava skutočne ublížiť

Bežné bolesti hlavy sú časté:

 • urážka
 • Poranenie lebky, kontúzia mozgu
 • Vysoký krvný tlak
 • Chronický stres
 • Migrény
 • Zápalové zmeny v mozgových membránach
Príčiny silnej bolesti hlavy

1. Zdvih

Samotný mozog nikdy neublíži. Bolesť s rôznou intenzitou sa objavuje pri poškodení a zápaloch nervov, membrán mozgu, krvných ciev, procesov kompresie a zvýšenia tlaku v lebke.

Mŕtvica je vážna patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku smrti mozgovej oblasti. Príčiny mŕtvice môžu byť rôzne - krvácanie (prasknutie cievy), trombóza, ischémia, kompresia.

Mŕtvica sa často prejavuje nielen v podobe silných bolesti hlavy, ale aj so špeciálnymi príznakmi: vracanie, závrat, strata vedomia, strata pocitu jednej z končatín alebo polovice tela.

Mŕtvica je výsledkom kritického stavu tela. Osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu, často trpí metabolickými poruchami, chorobami spojenými s prácou srdca a krvných ciev.

Keď vidíte lekára, volanie sanitky sú povinné kroky pri liečbe cievnej mozgovej príhody. Bez pomoci odborníkov je možná smrť.

2. trauma lebky

Poranenia hlavy sú jednou z typických príčin silnej bolesti hlavy. Trauma obvykle vyvíja stav inhibície, stratu vedomia. Možná strata pamäti na krátku dobu.

Trauma lebky - jedna z príčin indispozície

Omračovanie vyžaduje liečbu lekárskymi špecialistami. Chirurgická starostlivosť je potrebná pri poranení hlavy spojených s poškodením kostí lebky, zlomeninou základne.

Vo väčšine prípadov nie je ťažké zistiť traumatické poškodenie mozgu. Bolesť je kombinovaná s ďalšími prejavmi vrátane krvácania a porušenia celkového stavu tela.

3. Vysoký krvný tlak

Arteriálna hypertenzia je relatívna koncepcia. Každá osoba žije s "pracovným" krvným tlakom. V niektorých prípadoch môže štandardný tlak 120/80 spôsobiť, že osoba má najťažšie nepohodlie a bolesť v hlave.

Tlak je spôsobený prácou srdca. Porušenie jeho normálneho fungovania vedie k vaskulárnej patológii a zvýšenému napätiu v ňom. Bolesť hlavy je len jeden z príznakov. Okrem mozgu sú postihnuté aj obličky, pečeň a všetky ostatné orgány.

Liečbu bolesti hlavy spôsobenej arteriálnou hypertenziou treba dôkladne osloviť s pomocou kvalifikovaných odborníkov. Kardiológ, po vykonaní všetkých potrebných štúdií, bude schopný presne stanoviť diagnózu a začne liečiť ochorenie, a nie symptómy vo forme bolesti hlavy.

Lieky predpísané na ťažkú ​​bolesť hlavy pomáhajú len po určitú dobu, čím sa rozmazáva obraz základnej choroby, ktorá si vyžaduje špeciálnu liečbu.

Iba integrovaný prístup, korekcia stravovacieho správania a životného štýlu, lieková terapia môže udržať kardiovaskulárny systém v zdravom stave.

4. Chronický stres

Stres môže tiež spôsobiť bolesti hlavy s vysokou intenzitou. Ľudský mozog je komplexný systém, ktorý si vyžaduje odpočinok. Môžete porovnať mozog s počítačom. Ak digitálne zariadenie funguje bez prerušenia niekoľko dní, potom aj tie najjednoduchšie operácie zabraňujú tomu viac času. V dôsledku toho počítač zamrzne.

Bolesť pri strese a prepracovaní je signálom z nášho "vnútorného počítača", že mozog je unavený a potrebuje odpočinok.

Treba poznamenať, že pred diagnostikovaním stresu je potrebné vylúčiť ďalšie nebezpečné choroby. To si vyžaduje konzultáciu s lekárom a úplné vyšetrenie.

Ak bol stres potvrdenou diagnózou, musíte prijať opatrenia na rehabilitáciu nervového systému.

Mal by sa riadiť niekoľkými pravidlami. Súlad s prácou a odpočinkom je základom prevencie stresu. Len správnym rozložením zaťaženia môžete dosiahnuť nielen vynikajúci výkon, objav kreatívneho myslenia, ale aj absenciu nepríjemných príznakov z mozgu.

Správna výživa je dôležitá pre ľudské telo. Pri dodržiavaní pravidiel odborníka na výživu, počítaní množstva tuku, sacharidov a bielkovín môže pomer rastlinných a živočíšnych potravín stratiť niekoľko libier a zlepšiť vaše pohodlie. Niekedy meniace sa činnosti pomáhajú prekonávať únavu a stres. Periodická zmena rutinnej práce na tvorivej činnosti zlepšuje zdravie a prináša nový nárast sily.

5. Migrény ako príčina silných bolesti hlavy.

Jedným z hlavných príznakov migrény je bolesť v hlave s rôznou intenzitou. Môže to byť jednostranné, obojstranné, nudné a pulzujúce.

Existuje niekoľko teórií migrény. Najčastejšie: genetická teória, vaskulárna teória (zhoršenie toku krvi v mozgu), neurologické poruchy, metabolické poruchy.

Diagnózu "migrény" by mala urobiť špecializovaný lekár, s výnimkou ochorení, ktoré podliehajú štandardnej liečbe drogami.

Bolesť hlavy spojená s migrénou môže byť opísaná ako nasledujúce príznaky:

 • Aspoň päť útokov
 • Pálčivá bolesť
 • Stredná alebo vysoká intenzita
 • Zvýšenie počas fyzickej aktivity.
 • Môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, vracaním.
 • Počas prieskumu neboli nájdené žiadne odkazy.

6. Zápal membrán mozgu

Najčastejšou príčinou zápalu je bakteriálna alebo vírusová infekcia. Meningitída a encefalitída majú osobitné príznaky choroby, vyžadujú liečbu v lekárskej nemocnici s použitím liekov.

Včasné prijatie do nemocnice je hlavným faktorom určujúcim stupeň účinnosti liečby meningitídy a encefalitídy.

Príznaky meningitídy zahŕňajú opakované zvracanie, bolesť, ktorá spôsobuje silný výkrik, zvláštne postavenie tela (pozícia psa, keď chorý človek ležia hlavou hádzať späť a prinášajú ruky a nohy do tela). Symptómy intoxikácie sú charakteristické: letargia, slabosť, znížená chuť do jedla a vysoká horúčka.

Bolesť v tejto patológii je často závažná. Čo robiť, keď je bolesť hlavy závažná a existuje podozrenie na infekciu? Naliehavo volajte lekára a začnite liečbu.

Bolesť hlavy: príčiny a spôsoby liečby

Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre

Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo. Takmer vždy varuje pred poruchou v tele alebo jej náchylnosťou na škodlivé faktory. Je dosť ťažké určiť skutočnú príčinu bolesti hlavy, vzhľadom na veľký zoznam chorôb a porúch, ktoré ju vyvolávajú, ale je celkom možné to urobiť, ak vezmeme do úvahy svoje vlastné pocity a sprievodné znaky v diagnostike.

Príčiny bolesti hlavy

Vo väčšine prípadov je bolesť hlavy príznakom, ktorý signalizuje účinok nepriaznivých faktorov na telo alebo vývoj skrytej patológie, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu.

Nežiaduce faktory, ktoré spôsobujú bolesť hlavy, zahŕňajú:

 • náhle zmeny klimatických alebo meteorologických podmienok;
 • znečistenie životného prostredia škodlivými parami, toxíny, oxid uhoľnatý;
 • neštandardné potraviny, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu glutamátu sodného a dusitanu;
 • emočná únava na pozadí častých stresových situácií;
 • zneužívanie alkoholu a syndróm kocoviny;
 • dlhý pobyt na slnku.

Bežné patologické príčiny bolesti hlavy sú:

 • vaskulárne ochorenia obehového systému a vývoj arteriálnej hypertenzie, hypotenzie, IRR, migrény;
 • kvapalínové poruchy a zvýšenie TBC vyplývajúce z vývoja hydrocefalusu, nádorov mozgu a iných ochorení membrán mozgových štruktúr;
 • neurologické choroby vrátane neuralgie trojklaného nervu, vertebrálneho aparátu, aneuryzmy, poškodenia nervových procesov krčnej stavcovskej časti;
 • mozgové nádory;
 • zranenia mozgu a kostí lebky, ako aj chronické posttraumatické stavy;
 • otravy s drogami, jedlom, toxickými látkami;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa vo vizuálnych a ENT orgánoch;
 • vírusové alebo katarálne ochorenia sprevádzané vysokou horúčkou a bolesťami hlavy.

Akékoľvek bolesti hlavy, ktoré sa pravidelne prejavujú, nadobúdajú dlhotrvajúcu povahu a nezbavujú ich bolesti, by mali byť alarmujúce.

V tomto prípade je lepšie byť bezpečný a objaviť sa špecialistovi, aby nestratil čas a zabránil vzniku komplikácií, ak bolestivé pocity sú spôsobené patologickým procesom.

Typy bolesti hlavy

Na identifikáciu príčiny cefalgie je potrebné určiť jej typ podľa príslušných charakteristík. Najčastejšie v lekárskej praxi sú bolesti hlavy zaradené do nasledujúcich oblastí:

Bolesti hlavy spôsobené vaskulárnymi ochoreniami

Zaznamenáva sa zúženie, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá je často sprevádzaná nevoľnosťou, závratmi a poklesom hlavných reflexných funkcií v dôsledku zúženia, rozšírenia, zápalu alebo prasknutia ciev. Tento typ bolesti je typický pre:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 • migrény;
 • poruchy krvného tlaku (hypertenzia alebo hypotenzia);
 • dočasná arteritída;
 • roztrúsená skleróza;
 • ateroskleróza miechových ciev;
 • ťahy.

Psychogénne bolesti hlavy (bolesti pri napätí, bolesti pri napätí)

Konstrikčná a pretečená bolesť hlavy trvalej povahy spôsobuje pocit, že hlavová zátka stláča hlavu, dochádza na pozadí dlhodobého fyzického a psychického stresu u tých, ktorí nie sú odolní proti stresu. V kľudnom stave je bolesť mierne alebo mierne exprimovaná, s ohýbaním, fyzickou námahou a nervovými šokmi, jej intenzita sa zvýši.

Bolesti hlavy spojené s kvapalinodynamickými a intrakraniálnymi patológiami

Bolestivé pocity miestnej alebo pretečenej povahy sú narušené narušeným obehom mozgovej tekutiny systémom mozgovomiechového moku, nadmerným nahromadením v meningíne a následkom výskytu intrakraniálnej hypertenzie. Intenzita bolesti hlavy sa zvyšuje v noci av ranných hodinách, bolestivé pocity sú často doplnené nevoľnosťou, vracaním, zníženým zrakom a sluchom. Tento typ bolesti hlavy je typický pre:

 • posttraumatické stavy;
 • vrodené alebo získané choroby mozgu;
 • hydrocefalus;
 • nádory rôznych etiológií;
 • závažné infekcie mozgových štruktúr (encefalitída, meningitída).

Cluster bolesti hlavy

Intenzívne pocity bolesti neznámej etiológie, vo väčšine prípadov sa vyskytujú u mužov. Vznikajú náhle, sú jednostranné. Útoky rôzneho trvania sa vyskytujú v pravidelných časových intervaloch (deň, týždeň, mesiac). Podmienka sa zhoršuje sprievodnými symptómami - opuchom sliznice nasofaryngu a slzami. V období silných útokov je ťažké hovoriť a pohybovať sa pacientom.

Bolesti hlavy nie sú spojené so zhoršenou štruktúrou mozgu

Táto kategória zahŕňa bolesti hlavy rôznych etiológií a symptómov spôsobené nasledujúcimi patologickými procesmi:

 • vírusové alebo infekčné ochorenia, pri ktorých dochádza k bolesti hlavy v dôsledku všeobecnej intoxikácie tela;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa v orgánoch sluchu, pachu, zraku, ústnej dutiny alebo tvárových nervov (v tomto prípade pacient cíti bolesť streľby alebo bolesti, čo spôsobuje bolestivé miesto);
 • nadmerné dávkovanie liekov, zneužívanie alkoholu;
 • cervikálna osteochondróza spôsobená traumatickými procesmi, nízka telesná aktivita a obmedzenie pohybu.

Ak vás bolesť hlavy pravidelne obťažuje a stav sa zhoršuje príznakmi patologického charakteru, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Pilulky na bolesť hlavy

Bez ohľadu na príčinu a povahu pôvodu lekári neodporúčajú vydržať bolesť hlavy a v prípade syndrómu intenzívnej bolesti predpísať tablety proti bolesti.

V závislosti od typu bolesti hlavy a príčiny jej vzniku môžete užívať niektorý z nasledujúcich liekov:

 1. Paracetamol. Najbezpečnejší analgetický a antipyretický liek je povolený pre tehotné ženy a deti. Zmierňuje mierne bolesti hlavy spôsobené nachladnutím alebo infekčnými ochoreniami, zápalovými procesmi.
 2. Migrenol. Kombinovaná droga, pri ktorej účinok hlavnej látky paracetamolu dopĺňa kofeín. Liečivo sa podáva na zmiernenie bolesti v dôsledku hypotenzie spôsobené znížením krvného tlaku, meteozavisimosti, IRR, migrény.
 3. Solpadeine. Anestetikum s kodeínom a kofeínom v kompozícii. Tieto látky zvyšujú účinok hlavnej zložky paracetamolu, takže liek účinne zmierňuje intenzívne bolesti hlavy.
 4. ANALGIN inj. Analgetický účinok lieku je výrazný, ale jeho dlhodobé podanie negatívne ovplyvňuje krvnú štruktúru a znižuje produkciu leukocytov.
 5. Ibuprofen. Prípravok na zmiernenie bolesti s minimálne výraznými vedľajšími účinkami lieči cefalgiu rôznych etiológií.
 6. Sedalgin Plus. Analgetikum s kofeínom a vitamínom B1 ako doplnok. Liek účinne zmierňuje prípady bolesti spôsobené psycho-emocionálnym prepracovaním, hypotenziou, migrénou, chladom alebo chronickou únavou.
 7. Spazmalgon (Spazgan). Analgetické liečivo s výrazným spastickým účinkom. Je určená na bolesti hlavy spôsobené cievnymi kŕčmi.
 8. Brustan. Tabletový kombinovaný nástroj, ktorý kombinuje dve navzájom sa doplňujúce protizápalové lieky - paracetamol a ibuprofén. Priraďte k zmierneniu vážnych bolesti hlavy, keď iné lieky nepomáhajú.

Liečivá na zvládnutie bolesti by sa nemali užívať nepretržite, navzájom sa kombinovať a miešať s alkoholom. Výber konkrétneho lieku a dávkovanie v závislosti od stupňa intenzity bolestivého syndrómu a individuálnej tolerancie by mal vykonávať iba lekár.

Ľudové opravné prostriedky

Ak sú bolesti hlavy neintenzívne a krátkodobé, bez súvisiacich patologických príznakov, jednoduché, ale účinné lieky môžu byť použité na zmiernenie nepohodlia.

 • Čaj z citrónového balzamu s prídavkom harmančeka alebo valerijských kvetov. Pitie rozširuje krvné cievy a zmierňuje spastickú bolesť hlavy.
 • Upokojujúci rozmarín a čaj mäty. Vezmite na úľavu bolesti hlavy, ktoré vznikli na pozadí nervového vyčerpania.
 • Vdýchnutie alebo trenie s éterickými olejmi z grapefruitu, levandule, mäty, rozmarínu alebo citrónu. Jeden z olejov alebo ich zmes v malom množstve sa aplikuje na chrámy a opatrne sa trení. Môžete tiež zapáliť aromatickú lampu a esenciálny olej na zníženie koncentrácie predriedeného vodou.
 • Komprimujte soľný roztok v oblasti predných lalokov a chrámov. Ak to chcete urobiť, v teplej vode (1 l) musíte rozpustiť umenie. lyžicu morskej soli, navlhčite látku roztokom v roztoku a priložte ju k bolestivým oblastiam hlavy.
 • Expresnou metódou odstraňovania bolesti hlavy v lete je čerstvé listy mäty, listy citrónovníka alebo knotweed, ktoré by mali byť aplikované na chrbát hlavy alebo chrámov. V zime môžete na tieto účely použiť list z kapusty, ktorý musí najprv byť hnetený predtým, ako sa džús objaví.
 • Vdýchnutie s roztokom jablčného octu s migrénou. Na tento účel sa do vody pridá rovnaký podiel jablčného octu, výsledný prostriedok sa uvedie do varu, po ktorom sa pri miernom sklone hlavy nad nádobou jemne inhaluje odparovanie.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Je potrebné odmietnuť používanie národných nápravných prostriedkov, ak príčina vzniknutých bolesti hlavy nie je jasná a pacient má jasne vyjadrené patologické príznaky. V takomto prípade musíte okamžite navštíviť lekára a až po presnej diagnóze sa dohodnite s ním na uskutočniteľnosti ľudových prostriedkov.

bolesť hlavy

Bolesť hlavy je bežným príznakom nespecifického charakteru, ktorý sa prejavuje v podobe bolestivých pocitov odlišnej povahy v oblasti hlavy, ktoré sa často dostávajú do krku. Takýto patologický proces nemožno ignorovať, pretože to môže byť znakom vývoja život ohrozujúceho nevoľnosti. Treba poznamenať, že tento stav môže byť vyvolaný akýmkoľvek ochorením, pri patogenéze ktorého je účinok na receptory bolesti ľudského tela. Opakovaný a krátkodobý výskyt takého symptómu nie je vždy dôvodom na lekára, zatiaľ čo časté bolesti hlavy vyžadujú okamžitú lekársku intervenciu.

etiológie

Nasledujúce bolesti hlavy môžu byť príčinou bolesti hlavy:

 • arteriálny kŕč;
 • hypoxia;
 • vysoký krvný tlak (pozorovaný v zadnej časti hlavy);
 • nadmerné napätie svalov hlavy a krku;
 • vývoj určitých patologických procesov, ktoré ovplyvňujú nervové zakončenia;
 • prudká zmena poveternostných podmienok;
 • ARVI, chrípka;
 • nadmerné cvičenie;
 • pôstu;
 • stres, nervové napätie;
 • trauma;
 • hypokinéza;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • chronická patológia dutín - sinusitída, sinusitída.

Okrem toho sa často pozoruje bolesť hlavy počas tehotenstva, čo je spôsobené zmenami v práci tela a zvýšením zaťaženia niektorých systémov.

Treba poznamenať, že to nie sú všetky etiologické faktory, v ktorých je cefalalgia. V každom prípade, ak sa človek obáva častých bolesti hlavy, mali by ste sa poradiť s lekárom a neužívať lieky sami. Je pravdepodobné, že tento príznak je jedným zo znakov klinického obrazu konkrétnej choroby. Ignorovanie tohto faktora môže viesť nielen k rozvoju komplikácií, ale aj k smrti.

Nemali by sme zabúdať na to, že bolesť hlavy je spôsobená nadmerným zaťažením, prepracovaním alebo nedostatkom spánku. V tomto prípade by ste mali jednoducho upraviť režim a vykonať príslušné úpravy. V opačnom prípade možný vývoj sprievodných ochorení.

klasifikácia

Podľa medzinárodnej klasifikácie ICD-10 je v závislosti od etiológie bolesť hlavy rozdelená do dvoch skupín:

Do primárnej skupiny patria tieto poddruhy:

 • napätie hlavy (okcipitálna neuralgia, nadmerné svalstvo krčných svalov, psychosomatika);
 • rôzne druhy migrény (v tomto prípade je spojená nevoľnosť);
 • bolesť hlavy alebo lúč.

Sekundárne typy cefalgie možno pripísať tým, ktoré sú výsledkom určitého patologického procesu alebo mechanického nárazu (šok, trauma). Vo všeobecnosti môžeme rozlíšiť nasledujúce faktory:

 • post-traumatická cefalgia alebo poranenia krčnej chrbtice;
 • vaskulárna patológia v hlave a krku;
 • intrakraniálna patológia;
 • dlhodobé užívanie určitých liekov alebo prudké odmietanie liekov;
 • infekčné alebo vírusové ochorenia;
 • symptómy, ktoré sú spôsobené chorobami dýchacieho traktu, ústnej dutiny (napríklad ťažké bolesti zubov môžu v oblasti chrámov vyvolať bolesť hlavy a dávať oči a uši).

V takýchto prípadoch má byť liečba predpisovaná iba lekárom, berúc do úvahy nielen celkový klinický obraz, ale aj patogenézu základnej príčiny.

symptomatológie

Ďalšie príznaky klinického obrazu budú závisieť od etiológie choroby, ktorá vyvolala tento príznak. Treba však povedať, že každý typ cefalgie má svoje vlastné charakteristické znaky. Vo všeobecnosti možno identifikovať nasledujúce príznaky:

Najbežnejšie napätie hlavy, ktoré má nasledujúce charakteristiky:

 • zaznamenané na čele, okciput a časové oblasti;
 • má hnusný charakter, je pocit obruče prekrývajúceho jeho čelo
 • nepríjemné pocity sú dlhé.

Okrem týchto príznakov môže napätie bolesti hlavy mať ďalšie príznaky, ktoré sú spôsobené ľudským stavom:

Klastrová bolesť hlavy je najčastejšia u mužov. Klinický obraz v tomto prípade je nasledujúci:

 • jednostranná povaha bolesti (bolesť hlavy v čele alebo chráme, často dáva krku);
 • krátka povaha bolesti - nie viac ako 5 minút;
 • útoky 5-6 krát denne.

Treba poznamenať, že takéto útoky môžu byť také silné, že sa môže vyvinúť bolestivý šok. Takéto príznaky bolesti hlavy vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Často sú záchvaty migrénovej bolesti. V tomto prípade sa pozoruje nasledujúci klinický obraz:

 • pulzujúca bolesť v hlave;
 • trvanie bolesti až do 72 hodín;
 • nevoľnosť, niekedy s záchvatmi zvracania;
 • netolerancia svetla a hlasných zvukov;
 • podráždenosť;
 • nespavosť.

V niektorých prípadoch môže bolesť hlavy v zadnej časti hlavy poškodiť. Treba poznamenať, že klinickí pracovníci identifikovali prejav takého lokalizačného miesta pri hypertenzii.

Celkový klinický obraz môže byť doplnený o špecifické znaky, v závislosti od toho, čo presne spôsobilo vznik takého symptómu.

diagnostika

Diagnostické opatrenia budú závisieť od celkového stavu pacienta a odhadnutého etiologického faktora. Najprv sa uskutoční podrobné fyzikálne vyšetrenie s objasnením všeobecnej histórie. Vo všeobecnosti môže diagnostický program obsahovať nasledujúce laboratórne a inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

Ďalšie diagnostické metódy budú závisieť od lokalizácie GB, celkového klinického obrazu a histórie pacientov.

Liečba je predpisovaná iba lekárom po presnej diagnostike a identifikácii etiológie vývoja tohto patologického procesu. Neoprávnené použitie liekov v prípade, že sa každý deň bolesť hlavy, nie je prísne odporúčané. To môže viesť nielen k vzniku vážnych komplikácií, ale aj k rozmazanému klinickému obrazu, ktorý komplikuje ďalšiu diagnózu a môže viesť k neúčinnej liečbe.

liečba

Liečba bolesti hlavy závisí nielen od základnej príčiny ochorenia, ale aj od jej lokalizácie. Takže bolesť hlavy počas tehotenstva naznačuje minimálne množstvo liekov, pretože to môže poškodiť zdravie dieťaťa.

Tradičné lieky proti bolesti sa môžu používať iba pri príležitostných bolestiach hlavy z dôvodu napätia, únavy a podobných faktorov. Vo všetkých ostatných prípadoch je potrebné odstrániť základnú príčinu a nie samotný príznak.

Bolesť hlavy na krku môže naznačovať vysoký krvný tlak. V tomto prípade lekár môže predpisovať lieky na stabilizáciu indikátorov tlaku.

Vo všeobecnosti je program liečby založený na nasledujúcich aspektoch:

 • ak chrbtom hlavy hrozí, používajte antihypertenzívne lieky a prípravky na normalizáciu tónu arteriálnych ciev. Lekár môže tiež predpísať fyzioterapeutický postup;
 • lieky na migrénové bolesti hlavy sú predpisované striktne individuálne, ako aj pre bolesti s napätím;
 • ak je poškodená okcipitálna časť hlavy a časovej oblasti, môžu sa použiť nesteroidné protizápalové lieky s analgetickým účinkom;
 • s bolesťou hlavy, ktorá je spôsobená neuralgiou, sú predpísané karbamazepín a jeho analógy.

Zoznam piluliek na bolesti hlavy, dávkovanie, režim a trvanie ich príjmu môže predpisovať len ošetrujúci lekár. Nepovolené používanie drog je v tomto prípade neprijateľné, pretože to môže viesť k vážnym následkom.

Na krátkodobé odstránenie bolesti hlavy používajte Paracetamol. Pre intenzívnejšie bolesti hlavy sa môže použiť No-shpa.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy môže povedať len lekárovi po vyšetrení a presnej diagnóze. Pokiaľ ide o netradičné metódy liečby, možno použiť ľudové lieky na bolesti hlavy, ale len ako doplnok k hlavnému priebehu liečby alebo ako preventívne opatrenie.

prevencia

Keďže silná cefalgia nie je nezávislou chorobou, ale nespecifickým symptómom, neexistujú žiadne špecifické metódy prevencie. Aby sa však zabránilo vzniku ochorení, v klinickom zobrazení, v ktorom sa vyskytuje tento príznak, by sa v praxi malo uplatňovať:

 • plné a včasné jedlá;
 • odstránenie zlých návykov vrátane zneužívania alkoholu a tabaku;
 • včasné a kompletné liečenie všetkých ochorení;
 • systematické odovzdávanie rutinnej inšpekcie u špecializovaných lekárov;
 • predchádzanie stresu, nervov a podobných psychologických porúch.

Navyše, človek by nemal začať samoliečbu, keďže je to plné vážnych následkov a smrť nie je výnimkou.

Ak existujú príznaky vyššie uvedených ochorení a neustále bolesti hlavy, mali by ste ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Časté bolesti hlavy

Všetky činnosti ľudského tela sú spojené s prácou mozgu. Ak sa vyskytujú časté bolesti hlavy, dospelí sa rýchlo unavia, nervózni a nemôžu pracovať. Tiež spojené s nevoľnosťou, závratmi a zvýšeným tlakom. Ak chcete zistiť, prečo bolesť hlavy často bolí, môžete použiť nástroj a laboratórne testy. Ak vaša hlava často bolesti, musíte sa poradiť s lekárom, vziať predpísané pilulky a vykonávať určité cvičenia.

Príčiny častých bolesti hlavy

Časté bolesti hlavy môžu spôsobiť porušenie orgánov kardiovaskulárneho systému a tráviaceho traktu. Preto nepohodlie v hlave môže simulovať závažné ochorenia, ktoré môže zistiť iba skúsený lekár.

Príčiny častých bolesti hlavy sú opísané nižšie.

 1. Migréna. Toto ochorenie môže spôsobiť vážne bolesti hlavy, závraty, rozmazané videnie. Ochorenie sa vyskytuje u žien stredného veku, je zdedené. Bolesti hlavy trvajú od 30 minút do 3-4 hodín, pokrývajú hlavu vľavo alebo vpravo. Môže sa vyskytnúť až 3 až 4 záchvaty za deň.
 2. Klasické bolesti často postihujú mužov. Okrem bolesti v hlave majú pacienti zhoršenie zraku a opuch kože okolo oka na jednej strane. Útoky trvajú 15 až 60 minút v celej sérii. Den môže byť označený ako 5-10 útokov.
 3. Bolesti hlavy sa objavujú po náročnom pracovnom dni, nadmernej práci a nedostatku spánku. Väčšinou postihnuté chrámy a krk. Bolesti môžu byť pulzujúce, oblúkové a objavujú sa predovšetkým večer alebo ráno po spánku.
 4. Osteochondróza krčnej chrbtice je bežnou príčinou bolesti hlavy v zadnej časti hlavy a koruny. Je to dôsledkom kompresie vertebrálnych artérií, nervových koreňov, v dôsledku ktorých mozgové bunky trpia nedostatkom kyslíka. Ostré pohyby na krku spôsobujú "lumbago", zvyšujú bolesť.
 5. Hypertenzia je spojená s vysokým krvným tlakom, ktorý sa vyznačuje variabilitou. Na úrovni nad 140/90 mm Hg. Art. u pacientov začína ublížiť a spôsobuje hluk v hlave, únava, nevoľnosť. Ak toto pokračuje aj v budúcnosti, môže sa zhoršiť zrak, tinitus a závrat.
 6. Citlivosť počasia, najmä v zime, je spôsobená prudkou zmenou poveternostných podmienok. Prechod od mrazu k rozmrazeniu ovplyvňuje dospelých, zatiaľ čo tlak kolíše, únavu a vážne bolesti hlavy. Po 1-2 dňoch všetko prechádza.
 7. Poranenia hlavy a chrbtice vždy vedú k niekoľkým následkom. Pacienti často zaznamenávajú bolesti hlavy, stuhnutosť svalov krku, zhoršenie náhlymi pohybmi a zmeny počasia.

Je to dôležité! Keď sa vyskytnú migrénové bolesti hlavy v dôsledku rozšírenia krvných ciev a nie ich zúžení

Len lekár dokáže zistiť hlavnú príčinu bolesti hlavy a predpísať správnu liečbu.

Príznaky bolesti hlavy

Pocit bolesti v hlave sa nezdá nezávislý. Dospelí si všimnú aj iné nepríjemné príznaky. V závislosti od dôvodu, ktorý často spôsobuje bolesť hlavy, pacienti uvádzajú tieto sťažnosti:

 • všeobecná slabosť, nevoľnosť po zmiznutí bolesti;
 • ospalosť alebo nespavosť, nočné mory;
 • zvýšené močenie, mierna nevoľnosť;
 • vracanie sa môže vyskytnúť pri vysokom tlaku;
 • bolesť v krčných svaloch, pri otáčaní a ohýbaní krku;
 • rozmazané videnie, najmä večer;
 • bolesť v ušiach a oči, znížená ostrosť sluchu;
 • závraty sa objavujú s dlhým útokom.

Tak sa môže stať, že na vrchole silnej bolesti hlavy môže dôjsť k mdlobu. Zároveň osoba stratí vedomie na niekoľko sekúnd a spadne na zem.

Poradenstvo lekára! Keď mdloba nepotrebuje rýchlo zdvihnúť pacienta na nohy. Stačí, aby položil človeka na chrbát, zdvihol nohy o 20 až 30 cm nad podlahou a utrie tvár so studenou vodou. Súčasne musí niekto zavolať na sanitku.

Tento záchvat sa vyskytuje zriedkavo, hlavne počas hypertenznej krízy, ako aj ostrého "zásahu" bolesti hlavy.

Potrebné vyšetrenia na časté bolesti hlavy

Ak je ľavá a pravá strana hlavy tak často poškodená, mali by sa vykonať opatrenia na stanovenie diagnózy. Preto sa musíte zaregistrovať na konzultáciu s rodinným lekárom. Výskumný algoritmus zahŕňa nasledovné:

 1. V prvej fáze lekár zhromažďuje históriu života pacienta, potom históriu ochorenia. Je dôležité poznamenať, keď hlava začala veľmi zraniť, ako dlho trvá a po ktorej sa takýto stav objavil. Lekár zaznamená prenesené a súvisiace ochorenia.
 2. Skúmanie pacienta je dôležité na identifikáciu možných lokálnych zmien, ukazovateľov pulzu a tlaku, ktoré môžu naznačovať hypertenziu. Napätie svalov krčnej chrbtice, bolesť pri pasívnych pohyboch hlavy nastáva pri osteochondróze, medzistavcovej kýlii. Jazvy na pokožke hlavy alebo krku indikujú predchádzajúcu operáciu, ktorá môže byť príčinou bolesti hlavy.

Medzi inštrumentálnymi a laboratórnymi testami môže lekár predpísať:

 • analýza krvi a moču;
 • bilirubín, močovina a krvný kreatinín;
 • EKG; meranie krvného tlaku;
 • radiografia krčnej chrbtice v 2 projekciách;
 • CT a MRI hlavy a krku, encefalografia;
 • spinálna punkcia - len v prípadoch podozrenia na meningitídu, subarachnoidálny hematóm a zranenia;
 • Ultrazvuk krčnej tepny; meranie vnútroočného tlaku pre suspektný glaukóm.

Je to dôležité! Ak máte dlhú dobu bolesť hlavy, najprv musíte namapovať krvný tlak na rameno tonometrom. Bolesť hlavy môže nastať kvôli hypertenznej kríze alebo mŕtvici

Ak pacient povedal: "Pravidelne mám mdloby," mali by ste okamžite vykonať MRI alebo CT vyšetrenie hlavy. Tento príznak môže byť prvým znakom nádoru na mozgu.

Liečba bolesti hlavy s cvičením

Čo robiť, ak máte často bolesti hlavy a závrat? Najprv by ste sa mali poradiť s lekárom ohľadom prítomnosti ochorení. Ak diagnostikoval lekár, môžete začať liečbu.

Prakticky žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky relaxačnej masáže. Metóda pomáha eliminovať bolesti hlavy spôsobené osteochondrózou, stresom alebo zranením. Masér dodržiava nasledujúcu postupnosť:

 1. Pacient leží na žalúdku, jeho hlava je umiestnená na špeciálnom vankúši.
 2. Klepaním a trením pokožky na 2-3 minúty zahrejte svaly krku.
 3. Tenká vrstva masážneho oleja sa nanáša na pokožku krčnej chrbtice.
 4. Lekár stojaci na boku pacienta s miernou silou tlačí svaly na krku, začína s trapézovými svalmi a končí na zadnej strane hlavy. Tak trvá asi 3 minúty.
 5. Potom sa postup opakuje 10-15 krát a masíruje svalové vlákna v krku.

Masážna relácia trvá 20-30 minút, potom trvá ďalších 10 minút a potom sa môže postaviť na nohy. Liečba bolesti s napätím je 12 zasadnutí po dobu 1 mesiaca.

Je to dôležité! Masér by nemal počas relácie vykonávať ostré otáčky hlavy

Ak lekár nevidí kontraindikácie, môžete odstrániť bolesť v hlave nasledujúcimi cvičeniami:

 1. Musíme sedieť na stoličke, späť narovnávať. Po zatvorených očiach pomaly ohýbajte hlavu tam a späť, vpravo a vľavo. Vykonajte 10 prístupov na každej strane. Takže môžete opakovať 5-6 krát denne.
 2. V polohe na ľavej strane by osoba mala masírovať časti hlavy s vrcholmi všetkých prstov. Vykonajte malé kruhové pohyby, ako umývanie hlavy pod sprchou. Postup začína prednou časťou, potom parietálnou a časovou a dokončí masáž v zadnej časti hlavy. Reláciu je možné vykonať 5 minút 3-4 krát denne.

Takéto jednoduché cvičenia sú nepostrádateľné. Pomáhajú zmierniť napätie svalových vlákien, eliminujú kŕče krku a ciev.

Aké lieky eliminujú bolesti hlavy

V situáciách, keď veľmi často bolesť hlavy, musíte mať lieky, ktoré môžu poskytnúť prvú pomoc. Pretrvávajúca povaha bolesti vás núti brať pilulky na bolesť napriek možným negatívnym účinkom.

Po konzultácii s odborníkom a potvrdení diagnózy môže lekár predpísať nasledujúce lieky:

Príznaky a príčiny častých bolesti hlavy

Príčiny bolesti hlavy - fyzikálne, chemické, biologické faktory. Takmer akýkoľvek vonkajší stimul v určitých podmienkach môže vyvolať cefalgiu. Vzhľadom na polyétiológiu je liečba ochorenia ťažká.

Časté bolesti hlavy sú vyvolané z nasledujúcich dôvodov:

 • Ochorenia krčnej chrbtice;
 • Kontrikcia mozgových ciev (funkčná, organická);
 • Zápal paranazálnych dutín a uší (čelný, antritis, otitis media);
 • Vertebro-bazilárna nedostatočnosť;
 • Intervertebrálna kýla krčnej chrbtice;
 • Vestibulárne poruchy.

Choroby cervikálnej chrbtice vedú k cefalgii v dôsledku kompresie chrbtových nervov, kompresie vertebrálnej artérie, posunu stavcov. Závažnosť symptómov v patológii je určená počtom a závažnosťou patogénnych väzieb patológie.

Časté bolesti hlavy po prúde sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • boľavý;
 • tupý;
 • paroxyzmálna;
 • ostré;
 • Podľa typu migrény.

Patogeneticky je príčinou tohto ochorenia akékoľvek poškodenie cievy alebo obtiažnosť mikrocirkulácie v dôsledku trombu, aterosklerotického plaku, hemangiómu, nádoru. V prípade kontrakcie spastických ciev môže jedna spazmolytická tableta (spasón, paracetamol) eliminovať častú cefalgiu.

Zlyhanie krvného zásobovania vedie k krátkodobým a trvalým bolestivým pocitom. Vazodilatačné lieky pomáhajú len s funkčným kŕčom tepny. Pre lieky s dlhodobým užívaním sa rozvíja závislosť. V ostatných prípadoch, čo robiť, povedzte kvalifikovanému odborníkovi.

Časté bolesti vertebrálnej (cervikálnej) etiológie sa spájajú s nevoľnosťou, vracaním, závratmi. Symptómy špecifické pre osteochondrózu, medzistavcovú herniu chrbtice. Sú to nebezpečné lézie cerebellum (ohnisko mozgu). Keď je prívod krvi do tohto anatomického centra narušený, chýba koordinácia, pohyb objektov pred očami, kĺzavá chôdza.

Prečo vzniknúť

Konštantná bolesť hlavy sa vyskytuje u 20% obyvateľov planéty. Ich dôvody sú:

 • Klimatické obdobie;
 • migréna;
 • mŕtvice;
 • Ochorenie srdca;
 • Zvýšený tlak;
 • Renálne zlyhanie.

Trvalé bolesti hlavy majú dlhú dobu trvania. Patológia sa vyznačuje niektorými špecifickými príznakmi:

 1. Trvanie útoku viac ako 3 hodiny;
 2. Lokalizovaný znak v klastri (určitý segment hlavy);
 3. Sú kombinované s aurou - predbežné spúšťače (predchodcovia);
 4. Nezastavujte antispazmotické lieky a lieky proti bolesti.

Len lekár bude schopný určiť, čo robiť s konštantnou cefalgiou u pacienta. Je ťažké zvoliť liečbu dlhodobého cefalgického syndrómu.

Časté bolesti hlavy pri zmene tlaku

Časté bolestivé pocity, ktoré vznikajú na pozadí krvného tlaku, sú vylúčené po užití antihypertenzív. Eliminácia príznakov nastáva so zvýšením cievneho tonusu.

Klinické pokusy ukázali, že časté cefalgické syndrómy sú pre hypotonických pacientov nebezpečnejšie než pre hypertenzných pacientov. V druhej skupine ľudí je cievna stena prispôsobená účinku zvýšeného tlaku, a preto je odolnejšia voči fyzikálnym a chemickým faktorom.

Sekundárne príznaky častého cefalgie pri hypotenzii:

Štáty sú život ohrozujúce.

Cefalgický syndróm sa zvyšuje v nasledujúcich prípadoch:

 1. Tonzilitída a zápal paranazálnych dutín (čelná sínusitída, sínusitída);
 2. Rehabilitácia po mŕtvici;

Pri výbere liečby musíte brať do úvahy príčiny bolesti hlavy.

Príčiny infekčnej bolesti

Pretrvávajú závažné bolesti hlavy s infekčnými príčinami. Bežná chlade je bežným etiologickým faktorom choroby. Reprodukcia vírusu v epiteliálnych bunkách vedie k zápalovým reakciám. Spôsobujú zúženie lúmenu tepny s poruchou krvného zásobovania.

Komplikovaná choroba so zápalom paranazálnych dutín, hnisavé poškodenie vnútorného ucha. Pri infekciách sa pretrvávajúca bolesť eliminuje nielen antispazmodikami, ale aj antiseptikmi (prípravkami na ničenie bakteriálnej a vírusovej flóry).

Špecifické symptómy a komplikácie ochorenia:

 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Všeobecná slabosť;
 • Imobilizácia končatiny;
 • Zatemnenie očí;
 • Strata sluchu;
 • Neurologické poruchy.

Podobné príznaky sú pozorované pri migréne, ischemickom ataku, rozsiahlej mŕtvici. Pri rozhodovaní o tom, čo má robiť, špecialista berie do úvahy príčiny a komplikácie patológie.

Zriedkavé príčiny bolesti hlavy

Príčiny vážnych bolesti hlavy sú podobné prejavom iných foriem patológie:

 1. Častý stres;
 2. Nervové zážitky;
 3. Duševné napätie;
 4. Lokálna bolesť;
 5. Zápal dutín;
 6. Kardiovaskulárna patológia.

Dôležitou príčinou bolesti je obezita. Keď je, lúmen ciev je blokovaný mastnými plakmi. Obmedzujú množstvo krvi tečúcej do orgánov.

Klinické a inštrumentálne vyšetrenia pomáhajú pri stanovení etiologických faktorov ochorenia:

 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou;
 • Gynekologické vyšetrenie u žien;
 • Rádiografia chrbtice;
 • Dopplerov ultrazvuk;
 • Analýza hormónov a cukru.

Spoločné odporúčania pre to, čo robiť, keď je silná bolesť v hlave:

 1. Používať nootropické lieky;
 2. Miotropy;
 3. Chondroprotektory a angioprotektory.

Účinnosť terapeutických opatrení sa zvyšuje s kombináciou liekov s manuálnou terapiou a relaxoterapii.

Príznaky bolesti stresu

Príznaky sú rozdelené do dvoch kategórií:

 • epizodické;
 • Chronické.

Epizodická verzia je sprevádzaná bolestivými pocitmi trvajúcimi menej ako 20 dní po pol roka. Závažnosť príznakov epizodickej bolesti je nevýznamná.

Chronická bolesť v hlave pokračuje dlhšie ako 21 dní počas 6 mesiacov. Prvým príznakom patológie je bolestivosť strednej alebo vysokej intenzity. Intenzita bolesti je mierna. Stanovenie toho, čo s touto chorobou súvisí, je jednoduchšie ako u iných foriem, pretože samoopracovanie sa môže použiť na pozadí liečby drogami.

Napätie hlavy nezasahuje do každodenných činností a pacienti sú dobre tolerovaní. Trvanie ochorenia je od 30 minút do dvoch dní. Existujú špecifické znaky tenzívnej cefalgie:

 • Bilaterálna lokalizácia bolesti;
 • Prechodová patológia na zadnej strane hlavy a čela;
 • Pulzujúci charakter;
 • Nespôsobuje zvracanie a nevoľnosť;
 • Rovnaká frekvencia u starších a dospelých.

Napätie bolesti hlavy teda nebráni fyzickej aktivite a výkonnosti osoby. Jej liečba sa môže vykonávať doma.

Čo robiť a ako sa má liečiť

Príznaky ochorenia pre priebeh a trvanie sa dajú rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

Typ cefalgického syndrómu ovplyvňuje povahu liečby.

Terapia na akútnu bolesť napätia

Liečba bolesti s akútnym stresom sa uskutočňuje prostredníctvom liečiv. Pri výbere lieku je potrebné nielen zastaviť bolesť, je dôležité odstrániť vedľajšie účinky. Ak je terapia iracionálna, potom pacient postupne zvyšuje úzkosť, pocit straty sebakontroly, bezmocnosť.

Chronická cefalgia sa dlhodobo lieči konzervatívnymi prostriedkami. Liečebný režim je zameraný nielen na eradikáciu ochorenia, ale aj na prevenciu recidívy.

Hlavným cieľom terapie je zastaviť nasledujúce útoky. Úľava od bolesti je len dočasnou úľavou od stavu človeka.

Ak je analgézia neúčinná, pacient má psychogénne reakcie:

 • úzkosť;
 • depresie;
 • Strata kontroly nad vlastnými pocitmi.

Čo možno urobiť doma proti bolesti

Liečba bolesti hlavy doma je obnoviteľná. Vykonáva sa za účelom vrátenia schopnosti pracovať. Ďalšou úlohou regeneratívnej terapie je prevencia detraining, neutralizácia psychologickej traumy.

V tejto fáze liečby cefalgie je dôležitá práca psychoterapeuta. Tento špecialista pomôže obnoviť sociálne, pracovné a funkčné priority. Vo vyspelých európskych krajinách každá tretia osoba požiada o psychoterapeutickú pomoc. Ruská realita je opakom. Na recepcii psychológovi potrebujú pacienti "riadiť".

Európske programy na liečbu cefalgie

Existujú plnohodnotné európske programy na liečbu cefalgie. Centrá bolesti, ktoré sa špecializujú na pomoc ľuďom s cefalgickým syndrómom, vedú liečebné kurzy s trvaním približne 8 týždňov.

Zahŕňajú tieto zásady:

 • Individuálny prístup po klinickom a psychologickom výskume. Zhromažďovanie informácií o sociálnych a fyzických charakteristikách osobnosti človeka;
 • Skupinový prístup - psychoterapeutické metódy založené na vzájomnej pomoci ľuďom;
 • Multidisciplinárny štýl zahŕňa niekoľko špecialistov v liečebnom procese: fyzioterapeut, profesionálny terapeut, psychoterapeut, neurológ;
 • Intenzívne triedy pre 4-7 týždňov s trvaním 4-5 hodín. Kinesitherapeuti a psychológovia pracujú na riešení tohto problému. Na kurzoch sa ľudia učia vedome ovládať prah citlivosti na bolesť, regulovať frekvenciu užívania liekov;
 • Vytvorenie pacientovej túžby po liečbe;
 • Posun kognitívnej paradigmy - technika zameraná na rozhodovanie pacienta o potrebe sebaobsluhy a neopieranie sa o pomoc lekára;
 • Metódy výučby samoregulácie bolesti.

Základom európskej liečby cefalgie sú zmeny v maladaptivných postojoch prostredníctvom neurolingvistického programovania a hypnózy. Niektorí psychoterapeuti používajú metódy behaviorálnej terapie.

V niektorých prípadoch sa pacientovi dostáva postoj, že syndróm chronickej bolesti nemožno vyliečiť. Mala by sa tiež liečiť ako bronchiálna astma alebo diabetes mellitus.

Nepríjemné bolesti v hlave - čo robiť

Pri dlhšej bolesti, ktorá nie je zastavená tabletkami, je dôležitý proces samoregulácie bolestivého syndrómu. Psychofyziologická adaptácia zahŕňa nasledujúce dôležité faktory:

 • Syndróm adaptácie na bolesť;
 • Odstránenie príčin vzniku cefalgie;
 • Minimalizácia stresu.

Na rozvíjanie taktiky psycho-fyziologickej adaptácie je potrebné sledovať pacienta dlho, ale tajne. Je dôležité posúdiť jej činnosť, správanie, reakcie na vonkajšie podnety.

Behaviorálne psychoterapeutické stratégie zahŕňajú nasledujúce funkcie:

 1. Správny odpočinok;
 2. relaxácie;
 3. Liečivé sedatíva;
 4. autohypnóza;
 5. Vyhľadávanie informácií;
 6. Nezávislé riešenie problému.

Konečným cieľom psychoterapie je kontrola bolesti. Ak sa s ním nedokáže vyrovnať, psychogénna sféra je narušená. V tejto súvislosti je ťažké spoľahnúť sa na účinnosť akéhokoľvek druhu liečby.

Menštruačné napätie bolesti hlavy u žien

Vyvoláva hormonálnu nerovnováhu - zvýšenú hladinu estrogénu, zníženie uvoľňovania progesterónu. Nosológia nemá vekom súvisiace funkcie - cefalgia sa objavuje s rovnakou frekvenciou u mladých dievčat, u žien v pokročilom veku.

Časté menštruačné bolesti hlavy sa zvyšujú po menopauze. Sú spojené s reštrukturalizáciou hormonálnej sféry. Po klimakterickej perióde sa môže po prvýkrát vyskytnúť cefalgický syndróm u žien.

Typy menštruačných bolesti hlavy:

Migréna je častou príčinou silnej bolesti hlavy. U žien je charakterizovaná nasledujúcimi znakmi:

 • "Charakter vŕtania";
 • Lokalizácia v chrámoch, čeluste, oči;
 • Zobrazuje sa v noci.

Podľa stupňa bolesti možno bolesť rozdeliť na tieto typy:

Typom cefalgického syndrómu je bolesť v hlave so svalovým napätím. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe, no v noci sa znižujú.

Menštruačná bolesť u žien sa zhoršuje niektorými chorobami:

 1. zápal prínosových dutín;
 2. Zápal dýchacích ciest;
 3. alergie;
 4. Odmietanie kofeínu;
 5. Syndróm stiahnutia.

Ak sa poraďte s lekárom s menštruačnou bolesťou:

 • Dlhotrvajúci útok, ktorý narastá denne;
 • Náhla vyrážajúca bolesť so špecifickými príznakmi;
 • Kombinácia so svalovou paralýzou, horúčkou;
 • Strata rovnováhy, dvojité videnie;
 • Časová lokalizácia patológie u žien po 50 rokoch.

Pretrvávajúce bolesti hlavy vyžadujú farmakologickú liečbu. Liečba v tejto patológii umožňuje diferenciáciu syndrómu bolesti ciev a svalov. Svalovo-dystonický variant nosológie sa eliminuje pomocou liekov, ktoré podporujú uvoľnenie hladkých svalov (no-spa).

Keď vaskulárny typ pomáha antispazmodiky (spazmalgon).

Keď zmiešané možnosti vyžadujú komplexnú liečbu.

Ak komplex komplexu symptómov nie je eliminovaný skupinou liekov (ibuprofen, paracetamol, aspirín, dexametazón), organická príčina ochorenia nemožno vylúčiť. Na vylúčenie nádoru na mozgu je potrebná starostlivá diagnóza.

So zmiešanou bolesťou môžete urobiť inhalácie protizápalových liekov. Čerstvé ovocie a zelenina zmierňujú bolesť. Na odstránenie hypoxie mozgových buniek sa odporúča prechádzanie čerstvým vzduchom.

Psychogénna konštantná bolesť eliminuje pozitívne emócie. Lekárska prax ukazuje, že bolesť prechádza rýchlejšie u ľudí, ktorí každý deň dostávajú veľa užitočných správ.

Rýchla strata hmotnosti u žien, ktoré sú na strave, vyvoláva zvýšenú bolesť. Hoci nadváha je faktor, ktorý vyvoláva bolesť v hlave. Ak sú tučné pláty blízko priesvitu krvných ciev, narušte prívod krvi. Výsledkom je hypoxia mozgu, bolesť v hlave, patológia vnútorných orgánov. Je ťažké vyliečiť akúkoľvek chorobu spôsobenú prebytkom tukových buniek. Aj normalizácia hmotnosti nezabráni ateroskleróze.

Fyzická aktivita je zdrojom príjemných pocitov. Neustále zamestnanie osoby mu umožňuje uniknúť z cefalgie.


Bolesti hlavy (silné, pretrvávajúce) sa vyskytujú pod vplyvom mnohých príčin. Pre správnu liečbu je potrebné identifikovať etiologický faktor ochorenia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

Ukazovatele ESR v krvi pri rakovine

Onkologické ochorenia sú charakterizované prítomnosťou malígnych novotvarov v rôznych orgánoch. Vznikajú ako výsledok transformácie zdravých buniek do nádorových buniek a potom sa začnú rýchlo deliť.

Ohniskové lézie mozgu

Mozog je najdôležitejším ľudským orgánom, centrom nervového systému. Keď problémy začínajú v mozgu, vzniknú choroby, trpia všetky vnútorné organizmové systémy.Existuje veľa chorôb mozgu, lekárska medicína sa ešte nevedela, ako s niektorými z nich bojovať, iba predpovedať svoj priebeh vďaka štatistickým údajom a symptómom, ktoré sa prejavujú u pacienta.

Kardiostimulácia dolných končatín: liečba bez drog

Kardiostimulácia dolných končatín je chronické ochorenie povrchových žíl nohy, ktoré je charakterizované predĺžením a kožnou deformáciou ciev a vedie k chronickej venóznej nedostatočnosti a postupne sa vyvíja.

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 so stupňom regurgitácie 1 - čo to je a ako s ním zaobchádzať

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň s regurgitáciou 1 stupňa je patologický proces, pri ktorom dochádza k narušeniu vývoja spojivového tkaniva srdcového svalu.