Z tohto článku sa dozviete, čo je to mikroskop, ako sa líši od rozsiahlej cievnej mozgovej príhody, ako zabrániť, identifikovať prvé príznaky včas a začať s potrebnou liečbou.

Mikroskop je pomerne podmienený pojem, ktorý sa nazýva akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, v ktorom časti mozgu zažijú hladovanie kyslíkom a umierajú alebo sa stávajú nekrotickými. Princíp akejkoľvek mozgovej príhody alebo mozgového krvného obehu je jednoduchý - dochádza k zablokovaniu alebo kŕčeniu ciev, ktoré kŕmia mozgové tkanivo, mozgové bunky zomierajú a človek stráca funkcie, za ktoré zodpovedala zosnulá časť mozgu (reč, sluch, vízia, kontrolovaný pohyb svalov).

Hlavný rozdiel mikroskopu možno vidieť už z termínu samotného - "mikro" alebo malého. Pri tomto type porúch cerebrálnej cirkulácie sú ovplyvnené malé tepny, ktoré kŕmia mozgové tkanivá, a preto je omnoho menšie množstvo mozgového tkaniva zabité v porovnaní s rozsiahlou mozgovou príhodou.

Dôsledky takýchto mikroskopických lézií sú omnoho menej, človek môže takmer úplne obnoviť stratenú funkciu reči, sluchu alebo pohybu, ale to si vyžaduje vynikajúce telesné rezervy a pretrvávajúcu prácu na sebe.

Hlavná zákernosť mikroútokov spočíva v vymazanom klinickom obrázku - prvé príznaky mikroúrazovej mozgovej príhody sa prejavujú neskôr a pomalšie, preto sa začiatok diagnostických a terapeutických opatrení výrazne oneskorí. A neskôr sa začína špecializovaná liečba porúch cerebrálnej cirkulácie, tým horšie sú výsledky a predpovede.

Zvyčajne sa neurológ zaoberá diagnózou a liečbou akejkoľvek mŕtvice. Avšak prvý lekár, ktorému sa pacientka s mikroskopom bude zaoberať, môže byť doktorkou akejkoľvek špecializácie, v závislosti od povahy sťažností pacienta - bolesť hlavy, zhoršenie zraku, prerušenie srdcovej práce atď.

Príčiny mikroúrazu

Ako sme už uviedli, hlavnou príčinou akéhokoľvek typu mŕtvice je jedna alebo iné prekážky prietoku krvi, ktorý prenáša živiny a kyslík do mozgových buniek. Zvyčajne sú príčiny takýchto prekážok rozdelené do troch skupín:

 1. Spazmus krvných ciev. Tento obraz sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s neustále zvýšeným krvným tlakom - arteriálnej hypertenzie. Mŕtvica sa však môže vyskytnúť aj u dokonale zdravého človeka s neustálym normálnym tlakom v dôsledku stresu, užívania určitých liekov, dehydratácie, šoku a tak ďalej. Ostrý skok v tlaku u týchto pacientov môže spôsobiť mikroskop a iné typy porúch cerebrálnej cirkulácie.
 2. Uzavretie plavidiel. Porušenie priesvitu cievy bráni prietoku krvi - dochádza k hladeniu tkaniva kyslíkom. Očkovanie cievy sa môže vyskytnúť pri aterosklerotickom alebo cholesterolovom plaku, krvnej zrazenine, plynovej bubline alebo, menej často, pri skríningu baktérií, metastáze alebo cudzej organizácii.
 3. Roztrhnutie kŕmnej nádoby. Zdvihy vytvorené týmto spôsobom sa nazývajú hemoragické. Krv, ktorá sa vyliala z nádoby, nielenže nedosiahne "cieľ", ale tiež preniká do okolitých tkanív a zhoršuje porážku. Príčinou pretrhnutia cievy môže byť nával tlaku, ateroskleróza krvných ciev, poranenie hlavy, porušenie venózneho odtoku z hlavy - napríklad pokus o udušenie.

Rizikové skupiny pre vývoj ochorenia

Moderná medicína jasne identifikovala pacientov, ktorých zdravie a životný štýl významne zvyšujú riziko vzniku porúch cerebrálnej cirkulácie:

 • Ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, najmä tí, ktorí majú poruchy srdcového rytmu a arteriálnu hypertenziu.
 • Ateroskleróza krvných ciev - ukladanie cholesterolových solí na vnútornú výstelku krvných ciev - tvorba plakov.
 • Dedičné a získané poruchy koagulácie krvi - antifosfolipidový syndróm, polycytémia, defekt faktora Leiden atď.
 • Obezita a používanie veľkého množstva tučných a sladkých potravín.
 • Diabetes mellitus.
 • Fajčenie a užívanie alkoholu vo veľkých dávkach.
 • Prijatie kombinovanej perorálnej antikoncepcie ženami.
 • Obdobie menopauzy u žien, najmä na pozadí ťažkého menopauzálneho syndrómu.
 • Mŕtvice a srdcové záchvaty v minulosti.
 • Dedičná predispozícia a rodinná anamnéza.
 • Sedavý životný štýl - najmä pacientov s lôžkami.
 • Chronická únava, stres, emočná strach.

Príznaky mikroskopu

V tejto časti sa pokúsime popísať čo najskôr prvé príznaky mikroskopu, aby čitateľ mohol predpokladať vývoj choroby v sebe alebo iných.

Hneď by bolo žiaduce poznamenať, že pri mikroskopi príznaky priamo závisia od lokalizácie zamerania a kalibru postihnutej nádoby, ktorá ju kŕmi. Jednoducho povedané, čím je nádoba menšia, tým menej príznakov choroby sú menej spoľahlivé.

 • Ťažká bolesť hlavy. Takáto bolesť hlavy sa vyskytuje alebo rastie pomerne prudko, nie je odstránená bežnými tabletami a neprejde po spánku alebo odpočinku.
 • Nepríjemnosť tváre, končatín, jazyka. Za prítomnosti mŕtvice je často zrejmé, že pacient má roh v ústach, pero visí a oko sa zavrie.
 • Dysfunkcie citlivých analyzátorov - sluch, vôňa a zrak. Pacient sa môže sťažovať na blikanie "kruhov" alebo "muchov", neurčitosť štruktúr, biele a tmavé škvrny, tinitus, skreslenie alebo strata zápachu.
 • Zhoršenie reči - jazyk pacienta sa zamotá, reč sa stáva fuzzy. Bohužiaľ, takíto pacienti sú často označovaní ako "opilci", preto začínajú dostávať pomoc oveľa neskôr.
 • Necitlivosť alebo úplné "zlyhanie" paží alebo nôh. Pri menších úderoch, znecitlivenie prstov a rúk, svalová slabosť, trasenie a nestabilná chôdza sú charakteristické.
 • Bežné symptómy, ako sú úzkosť, potenie, palpitácie, dýchavičnosť, závrat, pocity paniky a strachu, sa môžu pridať k týmto typickým symptómom.

Tieto príznaky môžu byť prítomné v rovnakej miere, alebo niektorý z nich bude vyniknúť. V každom prípade bolesť hlavy, ktorá nie je uvoľnená konvenčnými liekmi, znížená citlivosť a odmietnutie končatín alebo jazyka, najmä na pozadí vysokého krvného tlaku, je dôvodom okamžitej návštevy neurológov.

Je dôležité pochopiť určité ťažkosti pri definovaní pojmov. Tieto príznaky majú právo byť nazývané mikroskopom, ak je možné mať podobné denné alebo dlhodobé neurologické príznaky. Všetko, čo trvá až 24 hodín, sa pripisuje akútnym prechodným poruchám cerebrálnej cirkulácie alebo TIA, prechodnému ischemickému záchvatu. V skutočnosti je hranica medzi týmito konceptmi veľmi tenká a je založená skôr na dlhodobých dôsledkoch - to znamená, že jeden alebo dva neurologické príznaky zostanú po 24 hodinách alebo nie.

diagnostika

"Zlatým štandardom" akéhokoľvek porušenia cerebrálneho obehu je zobrazovanie magnetickou rezonanciou alebo MRI mozgu. Na obrázku môžete podrobne preskúmať všetky štruktúry mozgu a vidieť najmenšie - až na zlomok milimetra - ložiská lézií. Pomocou MRI je tiež možné sledovať dynamiku regresie alebo "resorpcie" patologických ohniskov.

MRI je však zriedkavá, nedostupná a extrémne drahá metóda výskumu a je mimoriadne ťažké a nepraktické ju vykonávať núdzovo pre akéhokoľvek pacienta s bolesťou hlavy. Preto existuje niekoľko orientačných testov, ktorých výsledky možno použiť na posúdenie potreby tejto metódy výskumu pre konkrétneho pacienta:

 1. Vyšetrenie neurologa s vykonávaním špecifických neurologických testov na posúdenie stability pacienta, stavu jeho svalov, reflexov, žiakov.
 2. Meranie tlaku a hladiny cholesterolu - čím sú tieto čísla vyššie, tým väčšie je riziko mŕtvice.
 3. Stanovenie zrážania krvi - za prítomnosti určitých tendencií k zvýšenému zrážaniu krvi - hyperkoagulácia - riziko krvných zrazenín v mozgových cievach je vyššie.

Počiatočná diagnóza mŕtvice v domácnosti

Chcel by som venovať osobitnú pozornosť predlekárskej diagnostike ischemických lézií mozgu. Prvé príznaky mikroskopu sa v zdravotníckom zariadení nevyskytujú vždy, často sa stáva v práci, na ulici alebo v rodinnom kruhu. Je dôležité vedieť, ktoré indikatívne testy je možné vykonať pred návštevou lekárov.

 • Úsmevu. Ak požiadate pacienta, aby sa usmieval, bude viditeľná asymetria ústa - jeden roh bude nižší.
 • Reč - mali by ste požiadať pacienta, aby vyslovil niekoľko jednoduchých fráz - napríklad príslovie alebo príslovie. Rozprávanie bude pomalšie a nejasné.
 • Pohyb. Je potrebné požiadať pacienta, aby zdvihol ruky alebo nohy. Ak dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - jedna z končatín bude zaostávať alebo nebude počúvať majiteľa.

Pri zdanlivej jednoduchosti sú tieto testy veľmi účinné a zachránili životy a zdravie mnohých ľudí.

Liečebné metódy

V ideálnom prípade sa už prvé príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie stali zámienkou na začatie terapie, ale toto sa stáva veľmi zriedkavo. Pri prítomnosti rozmazaných mikroskopických príznakov sa liečba zriedka začne pred dňom od jej nástupu.

Hlavné lieky na liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie sú:

 • Trombolytické lieky - táto skupina liekov porazí krvné zrazeniny v srdci - rozpúšťa krvnú zrazeninu a obnovuje tok krvi v cieve (streptokináza, urokináza, altepláza a ďalšie). Účinok trombolytickej terapie sa však môže dosiahnuť len do 72 hodín od začiatku trombózy, ale pri hemoragických mŕtviciach tieto lieky zabijú pacienta. Je dôležité jasne vedieť, aký typ mŕtvice musíte bojovať.
 • Antikoagulanciá - skupina liekov zameraná na prevenciu zrážania krvi a tvorbu krvných zrazenín - heparín a jeho analógy s nízkou molekulovou hmotnosťou (fragmin, fraxiparín a iné).
 • Nespokojnosť znamená zabrániť "zrazeniu" krvných buniek: aspirín, klopidogrel, dipyridamol atď.
 • Diuretiká, zvlášť manitol - selektívne odstraňujú opuch z mozgového tkaniva, zabraňujú závažnejším komplikáciám - vkladanie napučaného mozgového tkaniva do okcipitálneho foramenu.
 • Antihypertenzívne lieky - používajú sa ako "estrenny" lieky a konštantná, špeciálne zvolená liečba v období obnovy.
 • Neuroprotektívne - široká skupina liekov a vitamínov pre údržbu mozgových buniek vo fáze zotavenia - Antioxidačné komplex, vitamíny skupiny B, horčík, nootropiká, a tak ďalej.

Druhy liekov, ich kombinácie a liečba predpisuje len lekár.

Vo fáze oživenia sú nesmierne dôležité rehabilitačné opatrenia - fyzioterapia, hydroterapia, fyzioterapia, logopédia relácií a rehabilitator, terapeutickú stravu, kúpeľnú starostlivosť. Čím trvalejší a pracovitý je pacient, tým skôr sa mu vrátia stratené mozgové funkcie a reč, sluch, zrak, svalová sila sa obnovia.

Je veľmi dôležité podstúpiť liečbu predpísanú lekárom, užívať lieky na tlak, protidoštičkové látky. Je potrebné dodržiavať diétu, vzdať sa alkoholu a fajčiť, športovať, dostať spánok a chodiť veľa.

Prognóza ochorení

Účinky mikroskopu závisia od veku pacienta, jeho počiatočného stavu, priemeru postihnutej cievy a objemu mŕtveho mozgového tkaniva, ako aj rýchlosti, s ktorou sa liečba začala, a kvality rehabilitácie.

Mikroskopie často zahŕňa úplné obnovenie zdravia a kvality života pacientov, ale výrazne zvyšuje riziko opätovného výskytu epizódy zlyhania obehu v budúcnosti. Podľa štatistík asi 60% prípadov po mikroskopickom zásahu opakuje ischemický záchvat počas jedného roka.

Preto je zárukou zdravia a kvality života - prísne opatrenia na prevenciu ochorenia, pretože každá nasledujúca epizóda prebieha ťažšie a ťažšie.

Mikroskop - príznaky a prvé príznaky, príčiny, následky, liečba a prevencia

Mikroskop je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí. Takáto vec nie je v úradnom lekárstve. Inými slovami, môže sa nazývať "prechodná porucha krvného obehu mozgu (PNMK)."

Výsledkom takzvaného mikroskopu je malé (bodové) poškodenie štruktúry mozgu. Keďže tieto poranenia sú veľmi slabé, poruchy súvisiace s mozgovou príhodou sa nezachovajú. Zistenie faktu bodového krvácania v mozgu je možné len v dôsledku post-mortem vyšetrenia.

Čo je choroba, ako sa prejavuje u dospelých, prvé príznaky a metódy liečby - neskôr v článku.

Čo je to mikroskop?

Mikroskop je nekróza mozgového tkaniva v dôsledku krvnej zrazeniny alebo ostrého zúženia (ischémie) malej cievy. Vzhľadom na poruchu zásobovania krvou sa v mozgovej tkanive objavujú bodové lézie. Pretože patologický proces zahŕňa veľmi malé oblasti štruktúry, neexistujú žiadne porušenia charakteristické pre "klasický" mŕtvicu.

Mikroskop sa nedá považovať za malú mŕtvicu. Tento koncept v medicíne je diagnóza priechodu toku cerebrálnej krvi (TIA), čo znamená, že problémy v mozgovej funkcie cievneho pôvodu, ktorá vznikla náhle a sprevádzané mozgovou alebo fokálnymi neurologickými symptómami (ako je mŕtvica), ale samy sú buď pod vplyvom liečby počas prvých 24 hodín.

Mechanizmus mikroskopu je:

 1. Existuje prudké zvýšenie tlaku v cievach jednej z oblastí mozgu, alebo sa nádoba upchala trombom.
 2. Normálny krvný obeh je narušený, bunky postihnutej oblasti začínajú pociťovať nedostatok kyslíka a živín.
 3. Takýto stav môže trvať približne šesť hodín, ak sa počas tohto obdobia obnoví krvný obeh na predchádzajúci objem a mozgové tkanivá sa tiež môžu zotaviť.
 4. Ak patologický stav trvá dlhšie, bunky umierajú, vzniká nekróza a plocha postihnutá mŕtvicou sa zväčšuje.

Hlavná zákernosť mikroútokov spočíva v vymazanom klinickom obrázku - prvé príznaky mikroúrazovej mozgovej príhody sa prejavujú neskôr a pomalšie, preto sa začiatok diagnostických a terapeutických opatrení výrazne oneskorí. A neskôr sa začína špecializovaná liečba porúch cerebrálnej cirkulácie, tým horšie sú výsledky a predpovede.

príčiny

Zoznam javov, ktoré spôsobujú výskyt mikroskopu, je skôr "štandardný", aplikovateľný na mnohé ochorenia kardiovaskulárneho systému:

 • prejedanie;
 • obezita;
 • zneužívanie alkoholu;
 • sedavá práca a stála hypodynamia;
 • častá únava, stres;
 • fajčenie;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zlá ekológia;
 • odložená chirurgia srdca (napríklad výmena chlopní);
 • nadmerne veľké množstvo živočíšnych tukov v každodennej strave;
 • konštantné chladné klimatické podmienky (vyvolávajú zvýšenie krvného tlaku);
 • náhle zmeny obvyklých klimatických a poveternostných podmienok.

Poskytnite mikroskop a niektoré choroby:

 • Nekompenzovaný diabetes mellitus (s kvapkami glukózy);
 • Ateroskleróza v štádiu progresie (znižuje priemer lumen ciev);
 • Narušenie prietoku mozgu, prechádza do srdca;
 • Poškodenie srdcových chlopní infekčnej alebo reumatickej povahy (prispieva k ich zničeniu);
 • Vrodené srdcové chyby;
 • Infarkt myokardu - príčina TIA, komplikujúca jeho diagnostiku;
 • Arteritída (zápalový proces postihujúci vnútorné steny krvných ciev);
 • trombóza;
 • Arytmie - v prípade nepravidelného srdcového tepu dochádza k mikrotrombom, blokuje mozgové cievy (arytmia znižuje tlak, zmierňuje tok mozgu);
 • Onkologické problémy;
 • Hypertenzívne ochorenia s ich jasnými príznakmi zatmenia všetky príznaky mikroútoku;
 • Apnea (zastavte dýchanie počas spánku po dobu 10 sekúnd alebo viac).

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory patria ľudia s:

 • konštantné zaťaženie nervov v povolaniach vyžadujúcich zvýšenú pozornosť;
 • aterosklerotická lézia mozgových ciev, karotických a vertebrálnych artérií;
 • ochorenie srdca, najmä sprevádzané arytmiami, chlopňovými poruchami;
 • hypertenzia a symptomatická hypertenzia;
 • diabetes;
 • autoimunitná alergická vaskulitída;
 • ťažká osteochondróza, hernia v krčnej chrbtici s kompresiou ciev;
 • klíčivý nádor, hematogénne malé metastázy;
 • poranenia hlavy postihnutých otrasom;
 • vrodenej vaskulárnej patológie.

Mikroskopické príznaky u dospelých

Hneď by bolo žiaduce poznamenať, že pri mikroskopi príznaky priamo závisia od lokalizácie zamerania a kalibru postihnutej nádoby, ktorá ju kŕmi. Jednoducho povedané, čím je nádoba menšia, tým menej príznakov choroby sú menej spoľahlivé.

Pri príprave mikro-mozgovej príhody symptómy nie sú vždy charakterizované špecifickosťou. Mnohí pacienti ich obviňujú zo zmien v atmosférickom tlaku, zmien počasia, fyzického alebo psycho-emočného stresu a chronickej únavy. Prvé príznaky mikroútoku sú:

 • závraty;
 • vzhľad "mušky" pred očami;
 • bolesť hlavy s rôznou intenzitou;
 • všeobecná slabosť a malátnosť;
 • nevoľnosť.

Medzi hlavné príznaky patrí:

 • Nepríjemnosť tváre a končatín;
 • Závraty a náhla intenzívna bolesť hlavy;
 • Ťažké zvýšenie krvného tlaku;
 • Porušenie koordinácie pohybov, problémy pri chôdzi alebo udržiavanie rovnováhy;
 • Precitlivenosť na jasné svetlo a hlasné zvuky.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky:

 • Všeobecná slabosť - pocit hlúposti, slabosti, ospalosti;
 • Možno, ale nie nevyhnutne, krátkodobá strata vedomia;
 • Krátkodobé poškodenie zraku;
 • Problémy s rečou, problémy s výslovnosťou a porozumením reči.

Mnoho znakov mikroúrazu (asymetria, zhoršenie zraku...) bude závisieť od postihnutej oblasti mozgu. Ak postihla ľavá hemisféra - príznaky sa objavujú na pravej strane tela. A naopak.

Strata pamäte je jedným z najvýraznejších príznakov mikroskopu. Umožňuje určiť závažnosť poškodenia mozgu. Ak osoba nemá úplnú ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu, obnovenie pamäti sa uskutoční v priebehu 5-6 hodín.

Ako rozpoznať prvé znaky mikroskopu v osobe?

Prvé príznaky a príznaky mikroskopu sa líšia v širokom rozmedzí, čo závisí od priemeru a umiestnenia postihnutej arteriálnej cievy, ako aj od mechanizmu vývoja poruchy (trombus, embólia, spazmus, kompresia, narušenie cerebrálnej cirkulácie).

V niektorých prípadoch človek nemusí ani predpokladať, že mal mikroskop, napríklad obyčajný závrat, bolesť hlavy, necitlivosť a brnenie v ruke na niekoľko sekúnd, rozmazané videnie, svalová slabosť môžu byť príznakmi prechodného ischemického záchvatu.

Príznaky mozgovej príhody a mikroúrazu sú dosť podobné, ale útok mikroústroja trvá od 5 minút do jedného dňa, menej zle vyjadrený.

Je dôležité vedieť, ktoré indikatívne testy je možné vykonať pred návštevou lekárov.

 • Úsmevu. Ak požiadate pacienta, aby sa usmieval, bude viditeľná asymetria ústa - jeden roh bude nižší.
 • Reč - mali by ste požiadať pacienta, aby vyslovil niekoľko jednoduchých fráz - napríklad príslovie alebo príslovie. Rozprávanie bude pomalšie a nejasné.
 • Pohyb. Je potrebné požiadať pacienta, aby zdvihol ruky alebo nohy. Ak dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - jedna z končatín bude zaostávať alebo nebude počúvať majiteľa.

Aj keď sa u pacienta zistia iba niektoré z vyššie uvedených príznakov mikroskopu, je naliehavé zavolať sanitku. Správne liečenie počas prvého dňa výrazne zvyšuje možnosť úplného zotavenia.

Prvá pomoc

Rýchle zlepšenie mikroskopu by nemalo zavádzať prítomných.

 • Pokúste sa umiestniť alebo položiť do pohodlnej polohy.
 • Zistite telefón príbuzných a zavolajte im.
 • Ak je to možné, naneste na hlavu chlad.
 • Otvorte pevný golier, kravatu, opasok, opasok.
 • V prípade zvracania otočte hlavu obete na stranu.
 • Nezabudnite zavolať sanitku.

účinky

Veľmi často po prechodných poruchách cerebrálnej cirkulácie nie sú pozorovateľné žiadne následky. Niektorí ľudia však majú nasledujúce účinky mikroúrazu:

 • poškodenie pamäte
 • znížená koncentrácia
 • roztržitosť,
 • podráždenosť,
 • stlačený stav
 • roztrhnutie alebo naopak agresivita.

diagnostika

Potom, čo ste navštívili všetky príznaky microstroke je uvedené vyššie, mali by ste ísť k lekárovi, ktorý vás poslal na prieskum, ktorý má zistiť stav srdca a ciev. Tieto štúdie by mali obsahovať:

 • Diagnostika magnetickej rezonancie,
 • Počítačová tomografia
 • Angiografia.
 • Dopplerovská sonografia.
 • Echokardiografia.
 • Elektrokardiogram (EKG).
 • Podrobný krvný obraz.

Keď sa objavia príznaky mikroúrazu, mal by sa zavolať lekár. Je potrebné mať na pamäti, že tieto príznaky môžu naznačovať veľký ohniskový úder alebo infarkt myokardu. Hlavná liečba bude zameraná na základnú chorobu. Niekedy sa vyžaduje úplné vyšetrenie (najmä u mladých ľudí), aby sa zistilo presne to, čo spôsobilo krátkodobé obehové ochorenia mozgu.

Liečba a zotavenie

Po príchode do nemocnice lekár predpíše rad laboratórnych a röntgenových vyšetrení na potvrdenie predbežnej diagnózy. Zvyčajne sa na vyšetrení magnetickou rezonanciou deteguje mikroskop, kde sú zreteľne viditeľné tmavé oblasti poškodeného mozgového tkaniva.

lieky

Ďalší liečebný režim:

 • činidlá na zlepšenie krvnej mikrocirkulácie a metabolických procesov v cievach (angioprotektory): Nimopidín, Tanakan, Bilobil;
 • vazodilatačné liečivá: Instenon, nikotinát Xanthynol, pentoxifylín;
 • lieky na zlepšenie metabolizmu: Mexicor, Actovegin;
 • prostriedky na zníženie schopnosti červených krviniek tvoriť krvné zrazeniny v krvných cievach (protidoštičkové látky): tiklopidín, aspirín, dipyridamol;
 • lieky na zlepšenie mozgovej aktivity (nootropické): cinnarizín, vinpocetín, cerebrolyzín, piracetam.
 • Vitamínové pomôcky (quadvit, decamevit, corvitol) posilňujú imunitný systém tela a prispievajú k zlepšeniu mozgu. Tieto lieky by sa mali užívať pravidelne 1 t. 2 až 3 krát denne po jedle po dobu 1 mesiaca, potom musíte urobiť krátku prestávku na 1 - 2 týždne a potom pokračovať v užívaní.

Je potrebné liečiť mikroskop iba pod dohľadom lekára. Liečba doma je poskytnúť prvú pomoc pred príchodom špecialistov. Pacient by mal byť položený, mierne zdvihnúť hlavu, aby ho upokojil, pretože panika len zhoršuje priebeh útoku, aby zabezpečila prístup kyslíka.

Rehabilitácia po mikroskopii

Obnova pacienta po mikroúboji je najlepšie urobiť doma. Rehabilitačný komplexný program, ktorý sa netýka drog, pozostáva z:

 • odstrániť stresové situácie;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • diétna terapia, korekcia výživy, boj proti obezite;
 • bylinný liek;
 • fyzikálna terapia a masáže, pravidelné cvičenie;
 • fyzioterapeutické procedúry, liečba vodou a teplom, klimatoterapia;
 • iné netradičné metódy liečby a rehabilitácie (akupunktúra, jóga, hirudoterapia atď.).

Po mikro-mozgovej príhode sa pacientom prísne zakazuje konzumovať slané, mastné, korenené jedlá, ktoré len zhoršujú všeobecný priebeh ochorenia. Výživa pacientov by mala byť vysokokalorická, obsahujúca veľké množstvo vitamínov (draslíka a horčíka), ktoré sú potrebné na normalizáciu kardiovaskulárneho systému.

Projekcie na obnovu po mikroskopii závisia od jej príčin:

 • Ak je na povrchu (nadváha, stres), odstránenie provokatérov bude najlepšou prevenciou relapsov a komplikácií;
 • Ak bola príčinou špecifická choroba, pre jej liečbu sa vyvíja schéma.

prevencia

Metódy prevencie mikroskopu v akomkoľvek veku zahŕňajú:

 1. Kontrola krvného tlaku je najdôležitejšou z mnohých preventívnych opatrení. Hlavnou príčinou mikroskopu je vysoký krvný tlak alebo ostrý skok;
 2. Odmietanie zlých návykov pomáha výrazne znížiť riziko ochorenia;
 3. Správna výživa, ktorá neprispieva k obezite, je tiež zahrnutá do počtu preventívnych opatrení;
 4. Konštantné mierne cvičenie pomôže nielen robiť telo silné a vhodné, ale aj udržať zdravie mozgových ciev;
 5. Znižovanie stresových faktorov a zdravého spánku je ďalším kľúčom k úspechu v prevencii mikroútokov.

Mikroskop je veľmi nebezpečná choroba, ktorá narušuje výkon mozgu a spôsobuje nepríjemné a životne ťažké príznaky. Je potrebné, aby ste liečené ochorenie okamžite ošetrili, aby ste neodhalili vaše telo rôznym komplikáciám.

Ako zistiť mikroskopiu u žien - prvé príznaky, symptómy a liečba

Mikroskop je choroba, ktorá je mladšia každý rok. Je to čoraz bežnejšie u ľudí, ktorí ešte nedovŕšili 30 rokov. Najviac ich nosia na nohách, nevenujú pozornosť charakteristickým znakom a znakom.

To oslabuje telo a zvyšuje riziko opakovania v budúcnosti. Pozrime sa, aký je mikroskop, ako sa prejavuje u žien (mladých i starších), aké sú príznaky a prvé príznaky choroby a aké sú liečenie a prvá pomoc v tejto situácii.

Rozdiel od zdvihu

Keď nastane mŕtvica, poškodia cievy mozgu, čo môže spôsobiť:

Jedna tretina ľudí smrteľne skončí život po utrpení mozgovej príhody. Po tejto chorobe nie je možné úplne obnoviť mozog.

S mikroskopom je ovplyvnená len časť malých plavidiel. Charakteristickou črtou je krátke trvanie.

Trvá niekoľko minút až dní, po ktorých mozog obnoví svoje funkcie celkom alebo čiastočne. Mnoho ľudí ani nevie, že prežili mikroskop.

Hlavnou príčinou choroby sú kŕče mozgových ciev. V dôsledku toho niektoré nádoby prestávajú normálne fungovať.

Úľava by však mala byť poskytnutá najneskôr 3-6 hodín po objavení prvých symptómov.

Vyvolanie útoku môže:

 • obezita;
 • jesť pikantné a tučné jedlá;
 • alkohol a fajčenie;
 • ťažká fyzická aktivita;
 • srdcová chirurgia;
 • prudká zmena klimatických podmienok;
 • ateroskleróza.

Ľudia trpiaci cukrovkou, apnoe a malígnymi novotvarmi sú najviac náchylní na mikroskopické úkazy. Okrem toho častou príčinou choroby je neustále zvyšovanie krvného tlaku.

Naučíte sa rozlíšiť mikroúraz od tahu z tohto videa:

Výrazné znaky žien a mužov

Mikroprítok môže nastať rovnako u mužov a žien. Škodlivé návyky, stresové situácie a nesprávny životný štýl sú hlavnými dôvodmi, hoci dedičný faktor zohráva dôležitú úlohu. U žien vo veku 18 až 40 rokov sa ochorenie vyskytuje menej často ako u mužov rovnakého veku. Po 60 rokoch - ženy sú najviac náchylné na neho.

V mladom veku sa príznaky čiastočne objavujú, čo sťažuje diagnostiku. Muži, ktorí mali malú mozgovú príhodu v mladom veku, najčastejšie obviňovali z celkovej nevoľnosti a únavy.

Skoré nenápadné indikátory

Spočiatku mikroskop je príčinou silnej bolesti hlavy, ktorú analgetiká nemôžu uvoľniť. To sa vyslovuje a môže sa vyskytnúť niekoľkokrát denne. Žena cíti závraty a môže sa cítiť nevoľne. Osoba je vo vyčerpanom stave, ktorý je charakterizovaný:

Veľmi často sa zvyšuje krvný tlak. Súčasne dochádza k bolesti v hlave.

Môže spôsobiť bolesť srdca. Rýchle dýchanie.

Pozoruhodné príznaky choroby

V budúcnosti je stav ženy výrazne horší. Aké symptómy u žien s mikroskopom by mali najprv venovať pozornosť?

Prvým je porucha pohybu. V dôsledku porážky dokonca aj malých ciev je zhoršená funkcia vestibulárneho aparátu, čo vedie k roztrhnutiu chôdze alebo častému pádu.

Tento príznak nemožno v žiadnom prípade ignorovať, pretože naznačuje zrejmé problémy s mozgovými cievami.

Existuje mierna slabosť v ramenách a nohách. Telo sa stáva "ťažkým" a je ťažké, aby osoba vykonala akékoľvek kroky. To môže byť sprevádzané zvýšeným potentiálom alebo zimnicou.

Alarmy, ktoré treba odoslať lekárovi

V dôsledku progresie ochorenia sú pozorované nasledujúce príznaky, ktoré v žiadnom prípade nemožno ignorovať:

 • necitlivosť končatín;
 • strata vedomia;
 • problémy s rečou;
 • neschopnosť kontrolovať výrazy tváre;
 • strata pamäti;
 • nesprávne vnímanie sveta;
 • ťažkosti pri posudzovaní predmetu;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Príznaky sa objavujú naraz a najčastejšie sa vyskytujú v čase najväčšieho nárastu krvného tlaku.

Čo sa stane, ak ignorujete

Výsledok závisí od stupňa vaskulárneho poškodenia, súbežných ochorení a veku osoby. Pri malom poškodení krvných ciev sa obnovenie funkcií mozgu vyskytuje relatívne rýchlo. To vysvetľuje, prečo väčšina mladých ľudí trpí mikro-mŕtvicou na nohách a nepožaduje lekársku pomoc.

Vo vyspelom veku av prítomnosti iných ochorení srdca a krvných ciev sú možné komplikácie:

 • problémy s pamäťou a pozornosťou;
 • agresivita a podráždenosť;
 • dlhotrvajúca depresia;
 • rozmazané videnie;
 • časté bolesti hlavy.

Prvá pomoc

V žiadnom prípade nemôžete samoliečiť a musíte zavolať sanitku. Pred príchodom lekárov musíte ležať na rovnom povrchu a položiť hlavu na jeho stranu. V miestnosti je žiaduce otvoriť okná na zabezpečenie normálneho toku kyslíka.

Oblečenie sa musí rozbaliť. Na hlavu pacienta môžete umiestniť mokrý uterák. Človek musí byť v kľude a nemali by ste to pohybovať sami. V tejto situácii nie je možné podľahnúť paniky - to bude mať negatívny vplyv na stav pacienta.

K tomu musíte vždy mať k dispozícii monitor krvného tlaku. Ako si vybrať zariadenie na meranie krvného tlaku, povedzme tu.

A aký karpálny tonometer je lepší, dozviete sa oddelene.

terapia

Taktika liečby a terapie proti mŕtvici závisí od stupňa vaskulárnej lézie a od individuálnych charakteristík ľudského tela. Liečba bude zameraná na obnovenie krvného obehu krvných ciev a zabránenie vzniku krvných zrazenín. Na posúdenie miery vaskulárnych lézií sa vykoná vyšetrenie MRI, čo umožňuje detegovať aj tie najmenšie zmeny. Liečebný režim zahŕňa:

 • lieky;
 • odstránenie príčiny choroby;
 • masáže;
 • Cvičebná terapia;
 • správny životný štýl.

V prvých hodinách po mikro-mozgovej príhode lekár predpíše pacientovi vasodilatátory a angioprotektory, ktoré zlepšujú metabolické procesy v cievach.

účinky

Časom poskytnutá lekárska starostlivosť umožňuje vyhnúť sa negatívnym účinkom mikroskopu. Ak osoba nepožiada o pomoc, bude mať zvýšené riziko opakovaného výskytu záchvatov.

Môže sa vyvinúť ischemický záchvat mozgu alebo mŕtvica a tieto patológie môžu byť smrteľné. V niektorých prípadoch sú dôsledky duševné problémy, poruchy reči a pamäte.

Je veľmi dôležité rozpoznať prvé príznaky mikroskopu a zavolať brigádu pre ambulancie. Samovybavenie a užívanie liekov doma bez predchádzajúceho vyšetrenia môže mať nepriaznivý vplyv na celkové zdravie človeka.

Informácie o tom, čo robiť po mikroskopickom uchu, sa naučíte sledovaním tohto videa:

Čo je to mikroskop u žien a mužov?

Diagnóza mikroskopu nie je dôvodom na dýchanie s reliéfom, ako keby problém nevyvolal následky. Takže telo varuje pred vážnymi problémami s prívodom krvi do mozgu. Nasledujúca rana je možná kedykoľvek a bude nebezpečnejšia. Často opakované útoky vedú k zníženiu duševnej aktivity, problémom s koordináciou, exacerbáciou chronických ochorení. V 30% prípadov dôjde k ischemickej mŕtvici počas piatich rokov, čo môže byť smrteľné bez včasnej pomoci.

Mikroskop a jeho rozdiely od mŕtvice

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - tak v lekárskom jazyku znie choroba známa ako mikroskop. Ďalším názvom patológie je akútne prechodné porušenie cerebrálneho krvného obehu v ischemickom type. Toto je názov pre stav, pri ktorom sa v určitej časti mozgu zníži prívod krvi v dôsledku zúženia alebo náhleho upchatia tepny, čo vedie k poškodeniu mozgových buniek. Dôvodom je, že postihnuté tkanivá začínajú chýbať kyslík, živiny, predovšetkým glukóza, jediný zdroj energie pre mozog.

Rozdiel medzi TIA a mŕtvica je, že malé plavidlá sú poškodené, čo spôsobuje menšie oblasti, ktoré majú byť ovplyvnené. Z tohto dôvodu útok nespôsobuje infarkt mozgu, pri ktorom sa pozoruje ireverzibilné poškodenie tkaniva. Ak k tomu dôjde, zdvih je kvalifikovaný ako mŕtvica, ktorá spôsobuje opuch mozgového tkaniva. Výsledkom je zvýšenie objemu mozgu, posun vzájomných štruktúr, zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Mŕtvica poškodzuje hematoencefalickú bariéru, ktorá oddeľuje obehové a centrálne nervové systémy, ktoré spôsobujú, že leukocyty vstupujú do mozgového tkaniva a zničia zdravé bunky. V dôsledku toho je možné:

 • bolesti hlavy;
 • rozmazané videnie, reč, sluch;
 • nedostatok koordinácie;
 • parézu alebo paralýzu;
 • smrťou.

Vo väčšine prípadov trvá TIA dlhšie ako hodinu, malé poškodenie mozgu spôsobené útokom zmizne do 24 hodín. Ak je časový úsek oneskorený až dva dni - ide o malú mŕtvicu. V minulosti sa mikro-mŕtvica nazývala prípady, v ktorých sa pozorovali rýchlo sa rozvíjajúce príznaky poškodenia mozgu bez zjavných dôvodov, ktoré trvali menej ako jeden deň. Potom bola definícia zmenená po vyšetrení mozgu MRI po záchvatoch trvajúcich menej ako jeden deň, ukázali prítomnosť infarktu.

Je ťažké posúdiť prevalenciu TIA, pretože príznaky mikroúrazu u žien a mužov prechádzajú rýchlo, sú rozmazané, a preto obete im nedávajú správny význam a nechodia k lekárovi. Zástupcovia spravodlivej polovice trpia tvrdšími TIA. Okrem toho u žien vo veku 18 až 40 rokov je mikroúraz viac bežný ako u mužov, ale po šesťdesiatke je situácia vyvážená.

príčiny

TIA nie je len v starobe, ale aj v mladom veku. Patológia môže spôsobiť nasledujúce ochorenia:

 • Trombóza. Krvné zrazeniny blokujú lúmen krvných ciev, čo vedie k pomalej mozgovej cirkulácii a pri úplnom zablokovaní zastavuje krvný tok, mŕtvica a smrť.
 • Nekompenzovaný diabetes, pri ktorom je ťažké stabilizovať glukózu na správnej úrovni.
 • Ateroskleróza karotických a vertebrálnych artérií. V tomto stave sú cholesterolové plaky uložené na stenách ciev, čo spôsobuje zúžené dutiny tepien.
 • Porušenie mozgovej cirkulácie - vysoký alebo nízky krvný tlak.
 • Ochorenia srdca, vrátane vrodené malformácie, poškodenie ventilov, infarkt myokardu, arytmia.
 • Arteritida - zápal tepien.
 • Onkológie.
 • Apnoe - zastavte dýchanie vo sne.
 • Alergická vaskulitída autoimunitného pôvodu.
 • Hernia alebo osteochondróza krčnej chrbtice, v ktorej došlo k stlačeniu ciev, ktoré krmiva mozog.
 • Traumatické poranenie mozgu, otras mozgu.
 • Vrodené cievne ochorenie.

Nielen choroby môžu vyvolať útok. Nasledujúce faktory môžu vyvolať dlhotrvajúci kŕč mozgových ciev a následný vývoj mikroskopu:

 • vek;
 • obezita;
 • nezdravá strava;
 • zlé návyky - alkoholizmus, fajčenie, drogy;
 • práce súvisiace so zvýšenou pozornosťou a koncentráciou;
 • stres;
 • trvalé zaťaženie nervu;
 • únava;
 • kolísanie atmosférického tlaku;
 • sedavý životný štýl (hypodynamia).

Príznaky mikroskopu

Manifestácia TIA závisí od oblasti postihnutej patologickými procesmi a stupňom poškodenia. Mierny útok trvá až 10 minút a často sa prejaví bez povšimnutia. Mierna rana môže trvať niekoľko hodín, ale nie viac ako jeden deň. Po útoku sa obnoví prietok krvi, funkcia mozgu sa normalizuje, neurologické príznaky úplne zmiznú. Závažná mikroúraz trvá niekoľko hodín, po útoku sú mierne príznaky.

V 70% prípadov sa pozoruje mikroskop v bazéne vertebro-basilar. Toto je názov zadných oblastí mozgu, ktoré sú dodávané krvou do vertebrálnych artérií (tvoria základnú tepnu po zlúčení). Zranenie zóny vertebro-basilar sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • závraty spojené s bolesťou v zadnej časti hlavy, nauzea, vracanie, nystagmus (nedobrovoľné časté pohyby očných bulvíc), diplopia (rozdelenie predmetov);
 • hemianopsia - čiastočná slepota, v ktorej každé oko vidí iba pravú alebo ľavú stranu obrazu;
 • fotopsie - muchy, blesk pred očami, biele plátno, záblesky, iskry atď.;
 • symptómy Wallenbergovho-Zakharčenkovho syndrómu - paralýza hltana, mäkké podnebie, hlasivky, nystagmus, strata pocitu tváre, zhoršená koordinácia svalov počas pohybu (10% prípadov);
 • drop útok - náhle pád bez straty vedomia;
 • neočakávaná strata vedomia po prudkom otočení hlavy;
 • stratu schopnosti navigovať v prostredí;
 • dočasná strata pamäte.

Útok môže ovplyvniť karotidový bazén - oblasť krvného zásobovania, na ktorú sa nachádzajú karotické tepny (poskytujú 80% prietoku krvi do mozgu). V tomto prípade sú príznaky mikroskopu trochu odlišné a vyznačujú sa týmito vlastnosťami:

 • prechodná hemiparéza - oslabenie svalov jednej poloviny tela, zatiaľ čo na opačnej strane zostávajú normálne;
 • prechodné monoparézy - porušenie motorických schopností jednej končatiny (nohy alebo ramená);
 • necitlivosť (hypestézia) prstov jednej z končatín;
 • krutý úsmev - osoba sa usmeje iba na pravej alebo ľavej strane, zatiaľ čo opačná strana zostáva nehybná;
 • poškodenie reči;
 • optický pyramídový syndróm - kombinácia zníženého videnia a sluchu z postihnutého mozgu s hemiparézou z opačnej strany.

Čím je poškodená nádoba menšia, tým menšia je oblasť lézie a silu symptómov. Z tohto dôvodu mnohí pacienti nevenujú pozornosť na pocit choroby, odoberanie tlakových kvapiek, zmeny počasia, únava, stres. Hoci symptómy mikroútoku u muža a ženy sú rýchlo odstránené, je nebezpečné ich ignorovať. Útoky sa môžu opakovať, čo povedie k celkovému zhoršeniu, mentálnej degradácii, ischemickej mozgovej príhode.

účinky

Mierna ischemická menšia mŕtvica prechádza bez povšimnutia a vo väčšine prípadov nespôsobuje komplikácie. Najnebezpečnejším je TIA ťažké. V tomto prípade zmiznú hlavné symptómy, ale zostávajú mierne znaky preneseného mikroskopu. Medzi ne patria:

 • porucha pamäti;
 • roztržitosť;
 • zníženie koncentrácie;
 • podráždenosť;
 • slzosť alebo agresivita;
 • depresie;
 • zhoršenie charakteru.

Podľa štatistík sa ischemická mozgová príhoda vyskytuje v 30% prípadov po dobu piatich rokov po TIA. Môže to byť:

 • Malý zdvih. Na obnovenie funkcie mozgu trvá od 2 do 21 dní, symptómy úplne zmiznú.
 • Progresívna mŕtvica - sa rozvíja postupne, od niekoľkých hodín až po dva až tri dni. Po útoku dochádza k neúplnej obnove mozgovej funkcie.
 • Dokončená mŕtvica. Mozkový infarkt, ktorý môže byť smrteľný.

Ischemická mozgová príhoda nie je vždy vyvíjaná. Vyvolávacie faktory jeho vzhľadu po TIA sú:

 • vek od 60 rokov;
 • niekoľko mikroskopov v priebehu mesiaca pred hlavným mozgom;
 • diabetes mellitus;
 • zvýšený tlak;
 • pretrvávajúce príznaky TIA, medzi ktoré patrí jednostranná slabosť končatín, čiastočné poškodenie reči;
 • výrazná ateroskleróza veľkých artérií.

diagnostika

Pri hľadaní prvých príznakov mikroskopu musíte vyhľadať lekársku pomoc. Neurológ posudzuje stav svalov, žiakov, reflexov pacienta, koordinuje pohyby, meria tlak. Musí to urobiť:

 • kompletný krvný obraz - na posúdenie stavu krvných doštičiek, leukocytov, erytrocytov;
 • krvný test hladín cholesterolu - čím vyššie sú čísla, tým väčšie je riziko mŕtvice;
 • test na koaguláciu - čím je krvná zrazenina vyššia, tým väčšie je riziko vzniku krvných zrazenín v cievach mozgu;
 • CT a MR vyšetrenie - snímka urobená počítačom alebo zobrazením magnetickou rezonanciou ukazuje všetky lézie, pomáha odhadnúť dynamiku "resorpcie" patologických oblastí;
 • Angiografia - štúdium stavu ciev zavádzaním kontrastnej látky do žily, s pomocou ktorej môžete vidieť na obrázku, či sú tepny blokované (používané na RTG CT, MRI);
 • Dopplerovská sonografia je druh ultrazvukového vyšetrenia, ktorý sa používa na odhad rýchlosti prietoku krvi cez cievy mozgu;
 • echokardiogram - ultrazvuk, ktorý určuje stav srdcového svalu;
 • elektrokardiogram (EKG) - test na posúdenie fungovania srdca a diagnostiku patológií.

Úprava mikroskopmi

Liečba v mikroúrovni je zameraná na obnovenie normálneho prietoku krvi, liečbu príčiny prívodu krvi do mozgu a prevenciu relapsu. Okrem liekov pomáhajú tieto postupy v procese obnovy:

 • Fyzioterapeutické postupy (elektroforéza, Darsonval, elektromyostimulácia, magnetická terapia). Tieto metódy môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať činnosť nervového systému.
 • Masáž rúk alebo celého tela - na zlepšenie prietoku krvi, spazmy končatín a stav svalov (zvlášť dôležité pre ťažkú ​​mikro-mozgovú príhodu, keď sa zachovávajú príznaky patologických mozgových lézií).
 • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Sú umiestnené na špecifickej ploche kože, ktorú červeň kousne a začne sa kŕmiť. Počas kŕmenia pijavice vylučujú látky, ktoré prenikajú priamo do krvi. Tieto prvky prispievajú k rozpusteniu fibrínu, vďaka čomu sa často vytvárajú krvné zrazeniny. Vylučovanie pijavice spôsobuje, že krv je tenšia, čo vedie k poklesu krvného tlaku.
 • Terapeutická gymnastika. Pomáha eliminovať zvyškové známky mikroskopu. Zlepšuje kardiovaskulárny systém, posilňuje svaly.
 • Dýchacie cvičenia. Normalizuje dýchanie.

Prvá pomoc

S príznakmi mikroskopu je naliehavá potreba zavolať lekára a poskytnúť pacientovi prvú pomoc. Musíme konať takto:

 • Položte pacienta. Ak je útok na ulici, aspoň - na rastliny.
 • Zabezpečte maximálny odpočinok v miestnosti, kde je obeť.
 • Na uľahčenie dýchania - odblokujte golier, uvoľnite pás, ak sa útok stane doma - zbavte sa pevného oblečenia.
 • Položte si pod hlavičkou vankúš (rozkročenú deku, oblečenie). Je to potrebné, aby sa ramená zdvihli a krvný tok sa nezhoršil.
 • Pri zvracaní otočte hlavu pacienta v posteli tak, aby sa zvracanie nezabudlo.
 • Zmerajte tlak. Ak čísla prekročia 140 x 90, môžete podať liek, ktorý znižuje krvný tlak.

Prvá pomoc by mala byť obmedzená na pilulky na hypertenziu. Diagnóza mikroskopu je zložitá, takže pri nesprávnej liečbe môže dôjsť k zhoršeniu stavu pacienta. Je potrebné počkať na vyšetrenie, potom postupujte podľa liečebného režimu predpísaného lekárom.

Liečba

Liečba mikroskopu zahŕňa povinný príjem liekov. Môžu to byť lieky nasledujúcich skupín:

 • Trombolytikum (urokináza, streptokináza, alterpáza). Rozpusťte krvné zrazeniny, ktoré prispievajú k obnoveniu prietoku krvi v cieve.
 • Antikoagulanciá (Fraxiparin, Fragmin, Heparin). Lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a krvným zrazeninám.
 • Nespokojnosť (aspirín, dipiridamol, klopidogrel). Inhibujte adhéziu krvných doštičiek.
 • Vasoaktívne lieky. Používa sa na rozšírenie krvných ciev na zlepšenie krvného obehu. Pentoxifylín, Instenon, Xanthynol nikotinát je predpísaný.
 • Diuretiká (manitol). Pomáha zbaviť sa nadbytočnej tekutiny v tele, vrátane odstránenia opuchov mozgového tkaniva, čo zabraňuje nežiaducim účinkom.
 • Antihypertenzíva (enalapril, nifedipín, atenolol).
 • Lieky na zníženie krvného tlaku.
 • Nootropika (Piracetam, Cerebrolysin, Cinnarizin). Chráňte mozgové bunky a prispievajte k ich zotaveniu.
 • Prostriedky na obnovenie mikrocirkulácie krvi a metabolických procesov v cievach (Tanakan, Nimopidin, Bilobil).

Neuroprotektory sa používajú pri liečbe mikroúrazov. Skupina zahŕňa lieky, ktoré chránia mozgové bunky a prispievajú k ich zotaveniu. Ide o antioxidanty, vitamíny B, horčíkové prípravky a nootropiká (Piracetam, Cerebrolysin, Cinnarizin). Prijatie vitamín-minerálnych komplexov (Kvadevit, Dekamevit, Korvitol), ktoré posilňujú imunitný systém, zlepšujú funkciu mozgu, je povinné.

prevencia

Pomocou preventívnych opatrení môžete znížiť riziko mikroskopu na minimum, aby ste predišli jeho opakovaniu. Prevencia zahŕňa:

 • Monitorovanie krvného tlaku. Pri hypertenzii, aby včasné prostriedky na jeho zníženie: hlavnou príčinou TIA je hypertenzia alebo jeho nárast.
 • Ukončenie fajčenia, alkoholu a iných zlých návykov.
 • Správna výživa.
 • Aktívny pohyb, mierne cvičenie.
 • Dobrý spánok
 • Znižovanie alebo eliminovanie situácií, ktoré spôsobujú stres, depresiu.

Mikroskop: "mladší" brat mŕtvice s nebezpečnými následkami

Napriek strašidelnej predponu "micro", choroba ako mikroskop stále zostáva dôvodom dostatočného dôvodu na prehodnotenie vášho životného štýlu a zvládnutie vlastného zdravia. Mnohí sa domnievajú, že choroba je predovšetkým náchylná na starších ľudí, ktorých nádoby sú už opotrebované, ale ako hovoria lekári, mikroskop sa rýchlo stáva mladším a v modernom svete je často nevedomý aj tých, ktorí ešte nie sú tridsať rokov. Nie všetci dokážu rozpoznať hlavné príznaky mikroútoku - bolesti hlavy, biele škvrny blikajúce pred očami, nevoľnosť, pretože sú charakteristické nielen pre túto chorobu. A mnohí ľudia im jednoducho nedávajú dôležitosť a prenášajú chorobu na nohy, čo je vo všeobecnosti veľmi, veľmi zlé, pretože takéto správanie vytvára v budúcnosti veľkú pravdepodobnosť recidívy mikroúrazov.

Čo je to mikroskop, ako sa prejavuje a aké dôsledky má pre pacientov? Toto všetko by malo byť podrobnejšie opísané, pretože choroba je dosť vážna a predstavuje významnú hrozbu pre ľudský život.

Mikroskop a jeho rozdiel od mŕtvice

Takáto choroba kardiovaskulárneho systému, ako mŕtvica, je známa všetkým. Toto poškodenie mozgových ciev nesie so sebou extrémne deštruktívne dôsledky pre ľudské telo, vrátane ochrnutia tela, strata rečových funkcií, videnie a nástup smrti.

Fakt: Každoročne sa v Rusku diagnostikuje viac ako 400 000 prípadov mŕtvice. Z nich je 35% smrteľných.

Mikroskop je zvláštnym prípadom prejavov lézií mozgových ciev. Predpona "micro" v tomto prípade znamená, že malé nádoby boli zničené, alebo časti ich zhlukov malých rozmerov. Hlavným rozdielom medzi mikroskopom a úderom je to, že trvá pomerne krátky čas - od niekoľkých minút až po dni. Potom sa uskutoční úplné alebo čiastočné obnovenie všetkých funkcií mozgu. Nie je nezvyčajné, aby osoba mala mikroúraz, ale prešla bez povšimnutia a nediagnostikovaná v čase. Ale zároveň, pretože škody počas mikroskopu nie sú také rozsiahle, šance na úplné zotavenie a zotavenie s včasnou liečbou sú veľmi vysoké.

Hlavné príznaky mikroskopu

Ako sa hovorí, musíte poznať nepriateľa pohľadom. Preto nie je na mieste si pamätať na seba hlavné príznaky mikro-mŕtvice, pretože táto choroba nie je nezvyčajná u obyvateľov veľkých miest.

 1. Nepríjemnosť končatín a svalov tváre až do náhlej úplnej straty citlivosti, neschopnosť kontrolovať výrazy tváre.
 2. Slabosť končatín, najmä ak je výraznejšia na jednej strane tela.
 3. Strata koordinácie, ťažkosti s chôdzou alebo pohybom končatín.
 4. Neschopnosť zobraziť objekt oboma očami naraz. Rozostrený pohľad.
 5. Prudko vyvinutá bolesť hlavy bez zjavného dôvodu.
 6. Problémy s rečou, strata schopnosti hovoriť artikulárne, stavať komplexné frázy.
 7. Podráždenie z jasného svetla, silné zvuky.
 8. Možné gagging.
 9. Pocit "husacích hrbolov" bez horúčky alebo mrazu.

Symptómy mikroskopu sa objavujú naraz, najčastejšie na pozadí vysoko skočeného krvného tlaku. Môžu sa prejaviť naraz, alebo len niektoré z nich, ale ak sa vyskytne kombinácia najmenej 2-3 z týchto príznakov, to už slúži ako príležitosť nielen na konzultáciu s lekárom, ale na okamžitú výzvu na pohotovosť.

Schopnosť určiť mikroskop v osobe v čase zvyšuje šance na jeho úplné zotavenie. Preto je potrebné, aby medzi časom, keď boli zaznamenané prvé príznaky ochorenia a začiatkom terapeutických opatrení neprešlo viac ako 3-6 hodín - počas tejto doby narušenie krvného obehu v mozgu nepovedie k smrteľným následkom a je možné obnoviť všetky telesné funkcie. plná.

Kto podlieha mikroskopu: riziková skupina

Vek nie je vôbec indikátorom príslušnosti k rizikovej skupine, pretože v modernej spoločnosti sa táto choroba rýchlo stáva "mladšou". Dnes nie je nezvyčajné pre takúto chorobu ani medzi študentmi, najmä počas príprav na zasadnutia, keď telo zažíva zvýšený stres na mozgu.

Kto je ohrozený:

 • Najskôr ide o ľudí, ktorí trpia hypertenziou a angínou pektoris. Vysoký krvný tlak je vo všeobecnosti hlavným provokatérom mikroskopu;
 • Mikroskop je dedičnou chorobou, a preto existuje vysoké riziko utrpenia, u osoby, ktorej príbuzní už majú v minulosti mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu;
 • Ľudia trpiaci vaskulárnymi ochoreniami a náchylní k zvýšenému zrážaniu krvi, trombóze a trombóze;
 • Ostré kolísanie hladín glukózy v krvi môže spôsobiť mikroskop mozgu, a preto by mali byť ľudia s diabetom obzvlášť opatrní;
 • Ľudia s nadváhou sú náchylní k tejto chorobe vzhľadom na skutočnosť, že obezita je často sprevádzaná hypertenziou;
 • Ak pacientova anamnéza cirkulácie mozgu, hypertenznej krízy alebo ischemických záchvatov bola v pacientovej histórii, taktiež spadá do oblasti rizika, že bude mať mikroskop;
 • Zlé návyky, ako napríklad používanie alkoholu, drog a fajčenie tabaku, sú provokátormi tejto choroby už v ranom veku.

Fakt: U žien vo veku od 18 do 40 rokov sa častejšie vyskytuje mikroútrak ako u mužov. Ale po 60 rokoch sa šance na utrpenie tejto choroby stávajú rovnakými. Okrem toho ženy trpia mŕtvicou a mikroúderom tvrdšie ako silnejší sex. Perorálne kontraceptíva, patológie tehotenstva a migrény môžu tiež spôsobiť mikroúraz u žien.

Dôsledky poškodenia mozgu

Mikroskop sa človeku často neobjaví. Jeho symptómy sú často obviňované z únavy, nadmernej práce a depresie. Bohužiaľ, dôsledky mikroskopu nie sú vždy tak neškodné. Niektorí ľudia môžu mať problémy s pamäťou, problémy s koncentráciou, zmätenosť po utrpení choroby. Mikroskop môže tiež spôsobiť zvýšenie úrovne agresivity alebo naopak, môže spôsobiť depresiu, zvýšenú slzavosť a podráždenosť u pacienta.

Stáva sa tiež, že do troch dní po mikroskopu môže mať osoba mŕtvicu. Aj v 60% prípadov po mikroskopii majú pacienti ischemický záchvat mozgu. Účinky týchto ochorení sú oveľa horšie ako účinky mikroskopu.

Hlavné metódy liečby

Aby sa plne obnovila funkcia mozgu, liečba mikroskopu musí začať najneskôr 3 hodiny po záchvate. Už o 6 hodín neskôr sa akákoľvek terapia bude, žiaľ, neúčinná.

Hlavné metódy liečby mikroskopu sú zamerané na obnovenie prietoku krvi v postihnutej oblasti mozgu. Za týmto účelom je pacientovi predpísané:

 1. Vazodilatačné lieky na zlepšenie prietoku krvi (bez lekárskeho predpisu, nemali by sa užívať!);
 2. Lieky na zlepšenie metabolizmu a mikrocirkulácie v cievach;
 3. Lieky, ktoré zabraňujú agregácii trombocytov a ich priľnutiu k stenám krvných ciev;
 4. Metabolické liečivá, ktoré podporujú lepšie nasýtenie krvi kyslíkom;
 5. Nootropika, teda lieky zamerané na zlepšenie aktivity mozgu.

Je potrebné liečiť mikroskop iba pod dohľadom lekára. Liečba doma je poskytnúť prvú pomoc pred príchodom špecialistov. Pacient by mal byť položený, mierne zdvihnúť hlavu, aby ho upokojil, pretože panika len zhoršuje priebeh útoku, aby zabezpečila prístup kyslíka.

Video: prvá pomoc

Počas obdobia zotavenia sa pacientovi odporúča fyzioterapia, fyzioterapia, masáž. Je tiež potrebné dodržiavať zdravý životný štýl a vytvoriť správnu výživu po mikro-mŕtvici. Je užitočné, aby ste pod lekárskym dohľadom znížili riziko recidívy choroby.

Fakt: Vedci zo Spojených štátov uskutočnili výskum, v ktorom dokázali, že borovicové kužele sú účinným spôsobom, ako obnoviť funkciu mozgu.

Prevencia mikroskopu

Najlepšia obrana je útok. Aby sa znížilo riziko tejto hroznej choroby, je potrebné včas vykonať niekoľko preventívnych opatrení:

 • Kontrola krvného tlaku je najdôležitejšou z mnohých preventívnych opatrení. Hlavnou príčinou mikroskopu je vysoký krvný tlak alebo ostrý skok. Preto je potrebné monitorovať úroveň tlaku tak, aby nevyvolávala negatívne dôsledky;
 • Odmietanie zlých návykov pomáha výrazne znížiť riziko ochorenia;
 • Správna výživa, ktorá neprispieva k obezite, je tiež zahrnutá do počtu preventívnych opatrení;
 • Konštantné mierne cvičenie pomôže nielen robiť telo silné a vhodné, ale aj udržať zdravie mozgových ciev;
 • Znižovanie stresových faktorov a zdravého spánku je ďalším kľúčom k úspechu v prevencii mikroútokov.

Mikroskop - moderné ochorenie. Táto bodová lézia mozgových ciev dnes nemá jasnú vekovú hranicu. Rovnako sa môže vyskytnúť u mladých ľudí, ktorí sú náchylní na zlé návyky, u diabetikov, u ľudí s obezitou a práve u ľudí, ktorí majú takú diagnózu ako hypertenziu vo svojej histórii. Napriek tomu, že mikroskop je ľahko prenosný ako bežná mozgová príhoda, je potrebné liečiť ju včas a vyhnúť sa oneskoreniu a až po hospitalizácii v špecializovanej lekárskej inštitúcii. Domáce metódy v prípade lézií mozgových ciev môžu byť nielen neúčinné, ale aj deštruktívne.

Preto, aby sme sa ochránili, človek by mal jednoducho dodržiavať správny životný štýl. To je dôležité najmä pre ľudí vo veku nad štyridsať rokov, pretože po splatnosti sa riziko prenosu mikroskopu tiež zvyšuje v dôsledku zhoršenia krvných ciev.

Splnenie všetkých pravidiel prevencie, vedieť, čo je mikroskop, ako sa táto choroba prejavuje a aké príznaky sú pre ňu charakteristické. Je možné, že jedného dňa tieto poznatky zachránia niečí život.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Angiospazmus ciev (mozog, oči, končatiny)

Angiospazmus je zúženie ciev, kapilár a malých artérií, čo vedie k zhoršenému metabolizmu tkaniva a krvnému obehu. Moderný muž vedie aktívny životný štýl. Počas fyzickej námahy sa jeho srdcový rytmus zvyšuje a jeho krvný obeh sa aktivuje.

Srdcová arytmia - príznaky, liečba

Srdcové ochorenie sa vyskytuje v staršom veku, čo dáva pacientovi nepohodlie, pálenie v hrudníku, bolesť. Príznaky srdcových arytmií môžu rušiť mladých ľudí, hlavnou vecou nie je ignorovať symptóm.

Liečba venóznej insuficiencie dolných končatín s ľudskými liekmi a liekmi

Bohužiaľ, dnes je medzi mladou populáciou stále viac prípadov žilovej nedostatočnosti. A predtým sa predpokladalo, že patológie sú pre starších ľudí náchylnejšie.

Masť pre aterosklerózu dolných končatín

Ateroskleróza ciev v nohách: výskyt, liečba, prognózaAteroskleróza ciev dolných končatín je jednou z najzávažnejších a najnebezpečnejších ochorení dolných končatín.

Miera neutrofilov u detí

Kontrola krvného zloženia je dôležitá v každom veku. Rodičia by mali byť obzvlášť pozorní. Koniec koncov, takmer žiadny z nich by si neželal, aby ich dieťa nebola chorá a bola šťastná.

Prírodné statíny z vysokého cholesterolu

Liečba hypercholesterolémie spôsobuje často vedľajšie účinky. To narúša bežné fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Alternatívou k liečbe liekom sú prírodné cholesterolové statíny, ktoré sa nachádzajú v potravinách a bylinkách.