Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov. U žien sa príznaky infarktu vyskytujú približne jeden a pol až dvakrát menej.

Počas infarktu myokardu prietok krvi do špecifickej oblasti srdca je veľmi oslabený alebo úplne zastaví. Súčasne zasiahne postihnutá časť svalu, čo znamená, že jeho nekróza sa vyvíja. Smrť buniek sa začína po 20 až 40 minútach po ukončení prietoku krvi.

Infarkt myokardu, ktorého prvá pomoc by mala byť poskytnutá v prvých minútach symptómov, ktoré naznačujú tento stav, môže následne určiť pozitívny výsledok pre túto chorobu. Dnes táto patológia zostáva jednou z hlavných príčin úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Príčiny infarktu myokardu

Pri infarkte myokardu je jedna z koronárnych ciev upchatá trombom. Tým sa spustí proces nezvratných zmien v bunkách a po 3-6 hodinách od začiatku oklúzie zomrie srdcový sval v tejto oblasti.

Ochorenie sa môže vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby srdca, arteriálnej hypertenzie, ako aj pri ateroskleróze. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky.

V závislosti od veľkosti zomrelého priestoru je izolovaný veľký a malý ohniskový infarkt. Ak nekróza zachytáva celú hrúbku myokardu, nazýva sa to transmurálna.

Príznaky srdcového záchvatu

Hlavným príznakom infarktu myokardu u mužov a žien je silná bolesť na hrudníku. Bolesť je taká vážna, že vôľa pacienta je úplne ochromená. Človek má myšlienku na blížiacu sa smrť.

Prvé príznaky infarktu:

 1. Šitie za hrudníkom je jedným z prvých príznakov infarktu. Táto bolesť je veľmi ostrý a vyzerá ako nôž. Môže trvať dlhšie ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Bolesť je schopná ustúpiť v oblasti krku, ramena, chrbta a lopatky. To môže byť nielen konštantné, ale aj prerušované.
 2. Strach zo smrti. Tento nepríjemný pocit nie je taký zlý znak, pretože naznačuje normálny tón centrálneho nervového systému.
 3. Dyspnoe, bledosť, mdloby. Symptómy vznikajú zo skutočnosti, že srdce nie je schopné aktívne tlačiť krv do pľúc, kde je nasýtené kyslíkom. Mozog sa to snaží kompenzovať vysielaním dychových signálov.
 4. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Nie vždy sa táto choroba prejavuje takým klasickým obrazom. Atypické symptómy infarktu myokardu môžu byť pozorované, napríklad, namiesto bolesti na hrudníku môže osoba pocítiť jednoduché nepríjemné pocity a prerušenia srdca, bolesť môže úplne chýbať, ale bolesť brucha a dýchavičnosť (dyspnoe) môžu byť prítomné - tento obraz je atypický, je obzvlášť ťažké v diagnostike.

Hlavné rozdiely medzi bolesťou pri infarkte myokardu a angíne sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Príznaky srdcového záchvatu u žien

U žien je bolesť počas útoku lokalizovaná v hornej časti brucha, chrbta, krku, čeľuste. Stáva sa, že srdcový záchvat je veľmi podobný pálenie záhy. Veľmi často sa žena najprv zdá byť slabá, nevoľná, až potom je bolesť. Tieto typy príznakov infarktu myokardu často nevyvolávajú podozrenie u žien, takže existuje riziko, že sa vážne ochorenie nebude ignorovať.

Príznaky infarktu myokardu u mužov sú bližšie k klasickému súboru, čo umožňuje rýchlejšiu diagnostiku.

Infarkt myokardu: prvá pomoc

Za prítomnosti týchto príznakov sa musí naliehavo povoliť ambulancia a pred jej príchodom s 15 minútovým intervalom užívajte nitroglycerínové tablety v dávke 0,5 mg, ale nie viac ako trikrát, aby sa zabránilo prudkému poklesu tlaku. Nitroglycerín sa môže podávať len pri normálnych indikátoroch tlaku, s nízkym krvným tlakom je kontraindikovaný. Stojí tiež za žuvanie aspirínovej pilulky s dávkou 150 až 250 mg.

Pacient by mal byť umiestnený tak, aby horná časť tela bola o niečo vyššia ako dolná časť, čo zníži zaťaženie srdca. Odblokovanie alebo odlepenie oblečenia a poskytovanie čerstvého vzduchu, aby sa zabránilo udušeniu.

Pri absencii pulzov, dýchania a vedomia pacienta by sa mala položiť na podlahu a vykonať okamžité resuscitačné opatrenia, ako je umelé dýchanie a nepriama masáž srdca.

prevencia

 1. Mal by prestať fajčiť. Fajčiari zomierajú z infarktu dvakrát tak často.
 2. Ak sa zistí, že cholesterol je vyšší ako normálne, je lepšie obmedziť živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na maslo, vaječný žĺtok, syr, tuk, pečeň. Uprednostňuje ovocie a zeleninu. Mlieko a tvaroh by mali byť odtučnené. Užitočné ryby, kuracie mäso.
 3. Vývoj srdcového infarktu prispieva k vysokému krvnému tlaku. V boji proti hypertenzii môžete zabrániť infarktu.
 4. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie srdca - vráťte ho späť do normálu.

Dôsledky infarktu myokardu

Dôsledky infarktu myokardu prevažne vznikajú pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu.

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia;
 • aneuryzma srdca, ruptúra ​​interventrikulárneho septa;
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu.
 • bežeckého syndrómu.

Čo spôsobuje infarkt: zistite faktory, ktoré spôsobili útok

Infarkt je paroxysmálny patologický proces, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale. To sa odráža v práci kardiovaskulárneho systému a celého tela. Ak neexistuje včasná pomoc, infarkt vedie k smrti pacienta.

Popis patológie

Každý vie o nebezpečenstve srdcového záchvatu k životu a zdraviu, ale nie každý vie, aká choroba je. Infarkt je akútne poškodenie, proti ktorému sa zastavuje normálny prietok krvi v cievach, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou - myokardom. Patológia sa vyvíja hlavne v dôsledku tvorby trombu cholesterolu vo vnútri koronárnej artérie. Zabraňuje správnej výživy tkanív krvou, čo je dôvod, prečo vzniká atrofia.

Napriek tomu, že srdcový záchvat je paroxysmálna patológia, jeho vývoj trvá dlho. Môže trvať niekoľko rokov pred nástupom akútnej fázy, v závislosti od faktorov ovplyvňujúcich telo.

Nebezpečenstvo srdcového záchvatu pre život spočíva v tom, že pri takejto chorobe sa úplná práca srdca zastaví, čo zastaví prívod krvi do mozgového tkaniva. Tvorba nekrotických ohniskov sa vyskytuje v priebehu 5 minút po vzniku infarktu. Nedostatok pomoci vedie k nezvratným zmenám v mozgu, tkanivá zomierajú, v dôsledku čoho prestanú fungovať organické procesy, ktoré sú životne dôležité pre človeka.

Zároveň tkanivo zomrie vo vnútri myokardu. Ovplyvnené bunky nie sú obnovené a nie sú schopné viesť nervové impulzy potrebné na monitorovanie činnosti srdca. Vďaka včasnému lekárskemu zásahu dosiahli, že krbové kachle zostávajú bezvýznamné.

V závislosti od závažnosti sa rozlišuje malá ohnisková a veľkoobrazová forma patológie. V prvom prípade je nekrotické miesto nepreniknuteľné, povrchné, to znamená, že nepreniká do srdcového svalu. Táto patológia sa prenáša oveľa jednoduchšie a po liečbe sa srdce takmer úplne obnoví.

Vážne nebezpečenstvo pre zdravie je veľké ohnisko infarktu. Stred nekrózy prechádza cez srdcovú stenu, vytvára sa tkanivo jazvy, ktoré nevykonáva žiadne dôležité funkcie pre orgán. Po veľkých ohniskách srdcového infarktu existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií a preto pacient musí neustále užívať lieky, ktoré uľahčujú prácu srdca.

Takže srdcový záchvat je definovaný ako ťažké akútne ochorenie, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale.

Príčiny infarktu

Vývoj srdcového záchvatu môže byť spojený s vplyvom mnohých patologických faktorov. Moderní kardiológovia potvrdzujú skutočnosť, že výskyt tejto choroby je z veľkej časti spôsobený nesprávnym životným štýlom.

Hlavné dôvody sú nasledujúce:

 • Nízka mobilita Predĺžená hypodynamia vedie k oslabeniu srdcového svalu. Tkaniny sa stávajú citlivejšími na negatívne účinky. Vývoj stresových situácií alebo potreba zvýšenej fyzickej aktivity, ku ktorému srdce nie je pripravené, vedie k rozvoju atrofických procesov v myokarde, ktoré ďalej vyvolávajú infarkt.
 • Emocionálne poruchy. Konštantný dopad stresu na telo môže byť dôsledkom individuálnych charakteristík psychózy pacienta, byť spojený s jeho každodennou profesionálnou činnosťou. Systematické emocionálne preťaženie vedie k narušeniu srdca a zvyšuje riziko vzniku akútnych patologických stavov.

nadváha

Keď hovoríme o tom, čo spôsobuje infarkt, treba poznamenať, že existuje veľa príčin a faktorov, ktoré vyvolávajú chorobu, ale vo väčšine prípadov sa rozvíja kvôli nezdravému životnému štýlu a nedostatku včasnej liečby menej nebezpečných chorôb zdravia.

Útok srdca

Závažnosť a dĺžka infarktu závisí od toho, ktorá oblasť bola ovplyvnená a ako je rozsiahla. Podstatné je stav koronárnych ciev, povaha a aktuálnosť poskytovaných terapeutických opatrení.

V prvej fáze srdcového infarktu je zaznamenaný akútny priebeh. Obdobie trvá v priemere až 10 dní s veľkým ohniskom. Táto fáza je najťažšia, pretože v súčasnosti vzniká nekrotické zameranie, určujú sa jej hranice a začína postupný proces výmeny jazvového tkaniva.

Percento smrteľných prípadov v akútnom štádiu je najväčšie. Existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Väčšina fyziologických parametrov sa odchyľuje od normy a obnovuje sa bližšie ku koncu desaťdňového obdobia. Počas tohto obdobia je pacient v jednotke intenzívnej starostlivosti pod neustálym dohľadom.

Ďalšia fáza je subakútna. Trvá v priemere až do 30. dňa po nástupe akútneho infarktu. Počas tohto obdobia sa proces zjazvenia tkanív aktívne pokračuje. Stav pacienta sa postupne zlepšuje a normalizujú sa fyziologické ukazovatele. Režim sa postupne rozširuje, pacient sa môže pohybovať a vykonávať najjednoduchšie gymnastické cvičenia.

Riziko komplikácií v subakútnom štádiu je zachované, ale je výrazne znížené. Pravdepodobnosť smrteľného výsledku je takmer úplne vylúčená. Najčastejšie dochádza k vzniku komplikácií v dôsledku nedodržania odporúčaní predpísaných kardiológiou pacientom.

Subakútna fáza v neprítomnosti patologických procesov vstúpi do štádia zjazvenia. Trvanie sa pohybuje od 8 týždňov do 4 mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta. Počas tohto obdobia hojenie nekrotických ohniskov. Stav pacienta je úplne normalizovaný a počas diagnostického vyšetrenia je zaznamenaná dobre definovaná jazva.

Vo všeobecnosti existujú tri stupne infarktu, charakterizované závažnosťou priebehu a potenciálnym nebezpečenstvom pre pacienta.

Klinický obraz

Charakter prejavov, ktoré sa vyskytujú na pozadí infarktu, závisí od mnohých faktorov. V niektorých prípadoch s malou ohniskovou léziou pacient nemá žiadne výrazné znaky. Pacientka trpí infarktom bez toho, aby o tom vedel, čo môže v budúcnosti spôsobiť vážne komplikácie. Celková nepríjemnosť, bolesť hlavy a zvýšená únavnosť vznikajúca v prípade miernych infarktov pacientovi často nezaznamenávajú, ani sa nesprávne nedopustia inej choroby.

Častejšie sú príznaky infarktu vyslovované a intenzívne. Hlavným príznakom srdcového infarktu je prudká bolesť v oblasti hrudníka, na ľavej strane. Bolestivý syndróm sa často šíri do lopatky, krčných svalov, ramena a ramena. Bolesť je charakterizovaná ako horiace, piercing.

Bolesť na pozadí srdcového infarktu trvá v priemere 20 minút. Pri užívaní liekov alebo keď je pacient v kľude, bolesť nie je uvoľnená. Toto je hlavný rozdiel medzi srdcový záchvat a stenokardiálnym záchvatom. Pri angíne pektoris trvá bolestivý záchvat menej a je eliminovaný pri užívaní nitroglycerínu.

Bežné príznaky srdcového príznaku:

 • dýchavičnosť
 • zvýšená srdcová frekvencia
 • arytmie
 • úzkosť a starosti
 • motorická stimulácia
 • desudation
 • zvýšený tlak

Tieto symptómy sú charakteristické pre typickú formu infarktu, ale rozlišuje sa niekoľko typov atypických infarktov.

Formy atypického infarktu:

 1. Brucha. Patológia je sprevádzaná ťažkými príznakmi zažívacieho systému. Pacient má bolesť brucha, ťažkú ​​nevoľnosť a pravidelné zvracanie.
 2. Astmatický záchvat. Sprevádzané príznakmi charakteristickými pre bronchiálnu astmu. Patria k nim problémy s dýchaním, dusenie, pískanie pri vdychovaní alebo vydychovaní, silný kašeľ. Tiež výrazná bolesť v hrudníku.
 3. Brain. Ochorenie sa vyznačuje symptómami vyplývajúcimi z mŕtvice. Často pacienti zomierajú, dochádza k paralýze rôznych svalových skupín a kŕče sa vyskytujú.
 4. Arytmická forma. Rozlišuje ťažkú ​​srdcovú arytmiu. Frekvencia kontrakcií sa spravidla zvyšuje. Zároveň sú jasne označené obdobia vyblednutia.
 5. Bezbolestné. Srdcový záchvat nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Existujú však symptómy vo forme zvýšeného potenia, svalovej slabosti, skrátenia dychu, vysokého krvného tlaku.

Všeobecne je srdcový záchvat sprevádzaný rôznymi príznakmi av zriedkavých prípadoch je asymptomatický.

Diagnostické postupy

Pre úspešné liečenie je mimoriadne dôležité včas zistiť infarkt. Pri prvých príznakoch musí pacient zavolať sanitku. Bohužiaľ nie je možné diagnostikovať infarkt založený výlučne na charakteristických prejavoch. Symptómy, ktoré sa objavia počas srdcového infarktu, sa často vyskytujú v iných patologických ochoreniach.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Vo veku 40 až 60 rokov je infarkt myokardu 3 až 5 krát častejšie pozorovaný u mužov v dôsledku výskytu aterosklerózy predtým (pred desiatimi rokmi pred ženami). Po 55-60 rokoch je výskyt u osôb obidvoch pohlaví asi rovnaký. Miera úmrtnosti pri infarkte myokardu je 30-35%. Štatisticky je 15-20% náhlych úmrtí spôsobených infarktom myokardu.

Zhoršený prívod krvi do myokardu počas 15 až 20 minút alebo dlhšie vedie k vzniku ireverzibilných zmien srdcového svalu a srdcovej aktivity. Akútna ischémia spôsobuje smrť časti funkčných svalových buniek (nekrózu) a ich následnú náhradu vláknami spojivového tkaniva, to znamená vytvorenie post-infarktovej jazvy.

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Príčiny infarktu myokardu

Infarkt myokardu je akútna forma ochorenia koronárnych artérií. V 97-98% prípadov aterosklerotická lézia koronárnych artérií slúži ako základ pre rozvoj infarktu myokardu, čo spôsobuje zúženie ich lúmenu. Často akútna trombóza postihnutej oblasti cievy spája aterosklerózu tepien, čo spôsobuje úplné alebo čiastočné zastavenie prívodu krvi do zodpovedajúcej oblasti srdcového svalu. Trombóza prispieva k zvýšeniu viskozity krvi pozorovanej u pacientov s ochorením koronárnych artérií. V niektorých prípadoch dochádza k infarktu myokardu na pozadí spazmu vetvov koronárnych artérií.

Vývoj infarktu myokardu je podporovaný diabetes mellitus, hypertenzným ochorením, obezitou, neuropsychickým napätím, závislosťou od alkoholu a fajčením. Silný fyzický alebo emocionálny stres na pozadí ochorenia koronárnych artérií a angíny môže vyvolať vývoj infarktu myokardu. Často sa objavuje infarkt myokardu v ľavej komore.

Klasifikácia infarktu myokardu

V súlade s veľkosťou ohniskových lézií srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

Podiel malého ohniskového infarktu myokardu predstavuje približne 20% klinických prípadov, ale často sa v srdcovom svalstve môžu prejaviť malé ložiská nekrózy, ktoré sa môžu premeniť na infarkt myokardu s veľkým ohniskom (u 30% pacientov). Na rozdiel od veľkých ohniskových infarktov, aneuryzma a prasknutie srdca sa nevyskytujú pri malých ohniskových infarkkách, ktoré sú menej často komplikované srdcovým zlyhaním, komorovou fibriláciou a tromboembolizmom.

V závislosti od hĺbky nekrotického poškodenia srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

 • transmurálny - s nekrózou celej hrúbky svalovej steny srdca (často s veľkým ohniskom)
 • intramural - s nekrózou v hrúbke myokardu
 • subendokardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti susediacej s endokardom
 • subepikardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti kontaktu s epikardom

Podľa zmien zaznamenaných na EKG sú:

 • "Q-infarkt" - s tvorbou abnormálnej Q vlny, niekedy komorového QS komplexu (často s veľkým ohniskom transmurálneho infarktu myokardu)
 • "Nie Q-infarkt" - nie je sprevádzaný objavením sa vlny Q, prejavujúcej sa negatívnymi T-zubami (zvyčajne malý ohniskový infarkt myokardu)

Podľa topografie a v závislosti od porážky niektorých vetv koronárnych artérií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • pravá komora
 • ľavá komora: predné, bočné a zadné steny, medzikomorová septa

Množstvo výskytu odlišuje infarkt myokardu:

 • primárny
 • opakuje sa (vyvíja sa do 8 týždňov po primárnom)
 • opakuje sa (vyvíja sa 8 týždňov po predchádzajúcom)

Podľa vývoja komplikácií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • komplikovaný
 • nekomplikované
Z dôvodu prítomnosti a lokalizácie bolesti

priradenie foriem infarktu myokardu:

 1. typické - s lokalizáciou bolesti za hrudnou kosťou alebo v prekordiálnej oblasti
 2. atypické - s atypickými prejavmi bolesti:
 • periférne: ľavostranné, ľavostranné, laryngofaryngeálne, mandibulárne, vynikajúce vertebrálne, gastralgické (brušné)
 • bezbolestný: kolapsový, astmatický, edematózny, arytmický, cerebrálny
 • slabý príznak (vymazaný)
 • kombinovaný

V súlade s obdobím a dynamikou infarktu myokardu sa rozlišujú:

 • fáza ischémie (akútne obdobie)
 • stupeň nekrózy (akútne obdobie)
 • fáza organizácie (subakútne obdobie)
 • fáza cicakrizácie (obdobie po infarkte)

Symptómy infarktu myokardu

Preinfarkcia (prodromálna) perióda

Približne 43% pacientov hlási náhly vývoj infarktu myokardu, zatiaľ čo vo väčšine pacientov sa pozoruje obdobie nestabilnej progresívnej angíny pektoris s rôznym trvaním.

Najsilnejšie obdobie

Typické prípady infarktu myokardu sú charakterizované extrémne intenzívnym bolestivým syndrómom s lokalizáciou bolesti v hrudníku a ožarovaním v ľavom ramene, krku, zuboch, uchu, klírensu, dolnej čeľusti, mezhlopatochnoy zóne. Povaha bolesti môže byť stlačenie, oblúk, pálenie, lisovanie, ostré ("dýka"). Čím väčšia je oblasť poškodenia myokardu, tým výraznejšia je bolesť.

Bolestivý záchvat sa vyskytuje vo vlnách (niekedy sa zvyšuje, potom oslabuje), trvá od 30 minút do niekoľkých hodín a niekedy aj dní, ktoré nie sú zastavené opakovaným použitím nitroglycerínu. Bolesť je spojená s ťažkou slabosťou, agitáciou, strachom, dýchavičnosťou.

Možno je atypický v najakútnejšom období infarktu myokardu.

Infarkt myokardu - príznaky, prvé príznaky toho, čo to je, následky a prevencia infarktu

Čo je to? Infarkt je jednou z foriem koronárneho ochorenia srdca, čo je nekróza srdcového svalu spôsobená náhlym zastavením koronárneho krvného prietoku v dôsledku ochorenia koronárnych artérií. Choroba je hlavnou príčinou úmrtí dospelého obyvateľstva rozvinutých krajín. Frekvencia infarktu myokardu je priamo závislá od pohlavia a veku osoby: muži sú chorí asi 5-krát častejšie ako ženy a 70% všetkých chorých je vo veku 55 až 65 rokov.

Čo je srdcový záchvat?

Infarkt myokardu je nekróza srdcového svalu spôsobená poruchami obehu - kritickým znížením prietoku krvi koronárnymi cievami.

Riziko úmrtia je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu a veľmi rýchlo klesá, keď pacient vstúpi do jednotky intenzívnej starostlivosti a rozpustí sa trombus nazývaný trombolýza alebo koronárna angioplastika.

 1. S rozsiahlou oblasťou nekrózy väčšina pacientov zomrie, polovica - pred príchodom do nemocnice. 1/3 prežívajúcich pacientov zomrie na opakované infarkty, ktoré sa vyskytujú v období od niekoľkých dní do roka, ako aj na komplikácie choroby.
 2. Priemerná miera úmrtnosti je asi 30-35%, z čoho 15% predstavuje náhlu srdcovú smrť.
 3. Kardiológovia poznamenávajú, že u mužskej populácie sa srdcový záchvat vyskytuje oveľa častejšie, pretože v ženskom tele, estrogény kontrolujú hladinu cholesterolu v krvi. Ak bol priemerný vek infarktu skorší ako 55-60 rokov, teraz je relatívne mladší. Prípady patológie sú diagnostikované aj u mladých ľudí.

Obdobia vývoja

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Dôležité je mať na pamäti: ak bolesti srdca vás obťažujú desať až dvadsať minút a dokonca menej ako polhodinu a po odnímaní dusičnanov neprídete, nemali by ste znášať bolesť, musíte zavolať na pohotovosť!

klasifikácia

Ak vezmeme do úvahy štádiá choroby, rozlišujú sa štyri, z ktorých každá sa vyznačuje vlastnými vlastnosťami. Veľkosť postihnutej oblasti sa tiež uvažuje v klasifikácii. rozlišujú:

 • Infarkt s veľkým ohniskom, keď nekróza tkaniva zachytí celú hrúbku myokardu.
 • Malé ohnisko, postihnuté malou časťou.

Podľa lokality existujú:

 • Útok srdca na pravú komoru.
 • Ľavá komora.
 • Interventrikulárna septa.
 • Bočná stena.
 • Zadná stena.
 • Predná stena komory.

Môže sa vyskytnúť srdcový záchvat s komplikáciami a bez nich, takže kardiológovia vylučujú:

 • Komplikovaný infarkt.
 • Nekomplikované.

Množstvom vývoja:

 • primárny
 • opakujú sa (až dva mesiace po primárnom infarkte);
 • (opakuje sa po dvoch alebo viacerých mesiacoch po primárnom podaní).

Lokalizáciou syndrómu bolesti:

 • typická forma (s retrosternálnou bolesťou);
 • atypické formy infarktu myokardu (všetky ostatné formy sú brušné, cerebrálne, astmatické, bezbolestné, arytmické).

Existujú tri hlavné obdobia srdcového infarktu.

Počas infarktu myokardu existujú tri hlavné obdobia. Trvanie každého z nich závisí od oblasti lézie, funkčnosti ciev, ktoré kŕmia srdcovým svalom, súvisiacich komplikácií, správnosti terapeutických opatrení, dodržiavania odporúčaných režimov pacientom.

Prvé príznaky infarktu u dospelých

Niektorí sú oboznámení s takou chorobou, ako je srdcový záchvat - príznaky, prvé príznaky nemožno zamieňať s inými ochoreniami. Pri tejto chorobe je ovplyvnený srdcový sval, ktorý je často spôsobený porušením krvného zásobenia v dôsledku zablokovania aterosklerotických plátov jednej z srdcových tepien. Zomierajú postihnuté svaly a vzniká nekróza. Bunky začnú zomierať 20 minút po zastavení prietoku krvi.

Mali by ste sa naučiť a zapamätať si prvé príznaky infarktu myokardu:

 1. hrudná kosť a srdce začínajú ťažko ublížiť - možno celý povrch hrudníka, bolesť je naliehavá, môže byť podaná ľavej ruke, chrbtici, ramennej čeľuste, čeľusti;
 2. bolesť trvá dlhšie ako 20-30 minút, opakuje sa, tj opakuje sa v prírode (potom ustúpi, potom pokračuje);
 3. bolesti nie sú uvoľnené nitroglycerínom;
 4. telo (čelo, hrudník, chrbát) zdokonalené studeným, lepkavým potu;
 5. existuje pocit "nedostatku vzduchu" (človek sa začína dusiť a v dôsledku toho - panika);
 6. prudká slabosť sa cíti (je ťažké zdvihnúť ruku, príliš lenivý piť pilulku, túžba ležať bez toho, aby vystúpila).

Ak je prítomný v prípade indispozície, najmenej jeden a ešte viac takýchto príznakov, znamená to, že existuje podozrenie na infarkt myokardu! Je naliehavé zavolať nula-tri, popísať tieto príznaky a čakať na brigáda lekárov!

dôvody

Hlavnou a najčastejšou príčinou infarktu myokardu je porušenie prietoku krvi v koronárnych tepnách, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou a následne s kyslíkom.

Najčastejšie sa toto porušenie vyskytuje na pozadí aterosklerózy tepien, v ktorej sa tvoria aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev.

Ak sa srdcový záchvat vyvíja, príčiny môžu byť rôzne, ale hlavnou vecou je zastavenie prietoku krvi do určitých oblastí srdcového svalu. To sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku:

 • Ateroskleróza koronárnych artérií, v dôsledku čoho steny ciev stratia svoju elasticitu, lúmen sa zužuje aterosklerotickými plakmi.
 • Kŕč koronárnych ciev, ktorý sa môže vyskytnúť napríklad na pozadí stresu, alebo účinky iných vonkajších faktorov.
 • Trombóza artérií, ak plaketa vypadne a prietok krvi sa dostáva do srdca.

Najčastejšie srdcový záchvat ovplyvňuje ľudí trpiacich nedostatkom telesnej aktivity na pozadí psycho-emocionálneho preťaženia. Ale môže zabíjať ľudí s dobrou fyzickou zdatnosťou, dokonca aj mladými.

Hlavné dôvody prispievajúce k výskytu infarktu myokardu sú:

 • prejedanie, nezdravá strava, nadbytok živočíšnych tukov v potravinách;
 • nedostatok fyzickej aktivity
 • hypertenzia,
 • zlé návyky.

Pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je niekoľkonásobne väčšia ako u fyzicky aktívnych ľudí.

Symptómy infarktu myokardu u dospelých

Príznaky infarktu myokardu sú celkom charakteristické a spravidla umožňujú podozrenie, že je s vysokou pravdepodobnosťou aj v období pred infarktom vývoja ochorenia. Pacienti preto trpia dlhšími a intenzívnejšími bolesťami na hrudníku, ktoré sú horšie pri liečbe nitroglycerínom a niekedy vôbec neprídu.

Môže sa objaviť dýchavičnosť, potenie, rôzne arytmie a dokonca nevoľnosť. Zároveň pacienti trpia ešte ťažším fyzickým námahom.

Na rozdiel od záchvatu stenokardie trvá bolesť pri infarkte myokardu viac ako 30 minút a nezastaví sa v pokoji alebo opakovanom podaní nitroglycerínu.

Treba poznamenať, že aj v prípadoch, keď bolestivý útok trvá dlhšie ako 15 minút a prijaté opatrenia sú neúčinné, je potrebné okamžite zavolať záchrannú službu.

Aké sú príznaky infarktu myokardu v akútnom období? Typický priebeh patológie zahŕňa nasledujúci komplex symptómov:

 • Ťažká bolesť v hrudníku - piercing, rezanie, bodnutie, oblúk, pálenie
 • Ožarovanie bolesti na krku, ľavej oblasti ramena, ramena, krčnej kosti, ucha, čeľuste, medzi lopatkami
 • Strach zo smrti, panika
 • Dýchavičnosť
 • Slabosť, niekedy strata vedomia
 • Pallor, studený pot
 • Modrý nasolabový trojuholník
 • Zvýšenie tlaku, potom - jeho pokles
 • Arytmia, tachykardia

Atypické formy infarktu myokardu:

 • Brucha. Symptómy napodobňujú chirurgické ochorenie brušnej dutiny - bolesť brucha, opuch, nevoľnosť, slzenie.
 • Astmatický záchvat. Charakterizované nedostatkom dychu, porušením výdychu, akrocyanózou (modré pery, okraje uší, nechty).
 • Mozgová. Na prvom mieste prichádzajú poruchy mozgu - závrat, zmätenosť, bolesť hlavy.
 • Arytmické. Existujú útoky so zvýšenou srdcovou frekvenciou, mimoriadne kontrakcie (extrasystoly).
 • Edematózna forma. Vznikne periférny opuch mäkkých tkanív.

Pri atypických formách infarktu myokardu môže byť bolesť oveľa menej výrazná ako pri typickom, bezbolestný priebeh ochorenia.

Ak sa vyskytnú príznaky, musí sa naliehať na ambulanciu. Nitroglycerínové tablety (0,5 mg) sa môžu užívať v intervale 15 minút pred príchodom, ale nie viac ako trikrát, aby nedošlo k prudkému poklesu tlaku. Rizikom sú najmä starší ľudia, aktívni fajčiari.

diagnostika

Pri príznakoch pripomínajúcich infarkt myokardu by ste mali zavolať sanitku. Pacient s infarktom je liečený kardiológa, vykonáva aj rehabilitáciu a následnú liečbu po ochorení. Ak stenting alebo posunovanie je potrebné, sú vykonané srdcom chirurg.

Pri vyšetrení pacienta, bledosť pokožky sú príznaky potenia zreteľné, cyanóza (cyanóza) je možná.

Veľa informácií bude poskytovať také metódy objektívnych výskumov, ako je palpácia (palpácia) a auskultácia (počúvanie). Takže palpácia môže odhaliť:

 • Pulzácia v oblasti vrcholu srdca, prekordiálna zóna;
 • Zvýšená srdcová frekvencia až 90 - 100 úderov za minútu.

Po príchode ambulancie pacient spravidla vykoná naliehavý elektrokardiogram, podľa ktorého je možné určiť vývoj infarktu. Zároveň lekári zhromažďujú anamnézu a analyzujú čas začiatku záchvatu, jeho trvanie, intenzitu bolesti, jej lokalizáciu, ožarovanie atď.

Okrem toho nepriame príznaky srdcového infarktu môžu byť akútna blokáda zväzku Jeho zväzku. Tiež diagnóza infarktu myokardu je založená na detekcii markerov poškodenia svalového tkaniva srdca.

Dnes je najpresvedčivejší (explicitný) marker tohto typu považovaný za indikátor troponínu v krvi, ktorý sa významne zvýši po vzniku opísanej patológie.

Hladiny troponínu môžu prudko stúpať počas prvých piatich hodín po nástupe infarktu a môžu zostať až na dvanásť dní. Okrem toho, lekári môžu predpísať echokardiografiu na zistenie patológie.

Najdôležitejšie diagnostické príznaky infarktu myokardu sú:

 • syndróm predĺženej bolesti (viac ako 30 minút), ktorý nie je inhibovaný nitroglycerínom;
 • charakteristické zmeny na elektrokardiograme;
 • zmeny vo všeobecnom vyšetrení krvného obrazu: zvýšenie ESR, leukocytóza;
 • abnormálne biochemické parametre (výskyt C-reaktívneho proteínu, zvýšené hladiny fibrinogénu, kyseliny sialovej);
 • prítomnosť markerov smrti buniek myokardu v krvi (ck, LDH, troponín).

Diferenciálna diagnostika typickej formy ochorenia nepredstavuje žiadne ťažkosti.

Prvá pomoc pri infarkte

Núdzová lekárska starostlivosť o infarkt myokardu zahŕňa:

1. Sedte alebo položte osobu v pohodlnej polohe, uvoľnite trup z pevného oblečenia. Poskytnite bezplatný prístup k vzduchu.

2. Nechajte obeť vypiť tieto nápravné opatrenia:

 • pilulka "nitroglycerín", so silnými útokmi 2 kusov;
 • kvapky "Corvalol" - 30-40 kvapiek;
 • Tableta s kyselinou acetylsalicylovou ("Aspirín").

Tieto finančné prostriedky pomáhajú zmierniť útok infarktu a minimalizujú množstvo možných komplikácií. Okrem toho, aspirín zabraňuje tvorbe nových krvných zrazenín v krvných cievach.

liečba

Pri infarkte myokardu je indikovaná núdzová hospitalizácia pre kardiologickú resuscitáciu. V akútnom období je pacientovi predpísaný odpočinok v posteli a duševný odpočinok, čiastočná výživa, obmedzený objem a obsah kalórií. V subakútnom období sa pacient prenesie z resuscitácie do kardiologického oddelenia, kde liečba infarktu myokardu pokračuje a režim sa postupne rozširuje.

lieky

Pri akútnom záchvate je pacient nevyhnutne umiestnený v nemocnici. Na obnovenie prívodu krvi do lézie v prípade infarktu myokardu je predpísaná trombolytická liečba. Vďaka trombolýze sa plaky v tepnách myokardu rozpúšťajú, prietok krvi sa obnoví. Ich príjem je žiaduci začať v prvých 6 hodinách po infarkte myokardu. Toto minimalizuje riziko nepriaznivého výsledku ochorenia.

Taktika liečby a prvej pomoci počas útoku:

 • heparín;
 • aspirín;
 • Plavix;
 • prasugrel;
 • Fraxiparin;
 • alteplázy;
 • Streptokinázou.

Pre anestéziu určenú:

 • Promedolum;
 • morfín;
 • Fentanyl s droperidolom.

Po skončení hospitalizácie by mal pacient pokračovať v liečbe liekmi. Je potrebné:

 • udržiavať nízky cholesterol v krvi;
 • obnovenie ukazovateľov krvného tlaku;
 • prevencia krvných zrazenín;
 • boj proti edému;
 • obnoviť normálnu hladinu cukru v krvi.

Zoznam liekov je individuálny pre každú osobu, v závislosti od rozsiahlosti infarktu myokardu a počiatočnej úrovne zdravia. V tomto prípade by mal byť pacient informovaný o dávkovaní všetkých predpísaných liekov a ich vedľajších účinkov.

jedlo

Diéta na infarkt myokardu je zameraná na zníženie telesnej hmotnosti, a preto má nízky obsah kalórií. Vylúčené produkty s vysokým obsahom purínov, pretože stimulujú nervový a kardiovaskulárny systém, čo vedie k porušeniu krvného obehu a funkcie obličiek a zhoršuje stav pacienta.

Zoznam zakázaných produktov po infarkte:

 • chlieb a výrobky z múky: čerstvý chlieb, vdolky, pečivo z rôznych druhov cesta, cestoviny;
 • tučné mäso a ryby, bohaté vývary a polievky z nich, všetky druhy hydiny, s výnimkou kuracieho, smaženého a grilovaného mäsa;
 • sádlo, jedlé oleje, droby, studené občerstvenie (slanosť a údené mäso, kaviár), guláš;
 • konzervované potraviny, klobásy, solená a nakladaná zelenina a huby;
 • vaječné žĺtky;
 • cukrovinky s tukovou smotanou, cukor je obmedzený;
 • fazuľa, špenát, kapusta, reďkovka, reďkovka, cibuľa, cesnak, šťovík;
 • mastné mliečne výrobky (celé nevarené mlieko, maslo, smotana, tvaroh, pikantné, slané a tučné syry);
 • káva, kakao, silný čaj;
 • čokoládová džem;
 • korenie: horčica, chren, paprika;
 • hroznová šťava, paradajková šťava, sýtené nápoje.

V akútnom období ochorenia je uvedená nasledujúca výživa:

 • kaša na vode,
 • zeleninové a ovocné pyré,
 • polievkové polievky
 • nápoje (šťavy, čaj, kompóty),
 • nízkotučné hovädzie mäso atď.

Obmedzte príjem soli a kvapaliny. Od 4. týždňa po záchvate srdcového infarktu je predpísaná výživa, ktorá je obohatená draslíkom. Takýto stopový prvok môže výrazne zlepšiť odtok všetkej nadbytočnej tekutiny z tela, čím sa zvyšuje redukčná schopnosť myokardu. Potraviny bohaté na draslík: sušené slivky, sušené marhule, dátumy.

Chirurgická liečba

Okrem liečebnej terapie sa niekedy používajú chirurgické metódy na liečbu srdcového infarktu a jeho komplikácií. Takéto opatrenia sa využívajú pri špeciálnych indikáciách.

Čo spôsobuje infarkt myokardu

Infarkt myokardu je známy ako hrozivé ochorenie, ktoré trvá na živote. Nie je divu, že o človeku, ktorý je rozrušený svojimi vlastnými slovami alebo činmi, hovorí, že "prinesie infarkt." Toto tvrdenie odráža jeden zo znakov srdcového záchvatu - jeho vývoj môže byť vyvolaný silnými emočnými skúsenosťami a stresom. Fyzický nadmerný tlak je tiež medzi "provokatérmi". Najčastejšie však začne srdcový záchvat ráno, po prebudení, keď prechod od nočného odpočinku k dennej aktivite poskytuje srdcu so zvýšeným stresom.

Nakoniec sa však nie každý obáva, pracuje alebo prebudí človeka "chytí srdce". Čo je srdcový záchvat a prečo sa vyskytuje?

Čo je to?

Každý druhý muž a každá tretia žena sa stretáva s koronárnou chorobou srdca a jej najťažším prejavom - infarktom myokardu. Čo o ňom vieme?

Infarkt myokardu je akútna forma koronárnej choroby srdca. Vyskytuje sa vtedy, keď prestane krv do ktorejkoľvek časti srdcového svalu. Ak dôjde k narušeniu prívodu krvi po dobu 15-20 minút alebo dlhšie, zomrie "hladujúca" časť srdca. Táto oblasť smrti (nekróza) srdcových buniek sa nazýva infarkt myokardu. Prietok krvi do zodpovedajúcej časti srdcového svalu je narušený, ak sa aterosklerotický plak nachádzajúci sa v lúmenu jednej z cievnych ciev zhŕňa pod záťaž a na mieste poranenia vzniká krvná zrazenina (trombus). Človek zároveň cíti nesnesiteľnú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá nie je odstránená tým, že vezme niekoľko tabliet nitroglycerínu v rade.

O tom, ako nebezpečný infarkt myokardu, štatistiky ukazujú, výrečne. Zo všetkých pacientov s akútnym infarktom myokardu prežil len polovicu pred príchodom do nemocnice a toto percento je takmer rovnaké pre krajiny s rôznou úrovňou núdzovej lekárskej starostlivosti. Zo zostávajúcich v nemocnici zomrie iná tretia osoba pred vypustením kvôli vývoju smrteľných komplikácií. A po infarkte na svojom mieste po celý život zostáva jazva - akoby jazva na srdcovom svale.

V poslednej dobe infarkt myokardu rýchlo "začína byť mladší". Teraz nie je nezvyčajné, keď zasiahne ľudí, ktorí sotva prekročili hranicu tridsať rokov. Je pravda, že u žien mladších ako 50 rokov je srdcový záchvat raritou. Až do tejto línie sú ich cievy chránené pred aterosklerózou estrogénom a inými pohlavnými hormónmi. Ale s nástupom menopauzy, ženy, naopak, ochorejú častejšie ako muži.
Zdroj: medportal.ru

príznaky

Preinfarkcia (prodromálna) perióda

Približne 43% pacientov hlási náhly vývoj infarktu myokardu, zatiaľ čo vo väčšine pacientov sa pozoruje obdobie nestabilnej progresívnej angíny pektoris s rôznym trvaním.

Najsilnejšie obdobie
Typické prípady infarktu myokardu sú charakterizované extrémne intenzívnym bolestivým syndrómom s lokalizáciou bolesti v hrudníku a ožarovaním v ľavom ramene, krku, zuboch, uchu, klírensu, dolnej čeľusti, mezhlopatochnoy zóne. Povaha bolesti môže byť stlačenie, oblúk, pálenie, lisovanie, ostré ("dýka"). Čím väčšia je oblasť poškodenia myokardu, tým výraznejšia je bolesť.

Bolestivý záchvat sa vyskytuje vo vlnách (niekedy sa zvyšuje, potom oslabuje), trvá od 30 minút do niekoľkých hodín a niekedy aj dní, ktoré nie sú zastavené opakovaným použitím nitroglycerínu. Bolesť je spojená s ťažkou slabosťou, agitáciou, strachom, dýchavičnosťou.

Možno je atypický v najakútnejšom období infarktu myokardu.

Pacienti majú ostrú bledosť pokožky, lepkavý studený pot, akrocyanózu, úzkosť. Krvný tlak v období záchvatu sa zvyšuje, potom mierne alebo prudko klesá v porovnaní so základnou hodnotou (systolický

Čo spôsobuje infarkt myokardu

Infarkt myokardu (MI) je najzávažnejšou klinickou formou ischémie srdca. Ide o akútny, život ohrozujúci stav spôsobený relatívnym alebo absolútnym nedostatkom krvného zásobovania určitej časti myokardu v dôsledku trombózy koronárnej artérie, v dôsledku čoho vzniká stred nekrózy, t.j. oblasť s mŕtvymi bunkami - kardiomyocyty.

Infarkt srdca je jednou z hlavných príčin úmrtnosti vo svete. Jeho vývoj závisí od veku a pohlavia osoby. V dôsledku neskoršieho nástupu aterosklerózy u žien sú infarkty diagnostikované 3-5 krát menej než u mužov. Rizikovou skupinou sú všetci muži od veku 40 rokov. U ľudí oboch pohlaví, ktorí prekročili hranicu 55-65 rokov, je výskyt približne rovnaký. Podľa štatistík je 30-35% všetkých prípadov akútneho infarktu myokardu smrteľných. Až 20% náhlych úmrtí spôsobuje táto patológia.

Príčiny infarktu

Hlavné dôvody vývoja infarktu myokardu:

 • Ateroskleróza srdcových ciev, najmä koronárnych artérií. V 97% prípadov aterosklerotická lézia cievnych stien vedie k vzniku ischémie myokardu s kritickým zúžením lumenu artérií a dlhodobým prerušením prívodu krvi do myokardu.
 • Trombóza krvných ciev, napríklad s koronárnymi orgánmi rôzneho pôvodu. Úplné zastavenie prívodu krvi do svalu je dôsledkom obštrukcie (zablokovania) artérií alebo malých ciev aterosklerotickým plakom alebo trombom.
 • Embólia artérií, napríklad pri septickej endokarditíde, zriedkavo končí tvorbou nekrotického zamerania, čo je jedným z dôvodov vzniku akútnej ischémie myokardu.

Často existuje kombinácia vyššie uvedených faktorov: trombus upcháva spastický zúžený lúmen tepny postihnutého aterosklerózou alebo tvorí v oblasti aterosklerotického plaku vydutie kvôli krvácaniu, ku ktorému došlo na jeho báze.

 • Srdcové chyby. Koronárne artérie sa môžu posunúť smerom od aorty kvôli vzniku organickej lézie srdca.
 • Chirurgická obturácia. Mechanické otvorenie tepny alebo jej ligácia počas angioplastiky.

Rizikové faktory infarktu myokardu:

 • Pohlavie (muži častejšie).
 • Vek (po 40-65 rokoch).
 • Angina pectoris
 • Ochorenie srdca.
 • Obezita.
 • Silný stres alebo fyzický stres s existujúcou ischemickou chorobou srdca a aterosklerózou.
 • Diabetes mellitus.
 • Dyslipoproteinémia, často hyperlipoproteinémia.
 • Fajčenie a konzumácia alkoholu.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Hypertenzia.
 • Reumatická choroba srdca, endokarditída alebo iné zápalové lézie srdca.
 • Anomálie vývoja koronárnych ciev.

Mechanizmus infarktu myokardu

Priebeh choroby je rozdelený na 5 období:

 • Predinfarkcia (angína).
 • Akútna (akútna ischémia srdcových ciev).
 • Akútna (nekrobióza s tvorbou nekrotického priestoru).
 • Subakútna (fáza organizácie).
 • Postinfarkcia (tvorba jaziev v mieste nekrózy).

Postupnosť patogénnych zmien:

 • Porušenie integrity aterosklerotických usadenín.
 • Trombóza cievy.
 • Reflexný kŕč poškodenej cievy.

Pri ateroskleróze sa prebytok cholesterolu ukladá na stenách krvných ciev srdca, na ktorých sa vytvárajú lipidové plaky. Zúžia lúmen postihnutej cievy a spomaľujú tok krvi. Rôzne provokujúce faktory, či už je to hypertenzná kríza alebo emočná nadmerná strata, vedú k pretrhnutiu aterosklerotických ložísk a poškodeniu cievnej steny. Porušenie integrity vnútornej vrstvy tepny aktivuje ochranný mechanizmus vo forme koagulačného systému tela. Krvné doštičky sa prilepia na miesto prasknutia, z ktorého sa tvorí trombus, čím zablokuje lumen cievy. Trombóza je sprevádzaná produkciou látok vedúcich k spazmu cievy v oblasti poškodenia alebo po celej jej dĺžke.

Zúženie tepny na 70% jeho priemeru má klinický význam a kŕče lúmenu do takej miery, že krvné zásobovanie nemôže byť kompenzované. Je to spôsobené aterosklerotickými usadeniami na stenách krvných ciev a angiospazmom. V dôsledku toho je narušená hemodynamika oblasti svalu, ktorá dostáva krv cez poškodené cievne lôžko. Pri nekrobióze sú ovplyvnené kardiomyocyty, chýbajú kyslík a živiny. Metabolizmus a funkcia srdcového svalu sú narušené, bunky začínajú zomierať. Doba nekrobiózy trvá až 7 hodín. Pri okamžitom poskytnutí lekárskej pomoci počas tohto obdobia môžu byť zmeny svalov reverzibilné.

Ak sa v postihnutej oblasti vytvorí nekróza, nie je možné obnoviť bunky a proces zvrátiť, poškodenie sa stane nezvratným. Trpieť kontraktilitou myokardu, pretože nekrotické tkanivo nie je zapojené do kontrakcie srdca. Čím rozsiahlejšia je lézia, tým menšia kontraktilita myokardu klesá.

Jednotlivé kardiomyocyty alebo malé skupiny z nich zomrú asi 12 hodín po nástupe akútneho ochorenia. O deň neskôr mikroskopicky potvrdil masívnu nekrózu srdcových buniek v postihnutej oblasti. Nahradenie oblasti nekrózy pomocou spojivového tkaniva sa začína 7 až 14 dní po začiatku infarktu. Obdobie po infarkte trvá 1,5 - 2 mesiace, počas ktorého sa konečne vytvorí jazva.

Predná stena ľavej komory je najčastejším miestom lokalizácie nekrotickej zóny, preto vo väčšine prípadov je v tejto konkrétnej stene detekovaná transmurálna MI. Menej často je ovplyvnená apikálna oblasť, zadná stena alebo medzikomorová prepážka. Infarkt myokardu srdca je zriedkavý v srdcovej praxi.

Klasifikácia infarktu myokardu

Vzhľadom na veľkosť poškodenia tkaniva infarktu myokardu je:

 • Malé ohnisko. Vzniká jedna alebo niekoľko malých nekrotických oblastí. Je diagnostikovaná v 20% prípadov z celkového počtu infarktu. U 30% pacientov sa malý ohniskový infarkt premenil na veľký ohnisko.
 • Close-focal (často transmural). Vytvára obrovskú oblasť nekrózy.

Hĺbka nekrotických lézií sa vyznačuje:

 • Transmurálnych. Nekrotická oblasť pokrýva celú hrúbku myokardu.
 • Subepicardial. Miesto s mŕtvymi kardiomyocytmi susedí s epikardom.
 • Subendokardiálnych. Nekróza srdcového svalu v oblasti kontaktu s endokardom.
 • Intramurální. Miesto nekrózy sa nachádza v hrúbke ľavej komory, ale nedosahuje epikard alebo endokard.

V závislosti od množstva výskytu:

 • Primárne. Vyskytne sa prvýkrát.
 • Opakovať. Vyvíja sa 2 mesiace alebo neskôr po nástupe primárneho.
 • Recidivujúce. Vzniká v štádiu tvorby zjazveného tkaniva primárneho infarktu, t.j. počas prvých 2 mesiacov z primárneho akútneho poškodenia myokardu.

Pokiaľ ide o proces lokalizácie:

 • Ľavá komora.
 • Pravá komora.
 • Septa alebo infarkt ventrikulárneho septa.
 • Kombinuje napríklad anterolaterálnu IM.

Na základe elektrokardiologických zmien zaznamenaných na kardiograme:

 • Q-infarktu. Elektrokardiogram zachytáva vytvorené patologické h. Q alebo ventrálneho komplexu QS. Zmeny sú charakteristické pre IM s veľkou ohniskovou vzdialenosťou.
 • Žiadny Q-infarkt s inverziou h. T a bez patológie h. Q. Najčastejšie pri malých ohniskových infarktoch.

V závislosti od vývoja komplikácií:

Formy akútneho infarktu myokardu týkajúce sa prítomnosti a lokalizácie bolesti:

 • Typické. Bolesť je koncentrovaná v prekordiálnej alebo laterálnej oblasti.
 • Atypické. Forma ochorenia s atypickou lokalizáciou bolesti:

Symptómy infarktu myokardu

Intenzita a povaha bolesti závisí od viacerých faktorov: veľkosť a umiestnenie nekrotického zamerania, ako aj stupeň a forma srdcového infarktu. U každého pacienta sú klinické prejavy odlišné v dôsledku individuálnych charakteristík a stavu cievneho systému.

Známky typickej formy infarktu myokardu

Živý klinický obraz s typickým a výrazným bolestivým syndrómom sa pozoruje s veľkým ohniskom (transmurálnym) infarktom. Priebeh choroby je rozdelený na určité obdobia:

 • Preinfarkcia alebo prodromálna perióda. U 43 - 45% pacientov s infarktom toto obdobie chýba choroba začína náhle. Väčšina pacientov pred infarktom má nárast angíny, bolesti na hrudníku sú intenzívne a predĺžené. Celkový stav sa mení - nálady sa znižujú, objavujú sa únava a strach. Účinnosť antianginóznych liekov je významne znížená.
 • Najsilnejšie obdobie (od 30 minút do niekoľkých hodín). V typickej forme je akútny infarkt sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou na hrudníku s ožiarením na ľavej strane tela - rameno, spodná čeľusť, kosť, predlaktia, rameno a oblasť medzi lopatkami. Zriedka pod lopatkou alebo v ľavom stehne. Bolesť môže byť pálenie, rezanie, stlačenie. Niektorí majú pocit, že hrudník praskne alebo bolesť. Počas niekoľkých minút dosiahne maximálna bolesť, po ktorej trvá až hodinu alebo viac, potom sa zintenzívni a potom oslabuje.
 • Akútne obdobie (až 2 dni, s relapsom až 10 dní alebo dlhšie). U veľkej väčšiny pacientov prechádza angína. Jeho zachovanie indikuje pristúpenie epistenopericardiálnej perikarditídy alebo predĺžený priebeh infarktu myokardu. Pretrvávajú poruchy vedenia a rytmu, ako aj arteriálna hypotenzia.
 • Podobná doba (trvanie - 1 mesiac). Celkový stav pacientov sa zlepší: teplota sa vráti do normálu, dýchavičnosť zmizne. Srdcová frekvencia, vodivosť, zvukové tóny sú úplne alebo čiastočne obnovené, ale blok srdca sa nevzťahuje na regresiu.
 • Po infarkte je konečná fáza priebehu akútneho infarktu myokardu, trvajúca až 6 mesiacov. Nekrotické tkanivo je nakoniec nahradené hustou jazvou. Srdcové zlyhanie je eliminované z dôvodu kompenzačnej hypertrofie zostávajúcej myokardu, ale so širokou škálou poškodenia, úplná kompenzácia nie je možná. V tomto prípade prebiehajú prejavy srdcového zlyhania.

Nástup bolesti je sprevádzaný ťažkou slabosťou, výskytom bohatého, lepkavého (potu) potu, pocitom strachu zo smrti a zvýšenej srdcovej frekvencie. Fyzikálne vyšetrenie odhalilo bledú pokožku, lepkavý pot, tachykardiu a ďalšie poruchy rytmu (extrasystol, fibrilácia predsiení), agitovanosť, dýchavičnosť v kľude. V prvých minútach stúpa krvný tlak, potom prudko klesá, čo poukazuje na rozvoj srdcového zlyhania a kardiogénneho šoku.

V závažných prípadoch sa vyvíja pľúcny edém, niekedy aj srdcová astma. Srdce zaznie počas tlmenia auskultácie. Vzhľad rytmu cvalu hovorí o zlyhaní ľavej komory, stupeň závažnosti ktorého závisí od auskultúrneho obrazu pľúc. Pevné dýchanie, dýchavičnosť (vlhké) potvrdzujú stagnáciu krvi v pľúcach.

Anginálna bolesť v tomto období s nitrátmi nie je zastavená.

V dôsledku perifokálneho zápalu a nekrózy pretrváva horúčka po celú dobu. Teplota stúpne na 38,5 ° C, výška jej vzostupu závisí od veľkosti necrotického zaostrenia.

Pri malom ohniskovom infarkte srdcového svalu sú príznaky menej výrazné, priebeh ochorenia nie je taký jasný. Zriedkavo sa vyvinie srdcové zlyhanie. Arytmia sa prejavuje miernou tachykardiou, čo nie sú všetci pacienti.

Známky atypických foriem infarktu myokardu

Takéto formy sa vyznačujú atypickou lokalizáciou bolesti, čo sťažuje včasnú diagnostiku.

 • Astmatický tvar. Je charakterizovaný kašľom, úzkostnými záchvatmi, nalievaním studeného potu.
 • Gastralgická (brušná) forma sa prejavuje bolesťou v epigastrickej oblasti, vracaním a nevoľnosťou.
 • Edémová forma sa vyskytuje s masívnym zameraním nekrózy, čo vedie k úplnému zlyhaniu srdca s edémom, dýchavičnosťou.
 • Mozková forma je charakteristická pre starších pacientov s ťažkou aterosklerózou, nielen srdca, ale aj mozgových ciev. Prejavená klinikou mozgovej ischémie so závratmi, stratou vedomia, tinitusom.
 • Arytmická forma. Jediným znakom môže byť paroxysmatická tachykardia.
 • Rozmazaná forma nie je žiadna sťažnosť.
 • Periférny tvar. Bolesť môže byť iba v ruke, laloková fossa, spodná čeľusť, pod lopatkou. Niekedy je bolesť v okolí podobná bolesti spôsobenej interkostálnou neuralgiou.

Komplikácie a dôsledky infarktu myokardu

 • Ventrikulárna trombóza.
 • Akútna erozívna gastritída.
 • Akútna pankreatitída alebo kolitída.
 • Črevná paréza.
 • Krvácanie žalúdka.
 • Dresslerov syndróm.
 • Akútne a ďalšie chronické progresívne zlyhanie srdca.
 • Kardiogénny šok.
 • Postinfarcný syndróm.
 • Episthenokardiálna perikarditída.
 • Tromboembolizmus.
 • Aneuryzma srdca.
 • Pľúcny edém.
 • Srdcové prasknutie vedie k jeho tamponáde.
 • Arytmie: paroxysmatická tachykardia, extrasystol, intraventrikulárna blokáda, ventrikulárna fibrilácia a ďalšie.
 • Pľúcny infarkt.
 • Parietálna tromboendokarditída.
 • Duševné a nervové poruchy.

Diagnóza infarktu myokardu

Anamnéza ochorenia, elektrokardiografické príznaky (zmeny na EKG) a charakteristické zmeny v enzymatickej aktivite v krvnom sére sú hlavnými kritériami pri diagnostikovaní akútneho infarktu myokardu.

Laboratórna diagnostika

Počas prvých 6 hodín akútneho stavu v krvi je zistená zvýšená hladina proteínu - myoglobín, ktorý sa podieľa na prenose kyslíka do kardiomyocytov. V priebehu 8-10 hodín sa kreatínfosfokináza zvyšuje o viac ako 50%, ukazovatele aktivity sa normalizujú do konca 2 dní. Táto analýza sa opakuje každých 8 hodín. Ak sa dosiahne trojnásobný negatívny výsledok, srdcový záchvat srdca sa nepotvrdí.

Neskôr je potrebná analýza na stanovenie hladiny laktátdehydrogenázy (LDH). Aktivita tohto enzýmu sa zvyšuje po 1-2 dňoch od začiatku masovej imobilizácie kardiomyocytov a po 1-2 týždňoch sa vráti do normálu. Vysoká špecifikácia je charakterizovaná zvýšením izoformy troponínu, zvýšením hladiny aminotransferáz (AST, ALT). Vo všeobecnosti analýza zvýšila ESR, leukocytózu.

Inštrumentálna diagnostika

Elektrokardiogram fixuje výskyt negatívny. T alebo jeho dvojfázové v určitých vedeniach (s malým ohniskom infarktu myokardu), patológiu komplexu QRS alebo h. Q (s makrofokálnym infarktom myokardu), ako aj rôznymi poruchami vedenia, arytmiami.

Elektrokardiografia pomáha určiť rozsah a lokalizáciu oblasti nekrózy, posúdiť kontraktilitu srdcového svalu, identifikovať komplikácie. Röntgenové vyšetrenie málo informatívneho. V neskorších štádiách sa uskutočňuje koronárna angiografia, ktorá odhaľuje miesto, stupeň zúženia alebo obštrukcie koronárnej artérie.

Liečba infarktu myokardu

Ak máte podozrenie na srdcový infarkt, urgentne zavolajte sanitku. Pred príchodom lekárov je potrebné pomôcť pacientovi, aby si zobral polovicu sedenia s nohami ohnutými na kolenách, uvoľnil kravatu, odblokoval svoje šaty, aby nepotiahol hrudník a krk. Otvorte otvor alebo okienko na čerstvý vzduch. Pod jazykom položte pilulku aspirínu a nitroglycerínu, ktoré sa predbežne brúsia alebo požiadajte pacienta, aby ich rozžiaril. To je nevyhnutné pre rýchlejšiu absorpciu účinnej látky a dosiahnutie najrýchlejšieho účinku. Ak z jednej tablety nitroglycerínu neprešla anginálna bolesť, mala by sa absorbovať každých 5 minút, ale nie viac ako 3 tablety.

Pacient s podozrením na infarkt podlieha okamžitej hospitalizácii pre kardiologickú resuscitáciu. Čím skôr resuscitátory začnú liečbu, tým priaznivejšia je ďalšia prognóza: je možné zabrániť vzniku infarktu myokardu, zabrániť výskytu komplikácií, znížiť plochu centra nekrózy.

Hlavné ciele prioritných lekárskych opatrení:

 • úľava od bolesti;
 • obmedzenie nekrotickej zóny;
 • prevenciu komplikácií.

Úľava od bolesti - Jeden z najdôležitejších a naliehavých štádií liečby infarktu myokardu. Pri neúčinnosti nitroglycerínových tabliet sa podáva v kvapkacom alebo narkotickom analgetiku (napr. Morfín) + atropín / in. V niektorých prípadoch vedie neuroleptanalgéziu - v / v neuroleptiku (droperidol) + analgetiku (fentanyl).

Trombolytická a antikoagulačná liečba sa zameriava na zníženie oblasti nekrózy. Prvýkrát deň po objavení sa prvých príznakov infarktu je možné vykonať trombolýzu, aby sa rozpustil krvný zrazenina a obnovil sa tok krvi, ale aby sa zabránilo smrti kardiomyocytov, je efektívnejšie to robiť v prvých 1 až 3 hodinách. Predpísané sú trombolytické lieky - fibrinolytiká (streptokináza, streptáza), protidoštičkové látky (trombo-ACC), antikoagulanciá (heparín, warfarín).

Antiarytmická liečba. Antiarytmické lieky (bisoprolol, lidokaín, verapamil, atenolol), anabolické steroidy (retabolil), polarizačná zmes atď. Sa používajú na elimináciu porúch rytmu, srdcového zlyhania, obnovenia metabolizmu v srdcovom tkanive.

Na liečbu akútneho zlyhania srdca používanie srdcových glykozidov (Korglikon, strofantín), diuretiká (furosemid).

Aplikujte neuroleptiká, trankvilizéry (seduxén), sedatíva na odstránenie psychomotorickej agitácie.

Prognóza ochorenia závisí od rýchlosti prvej kvalifikovanej pomoci, včasnosti resuscitácie, veľkosti a lokalizácie lézie myokardu, prítomnosti alebo absencii komplikácií, veku pacienta a jeho súvisiacich kardiovaskulárnych ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aké červené body sa objavia na tvári a môžu sa odstrániť?

Mám sa poradiť s lekárom, keď sú na tvári podivné škvrny alebo škvrny na koži? Ako sa hovorí populárne príslovie, Boh vás chráni a najlepším riešením nie je snažiť sa odhadnúť príčinu problému sami, ale navštíviť špecialistu.

Koronarografia srdcových ciev: podstata postupu, indikácie a kontraindikácie

Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.

Aký je impulz pre angínu?

Liečba tachykardieNa liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

Symptómy krvnej zrazeniny v pľúcach, núdzová starostlivosť a liečba

obsah

Krvná zrazenina v pľúcach je patologická zrazenina, ktorá upcháva cievne lôžko a nedáva krvi v normálnom režime pohybovať sa cez tepny a žily.