Infarkt je paroxysmálny patologický proces, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale. To sa odráža v práci kardiovaskulárneho systému a celého tela. Ak neexistuje včasná pomoc, infarkt vedie k smrti pacienta.

Popis patológie

Každý vie o nebezpečenstve srdcového záchvatu k životu a zdraviu, ale nie každý vie, aká choroba je. Infarkt je akútne poškodenie, proti ktorému sa zastavuje normálny prietok krvi v cievach, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou - myokardom. Patológia sa vyvíja hlavne v dôsledku tvorby trombu cholesterolu vo vnútri koronárnej artérie. Zabraňuje správnej výživy tkanív krvou, čo je dôvod, prečo vzniká atrofia.

Napriek tomu, že srdcový záchvat je paroxysmálna patológia, jeho vývoj trvá dlho. Môže trvať niekoľko rokov pred nástupom akútnej fázy, v závislosti od faktorov ovplyvňujúcich telo.

Nebezpečenstvo srdcového záchvatu pre život spočíva v tom, že pri takejto chorobe sa úplná práca srdca zastaví, čo zastaví prívod krvi do mozgového tkaniva. Tvorba nekrotických ohniskov sa vyskytuje v priebehu 5 minút po vzniku infarktu. Nedostatok pomoci vedie k nezvratným zmenám v mozgu, tkanivá zomierajú, v dôsledku čoho prestanú fungovať organické procesy, ktoré sú životne dôležité pre človeka.

Zároveň tkanivo zomrie vo vnútri myokardu. Ovplyvnené bunky nie sú obnovené a nie sú schopné viesť nervové impulzy potrebné na monitorovanie činnosti srdca. Vďaka včasnému lekárskemu zásahu dosiahli, že krbové kachle zostávajú bezvýznamné.

V závislosti od závažnosti sa rozlišuje malá ohnisková a veľkoobrazová forma patológie. V prvom prípade je nekrotické miesto nepreniknuteľné, povrchné, to znamená, že nepreniká do srdcového svalu. Táto patológia sa prenáša oveľa jednoduchšie a po liečbe sa srdce takmer úplne obnoví.

Vážne nebezpečenstvo pre zdravie je veľké ohnisko infarktu. Stred nekrózy prechádza cez srdcovú stenu, vytvára sa tkanivo jazvy, ktoré nevykonáva žiadne dôležité funkcie pre orgán. Po veľkých ohniskách srdcového infarktu existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií a preto pacient musí neustále užívať lieky, ktoré uľahčujú prácu srdca.

Takže srdcový záchvat je definovaný ako ťažké akútne ochorenie, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale.

Príčiny infarktu

Vývoj srdcového záchvatu môže byť spojený s vplyvom mnohých patologických faktorov. Moderní kardiológovia potvrdzujú skutočnosť, že výskyt tejto choroby je z veľkej časti spôsobený nesprávnym životným štýlom.

Hlavné dôvody sú nasledujúce:

 • Nízka mobilita Predĺžená hypodynamia vedie k oslabeniu srdcového svalu. Tkaniny sa stávajú citlivejšími na negatívne účinky. Vývoj stresových situácií alebo potreba zvýšenej fyzickej aktivity, ku ktorému srdce nie je pripravené, vedie k rozvoju atrofických procesov v myokarde, ktoré ďalej vyvolávajú infarkt.
 • Emocionálne poruchy. Konštantný dopad stresu na telo môže byť dôsledkom individuálnych charakteristík psychózy pacienta, byť spojený s jeho každodennou profesionálnou činnosťou. Systematické emocionálne preťaženie vedie k narušeniu srdca a zvyšuje riziko vzniku akútnych patologických stavov.

nadváha

Keď hovoríme o tom, čo spôsobuje infarkt, treba poznamenať, že existuje veľa príčin a faktorov, ktoré vyvolávajú chorobu, ale vo väčšine prípadov sa rozvíja kvôli nezdravému životnému štýlu a nedostatku včasnej liečby menej nebezpečných chorôb zdravia.

Útok srdca

Závažnosť a dĺžka infarktu závisí od toho, ktorá oblasť bola ovplyvnená a ako je rozsiahla. Podstatné je stav koronárnych ciev, povaha a aktuálnosť poskytovaných terapeutických opatrení.

V prvej fáze srdcového infarktu je zaznamenaný akútny priebeh. Obdobie trvá v priemere až 10 dní s veľkým ohniskom. Táto fáza je najťažšia, pretože v súčasnosti vzniká nekrotické zameranie, určujú sa jej hranice a začína postupný proces výmeny jazvového tkaniva.

Percento smrteľných prípadov v akútnom štádiu je najväčšie. Existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Väčšina fyziologických parametrov sa odchyľuje od normy a obnovuje sa bližšie ku koncu desaťdňového obdobia. Počas tohto obdobia je pacient v jednotke intenzívnej starostlivosti pod neustálym dohľadom.

Ďalšia fáza je subakútna. Trvá v priemere až do 30. dňa po nástupe akútneho infarktu. Počas tohto obdobia sa proces zjazvenia tkanív aktívne pokračuje. Stav pacienta sa postupne zlepšuje a normalizujú sa fyziologické ukazovatele. Režim sa postupne rozširuje, pacient sa môže pohybovať a vykonávať najjednoduchšie gymnastické cvičenia.

Riziko komplikácií v subakútnom štádiu je zachované, ale je výrazne znížené. Pravdepodobnosť smrteľného výsledku je takmer úplne vylúčená. Najčastejšie dochádza k vzniku komplikácií v dôsledku nedodržania odporúčaní predpísaných kardiológiou pacientom.

Subakútna fáza v neprítomnosti patologických procesov vstúpi do štádia zjazvenia. Trvanie sa pohybuje od 8 týždňov do 4 mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta. Počas tohto obdobia hojenie nekrotických ohniskov. Stav pacienta je úplne normalizovaný a počas diagnostického vyšetrenia je zaznamenaná dobre definovaná jazva.

Vo všeobecnosti existujú tri stupne infarktu, charakterizované závažnosťou priebehu a potenciálnym nebezpečenstvom pre pacienta.

Klinický obraz

Charakter prejavov, ktoré sa vyskytujú na pozadí infarktu, závisí od mnohých faktorov. V niektorých prípadoch s malou ohniskovou léziou pacient nemá žiadne výrazné znaky. Pacientka trpí infarktom bez toho, aby o tom vedel, čo môže v budúcnosti spôsobiť vážne komplikácie. Celková nepríjemnosť, bolesť hlavy a zvýšená únavnosť vznikajúca v prípade miernych infarktov pacientovi často nezaznamenávajú, ani sa nesprávne nedopustia inej choroby.

Častejšie sú príznaky infarktu vyslovované a intenzívne. Hlavným príznakom srdcového infarktu je prudká bolesť v oblasti hrudníka, na ľavej strane. Bolestivý syndróm sa často šíri do lopatky, krčných svalov, ramena a ramena. Bolesť je charakterizovaná ako horiace, piercing.

Bolesť na pozadí srdcového infarktu trvá v priemere 20 minút. Pri užívaní liekov alebo keď je pacient v kľude, bolesť nie je uvoľnená. Toto je hlavný rozdiel medzi srdcový záchvat a stenokardiálnym záchvatom. Pri angíne pektoris trvá bolestivý záchvat menej a je eliminovaný pri užívaní nitroglycerínu.

Bežné príznaky srdcového príznaku:

 • dýchavičnosť
 • zvýšená srdcová frekvencia
 • arytmie
 • úzkosť a starosti
 • motorická stimulácia
 • desudation
 • zvýšený tlak

Tieto symptómy sú charakteristické pre typickú formu infarktu, ale rozlišuje sa niekoľko typov atypických infarktov.

Formy atypického infarktu:

 1. Brucha. Patológia je sprevádzaná ťažkými príznakmi zažívacieho systému. Pacient má bolesť brucha, ťažkú ​​nevoľnosť a pravidelné zvracanie.
 2. Astmatický záchvat. Sprevádzané príznakmi charakteristickými pre bronchiálnu astmu. Patria k nim problémy s dýchaním, dusenie, pískanie pri vdychovaní alebo vydychovaní, silný kašeľ. Tiež výrazná bolesť v hrudníku.
 3. Brain. Ochorenie sa vyznačuje symptómami vyplývajúcimi z mŕtvice. Často pacienti zomierajú, dochádza k paralýze rôznych svalových skupín a kŕče sa vyskytujú.
 4. Arytmická forma. Rozlišuje ťažkú ​​srdcovú arytmiu. Frekvencia kontrakcií sa spravidla zvyšuje. Zároveň sú jasne označené obdobia vyblednutia.
 5. Bezbolestné. Srdcový záchvat nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Existujú však symptómy vo forme zvýšeného potenia, svalovej slabosti, skrátenia dychu, vysokého krvného tlaku.

Všeobecne je srdcový záchvat sprevádzaný rôznymi príznakmi av zriedkavých prípadoch je asymptomatický.

Diagnostické postupy

Pre úspešné liečenie je mimoriadne dôležité včas zistiť infarkt. Pri prvých príznakoch musí pacient zavolať sanitku. Bohužiaľ nie je možné diagnostikovať infarkt založený výlučne na charakteristických prejavoch. Symptómy, ktoré sa objavia počas srdcového infarktu, sa často vyskytujú v iných patologických ochoreniach.

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov. U žien sa príznaky infarktu vyskytujú približne jeden a pol až dvakrát menej.

Počas infarktu myokardu prietok krvi do špecifickej oblasti srdca je veľmi oslabený alebo úplne zastaví. Súčasne zasiahne postihnutá časť svalu, čo znamená, že jeho nekróza sa vyvíja. Smrť buniek sa začína po 20 až 40 minútach po ukončení prietoku krvi.

Infarkt myokardu, ktorého prvá pomoc by mala byť poskytnutá v prvých minútach symptómov, ktoré naznačujú tento stav, môže následne určiť pozitívny výsledok pre túto chorobu. Dnes táto patológia zostáva jednou z hlavných príčin úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Príčiny infarktu myokardu

Pri infarkte myokardu je jedna z koronárnych ciev upchatá trombom. Tým sa spustí proces nezvratných zmien v bunkách a po 3-6 hodinách od začiatku oklúzie zomrie srdcový sval v tejto oblasti.

Ochorenie sa môže vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby srdca, arteriálnej hypertenzie, ako aj pri ateroskleróze. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky.

V závislosti od veľkosti zomrelého priestoru je izolovaný veľký a malý ohniskový infarkt. Ak nekróza zachytáva celú hrúbku myokardu, nazýva sa to transmurálna.

Príznaky srdcového záchvatu

Hlavným príznakom infarktu myokardu u mužov a žien je silná bolesť na hrudníku. Bolesť je taká vážna, že vôľa pacienta je úplne ochromená. Človek má myšlienku na blížiacu sa smrť.

Prvé príznaky infarktu:

 1. Šitie za hrudníkom je jedným z prvých príznakov infarktu. Táto bolesť je veľmi ostrý a vyzerá ako nôž. Môže trvať dlhšie ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Bolesť je schopná ustúpiť v oblasti krku, ramena, chrbta a lopatky. To môže byť nielen konštantné, ale aj prerušované.
 2. Strach zo smrti. Tento nepríjemný pocit nie je taký zlý znak, pretože naznačuje normálny tón centrálneho nervového systému.
 3. Dyspnoe, bledosť, mdloby. Symptómy vznikajú zo skutočnosti, že srdce nie je schopné aktívne tlačiť krv do pľúc, kde je nasýtené kyslíkom. Mozog sa to snaží kompenzovať vysielaním dychových signálov.
 4. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Nie vždy sa táto choroba prejavuje takým klasickým obrazom. Atypické symptómy infarktu myokardu môžu byť pozorované, napríklad, namiesto bolesti na hrudníku môže osoba pocítiť jednoduché nepríjemné pocity a prerušenia srdca, bolesť môže úplne chýbať, ale bolesť brucha a dýchavičnosť (dyspnoe) môžu byť prítomné - tento obraz je atypický, je obzvlášť ťažké v diagnostike.

Hlavné rozdiely medzi bolesťou pri infarkte myokardu a angíne sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Príznaky srdcového záchvatu u žien

U žien je bolesť počas útoku lokalizovaná v hornej časti brucha, chrbta, krku, čeľuste. Stáva sa, že srdcový záchvat je veľmi podobný pálenie záhy. Veľmi často sa žena najprv zdá byť slabá, nevoľná, až potom je bolesť. Tieto typy príznakov infarktu myokardu často nevyvolávajú podozrenie u žien, takže existuje riziko, že sa vážne ochorenie nebude ignorovať.

Príznaky infarktu myokardu u mužov sú bližšie k klasickému súboru, čo umožňuje rýchlejšiu diagnostiku.

Infarkt myokardu: prvá pomoc

Za prítomnosti týchto príznakov sa musí naliehavo povoliť ambulancia a pred jej príchodom s 15 minútovým intervalom užívajte nitroglycerínové tablety v dávke 0,5 mg, ale nie viac ako trikrát, aby sa zabránilo prudkému poklesu tlaku. Nitroglycerín sa môže podávať len pri normálnych indikátoroch tlaku, s nízkym krvným tlakom je kontraindikovaný. Stojí tiež za žuvanie aspirínovej pilulky s dávkou 150 až 250 mg.

Pacient by mal byť umiestnený tak, aby horná časť tela bola o niečo vyššia ako dolná časť, čo zníži zaťaženie srdca. Odblokovanie alebo odlepenie oblečenia a poskytovanie čerstvého vzduchu, aby sa zabránilo udušeniu.

Pri absencii pulzov, dýchania a vedomia pacienta by sa mala položiť na podlahu a vykonať okamžité resuscitačné opatrenia, ako je umelé dýchanie a nepriama masáž srdca.

prevencia

 1. Mal by prestať fajčiť. Fajčiari zomierajú z infarktu dvakrát tak často.
 2. Ak sa zistí, že cholesterol je vyšší ako normálne, je lepšie obmedziť živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na maslo, vaječný žĺtok, syr, tuk, pečeň. Uprednostňuje ovocie a zeleninu. Mlieko a tvaroh by mali byť odtučnené. Užitočné ryby, kuracie mäso.
 3. Vývoj srdcového infarktu prispieva k vysokému krvnému tlaku. V boji proti hypertenzii môžete zabrániť infarktu.
 4. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie srdca - vráťte ho späť do normálu.

Dôsledky infarktu myokardu

Dôsledky infarktu myokardu prevažne vznikajú pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu.

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia;
 • aneuryzma srdca, ruptúra ​​interventrikulárneho septa;
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu.
 • bežeckého syndrómu.

Útok srdca - príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Infarkt myokardu sa nazýva smrť srdcového svalu, ktorého príčinou je nedostatočné zásobovanie krvou. To znamená, že sa objaví srdcový záchvat, ak nastane strmá nerovnováha medzi potrebou srdcového svalu (myokardu) pre kyslík a jeho príjem.

Najčastejšie predstihuje ľudí vo veku od 40 do 70 rokov, väčšinou mužov (vo vekovej skupine 70 rokov však počet mužov a žien, ktorí mali infarkt, je približne rovnaký).

Srdcový záchvat je veľmi nebezpečná choroba. Približne 30% všetkých prípadov tejto choroby je smrteľné poskytnúť starostlivosť v nemocnici počas prvej hodiny po nástupe jej symptómov. Pri hospitalizácii počas prvých 28 dní zomrie 13% až 28%. V prvom roku po infarkte uhynie medzi 4% až 10% pacientov a medzi 65% a 35%.

Srdcový záchvat - príčiny

Najčastejšou (v 90% prípadov) príčinou srdcového infarktu je trombóza koronárnej artérie, ku ktorej dochádza pri ateroskleróze. Tiež srdcový záchvat môže vyplynúť z kŕče koronárnej artérie; zablokovanie stenovej zrazeniny alebo krvnej zrazeniny na umelom ventile; nádorov; zranenia srdca atď.

Riziko infarktu myokardu zahŕňa ľudí s cukrovkou, hypertenziou a pacientmi s vysokým cholesterolom v krvi, čo vedie k sedavému životnému štýlu a fajčiarom.

Príznaky srdcového záchvatu

Infarkt myokardu sa prejavuje hlavne bolesťou v hrudníku, ktorá trvá dlhšie ako 20 minút a po užití nitroglycerínu neodíde. Najčastejšie je lokalizovaná za hrudnou kosťou, ale môže sa cítiť aj v ľavej ruke, krku, spodnej čeľusti, chrbte, epigastrickej oblasti a tiež sa rozšíri na obe ruky so súčasným pokrytím chrbta, epigastrickej oblasti, krku a dolnej čeľuste. Povaha takejto bolesti je stlačenie, prasknutie, stláčanie alebo pálenie.

Infarkt myokardu sa často prejavuje arytmiou a niekedy jedinou príznakom je náhla zástava srdca.

U starších ľudí môže infarkt myokardu prejavovať príznaky srdcového zlyhania - dýchavičnosť, búšenie srdca alebo náhle výpary, nevoľnosť, závrat a prudký pokles krvného tlaku. Ak sú chorí s cukrovkou, môže sa predpokladať srdcový záchvat kvôli náhlej slabosti alebo krátkodobej strate vedomia bez jasne vyjadrenej bolesti. Bezbolestný infarkt postihuje od 10% do 25% pacientov.

Útok srdca - diagnostika

Metódy diagnostiky infarktu myokardu zahŕňajú:
- elektrokardiogram,
- echokardiografia,
- krvný test na kardiotropické proteíny (prítomnosť troponínu v krvi, ktorá normálne chýba v krvnom sére, je jedným z najcitlivejších a prvých príznakov infarktu);
- Ultrazvuk srdca;
- RTG hrudníka, ktorý umožňuje identifikovať komplikácie infarktu.

Útok srdca - liečba a prevencia

Často sa počas srdcového infarktu stáva, že pacient sám musí poskytnúť prvú pomoc. Keď sa objaví angína, ktorá indikuje stav pred infarktom, pacient okamžite potrebuje nitroglycerín, ktorý je umiestnený pod jazykom. Ak bolesť nezmizne do 5 minút, odoberie sa druhá tableta a v prípade potreby po ďalších 5 minútach - tretia. Pri absencii účinku užívania nitroglycerínu trikrát a pretrvávania bolesti sa naliehavo vyzýva na sanitku, pred príchodom ktorého musíte žuť aspirínovú pilulku, umyť vodou.

Pacient s infarktom myokardu je naliehavo hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je povinné dodržiavať prísny odpočinok na lôžku minimálne 24 hodín, strava obmedzujúca spotrebu živočíšnych tukov a soli. Ďalšie menovania sú v anestetickej liečbe; liečba, ktorá zabraňuje tvorbe krvných zrazenín; liečba na udržanie srdca v prípade zlyhania srdca; liečba na odstránenie porúch rytmu atď. V niektorých prípadoch sa chirurgická liečba používa na obnovenie permeability koronárnych artérií.

Po akútnom období treba venovať pozornosť rehabilitačnej liečbe pacienta, ktorá spočíva v boji s arteriálnou hypertenziou; úbytok hmotnosti; po diéte s vysokým obsahom cholesterolu a živočíšnych tukov; úplné odmietnutie zlých návykov, najmä fajčenia; fyzikálna liečba; Kúpeľné a liečebné procedúry.

S náležitým zaobchádzaním, prísnym dodržiavaním všetkých lekárskych odporúčaní a príslušnou prevenciou pacienta, ktorý trpel infarktom myokardu, má všetky šance na dlhý a naplňujúci život.

Symptómy a prvé príznaky infarktu myokardu

Srdce je pre život životne dôležitým orgánom, ktorého zlyhanie vedie k okamžitej smrti. Z tohto dôvodu je srdcová choroba prvou zo všetkých príčin úmrtí u ľudí. A najstrašnejším srdcovým ochorením je infarkt myokardu. Medzitým sa príznaky tejto choroby vo väčšine prípadov môžu rozpoznať vopred. Ale vždy pozorne počúvame vaše telo?

Opis choroby

Infarkt je nekróza (zomiera) určitej časti srdcového svalu. Vo väčšine prípadov je príčinou smrti srdcových vlákien nedostatok krvi. A dodávanie krvi do srdca je narušené vďaka tomu, že jeho cievy (tzv. Koronárne cievy) nedokážu dodávať do tkaniva kyslík a živiny.

Príčinou dysfunkcie koronárnych ciev vo väčšine prípadov je ateroskleróza, omnoho menej embólia alebo kŕče. Bez ohľadu na príčinu, lumen plavidla zužuje toľko, že v ňom cirkuluje krv. Svaly cítia nedostatok kyslíka. Ale srdce potrebuje oveľa viac kyslíka ako akýkoľvek iný sval, pretože je vždy v prevádzke. Ak takýto stav trvá dostatočne dlho (15-20 minút), potom časť svalového tkaniva môže zomrieť.

Nekróza svalového tkaniva v ktorejkoľvek inej časti tela je tiež dosť nepríjemná. Vo väčšine prípadov však neohrozuje život, hoci vedie k silnej bolesti, zápalu a zníženiu motorických funkcií tela. Je to úplne iná vec, ak sa taká vec stane v srdci. Jeho práca je okamžite narušená. Výsledkom je narušenie krvného zásobovania celého organizmu. To môže viesť k hladkému kyslíku a uduseniu, poškodeniu mozgu. Pri závažných srdcových infarkách sa môže vyskytnúť aj srdcové zlyhanie.

Ak sa srdce vyrovná s ťažkosťami a pokračuje v práci, jeho funkcie už nebudú rovnaké ako predtým. Zmeny srdca spôsobené infarktom sú preto nezvratné. Ovplyvnený povrch srdcového svalu je pokrytý spojivovým tkanivom jazvy, ktorý nemá funkčné zaťaženie a kontraktilita srdca klesá. Elektrické impulzy, ktoré stimulujú kontrakciu srdca, už nie sú také dobré. To znamená, že kvalita ľudského života sa zhoršuje.

Hlavné dočasné štádia vývoja infarktu:

 • Najostrejší - menej ako 2 hodiny od začiatku;
 • Akútne - až 10 dní od začiatku;
 • Subakútna - 10-45 dní od začiatku;
 • Stupeň zjazvenia - 1, 5-6 mesiacov od začiatku.

Tiež srdcový záchvat môže ovplyvniť ako samostatné časti srdcového svalu a pokryť jeho významné oblasti (transmurálny alebo Q-infarkt). Subendokardiálny infarkt ovplyvňuje vnútornú výstelku srdca, subepikardiálnu - vonkajšiu. Ak srdcový záchvat nie je rozsiahly, potom najčastejšie postihuje ľavú komoru srdca. Tiež oblasť nekrózy môže byť lokalizovaná v rôznych častiach komory - bočnej, prednej a zadnej stene, ako aj v medzikomorovej septa.

Ak sa srdcový záchvat stane osobne raz, pravdepodobnosť srdcového infarktu sa výrazne zvýši. Občasný srdcový záchvat je srdcový záchvat, ktorý sa vyvinie do 2 mesiacov po prvom. Infarkt, ktorý sa vyskytol 2 mesiace po prvom, sa nazýva recidívou.

Vek a pohlavie

Srdcový záchvat sa považuje za chorobu starších mužov. To však zďaleka nie je. Napriek tomu, že infarkt sa vyskytuje prevažne u ľudí starších ako 50 rokov, mladí ľudia nie sú imunní. Nedávno došlo k významnému zníženiu nižšieho vekového prahu choroby. Všeobecne platí, že 60% ľudí starších ako 65 rokov trpí infarktom najmenej raz v živote.

Treba tiež poznamenať, že muži trpia srdcový záchvat častejšie ako ženy (3-5 krát). Je to spôsobené tým, že ženské pohlavné hormóny majú intenzívnejší ochranný účinok na srdcové cievy ako mužské pohlavné hormóny. Preto sa ateroskleróza koronárnych ciev u žien vyvíja v priemere o 10 rokov neskôr ako u mužov a srdcový záchvat u žien pred menopauzou je relatívna rarita. Po 45 rokoch však počet pohlavných hormónov u žien začne prudko klesať, čo vedie k zvýšenému riziku srdcového infarktu. Všeobecne platí, že u žien vo veku 55 - 60 rokov je pravdepodobnosť srdcového infarktu rovnaká ako u mužov.

Bohužiaľ, niektoré ženy nie sú pripravené na stretnutie s novou pohromou. Musí sa priznať, že mnohí predstavitelia silnejšieho sexu trpia zvýšenými podozrivosťami a sotva niečo, čo trpí v srdci, okamžite bežia k lekárovi. Toto správanie je pre ženy menej typické a prah bolesti pre ženy, ktoré porodili, je zvyčajne veľmi vysoký. Mnoho žien, ktoré sa zaoberajú domácimi domácimi prácami a rodinou, dlhodobo nezaznamenávajú nebezpečné príznaky alebo ich nepripisujú vaskulárnej dystónii, únave atď.

Faktory prispievajúce k vzniku infarktu

Náš život vo väčšine prípadov neprispieva k zdraviu kardiovaskulárneho systému. Dôvodom je neustály stres, nezdravá strava a sedavý životný štýl. Ale najväčší vplyv na vývoj koronárnych ochorení srdca a zvýšenie rizika srdcového infarktu majú zlé návyky: fajčenie a nadmerné pitie.

Čo ešte prispieva k výskytu infarktu:

 • zvýšený cholesterol v krvi
 • diabetes mellitus
 • arteriálna hypertenzia
 • hormonálne poruchy (najmä nedostatok hormónov štítnej žľazy),
 • nadváhu
 • stafylokokové a streptokokové infekcie,
 • pasívne fajčenie
 • reumatizmus srdca,
 • nadmerné cvičenie
 • stresu, depresie a neurózy.

Aké príznaky môžu naznačovať srdcové zlyhanie, ktoré môže viesť k infarktu:

 • chrápanie, apnoe;
 • opuch nôh, chodidiel a rúk;
 • krvácanie ďasien, periodontálne ochorenie;
 • arytmie;
 • bolesť v ľavom ramene;
 • dýchavičnosť, najmä po cvičení;
 • časté bolesti hlavy;
 • časté nočné močenie.

Všetky tieto príznaky môžu byť dôkazom preinfarkčného stavu organizmu.

Príznaky infarktu

Tak, ako rozpoznať chorobu v čase? Našťastie kardiovaskulárne katastrofy zriedkavo nastanú rovnako ako v pozadí rozkvitajúceho zdravia. Takmer vždy, taká hrozná choroba ako srdcový záchvat, sprevádzané pomerne zjavnými znakmi, ktoré musíte dokázať rozpoznať.

Hlavným rizikovým faktorom, pri ktorom je pravdepodobnosť srdcového infarktu veľmi vysoká, je koronárna choroba srdca (CHD). Vyskytuje sa prevažne v starobe a je vyjadrená v upchávaní koronárnych ciev aterosklerotickými plakmi vytvorenými z lipoproteínu s nízkou hustotou. Z tohto dôvodu je dôležité monitorovať hladinu "zlého" cholesterolu v krvi.

Zúženie lúmenu koronárnych ciev vedie k zvýšeniu zaťaženia srdca, ktoré ďalej vyčerpáva svoje zdroje. V určitom okamihu, napríklad so zvýšeným srdcovým srdcom, sa môže plaketa pretrhnúť a zvyčajne to vedie k arteriálnej trombóze. A všetky tkanivá, do ktorých táto tepna dodáva krv, začnú zomierať.

Kým sa nevyskytne srdcový záchvat, ischemická choroba sa prejavuje vo forme recidivujúcej bolesti v hrudníku, predovšetkým po intenzívnej fyzickej námahe. Vo väčšine prípadov používanie vazodilatátorov, ako je nitroglycerín, pomáha zmierniť záchvaty CHD. Avšak v prípade, že zlyhá, môže to znamenať, že nastane aktívna smrť buniek myokardu.

Charakteristické príznaky infarktu zahŕňajú:

 • akútna bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • dýchavičnosť;
 • slabosť, závrat, lepkavý pot;
 • pocit strachu, záchvaty paniky;
 • srdcové arytmie (extrasystoly, atriálna fibrilácia).

Niekedy môže pacient tiež zažiť:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • pokles krvného tlaku;
 • bledosť kože, najmä na tvári;
 • kašeľ
 • poruchy reči a koordinácia pohybov, vízia.

Mali by sme povedať pár slov o bolesti. Bolesť počas infarktu má horiaci, bodavý alebo kontraktačný charakter. Má mimoriadne vysokú intenzitu. Mnoho ľudí, ktorí utrpeli infarkt tvrdia, že táto bolesť je najsilnejšia zo všetkého, čo zažili v ich živote. Bolesť v infarkte myokardu nie je zastavená nielen s nitroglycerínom, ale niekedy aj s pomocou analgetík. Okrem toho sa bolesť zvyčajne pozoruje dlhý čas, niekoľko desiatok minút. Bolesť môže mať rekurentnú povahu, potom sa ustúpi, potom sa znova objaví.

V niektorých prípadoch môže bolesť prejsť do ramena, do žalúdka. Môže sa objaviť aj príznaky pripomínajúce žalúdočné kŕče, záchvat peptického vredu, najmä ak je ovplyvnená zadná stena myokardu.

Útok srdca sa najčastejšie objavuje ráno, bližšie k úsvitu. To je spôsobené tým, že v noci srdce nefunguje v takom intenzívnom režime ako v priebehu dňa a ráno vzostup súvisí s uvoľňovaním hormónov do krvného obehu, čo stimuluje jeho aktivitu. Preto sú v ranných hodinách s najväčšou pravdepodobnosťou také javy ako zvýšený krvný tlak, palpitácie srdca, arytmie a v dôsledku toho ruptúry aterosklerotických plakov. To však neznamená, že infarkt nemôže prekonať osobu v inom čase dňa.

Stupeň prejavu príznakov infarktu je zvyčajne priamo úmerný rozsahu lézie srdcového svalu. Intenzita príznakov je tiež ovplyvnená komorbiditami. Pri malých léziách (tzv. Mikroinfarkách) nemusí pacient pocítiť žiadne vážne ťažkosti alebo pripisovať nepríjemným symptómom prechladnutie, únavu. V tomto prípade hovoria, že pacient utrpel srdcový záchvat "na nohách". Často mikroinfarkty môžu byť detegované na EKG vykonanom pri inej príležitosti.

Atypické formy infarktu

Tieto formy sa ťažko rozpoznávajú, pretože sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení.

Symptómy a prvé príznaky pozorované počas atypického infarktu môžu byť zoskupené do niekoľkých typov. V závislosti od toho, ktorá skupina symptómov prevažuje, môže byť infarkt rozdelený do niekoľkých typov:

 • brucha,
 • arytmické,
 • cerebrálnej,
 • astmatik,
 • kollaptoidnye,
 • edematózne,
 • bezbolestné.

Pri brušnom type infarktu príznaky pripomínajú symptómy porúch gastrointestinálneho traktu mnohými spôsobmi - nevoľnosť, nadúvanie, preplnenie v žalúdku, vracanie. S aritmickým typom sa objavujú srdcové arytmie. S mozgovými poruchami nervového systému sú najrozumnejšie - závraty, bolesti hlavy, poruchy reči a vedomia, mdloby. Keď astmatický pacient v prvom rade trpí dýchavičnosťou a nedostatkom vzduchu. V prípade kolapsového variantu má pacient silný pokles tlaku, tmavnutie očí, závrat a strata vedomia je možná. Keď sa edematózny typ vyznačuje dýchavičnosťou, slabosťou, výskytom edému v končatinách, pečeňou sa zvyšuje.

Bezbolestná varianta srdcového záchvatu je zriedkavá, ale stále nie je vylúčená. Najčastejšie je tento typ ochorenia náchylný na diabetikov. Faktom je, že diabetes ovplyvňuje nielen krvné cievy srdca, ale aj nervy. Preto pacienti s cukrovkou počas srdcového infarktu cítia len krátku a miernu bolesť na hrudníku, ktorá sa im javí ako nebezpečná.

Známky srdcového záchvatu ženy

U žien a mužov sa väčšina príznakov srdcového infarktu zhoduje. Ale existujú určité rozdiely. Najmä rôzne príznaky sa môžu vyskytovať s rôznou frekvenciou u rôznych pohlaví. Príznaky srdcového záchvatu u žien sú viac atypické v prírode, to znamená, že ženy nemusia zažívať intenzívnu bolesť v oblasti srdca. Namiesto toho sa môže objaviť bolesť v ľavej ruke, pod lopatkou, bolesť v ľavom ramennom kĺbe, hornej časti hrudníka, dokonca aj v hrdle a spodnej čeľusti.

Čo robiť, keď sa príznaky objavia?

Ak sa u pacienta objavia symptómy opísané vyššie, mal by okamžite požiadať o pomoc v núdzi! Čím skôr je poskytnutá pomoc na infarkt, tým väčšia je pravdepodobnosť, že výsledok ochorenia nebude smrteľný a že infarkt bude mať menej dôsledkov.

Je nevyhnutné okamžite prevziať polohu ležiaceho alebo ležiaceho. Je neprijateľné ísť alebo robiť nejaké podnikanie s infarktom. Nielen to spôsobuje ťažké napätie na srdce, ale tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že človek stratí hlavu a stratí seba a spôsobí zranenie. Musíte tiež užívať tri tablety nitroglycerínu 0,5 mg (aj keď to nepomôže zmierňovať bolesť) v intervale 15 minút. Avšak predtým by sa malo merať tlak. Ak je systolický (horný) tlak príliš nízky, pod 100 mm, nemal by sa užívať nitroglycerín.

Odporúča sa tiež užívať sedatíva - validol alebo Corvalol. Mali by ste tiež užívať aspirínovú pilulku (pokiaľ pacient nemá závažný peptický vred). Aspirín sa musí žuvať, ale nitroglycerín a valdeol sa nemôžu prehltnúť - mali by sa držať pod jazykom, kým sa úplne nezabudnú.

Ak pacient nie je sám, druhá osoba by mu mala pomôcť vo všetkom - dať lieky, upokojiť ho, prípadne ho položiť na posteľ, otvoriť okno, aby zabezpečil čerstvý vzduch v miestnosti. A pamätajte si, že je potrebné počkať na príchod lekára, aj keď sa pacient zrazu cítil lepšie. Malo by sa pamätať na to, že poskytnutie lekárskej pomoci poskytnutej pacientovi záviselo od jeho života a ďalšieho zotavenia z toho, ako správny a rýchly bol.

Diagnóza infarktu

Žiadny lekár nemôže diagnostikovať "infarkt" iba na základe príbehu pacienta o jeho príznakoch a pocitoch. Preto je potrebné určiť ochorenie pomocou rôznych diagnostických metód, z ktorých hlavným je kardiogram. Na EKG sú vo väčšine prípadov viditeľné patologické javy vyskytujúce sa v srdcovom svale, ktoré sa odrážajú vo forme zmien v zuboch a intervaloch. Často sú na diagnostiku srdcového infarktu, ultrazvuku (ultrazvuk), koronárnej angiografie, scintigrafie. Veľmi dôležité sú aj zmeny v zložení enzýmov v krvnom sére - zvýšenie množstva myoglobínu, kreatínfosfokinázy a trolonínu.

Liečba srdcového infarktu sa vykonáva iba v nemocnici. Po skončení liečby sa pacient rehabilituje, aby sa zabránilo výskytu opakovaných infarktov a stabilizácia jeho stavu.

Komplikácie infarktu

Krvný záchvat je nebezpečný predovšetkým zástavou srdca a klinickou smrťou. Samozrejme, ak sa to nestane v stenách zdravotníckeho zariadenia, ale doma, potom človek nemá prakticky žiadnu šancu na prežitie. Existujú aj ďalšie komplikácie, ktoré môže spôsobiť srdcový záchvat. Toto je:

 • pľúcny edém
 • pretrvávajúce poruchy srdcového rytmu
 • poškodenie mozgu
 • žalúdočný a dvanástnikový vred,
 • aneuryzma srdca,
 • kardiogénny šok,
 • zdvih
 • mentálne abnormality.

Približne každý desiaty pacient zomrie na infarkt. Tu však treba mať na pamäti, že väčšina mŕtvych nedostala primeranú lekársku starostlivosť. Celkovo sa 80% ľudí, ktorí mali srdcový záchvat, vráti do normálu. To poukazuje na to, aké dôležité je včas rozpoznať príznaky a príznaky tejto choroby.

prevencia

Vo viac ako polovici prípadov je srdcový záchvat vyvrcholením postupne sa rozvíjajúceho koronárneho ochorenia srdca. To znamená, že liečba ischemickej choroby môže významne znížiť pravdepodobnosť infarktu.

Pri prevencii infarktu a iných závažných ochorení kardiovaskulárneho systému je potrebné venovať veľkú pozornosť výžive. Diéta by mala obsahovať veľké množstvo vitamínov a rastlinných vlákien. Súčasne by mala byť spotreba mastného mäsa, trans-tukov minimalizovaná. Aj v strave by mali byť prítomné rybie pokrmy obsahujúce veľké množstvo omega-3 tukov.

Medzi najdôležitejšie metódy, ktoré pomôžu vyhnúť infarktu, sú:

 • úbytok hmotnosti;
 • fyzická aktivita, ktorá umožňuje bojovať s hypodynamiou;
 • kontrola hladín cholesterolu a cukru v krvi;
 • kontrola krvného tlaku.

Útok srdca

Čo je srdcový záchvat? Prečo sa srdcový záchvat deje?

Infarkt v latinčine je "smrť". A nekróza časti srdcového tkaniva sa môže vyskytnúť, ak sa krvný tok zastaví. Tento prítok je narušený, ak dôjde k prekážke v krvi. Aterosklerotické pláty, ktoré sa tvoria na stenách krvných ciev, sú takou prekážkou. Preto hlavným ochorením, ktoré vedie k infarktu, je ateroskleróza, pri ktorej sú krvné cievy poškodené a modifikované (deformované) a tvoria aterosklerotické plaky v koronárnych (srdcových) tepnách.

Príčiny aterosklerózy sú predovšetkým: fajčenie (nepriaznivý stav krvných ciev), obezita, konzumácia tučných potravín, sedavý životný štýl, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi, pokročilý vek.

Vytvorené plaky, pozostávajúce zo zmesi tukov (predovšetkým cholesterolu) a vápnika, zúžili lumen tepny. Keď sa zúženie tepny v dôsledku výskytu plakov objaví pomaly v priebehu rokov, telo sa podarí pripraviť na prekrytie hlavnej tepny a v čase jej zablokovania sa vytvoria cesty cirkulujúceho krvného toku. Ale plaky môžu byť vytvorené v krátkom čase.

V "živote" aterosklerotického plaku sa rozlišuje nezrelé obdobie a doba zrelosti. Počas obdobia splatnosti sa hustota dosky podobá kameňu: mäkký obsah je nahradený vápenatými soľami. Následne dochádza k ulcerácii aterosklerotických plátov, začína sa zrútiť. Takýto aterosklerotický povlak sa nazýva nestabilný. Malé kúsky zničeného jadra plaku sa prenášajú krvným obehom, čo vedie k možnému zablokovaniu malých ciev. Najčastejšie však dochádza k zablokovaniu v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny. Trombus sa tvorí, keď telo posiela špeciálne krvné bunky, krvné doštičky, na "zrážku" do prasknutého plaku. Krvné doštičky "uzatvárajú" zničený kráter plaku a prípadne tvoria trombus. Ak krvná zrazenina blokuje arteriálny lúmen o 60-70%, potom sa vyskytujú epizódy hladovania kyslíkom, teda angíny pectoris. Prítomnosť anginy pectoris sa označuje ako preinfarkcia, pretože lumen chorého tepny môže byť kedykoľvek úplne zablokovaný a potom sa objaví infarkt myokardu.

Príznaky infarktu

Ak chcete vyvolať infarkt, môžete: tvrdá práca, nadmerné vzrušenie, kocovina, angína. Stáva sa, že pacienti predčasne idú na lekára, odoberajú ťažkosti na hrudi, nepohodlie a pocit nedostatku vzduchu pre iné choroby. Ale starostlivosť poskytovaná pacientom v štádiu ešte nevyvinutého infarktu myokardu je lacnejšia a účinnejšia.

Môžete nakresliť typický portrét pacienta s podozrením na infarkt myokardu: muž vo veku 50 až 60 rokov, ktorý sužuje tupé bolesti (často ich obviňuje z osteochondrózy). V zriedkavých prípadoch sa srdcový záchvat vyvíja bez bolesti. Zvyčajne počas srdcového infarktu človek zažíva silnú bolesť za hrudnou kosťou - pálenie, lisovanie, trhanie, ktoré sa môže podať v ľavej ruke, rameni, pod lopatkou, v dolnej čeľusti, sprevádzané strachom zo smrti, dýchavičnosťou, všeobecnou slabosťou, studeným lepivým potom.

Prvá pomoc pri infarkte

Ak má osoba uvedené príznaky, zavolajte sanitku na 03 (z mobilu - 030). Odpoveď na otázky dispečera jasne, získané informácie mu umožnia koordinovať činnosť najbližšej ambulancie.

Pred príchodom sanitky položte pacienta a utiahnite. Odevy vrchnej časti odevu. Otvorte okno alebo okno. Dajte pacientovi tabletu nitroglycerínu pod jazykom (ak sa bolesť nezbaví, potom sa to môže opakovať až 3-4 krát v intervaloch 5 až 10 minút), 1/2 tablety aspirínu, tableta validolu. Potom môžete dať obeti 30 - 40 kvapiek Corvalol, Valocordin alebo Valerian.

S rastúcou dychovou dýchavičnosťou, mokré ryhy, zvuk z diaľky (znak pľúcneho edému), opatrne zdvihnite pacienta na polovicu sedenia, môžete pod jeho chrbát položiť rolované šaty alebo vankúše.

Preprava pacienta do nemocnice sa uskutočňuje na nosítkach.

Pri oneskorenej cirkulácii sa stratí "zlatá hodina", t.j. to vzácny čas, kedy pacient môže ešte vykonať postup na rozpustenie krvnej zrazeniny v blokovanej tepne (trombolýza).

Príčiny infarktu

Ľudia trpiaci hypertenziou (pretrvávajúci nárast krvného tlaku), infarkt myokardu a mŕtvice sa vyskytujú trikrát častejšie než tí, ktorí nemajú túto chorobu, pretože hypertenzia vyvíja aterosklerózu. Podľa odporúčaní WHO je krvný tlak normálny, nepresahujúci 140/90 mm Hg. Art.

Vznik hypertenzie, okrem dedičného faktora, prispieva k predĺženiu stresu, zlej výžive, najmä nedostatku draslíka v tele, obezite.

Hypertenzívni pacienti musia užívať predpísané lieky denne a počas celého života. Moderné lieky pomáhajú stabilizovať hladinu krvného tlaku a čo je najdôležitejšie, zabrániť jeho poklesom, pretože každý rozdiel môže viesť k tragédii. Nie je možné nezávisle zrušiť liečbu, dokonca aj vtedy, ak tlak zostane dlhší čas na normálnej úrovni.

Tí, ktorí utrpeli srdcový záchvat, by sa mali vyhnúť stresovým situáciám, nepreťažovať vaše telo prácou a jedlom, mať dostatok spánku, nefajčiť, zneužívať alkohol.

Rizikové faktory koronárneho srdcového ochorenia (koronárne ochorenie srdca), pri ktorých je narušené dodávanie krvi do srdca, čo môže viesť k infarktu, sú rozdelené na simulované a nemodulované. Simulované - to je to, čo môžeme ovplyvniť: vzdať sa zlých návykov, užívať odporúčané lieky, dodržiavať diétu, kontrolovať krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu. Nemodulované faktory - tie, ktoré nemôžeme ovplyvniť: pohlavie, vek, genetická predispozícia.

Ako vidíte, môžeme ovplyvniť značný počet rizikových faktorov srdcových ochorení.

Mimochodom, vždy sa poraďte s lekárom o výbere liekov. Takže v niektorých prípadoch sú potrebné 3-4 drogy, zatiaľ čo v iných je to dosť. Všetko je striktne individuálne.

Rehabilitácia po infarkte

Už v prvom týždni po infarkte sa pacient otočil v posteli a začal s ním praktizovať fyzickú terapiu. Optimálne zaťaženie určuje lekár. Včasná fyzikálna aktivita zabraňuje komplikáciám - kongestívnej pneumónii, deformáciám.

Ak sa rozhodnete obnoviť v sanatóriu, potom je najlepšie to urobiť v klimatickej zóne, v ktorej žijete. Ohromujúca zmena klímy je plná dôsledkov.

Približne 80 percent pacientov, ktorí sa u nich dostali infarkt, sa vráti do práce.

Po štyroch až šiestich týždňoch po infarkte sa človek môže vrátiť do intímneho života, pretože predtým diskutoval taký jemný predmet s ošetrujúcim lekárom a používal jeho rozumné rady.

Po infarkte nie je problém, akým je napríklad zadržiavanie stolice, menej časté. V tomto prípade môžete užívať preháňadlá, aplikovať mikroklysy, ale vo všeobecnosti najdôležitejšou vecou je správne formulovať diétu a kŕmiť čiastočne (až 5 - 6 krát denne). Znížte príjem soli, cukru, živočíšnych tukov a chleba. Pravidelne usporiadajte dni pôstu (zemiaky, tvaroh, jablká atď.). Jedzte viac ovocia a zeleniny. Kvapky, morské ryby, kvasné mliečne jogurty sú užitočné.

V období zotavovania sa človek často mení nálada, záujem o život sa stráca, podráždenosť, strach sa objavuje a depresia sa vyvíja. Zvyčajne s časom (asi po 2 až 6 mesiacoch) to všetko zmizne. Ak však okrem nestabilnej nálady sa objavia príznaky ako nespavosť, ťažkosti so zaspávaním alebo naopak zvýšená ospalosť, anorexia, výrazná únava, letargia, apatia alebo zúfalstvo, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Po prepustení pacienta z nemocnice musí prísť na kliniku doktor-kardiológ v blízkej budúcnosti (v prípade jeho neprítomnosti - miestnemu terapeutovi). Počas prvého roka musíte navštíviť lekára aspoň raz za tri mesiace. Raz za rok musíte prejsť (predbežne registrovať) príjem kontroly v poradenskom oddelení cievneho centra.

Mali by ste byť opatrní pri akýchkoľvek infekciách. Pred zubným zákrokom alebo operáciou sú profylaktické antibiotiká prijateľné.

Spočiatku sa zobrazujú pešie túry po dobu 5 až 10 minút. Postupne sa tento čas zvyšuje a počas jedného a pol mesiaca rehabilitačného obdobia dosahujú dostatočne dlhé prechádzky. Potom sa pridávajú fyzické cvičenia zamerané na zvýšenie vytrvalosti srdca a obohatenie o kyslík: plávanie, jazda na bicykli, chôdza na bežiacom páse.

Ako začína infarkt: len okolo komplexu. Známky, fázy, komplikácie

Infarkt myokardu je nebezpečnou klinickou formou koronárnej choroby srdca. V dôsledku nedostatku krvného zásobenia srdcového svalu sa nekróza vyvíja v jednej z jej oblastí (ľavá alebo pravá komora, vrchol srdca, medzikomorová septa atď.). Infarkt ohrozuje osobu so srdcovou zástavou a na ochranu seba a svojich blízkych sa musí naučiť rozpoznať jej príznaky v čase.

Začatie infarktu

V 90% prípadov je nástup infarktu myokardu sprevádzaný výskytom bolesti s angínou:

 • Človek sa sťažuje na tlak, horenie, bodavý, zúžený pocit bolesti priamo za hrudnou kosťou alebo v ľavej polovici.
 • Bolesť sa zvyšuje v krátkom čase, môže oslabiť a zväčšiť vlny, dávať rameno a lopatku, pravú stranu hrudníka, krku.
 • V pokoji, bolesť nezostane, podávanie nitroglycerínu alebo iných liekov na srdce najčastejšie neprináša úľavu.
 • Charakteristické príznaky môžu byť slabosť, silná dýchavičnosť, nedostatok vzduchu, závrat, zvýšené potenie, pocit silnej úzkosti, strach zo smrti.
 • Pulz pri infarkte myokardu môže byť príliš zriedkavý (menej ako 50 úderov za minútu) alebo zrýchlený (viac ako 90 úderov za minútu) alebo nepravidelný.

Útok na angínu zvyčajne trvá asi 30 minút, aj keď existujú prípady, kedy trval niekoľko hodín. Nasleduje krátke obdobie bez bolesti a dlhotrvajúcemu bolestivému záchvatu.

4 štádia infarktu myokardu

Podľa fáz vývoja je srdcový záchvat rozdelený na akútnu, akútnu, subakútnu a zjazvenú periódu. Každý z nich má vlastné charakteristiky toku.

Akútny infarkt myokardu trvá až 2 hodiny od začiatku záchvatu. Závažné a dlhotrvajúce bolesti naznačujú rast centra nekrotických lézií.

Akútne obdobie infarktu trvá niekoľko dní (v priemere až 10). Zóna ischemickej nekrózy je vymedzená zo zdravých tkanív myokardu. Tento proces sprevádza dýchavičnosť, slabosť, zvýšenie telesnej teploty na 38-39 stupňov. V tejto dobe je riziko komplikácií srdcového záchvatu alebo jeho recidivy mimoriadne veľké.

V subakútnom štádiu myokardu sa myokardiálne nekrotické tkanivo nahradí jazvou. Trvá až 2 mesiace po útoku. Po celú dobu sa pacient sťažuje na príznaky srdcového zlyhania a vysokého krvného tlaku. Nedostatok úderov je priaznivým ukazovateľom, ale ak pretrvávajú, zvyšuje riziko opakovaného srdcového infarktu.

Obdobie zjazvenia po infarkte myokardu trvá približne šesť mesiacov. Zdravá časť myokardu obnovuje svoju účinnú prácu, krvný tlak a pulz návrat do normálu, príznaky srdcového zlyhania zmiznú.

Príbuzné príznaky:

Čo robiť pred príchodom ambulancie

Od okamihu srdcového záchvatu až po vznik nezvratných udalostí v srdcovej svalovke trvá asi 2 hodiny. Kardiológovia túto dobu nazývajú "terapeutické okno", takže ak máte podozrenie na infarkt, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Pred príchodom lekárov by mali:

 • Vezmite poloseňovú pozíciu, položte si pod chrbát vankúš a ohybte kolená.
 • Merajte krvný tlak. Ak je príliš vysoká, musíte podať tabletku na tlak.
 • Vezmite nitroglycerín a aspirínovú pilulku. Táto kombinácia rozšíri koronárne cievy a zvýši tekutosť krvi, čím sa zníži plocha infarktu.

Keď sa srdcový záchvat nepotrebuje pohybovať, akoukoľvek fyzickou aktivitou: zvyšuje záťaž srdca.

Komplikácie infarktu

Infarkt myokardu je nebezpečný sám o sebe a komplikáciami, ktoré sa vyskytujú v rôznych štádiách ochorenia.

Skoré komplikácie srdcového záchvatu zahŕňajú abnormálny pulz a vedenie, kardiogénny šok, akútne zlyhanie srdca, tromboembolizmus, perikarditída, ruptúra ​​myokardu, hypotenzia, respiračné zlyhanie a pľúcny edém.

V neskorších štádiách srdcového infarktu existuje riziko vzniku chronického srdcového zlyhania, postinfarktálneho syndrómu Dresslera, tromboembolizmu a ďalších komplikácií.

Čo spôsobuje infarkt myokardu

Infarkt myokardu

Stručný opis problému

Každý človek aspoň raz v živote počul slovo "myokard", ale len málo vie, čo to je. Myokard je srdcový sval, ktorý neustále dostáva krv. Tento sval zaisťuje šírenie impulzov medzi rôznymi časťami srdca a v dôsledku toho je nevyhnutný na udržanie normálnej funkcie orgánu. Ak z nejakého dôvodu je tepna dodávajúca krv do myokardu blokovaná, taká dôležitá časť srdca zostáva bez kyslíka. V "autonómnom režime" žije sval nie viac ako 20-30 minút, po ktorom nastane ten istý infarkt myokardu - nezvratná smrť svalového tkaniva a ich následné zjazvenie. Pri absencii pomoci tento proces vedie k smrti človeka, pretože "cesta", po ktorej sa šíria srdcové impulzy z útvaru na oddelenie, je zničená.

V posledných rokoch sa infarkt myokardu rýchlo stáva mladším. Ak bola choroba predtým postihnutá hlavne staršími, v súčasnosti sa zhoršuje kardiovaskulárny systém u mladých ľudí mladších ako 30 rokov. To znamená, že pri diagnostike infarktu myokardu môže byť liečba vyžadovaná každým z nás, bez ohľadu na vek alebo miesto pobytu. Samozrejme, existujú provokatívne faktory, ktoré môžu urýchliť proces vzniku infarktu. On sa o nich bude rozprávať v ďalšej časti tohto článku.

Prečo sa vyskytuje infarkt myokardu?

Hlavnou príčinou ochorenia je ateroskleróza ciev, ktorá je do istej miery prítomná u každého človeka. Spočiatku zúženie ciev neprináša pacientovi zvláštne nepríjemnosti, ale postupom času sa tento proces stáva patologickým. Okrem aterosklerózy môže byť smrť tkaniva spôsobená aj inými dôvodmi:

 • vek - najčastejšie akútny infarkt myokardu sa pozoruje u ľudí starších ako 50 rokov;
 • ľudský sex - muži sú ochorení častejšie ako ženy;
 • dedičnými faktormi - riziko srdcového infarktu je vyššie, ak by boli chorí u niektorého z vašich rodinných príslušníkov;
 • vysoký cholesterol, zlá diéta;
 • Fajčenie je jedným z hlavných dôvodov infarktu myokardu (príznaky tkanivovej smrti sa pozorujú u 9 z 10 fajčiarov);
 • sedavý životný štýl;
 • diabetes mellitus.

Každý z vyššie uvedených dôvodov výrazne zvyšuje riziko "zoznámenia sa" so smrteľnou chorobou a spoločne robia toto "stretnutie" nevyhnutným. Majte to na pamäti, keď fajčíte inú cigaretu alebo budete jesť úplne zbytočný hamburger sediaci pred vašou obľúbenou televíziou.

Čo sa stane pri infarkte myokardu?

Počas života sa tukové usadeniny hromadia na stenách našich ciev. Pre niektorých ľudí je tento proces pomalý, pre ostatných je oveľa rýchlejší. Po dosiahnutí kritickej hmotnosti tvoria tuky takzvaný aterosklerotický plak. Steny tejto formácie môžu kedykoľvek prasknúť, čo je prvý znak blížiaceho sa infarktu. Namiesto trhlín sa ihneď objaví krvná zrazenina. Rýchlo sa rozrastá a nakoniec tvorí krvnú zrazeninu, ktorá môže úplne pokryť vnútorný priestor nádoby. V dôsledku toho prietok krvi cez artériu zastavuje a človek vyvíja infarkt myokardu (prvá pomoc počas útoku zahŕňa podávanie vazodilatátorov pacientovi, aby sa obnovil normálny prívod krvi). Všimnite si tiež, že čím je okludovaná nádoba väčšia, tým rýchlejšie dochádza k bunkovej smrti, pretože veľká tepna dodáva kyslík do veľkých oblastí myokardu.

Infarkt myokardu - príznaky a klinický obraz choroby

Hlavným príznakom podozrenia na život ohrozujúce podmienky je bolesť v oblasti hrudníka. Neprechádza ani v pokoji a často sa podáva susedným častiam tela - ramená, chrbát, krk, rameno alebo čeľusť. Bolesť, na rozdiel od rovnakej angíny, sa môže vyskytnúť bez akéhokoľvek dôvodu. Avšak sú veľmi silné a nezmiznú po užití nitroglycerínu. Ak máte pocit týchto príznakov, okamžite zavolajte sanitku. Čím skôr je poskytnutá pomoc po infarkte myokardu, tým vyššia je možnosť vyhnúť sa závažným komplikáciám a pokračovať v normálnom plnohodnotnom živote.

Poznamenajte ďalšie príznaky ochorenia:

 • dýchavičnosť;
 • nevoľnosť, záchvaty zvracania;
 • nepohodlie v žalúdku;
 • prerušenia srdca;
 • strata vedomia

Treba poznamenať, že osoba môže trpieť infarktom myokardu a dokonca ani nechápe, čo sa s ním stalo. Táto situácia je charakteristická pre bezbolestnú formu ochorenia, ktorá sa najčastejšie prejavuje u pacientov s cukrovkou.

Infarkt myokardu - liečba a rehabilitácia

Na poskytnutie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti je pacient hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti na klinike. Je to úplne bežná prax. Ak je pacientovi diagnostikovaný infarkt myokardu, prvá pomoc by sa mala poskytnúť v prvých hodinách po záchvate. Hlavnou úlohou lekárov je zároveň rozpustenie "čerstvého" trombu, rozšírenie krvných ciev a obnovenie prirodzeného krvného zásobovania. Aby sa zabránilo vzniku nových krvných zrazenín, pacientovi sa injekčne podajú lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi. Pre tieto účely sa obyčajne používa bežný aspirín. Aplikáciou ihneď po infarkte myokardu môžu lekári znížiť počet komplikácií a vážne následky.

Veľmi často sa infarkt myokardu liečí beta-blokátormi - liekmi, ktoré znižujú potrebu tkaniva kyslíka. Ekonomická práca srdca je veľmi dôležitá počas útoku, a preto vedci neustále pracujú na hľadaní nových technológií, ktoré by vyriešili problém dodávok kyslíka bez ohrozenia života pacienta. Niektoré z týchto vývojov, ako napríklad invazívna metóda alebo balóniková angioplastika, sú naozaj veľmi sľubné.

Čo je potrebné urobiť, ak osoba prekonala infarkt myokardu. Rehabilitácia v tomto prípade nie je menej dôležitá ako samotná liečba, pretože aj najzávažnejšie záťaže sú pre zranené srdce nebezpečné. Predtým sa pacient, ktorý mal akútny infarkt myokardu, nedostal z postele aspoň niekoľko týždňov. Moderné liečebné technológie môžu výrazne znížiť toto obdobie, ale v každom prípade človek potrebuje prispôsobenie sa novému životu. Ideálna možnosť je ísť na dovolenku do známeho sanatória a keď sa vrátite, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý predpíše terapeutickú gymnastiku, vyberte potrebné lieky a poskytnite ďalšie odporúčania, ktoré sú relevantné počas rehabilitačného obdobia.

Čo je srdcový záchvat?

Útok srdca. Definícia, príčiny, vývoj.

Infarkt znamená smrť tkanív živého organizmu. To znamená, že počas infarktu v živom organizme zomrie časť živých tkanív a samotný organizmus stráca určitú oblasť tkanív, ktoré vykonávajú špecifickú funkciu. Takže počas infarktu telo stráca nielen časť tkanív (orgán), ale aj funkciu, ktorú vykonávajú. Termín infarkt zahŕňa mnohé choroby, pri ktorých dochádza k smrti živých tkanív tela. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom infarktu, ale podrobnejšie budeme diskutovať o probléme infarktu myokardu - nekróze (nekróza) oblasti srdcového svalu.

Čo určuje prežitie tkanív nášho tela?

Tkanivá nášho tela podporujú stály metabolizmus a zabezpečujú ich životné funkcie. Pre život a prácu tkanív tela vyžadujú živiny a kyslík. Ukončenie výživy a kyslíka v tkanivách, dokonca aj na krátky čas, vedie k hrubému rozpadu metabolického procesu, deštrukcii buniek a nekróze tkaniva (vznik infarktu). Citlivosť orgánov (tkanív) na nedostatok kyslíka a živín je vyššia, tým vyššia je funkčná aktivita tkanív, tým je čím ťažšie funguje telo, tým bolestivší reaguje na nedostatok kyslíka a živín. Takéto "tvrdé" a "citlivé" orgány zahŕňajú mozog, srdcový sval, obličky a pečeň.

V našom tele sa kyslík a živiny prepravujú cez krvný obeh, čo znamená, že zastavenie prietoku krvi môže viesť k akútnemu nedostatku kyslíka a živín. V prípade srdcového záchvatu s rôznymi lokalizáciami dochádza k lokálnemu narušeniu krvného obehu, to znamená, že určitá cieva zlyhá. Stane sa to vtedy, keď je nádoba upchatá trombom alebo migrovaným embolom (zlomený trombus), keď sa nádoba roztrhne a ostré stlačenie cievy. Trombóza a embólia arteriálnych ciev je stále najčastejšou príčinou infarktu.

Čo je srdcový záchvat?

Ako už bolo zrejmé, srdcový záchvat je charakterizovaný nekrózou živých tkanív tela, ku ktorému dochádza kvôli náhlemu zastaveniu prietoku krvi a následne k zásobovaniu orgánov kyslíkom a živinami.

Pre väčšinu ľudí slovo "srdcový záchvat" znamená "infarkt srdcového svalu." myokard ", to znamená srdcové ochorenie, pri ktorom dochádza k nekróze srdcového svalu. Avšak srdcový záchvat sa môže vyskytnúť v akomkoľvek orgáne:

 • Mozgový infarkt (mŕtvica) je smrť časti mozgového tkaniva v dôsledku trombózy alebo prasknutia jednej z mozgových ciev.
 • Pľúcny infarkt - smrť pľúcneho tkaniva v dôsledku zablokovania jednej z vetva pľúcnej artérie.
 • Často sa vyskytuje infarkt obličiek. slezinu myokardu. intestinálny infarkt.

Príčiny infarktu

Hlavnou príčinou infarktu je vždy porušenie prietoku krvi cez plavidlo, ktoré kŕmi určitou časťou orgánu. Takéto porušenie prietoku krvi, ako sme už povedali, sa môže vyskytnúť v dôsledku trombózy alebo embólie (zablokovania) cievy, pri pretrhnutí cievy a jej ostrom stláčaní. Choroby krvných ciev zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji infarktu myokardu: ateroskleróza (ochorenie steny tepien) a veľká žilová trombóza (tvorba migrujúcich krvných zrazenín).

Čo sa stane počas infarktu?

V prípade srdcového záchvatu sa časť tkaniva určitého orgánu stane mŕtveho, mŕtve tkanivo stráca všetky vlastnosti charakteristické pre jeho životne dôležitú aktivitu: metabolizmus, výkon špecifickej funkcie. Strata funkcie miesta tkaniva môže nepriaznivo ovplyvniť prácu celého orgánu. Závažnosť poruchy orgánov závisí od rozšírenia infarktovej oblasti (rozsiahly infarkt, mikroinfarkcia) a od funkčného významu orgánu (segment orgánov). Rozsiahly infarkt srdca môže spôsobiť akútne zlyhanie srdca, mozgový infarkt - nenahraditeľnú stratu určitej funkcie (reč, pohyb, citlivosť). Malý infarkt

Čo sa stane po infarkte?

Infarkt (mozog, srdce, pľúca) je mimoriadne vážny a nebezpečný stav s vysokým rizikom smrti. Ak sa človek podarí prežiť po infarkte, procesy obnovy prebiehajú v oblasti srdcového infarktu, počas ktorého sa výsledná defekt tkaniva nahradí spojivovým tkanivom. Takáto náhrada nahrádza iba anatomickú chybu, ale nie funkčnú. Spojivové tkanivo v našom tele zohráva úlohu konkrétneho plniva, ale nie je schopné pracovať, pretože funguje srdcový sval, mozog alebo iné zložité orgány.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je nekróza (nekróza) srdcového svalu. Infarkt sa vyskytuje hlavne v dôsledku porušenia prietoku krvi v jednej z vetva koronárnych artérií (koronárnych artérií srdca). Hlavnou príčinou vedúcou k zablokovaniu (trombóze) koronárnych artérií je ateroskleróza - ochorenie postihujúce veľké arteriálne cievy nášho tela.

Infarkt myokardu môže byť lokalizovaný v rôznych častiach srdcového svalu, ale najčastejšie infarkt postihuje ľavú stranu srdca, ktorá zažíva najväčšiu záťaž. Tam sú

 • Predošlý infarkt - poškodenie prednej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Zadný infarkt - poškodenie zadnej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Bazálny (nižší) srdcový záchvat - poškodenie dolnej steny ľavej srdcovej komory srdca;
 • Septálna myokardia - medzikomorová septačná lézia;
 • Infarkt subepikardie - infarkt vonkajšieho povrchu srdca (epikardium - vonkajšie plášte pokrývajúce vonkajšie srdce);
 • Subendokardiálny infarkt - infarkt vnútorného povrchu srdca (endokard - škrupina, ktorá pokrýva srdce zvnútra);
 • Intramurálny infarkt - lokalizovaný v hrúbke stien srdcového svalu;
 • Transmurálny infarkt - zachytáva celú hrúbku srdcového svalu.

Infarkt myokardu - čo sa deje, čo sa lieči, ako sa predchádzať

Rambler News Predmet =% D0% 98% D0% BD% D1% 84% D0% B0% D1% 80% D0% BA% D1% 82% 20% D0% BC% D0% B8% D0% BE% D0% BA% D0 % B0% D1% 80% D0% B4% D0% B0% 20% E2% 80% 94% 20% D0% BE% D1% 82% 20% D1% 87% D0% B5% D0% B3% % 20% D0% BF% D1% 80% D0% BE% D0% B8% D1% 81% D1% 85% D0% BE% D0% B4% D0% B8% D1% 82% 2C% 20% D1% 87 % D0% B5% D0% BC% 20% D0% BB% D0% B5% D1% 87% D0% B0% D1% 82% 2C% 20% D0% BA% D0% B0% D0% BA% 20% % BF% D1% 80% D0% B5% D0% B4% D1% 83% D0% BF% D1% 80% D0% B5% D0% B4% D0% B8% D1% 82% D1% nofollow "target =" _ blank "title =" Publikovať v LiveJournal "class =" b-social-share_button b-social-share_button_livejournal "data-goal =" livejournal ">

Z dôvodu srdcového infarktu alebo srdcového zlyhania 12% z celkového počtu mŕtvych zomrelo - ako už bolo povedané v starých časoch - viac ako z infekčných chorôb, rakoviny a dopravných nehôd. Každý rok robí strašná postava. Čo spôsobuje epidémiu infarktu v modernej spoločnosti?

Trvanie ľudského života v storočiach XX_XXI stúpa s fantastickou rýchlosťou. V roku 1900 v Spojených štátoch americký Američan mohol počítať v priemere 47 rokov života, v roku 2010 - 75. Populácia na planéte rýchlo stárne, pokrok v medicíne a hygiene znižuje chorobnosť a úmrtnosť na nebezpečné infekcie - v dôsledku toho sú ľudia nahromadení na choroby, na ktoré zvykol jednoducho nežil. Nesmieme však prehliadať iné fakty - epidémiu obezity, ktorú v roku 2011 uznala WHO, znečistenie životného prostredia, sedavý životný štýl obyvateľov megalopolisov a nekonečné napätie. Ľudské srdce jednoducho nie je určené na takéto zaťaženie - a to sa nestane.

Infarkt myokardu - dôsledok koronárnej choroby srdca. Cievne tepny, ktoré dodávajú kyslík do srdca, sú zúžené, zakryté vnútri sklerotickými plakmi alebo sa zhoršujú ostrým kŕčom. Krvné zrazeniny, jedna z ciev upchatá krvnou zrazeninou. Srdcové svaly prestávajú mať dostatok kyslíka, jedna alebo viac oblastí je odrezaných z krvného zásobovania. Pocit srdca sa dramaticky zmení, hormóny sa uvoľňujú do krvi, telo sa pokúša opraviť situáciu sama. Niekedy sa to podarí - človek si ani nevšimol, že mal infarkt, umiestnil pod jeho jazyk nitroglycerínovú tabletu a podstúpil svoju prácu a počas lekárskej prehliadky sa objavili náhodne zmeny svalu. Situácia sa však spravidla veľmi rýchlo zhoršuje. Existuje silná bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa rozširuje na ľavú stranu, respiračné zlyhanie, pocit paniky, pacient môže zomrieť z bolesti. Miesto svalov postihnutých infarktom rýchlo zomrie. Kardiológovia si uvedomujú pravidlo "zlatého času" - ak sa do 90 minút po infarkte vylučuje trombus a obnoví sa zásobovanie srdca srdcom, potom je možné úplné hojenie, sval sa vráti do života. Ak nie je odstránená krvná zrazenina, nekróza tkaniva, srdcové zlyhanie sa objavujú strašné komplikácie - pľúcny edém, srdcové arytmie, zápal perikardia (srdcová sála), opakované infarkty a dokonca aj prasknutie srdca. 70% úmrtí sa vyskytlo v prvých dňoch po infarkte.

Ak sa telo podarí vyrovnať sa s ochorením, niekoľko mesiacov sa oblasti mŕtveho svalstva nahradia tkanivom jazvy a po šiestich mesiacoch sa pacient môže považovať za podmienenú regeneráciu. Ale jeho srdce sa stáva menej elastickým, horšie sa prispôsobuje záťaži, zvyšuje sa riziko opakovaných infarktov, mŕtvice, arytmií a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Riziko infarktu je dostatočne široké. Hlavný vek "infarktu" je od 40 do 60 rokov, ale s ťažkým stresom a súvisiacimi ochoreniami sa infarkty vyskytujú u mladších ľudí a dokonca u detí. Pred menopauzou majú ženy srdcový záchvat dvakrát tak zriedkavo ako muži - hormóny estrogény chránia krvné cievy, po menopauze, štatistiky sú na úrovni. Diabetes, hypertenzia, ateroskleróza, lupus erythematosus, preeklampsia tehotných žien, hypertrofia srdcového svalu, zápalové ochorenia srdca a krvných ciev zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia. Prispejte k infarktu a zlým návykom - zneužívanie alkoholu, fajčenie (vrátane pasívnych), ťažká obezita, sedavý životný štýl, krátka nálada a agresivita (šéf na svojich podriadených má šancu dostať sa do nemocnice priamo z jeho kancelárie). Ak príbuzní vo vzostupnej línii trpia infarktom alebo mŕtvicami, zvyšuje to aj riziko.

Príznaky choroby, bohužiaľ, nie sú vždy zrejmé. V polovici prípadov ide o silnú naliehavú bolesť v hrudníku, ktorá sa rozprestiera na krk, chrbát, lopatku a rameno. Muž bledne, stáva sa pokrytý lepkavým potom, stáva sa veľmi strašidelným. Existujú prerušenia v práci srdca, z nitroglycerínu a iných bežných prostriedkov nie je ľahšie. Ale zrádny infarkt môže byť tiež maskovaný pre iné choroby.

Brušná forma predstiera, že je akútna pankreatitída, apendicitída alebo žalúdočný vred. Existuje silná bolesť brucha (presne nad pupokom), vracanie, štikanie, plyny. Pozor - ale-shpa a analógia nepomáhajú, zvracanie neprináša úľavu!

Astmatický tvar vyzerá ako záchvat bronchiálnej astmy - rastúcim príznakom je rastúce respiračné zlyhanie a nedostatok kyslíka. Varovanie - inhalátory nepomáhajú!

Mozgová forma vykazuje narastajúce známky poškodenia mozgovej cirkulácie a blížiacej sa mŕtvice. Pozor - tomografia ukazuje, že všetko je v poriadku s mozgom!

Atypická forma presmeruje syndróm bolesti na úplne atypické miesto, maskuje srdcový záchvat pod cervikálnou osteochondrózou, prichytenie nervov a dokonca... bolesť zubov. Upozornenie - žiadne narkotické lieky nepomáhajú!

Bezbolestný srdcový záchvat sa vyskytuje u pacientov s cukrovkou alebo na pozadí silného stresu s vynaložením všetkých síl - človek môže dokončiť hranie na javisku, pristáť na lietadle, dokončiť operáciu atď. ísť von a zomrieť.

Diagnóza "srdcového záchvatu" sa stanovuje pomocou elektrokardiogramu a krvného testu, ktorý deteguje zmenu hladiny určitých enzýmov a výskyt kardiomyocytov - buniek, ktoré signalizujú poškodenie srdcového svalu.

Ak máte podozrenie na srdcový infarkt, musíte urýchlene zavolať na sanitku - čím skôr, ako pacient odíde do nemocnice, tým vyššia je možnosť obnovy. Pred príchodom lekára by mala osoba pohodlne sedieť alebo položiť, odblokovať golier, opasok, podprsenku atď. poskytnite čerstvý vzduch, podajte nitroglycerín pod jazyk a 40 kvapiek Corvalolu alebo analógov na uvoľnenie paniky a zníženie bolesti. Ak sa objavia príznaky zastavenia srdca, má sa začať kardiopulmonálna resuscitácia a musí sa vykonať až do príchodu lekára.

Srdcová trubica

Infarkt vyžaduje komplexnú liečbu, obnovenie funkcie srdcového svalu a prevenciu sekundárnych komplikácií a postihnutia pacienta.

Všetci pacienti majú predpísaný "rýchly" aspirín v zaťažovacej dávke na boj proti krvným zrazeninám. V počiatočnom období (až 6 hodín po infarkte) je možná núdzová trombolytická liečba, ktorá rozpúšťa krvné zrazeniny a obnovuje prívod krvi do srdcového svalu, ale je kontraindikovaná pri niektorých sprievodných ochoreniach.

Na odstránenie príčiny ochorenia a obnovenie krvného obehu sa používa špeciálny postup - angioplastika a stentovanie koronárnych ciev. Prostredníctvom femorálnej tepny sa do cievy zavedie špeciálny katéter s balónikom alebo zloženým oká na konci, prenesie sa do postihnutej oblasti srdcovej tepny a balónik alebo sieťka sa narovná. Sprej zničí sklerotický povlak a uvoľní dutinu cievy, sieťka posilňuje jej steny a eliminuje problém.

Ak to nestačí alebo katetrizácia je ťažká, vykoná sa aorto-koronárna bypassová operácia - s použitím kúska cievy odobratej z pacientovej ruky alebo nohy, chirurg vybuduje obtok pre prietok krvi obchádzajúci zúženú a poškodenú časť cievy.

Posledným slovom v medicíne je terapia kmeňovými bunkami pre srdcový infarkt. Vlastné kmeňové bunky pacienta, darované alebo odobraté z pupočníkovej krvi, sa injikujú do krvi pacienta. V priebehu 6-12 mesiacov, podľa vedcov, umožňuje obnoviť srdcový sval, aby sa zabránilo komplikáciám spojeným so zhoršenou funkciou srdca. Metóda však ešte nebola zavedená do širokej praxe a jej aplikácia predstavuje riziko pre pacienta.

Ak liečba prebehla dobre a pacient bol prepustený domov, neznamená to, že sa zotavil. Proces jaziev svalov trvá asi 6 mesiacov, počas ktorých je možný vývoj neskorých komplikácií. Počas obdobia rehabilitácie je zakázané ťažké fyzické námahy, emočný stres, intenzívny sex a šport, alkohol, nikotín a prejedanie. Je dôležité poradiť sa so svojím lekárom pri príprave individuálneho súboru gymnastických cvičení, často chodiť, získať pozitívne dojmy. Je rozumné robiť jogu, študovať psychologické metódy relaxácie, meditácie alebo modlitby - pre ľudí, ktorí mali srdcový infarkt, je veľmi dôležité, aby sme sa dokázali uklidniť a nemali strach o drobnosti. A zo srdca nebude zostať stopa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dýchavičnosť pri chôdzi: príčiny a spôsoby liečby

Výskyt neustáleho dýchania pri chôdzi prináša veľa nepohodlia každému človeku. Koniec koncov, dýchavičnosť, ku ktorej dochádza počas nástupu dyspnoe, nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie všetkých systémov a orgánov v ľudskom tele.

Klasifikácia pľúcnej embólie

Tromboembolizmus pľúcnej artérie
(odborník na osnovy)Tromboembolizmus pľúcnej artérie
(odborník na osnovy) Pľúcna embólia (PE) - je oklúzie hlavného trupu pľúcnej tepny alebo jej pobočiek rôzne kalibru trombu, pôvodne vytvorené v žilách systémového obehu, alebo v pravom dutinách srdca a priviedol do krvného riečišťa toku pľúcnej krvi.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

Krvný tlak (AD) u dospelých podľa veku

Kontrola krvného tlaku pre ľudí starších ako 45-50 rokov je kľúčom k dlhému, zdravému životu a rýchlej reakcii na mnohé patológie. Čo by malo byť v závislosti od veku, aká je jej norma, prijatá v Rusku av zahraničí?

Svalové cievy v oku a bolesti hlavy

Svalová kapilára v oku: príčiny, symptómy, liečbadôvodyKapiláry v očiach môžu prasknúť z rôznych dôvodov. Niektoré z nich nevyžadujú veľkú pozornosť, iné vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a čo vie

Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.