Cerebrálny edém je jednou z prvých komplikácií u pacientov po mŕtvici. Môže sa objaviť pri hemoragických a ischemických poruchách obehu. Špička tohto patologického stavu spadá na 3-5. Deň po mŕtvici, preto keď je pacient prijatý do nemocnice, je nutná profylaxia, aby sa zabránilo jeho rozvoju.

Jednou z komplikácií mŕtvice je opuch mozgu.

Zároveň sa môže vyskytnúť počas rehabilitácie pacienta na pozadí relatívneho zlepšenia jeho blaha. Pravdepodobnosť edému u pacientov po cerebrovaskulárnej nehode je zvýšená, pretože už majú lézie, ktoré môžu zmeniť rovnováhu vody a elektrolytov v mozgových tkanivách.

dôvody

Cerebrálny edém nastáva v dôsledku zhoršenej priepustnosti stien krvných ciev a bunkových membrán. To spôsobuje nadmerné uvoľňovanie tekutiny do extracelulárneho priestoru a vyskytuje sa pri pôsobení hypoxie alebo intoxikácie. To môže viesť k:

 • poranenia hlavy, hrbole, pády môžu spôsobiť poškodenie neurónov;
 • infekčné choroby postihujúce mozgové tkanivá a membrány. Bakteriálne a vírusové infekcie, spôsobujú zápal, intoxikáciu;
 • neoplazmy v lebke vedúce k mechanickému tlaku na mozgové tkanivo, niektoré nádory emitujú toxické látky počas obdobia rozpadu;
 • poškodené dýchanie alebo znížený obsah kyslíka vo vzduchu. Nedostatok kyslíka v horách spôsobuje hypoxiu, ktorá je po mŕtvici veľmi nebezpečná. Hypoxia môže byť spôsobená sprievodnými kardiovaskulárnymi ochoreniami a ochoreniami dýchacích ciest;
 • opakujúce sa mŕtvice.

Rozvojové mechanizmy

Cerebrálny edém počas cievnej mozgovej príhody sa môže vyskytnúť počas ischémie alebo krvácania, keď krv pretrepáva medulou alebo cerebrospinálnou tekutinou pri pretrhnutí cievy, čo spôsobuje poruchy v bunkových membránach a obturenie štruktúr zodpovedných za udržanie normálneho intrakraniálneho tlaku. Krv sa môže zhromažďovať nielen v subarachnoidnom priestore, ale aj v komorách. Zvýšenie intrakraniálneho tlaku spôsobuje potenie tekutiny v tkanive.

Pri ischémii je hlavným ukazovateľom hypoxia, je to jej vývoj, ktorý určuje rýchlosť smrti neurónov. Preto sa obnovenie perfúzie a boj proti nemu stávajú hlavným cieľom pri liečbe pacienta.

Hypoxia spôsobuje uvoľňovanie vazoaktívnych látok, ktoré pôsobia na cievy, znižujú ich schopnosť samoregulácie, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu toku krvi tkanív a celkovej perfúzie.

Navyše nedostatok kyslíka ovplyvňuje metabolické procesy v tkanivách nielen centrálneho nervového systému, ale aj celého tela, čo je spôsobené tým, že pacient má poruchy dýchania, nemusí byť exprimovaný, ale postupne vedie k zníženiu obsahu kyslíka v tkanivách. Súčasne sa vytvárajú endotoxické látky, ktoré prispievajú k zmenám priepustnosti bunkovej steny a krvných ciev. Látky vylučované baktériami, vírusmi alebo nádorom môžu byť tiež toxické pre bunky.

To všetko vedie k vypúšťaniu tekutiny do extracelulárneho priestoru, ktorý degraduje stav neurónov a môže viesť k ich smrti.

Poruchy dýchania spôsobujú tkanivovú hypoxiu vo všetkých orgánoch, čo vedie k multiorgánovému zlyhaniu a uvoľneniu cytotoxických mediátorov do krvi, takže je potrebné zabezpečiť pacientovi bez dýchania aj v prednemocničnom štádiu.

príznaky

Bolesť hlavy môže byť jedným z príznakov edému mozgu.

Prognóza v prípade edému mozgu je nepriaznivá, najčastejšie počas vývoja sa pacient dostane do kómy a až potom prežije iba 40% pacientov. Preto je potrebné vedieť, aké symptómy hovorí o vývoji opuchu, aby sa mohli začať preventívne opatrenia včas. Môže to byť:

 • paroxysmálna bolesť hlavy;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • porucha orientácie;
 • čiastočná amnézia;
 • strata pocitu;
 • problémy s zrakom, sluchom;
 • kŕče;
 • strata vedomia, stupor, stupor, kóma.

Preventívne a terapeutické opatrenia

Zásady a terapeutické postupy, ktoré pomáhajú predchádzať a liečiť opuch mozgu u pacienta, ktorý mal mozgovú príhodu, sú zamerané na:

 • udržiavanie adekvátnych funkcií dýchania;
 • obnovenie mikrocirkulácie a krvného zásobovania;
 • eliminácia hypoxie;
 • boj proti infekciám, na toto použitie antibiotiká alebo antivirotiká;
 • zabezpečenie odtoku nadbytočnej tekutiny v mozgových tkanivách.

Udržiavajte primerané funkcie dýchania

Pacient na ventilátore

Poruchy dýchania v dôsledku mŕtvice, poranení a pľúcnych ochorení v niektorých prípadoch spôsobujú potrebu resuscitácie. Preto pacient po mŕtvici v takýchto situáciách musí zabezpečiť voľný prístup kyslíka, zabrániť vracaniu dostať sa do dýchacieho traktu. Po prijatí do nemocnice alebo dokonca v sanitke môže byť potrebná intubácia a mechanická ventilácia.

Aj keď pacient dýcha nezávisle, ale má patologické typy dýchania alebo respiračné zlyhanie, potom je okrem dodávania kyslíka indikovaná intubácia a mechanické vetranie v režime hyperventilácie. To sa často vyžaduje, keď sa u pacienta objaví kóma, zhoršuje prognózu.

Obnova mikrocirkulácie a krvného obehu

Obnova mikrocirkulácie v tkanivách sa dosahuje niekoľkými spôsobmi.

 • monitorovanie a zabezpečenie dostatočného krvného tlaku na perfúziu tkanív;
 • obnova cirkulujúceho objemu krvi;
 • zlepšenie reologických vlastností krvi.

U pacientov s mŕtvicou nemožno priradiť veľké množstvo roztokov na intravenózne podanie (soľný roztok a 5% roztok glukózy), čo môže spôsobiť opuch mozgu. Z tohto dôvodu sa na zriedenie krvi, zadržiavanie tekutín v krvnom riečisku a zlepšenie mikrocirkulácie používajú lieky na zlepšenie reologických vlastností krvi. Medzi ne patrí reopoliglyukín, makrodex, polyglukin.

Roztok s vysokým molekulárnym dextránom

U pacientov s diabetes mellitus v dôsledku metabolických porúch vedúcich k zvýšeniu osmolarity mozgového tkaniva dochádza k opuchu mozgu po mŕtvici oveľa rýchlejšie a častejšie. To zhoršuje prognózu a môže viesť k kóme, preto pri liečbe je potrebné udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi.

Glukokortikoidy sa tiež používajú na prevenciu edémov a dexametazón je tu voľba lieku. Účinok glukokortikoidov zabraňuje vzniku edému, pretože stabilizuje bunkové membrány a obnovuje ich permeabilitu.

Zabezpečenie odtoku kvapaliny

Je potrebné odstrániť nadbytočnú tekutinu z tela, čo prispieva k použitiu manitolu. Manitol je osmotický diuretikum, ktorý pri vstupe do krvného obehu čerpá tekutinu z mozgového tkaniva, čím zabraňuje opuchu. Po intravenóznom podaní sa furosemid musí podať injekčne tak, aby sa v moči mohla uvoľňovať nadbytočná voda.

Liek s diuretickým a protiedematóznym účinkom

U pacientov s hemoragickou cievnou mozgovou príhodou je na prevenciu edému niekedy potrebné zabezpečiť odliv mozgovomiešnenej tekutiny z subarachnoidálneho priestoru alebo zastaviť krvácanie. Ak to chcete vykonať, vykonajte operáciu alebo odvodnite pomocou katétra.

Metódy na elimináciu hypoxie

Na zníženie hypoxie, ktorá spôsobuje opuch mozgu, je potrebné:

 • zvýšenie podielu kyslíka vstupujúceho do pacienta;
 • používajú antihypoxické lieky, antioxidanty (Mexidol, Tsitikolin);
 • udržiava metabolickú aktivitu buniek za ischemických stavov (Actovegin).

Mexidol je liek, ktorý priamo ovplyvňuje energetické procesy v bunkách, pretože obsahuje soľ kyseliny jantárovej. A začne syntézu ATP počas Krebsovho cyklu a obnovuje aktivitu cytochróm oxidázy, enzýmu v mitochondriálnom respiračnom reťazci. Okrem antioxidačného účinku antiradikálny účinok lieku znižuje hladinu cholesterolu v krvi a množstvo lipoproteínu s nízkou hustotou v ňom.

Jeho použitie na prevenciu edému mozgu je spojené so skutočnosťou, že Mexidol stabilizuje bunkové membrány a obnovuje ich permeabilitu. Existuje štúdia, ktorá dokazuje, že používanie lieku Mexidol u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou znižuje riziko komplikácií. Použitie titikolínu má rovnaký účinok, navyše zvyšuje reabsorpciu tekutiny z tkanív, čo prispieva k opačnému vývoju edému.

Používanie Tsitikolinu na prevenciu nielen pomáha predchádzať opuchu mozgu, ale tiež pomáha znižovať vývoj kognitívnych porúch po mozgovej príhode, demencie.

Actovegin sa líši od iných liekov, ktoré ovplyvňujú obsah ATP, je stimulujúcim metabolizmom mozgu pri ischémii. Obsahuje látky potrebné pre metabolizmus (aminokyseliny, peptidy, mikroelementy). Actovegin tiež zlepšuje reologické vlastnosti krvi a mikrocirkulácie. To nielen prispieva k dodávaniu kyslíka do buniek, ale je tiež ďalej používané ako preventívne opatrenie na vývoj spánku. Predpísaná dávka v akútnej dobe do 1000 mg denne.

Cerebrálny edém u pacientov s mŕtvicou výrazne zhoršuje prognózu ochorenia a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku následkov, ako je kognitívne poškodenie, demencia, zhoršený pohyb. Preto sa preventívne opatrenia začnú ihneď po prijatí pacienta do nemocnice a pokračovať počas liečby.

Edém mozgu a jeho účinky v mozgovej príhode

Jedným z najnebezpečnejších a zároveň aj takmer nevyhnutných následkov po mŕtvici je opuch mozgu. Samotný fenomén je akumulácia tekutiny v tkanivách nervových buniek. Priamym dôsledkom je zvýšenie objemu vnútra lebky, zvýšenie tlaku a neznesiteľné bolesti hlavy.

Existujú aj ďalšie prejavy edému, ako je opuch rúk alebo nôh, opuch tváre. To všetko hovorí ako o narušení krvotvorných procesov, tak aj o regeneračných procesoch lymfatická tekutina sa snaží naplniť stratené, mŕtve zóny a ako chrániť telo.

Zvyčajne sa reakcia, ako je opuch mozgu, objavuje po prvom čase po napadnutí a môže sa rýchlo rozvinúť. Ak nevenujete pozornosť včas a neprijmete opatrenia, môže zvýšený tlak spôsobiť obehové poruchy až po nekrózu a smrť.

Príčiny edému mozgu

Medzi najbežnejšími lekári môžu zistiť nasledovné a prognóza pre 60% je skôr neuspokojivá:

 • Poranenie mozgu v dôsledku pádu, nehody, šoku atď.;
 • Iné zranenia - zlomenina, naťahovanie, preťaženie ramena alebo nohy, ochrnuté počas mŕtvice;
 • Infekcia v krvi, ako aj vírusové ochorenia - meningitída, encefalitída, toxoplazmóza, iné hnisavé procesy po mozgovej príhode;
 • Tvorba nádorov v mozgu;
 • Otvorené krvácanie po mŕtvici.

Opuch mozgu môže byť spôsobený aj regeneračnými procesmi. Tekutina, ktorá vyplní dutiny vytvorené po smrti buniek, nekontrolovateľne vyplní priestor. V dôsledku toho mozgový edém vyvoláva nové krvácanie alebo zasahuje do normálneho odtoku krvi z mozgu.

Nádor je jednou z najpravdepodobnejších príčin edému po mŕtvici. Bunky, ktoré sa množia rýchlo, spôsobujú tlak na zdravú medulu.

Je tiež pravdepodobné, že taká osoba bude mať edém po mŕtvici, ktorá stúpa do vyššej nadmorskej výšky v horách alebo v rovine, ktorá klesá do hĺbky. Musíme byť opatrní pri výbere voľného času a premýšľaní o dôsledkoch pre mozog.

Netreba dodávať, že opakovaná ischemická cievna mozgová príhoda vedie k vzniku takéhoto fenoménu ako opuch mozgu.

Symptómy opuchu mozgu

Ako určiť začiatok edému paží alebo nôh, nepochybne, pretože vizuálne všetky príznaky sú tam. Ale pacient nie vždy hovorí o svojich pocitoch presne, niekedy jednoducho nie je schopný poskytnúť informácie o svojich obavách. Preto existujú určité príznaky edému, ktoré je potrebné neustále monitorovať. Takže mozgový edém sa prejavuje nasledovne:

 1. Ostré záchvaty silnej bolesti hlavy;
 2. Nevoľnosť a zvracanie bez dôvodu;
 3. Strata videnia alebo kontrola iných zmyslov (možno čiastočne);
 4. Porušenie priestorovej orientácie;

Môžete sa zotaviť z mŕtvice doma. Nezabudnite piť raz denne.

Zvlášť nebezpečný je posledný príznak, ktorý sa po mŕtvici môže vyvinúť do kómy. Prognóza v tomto prípade nie je najpriaznivejšia: iba 40% pacientov s kómatami prežije.

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Účinky edému

Je ľahké odhadnúť, že poruchy obehu v mozgu sú plné akýchkoľvek následkov v budúcnosti. Po prvé, smrť nervových buniek vedie k zlyhaniu niektorých životne dôležitých funkcií, ktoré sa ťažko obnovia aj po liečbe.

Ďalším bežným dôsledkom je nástup recidivujúceho mŕtvice. Ďalšie príznaky sa vyvíjajú podľa štruktúry mŕtvice. Úplná alebo čiastočná paralýza končatín, strata orientácie v priestore, neschopnosť primerane myslieť, strata kontroly nad zmyslami - to nie je úplný zoznam škodlivých dôsledkov. Najnebezpečnejším z nich je kóma a smrť.

Diagnóza a prvá pomoc pri edémiách

Po prvé, ak máte sťažnosti alebo iné podozrenia na edém mozgu, mali by ste okamžite zavolať lekára. Pohotovostná diagnostika až po hospitalizáciu zachráni život človeka.

Keď tlak stúpa, edém mozgu sa vyvíja doslova pol hodiny.

Prvým krokom je poskytnúť pacientovi lieky, ktoré znižujú krvný tlak a upokojujú. Možno budete musieť urobiť kompresiu s ľadom až do príchodu ambulancie. Po hospitalizácii sa má vykonať počítačová tomografia a rozsah, v akom sa mozgový edém rozšíril a či je plný mozgovej príhody. Okrem toho sa odporúča zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a kompletný krvný obraz.

Liečba edému

Na základe zistení lekárov je predpísaný postup individuálnej liečby na základe výsledkov diagnózy. Mozkový edém, ak je výsledkom zranenia, zvyčajne vylieči sám. Mala by monitorovať iba stav pacienta, poskytovať mier a podporu. Napríklad pri poranení mozgu, výber liečby zahŕňa zavedenie kyslíka do krvi, ktoré nielen vyživuje mozgové bunky, ale prispieva aj k ich regenerácii. Výsledkom je, že opuch mozgu prechádza sám o sebe.

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Pokiaľ ide o ostatné prípady, nebudú možné bez liečebnej intervencie. Lieky sa môžu podávať intravenózne. Okrem toho je predovšetkým potrebné zabezpečiť dodávanie kyslíka do mozgu a neutralizáciu zamerania. Opuch mozgu vyžaduje okamžitú neutralizáciu infekcie, ak je príčinou jej výskytu.

Chirurgická intervencia

V obzvlášť závažných prípadoch, ak lekári nevidia inú cestu, navrhuje sa vykonať otvorenú operáciu a odstrániť zdroj pýchy. Odstránenie nahromadenej kvapaliny sa môže vykonať dvoma spôsobmi:

 1. Okamžité pretrepávanie, ak je opuch spôsobený nádorom alebo krvnou zrazeninou a musí sa odstrániť príčina.
 2. Odstránenie tekutiny vložením katétra.

Druhá metóda sa považuje za modernejšiu, ale nie menej komplikovanú. Koniec koncov, keď narazíte na najmenšiu kostnú časticu alebo iné cudzie telo, dochádza k opakovanému opuchu, ktorý je spravidla ambicióznejší a nebezpečnejší. Ak lekár ide podobným krokom, znamená to, že neexistujú žiadne iné opatrenia.

Máte riziko, ak:

 • prežívajúce náhle bolesti hlavy, blikajúce muchy a závraty;
 • tlakové "skoky";
 • rýchlo sa cítite slabé a unavené;
 • naštvaný malými drobnosťami?

To všetko sú predzvesťou mŕtvice! E. Malysheva: "V čase zaznamenané príznaky, rovnako ako prevencia v 80%, pomáha predchádzať mŕtvici a vyhnúť sa strašným následkom! Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych, musíte si vziať penny nástroj. »PREČÍTAJTE VIAC. >>>

Príznaky, nebezpečenstvo a liečba mozgového edému pri mŕtvici

Akútne poškodenie prietoku krvi v mozgu sa nazýva mŕtvica. Táto choroba ohrozuje výskyt vážnych následkov na ľudský život. Jedným z nich je opuch mozgu. Čo je to?

Koncepcia mozgového edému a jeho príčin

Edém mozgu po mŕtvici je patologický proces, pri ktorom sa v mozgových bunkách a medzibunkovom priestore akumuluje príliš veľa tekutín. V dôsledku toho mozog rastie vo veľkosti. Tento nárast dosiahne svoj vrchol v priebehu 2-5 dní, potom opuch začne ustupovať, ak pacient prežije.

Lekári identifikujú niekoľko príčin, ktoré môžu spôsobiť edém. Patria medzi ne:

 1. Zlyhanie energetického metabolizmu v tkanivách, ktoré spôsobuje stagnujúci proces a lokálny zápal. To všetko vedie k tomu, že vzniká veľa nadbytočných tekutín a bunky sa zväčšujú.
 2. Porušenie toku krvi v cievach.
 3. Nedostatok kyslíka a bunkovej výživy.
 4. Zvýšenie alkalinity krvi, ktoré znižuje jeho tekutosť, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nadbytočnej tekutiny medzi bunkami.
 5. Zmena tlaku krvnej plazmy. Vysoký tlak podporuje vylučovanie extracelulárnej tekutiny do priestoru mozgových štruktúr.

Symptómy mozgového edému

Keď sa horné alebo dolné končatiny človeka napučiavajú, opuch je okamžite viditeľný. Ale opuch mozgu nemožno vidieť vizuálne, takže sa musíte zamerať na určité znaky. Podozrenie na vznik opuchov v mozgu môže byť nasledovné:

 • náhla bolesť hlavy;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • rozmazané videnie.
 • strata pocitu;
 • orientácia v priestore;
 • porucha dýchacieho systému;
 • strnulosť;
 • porucha pamäti;
 • konvulzívne stavy;
 • mdloby;
 • v niektorých prípadoch sa pacienti dostanú do kómy, odkiaľ sú ďaleko od všetkých.

Ak sa často objaví infarkt myokardu?

Pri akejkoľvek mŕtvici je riziko edému mozgu veľmi vysoké. Rozdiely iba v mechanizme jeho výskytu. V prípade hemoragickej mŕtvice dochádza k prasknutiu krvných ciev, krv a plazma sa uvoľňuje do mozgu a vyvoláva nádor. V takejto situácii sa edém vyvíja veľmi rýchlo a môže viesť k vážnym následkom v dôsledku kompresie mozgových štruktúr.

Ak dôjde k ischemickej mŕtvici, naruší sa prívod buniek kyslíkom, čo vedie k ich hladovaniu. Výsledkom je narušenie metabolického procesu v bunkách, v dôsledku čoho sa z nich uvoľňuje veľa tekutiny.

Liečba mozgového edému

Pred predpísaním liečby mozgového edému po mŕtvici lekár vykoná vyšetrenie. Na zabezpečenie núdzovej starostlivosti, ktorá je potrebná v prvých hodinách po nástupe príznakov narušenia krvného toku, stačí mať vonkajšie príznaky patológie, vysokého tlaku, zvýšenej frekvencie pulzu.

Po ukončení útoku sa vykoná podrobnejšia diagnostika, ktorá umožňuje posúdiť stav mozgu, určiť rozsah lézie, odhaliť opuch tkanív, ako aj patológie, ktoré spôsobili vznik mŕtvice.

Také techniky ako magnetická rezonancia a počítačová tomografia, angiografia a laboratórne krvné testy môžu pomôcť lekárom v tomto. Tiež skontrolujte stav srdca pomocou elektrokardiogramu a ultrazvuku.

Núdzová liečba a lieky

V procese poskytovania núdzovej starostlivosti o opuch mozgu je pacientovo telo vybavené kyslíkom, pretože opuch vedie k nedostatočnej výživy buniek a ich následnej nekróze. Kyslík sa dodáva do dýchacích ciest pomocou inhalátorov a špeciálneho zariadenia.

Potom sa pacientovi dostáva lieky, ktoré môžu znížiť množstvo tekutiny v tele. Oni sa nazývajú diuretiká. Prijímanie takýchto liekov sa uskutočňuje pod prísnou kontrolou rovnováhy vody a elektrolytov. Ak je poškodený, klesne krvný tlak a zrážanie krvi sa zhorší.

Akonáhle sa stav pacienta stabilizuje, tlak ustúpi, lekári postupujú k odstráneniu príčiny opuchu mozgu a následných následkov. Na normalizáciu krvného obehu sa pacientom podávajú antikoagulanciá, protidoštičkové látky. Odporúča sa aj používanie liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus, regulujú tlak.

Chirurgická intervencia

Niekedy lekári využívajú chirurgickú metódu na liečbu edému mozgu po mŕtvici. Cieľom operácie je odstrániť prebytok vody v tkanivách. Ak chcete vyriešiť tento problém, použite jeden z nasledujúcich typov zásahu:

 1. Trepanácia lebky. Používa sa, ak pacient odhalil rozsiahle opuchy mozgu alebo tvorbu veľkej krvnej zrazeniny.
 2. Katetrizácia, keď je tekutina odstránená pomocou katétra.

Ak má osoba po mozgovej príhode kómu, je predpísaná podporná liečba. V prípade porušenia respiračných orgánov sa používa umelá pľúcna ventilácia.

Dôsledky tejto choroby

Akútna cerebrovaskulárna príhoda s opuchom mozgových buniek nemôže prejsť bez stopy. Patologický proces má vždy život ohrozujúce následky. V skutočnosti, v hlave umrieť bunky, ktoré sú zodpovedné za dôležité funkcie tela.

Častými komplikáciami sú nasledovné javy:

 1. Porušenie koordinácie pohybov a orientácie v priestore.
 2. Úplná alebo čiastočná paralýza tela.
 3. Strata pocitu
 4. Zhoršenie zraku.
 5. Porušenie funkcie reči.

Najhoršie následky mozgového edému sú vývoj kómy, recidivujúca mŕtvica a smrť.

UPOZORNENIE. Malo by byť jasné, že predĺženie života po mŕtvici do veľkej miery závisí nielen od včasnosti liečby, ale aj od dodržiavania všetkých pokynov ošetrujúceho lekára.

rehabilitačné opatrenia

Je veľmi ťažké vrátiť človeka do svojho bežného spôsobu života a tento proces trvá veľa času. Nie všetci pacienti dokážu rehabilitovať, väčšina zostáva zdravotne postihnutá. Doba zotavenia je značne komplikovaná, ak sa kóma vyvinie po mŕtvici. Prevažná väčšina pacientov ju nenechá.

Rehabilitácia ciev sa zameriava na obnovenie fyzického a duševného stavu. Ak chcete zbaviť paralýzy, poruchy fyzickej aktivity, odporúča sa cvičiť terapeutické cvičenia. Po prvé, triedy sa vedú so špecialistom, potom ich pacient sám vykonáva doma.

Okrem fyzickej terapie musí pacient navštevovať rôzne fyzioterapeutické postupy, zaobchádzať s rečovými terapeutmi a psychológmi. Tiež dôležité pre stravu, odmietanie zlých návykov. Priaznivé podmienky v rodine a plná podpora domorodých ľudí majú veľký význam pre úspešné oživenie.

Predpoveď života

Cerebrálny edém je vážny stav, pri ktorom je riziko smrti veľmi vysoké. Predpoveď prežitia závisí v plnej miere od toho, ako sa pacientovi poskytne včasná pomoc. Aby sa zabránilo nezvratným účinkom, lekárske zákroky by sa mali vykonať v prvých niekoľkých hodinách.

Presnú predpoveď nemôže poskytnúť žiadnemu lekárovi. Každý pacient je individuálny. Ak sa človek podarí prežiť edémom mozgu, bude musieť čeliť vážnym následkom tejto choroby. V tomto prípade sa starší ľudia vyrovnávajú oveľa zložitejšie ako mladí. Jednotky sú schopné obnoviť poškodenie funkcií tela.

Cerebrálny edém je nebezpečný patologický stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Komplikácie tejto choroby sú pomerne závažné, takže čím skôr je poskytnutá pomoc, tým je pravdepodobnejšie dosiahnuť pozitívnu dynamiku.

Cerebrálny edém ako komplikácia po mŕtvici.

Mŕtvica je výsledkom zlyhania obehu v mozgu, vyskytuje sa v prípade zablokovania alebo roztrhnutia krvných ciev, tento stav má veľa komplikácií. Vážnym dôsledkom je opuch mozgu - koncentrácia nadbytočnej tekutiny, ktorá vytláča hemisféry alebo stláča nervové tkanivo. Ak dôjde k opuchu mozgu, očakáva sa sklamanie prognóz, pretože pravdepodobnosť obnovenia neurologických porúch je skôr nízka.

Príčiny mozgového edému pri mŕtvici

Existujú dva typy mŕtvice, ktoré spôsobujú opuch mozgu: ischemické, hemoragické.

Prvý typ sa vyvíja, ak sa zásoba nervového tkaniva krvou zhorší. Bunkový metabolizmus je narušený, čo vedie k nadmernému uvoľňovaniu tekutiny do ciev. Takto sa vyvíja lokálny edém, ktorý sa časom šíri.

Hemoragická cievna mozgová príhoda vyvoláva rýchle opuchy po pretrhnutí ciev, ktoré vyvolávajú krv naplnenia susedných nervových tkanív. Takýto stav ohrozuje život človeka alebo vyvíja nezvratné dôsledky.

Mŕtvica je akútny stav, ktorý prispieva k narušeniu viacerých faktorov:

 • narušenie výmeny medzi bunkami, čo vedie k stagnujúcej tekutine a zvyšuje objem buniek;
 • zhoršenie krvného obehu v žilách a tepnách, ktoré sprevádza opuch mozgu;
 • Uvedený faktor ovplyvňuje transport kyslíka, čo vedie k vyhladeniu buniek a ich zväčšeniu;
 • zloženie krvi sa stáva viac alkalickým, čo zhoršuje jeho pohyb v cievach.

Všetky vyššie uvedené faktory vyvolávajú výskyt mozgového nádoru po mŕtvici.

Symptómy lézií

Výskyt príznakov edému súvisí so zvýšeným poškodením mozgu. Pacient často nevšimne symptómy mŕtvice kvôli malej ploche, ale opuch môže viesť k výrazným znakom:

 • poškodenie reči;
 • pretrvávajúca nevoľnosť a zvracanie;
 • znížené videnie a sluch;
 • kŕče, paralýza;
 • strata pamäti;
 • zhoršenie priestorovej a časovej orientácie;
 • zmeny dýchacích funkcií;
 • strata vedomia, kóma.

Pri mŕtvici, opuch mozgu inhibuje bunky, ktoré produkujú dopamín, čo mení charakter osoby.

Prvá pomoc

Uvedomte si, že došlo k mozgovej príhode, ktorá vyvoláva opuch mozgu, ale len starostlivo monitorovať stav človeka: ťažké závraty; nevoľnosť a príležitostné zvracanie; dezorientácia; rozmazané videnie a sluch; zlyhanie respiračného rytmu; stuporové a rečové poruchy; periodické kŕče; strata vedomia

Pri prejavovaní najmenej dvoch z vyššie uvedených príznakov je naliehavé zavolať záchrannú službu. Pacient dá a odstráni náhle pohyby. Včasná hospitalizácia a tomografické vyšetrenie znižujú účinky edému.

Lekárske udalosti

Mozgový edém pri mozgovej príhode je najčastejšou komplikáciou, ktorá je smrteľne nebezpečná a má vážne zdravotné dôsledky. Zlepšiť prognózu môže iba núdzová diagnóza a hospitalizácia obete. V medicíne existuje pojem "zlatá hodina" - 60 minút po prvých príznakoch mŕtvice. Ak je počas tejto hodiny poskytnutá pomoc, má osoba šancu na úplné zotavenie.

diagnostika

Počiatočné vyšetrenie zahŕňa identifikáciu vonkajších príznakov mozgovej príhody: asymetrická tvár, porucha reči, paralýza končatín. Lekár kontroluje vnútroočný tlak a neurologické poruchy. Najefektívnejšou diagnózou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou a CT.

Ďalšie vyšetrenie zahŕňa kompletný krvný obraz, meranie krvného tlaku a koaulogram. Ak je tlak vysoký, mali by sa podať beta-blokátory alebo inhibítory a pacient by mal byť umiestnený do náchylnej polohy.

medikovanej

Vývoj opuchy po mozgovej príhode si vyžaduje okamžitý zásah. Je dôležité zabrániť šíreniu opuchy, aby sa zabránilo posunu mozgového tkaniva.

Niekedy účinky opuchu vyžadujú operáciu na odstránenie nadbytočnej tekutiny. Ak chcete urobiť, vykonajte jeden z typov operácií:

 1. trepanning lebky, čo je potrebné pre rozsiahly edém alebo prítomnosť krvnej zrazeniny;
 2. odstránenie tekutiny pomocou katétra.

V ťažkých prípadoch je pacient v kóme. V zásade je v tomto prípade predpísaná udržiavacia terapia. Ak je poškodená funkcia dýchania obete, vykoná sa umelé pľúcne vetranie.

konzervatívny

Na zníženie dôsledkov by odborníci mali obnoviť dodávku kyslíka do mozgu, aby sa zabránilo bunkovej smrti, pre ktorú sa predpisuje kyslíková terapia alebo diuretiká. Krvný obeh sa obnovuje pomocou fibrinolytickej terapie, ktorá zahŕňa intravenózne injekcie altepázy alebo urokinázy.

Hemoragická mŕtvica je nebezpečné opakovanie, aby sa tomu zabránilo, lekári predpisujú antihypertenzívnu terapiu, ktorá je potrebná pre vysoký krvný tlak. Väčšina akcií je zameraná na zlepšenie krvného obehu a nasýtenia mozgu kyslíkom, ďalej sa vykonáva symptomatická a náhradná liečba.

rehabilitácia

Obnova účinkov mozgovej príhody komplikovanej edémom závisí od rýchlosti prvých lekárskych zákrokov. S malou postihnutou oblasťou sa pacient môže úplne zotaviť. Ale väčšinou obete trpia jednostrannou paralýzou.

Funkcie, niekedy len čiastočne, je možné obnoviť pomocou rehabilitačných postupov, ktoré sú určené individuálne, ale majú niekoľko spoločných charakteristík:

 1. vykonanie minimálnej aktivity niekoľko dní po normalizácii štátu;
 2. masážne ošetrenie postihnutých oblastí tela;
 3. aktívna motivácia;
 4. postupné zvyšovanie telesnej aktivity.

Tiež pacienti sa vyzývajú, aby dodržiavali špeciálnu diétu na obnovenie buniek a nasýtenie tela draslíkom, vápnikom a bielkovinami.

Dôsledky a prognóza

Opuch mozgu počas cievnej mozgovej príhody môže mať vážne dôsledky:

 • čiastočná paralýza;
 • zhoršené videnie, sluch;
 • zmena duševného stavu;
 • strata pamäti;
 • zníženie duševnej aktivity;
 • kóma, smrť.

Prognóza života závisí od stupňa poškodenia mozgových buniek a aktuálnosti liečby. Často je možné hodnotiť účinky opuchu mozgového tkaniva až po odstránení tohto stavu.

Cerebrálny edém pri cievnej mozgovej príhode - príčiny vývoja, príznaky, diagnóza, lekárska a chirurgická liečba

Najzávažnejšou komplikáciou mŕtvice je nadmerná akumulácia tekutiny v mozgových bunkách. Výsledkom je zvýšenie intrakraniálneho tlaku, pacient má vážne bolesti hlavy. Ak sa neprijme čas, patologický proces môže viesť k nekróze alebo smrti.

Čo je mozgový opuch v mozgovej príhode?

Akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie sa nazýva mŕtvica. Jedným z najvážnejších a takmer vždy nevyhnutných následkov patológie je opuch mozgu. Edém sa vyvíja v priebehu niekoľkých minút ihneď po trombóze alebo krvácaní a závažnosť závisí od veľkosti poškodenia tkaniva. Ak nie je poskytnutá lekárska pomoc včas, pravdepodobnosť návratu neurologických porúch po cerebrálnom edéme počas mŕtvice je veľmi nízka a prognóza pre pacienta je neuspokojivá.

dôvody

Ťahy sa vyskytujú v širokom vekovom rozmedzí - od 20 rokov až do extrémneho veku. Ak dôjde k zablokovaniu alebo zúženiu krvných ciev mozgu, potom ide o ischemickú formu ochorenia. Akútna cirkulačná porucha s nedostatočným zásobovaním krvou je sprevádzaná nekrózou mozgovej oblasti, v ktorej je zmätený bunkový metabolizmus, čo vedie k nadmernému uvoľňovaniu tekutiny do ciev.

Ak sa krvácanie vyskytuje v mozgu alebo jeho membránach, je to hemoragická mŕtvica. Spôsobuje opuch ihneď po prelomení ciev v dôsledku plnenia okolitých tkanív krvou. Najčastejšie príčiny vzniku hemoragického alebo ischemického edému mozgu:

 • poranenie hlavy (hematóm) v dôsledku nehody, úderu, pádu;
 • zlomenina alebo vyvrtnutie nohy alebo ramena ochromené počas akútnej poruchy obehu;
 • porušenie energetického metabolizmu v mozgových bunkách, čo vedie k lokálnemu zápalu, stagnácii;
 • nedostatočný prenos živín do mozgových buniek;
 • narušené dodávanie krvi do nervových buniek, čo vedie k stagnácii krvi a koncentrácii toxínov v nich;
 • stagnácia buniek vyvoláva osmotický tlak krvi, čo zvyšuje objem cerebrospinálnej tekutiny (mozgová tekutina);
 • vírusové ochorenia po mŕtvici (toxoplazmóza, encefalitída, meningitída a iné);
 • malígny alebo benígny mozgový nádor;
 • otvorené krvácanie po mŕtvici.

Cerebrálny edém pri cievnej mozgovej príhode môže byť cytotoxický (opuch v bunkách) alebo vazogénny (tekutina v extracelulárnom priestore). Opuch, ku ktorému dochádza v dôsledku porušenia priepustnosti stien krvných ciev, sa môže prejaviť ako paréza (strata schopnosti pohybu) ramena alebo nohy, úplná paralýza končatín, stav kómy. V závislosti od rozsahu poškodenia mozgového tkaniva sa edém rozdelí na typy:

 • lokálne, keď opuch tkanív nastane iba v postihnutej oblasti;
 • rozptýliť sa, keď jedna hemisféra trpí;
 • generalizované, keď sa v oboch mozgových hemisférach pozoruje edém.

Symptómy mozgového edému počas mŕtvice

Klinický obraz edému mozgu závisí od stupňa poškodenia. Pacient si často nevšimne symptómy spôsobené opuchom malej oblasti, ale ak sa nepodniknú žiadne kroky, situácia sa zhorší. Opuch mozgu počas cievnej mozgovej príhody môže spôsobiť nasledovné príznaky:

 • pretrvávajúce vracanie, nevoľnosť;
 • porucha reči (afázia);
 • zníženie sluchu, zraku, dotyku;
 • strata pamäti;
 • zmeny dýchacích funkcií;
 • opuchy a / alebo jednostranný opuch tváre;
 • časová a / alebo priestorová dezorientácia;
 • hypertermia tela (nad 40 ° C);
 • paralýza, kŕče;
 • strata vedomia, kóma.

účinky

Prognóza patologického stavu závisí od množstva poškodenia mozgu a času lekárskej starostlivosti. Po edémoch mŕtvice sú charakteristické nasledujúce účinky:

 • depresie;
 • roztržitosť;
 • pravidelné bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • strata komunikačných zručností;
 • pokles fyzickej aktivity, ak končatiny strácajú svalový tonus;
 • škúlenie;
 • dysfunkcia dýchacieho systému, kardiovaskulárny systém;
 • kómu;
 • smrteľný výsledok.

diagnostika

Pri akomkoľvek podozrení na edém mozgu by ste mali okamžite zavolať na sanitku. Núdzová diagnostika zachráni ľudský život. Rozpoznanie cievnej mozgovej príhody môže len starostlivo sledovať stav osoby. Neurochirurgovia alebo neurochirurgovia vedú vyšetrenie pacienta na identifikáciu neurologických porúch a určenie vnútroočného tlaku. Okrem toho sa vykonávajú diagnostické činnosti:

 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) na zistenie veľkosti a lokalizácie edému;
 • očné vyšetrenie fundusu na zistenie opuchu zrakového nervu;
 • hardwarová metóda na zmenu tlaku lebečky;
 • lumbárna spinálna punkcia na stanovenie tlaku mozgovomiechovej tekutiny;
 • kompletný krvný obraz na identifikáciu možných príčin mozgového edému.

Liečba opuchu mozgu po mŕtvici

Patológia vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť zameranú na obnovenie dodávky požadovaného množstva kyslíka do neurónov mozgu. Pacient je v nemocnici. Zlepšenie prognózy môže poskytnúť núdzovú diagnózu a liekovú terapiu počas prvých 60 minút po nástupe mŕtvice. Schéma a trvanie liečby sa vyberá individuálne v závislosti od závažnosti situácie, veku pacienta a sprievodných ochorení.

Liečba

Lieky sú predpísané na obnovenie zloženia krvi, dýchania, krvného obehu a odstránenie príčiny žilových porúch. Liečivá cievneho mozgu sa podávajú intravenózne na maximálnu rýchlosť expozície. Lieky, ktoré sa používajú na úpravu porúch pri opuchoch mozgu:

 • Diuretiká. Použite zníženie vysokého intrakraniálneho tlaku (Diacarb, Lasix).
 • ACE inhibítory. Priraďte zníženie vysokého krvného tlaku (Enap, Captopril).
 • Antikonvulzívne lieky. Používa sa na odstránenie konvulzívnych záchvatov (Depakin, Diazepam).
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Aplikujte na kontrolnú telesnú teplotu a zmiernite bolestivý syndróm (Dikloberl, Halgesin).
 • Angioprotectors. Priraďte k obnoveniu odtoku krvi z lebky (Detralex, Flebaven).
 • Antidoštičky a antikoagulanciá. Používa sa na zlepšenie prietoku krvi, potláča bunkovú adhéziu (Verapil, Xarelto).
 • Nootropické lieky. Používa sa na zlepšenie pamäti, zlepšenie jasnosti vedomia (Semax, Gliatilin).

Konzervatívne metódy

Úspešná kombinácia medicínskych a konzervatívnych metód pomôže obnoviť výmenu kyslíka v mozgových bunkách počas mŕtvice. Odstráňte opuch a vyhýbajte sa nebezpečným následkom v dôsledku nasledujúcich opatrení:

 • Oxygenoterapia. Postup zahŕňa zavedenie kyslíka do dýchacieho traktu. Vykonáva sa pomocou kyslíkových fliaš, kyslíkových vankúšov alebo špeciálnej masky s katétrom na kyslíkovú terapiu. Vďaka postupu sa zlepší výživa mozgu.
 • Podchladenie. Znamená to zníženie telesnej teploty pacienta pomocou špeciálneho tepelného výmenného katétra, ktorý je vložený do femorálnej žily. Hypotermia môže byť tiež vykonaná neinvazívnymi metódami: nožným aplikátorom, chladenou detskou prikrývkou alebo studenou trupovou vestou.

Operatívny zásah

Ak konzervatívna a lieková terapia nie je účinná, vykoná sa chirurgická dekompresia mozgu. Používajú sa dve metódy:

Dôsledky mozgového edému po mŕtvici

Cerebrálny edém je jedným z následkov hemoragickej a ischemickej mozgovej príhody. Toto je porušenie odtoku tekutiny a jej akumulácie v tkanivách mozgu a jeho dutinách - komorách. Mozogový edém môže viesť k neurologickým príznakom: kŕče, paréza. Prognóza edému spôsobená mŕtvicou je nepriaznivá. Závisí od polohy lézie a jeho objemu.

Progresia ochorenia

Mŕtvica - krvácanie do mozgového tkaniva. Existujú dva typy porúch cerebrálnej cirkulácie - ischemické a hemoragické mŕtvice. Ischemická mŕtvica sa vyvíja v dôsledku trombózy mozgových artérií a ischémie časti nervového tkaniva. Hemoragická mŕtvica sa vyskytuje pri vysokom tlaku, keď sa znižuje elasticita ciev a rozpadá sa bez trvalého tlaku. Pri porážke medulla oblongata sú cievne katastrofy smrteľné, pretože pokračujú v úmrtí buniek respiračných a vazomotorických centier.

Cerebrálny edém sa môže vyskytnúť až po mŕtvici a predchádzať. Napríklad vysoký systémový tlak môže spôsobiť porušenie odtoku tekutiny z medzibunkovej látky centrálnej nervovej sústavy - neurogliu. Súčasne zvýšený tlak spôsobuje poškodenie ciev oslabených aterosklerotickým procesom.

Hemoragická mŕtvica končí porušením integrity cievy a ďalšou tvorbou cysty - dutiny z hustého spojivového tkaniva a naplnenej tekutinou. Táto cysta sa potom deteguje na MRI. Keď k tomu dôjde, colliquation (wet) nekróza mozgových buniek.

 1. Porušenie koordinácie pohybov.
 2. Paralýza končatín a strata citlivosti častí tela.
 3. Strata videnia alebo sluchu.
 4. Vracanie, ktoré neprinesie úľavu.
 5. Strata pamäti
 6. Zhoršené dýchanie
 7. Strata vedomia, stupor, stupor. Niekedy kóma.
 8. Bolesť v hlave.
 9. Konvulzívny syndróm.
 10. Zníženie reči.

Zvracanie pri edému mozgu sa vyskytuje v dôsledku nadmerného tlaku tekutiny na receptoroch emetického centra v hypotalame. Kŕče sa vyskytujú pri krvácaní do dutiny komôr. Ak sa krvácanie vyskytlo v časových lalokoch mozgu, potom je pravdepodobná strata sluchu. S úderom v okcipitálnych lalokoch postihnutých cievnych centier. Pareze končatín sa vyskytuje na strane opačnej k léze. Nepriaznivá prognóza pre pacientov, ktorí sa dostali do kómy: na pozadí rozvinutej hypoxie mozgu sa ich šance na prežitie znížia na 40%.

Pri malých miestach nekrózy (nekrózy) tkanív je prognóza oveľa výhodnejšia, u takýchto pacientov existuje možnosť obnovenia fyzickej aktivity, reči. Avšak po mŕtvici môžu bunky, ktoré syntetizujú dopamín, zomrieť, čo vedie k depresii a podráždenosti. V tomto prípade sa charakter pacienta zhorší.

Opuch po mŕtvici môže ovplyvniť obe hemisféry v mozgu a byť zovšeobecnený. Pri difúznom edéme je ovplyvnená len jedna pologul. Ak fenomén otoku ovplyvňuje iba oblasť nekrózy, potom sa tento proces nazýva miestny.

Edém môže ovplyvniť neuróny mozgu a byť cytotoxický. Keď nastane vazogénna hyperhydratácia, dochádza k narušeniu odtoku tekutiny iba v medzibunkovej látke (neuroglia).

Diagnóza mozgového edému po mŕtvici a liečbe

Keď sa objavia príznaky mozgovej príhody (asymetria tváre, porucha reči, strata vedomia, paralýza), diagnostika sa vykonáva pomocou magnetického rezonančného zobrazenia a CT. Na stanovenie hypertenzie cerebrospinálnej tekutiny prúdiacej cez komory a miechový kanál vykonajte punkciu miechy meraním tlaku. Tiež sa určuje vnútroočným tlakom. Neurológ skúma pacientove reflexie a pohybové poruchy, kŕče.

Laboratórne vyšetrenie: kompletný krvný obraz, koagulogram, biochemické indikátory (kreatinín, laktát dehydrogenáza).

Prvá pomoc je umiestniť pacienta do horizontálnej polohy na gauči, aby ste mohli merať tlak. Pri vysokom tlaku poskytnite pacientovi hypotenzívne činidlo (betablokátory, inhibítory kalciových kanálov), ktoré sú spravidla vždy na dosah ruky. Pacient potrebuje urgentnú hospitalizáciu.

Lekárska pomoc pri edéme mozgu je vymenovanie osmotických diuretík na obnovenie cirkulácie tekutín, na zmiernenie opuchu. Diuretiká, ako napríklad manitol, prispievajú k odtoku extracelulárnej tekutiny do kapilár. Eliminácia edému mozgu je sprevádzaná elimináciou záchvatov. Relanium a thiopental sodný sú účinné na liečbu záchvatov.

Niekedy je potrebná operácia na dekompresiu tkaniva a zachovanie života pacienta. V tomto prípade sa trepanie lebky uskutočňuje s cieľom odstrániť nadbytočnú tekutinu pomocou katétra.

Pri ischemickej mozgovej príhode spôsobenej arteriálnou trombózou sa obnovuje krvný obeh fibrinolytickou liečbou. Intravenózne enzýmy sa podávajú - Alteplazu alebo Urokinázu.

Pri hemoragickej mŕtvici a hypertenzii sa antihypertenzívna liečba používa na prevenciu recidivujúcej cievnej mozgovej príhody a obnovenie toku krvi. Liečba hypertenzie sa odporúča vykonať s nárastom systolického tlaku o viac ako 180 mm Hg. Art. Pri nižšom tlaku môže antihypertenzívna liečba viesť k ischemickej mozgovej príhode.

Na obnovenie krvného obehu so zvyšujúcou sa zrážanlivosťou krvi sa predpisujú protidoštičkové látky (klopidogrel a aspirín). Tieto lieky zabránia jednej z komplikácií mŕtvice a následkom dlhotrvajúcej spánku - pľúcnej embólii. Pacienti potrebujú aj masáž rúk, chrbta, krku. Aby sa zabránilo vdýchnutiu zvracania, lekári nainštalujú nasogastrickú trubicu.

Ak je dýchací proces narušený a čiastočný tlak kyslíka v krvi klesá, je potrebná umelá ventilácia pľúc.

Cerebrálny edém ako komplikácia mŕtvice.

Mŕtvica je nebezpečné akútne porušenie krvného obehu mozgu v dôsledku zablokovania alebo zúženia hlavných žíl a tepien, ktoré kŕmia mozgové štruktúry. Nevyhnutným dôsledkom takéhoto hrozivého stavu je edém. Ide o extrémne nebezpečný jav, ktorý sa vyznačuje zvýšeným množstvom tekutiny v obehovom úseku. Výsledkom je nárast intrakraniálneho tlaku.

Cerebrálny edém počas cievnej mozgovej príhody je smrteľný, pretože je pravdepodobné, že sa orgán presunie a mozgové štruktúry preniknú do okcipitálneho foramenu.

Čo je opuch mozgu a čo stojí za to vedieť o tak nebezpečnom stave?

Okamžité príčiny opuchov a funkcií

Bezprostredná príčina edému mozgových štruktúr je rovnaká: ide o zvýšenie koncentrácie CSF a medzibunkovej tekutiny v lebke. Prečo sa počas mozgovej príhody vytvoril opuch mozgu?

Existuje niekoľko pravdepodobných faktorov:

 • Prerušenie energetického metabolizmu v mozgových bunkách. Vedie k stagnácii a lokálnym zápalom. V dôsledku toho sa vytvorí veľké množstvo nadbytočnej tekutiny, bunky sa zväčšujú.
 • Poruchy obehu v hlavných žilách a artériách. Vedie k opuchu mozgu. Vzhľadom na to, že zásoba krvi v priebehu cievnej mozgovej príhody je vo všetkých prípadoch narušená, krvný obeh sa mení v 100% klinických situácií.
 • Nedostatok kyslíka a živín. Preprava látok je nedostatočná. V dôsledku toho sa vyvíja nadýchanie.
 • Zmeny v zložení krvi. Stáva sa oveľa zásadnejším. Tento faktor znižuje prietok krvi, zvyšuje tvorbu medzibunkovej tekutiny.
 • Zmena tlaku krvnej plazmy. Čím je vyššia, tým intenzívnejšia medzibunková tekutina vstupuje do priestoru mozgových štruktúr.

Vlastnosti štátneho toku

Existuje niekoľko schém na vývoj mozgového edému po mŕtvici.

 • Ako už bolo spomenuté, mozgová príhoda vedie vždy k porušeniu prívodu krvi do nervových buniek. Výsledkom je stagnácia krvi. Normálny prietok krvi podporuje evakuáciu toxických látok z organickej hmoty do medzibunkových štruktúr a potom sa úplne vylučujú z tela močom. Okrem toho kvôli kritickému nedostatku kyslíka sa koncentrácia toxínov zvyšuje exponenciálne. Výsledkom je vývoj cytotoxickej lézie. Extracelulárna látka spolu s toxínmi vstupujú do priestoru nervových buniek.
 • Mozkový edém po cievnej mozgovej príhode sa tiež môže vyvinúť v dôsledku banálnej bunkovej stagnácie. V dôsledku zvýšenia osmotického tlaku krvi začne medzibunková látka vstupovať do mozgového priestoru a zvyšuje intrakraniálny tlak a objem mozgovej tekutiny (cerebrospinálna tekutina).
 • A nakoniec, pokiaľ ide o hemoragickú mozgovú príhodu, hematóm (akumulácia krvi v subarachnoidnom priestore) je ďalším faktorom pri vývoji edému. Často ide o hematómy v kombinácii so zvýšením tlaku mozgovej tekutiny, čo zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia.

Klinický obraz

Medzi typické príznaky vývoja edému mozgu sú bežné a ohniskové prejavy.

Čím rozsiahlejšia bola lézia a tým výraznejší bol opuch, tým intenzívnejšie symptómy.

Medzi charakteristické prejavy patria:

 • Kŕče. Spôsobuje to tlak hematómu alebo bunkovej tekutiny na temporálny lalok mozgu. Rozvoj tzv. časnej epilepsie. Charakterizované prejavom typických príznakov epileptických záchvatov. Vyskytuje sa v 15% prípadov.
 • Intenzívne bolesti hlavy. Mozog sám nie je schopný zažívať bolesť: nervové zakončenia zodpovedné za syndróm bolesti chýbajú. Štruktúry dodávania krvi sú však bohato inervované. So stenózou, ktorá je nevyhnutne pozorovaná počas cievnej mozgovej príhody, začnú bolesť začať bolesť. Ďalším faktorom je kompresia žíl a tepien bunkovej tekutiny.
 • Pocit nevoľnosti, zvracanie, nezdravá povaha, ktorá nesúvisí s výživou. Tento prejav je spôsobený vývojom kompresie zvracacieho centra.
 • Porušenie zmyslov. V závislosti od zamerania lézie dochádza k strate zraku, sluchu a dotyku. Podľa štatistík ide o víziu, ktorá trpí najčastejšie. Mlha pred očami, čiastočná alebo úplná strata zraku, hemianopia (strata vizuálnych polí), fotopsia (blikanie blesku) a predná viditeľnosť sa vyvíja. Tento prejav sa vyskytuje v 60% prípadov a je vysvetlený léziou okcipitálneho laloku mozgu. Porucha sluchu je menej častá, nie viac ako 25% prípadov. Strata sluchu v jednom alebo oboch ušiach.
 • Pocit derealizácie, dezorientácie. Človek nedokáže pochopiť, kde je, kto je a kedy je to teraz. Duševné poruchy - jeden z najzávažnejších prejavov opuchu.
 • Pri hlbokom poškodení štruktúr mozgu sú problémy s dýchaním, srdcový rytmus. Sú to smrteľné príznaky ničenia jadier mozgového kmeňa (vrátane mosta, talamu atď.). Je potrebná starostlivá liečba, aby sa zabránilo podobným účinkom mozgového edému.
 • Zhoršenie pamäte Je možná čiastočná alebo úplná amnézia. Človek si nepamätá nič po mŕtvici. V zriedkavých prípadoch je úplná strata pamäti možná, keď si človek nepamätá, kto je alebo kde je.
 • Kóma a kóma.
 • Afázia. Úplné alebo čiastočné. Je to porušenie reči a jeho vnímanie pacientom.

Najnebezpečnejšie prejavy spojené so zhoršením stavu:

 • Pomalá reakcia žiakov na svetelný stimul.
 • Hypertermia na úrovni nad 40 stupňov.
 • Hlboké kómy alebo poruchy vedomia.

Symptómy mozgového edému nie sú dostatočne charakteristické. Väčšina z nich zhoršuje klinický obraz mŕtvice. Avšak lézie neovplyvňuje vždy tie isté časti mozgu, kde došlo k akútnemu nedostatku krvného obehu. Kompresia niekoľkých hemisfér a dokonca celého mozgu je možná.

Typy edému

Existujú dva hlavné typy edému. V mozgovej príhode sa spravidla obaja vyvíjajú naraz:

 • Miestny alebo regionálny opuch mozgových štruktúr. Vznikajú v dôsledku tvorby edému alebo čiastočného zvýšenia objemu mozgovej tekutiny v mozgu.
 • Generalizovaný opuch. Vytvorené v reakcii na vyššie uvedené faktory.

Generalizovaný edém je plný vývoja masívnych lézií nervových buniek. Existujú rozsiahle neurologické príznaky, ktoré sa prejavujú vyššie popísanými symptómami.

diagnostika

Diagnózu tohto problému rieši neurológ alebo neurochirurg. Keďže edém nemá patognomonické prejavy, vyšetrenie sa vykonáva iba v nemocnici.

V prvom poradí je neurologický profil diagnostikovaný štúdiou reflexov atď. Je to možné len vtedy, ak je pacient vedomý.

Meranie vnútroočného tlaku je potrebné. Odporúča sa punkcia miechy (bedrovej punkcie). Je potrebné merať tlak v mieche, ako aj určiť prítomnosť krvi v mozgových a mozočko-miechových štruktúrach.

Povinná počítačovú tomografiu alebo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Tieto štúdie poskytujú príležitosť na posúdenie stavu mozgu a objemu tekutín.

Navyše je potrebné vykonať sériu laboratórnych testov vrátane koagulogramu, biochemickej analýzy krvi, kompletného krvného obrazu.

Stačí tieto kroky na vyjadrenie presnej diagnózy.

liečba

Liečba v prvom okamihu je konzervatívna, lekárska.

Predpísané sú nasledujúce farmaceutické skupiny:

 • Protidoštičkové látky. Zabráňte tvorbe krvných zrazenín.
 • Anticoagulants. Zvyšujte plynulosť krvi a normalizujte jeho zloženie.
 • Nootropické činidlá na rýchle zotavenie mozgových buniek.
 • Antihypertenzíva. Určené na liečbu hypertenzie a zníženie tlaku v sekundárnej hypertenzii inej genetiky. Odporúča sa vykonať takúto liečbu pri vysokých rýchlostiach tonometra, čo je viac ako 180 na 100.
 • Diuretiká. Pomáha rýchlo vyprázdniť prebytočnú tekutinu z mozgu.

Vo výnimočných prípadoch sa ukazuje, že sa lebka a drenáž cirkulačného priestoru prejavili.

účinky

Medzi najčastejšie účinky mozgového edému patria:

 • Kŕče.
 • Letargia, ospalosť.
 • Poruchy koordinácie, dýchania, srdcového rytmu (tachykardia, bradykardia, abnormálny rytmus).
 • Letargia.
 • Vedomie, stupor, kóma.
 • Paralýza a pareza.
 • Duševné poruchy (indukovaná psychóza).

Existuje však šanca na zotavenie. Je dôležité okamžite ukázať osobu lekárovi a neodkladať začiatok liečby.

Edém mozgových štruktúr je impozantný stav, plný vzniku nebezpečenstva pre život a zdravie. Včasná diagnostika a adekvátna liečba je kľúčom k úplnej liečbe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Prehľad mitrálnej regurgitácie 1 stupeň a ďalšie: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo je mitrálna regurgitácia, prečo sa vyskytuje a aké srdcové funkcie porušujú. Budete tiež oboznámený s klinickými prejavmi a metódami liečby tejto choroby.

Zvýšená ESR: čo hovorí

Krvný test pre ESR sa vyznačuje jeho jednoduchosťou a lacnosťou, a preto sa mnohí lekári často obrátia na to, keď potrebujú pochopiť, či existuje zápalový proces. Čítanie a interpretácia výsledkov však nie je jednoznačné.

Známky angíny a prvej pomoci

Koronárna choroba srdca (CHD) po viac ako desať rokov má silnú vedúcu pozíciu medzi najčastejšími chorobami srdca, ktoré môžu viesť k úplnej alebo čiastočnej invalidite a smrti pacienta.

Vaskulárna dystónia - čo je to? Cievne dystónia: príznaky, príčiny a liečba

Nikto z nás nie je imúnny voči chorobám. Všetci môžu byť chorí, mierne aj s niečím závažnejším, napríklad vegetatívnou dystóniou (VVD).