Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

Príčiny otvoreného kanála aorty

Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

 1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
 2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
 3. Nízka pôrodná hmotnosť.
 4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

príznaky

Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

 • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
 • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
 • ľahká únava;
 • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
 • zrýchlený srdcový tep;
 • chrapľavý výkrik;
 • kašeľ;
 • infekcie dýchacích ciest.

Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

diagnostika

Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

 • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
 • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
 • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
 • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
 • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Liečebné metódy

Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

Minimálne invazívne perkutánne intervencie

Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

chirurgia

Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

 1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
 2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
 3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

Efúzia v pleurálnej dutine

Pooperačné obdobie

Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

 • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
 • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
 • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

výhľad

Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny kanál je funkčné patologické spojenie medzi aortou a pľúcnym kmeňom, ktoré zvyčajne zabezpečuje embryonálny krvný obeh a prechádza v prvých hodinách po narodení. Otvorené arteriálne kanáliky sa prejavujú vývojom oneskorenia dieťaťa, zvýšenou únavou, tachypnoe, palpitáciami, prerušením činnosti srdca. Echokardiografia, elektrokardiografia, röntgenové vyšetrenie, aortografia, srdcová katetrizácia pomáhajú diagnostikovať otvorený arteriálny kanál. Chirurgické ošetrenie defektu, vrátane bandáže (ligácie) alebo priesečník otvoreného arteriálneho kanála so zatvorením aortálnych a pľúcnych koncov.

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny (Botallov) kanál je rozštepom príslušnej cievy spájajúcej aortu a pľúcnu tepnu, ktorá naďalej funguje po uplynutí jej vymazania. Arteriálny kanál (dustus arteriosus) je nevyhnutnou anatomickou štruktúrou v systéme embryonálneho obehu. Po pôrode však vzhľadom na vznik pľúcneho dýchania zmizne potreba arteriálneho potrubia, prestane fungovať a postupne sa uzavrie. Za normálnych okolností sa funkcia potrubia zastaví v prvých 15-20 hodinách po narodení, úplné anatomické uzatvorenie trvá od 2 do 8 týždňov.

V kardiológii je otvorený arteriálny kanálik 9,8% zo všetkých vrodených srdcových chýb a je dvakrát častejšie diagnostikovaný u žien. Otvorený arteriálny kanálik sa nachádza v izolovanej forme av kombinácii s inými anomáliami srdca a ciev (5-10%): stenóza aorty, stenóza a atrézia pľúcnych artérií, aortálna koarkácia, otvorený atrioventrikulárny kanál, DMHP, DMPP atď. srdcové defekty s kardiovaskulárnym krvným obehom (transpozícia hlavných tepien, extrémna forma Fallotovho tetradu, prerušenie aortálneho oblúka, kritická pľúcna alebo aortálna stenóza, syndróm hypoplázie ľavej komory) jednu sprievodnú správu.

Príčiny otvoreného ductus arteriosus

Otvorený arteriálny kanál sa zvyčajne vyskytuje u predčasne narodených detí a je extrémne zriedkavý u termínovaných detí. U predčasne narodených novorodencov s hmotnosťou nižšou ako 1750 g je frekvencia otvoreného arteriálneho kanála 30-40%, u detí, ktorých pôrodná hmotnosť nepresahuje 1000 g, je to 80%. Často sa týmto deťom vyskytujú vrodené abnormality gastrointestinálneho traktu a urogenitálneho systému. Subexpozícia plodovej komunikácie u nedonosených detí v postnatálnom období je spojená so syndrómom respiračných porúch, zadusením počas pôrodu, pretrvávajúcou metabolickou acidózou, predĺženou kyslíkovou terapiou s vysokou koncentráciou kyslíka, nadmernou infúznou terapiou.

U plnoletých detí je otvorený arteriálny kanálik omnoho bežnejší v horských oblastiach. V niektorých prípadoch je jeho zlyhanie spôsobené patológiou samotného potrubia. Často je otvorený arteriálny kanálik dedičnou srdcovou abnormalitou. Arteriálny kanál môže zostať otvorený u detí, ktorých matky trpia rubeolou v prvom trimestri tehotenstva.

Rizikové faktory pre otvorený arteriálny kanál sú predčasné narodenie a predčasné narodenie, rodinná anamnéza, prítomnosť iných CHD, infekčné a somatické ochorenia tehotných žien.

Vlastnosti hemodynamiky s otvoreným arteriálnym kanálom

Otvorený arteriálny kanál je umiestnený v hornom poschodí predného mediastína; pochádza z aortálneho oblúka na úrovni ľavej podkľúčovej tepny a prúdi do pľúcneho kmeňa v mieste jej bifurkácie a čiastočne do ľavej pľúcnej tepny; niekedy vzniká pravá alebo bilaterálna arteriálna trubica. Botallov kanál môže mať valcovitý, kužeľovitý, fenestrovaný, aneuryzmatický tvar; jeho dĺžka je 3-25 mm, šírka - 3-15 mm.

Arteriálne kanáliky a otvorené oválne okienko sú nevyhnutné fyziologické zložky obehu plodu. V plode vstupuje krv z pravej komory do pľúcnej tepny a odtiaľ (v dôsledku toho, že pľúca nefungujú) cez arteriálny kanál - do zostupnej aorty. Bezprostredne po pôrode s prvým nezávislým vdýchnutím novorodenca klesá pľúcna rezistencia a tlak v aorte stúpa, čo vedie k vývoju výtoku krvi z aorty do pľúcnej tepny. Zahrnutie pľúcneho dýchania prispieva k spazmu kanálika znížením steny hladkého svalstva. Funkčné uzatvorenie ductus arteriosus u termínovaných detí nastane v priebehu 15-20 hodín po narodení. Úplná anatomická obliterácia Botallovho kanálu sa však vyskytuje v 2 až 8 týždňoch extrauterínneho života.

Otvorený arteriálny kanálik sa používa, ak sa jeho funkcia nezastaví 2 týždne po narodení. Otvorený arteriálny kanál je bledý typ malformácie, pretože spôsobuje uvoľnenie okysličenej krvi z aorty do pľúcnej tepny. Arterio-venózny výtok spôsobuje prúd ďalších objemov krvi do pľúc, pretekanie pľúcneho cievneho lôžka a vývoj pľúcnej hypertenzie. Zvýšené objemové zaťaženie ľavej časti srdca vedie k ich hypertrofii a dilatácii.

Hemodynamické poruchy s otvoreným arteriálnym kanálom závisia od veľkosti správy, od uhla výtoku z aorty, od rozdielu tlaku medzi hlavnou a menšou cirkuláciou. Dlhý, tenký, prekrvený kanál, ktorý prechádza ostrým uhlom od aorty, preto odolá spätnému toku krvi a zabraňuje vzniku významných hemodynamických porúch. V priebehu času môže takéto potrubie nezávisle zničiť. Prítomnosť krátkeho, široko otvoreného arteriálneho kanála spôsobuje naopak výrazný arterio-venózny výtok a výrazné hemodynamické poruchy. Takéto kanály nie sú schopné zničenia.

Klasifikácia otvoreného ductus arteriosus

Vzhľadom na úroveň tlaku v pľúcnej tepne existujú 4 stupne defektu:

 1. Tlak v LA v systole nepresahuje 40% arteriálneho tlaku;
 2. Mierna pľúcna hypertenzia; tlak v lietadle je 40-75% arteriálneho tlaku;
 3. Ťažká pľúcna hypertenzia; Tlak LA je viac ako 75% arteriálneho tlaku; zostáva zachovaná krv vľavo-vpravo;
 4. Ťažká pľúcna hypertenzia; LA tlak sa rovná alebo prevyšuje systémový tlak, čo vedie k vzniku pravého ľavého krvného vypúšťania.

V prirodzenom priebehu otvoreného arteriálneho kanála sa nachádzajú tri etapy:

 • I - štádium primárnej adaptácie (prvé 2-3 roky života dieťaťa). Charakterizovaná klinickou manifestáciou otvoreného arteriálneho kanála; Často sprevádzaný vývojom kritických stavov, ktoré v 20% prípadov končí smrťou bez včasnej kardiálnej chirurgie.
 • II - stupeň relatívnej kompenzácie (od 2-3 rokov do 20 rokov). Je charakterizovaný vývojom a dlhodobou existenciou hypervolémie malého kruhu, relatívnou stenózou ľavého atrioventrikulárneho ústia, systolickým preťažením pravej komory.
 • III - štádium sklerotických zmien v pľúcnych cievach. Ďalší prirodzený priebeh otvoreného arteriálneho kanála sprevádza reštrukturalizácia pľúcnych kapilár a arteriol s vývojom ireverzibilných sklerotických zmien v nich. V tomto štádiu sa klinické prejavy otvoreného arteriálneho kanála postupne nahrádzajú príznakmi pľúcnej hypertenzie.

Symptómy otvoreného arteriálneho kanála

Klinický priebeh otvoreného arteriálneho kanála sa líši od asymptomatických až po extrémne závažné. Otvorený arteriálny kanál s malým priemerom, ktorý nevedie k poškodeniu hemodynamiky, môže zostať dlho neuznaný. A naopak, prítomnosť širokého arteriálneho kanála spôsobuje rýchly vývoj symptómov v prvých dňoch a mesiacoch života dieťaťa.

Prvými znakmi poškodenia môže byť neustála bledosť kože, prechodná cyanóza počas sania, plače, napätia; nedostatok telesnej hmotnosti, oneskorenie v rozvoji motorov. Deti s otvoreným arteriálnym kanálom sú náchylné na časté ochorenia bronchitídy, zápalu pľúc. S fyzickou aktivitou, dýchavičnosť, únava, tachykardia, nepravidelný srdcový tep sa vyvíja.

Progresia vady a zhoršenie zdravia sa môže vyskytnúť počas puberty, po pôrode, v dôsledku výrazného fyzického preťaženia. V tomto prípade sa cyanóza stáva trvalou, čo naznačuje vývoj venoarteriálneho výtoku a zvýšenie srdcového zlyhania.

Komplikácie otvoreného arteriálneho kanála môžu slúžiť ako bakteriálna endokarditída, aneuryzma a jej prasknutie. Priemerná životnosť s prirodzeným prietokom potrubia je 25 rokov. Spontánne zničenie a uzatvorenie otvoreného arteriálneho kanála je extrémne zriedkavé.

Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

Pri vyšetrení pacienta s otvoreným arteriálnym kanálom sa často zistí deformita hrudníka (srdcový hrb) a zvýšená pulzácia v projekcii vrcholu srdca. Hlavným auskultatívnym znakom otvoreného arteriálneho kanála je hrubý systolicko-diastolický šum s "strojovou" zložkou v druhom interkostálnom priestore vľavo.

Povinný minimálny výskum s otvoreným arteriálnym potrubím zahŕňa röntgenové vyšetrenie hrudníka, EKG, fonokardiografia, ultrazvuk srdca. Radiograficky zistená kardiomegália zvýšením veľkosti ľavej komory, vydutie pľúcnej tepny, zvýšená pľúcna štruktúra, pulzácia koreňov pľúc. EKG príznaky otvoreného arteriálneho kanála zahŕňajú indikácie hypertrofie a preťaženia ľavej komory; s pľúcnou hypertenziou, hypertrofiou a preťažením pravej komory. Pomocou EchoCG sa určujú nepriame príznaky defektu, uskutočňuje sa priama vizualizácia otvoreného arteriálneho kanála a merajú sa jeho rozmery.

Pre aortografiu sa používajú snímanie pravého srdca, MSCT a MRI srdca s vysokou pľúcnou hypertenziou a kombináciou otvorenej arteriálnej defekty s inými srdcovými anomáliami. Diferenciálna diagnostika otvoreného arteriálneho kanála by sa mala uskutočňovať s poruchou aortálneho pľúcneho septa, bežným arteriálnym kmeňom, aneuryzmou Valsalva sinus, aortálnou nedostatočnosťou a arteriovenóznou fistulou.

Liečba otvoreného arteriálneho kanála

Predčasné deti používajú konzervatívnu liečbu otvoreného arteriálneho kanála. Zahŕňa zavedenie inhibítorov syntézy prostaglandínu (indometacínu) na stimuláciu samoobmedzenia potrubia. Pri absencii účinku trojnásobného opakovania liečebného cyklu u detí starších ako 3 týždne je znázornené chirurgické uzatvorenie kanálika.

Pri detskej kardiálnej chirurgii s otvoreným arteriálnym kanálom sa používajú otvorené a endovaskulárne operácie. Otvorené zákroky môžu zahŕňať ligáciu otvoreného arteriálneho kanála, jeho vystrihnutie s cievnymi klipmi, priesečník potrubia s uzatvorením pľúcnych a aortálnych koncov. Alternatívne metódy uzavretia otvoreného arteriálneho kanála sú jeho orezávanie počas torakoskopie a endovaskulárnej oklúzie katétra (embolizácia) so špeciálnymi cievkami.

Predpovedanie a prevencia otvoreného arteriálneho kanála

Otvorený arteriálny kanál, dokonca aj malého rozsahu, je spojený so zvýšeným rizikom predčasnej smrti, pretože vedie k zníženiu rezervy na myokardné a pľúcne kompenzačné rezervy a pridanie vážnych komplikácií. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgické uzavretie kanálika, majú najlepšie hemodynamické parametre a dlhšiu životnosť. Pooperačná úmrtnosť je nízka.

Na zníženie pravdepodobnosti dieťaťa s otvoreným arteriálnym potrubím je potrebné vylúčiť všetky možné rizikové faktory: fajčenie, alkohol, lieky, stres, kontakt s infekčnými pacientmi atď. Ak sú CHD v blízkych príbuzných, genetický poradca by mal byť konzultovaný v plánovacom štádiu tehotenstva.

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny kanál (OAD) je vrodené ochorenie srdca (CHD) charakterizované prítomnosťou abnormálnej vaskulárnej komunikácie medzi aortou a pľúcnou artériou (obrázok 10).

OAP sa môže vyskytnúť v izolovanej forme alebo sa môže kombinovať s inými kardiovaskulárnymi abnormalitami. Predtým sa nazýval "neviditeľný kanálový kanál", ktorý bol spájaný s menom lekára Leonarda Botalla, ale prvé popisy PDA boli urobené pred miléniom a patrili Galenovi (130-200). OAP je plavidlo, ktorého tvar sa môže značne líšiť. V prenatálnom období je UAA prítomná vo všetkých, čo je normálna zložka fetálneho krvného obehu.

V plodoch sa zmiešaná krv dostáva do pravých častí srdca a je vylučovaná pravou komorou do pľúcnej tepny a odtiaľ cez PDA (pretože pľúca nefungujú) vstupuje do zostupnej aorty.

Po prvej inhalácii sa pľúcne cievy otvoria, tlak v pravej komore klesne, PDA postupne prestane fungovať a zatvára (zničí). Obliterácia potrubia nastáva v rôznych časoch. U 1/3 detí sa zatvára o dva týždne, v ostatných - do ôsmich týždňov života.

Hemodynamické poruchy sú spojené s abnormálnym vylučovaním krvi z aorty do pľúcnej tepny, pretože tlak v aorte je oveľa vyšší ako v pľúcnej tepne.

Objem vypustených krví závisí od veľkosti potrubia (obrázok č. 11). V dôsledku porúch obehu vstúpi do systémového obehu menší objem krvi, čo spôsobuje, že životné orgány (mozog, obličky) a kostrové svaly trpia. Prechádzajúc krvnými cievami do pľúc sa táto krv vracia do ľavej predsiene, do ľavej komory, ktorá sa pri nadmernej záťaži zväčšuje (hypertrofuje), potom sa zmeny v cévach pľúc vyskytujú pod vplyvom stále narastajúceho objemu prekrývajúcej sa okysličenej krvi a pľúcnej hypertenzie.

Manifestations a prirodzený tok zlozvyku

Deti sa narodili s normálnou hmotnosťou a telesnou dĺžkou. Ďalšie prejavy ochorenia súvisia s veľkosťou kanálika. Čím kratší a širší je PDA, tým väčší je objem krvi vypúšťaný cez neho a tým výraznejšia je klinika (prejavy) choroby. Pri úzkom a dlhom PDA sa choré deti nelíšia od zdravých. Jediným znakom, ktorý indikuje prítomnosť CHD, je šelest, ktorý počul pediatr nad oblasťou srdca. So širokým a úzkym OAP už v prvých mesiacoch alebo dokonca v dňoch života dieťaťa sa môžu zistiť všetky symptómy (prejavy) defektu. U takýchto detí dochádza k neustálemu blednutiu, pri fyzickej námahe (napätie, sanie, plač) prechodná cyanóza (modrý nádych) sa zaznamenáva hlavne na nohách. Deti zaostávajú vo fyzickom vývoji. Majú tendenciu k opakovanej bronchitíde, pneumónii.

Najťažšie obdobia v priebehu defektu sú fáza adaptácie v novorodeneckom období a fáza terminálnej pľúcnej hypertenzie u starších detí. Počas týchto období umierajú deti zo srdcového zlyhania, cerebrovaskulárnej príhody (mŕtvica), zápalu pľúc, infekčnej endokarditídy. Priemerná dĺžka života pre PDA bez chirurgickej liečby je 25 rokov, hoci mnohí pacienti s úzkym a dlhým PDA žijú v staršom veku. Najnebezpečnejšia komplikácia PDA, aj keď je asymptomatická (latentná), je infekčná endokarditída, ktorá sa vyvíja v dôsledku toho, že abnormálny prietok krvi cez PDA poškodzuje jej stenu, často nedostatočne rozvinutú, a stenu pľúcnej tepny. V poškodenej oblasti cievy sa objavuje infekcia, rastú trombotické hmoty, ktoré môžu vypadnúť z cievy a byť prenesené krvou na iné miesta, čím zablokujú cievy životne dôležitých orgánov. Prítomnosť SAR je spoľahlivo potvrdená počas echokardiografie, ku ktorej by mali byť deti s podozrením na CHD podrobené bez ohľadu na vek.

Je dôležité vedieť, že indikáciou na liečbu PDA je jeho prítomnosť. Existujú dve metódy liečby PDA: konzervatívna, alebo drogová a funkčná. Liečba PDA sa používa iba v materskej nemocnici pre novorodencov počas prvých dvoch týždňov života, neskôr sa stáva neúčinným. Táto metóda nie je vždy efektívna, má veľa kontraindikácií, takže hlavnou liečbou je mechanické uzatvorenie potrubia.

Predtým najčastejším zásahom bola ligácia kanálu po torakotómii. Teraz sa operácia ligácie OAP uskutočňuje čoraz menej a indikácie na takzvanú endovaskulárnu oklúziu OAP sa rozširujú, je vykonávaná oveľa častejšie ako iné metódy uzatvárania OAP. Endovaskulárna oklúzia PDA spočíva v utesnení potrubia špeciálne vyrobenými špirálami, metóda má takmer žiadne komplikácie, je vykonávaná pre malé deti v celkovej anestézii a pre staršie deti pod lokálnou anestézou. Jeho účinnosť je takmer sto percent, zriedka sa rekanalizuje PDA, ktorý je následne eliminovaný rovnakým spôsobom. So širokými a krátkymi PDA, keď je endovaskulárna oklúzia PDA technicky nemožná, sa používa uzáver PDA pomocou špeciálne navrhnutých katétrov.

Otvorený arteriálny kanál je jedným z najčastejších kongenitálnych srdcových chýb, nie je spojenie arteriálneho (Botallova) potrubia, čo je nevyhnutnou funkciou plodu a normálne by sa malo uzavrieť v prvých hodinách po narodení dieťaťa.

Arteriálny kanál je umiestnený medzi pľúcnou tepnou a aortou, čo zabezpečuje, že krv matky vstúpi do systémovej cirkulácie plodu, čím sa obíde pľúcny kruh. Keďže pľúca plodu nefungujú pred narodením, okyslenie krvných tepien je možné len pri prítoku materskej krvi. Ale hneď po narodení, akonáhle dieťa začne dýchať, krv sa vymieňa v krvi v pľúcach, takže duktus arteriosus nie je potrebný a začína sa ho zatvárať.

Tento proces sa uskutočňuje postupne počas prvých 10 až 15 hodín po začiatku nezávislého dýchania. Botallov kanálik je skrátený a svalová vrstva umiestnená v stene nádoby je znížená. Ďalej dochádza k postupnej proliferácii spojivového tkaniva. Na mieste bývalej kanáliky sa krvné doštičky intenzívne ukladajú a vytvárajú trombus, ktorý upcháva otvor pre potrubie, ktorý sa stal pomerne malým. Konečná fúzia arteriálneho kanála nastáva v treťom týždni života dieťaťa.

Prípady rozštiepenia Botaloovského kanála sa vyskytujú s frekvenciou 1 v 2000 narodených. Najčastejšie sa vyskytujú u predčasne narodených detí, aj keď sa vyskytujú u detí narodených v normálnom živote. Rozmery arteriálneho kanála sa líšia v dĺžke od 4 do 12 mm a šírka lumen cievy je od 2 do 8 mm.

Čo je nebezpečné nezrážanie ductus arteriosus?

Ako viete, krv zo srdca prechádza do aorty. Kontrakcie srdcového svalu v aorte vytvárajú určitý tlak, ktorý presahuje tlak v ľubovoľnej inej časti vaskulárneho lôžka vrátane pľúcnej artérie. Pri otvorenom arteriálnom kanáli sa čiastočne vysunie krv z aorty do pľúcnej tepny. Ukazuje sa, že časť arteriálnej krvi cirkuluje v malom kruhu krvného obehu, zatiaľ čo celé telo trpí nedostatkom. V niektorých prípadoch je množstvo krvi v pľúcach trikrát väčšie ako v krvnom obehu. Špecifické indikátory závisia od veľkosti otvoreného arteriálneho kanála a od množstva krvi, ktoré preteká cez ne.

Organizmus, ktorý nedostáva arteriálnu krv, je v stave kysnutia, kým sa vytvára zvýšený tlak v cievach pľúc. To vedie k stagnácii v nich, vytvárajú podmienky pre rozvoj pľúcnych ochorení, dochádza k ľahkej pneumónii. Postupne sa rozvíja vaskulárna skleróza, ich fungovanie je obmedzené. Aj srdce prežíva dodatočné zaťaženie, ktoré by malo pumpovať zvýšený objem krvi z pľúcneho kruhu, takže existujú predpoklady pre vznik infekčného zápalu srdcového svalu - endokarditídy.

Symptómy otvoreného arteriálneho kanála

Deti, ktoré trpia zlyhaním Botallovho potrubia, spravidla zaostávajú vo vývoji. Majú zvýšenú únavu, charakterizovanú výskytom dýchavičnosti, dokonca s malou námahou. Novorodenci s takýmto ochorením srdca často vyvíjajú rýchle dýchanie, v staršom veku sa deti môžu sťažovať na zlyhanie srdca, zvýšený srdcový tep. Takéto deti sú spravidla neaktívne a zaostávajú v raste. Často trpia pneumóniou.

Všetky tieto príznaky sú výraznejšie u predčasne narodených detí, ktoré už majú problémy súvisiace s pľúcnou nezrelosťou. Tieto deti vykazujú príznaky kongestívneho srdcového zlyhania skôr.

Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

Prvým diagnostickým znakom nezrážania arteriálneho kanála je charakteristické šelestanie v srdci, ktoré vzniká v súvislosti s turbulentným prietokom krvi z aorty do pľúcnej tepny cez otvorený kanál Botallus. Je to hrubý, takzvaný. "Stroj" hluk, ktorý je počuť v období systoly aj diastoly. V kombinácii so špecifickým hlukom počas vyšetrenia odhalili rozšírené okraje srdca.

Potvrdenie diagnózy je výsledkom kardiografie, ktorá poukazuje na to, že prietok krvi je typický pre otvorené arteriálne kanáliky medzi aortou a pľúcnou tepnou smerom k nej.

Röntgenové vyšetrenie hrudníka ukazuje zvýšenie veľkosti srdca a zmeny v tkanivách pľúc.

Súčasne neexistujú žiadne špecifické zmeny v činnosti srdca na elektrokardiograme. Pri veľkých chybách aortálnej pľúcnej septa sa EKG prejavuje preťažením pravého srdca, hypertrofiou oboch komôr.

Liečba otvoreného arteriálneho kanála

Konzervatívna metóda liečby otvoreného arteriálneho kanála je možná len u novorodencov, narodených v normálnej tehotenstve a bez príznakov závažného srdcového zlyhania. Počas tohto obdobia, vzhľadom na potenciál samozatvárania potrubia, môžete použiť lieky, ako je indometacín alebo ibuprofen, ktoré prispievajú k znižovaniu svalového tkaniva v stenách potrubia a jeho uzatvoreniu. Avšak tieto lieky majú vedľajšie účinky, ako napríklad nepriaznivý účinok na činnosť obličiek alebo zvýšenie tendencie krvácania. Preto sa určenie liečby drogami vykonáva len po predbežnom laboratórnom vyšetrení. Ak výsledky testov odhalia kontraindikácie pri užívaní liekov, liečbu je možné vykonať pomocou jednej z chirurgických metód.

U predčasne narodených detí, starších detí a starších detí sa tiež používajú chirurgické metódy liečby na odstránenie neotvorenia Botaloovho kanála. Zahŕňajú operáciu šitia, potrubia alebo dvojité ligácie (ligácia). Používa sa tiež spôsob rezania potrubia a šitia z dvoch koncov.

Po prvýkrát sa chirurgická liečba otvoreného arteriálneho kanála uskutočnila v roku 1938. Bola to prvá prevádzkovaná kongenitálna choroba srdca. Operácia sa uskutočňuje prakticky so 100% úspešnosťou. Obdobie rehabilitácie trvá asi rok, jeho dĺžka závisí od stupňa poškodenia pľúc. Optimálny vek na operáciu je obdobie od 3 do 5 rokov. Môže sa však vykonávať v akomkoľvek veku. U predčasne narodených detí. ako aj u pacientov trpiacich vážnym poškodením tela, je žiaduce operáciu čo najskôr, aby sa zabránilo vzniku patologických zmien v pľúcach. Otvorená operácia sa odporúča najmä vtedy, ak existuje veľmi veľký priemer tepovej tepny a niektoré ďalšie nezvyčajné znaky anatómie srdca.

V posledných rokoch sa v Izraeli, podobne ako v iných krajinách na Západe, stále viac využívajú mini-operácie, ktoré sú menej traumatické a majú rýchlejšie oživenie. Patrí sem katetrizácia srdcových ciev. Na dosiahnutie tohto cieľa sa cez inguinálnu artériu vkladá katéter a postupuje sa do srdca v obehovom systéme. Proces sa monitoruje s použitím röntgenového žiarenia, na rozdiel od toho sa vstrekuje do krvného obehu rádioaktívna látka. Keď je katéter vložený do oblasti aortálnej pľúcnej defekty, existujúce potrubie je blokované pomocou endoskopických zariadení - cievok, valcov atď. Ich výber závisí od veľkosti potrubia.

V Izraeli, kde srdcová chirurgia patrí k tradične najsilnejším odvetviam medicíny, operácie na odstránenie otvoreného aortálneho potrubia patria medzi najúspešnejšie, riziko komplikácií pri ich vykonávaní je minimálne. Pacienti, ktorých fyzický stav neumožňuje okamžitú prevádzku, sa podrobia prípravnému liečebnému cyklu, ktorého účelom je stabilizovať a podporiť zdravie na parametre stavu, ktorý umožňuje úspešnú chirurgickú liečbu.

Otvorený arteriálny kanál Botallov (OAD): príčiny nonunionu u detí, príznaky, ako sa liečiť

Otvorený arteriálny kanál (OAD) je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho vývoja srdca a veľkých ciev v prenatálnom a postnatálnom období. Vrodené srdcové chyby sa zvyčajne vytvárajú v prvých mesiacoch vývoja plodu v dôsledku atypickej tvorby intrakardiálnych útvarov. Pretrvávajúce patologické zmeny v štruktúre srdca vedú k jeho dysfunkcii a vzniku hypoxie.

Arteriálny (Botallovský) kanál je štrukturálna formácia plodového srdca, cez ktorú krv vytláčaná ľavou komorou do aorty prechádza do pľúcneho kmeňa a opäť sa vracia do ľavej komory. Za normálnych okolností dochádza k obliterácii arteriálneho kanála ihneď po narodení a stáva sa spojivovým tkanivovým povrazom. Naplnenie pľúc kyslíkom vedie k uzatvoreniu kanála so zosilnenou intimou a zmenou smeru toku krvi.

U detí s malformáciami sa potrubie nekončí včas, ale naďalej funguje. To narušuje pľúcny obeh a normálne fungovanie srdca. OOP je zvyčajne diagnostikovaný u novorodencov a dojčiat, menej často u školákov a niekedy aj u dospelých. Patológia sa nachádza v deťoch žijúcich v plnom rozsahu v oblastiach vysočiny.

etiológie

Etiológia PDA v súčasnosti nie je úplne pochopená. Špecialisti identifikujú niekoľko rizikových faktorov pre túto chorobu:

 • Predčasná práca
 • Nízka pôrodná hmotnosť
 • beri-beri,
 • Chronická hypoxia plodu,
 • Dedičné predispozície
 • Manželstvá medzi príbuznými,
 • Vek matky nad 35 rokov,
 • Genómová patológia - Downov syndróm, Marfan, Edwards,
 • Infekčná patológia v prvom trimestri tehotenstva, vrodený syndróm rubeoly,
 • UPU
 • Alkohol a užívanie drog tehotné, fajčenie,
 • Röntgenové žiarenie a ožarovanie gama
 • Užívanie liekov počas tehotenstva,
 • Účinky chemických látok na tela tehotnej ženy,
 • Systémové a metabolické ochorenia tehotných
 • Fetálna endokarditída reumatického pôvodu,
 • Materské endokrinopatie - diabetes mellitus, hypotyreóza a ďalšie.

Príčiny OAP sa zvyčajne kombinujú do dvoch veľkých skupín - vnútorných a vonkajších. Vnútorné príčiny súvisia s dedičnou predispozíciou a hormonálnymi zmenami. Externé príčiny zahŕňajú: zlú ekológiu, priemyselné riziká, choroby a škodlivé návyky matky, toxické účinky na plod rôznych látok - drogy, chemikálie, alkohol, tabak.

OAP je najčastejšie zistená u predčasne narodených detí. Okrem toho, čím nižšia je váha novorodenca, tým vyššia je pravdepodobnosť vývoja tejto patológie. Ochorenie srdca sa zvyčajne kombinuje s abnormálnym vývojom orgánov tráviaceho, močového a pohlavného systému. Bezprostrednými príčinami neuzavretia Botallovho kanála v tomto prípade sú respiračné poruchy, zadusenie plodu, predĺžená kyslíková terapia a parenterálna liečba tekutinou.

Video: Lekárske animácie o anatómii arteriálneho kanála

symptomatológie

Choroba môže byť asymptomatická, rovnako ako mimoriadne ťažká. Pri malom priemere potrubia sa nevyvinú hemodynamické poruchy a patológia nie je dlhodobo diagnostikovaná. Ak je priemer potrubia a objem zvlhčovača významný, príznaky patológie sa vyslovujú jasne a objavujú sa veľmi skoro.

Klinické príznaky:

 1. Bledosť kože,
 2. Cyanóza sa objavuje pri sania, plaču, napínaní,
 3. chudnutie
 4. hyperhidróza,
 5. Kašeľ, chrapot,
 6. Slabý psychofyzický vývoj,
 7. Dýchavičnosť
 8. slabosť
 9. Nočné astmatické záchvaty, zlý spánok,
 10. Arytmia, tachykardia, nestabilný pulz,

Deti s OAP často trpia bronchopulmonárnou patológiou. Novorodenci s širokým arteriálnym kanálom a veľkým množstvom výplne sa ťažko podávajú, nezvyšujú hmotnosť a dokonca schudnú.

Ak sa v prvom roku života nezistila patológia, potom ako sa dieťa rozvíja a rozvíja, priebeh ochorenia sa zhoršuje a prejavuje sa živšie klinické príznaky: asténia, dýchavičnosť, tachypnoe, kašeľ, časté zápalové ochorenia priedušiek a pľúc.

komplikácie

Ťažké komplikácie a nebezpečné dôsledky PAD:

 • Bakteriálna endokarditída je infekčný zápal vnútornej výstelky srdca, čo vedie k dysfunkcii chlopňového aparátu. Pacienti s horúčkou, zimnicami a potenie. Príznaky intoxikácie sú spojené s bolesťami hlavy a letargiu. Vyskytuje sa hepatosplenomegália, krvácanie sa objavuje v podložke a malé bolestivé uzliny na dlaniach. Antibakteriálna liečba patológie. Pacientom sú predpísané antibiotiká zo skupiny cefalosporínov, makrolidov, fluorochinolónov, aminoglykozidov.
 • Srdcové zlyhanie sa vyvíja pri absencii včasnej kardiochirurgickej operácie a pozostáva z nedostatočného prívodu krvi do vnútorných orgánov. Srdce prestáva úplne čerpať krv, čo vedie k chronickej hypoxii a poškodeniu celého tela. Pacienti majú dýchavičnosť, tachykardiu, edém dolných končatín, únavu, poruchy spánku, konštantný suchý kašeľ. Liečba patológie zahŕňa diétnu terapiu, farmakoterapiu zameranú na normalizáciu krvného tlaku, stabilizáciu činnosti srdca a zlepšenie krvného zásobovania.
 • Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ischemickej nekrózy v ohniskách srdcového svalu. Patológia sa prejavuje charakteristickou bolesťou, ktorá nie je zastavená príjmom dusičnanov, vzrušením a úzkosťou pacienta, bledosťou kože, potenie. Liečba sa vykonáva v nemocnici. Pacientom sú predpísané trombolytiká, narkotické analgetiká, nitráty.
 • Reverzný prietok krvi cez široký arteriálny kanál môže viesť k cerebrálnej ischémii a intracerebrálnemu krvácaniu.
 • Pľúcny edém sa vyvíja, keď kvapalina prechádza z pľúcnych kapilár do intersticiálneho priestoru.

Zriedkavejšie komplikácie PDA zahŕňajú: ruptúru aorty, nezlučiteľné so životom; aneuryzma a prasknutie arteriálneho kanálika; pľúcna hypertenzia sklerotického charakteru; zástava srdca bez korektívnej liečby; časté akútne respiračné infekcie a SARS.

diagnostika

Lekári rôznych zdravotníckych špecializácií sa zaoberajú diagnostikou SAR:

 1. Porodníci a gynekológovia monitorujú srdcový tep a vývoj fetálneho kardiovaskulárneho systému,
 2. Neonatológovia vyšetrujú novorodenca a počúvajú srdcové zvuky,
 3. Pediatri vyšetrujú staršie deti: vykonávajú auskultáciu srdca a keď sa zistí patologický hluk, posielajú dieťa kardiológovi,
 4. Kardiológovia robia konečnú diagnózu a predpisujú liečbu.

Medzi všeobecné diagnostické opatrenia patrí vizuálne vyšetrenie pacienta, palpácia a perkusie hrudníka, auskultácia, inštrumentálne metódy vyšetrenia: elektrokardiografia, rádiografia, ultrazvuk srdca a veľkých ciev, fonokardiografia.

Počas kontroly sa zistí deformácia hrudníka, pulzácia oblasti srdca, posun srdca doľava. Palpácia zistí systolický tremor a perkusie - rozširujú hranice srdcovej nehybnosti. Auskultácia je najdôležitejšou metódou v diagnostike PDA. Jeho klasickým znakom je hrubý kontinuálny "motorový" hluk spôsobený jednosmerným pohybom krvi. Postupne zmizne a objaví sa akcent 2 ton nad pľúcnou tepnou. V závažných prípadoch dochádza k viacerým kliknutiam a rušivým zvukom.

Inštrumentálne diagnostické metódy:

 • Elektrokardiografia neodhaľuje patologické príznaky, ale len príznaky hypertrofie ľavej komory.
 • Radiologické príznaky patológie sú: retikulárny vzor pľúc, rozšírenie srdcového tieňa, dilatácia jeho ľavých komôr, vydutie segmentu pľúcnej artérie, infiltrácia vĺn.
 • Ultrazvuk srdca umožňuje vizuálne posúdiť prácu rôznych častí srdca a ventilových prístrojov, aby ste určili hrúbku myokardu a veľkosť potrubia. Dopplerovská sonografia umožňuje čo najpresnejšie stanoviť diagnózu PDA, určiť jej šírku a regurgitáciu krvi z aorty do pľúcnej tepny. Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje zistiť anatomické defekty srdcových chlopní, určiť polohu veľkých ciev, zhodnotiť kontraktilitu myokardu.
 • Phonokardiografia je jednoduchá metóda na diagnostiku srdcových chýb a defektov medzi dutinami grafickým záznamom tónov a srdcových zvukov. Pomocou fonokardiografie môžete objektívne dokumentovať získané údaje pri počúvaní pacienta, merať dĺžku zvukov a intervaly medzi nimi.
 • Aortografia je informatívna diagnostická metóda, ktorá spočíva v dodávaní kontrastnej tekutiny do srdcovej dutiny a vykonávaní série röntgenových lúčov. Súčasné farbenie aorty a pľúcnej artérie indikuje neuzavretie Botallovho kanála. Výsledné obrázky zostávajú v elektronickej pamäti počítača a umožňujú vám s nimi pracovať opakovane.
 • Katetrizácia a srdcové zistenie v OAP umožňujú absolútne presnú diagnózu, ak sonda prechádza voľne z pľúcnej artérie cez kanál do zostupnej aorty.

Na presnejšiu anatomickú a hemodynamickú diagnózu je potrebná zvuková a angiokardiografická dutina.

liečba

Čím skôr je choroba zistená, tým ľahšie je zbaviť sa. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné konzultovať s lekárom. Včasná diagnostika a včasná liečba zlepší šance pacienta na úplné zotavenie.

Ak dieťa stráca váhu, odmieta aktívne hry, zmení sa na modrú, keď kričí, stane sa ospalosťou, zaznamená prívalové dýchanie, kašeľ a cyanózu, často sa podrobí SARS a bronchitíde, má sa čo najskôr preukázať špecialistovi.

Konzervatívna liečba

Lieková terapia je indikovaná u pacientov s miernymi klinickými príznakmi a bez komplikácií. Liečba PDA sa vykonáva predčasne a deti do jedného roka. Ak sa po 3 konzervatívnych krokoch kanálik nezavrie a príznaky srdcového zlyhania sa zvyšujú, pokračujte v operácii.

 1. Chorému dieťaťu je predpísaná špeciálna strava, ktorá obmedzuje príjem tekutín.
 2. Podpora dýchania je potrebná pre všetky predčasne narodené deti s OAP.
 3. Pacientom sú predpísané inhibítory prostaglandínu, ktoré aktivujú nezávislú obliteráciu kanálu. Obvykle sa používa intravenózne alebo enterálne podávanie indometacinu alebo ibuprofénu.
 4. Antibiotická terapia sa vykonáva na prevenciu infekčných komplikácií - bakteriálnej endokarditídy a pneumónie.
 5. Diuretiká - Veroshpiron, Lasix, srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, ACE inhibítory - Enalapril, Captopril sú predpísané pre ľudí so zlyhaním srdca

Srdcová katetrizácia

Srdcovú katetrizáciu predpisujú deti, ktoré nedostali očakávaný výsledok konzervatívnej liečby. Srdcová katetrizácia je vysoko účinná metóda liečby PDA s nízkym rizikom vzniku komplikácií. Postup je vykonávaný špeciálne vyškolenými pediatrickými kardiológmi. Niekoľko hodín pred katetrizáciou dieťaťa by nemali byť kŕmené a napojené. Bezprostredne pred podaním sa im podá očkovacia klyzma a sedatívna injekcia. Keď dieťa uvoľní a zaspí, začnú manipulovať. Katéter je vložený do komôr srdca cez jednu z veľkých krvných ciev. Nie je potrebné vykonávať incízie na koži. Lekár sleduje priebeh katétra pri pohľade na obrazovku monitora špeciálneho röntgenového prístroja. Prostredníctvom štúdia krvných vzoriek a merania krvného tlaku v srdci dostane informácie o poruche. Pokúsený a kvalifikovanejší kardiológ bude účinnejšie a úspešnejšie vykonávať katetrizáciu srdca.

Srdcová katetrizácia a orezanie kanálika počas torakoskopie je alternatívou k chirurgickej liečbe defektu.

Chirurgická liečba

Chirurgia vám umožňuje úplne odstrániť OAS, znížiť utrpenie pacienta, zvýšiť jeho odolnosť voči fyzickej aktivite a výrazne predĺžiť život. Chirurgická liečba pozostáva z otvorených a endovaskulárnych operácií. OAP zviazaný s dvojitou ligatúrou, uložiť na ňom cievne klipy, krížiť a šiť.

Klasická chirurgická intervencia je otvorená chirurgia, ktorá spočíva v obviazaní Botallovho kanála. Operácia sa uskutočňuje na "suchom" srdci, keď je pacient pripojený na ventilátor av celkovej anestézii.

Endoskopická chirurgická metóda je minimálne invazívna a menej traumatická. Na stehne sa vytvorí malý rez, ktorým je sonda vložená do femorálnej artérie. Pomocou tohto nástroja je do OAP dodávaný okluder alebo špirála, s ktorou je lúmen uzavretý. Celý priebeh operácie monitorujú lekári na obrazovke monitora.

Video: Operácia OAP, anatómia Botallova potrubia

prevencia

Preventívne opatrenia majú vylúčiť hlavné rizikové faktory - stres, príjem alkoholu a drogy, kontakty s infekčnými pacientmi.

Po chirurgickej korekcii patológie s dieťaťom je potrebné robiť dávkované fyzické cvičenia a masáže doma.

Ukončenie fajčenia a skríning genetických abnormalít pomôže znížiť riziko vzniku KCHS.

Prevencia výskytu KCHS sa obmedzuje na starostlivé plánovanie tehotenstva a lekárskeho a genetického poradenstva pre ohrozených ľudí.

Treba venovať pozornosť pozorovaniu a vyšetreniu žien, ktoré sú infikované vírusom rubeoly alebo majú komorbiditu.

Dieťaťu by sa mala venovať náležitá starostlivosť: zvýšená výživa, fyzická aktivita, fyziologické a emocionálne pohodlie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Účinné tablety na liečbu tromboflebitídy dolných končatín

Toto ochorenie je charakterizované vaskulárnymi léziami, keď sa v nich objavujú nielen krvné zrazeniny, ale aj rozsiahly zápalový proces. Bohužiaľ, tromboflebitída sa vyskytuje pomerne často, a preto sa mnohí zaujímajú o to, ako liečiť túto chorobu.

Čo znamená ESR 25 u dieťaťa, prečo sa to mení?

obsah

Čo znamená ESR 25 pre dieťa? Takmer všetky ukazovatele celkového krvného obrazu u detí sa výrazne líšia od dospelých. Je to spôsobené nielen pohlavím a vekom detí, ale aj charakteristikami ich tela.

Krvný obeh

Krvný obeh je pohyb krvi cievnym systémom (cez tepny, kapiláry, žily).Krvný obeh zabezpečuje výmenu plynu medzi telesnými tkanivami a vonkajším prostredím, metabolizmus, humorálnu reguláciu metabolizmu, ako aj prenos tepla generovaného v tele.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Chirurgia na odstránenie aneuryzmy mozgových ciev: indikácie, vedenie, prognóza, rehabilitácia

Aneuryzma je patologický výčnelok cievnej steny. Na rozdiel od normálnej cievy, aneuryzma má tenšiu stenu s možnosťou pretrhnutia a krv do mozgu alebo do priestoru medzi membránami mozgu (subarachnoidálne krvácanie).

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.