Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

Príčiny otvoreného kanála aorty

Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

 1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
 2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
 3. Nízka pôrodná hmotnosť.
 4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

príznaky

Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

 • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
 • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
 • ľahká únava;
 • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
 • zrýchlený srdcový tep;
 • chrapľavý výkrik;
 • kašeľ;
 • infekcie dýchacích ciest.

Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

diagnostika

Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

 • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
 • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
 • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
 • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
 • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Liečebné metódy

Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

Minimálne invazívne perkutánne intervencie

Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

chirurgia

Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

 1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
 2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
 3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

Efúzia v pleurálnej dutine

Pooperačné obdobie

Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

 • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
 • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
 • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

výhľad

Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

Novorodenec má otvorené arteriálne kanáliky: prejavy a elimináciu patológie

V skorom a neskorom novorodenom období života dieťaťa sa môžu objaviť mnohé dekompenzované patológie jeho vývoja vrátane vrodených malformácií pri tvorbe rôznych orgánov a systémov.

Takéto patologické stavy zahŕňajú také CHD ako otvorený arteriálny kanál (OAP), ktorý sa vyskytuje u 10 až 18% novorodencov, častejšie u dievčat.

Všeobecné informácie

Táto kongenitálna malformácia súvisiaca s patológiou kardiovaskulárneho systému je absencia uzavretia arteriálneho (Botallova) kanála, ktorý v prenatálnom období spája pľúcnu tepnu a aortu dieťaťa.

Čo sa stane, ak má dieťa otvorený arteriálny kanál? Dieťa začína formovať funkčnú "nádobu" medzi týmito anatomickými štruktúrami, ktorá nie je potrebná pre telo, ktoré existuje mimo matky matky, čo vedie k zjavnému porušovaniu nielen srdca, ale aj dýchacieho systému.

Príčiny a rizikové faktory

Znalosť etiologických faktorov, ktoré prispievajú k zlyhaniu tejto fetálnej komunikácie, je obzvlášť dôležitá nielen pre lekárov, ale aj pre budúce matky, aby mohli v prípade akéhokoľvek podozrenia okamžite znieť poplach a vyhľadať lekársku pomoc. Tieto znalosti sú rovnako dôležité pre prevenciu výskytu PDA.

Niektoré faktory však môžu ovplyvniť jeho fúziu. Medzi hlavné príčiny vzniku otvoreného arteriálneho kanála a vrodených srdcových chýb novorodenca vo všeobecnosti patria:

 1. Infekčné faktory (herpes vírusy, CMV, príušnice, chrípka, herpes, rubeola, enterovírusy alebo vírus Coxsackie v prvej tretine gestácie).
 2. Chronická extragenitálna materská patológia (diabetes, hypotyreóza a iné ochorenia).

 • Abnormálne tehotenstvo s vývojom včasnej toxikózy alebo hrozbou vedúcou k jej predčasnému ukončeniu.
 • Dedičnosť (ak je v matke alebo v najbližších príbuzných voči dieťaťu vrodené neprehĺbené arteriálne potrubie).
 • Vplyv toxických zlúčenín počas tehotenského tehotenstva (chronický alkoholizmus, pracovné riziká u matky, intoxikácia nikotínmi, drogy, niektoré lieky).
 • OAP v štruktúre chromozómových ochorení (Shereshevsky-Turnerov syndróm, Patau, Down, Edwards).
 • Zmiešaný účinok vyššie uvedených faktorov.
 • Typy a fázy toku

  Existuje izolovaný PDA, ktorý sa vyskytuje v približne 10% všetkých prípadov tejto poruchy a je kombinovaný s inými poruchami srdca (defekt predsieňového septa u detí, koarktácia aorty u novorodencov, formy stenózy pľúcnej artérie).

  Je tiež obvyklé klasifikovať vonkajšie kamene podľa fáz vývoja:

  • Fáza 1 sa nazýva "primárna adaptácia" a trvá prvých 3 rokov života dieťaťa. Toto je najintenzívnejšia fáza klinických príznakov, ktoré môžu byť dokonca smrteľné, ak nie sú vybavené vhodnou chirurgickou liečbou.
  • Stupeň 2 sa vyznačuje relatívnou kompenzáciou klinického obrazu choroby a trvá 3 až 20 rokov. Zníženie tlaku sa rozvíja v cievach malého (pľúcneho) obehu a zvýšenie tlaku v dutine pravej komory, čo vedie k jeho funkčnému preťaženiu počas práce srdca.
  • V štádiu 3 neustále dochádza k nevratnému stvrdnutiu ciev v pľúcach, čo spôsobuje pľúcnu hypertenziu.

  Vzhľadom na úroveň tlaku v lúmenu pľúcnej tepny a pľúcneho kmeňa sa rozlišujú nasledujúce stupne PDA:

  1. Ak systolický tlak pľúcnej artérie nie je vyšší ako 40% krvného tlaku v tele.
  2. Prítomnosť príznakov miernej hypertenzie v pľúcnej tepne (40-75%).
  3. Keď sú príznaky ťažkej hypertenzie v pľúcnej tepne (viac ako 75%) a prietok krvi zľava doprava.
  4. Keď dôjde k rozvoju ťažkej hypertenzie v pľúcnych cievach a tlak rovný systémovému arteriálnemu tlaku prispieva k prietoku krvi z pravej strany doľava.

  Čo je nebezpečné: možné komplikácie

  • Vývoj endokarditídy bakteriálnej povahy vedúce k porušeniu vnútornej vrstvy steny srdcových komôr, najmä v oblasti ventilového zariadenia.
  • Bakteriálna endarteritída.
  • Infarkt myokardu s rizikom narušenia rytmu alebo smrti.
  • Srdcové zlyhanie s rôznou závažnosťou.
  • Edém pľúcneho tkaniva v dôsledku zvýšeného tlaku v pľúcnych cievach, čo si vyžaduje mimoriadne rýchly zásah lekára.
  • Roztrhnutie hlavnej cievy ľudského tela - aorta.

  príznaky

  Príznaky, ktoré sa prejavujú v tejto forme vrodenej srdcovej choroby, sú úplne závislé od stupňa hemodynamických zmien v tele. V určitých prípadoch sa klinický obraz nebude sledovať.

  V iných sa postupuje do extrémnych stupňov závažnosti a prejavuje sa vo vývoji "srdcového hrboľa" (konvexná deformácia prednej hrudnej steny v projekčnej oblasti srdca), pohyb apikálneho impulzu srdca smerom nadol spolu s expanziou jeho zóny, chvenie srdca v jeho dolnej a ľavej časti, dýchavičnosť s pozíciou ortopénie a výraznou cyanózou.

  Hlavné príznaky PDA v menej závažných klinických prípadoch sú:

  • búšenie srdca;
  • zvýšené dýchanie;
  • zväčšená pečeň (hepatomegália) a slezina;
  • elektrokardiografické príznaky nárastu ľavých častí;
  • špecifický hluk počas auskultácie srdca v druhom ľavom medzikostovom priestore na hrudníku (systolicko-diastolický);
  • rýchly vysoký pulz v radiálnych tepnách;
  • zvýšenie systolického systémového tlaku a zníženie diastolického (niekedy až nulového).

  Kedy navštíviť lekára

  Nie v každom prípade, rodičia si môžu všimnúť zmeny v zdraví svojho dieťaťa a podozriť z tejto vrodenej patológie, čo určite zhoršuje prognózu pre dieťa.

  Rodičia by si mali pamätať, že odchod do lekára je nevyhnutný, ak v ich dieťati identifikovali tieto príznaky:

  • narušený spánkový rytmus;
  • ospalosť;
  • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • dýchavičnosť v pokoji alebo po ľahkom namáhaní;
  • modrý odtieň kože po námahe;
  • letargiu, odmietanie hier a zábavy;
  • časté akútne respiračné infekcie a SARS.

  Vaša liečba sa má podať okresnému pediatrovi, ktorý môže byť za prítomnosti patologických symptómov poslaný na konzultáciu s inými odborníkmi: pediatrickým kardiológa, pediatrickým srdcovým chirurgom.

  diagnostika

  Diagnóza otvoreného kanálového kanála zahŕňa niekoľko skupín výskumných metód. Pri objektívnej štúdii dieťaťa môže lekár určiť:

  • rýchly impulz;
  • zvýšenie systolického tlaku pri súčasnom znížení diastolického tlaku;
  • zmeny od apikálneho impulzu;
  • rozšírenie hraníc srdcovej dullness (okraje srdca);
  • horeuvedený Gibsonov šum (systolicko-diastolický);
  • anamnestické príznaky spojené s možnou expozíciou rizikových faktorov pre túto poruchu.

  Medzi inštrumentálne diagnostické techniky sa aktívne používajú nasledovné:

  1. EKG (elektrokardiografia). Existuje tendencia k hypertrofii ľavého srdca av ťažších štádiách na pravej strane s odchýlkou ​​srdcovej osi doprava. Po pokročení ochorenia sú príznaky porušenia rytmickej kontrakcie srdca.
  2. Echokardiografia. Poskytuje tiež informácie o rozšírení ľavej srdcovej dutiny. Ak pridáte Dopplerovu štúdiu, určuje sa mozaikový vzor prietoku krvi v pľúcnej tepne.
  3. Radiografia hrudníka. Charakterizované zvýšením kontúr pľúcneho vzoru zvýšenie bočnej veľkosti srdca v dôsledku ľavej komory počas počiatočných štádií prejavov príznakov PDA. Ak dôjde k rozvoju hypertenzie pľúcnych ciev, vyčerpanosť pľúc, naopak vyčerpá kmeň pľúcnej tepny, srdce sa zväčšuje.

  Diferenciácia diagnózy sa nevyhnutne uskutočňuje s inými vrodenými srdcovými poruchami, ako sú:

  • kombinovaná porucha aorty;
  • nekompletný atrioventrikulárny kanál;
  • defektná prepážka medzi komorami;
  • defektná septa aorty a pľúcnej artérie.

  liečba

  Konzervatívna metóda liečby sa používa iba u predčasne narodených detí a spočíva v zavedení inhibítorov tvorby prostaglandínu na stimuláciu lieku nezávislým uzatvorením potrubia.

  Hlavnou drogou v tejto skupine je indometacín. Ak nie je žiadny účinok pri trojnásobnom opakovaní podávania lieku deťom starším ako tri týždne, vykoná sa chirurgická obliterácia.

  Chirurgická liečba detí vo veku 2-4 rokov je najlepším obdobím pre takúto liečbu. V rozšírenej aplikácii je spôsob viazania botanického kanálika alebo jeho priečneho priesečníka s následným šitím zvyšných koncov.

  Prognóza a prevencia

  Keď sa potrubie nepoužíva, úmrtie sa vyskytuje u ľudí vo veku približne 40 rokov v dôsledku vývoja závažnej hypertenzie v pľúcnych tepnách a závažných stupňoch srdcového zlyhania. Chirurgická liečba poskytuje priaznivé výsledky u 98% malých pacientov.

  Preventívne opatrenia:

  1. Odstránenie fajčenia, zneužívanie alkoholu, drogy.
  2. Vyhnite sa stresu.
  3. Povinné lekárske a genetické poradenstvo pred aj počas tehotenstva;
  4. Sanitácia ohnísk chronickej infekcie.

  Ductus arteriosus je závažná kongenitálna abnormalita, ktorá nesie vysokú mieru úmrtnosti s predčasným alebo neprimeraným liečením.

  Debutom jeho klinického obrazu je vývoj príznakov pľúcnej hypertenzie a srdcového zlyhania. Avšak, ak diagnostikujete túto chorobu včas, jej výsledok je veľmi priaznivý, čo dokazujú moderné štatistiky.

  Otvorený arteriálny kanál Botallov (OAD): príčiny nonunionu u detí, príznaky, ako sa liečiť

  Otvorený arteriálny kanál (OAD) je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho vývoja srdca a veľkých ciev v prenatálnom a postnatálnom období. Vrodené srdcové chyby sa zvyčajne vytvárajú v prvých mesiacoch vývoja plodu v dôsledku atypickej tvorby intrakardiálnych útvarov. Pretrvávajúce patologické zmeny v štruktúre srdca vedú k jeho dysfunkcii a vzniku hypoxie.

  Arteriálny (Botallovský) kanál je štrukturálna formácia plodového srdca, cez ktorú krv vytláčaná ľavou komorou do aorty prechádza do pľúcneho kmeňa a opäť sa vracia do ľavej komory. Za normálnych okolností dochádza k obliterácii arteriálneho kanála ihneď po narodení a stáva sa spojivovým tkanivovým povrazom. Naplnenie pľúc kyslíkom vedie k uzatvoreniu kanála so zosilnenou intimou a zmenou smeru toku krvi.

  U detí s malformáciami sa potrubie nekončí včas, ale naďalej funguje. To narušuje pľúcny obeh a normálne fungovanie srdca. OOP je zvyčajne diagnostikovaný u novorodencov a dojčiat, menej často u školákov a niekedy aj u dospelých. Patológia sa nachádza v deťoch žijúcich v plnom rozsahu v oblastiach vysočiny.

  etiológie

  Etiológia PDA v súčasnosti nie je úplne pochopená. Špecialisti identifikujú niekoľko rizikových faktorov pre túto chorobu:

  • Predčasná práca
  • Nízka pôrodná hmotnosť
  • beri-beri,
  • Chronická hypoxia plodu,
  • Dedičné predispozície
  • Manželstvá medzi príbuznými,
  • Vek matky nad 35 rokov,
  • Genómová patológia - Downov syndróm, Marfan, Edwards,
  • Infekčná patológia v prvom trimestri tehotenstva, vrodený syndróm rubeoly,
  • UPU
  • Alkohol a užívanie drog tehotné, fajčenie,
  • Röntgenové žiarenie a ožarovanie gama
  • Užívanie liekov počas tehotenstva,
  • Účinky chemických látok na tela tehotnej ženy,
  • Systémové a metabolické ochorenia tehotných
  • Fetálna endokarditída reumatického pôvodu,
  • Materské endokrinopatie - diabetes mellitus, hypotyreóza a ďalšie.

  Príčiny OAP sa zvyčajne kombinujú do dvoch veľkých skupín - vnútorných a vonkajších. Vnútorné príčiny súvisia s dedičnou predispozíciou a hormonálnymi zmenami. Externé príčiny zahŕňajú: zlú ekológiu, priemyselné riziká, choroby a škodlivé návyky matky, toxické účinky na plod rôznych látok - drogy, chemikálie, alkohol, tabak.

  OAP je najčastejšie zistená u predčasne narodených detí. Okrem toho, čím nižšia je váha novorodenca, tým vyššia je pravdepodobnosť vývoja tejto patológie. Ochorenie srdca sa zvyčajne kombinuje s abnormálnym vývojom orgánov tráviaceho, močového a pohlavného systému. Bezprostrednými príčinami neuzavretia Botallovho kanála v tomto prípade sú respiračné poruchy, zadusenie plodu, predĺžená kyslíková terapia a parenterálna liečba tekutinou.

  Video: Lekárske animácie o anatómii arteriálneho kanála

  symptomatológie

  Choroba môže byť asymptomatická, rovnako ako mimoriadne ťažká. Pri malom priemere potrubia sa nevyvinú hemodynamické poruchy a patológia nie je dlhodobo diagnostikovaná. Ak je priemer potrubia a objem zvlhčovača významný, príznaky patológie sa vyslovujú jasne a objavujú sa veľmi skoro.

  Klinické príznaky:

  1. Bledosť kože,
  2. Cyanóza sa objavuje pri sania, plaču, napínaní,
  3. chudnutie
  4. hyperhidróza,
  5. Kašeľ, chrapot,
  6. Slabý psychofyzický vývoj,
  7. Dýchavičnosť
  8. slabosť
  9. Nočné astmatické záchvaty, zlý spánok,
  10. Arytmia, tachykardia, nestabilný pulz,

  Deti s OAP často trpia bronchopulmonárnou patológiou. Novorodenci s širokým arteriálnym kanálom a veľkým množstvom výplne sa ťažko podávajú, nezvyšujú hmotnosť a dokonca schudnú.

  Ak sa v prvom roku života nezistila patológia, potom ako sa dieťa rozvíja a rozvíja, priebeh ochorenia sa zhoršuje a prejavuje sa živšie klinické príznaky: asténia, dýchavičnosť, tachypnoe, kašeľ, časté zápalové ochorenia priedušiek a pľúc.

  komplikácie

  Ťažké komplikácie a nebezpečné dôsledky PAD:

  • Bakteriálna endokarditída je infekčný zápal vnútornej výstelky srdca, čo vedie k dysfunkcii chlopňového aparátu. Pacienti s horúčkou, zimnicami a potenie. Príznaky intoxikácie sú spojené s bolesťami hlavy a letargiu. Vyskytuje sa hepatosplenomegália, krvácanie sa objavuje v podložke a malé bolestivé uzliny na dlaniach. Antibakteriálna liečba patológie. Pacientom sú predpísané antibiotiká zo skupiny cefalosporínov, makrolidov, fluorochinolónov, aminoglykozidov.
  • Srdcové zlyhanie sa vyvíja pri absencii včasnej kardiochirurgickej operácie a pozostáva z nedostatočného prívodu krvi do vnútorných orgánov. Srdce prestáva úplne čerpať krv, čo vedie k chronickej hypoxii a poškodeniu celého tela. Pacienti majú dýchavičnosť, tachykardiu, edém dolných končatín, únavu, poruchy spánku, konštantný suchý kašeľ. Liečba patológie zahŕňa diétnu terapiu, farmakoterapiu zameranú na normalizáciu krvného tlaku, stabilizáciu činnosti srdca a zlepšenie krvného zásobovania.
  • Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ischemickej nekrózy v ohniskách srdcového svalu. Patológia sa prejavuje charakteristickou bolesťou, ktorá nie je zastavená príjmom dusičnanov, vzrušením a úzkosťou pacienta, bledosťou kože, potenie. Liečba sa vykonáva v nemocnici. Pacientom sú predpísané trombolytiká, narkotické analgetiká, nitráty.
  • Reverzný prietok krvi cez široký arteriálny kanál môže viesť k cerebrálnej ischémii a intracerebrálnemu krvácaniu.
  • Pľúcny edém sa vyvíja, keď kvapalina prechádza z pľúcnych kapilár do intersticiálneho priestoru.

  Zriedkavejšie komplikácie PDA zahŕňajú: ruptúru aorty, nezlučiteľné so životom; aneuryzma a prasknutie arteriálneho kanálika; pľúcna hypertenzia sklerotického charakteru; zástava srdca bez korektívnej liečby; časté akútne respiračné infekcie a SARS.

  diagnostika

  Lekári rôznych zdravotníckych špecializácií sa zaoberajú diagnostikou SAR:

  1. Porodníci a gynekológovia monitorujú srdcový tep a vývoj fetálneho kardiovaskulárneho systému,
  2. Neonatológovia vyšetrujú novorodenca a počúvajú srdcové zvuky,
  3. Pediatri vyšetrujú staršie deti: vykonávajú auskultáciu srdca a keď sa zistí patologický hluk, posielajú dieťa kardiológovi,
  4. Kardiológovia robia konečnú diagnózu a predpisujú liečbu.

  Medzi všeobecné diagnostické opatrenia patrí vizuálne vyšetrenie pacienta, palpácia a perkusie hrudníka, auskultácia, inštrumentálne metódy vyšetrenia: elektrokardiografia, rádiografia, ultrazvuk srdca a veľkých ciev, fonokardiografia.

  Počas kontroly sa zistí deformácia hrudníka, pulzácia oblasti srdca, posun srdca doľava. Palpácia zistí systolický tremor a perkusie - rozširujú hranice srdcovej nehybnosti. Auskultácia je najdôležitejšou metódou v diagnostike PDA. Jeho klasickým znakom je hrubý kontinuálny "motorový" hluk spôsobený jednosmerným pohybom krvi. Postupne zmizne a objaví sa akcent 2 ton nad pľúcnou tepnou. V závažných prípadoch dochádza k viacerým kliknutiam a rušivým zvukom.

  Inštrumentálne diagnostické metódy:

  • Elektrokardiografia neodhaľuje patologické príznaky, ale len príznaky hypertrofie ľavej komory.
  • Radiologické príznaky patológie sú: retikulárny vzor pľúc, rozšírenie srdcového tieňa, dilatácia jeho ľavých komôr, vydutie segmentu pľúcnej artérie, infiltrácia vĺn.
  • Ultrazvuk srdca umožňuje vizuálne posúdiť prácu rôznych častí srdca a ventilových prístrojov, aby ste určili hrúbku myokardu a veľkosť potrubia. Dopplerovská sonografia umožňuje čo najpresnejšie stanoviť diagnózu PDA, určiť jej šírku a regurgitáciu krvi z aorty do pľúcnej tepny. Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje zistiť anatomické defekty srdcových chlopní, určiť polohu veľkých ciev, zhodnotiť kontraktilitu myokardu.
  • Phonokardiografia je jednoduchá metóda na diagnostiku srdcových chýb a defektov medzi dutinami grafickým záznamom tónov a srdcových zvukov. Pomocou fonokardiografie môžete objektívne dokumentovať získané údaje pri počúvaní pacienta, merať dĺžku zvukov a intervaly medzi nimi.
  • Aortografia je informatívna diagnostická metóda, ktorá spočíva v dodávaní kontrastnej tekutiny do srdcovej dutiny a vykonávaní série röntgenových lúčov. Súčasné farbenie aorty a pľúcnej artérie indikuje neuzavretie Botallovho kanála. Výsledné obrázky zostávajú v elektronickej pamäti počítača a umožňujú vám s nimi pracovať opakovane.
  • Katetrizácia a srdcové zistenie v OAP umožňujú absolútne presnú diagnózu, ak sonda prechádza voľne z pľúcnej artérie cez kanál do zostupnej aorty.

  Na presnejšiu anatomickú a hemodynamickú diagnózu je potrebná zvuková a angiokardiografická dutina.

  liečba

  Čím skôr je choroba zistená, tým ľahšie je zbaviť sa. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné konzultovať s lekárom. Včasná diagnostika a včasná liečba zlepší šance pacienta na úplné zotavenie.

  Ak dieťa stráca váhu, odmieta aktívne hry, zmení sa na modrú, keď kričí, stane sa ospalosťou, zaznamená prívalové dýchanie, kašeľ a cyanózu, často sa podrobí SARS a bronchitíde, má sa čo najskôr preukázať špecialistovi.

  Konzervatívna liečba

  Lieková terapia je indikovaná u pacientov s miernymi klinickými príznakmi a bez komplikácií. Liečba PDA sa vykonáva predčasne a deti do jedného roka. Ak sa po 3 konzervatívnych krokoch kanálik nezavrie a príznaky srdcového zlyhania sa zvyšujú, pokračujte v operácii.

  1. Chorému dieťaťu je predpísaná špeciálna strava, ktorá obmedzuje príjem tekutín.
  2. Podpora dýchania je potrebná pre všetky predčasne narodené deti s OAP.
  3. Pacientom sú predpísané inhibítory prostaglandínu, ktoré aktivujú nezávislú obliteráciu kanálu. Obvykle sa používa intravenózne alebo enterálne podávanie indometacinu alebo ibuprofénu.
  4. Antibiotická terapia sa vykonáva na prevenciu infekčných komplikácií - bakteriálnej endokarditídy a pneumónie.
  5. Diuretiká - Veroshpiron, Lasix, srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, ACE inhibítory - Enalapril, Captopril sú predpísané pre ľudí so zlyhaním srdca

  Srdcová katetrizácia

  Srdcovú katetrizáciu predpisujú deti, ktoré nedostali očakávaný výsledok konzervatívnej liečby. Srdcová katetrizácia je vysoko účinná metóda liečby PDA s nízkym rizikom vzniku komplikácií. Postup je vykonávaný špeciálne vyškolenými pediatrickými kardiológmi. Niekoľko hodín pred katetrizáciou dieťaťa by nemali byť kŕmené a napojené. Bezprostredne pred podaním sa im podá očkovacia klyzma a sedatívna injekcia. Keď dieťa uvoľní a zaspí, začnú manipulovať. Katéter je vložený do komôr srdca cez jednu z veľkých krvných ciev. Nie je potrebné vykonávať incízie na koži. Lekár sleduje priebeh katétra pri pohľade na obrazovku monitora špeciálneho röntgenového prístroja. Prostredníctvom štúdia krvných vzoriek a merania krvného tlaku v srdci dostane informácie o poruche. Pokúsený a kvalifikovanejší kardiológ bude účinnejšie a úspešnejšie vykonávať katetrizáciu srdca.

  Srdcová katetrizácia a orezanie kanálika počas torakoskopie je alternatívou k chirurgickej liečbe defektu.

  Chirurgická liečba

  Chirurgia vám umožňuje úplne odstrániť OAS, znížiť utrpenie pacienta, zvýšiť jeho odolnosť voči fyzickej aktivite a výrazne predĺžiť život. Chirurgická liečba pozostáva z otvorených a endovaskulárnych operácií. OAP zviazaný s dvojitou ligatúrou, uložiť na ňom cievne klipy, krížiť a šiť.

  Klasická chirurgická intervencia je otvorená chirurgia, ktorá spočíva v obviazaní Botallovho kanála. Operácia sa uskutočňuje na "suchom" srdci, keď je pacient pripojený na ventilátor av celkovej anestézii.

  Endoskopická chirurgická metóda je minimálne invazívna a menej traumatická. Na stehne sa vytvorí malý rez, ktorým je sonda vložená do femorálnej artérie. Pomocou tohto nástroja je do OAP dodávaný okluder alebo špirála, s ktorou je lúmen uzavretý. Celý priebeh operácie monitorujú lekári na obrazovke monitora.

  Video: Operácia OAP, anatómia Botallova potrubia

  prevencia

  Preventívne opatrenia majú vylúčiť hlavné rizikové faktory - stres, príjem alkoholu a drogy, kontakty s infekčnými pacientmi.

  Po chirurgickej korekcii patológie s dieťaťom je potrebné robiť dávkované fyzické cvičenia a masáže doma.

  Ukončenie fajčenia a skríning genetických abnormalít pomôže znížiť riziko vzniku KCHS.

  Prevencia výskytu KCHS sa obmedzuje na starostlivé plánovanie tehotenstva a lekárskeho a genetického poradenstva pre ohrozených ľudí.

  Treba venovať pozornosť pozorovaniu a vyšetreniu žien, ktoré sú infikované vírusom rubeoly alebo majú komorbiditu.

  Dieťaťu by sa mala venovať náležitá starostlivosť: zvýšená výživa, fyzická aktivita, fyziologické a emocionálne pohodlie.

  Otvorený arteriálny kanál (OAD) srdca u detí

  Štruktúra a práca srdca v plodoch sa odlišuje od fungovania tohto orgánu u detí po narodení a u dospelých. Po prvé, skutočnosť, že v srdci dieťaťa, ktoré je v matkinom lone, sú ďalšie otvory a kanály. Jedným z nich je arteriálny kanál, ktorý by sa po pôrode normálne mal uzavrieť, ale nie je to u niektorých detí.

  Čo je otvorené tepny u detí

  Arteriálny alebo Botallovym potrubím je nádoba prítomná v srdci plodu. Priemer takejto nádoby môže byť od 2 do 10 mm a dĺžka - od 4 do 12 mm. Jeho funkciou je väzba pľúcnej tepny na aortu. Toto je potrebné na prenos krvi na obštrukciu pľúc, pretože počas vývoja plodu nefunguje.

  Potrubie je pri narodení dieťaťa zatvorené a premenuje sa na kríž nepriechodný pre krv, pozostávajúci z spojivového tkaniva. V niektorých prípadoch sa uzavretie kanála nevyskytuje a táto patológia sa nazýva otvorený arteriálny kanál alebo skrátená PAP. Je diagnostikovaná u jedného z 2000 detí, a to sa deje v takmer polovici predčasne narodených detí. Podľa štatistík sa dievčatá vyskytujú tak často ako často.

  Príkladom toho, čo vyzerá ako PDA na ultrazvuku, môžete vidieť v ďalšom videu.

  Kedy by som mal zatvoriť?

  U väčšiny detí sa uzatvorenie potrubia medzi pľúcnou tepnou a aortou vyskytuje v prvých dvoch dňoch života. Ak je dieťa predčasné, rýchlosť uzatvorenia kanála sa považuje za osem týždňov. OAP je diagnostikovaný u detí, ktorých potrubie Botallov zostáva otvorené po dosiahnutí veku 3 mesiacov.

  Prečo neuzatvoria všetky novorodencov?

  Patológia, ako je PDA, je často diagnostikovaná s predčasným narodením, ale presné dôvody, prečo kanálik zostáva nezatvorený, ešte nie sú identifikované. Medzi provokujúce faktory patria:

  • Dedičnosť.
  • Nízka hmotnosť novorodenca (menej ako 2500 g).
  • Prítomnosť iných srdcových chýb.
  • Hypoxia počas prenatálneho vývoja a počas pôrodu.
  • Downov syndróm a iné chromozomálne abnormality.
  • Prítomnosť matky cukrovky.
  • Rubella u ženy počas tehotenstva.
  • Radiačný účinok na tehotné.
  • Použitie budúceho materského alkoholu alebo látok s narkotickým účinkom.
  • Príjem liekov, ktoré ovplyvňujú plod.

  Hemodynamika v OAP

  Ak potrubie neprekročí, potom kvôli vyššiemu tlaku v aortke vstúpi krv z tejto veľkej cievy do pľúcnej tepny spojením do pľúcnej tepny a spája objem krvi z pravej komory. V dôsledku toho krv vstupuje do krvných ciev v pľúcach, čo spôsobuje zvýšenie zaťaženia pľúcneho obehu, ako aj na pravom srdci.

  Pri vývoji klinických prejavov PDA existujú tri fázy:

  1. Primárna adaptácia. Táto fáza sa pozoruje u detí v prvých rokoch života a vyznačuje sa výraznou klinikou v závislosti od veľkosti otvoreného kanálika.
  2. Relatívna kompenzácia. V tomto štádiu sa tlak v pľúcnych cievach znižuje av dutine pravej komory sa zvyšuje. Výsledkom bude funkčné preťaženie pravej strany srdca. Táto fáza sa pozoruje vo veku 3-20 rokov.
  3. Sklerotizácia pľúcnych ciev. V tomto štádiu sa rozvíja pľúcna hypertenzia.

  Znaky

  U detí prvého roka života sa OAP prejavuje:

  • Búšenie srdca.
  • Dýchavičnosť.
  • Nízky prírastok hmotnosti.
  • Bledá pokožka.
  • Potenie.
  • Zvýšená únava.

  Závažnosť defektu je ovplyvnená priemerom potrubia. Ak je to malé, ochorenie môže pokračovať bez akýchkoľvek príznakov. Ak je veľkosť plavidla väčšia ako 9 mm u plnoletých detí a viac ako 1,5 mm u predčasne narodených detí, príznaky sú výraznejšie. Spájajú sa:

  • Kašeľ.
  • Chrapot.
  • Častá bronchitída a pneumónia.
  • Zastavte vývoj.
  • Strata hmotnosti

  Ak patológia nebola odhalená pred rokom, potom staršie deti majú tieto známky PDA:

  • Dýchacie problémy s miernym námahom (zvýšená frekvencia, pocit nedostatku vzduchu).
  • Časté infekcie dýchacieho systému.
  • Cyanóza kože nôh.
  • Nedostatok váhy pre váš vek.
  • Rýchly vzrast únavy pri pohybe hier.

  nebezpečenstvo

  Keď je Botallov kanál otvorený, krv z aorty vstupuje do pľúcnych ciev a preťažuje ich. To ohrozuje postupný vývoj pľúcnej hypertenzie, opotrebenia srdca a zníženie priemernej dĺžky života.

  Okrem negatívneho vplyvu na pľúca, prítomnosť PDA zvyšuje riziko takých komplikácií, ako sú:

  • Porušenie aorty je smrteľný stav.
  • Endokarditída je bakteriálna choroba s poškodením chlopne.
  • Útok srdca - smrť srdcového svalu.

  Ak je priemer otvoreného kanála významný a neexistuje žiadna liečba, potom sa dieťa začína rozvíjať srdcové zlyhanie. To sa prejavuje nedostatkom dychu, rýchlym dýchaním, vysokým pulzom, poklesom krvného tlaku. Tento stav vyžaduje okamžitú liečbu v nemocnici.

  diagnostika

  Ak chcete identifikovať používanie UAP používateľa:

  • Auskultácia - lekár počúva tep srdca dieťaťa cez hrudník a určuje hluk.
  • Ultrazvuk - táto metóda detekuje otvorený kanál a ak je štúdie doplnené dopplerom, potom je schopný určiť objem a smer krvi, ktorý sa vypúšťa cez PDA.
  • X-lúče - takáto štúdia bude určovať zmeny v pľúcach, rovnako ako hranice srdca.
  • EKG - výsledky odhalia zvýšené zaťaženie ľavej komory.
  • Zvukové komory srdca a krvných ciev - takéto vyšetrenie určuje prítomnosť otvoreného kanála pomocou kontrastu a tiež meria tlak.
  • Počítačová tomografia je najpresnejšia metóda, ktorá sa často používa pred operáciou.

  liečba

  Lekár určuje taktiku liečby, berúc do úvahy symptómy defektu, priemer potrubia, vek dieťaťa, prítomnosť komplikácií a iné patologické stavy. Liečba OAP môže byť liekom a chirurgickým zákrokom.

  Konzervatívna liečba

  Na neho sa uchýlil k nevyjasneným klinickým prejavom neplodnosti a absencii komplikácií. Zvyčajne je liečba detí, u ktorých je AOA identifikovaná ihneď po pôrode, prvým liekom. Na dieťa môžu byť podané protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo indometacín. Sú najúčinnejšie v prvých mesiacoch po pôrode, pretože blokujú látky, ktoré bránia tomu, aby sa potrubie uzavrelo prirodzeným spôsobom.

  Diuretiká a srdcové glykozidy sú tiež predpísané na zníženie zaťaženia srdca.

  operácie

  Táto liečba je najspoľahlivejšia a je:

  1. Katetrizácia potrubia. Táto metóda liečby sa často používa vo veku 12 mesiacov. Je to bezpečná a dostatočne účinná manipulácia, ktorej podstatou je zavedenie katétra do veľkej tepny dieťaťa, ktorá je privádzaná do OAP na inštaláciu okludera vo vnútri potrubia (zariadenie na blokovanie prietoku krvi).
  2. Bandážovanie pri otvorenej operácii. Takéto ošetrenie sa často vykonáva vo veku 2 až 5 rokov. Namiesto obliekania je možné uzatvorenie potrubia alebo upínanie nádoby pomocou špeciálnej svorky.

  Všetky tieto pojmy sú trochu desivé, ale aby sa nebojte, musíte vedieť, čo vaše dieťa urobí a ako sa to stane. V nasledujúcom videu môžete vidieť, ako je okluzor nainštalovaný v potrubí v praxi.

  Indikácie pre chirurgický zákrok v OAD sú takéto situácie:

  • Lieková terapia bola neúčinná.
  • Dieťa má príznaky stagnácie krvi v pľúcach a tlak v pľúcnych cievach sa zvýšil.
  • Dieťa často trpí pneumóniou alebo bronchitídou, ktorá sa ťažko vylieči.
  • Dieťa vyvinulo zlyhanie srdca.

  Operácia nie je predpísaná pri závažných ochoreniach obličiek alebo pečene, ako aj v situácii, keď krv nie je vyhodená z aorty, ale do aorty, čo je znak vážnej lézie pľúcnych ciev, ktorá nie je korigovaná chirurgicky.

  výhľad

  Ak sa potrubie Botallov nezavrie v prvých troch mesiacoch, potom sa to stane samo o sebe veľmi zriedkavo. Dieťa narodené s PDA je predpísané liečebnou terapiou na stimuláciu nadmerného vzostupu kanálika, čo je 1-3 cykly injekcií protizápalových liekov. V 70 až 80% prípadov tieto lieky pomáhajú eliminovať problém. S ich neúčinnosťou sa odporúča chirurgická liečba.

  Operácia pomáha úplne odstrániť poruchu, uľahčuje dýchanie a obnovuje prácu pľúc. Úmrtnosť počas chirurgického zákroku v OAP je až 3% (u plnoletých detí sa takmer žiadne smrteľné prípady nevyskytujú) a 0,1% operovaných detí sa po niekoľkých rokoch opäť otvorí.

  Bez liečby je niekoľko detí narodených s veľkým PDA žijúcich viac ako 40 rokov. Najčastejšie majú z druhého alebo tretieho roka života vznik pľúcnej hypertenzie, ktorá je nezvratná. Okrem toho sa zvyšuje riziko endokarditídy a ďalších komplikácií. Hoci chirurgická liečba poskytuje priaznivý výsledok v 98% prípadov.

  prevencia

  Na zníženie rizika OAS u dieťaťa je dôležité:

  • Na obdobie tehotenstva, aby sa prestali fajčiť a alkohol.
  • Neužívajte lieky, ktoré lekár nepredpisuje počas tehotenstva.
  • Prijať opatrenia na ochranu proti infekčným chorobám.
  • Ak sú v rodine chyby srdca, poraďte sa s genetikom pred počatím.

  Otvorený arteriálny kanál

  Otvorený arteriálny kanál je funkčné patologické spojenie medzi aortou a pľúcnym kmeňom, ktoré zvyčajne zabezpečuje embryonálny krvný obeh a prechádza v prvých hodinách po narodení. Otvorené arteriálne kanáliky sa prejavujú vývojom oneskorenia dieťaťa, zvýšenou únavou, tachypnoe, palpitáciami, prerušením činnosti srdca. Echokardiografia, elektrokardiografia, röntgenové vyšetrenie, aortografia, srdcová katetrizácia pomáhajú diagnostikovať otvorený arteriálny kanál. Chirurgické ošetrenie defektu, vrátane bandáže (ligácie) alebo priesečník otvoreného arteriálneho kanála so zatvorením aortálnych a pľúcnych koncov.

  Otvorený arteriálny kanál

  Otvorený arteriálny (Botallov) kanál je rozštepom príslušnej cievy spájajúcej aortu a pľúcnu tepnu, ktorá naďalej funguje po uplynutí jej vymazania. Arteriálny kanál (dustus arteriosus) je nevyhnutnou anatomickou štruktúrou v systéme embryonálneho obehu. Po pôrode však vzhľadom na vznik pľúcneho dýchania zmizne potreba arteriálneho potrubia, prestane fungovať a postupne sa uzavrie. Za normálnych okolností sa funkcia potrubia zastaví v prvých 15-20 hodinách po narodení, úplné anatomické uzatvorenie trvá od 2 do 8 týždňov.

  V kardiológii je otvorený arteriálny kanálik 9,8% zo všetkých vrodených srdcových chýb a je dvakrát častejšie diagnostikovaný u žien. Otvorený arteriálny kanálik sa nachádza v izolovanej forme av kombinácii s inými anomáliami srdca a ciev (5-10%): stenóza aorty, stenóza a atrézia pľúcnych artérií, aortálna koarkácia, otvorený atrioventrikulárny kanál, DMHP, DMPP atď. srdcové defekty s kardiovaskulárnym krvným obehom (transpozícia hlavných tepien, extrémna forma Fallotovho tetradu, prerušenie aortálneho oblúka, kritická pľúcna alebo aortálna stenóza, syndróm hypoplázie ľavej komory) jednu sprievodnú správu.

  Príčiny otvoreného ductus arteriosus

  Otvorený arteriálny kanál sa zvyčajne vyskytuje u predčasne narodených detí a je extrémne zriedkavý u termínovaných detí. U predčasne narodených novorodencov s hmotnosťou nižšou ako 1750 g je frekvencia otvoreného arteriálneho kanála 30-40%, u detí, ktorých pôrodná hmotnosť nepresahuje 1000 g, je to 80%. Často sa týmto deťom vyskytujú vrodené abnormality gastrointestinálneho traktu a urogenitálneho systému. Subexpozícia plodovej komunikácie u nedonosených detí v postnatálnom období je spojená so syndrómom respiračných porúch, zadusením počas pôrodu, pretrvávajúcou metabolickou acidózou, predĺženou kyslíkovou terapiou s vysokou koncentráciou kyslíka, nadmernou infúznou terapiou.

  U plnoletých detí je otvorený arteriálny kanálik omnoho bežnejší v horských oblastiach. V niektorých prípadoch je jeho zlyhanie spôsobené patológiou samotného potrubia. Často je otvorený arteriálny kanálik dedičnou srdcovou abnormalitou. Arteriálny kanál môže zostať otvorený u detí, ktorých matky trpia rubeolou v prvom trimestri tehotenstva.

  Rizikové faktory pre otvorený arteriálny kanál sú predčasné narodenie a predčasné narodenie, rodinná anamnéza, prítomnosť iných CHD, infekčné a somatické ochorenia tehotných žien.

  Vlastnosti hemodynamiky s otvoreným arteriálnym kanálom

  Otvorený arteriálny kanál je umiestnený v hornom poschodí predného mediastína; pochádza z aortálneho oblúka na úrovni ľavej podkľúčovej tepny a prúdi do pľúcneho kmeňa v mieste jej bifurkácie a čiastočne do ľavej pľúcnej tepny; niekedy vzniká pravá alebo bilaterálna arteriálna trubica. Botallov kanál môže mať valcovitý, kužeľovitý, fenestrovaný, aneuryzmatický tvar; jeho dĺžka je 3-25 mm, šírka - 3-15 mm.

  Arteriálne kanáliky a otvorené oválne okienko sú nevyhnutné fyziologické zložky obehu plodu. V plode vstupuje krv z pravej komory do pľúcnej tepny a odtiaľ (v dôsledku toho, že pľúca nefungujú) cez arteriálny kanál - do zostupnej aorty. Bezprostredne po pôrode s prvým nezávislým vdýchnutím novorodenca klesá pľúcna rezistencia a tlak v aorte stúpa, čo vedie k vývoju výtoku krvi z aorty do pľúcnej tepny. Zahrnutie pľúcneho dýchania prispieva k spazmu kanálika znížením steny hladkého svalstva. Funkčné uzatvorenie ductus arteriosus u termínovaných detí nastane v priebehu 15-20 hodín po narodení. Úplná anatomická obliterácia Botallovho kanálu sa však vyskytuje v 2 až 8 týždňoch extrauterínneho života.

  Otvorený arteriálny kanálik sa používa, ak sa jeho funkcia nezastaví 2 týždne po narodení. Otvorený arteriálny kanál je bledý typ malformácie, pretože spôsobuje uvoľnenie okysličenej krvi z aorty do pľúcnej tepny. Arterio-venózny výtok spôsobuje prúd ďalších objemov krvi do pľúc, pretekanie pľúcneho cievneho lôžka a vývoj pľúcnej hypertenzie. Zvýšené objemové zaťaženie ľavej časti srdca vedie k ich hypertrofii a dilatácii.

  Hemodynamické poruchy s otvoreným arteriálnym kanálom závisia od veľkosti správy, od uhla výtoku z aorty, od rozdielu tlaku medzi hlavnou a menšou cirkuláciou. Dlhý, tenký, prekrvený kanál, ktorý prechádza ostrým uhlom od aorty, preto odolá spätnému toku krvi a zabraňuje vzniku významných hemodynamických porúch. V priebehu času môže takéto potrubie nezávisle zničiť. Prítomnosť krátkeho, široko otvoreného arteriálneho kanála spôsobuje naopak výrazný arterio-venózny výtok a výrazné hemodynamické poruchy. Takéto kanály nie sú schopné zničenia.

  Klasifikácia otvoreného ductus arteriosus

  Vzhľadom na úroveň tlaku v pľúcnej tepne existujú 4 stupne defektu:

  1. Tlak v LA v systole nepresahuje 40% arteriálneho tlaku;
  2. Mierna pľúcna hypertenzia; tlak v lietadle je 40-75% arteriálneho tlaku;
  3. Ťažká pľúcna hypertenzia; Tlak LA je viac ako 75% arteriálneho tlaku; zostáva zachovaná krv vľavo-vpravo;
  4. Ťažká pľúcna hypertenzia; LA tlak sa rovná alebo prevyšuje systémový tlak, čo vedie k vzniku pravého ľavého krvného vypúšťania.

  V prirodzenom priebehu otvoreného arteriálneho kanála sa nachádzajú tri etapy:

  • I - štádium primárnej adaptácie (prvé 2-3 roky života dieťaťa). Charakterizovaná klinickou manifestáciou otvoreného arteriálneho kanála; Často sprevádzaný vývojom kritických stavov, ktoré v 20% prípadov končí smrťou bez včasnej kardiálnej chirurgie.
  • II - stupeň relatívnej kompenzácie (od 2-3 rokov do 20 rokov). Je charakterizovaný vývojom a dlhodobou existenciou hypervolémie malého kruhu, relatívnou stenózou ľavého atrioventrikulárneho ústia, systolickým preťažením pravej komory.
  • III - štádium sklerotických zmien v pľúcnych cievach. Ďalší prirodzený priebeh otvoreného arteriálneho kanála sprevádza reštrukturalizácia pľúcnych kapilár a arteriol s vývojom ireverzibilných sklerotických zmien v nich. V tomto štádiu sa klinické prejavy otvoreného arteriálneho kanála postupne nahrádzajú príznakmi pľúcnej hypertenzie.

  Symptómy otvoreného arteriálneho kanála

  Klinický priebeh otvoreného arteriálneho kanála sa líši od asymptomatických až po extrémne závažné. Otvorený arteriálny kanál s malým priemerom, ktorý nevedie k poškodeniu hemodynamiky, môže zostať dlho neuznaný. A naopak, prítomnosť širokého arteriálneho kanála spôsobuje rýchly vývoj symptómov v prvých dňoch a mesiacoch života dieťaťa.

  Prvými znakmi poškodenia môže byť neustála bledosť kože, prechodná cyanóza počas sania, plače, napätia; nedostatok telesnej hmotnosti, oneskorenie v rozvoji motorov. Deti s otvoreným arteriálnym kanálom sú náchylné na časté ochorenia bronchitídy, zápalu pľúc. S fyzickou aktivitou, dýchavičnosť, únava, tachykardia, nepravidelný srdcový tep sa vyvíja.

  Progresia vady a zhoršenie zdravia sa môže vyskytnúť počas puberty, po pôrode, v dôsledku výrazného fyzického preťaženia. V tomto prípade sa cyanóza stáva trvalou, čo naznačuje vývoj venoarteriálneho výtoku a zvýšenie srdcového zlyhania.

  Komplikácie otvoreného arteriálneho kanála môžu slúžiť ako bakteriálna endokarditída, aneuryzma a jej prasknutie. Priemerná životnosť s prirodzeným prietokom potrubia je 25 rokov. Spontánne zničenie a uzatvorenie otvoreného arteriálneho kanála je extrémne zriedkavé.

  Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

  Pri vyšetrení pacienta s otvoreným arteriálnym kanálom sa často zistí deformita hrudníka (srdcový hrb) a zvýšená pulzácia v projekcii vrcholu srdca. Hlavným auskultatívnym znakom otvoreného arteriálneho kanála je hrubý systolicko-diastolický šum s "strojovou" zložkou v druhom interkostálnom priestore vľavo.

  Povinný minimálny výskum s otvoreným arteriálnym potrubím zahŕňa röntgenové vyšetrenie hrudníka, EKG, fonokardiografia, ultrazvuk srdca. Radiograficky zistená kardiomegália zvýšením veľkosti ľavej komory, vydutie pľúcnej tepny, zvýšená pľúcna štruktúra, pulzácia koreňov pľúc. EKG príznaky otvoreného arteriálneho kanála zahŕňajú indikácie hypertrofie a preťaženia ľavej komory; s pľúcnou hypertenziou, hypertrofiou a preťažením pravej komory. Pomocou EchoCG sa určujú nepriame príznaky defektu, uskutočňuje sa priama vizualizácia otvoreného arteriálneho kanála a merajú sa jeho rozmery.

  Pre aortografiu sa používajú snímanie pravého srdca, MSCT a MRI srdca s vysokou pľúcnou hypertenziou a kombináciou otvorenej arteriálnej defekty s inými srdcovými anomáliami. Diferenciálna diagnostika otvoreného arteriálneho kanála by sa mala uskutočňovať s poruchou aortálneho pľúcneho septa, bežným arteriálnym kmeňom, aneuryzmou Valsalva sinus, aortálnou nedostatočnosťou a arteriovenóznou fistulou.

  Liečba otvoreného arteriálneho kanála

  Predčasné deti používajú konzervatívnu liečbu otvoreného arteriálneho kanála. Zahŕňa zavedenie inhibítorov syntézy prostaglandínu (indometacínu) na stimuláciu samoobmedzenia potrubia. Pri absencii účinku trojnásobného opakovania liečebného cyklu u detí starších ako 3 týždne je znázornené chirurgické uzatvorenie kanálika.

  Pri detskej kardiálnej chirurgii s otvoreným arteriálnym kanálom sa používajú otvorené a endovaskulárne operácie. Otvorené zákroky môžu zahŕňať ligáciu otvoreného arteriálneho kanála, jeho vystrihnutie s cievnymi klipmi, priesečník potrubia s uzatvorením pľúcnych a aortálnych koncov. Alternatívne metódy uzavretia otvoreného arteriálneho kanála sú jeho orezávanie počas torakoskopie a endovaskulárnej oklúzie katétra (embolizácia) so špeciálnymi cievkami.

  Predpovedanie a prevencia otvoreného arteriálneho kanála

  Otvorený arteriálny kanál, dokonca aj malého rozsahu, je spojený so zvýšeným rizikom predčasnej smrti, pretože vedie k zníženiu rezervy na myokardné a pľúcne kompenzačné rezervy a pridanie vážnych komplikácií. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgické uzavretie kanálika, majú najlepšie hemodynamické parametre a dlhšiu životnosť. Pooperačná úmrtnosť je nízka.

  Na zníženie pravdepodobnosti dieťaťa s otvoreným arteriálnym potrubím je potrebné vylúčiť všetky možné rizikové faktory: fajčenie, alkohol, lieky, stres, kontakt s infekčnými pacientmi atď. Ak sú CHD v blízkych príbuzných, genetický poradca by mal byť konzultovaný v plánovacom štádiu tehotenstva.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Krvné bazofily

  Zvyčajne by relatívny počet bazofilov v krvi nemal prekročiť 1%. Bazopénia a bazofília môžu naznačovať prítomnosť zápalových procesov, krvných ochorení atď.Stanovenie bazofilov v rámci leukocytového vzorca klinického krvného testu sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov a alergických reakcií.

  Čo je návaly tváre, je to nebezpečné, ako liečiť ochorenie

  Z tohto článku sa dozviete: prečo sa objavuje obličej, čo hovorí táto patológia. Ktorému lekárovi ísť, ako sa úplne zotaviť.Hyperémia je preplnenie krvných ciev.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  SHOCK HEMORHAGIC

  Šok je všeobecná nešpecifická reakcia organizmu na nadmerný (silou alebo trvaním) poškodzujúcim účinkom. V prípade výskytu hemoragického šoku môže byť takýto účinok akútny, v čase, ktorý nie je kompenzovaný stratou krvi, čo vedie k hypovolémii.

  Ako sú kŕčové žily na rukách - fotografia vyzerá ako choroba

  Pravdepodobne každý videl ľudí, ktorí majú silné žily v náručí. Niektorí to považujú za normálnu alebo individuálnu vlastnosť osoby. V skutočnosti by žily mali byť ukryté pod kožou a akákoľvek zmena je dôvodom na premyslenie vášho zdravia.