S 28 rokmi mám paroxystickú tachykardiu. Teraz som viac ako 50 rokov. Ponúkli operáciu - rádiovú frekvenčnú abláciu. Aký druh operácie je, ako sa to robí, v akých prípadoch a aké dôsledky môže mať? Odpovedzte na špecialistu. Koniec koncov, takéto ochorenie nie je nezvyčajné!

Máte pravdu, v poslednej dobe mnoho čitateľov kladie otázky o poruchách srdcového rytmu. Preto najprv pochopíme, ako by malo byť znížené zdravé srdce.

Pripomeňme, že srdce má 4 komory: 2 predsiene a 2 komory. U zdravých ľudí sa znižujú rytmicky, to znamená, pravidelne a v rovnakých intervaloch. Srdcová frekvencia v pokoji - od 60 do 90 úderov za minútu. A s fyzickým alebo emocionálnym stresom sa môže zvýšiť počet úderov za minútu. Arytmia je stav, pri ktorom je narušená jedna alebo obe hlavné charakteristiky normálneho rytmu - pravidelnosť a frekvencia. Ako sa tieto porušenia prejavujú a ako sú nebezpečné?

Najtypickejšie prejavy sú pocity prerušenia v práci srdca. Napríklad, prestávky medzi jeho rezy alebo mimoriadne kusy. Existujú útoky (paroxysmy) búchania, ktoré sa objavujú náhle. Niekedy môžete pochopiť ich príčinu: strach alebo vzrušenie, telesnú námahu alebo zvýšenú telesnú teplotu. Najčastejšie sa však tieto útoky vyskytujú v pokoji. Paroxysm môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín a dokonca aj niekoľko dní. Dlhotrvajúci útok je nebezpečný. Najmä ak je sprevádzané mdlobou, závratmi alebo pocitom zakalenia vedomia. Čím dlhší je paroxyzmus, tým rýchlejšie vzniknú komplikácie, pretože dochádza k nadmernému zaťaženiu srdcového svalu. Ak sa to stane s vami, mali by ste ihneď konzultovať s lekárom a vyšetriť sa! Lekár predpíše liek.

Ak sa útoky nezastavia, ich frekvencia a trvanie sa zvyšujú, minimálne invazívne metódy sa používajú na elimináciu ich príčin. Nie je to operácia s otvoreným srdcom, ale liečba elektrickými impulzmi, studenými (kryoablázami), laserovými alebo rádiovými frekvenciami. V takýchto prípadoch použite katétre - diagnostické a terapeutické. Zvyčajne sa injekčne podajú cez femorálnu alebo podkľúčovú žilu. Pomocou diagnostického katétra a počítača sa vykonáva presná diagnostika zóny tachykardie. Potom s pomocou lekárskeho katétra ovplyvniť túto oblasť.

Rádiofrekvenčná ablácia, ktorú Vám ponúka lekár, sa používa na predsieňovú fibriláciu alebo predsieňovú fibriláciu, supraventrikulárnu tachykardiu, ako aj určité typy komôr. Existujú aj relatívne kontraindikácie: chronické zlyhanie obličiek alebo srdca; alergia na kontrastné látky používané pri tejto metóde a intolerancia jódom; nekontrolovaný krvný tlak; anémia a ťažké krvácavé poruchy (koagulopatia). Akútne infekcie, horúčka, pľúcny edém, nadmerné podávanie liekov sa tiež považujú za kontraindikácie.

Slovo "ablácia" môže byť strašidelné, pretože v latinčine to znamená "odstránenie". V takýchto prípadoch však lekári nič neodstránia, ale vyčerpávajú. Čo presne? Pripomeňme, že srdce musí mať meraný rytmus, ktorý je podporovaný vlastným elektricky vodivým systémom. Systém zahŕňa generátor elektrického impulzu (hlavný kardiostimulátor) a dráhy, ktoré spájajú celý elektrický obvod. Ale zrazu vzniká nový zdroj elektrického impulzu v srdcovom svale, ktorý zakrúti srdce z prirodzeného rytmu. Jedná sa o malú oblasť svalov, ktorá je počas operácie vyčerpaná. Potom mnohí pacienti už nemusia liečiť arytmiu. A takmer žiadna bolesť a zotavenie je rýchle. Neexistujú stehy, žiadne jazvy. Po 2-3 dňoch je pacient už vybitý.

Rovnaká metóda sa používa na inštaláciu umelého kardiostimulátora v bradykardii. Okrem kardiálnej chirurgie sa ablácia používa aj v gynekológii, onkológii a otolaryngológii. Takže ak nemáte žiadne kontraindikácie, nič sa nemôže báť.

Naturotherapist G.G. Garkusha

Čo je stenóza aorty?

Aortálna stenóza je zúženie aorty, najväčšej tepny, ktorá je spojená s ľavou srdcovou komorou, cez ktorú preteká krv obsahujúca kyslík na nasýtenie tela kyslíkom a živinami. Najbežnejšou príčinou aortálnej stenózy je kongenitálna porucha prítomná pri narodení. Avšak reumatická horúčka môže tiež spôsobiť stenózu aorty a stárnutie je spojené s. ⇒

Ako udržať vaše srdce zdravé?

Hoci sa ministri zdravotníctva snažia presvedčiť, že za pár rokov zabudneme na kardiovaskulárne ochorenia, je ťažké tomu veriť. Prečo? Áno, pretože polovica populácie v krajine má hladiny cholesterolu nad normálnou úrovňou - ide o ľudí stredného veku. A tí, pre ktorých. ⇒

Antihypertenzívne a antiarytmické lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení

Tieto lieky, ktoré postihujú samotnú krv, krvné cievy a srdcový sval, môžu byť tiež použité na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Tieto lieky menia srdcovú frekvenciu a krvný tlak, čerpajú funkciu srdca, zrážajú sa a prietok krvi. Antihypertenzíva a lieky Antihypertenzíva sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku. (Hypertenzia). Them. ⇒

Bradykardia príznaky, liečba, príčiny

Ochorenie srdca Bradykardia je typ arytmie (porucha srdcového rytmu) charakterizovaná poklesom srdcovej frekvencie. Rýchlosť kontrakcií srdcového svalu v pokoji je 60 až 80 úderov za minútu u dospelého a dosahuje 140. ⇒

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia

Rýchly nárast srdca, ktorý sa náhle objaví a končí ako neočakávane, je známkou choroby, ako je paroxyzmálna arytmia. Dĺžka útoku - od desiatich sekúnd po dni a viac. Ak takéto situácie nie sú jednorazové a pravidelne sa opakujú, je potrebné ich preskúmať.

Známky paroxysmálnej aktivity

Táto choroba je známa niekoľkými menami, oficiálnymi: paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia, skrátená PNT. Symptómy sa vyskytujú spontánne. Trvanie paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie je najmenej tri srdcové cykly. Tachykardia je nebezpečná: ak sa paroxyzmálny záchvat oneskorí niekoľko dní a liečba sa neuskutoční, smrť je možná, v starobe táto pravdepodobnosť rastie.

Nástup útoku (paroxysm) sa prejavuje ako tlak alebo dokonca výstrel v srdci, potom sa nárast srdca zvyšuje. Existuje tachykardia srdca s frekvenciou svalových kontrakcií až 250 úderov za minútu. Počas útoku sú pravdepodobné nasledovné príznaky:

 • vysoký impulz, zatiaľ čo niekedy nie je zistiteľný, kvôli slabému plneniu;
 • hluk v hlave, závraty;
 • potenie, slabosť;
 • zníženie krvného tlaku.

Príčiny útokov

Paroxysmálna činnosť srdca nastáva v dôsledku patológií nervového systému alebo organického poškodenia. V prvom prípade pri paroxyzmálnej tachykardii nastáva nervová stimulácia srdcového svalu. Jeho mechanizmus je nasledovný: vzniká patogénna oblasť excitácie, ktorá spôsobuje anomálnu aktivitu myokardu. Srdcový rytmus je narušený, predčasné kontrakcie srdca, extrasystoly sú pozorované a supraventrikulárny extrasystol sa vyvíja. Toto je bežný typ arytmie.

Organické príčiny ochorenia:

 • poškodenie srdcového svalu, srdcového vedenia, vyplývajúceho z infarktu, ischémie, srdcových defektov, myokarditídy a kardiopatie;
 • Syndróm Wolff-Parkinson-White a ďalšie ochorenia, pre ktoré sa objavujú ďalšie cesty;
 • srdcová patológia, znaky štruktúry srdca: prídavné akordy, adhézie, prolaps mitrálnej chlopne.

Paroxysmálna tachykardia a extrasystol sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí pod vplyvom patogénnych faktorov s predĺženým intenzívnym zaťažením, silným stresom. Všetky tieto príčiny sa nazývajú extracardiálne. Patria sem aj zlé návyky - napríklad fajčenie, zneužívanie alkoholu, láska k výrobkom obsahujúcim nadbytok kofeínu. Ak je zaznamenaná predsieňová tachykardia, odporúča sa skontrolovať hladinu hormónov štítnej žľazy. Choroby iných orgánov môžu tiež viesť k paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardii. Patria medzi ne:

 • poruchy obličiek;
 • chronických a akútnych ochorení pľúc;
 • patológia zažívacieho traktu.

Diagnóza paroxyzmálnej tachykardie

Tachykardia je rozdelená na sinus a paroxyzmálne, čo závisí od lokalizácie zdroja elektrických impulzov, ktoré spôsobujú kontrakciu srdcových vlákien. Na stanovenie presnej príčiny ochorenia v prvej fáze lekár zhromažďuje anamnézu, skúma a pohovorí s pacientom. Lekár zistí, ako často a ako sa náhle objaví tachykardia, ako dlho trvá arytmia, ako sa útok končí.

Druhy vyšetrení na podozrenie na paroxyzmálnu tachykardiu:

 1. Fyzikálne (určenie stavu orgánov). Auskultácia, počúvanie. Ak srdcová frekvencia (srdcová frekvencia) presiahla 150 úderov za minútu, zmizne diagnóza sínusovej tachykardie. Keď je táto hodnota väčšia ako 200, potom nie je žiadna žalúdočná tachykardia, existuje podozrenie na paroxyzmálnu tachykardiu. Impulz s častými a slabými. Ak sa môže použiť fyzikálne vyšetrenie a vzorky vagílií, stlačenie určitých častí tela stimuluje receptory vagusového nervu priamo súvisiaceho s predsieňom.
 2. Inštrumentálna štúdia: elektrokardiogram, holter (denné monitorovanie), záťažový test, EKG záťažové testy, echokardiogram, MRI, multispirálny CT sken.

Hlavná diagnostická metóda PNT - EKG. Kardiogram dáva očividnú odpoveď. Paroxyzmálna tachykardia na EKG vykazuje znaky, ktoré sú na páske zreteľne viditeľné:

 • náhly nástup a ukončenie paroxyzmie;
 • HR viac ako 140 úderov za minútu;
 • pravidelný tlkot srdca;
 • špecifický vzor zubov na EKG.

Liečba paroxyzmálnej arytmie

Lekár určuje taktiku liečenia pacientov, berúc do úvahy formu arytmie, jej pôvod, počet, trvanie záchvatov a ich frekvenciu, prítomnosť komplikácií v paroxysme. V niektorých prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia, ak sa útoky choroby opakujú viac ako dvakrát mesačne. vymenúvajú:

 • plánovaná nemocničná liečba;
 • hĺbkové preskúmanie;
 • dôkladné vyhodnotenie indikácií na operáciu.

Núdzová starostlivosť pri akútnom útoku

Pri príchode na výzvu môžu lekári zastaviť paroxysmálny útok. Priťahujú sa k pomoci vagových vzoriek, napríklad Ashnerovho testu, v ktorom zdravotnícky pracovník tlačí pacienta na očné gule po dobu 5 sekúnd. Manéver Valsalvy je efektívny, keď človek napína a zadržiava dych počas 20-30 sekúnd. Bez údajov EKG sa lieky používajú iba vo výnimočných prípadoch, keď pacientov stav je kritický, alebo existujú dôkazy o tom, že drogy boli už predtým podané a nebola tam žiadna negatívna reakcia. Pacientovi sa podáva:

prípravky

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia sa liečí kombináciou prostriedkov:

 • sedatíva, ako je bróm, trankvilizátory, barbituráty;
 • beta-blokátory: Atenolol, Metoprolol, Chinidín-bisulfát, Isoptin (tiež verapamil, digitálny liek bezpečný pre tehotné ženy), Prokainamid, Sotalol;
 • prípravky obsahujúce draslík: Panangín, Tromcardín, chlorid draselný (10% roztok, injekcia 20 ml štyrikrát denne).

Fyzioterapeutická liečba

Pri paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardii sa často predpisujú postupy fyzioterapie vo vodnom prostredí:

 • polievanie;
 • trenie (so studenou vodou);
 • okrúhla sprcha;
 • liečebné kúpele;
 • hydromasážne.

Ako odstrániť tachykardiu doma

Tradičná medicína môže zastaviť paroxysmálny záchvat a zmierniť stav. Na vyliečenie pacienta je potrebné obnoviť pomer elektrolytov v krvi. Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia je sprevádzaná vážnou nerovnováhou. Vyžaduje doplnenie látok, ako je chlór, vápnik a draslík. Môžete to dosiahnuť pomocou rastlinnej terapie, rastlinných glykozidov. Zdroj druhého: motherwort, citrónový balzam, hloh, mäta, valerián.

Liečba bez piluliek:

 • 40 g lovage koreňov nalejte jeden liter teplej vody po 8 hodinách k odtoku. Pite trochu celý deň, kým to nebude lepšie.
 • Nalijeme do trojlitrového objemu 3 šálky živočíšnych bobule, nalejeme vriacou vodou (2 litre), zatvoríme nádobu, zabalíme, necháme stáť 6 hodín. Infúzne napätie, stlačte ovocie, pridajte 0,5 litra medu a nádobu vložte do chladničky. Pite pred jedlom na 1/3 šálky za mesiac. Relaxujte 10 dní a pokračujte v kurze. Len pri paroxyzmálnej arytmii piť tri cykly.
 • Zmiešajte farmaceutické tinktúry materinského, hlohového, valerijského, každý v fľaši. Vložte do chladničky, vypite čajovú lyžičku 3 krát denne pred jedlom.

Ak sa pri homeopatickom záchvate paroxyzmálnej tachykardie, musíte konať takto:

 • uklidnite sa, snažte sa potlačiť emócie, nepanikujte;
 • s nevoľnosťou, náhlym závratom, slabosťou, musíte ľahnúť alebo sedieť pohodlne;
 • čerstvý vzduch musí prísť k pacientovi, musíte si odtiahnuť oblečenie, otvoriť okno;
 • spôsobiť podráždenie vagus nerv: zadržte dych na 20 sekúnd, stlačte očné gule, napnúť hrudník;
 • konzumácia liekov odporúčaných lekárom pri dodržaní dávkovania;
 • ak sa necítite dobre, zavolajte sanitku.

Pomáha s paroxyzmálnou tachykardiou, dýchaním jogy a inými podobnými technikami. Vhodná metóda Strelnikova, Buteyko. Príklady dychových cvičení, ktoré možno vykonať na uvoľnenie útoku:

 • uzavrieť jednu nosnú dierku prstom, vdychovať cez voľnú, vydychovať cez ten, ktorý bol predtým upnutý;
 • vdychujte na 3 počty, nedýchajte po 2 počty, potom vydychujte po dobu troch počtov, držte si dych na 2 počty.

Operácia paroxyzmálnej tachykardie

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia.

Etiológie. Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia (POT) nastane je ovplyvnená mnohými ako mimosrdeční a intrakardiálne faktorov neurózy s vegetatívny dystónia, viscero-srdcových reflexov podobných tým, ktoré vyvolávajú neuro-reflexná extrasystola, prolaps mitrálnej chlopne, na prítomnosť abnormálneho (extra) dráh CA pulz obchádzanie miesto (Wolff-Parkinson-White syndróm, úradník-Leri-Cristescu), chlopňové lézie a srdcového svalu (koronárne ochorenie srdca, myokarditída, kardiomyopatia, kardiosklerosis, Ti eotoksikoz) a ďalšie.

Pri zjavnej absencii srdcového ochorenia u pacientov s PNT by sa mali vylúčiť nasledovné stavy: syndróm chorého sínusu, syndróm WPW, CLC syndróm a iné ventrikulárne prediskusové syndrómy.

Diagnóza a diferenciálna diagnostika. Najčastejšie paroxysmus začína extrasystolou. Je to pocit náhleho nárazu alebo nárazu do hrudníka, po ktorom nastane silný tlkot srdca ("skok srdca"). Obzvlášť dramatické, s jasným emocionálnym sprievodom, zažívajú útok neurózy. Auskultácia potvrdzuje zvýšenú srdcovú frekvenciu. V dôsledku prudkého skrátenia diastoly sa srdcový rytmus podobá tikaniu hodín - "kyvadlový rytmus".

Diagnóza počas útoku sa ľahko stanoví podľa anamnézy (náhly nástup) a výsledkov auskultácie alebo štúdia pulzovej frekvencie. Rozlišovať medzi supraventrikulárna a ventrikulárna tvary PT majú určitý stupeň dôležitosti tachykardia a výsledky vzoriek s vybudenie blúdivého nervu, čo často orezané útoku supraventrikulárna a spôsobí len mierne spomalenie tepovej frekvencie počas sinus tachykardia. Nadradenosť forme, v PNT zušľachťovanie metódy sú elektrofyziologické štúdie srdce - EKG počas útoku, dlhodobé monitorovanie EKG, nahrávanie endokardiálnej elektrogramu na rôznych úrovniach s zavedenia intrakardiálneho elektród, atď. (Tabuľka 5-2)..

Diferenciálne diagnostické príznaky supraventrikulárneho a ventrikulárneho PT (po F.I.Belalov, 2006).

Operácia s paroxyzmálnou tachykardiou nie je tak strašná.

30. júna 2012 | Pridal: Med-kor | Hodnotenie: 4547

S 28 rokmi mám paroxystickú tachykardiu. Teraz som viac ako 50 rokov. Ponúkli operáciu - rádiovú frekvenčnú abláciu. Aký druh operácie je, ako sa to robí, v akých prípadoch a aké dôsledky môže mať? Odpovedzte na špecialistu. Koniec koncov, takéto ochorenie nie je nezvyčajné!

Máte pravdu, v poslednej dobe mnoho čitateľov kladie otázky o poruchách srdcového rytmu. Preto najprv pochopíme, ako by malo byť znížené zdravé srdce.

Pripomeňme, že srdce má 4 komory: 2 predsiene a 2 komory. U zdravých ľudí sa znižujú rytmicky, to znamená, pravidelne a v rovnakých intervaloch. Srdcová frekvencia v pokoji - od 60 do 90 úderov za minútu. A s fyzickým alebo emocionálnym stresom sa môže zvýšiť počet úderov za minútu. Arytmia je stav, pri ktorom je narušená jedna alebo obe hlavné charakteristiky normálneho rytmu - pravidelnosť a frekvencia. Ako sa tieto porušenia prejavujú a ako sú nebezpečné?

Najtypickejšie prejavy sú pocity prerušenia v práci srdca. Napríklad, prestávky medzi jeho rezy alebo mimoriadne kusy. Existujú útoky (paroxysmy) búchania, ktoré sa objavujú náhle. Niekedy môžete pochopiť ich príčinu: strach alebo vzrušenie, telesnú námahu alebo zvýšenú telesnú teplotu. Najčastejšie sa však tieto útoky vyskytujú v pokoji. Paroxysm môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín a dokonca aj niekoľko dní. Dlhotrvajúci útok je nebezpečný. Najmä ak je sprevádzané mdlobou, závratmi alebo pocitom zakalenia vedomia. Čím dlhší je paroxyzmus, tým rýchlejšie vzniknú komplikácie, pretože dochádza k nadmernému zaťaženiu srdcového svalu. Ak sa to stane s vami, mali by ste ihneď konzultovať s lekárom a vyšetriť sa! Lekár predpíše liek.

Ak sa útoky nezastavia, ich frekvencia a trvanie sa zvyšujú, minimálne invazívne metódy sa používajú na elimináciu ich príčin. Nie je to operácia s otvoreným srdcom, ale liečba elektrickými impulzmi, studenými (kryoablázami), laserovými alebo rádiovými frekvenciami. V takýchto prípadoch použite katétre - diagnostické a terapeutické. Zvyčajne sa injekčne podajú cez femorálnu alebo podkľúčovú žilu. Pomocou diagnostického katétra a počítača sa vykonáva presná diagnostika zóny tachykardie. Potom s pomocou lekárskeho katétra ovplyvniť túto oblasť.

Rádiofrekvenčná ablácia, ktorú Vám ponúka lekár, sa používa na predsieňovú fibriláciu alebo predsieňovú fibriláciu, supraventrikulárnu tachykardiu, ako aj určité typy komôr. Existujú aj relatívne kontraindikácie: chronické zlyhanie obličiek alebo srdca; alergia na kontrastné látky používané pri tejto metóde a intolerancia jódom; nekontrolovaný krvný tlak; anémia a ťažké krvácavé poruchy (koagulopatia). Akútne infekcie, horúčka, pľúcny edém, nadmerné podávanie liekov sa tiež považujú za kontraindikácie.

Slovo "ablácia" môže byť strašidelné, pretože v latinčine to znamená "odstránenie". V takýchto prípadoch však lekári nič neodstránia, ale vyčerpávajú. Čo presne? Pripomeňme, že srdce musí mať meraný rytmus, ktorý je podporovaný vlastným elektricky vodivým systémom. Systém zahŕňa generátor elektrického impulzu (hlavný kardiostimulátor) a dráhy, ktoré spájajú celý elektrický obvod. Ale zrazu vzniká nový zdroj elektrického impulzu v srdcovom svale, ktorý zakrúti srdce z prirodzeného rytmu. Jedná sa o malú oblasť svalov, ktorá je počas operácie vyčerpaná. Potom mnohí pacienti už nemusia liečiť arytmiu. A takmer žiadna bolesť a zotavenie je rýchle. Neexistujú stehy, žiadne jazvy. Po 2-3 dňoch je pacient už vybitý.

Rovnaká metóda sa používa na inštaláciu umelého kardiostimulátora v bradykardii. Okrem kardiálnej chirurgie sa ablácia používa aj v gynekológii, onkológii a otolaryngológii. Takže ak nemáte žiadne kontraindikácie, nič sa nemôže báť.

Naturotherapist G.G. Garkusha

Zanechajte komentár Zrušiť odpoveď

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia (PNT) je typ arytmie, ktorá sa vyznačuje náhlym paroxyzmálnym zvýšením frekvencie kontrakcií srdcového svalu. Srdcová frekvencia sa zvyšuje až na 140 až 250 úderov za minútu, zatiaľ čo sa zachová správny rytmus srdcového rytmu.

Výskyt PNT súvisí s aktiváciou myokardu s vysoko aktívnym mimomaternicovým zameraním automatizmu alebo zaostrovaním spúšťovej aktivity po depolarizácii. V prevažujúcom počte prípadov je PNT založený na mechanizme opätovného vstupu pulzu a cirkulárnej cirkulácii excitácie prostredníctvom myokardu (alebo takzvaného recipročného mechanizmu opätovného vstupu). V každom z týchto prípadov výskyt PNT prispieva k predbežnému objaveniu úderov.

Existujú dva hlavné typy paroxyzmálnej tachykardie:

 • ventrikulárne (ventrikulárne).
 • supraventrikulárne (supraventrikulárne).

Táto klasifikácia vznikla v dôsledku lokalizácie patologickej excitácie. PNT v porovnaní s gastrointestinálnym traktom tečie jemnejšie a priaznivejšie, zaznamenáva sa tiež väčší počet prípadov pozitívnej dynamiky v liečbe PNT. Pretože paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia je menej často spojená s organickou chorobou srdca a dysfunkciou ľavej komory. Napriek tomu je PNT potenciálne život ohrozujúci, pretože sa vyznačuje náhlymi prejavmi, ktoré môžu viesť k invalidite alebo smrti pacienta (v 2 až 5% prípadov).

Zo všetkých typov arytmií v 95% prípadov u detí je to práve PNT. U pacientov mladších ako 18 rokov je PNT najčastejšou príčinou, ktorá vedie k arytmogénnemu kolapsu a zlyhaniu srdca. Pre každých 1 000 ľudí v populácii je 2,29 pacientov s PNT. U žien je táto choroba dvakrát taká bežná ako u mužov. Riziko rozvoja tachykardie stúpa po dosiahnutí veku 65 rokov - zaznamená sa päťnásobné zvýšenie počtu pacientov prekračujúcich túto vekovú hranicu.

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia má dva poddruhy:

 • atriálna paroxyzmálna tachykardia - v 15-20% prípadov.
 • Atrioventrikulárna (atrioventrikulárna) paroxyzmálna tachykardia - u 80-85% pacientov.
 • Rozdelenie na PNT poddruh je dôsledkom lokalizácie patologickej zóny alebo cirkulujúcej excitačnej vlny.

Podľa charakteru ochorenia existujú tri formy:

 • akútna (paroxysmálna).
 • trvale recidivujúca (chronická).
 • priebežne recidivujúca, ktorá sa neustále vyvíja počas niekoľkých rokov.

Vzhľadom na mechanizmus vývoja choroby existujú tri typy PNT:

 • vzájomné (spojené s mechanizmom opätovného vstupu do sínusového uzla).
 • ektopické (alebo ohniskové).
 • multifokálny (alebo multifokálny).

Príčiny paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Pri akomkoľvek mechanizme výskytu paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie sa objavujú predčasné údery. Extrasystolia je najbežnejší typ arytmie, ktorá sa prejavuje vo forme poruchy srdcového rytmu a je charakterizovaná výskytom jednorazových alebo párovaných predčasných kontrakcií srdca (extrasystoly). Arytmické kontrakcie srdcového svalu sú spôsobené excitáciou myokardu, ktorý pochádza z patogénneho miesta vzrušenia. Ochorenie je funkčné (neurogénne).

Príčiny paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie organickej povahy sú nasledujúce:

 1. Organické poškodenie srdcového svalu a srdcových ciest, ktoré sú zápalové, dystrofické, nekrotické a sklerotické. Takéto zranenia sa vyskytujú pri akútnom infarkte myokardu, chronickom ischemickom srdcovom ochorení, srdcových chybách, kardiopatii, myokarditíde.
 2. Prítomnosť ďalších abnormálnych dráh, napríklad s Wolff-Parkinsonovým-bielym syndrómom.
 3. Prítomnosť ďalších viscero-kardinálnych reflexov a mechanických účinkov (napríklad prídavné akordy, prolaps mitrálnej chlopne, adhézie).
 4. Výskyt výrazných vegetatívno-humorálnych porúch u neurocirkulárneho dystonického syndrómu.

Vyššie uvedené porušenia sa nazývajú intrakardiálne faktory pre výskyt PNT.

Odborníci sa domnievajú, že prítomnosť určitých vlastností štruktúry srdca alebo poškodenia nestačí na výskyt paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie. Psycho-emocionálne faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji tejto choroby. Je známe, že zvýšená sympatadrenálna aktivita vedie k vzniku rôznych foriem ektopických arytmií.

V detstve a dospievaní je často ťažké diagnostikovať príčiny paroxyzmálnej tachykardie. V týchto prípadoch je prítomnosť porušenia kontrakcií srdcového svalu definovaná ako nevyhnutná (alebo idiopatická). Hoci odborníci sa domnievajú, že príčinou paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie u takýchto pacientov je minimálne nediskriptívne dystrofické poškodenie myokardu.

Rovnako ako extasistika, PNT sa môže vyskytnúť aj u zdravých ľudí kvôli patogénnym faktorom. So silným fyzickým alebo psychickým stresom so silným a dlhodobým stresom. Tieto dôvody sa nazývajú extracardia. Medzi tieto faktory patrí aj fajčenie a zneužívanie alkoholu, silný čaj, káva a korenené jedlá.

Pri výskyte tachykardie je potrebné skontrolovať hladinu hormónov štítnej žľazy v krvi. Hoci tyreotoxikóza je takmer nikdy jediným dôvodom pre vznik PNT. Ale pri výbere terapie môžu vzniknúť ťažkosti, ktoré súvisia s potrebou stabilizovať hormonálnu hladinu.

Ochorenie niektorých iných orgánov môže byť príčinou paroxyzmálnej tachykardie. Napríklad prolaps obličiek a iné ochorenia obličiek, ochorenia pľúc (akútne a najmä chronické), dysfunkcia a ochorenia gastrointestinálneho traktu. Vyššie uvedené ochorenia vnútorných orgánov sú extrardikálne faktory; v dôsledku prenosu takýchto ochorení sa paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia vyskytuje ako komplikácia.

Symptómy paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Klinický obraz prejavu paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie je charakterizovaný nasledujúcimi symptómami:

 1. Srdcové srdcové búšenie začína s "push" alebo "prick" v srdci, pocit zastavenia alebo otočenie.
 2. Srdcová frekvencia stúpa na 250 úderov za minútu.
 3. Vyskytli sa prerušenia srdcového tepu.
 4. Pulz má slabú náplň, je často nemožné sondovať.
 5. Existuje nemotivovaná úzkosť, dýchavičnosť, slabosť, závrat, hluk v hlave, potenie.
 6. Existuje bolesť v hrudníku alebo sa objaví angína.
 7. Pri výraznej tachykardii klesá krvný tlak.
 8. Pri útoku má pulz konštantnú pravidelnú frekvenciu, ktorá sa časom nemení.
 9. Vyskytuje sa časté a hojné močenie; možné prejavy plynatosti.

Minimálna doba trvania paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie je tri srdcové cykly. Takéto prejavy sa nazývajú "behy" tachykardie. Zvyčajne záchvaty paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie trvajú niekoľko hodín až niekoľko dní. Možno dlhšie prejavy tachykardie, až niekoľko mesiacov,

Symptómy supraventrikulárnej paroxyzmálnej tachykardie najčastejšie miznú spontánne a nezávisle. V niektorých prípadoch, s útokmi trvajúcimi niekoľko dní, smrť je možná, ak sa nepoužijú liečebné opatrenia.

Diagnóza paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Diagnóza "paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie" sa stanovuje, ak sa pacient sťažuje na náhly nástup rýchlych srdcových palpitácií. Potvrdenie sa dá získať pomocou nasledujúcich metód: fyzikálne vyšetrenie a inštrumentálna diagnostika.

V počiatočnej fáze stačí zbierať anamnézu. Charakteristickým znakom PNT - vznik srdcového tepu, "ako keby bol prepínač kliknutý." Pri vyšetrení pacienta je dôležité zistiť, ako náhle vzniká porucha rytmu srdca. Na začiatku zhromažďovania údajov o prejavoch príznakov môžu pacienti tvrdiť, že zlyhanie srdcového tepu nastane náhle. Ale s podrobným a dôkladným prieskumom pacientov sa niekedy ukáže, že zmena rytmu kontrakcií srdca sa vyskytuje postupne počas niekoľkých minút. Tieto symptómy sú charakteristické pre inú chorobu nazývanú sínusová tachykardia.

PNT sa diagnostikuje pomocou externých príznakov a vegetatívnych prejavov ochorenia. Tento typ tachykardie sa vyznačuje nadmerným potenením, častým močením, nevoľnosťou, závratmi, hlukom v hlave atď.

Fyzikálne vyšetrenie

Ak počas auskultácie srdcová frekvencia prekročí 150 úderov za minútu, vylučuje to diagnózu sínusovej tachykardie. Srdcová frekvencia vyššia ako 200 úderov za minútu vyvracia diagnózu žalúdočnej tachykardie. Ale auskultácia neodhaľuje zdroj tachykardie a nie vždy odlíši sínusovú tachykardiu od paroxysmálnej.

Pri meraní pulzu je takmer nemožné počítať, takže sa to stáva často. V tomto prípade je pulz mäkký a slabo naplnený.

Pri fyzickom vyšetrení sa používajú vagálne testy. Ide o mechanickú stimuláciu receptorov nervu vagus, ktorý sa vykonáva vo forme tlaku. Tento postup spôsobuje rýchle a reflexné zvýšenie tónu vyššie uvedeného nervu. Keď vagálne vzorky používali metódu tlaku na karotický sínus, manéver Valsalvy, tlak na očné gule a iné metódy.

Vagusový nerv je spojený s atriom a atrioventrikulárnym uzlom. Zvýšený nervový tón spomaľuje rýchlosť predsieňového kontrakcie a atrioventrikulárne vedenie, čo vedie k zníženiu frekvencie komorových kontrakcií srdca. To uľahčuje interpretáciu supraventrikulárneho rytmu, ktorý umožňuje správnu diagnózu tachykardie. Môžete vykonať komplexnú diagnostiku, ktorá zvyšuje hodnotu vzoriek vagíny. V tomto prípade sa predĺžené EKG a auskultácia srdca uskutočňuje spolu so stimuláciou vagusového nervu. Takáto diagnostika sa vykonáva pred, počas a po vagálnych testoch. Keď nastane PNT, dôjde k náhlej arytmickej kontrakcii a obnoví sa sínusový rytmus. V niektorých prípadoch sa diagnóza nevyskytuje žiadne zmeny frekvencie kontrakcie srdcového svalu. Je to spôsobené zákonom "všetko alebo nič", ktoré je charakteristické pre klinický obraz o výskyte tohto typu tachykardie.

Zároveň treba mať na pamäti, že vagálne testy môžu vyvolať nepredvídané komplikácie nielen u pacientov, ale aj u zdravých ľudí. Existuje niekoľko prípadov, ktoré boli smrteľné. Vo zriedkavých prípadoch môže dôjsť k vzniku cerebrálnej vaskulárnej trombózy s tlakom na karotický sínus u starších pacientov. Stimulácia nervu vagus môže viesť k zníženiu minútového objemu srdca. A to zase v niektorých prípadoch vedie k náhlemu poklesu krvného tlaku. Možno vznik útoku akútneho zlyhania ľavej komory.

Inštrumentálna diagnostika

Inštrumentálna diagnostika PNT sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 1. Štúdium srdca s elektrokardiogramom.
 2. Holter monitoring.
 3. Vykonajte testy EKG alebo záťažový test.
 4. Echokardiografia.
 5. Transesofageálna stimulácia srdca.
 6. Intrakardiálna elektrofyziologická štúdia.
 7. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) srdca.
 8. Multispirálna CT kardiografia (MSCT srdca).

Supraventrikulárna paroxysmálna tachykardia na EKG

Jednou z hlavných metód diagnostiky paroxyzmálnej tachykardie je elektrokardiografia.

Elektrokardiogram je neinvazívna metóda výskumu, ktorá sa etablovala za svoju rýchlosť a bezbolestnosť. Podstatou tejto metódy je kontrola elektrickej vodivosti srdca. Na tele pacienta - na hrudi, na rukách a nohách - je umiestnených 12 elektród, vďaka čomu môžete získať schematické znázornenie činnosti srdca v rôznych bodoch. Pomocou elektrokardiogramu môžete stanoviť diagnózu PNT a určiť jej príčiny.

Supraventrikulárna paroxyzmálna tachykardia na EKG má tieto znaky, ktoré sú zreteľne viditeľné na páske elektrokardiogramu:

 1. Prudký počiatočný vzhľad paroxyzmu a rovnaký koncový záchvat.
 2. Existuje srdcová frekvencia vyššia ako 140 úderov za minútu.
 3. Pravidelný rytmus srdca.
 4. Zvyčajne QRS komplexy majú normálny vzhľad.
 5. P zuby sú rôzne vo vizuálnej diagnóze. Pri paroxyzmálnej tachykardii atrioventrikulárnej formy sú zuby P umiestnené po QRS komplexoch alebo vrstvené na nich. V prípade PT predsieňovej formy sú zuby P umiestnené pred komplexmi QRS, ale majú modifikovaný alebo deformovaný vzhľad.

Núdzová starostlivosť o paroxyzmálnu supraventrikulárnu tachykardiu

Pri niektorých útokoch PNT je potrebná núdzová lekárska starostlivosť, pretože útok sám o sebe nezhasne a stav pacienta sa zhoršuje. Liečba je na mieste prišiel tím pre ambulancie. Ak sa po prvýkrát objavil záchvat paroxyzmy, alebo ak existuje podozrenie na hospitalizáciu pacienta, kardiologický pohotovostný tím sa volá dodatočne. Nasledujúce metódy núdzovej starostlivosti sa používajú pri paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardii:

 • Zastavenie útoku pomáha pri používaní vzoriek vagus. Po prvé, manéver Valsalvy sa používa, keď potrebujete natiahnuť a držať dych na 20 alebo 30 sekúnd. Toto je najefektívnejší test. Hlboké, rytmické dýchanie môže tiež pomôcť. Používa sa tiež test Ashner, ktorý je tlak na očné gule po dobu piatich sekúnd. Môžete si tiež ľahnúť. Použitie vagálnych testov je kontraindikované pri nasledujúcich ochoreniach: poruchy vedenia, ťažké srdcové zlyhanie, syndróm chorého sínusu, mŕtvica, dyscirkulatívna encefalopatia, glaukóm.
 • Ak je človek v studenej vode počas 10-20 - 30 sekúnd, pomôže to zastaviť útok PNT.
 • Masírovať jeden z karotických dutín. Masáž je kontraindikovaná, ak dôjde k prudkému zníženiu impulzu a hluk nad krčnej tepny.
 • Ak všetky vyššie uvedené kroky nedosiahli výsledok, potom musíte zastaviť útok pomocou transestilovej stimulácie srdca (ESS) alebo elektropulznej terapie (EIT). CPSS sa používa aj vtedy, keď nie je možné používať arytmické lieky kvôli neznášanlivosti. Použitie CPVS sa uvádza s dostupnými údajmi o poruchách vedenia v čase stiahnutia z útoku.
 • Ak chcete čo najefektívnejšie zastaviť PNT, musíte určiť jeho formu - PNT s úzkymi alebo širokými QRS komplexmi.
 • Pri PNT s úzkymi QRS komplexmi je potrebné injekčne aplikovať nasledovné lieky intravenózne: adenozínfosfát, verapamil, prokaínamid a ďalšie. Bez elektrokardiografického vyšetrenia je použitie liekov možné iba v extrémnych kritických prípadoch. Alebo keď existujú dôkazy o tom, že tento liek bol aplikovaný na pacienta počas predchádzajúcich útokov a tento postup nepriniesol komplikácie. Je potrebné neustále monitorovať stav pacienta pomocou EKG. Ak účinok zavádzania liekov chýba, musíte aplikovať tablety v žuvacej forme, menovite propranolol, atenolol, verapamil a ďalšie. V každom prípade tieto postupy vykonáva iba tím záchrannej služby, ktorý prišiel pacientovi.
 • Pri útoku PNT so širokými QRS komplexmi existuje podozrenie na ventrikulárnu paroxyzmálnu tachykardiu. Preto je taktika zastavenia útoku v tomto prípade trochu iná. Elektro-impulzná terapia je účinná, rovnako ako srdcová stimulácia transesofaryngu. Používajú sa lieky, ktoré potláčajú obe útoky supraventrikulárneho a ventrikulárneho PT. Prokainamid a / alebo amiodarón sú najčastejšie používané lieky. V prípade nešpecifikovanej tachykardie so širokými komplexmi sa používajú adenozín, aymalín, lidokaín, sotalol.

Indikácie pre hospitalizáciu pacienta sú nasledovné:

 • Útok PNT sa nedá zastaviť na mieste.
 • Útok PNT sprevádza akútne srdcové alebo kardiovaskulárne zlyhanie.

Pacienti s výskytom záchvatov PNT sa vyskytujú najmenej 2 krát mesačne, podliehajú povinnej plánovanej hospitalizácii. V nemocnici je pacientom hĺbkové diagnostické vyšetrenie, počas ktorého je predpísaný liečba.

Liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Režim a strava

 • S prejavom tachykardie by mal viesť určitý spôsob života.
 • Po prvé, musíte prestať fajčiť a piť alkohol.
 • Je potrebné sledovať udržiavanie stabilného psychoemotionálneho stavu počas celého dňa a vyhnúť sa stresu. Na posilnenie psychiky je užitočné urobiť autogénny tréning a iné typy samoregulácie. Je tiež možné použiť sedatíva predpísané lekárom.
 • Musíte dodržiavať stabilnú každodennú rutinu, dostať spánok a nezostávať neskoro pozerať na televíziu alebo sociálne siete. Počas dňa by mal byť dostatok času na odpočinok alebo denný spánok, ak je to potrebné pre pacienta.
 • Zahrňte do každodennej rutiny uskutočniteľnej fyzickej aktivity, a to ranné cvičenia, večerné prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie v bazéne alebo otvorené vodné útvary.
 • Nezabudnite sledovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi.
 • Je potrebné udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť.
 • Jedlo sa má užívať v malých dávkach 4-5 krát denne. Pretože preplnený žalúdok začína dráždiť receptory nervov zodpovedných za činnosť srdca, čo môže viesť k tachykardickému záchvatu.
 • Aby ste predišli prejedaniu, musíte vylúčiť čítanie kníh, sledovanie televízie a prácu s počítačom počas jedenia. Ak sa koncentrácia vyskytuje iba v procese absorpcie potravy, je oveľa jednoduchšie pocítiť saturáciu v čase, aby sa zastavila.
 • Nemali by ste jesť jedlo v noci; Odporúčame udržať posledné jedlo dve až tri hodiny pred spaním.

Je potrebné vylúčiť zo spotreby produkty, ktoré vyvolávajú výskyt tachykardie:

 • čaj a káva.
 • potraviny obsahujúce škrob a cukor, vysokokalorické potraviny - pečivo, čipy, krekry, čokoládové tyčinky, sladkosti a tak ďalej.
 • tučné jedlá - mastné mäso, majonéza, kyslá smotana, masť, margarín; Je potrebné obmedziť spotrebu masla.

Väčšina týchto potravín obsahuje "zlý" cholesterol, ktorý negatívne ovplyvňuje stav srdcového svalu.

Je potrebné minimalizovať spotrebu soli, v prípade potreby ju nahradiť korením (napríklad sušená morská kapusta). Pridajte soľ by mala byť iba v hotových jedlách.

Tiež by mali byť vylúčené zo stravy:

 • konzervované a rafinované potraviny, pretože obsahuje veľké množstvo tukov, soli a iných produktov, ktoré sú pre srdce nebezpečné.
 • vyprážané jedlo.

Strava pre pacientov s paroxyzmálnou supraventrikulárnou tachykardiou by mala zahŕňať veľké množstvo nízkotučných a zeleninových potravín.

Nasledujúce potraviny by mali byť súčasťou stravy, ktorá podporuje zdravú funkciu srdca:

 • potraviny bohaté na horčík a draselné sušené marhule, pohánka, med, tekvica, cuketu.
 • produkty obsahujúce omega 3 nenasýtené mastné kyseliny - morské ryby, ľanové semienko, vlašské orechy, repkový olej.
 • produkty obsahujúce Omega 6 nenasýtené mastné kyseliny - rastlinné oleje, rôzne semená a sóju.
 • mononenasýtené tuky - nachádzajú sa v dostatočnom množstve v kešu, mandlích, arašidoch, avokádoch a olejoch rôznych druhov orechov.
 • potraviny s nízkym obsahom tuku zahŕňajú odstredené mlieko, jogurt a tvaroh.
 • rôzne druhy kaše, ktoré obsahujú veľké množstvo živín, ako aj čerstvú a dusenú zeleninu.
 • musíte vstúpiť do stravy určitým množstvom čerstvých štiav, pretože sú bohaté na vitamíny a minerály.
 • Existuje niekoľko užitočných receptov, ktoré by mali byť zahrnuté do stravy pacientov s tachykardiou.
 • Vezmite 200 gramov sušených marhúľ, vlašských orechov, hrozienok, citrónu a medu. Všetko sa rozomelie a mieša v mixéri, nalejte do nádoby a uložte do chladničky. Vezmite jednu polievkovú lyžicu dvakrát denne.
 • Dobrým prostriedkom na tachykardiu je korenie zeleru. S ním musíte variť šaláty: rošt ho na veľkom strúhadle a pridať bylinky - zeler listy, kôpru a petržlenu. Šalát sa musí osoleť a naplniť nízkotučným jogurtom (alebo dať malé množstvo nízko úročenej kyslej smotany).

Liečba liečby paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Musí sa pamätať, že lieky, rovnako ako ich dávkovanie predpísané lekárom.

Pri liečbe PNT sa používali sedatíva: trankvilizátory, bróm, barbituráty.

Liečba liekom začína s použitím beta-blokátorov:

 • Atenolol - denná dávka 50-100 mg pre 4 dávky alebo propranolol (anaprilin, obzidan) - denná dávka 40-120 mg pre 3 dávky.
 • Metoprolol (vazokardín, egilok) - 50-100 mg 4-krát denne.

Pacientom, ktorí nemajú poškodenie myokardu a srdcové zlyhanie, je predpísaný chinidín. Priemerná dávka je 0,2 až 0,3 gramov 3-4 krát denne. Dĺžka liečby je niekoľko týždňov alebo mesiacov.

Chinidín-bisulfát (chinidínové bolesti, chinidínové bolesti), ako lieky poslednej generácie, spôsobujú menej vedľajších účinkov z gastrointestinálneho traktu a tiež majú vyššiu koncentráciu v krvi pacienta. Chinidínová pumpa sa aplikuje na 0,6 gramov 2-krát denne.

Pri liečbe pacientov so zasiahnutým myokardom a srdcovým zlyhaním, ako aj u tehotných žien, sa odporúča používať lieky foxetónov - izoptín. Denná dávka lieku sa pohybuje od 120 do 480 mg denne a používa sa v 4 dávkach. Je dobré používať liek digoxin - 0,25 gramov denne.

Najlepšie výsledky dosahuje kombinácia pri užívaní liekov foxtail a chinidínu.

Prokaínamid lieku je predpísaný na použitie nasledovne: 1 alebo 2 tablety v dávke 0,25 gramov, 4 krát denne.

Predpísané sú aj nasledujúce lieky:

 • Aymalin - 50 mg 4-6 krát denne.
 • Verapamil - 120 mg 3-4 krát denne.
 • Sotalol - 20 - 80 mg 3-4 krát.
 • Propafenón - 90 - 250 mg, 3-4 krát denne.
 • Allapinín - 15 - 30 mg, 3-4 krát denne.
 • Etatsizin - 50 mg, 3 krát denne.

Odborníci odporúčajú dlhú liečbu draslíkom; použitý chlorid draselný, panangín, tromcardín. Tieto lieky sú predpísané v kombinácii s niektorými hlavnými antiarytmickými liekmi. Chlorid draselný v 10% roztoku sa používa v dávke 20 ml 3 alebo 4 krát denne na dlhý priebeh liečby.

Fyzioterapia pre paroxyzmálnu supraventrikulárnu tachykardiu

Pri liečbe paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie sa aktívne používajú postupy vody:

 • liečebné kúpele.
 • kúpeľ s hydromasážou.
 • polievanie.
 • mletia.
 • kruhová sprcha

Liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie s ľudovými metódami

Stáva sa, že pacienti trpiaci paroxyzmálnou supraventrikulárnou tachykardiou sú kontraindikované pri niektorých liekoch predpísaných lekárom. Na pomoc pacientom prichádza tradičná medicína. Tu sú niektoré recepty, ktoré pacienti môžu ľahko použiť na uľahčenie ich stavu.

 • Použitie lovage: musíte vziať 40 gramov koreňov rastliny a naliať 1 liter horúcej vody (ale nie vriacej vody). Infúzia je nevyhnutná na to, aby odolala počas 8 hodín a potom sa namáhala. Vezmite si nápoj v priebehu dňa v malých porciách, kým sa vaše zdravie nezlepší.
 • Tri poháre bobuľoviny zaspávajú v trojlitrovej nádobe a nalejú dva litre vriacej vody. Potom musíte opatrne zatvoriť nádobu, zabaliť ju a nechať šesť hodín. Potom musíte infúziu pretlačiť v smaltovanej miske a taktiež vymačkat tam bobule. Potom pridajte do infúzie 0,5 litra vysoko kvalitného medu a vložte do chladničky na skladovanie. Vezmite infúziu pred jedlom trikrát denne, jednu tretinu pohára. Kurz liečby je jeden mesiac, potom musíte urobiť prestávku desať dní a zopakovať infúziu. Preto je potrebné vykonať tri liečebné postupy.
 • Ukázal sa a spôsob liečby hlohu. Lekáreň by mala nakupovať alkoholické tinktúry z hloh, motherwort a valeriána (každá jedna fľaša). Ďalej musíte starostlivo zmiešať tinktúru a nechať ju jeden deň v chladničke. Užívajte liek trikrát denne na jednu čajovú lyžičku pol hodiny pred jedlom.
 • Dobré použitie infúzie šípky v liečbe tachykardie. Potrebujete si vziať 2 lyžice divokej ruže, vložiť do termosféra a naliať pol litra vriacej vody. Nechajte ju jednu hodinu a potom pridajte dve polievkové lyžice hloh. Výsledná infúzia sa má počas celého dňa piť v malých dávkach a denne pripraviť čerstvý nápoj. Po dobu troch mesiacov je potrebné piť infúziu a potom prestávka po dobu jedného roka.

Liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie doma

Pri záchvate paroxyzmálnej tachykardie je potrebné uchýliť sa k prostriedkom svojpomoci a vzájomnej pomoci:

 • Po prvé, musíte sa upokojiť, najdôležitejšou vecou v tejto chvíli je získať fyzický a emočný pokoj.
 • S ťažkou slabosťou, nevoľnosťou a závratmi musíte sedieť v pohodlnej polohe alebo ležať v horizontálnej polohe.
 • Nezabudnite zabezpečiť prenikanie čerstvého vzduchu do pacienta. Aby ste to urobili, stojí za to odblokovať oblečenie, ktoré drží dych, rovnako ako otvoriť okno.
 • Útok paroxyzmálnej tachykardie možno odstrániť dráždením vagusového nervu pomocou reflexných metód. Aby ste to urobili, musíte vykonať nasledujúce cvičenia: napínanie na stláčanie brušných svalov; stlačte očné bulvy; držte dych 15-20 sekúnd; vyvolať zvracanie.
 • Ak ošetrujúci lekár preukáže, ako sa vykonávajú vagálne testy, bude užitočné ich vykonať.
 • Je potrebné užívať lieky, ktoré predpisuje lekár a v žiadnom prípade nezávisle nemení dávkovanie lieku.
 • Ak sa stav zdravia a pohody zhorší, musíte naliehavo zavolať sanitku. Ak sa objaví bolesť srdca, náhla slabosť, udusenie, strata vedomia a iné príznaky zhoršenia, okamžite sa zavolajte lekársku starostlivosť.

Liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie si vyžaduje obnovenie potrebnej koncentrácie v krvi, takzvané elektrolytické látky. Patria sem draslík, vápnik a chlór. Ak si zvolíte správnu liečbu liečivými rastlinami, potom telo v dostatočnom množstve dostane potrebné látky, rovnako ako rastlinné glykozidy.

Pri paroxyzmálnej tachykardii sa široko používajú rastliny obsahujúce srdcové glykozidy a majú sedatívny (sedatívny) účinok. Patrí medzi ne hloh, matka, valerián, mäta, citrónový balzam. Musia sa dlho používať s kurzami s určitými prestávkami vo forme odvarov a infúzií. Existujú aj alkoholové analógy liečivých tinktúr, ale kvôli prítomnosti alkoholu v prípravku sa nemôžu používať pre všetkých pacientov. V každom prípade, skôr ako začnete užívať liečivé rastliny, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Pretože existujú kontraindikácie pri používaní rôznych prostriedkov tradičnej medicíny, ako aj ich nezlučiteľnosť s farmaceutickými prípravkami predpísanými lekárom.

V prípade paroxyzmálnej tachykardie sa majú použiť dýchacie techniky. Napríklad "dych jogy" dobre zastaví útoky zrýchleného srdcového tepu. Vykonajte dychové cvičenie nasledovne: vdychujte jednou nosnou dierkou (druhou nosnou dierkou prstom) - vydychujte cez druhú nosnú dierku.

Iná úprava dýchacích prístrojov je možná, pri ktorej sa pri inhalácii a exhalácii vykonáva rytmicky, pridržaním dychu. Napríklad vdychujte - pre 3 účty, oneskorenie - pre 2 účty, výdych - pre 3 účty, oneskorenie pre 2 účty.

Dobre sa naučíte dychové cvičenia metódou Strelnikovej alebo dýchaním Buteykom. Tieto techniky neodstraňujú príčinu ochorenia, ale pomáhajú zmierniť stav pacienta a tiež prispievajú k tréningu srdcového svalu, čo výrazne znižuje počet a trvanie záchvatov.

Chirurgická liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Táto metóda sa používa, ak sa konzervatívna liečba ukázala ako neúčinná. Aj v prípade nezvratných sklerotických zmien v srdci av prípade zistenia srdcovej chyby sa odporúča operácia.

Existujú dva typy chirurgického zákroku - čiastočné a radikálne. Pri radikálnom spôsobe liečby sa pacient zbaví príznakov ochorenia. Pri čiastočnej liečebnej metóde prípady tachykardie strácajú svoju silu a vyskytujú sa oveľa menej často; tiež zvyšuje účinnosť použitia antiarytmických liekov.

Počas operácie sa používajú dva typy liečby:

 • Zničenie ďalších dráh alebo ohniskov heterotopického automatizmu. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou minimálne invazívnych metód pomocou mechanických, elektrických, laserových, chemických, kryogénnych prostriedkov. Ide o takzvanú uzavretú operáciu, v ktorej sa používajú dva typy katétrov - diagnostické a terapeutické. Zavádzajú sa do pacienta cez femorálnu alebo podkľúčovú žilu. Diagnostický katéter pomocou počítača vám umožňuje určiť presnú zónu nástupu tachykardie. Na postup expozície do zóny PNT sa používa lekársky katéter.
 • Najčastejšia rádiofrekvenčná ablácia. Termín "ablácia" znamená odstránenie, ale tento lekársky postup používa kaučukovú činnosť oblasti, ktorá spôsobila tachykardiu.
 • Implantácia dvoch typov kardiostimulátorov - umelého kardiostimulátora (kardiostimulátora) a implantovateľného kardioverter-defibrilátora. Kardiostimulátory by mali fungovať vo vopred stanovených režimoch - spárovaná stimulácia, návyková stimulácia atď. Prístroje sú nastavené tak, aby sa po zapnutí útoku automaticky zapli.

Chirurgia pre paroxyzmálnu supraventrikulárnu tachykardiu

S neúčinnosťou farmakoterapie pre paroxyzmálnu supraventrikulárnu tachykardiu je predpísaný chirurgický zákrok. V prípade vrodených defektov v štruktúre srdcového svalu a zhoršeného srdcového vedenia (napríklad pri Wolff-Parkinsonovej-bielom syndróme) sa používa aj chirurgická intervencia.

Klasická metóda je operácia s otvoreným srdcom, ktorej účelom je prerušiť vedenie impulzu pozdĺž ďalších ciest. Zmiernenie príznakov tachykardie sa dosiahne rezaním alebo odstránením patologických oblastí vodivého systému. Chirurgický zákrok sa vykonáva s použitím umelého krvného obehu.

Takže operácia pre paroximálnu supraventrikulárnu tachykardiu je indikovaná na nasledujúce príznaky:

 1. Výskyt ventrikulárnej fibrilácie, dokonca aj v jednom prípade.
 2. Paroxysmy fibrilácie predsiení, ktoré sa opakujú mnohokrát.
 3. Perzistentné ataky tachykardie, ktoré nemožno zastaviť použitím antiarytmickej liečby.
 4. Prítomnosť vrodených malformácií a anomálií vo vývoji srdca.
 5. Neznášanlivosť liekov, ktoré blokujú útok tachykardie a udržiavajú uspokojivý stav pacienta medzi útokmi.
 6. Vznik útokov PNT u detí a adolescentov, ktoré výrazne bránia ich fyzickému, psycho-emocionálnemu a sociálnemu rozvoju.

Prevencia paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Prevencia paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie sa vykonáva pomocou zdravého životného štýlu, správneho denného režimu a diéty, ktoré boli podrobne popísané v časti "Liečba paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie". Pacientka PNT je nevyhnutná na to, aby sa vyhla silnému psycho-emocionálnemu a fyzickému námahe, aby viedla jemný život, v ktorom rovnomerne spája pohyb a odpočinok. Je tiež potrebné vylúčiť faktory vyvolávajúce tachykardiu - fajčenie, pitie alkoholu, kávu, silný čaj a tak ďalej.

Včasná diagnostika a používanie antiarytmických liekov patrí medzi metódy primárnej prevencie PNT. Rovnako ako liečba základnej choroby, ktorá spôsobuje záchvaty paroxysmov srdca. Použitie sedatív je tiež preventívnym opatrením v prípade paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie. Jedným zo spôsobov prevencie útokov PNT je včasná chirurgická intervencia.

Existujú formy paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie, ktoré nie je možné predchádzať. Podstatná forma PNT odkazuje na tento prípad, pretože jeho príčiny nie sú stále známe.

Prognóza paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie

Pri tvorbe prognóz je potrebné brať do úvahy príčiny výskytu a formu PNT. Zohľadňuje sa frekvencia výskytu a trvania záchvatov paroxyzmy, existujúcich alebo chýbajúcich komplikácií a stav myokardu. Napríklad pri ťažkých léziách srdcového svalu môže dôjsť k akútnemu srdcovému alebo kardiovaskulárnemu zlyhaniu. Existuje vysoké riziko komorovej fibrilácie a ischémie postihnutého myokardu; sú zaznamenané aj prípady nečakanej smrti pri útoku PNT.

Účinnosť liečby základnej choroby, ako aj rýchlosť jej progresie, ovplyvňujú stav pacienta PNT.

Priaznivá prognóza priebehu ochorenia v základnej forme paroxyzmálnej supraventrikulárnej tachykardie, hoci jej prevencia je zložitá kvôli absencii zistených príčin ochorenia. Pacienti PNT môžu byť schopní pracovať a udržiavať aktívny životný štýl niekoľko rokov alebo desaťročia. Zriedkavé prípady náhleho vyliečenia PNT.

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia je schopná spomaliť svoj priebeh s včasnou diagnózou a prevenciou tejto choroby.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lipoproteíny: funkcie, význam a klasifikácia

Jednou z príčin cukrovky je zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Tam je tiež spätná väzba, keď diabetes výrazne zvyšuje cholesterol, čo vedie k výskytu kardiovaskulárnych patológií.

modriny

17. októbra 2013Zlomeniny na tele človeka sa objavujú z rôznych dôvodov. Mnoho ľudí má tendenciu myslieť si, že modriny a hematóm sú jedna a tá istá vec. Ale v skutočnosti existujú určité rozdiely.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Hyperchrómna anémia

Hyperchrómna anémia (anémia) je ochorenie, pri ktorom dochádza k zníženiu počtu červených krviniek a poklesu hemoglobínu v jednotkovom objeme krvi. V tomto patologickom stave tiež systém obehových orgánov (srdca a krvných ciev) zlyhá súčasne.

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.