Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Prolaps mitrálnej chlopne - stupne, príčiny, symptómy, liečba MVP

Dnes mal môj syn ultrazvuk srdca a odhalil prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa. Samozrejme, snažil som sa zhromaždiť všetky potrebné informácie o probléme - akú patológiu to je, aké je nebezpečenstvo mitrálneho prolapsu, aké môžu byť následky, príčiny, z ktorých by mohol prísť od 14-ročného chlapca. Mala som záujem o príznaky, diagnózu a samozrejme možnosti liečby. A na alter-zdrav.ru s vami zdieľam informácie získané z rôznych zdrojov.

Čo je prolaps mitrálnej chlopne srdca?

Mitrálny ventil nazývaný prepážkou oddeľujúcou ľavú komoru a predsieň pozostávajúcu z dvoch ventilov. Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je stúpanie ventilov do priestoru ľavej predsiene počas systoly.

Spory medzi kardiológmi o nebezpečenstve ochorenia stále prebiehajú, pretože negatívne účinky PMK sú zriedkavé a takmer vždy sa vyskytujú v miernom stave. Vada srdcovej chlopne je veľmi populárna a vyskytuje sa v priemere u 25% populácie.

Patológia je diagnostikovaná najmä v dospievaní a u žien mladších ako 45 rokov. V období od 7 do 15 rokov je výskyt PMK 16%. Až 75% žien 35-40 rokov trpí touto chorobou.

Podľa štatistík nielen rastúci vek zvyšuje riziko patológie. Také ochorenia ako reumatizmus (až 47%), vrodené srdcové chyby (asi 37%) a dedičné srdcové choroby (viac ako 60%) majú veľký vplyv na jeho vývoj.

Morfologické zmeny

Vývoj patologického procesu sa vyskytuje hlavne vo vláknitej vrstve, ktorá slúži ako "spojovacia kostra" mitrálnych hrudiek. V dôsledku toho sa kolagénové tkanivá rozbijú, kumulujú sa kyslé mukopolysacharidy. Mechanické vlastnosti ventilu sa znižujú, zvyšujú sa a strácajú sa. Okraje ventilu sa zvyčajne nachádzajú v zakrivenej polohe.

Hemodynamické zmeny

V zdravom stave sa v priebehu diastolickej periódy letáky lemujú, čím sa zabezpečuje prietok krvi do ľavej komory. Pri kontrakcii srdca sa ventily zatvárajú a zabraňujú návratu prietoku krvi (regurgitácia).

Pri PMK v systolovej fáze ventil nevykonáva správnu prácu, prepadá a vytvára voľný priechod krvi do ľavej predsiene. Zvyšuje sa teda zlyhanie obehu.

 1. Primárne vzniká v dôsledku dedičných porúch.
 2. Sekundárne je dôsledkom zranení a získaných chorôb.

klasifikácia

Možné oslabenie iba zadného, ​​iba predného krídla alebo celého ventilu.
Neprítomnosť zvukov alebo ich počúvanie znamená "hlúpe" alebo auskultatívne formy.

V závislosti od obdobia výskytu prolapsu počas prechodu systólu rozlišujte skorý, neskorý alebo holosystolichesky typ.

Stupeň prelapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň toku MVP možno zistiť len počas echokardiografie.

 1. Prolaps 1 stupňa mitrálnej chlopne je charakterizovaný prehĺbením letákov najviac 6 mm.
 2. 2 stupne - sa mení v rozsahu 9 mm.
 3. Ide o nepriaznivý stav, pri ktorom dochádza k výronu chlopne viac ako 9 mm. Tretí stupeň je indikáciou pre chirurgickú intervenciu. Zriedka sa vyskytli.

Pokiaľ ide o regurgitáciu, existujú aj tri stupne.

 1. Pri ktorých spätný tok krvi nepresahuje hranice ventilových krídel.
 2. Je charakterizovaná vyplnením polovice átria.
 3. S ňou spätný tok krvi napĺňa celé ľavé predsiene.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

V závislosti od typu patológie sa príčiny môžu líšiť.

 1. Primárne alebo idiopatické PMK.
 2. Choroby gravidných SARS.
 3. Preeklampsie.
 4. Práca v období prenesenia dieťaťa do nebezpečnej výroby.
 5. Znečistenie životného prostredia.

Všetky tieto faktory vedú k vrodenej malformácii - dysplázii spojivového tkaniva. Jedným z dôvodov je dedičnosť, ktorá v 20% prípadov prechádza materskou líniou.

Sekundárny typ sa rozvíja po:

 1. Myokarditída, endokarditída.
 2. Infarkt myokardu.
 3. Poruchy metabolizmu.
 4. Lupus erythematosus.
 5. Vegetatívna dystónia.
 6. CHD.
 7. Poranenie hrudníka.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne, hlavné príznaky

Klinické prejavy PMH sú rôzne a sú vyjadrené ako vonkajšími, tak aj vnútornými znakmi. Prítomnosť celého zoznamu príznakov u jednej osoby je nepovinná. Závisí to od závažnosti kurzu, stupňa prolapsu, jednotlivých ukazovateľov.

V podstate je priebeh ochorenia priaznivý, vývoj je pomalý, nie je zhoršovanie kvality života pacienta už toľko rokov. Často sa choroba zistí náhodou.

 1. Bolesť je charakterizovaná ako krátka, bodavá a bolestivá. Nachádza sa v oblasti srdca a trvá niekoľko minút alebo dní. Pri sekundárnom type PMK sa odstráni nitroglycerínovou tabletu.
 2. Prerušenie srdcového rytmu, pocit potopenia srdca.
 3. Zvýšenie tepovej frekvencie. Vyvoláva to skúsenosti, používanie kávy alebo čaju, fyzická námaha.
 4. Zvýšené potenie.
 5. Dyspnoe najmä na nervy.
 6. Pocit neúplného dychu.
 7. Bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú ráno a večer.
 8. Únava, závraty, nevoľnosť, mdloby.
 9. Citlivosť na meniace sa počasie.
 10. Zníženie krvného tlaku.
 11. Nervozita.
 12. Bolesť brucha.
 13. Depresia, zvýšená úzkosť pre menej závažné príznaky, krátkodobé zníženie duševných a telesných schopností.
 14. Zvýšenie telesnej teploty na 37 - 37,5 bez príznakov nachladnutia.
 15. Dôsledkom poranení hrudníka je kašeľ s vyprážaným vypúšťaním ružového odtieňa. V takom prípade musíte okamžite zavolať tím pre záchrannú službu.

Vonkajšie značky

 1. Astenická postava.
 2. Dlhé tenké prsty.
 3. Ploché nohy.
 4. Z pohľadu - myopia.
 5. Hrudník sa stáča.

Príznaky u detí

 1. Hernia v oblasti pupočníkov a slabín.
 2. Časté bolesti v hrdle, SARS, tonzilitída.
 3. Porušenie spojivového tkaniva sa prejavuje myopiou, skoliózou, strabizmom, zvýšenou pohyblivosťou kĺbov a inými vecami.

Diagnostický kód ICD 10

 1. Auskultácia, fonokardiogram.
 2. EKG, echokardiografia.
 3. Ultrazvuk a röntgenové lúče srdca.

Vďaka týmto metódam je možné počúvať zvuky, určiť veľkosť prolapsu a samotného srdca, rozsah ochorenia a sprievodné ochorenie srdca.

Kód prelapsu mitrálnej chlopne podľa ICD 10 - I34.

Komplikácie alebo nebezpečenstvo prelapsu

Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé, ale v určitých situáciách majú stále miesto. Patria sem ťažká anémia, mŕtvica, baktérie a smrť.

liečba

Liečba pre MVP nie je predpísaná tak často, hlavne pre pravidelnú bolesť srdca a zlyhanie srdcového rytmu.

 1. Adrenergné blokátory. Propranolol. Táto skupina liekov eliminuje príznaky ako tachykardia a arytmia.
 2. Horčíkové prípravky. Magnerot. Určené ťažkou vegetatívno-vaskulárnou dystóniou.
  Vitamíny skupiny PP, V.
 3. Sedatíva. Rastlinná medicína je preferovaná. Valerijský extrakt, hloh.
 4. Doplnky stravy. Koenzým Q10, karnitín, vitalín. Tieto fondy majú veľký vplyv na energetický a tukový intracelulárny metabolizmus. Tiež zlepšiť prácu všetkých vnútorných orgánov. Nervózny a obehový systém vedie správnym smerom, má antioxidačný účinok a zvyšuje tento účinok v iných liekoch.
 5. Metabolické činidlá. Panangin. Táto skupina obsahuje elektrolyty, ktoré zlepšujú funkciu srdcového svalu.
 6. Antibiotiká. Tieto lieky nie sú vždy predpísané iba vtedy, keď je pripojená bakteriálna sféra a v prípade lekárskej manipulácie, čo znamená krvácanie do úst, dýchacích orgánov a močového systému. Penicilín, ampicilín, erytromycín, gentamycín, vankomycín.
 7. Lieky na zlepšenie krvného obehu. Cavinton, trental.
 8. Antidepresíva. Anafranil, azafen.
 9. Sedatíva. Uksepam, trioxazín.
 10. Srdcové glykozidy. Digitoxín, Korglikon.
 11. Diuretiká. Furosemid, lasix.

diéta

Prolaps mitrálnej chlopne neznamená prísne dodržiavanie žiadnej stravy. Ale kardiológovia odporúčajú v menu aj jedlá s draslíkom a vitamínom C. Napríklad banány, vlašské orechy, hrozienka, hrozno a sušené marhule. Vo všeobecnosti by potraviny mali byť kompletné, kvalitné a čerstvé.

Chirurgické metódy

Intervencia lekárov s PMK je pomerne zriedkavá. Indikácie pre operáciu sú progresívne arytmie a srdcové zlyhanie.

V priebehu operácie môže byť v závislosti od potreby vytiahnutý akord, oslabený list je ohnutý alebo kompletná výmena mitrálnej chlopne s umelým analógom.

Ľudové metódy

Alternatívna medicína môže pomôcť len vtedy, ak pacient zvýšil nervovú podráždenosť, stres, úzkosť. K tomu použite infúzie, čaje a odvar z mäty, hlohu, vresov a trní.

Prevencia, či si vezme armádu

Pre pacientov s existujúcou diagnózou MVP je veľmi dôležité sledovať ich zdravotný stav a počúvať prejavy ochorenia. Nadmerná starostlivosť však negatívne ovplyvňuje psycho-emocionálne pozadie a zhoršuje priebeh MVP. Preto je dôležité pravidelne navštevovať psychoterapeuta a užívať si predpísané lieky.

Nezabudnite na fyzickú terapiu, gymnastiku, prechádzky a správnu výživu. Pacienti s PMH sú často posielaní do zdravotných stredísk a do sanatórií, vykonávajú profylaktické kardiogramy a ďalší výskum srdca.

Mnohí rekrúti a ich rodičia sa zaujímajú o otázku: "Vzali sa do armády mitrálna chlopňa s prolapsom?".

Zarmútite, najmä s najčastejším prvým stupňom vývoja srdcovej patológie. Pri 2 stupňoch to závisí od klinických prejavov, najmä z FC (funkčnej triedy) srdcového zlyhania. Pri FC 1 existujú obmedzenia, kategória B je priradená, ale v skutočnosti to znamená iba to, že nepoberajú v elitných vzdušných a iných elitných kategóriách, ale v komunikačných jednotkách, rádiových jednotkách.

Ak dôjde k silnému dychovému napätiu, poruchám rytmu a kardiológom na FC 2, chlap bude z hovoru prepustený. To isté sa stane s 3 stupňami porušení.

Nemôžem povedať, že som bol rád, pokiaľ ide o vyhliadky na syna, pokiaľ ide o armádu, a pokiaľ ide o to, čo ste od PMK nevedeli, čo očakávať. Takmer nikdy sa nemôže prejaviť už mnoho rokov a možno rýchlo pokročiť. Kardiológ ma neprekvapil, predpísal 8 rôznych liekov na zlepšenie výživy srdcového svalu a upokojil nervový systém, odporučil sledovať stav, meral pulz a tlak každý deň, po šiestich mesiacoch zopakoval kardiogram a ultrazvuk srdca, urobil veľmi fyzické cvičenia, počas tried telesnej výchovy bola odporúčaná 2 skupina zdravie.

A po tom všetkom ma zaujíma, ak syn podľa odporúčaní skoro nebude chodiť na šport, bude sedieť na telocvični v telocvični, keď sa tlmí na rýchle behu, keďže po štyroch rokoch, keď vstúpil do armády, bude mať kríž na pár kilometrov ? Chápem, že sa nezaujímajú s nedostatočnosťou ventilov, ale či návrh Komisie porozumie tomuto... Pochybujem.

Aké je nebezpečenstvo porážky mitrálnej chlopne?

Ochorenie srdca je pretrvávajúca zmena štruktúry orgánu, ktorá porušuje jeho funkciu. Vo väčšine prípadov sú spôsobené zmenami v jednom alebo viacerých srdcových chlopniach a zodpovedajúcich otvorov. Patológia mitrálnej chlopne sa zaznamenáva častejšie ako iné.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a komorou. Zabraňuje spätnému toku krvi z komôr do átria. Keď sa objaví vada, krv v priebehu srdcového tepu prúdi späť do átria, čo spôsobuje jeho rozťahovanie a deformáciu. Výsledkom je arytmia, srdcové zlyhanie a iné abnormality.

Nedostatok mitrálnej chlopne

Najčastejším typom dysfunkcie chlopní je mitrálna nedostatočnosť. Je diagnostikovaná u polovice pacientov, ktorí majú mitrálnu poruchu alebo nedostatočnosť aortálnej chlopne. Toto ochorenie nie je nezávislé a prejavuje sa spolu s inými poruchami srdca.

príznaky

Mitrálna nedostatočnosť má špecifické znaky:

 • najprv vyschnúť, potom vykašliavať hlien, niekedy s krvinkami. Tento príznak prebieha s nárastom závažnosti stagnácie krvi v pľúcach;
 • dýchavičnosť;
 • rýchly rytmus srdca, pocit potopenia srdca, prevrat v ľavej polovici hrudníka. Takéto prejavy sú spôsobené zraneniami srdca alebo myokarditídou;
 • znížený výkon, letargia.

tvar

V závislosti od rýchlosti vývoja sa rozlišuje akútna a chronická nedostatočnosť.

Akútna nedostatočnosť mitrálnej chlopne sa prejavuje z viacerých dôvodov:

 • Chord sa zlomí vo ventilových listoch. Vyskytuje sa v dôsledku poranení hrudníka, infekčnej endokarditídy;
 • lézie papilárnych svalov pri akútnom infarkte myokardu;
 • ostrý rozťah prstenca;
 • prasknutie mitrálnych chlopní počas kĺbového vyšetrenia.

Chronická forma sa vyskytuje v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • zápalové ochorenia;
 • degeneratívne abnormality: myxomatózna degenerácia, Marfanov syndróm atď.
 • infekčné ochorenia, napríklad zápal vnútornej výstelky srdca;
 • štrukturálne patologické stavy spôsobené prasknutím akordov šliach;
 • vrodené znaky konštrukcie ventilu.

V čase výskytu sa rozlišuje vrodená a získaná mitrálna nedostatočnosť.

 1. Vrodené abnormality vyplývajú z nepriaznivých účinkov na plod počas tehotenstva.
 2. Získaný nedostatok sa objavuje v procese pôsobenia na telo nepriaznivých faktorov.

Závažnosť rozlišuje nasledujúce stupne:

 • 1 stupeň - nevýznamný;
 • 2 stupne - mierne;
 • Stupeň 3 - výrazný;
 • Stupeň 4 - ťažká.

S miernym stupňom spätného pohybu krvi z ľavej komory do ľavej predsiene (proces regurgitácie) sa pozoruje v mitrálnej chlopni. Druhý stupeň je charakterizovaný regurgitáciou, ktorá sa vyskytuje 1-1,5 cm od ventilu. V závažných prípadoch dosiahne spätný krvný tok do stredu ušnice, čím sa rozširuje a mení jeho veľkosť. Silná forma zlyhania vedie k úplnému naplneniu ľavej predsieň s krvou tečúcou v opačnom smere.

dôvody

Existuje niekoľko možností na rozvoj vrodenej nedostatočnosti mitrálnej chlopne:

 • myxomatózna degenerácia;
 • patológia štruktúry mitrálnej chlopne;
 • špecifickosť štruktúry akordov vo forme skrátenia alebo predĺženia.

Získaná mitrálna srdcová choroba sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • reumatizmus;
 • infekčná endokarditída;
 • chirurgický zákrok pri mitrálnej stenóze;
 • uzavreté zranenie srdca s prasknutím ventilov.

Získaná funkčná mitrálna nedostatočnosť je výsledkom:

 • lézie papilárnych svalov pri infarkte myokardu ľavej komory;
 • akordová prestávka;
 • vláknité predĺženie krúžku.

diagnostika

Mitrálna chyba je diagnostikovaná nasledujúcimi spôsobmi:

 • analýza sťažností pacienta - ako dlho sa objavila dyspnoe, zrýchlený srdcový tep, vykašliavanie krvi;
 • analýza histórie života;
 • fyzické vyšetrenie. Pri mitrálnej nedostatočnosti sa zaznamenáva modrina kože, jasne červené zafarbenie tváre, pulzujúci výčnelok na ľavej strane hrudnej kosti. Keď klepáte, posunie sa srdce doprava, zatiaľ čo počúvate - hluk v systole v hornej časti srdca;
 • kompletný test krvi a moču na zistenie zápalového procesu;
 • biochemická krvná analýza na stanovenie množstva cholesterolu, cukru, proteínu, kyseliny močovej a kreatinínu;
 • imunologický krvný test odhaľuje prítomnosť protilátok proti mikroorganizmom a svalov srdca;
 • pomocou EKG sa určuje rytmus srdcového rytmu a prítomnosť jeho patológie. Rovnako sa hodnotí aj veľkosť srdcových sekcií s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne, zväčšenie ľavej predsiene a ľavej komory;
 • phonokardiogram preukazuje prítomnosť systolického šumu v projekte škrtiaceho ventilu;
 • EchoCG je komplexná metóda na štúdium defektov mitrálnej chlopne.

liečba

Je dôležité liečiť ochorenie, ktoré spôsobilo vývoj nedostatku. V prípade komplikácií patológie je indikovaná liečba napríklad liečbou poruchy rytmu alebo srdcového zlyhania.

Stredná nedostatočnosť mitrálnej chlopne si nevyžaduje špecifickú liečbu. Pri závažných a závažných ochoreniach je indikovaná len chirurgická liečba, protetika alebo ventilové plasty.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vzhľadom na nepravidelnú štruktúru srdcového aparátu ľudia vyvíjajú prolaps mitrálnej chlopne. Často sa táto patológia vyskytuje u detí, najmä v dospievaní. Je to spôsobené spazmickým vývojom organizmu počas tohto obdobia. Časté prípady prenosu choroby na dedičnosť. Prolapse je prehybná mitrálna chlopňa. Dôvodom nekontrolovaného prietoku krvi z komory do srdcovej komory je nepríjemné nasadenie ventilových letákov na steny ciev.

dôvody

Dôvody pre rozvoj prolapsu mitrálnej chlopne sú tvorba ohybu ventilov spôsobená zmenou spojivového tkaniva. Tento jav je spôsobený Marfanovými, Ehlers-Danlosovými syndrómami, elastickým pseudoxantómom a inými patologiami.

Prolaps môže byť:

 • vrodené alebo primárne. Vyvíja sa v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva alebo toxických účinkov na plod počas tehotenstva;
 • získané alebo sekundárne. Vyvíja sa na pozadí reumatizmu, koronárnej choroby srdca, poranenia hrudníka a iných súvisiacich ochorení.

symptomatológie

Pri vrodenom type mitrálneho prolapsu sa symptómy vyvolané hemodynamickými abnormalitami zriedkavo pozorujú. Takéto chyby mitrálneho srdca sú zaznamenané u tenkých vysokých ľudí s dlhými končatinami, zvýšeného obsahu kolagénu a elastínu v koži a hypermobility kĺbov. Často sprievodným ochorením je vegetatívna dystónia, ktorej príznaky sú často pripísané prejavu ochorenia srdca.

Pacienti hlásia bolesť na hrudi v dôsledku nervového šoku alebo emočného nadmerného tlaku. Má povlak alebo mravčenie. Trvanie bolesti sa mení od niekoľkých sekúnd až po niekoľko dní. Ak sa u Vás vyskytne dýchavičnosť, závrat, zvýšená bolesť a výskyt stavu pred mdlobou, mali by ste sa poradiť s kardiológa.

Pacienti majú ďalšie príznaky:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • neprimerané zvýšenie teploty až na 37,9 ° С;
 • časté močenie;
 • pocit nedostatku dychu;
 • rýchla únava a nízka odolnosť voči ťažkým nákladom.

Mdloby s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne sú extrémne zriedkavé a sú spôsobené silným stresom. Na ich odstránenie je potrebné zabezpečiť tok čerstvého vzduchu, uklidniť pacienta a stabilizovať teplotné podmienky.

Často sa pozorujú pacienti:

 • škúlenie;
 • myopia alebo hyperopia;
 • porušenie držania tela atď.

Tieto ochorenia sú spôsobené patológiou spojivového tkaniva, čo naznačuje pravdepodobnosť vrodenej choroby mitrálnej chlopne.

Na základe intenzity regurgitácie sa rozlišujú hlavné stupne ochorenia:

 • v prvom štádiu sa ventil uhol menej ako 5 mm;
 • v druhom stupni sa vytvorí medzera až do 9 mm;
 • zložitejšia tretia a štvrtá etapa sú charakterizované odchýlkou ​​listu od normálnej polohy o viac než 10 mm.

Úžasnou vlastnosťou prolapsu je, že pri významnej odchýlke ventilov môže byť regurgitácia omnoho nižšia ako v počiatočných štádiách.

diagnostika

Pri počúvaní srdca kardiológ zaznamená charakteristický šum. Ak je to potrebné, lekár predpíše EKG a holter EKG, ktoré ukazujú zmeny v práci srdca. Holter ECG zaznamenáva údaje o tepovej frekvencii počas 24 hodín.

zúženie

Stenóza mitrálnej chlopne sa v 80% prípadov vyvíja v dôsledku odloženého reumatizmu. V ostatných prípadoch sú tieto dôvody:

 • infekčná endokarditída;
 • syfilis;
 • ateroskleróza;
 • genetická predispozícia;
 • poranenie srdca;
 • predsieňový myxóm;
 • systémový lupus erythematosus atď.

Mitrálna chlopňa má tvar lieviku, pozostáva z ventilov, vláknitého prstenca a papilárnych svalov. Keď sa ventil zužuje, zvyšuje sa záťaž na ľavej predsieň, čo zvyšuje tlak v ňom a vyvíja sa sekundárna pľúcna hypertenzia. Výsledkom je nedostatočnosť pravej komory, ktorá vyvoláva tromboembolizmus a fibriláciu predsiení.

Nasledujúce fázy vývoja stenózy sú zaznamenané:

 • Stupeň I sa vyznačuje zúžením atrioventrikulárneho otvoru na 4 metre štvorcových. cm;
 • v II. štádiu sa objavuje hypertenzia, stúpa žilový tlak, ale vyskytujú sa symptómy patológie mitrálnej chlopne. Atrioventrikulárny otvor sa zníži na 2 metre štvorcových. cm;
 • v štádiu III pacient vykazuje známky srdcového zlyhania, veľkosť srdca sa zvyšuje, zvyšuje sa žilový tlak a veľkosť pečene sa zvyšuje. Atrioventrikulárny otvor je znížený na 1,5 metrov štvorcových. cm;
 • Štádium IV sa vyznačuje zhoršením príznakov srdcového zlyhania, stagnuje krvný obeh, zahusťuje pečeň, atrioventrikulárny otvor sa zužuje na 1 štvorcový. cm;
 • v štádiu V sa zaznamenáva koncový stupeň srdcového zlyhania, atrioventrikulárny otvor je takmer uzavretý.

symptomatológie

Po dlhú dobu prebieha stenóza bez výrazných znakov. Od okamihu prvého závažného útoku na srdce až po objav prvých špecifických príznakov, niekedy až 20 rokov prechádza. Od okamihu dýchavic v pokoji do smrti pacienta 5 rokov.

Ak má pacient miernu stenózu, nie sú žiadne sťažnosti týkajúce sa zdravotného stavu. Iba s hardvérovou skúškou sú zaznamenané značky:

 • zvýšený žilový tlak;
 • zúženie lúmenu medzi ľavou komorou a átriom.

Prudké zvýšenie žilového tlaku je spôsobené nadmerným námahom, sexuálnym stykom, horúčkou a prejavuje sa kašľom a dýchavičnosťou. V dôsledku progresie stenózy pacient znižuje vytrvalosť na fyzické zaťaženie, obmedzuje činnosť. Často zaznamenávané:

 • srdcové záchvaty astmy;
 • tachykardia;
 • arytmie;
 • vývoj pľúcneho edému.

Pokrok hypoxickej encefalopatie spôsobuje výskyt mdloby a závrat spôsobených cvičením. Vývoj permanentnej fibrilácie predsiení je kritickým bodom, ktorý sprevádza odcerpanie krvi a zvýšenú dýchavičnosť. Pľúcna hypertenzia vedie k vzniku a progresii poruchy pravej komory.

Pacient má:

 • opuch;
 • vážna slabosť;
 • ťažkosť v správnom hypochondriu;
 • bolesť v srdci;
 • ascites;
 • pravostranný hydrotorax.

Počas kontroly sú stanovené:

 • cyanóza lipov;
 • mitrálny motýľ (modrastá ružová ruža na lícach).

Keď sa určujú perkusie a počúvanie srdcových tónov:

 • zmiešanie hraníc tela vľavo;
 • zhoršujúci sa tlieskací tón a dodatočný tón III;
 • posilnenie a rozdelenie II tónu;
 • systolický šelest, ktorý sa zvyšuje na vrchole inhalácie.

Pacienti so stenózou sú často diagnostikovaní:

 • bronchitída;
 • zápal pľúc;
 • tromboembolizmus končatín, obličiek alebo sleziny.

Stenóza mitrálnej chlopne je komplikovaná relapsmi reumatizmu a pľúcnym tromboembolizmom, ktoré vedú k smrti.

Diagnóza a liečba ochorenia mitrálnej chlopne

Diagnóza patologických stavov mitrálnej chlopne a srdca sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • EKG;
 • echokardiografia;
 • dopplerovská sonografia;
 • Röntgenové lúče;
 • katetrizácia srdca;
 • počúvaním.

Mitrálne defekty vyžadujú lekársku a chirurgickú liečbu. Lieková metóda sa používa na korekciu celkového stavu pacienta pri príprave na operáciu alebo v štádiu kompenzácie defektov. Lieková terapia zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • diuretiká;
 • antikoagulanciá;
 • beta-blokátory;
 • antibiotiká;
 • cardioprotectors;
 • srdcové glykozidy;
 • Inhibítory ACE;
 • anti-traumatické lieky atď.

Ak pacient nemôže podstúpiť chirurgickú operáciu, použije sa lekárska terapia.

Na chirurgické ošetrenie subkompenzovaných a dekompenzovaných získaných mitrálnych malformácií sa uskutočňujú tieto typy intervencií:

 • plastu;
 • ventilové protetiky;
 • klapanosohranyayuschie;
 • výmena ventilov v kombinácii s posunovaním a uchovaním subvalvulárnych štruktúr;
 • obnovenie koreňa aorty;
 • rekonštrukcia sínusového rytmu srdca;
 • atrioplastika ľavej predsiene.

Po chirurgickom zákroku je pacientovi predpísaný rehabilitačný kurz, ktorý zahŕňa:

 • Cvičebná terapia;
 • dýchacie cvičenia;
 • lieky na udržanie imunity a prevenciu recidívy malformácií;
 • Pravidelné následné testy na vyhodnotenie výsledkov liečby.

výhľad

Účinnosť liečby mitrálnej srdcovej choroby závisí od nasledujúcich faktorov:

 • vek pacienta;
 • stupeň vývoja pľúcnej hypertenzie;
 • súvisiace choroby;
 • stupňa vývoja fibrilácie predsiení.

Chirurgická metóda pre mitrálnu stenózu obnovuje normálny stav ventilu u 95% pacientov, ale väčšina pacientov sa odporúča podrobiť opakovanej mitrálnej recommissurotomii.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku chlopňových chýb, pacientovi sa odporúča včas liečiť patologické príznaky, ktoré spôsobujú poškodenie srdcovej chlopne, viesť zdravý životný štýl a postupujte takto:

 • ako sa zdá, liečiť infekčné a zápalové procesy;
 • zachovať imunitu;
 • odmietnuť kofeín a nikotín;
 • monitorovať udržanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • viesť aktívny životný štýl.

Tri hlavné ochorenia mitrálnej chlopne

Choroby srdcových chlopní sú priamo spojené so skutočnosťou, že ventil alebo ventily sa podieľajú na vytváraní nevyhnutného prietoku krvi do tela, v rozpore s veľkosťou ktorého osoba začína mať problémy. Najčastejšie a vážnejšie problémy s ventilom sa vyskytujú v mitrálnych a aortálnych ventiloch.

Mitrálna chlopňa reguluje prietok krvi z ľavej hornej komory (ľavej predsiene) do dolnej ľavej komory (ľavá komora).

Hlavné ochorenia mitrálnej chlopne zahŕňajú: PMK (PMK, dekódovanie znie ako prolaps mitrálnej chlopne), mitrálna regurgitácia a mitrálna stenóza.

Prolaps mitrálnej chlopne, to je to, čo je nebezpečné

Čo spôsobuje PMK?

Treba poznamenať, že PMH je jednou z najbežnejších foriem ochorenia chlopní. Choroba je klasifikovaná ako rodinná choroba. Niektoré formy MVP sú spojené s ochorením nazývaným Marfanov syndróm. Tento syndróm spôsobuje problémy s pojivovým tkanivom, u ktorých majú pacienti dlhé kosti a veľmi pružné kĺby. Väčšina ľudí s PMK má menšie deformity hrudnej steny, skoliózu alebo iné skeletálne poruchy.

príznaky

Väčšina ľudí s PMK nemá žiadne príznaky. Keď sa príznaky objavia, môžu zahŕňať:

 • Dýchavičnosť, najmä pri ležaní
 • Bolesť na hrudníku
 • Extrémna únava
 • Srdcové palpitácie
 • kašeľ
 • Obtiažne dýchanie po cvičení
 • Rýchly tlkot srdca alebo tachykardia (je to zriedkavé)

Väčšinou PMC nepredstavuje žiadne vážne problémy. Niektorí pacienti hovoria, že cítia srdcový tep (pretože ich srdce prekonáva rytmus) alebo ťažká bolesť na hrudníku. Ak máte diagnostikované PMH, chcete si myslieť, že váš lekár vie, že ak idete na zubára alebo ísť na operáciu, že používa existujúce pokyny týkajúce sa užívania antibiotík pred operáciou.

Mitrálna regurgitácia

Regurgitácia mitrálnej chlopne sa tiež nazýva nedostatočnosť alebo nekompetentnosť. K tomu dochádza vtedy, keď mitrálna ventil umožňuje spätné presakovanie krvi do ľavej hornej komory srdca (ľavé predsiene). S veľmi malým objemom návratu krvi sa tento problém dá nájsť až po mnohých rokoch. Ale ak je problém dostatočne dlhý, môže to viesť k akumulácii tlaku v pľúcach alebo môže spôsobiť zvýšenie srdca. Postupom času to vedie k ďalším problémom.

dôvody

 • Poškodenie reumatizmu v detskom veku.
 • Trauma ventil po infarkte.
 • Poranenie ventilu z infekcie vnútornej výstelky srdca (takzvaná infekčná endokarditída).

príznaky

Vo väčšine prípadov sa symptómy objavujú pomaly. Môžu zahŕňať:

 • Srdcové palpitácie (pocit, že srdce bije)
 • Zmätený dýchanie
 • Rýchle dýchanie
 • Bolesť na hrudníku
 • kašeľ
 • únava

Ak ste boli diagnostikovaný s regurgitáciou, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o tom, že ste užili liek pred odchodom na zubára alebo pred chirurgickým zákrokom. V súčasnosti je medicína schopná zabrániť infekcii ventilov. Regurgitácia mitrálnej chlopne môže tiež viesť k zlyhaniu srdca, mŕtvici, arytmiám (poruchám rytmu) a vzniku krvných zrazenín v pľúcach (pľúcna embólia).

Mitrálna stenóza

Zúženie ventilu spôsobuje zníženie toku krvi v ľavej hornej komore srdca (ľavej predsiene), čo spôsobuje zlyhanie celkového krvného prívodu tela. Väčšina dospelých, ktorí majú mitrálnu stenózu, bola predtým liečená na reumatizmus. Mitrálna stenóza môže byť tiež spojená so starnutím a nahromadením vápnika v krúžku okolo ventilu, kde sa stretáva krídlo a srdcový sval.

dôvody

Mitrálna stenóza je zvyčajne spôsobená reumatizmom. Môže to však byť spôsobené akýmkoľvek iným stavom, ktorý spôsobí kontrakciu mitrálnej chlopne. Tento problém sa zriedka prenáša prostredníctvom rodinných príslušníkov.

príznaky

Väčšina ľudí s mitrálnou stenózou nemá žiadne príznaky. Keď sa príznaky vyskytnú, môžu sa znížiť cvičením alebo akoukoľvek činnosťou, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu. Príznaky môžu zahŕňať:

 • Ťažké dýchanie v noci alebo po cvičení.
 • Kašeľ, ktorý niekedy produkuje ružový, krvavý spút
 • únava
 • Bolesť na hrudníku, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou a po odpočinku zmizne
 • Časté infekcie dýchacích ciest, ako je bronchitída
 • Srdcové palpitácie (pocit, že srdce bije)
 • Opuch (edém) nohy a členkov
 • Drsnosť alebo chrapľavosť

Symptómy môžu začať epizódou fibrilácie predsiení. Tehotenstvo, respiračná infekcia, endokarditída alebo iné srdcové stavy môžu tiež spôsobiť príznaky.

Prolaps mitrálnej chlopne: znaky, stupne, prejavy, terapia, kontraindikácie

Jednou z abnormalít rozvoja srdca je prolaps mitrálnej chlopne (MVP). Je charakterizovaná skutočnosťou, že jeho ventily sú stlačené do ľavej predsieňovej dutiny v okamihu, keď zmizne ľavá komora (systólium). Táto patológia má iný názov - Barlowov syndróm, po názve lekára, ktorý najprv určil príčinu neskorého systolického apikálneho hluku sprevádzajúceho MVP.

Hodnota tejto srdcovej chyby nie je stále dobre pochopená. Avšak väčšina lekárov verí, že nepredstavuje mimoriadnu hrozbu pre ľudský život. Obvykle táto patológia nemá výrazné klinické prejavy. Nepotrebuje farmakoterapiu. Potreba liečby nastáva, keď v dôsledku MVP dôjde k porušeniu srdcovej aktivity (napríklad arytmie), ktorá je sprevádzaná určitými klinickými prejavmi. Preto je úlohou kardiológa presvedčiť pacienta, aby ho nepokojoval a neškodil v základných cvičeniach svalovej relaxácie a auto-tréningu. Pomôže mu to zvládnuť vznikajúci stav úzkosti a nervových porúch, aby upokojil úzkosť srdca.

Čo je prolaps mitrálnej chlopne?

Aby sme to pochopili, je potrebné si predstaviť, ako funguje srdce. Krv obohatená kyslíkom z pľúc vstupuje do ľavej predsieňovej dutiny, ktorá slúži ako druh skladovania (zásobníka). Odtiaľ vstupuje do ľavej komory. Jeho účelom je vynútiť všetku krv, ktorá vstúpila do úst aorty, na distribúciu do orgánov umiestnených v oblasti hlavného krvného obehu (veľký kruh). Krvný tok opäť prechádza do srdca, ale už do pravého predsiene a potom do dutiny pravej komory. V tomto prípade sa spotrebuje kyslík a krv je nasýtená oxidom uhličitým. Pankreas (pravá komora) ju hodí do pľúcnej cirkulácie (pľúcna tepna), kde sa uskutoční nové obohacovanie kyslíkom.

Pri normálnej činnosti srdca sa predsieňová systolia úplne uvoľní z krvi a mitrálna chlopňa zatvára vstup do predsiení a nedochádza k spätnému toku krvi. Prolaps neumožňuje úplne zatmelené, pretiahnuté dvere. Preto nie všetka krv vstupuje do aorty v čase srdcového výdaja. Časť z nich sa dostáva späť do dutiny ľavej predsiene.

Proces retrográdneho prietoku krvi sa nazýva regurgitácia. Prolaps sprevádzaný vychýlením menším ako 3 mm sa vyvíja bez regurgitácie.

Klasifikácia PMK

Od toho, ako silná je regurgitácia (stupeň plnenia ľavej komory s reziduálnou krvou):

1 stupeň

Minimálna deformácia oboch ventilov je 3 mm, maximálne - 6 mm. Spätný tok krvi je zanedbateľný. Nevedie to k patologickým zmenám v krvnom obehu. A nespôsobuje to spojené s týmito nepríjemnými príznakmi. Predpokladá sa, že stav pacienta s stupňom MVP 1 je v normálnom rozmedzí. Táto patológia sa odhaľuje náhodou. Liečba sa nevyžaduje. Pacientovi sa však odporúča pravidelne navštevovať kardiológa. Šport a telesná výchova - nie sú kontraindikované. Dobre posilňuje jogging srdcového svalu, chôdzu, plávanie, lyžovanie a rýchlosť korčuľovania. Užitočné krasokorčuľovanie a aerobik. Vstup na tieto športy na profesionálnej úrovni vydáva kardiológ. Existujú však obmedzenia. Je prísne zakázané:

 1. Športy na posilňovanie spojené s dynamickým alebo statickým zdvíhaním;
 2. Triedy na výkonových simulátoroch.

2 stupeň

Maximálna deformácia ventilov - 9 mm. Sú sprevádzané klinickými prejavmi. Je potrebná symptomatická liečba liekom. Šport a telesná výchova sú povolené, ale len po konzultácii s kardiológa, ktorý vyberie optimálne zaťaženie.

3 stupeň

Prolaps 3. stupňa sa diagnostikuje, keď sú ventily ohnuté o viac ako 9 mm. Súčasne sa prejavujú aj závažné zmeny v štruktúre srdca. Dutina ľavej predsiene sa rozširuje, komorové steny sa zahustia, dochádza k abnormálnym zmenám v obehovom systéme. Vedú k nasledujúcim komplikáciám:

V 3. stupni je potrebný chirurgický zákrok: uzáver ventilových letákov alebo protetiky MK. Odporúčané špeciálne gymnastické cvičenia, ktoré vyberá fyzioterapeuta.

V čase výskytu prolapsu sa delí na skoré a neskoro. V mnohých európskych krajinách, vrátane Ruska, klasifikácia choroby zahŕňa:

 1. Primárny (idiopatický alebo izolovaný) prolaps MC z dedičného, ​​vrodeného a získaného Genesis, ktorý môže byť sprevádzaný myxomatóznou degeneráciou s rôznou závažnosťou;
 2. Sekundárne, reprezentované nediferencovanou dyspláziou spojivového tkaniva a výsledkom dedičnej patológie (Ehlers-Danlosova choroba, Marfanova choroba) alebo iných srdcových ochorení (komplikácia reumatizmu, perikarditída, hypertrofická kardiomyopatia, defekt predsieňového septa).

Symptómy PMK

Prvý a druhý stupeň PMH sú najčastejšie asymptomatické a ochorenie sa náhodne detekuje, keď osoba absolvuje povinné lekárske vyšetrenie. V 3. stupni sa zaznamenajú nasledujúce príznaky prolapsu mitrálnej chlopne:

 • Vyskytuje sa slabosť, nevoľnosť, teplota v subfebrile (37-37,5 ° C) dlhú dobu;
 • Zvýšené potenie;
 • Ráno a v noci bolesť hlavy;
 • Existuje pocit, že nie je nič dýchať a človek sa inštinktívne pokúša absorbovať toľko vzduchu, ako je to len možné, pričom sa zhlboka nadýchne;
 • Vznikajúce bolesti v srdci nie sú uvoľnené srdcovými glykozidmi;
 • Prebieha stála arytmia;

Počas auskultácie sú jasne počuť zvuky v srdci (stredne systolické kliknutia spôsobené veľkým napätím akordov, ktoré boli predtým veľmi uvoľnené). Tiež sa nazývajú syndróm chlopňovej chlopne.

Pri vykonávaní ultrazvuku srdca pomocou dopplera je možné zistiť spätný prietok krvi (regurgitácia). PMK nemá žiadne charakteristické znaky EKG.

Video: PMK na ultrazvuku

1 stupeň, 13-ročný chlapec, vegetácia na koncoch ventilov.

etiológie

Predpokladá sa, že dva faktory zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri tvorbe MVP:

 1. Vrodené (primárne) patológie sa prenášajú zdedením anomálnej štruktúry vlákien, ktoré tvoria základ ventilov. Súčasne sa akordy, ktoré ich spájajú s myokardom, postupne predlžujú. Záhyby sa stávajú mäkké a ľahko sa rozťahujú, čo prispieva k ich poklesu. Priebeh a prognóza vrodených MVP sú priaznivé. Zriedkavo spôsobuje komplikácie. Neboli zaznamenané žiadne prípady srdcového zlyhania. Preto sa nepovažuje za chorobu, ale jednoducho sa nazývajú anatomické znaky.
 2. Získaný (sekundárny) prolaps srdca. Je spôsobená radom dôvodov, ktoré sú založené na zápalovom a degeneratívnom procese spojivového tkaniva. Tieto procesy zahŕňajú reumatizmus, sprevádzaný poškodením mitrálnych chlopní s vývojom zápalu a deformácie v nich.

Terapia PMK

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od stupňa regurgitácie, príčin patológie a výsledných komplikácií, ale vo väčšine prípadov sa pacienti bez liečby. Pacienti preto potrebujú vysvetliť podstatu ochorenia, uklidniť sa a v prípade potreby predpísať sedatíva.

Rovnako dôležitá je normalizácia práce a odpočinku, primeraný spánok, nedostatok stresu a nervové šoky. Napriek tomu, že je pre nich ťažké cvičenie kontraindikované, odporúčajú sa mierne gymnastické cvičenia, chôdza, naopak.

Z liekov pre pacientov s PMK sú predpísané:

 • Pri tachykardii (palpitácie srdca) sa môžu použiť betablokátory (propranolol, atenolol atď.);
 • Ak je MVP sprevádzané klinickými prejavmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie, použite prípravky obsahujúce horčík (Magne-B6), adaptagény (Eleutherococcus, Ginseng atď.);
 • Príjem vitamínov skupiny B, PP (Neurobeks Neo) je povinný;
 • Gradačná chirurgia 3 a 4 stupne môže vyžadovať chirurgickú liečbu (uzáver letákov alebo náhrada ventilov).

PMK u tehotných žien

PMK je oveľa častejšia u ženskej polovice populácie. Jedná sa o jednu z najbežnejších patológií srdca, zistená povinným vyšetrením tehotných žien (echokardiografia, ultrazvuk), pretože veľa žien, ktoré majú PMK 1-2 stupňov, nemusí vedieť o ich abnormalitách. Prolaps mitrálnej chlopne počas tehotenstva môže klesnúť, čo súvisí so zvýšeným srdcovým výdajom a zníženou periférnou vaskulárnou rezistenciou. Počas tehotenstva sa väčšina prípadov prolapsu vyskytuje priaznivo, avšak gravidné ženy majú väčšiu pravdepodobnosť porúch srdcového rytmu (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárna extrasystólia). PMK v období gravidity často sprevádzaná preeklampsiou, ktorá je plná hypoxie plodu s oneskorením v jeho raste. Niekedy tehotenstvo končí predčasným pôrodom alebo je slabá práca. V tomto prípade je označený cisársky rez.

Liečba MVP u gravidných žien sa uskutočňuje len vo výnimočných prípadoch so stredným alebo ťažkým priebehom s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch. Sú sprevádzané štyrmi veľkými syndrómami.

Vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia:

 1. Bolesť na hrudi v srdci;
 2. Hyperventilácia, ktorej centrálny príznak je vyjadrený v akútnom nedostatku vzduchu;
 3. Porucha srdcového rytmu;
 4. Pocit chladu alebo zvýšené potenie v dôsledku zníženej termoregulácie;
 5. Poruchy gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálny trakt).

Syndróm vaskulárnych porúch:

 1. Časté bolesti hlavy; opuch;
 2. Zníženie teploty v končatinách (ľadové ruky a nohy);
 3. Husia koža.

hemoragické:

 1. Vzhľad modrín pri najmenšom tlaku,
 2. Časté krvácanie do nosa alebo dásní.

Psychopatologický syndróm:

 1. Úzkosť a strach
 2. Časté výkyvy nálady.

V tomto prípade je ohrozená tehotná žena. Mala by byť monitorovaná, liečená a pôroda v špecializovaných perinatálnych centrách.

Budúca matka s diagnózou MVP prvého stupňa môže za normálnych podmienok porodiť prirodzeným spôsobom. Musí však dodržiavať nasledujúce pokyny:

 • Mal by sa vyhnúť dlhodobému vystaveniu teplu alebo v chlade, v prašných miestnostiach s vysokou vlhkosťou, kde sú zdroje ionizujúceho žiarenia.
 • Je kontraindikovaná, aby sedela príliš dlho. To vedie k stagnácii krvi v panve.
 • Oddych (čítanie kníh, počúvanie hudby alebo sledovanie televízie) je lepšie sklápateľné.

Žena, ktorá má prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, musí počas celého tehotenstva pozorovať kardiológ, aby sa rozvíjajúce komplikácie včas rozpoznali a aby sa včas odstránili.

Komplikácie prolapsu MK

Väčšina komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne sa rozvíja s vekom. Nepriaznivá prognóza vývoja mnohých z nich je daná najmä starším ľuďom. Medzi najzávažnejšie, život ohrozujúce komplikácie pacienta patria:

 1. Všetky druhy arytmií spôsobené dysfunkciou vegetatívneho cievneho systému, zvýšená aktivita kardiomyocytov, nadmerné napätie papilárnych svalov, porucha antivoventrikulárneho impulzného vedenia.
 2. Nedostatok MK spôsobený retrográdnym (v opačnom smere) prietok krvi.
 3. Infekčná endokarditída. Táto komplikácia je nebezpečná v tom, že môže spôsobiť medzeru v akordoch spojujúcich MC so stenami komory alebo odtrhnúť časť ventilu, ako aj rôzne typy embolov (mikrobiálny, tromboembolizmus, embólia s ventilovým fragmentom).
 4. Komplikácie neurologickej povahy spojené s cerebrálnou vaskulárnou embolizáciou (mozgový infarkt).

Prolaps v detstve

V detstve je prolaps MK oveľa častejšie ako u dospelých. O tom svedčia štatistické údaje založené na výsledkoch výskumu. Je potrebné poznamenať, že v dospievaní PMK je dvakrát častejšie diagnostikovaná u dievčat. Sťažnosti detí sú rovnakého typu. V podstate ide o akútny nedostatok vzduchu, ťažkosti v srdci a bolesť na hrudníku.

Najčastejšie diagnostikovaný prolaps prednej chlopne je 1. stupeň. Bola zistená u 86% skúmaných detí. Choroba druhého stupňa je iba 11,5%. PMK III a IV s stupňom regurgitácie majú veľmi zriedkavé rozdelenie, nie viac ako 1 dieťa zo 100.

Symptómy PMK sa prejavujú u detí rôznymi spôsobmi. Niektorí prakticky necítia abnormálnu prácu srdca. Pre ostatných sa prejavuje veľmi silne.

 • Takže bolesť na hrudníku je zaznamenaná takmer 30% dospievajúcich detí, ktoré majú PSMK (prolaps mitrálnej chlopne). Spôsobuje rôzne dôvody, z ktorých najbežnejšie sú:
  1. príliš tesné akordy;
  2. emočný stres alebo fyzické napätie, čo vedie k tachykardii;
  3. nedostatok kyslíka.
 • Toľko detí trpí srdcovými palpitáciami.
 • Často sú adolescenti, ktorí trávia veľa času na počítači, uprednostňujú duševnú činnosť pred fyzickou námahou, sú náchylní k únave. Často majú nedostatok dychu v triedach telesnej výchovy alebo pri fyzickej práci.
 • U detí s diagnózou MVP sa v mnohých prípadoch vyskytujú príznaky neuropsychologickej povahy. Sú náchylné na časté zmeny nálady, agresivity, nervové poruchy. S emočným stresom môžu mať krátkodobú synkopu.

Kardiológ pri vyšetrení pacienta používa rôzne diagnostické testy, pomocou ktorých sa odhalil najpresnejší obraz PMK. Diagnóza sa stanovuje, keď je počas auskultácie zistený šum: golosistolický, izolovaný neskoro systolický alebo v kombinácii s kliknutiami, izolované kliknutia (kliknutia).

Potom sa choroba diagnostikuje pomocou echokardiografie. Umožňuje určiť funkčné abnormality myokardu, štruktúru klapiek MK a ich prolapsu. Definujúce vlastnosti MVP spoločnosťou EchoCG sú tieto:

 1. Krídlo MK sa zvýšilo o 5 mm alebo viac.
 2. Zvýšila sa ľavá komora a predsiene.
 3. Pri redukcii komôr sa list MK prehne do predsieňovej komory.
 4. Mitrálny krúžok je rozšírený.
 5. Akordy sú predĺžené.

Medzi ďalšie funkcie patrí:

Röntgen ukazuje, že:

 • Pľúcny vzor zostáva nezmenený;
 • Vypuknutie artérie pľúc - mierne;
 • Myokard vyzerá ako "visiace" srdce so zmenšenou veľkosťou.

EKG vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne zmeny v srdcovej aktivite súvisiacej s MVP.

Prolaps srdcovej chlopne v detstve sa často vyvíja na pozadí nedostatku horčíkových iónov. Nedostatok horčíka narúša proces produkcie kolagénu fibroblastmi. Spolu s poklesom obsahu horčíka v krvi a tkanivách dochádza k zvýšeniu beta-endorfínu a nerovnováhe elektrolytov. Treba poznamenať, že deti s diagnostikovanou PMK sú podváhou (nevhodným rastom). Mnohé z nich vykazujú myopatiu, ploché nohy, skoliózu, slabý vývoj svalov a zlá chuť do jedla.

Odporúča sa liečiť PMH s vysokým stupňom regurgitácie u detí a dospievajúcich, berúc do úvahy ich vekovú skupinu, pohlavie a dedičnosť. Na základe stupňa klinických prejavov ochorenia sa zvolí spôsob liečby, predpisujú sa lieky.

Najdôležitejšie je však zmena životných podmienok dieťaťa. Je potrebné upraviť ich mentálne zaťaženie. Musí sa striedať s fyzickým. Deti by mali navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť, kde kvalifikovaný odborník vyberie optimálny súbor cvičení, pričom zohľadní jednotlivé charakteristiky priebehu ochorenia. Odporúčané plavecké hodiny.

Pri metabolických zmenách srdcového svalu dieťaťa možno predpísať fyzioterapiu:

 1. Galvanizácia zóny reflexného segmentu s intramuskulárnym podaním tiotriazolínu najmenej dve hodiny pred postupom.
 2. Elektroforéza vápnika vo vagotonických poruchách.
 3. Elektroforéza brómu pre sympatikotonické dysfunkcie.
 4. Darsonvalization.

Z použitých liekov sú nasledujúce:

 • Cinnarizine - na zvýšenie mikrocirkulácie krvi. Priebeh liečby od 2 do 3 týždňov.
 • Kardiometabolity (ATP, Riboxin).
 • Beta-andrenoblokátory - s PMK, sprevádzané sínusovou tachykardiou. Dávkovanie je prísne individuálne.
 • Antiarytmické lieky na pretrvávajúce arytmie sprievodné MVP tretieho stupňa.
 • Komplexy vitamínov a minerálov.

Prípravky z bylinného lekárstva sa tiež používajú: odvar z prasličky (obsahuje silikón), ženšenový extrakt a iné prostriedky so sedatívnym (sedatívnym) účinkom.

Všetky deti s IPC by mali byť registrované kardiológa a pravidelne (najmenej dvakrát do roka) podstúpiť vyšetrenie zamerané na včasné zistenie všetkých zmien v hemodynamike. V závislosti od miery PMK určenej možnosťou športu. V prípade prelapsu 2. stupňa je potrebné, aby niektoré deti boli odovzdané skupine telesnej výchovy so zníženou záťažou.

Odporúčania pre šport

Pri prelase existuje množstvo obmedzení pre šport na profesionálnej úrovni s účasťou na zodpovedných súťažiach. Môžete sa s nimi oboznámiť v špeciálnom dokumente, ktorý vyvinula All-Russian Society of Cardiology. Nazýva sa to "Odporúčania pre prijímanie športovcov s porušovaním systému SS na tréningový a súťažný proces". Hlavnou kontraindikáciou pre vyššiu odbornú prípravu športovcov a ich účasť v súťaži je prolaps, komplikovaný:

 • Holter monitorujúca arytmia (denné EKG);
 • Rekurentné ventrikulárne a supraventrikulárne tachykardie;
 • Regurgitácia vyššia ako 2. stupeň, registrovaná na echokardiografii;
 • Veľké zníženie prietoku krvi - až o 50% a nižšie (zistené na EchoCG).

Všetci ľudia s prolapsom mitrálnej a trikuspidálnej chlopne sú kontraindikovaní v nasledujúcich športoch:

 1. Pod ktorým je potrebné vykonávať trhavé pohyby - vystrelené putovanie, hádzanie disku alebo kopí, rôzne druhy zápasov, skákanie atď.;
 2. Vzpieranie, spojené so vzpieraním (kettlebell atď.).

Video: názor trenažéra pre fitness na PMK

Prolaps vo veku návrhu

Pre mnohých mladých ľudí vojenského veku s diagnózou prolapsu mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne vzniká otázka: "Pripojí sa k armáde takou diagnózou?" Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná.

V prípade primárneho a sekundárneho MVP bez regurgitácie (alebo s regurgitáciou stupňa 0-I-II), ktoré nespôsobujú poruchy srdcovej činnosti, je považovaný za vhodný pre vojenskú službu. Pretože prelamácia tohto typu sa týka anatomických znakov štruktúry srdca.

Vychádzajúc z požiadaviek "Schedule of Diseases" (článok 42), vojak je vyhlásený za nevhodný pre vojenskú službu v nasledujúcich prípadoch:

 1. Mal by byť diagnostikovaný: "Primárny prepad MK 3. stupňa. Funkčná trieda I-II zlyhania srdca ".
 2. Potvrdenie diagnózy pomocou echokardiografie, Holter monitoring. Musia zaregistrovať tieto ukazovatele:
  1. rýchlosť skrátenia myokardiálnych vlákien počas krvného obehu je znížená;
  2. nad aortálnymi a mitrálnymi chlopňami dochádza k regurgitácii;
  3. auricles a ventricles majú zvýšené veľkosti, a to ako počas systoly a diastoly;
  4. prietok krvi počas komorovej kontrakcie je významne znížený.
 3. Index tolerancie cvičenia podľa výsledkov veloergometrie by mal byť nízky.

Ale je tu jedna nuance. Podmienka nazývaná "srdcové zlyhanie" sa klasifikuje podľa 4 funkčných tried. Z nich iba tri môžu poskytnúť výnimku z vojenskej služby.

 • Som fk - dôstojník sa považuje za vhodný na výkon služby v RA, ale s malými obmedzeniami. V takomto prípade môže byť rozhodnutie vojenského návrhu rady ovplyvnené príznakmi sprevádzajúcimi chorobu, ktoré spôsobujú neznášanlivosť v cvičení.
 • Pri II f.k. Pre nábor je priradená kategória prijímania zamestnancov "B". To znamená, že je spôsobilý na vojenskú službu len počas vojny alebo v prípade núdze.
 • A iba III a IV F.K. plné a bezpodmienečné zrušenie vojenskej služby.

Mitrálny prolaps, trikuspidálne, aortálne a ľudské zdravie

Srdcové ventily sú klapky, ktoré regulujú pohyb krvi srdcovými komorami, ktoré sú štyri v srdci. Medzi komorami a krvnými cievami (pľúcna tepna a aorta) sú umiestnené dva ventily a ďalšie dva sú na ceste prietoku krvi z predsiene do komôr: vľavo - mitrálne, vpravo - trikuspidálne. Mitrálny ventil pozostáva z predných a zadných hrotov. Patológia sa môže vyvinúť na ktoromkoľvek z nich. Niekedy sa to stane okamžite v oboch prípadoch. Slabosť spojivového tkaniva neumožňuje udržať ich v uzavretom stave. Pod tlakom krvi sa začnú obliekať do komory ľavého predsiene. V tomto prípade sa časť krvného toku začne pohybovať opačným smerom. Retrograde (reverzný) prúd sa môže vykonať v patológii dokonca jedného krídla.

Vývoj MVP môže sprevádzať trikuspidálny chlopňový (trikuspidálny) prolaps umiestnený medzi pravej komore a predsieňou. Chráni pravé predsieň pred návratom venóznej krvi do svojej komory. Etiológia, patogenéza, diagnostika a liečba PTC sú podobné prolase MK. Patológia, pri ktorej dochádza k prelamácii dvoch ventilov naraz, sa považuje za kombinovanú poruchu srdca.

Prolaps MK malého a stredného stupňa sa zisťuje pomerne často u úplne zdravých ľudí. To nie je nebezpečné pre zdravie, ak sa zistí regurgitácia stupňa 0-I-II. Primárny prepad prvého a druhého stupňa bez regurgitácie patrí k malým anomáliám vývoja srdca (MARS). Ak sa zistí, že nie je potrebné paniku, pretože na rozdiel od iných patológií nedochádza k progresii a regurgitácii PMK.

Príčinou obáv je získaná alebo vrodená MVP s regurgitáciou stupňov III a IV. Týka sa to závažných srdcových chýb, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu, pretože v priebehu jeho vývoja v dôsledku zvýšenia objemu zvyškovej krvi sa LP komora natiahne a hrúbka steny komôr sa zvyšuje. To vedie k výraznému preťaženiu srdcovej činnosti, čo spôsobuje zlyhanie srdca a množstvo ďalších komplikácií.

Zriedkavo súvisiace srdcové abnormality zahŕňajú prelaps aortálnej chlopne a ventilu pľúcnej artérie. Zvyčajne nemajú výrazné príznaky. Cieľom liečby je odstrániť príčiny týchto anomálií a zabrániť vzniku komplikácií.

Ak ste boli diagnostikovaný s mitrálnym prolapsom alebo akoukoľvek inou srdcovou chlopňou, nechodte do paniky. Vo väčšine prípadov táto anomália neznamená významné zmeny v srdcovej aktivite. Takže môžete pokračovať v bežnom spôsobe života. Je to len raz a navždy vzdať zlých návykov, ktoré skracujú život dokonca absolútne zdravá osoba.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

OSTATNÉ CHOROBY SRDCE (I30-I52)

Zahrnuté: akútny perikardiálny výpotokVylúčené: reumatická perikarditída (akútna) (I01.0)Nepatria sem: niektoré súčasné komplikácie akútneho infarktu myokardu (I23.-) postcardiotonický syndróm (I97.0) poranenie srdca (S26.-) ochorenia označené ako reumatické (I09.2)

Akútna kardiovaskulárna nedostatočnosť: príčiny a liečba

Pri diagnostikovaní akútnej kardiovaskulárnej nedostatočnosti je núdzová starostlivosť tiesňovým volaním na mimoriadnu udalosť. Infarkt sa prejavuje náhlymi poruchami srdcovej činnosti a je sprevádzaný prudkým zhoršením zdravia, akútnou bolesťou na hrudi, slabosťou a stratou vedomia.

Liečba kŕčových žíl v domácnosti: účinné metódy

V tomto článku sa dozviete: metódy na liečbu kŕčových žíl v nohách doma (rovnako ako domáca liečba panvových kŕčových žíl a iných typov ochorení). Výber efektívnych receptov.

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

Kapilárna sieťka na tvári: odstráňte domov a kabínu

Problémy s kožou žien sú dostatočné v každom veku. Jednou z nich je viditeľná vaskulárna sieť na tvári. Mnohí začnú zápasiť s viditeľnými kapilárami na tvári nie je vôbec tak, ako by sa malo urobiť.