Akútny koronárny syndróm (pre zjednodušenie je znížený - ACS) je pracovná diagnóza, ktorú používajú ambulantní lekári. V skutočnosti spája dve ochorenia - nestabilnú angínu a skutočný infarkt myokardu.

Príčiny akútneho koronárneho syndrómu

Hlavnou príčinou ACS bola a zostáva ateroskleróza. Depozície cholesterolu vo forme plátov na stenách koronárnych artérií vedú k zúženiu účinného lumenu krvných ciev. Čiastočná deštrukcia kapsuly plaku vyvoláva parietálnu trombózu, ktorá ešte viac bráni prietoku krvi do srdcového svalu. Zníženie výkonu koronárnej artérie o viac ako 75% vedie k vzniku symptómov ischémie myokardu. Tento mechanizmus často vyvíja nestabilnú angínu, priaznivejšiu formu ACS.

Druhým mechanizmom je úplné oddelenie plaku a jej zablokovanie koronárnych artérií. V tomto prípade krvný prietok úplne zastaví a fenomén ischémie a neskôr nekróza sa rýchlo zvyšuje v srdcovom svale. Infarkt myokardu sa vyvíja.

Tretím mechanizmom je vznik silného kŕče koronárnych artérií pod vplyvom katecholamínov uvoľnených v dôsledku stresu. Proces, ktorý sa vyskytuje v dôsledku užívania určitých liekov s vazokonstrikčným účinkom, je podobný.

Symptómy ochorenia

Hlavným klinickým príznakom ACS je bolesť za hrudnou kosťou, rôznorodá v intenzite aj v pocitoch. Môže to byť stlačenie, lisovanie, pálenie - to sú najtypickejšie formy bolesti. Vyvolávajú ischémiu, stres, fyzickú námahu, emočný stres, užívanie určitých drog a omamných látok (amfetamíny, kokaín).

Často sa bolesť nenachádza len za hrudnou kosťou, ale dáva rôznym oblastiam tela - krku, ľavej ruky, lopatky, chrbta, spodnej čeľuste. Existujú situácie, keď sa bolesť prejavuje výlučne v hornom poschodí brucha, čo simuluje klinický obraz, napríklad akútnej pankreatitídy. V tomto prípade diagnostiku uľahčujú inštrumentálne a laboratórne testy. Avšak brušná forma myokardiálnej ischémie je stále najťažšie diagnostikovať.

Druhým najčastejším príznakom je dýchavičnosť. Jeho výskyt súvisí s poklesom funkcií srdca pri čerpaní krvi. Výskyt tohto klinického znaku naznačuje vysokú pravdepodobnosť život ohrozujúceho akútneho zlyhania srdca s pľúcnym edémom.

Tretím príznakom je výskyt rôznych arytmií. Niekedy sú abnormality srdcového rytmu jediným znakom hroziaceho infarktu myokardu, ktorý sa môže vyskytnúť v bezbolestnej forme. V tomto prípade existuje tiež vysoké riziko smrteľných komplikácií vo forme zastavenia srdca alebo kardiogénneho šoku s následnou smrťou pacienta.

Ako zistiť ACS

Lekári prehospitalu sú extrémne obmedzené v diagnostických nástrojoch pre akútny koronárny syndróm. Preto sa od nich nevyžaduje presná diagnóza. Najdôležitejšie je správne interpretovať údaje dostupné v čase vyšetrenia a odovzdať pacienta najbližšiemu lekárskemu stredisku na konečné zistenie choroby, pozorovania a liečby.

Zdravotnícky lekár alebo terapeut vyjadruje podozrenie na ACS na základe:

 • (čo mohlo byť záchvatom, bolo to prvé, kedy nastala bolesť a ako sa vyvinula, bolo to sprevádzané dyspnoe, arytmiou a inými príznakmi ACS, ktoré lieky pacient trpel pred útokom);
 • údaje o počte srdcového tepu, čísla o krvnom tlaku;
 • údaje z elektrokardiografického výskumu.

Hlavným diagnostickým kritériom je však trvanie bolesti na hrudníku. Ak syndróm bolesti trvá dlhšie ako 20 minút, pacientovi sa predbežne diagnostikuje ACS. V závislosti od znakov EKG môže byť doplnené o informácie o prítomnosti alebo neprítomnosti ST elevácie.

Núdzová starostlivosť pre akútny koronárny syndróm

Šance pacienta na prežitie sú vyššie, čím skôr sa poskytne núdzová starostlivosť v prípade akútneho koronárneho syndrómu. Dokonca aj vtedy, ak sa neskorší ACS vyvinie na infarkt myokardu, včasná lekárska intervencia obmedzí oblasť nekrózy a zníži účinky tejto choroby.

WHO navrhuje nasledujúci algoritmus na vykonávanie naliehavých činností:

 • pacient je umiestnený na chrbte a rozepne oblečenie na hrudi;
 • Najdôležitejším prvkom liečby je kyslíková terapia, ktorá podporuje saturáciu buniek myokardu kyslíkom za podmienok hypoxie tkaniva;
 • určenie nitroglycerínu pod jazyk v intervaloch 5 minút, tri dávky, berúc do úvahy kontraindikácie;
 • podajte aspirín raz v dávke 160-325 mg;
 • Antikoagulanciá sa podávajú subkutánne - heparín, fondaparinux, fraxiparín atď.
 • Povinná analgézia s morfínom v dávke 10 mg s jediným opakovaním toho istého množstva lieku po 5 až 15 minútach, ak je to potrebné;
 • Predpokladá sa perorálne podanie jedného z liekov skupiny beta-blokátorov, berúc do úvahy kontraindikácie (nízky krvný tlak, bradyarytmia).

Okrem týchto opatrení sa podnikli kroky na odstránenie komplikácií, ako sú arytmie, pľúcny edém pľúc alebo už existujúce pľúcne ochorenie, kardiogénny šok atď.

Po stabilizácii stavu pacienta je urgentne hospitalizovaný v nemocnici, kde sú podmienky na trombolýzu (zničenie krvnej zrazeniny) a pri absencii prístupu k takémuto zdravotníckemu zariadeniu do akejkoľvek nemocnice s jednotkou intenzívnej starostlivosti alebo intenzívnej starostlivosti.

Treba mať na pamäti, že život pacienta závisí od núdzovej starostlivosti poskytnutej včas v predhospitálnom období. Svetová prax ukazuje, že väčšina úmrtí na infarkt myokardu sa vyskytuje pred príchodom špecializovaných lekárskych tímov. Z tohto dôvodu by mal byť každý pacient s koronárnou srdcovou chorobou vyškolený, aby rozpoznal prvé príznaky akútneho koronárneho syndrómu a taktiku seba-pomôcky pri nástupe útoku.

Dozviete sa o modernej taktike liečby ACS v programe modernizácie zdravotnej starostlivosti založenej na jednej z kliník v Ruskej federácii sledovaním tejto recenzie videa:

Bozbey Gennady, lekár, havarijný lekár.

19 910 celkom zobrazení, 2 zobrazenia dnes

Opatrenia na boj proti rôznym formám akútneho koronárneho syndrómu

Akýkoľvek prejav ochorenia srdca môže byť znakom závažnej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta. Zároveň veľmi často naliehavé lekári diagnostikujú pacientov s akútnym koronárnym syndrómom alebo ACS.

Samotní pacienti, ktorí počuli takúto diagnózu, sú v nejakom zmätku, pretože nemôžu spoľahlivo posúdiť závažnosť ich polohy. Čo znamená pojem "ACS", aké typy tejto patológie existujú a akú pomoc potrebuje pre osobu v tomto štáte?

Všeobecný koncept ACS

Pod pojmom "akútny koronárny syndróm (ACS)" sú skryté znaky charakteristické pre dva stavy. Patrí medzi ne

Infarkt myokardu je ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje nekróza srdcového svalu, ktorá je dôsledkom obštrukcie koronárnych artérií a zastavenia jej prívodu krvi. Pri nestabilnej angíne je narušený krvný obeh v srdcovom svale v dôsledku zúženia lumenu v koronárnych cievach.

ACS nie je samostatné ochorenie, ale len súbor príznakov inej choroby srdca a krvných ciev. Určuje sa v prípade, že nie je možné uskutočniť potrebné diagnostické opatrenia na presnú diagnózu.

Vo väčšine prípadov je ACS zistená u ľudí trpiacich koronárnou chorobou srdca (CHD). Ischémia nastáva v dôsledku nedostatočného prívodu kyslíka do myokardu. Charakterom tohto ochorenia je to, že je schopný sa vyvíjať v priebehu rokov bez výrazných symptómov. Akútny koronárny syndróm alebo ACS je diagnostikovaný, ak je prívod kyslíka do myokardu taký bezvýznamný, že pravdepodobnosť záchvatu srdcového svalu je vysoká.

Klasifikácia ACS

Skratka ACS sa týka dvoch patologických stavov, ktoré majú rovnakú príčinu vývoja - ischemickú chorobu srdca v akútnom štádiu. Medzi tieto podmienky patria:

 • nestabilná angína pectoris;
 • infarktu myokardu.

Obe formy infarktu myokardu spadajú do klasifikácie akútneho koronárneho syndrómu, z ktorých jeden ukazuje zvýšenie segmentu ST a druhý nie. Najpriaznivejšia je prognóza nestabilnej angíny pectoris. Prognóza sa však v prípade neskorého dodania lekárskej starostlivosti výrazne zhorší, pretože skoršie alebo neskôr ACS vedie k zablokovaniu koronárnych artérií ak vzniku infarktu srdcového svalu.

Nestabilná angína je rozdelená do niekoľkých foriem:

 • rastúca forma, v ktorej dochádza k nárastu frekvencie útokov a ich závažnosti;
 • prvý raz znamená, že pacient trpí podobnou bolesťou nie viac ako pred mesiacom;
 • po infarkte sa vyvinie do jedného mesiaca po infarkte myokardu;
 • angína, vznikla po operácii srdca;
 • Prinzmetálna angína pectoris sa vyvíja v dôsledku kŕčov koronárnych ciev a je charakterizovaná skutočnosťou, že útoky ACS sa opakujú niekoľkokrát počas krátkeho časového obdobia.

Infarkt myokardu sa môže vyvinúť ako s rastom segmentu ST (ako je to znázornené dekódovaním EKG), tak aj bez neho. Ak podľa údajov EKG neexistuje žiadny zotavenie, potom sa na stanovenie diagnózy použije spôsob skúmania špecifických enzýmov, ktoré sú markery.

Vo všeobecnosti, ak nie je pozorované zvýšenie segmentu ST, má pacient pravdepodobne mierny infarkt myokardu. Ak je prítomná ST elevácia, poškodenie srdcového svalu je závažnejšie. Ak je v výsledkoch EKG prítomná patologická Q vlna, indikuje to rozsiahle poškodenie myokardu.

Príčiny ACS

ACS sa vyvíja v dôsledku toho, že do srdcového svalu je dodávané nedostatočné množstvo arteriálnej krvi, tj okysličenej krvi. Tento faktor vedie k vzniku nedostatku kyslíka a následne k výskytu ACS. Dôvodom sú nasledujúce patologické stavy:

 • vazokonstrikcia;
 • zvýšená trombóza, spôsobuje upchatie ciev;
 • zápalové procesy v stenách krvných ciev;
 • vazospazmom;
 • nedostatočná dodávka kyslíka.

Najčastejšie dochádza k vazokonstrikcii v dôsledku aterosklerotického srdcového ochorenia a vaskulárneho ochorenia, patológie, v ktorej sa tvoria aterosklerotické plaky pozostávajúce z lipoproteínov s nízkou hustotou (zlý cholesterol) na stenách krvných ciev. Tieto látky majú tendenciu preniknúť do stien krvných ciev.

Výsledkom je, že telo obsahuje odpoveď, pri ktorej dochádza k tvorbe protizápalových látok. Ďalej, steny krvných ciev, poškodené depozitmi cholesterolu, prerastú s spojivovým tkanivom, ktoré zasahuje do normálneho prietoku krvi.

Krvná zrazenina je zrazenina, ktorá sa tvorí pri zrážaní krvi. Iné cudzie látky, ako napríklad častice cholesterolu, môžu tiež pôsobiť ako krvné zrazeniny. V tomto prípade sú cudzie častice najčastejšie nazývané emboly. Obe tromby a emboly, ktoré sa dostávajú do malých ciev, ich upchávajú, čo vedie k úplnému zastaveniu krvného obehu.

Zápalové procesy v stenách krvných ciev sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku aterosklerózy. Avšak príčinou ich vývoja môžu byť bakteriálne a vírusové infekcie. Tiež poškodenie stien krvných ciev prispieva k rôznym autoimunitným procesom v tele, keď imunitný systém produkuje protilátky, ktoré ničí zdravé telové bunky.

Steny koronárnych artérií pozostávajú z niekoľkých vrstiev. Stredná vrstva pozostáva z hladkých svalov, ktoré sa pri kontrakcii potlačujú krvou. Spazmus hladkého svalstva môže byť výsledkom uvoľnenia určitých hormónov do krvi, ako je kortizol alebo adrenalín. Hoci kŕč netrvá dlho a nie je schopný spôsobiť poškodenie ciev, ak by ich steny boli pôvodne poškodené vkladmi cholesterolu, lúmen sa môže zúžiť a zabrániť toku krvi.

Nedostatok kyslíka sa môže vyskytnúť pri vykonávaní ťažkej fyzickej práce, so silnými emóciami alebo rôznymi chorobami.

Vo väčšine prípadov sa ACS vyvíja pod pôsobením viacerých faktorov naraz, najčastejšie je však aterosklerotická choroba postihujúca koronárne tepny.

Aké faktory vyvolávajú vývoj ACS

Štatistiky ukazujú, že existuje veľa faktorov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú stav koronárnych artérií a kardiovaskulárneho systému ako celku. Patria medzi ne:

 • nerovnováha hladín "zlého" a "dobrého" cholesterolu v krvi;
 • fajčenie a časté používanie alkoholických nápojov, ktoré majú negatívny vplyv na stav plavidiel;
 • arteriálna hypertenzia, ktorá zvyšuje tlak v cievach a ničí ich steny;
 • nadmerná hmotnosť, čo zvyšuje zaťaženie srdca v dôsledku potreby pretlačiť krv cez najmenšie cievy, ktoré sú súčasťou tukového tkaniva;
 • nízka telesná aktivita, čo vedie k stagnácii krvi v cievach;
 • diabetes a hypertyroidizmus;
 • častý stres;
 • genetické faktory.

Ľudské telo obsahuje skupinu bielkovín, ktoré nesú tuky. Patria medzi ne lipoproteíny s nízkou hustotou a lipoproteíny s vysokou hustotou. Prvý typ lipoproteínu nesie cholesterol a druhý ho zničí. Preto diagnóza ACS zahŕňa stanovenie celkového množstva týchto proteínov, ako aj stanovenie ich počtu v sekcii.

Prekročenie normálneho obsahu lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi vedie k vzniku aterosklerózy, narušenia integrity cievnych stien a významne zvyšuje riziko ACS.

Štúdie ukázali, že tabakový dym obsahuje látky, ktoré spôsobujú vazospazmus, čo zvyšuje viskozitu krvi a podporuje tvorbu krvných zrazenín. Navyše nikotín zvyšuje krvný tlak, čo spôsobuje riziko poškodenia stien krvných ciev a rozvoj ochorenia koronárnych artérií. Riziková skupina zahŕňa aj ľudí trpiacich hypertenziou.

Čo sa týka alkoholu, v malých množstvách nielen neprispieva k výskytu ACS, ale prináša aj výhody. Denné množstvo by však nemalo prekročiť 30 gramov čistého alkoholu za deň.

Samotná obezita nemôže spôsobiť aterosklerózu a koronárnu chorobu srdca. Je to však pre ľudí, ktorí majú nadváhu, veľmi často sa vyskytuje nerovnováha medzi "zlým" a "dobrým" cholesterolom. Takíto ľudia veľmi často zvyšujú krvný tlak a vytvárajú cukrovku, čo narúša metabolické procesy. Preto obezita, ako diabetes, vždy zvyšuje riziko vzniku ACS.

Účinok štítnej žľazy

Hypertyroidizmus je endokrinné ochorenie, pri ktorom štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo hormónov obsahujúcich jód. Tieto hormóny výrazne zvyšujú srdcovú frekvenciu a potrebu kyslíka v srdci. Ak sa nedosiahne jeho dostatočný tok, dôjde k vývoju ACS.

Fyzická aktivita trénuje srdcový sval a cievy, čím zabraňuje rozvoju ACS. Zároveň cvičenie neznamená triedy v telocvični alebo fitnes klubu, ale denné prechádzky a ranné cvičenia. Pohyb zvyšuje tok krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Nečinnosť naopak spôsobuje stagnáciu venóznej krvi a zvyšuje riziko ACS.

Akýkoľvek stres je sprevádzaný uvoľňovaním hormónov do krvného obehu, ktorý je určený na ochranu tela pred nepriaznivými faktormi. Príliš časté emisie skôr alebo neskôr vedú k narušeniu metabolických procesov, rozvoju aterosklerózy a ACS.

Znaky ACS

Klinika akútneho koronárneho syndrómu je charakterizovaná vzácnymi prejavmi. Avšak s akoukoľvek formou ACS sú príznaky približne rovnaké. Patria medzi ne:

 • bolesť na hrudníku, ktorá môže byť naliehavá, kontrahujúca alebo pálivá;
 • pocit ťažkosti v hrudníku a nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • osoba je pokrytá studeným, lepkavým potom;
 • prvky sú bledé;
 • vykašliavanie;
 • narušený srdcový rytmus;
 • s ACS, človek je prenasledovaný strachom zo smrti, charakteristickým pre útoky stenokardie;
 • mdloba je možná.

V niektorých prípadoch s ACS môžu byť iné než bolesti na hrudníku úplne chýbajúce. Bolesť vzniká v oblasti srdca a dáva ramenu, rameno, predlaktie, pod lopatkou alebo do čeľuste, hlavne z ľavej strany.

Bolesť v ACS sa zhoršuje po nejakej fyzickej námahe alebo strese, vrátane vzrušenia. Môže trvať dlhšie ako 20 minút a užívanie nitroglycerínu spravidla nemá pozitívny výsledok.

Čo robiť s ACS pred príchodom ambulancie

Akútny koronárny syndróm alebo ACS je stav, ktorý ohrozuje život pacienta. Preto pri identifikácii prvých charakteristických znakov ACS musíte okamžite zavolať sanitku. Je veľmi dôležité poskytnúť pacientovi prvú pomoc pred príchodom lekára.

Po prvé, pacient s ACS potrebuje užívať nitroglycerínovú tabletu.

Ak chcete, aby tento liek fungoval rýchlejšie, umiestnite ho pod jazyk a čakajte na úplné rozpustenie. Pod jazykom je veľké množstvo plavidiel. Sliznicová membrána umožňuje lieku voľne vstúpiť do krvi. Nitroglycerín dilatuje krvné cievy a zlepšuje tok krvi.

Ak nedôjde k žiadnemu zlepšeniu z jednej tablety, musí sa po 10 minútach podať ďalšia tableta. Aby ste predišli vedľajším účinkom, musíte mať drogu v horizontálnej polohe.

Lieky založené na kyseline acetylsalicylovej, napríklad Aspirín, pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi a zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín v krvných cievach. A aby tablet fungoval rýchlejšie, odporúča sa to žuť.

Keďže akútny koronárny syndróm (ACS) je vždy sprevádzaný nedostatkom dychu a pocitom nedostatku vzduchu, musí byť pacientovi poskytnuté kyslík. Preto odstránia všetky šnurovacie šaty a otvoria okná a vytvárajú koncept.

Metódy diagnostiky ACS

Pred uskutočnením konečnej diagnózy lekár preskúma na určenie miery hypoxie myokardu. Predbežná diagnóza sa robí na základe príbehu pacienta o povahe a intenzite bolestivého syndrómu. Napriek tomu, že bolesť za hrudnou kosťou je charakteristická pre všetky srdcové patológie, s ACS sa líšia v závažnosti a trvaní kurzu.

Potom je pacient poslaný do kardiologického oddelenia, kde sa dôkladne vyšetrí, aby sa potvrdila správnosť diagnózy a predpísali príslušnú liečbu.

Zoznam diagnostických opatrení pre ACS zahŕňa:

 • všeobecné vyšetrenie pacienta;
 • laboratórne krvné testy vrátane všeobecnej a biochemickej analýzy;
 • Laboratórne vyšetrenie moču;
 • krvný test na prítomnosť špecifických enzýmov indikujúci deštrukciu srdcového svalu;
 • koagulogram - krvný test, ktorý umožňuje určiť jeho koagulačnú schopnosť;
 • EKG;
 • echokardiografia;
 • koronárna angiografia;
 • scintigrafické vyšetrenie myokardu;
 • MRI;
 • pulzná oximetria.

Ako sa lieči ACS

Hlavným cieľom lieku pre ACS je zmierniť silnú bolesť, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kardiogénneho šoku a riziko mortality. Preto je počiatočná liečba ACS vykonaná lekárskymi ambulanciami po predbežnej diagnóze.

Ak má pacient infarkt myokardu sprevádzaný príznakmi poškodenia krvného obehu v cievach, je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pacienti s príznakmi poškodenia krvného obehu v cievach, ale s nepotvrdeným infarktom myokardu, sú tiež poslaní tam. Takáto taktika môže znížiť úmrtnosť vyplývajúcu z hladenia tkanív kyslíkom.

Ak má pacient infarkt myokardu, ktorý nie je komplikovaný narušením krvného obehu v cievach, rozhodnutie o hospitalizácii urobí zdravotnícky personál po objasnení diagnózy a zhodnotení celkového stavu pacienta.

Liečba akútneho koronárneho syndrómu alebo ACS sa uskutočňuje podľa nasledujúcej schémy:

 • liečebná terapia;
 • chirurgický zákrok je indikovaný pri absencii pozitívnych výsledkov počas konzervatívnej liečby ACS;
 • profylaktickú liečbu na elimináciu recidívy ACS.

Ako sa lieči liečba ACS

Konzervatívne liečebné metódy môžu eliminovať prejavy ACS, obnoviť krvný obeh v cievach a zabezpečiť zásobovanie srdca kyslíkom. Liečebný režim koronárnej insuficiencie je vybraný lekárom po dôkladnom vyšetrení.

Bez ohľadu na formu ACS sa konajú tieto podujatia:

 • všetkým pacientom sa odporúča dodržiavať odpočinok v posteli, kým sa zlepší všeobecný stav a obnoví sa dodávanie krvi do koronárnych ciev;
 • aby sa zabránilo pacientom s kyslíkovým hladom vdychovaný kyslík;
 • bolestivý syndróm uvoľňuje analgetiká, ako omamné, tak i narkotické;
 • Uskutočňuje sa liečba anti-ischemickými liekmi;
 • pacientovi sa podáva intravenózne injekcia s liekmi, ktoré majú antitrombotické a trombolytické účinky;
 • ak ateroskleróza spôsobila vývoj ACS, statíny sú priradené pacientovi.

Aké operácie pomáhajú eliminovať ACS

Chirurgický zákrok s ACS umožňuje úplné obnovenie prívodu krvi do koronárnych ciev a srdcového svalu. Tieto výsledky umožňujú dosiahnuť dve metódy:

Obe tieto operácie môžu úplne obnoviť prietok krvi v postihnutej cieve a eliminovať prejavy ACS. Avšak bez ohľadu na typ operácie, každý pacient musí pravidelne navštevovať kardiológ a podrobiť sa vyšetreniu až do konca jeho života.

Prevencia ACS

Každá osoba po liečbe ACS by mala monitorovať stav plavidiel pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 • eliminovať faktory spôsobujúce rozvoj aterosklerózy;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • sledovať telesnú hmotnosť;
 • zvýšiť telesnú aktivitu;
 • jesť racionálne;
 • pravidelne navštevujte lekára.

Len monitorovaním zdravia môže človek minimalizovať riziko opakovaného vývoja ACS, chrániť zdravie krvných ciev a predĺžiť svoj život po mnoho rokov.

Akútny koronárny syndróm: prvá pomoc

Akútny koronárny syndróm môže byť nekomplikovaný a komplikovaný. Pri komplikovanom ACS, akútnom srdcovom zlyhaní, srdcových arytmiách, mechanických komplikáciách, perikarditíde, dlhotrvajúcom alebo opakujúcom sa bolestivom ataku, vzniká po infarkte angína pectoris.

Klinický obraz pri akútnom koronárnom syndróme

Ak je podozrenie na ischémiu myokardu alebo akútny koronárny syndróm, prvou pomocou je vylúčiť iné príčiny bolestivého syndrómu, čo môže naznačovať napríklad akútnu disekciu aorty, ruptúru pažeráka, akútnu myokarditídu, krvácanie z hornej časti gastrointestinálneho traktu.

Typické sťažnosti na infarkt

 1. Intenzívna bolesť v srdci a za hrudníkom stláčania alebo stlačenia.
 2. Útok trvá od 30 minút až po niekoľko hodín, niekedy viac ako jeden deň.
 3. Bolesť môže byť pod ľavou lopatkou, v ramenách, krku, spodnej čeľusti.
 4. Vzrušenie, úzkosť, strach zo smrti.
 5. Bledosť kože.
 6. Studený pot, všeobecná slabosť.
 7. Pocit nedostatku vzduchu.

Prvá pomoc pri akútnom koronárnom syndróme

Ak je podozrenie na akútny koronárny syndróm, prvá pomoc a povinná hospitalizácia sú nepostrádateľné podmienky pre priaznivý výsledok a vylúčenie ďalších komplikácií. Núdzová starostlivosť, ako aj transport pacienta s akútnym infarktom sa uskutočňuje v polohe na ľavej strane s mierne zvýšenou hlavou. Uvádzame etapy prvej pomoci.

 1. Nitroglycerín pod jazykom. Jedná sa o prvú pomoc pri srdcovom zlyhaní, ako aj pri akútnom koronárnom syndróme. V prípade potreby môžete užívať nitroglycerín každých 5-10 minút.
 2. Kyselina acetylsalicylová (žuvacia tableta 160-325 mg).
 3. Kyslíková terapia. Inhalácia zvlhčeným kyslíkom pomocou masky alebo nosového katétra (rýchlosť podávania 4-6 l / min.).
 4. Úľava od bolesti Nitroglycerín (pod kontrolou krvného tlaku) intramuskulárne s dimedrolom. Morfín intramuskulárne 1% (soľný roztok 1:20).
 5. Heparín (5 tisíc jednotiek).
 6. Ďalšie taktiky závisia od údajov elektrokardiogramu.

Koronárne ochorenie srdca výrazne zvyšuje pravdepodobnosť infarktu myokardu, čo môže viesť k náhlej smrti. Vyjadruje sa v zmene povahy úderov.

Pojem "akútny koronárny syndróm" bol zavedený z dôvodu nemožnosti rýchleho rozlíšenia medzi neštandardnou angínou a infarktom myokardu, nutnosťou nevyhnutne dodržať určité algoritmy liečby a prvej pomoci pri akútnom koronárnom syndróme pred stanovením definitívnej diagnózy.

Diagnóza akútneho koronárneho syndrómu a podľa jeho výsledkov je prvá pomoc založená na diagnostike infarktu myokardu a nestabilnej angíne: klinický obraz, zmeny v elektrokardiograme, ako aj laboratórna diagnostika.

Príznaky a núdzová starostlivosť pri akútnom koronárnom syndróme

Jedným z najnebezpečnejších ochorení je akútny koronárny syndróm, núdzová starostlivosť môže zachrániť život človeka. Časté ochorenia, ako je ateroskleróza, koronárna choroba srdca a iné môžu viesť k tomu.

Pod pojmom ACS sa rozumejú akútne poruchy prívodu krvi do srdca - infarktu myokardu a nestabilnej angíny pectoris. Spravidla sa akútny koronárny syndróm vyvíja u ľudí trpiacich ischemickou chorobou srdca a inými typmi angíny pektoris. Môže vyvolávať fyzickú námahu, emocionálne zážitky, používanie veľkých dávok kofeínu, užívanie určitých liekov. Rizikové faktory pre rozvoj ACS: nadváha, sedavý životný štýl, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, konzumácia veľkého množstva soli, potraviny obsahujúce kofeín, čokoláda. ACS sa rozvíja častejšie a je závažnejšia u mužov.

Symptómy ACS, pre ktoré je tiež možná diagnóza:

 1. 1. Bolesť za hrudnou kosťou alebo na ľavej strane hrudníka - stlačenie, kontrahovanie. Nie je uľahčené používaním analgetík a nitroglycerínu, nezostáva samo o sebe po dobu pol hodiny (charakteristický rys angíny). Bolesť sa pod ľavým ramenom, ľavým ramenom a ramenom, v ľavej polovici krku a spodnej čeľuste, niekedy v ľavej polovici brucha a ľavej nohy.
 2. 2. Dyspnoe, v niektorých prípadoch - zadusenie a príznaky pľúcneho edému.
 3. 3. Bledosť, studený pot, slabosť až do mdloby, strach zo smrti.
 4. 4. Poruchy srdcového rytmu, slabý pulz, pokles krvného tlaku.
 5. 5. Menej typickým prípadom je bolesť v žalúdku (gastralgická forma ACS). Charakteristickým znakom exacerbácie gastritídy alebo peptického vredu - poruchy dýchania a poruchy srdcového rytmu.

Ak má pacient bolesť, ktorá je charakteristická pre ACS, aj keď nie sú žiadne iné príznaky alebo sú mierne, je potrebné zavolať sanitku. Čím rýchlejšie vstúpi pacient do nemocnice, tým viac šancí na následnú rehabilitáciu. Je nevyhnutné pacienta uistiť, pretože strach zo smrti, ktorý sa javí ako príznak ACS, je opodstatnený a emocionálne zážitky zhoršujú stav pacienta.

Pri akútnom koronárnom syndróme má čas mimoriadny význam. Podľa WHO, ak je krvný obeh v srdci obnovený v priebehu jednej a pol hodiny, potom pacient môže byť úplne rehabilitovaný po podaní ACS.

Prvá pomoc pre ACS sú opatrenia na stabilizáciu stavu pacienta, ktorý sa dá aplikovať doma. Prvá vec, ktorú pacient potrebuje, je zastaviť fyzickú námahu, odblokovať golier, opasok a iné rušivé prvky oblečenia, aby si vzal ležaciu polohu s nohami nadol (napríklad sedieť na okraji lôžka, opierajúci sa o vankúše). Táto situácia znižuje riziko vzniku pľúcneho edému. Je potrebné zabezpečiť najvyšší možný prietok čerstvého vzduchu - otvorte okná a v prípade potreby dvere v miestnosti. Je extrémne nežiadúce sa pohybovať, preto okolité osoby by sa mali starať o pacienta pred príchodom ambulancie.

Druhá vec, ktorú je potrebné urobiť, je lekárska úľava z tejto choroby. Pacientovi treba podať kyselinu acetylsalicylovú (1-2 tablety), nitroglycerín pod jazyk - 1 tabletu každých 10 minút. Možno použitie sedatíva - valerián, motherwort tablety. Nitroglycerín môžete užívať len vtedy, ak pacientov krvný tlak nie je nižší ako 90 mm Hg, ak nie je možné ich merať, potom je potrebné zamerať sa na stav pacienta. Ak užívanie nitroglycerínu nespôsobilo značné poškodenie, môžete užívať ďalšie tabletky. Sedatívne lieky sa nemôžu používať vo forme alkoholických roztokov a tinktúr, aby nedošlo k zhoršeniu stavu pacienta. Kritérium prípustnosti prijatia je rovnaké ako kritérium pre dusičnany - krvný tlak alebo stav pacienta. Ak je pacient v bezvedomí, potom liečba liekom by sa nemala uskutočňovať pred príchodom lekára. Môžete užívať beta-blokátory, ak sú na dosah ruky.

Je dôležité sledovať stav pacienta, pretože sa môžu objaviť komplikácie koronárneho syndrómu: pľúcny edém, poruchy cerebrálnej cirkulácie. Je potrebné hovoriť s pacientom, aby ste ho upokojili, pretože emočný stav je tiež dôležitou súčasťou núdzovej starostlivosti o akútny koronárny syndróm. Pacient sa musí uklidniť a udržať pozitívny postoj.

Algoritmus núdzovej pomoci pre ACS pre pracovníkov sanitky je zložitejší a účinnejší. Zahŕňa diagnostiku ACS na mieste a opatrenia na stabilizáciu stavu pacienta.

Prvá vec, ktorú kardiologický pohotovostný tím urobí, je vykonať EKG. Jeho výsledky - hlavné kritérium diagnózy akútneho koronárneho syndrómu. Už v prvých minútach EKG existujú dva typy ACS - s nárastom segmentu ST (spôsobeného trombom, ktorý úplne pokrýva lumen cievy) a bez vzostupu tohto segmentu (spôsobené z iných dôvodov okrem trombu).

Následné činnosti brigády sú nasledovné:

 1. 1. Pacient by mal byť v polovičnej polohe s nohami plochými alebo ležiacimi na chrbte, ak nie je pľúcny edém, všetok rušivý odev by sa mal odstrániť alebo rozobrať.
 2. 2. Kyslíková terapia - kyslíková maska ​​na tvári, vo vážnych prípadoch - intubácia.
 3. 3. Nitroglycerín, kyselina acetylsalicylová, beta-blokátory - ak je pacient vedomý a ak tieto lieky neboli užívané predtým.
 4. 4. Heparín, Fraxiparín a iné antikoagulanciá subkutánne.
 5. 5. Morfín alebo iné narkotické analgetiká jedenkrát intravenózne. Dôležité je sledovať dýchanie pacienta, pretože narkotické analgetiká inhibujú dýchacie centrum a môžu viesť k zlyhaniu dýchania.
 6. 6. Ak dôjde k zvýšeniu segmentu ST - trombolytických liekov.
 7. 7. Odstránenie komplikácií ACS, ak nejaké existujú.
 8. 8. Doručenie pacienta do kardiologickej nemocnice.

Predpokladá sa, že bolesť v srdci s angínou trvá nie viac ako 10 minút a prejdeme sami, a s ACS - viac ako pol hodiny a nezastavia sa sami. Ale ak bolesť v srdci nepríde po užití nitroglycerínu a zostane dlhšie ako 10 minút, musíte zavolať na ambulanciu a nečakať, kým prestane uplynúť pätnásť hodín, pretože v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu čas.

Ak má pacient známky pľúcneho edému: zadusenie, kašeľ s hojivým, penivým spútom ružovej farby, je potrebné umiestniť postroj na dolné končatiny, môžete nechať vata vlnenú vôňou alkoholu. Je nežiaduce užívať lieky pred príchodom ambulancie, pretože narúšajú rovnováhu soli a môžu viesť k porušeniu srdcového rytmu.

Ako rozpoznať a čo robiť ak sa vyskytne akútny koronárny syndróm

Keď sa bolesť objaví za hrudnou kosťou, neodstránená nitroglycerínom a sprevádzaná slabosťou, potenie, závratmi a ďalšími nepríjemnými pocitmi, je pacient diagnostikovaný s akútnym koronárnym syndrómom (ACS). Po ďalších vyšetreniach sa diagnostikuje buď infarkt myokardu alebo nestabilná stenokardia - "predinfarkčný stav".

Prečítajte si v tomto článku.

Čo je to

ACS nie je diagnózou, ale iba predbežným záverom. Umožňuje vám začať poskytovať starostlivosť o akútny koronárny syndróm. S priaznivým výsledkom sa srdcový záchvat nevyvinie a exacerbácia IHD skončí bez smrti srdcového svalu.

Termín ACS sa používa iba v prvých hodinách ochorenia, kedy ešte nie je jasné, či má pacient infarkt alebo nie. Po ďalšej diagnostike na pozadí súbežnej intenzívnej starostlivosti je diagnostika objasnená.

Možné výsledky ACS:

 • infarkt myokardu s eleváciou segmentu ST na EKG;
 • infarkt myokardu bez elevácie ST;
 • infarkt myokardu diagnostikovaný neskôr z iných dôvodov;
 • nestabilná angína pectoris.

Dôvod rozvoja patológie

Príčina ACS je kombináciou vonkajších a vnútorných faktorov. K vonkajšiemu patrí fajčenie, prebytočný tuk v potravinách, stálý stres a nízka telesná aktivita. Vnútorné ochorenia, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť srdcových ochorení:

 • zaťažené dedičnosťou IHD;
 • ateroskleróza;
 • vysoký tlak;
 • diabetes mellitus;
 • obezita.

ACS je forma ischemickej choroby, tj prejav aterosklerózy koronárnych ciev. Najčastejšie je to spôsobené prítomnosťou nahromadenia tuku v stenách tepny (aterosklerotický plak). Buď sa pretrhne, blokuje artériu alebo tvorí na svojom povrchu ochranný trombus, čím tiež zablokuje prietok krvi. Konštantne vysoké hladiny adrenalínu, stresového hormónu, vedú tiež k zúženiu tepien.

Mechanizmus vývoja ACS

patogenézy

Diagnóza akútneho koronárneho syndrómu je nemožná bez toho, aby pochopila, ako vzniká.

Externé a vnútorné príčiny ochorenia koronárnych artérií vedú k tvorbe aterosklerotických plátov v stenách koronárnych ciev. Zvláštnu úlohu zohrávajú zápalová reakcia - ochranná reakcia cievnej steny zameraná na jej obnovenie. Preto sa okolo akumulácie tukových buniek akumulujú, emitujú špeciálne chemikálie. Tieto látky priťahujú krvné doštičky - bunky zodpovedné za zrážanie krvi.

Pri trombóze alebo kritickom upchatí cievy alebo pri pretrhnutí plaku sa prietok krvi koronárnou artériou prudko znižuje. Každá takáto nádoba dodáva oddelenú časť myokardu - medzikomorovej priehradky, vrcholu, bočnej alebo zadnej steny, pravú komoru. Počas pokoja môže byť množstvo krvi prechádzajúcej cez zúženú oblasť dostatočné na to, aby mohlo byť srdce podávané.

Pri záťaži sa zvýši srdcová frekvencia. Myokardiálne bunky pracujú aktívnejšie a už im chýba malé množstvo kyslíka, ktoré sa dodáva cez zúženú artériu. Myokardiocyty začínajú pociťovať hladovanie kyslíkom. Proces normálneho "spaľovania" výživných produktov s tvorbou energie je narušený. Suboxidované, to znamená "nespálené" látky sú jedovaté a poškodzujú bunkovú membránu.

Takže existuje ACS, sprevádzaná dlhotrvajúcou bolesťou na hrudníku. Toto je "srdcový signál" o ťažkej úzkosti a potrebe urýchleného odpočinku a obnovenia prietoku krvi. Toto sú príznaky nestabilnej angíny pectoris. Po úplnom zastavení prietoku krvi srdce zomrie - vzniká infarkt.

príznaky

Každý pacient s IHD by mal poznať symptómy tohto hroziaceho stavu. Včasná pomoc pri akútnom koronárnom syndróme nielenže zabraňuje infarktu myokardu, ale môže tiež zachrániť život pacienta.

Príznaky ACS zahŕňajú príznaky nestabilnej angíny pektoris a srdcového infarktu:

 • bolesť na hrudníku: lisovanie, stláčanie, neprechodné po užití 3 nitroglycerínových tabliet v intervale 5 minút trvajúcom dlhšie ako 20 minút;
 • šírenie, to znamená ožarovanie bolesti v ľavom lakte, rameni, čeľusti, v žalúdku, zriedka - vpravo;
 • strach zo smrti, úzkosť, dusenie;
 • studený pot, pokles tlaku, strata vedomia;
 • ťažká pretrvávajúca bolesť brucha;
 • zvýšenie záchvatov angíny počas 2 týždňov;
 • zvýšenie počtu odobratých nitroglycerínových tabliet;
 • bolesti na hrudníku, ktoré sa objavili v prvých 2 mesiacoch po infarkte.

Keď tieto príznaky nemusia strácať silu a čas chodiť na kliniku, musíte naliehavo zavolať na sanitku.

diagnostika

Rozpoznanie ACS je založené na typických symptómoch. Na objasnenie jeho verzie sa používajú nasledujúce diagnostické metódy:

Na EKG s ACS dochádza k nárastu alebo poklesu pod izolínom segmentu ST v niekoľkých prívodoch indikujúcich postihnutú artériu. Aj znamenie ACS je považované za blokádu ľavého zväzku Jeho.

Akútny koronárny syndróm s ST eleváciou

Avšak ani normálny obraz EKG nevylučuje infarkt. V pochybných prípadoch je potrebná biochemická štúdia.

Špeciálne látky, troponíny T a I, sú najcitlivejšie na poškodenie myokardu a sú určené takmer v akomkoľvek laboratóriu. Troponíny sa môžu zvyšovať aj v iných podmienkach:

 • disekcia aneuryzmy aorty;
 • respiračné zlyhanie alebo anémia;
 • myokarditída alebo poranenie srdca;
 • sepsa;
 • mŕtvica a mnoho ďalších.

Avšak klinické symptómy týchto ochorení pomáhajú správne robiť diagnózu.

Úroveň troponínov pri srdcovom infarkte stúpa po 6 hodinách, maximálne sa zaznamenáva za deň a normalizácia nastane po 2 týždňoch.

Pri nestabilnej angíne sú troponín-negatívne, to znamená, že nie sú v krvi.

liečba

Pri rozhodovaní o správnej liečbe akútneho koronárneho syndrómu má zdravotnícky pracovník 10 minút.

Všetci pacienti by mali byť hospitalizovaní vo veľkej nemocnici, kde existuje možnosť urgentnej angiografie a chirurgickej intervencie.

Výnimkou sú niektorí pacienti bez ST elevácie na EKG, ktorí môžu byť hospitalizovaní v bežných nemocniciach:

 • vek nad 75 rokov;
 • bolesť v kľude s prerušovanými zmenami EKG;
 • angína s trvaním kratším ako 20 minút, spontánne alebo po užití nitroglycerínu;
 • ateroskleróza mozgových alebo periférnych artérií;
 • predchádzajúci infarkt, perkutánna koronárna angioplastika (ICA) alebo bypass koronárnej artérie (CABG);
 • diabetes mellitus;
 • ťažké zlyhanie obličiek;
 • podozrenie na ACS bez dostatočných dôkazov.

Núdzovou starostlivosťou o akútny koronárny syndróm je úľava od bolesti s narkotickými analgetikami as užívaním aspirínu v kombinácii s klopidogrelom. Za hodinu je potrebné vykonať PCI v špecializovanej nemocnici.

Ak to nie je možné, fibrinolytická liečba sa uskutočňuje počas prvých 30 minút po zistení pacienta a potom sa v každom prípade prepraví do zariadenia na chirurgický zákrok. Ak bol trombus úspešne rozpustený, operácia môže byť odložená na jeden deň.

Núdzové činnosti pre ACS

Ak po prvých príznakoch ochorenia uplynul viac ako jeden deň a pacientov stav je stabilný, taká agresívna liečba akútneho koronárneho syndrómu sa neodporúča. Dostávajú koronárnu angiografiu a počas mesiaca môžu v prípade potreby vykonávať ICA.

Po operácii sú predpísané nasledujúce lieky:

 • frakcionovaný heparín;
 • nitráty;
 • beta-blokátory;
 • Iapf alebo sartana;
 • antagonisty receptorov mineralokortikoidov;
 • statíny;
 • inhibítory protónovej pumpy na prevenciu žalúdočného krvácania.

Čo predstavuje ACS, príznaky, diagnostiku a liečbu, pozrite si toto video:

rehabilitácia

Pacient je v nemocnici až 3 dni v jednotke intenzívnej starostlivosti a ďalších 7 až 9 dní v oddelení kardiológie. So stabilným stavom a žiadnymi komplikáciami môže byť pacient prepustený 6. až 7. deň po hospitalizácii.

Pozorovanie na klinike drží kardiológ na jeden rok, a potom v neprítomnosti bolesti na hrudníku a dýchavičnosti - terapeuta. Pravidelne predpísané testy cholesterolu, vedenie EKG, vykonajte záťažový test. V prípade potreby vykonala koronárnu angiografiu a chirurgickú liečbu ochorenia koronárnych artérií.

Ak osoba utrpela akútny koronárny syndróm, odporúčania lekára by mali byť nasledovné:

 • nefajčiť a nesmie byť vystavený tabakovému dymu;
 • v strave, držať zeleninovú stravu s celými zrnami a miernym množstvom mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku a chudého mäsa;
 • pravidelne vykonávať individuálny program;
 • kontrolujte hladiny cholesterolu a užívajte predpísané lieky na zníženie hladiny lipidov;
 • meranie krvného tlaku denne a udržiavanie normálneho stavu;
 • udržiavať normálnu hmotnosť;
 • naučiť sa vyrovnať sa so stresom, vyhnúť sa vzrušeniu a úzkosti;
 • pijete alkohol čo najmenšie.

Tieto opatrenia znižujú riziko opakovanej ťažkej angíny pectoris a infarktu myokardu.

Akútny koronárny syndróm je komplexom znakov naznačujúcich náhle zastavenie prietoku krvi do srdcového svalu. Ak zomrie myokardiálna bunka, dôjde k infarktu. Aj keď si myokardiocyty zachovajú svoju funkciu, ACS vedie k dysfunkcii srdca a zvyšuje riziko srdcového infarktu.

ACS je sprevádzaná intenzívnou bolesťou na hrudníku. To si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť, včasnú diagnostiku a správnu liečbu. Účelom tejto terapie je obnoviť prívod krvi do myokardu a zabrániť infarktu a ďalším komplikáciám.

Ak sa objaví nestabilná angína pectoris, ktorej príznaky sa môžu pozorovať dokonca aj v pokoji, je naliehavé začať liečbu, inak sa môže stať progresívnym a viesť k infarktu. Aké sú príznaky tejto choroby? Čo ukáže EKG? Ako poskytnúť prvú pomoc?

Koronárna nedostatočnosť sa zvyčajne nedá okamžite zistiť. Príčiny jeho výskytu sú v spôsobe života a prítomnosti súvisiacich ochorení. Príznaky pripomínajú angínu. Stáva sa to náhle, ostrý, relatívny. Diagnóza syndrómu a výber nástrojov závisí od typu.

Pod vplyvom vonkajších faktorov sa môže vyskytnúť stav preinfarkácie. Príznaky sú podobné u žien a mužov a je ťažké ich rozpoznať kvôli lokalizácii bolesti. Ako odstrániť útok, ako dlho trvá? Lekár na recepcii preskúma indikácie na EKG, predpíše liečbu a tiež hovorí o dôsledkoch.

Najčastejšie sa u japonských detí vyskytuje Kawasakiho syndróm. Príčiny vývoja nie sú úplne pochopené, považujú sa za autoimunitné ochorenia. Symptómy - dlhotrvajúca horúčka, vyrážka, zápal lymfatických uzlín. Liečba zahŕňa zavedenie imunoglobulínu.

Bohužiaľ, štatistiky sú sklamaním: náhla koronárna smrť postihuje 30 ľudí z milióna denne. Je veľmi dôležité poznať príčiny vývoja koronárnej nedostatočnosti. Ak pacient prekoná, núdzová starostlivosť bude účinná až v prvej hodine.

Dôležitú funkciu zohráva koronárna cirkulácia. Jeho vlastnosti, malý pohybový vzor, ​​krvné cievy, fyziológia a regulácia sú kardiológmi skúmané na podozrenie na problémy.

Hlavnými krokmi na zmiernenie angíny sú nitroglycerín a odpočinok. Avšak s vysokým alebo nízkym tlakom sú tuky. Aké lieky rýchlo odstránia útok doma?

Tablety Cardicet sa užívajú na koronárne ochorenia, ako aj na zlyhanie srdca. Indikácie na použitie môžu byť rôzne typy angíny. Dávka lieku na srdce je individuálne zvolená lekárom.

Po prvýkrát začala Prinzmetalova vazospastická angína pectoris v roku 1959. Jeho symptómy sa prejavujú predovšetkým skoro ráno, v pokoji. Spoľahlivá diagnostika - EKG indikátory a kardiografia. Liečba je dlhá, prognóza závisí od pacienta.

Núdzová starostlivosť, diagnostika a liečba akútneho koronárneho syndrómu

Akútny koronárny syndróm (ACS) je súbor symptómov na úrovni celého organizmu, ktorý sa vyskytuje počas infarktu myokardu alebo ischemickej choroby srdca bezprostredne pred infarktom. Predinfarkcia je následne spôsobená akútnou podvýživou srdcového svalu (ischémia), proces sa nazýva nestabilná angína.

Stav akútneho koronárneho syndrómu je takmer vždy spojený s oddelením aterosklerotického plaku od vnútornej steny koronárnej cievy pri ateroskleróze a následnou čiastočnou alebo úplnou trombózou (zablokovaním) koronárnej artérie.

Preto je táto podmienka mimoriadne potrebná v prípade núdzovej lekárskej starostlivosti, pretože v priebehu niekoľkých hodín môže pacientovi spôsobiť smrteľný záchvat.

dôvody

ACS je primárne spôsobená aterosklerózou. Vo väčšine prípadov sa choroba vyvíja kvôli zničeniu hustoty aterosklerotického formovania na stenách koronárnej artérie, ktorá bola predtým hemodynamicky bezvýznamná, ale citlivá na odlúčenie. Zraniteľná aterosklerotická plaketa sa zvažuje v prítomnosti veľkého množstva lipidov (tukové inklúzie), početných zápalových buniek a tenkého vláknitého uzáveru.

Odštiepenie plaku môže nastať pri aktívnom zúžení a rozšírení koronárnej artérie, čo sa často pozoruje v dôsledku zvýšenia spotreby kyslíka myokardu, napríklad v dôsledku fyzického námahy, emočného alebo fyziologického stresu. Ten sa vyvíja s dehydratáciou, stratou krvi, hypotenziou, infekciou, tyreotoxikózou alebo po operácii.

Po oddelení sa aterosklerotický plát má sklon smerom k srdcu, kde je priemer nádoby vždy menší a celkom alebo čiastočne sa upcháva. Potom sa začína proces ťažkej ischémie a nestabilnej angíny. Vo väčšine prípadov stav končí s infarktom myokardu v dôsledku akútneho nedostatku krvného zásobenia srdcového svalu.

Hustota zablokovania koronárnych artérií, dĺžka obštrukcie, objem postihnutých buniek srdca, úroveň stresu na srdci a schopnosť zvyšku srdcového svalu kompenzovať ich prácu sú hlavnými faktormi určujúcimi klinický obraz a prognózu akútneho koronárneho syndrómu.

Akútny koronárny syndróm - klinika

Sťažnosti pacientov s akútnou koronárnou insuficienciou zahŕňajú:

 • Srdcové palpitácie.
 • Bolesť, ktorá sa zvyčajne popisuje ako tlak, stlačenie alebo pálenie v celej ľavej polovici hrudnej kosti a môže sa prenášať na krk, rameno, čeľusť, zadné horné časti tela a hrudné končatiny.
 • Dýchavičnosť pri námahe.
 • Diaphoresis (nadmerné potenie) v dôsledku dráždivého účinku sympatika.
 • Nevoľnosť, v dôsledku stimulácie vagus nervu.
 • Ťažká únava, aj pri minimálnom strese.

Všeobecná klinika akútneho koronárneho syndrómu sa môže meniť od normálnej až po ktorúkoľvek z nasledujúcich podmienok:

 • Nízky krvný tlak. Indikuje dysfunkciu srdcovej komory v dôsledku ischémie, infarktu myokardu alebo akútnej dysfunkcie chlopní.
 • Vysoký krvný tlak. Môže urýchliť angínu alebo odrážať zvýšené hladiny katecholamínov v dôsledku stimulácie sympatomimetiká.
 • Pľúcny edém a iné príznaky zlyhania ľavej polovice srdca.
 • Extracardiálne cievne ochorenia.
 • Opuch jugulárnej žily.
 • Chladná, lepkavá pokožka a potenie u pacientov s kardiogénnym šokom.
 • Tretie (S3) a štvrté zvuky srdca (S4) sú zrýchlené, povrchné.
 • Systolický šelest spojený s dynamickou obštrukciou ľavej komory výstupného traktu.
 • Dýchavičnosť v pľúcach je častým výskytom v sugestívnej dysfunkcii ľavej komory alebo mitrálnej chlopne.

Medzi možné komplikácie patrí:

 • Pri ťažkej ischémii je pľúcny edém.
 • Pri infarkte myokardu - prasknutie papilárneho svalu ľavej komory a jej septum.

diagnostika

Usmernenia pre diagnostiku akútneho koronárneho syndrómu vydala Európska kardiologická spoločnosť v roku 2011 a obsahuje nasledujúce kroky a podmienky:

Elektrokardiografia (EKG) je najdôležitejším diagnostickým testom na angínu pectoris.

 • Laboratórne testy, ktoré môžu byť užitočné:
  • Stanovenie hladín kreatínkinázy, izoenzýmov.
  • Úroveň srdcového troponínu.
  • Hladina myoglobínu.
  • Všeobecná a biochemická analýza krvi.

Diagnostické zobrazovacie metódy:

 • RTG hrudníka.
 • Echokardiografia.
 • Vizuálna perfúzia srdcového záchvatu.
 • Kardiálna angiografia.
 • Počítačová tomografia (CT) vrátane CT vyšetrenia koronárnej angiografie a CT vyšetrenia koronárnych artérií na vápnik.

Akútny koronárny syndróm - núdzový stav

Tento druh ochorenia, ako už bolo uvedené na samom začiatku, musí nevyhnutne av prvom rade podliehať podpore núdzovej starostlivosti. Po prvých záchranných opatreniach je pacientovi predpísaná podporná liečba, hlavne symptomatického smeru. Veľkú pozornosť venuje aj prevencia relapsu.

Núdzová starostlivosť pre akútny koronárny syndróm sa zameriava na:

 1. Stabilizácia pacienta.
 2. Úľava z ischemickej bolesti (antiischemická liečba).
 3. Poskytovanie antitrombotickej liečby.

Antiischemická liečba zahŕňa nasledujúce lieky:

 • Nitráty - na zmiernenie príznakov.
 • Beta-blokátory, napríklad metoprolol. Lieky tejto série sú indikované pre všetkých pacientov pri absencii kontraindikácií.

Antitrombotická liečba (trombo-odpoveď):

 • Aspirin.
 • Clopidogrel.
 • Prasugrelom.
 • Tikagrelor.
 • Antagonisty glykoproteínu, napríklad abciximab, eptifibatid, tirofiban.

Antikoagulačná liečba (antikoagulant):

 • Nefrakcionovaný heparín (UFG).
 • Nízkomolekulárny heparín (LMWH), ako aj dalteparín, nadroparín, enoxaparín.
 • Inhibítory faktora Xa (rivaroxaban, fondaparinux).

Ďalšie terapeutické opatrenia:

 • Trombolýza - zavedenie finančných prostriedkov, ktoré absorbujú krvnú zrazeninu, priamo do lumen koronárnej artérie.
 • Perkutánna koronárna intervencia je zavedenie sondy do lumen koronárnej artérie a účel fyzickej extrakcie krvnej zrazeniny.

Ako poskytnúť prvú pomoc pre ACS, pozri vo videu:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ak plavidlo praskne na prst - je to nebezpečné?

Druhý deň, keď som umýval riad, zrazu som mal pocit nepohodlia v malom prstom mojej pravej ruky. Bola to bolesť z rezu. Pozorne som preštudoval prst: na koži nebolo žiadne poškodenie, ale takmer celá podložka bola modrá a bolí ako modrina.

Príčiny kŕčových žíl pažeráka a žalúdka

Pri kŕčových žilách v pažeráku dochádza k zvýšeniu lumenov pažerákových ciev v dôsledku dysfunkcie venóznych chlopní, zhoršeného odtoku krvi z povrchových žíl. Ochorenie postihuje hlavne mužov vo veku 45-50 rokov, dlhodobo je asymptomatické, preto je diagnostikované len s vývojom komplikácií.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Spôsob stanovenia rýchlosti sedimentácie erytrocytov podľa Westergrenu

Špecifická hmotnosť červených krviniek je väčšia ako hmotnosť plazmy, a preto sa postupne usadzujú v skúmavke. Vonkajší plášť červených krviniek je negatívne nabitý, čo spomaľuje ich sedimentáciu.

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Hypercholesterolémia obťažuje veľa ľudí. Je známe, že táto patológia je kľúčovým faktorom vo vývoji infarktu myokardu, aterosklerózy, periférnej artritídy a angíny pectoris.

Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.