Pravidlá prvej pomoci sú jednoduché a potrebné znalosti pre všetkých, ktorí pomôžu poskytnúť okamžitú pomoc obetiam.

Prvá pomoc pri cerebrálnom krvácaní

V závislosti od miesta hematómu a krvácania sú epidurálne alebo subdurálne. V subarachnoidnom priestore sú iba krvácania. Krv nahromadená počas subarachnoidálneho krvácania spôsobuje podráždenie trvácnej a mozgovej látky, čo vedie k opuchu a opuchu. V dôsledku toho dochádza k priamemu poškodeniu podstaty mozgu porušením jeho funkcie. Zvýšenie objemu mozgu v obmedzenom priestore lebečnej lebečky vedie k stlačeniu a premiestneniu medulla oblongata - časti mozgu zodpovednej za dýchanie a kardiovaskulárnu aktivitu. Výsledkom je rozvoj syndrómu dislokácie, ktorý sa prejavuje zhoršením dýchania a srdcovej činnosti, čo zase vedie k smrti. Tvorba subdurálnych a epidurálnych hematómov vo vnútrakraniálnom priestore spôsobuje premiestnenie stredných štruktúr mozgu, s dislokačným syndrómom a zodpovedajúcimi poruchami a výsledkami.

V priebehu poškodenia ciev mozgovej membrány sa objavujú krvácanie cievy mozgu samotné, diploické žily (žily kostnatých tunelov) kostí lebky.

Krvácania v priestoroch medzi vnútornými časťami sú traumatického a netraumatického pôvodu. Zdá sa, že traumatické krvácanie je spôsobené traumou. Výsledkom vystavenia traumatického činidla je poškodenie ciev mozgu, mozgových puzdier a kostí lebky. Najčastejšie traumatické subarachnoidálne hemorágie, menej často epidurálne a subdurálne hematómy.

Epidurálne hematómy sa vyskytujú hlavne pri zlomeninách kostí lebky. V dôsledku zlomenín dochádza k oddeleniu dura mater a prietoku krvi z kosti a poškodených ciev dura mater. Tečúca krv sa môže dostatočne rozsiahlo odlupovať.

Netraumatické krvácanie a (menej často) hematómy v medziinštitucionálnych priestoroch sú zvyčajne spojené s abnormálnym vývojom mozgových ciev alebo patologickými zmenami v nich v dôsledku ochorení. Najbežnejším príkladom krvácania z netraumatického krvácania je spontánne subarachnoidálne krvácanie. Jeho príčinou je spravidla vrodená aneuryzma mozgu, ktorá je porušená kvôli zvýšeniu intrakraniálneho tlaku. Masívne subarachnoidálne hemorágie môžu tvoriť subdurálne hematómy.

Symptómy syndrómu dislokácie sú znížené vedomie, zníženie srdcovej frekvencie na menej ako 60 úderov za minútu a poškodenie dýchania až do úplného zastavenia. Symptómy sa rozvíjajú v rôznych rýchlostiach. Niekedy sa objaví okamžite po zranení alebo po nejakom čase. V niektorých prípadoch sa objavia obalené hematómy po 2-4 dňoch, menej často po niekoľkých týždňoch.

Pre epidurálne hematómy sú charakteristické intenzívne bolesti hlavy, v ktorých pacient nemôže "nájsť miesto v posteli". Sú tiež charakterizované prítomnosťou "jasnej medzery" v symptomatológii s následným rýchlym výskytom a zvýšením závažnosti syndrómu dislokácie. To znamená, že po poranení sa človek cíti pomerne dobre, ale po 3 až 8 hodinách dochádza k prudkému zhoršeniu stavu s rýchlym poklesom vedomia a rozvojom syndrómu dislokácie. Pri subarachnoidálnych traumatických hemorágiách sa prejavujú meningeálne symptómy spôsobené podráždením trvácnej maternice. Vyznačuje sa napätím svalov na krku, čo je odhalené nemožnosťou naklonenia hlavy dopredu, napätie svalov chrbtice, ktoré sa odhaľuje, keď sa koleno ohne pri ohnutí nohy na bedrovom kĺbe. Pri takýchto pohyboch sa objavuje bolesť alebo neexistuje možnosť pasívneho pohybu. Silne vyjadrené mozgové príznaky. Obete sa sťažujú na silné bolesti hlavy, sprevádzané nevoľnosťou a vracaním. Závažnosť symptómov je zvyčajne priamo úmerná objemu krvácania.

Nástup spontánneho subarachnoidálneho krvácania je zvyčajne typický. Na pozadí vysokého arteriálneho systolického tlaku (zvyčajne viac ako 180 mmHg) dochádza k ostrému bolesti hlavy s výrazným napätím v svaloch zadnej časti hlavy, čo môže byť sprevádzané vracaním, nauzeou a vo vážnych prípadoch konvulzívnym záchvatom s následným hlbokým depresiou vedomia. Pri malých objemoch krvácania môžu pacienti zaznamenať ostrú bolesť hlavy, pocit "biť do hlavy s logom". Niekedy dochádza k spontánnemu subarachnoidnému krvácaniu po kašľaní, kýchnutí, fyzickej námahe, ostrému trupu atď.

Prvá pomoc pri cerebrálnom krvácaní

Je potrebné zavolať sanitku. Prvá pomoc pacientovi s krvácaním z plášťov je zameraná na udržanie vitálnych funkcií až po poskytnutie špecializovanej lekárskej starostlivosti. V prednemocničnom štádiu je veľmi potrebné zabezpečiť normálne vetranie pľúc a zabrániť vracaniu vstúpiť do dýchacieho traktu.

Pacientovi by sa malo pomôcť prijať pohodlnú ležaciu pozíciu na boku, ale je tiež povolené na žalúdku, ak existuje špeciálne okno na tvár na gauči alebo nosítkach. V náchylnej polohe dochádza k ďalšiemu podráždeniu žalúdka, ktoré môže viesť k zvracaniu a opieraním tváre proti povrchu gauča je ťažké dýchať správne. Na to, aby strana na pacienta v bezvedomí bola umiestnená na boku, je nevyhnutné ohnúť hornú dolnú končatinu na kolená a umiestniť jej pred sebou. V tejto polohe je pacient v bezvedomí schopný ležať celkom stabilný.

V prípade nahromadenia vracania v ústach a nosu je potrebné ich odstrániť. Čo je vhodné pre obväz, navlečené na prst alebo na akýkoľvek predmet, ako napríklad špachtľu, pero atď. Ak je to možné, pacientovi môže byť podaný kyslík obohatený vzduch. Tým sa zabráni vzniku mozgového edému.

Pre spontánne subarachnoidálne krvácanie sa má podať injekcia 12,5% roztoku etamzilátu sodného - 4 ml intramuskulárne alebo intravenózne 100-200 ml 5% roztoku kyseliny aminokapronovej. To však nepovedie k okamžitému zastaveniu krvácania, ale skôr k relapsu.

Používanie diuretík v počiatočných štádiách je nevhodné.

Vysokohodnotná anestézia a použitie antiemetických liekov môžu zmierniť mozgové príznaky. Použitie narkotických analgetík a antiemetik však inhibuje dýchacie centrum, takže sa používajú narkotické analgetiká a antiemetiká len u pacientov na vedomie. Z analgetik sa používa 50% roztok sodnej soli metamizolu - 2 - 6 ml intramuskulárne alebo intravenózne, ketorolac - 2 ml (30 mg v 1 ml) intramuskulárne. Nezabúdajte však, že Ketorolac znižuje zrážanlivosť krvi, preto je lepšie používať iné lieky proti bolesti. Z antiemetiky aplikujte metoklopramid - 2 ml roztoku intramuskulárne.

Na zníženie krvného tlaku so spontánnym subarachnoidálnym krvácaním môžete použiť 25% roztok síranu horečnatého - 1 ml intramuskulárne alebo intravenózne; 20 ml zriedeného 400 ml 0,9% roztoku chloridu sodného pomaly intravenózne. Znižuje tiež záchvatovú aktivitu. Intrakraniálne hematómy vyžadujú okamžitú chirurgickú liečbu a krvácanie vyžaduje špeciálnu liečbu.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta. Toto je krvácanie v mozgu - dôsledky tohto najnebezpečnejšieho stavu môžu byť pre človeka smrteľné, natrvalo spôsobiť jeho postihnutie alebo spôsobiť smrť.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv v ľudskom tele sa pohybuje v uzavretom systéme ciev, každý z nich je zvyčajne celkom elastický a je schopný vydržať značné zaťaženie. Avšak cievy sa postupne stávajú tenšou, krehkou, priepustnou a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť a spôsobiť krvácanie.

Hlavné tepny ľudského mozgu

To isté platí aj s mozgovými cievami, ktoré zásobujú tento životne dôležitý orgán kyslíkom. Vysoký tlak v určitom bode narušuje nádobu, v dôsledku čoho prúdi určité množstvo krvi a vyplňuje priestor medzi mozgovými tkanivami. Výsledný hematóm vytlačí okolité tkanivá, čím zablokuje ich výživu, čo spôsobuje edém mozgu, hrubé motorické, vizuálne a rečové poruchy.

Keďže prasknutie krvných ciev môže nastať v akejkoľvek časti mozgu, je zvyčajné klasifikovať hemoragické mŕtvice podľa miesta krvácania.

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Príznaky ochorenia, ako aj dôsledky a vyhliadky na jeho ďalší vývoj závisia od umiestnenia krvácania a jeho intenzity.

Príčiny mozgového krvácania

Rozvinutá hemoragická mŕtvica (iný názov pre intracerebrálne krvácanie) je priamym dôsledkom mnohých stavov a ochorení, pri ktorých záťaž na tkanivách ciev často prevyšuje ich bezpečnostnú rezervu.

 • Dlhodobá neliečená alebo slabo kontrolovaná hypertenzia rôzneho pôvodu;
 • Poranenia hlavy;
 • Mozgové nádory, ak nastane krvácanie v nádore;
 • Aneuryzmy mozgových ciev (vrátane vrodených);
 • Choroby, ktoré spôsobujú zvýšené krvácanie (hemofília, cirhóza pečene);
 • Umelé zriedenie krvi spôsobené nedobrovoľným užívaním antikoagulancií (lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi), najmä ak je prekročená dávka lieku alebo keď sa skombinuje s alkoholom;
 • Nadmerná fyzická námaha a silný stres.

Nemôžeme povedať o zlých návykoch - fajčenie, drogová závislosť, závislosť od pitia. Zhoršujú stav ciev, čo nakoniec spôsobuje, že cerebrálne krvácanie je jedným z najpravdepodobnejších výsledkov.

Príznaky mŕtvice

Príznaky hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavili tak živo, že aj ľudia, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, môžu správne posúdiť závažnosť a naliehavosť stavu pacienta.

Medzi typické symptómy mozgového krvácania patria:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Náhle závraty a slabosť;
 • Vízia ľudí a životného prostredia v červenom svetle;
 • Znecitlivenie tváre, končatín alebo polovice tela;
 • Silné napätie (tuhosť) svalov krku.

Toto sa týka citov samotných pacientov. Ľudia v okolí môžu byť presvedčení, že človek mal mozgovú príhodu kvôli viacerým vonkajším znakom:

 • Modravá alebo fialová tvár;
 • Žiak sa rozšíril z postihnutej strany (ako možnosť - divergencia očí);
 • "Naparovanie" na postihnutej strane tváre;
 • Paralýza končatín (človek nemôže zdvihnúť ruky a noha sa otočí von);
 • Epileptické záchvaty, kŕče;
 • Zakrivený alebo šikmý jazyk;
 • Neúmyselné močenie, vylučovanie výkalov.

V stave hemoragickej cievnej mozgovej príhody, človek nemôže vysloviť jednoduché frázy, úsmev, často nerozumie reči, ktorá mu bola adresovaná.

Príznaky hemoragickej mŕtvice

Najzávažnejším príznakom hemoragie v mozgu je kóma. Podľa jej trvania sa posudzuje prognóza života pacienta: čím dlhšia je osoba v bezvedomí, tým horšie sú dôsledky a vyhliadky.

Čo robiť s pacientom

Hemoragická mŕtvica je vážny stav, preto si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc. Tu sú prvé záväzné opatrenia:

 • Zavolajte na ambulančnú brigádu;
 • Pacient položte tak, aby mu poskytol prúdenie vzduchu a pohodlnú polohu tela.
 • Pri vracaní otočte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania;
 • Položte fľašu na teplú vodu s ľadom alebo iným chladným predmetom na hlavu.
 • Meranie krvného tlaku;
 • Je potrebné čo najskôr začať liečbu krvácania z mozgu - následky v tomto prípade môžu byť značne zmiernené.

Iní nemajú viac ako tri hodiny na zabezpečenie lekárskeho zákroku: po tomto období začnú v mozgu nezvratné zmeny.

Dôsledky krvácania z mozgu

Hemoragická mŕtvica, ktorá sa vyskytla, je vážna nielen v jej priebehu, ale aj v jej dôsledkoch. Predpokladá sa, že prvý mesiac a prvý rok po nástupe cerebrálneho krvácania zohrávajú rozhodujúcu úlohu v živote pacienta a tiež umožňujú správne posúdiť vyhliadky na rehabilitáciu.

Počas prvých týždňov zomrie 40 až 60 percent pacientov. Pozostalým sú pozorované pretrvávajúce poruchy reči, zraku, motorické funkcie. Časté a duševné poruchy.

Po dlhú dobu zostáva necitlivosť svalov na tvári, končatiny na paralyzovanej strane alebo polovici tela. Ak nie je možné rýchlo minimalizovať všetky tieto porušenia, potom po roku a neskôr nie je možné rehabilitovať pacienta - zmeny v tele sa stanú nezvratnými.

Hemoragická mŕtvica je vážne ochorenie a vyžaduje okamžitú liečbu: len včasnou a adekvátnou liečbou je možné podstatne rehabilitovať preživších v prvom mesiaci pacientov.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali aj prvé príznaky mŕtvice.

Moja mama mala raz. Bola som veľmi vystrašená, nevedela som, čo mám robiť. Rýchlo položila ju, zavolala sanitku. V dome nebol žiadny tonometer. Nejako vycpala v ústach pilulku na tlak a potom prišli lekári. Vďaka Bohu, moja matka bola spasená, mŕtvica nebola silná. Teraz však viem presne, ako rozpoznať mŕtvicu a čo robiť, ak zrazu zaútočí na človeka.

Áno, skutočnosť, že mŕtvica je ťažké zamieňať sa s niečím iným, je isté. Keď sa to stalo môjmu starému otcovi, aj keď som bol ešte teenagerom, hneď som pochopil, čo sa deje. Pena z úst, neschopnosť človeka nie je slovo, ale dokonca aj pohyb. Ale v každom prípade je veľmi dôležité vedieť všetko, pretože fenomén je veľmi častý a môže byť užitočný kedykoľvek.

Priateľ je 45 rokov. Vonkajšia mozgová príhoda bola vonku, ktorá sa našla len ráno.

Môj manžel mal mozgovú príhodu (vo veku 34 rokov), krvácanie z mozgu. Môžem povedať jednu vec: keby to nebolo pre dieťa, ja by som nič nehádal! Okrem bolesti hlavy neboli žiadne príznaky! Vďaka Bohu, že máme dobrého lekára, ktorý okamžite urobil správnu diagnózu. Už uplynulo pol roka a teraz nemá žiadne dôsledky! Ďakujem Bohu a doktorovi.

Nastala mŕtvica. Lekári Donetskej nemocnice mi zachránili život, ďakujem veľmi pekne. Vedúci neurochirurgie (Cherny O. A.) - zvláštne poďakovanie!

Moja snacha bola včera prijatá do nemocnice, bolo hlásené krvácanie. Teraz je v kóme. Potrebuje operáciu, existuje šanca na zotavenie?

Moja stará mama bola odobraná krvácaním mozgu. Po 2-3 hodinách padla do kómy. Prežije alebo nie, povedz mi?

Dobrý deň, som Tuychieva Mamlakat Ismailzhanovna. Chcem vám povedať svoj príbeh. V júni 2011 som ráno prišiel do práce. Pracoval som ako pekársky pekár. Urobil som svoju prácu pred obedom. Potom sme šli jesť, po obede som spadol, stratil som vedomie. Takto ležala, kým iní nedokončili svoju prácu. Pracovali sme až do šiestich večerov. Potom, čo ostatní dokončili svoju prácu, zavolali pre mňa záchrannú službu. Sanitka mi zobrala 10 mk, tam zavolali helikoptéru a poslali ma do Surgutu. V Surgutovi som bol diagnostikovaný krvácaním mozgu. Tam som podstúpil núdzovú operáciu, moje plavidlo sa rozpadlo. Chcem povedať, že to bolo pre mňa veľmi ťažké, ruka, noha, krk skrútený. Pravé oko sa stalo šikmým, pravá strana úplne odmietla pracovať. Po operácii v Surgut som ležal v kóme dva mesiace, potom som prišiel k sebe. Podstúpil som 4 operácie: dvakrát na hlave, 1 čas, kedy bola tracheostomia a štvrtá nedávno. Jazvy rástli v hrtane, a ja som sa udusil, bolo ťažké dýchať, 70% dýchacích ciest bolo zatvorených a 30% zostalo nažive. A bol som poslaný do Tyumenu. Rozpočet mi pridelil 500 tisíc rubľov. V Tyumene som mal operáciu, potom som sa vrátil domov. V decembri 2016 bolo moje koleno veľmi choré, nešiel som do nemocnice, rozhodol som sa to urobiť po novom roku. V roku 2017 som šiel do nemocnice.

5. marca som stratil svojho manžela. 28. apríla v práci stratil vedomie. Bol odvezený do nemocnice sanitkou. 5 dní ležal v kóme, už nie je.

Moja matka mala nehodu. Často je závraty a bolesť hlavy. Povedz mi, čo to môže byť.

Moja mama má rakovinu kostnej drene. Po chemoterapii mala mŕtvicu. O tom som sa dozvedel včera. Lekári tvrdia, že to nemožno zachrániť. Ale naozaj ju chcem späť vo vedomí. Všetci to chceme, všetko, čo robíme, je čakať.

A ak je mozog vypnutý počas rozsiahleho krvácania, čo to znamená?

Čo je krvácanie v mozgu a čo sa stane

Proces, ktorým nahromadená krv vstupuje do mozgu - intracerebrálne krvácanie predstavuje vážnu hrozbu pre ľudské zdravie a život. Mŕtvica je najčastejšie diagnostikovaná u starších pacientov, ale vplyv niektorých faktorov môže prispieť k rozvoju ochorenia u ľudí už po 30 rokoch. Zvyčajne sa útok spontánne vyskytuje z emocionálnych zážitkov alebo fyzickej nadmernej záťaže.

Aký je tento patologický stav?

"Sivá hmota" je preniknutá sieťou malých kapilár a nádob. Ale niekedy sú ich steny postupne zničené a do mozgového tkaniva vstupuje krv. Tento proces narúša správnu funkciu neurónov, môže spôsobiť tvorbu edémov, zvýšenie intrakraniálneho tlaku a vývoj ďalších nebezpečných stavov, ktoré narušujú prácu sivého materiálu.

Krvácanie v mozgu sa tiež nazýva hemoragická mŕtvica. Mal by byť odlíšený od ischemickej patológie (srdcový záchvat), pri ktorej sa nádoba ucpáva kvôli plaku alebo trombu a výživa samostatnej časti je ukončená.

Hemoragická mŕtvica môže mať niekoľko typov:

 1. Hematóm mozgu. Krvná plazma sa hromadí v určitej časti hlavy. Volumetrický hematóm spôsobuje deformáciu okolitých tkanív a ich stláčanie, čo narúša systém krvného obehu, čo vedie k smrti.
 2. Hemoragické namáčanie. Častice plazmy sú rozdelené medzi bunky "šedej hmoty", ktoré pokrývajú veľké plochy. To narúša výkon neurónov, ale spôsobuje menej nebezpečné účinky, ktoré môžu byť vyvolané hematómom.

Krvácanie je pre človeka nebezpečné bez ohľadu na jeho typ. Pri prvých príznakoch patologického stavu je potrebné prijať mimoriadne opatrenia, aby ste zavolali brigádu SMP.

Existujú dva mechanizmy na formovanie hemoragickej mozgovej príhody:

 1. Poškodenie obloženia plavidla. Krvná plazma sa uvoľňuje cez medzeru a potom sa uzavrie krvnou zrazeninou, čo však môže trvať nejaký čas: od 2 hodín do 2-3 dní.
 2. Diapedézy. Plášť stratí svoju elasticitu, stane sa lámavý a častice krvi môžu postupne preniknúť do priestoru bez poškodenia.

Najčastejšie sa tvorí mozgový hematóm v dôsledku pretrhnutia obloženia cievy a namáčania počas diapedezy. Na stanovenie typu patologického stavu môže byť po komplexnej diagnóze len lekár.

Príčiny intracerebrálneho krvácania

Najprv musíte zistiť, prečo sa vyskytne krvácanie "šedej hmoty". Ak je najmenej jeden z dôvodov spojený s potenciálnym pacientom, je potrebné venovať pozornosť:

 • časté tlakové rázy. Pacienti, ktorí nevenujú pozornosť ich stavu, sa vystavujú riziku mozgovej príhody;
 • účinky cukrovky. Ak sa hladina glukózy postupne zvyšuje a nedochádza k žiadnej liečbe;
 • genetické alebo získané cievne aneuryzmy;
 • traumatické poškodenie kapilár mozgu;
 • nadmernú krehkosť obloženia plavidla;
 • nekontrolovaný príjem liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu plazmy;
 • nádor inej povahy;
 • krvácanie do mozgu v dôsledku chirurgického zákroku;
 • zápalových a infekčných procesov tkanív "šedej hmoty".

Takéto podmienky nie vždy spôsobujú krvácanie do mozgu a jeho príčiny môžu byť odlišné - obezita, alkoholizmus, drogová závislosť.

Nemožno však spoliehať len na faktory, ktoré vyvolávajú vznik útoku, je dôležitejšie poznať symptomatológiu patologického stavu.

Klasifikácia intracerebrálneho krvácania

Krvácanie do mozgu môže byť rozdelené na samostatné skupiny v závislosti od miesta hematómu a dôvodov jeho výskytu.

Klasifikácia hemoragickej cievnej mozgovej príhody, vzhľadom na jej polohu:

 1. Subdurálne krvácanie. Krv preniká do dutiny, ktorá sa nachádza medzi škrupinami "šedej hmoty".
 2. Intraventrikulárne poruchy. Plazma vstupuje do komôr mozgu.
 3. Epidurálne krvácanie. Vzniká počas TBI.
 4. Subarachnoidné poruchy. Krv preniká medzerou medzi stredným a vnútorným plášťom.
 5. Intracerebrálne krvácanie. Krvná plazma rýchlo vstupuje do mozgových buniek.

Krvácanie je tiež klasifikované hĺbkou lézie, veľkosťou a ďalšími faktormi. Ale najčastejšie je patologický stav delené svojim pôvodom: krvácanie v dôsledku poranenia, v dôsledku konzumácie kokaínu, nádorov, hypertenzného krvácania.

V závislosti od klasifikácie hemoragie v mozgu môžu byť príznaky odlišné. Po prvé, je potrebné zistiť, z čoho by mohla prísť nebezpečná kríza.

Symptómy intracerebrálneho krvácania

Znaky nástupu patologického stavu závisia od miesta vstupu krvi. Príznaky tvorby hematómov v prednej časti môžu byť:

 • mentálny pokles;
 • dysfunkcia reči - slová sú nečitateľné u pacienta;
 • nedostatok rovnováhy.

Pre krvácanie v časovej časti je typické: zníženie jasnosti videnia alebo jej úplná absencia v jednom poli, človek nerozpozná reč iných ľudí, kŕče. Pri hematóme v parietálnej časti dochádza k strate citlivosti v jednej polovici tela. Krvácanie do krku je sprevádzané slepotou alebo vizuálnou dysfunkciou.

Symptómy hemoragickej mozgovej príhody medzi lebkou a mozgom:

 1. Pretrvávajúce migrény.
 2. Nadmerná citlivosť na oči voči jasnému svetlu.
 3. Otravy tela;
 4. Mdloby.

Známky mozgového krvácania v malom mozgu: strata rovnováhy, slabosť svalov, podivné pohyby žiakov, ťažkosti s dýchaním, mdloby, kŕče, začervenanie kože.

Symptómy krvácania u novorodencov:

 • nedostatok sacieho reflexu;
 • lebka je oveľa väčšia ako samotné telo;
 • očné biely majú červený odtieň.

Keď sa plazma hromadí v komorách "šedej hmoty", existujú príznaky cerebellárneho krvácania, ale sú doplnené porušením procesu kyslíka a živín, pretože zrazeniny blokujú kanál, cez ktorý vstúpi do mozgu cerebrospinálna tekutina.

Symptomatológia krvácania do mozgu má tendenciu zvyšovať intenzitu príznakov, s malými zmenami v vedomí alebo správaním pacienta by mal okamžite zavolať pohotovostnú nemocnicu.

Prvá pomoc v kríze

Intrarerebrálne krvácanie je vážny patologický stav, ktorý vyžaduje naliehavú intervenciu. Prvé naliehavé opatrenia, ktoré sa majú prijať počas krízy:

 1. Vyhľadajte lekársku pomoc.
 2. Pacienta položte, aby mu poskytol komfort, čistý vzduch.
 3. Počas zvracania vložte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania.
 4. Skontrolujte tlak.
 5. Vložte fľašu studenej vody alebo fľašu s vodou na hlavu.
 6. Je potrebné čo najskôr určiť príčiny a liečbu krvácania do mozgu.

Tí, ktorí sú prítomní, majú niekoľko hodín, aby zabezpečili, že brigáda SMP príde k pacientovi, po ktorom sa začne nezvratný proces.

Čo treba očakávať, keď krvácí do mozgu

V subakútnom a akútnom období sa vyskytuje edém "šedej hmoty", zmena hemodynamiky, okluzívny hydrocefalus. Takéto krvácanie v mozgu a jeho dôsledky sú pre človeka najnebezpečnejšie, pretože môžu viesť k smrti.

Väčšina komplikácií je spôsobená neschopnosťou pohybu. Imobilizovaný pacient je vystavený mnohým hrozbám:

 • infekčné ochorenia močového kanála;
 • zápal pľúc;
 • venózna trombóza nôh, pri ktorej je možný vývoj tromboembolizmu (pľúc);
 • sepsa - otrava krvi;
 • porucha srdcového rytmu.

Pri prvých príznakoch krvácania do mozgu je potrebné poskytnúť pacientovi pohodlie a pomoc, akékoľvek oneskorenie mu môže stáť jeho život.

Metódy na diagnostiku krvácania

Keď pacient vyhľadá lekársku starostlivosť s podobnými príznakmi, na stanovenie diagnózy sa používajú rôzne typy testov. Niektoré sú núdzové, iné sú prakticky nevyžiadané. Núdzová diagnostika zahŕňa:

 1. Prieskum sa uskutočňuje, ak si človek uvedomuje, čo sa s ním deje. Lekár sa pýta na prítomnosť chronických ochorení, zdravotný stav, čas vzniku symptómov.
 2. Skontrolujte odrazy, pohyb ramien a nôh, citlivosť, zrak.
 3. Jednoduché merania: EKG, tlak, impulz.
 4. Lumbálna punkcia. Krv veľmi často preniká do cerebrospinálnej tekutiny, prítomnosť červených krviniek potvrdzuje nástup krvnej mozgovej príhody.
 5. MR. Táto metóda umožňuje zistiť prítomnosť hematómu, nádoru.
 6. Angiografia - štúdium vaskulárnej siete mozgu umožňuje identifikovať možné symptómy mozgovej príhody, ako aj faktory, ktoré ju vyvolávajú: aneuryzmy, malformácie. Najčastejšie sa táto metóda používa pred operáciou na mozgu.

Podľa výsledkov diagnózy stanoví lekár prítomnosť hematómu a jeho lokalizáciu. Krvácanie, ktoré sa vyskytuje z rôznych dôvodov, je potrebné urýchlene zastaviť.

Kombinovaná hemoragická terapia

Liečba hemoragického záchvatu sa vykonáva dvomi spôsobmi - chirurgicky a liekom. Terapia s užívaním liekov vykonáva neurológ a má nasledujúce ciele:

 • normalizovať krvný tlak;
 • zlepšiť zrážanlivosť krvi;
 • opraviť poškodené nervové vlákna;
 • znížiť opuch mozgu.

Počas hospitalizácie krvácania sa predpísaná cvičebná terapia s pacientom ležiacou na opätovné získanie motorických schopností, triedy sa vedú s logopérom, odporúčajú sa dychové cvičenia.

Chirurgia na mozgu môže byť pridelená na základe určitých indikátorov - lokalizácia hematómu, jeho veľkosť a zdravotný stav pacienta.

V závislosti od týchto faktorov je zobrazená jedna z týchto metód:

 1. Transcraniálne - vylučovanie hematómu sa vykonáva len v neprítomnosti účinnosti liečebnej terapie s veľkosťou mozgového nádoru najviac 3 cm. Existuje výrazný posun. Táto metóda je založená na trepanning lebky v mieste tvorby krvných zrazenín.
 2. Stereotaktická chirurgia je jednoduchšia metóda chirurgickej liečby patológie mozgu. Vykonávaný na odstránenie ťažko dostupného nádoru. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia upevneného na hlave pacienta. Chirurg urobí malú dieru, cez ktorú vloží špachtľu s odsávaním, cez ktoré sa vylučujú zrazeniny.
 3. Externé odvodnenie mozgových žalúdkov - jedna časť je vložená do hlavy pacienta, druhá je pripojená k nádrži, do ktorej sa čerpá tekutina.

Napriek vysokej účinnosti terapie sa často stáva, že väčšina pacientov zomiera aj po operácii. Hlavným dôvodom je progresia edému šedej hmoty.

Druhá časť získa zdravotné postihnutie a len málo sa vráti do plnohodnotného životného štýlu (podlieha včasnému poskytovaniu lekárskej starostlivosti). Ale stopy mozgovej mŕtvice stále ostávajú - paralýza tváre, problémy s rečou.

Ako zabrániť vzniku krízy

Hemoragická mŕtvica - nebezpečná patológia s prevahou nepriaznivého výsledku. Polovica záchvatov končí smrťou, inak je potrebný náročný proces obnovy. Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred krízou, je varovať:

 • eliminovať spotrebu tabakových výrobkov, alkoholických nápojov;
 • znížiť množstvo tuku odobratej z potravy zvierat;
 • po 35 rokoch veku, na testovanie cholesterolu v krvnej plazme, ak je to potrebné, na zníženie jeho výkonnosti;
 • sledovať tlak, pri prvých príznakoch hypertenzie pokračovať v liečbe;
 • kontrolovať telesnú hmotnosť, zabrániť vzniku obezity;
 • viesť zdravý životný štýl, jesť zdravé potraviny;
 • užívať lieky na zriedenie krvnej plazmy pod kontrolou a na odporúčanie lekára.

Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vám umožní zachrániť vaše zdravie a život. Aby sa zabránilo vývoju patológie, je potrebné vedieť, čo je krvácanie do mozgu a jeho hlavné príznaky.

Možná prognóza po utrpení útoku

Takmer polovica pacientov zomrie mesiac po krvácaní. Prognóza zotavenia démála pre tieto kategórie:

 1. Pacienti vo veku 70 rokov.
 2. Ľudia s objemnými nádormi (približne 50 mm).
 3. Pacienti v kóme.
 4. Pacienti s hemiplegiou, hyperglykémiou.
 5. Ľudia so zhoršenou štruktúrou "šedá hmota".
 6. Pacienti s diagnostikovaným komorovým krvácaním.

Najčastejšie dochádza k útoku so smrteľným následkom, keď je kmeň poškodený. Niektorí pacienti majú pretrvávajúce poruchy centrálneho nervového systému. Ale regeneračná komplexná terapia je niekedy účinná. Krizové relapsy sú možné v 4% prípadov (s diagnózou amyloidnej angiopatie a aneuryzmy vyššie).

Intrarerebrálne krvácanie je pre človeka veľmi nebezpečné, toto ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než odstrániť jeho následky. Správny život, odstránenie zlých návykov, dobrá výživa je prvým krokom na ceste k úspechu. S alarmujúcimi príznakmi by ste mali ihneď konzultovať s lekárom alebo zavolať na pohotovostnú nemocnicu.

Krvácanie mozgu: príčiny a liečba

Krvný obeh sa prejavuje prostredníctvom elastických ciev, avšak v prípade ich riedenia dochádza k prasknutiu, čo vedie k krvácaniu. Tento pojem v medicíne je definovaný ako hemoragická mŕtvica. Po krvácaní krv vstupuje do nervového tkaniva, čo vedie k deštruktívnym procesom v tkanivách. Dôsledky tejto choroby sú nezvratné - v najlepšom prípade zdravotné postihnutie a v najhoršom prípade smrť. Preto, aby sa zabránilo tragédii, je potrebné mať pochopenie toho, prečo krvácanie sa vyskytuje a ako ho zabrániť.

Krvácanie mozgu: príčiny a liečba

Hlavné dôvody

V prvom rade medzi príčinami sa odlišuje dlhodobá arteriálna hypertenzia (takmer 50% všetkých prípadov). V nebezpečenstve sú ľudia, ktorí ignorujú predpoklady choroby a nemajú prostriedky na zníženie krvného tlaku. Okrem toho existujú aj iné príčiny:

 1. Cievne aneuryzma. V niektorých oblastiach sa tepna výrazne rozširuje. Povaha ochorenia je buď vrodená, alebo v dôsledku choroby. Bohužiaľ, pokračuje v latentnej forme, preto nemôže byť diagnostikovaná včas.
 2. Zranenie plavidla mechanického charakteru. To je hlavný dôvod, ktorý vedie k mŕtvici vo veku menej ako päťdesiat.
 3. Nedostatočné zrážanie krvi sa vyskytuje aj medzi príčiny vedúce k krvácaniu.
 4. Dôsledky nekontrolovaného príjmu antidepresív a antikoagulancií.
 5. Encefalitída, ktorá spôsobuje zápalový proces infekčnej povahy.

Neelastická kostná štruktúra vedie k veľmi vysokému tlaku v nervových centrách kvôli krvácaniu. Preto keď sa vytvorí veľký hematóm, osoba zomrie po 24 hodinách.

Dôvody vzniku kapsuly s retrorerebelárnou cerebrospinálnou tekutinou

Medzi súvisiace faktory patria:

 1. Obezita.
 2. Prítomnosť zlých návykov počas dlhého časového obdobia.
 3. Staroba
 4. Faktor dedičnosti.
 5. Niektoré choroby, napríklad diabetes.

Ako sa vyskytuje krvácanie?

Hypertenzia je zničujúca choroba, ktorá vo väčšine prípadov môže viesť k krvácaniu. Keď sa u ľudí dlhodobo diagnostikuje zvýšený krvný tlak, cievy sa stávajú tenšie a môže sa vyskytnúť nekróza cievnych stien. Preto v prípade prudkého poklesu krvného tlaku mikroorganizmy prasknú. Tento proces sa vyskytuje veľmi náhle, preto nie je možné predvídať krvácanie. Prostredníctvom praskacej nádoby krv začína prúdiť do oblastí nervového tkaniva, čo spôsobuje opuch a hematóm. Ak sa patologická lézia vyskytla v sekciách kmeňa, potom sa zvyšuje pravdepodobnosť dysfunkcie dýchania.

Krvácanie mozgu na obrázku

Charakteristické príznaky

Zjavenie zjavnej symptomatológie bude priamo závisieť od umiestnenia a objemu lézie. Klinické príznaky sa môžu náhle objaviť a okamžite sa zintenzívniť alebo sa objaviť a zmiznúť. V zásade sa krvácanie pozoruje zložité príznaky:

 1. Zrazu je silná bolesť hlavy.
 2. Dôraz sa výrazne znížil.
 3. Existuje nevoľnosť, ktorá často končí vracaním.
 4. Nastávajú problémy s koordináciou.
 5. Existujú problémy so základnými pocitmi vnímania - sluchu, videnia atď.
 6. Končatiny, dolné a horné znecitlivenie.
 7. Hyperémia je vidieť na tvári.
 8. Pri dýchaní je počuť výrazné dýchavičnosť.
 9. Rušivé trepky

Symptómy mozgového krvácania

Nasledujúce príznaky zahŕňajú nasledujúce prejavy:

 1. Koža tváre nadobúda fialovo-červený odtieň.
 2. Tam je tras v tvári zo strany krvácania.
 3. Pri skúmaní jazyka môžete vidieť jeho zakrivenie na boku.
 4. Pacient stráca schopnosť vnímať informácie a hovoriť.
 5. Môžu sa vyskytnúť záchvaty.
 6. Nepriznivé močenie nie je vylúčené.

Druhy mozgovej mŕtvice

V závislosti od miesta lézie sú charakteristické príznaky.

Niektoré fakty o krvácaní v mozgu nájdete vo videu.

Video - Mozgové krvácanie

Symptómy krvácania u detí

Podivne, môže sa objaviť hemoragická mŕtvica aj u novorodenca. Je zvláštne, že dieťa môže súčasne poškodiť niekoľko častí mozgu. Hlavným dôvodom krvácania u novorodenca je predčasnosť. Avšak v medicíne sa vyskytli prípady, keď sa pozorovalo pretrhnutie krvných ciev dokonca u plnoletých detí. K tomu dochádza v dôsledku neskorej toxikózy alebo s chybou počas pôrodu.

Vo všeobecnosti sa symptómy prakticky nelíšia od symptómov u dospelých. Existuje však niekoľko rozlišovacích znakov, ktoré varujú pred prasknutím krvných ciev. Patria medzi ne:

 1. Dieťa prakticky nemôže urobiť sací pohyb.
 2. Očná skleróza je červená.
 3. Vyskytuje sa porušenie reflexu šľachy.

Symptómy mozgového krvácania u novorodencov

Venujte pozornosť! Ak má dieťa žiadne zjavné príznaky krvácania, potom pravdepodobnosť prejavenia tohto patologického procesu po určitom čase nie je vylúčená. Výrazná vlastnosť - zvýšený rast lebky. Ak sa tento jav objaví, je potrebné naliehavo vyhľadať lekársku pomoc.

Ako sa klasifikuje patológia?

Klasifikácia je odlišná a závisí od miesta a príčin ochorenia.

Typy krvácania podľa miesta

Vyššie uvedené typy krvácania môžu byť spúšťané nasledujúcimi faktormi:

 1. Nádor alebo poranenie mozgu.
 2. Systematické užívanie drog.
 3. Riedenie stien krvných ciev.
 4. Hypertenzívne krvácanie.

Varovanie! Bez ohľadu na typ krvácania zostávajú iba tri hodiny na záchranu života. Iba včasná pomoc môže zachrániť život pacienta a minimalizovať riziká.

Aké sú diagnostické metódy?

Na určenie krvácania a jeho výskytu by mal byť pacient pochybný o jeho rušivých sťažnostiach. Ak nie je možné hovoriť, je potrebné hovoriť s blízkymi ľuďmi o tom, či pacient zaznamenal časté zvýšenie krvného tlaku. Tento faktor mohol predchádzať krvácaniu.

Je možné diagnostikovať poškodenie mozgového tkaniva aj vizuálnymi znakmi. Ak to chcete urobiť, požiadajte pacienta, aby sa presunul, zdvihnite ruky a porozprávajte sa s ním. Ak porušíte tieto funkcie, môžete predpokladať možné krvácanie.

Po neurologickom vyšetrení môžete pokračovať v diagnostike hardvéru. Najskôr sa na vylúčenie krvácania použije CT skener. Vďaka tejto metóde sa určuje presná diagnóza, umiestnenie lézie a jej veľkosť. Druhým efektívnym zariadením na diagnostiku patológie je MRI, ale, bohužiaľ, toto je veľmi drahá metóda na určenie krvácania. Avšak pomocou MRI sa určuje aj mierne poškodenie mozgového tkaniva.

Diagnóza mozgového krvácania

Aké môžu byť dôsledky?

Je veľmi dôležité okamžite zavolať sanitku, pretože na ňom závisí ďalšia predpoveď života. Po krvácaní môže pacient stratiť dôležité vitálne funkcie.

V podstate krvácanie má veľmi vážne dôsledky:

 1. Paralýza (ľavá alebo pravá strana tela v závislosti od miesta patológie).
 2. Problémy s rečou a pohybmi.
 3. Porušenie výrazov tváre.
 4. V najhoršom prípade - smrteľný výsledok.

Napriek komplikáciám je možné vykonať rehabilitačné aktivity, ktoré obnovia funkčnú schopnosť tela. Bohužiaľ, táto rehabilitácia bude trvať dlho. Skutočnosť, že takáto hemoragická mŕtvica povedie video.

Video - Hemoragická mŕtvica

Liečebné metódy

Ak máte podozrenie, že krvácanie je veľmi dôležité na poskytnutie prvej pomoci pacientovi. Najprv zavolajte sanitku. V tomto prípade je prísne zakázané rušiť človeka, aj keď je v pôvodnom postavení, ale nezamieša sa ani samostatne, ani s vonkajšou pomocou.

Varovanie! Je veľmi dôležité poskytnúť včasnú pomoc a po začatí účinnej liečby sa potom môžete spoľahnúť na priaznivé prognózy.

Čo robiť, ak útok začal?

Podľa štatistík sa zistilo, že krvácanie sa vyskytuje najčastejšie počas dňa. Preto, ak osoba má charakteristické príznaky, môže byť potrebná núdzová pomoc.

 1. Človek sa začína sťažovať na náhle neznesiteľné bolesti hlavy.
 2. Končatiny sú značne znečistené.
 3. Nastáva rozmazanie alebo strata vedomia.

Tieto príznaky by mali upovedomiť ostatných a stať sa vážnym dôvodom na naliehavé zavolanie sanitky.

Prvá pomoc pri hemoragickej mŕtvici

Pred príchodom expertov sa odporúča poskytnúť nasledovnú pomoc:

 1. Osoba musí byť v takej polohe, aby mal voľný prístup k prúdeniu vzduchu a krvi.
 2. V prípade zvracania otočte pacienta na jeho boku tak, aby sa človek nedotýkal zvracaním.
 3. Pripevnite na hlavu studený kompres.
 4. Merajte krvný tlak.
 5. Neprerušujte pacienta a čakajte na príchod ambulancie.

Nuansy prvej pomoci

Stojí za to venovať pozornosť tomu, aby sa nezávisle snažil priviesť pacienta k pocitom, pohybu alebo znepokojeniu je prísne zakázaný. Osobitná lekárska pomoc pri krvácaní môže poskytnúť iba lekársky odborníci.

Pomoc! Zdravotnícky lekár musí vykonávať tieto záchranné činnosti:

 1. Zaviesť špeciálny liek, ktorý rýchlo odstraňuje opuch mozgu.
 2. Zastavte krvácanie.
 3. Uveďte krvný tlak späť do normálu.
 4. Včas poskytnite intenzívnu starostlivosť.

Poraďte sa o prvej pomoci pri mŕtvici

V závislosti od lézie môže byť pacientovi dokonca predpísaná chirurgická liečba. V tomto prípade musí byť operácia vykonaná počas prvých troch dní po krvácaní. Tieto operačné činnosti pozostávajú z niekoľkých postupov, ktoré pomáhajú zbaviť sa akumulovanej krvi v aneuryzme. Tak sa intrakraniálny tlak rýchlo znižuje a pacientova šanca na zotavenie sa zvyšuje.

Ďalšia fáza liečby zahŕňa použitie liekov, ktorých cieľom je normalizácia krvného tlaku a udržanie stavu pacienta v pooperačnom období.

Konzervatívna liečba

Terapia je založená na špecifickej a základnej neuroprotektívnej a chirurgickej liečbe, ktorá zahŕňa lieky niekoľkých farmakologických skupín:

 1. Stimulácia dýchacích orgánov prostredníctvom umelého vetrania.
 2. Stabilizácia krvného tlaku pomocou špeciálnych liekov (enalapril, labetalol, ak je hypertenzia, dopamín, ak je hypotenzia).
 3. Užívanie antipyretických liekov (síran horečnatý alebo paracetamol).
 4. Stabilizácia rovnováhy vody a soli (Lasix).
 5. Preventívne lieky na prevenciu infekčného zápalu (uroseptiki a antibiotiká - predpísané individuálne lekárom).
 6. Symptomatická liečba (s kŕčmi - Thiopental, Diazepam, v prípade zvracania - Zerukal, ak sa pozoruje psychomotorická nadmerná reakcia - Fentanyl).
 7. Aby sa zabránilo opuchu mozgu (roztok albumínu, manitol, rovnako ako lieky sedatívnej skupiny).

Metódy korekcie a kontroly krvného tlaku pri krvácaní v mozgu

Pre špecifickú liečbu používajte lieky s neuroprotektívnymi účinkami:

 1. Na zlepšenie trofizmu nervového tkaniva sa použil Actovegin alebo Piracetam.
 2. Odporúča sa tiež užívať lieky s antioxidačnými vlastnosťami - emoxipín a mildronát.

Varovanie! Uvedená liečba krvácania je približná, pretože v závislosti od typu ochorenia a následkov vedúci lekár určuje individuálny priebeh liečby.

Konzervatívna terapia krvácania z mozgu

Konzervatívna terapia krvácania v mozgu. Časť 2

Neurochirurgická intervencia

Po hospitalizácii pacienta na neurochirurgickom oddelení po dobu troch dní pracuje, ktorého indikácie sú nasledovné:

 • veľké hematómy;
 • odlievanie krvi do mozgových komôr;
 • poškodenie aneuryzmy.

Odstránenie krvi teda pomáha znižovať tlak v lebe, čo výrazne zlepšuje výčnelky a šetrí život pacienta.

Neurochirurgická intervencia na krvácanie v mozgu

Obdobie rehabilitácie

Asi 60% pacientov zomrie po krvácaní počas predčasnej neurochirurgickej operácie. V iných prípadoch, s primeranou liečbou, pacient zostáva nažive, ale stráca svoju schopnosť pracovať. Preto je povinná rehabilitačná liečba, ktorá je zameraná na obnovenie funkčnosti. Ak pacient utrpel poškodenie mozgového kmeňa alebo bol v kóme, rehabilitácia bude trvať dlho.

Rehabilitačný kurz zahŕňa nasledujúce postupy:

 1. Cvičebná terapia.
 2. Použitie terapeutických masážnych techník.
 3. Liečba pacienta elektrokoaguláciou a inými fyzioterapeutickými manipuláciami.
 4. V prípade poruchy reči sa môže zistiť návšteva rečového terapeuta.

Liečba po krvácaní z mozgu

Varovanie! Rehabilitačný proces by sa mal vykonávať pod bdelým dohľadom špecialistu, lebo samovzdelávanie po mŕtvici je kontraindikované.

Podobne ako tento článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Krvácanie mozgu

Krvácanie mozgu je poškodenie alebo zničenie mozgového tkaniva vytekajúcou krvou.

Krvácanie v mozgu spôsobuje: blokovanie jednej z ciev mozgu krvnou zrazeninou (trombom) pri ťažkej ateroskleróze alebo spazmom mozgovej tepny v prítomnosti hypertenzie u pacienta.

V tomto prípade je narušená funkcia centrálneho nervového systému, ktorá sa prejavuje ako porucha dobrovoľných pohybov a porušenie pocitov, pri strate chápania okolia a najčastejšie vo vzhľade stavu v bezvedomí.

Známky a symptómy krvácania z mozgu: strata vedomia, osoba spadne, a ak sa to stane počas spánku, pacient sa neprebudí, keď sa ho pokúsia prebudiť. Okrem toho sa určuje pohybová porucha a toto porušenie závisí od oblasti poškodenia mozgu. Definícia paralyzovanej strany sa vykonáva ohýbaním a odobratím kĺbov ramien a nôh.

Súčasne sa na strane lézie určuje úplná pasivita svalov, zatiaľ čo na nepoškodenej strane sa prejavuje určitý odpor počas ohybu a rozšírenia končatín - takto sa určuje zachovaný svalový tonus.

Paralýza tvárových svalov je determinovaná nejakou skosenou tvárou, hladkosť nasolabiálneho záhybu na postihnutej strane. Je tiež dôležité určiť reflexy šliach ramien a končatín - na postihnutej strane nie sú žiadne reflexy.

Žiaci u pacienta s krvácaním z mozgu sú široký, jeden väčší ako druhý, oči môžu byť otočené jedným smerom. Paralýza končatiny je dobre definovaná, keď pacient opäť nadobudne vedomie. Súčasne môže dôjsť k zisteniu straty reči aj vtedy, ak nastane krvácanie v ľavej hemisfére mozgu.

Pri pomalom zablokovaní mozgovej cievy nedôjde okamžite k strate vedomia, hlavnou sťažnosťou v takýchto prípadoch je náhly výskyt veľmi silnej bolesti hlavy, závraty, nauzey, vracania.

Pacienti označí nástup výraznej slabosti v jednej alebo druhej končatine - pacient nemôže držať predmety v oslabenej paží, slabá noha je oslabená, jazyk sa zamotá, reč môže byť rozmaznaná, nezrozumiteľná.

Núdzové krvácanie do mozgu: predtým, ako zavoláte lekára, je uľahčiť dýchanie. Toto sa dosiahne ventiláciou miestnosti, kde sa pacient nachádza, alebo vdychovaním kyslíka z vankúša. Musíte dať pod kožu 2 ml kardiamínu alebo 3 ml kafru. Aby sa eliminoval vaskulárny spazmus, súčasne s blokovaním jedného z nich sa injekčne podávajú 2 ml 2% papaverínu alebo sa do žily injektuje 10 ml 2,4% roztoku uefilínu.

Pri vysokom krvnom tlaku sa do svalov injikujú 2 ml 2% dibazolu. Bublinka (alebo gumový ohrievač) sa na hlavu pacienta aplikuje jemne nakrájaným ľadom alebo studenou vodou. Neurológ musí byť zavolaný pacientovi, pred príchodom konzultanta musí pacient (ak znova nadobudne vedomie) dodržiavať prísny odpočinok v posteli.

Cerebrálne krvácanie

Krvácanie mozgu je vstup krvi do mozgového tkaniva v dôsledku prasknutia krvnej cievy alebo významného zvýšenia vodivosti mozgových ciev. Kvôli intracerebrálnemu krvácaniu a deštrukcii nervového tkaniva dochádza k hemoragickej mŕtvici. Príznaky krvácania do mozgu - bolesť hlavy, vracanie, vzácny pulz a porucha vedomia. V závažných prípadoch - paralýza, epileptické záchvaty. Niekedy krvácanie je spojené s prasknutím krvnej cievy meningí. Potom sa krv distribuuje po povrchu mozgu, tvoria sa hematómy.

Ľudský mozog je obklopený cerebrospinálnou tekutinou (mozgová tekutina) a tri meningy. Likér má mnoho rôznych funkcií, ale predovšetkým slúži ako tlmič nárazov, ktorý chráni mozog pred poškodením v prípade náhleho zotrvačného pohybu. Mozog je pokrytý tromi mušľami: tuhý - vonkajší, arachnoid - stredný (poskytuje krvný prísun do mozgu) a cievne - vnútorné. Membrány a mozog prenikajú hustou sieťou krvných ciev a na povrchu sú umiestnené veľké žilové sínusy, napríklad pozdĺžny sínus. Predstavujú akýsi drôt, cez ktorý krv z mozgu vstupuje do krvných ciev krku a potom sa presúva do srdca. Sú spojené s povrchom mozgu pomocou malých žíl. Keď je lebka zranená, krvné cievy mozgu sú poškodené a krv sa naleje do nej.

Existujú tri typy hemorágií v mozgu. Pri pretrhnutí tepny alebo žily a krvácaniu z tvrdého mozgu sa vytvorí hematóm. V dôsledku zranenia môže dôjsť k krvácaniu pod tvrdým mozgom mozgu - v tomto prípade sa hematóm nazýva subdurálny. Pri poškodení krvných ciev vzniká intracerebrálny hematóm. Krvácanie sprevádza zvýšenie intrakraniálneho tlaku, v dôsledku čoho je mozog vytlačený. V tomto prípade sa mozog posúva smerom k veľkým okcipitálnym foramenom, čo môže spôsobiť komplikácie, pretože táto oblasť obsahuje dôležité centrá, ktoré regulujú dýchanie, svalový tonus a krvný tlak.

príznaky

 • Pocit "stláčania" mozgu.
 • Bolesť hlavy a závrat. Nevoľnosť.
 • Zriedkavý impulz - menej ako 55 úderov za minútu.
 • Rušenie reči, tváre grimasy, dokonca úsmev sa stáva ťažké.
 • Paralýza a narušenie pocitov, niekedy človek nedokáže ani zdvihnúť ruky.
 • Poruchou vedomia.
 • Kŕče a epileptické záchvaty.
 • Zmena žiakov, začervenanie, dvojité videnie.
 • Možno mimovoľné močenie.

príčiny

Počas nehôd sa často pretrváva stredná tepna mozgu. Krv naliata pod kosti lebky vyvíja tlak na mozog. V dôsledku úderov do hlavy sa krv distribuuje cez povrch mozgu alebo medzi meningami, objavujú sa modriny. Avšak častejšie príčinou krvácania do mozgu je zvýšený krvný tlak alebo ateroskleróza. Tieto komplikácie sa zvyčajne vyskytujú u ľudí vo veku 50-60 rokov. Príčinou môže byť aj pretrhnutie intrakraniálnej aneuryzmy, časť tepny, ktorá je rozšírená v dôsledku patologických zmien jej steny. Zriedkavo v mozgu sú hemangiómy - benígne nádory z krvných ciev. Bruštenie sa môže vyskytnúť aj v dôsledku patologických zmien v cievnej stene alebo krvnom zložení, napríklad počas hemoragickej diatézy.

Mravcové krvácanie zvyčajne je dôsledkom ťažkého úderu, ktorý sa napríklad vyskytol počas automobilovej nehody. Ak ľudia vždy nosili bezpečnostné pásy, keď sa dostali do auta, potom by takéto zranenia boli omnoho menej.

Liečba mozgového krvácania

Ak sú modriny malé, postačí pozorovať odpočinok na lôžku niekoľko týždňov. V závažných prípadoch sa výsledná cysta s obsahom krvi odstráni operačnou metódou. V prípade paralýzy sa vykoná potrebná liečba, pacientovi sa vyučujú špeciálne cvičenia v terapeutickej gymnastike.

Osobitné preventívne látky neexistujú. Odporúča sa viesť zdravý životný štýl. Po operácii sa zobrazujú pravidelné cvičenia odporúčané lekárom.

Po poranení hlavy by ste sa mali rozhodne poradiť s lekárom, najmä ak je bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie. Úzkostné príznaky môžu byť aj pocit "tesnosti" hlavy, vzácny pulz a zhoršené vedomie.

Ak je podozrenie na intracerebrálne krvácanie, lekár okamžite odkáže pacienta na neurologické oddelenie nemocnice, pretože v závažných prípadoch závažnosť reziduálnych účinkov (lézie CNS) závisí vo veľkej miere od včasnosti lekárskej starostlivosti. Počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia vám umožňuje nastaviť veľkosť a umiestnenie modrín. Ak je to potrebné, vykonajte núdzovú operáciu.

Priebeh choroby

Pri malých podliatinách a včasnej liečbe sa najčastejšie nepozorujú reziduálne účinky. Niekedy je intracerebrálne krvácanie sprevádzané mozgovou príhodou (pacient má strata vedomia, paralýzu alebo parézu končatín, prípadne poruchu reči). V prípade väčšej modriny krv, ktorá sa po niekoľkých hodinách vylieva, začne stláčať mozog.

Intrarerebrálne krvácanie je vždy nebezpečné, pretože existuje možnosť poškodenia mozgu, v dôsledku čoho môže pacient ochromiť paralýzu a stratu vedomia. Pri výraznejších modrinách a chýbajúcom včasnom chirurgickom zákroku alebo aspoň liečbe liekom je ohrozený život pacienta.

Každé zranenie hlavy je pre ľudské zdravie nebezpečné. Často sa závažnosť jeho účinkov rozhoduje o minútach. Čím skôr je poskytnutá pomoc a začne sa liečba, tým je pravdepodobnejšie, že dôjde k menším reziduálnym účinkom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dôvodom zvýšenia počtu pásových neutrofilov v krvi

Ako viete, pri vyšetrovaní prvého prípadu lekár predpisuje krvný test na včasnú diagnostiku patológií a problémov v akomkoľvek orgáne. Podstatnou súčasťou tejto štúdie je hodnota indexu bielych krviniek, bielych krviniek, ktoré denne chránia ľudské telo pred infekčnými a bakteriálnymi záchvatmi.

Čo robiť, keď je krv príliš silná

Krv je biologické prostredie, ktoré poskytuje ľudský život. Vďaka práci kardiovaskulárneho systému dodáva tkanivám základné živiny a kyslík pre normálne rozdelenie a rast buniek.

Ako liečiť cievnu bolesť v hlave

Ako sa liečia cievne bolesti hlavy?Cievna bolesť hlavy sa často prejavuje u mladých ľudí, keď navštevujú lekára, dospievajúci sa sťažujú na príznaky, ktoré sú zvyčajne charakteristické pre ochorenie, ako je vegetatívna dystónia (VVD).

Lymfangitída (zápal lymfatických ciev): príčiny, príznaky, ako sa liečiť

Lymfangitída je ochorenie lymfatického systému spôsobené zápalom krvných ciev rôznych veľkostí a komplikuje priebeh mnohých patológií.

Krvný test na močovinu a kreatinín

Zanechajte komentár 58,878Biochemický krvný test na močovinu a kreatinín, predpísaný lekárom, je ďalším spôsobom na zistenie metabolických porúch v ľudskom tele. Močovina a kreatinín sú prvými a najdôležitejšími indikátormi počiatočných a kritických štádií ochorení obličiek, poruchy funkcie pečene a svalovej dystrofie.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.