Infarkt myokardu je najzávažnejším prejavom koronárnej choroby srdca. Súčasne tkanivá dodávané postihnutou tepnou už nedostávajú dostatok kyslíka a živín. Spočiatku bunky prežívajú ischémiu a ich metabolizmus sa prenáša na glykolýzu, preto sa akumulujú toxické metabolické produkty. Ak krvný obeh nie je obnovený, bunky nakoniec zomrú, vzniká nekróza.

Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná voči mechanickému stresu, ktorý môže spôsobiť pretrhnutie srdca. Na posilnenie poškodeného tkaniva postupne rastie s odolnými vláknami spojivového tkaniva a vzniká jazva. Zvyčajne trvá asi štyri týždne na úplné uzdravenie. Preto diagnóza infarktu myokardu existuje iba v prvom mesiaci a potom sa transformuje na kardiosklerózu po infarkte (PICS).

dôvody

Hlavnou príčinou PICS je odložený infarkt myokardu.
Avšak v niektorých prípadoch je na pozadí ischemickej choroby srdca svalové tkanivo postupne nahradené spojivovým tkanivom, ktoré spôsobuje difúznu kardiosklerózu. Často sa táto skutočnosť odhaľuje až pri otvorení.

Ďalšie ochorenia kardiovaskulárneho systému (myokarditída, dystrofické procesy, poranenia koronárnych ciev) môžu tiež viesť k rozvoju kardiostikrózy, ale to sa stáva oveľa menej často.

diagnostika

Diagnóza kardiálnej sklerózy po infarkte sa uskutočňuje na základe anamnézy, vyšetrovacích údajov a objektívnych výskumov. Medzi najdôležitejšie patrí ultrazvuk srdca (echokardiogram). Umožňuje určiť veľkosť komôr, hrúbku steny, prítomnosť aneuryzmy a percento postihnutých oblastí, ktoré sa neznižujú. Okrem toho pomocou špeciálnych výpočtov môžete nastaviť ejekčnú frakciu ľavej komory, čo je veľmi dôležitý indikátor a ovplyvňuje liečbu a prognózu ochorenia.

Na EKG je možné zaznamenať príznaky infarktu myokardu, vytvorenú aneuryzmu, ako aj rôzne poruchy rytmu a vedenia. Táto metóda je tiež diagnosticky významná.

Keď sa röntgenové lúče hrudných orgánov môžu podozriť na rozšírenie ľavého srdca, informačný obsah tejto metódy je dosť nízky. Čo možno povedať o pozitrónovej emisnej tomografii. Štúdia sa uskutočňuje po zavedení rádioizotopového liečiva, čím sa zaznamená gama žiarenie v pokoji a pod záťažou. V tomto prípade je možné posúdiť úroveň metabolizmu a perfúzie, ktoré naznačujú životaschopnosť myokardu.

Na stanovenie stupňa aterosklerotického procesu sa uskutočňuje angiografia koronárnych artérií. Vykonáva sa zavedením kontrastného činidla pre röntgenové žiarenie priamo do oblasti zamýšľanej lézie. Ak naplníte ľavú komoru liekom, môžete odstrániť ventrikulografiu, ktorá vám umožní presnejšie vypočítať ejekčnú frakciu a percento jazvy.

príznaky

Znaky PICS sú určené umiestnením jazvového tkaniva a oblasti poškodenia myokardu. Hlavným príznakom tejto choroby je zlyhanie srdca, ktoré sa vo väčšine prípadov rozvíja pri kardiálnej skleróze. V závislosti od toho, ktorá časť srdca má infarkt, môže to byť pravá komorová a ľavá komora.

V prípade dysfunkcie správnych divízií vyvíjajte:

 • periférny edém;
 • príznaky poškodenia mikrocirkulácie (akrokyanóza), končatiny sa stávajú fialovo-modrou kvôli nedostatku kyslíka;
 • akumulácia tekutiny v brušnej, pleurálnej, perikardiálnej dutine;
 • zväčšenie pečene sprevádzané bolestivými pocitmi v správnom hypochondriu;
 • opuch a patologickú pulzáciu krčných žíl.

Dokonca aj pri mikrofónoch kardiálnej sklerózy sa objavuje elektrická nestabilita myokardu, ktorá je sprevádzaná rôznymi arytmiami vrátane ventrikulárnych arytmií. Slúžia ako hlavná príčina smrti pacienta.

Zlyhanie ľavej komory je charakterizované:

 • dýchavičnosť, zhoršená v horizontálnej polohe;
 • vzhľad spenového spúta a pruhov krvi;
 • zvyšujúci sa kašeľ v dôsledku edému bronchiálnej sliznice;
 • znížená tolerancia cvičenia.

V prípade porušenia kontraktility srdca sa pacient často prebúdza v noci z útoku srdcovej astmy, ktorý prechádza v priebehu niekoľkých minút po uchopení vzpriamenej polohy tela.

Ak sa na pozadí post-infarktovej kardiosklerózy vytvorí aneuryzma (ztenčenie steny), zvyšuje sa riziko tvorby trombu v dutine a trombembólia mozgových ciev alebo dolných končatín. Ak existuje vrodená vada srdca (otvorené oválne okno), embolus môže vstúpiť do pľúcnej tepny. Taktiež je aneuryzma náchylná k prasknutiu, ale zvyčajne sa vyskytuje v prvom mesiaci infarktu myokardu, kedy ešte nebola vytvorená kardiálna skleróza.

Liečebné metódy

Liečba postinfrakčnej kardiostikrózy je zvyčajne zameraná na elimináciu jej prejavov (srdcové zlyhanie a arytmie), pretože nie je možné obnoviť funkciu postihnutého myokardu. Je veľmi dôležité zabrániť tzv. Remodelácii (reštrukturalizácii) myokardu, ktorá často sprevádza ischemickú chorobu srdca.

Pacientom s PICS sa zvyčajne predpisujú nasledujúce triedy liekov:

 • ACE inhibítory (enalapril, kaptopril, lisinopril) znižujú krvný tlak v prípade zvýšenia a zabraňujú zvýšeniu veľkosti srdca a preťahovaniu jeho komôr.
 • Beta-blokátory (concor, egilok) znižujú srdcovú frekvenciu, čím zvyšujú ejekčnú frakciu. Tiež slúžia ako antiarytmiká.
 • Diuretikum (lasix, hypotiazid, indapamid) odstraňuje nahromadenú tekutinu a znižuje príznaky srdcového zlyhania.
 • Veroshpiron je diuretikum, ale jeho mechanizmus účinku s PICS je trochu iný. Účinkom na aldosterónové receptory znižuje proces reštrukturalizácie myokardu a rozťahovanie srdcových dutín.
 • Mexikor, riboxín a ATP pomáhajú zlepšiť metabolické procesy.
 • Klasické lieky na liečbu ochorenia koronárnych artérií (aspirín, nitroglycerín atď.).

Musíte tiež zmeniť svoj životný štýl a jesť zdravé a bez soli diéty.

V tomto prípade sa operácia aorto-koronárneho bypassu uskutočňuje súčasne s resekciou stenčenej steny. Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii pomocou zariadenia srdca a pľúc.

V niektorých prípadoch sa používajú miniinvazívne techniky (koronárna angiografia, balónová angioplastika, stentovanie) na obnovenie priechodnosti koronárnej artérie.

výhľad

Prognóza post-infarktovej kardiostikrózy závisí od oblasti poškodenia myokardu a stupňa závažnosti srdcového zlyhania. S vývojom príznakov dysfunkcie ľavej komory a poklesom ejekčnej frakcie pod 20% kvalita pacienta výrazne klesá. V tomto prípade liečba liekom môže len mierne zlepšiť situáciu, ale bez transplantácie srdca, miera prežitia nepresiahne päť rokov.

Postinfrakčná kardiálna skleróza je ochorenie spojené so zmenami srdcového svalu na pozadí jeho ischémie a nekrózy. Dotknutá oblasť je úplne vylúčená z práce, preto sa rozvinie srdcové zlyhanie. Jeho závažnosť závisí od počtu zmenených segmentov a konkrétnej polohy (pravostranná alebo ľavá komora). Terapeutické opatrenia sú zamerané na odstránenie príznakov, prevenciu remodelácie myokardu, ako aj na prevenciu opakovaného srdcového infarktu.

Čo je PICS a jeho dekódovanie v medicíne

Infarkt myokardu, napriek pokroku v medicíne, každoročne tvrdí veľký počet životov na celom svete. Táto podmienka je primárne nebezpečná v krátkodobom i dlhodobom horizonte. Aj keď zotavenie po útoku ide dobre, stále existuje riziko komplikácií.

Špecifickosť a provokujúce faktory porušenia

Postinfrakčná kardioskleróza (PIX) je typ koronárnej choroby srdca (CHD). Ochorenie sa vyznačuje čiastočnou náhradou myokardu spojivovým tkanivom (fibrózou), ktorá nie je schopná kontrakcie, ako aj zmenou tvaru ventilov. Výsledkom je rýchlo sa rozširujúca jazva. Srdce začína rásť vo veľkosti, čo má za následok ďalšie komplikácie a môže viesť k smrti pacienta.

V kardiológii sa kardiokróza po infarkte považuje za samostatnú chorobu. Podľa štatistík je toto ochorenie, ktoré po infarkte trvá najväčší počet životov. Na pozadí CHD PICS sa vyvíjajú arytmie a srdcové zlyhanie - hlavné symptómy ochorenia.

Príčiny postinformácie Kardiálna skleróza

Hlavné príčiny vzniku PICS:

 • infarkt myokardu;
 • traumatický orgán;
 • myokardiálna dystrofia.

Nekrotické procesy trvajú približne 2-4 mesiace, po ktorom môžete hovoriť o výskyte patológie. Miesto lokalizácie je hlavne ľavá komora alebo ventrikulárna septum srdca. Kardioskleróza ľavej komory je najnebezpečnejšia.

Odborníci identifikujú dve formy ochorenia v závislosti od miesta a úrovne poškodenia tkaniva:

 • Alopécia. To sa prejavuje najčastejšie, charakterizované tvorbou jaziev na ploche rôznych veľkostí.
 • Je difúzny. V srdcovom svale je distribúcia spojivového tkaniva. Vyvinuté s chronickou ischémiou tela.

Kardiálna skleróza s veľkým ohniskom sa vytvára po tom, ako utrpela masívny infarkt a malý ohniskový kardiálny stav po tom, ako osoba zažila niekoľko mikroinfarktov. Toto ochorenie môže nepriaznivo ovplyvniť srdcové chlopne, čo vedie k komplikáciám.

Odborníci naznačujú, že ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku vplyvu na tieto faktory:

 • Expozícia žiarením. Dokonca aj malé dávky ovplyvňujú výmenu tkaniva myokardu za spojivové tkanivo.
 • Hemochromatóza. Akumulácia železa v tkanivách vedie k intoxikácii a rozvoju zápalových procesov. Endokard môže byť ovplyvnený.

Sklerodermie. Práca kapilár je narušená, srdce prestáva dostávať dostatok krvi a kyslíka.

Choroba nie je dedičná, ale genetická predispozícia v kombinácii s nezdravým životným štýlom, zlými návykmi a sprievodnými ochoreniami môže viesť k jeho vývoju.

symptomatológie

Príznaky ochorenia závisia od miesta tvorby jazvy, šírky a hĺbky postihnutej oblasti srdca. Menej intaktný myokard zostáva, tým je pravdepodobnejšie výskyt arytmií a srdcového zlyhania.

Postinfrakčná kardiálna skleróza má také príznaky, ktoré sú spoločné pre všetky prípady:

 • Dýchavičnosť. Vyskytuje sa počas fyzickej námahy a počas pokoja. V horizontálnej polohe má pacient pocit problémov s dýchaním. Útok prechádza po 15-20 minútach po sedení.
 • Zvýšená srdcová frekvencia. Vyvinuté z dôvodu zrýchleného prietoku krvi a kontrakcie myokardu.
 • Modré končatiny a pery. Vyskytuje sa kvôli nedostatku kyslíka.
 • Nepohodlie a bolesť v hrudníku. Bolesť môže byť stlačenie alebo bodnutie.
 • Porucha srdcového rytmu (arytmia). Prejavuje sa formou tlkot a fibrilácie predsiení. Príčinou výskytu je sklerotická deformácia dráh.
 • Opuchy. Vyvoláva sa akumulácia nadbytočnej tekutiny v telesnej dutine a zlyhanie pravej komory. Najčastejšie sa pozorovali v dolných končatinách.

Okrem toho môžu existovať:

 • neustála únava a slabosť tela;
 • závraty;
 • mdloby;
 • pocit nedostatku dychu;
 • zvýšený krvný tlak;
 • zvýšenie veľkosti pečene;
 • dilatácia krčných žíl.

V závislosti od závažnosti ochorenia sa úroveň intenzity nepríjemných a bolestivých pocitov líši. Na začiatku vývoja ochorenia alebo v štádiu remisie nemusia byť žiadne symptómy. Po vzniku lézie je možná zmena štruktúry celého myokardu. V tomto prípade sa príznaky objavia jasnejšie.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Podľa štatistík WHO je po infarkte kardiálna skleróza hlavnou príčinou smrti pacientov po infarkte. Najviac náchylní na výskyt tejto choroby sú ľudia starší ako 50 rokov, aj keď v nedávnej dobe došlo k mnohým prípadom vzniku 25-ročnej choroby.

Negatívne dôsledky závisia od oblasti lokalizácie postihnutej oblasti. Ak vznikne poškodenie vodivých ciest alebo vzniká veľké množstvo jaziev, vzniknú nasledujúce komplikácie:

 • Srdcové zlyhanie. Je spojená s deštrukciou kontraktility ľavej komory, ktorá môže byť komplikovaná pľúcnym edémom.
 • Poruchy srdcového rytmu. Supraventrikulárne a ventrikulárne predčasné údery nie sú život ohrozujúce, zatiaľ čo tachykardia, fibrilácia predsiení a atrioventrikulárny blok môžu mať za následok smrť.
 • Srdcová aneuryzma. Jedná sa o zriedenie srdcovej steny a jej vypuknutie dopredu. Vzhľad patológie zvyšuje riziko opakovaného srdcového infarktu, mozgovej príhody a srdcového zlyhania.
 • Blokovanie vodivého systému. Funkcia vedenia impulzov je narušená, čo môže byť smrteľné bez vodivosti.

Náhla zástava srdca sa môže vyskytnúť v dôsledku vývoja asystólie. Následne sa exacerbuje syndróm po infarkte a dochádza k záchvatu kardiogénneho šoku (smrť sa vyskytuje v 90% prípadov a závisí od veku a stavu pacienta). Všetky vzniknuté komplikácie výrazne zvyšujú riziko úmrtia.

Diagnostické postupy

Pacient, ktorý utrpel infarkt myokardu, musí byť neustále pod lekárskym dohľadom. Pri opísaných symptómoch je diagnóza nepochybná. Na diagnostiku použite nasledujúce štúdie:

 • EKG. Zobrazuje nezrovnalosti v práci srdca, vady myokardu a kontraktilitu.
 • Echokardiografia. Dekódovanie výsledkov tejto štúdie je najcennejšie. Ukazuje miesto lokalizácie, objem substituovaného tkaniva a tiež umožňuje vypočítať počet komorových kontrakcií a určiť prítomnosť aneuryzmálnych expanzií.
 • Rádiografiu. Dáva vám možnosť vidieť veľkosť srdca a určiť, či je zväčšená.
 • Scintigrafia. Pacientovi sa podáva injekcia rádioaktívnymi izotopmi, ktoré spadajú len do zdravých oblastí myokardu. To vám umožní vidieť postihnuté oblasti mikroskopickej veľkosti.
 • Angiografia. Umožňuje určiť stupeň vazokonstrikcie a prítomnosť krvných zrazenín v nich.
 • MR. Určuje umiestnenie a veľkosť spojivového tkaniva v oblasti myokardu.

Kardiológ musí starostlivo preskúmať históriu pacienta a vykonať podrobný prieskum. Asistent pri určovaní diagnózy bude zdravotný záznam pacienta, v ktorom sú zaznamenané všetky choroby, ktoré utrpeli počas života. To naznačuje budúce komplikácie a zabráni im.

Lekárske udalosti

Úplne zbaviť sa choroby je nemožné. Primárna terapia má za cieľ:

 • odolnosť voči zjazveniu;
 • stabilizácia srdcového rytmu;
 • normalizácia procesu krvného obehu;
 • zlepšenie stavu zostávajúcich buniek a zabránenie ich nekróze;
 • prevenciu komplikácií.
Liečba

Následná liečba je rozdelená na lekárske a chirurgické. Existuje množstvo liekov, ktoré pomáhajú stabilizovať stav pacienta:

 1. ACE inhibítory (Irumed, Enalapril). Normalizácia krvného tlaku, spomalenie zjazvenia spojivového tkaniva a zvýšenie koronárneho prietoku krvi.
 2. Beta-blokátory (Anaprilin, Nadolol, Bisoprolol). Znížte obsah vápnika v bunkách srdcového svalu, nedovoľte, aby sa objavili arytmie.
 3. Antikoagulanciá (warfarín, aspirín, fenidón). Znížte riziko tvorby krvných zrazenín, riedite krv a zlepšite vodivosť.
 4. Metabolické činidlá (Riboxin, Mexicor, Inozine). Zlepšujú metabolické procesy v myokarde, stimulujú výživu kardiomyocytov.
 5. Diuretiká (Klopamid, Furosemid). Prispieť k odberu nadbytočnej tekutiny z tela, zmierniť opuch.
 6. Prípravky draslíka a horčíka (Asparkam, Cardiomagnyl).

Lieky sú predpísané kardiológom individuálne. Ak lieky nedávajú požadovaný účinok, ako aj v prítomnosti komplikácií, operácia sa vykonáva:

 • Bypass. Operatívne zvyšuje lúmen tepien, normalizuje tok krvi a zastavuje fibrózu.
 • Úľava od aneuryzmy. Vyklenutie svalovej oblasti je eliminované a srdcová stena je posilnená.
 • Inštalácia kardiostimulátora. Zariadenie stabilizuje srdcový rytmus a znižuje nebezpečenstvo jeho náhleho zastavenia.

Preventívne opatrenia zahŕňajú udržanie zdravého životného štýlu, vyhýbanie sa alkoholu a nikotínu, cvičenie fyzickej terapie, správna výživa a normalizácia spánku a pracovného cyklu.

Tiež stojí za to zbaviť provokačných faktorov stresu. Odporúča sa dôsledne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára. Pomôžu nielen zachrániť životy počas útoku, ale aj chrániť sa pred negatívnymi účinkami choroby.

Pripojenie CHD a PICS

Koronárna srdcová choroba v zanedbaných situáciách vedie k takým život ohrozujúcim komplikáciám ako je infarkt myokardu. Infarkt sa vyvíja v dôsledku toho, že časť svalu nedostáva dostatok krvi, čo znamená, že mu chýba potrebné množstvo doplnenia kyslíka.

Spočiatku je vývoj srdcového infarktu charakterizovaný akútnou ischémiou. Avšak čím silnejší je nedostatok kyslíka, tým viac sa vo svalových vláknach nahromadia produkty s toxickými vlastnosťami a čím rýchlejšie zomrie svalstvo. Ak nereagujete včas, ignorujete prvé príznaky, potom sa objaví nekróza svalového tkaniva.

Časť svalu, v ktorej došlo k nekrotickým zmenám, sa stáva veľmi citlivou na rôzne vonkajšie vplyvy, a preto človek, ktorý mal srdcový infarkt, vždy riskuje, že zomrie v dôsledku pretrhnutia srdca v prvých mesiacoch.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Keď je jazva utiahnutá, okolo neho rastú husté kordy spojivového tkaniva, ktoré zabraňujú prelomeniu srdca. Výsledkom je, že keď sa infarktová jazva uzdraví, pacient v diagnóze nedostane infarkt myokardu, ale post-infarktovú kardiosklerózu (PICS). I25.1 - Kód PICS podľa ICD-10.

Postinfrakčná kardiosekróza sa nazýva zvratková zmena, v dôsledku ktorej sval nemôže plne fungovať.

dôvody

Ako už bolo spomenuté, vzniká po infarkte kardiálna skleróza v mieste, kde sa vyskytla zjazvenia infarktovej jazvy.

Niekedy, ak je koronárna choroba srdca chronická, je možná výmena svalového tkaniva spojivovým tkanivom bez stavu infarktu. V tomto prípade už nie je kardiálna skleróza nazývaná postinfarkou, ale difúzna. Často sa difúzny variant kardiálneho skríženia vôbec nezjavuje a je zistený iba v postmortálnej pitve.

V zriedkavých prípadoch môže byť kardiálna skleróza tvorená pod vplyvom rôznych srdcových ochorení, ako sú:

 • myokarditída;
 • dystrofické procesy;
 • patológie koronárnych ciev atď.

klasifikácia

IHD a PICS sú neoddeliteľne spojené, a to nielen preto, že je zvyčajne odvodené od prvej, ale aj preto, lebo kardiokróza po infarkte je súčasťou klasifikácie koronárnej choroby.

Klasifikácia ischemickej choroby srdca je nasledovná:

 • progresívna angína pectoris;
 • prvýkrát sa prejavil;
 • stabilný.

Tieto tri poddruhy angíny pektoris sa kombinujú do jednej skupiny - angíny pectoris.

Tiež sa pridáva poddruh anginy pectoris, ktorý sa nazýva spontánne, tj ich vývoj nemá žiadnu súvislosť s fyzickou námahou. Pri spontánnej angíne zahŕňajú:

Infarkt myokardu má aj niekoľko klasifikácií. Podľa jej pôvodu je rozdelená na primárne a opakované a opakujúce sa a podľa hĺbky poškodenia tkanív na malú ohniskovú a veľkú ohnisku.

diagnostika

Pred diagnostikovaním kardiosklerózy po infarkte lekár upriamuje pozornosť na:

 • história pacientov;
 • výsledky získané pri všeobecnej kontrole;
 • sťažností;
 • výsledky diagnostických štúdií.

Z diagnostických štúdií sa u pacientov s podozrením na PICS najčastejšie predpisuje Echo-KG alebo, ako sa tiež nazýva ultrazvuk srdcového svalu.

Tento typ výskumu prináša objektívne výsledky o stave srdca, čo umožňuje lekárovi zistiť, v akom stave sú kamery, koľko sa svaly zmenia, či existuje akýkoľvek aneuryzmus kdekoľvek.

Echo-KG tiež pomáha pochopiť, ako je prevažná kardiálna skleróza, pretože v štúdii je možné odhadnúť približne to, koľko tkaniva nie je súčasťou svalovej kontrakcie.

Pri liečbe ochorenia koronárnych artérií s liekmi si prečítajte ďalší článok.

Povinné diagnostické vyšetrenie je EKG. Podľa uváženia lekára môže byť pacientovi poskytnutý jednorazový zákrok, môžu sa použiť denné sledovanie Holtera (viac informatívna metóda pre CHD) a môže ponúknuť test s náplňou.

EKG vám umožňuje sledovať prenesený srdcový infarkt, zmeny srdcového rytmu a zistiť prítomnosť a umiestnenie aneuryzmy.

Ak máte podozrenie na kardiovaskulárne ochorenie typu infarktu myokardu, potrebujete rádiografiu hrudnej dutiny. Na stanovenie konfigurácie srdca sa dá použiť röntgenový lúč a zistiť, či je jeho veľkosť patologický.

Ďalšou účinnou metódou je pozitrónová emisná tomografia (PET). Štúdia dnes je veľmi drahá, ale jedna z najinformatívnejších. PET vám umožňuje posúdiť procesy, ktoré sa vyskytujú v srdcovom svale.

Ak je choroba koronárnych artérií sprevádzané aterosklerózou, potom je potrebná angiografia, ktorá pomôže určiť, ako silne koronárne cievy ovplyvňujú patologický proces.

Symptómy ochorenia koronárnych artérií a PICS

Príznaky post-infarktovej kardiálnej sklerózy sú silne zviazané s ktorou časťou srdca sa jazva nachádza, rovnako ako oblasť, ktorú zaujíma.

Srdcové zlyhanie, ktoré vzniká v dôsledku sklerotických zmien svalového tkaniva, je hlavným ukazovateľom vývoja kardiálnej sklerózy. Závažnosť patológie závisí od toho, koľko tkaniva je ovplyvnených patologickými zmenami.

Zlyhanie srdca je rozdelené na ľavú komoru a pravú komoru, čo závisí od toho, akú časť srdca ovplyvňujú sklerotické zmeny.

 • pocit nedostatku vzduchu, dýchavičnosť v náchylnej polohe (pacient je nútený po celý čas sedieť);
 • objavenie kašľa a osoba môže vykašliavať spúta spenovej peny, rovnako ako malé množstvo krvi;
 • neschopnosť vykonávať fyzické aktivity.

S týmto typom nedostatku sa tvorí srdcová astma: človek sa prebudí v noci kvôli astmatickým záchvatom.

Ak hovoríme o zlyhaní pravej komory, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • na nohách sa objavuje edém, ktorého veľkosť sa postupne zvyšuje a môže sa dostať do slabín;
 • pokožka na rukách a nohách nadobudne modrastý nádych;
 • tekutina sa hromadí nielen v končatinách, ale aj v brušnej, pleurálnej a iných dutinách;
 • bolesť na pravej strane pečene v dôsledku nárastu jej veľkosti;
 • žily v krku sú zreteľne viditeľné a pulzujú.

Porážka ktorejkoľvek časti srdca je sprevádzaná vývojom arytmií, ktoré najčastejšie vedú k smrti.

Aneuryzma sa môže spojiť s PICS, ktorý je nebezpečný pri vývoji tromboembolických komplikácií.

liečba

Liečba PIX a CHD začína symptomatickou terapiou, to znamená najskôr eliminovať srdcové zlyhanie a arytmia. Je prijímané začať liečbu symptomatickou terapiou, pretože pomáha zmierniť stav pacienta a nestráca čas na obnovenie mŕtveho tkaniva, čo je v zásade nereálne.

Zároveň šetriť osobu zo symptómov sa pokúšajú zabrániť procesom reštrukturalizácie srdcového svalu.

Najčastejšie sa používajú nasledujúce lieky:

Okrem farmakoterapie sa pacientom vždy odporúča prestať fajčiť, nie piť alkohol a chodiť na strave s minimálnym príjmom soli. Často je potrebné drasticky zmeniť životný štýl, aby sa spomalil vývoj ochorenia.

Na liečbu kardiosklerózy sa chirurgické metódy nepoužívajú, ale využívajú operácie v prípadoch, keď sa PICS kombinuje s aneuryzmou.

Prečítajte si viac o ibs a návode na námahu pk2.

V tomto článku budeme hovoriť o chronickej koronárnej chorobe srdca.

Pri liečbe PICS nemožno zabúdať, že je potrebné nielen znížiť závažnosť symptómov a eliminovať príznaky koronárnej choroby srdca, ale tiež zabrániť vzniku recidivujúceho infarktu myokardu.

výhľad

Prognóza tejto patológie sa značne líši. Lekár, ktorý hodnotí vyhliadky, sa opiera o údaje o tom, ako silne je postihnutá svalová stena a aké znaky zlyhania sú už prítomné u pacienta.

Ak PICS postihuje najmä ľavú komoru s vývojom zodpovedajúcich príznakov nedostatočnosti a ejekčná frakcia klesne pod 20%, prognóza je zlá.

V tomto prípade je jedinou východiskovou cestou operácia transplantácie srdca, pretože pacient nebude dlho trvať na farmakoterapii.

Čo je post-infarktová kardiálna skleróza a aké sú prognózy prežitia?

Infarkt myokardu (MI) a postinfarková kardiálna skleróza sú rôzne prejavy koronárnej choroby srdca (CHD). Dekódovanie PICS (post-infarčná kardiosekróza) samo o sebe ukazuje, že nastáva po infarkte myokardu, t.j. je to vždy logický výsledok infarktu myokardu.

Postinfarková kardioskleróza je patológia, pri ktorej miesto nekrotického miesta v srdcovom svale po utrpení infarktu myokardu sú oblasti fibrózy, t.j. spojivové tkanivo. Kardiálna skleróza je rozdelená na ohnisko a rozptýlené. PIX je častejšie malé alebo veľké ohnisko v závislosti od preneseného MI. Oblasti nekrózy srdcového svalu po srdcovom infarkte, myokarditíde alebo dlhodobej ischémii sa nahradia spojivovým tkanivom, jazvou, ktorá je v tejto oblasti odlišná.

Ak bol masívny infarkt, jedna zo srdcových stien môže byť úplne nahradená spojivovým tkanivom, potom hovorí o aneuryzme srdca, ktorá je vždy chronická. Vzniká preto, lebo myokard sa snaží kompenzovať nedostatok buniek, srdce pracuje s náplňou, steny sa zahustia a keďže možnosti svalov nie sú nekonečné, rozširujú sa dutiny srdca a dilatácia sa vyskytuje v podobe výčnelku steny, zatiaľ čo sa stáva chrumkavým.

Spojivové tkanivo má vždy hrubý vláknitý charakter. Vo forme tenkých medzivrstvov po malých ohniskách MI preniká do myokardu a narúša normálne fungovanie srdca, jeho kontraktilitu a riadne vedenie elektrických impulzov, čo spôsobuje arytmie a extrasystoly, pretože výživa svalu je narušená kvôli hypoxii. Spojovacie tkanivo môže tiež ovplyvniť srdcové chlopne. Pri nedostatku kyslíka sa srdcové bunky zmenšujú, zmršťujú, atrofujú, menia štruktúru a dochádza k dystrofii. Bunky myokardu nemajú schopnosť reprodukovať a ak zomrú, sú nahradené iba sklerózou, t.j. spojivové tkanivo.

Aneuryzma vedie iba k AHR, je to komplikácia kardiálnej sklerózy. Samotné pojivové tkanivo nie je schopné znižovať a prenášať elektrické impulzy, ale tiež sprísňuje a deformuje okolité myokardiálne tkanivá.

PICS sa môže diagnostikovať 4 týždne po infarkte myokardu, keď proces tvorby jaziev už skončil. Je považovaná za nezávislú formu koronárnej choroby srdca, t.j. CHD PEAKS.

Prečo sa vyvíja a ako sa prejavuje postinfarktná kardiálna skleróza (PICS)

Skupina ochorení srdca zahŕňa kardiosklerózu po infarkte. Jedná sa o jednu z odrôd CHD. Základom je nahradenie funkčného svalového tkaniva srdcového spojiva. Pri absencii vhodnej liečby vedie kardiálna skleróza k zlyhaniu srdca a predčasnej smrti.

Vývoj postinfrakčnej kardiozklerózy u dospelých

Nie každý vie, čo je PICS. Postinfarčná kardiostikróza je chronická patologická kardiológia, ktorá sa vyvíja prevažne na pozadí akútnej formy ochorenia koronárnych artérií. U takýchto ľudí klesá počet svalových buniek. To prispieva k porušeniu kontraktility myokardu a poruchám obehu. U zdravého človeka funguje srdce znížením svalových buniek a vytváraním nervových impulzov.

V IHD sa pozoruje hladovanie tkanív kyslíkom. Najnebezpečnejšia kardiálna skleróza na pozadí akútneho srdcového záchvatu, pretože tvorí miesto nekrózy. Následne je nahradená spojivovým tkanivom a je vypnutá z práce. V ťažkých prípadoch potrebujú títo ľudia kardiostimulátor. Ventrikuly a atria s rozšírením kardiostikrózy. Samotné telo sa zvyšuje. Často s kardiosklerózou v procese zahŕňali ventily.

Čo je to kardiálna skleróza? Typy a klasifikácia

Existujú nasledujúce typy kardiálnej sklerózy po infarkte:

 1. Hearth;
 2. Časté (difúzne);
 3. So zapojením ventilov.

Skúsený kardiológ vie, že ohnisková forma ochorenia sa najčastejšie rozvíja. Je charakterizovaná prítomnosťou obmedzenej oblasti spojivového tkaniva, vedľa ktorej sú fungujúce kardiomyocyty. Foci sú jedno a viac. Táto patológia nemusí byť menej závažná ako difúzna kardiálna skleróza. Kardioskleróza v oblasti ľavej komory srdca je najnebezpečnejšia, pretože začína veľký okruh krvného obehu. Zriedkavo sa rozvinie difúzna kardiálna skleróza na pozadí srdcového infarktu. Keď sa spojivové tkanivo rovnomerne rozširuje. Dôvodom môže byť rozsiahly infarkt.

Hlavné etiologické faktory a príčiny

Makrofokálna post-infarkčná kardiálna skleróza sa vyvíja na pozadí akútnej formy koronárnej choroby srdca. Ďalšie príčiny vývoja tejto patológie zahŕňajú kontúzie a zranenia srdca, myokardiálnu dystrofiu, reumatizmus, myokarditídu. Rozlišujú sa tieto rizikové faktory:

 • ateroskleróza koronárnych artérií;
 • nezdravá strava;
 • zhoršené spektrum krvných lipidov;
 • diabetes;
 • hypertenzia;
 • obezita;
 • nervové napätie;
 • závislosť od alkoholu a cigariet.

Bežnou príčinou infarktu je ateroskleróza. Keď sa v lúm koronárnych artérií, ktoré kŕmia srdce, vytvárajú plaky. Zabraňujú prietoku krvi, čo vedie k akútnej ischémii. Infarkt môže tiež vyvíjať na pozadí trombózy, keď je lumen cievy zablokovaný. Táto patológia je zistená najmä u ľudí starších ako 40 rokov.

Po infarkte myokardu sa tvoria jazvy pozostávajúce z spojivového tkaniva. To sú oblasti sklerózy. Táto tkanina nie je schopná redukovať a prenášať impulzy. Dôsledkom toho je zníženie srdcového výkonu. V budúcnosti sa porušuje rytmus a vedenie.

Ako kardiokróza

Táto forma chronickej koronárnej artérie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • dýchavičnosť;
 • pocit narušenia srdca;
 • kašeľ;
 • búšenie srdca;
 • opuch;
 • závraty;
 • slabosť;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • porucha spánku;
 • bolesť na hrudníku.

Najčastejším príznakom ochorenia je dýchavičnosť. Je výraznejšia, ak existuje aterosklerotický proces. Nezobrazuje sa okamžite, ale niekoľko rokov po začiatku rastu spojivového tkaniva. Dyspnoea má tieto rozlišovacie znaky:

 • sprevádzaný kašľom;
 • objavuje sa v stinnej polohe so stresom a fyzickou aktivitou;
 • zmizne v sede;
 • postupuje v priebehu času.

Často pacienti majú nočné záchvaty srdcovej astmy. Pri kombinácii kardiosklerózy a hypertenzie je pravdepodobnosť výskytu zlyhania ľavej komory vysoká. V tejto situácii sa vyvíja pľúcny edém. Ak sa na pozadí srdcového záchvatu vytvorili ložiská nekrózy v oblasti pravej komory a došlo k porušeniu jej funkcie, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • zväčšená pečeň;
 • opuch;
 • pulzácia a opuch žíl v krku;
 • akrozianoz.

Tekutina sa môže hromadiť v hrudníku a perikardu. Stagnácia krvi v pľúcach na pozadí kardiálnej sklerózy vedie k kašľovaniu. Je suchá a paroxysmálna. Poškodenie nervových vlákien ciest vedie k porušeniu srdcového rytmu. Kardiálna skleróza spôsobuje fibriláciu predsiení a extrasystol. Najhorším dôsledkom tejto choroby je úplná blokáda a komorová tachykardia.

Skúška na podozrenie na kardiosklerózu

Diagnóza sa robí na základe výsledkov laboratórnych, fyzikálnych a inštrumentálnych štúdií, ako aj zberu anamnézy. Lieková anamnéza pacienta má veľkú hodnotu. Túto patológiu môžete podozrievať, ak máte históriu ischemickej choroby srdca. Pri postinfarkálnej kardiosekróze sa liečba uskutočňuje po nasledujúcich štúdiách:

 • echokardiografia;
 • elektrokardiogram;
 • pozitrónová emisná tomografia;
 • rhythmocardiography;
 • koronárna angiografia;
 • RTG vyšetrenie;
 • skúšky zaťaženia.

Pri fyzickom vyšetrení pacienta sa odhalia nasledujúce zmeny:

 • posun apikálneho impulzu;
 • oslabenie prvého tónu;
 • systolický šelest.

Ischemický typ kardiálnej sklerózy vedie vždy k hypertrofii srdca kvôli ľavým častiam. To sa dá zistiť počas EKG a ultrazvuku. Elektrokardiografia dokáže zistiť ohniská zmeny srdcového svalu, zvýšenie ľavej komory, príznaky blokovania zväzku His.

Komplexné vyšetrenie nevyhnutne zahŕňa vykonanie testu na bežeckom páse a bicyklovú ergometriu. Pomocou nich sa hodnotí zmena aktivity srdca a celkový stav počas fyzickej aktivity. Monitorovanie holterov sa preukázalo u všetkých pacientov.

Konzervatívna liečba pacientov

Po podaní lekárskej histórie a diagnostike sa začne liečba pacienta. Je konzervatívny a radikálny. Liečba má tieto ciele:

 • odstránenie príznakov choroby;
 • úľavu pacienta;
 • prevencia komplikácií;
 • spomalenie rozvoja srdcového zlyhania;
 • prevencia progresie sklerózy.

Vzhľadom na to, že srdcový sval je slabo redukovaný, je indikovaný liek. Najbežnejšie používané skupiny liekov sú:

 • Inhibítory ACE (Captopril, Perindopril);
 • beta-blokátory (metoprolol, bisoprolol);
 • protidoštičkové látky (Aspirín, Clopidogrel);
 • nitráty (nitrosorbid);
 • diuretiká;
 • prípravky obsahujúce draslík (Panangin);
 • lieky, ktoré znižujú hypoxiu a zlepšujú metabolické procesy (Riboxin).

ACE inhibítory sú ukázané pri vysokom tlaku. Tieto lieky znižujú pravdepodobnosť opakovaných infarktov. Lekárska história s predchádzajúcim IM je dôvodom pre zmeny životného štýlu. Všetci pacienti s kardiálnou sklerózou by mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • eliminovať fyzický a emocionálny stres;
 • viesť zdravý a živý životný štýl;
 • nenechajte si ujsť lieky predpísané lekárom;
 • odmieta alkoholické nápoje a cigarety;
 • normalizovať výživu.

S myomaláciou je diéta veľmi dôležitá. Je potrebné vylúčiť mastné a slané jedlá. To je obzvlášť užitočné pri sprievodnej ateroskleróze. Liečba kardiokrózy je zameraná na spomalenie progresie srdcového zlyhania. Na tento účel sa používajú glykozidy. Toto zohľadňuje štádium CHF.

Radikálne ošetrenie

Pri závažnej kardiálnej krvácaní po infarkte sú príčinou smrti poruchy srdcového rytmu a výrazné zníženie kontraktility myokardu. Na pozadí tejto patológie sa môže vyvinúť aneuryzma. Veľmi chorí pacienti môžu potrebovať inštaláciu kardioverterového defibrilátora alebo kardiostimulátora. Prvý sa implantuje, keď má osoba ventrikulárnu fibriláciu a na zabránenie náhlej zástavbe srdca.

V prípade pretrvávajúcej bradykardie a úplnej blokády je indikovaný kardiostimulátor. Pretrvávajúca angína po akútnom infarkte vyžaduje minimálne invazívne zákroky (bypass, stenting alebo angioplastika). V prípade vzniku aneuryzmy je organizovaná resekcia.

Keď kardiokróza beží, môže sa vyžadovať transplantácia srdca. Nasledujúce údaje o transplantácii sa líšia:

 1. Zníženie srdcového výkonu na 20% alebo menej;
 2. Neúčinnosť farmakoterapie;
 3. Mladý vek

Podobná operácia sa vykonáva pre ľudí mladších ako 65 rokov. Vo výnimočných prípadoch dochádza k transplantácii srdca v staršom veku.

Prognóza zdravia a prevencie

Prognóza závisí od veľkosti oblasti sklerózy, prítomnosti komplikácií a veľkosti srdcového výstupu. Zhoršuje sa vývojom nasledujúcich komplikácií:

 • akútne zlyhanie srdca;
 • ventrikulárna tachykardia;
 • atrioventrikulárny blok;
 • aneuryzma;
 • tamponáda;
 • fibrilácia predsiení.

U pacientov s kardiálnou sklerózou sa zvyšuje riziko tromboembolizmu. Môže sa predísť kardiálnej sklerózii po infarkte. Preventívne opatrenia sú zamerané na základnú chorobu. Aby ste znížili riziko srdcového infarktu, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • včas liečiť hypertenziu;
 • nie zneužívať mastné potraviny, soľ a alkohol;
 • nefajčiť a nepoužívať drogy;
 • psychologická úľava;
 • ísť do postele najneskôr do 11 hodín

Pri pokročilom infarkte by ste mali okamžite konzultovať lekára. V budúcnosti musíte urobiť terapeutickú gymnastiku, odstrániť stresové situácie. Rehabilitačné aktivity zahŕňajú balneoterapiu, odpočinok v sanatóriu a neustále sledovanie. Najčastejšie sa na pozadí hypertenzie vyvinie kardiálna skleróza a srdcový záchvat. Na prevenciu komplikácií je potrebná celoživotná liečba. Kardioskleróza je teda dôsledkom akútneho infarktu myokardu.

Rôzne prejavy CHD: PICS, infarkt myokardu a iné patologické stavy

Koronárna choroba srdca (CHD) je jednou z najzábavnejších chorôb. Podľa štatistík je patológia hlavnou príčinou úmrtnosti obyvateľstva planéty. Ischémia sa prejavuje vo forme rôznych ochorení, ako je angina pectoris, infarkt myokardu, kardioskleróza po infarkte, bezbolestná ischémia a koronárna srdcová smrť. V článku sa budeme zaoberať podrobne: odrody koronárnej artérie, čo je post-infarktová kardioskleróza (PICS), príznaky a príčiny patológie, metódy liečby choroby.

Stresová angína

Jedným z prejavov ischémie myokardu je angína. U ľudí je táto choroba známa ako angina pectoris. Lekári rozlišujú dva typy angíny: napätie a pokoj. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že sa patológia môže premiestňovať z jedného stupňa do druhého.

Patológia sa vyskytuje v rozpore s funkciami aorty, koronárnych a koronárnych artérií, ktoré poskytujú srdcovému svalu potrebné množstvo kyslíka a živín v krvi. Tkanivo myokardu je nalačno, a preto dochádza k zlyhaniu srdca. Ak je trvanie záchvatu dlhšie ako 30 minút, kardiomyocyty umierajú a toto je plné vývoja infarktu myokardu.

V prípade nadmernej fyzickej námahy dochádza k angíne a je sprevádzaná ostrými bolesťami v hrudníku.

Angina pectoris má špeciálnu klasifikáciu podľa funkčných skupín (FC), tj podľa závažnosti a prijateľnosti fyzickej aktivity:

 • FC I - mierna forma ochorenia. V tomto štádiu ochorenia sa pacient môže zapojiť do rôznych športov. Ale nemali by ste sa bezohľadne liečiť vaše zdravie, ako v prípade fyzickej námahy infarktu.
 • FC II. S touto formou patológie je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu. Bolesť v srdci nastáva pri normálnom zaťažení, keď pacient stúpa do kopca alebo hore, ide rýchlo. Útok na angínu môže byť vyvolaný množstvom jedla alebo stresovou situáciou.
 • FC III. V tomto štádiu ochorenia sa záchvaty môžu vyskytnúť s malou fyzickou aktivitou: priemerné tempo chôdze, keď je vzdialenosť menšia ako 500 m. Niekedy bolestivý syndróm nastáva pri úplnom odpočinku.
 • FC IV. Táto forma ochorenia je najťažšia. Kríza môže nastať pri najmenšom napätí. Často sú bolesti pozorované v pokoji.
Funkčné triedy angíny pectoris

Najbežnejšou formou ochorenia je FC III. Lekári sa považujú za postihnuté. Ak má pacient v súvislosti s diagnózou angíny pectoris asociované ochorenia, ako je arytmia alebo tachykardia, infarkt môže nastať spontánne, keď je osoba v kľude.

Aké je nebezpečenstvo angíny pečene v štádiu FC III-IV?

Vývoj choroby môže byť vyvolaný rôznymi patológiami, medzi ktoré patria ochorenia endokrinného systému (diabetes mellitus), tvorba plakov cholesterolu v cievach a oveľa viac. V tepnách je krvný obeh narušený, a preto srdce nedostáva potrebné množstvo živín a kyslíka.

Vo fázach FC III a FC IV sa angína pektoris prejavuje vo forme častých a ostrých bolesti na hrudníku. Aj keď existujú prípady, keď príznaky nie sú také výrazné a objavujú sa príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť a všeobecná slabosť. Tieto isté prejavy môžu byť sprevádzané bolesťou v lisovaní a stláčaní v ľavej časti hrudníka.

Bolesť počas útoku sa môže vyžarovať na hrudnej kosti, pozdĺž ľavej časti tela a v niektorých prípadoch sa rozšíri na ľavú hornú končatinu, lopatku a čeľusť.

Existuje ďalší spôsob, ako klasifikovať angínu. Choroba je rozdelená na stabilné a nestabilné formy.

Vo fázach FC III-IV so stabilnou formou angíny je pacient schopný nezávisle predpovedať nástup infarktu. Osoba vie svoj maximálny limit fyzickej námahy, a ak sa neprekročí, je možné zabrániť kríze. V takejto situácii je ochorenie dobre kontrolované, ak pacient neprekračuje svoje schopnosti.

Fáza FC na angínu

Pri nestabilnej angíne v štádiách FC III a FC IV nie je možné predvídať nástup krízy, pretože kedykoľvek nastane útok bez akýchkoľvek predpokladov. Najväčším nebezpečenstvom takejto choroby je, že lieky na srdce, ktoré sú v domácej ordinácii, nebudú mať potrebný účinok a nemôžete to urobiť bez pomoci lekára.

Koronárna srdcová choroba je neustále progresívna patológia a ak sa choroba neodstráni rýchlo, existuje vysoké riziko infarktu myokardu a následkom kardiálnej sklerózy po infarkte.

Známky infarktu

Zvážte hlavné príznaky infarktu. Prevládajúcim syndrómom počas srdcového infarktu je výskyt bolesti na ľavej strane hrudníka. Bolesť je neodmysliteľnou súčasťou príznakov angíny: depresívna, obmedzujúca a kompresívna povaha. Prijatie nitroglycerínu takouto diagnózou ako infarkt myokardu neposkytuje požadovaný výsledok. Bolesť vyžaruje do iných častí tela. Útoky z hľadiska trvania a intenzity sú premenlivé. Bolestivý syndróm môže byť krátkodobý aj dlhodobý. Pomocou laboratórnych testov, EKG, ultrazvuk srdca, môžete potvrdiť diagnózu alebo vyvrátiť.

V procese vyšetrenia myokardu sa odhalia príznaky aterosklerotickej kardiostikrózy, proti ktorému sa môže vyskytnúť srdcový záchvat. Srdcový sval naprieč má značnú expanziu. V procese počúvania zvukov na bode Botkin Ebra a nad vrcholom srdca sa odhalí oslabenie prvého tónu alebo prevládania druhého tónu, zatiaľ čo prvý je normálny. Zaznamená sa systolický šum rôznej intenzity.

Ak ateroskleróza poškodí aortu, počas auskultácie oblasti nad aortou sa druhý tón skráti a má kovový odtieň. Táto patológia odhalila systolický nezávislý šum. Ak pacient zdvihne ruky nahor, objaví sa alebo sa zväčší šum nad aortou.

V počiatočnom štádiu vývoja infarktu (prvých 24 hodín) môže pacient zvýšiť krvný tlak, čo ovplyvňuje výskyt druhého tónového prízvuku nad aortou. Po čase sa krvný tlak vráti do normálu alebo nastane hypotenzia.

S diagnózou "infarktu myokardu" je hluchota oboch tónov. Ale pomer tónov nad vrcholom srdca, ktorý je charakteristický pre aterosklerotickú kardiosklerózu (prevaha druhého tónu), je zachovaný. V prípade, že vývoj infarktu nebol sprevádzaný klinickými prejavmi zmien srdcového svalu, zachová sa normálny vzťah oboch tónov nad vrcholom (prevaha prvého tónu).

Príčiny postinformácie Kardiálna skleróza

Jedným zo závažných prejavov ischémie srdca je infarkt myokardu. Z dôvodu porážky tepien je narušený prívod krvi do orgánu. V tkanivách myokardu dochádza k narušeniu metabolických procesov, čo vedie k akumulácii toxických látok tvorených nesprávnym metabolizmom. Ak nie je prívod krvi obnovený v čase, dochádza k úmrtiu kardiomyocytov a potom sa rozvíja nekróza tkanív orgánu.

Zasiahnutá oblasť je citlivá na mechanický stres, čo môže viesť k pretrhnutiu srdcového svalu. V procese obnovy dochádza k zjazveniu. Trvalo 4 týždne, kým sa postihnutá časť srdca uzdraví. Po diagnostikovaní pacienta s CHD PICS.

Hlavnou príčinou patológie je odložený infarkt, v zriedkavých prípadoch môže byť rozvoj kardiostikrózy spôsobený inými kardiovaskulárnymi ochoreniami vrátane: traumatických stavov koronárnych ciev, myokarditídy, dystrofie orgánových tkanív. Existujú prípady, kedy sú na pozadí CHD poškodené oblasti myokardu nahradené spojivovými tkanivami, čo vedie k difúznej kardiostikróze. Často sa patológia zistí iba v procese pitvy.

Symptómy ochorenia

Na pozadí CHD PICS sa vyvinie srdcové zlyhanie - jeden z hlavných príznakov ochorenia. Zjavenie príznakov závisí od toho, v akej časti infarktu myokardu došlo. Ak je ovplyvnená pravostranná komora, pacient má tieto znaky:

 • pečeň je zväčšená, objavuje sa bolesť, ktorá ovplyvňuje správne hypochondrium;
 • je narušená mikrocirkulácia, orgány nedostávajú potrebné množstvo kyslíka, čím sa končatiny stávajú modrofialové;
 • tekutina sa hromadí v peritoneu, v perikardiálnej a pleurálnej dutine;
 • žily v bruchu, existuje syndróm patologickej pulzácie;
 • vzniká periférny edém.

Dokonca aj malé mikrofólie kardiálnej sklerózy vedú k elektrickej nestabilite srdcového svalu, v ktorom pacient vyvíja ventrikulárnu arytmiu. Táto podmienka je jednou z hlavných príčin smrti.

Symptómy poruchy ľavej komory sú nasledovné:

 • pacient má dýchavičnosť, ktorá sa zvyšuje v polohe náchylnosti;
 • spúta má penivú štruktúru, v nej sa môžu objaviť krvavé pruhy;
 • zvýšený kašeľ môže byť spôsobený opuchom slizníc priedušiek;
 • úroveň tolerancie k fyzickej aktivite je znížená.

Ak dôjde k narušeniu kontrakčnej funkcie myokardu, pacient sa môže v noci zobudiť z náhleho záchvatu srdcovej astmy. Potom, čo človek zaujal vertikálnu pozíciu, syndróm bolesti zmizne v priebehu niekoľkých minút.

Existujú prípady, kedy sa na pozadí CHD PEAKS steny nádob stali tenšou, to znamená, že vzniká aneuryzma. To vedie k vzniku krvnej zrazeniny v tepnách a vzniku ochorenia nazývaného tromboembolizmus. V tejto patológii dochádza k poškodeniu ciev mozgu a nôh. Ak má pacient poruchu narodenia, ako napríklad otvorené oválne okno, môže krvná zrazenina vstúpiť do pľúcnej tepny. Zriedené cievne steny sa môžu pretrhnúť (najčastejšie s infarktom). Počas tohto obdobia ešte nebola vytvorená kardiálna skleróza.

Metódy na diagnostiku kardiálnej sklerózy

Diagnóza postinfrakčnej kardiostikrózy

Zvážte metódy diagnostiky ochorenia. Po vykonaní série štúdií môžete urobiť diagnózu. Lekár zohľadňuje históriu a údaje vyšetrenia pacienta. Najefektívnejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk. V procese takéhoto prieskumu:

 • hrúbka stien tela;
 • veľkosť srdcových komôr;
 • oblasť poškodenia tkaniva, ktorá nie je znížená;
 • prítomnosť riedenia stien krvných ciev;
 • čo produkuje ľavú komoru (tento indikátor je veľmi dôležitý, ovplyvňuje priebeh liečby a ďalšiu prognózu ochorenia).

Elektrokardiogram označuje znaky, ktoré indikujú prenos infarktu myokardu na pacienta. EKG môže odhaliť poruchu srdcového rytmu a aneuryzmu.

Rádiografia srdca umožňuje určiť rozšírenie ľavej strany myokardu. Táto metóda však nie je taká účinná ako pozitrónová emisná tomografia. Pacientovi sa podáva rádioaktívny materiál obsahujúci rádioaktívnu látku a zaznamenáva gama lúče v pokoji a počas cvičenia. Táto metóda umožňuje určiť úroveň metabolických procesov v tele a stupeň dodávania krvi do tela.

Pomocou angiografie vykonajte štúdiu stavu koronárnych artérií. Kontrastné činidlo pre röntgenové žiarenie sa injektuje do zamýšľanej oblasti lézie.

Terapia a prognóza

Ochorenie srdca je jednou z hlavných príčin smrti, takže je dôležité včas začať liečbu patológie. Niektoré choroby srdca môžu byť sprevádzané bolesťou, ale existujú aj tie, ktoré sú asymptomatické.

Cieľom liečby PICS je eliminovať prejavy patológie vrátane arytmie a srdcového zlyhania. Obnova funkcie myokardu poškodenej chorobou je však nemožné.

Aké lieky sú predpísané pacientom s postinfarkou kardiozklrózou:

 • Kaptopril, enalapril sú inhibítory ACE. Sú potrebné na zníženie vysokého krvného tlaku, lieky znižujú riziko rastu srdcového svalu a preťahujú komory myokardu.
 • Egilok a Concor sú antiarytmiká, ktoré znižujú intenzitu kontrakcií srdca.
 • Indapamid a Lasix patria do skupiny diuretík. Tieto lieky pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu, ktorá sa nahromadila, a znížili príznaky srdcového zlyhania
 • Nitroglycerín je klasický liek používaný pri bolestivom syndróme, ktorý vzniká v dôsledku infarktu.
 • ATP, Mexicor a Riboxin sú predpísané pacientom s cieľom zlepšiť metabolické procesy v srdcovej svalovine.

Okrem farmakoterapie musí pacient dodržiavať stravu, vzdať sa zlých návykov.

Ak je pacientovi diagnostikovaná aneuryzma, použite chirurgickú liečbu. Spravidla ide o CABG (aorto-koronárny posun).

Aká je prognóza tejto choroby, je ťažké povedať. Všetko závisí od toho, ako je vyjadrené závažné srdcové zlyhanie, ktorá oblasť srdca je ovplyvnená. Zhoršená funkcia ľavej komory a nízka ejekčná frakcia (menej ako 20%) vedú k zníženiu kvality života pacienta. Pri tejto patológii je farmakologická liečba neúčinná. Ak pacientka nepodstúpi transplantáciu srdca, prognóza prežitia je veľmi nízka, maximálne 5 rokov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koľko ľudí žije po stentovaní ciev srdca alebo prečo život po operácii nie je trest

Po celom svete sú ľudia veľmi opatrní pri operáciách na srdci a cievach a nie je prekvapujúce, pretože otázka, koľko ľudí žije po stentovaní ciev srdca, bez ohľadu na pohlavie a vek trvá všetkých pacientov bez výnimky.

Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.

Indikátor krvného ESR v onkológii - množstvo odchýlok od normy a diferenciálnej diagnózy

Soe je rýchlosť, ktorou sa erytrocyty usadzujú v krvi. Skúmavka inštalovaná vertikálne po krátkom čase uvoľní silný vínový sediment a hornú malú vrstvu priehľadnej kvapaliny.

Legendy ukazujú krvný test

Indexy erytrocytov (MCV, MCH, MCHC): MCV je priemerný objem erytrocytov v kubických mikrometroch (μm) alebo femtolitri (FL). MCH je priemerný obsah hemoglobínu v jednej erytrocyte. MCHC - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch.<

neutrofily

Krv je jedným z najdôležitejších tkanív tela pozostávajúceho z niekoľkých tvarovaných prvkov, z ktorých každá má kombináciu funkcií. Z cyklu škola biológie si každý pamätá, že v krvi a bielych krvinách sú červené krvinky.

Kompletná charakteristika srdca

Z tohto článku dostanete komplexné informácie o ochorení srdcového zlyhania: kvôli tomu, čo sa vyvíja, jeho štádiám a symptómom, ako sa diagnostikuje a liečí.Pri srdcovom zlyhaní srdce nie je schopné plne zvládnuť svoju funkciu.