Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Mozog je zodpovedný za reakcie inhibície a excitácie, reguluje prácu všetkých orgánov a systémov tela. Cievne patológie (85%) sa zvyčajne stávajú príčinou porúch v mozgu, pretože cez cievy sú bunky prijímané (alebo nedostávajú) látky (kyslík, vitamíny, aminokyseliny), ktoré sú nevyhnutné pre ich rast, rozdelenie a plnenie vlastných funkcií.

V ktorých prípadoch je potrebné zlepšiť dodávanie krvi do mozgu? V prípade akýchkoľvek ochorení, patológií a stavov, ktoré môžu vyvolať vazokonstrikciu a zabezpečiť prívod krvi do orgánu.

Prečo zlepšiť cerebrálny obeh? Trvalý nedostatok živín a kyslíka vedie k postupnému "zaspávaniu" mozgových buniek, jeho tkanivá sa stávajú "riedkymi", malé detaily "vypadávajú" z neho, spojenia medzi kontrolnými oddeleniami sú prerušené. V tomto režime nie je schopný vykonávať základné funkcie (prenos a inhibícia nervových impulzov), človek postupne oslabuje pamäť, psychický stres spôsobuje bolesť hlavy, únavu a ospalosť, je narušená koordinácia pohybov.

Akútne hladovanie kyslíkom môže vyvolať masívnu smrť mozgových buniek a vznik veľkej alebo malej nekrózy. V tomto prípade sú obehové ochorenia viac akútne (neuspokojivá reč, paralýza orgánov pohybu atď.).

Dokonca aj pri výrazných poruchách (hemoragická mŕtvica), opatrenia na obnovenie krvného obehu môžu normalizovať stav pacienta, obnoviť reč a stratiť samoobslužné schopnosti. Pre zdravých ľudí, ktorí žijú a pracujú v režime nervového stresu, duševného a fyzického stresu a jedia monotónne jedlo, je to príležitosť zabrániť vzniku patológie, obnoviť spánok, zlepšiť pamäť a funkciu mozgu.

Čo možno urobiť na zlepšenie krvného zásobenia? Potrebujeme súbor opatrení a metód:

 • lieky a výživové doplnky, ktoré môžu zlepšiť metabolizmus, zvýšiť využitie glukózy, zvýšiť odolnosť mozgových buniek v podmienkach hladovania kyslíkom;
 • vitamíny potrebné na metabolizmus, normálne fungovanie mozgových buniek a cievnych stien;
 • vyvážená strava a režim pitia alkoholu;
 • súbor cvičení, ktoré pomôžu posilniť metabolizmus, redox procesy, zásobovanie tkanivami kyslíkom;
 • zdravý životný štýl (odvykanie od fajčenia, alkohol).

Časť metód (vitamíny, strava, zdravý životný štýl) je tiež účinná v prípadoch narušeného zásobovania krvi periférnymi oddeleniami. Niektoré lieky (glycín) a súbor cvikov na krk a hlavu úzko.

Z liekov, diétnych doplnkov a vitamínov bude viditeľný výsledok za mesiac alebo dva pravidelné používanie. Nemôžu liečiť výrazné príznaky a akútne poruchy cerebrálnej cirkulácie, sú účinné v počiatočných štádiách, s malými prejavmi (oslabenie pamäti, únava z duševného stresu), s nervovým stresom a rôznymi "mozgovými" búrkami.

V podstate sa metódy, ktoré zlepšujú dodávanie krvi do ktorejkoľvek časti tela, navzájom veľmi líšia, základným princípom je zabrániť tomu, aby cievy zúžili a normalizovali výživu buniek.

Pred použitím liekov a aktívnych doplnkov by ste mali konzultovať s lekárom.

Čítajte ďalej - prehľad šiestich spôsobov, ako zlepšiť pohyb mozgu.

1. Prípravky a potravinové doplnky

Pred použitím liekov alebo výživových doplnkov je najlepšie konzultovať praktického lekára.

Liečba srdca

online adresára

Vedúce nádoby sú zle zásobené krvou.

Plavidlá - jeden z najslabších bodov v tele moderného človeka. Cievne choroby veľmi často vedú k invalidite a smrti pacientov. Zlé krvné cievy zhoršujú všeobecný stav a narušujú funkciu životne dôležitých orgánov. V slabých cievach sa prietok krvi spomaľuje, kŕmenie vnútorných orgánov sa znižuje, dochádza k hypoxii a ich normálna funkcia je narušená. Dôsledkom týchto patologických procesov je pretrvávajúca hypertenzia, ateroskleróza, kŕčové žily, trombóza a tromboembolizmus ciev mozgu, srdca, iných orgánov a končatín. Nedostatok krvi v orgánoch je vážny problém, ktorý môže byť život ohrozujúci.

U zdravých ľudí sú krvné cievy silné a ich steny sú pružné. Zhoršenie práce plavidiel je spôsobené nezdravou stravou, dedičnou predispozíciou, nadmernou konzumáciou alkoholu, fajčením, stresom, neuropsychickou nadmernou prácou, zdĺhavou prácou, neustálym problémom v živote a sprievodnými chorobami.

Cholesterolové plaky sú hlavnou príčinou zlej priepustnosti, oslabenia a krehkosti tepien. Aterosklerotické zmeny porušujú elasticitu cievnej steny. Tepny sú krehké a slabé. Plaky interferujú s plným prietokom krvi, orgánmi chýba kyslík. Záchvaty srdca a mŕtvica sú priamym dôsledkom aterosklerózy.

cholesterolu v tepnách v dôsledku progresie, ktorá môže viesť k zastaveniu prietoku krvi a smrteľným následkom

Žily často trpia, stávajú sa neelastickými a zraniteľnými kvôli žilovej stazii a slabosti cievnej steny spôsobenej vonkajšími alebo vnútornými faktormi. Na koži sa objavujú červené bodky, škvrny a hviezdy. Kŕčové žily a jeho komplikácie sa vyvíjajú: trofické vredy, tromboflebitída a hlboká žilová trombóza, plné tromboembolizmu.

oslabené žily a stavy krvi môžu viesť k vážnym následkom

Slabý krvný obeh môže poškodiť mozog, srdce, pečeň, obličky a končatiny. V počiatočnej fáze sa patológia nezjavuje. Postupne sa stav pacientov zhoršuje, existujú príznaky ochorenia vnútorných orgánov. Aby sa zabránilo vzniku závažných patologických stavov, je potrebné posilniť krvné cievy.

Všeobecné známky slabých krvných ciev

Keď sa objavia takéto znaky, je potrebné venovať pozornosť stavu plavidiel a začať ich posilňovať:

 • Závrat, tmavnutie očí počas prudkého vzostupu alebo naklonenia, mdloby,
 • Bolesť v krku alebo krku, tinitus,
 • Chladenie a opuch nôh,
 • Nízka tolerancia tepla,
 • Meteorologická závislosť, myalgia a artralgia s meniacim sa počasím,
 • Únava, nespavosť, depresia,
 • Dýchavičnosť, tachykardia, "skákací" tlak,
 • Zmena telesnej teploty
 • Hematómy na pokožke, aj s malými účinkami,
 • krvácanie z nosa,
 • Spider žily a presné krvácanie nie sú na koži,
 • Rezanie, brnenie, podliatiny na oku pri oslabení kapilár očí.

Toto sú najčastejšie príznaky, ktoré sa vyskytujú pri oslabení a patologických zmenách v cievach. Mnohí jednoducho nevenujú pozornosť "bežným" prejavom a v skutočnosti často upozorňujú na prítomnosť zdravotných problémov. Ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, okamžite sa poraďte s lekárom.

Ak nie sú cievy posilnené, symptómy sa stanú výraznejšími a stav pacientov bude poľutovaniahodný. Tento postup si vyžaduje integrovaný prístup, zodpovednosť a konzistentnosť. Posilnenie steny krvných ciev sa odporúča osobám, ktoré vedú sedavý život, často vystavené stresu, trpia beriberi, hematologické choroby, kŕčové žily a ateroskleróza. Posilnenie krvných ciev je potrebné po predĺženej chrípke, chronickej tonzilitíde, hypertenzii, reumatizme, glomerulonefritíde.

Slabé mozgové cievy

Cievne choroby mozgu sú najzávažnejšie a tragické patológie, ktorých následky sú veľmi nebezpečné. V dôsledku upchávania cholesterolu mozgových ciev, ich steny sú poškodené a deformované.

Dôvody zlej priechodnosti krvných ciev mozgu sú mnohé:

 1. Stresujúce situácie
 2. Duševná únava,
 3. Nedostatok kyslíka

Pri ateroskleróze mozgových artérií sa elasticita ciev znižuje, svalová membrána postupne oslabuje, cievny tonus klesá. Zlé mozgové cievy sú nevyhnutným predpokladom rozvoja cerebrálneho angiospazmu alebo aneuryzmy, ktorého prasknutie ohrozuje hemoragickou mozgovou príhodou. Pri absencii adekvátnej liečby sa cievy mozgu zúžia, prívod krvi do hlavy a krku je narušený. Nedostatok kyslíka vedie k hypoxii mozgu, ischemickej mozgovej príhode, invalidity alebo smrti.

Slabé mozgové cievy prerušujú prietok krvi, ktorý sa prejavuje bolesťou, tachykardiou, dýchavičnosťou, bledosťou tváre, prerušovaným a nepokojným spánkom, rannou slabosťou, únavou, podráždenosťou alebo apatiou.

Slabé cievy srdca

Zlé srdcové cievy narušujú koronárny prísun krvi, v dôsledku ktorého živiny a kyslík nevedú dobre do myokardu. Ovplyvnené kardiomyocyty umierajú, normálne srdcové tkanivo je nahradené jazvou. Tieto procesy sa vyvíjajú rýchlejšie u rizikových ľudí: pacientov s hypertenziou, cukrovkou, obezitou, fajčiarmi, pijanmi, čo vedie k sedavému životnému štýlu.

Symptómy slabých srdcových ciev zahŕňajú kardialgiu, slabosť, rýchle dýchanie, palpitácie, nepravidelné srdcové zlyhanie, opuch nôh, zlá nálada. Pri absencii včasnej a správnej liečby môžu slabé srdcové cievy viesť k progresii ochorenia a vzniku závažných komplikácií, infarktu myokardu.

Posilnenie krvných ciev ako takých

Posilnenie krvných ciev je v súlade so zásadami zdravého životného štýlu: vyvážená strava, cvičenie, pravidelné úpravy vody, tonická masáž, používanie tradičných liekov.

 • Prvým a základným pravidlom zdravého životného štýlu je zmiernenie. Veľmi dôležité nie je prejedanie. Jedzte 4-5 krát denne. Frakčné jedlo v malých porciách s obmedzením živočíšnych tukov, vyprážaných potravín a jednoduchých sacharidov - kľúčom k dobrému zdraviu a dlhovekosti. Káva, sóda, soľ a cukor majú negatívny vplyv na krvné cievy a na telo ako celok. Nadmerná konzumácia potravy u osôb s problémami s krvnými cievami môže viesť k asténii tela, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, malátnosťou, mdlobou. Počas dňa sa odporúča piť až 2 litre vody, jesť veľa zeleniny a ovocia. Sú zdrojom vitamínov a minerálov, rovnako ako vlákniny. Odborníci radia denne jedia cesnakové klinčeky. Pohárik vriacej vody s citrónovou šťavou a medom, opitý v noci, pomôže posilniť steny ciev.
 • Fyzická aktivita môže zlepšiť tón krvných ciev a posilniť ich. Odborníci odporúčajú návštevu telocvične aspoň 3-4 krát týždenne počas 15-20 minút. Postupné obývanie umožní vyhnúť sa preťaženiu a preťaženiu už opotrebovaného cievneho systému. Posilnenie zlých ciev pomôže chôdzi, bicyklovaniu, behu a plávaniu. Ak chcete očistiť krvné cievy z plakov a krvných zrazenín, musíte jesť, plávať alebo pravidelne užívať jednoduchú kontrastnú sprchu. Denné prechádzky po dobu 10-15 minút budú prospešné v boji o zdravé plavidlá. Fyzická kultúra urýchľuje metabolizmus, zlepšuje funkciu srdca, stimuluje zásobovanie tela kyslíkom a živinami. Medzi iné liečebné metódy patrí aj lyžovanie, turistika, prechádzky na čerstvom vzduchu, temperovanie.
 • Vodné postupy posilňujú krvné cievy. Ranná sprcha je výborným prostriedkom na posilnenie cievy. Po takomto liečebnom postupe sa telu naplní energia, nálada stúpa, obnoví sa cievny tón. Vo večerných hodinách pred spaním Vám teplý kúpeľ pomôže zmierniť únavu dňa. V prípade neznášanlivosti na kontrastnú sprchu a horúce kúpele sa doporučujú kúpele na nohy. Návšteva bežného kúpeľa, sauny, bazéna má pozitívny vplyv na plavidlá. Kontrastné doušky posilňujú a tlmia cievy a celý kardiovaskulárny systém.
 • Správne vykonaná masáž pomáha obnoviť tón a cievne funkcie. Niekoľko samo-masážnych techník s aplikátorom Kuznetsov a masážna podložka posilní krvné cievy.
 • Tí, ktorí sú vystavení riziku, by sa mali vzdať zlých návykov, najmä fajčenia. Všetky existujúce chronické a systémové ochorenia sa musia identifikovať a liečiť včas. Odporúča sa striedať prácu a odpočinok, tráviť menej času pred počítačom a televízorom, neposlúchať hlasnú hudbu, odmietať chodiť na hlučné udalosti.
 • Dobrý oddych a primeraný spánok sú kľúčom k dobrému zdravotnému stavu a vysokému výkonu. Ak sa neustále rozrušujete, len strach, obavy a pochybnosti o sebe, bude neuróza. Pozitívna nálada a radosť každodenného života umožní plavidlám, aby sa nikdy nezhoršili.

Farmaceutické spoločnosti v súčasnosti vyrábajú rôzne lieky na posilnenie cievnej steny. Ich výber je určený stupňom ochorenia, priemerom a miestom postihnutých ciev. Každý liek môže predpísať lekár po úplnom vyšetrení pacienta.

Na posilnenie a obnovu cievnej steny a na liečbu cievnych ochorení odborníci predpisujú nasledujúce skupiny liekov:

 1. Statíny - Lovostatin, Mevakos.
 2. Fibráty - klofibrát, simvastatín.
 3. Vasodilatátory - Eufillin, Papaverin.
 4. Komplexné lieky, ktoré zabraňujú zápalu cévnej steny - "Dehydroquercetin", "Ascorutin".
 5. Venotonics - "Detraleks", "Venarus".
 6. Protidoštičkové lieky - aspirín, Curantil.
 7. Prípravky na zlepšenie mikrocirkulácie sú Cerebrolysin, Trimetazidín.
 8. Angioprotektory, ktoré normalizujú metabolizmus v stenách krvných ciev - "Escin", "Piricarbat".
 9. Nootropické lieky - Aminalon, Piracetam.
 10. Antidepresíva - Afobazol, Amitriptylín.
 11. Antihypoxanty a antioxidanty - Actovegin, Kudesang.
 12. Vitamíny skupiny C, E, A, K.

Liečebný režim a dávkovanie liekov sú vybrané lekárom individuálne po diagnostikovaní. Ak dôjde k vážnej patológii plavidiel, vyžadujú sa každých šesť mesiacov pravidelné návštevy špecializovaných kliník a nemocníc.

Najbežnejšie recepty tradičnej medicíny, ktoré posilňujú slabé krvné cievy:

 • Elixír zo steny vlašských orechov a tinktúry z hlohu.
 • Alkoholová tinktúra cesnaku.
 • Zmäkčený odvar.
 • Žabka šťavnatá alebo plantain.
 • Vyčistite kôru z kameňa.
 • Tinktúra žihľavy z modrín.
 • Rastlinný olej na regeneráciu hlavových nádob.
 • Rozmarín petržlen, zmiešaný s mliekom, utrite tvár s bodovým krvácaním.
 • Sokom aloe utrite tie oblasti tela, kde sú červené škvrny.

Krok 1: plaťte za konzultáciu pomocou formulára → Krok 2: po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Môžete tiež poďakovať špecialistovi inou platbou za ľubovoľnú sumu ↑

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva zúženie mozgových ciev, liečba, symptómy, príčiny choroby. Mechanizmus vývoja patológie a diagnostických metód. Prognóza obnovy.

 • Mechanizmus vývoja patológie
 • Príčiny a rizikové faktory
 • Symptómy a štádia ochorenia
 • diagnostika
 • Liečebné metódy
 • prevencia
 • výhľad

Patologická stenóza (zúženie) kapilár, žíl a tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu, sa nazýva zúženie ciev mozgu.

Čo sa deje v patológii? Pod vplyvom aterosklerózy (tvorba cholesterolu, 60%), arteriálnej hypertenzie (až o 30%) a iných patologických stavov (vývojové chyby, osteochondróza), lumen krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu, zužuje. Množstvo krvi potrebnej na plné fungovanie orgánu je znížené, poruchy vedú k vzniku tkaniva ischémie (hladovanie kyslíkom), zmena štruktúry buniek a následne ich masovej smrti (vzhľad nekrózy).

Modifikované alebo mŕtve nervové bunky mozgu nie sú schopné plniť svoje funkcie (vedenie bioelektrického impulzu), preto sa vazokonstrikcia prejavuje početnými neurologickými príznakmi (bolesti hlavy, závrat, nespavosť).

Patológia sa vyvíja pomaly, v počiatočných štádiách je takmer asymptomatická. Ak sa v súčasnosti eliminuje príčina stenózy, ochorenie sa môže vyliečiť úplnou obnovou funkcie mozgu (92%).

Patológia sa stáva nebezpečnou v štádiách, kedy stúpanie cievy stúpa o viac ako 50%. Pacient má závažné poruchy mozgovej aktivity (znížená schopnosť vnímať a analyzovať informácie, poruchy správania, demenciu, zhoršenú koordináciu pohybov). Sú spájané hypertenznými krízami, mŕtvicami (akútne poruchy cerebrálnej cirkulácie), ktoré pomerne rýchlo vedú k úplnej strate telesného a duševného postihnutia.

Liečba príčin zúženia mozgových ciev v počiatočnom štádiu vykonáva všeobecný lekár, s výraznými neurologickými symptómami neurológ alebo psychiatra, angiosurgeony vykonávajú chirurgickú korekciu.

Mechanizmus vývoja patológie

Ateroskleróza a hypertenzia sú najčastejšie príčiny zúženia krvných ciev v mozgu:

 1. Pri ateroskleróze sa zvyšuje množstvo "zlého" cholesterolu v krvi pacienta, tvorí sa cholesterolová plaketa v stene cievy a špecifické plazmatické bielkoviny (fibrín), ktoré postupne rastú, zväčšujú veľkosť a časom môžu úplne zablokovať lumen cievy a prietok krvi.
 2. Pri hypertenzii sú prvé, ktoré trpia, malé cievy a kapiláry. Pod vplyvom tlaku krvného prietoku na steny mechanizmus ochrany proti pretrhnutiu a poškodeniu funguje: najprv sa zväčšuje tón a zúženie kapilár a arteriol, v priebehu času ich steny zahustia, vytvárajú vrstvy vo vnútri, do lumen cievy a znižujú objem prietoku krvi.

V dôsledku stenózy sa vyvíja chronické ischemické (kyslíkové) hladovanie, čo vedie k zmene štruktúry mozgového tkaniva v subkortexte (centrá reči, myslenia, sluchu, pamäte, pohybu) a biela hmota ("most" spájajúci oddelenia):

 • ohniská nefunkčných buniek sú malé ("nemý", asymptomatický infarkt);
 • veľmi malé, ale početné, tvoria malé "medzery", takmer nepodstatné chyby (riedke tkanivo).

Vzťahy medzi týmito časťami mozgu sú prerušené ("odpojenie") a vyvolávajú skupinu viacerých porúch - pamäť, reč, poruchy motorickej činnosti, duševné odchýlky správania, demencia, schopnosť analyzovať a vyvodzovať závery.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnou, ale nie jedinou príčinou stenózy je tvorba cholesterolových plakov pri ateroskleróze (60%).

Symptómy a štádia ochorenia

Príznaky vazokonstrikcie mozgu sa zvyšujú postupne, spočiatku je patológia asymptomatická alebo s miernymi prejavmi (šum alebo zvonenie v ušiach, bolesti hlavy a emočná depresia sú možné) bez toho, aby komplikovali život.

Patológia postupuje, ďalšie fázy sa prejavujú výraznými zmenami nálady, stratou koncentrácie a koordináciou pohybov, zhoršená pamäť. Akákoľvek duševná aktivita je neproduktívna, spôsobuje únavu, až po stratu vedomia alebo náhlu ospalosť. Pacienti nie sú schopní vnímať a analyzovať informácie, ťažko vykonávať základné zručnosti v domácnosti a nemôžu sa sústrediť na vykonanie jednej akcie. Výsledkom môže byť úplné duševné a fyzické postihnutie.

Známky vazokonstrikcie mozgu v rôznych fázach:

Ospalosť a únava v dôsledku psychickej námahy

Menšie poškodenie pamäte a koncentrácie

Zvonenie a tinitus

Bolesť chrbta a iných orgánov, symptóm je ťažké spájať s patológiou

Túžby po nevoľnosti a vracaní pri chôdzi

Strata pamäti, strata zručností, schopnosť analyzovať informácie, poruchy reči, posadnutosť jednou frázou alebo akciou

Zmeny v správaní (nemotivovaná agresia, hovornosť, podozrievavosť, podozrenie)

Ťažká koordinácia pohybu ("miešanie" chôdze, náhly pokles)

Svalové kŕče, kŕče

Naliehajte sa na močenie a vysušovanie

Nedostatok kontroly nad elementárnymi fyziologickými funkciami (nedobrovoľná defekácia, močenie)

Úplná strata pamäti a schopností sebaobsluhy

Úplná strata telesného a duševného postihnutia

Patológia môže byť komplikovaná nezvratným degeneratívnym zmenám v mozgu (degenerácia, atrofia tkaniva).

Súčasné ochorenia a rizikové faktory zhoršujú prognózu:

 • na pozadí hypertenzie, môžu vzniknúť prechodné ischemické záchvaty (mini-mŕtvica), ischemické mŕtvice a srdcové záchvaty (akútna cerebrovaskulárna príhoda);
 • V kombinácii s diabetes mellitus sa v krvi zachováva zvýšená hladina glukózy a môže sa vyvinúť hyperglykemická kóma.

Začiatočné štádiá patológie sú ťažko diagnostikované, behaviorálne abnormality a ďalšie príznaky ischémie (závrat, únava) sú zvyčajne pripísané nervovému vyčerpaniu, veľkému množstvu práce, hypovitaminóze.

Preto sú všetci rizikoví pacienti (s hypertenziou, aterosklerózou, cukrovkou, poruchami metabolizmu lipidov) raz alebo dvakrát do roka skúmaní neurológom, ktorý určuje stupeň mozgových porúch špeciálnymi testami.

Na diagnostiku zúženosti mozgových ciev a dôvod jej výskytu ošetrujúci lekár predpísal súbor štúdií:

 1. Krvné testy (všeobecná klinická analýza so vzorcom pre krvnú glukózu, obličky a pečeňové testy, lipidový profil pre cholesterol a triglyceridy, koagulogram).
 2. Echoencefalogram, röntgenové vyšetrenie, MRI mozgu.
 3. Dopplerov ultrazvuk, CT angiografia ciev.
 4. Punkcia cerebrospinálnej tekutiny.
 5. Denný rozvrh merania krvného tlaku v krvnom riečisku.
 6. EKG.

Navyše sú potrebné závery endokrinológov, oculistov, neuropatológov a kardiológov. Keď sa prejavia príznaky demencie a odchýlky v správaní sa pacienta sú poslané na konzultáciu s psychiatrom.

Stenóza mozgových ciev môže byť úplne vyliečená, ak je príčina eliminovaná, kým zmeny v nervovom tkanive nie sú nezvratné. Po zúžení lúmenu o viac ako 50% sa ochorenie rýchlo rozvíja a poruchy sa zhoršujú. V tomto štádiu je perspektíva pacienta úplná demencia a postihnutie.

Na liečbu v počiatočných štádiách zužovania používa farmakoterapiu, ktorej účelom je:

 • zlepšiť prietok krvi do mozgu;
 • na vyplnenie nedostatkov krvného obehu (na zlepšenie výživy mozgového tkaniva);
 • eliminovať príčinu ochorenia a / alebo jeho príznakov.

Kritické zúženie lumen veľkých ciev (viac ako 70%), dodávajúce mozog (karotidová stenóza), sa odstráni chirurgickými metódami.

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo. Dnes sa symptómy mozgového obehového ochorenia omladzujú. A z mŕtvice často umierajú ľudia mladší ako 40 rokov. Preto je dôležité poznať príčiny a mechanizmus ich vývoja, aby preventívne, diagnostické a terapeutické opatrenia priniesli najefektívnejší výsledok.

Čo je cerebrovaskulárna príhoda (MK)

Cievky mozgu majú zvláštnu dokonalú štruktúru, ktorá ideálne reguluje prietok krvi a zabezpečuje stabilitu krvného obehu. Sú usporiadané takým spôsobom, že pri zvyšovaní prietoku krvi do koronárnych ciev asi 10-krát počas telesnej aktivity zostáva množstvo cirkulujúcej krvi v mozgu s nárastom duševnej aktivity na rovnakej úrovni. To znamená, že dochádza k prerozdeľovaniu toku krvi. Časť krvi z mozgu s menším zaťažením sa presmeruje na oblasti so zvýšenou aktivitou mozgu.

Tento dokonalý proces krvného obehu je však narušený, ak množstvo krvi vstupujúce do mozgu nevyhovuje jeho potrebe. Treba poznamenať, že jeho redistribúcia na časti mozgu je nevyhnutná nielen pre jeho normálnu funkčnosť. Vyskytuje sa aj v prípade výskytu rôznych patológií, napríklad stenózy cievneho lumenu (zúženie) alebo obštrukcie (uzáveru). V dôsledku zhoršenej samoregulácie sa rýchlosť pohybu krvi v určitých častiach mozgu spomaľuje a je ischemická.

Typy porušení MK

Nasledujúce kategórie narušeného prietoku krvi v mozgu:

 1. Akútne (ťahy), ktoré sa náhle objavujú s dlhým priebehom a prechodné, ktorých hlavné príznaky (zhoršenie zraku, strata prejavu atď.) Trvajú nie viac ako jeden deň.
 2. Chronická choroba spôsobená dyscirkulatívnymi encefalopatiami. Sú rozdelené na dva typy: hypertenzný pôvod a spôsobené aterosklerózou.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda (ONMK)

Akútna cerebrovaskulárna príhoda spôsobuje pretrvávajúce poruchy mozgovej aktivity. Je to dva typy: hemoragické (krvácanie) a ischemické (tiež nazývané mozgový infarkt).

hemoragické

etiológie

Krvácanie (hemoragická porucha krvného prietoku) môže byť spôsobená rôznymi arteriálnymi hypertenziami, vaskulárnymi aneuryzami, vrodenými angiómami atď.

patogenézy

V dôsledku zvýšenia krvného tlaku sa uvoľňuje plazma a bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, čo vedie k plazmovému namáčaniu cievnych stien a spôsobuje ich deštrukciu. Aký druh hyalínovej špecifickej látky (proteín pripomínajúci chrupavku vo svojej štruktúre) je uložený na cievnych stenách, čo vedie k rozvoju hyalinózy. Plavidlá sa podobajú skleneným tubám, strácajú elasticitu a schopnosť udržiavať krvný tlak. Okrem toho sa priepustnosť cievnej steny zvyšuje a krv môže voľne prechádzať cez neho impregnáciu nervových vlákien (diapedemické krvácanie). Výsledkom takejto transformácie môže byť tvorba mikroanalýz a pretrhnutie cievy s krvácaním a prenikaním krvi do bielych meduliek. Takto krvácanie nastáva v dôsledku:

 • Plazmová impregnácia stien krvných ciev bielych medullov alebo optických tuberkulóz;
 • Diapedetic krvácanie;
 • Vzdelávacie mikroanalýzy.

Krvácanie v akútnom období je charakterizované vývojom hematómov počas vkladania a deformácie mozgového kmeňa v otcovom otvorení. V rovnakom čase sa mozog napína, dochádza k rozsiahlemu edému. Existujú sekundárne krvácania, menšie.

Klinické prejavy

Zvyčajne sa vyskytuje počas dňa počas fyzickej aktivity. Zrazu hlava začne ťažko ublížiť. Vedomie je zmätené, človek často dýcha a s píšťalkou sa vyskytuje tachykardia sprevádzaná hemiplegiou (jednostranná paralýza končatín) alebo hemiparéza (oslabenie motorických funkcií). Hlavné reflexy sú stratené. Oko sa stáva nehybné (paréza), anizokória (žiaci rôznych veľkostí) alebo šialenec rozdielneho typu.

liečba

Liečba porúch cerebrálneho krvného obehu tohto typu zahŕňa intenzívnu liečbu, ktorej hlavným účelom je zníženie krvného tlaku, obnovenie vitálnej funkcie (automatické vnímanie vonkajšieho sveta), zastavenie krvácania a odstránenie opuchu mozgu. Používajú sa nasledujúce lieky:

 1. Zníženie krvného tlaku - ganlioblokátory (Arfonad, Benzogeksany, Pentamin).
 2. Znížiť priepustnosť stien cév a zvýšiť zrážanlivosť krvi - Ditzinon, vitamín C, Vikasol, vápnik glukonát.
 3. Zlepšiť reológiu (tekutosť) krvi - Trental, Vinkaton, Kavinton, Eufillin, Cinnarizin.
 4. Fibrinolytická inhibičná aktivita - ACC (kyselina aminokaprónová).
 5. Antiedematózny - Lasix.
 6. Sedatívne prípravky.
 7. Na zníženie intrakraniálneho tlaku je predpísaný spinálny kohútik.
 8. Všetky lieky sú injektované.

ischemická

etiológie

ischemického NMC v dôsledku aterosklerotického plaku

Ischemické zlyhanie obehu je najčastejšie spôsobené aterosklerózou. Jeho vývoj môže vyvolať silnú úzkosť (stres atď.) Alebo nadmerné cvičenie. Môže sa vyskytnúť počas nočného spánku alebo bezprostredne po prebudení. Často sprevádza predinfarkčný stav alebo infarkt myokardu.

príznaky

Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne. Vykazujú sa vo forme bolesti hlavy, hemiparéza na strane protiľahlej k léze. Zhoršená koordinácia pohybu, ako aj poruchy videnia a reči.

patogenézy

Ischemická porucha nastáva, keď nedostatočné množstvo krvi prúdi do oddelenej oblasti mozgu. Zároveň dochádza k vzniku hypoxie, v ktorej sa tvoria nekrotické formácie. Tento proces je sprevádzaný porušením hlavných funkcií mozgu.

terapia

Liečba používa injekcie liekov na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne: Korglikon, Strofantín, Sulfokamfokain, Reopoliklyukin, Cardiamine. Intrakraniálny tlak je znížený pomocou Mannitolu alebo Lasixu.

Video: príčiny rôznych typov úderov

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda (PNMK) sa vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie alebo aterosklerózy. Niekedy sa príčinou jeho vývoja stáva ich kombinácia. Hlavné príznaky PNMK sú nasledovné:

 • Ak je stred patológie umiestnený v bazéne karotických ciev, pacient má polovicu tela (z opačnej strany stredu) a časť tváre okolo pier, paralýzu alebo krátkodobú parézu končatín. Reč je prerušená, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
 • Keď je narušený krvný obeh v vertebrobasilárnej oblasti, pacientova nohy a ramená sú slabé, závraty, ťažko prehĺtajú a vytvárajú zvuky, fotopsi (výskyt žiariacich bodov v očiach, iskry atď.) Alebo diplopia (rozdelenie viditeľných objektov). Stratí svoju orientáciu, stráca pamäť.
 • Symptómy mozgového krvného obehu na pozadí hypertenzie sa prejavujú v nasledujúcich situáciách: hlava a očné gulôčky začínajú ublížiť, človek zažíva ospalosť, vyvinie sa preťaženie uší (ako v lietadle počas štartu alebo pristátia) a nevoľnosť. Tvárové prepláchnutia a potenie sa zvyšuje. Na rozdiel od mŕtvice, všetky tieto príznaky ustúpia do 24 hodín. Za to sa nazývajú "prechodné útoky".

Liečba PNMK sa uskutočňuje pomocou antihypertenzívnych, tonických a kardiotonických činidiel. Používajú sa antispazmiká, ktoré zlepšujú tok krvi v mozgu a blokátory kalciového kanála. Predpísané sú nasledujúce lieky:

Dibazol, Trental, Clofelin, Vinkamin, Eufillin, Cinnarizine, Cavinton, Furasemid, beta-blokátory. Ako tonicko - alkoholové tinktúry ženšenu a čínskej Schisandry.

Chronické poruchy cerebrálneho obehu

Chronická cerebrovaskulárna príhoda (CNMC), na rozdiel od akútnych foriem, sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sú príznaky nejasné. Sú viac ako syndróm chronickej únavy. Človek sa rýchlo unaví, jeho spánok je narušený, často má bolesť a závrat. Stane sa horúcim a neprítomným. Často mení svoju náladu. Zabudne na nevýznamné chvíle.
 2. V druhom štádiu je chronické poškodenie mozgovej cirkulácie sprevádzané výrazným zhoršením pamäti, menším poškodením motorických funkcií, čo spôsobuje nerovnosť chôdze. V hlave je neustále hluk. Človek vníma informácie zle, sotva sa sústredí na svoju pozornosť. Postupne sa degraduje ako človek. Stane sa podráždený a neistý sám o sebe, stráca svoj rozum, nereaguje na kritiku a často je depresívny. On je neustále závraty a má bolesti hlavy. Vždy chce spať. Výkon - znížená. Zle sa prispôsobuje sociálnemu plánu.
 3. V tretej fáze sa všetky symptómy zhoršujú. Degradácia osobnosti ide do demencie, pamäť trpí. Keď opúšťa dom sám, takáto osoba nikdy nenájde cestu späť. Zhoršená funkcia motora. To sa prejavuje v trasách rúk, tuhosti pohybov. Pozoruhodná porucha prejavu, nedostatok koordinácie pohybov.

Posledná etapa chronickej NMC - mozgová atrofia a smrti neurónov, rozvoj demencie

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu je nebezpečné, pretože ak sa liečba neuskutoční v počiatočných štádiách, umierajú neuróny - základné jednotky štruktúry mozgu, ktoré nemožno vzkriesiť. Preto je diagnostika ochorenia v počiatočných štádiách taká dôležitá. Zahŕňa:

 • Detekcia vaskulárnych ochorení prispievajúcich k rozvoju porúch cerebrálnej cirkulácie.
 • Diagnóza založená na sťažnostiach pacienta.
 • Neuropsychologické vyšetrenie na stupnici MMSE. Umožňuje vám zistiť kognitívne poškodenie testovaním. Neprítomnosť porušení je indikovaná 30 bodmi, ktoré pacient zaznamenal.
 • Duplexné vyšetrenie na identifikáciu lézií mozgových ciev s aterosklerózou a inými ochoreniami.
 • Magnetická rezonančná tomografia, ktorá umožňuje zistiť v mozgu malé hypo-intenzívne (s patologickými zmenami) ložiská.
 • Klinické krvné testy: kompletný krvný obraz, lipidový profil, koagulogram, glukóza.

etiológie

Hlavné príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie sú nasledovné:

 1. Age. Väčšinou sa vyskytujú u ľudí, ktorí vstúpili do piateho desaťročia.
 2. Genetická predispozícia.
 3. Traumatické poranenie mozgu.
 4. Nadváhou. Obézni ľudia často trpia hypercholesterolémiou.
 5. Hypodynamia a zvýšená emocionalita (stres atď.).
 6. Zlé návyky.
 7. Choroby: diabetes mellitus (inzulín-dependentný) a ateroskleróza.
 8. Hypertenzia. Zvýšený tlak je najčastejšou príčinou úderov.
 9. V starobe môžu mať poruchy krvného obehu v mozgu za následok:
  • fibrilácia predsiení
  • rôzne choroby krvotvorných orgánov a krvi,
  • chronická tromboflebitída,
  • srdcové chyby.

liečba

Pri chronickom narušení prietoku krvi v mozgu sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na ochranu mozgových neurónov pred smrťou v dôsledku hypoxie, stimulácie metabolizmu na úrovni neurónov a normalizácie prietoku krvi v mozgových tkanivách. Lieky pre každého pacienta sú vybrané individuálne. Majú sa užívať v striktne špecifikovanej dávke a neustále monitorovať krvný tlak.

Okrem toho sa pri poruchách cerebrálnej cirkulácie, sprevádzaných prejavmi neurologickej povahy, používajú antioxidanty, venotonika, vazodilatanciá, neuroprotektory, lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh, sedatíva a multivitamíny.

Je tiež možné liečiť chronickú cerebrovaskulárnu nehodu s tradičnou medicínou s použitím rôznych poplatkov a bylinných čajov. Obzvlášť užitočná je infúzia kvetov hlohu a zbierka, ktorá zahŕňa farmaceutický harmanček, sušené bažiny a matka. Mali by sa však použiť ako ďalší terapeutický postup, ktorý posilňuje hlavnú farmakoterapiu.

Ľudia so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ktorí sú vystavení riziku vzniku aterosklerózy v dôsledku vysokého cholesterolu, musia venovať pozornosť výžive. Pre nich existujú špeciálne diéty, o ktorých sa môžete dozvedieť od dietetika, ktorý dohliada na organizáciu výživy pacientov, ktorí sa nachádzajú v nemocnici v ktorejkoľvek nemocnici. Dietetické výrobky obsahujú všetko, čo je z rastlinného pôvodu, morské plody a ryby. Ale mliečne výrobky by naopak mali mať nízky obsah tuku.

Ak je cholesterolemia významná a diéta neposkytuje požadované výsledky, predpisujú sa lieky, ktoré sú v skupine statínov: Liprimar, Atorvakar, Vabarin, Torvakard, Simvatin. Pri veľkom zúžení lúmenu medzi stenami karotických artérií (viac ako 70%) je potrebná karotidová endarterektómia (operácia), ktorá sa vykonáva len na špecializovaných klinikách. Ak je stenóza menšia ako 60%, postačuje konzervatívna liečba.

Rehabilitácia po akútnom narušení cerebrálneho obehu

Lieková terapia môže zastaviť priebeh ochorenia. Ale vrátiť príležitosť na pohyb sa nemohla. Iba špeciálne gymnastické cvičenia vám môžu pomôcť. Musíme byť pripravení na to, že tento proces je dosť dlhý a trpezlivý. Príbuzní pacienta by sa mali naučiť vykonávať masážne a terapeutické gymnastické cvičenia, pretože to sú oni, ktorí budú musieť urobiť šesť mesiacov alebo viac.

Na základe včasnej rehabilitácie po dynamickom narušení mozgovej cirkulácie za účelom úplného obnovenia motorických funkcií ukázaných kinesitherapy. Je obzvlášť nevyhnutná pri obnovení motility, pretože prispieva k vytvoreniu nového modelu hierarchie nervového systému, aby mohol vykonávať fyziologické riadenie motorických funkcií tela. V kinesiterapii sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Gymnastika "Balance", zameraná na obnovenie koordinácie pohybov;
 2. Systém reflexných cvičení Feldenkrais.
 3. Systém Voigt zameraný na obnovenie motorickej aktivity stimuláciou reflexov;
 4. Mikrokenizoterapiya.

Pasívna gymnastika "Balance" je pridelená každému pacientovi s poruchami mozgovej cirkulácie, hneď ako sa k nemu vráti vedomie. Príbuzní zvyčajne pomáhajú jej pacientovi hrať. Obsahuje hnetanie prstov a prstov, ohyb a rozšírenie končatín. Cvičenia začínajú pôsobiť s dolnými končatinami a postupne sa pohybujú. Súčasťou komplexu je aj miesenie hlavy a krku. Pred začatím cvičení a dokončením gymnastiky by mali byť ľahké masážne pohyby. Uistite sa, že monitorujete stav pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať nadmerné práce. Pacient sám môže robiť cvičenia pre oči (skrutkovanie, otáčanie, upevnenie pohľadu v jednom bode a niektoré ďalšie). Postupne so zlepšením celkového stavu pacienta sa zvyšuje záťaž. Pre každého pacienta sa vyberie individuálna metóda zotavenia, berúc do úvahy charakteristiky priebehu ochorenia.

Foto: základné cvičenia pasívnej gymnastiky

Metóda Feldenkrais je terapia, ktorá jemne pôsobí na nervový systém človeka. Prispieva k úplnej obnove duševných schopností, fyzickej aktivity a zmyselnosti. Zahŕňa cvičenia, ktoré vyžadujú hladký pohyb pri výkone. Pacient sa musí zamerať na svoju koordináciu, urobiť každý pohyb inteligentne (vedome). Táto technika vás odvádza pozornosť od existujúceho zdravotného problému a sústreďuje sa na nové úspechy. V dôsledku toho začne mozog "pamätať" staré stereotypy a vráti sa im. Pacient neustále skúma svoje telo a jeho schopnosti. To vám umožní nájsť rýchle spôsoby, ako to urobiť.

Táto technika je založená na troch princípoch:

 • Všetky cvičenia by sa mali ľahko učiť a zapamätať si.
 • Každé cvičenie musí byť vykonané hladko, bez preťaženia svalov.
 • Pri vykonávaní cvičenia by chorá osoba mala mať radosť z pohybu.

Ale čo je najdôležitejšie, človek by nikdy nemal rozdeliť svoje úspechy na vysokú a nízku.

Dodatočné rehabilitačné opatrenia

Všeobecne sa praktizuje dychové cvičenia, ktoré nielen normalizujú krvný obeh, ale tiež zmierňujú svalové napätie, ku ktorému dochádza pod vplyvom gymnastického a masážneho stresu. Navyše reguluje dýchací proces po terapeutických cvičeniach a poskytuje relaxačný účinok.

V prípade porušenia cerebrálnej cirkulácie je pacient dlhodobo predpísaný odpočinok lôžka. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je narušené prirodzené vetranie pľúc, výskyt vredov a kontrakcií (mobilita je obmedzená v kĺbe). Prevencia vredov je častou zmenou polohy pacienta. Odporúča sa zapnúť žalúdok. Zároveň visia nohy, holenia sú umiestnené na mäkkých vankúšikoch a pod kolenami sú kolesá z bavlnenej vlny ozdobené gázou.

Na zabránenie vývoju kontraktov sa odporúča:

 1. Telo pacienta, aby si dal zvláštne miesto. V prvých dňoch ho jeho príbuzní, ktorí sa o neho starajú, ho prenesú z jednej pozície do druhej. Toto sa vykonáva každé dve alebo tri hodiny. Po stabilizácii krvného tlaku a zlepšení celkového stavu pacienta sa naučíte, že to urobíte sami. Predčasné sedenie pacienta v posteli (ak to umožňuje dobrý stav) neumožní vývoj kontraktov.
 2. Ak chcete robiť masáže, potrebné na udržanie tónu svalov v norme. Prvé dni zahŕňajú ľahké ťahy (so zvýšeným tónom) alebo hnetenie (ak sa zníži svalový tonus) a trvá len niekoľko minút. V budúcnosti sa zlepšujú masážne pohyby. Je povolené používať trenie. Zvyšuje trvanie masáží. Do konca prvej polovice roka môžu byť dokončené do jednej hodiny.
 3. Cvičebné cvičenia, ktoré okrem iného účinne bojujú proti synkineze (nedobrovoľné svalové kontrakcie).
 4. Vibrostimulácia paralyzovaných častí tela s frekvenciou oscilácie od 10 do 100 Hz dáva dobrý účinok. V závislosti od stavu pacienta sa trvanie tohto postupu môže pohybovať od 2 do 10 minút. Odporúča sa vykonať maximálne 15 procedúr.

V prípade porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú alternatívne metódy liečby:

 • Reflexológia vrátane:
  1. Pachové ošetrenie (aromaterapia);
  2. klasická verzia akupunktúry;
  3. akupunktúra v reflexných miestach umiestnených na ušných stenách (auricoloterapia);
  4. akupunktúra biologicky aktívnych bodov na rukách (su-jack);
 • Leechova terapia (hirudoterapia);
 • Ihličnatý kúpeľ s prídavkom morskej soli;
 • Kyslíkové kúpele.

Video: rehabilitácia po mŕtvici, program "Žiť je skvelý!"

Prečítajte si viac o komplexnej rehabilitácii po mŕtviciach a ischemických záchvatoch, pozri odkaz.

Dôsledky NMC

Akútna cerebrovaskulárna príhoda má vážne dôsledky. V 30 prípadoch zo sto ľudí, ktorí mali túto chorobu, sa stáva úplne bezmocným.

 1. Nemôže jesť, vykonáva hygienické postupy, oblečenie atď. Takíto ľudia majú úplnú zhoršenú schopnosť myslieť. Stratujú čas a nie sú orientované v priestore.
 2. Niekto má schopnosť pohybovať sa. Ale mnohí ľudia, ktorí po prerušení mozgového obehu navždy zostali na lôžku. Mnohí z nich majú jasnú myseľ, chápu, čo sa deje okolo nich, ale sú bez slova a nemôžu vyjadrovať slovami svoje túžby a vyjadriť pocity.

komunikačné oblasti poškodenia mozgu a životné funkcie

Neschopnosť - smutný výsledok akútnych a v mnohých prípadoch chronických porúch cerebrálneho obehu. Približne 20% akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie je smrteľné.

Ale existuje príležitosť chrániť sa pred touto vážnou chorobou, nezávisle od toho, do akej klasifikačnej kategórie patrí. Hoci ho mnoho ľudí zanedbáva. To je pozorný postoj k vášmu zdraviu a všetkým zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele.

 • Súhlaste, že zdravá osoba by nemala mať bolesti hlavy. A ak náhle závraty, znamená to, že vo fungovaní systémov zodpovedných za toto telo existuje nejaká odchýlka.
 • Dôkazom problémov v tele je vysoká teplota. Mnohí z nich chodia do práce, keď sú 37 ° C, pretože to považujú za normálne.
 • Zaznamenáva sa krátkodobá necitlivosť končatín? Väčšina ľudí ich rozdrví bez toho, aby sa pýtali: prečo sa to deje?

Medzitým sú to satelity prvých menších zmien v systéme krvného toku. Často akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie predchádza prechodné. Ale keďže jeho príznaky zmiznú počas dňa, nie každý človek spěchá, aby sa stretol so svojím lekárom a dostal potrebné lieky.

Dnes existujú účinné lieky - trombolytiká pre lekársky servis. Doslova robia zázraky rozpustením krvných zrazenín a obnovením cerebrálneho obehu. Existuje však jeden "ale". Na maximálny účinok sa musia podať pacientovi do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je vyhľadávanie lekárskej pomoci príliš neskoro, keď choroba prešla do ťažkej fázy a používanie trombolytik už nie je k ničomu.

Do mozgu nevniká žiadna krv

Obehový systém ovplyvňuje zdravie celého tela. Porušenie jeho práce môže viesť k tomu, že tkanivá už nedostanú dostatok kyslíka a živín. V dôsledku toho sa metabolizmus spomalí alebo dokonca môže dôjsť k hypoxii. Z dôvodu takýchto problémov sa môžu vyvinúť závažné patologické stavy.

V počiatočných štádiách hemodynamických porúch sa nezobrazujú žiadne príznaky. A aj po určitom čase sú symptómy tejto choroby tak nešpecifické, že je nemožné okamžite zistiť chorobu. Hlavné príznaky zlej cirkulácie sú nasledovné:

 • Nedostatok túžby po jedle.
 • Zníženie imunity.
 • Studené končatiny.
 • Brnenie a necitlivosť v rukách.
 • Krehkosť vlasov a nechtov.
 • Kŕčové žily
 • Konštantná únava.
 • Vznik vredov na nohách.
 • Zmena pigmentácie kože.
 • Opuchy.

Porušenie cerebrálneho obehu, ktorého symptómy a liečenie sú uvedené v článku, sa dnes považuje za hlavnú príčinu postihnutia. Počet pacientov so slabým krvným obehom každoročne rastie. Okrem toho sa takáto choroba môže vyskytnúť nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí.

Lekári rozdeľujú poruchu krvného obehu mozgu na dva typy: chronické a akútne. V prvom prípade je problém s krvným obehom, ktorý je chronický. Takáto patológia sa vyvíja dlhší čas, okrem symptómov v prvej fáze sú mierne. Až po určitom čase, keď choroba začne postupovať, sa objavia určité príznaky.

Akútne problémy cerebrálnej cirkulácie môžu byť rozdelené na mŕtvicu a prechodné rušenie. Súčasne môže byť mŕtvica ischemická a hemoragická, pri ktorej dochádza k krvácaniu v mozgovom tkanive kvôli prasknutiu cievy. Lokalizované poruchy krvných ciev, ktoré neovplyvňujú životné funkcie, sú charakteristické pre prechodné porušenie krvného obehu. Takéto poruchy nemôžu spôsobiť vážne komplikácie. Takéto porušenie sa líši od akútneho trvania, napríklad keď sú príznaky pozorované menej ako jeden deň, hovoríme o procese valcovania, ak je viac - o mŕtvici.

Porušenie cerebrálneho obehu, ktorého symptómy a liečenie sú uvedené v článku, sa dnes považuje za hlavnú príčinu postihnutia. Počet pacientov so slabým krvným obehom každoročne rastie. Okrem toho sa takáto choroba môže vyskytnúť nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí.

Lekári rozdeľujú poruchu krvného obehu mozgu na dva typy: chronické a akútne. V prvom prípade je problém s krvným obehom, ktorý je chronický. Takáto patológia sa vyvíja dlhší čas, okrem symptómov v prvej fáze sú mierne. Až po určitom čase, keď choroba začne postupovať, sa objavia určité príznaky.

Akútne problémy cerebrálnej cirkulácie môžu byť rozdelené na mŕtvicu a prechodné rušenie. Súčasne môže byť mŕtvica ischemická a hemoragická, pri ktorej dochádza k krvácaniu v mozgovom tkanive kvôli prasknutiu cievy. Lokalizované poruchy krvných ciev, ktoré neovplyvňujú životné funkcie, sú charakteristické pre prechodné porušenie krvného obehu. Takéto poruchy nemôžu spôsobiť vážne komplikácie. Takéto porušenie sa líši od akútneho trvania, napríklad keď sú príznaky pozorované menej ako jeden deň, hovoríme o procese valcovania, ak je viac - o mŕtvici.

Zlá krvný obeh v mozgu je v mnohých prípadoch výsledkom cerebrálnej aterosklerózy a hypertenzie. Osoba s takouto patológiou sa cíti uspokojivá len vtedy, keď je v normálnych podmienkach. Avšak so zvyšujúcim sa krvným obehom sa jeho stav zhoršuje, môže sa stať počas cvičenia, príliš vysoká teplota vzduchu alebo nadmerná práca. Pacient začína trpieť závratmi, hlukom a bolesťou hlavy, okrem jeho pamäte a pracovnej kapacity sa zhoršuje.

V prípade, že takéto príznaky sú prítomné u osoby dlhšie ako dva mesiace a pravidelne sa opakujú raz týždenne, je to otázka zlyhania cerebrálneho obehu.

Lekár po podrobnej konzultácii a komplexnej diagnostike predpisuje najvhodnejšiu liečbu na zlepšenie krvného obehu. Užívajte predpísané lieky, ktoré má pacient okamžite bezodkladne. Navyše priebeh takejto terapie zahŕňa použitie nielen liekov zameraných na zvýšenie prietoku krvi do mozgu, ale aj sedatív, ako aj komplexov vitamínov.

Lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť zlý obeh, účinne bojujú proti tejto chorobe. Na odstránenie takých porúch sa používajú činidlá, ktoré majú nootropný, vazodilatátorový a antihypoxický účinok.

Okrem farmakoterapie pacient bude musieť úplne zmeniť svoj životný štýl. Pacient by mal počas pracovnej doby pravidelne prestávky, spať najmenej 8 hodín a vyhnúť sa ťažkým fyzickým cvičením a negatívnym emóciám. Odporúča sa chodiť čo najviac do okolitého prostredia a vetranie miestnosti. Okrem toho musíte dodržiavať diétu, obmedziť spotrebu tukov, sacharidov a soli. Ak chcete liečiť zlý krvný obeh, určite by ste mali prestať fajčiť. Ak budete postupovať podľa týchto odporúčaní, môžete zastaviť vývoj ochorenia.

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu, ktorého symptómy a liečba sú navzájom prepojené, môže viesť k mŕtvici. Z tohto dôvodu, hneď ako osoba má prvé príznaky takejto patológie, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Koniec koncov, len včasná a účinná liečba zameraná na zlepšenie krvného obehu v mozgu pomôže vyhnúť sa negatívnym následkom.

Porušenie krvného obehu v končatinách vedie k zhoršeniu krvného obehu v tele. Existuje takáto podmienka v dôsledku skutočnosti, že vytvorené plaky blokujú krvné cievy.

Medzi najčastejšie príznaky tejto choroby patrí znížená citlivosť prstov, bolesti hlavy, opuch v lakťoch a rukách, mravčenie, syndróm za studena, poškodenie nechtov.

Zlá krvný obeh v rukách sa spravidla vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • Zneužívanie kofeínu, alkoholu a drog.
 • Diabetes.
 • Fajčenia.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Sedavý životný štýl.
 • Vysoký cholesterol.

Ľudia, ktorí majú v ich rukách slabý krvný obeh, potrebujú jesť viac potravín obsahujúcich vlákninu a tiež sa pokúšajú konzumovať chudé potraviny, pretože najčastejšie je to kvôli takejto potrave, že sa vytvárajú plaky, ktoré blokujú krvné cievy. Preto sa pri tejto chorobe odporúča veľa pacientov schudnúť.

Tí, ktorí chcú zlepšiť krvný obeh na končatinách, musia nutne používať potraviny bohaté na vitamíny E a C. Stále potrebujeme piť veľa vody v prípade slabého krvného obehu. Pri tomto ochorení je zvlášť užitočná šťava z melónovej šťavy.

Dôrazne sa odporúča, aby pacienti udržovali telo a chrbticu v správnej polohe, aby zabezpečili nepretržitý prietok krvi bez ťažkostí a obštrukcie. Aby ste predišli znecitliveniu rúk, mali by ste mať počas spánku v pohodlnej polohe.

Porušenie krvného obehu v končatinách vedie k zhoršeniu krvného obehu v tele. Existuje takáto podmienka v dôsledku skutočnosti, že vytvorené plaky blokujú krvné cievy.

Medzi najčastejšie príznaky tejto choroby patrí znížená citlivosť prstov, bolesti hlavy, opuch v lakťoch a rukách, mravčenie, syndróm za studena, poškodenie nechtov.

Zlá krvný obeh v rukách sa spravidla vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • Zneužívanie kofeínu, alkoholu a drog.
 • Diabetes.
 • Fajčenia.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Sedavý životný štýl.
 • Vysoký cholesterol.

Ľudia, ktorí majú v ich rukách slabý krvný obeh, potrebujú jesť viac potravín obsahujúcich vlákninu a tiež sa pokúšajú konzumovať chudé potraviny, pretože najčastejšie je to kvôli takejto potrave, že sa vytvárajú plaky, ktoré blokujú krvné cievy. Preto sa pri tejto chorobe odporúča veľa pacientov schudnúť.

Tí, ktorí chcú zlepšiť krvný obeh na končatinách, musia nutne používať potraviny bohaté na vitamíny E a C. Stále potrebujeme piť veľa vody v prípade slabého krvného obehu. Pri tomto ochorení je zvlášť užitočná šťava z melónovej šťavy.

Dôrazne sa odporúča, aby pacienti udržovali telo a chrbticu v správnej polohe, aby zabezpečili nepretržitý prietok krvi bez ťažkostí a obštrukcie. Aby ste predišli znecitliveniu rúk, mali by ste mať počas spánku v pohodlnej polohe.

Slabý obeh končatín môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Ak sa s touto chorobou neuskutoční žiadne kroky, dôsledky môžu byť hrozné.

Hlavnou príčinou porúch obehového systému v nohách sú rôzne periférne vaskulárne ochorenia. Tento problém nastáva, keď sa na stenách periférnych artérií tvorí povlak mastnej látky, ktorá tuhne. Formované vytvrdzovanie bráni pohybu krvi žilami a tepnami.

Často porušovanie krvného obehu vedie k užívaniu drog a niektorých drog, sedavému a nesprávnemu životnému štýlu. Často sa pozoruje slabý prietok krvi do nohy pri ateroskleróze. Dokonca aj tieto problémy vznikajú u ľudí trpiacich anémiou, veľa dymu a nesprávne jesť.

Keď je narušený krvný obeh, objavujú sa bolesti v dolných končatinách, kŕče, čierne a modré škvrny, ktoré sa vyskytujú najčastejšie v svaloch tela, ako aj pocit necitlivosti.

Na získanie presnej diagnózy sa bude musieť pacient podrobiť jednému z nasledujúcich vyšetrení: artériová angiografia, Dopplerovská sonografia, CTA alebo MRA. Lekári, aby skontrolovali, ako dobre preteká krv cez končatiny, porovnajte hladinu krvného tlaku na členkách a rukách.

Terapeutické opatrenia závisia od závažnosti zablokovania žíl a tepien. Mierne a stredne závažné formy ochorenia sa liečia liekmi a rôznymi krémami. Dokonca aj s touto odporúčanou aerobikou.

Veľký stupeň porúch obehu v nohách je liečený výhradne pomocou chirurgického zákroku: endarterektómia, angioplastika, periférny bypass, revaskularizácia alebo aterektómia.

Ak nemáte liečbu problémov s krvným obehom, môže dôjsť k infarktu myokardu. Okrem toho sa zvyšuje riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. V niektorých prípadoch vedie zlá cirkulácia k kritickej ischémii. Aby sa zabránilo takýmto komplikáciám, ukáže sa to len vtedy, ak sa pravidelne vyšetruje

Ak sa diagnostikuje slabý obeh, čo treba urobiť v tomto prípade? Na rýchle odstránenie ochorenia sa má hlavná liečba kombinovať s ľudskými prostriedkami.

Ak chcete urobiť účinný prostriedok, je potrebné rozpustiť malú lyžicu stolovej soli a rovnakú morskú soľ v pohári teplej vody. Táto tekutina by mala byť nasávaná cez nosné dierky a držať dych na niekoľko sekúnd. Liečba týmto roztokom by mala byť približne 10 dní.

Na zlepšenie krvného obehu v nohách pomôžete nasledovný recept: lusk rozdrvenej horkej papriky, polievkovú lyžicu suchého horčiča a nejakú morskú soľ. Všetci zmiešali a vyliali pohár vodky. Výsledná zmes sa infúzi najmenej 10 dní na tmavom mieste. To znamená trenie končatín a potom nosiť vlnené ponožky. Postupujte lepšie pred spaním.

Nie je to zlé, pomôže sa zbaviť tohto problému s fyziologickým roztokom. Za týmto účelom sa 5 lyžice morskej soli riedi v pohári teplej vody. Potom sa v roztoku navlhčí malý kúsok vatovej vlny a vloží sa do nosa po dobu 20 minút, pričom sa hlavica prevráti.

Aby sa predišlo problémom s obehovým systémom, je najprv potrebné urobiť zníženie cholesterolu a tiež prekonať hypodynamiu. Odmietanie zlých návykov pomáha znižovať riziko vzniku takých patológií. Je tiež dôležité liečiť infekčné ochorenia, ktoré vyvolávajú komplikácie v čase.

Pre normálnu prevádzku mozgu vyžaduje veľké množstvo energie. Živiny a kyslík sa dodávajú do buniek nervového tkaniva krvným obehom. Príroda sa postarala o vytvorenie vysokého stupňa spoľahlivosti prívodu krvi do mozgu. Poskytuje ju štyri silné hlavné tepny: dve ospalé a dve chrbtice. Na základňu mozgu tvoria pobočky týchto ciev bludný kruh, nazývaný Willisian po anglickom lekárovi a anatómovi Thomasovi Williamovi XVII storočia, ktorý ho prvýkrát opísal. Z tohto dôvodu je nedostatok zásobovania krvou v jednom z hlavných plavidiel kompenzovaný na úkor iných. Stáva sa tiež, že aj pri závažných poruchách krvného toku v troch zo štyroch hlavných ciev sa osoba sťažuje iba na mierne zhoršenie zdravia - kompenzačné schopnosti mozgu sú také veľké. Skvelé, ale bohužiaľ nie nekonečné. Človek sa podarí "uvoľniť" tieto dokonalé kompenzačné mechanizmy vytvorené prírodou. Všetko začína najčastejšou sťažnosťou na bolesť hlavy, závraty, stratu pamäti a únavu. Po určitom čase sa u pacienta objavia závažnejšie neurologické príznaky, ktoré naznačujú viacnásobné poškodenie mozgu. Dôvodom je chronická cerebrovaskulárna insuficiencia alebo "dyscirkulatívna encefalopatia". Tento termín bol navrhnutý v roku 1971 známymi domácimi vedeckými pracovníkmi, ktorí pracovali na Neurologickom vedeckom ústavu ruskej akadémie lekárskych vied, akademikom ruskej akadémie lekárskych vied Ye.V.

Hlavnými príčinami vzniku a vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie sú arteriálna hypertenzia a ateroskleróza.

Viac ako 40% dospelých obyvateľov Ruska trpí hypertenziou. Chorí muži a ženy, starí ľudia a mladí ľudia. Iba v 5% prípadov je príčina hypertenzie jasná. Môže to byť zlyhanie obličiek, poruchy endokrinného systému, ateroskleróza a niektoré ďalšie ochorenia. V 95% prípadov príčina hypertenzie zostáva nevysvetliteľná, a preto sa nazýva podstatná (doslova samotná hypertenzia). Pri hypertenzívnych ochoreniach sa steny ciev zhutňujú, vytvárajú sa lokálne zúženia (stenóza) a krútenie. To všetko vedie k poruchám obehu, vrátane prívodu krvi do mozgu. Niekedy príde k oklúzii - úplné uzatvorenie lumen cievy.

Na rozdiel od hypertenzie je príčina aterosklerózy známa - je to narušenie metabolizmu lipidov. U pacientov s aterosklerózou v krvi sa zvyšuje hladina tukových látok - cholesterolu, lipoproteínov s nízkou hustotou, triglyceridov, ktoré sa ukladajú na stenách krvných ciev a vytvárajú lipidové škvrny. Potom škvrny rastú do tzv. Plakov. Kvôli ukladaniu vápenatých solí sa plaky zhutňujú a nakoniec zužujú alebo dokonca uzatvárajú lumen ciev. Potom sa začnú rozpadávať, ich častice - embólie vstupujú do krvného obehu a niekedy upchávajú iné malé a veľké cievy.

Osteochondróza príležitostne prispieva k rozvoju dyscirkulatívnej encefalopatie, pretože v tejto chorobe môže byť v dôsledku deformácie medzistavcových diskov upchatá vertebrálna tepna dodávajúca krv do mozgu.

Poruchy krvného zásobenia vedú k postupnej smrti neurónov v rôznych častiach mozgu a pacient má neurologické príznaky. Dyscirkulatívna encefalopatia je najcharakteristickejšia pre poruchy emočnej osobnosti. Na začiatku ochorenia sú zaznamenané asténne stavy: všeobecná slabosť, podráždenosť, slabý spánok. Astenie často sprevádza depresia. Postupne sa začínajú objavovať také bolestivé vlastnosti osobnosti ako egocentrizmu, pravidelne sa rozvíjajúce iracionálne vzrušenie, ktoré sa môže vysloviť a prejaviť nevhodným správaním. Pri ďalšom vývoji choroby sa emočná reaktivita znižuje a postupne sa mení na otupenosť a apatie.

Po začatí ochorenia dochádza k trvalému vývoju ochorenia, hoci v jeho priebehu možno pozorovať ostré periodické zhoršenie (paroxysmálne počas) a obdobia pomalého zvyšovania príznakov ochorenia.

Nesmieme zabúdať, že dyscirkulatívna encefalopatia zvyšuje riziko mnohých závažných ochorení mozgu a predovšetkým mŕtvice (akútne poškodenie krvného obehu v mozgu) (Manvelov A., kandidát lekárskej vedy, Kadykov A., doktor lekárskych štúdií. sociálne a medicínske // Science and Life 2002, № 5.). V Rusku sa zaznamenávajú mŕtvice viac ako 400 tisíc ľudí ročne. Z nich 35% zomrie v prvých troch týždňoch choroby a iba polovica pacientov prekonala ročný míľnik. Nemalo by vylúčiť možnosť epileptických záchvatov na pozadí vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie.

DRUHY CHRONICKÉHO NEDOSTATOČNÉHO KRÍŽOVÉHO KRVIA

Existujú tri hlavné typy porúch cerebrálnej cirkulácie.

Pri Binswangerovej chorobe dochádza k difúznemu poškodeniu vnútorných štruktúr mozgu, takzvanej bielej hmoty v dôsledku zahustenia stien a zúženia dutiny malých tepien. Viaceré malé lézie sú oblasti mŕtvych neurónov. U pacientov s poruchami cirkadiánnych (denných) kolísaní tlaku: v noci buď príliš prudko klesá, alebo naopak zvyšuje, aj keď tlak v noci by mal mierne klesať. Jedným z hlavných príznakov choroby je porucha spánku. Pacient nespí dobre alebo spí s častými prebúdzaniami. Ďalšími typickými príznakmi sú pomalá progresia porúch pamäti a inteligencie, vrátane demencie (demencie); rastúce poruchy chôdze, močenia a pohybov čriev. Je známe, že Binswangerova choroba sa môže vyskytnúť aj v relatívne mladom veku - až 35 rokov.

Pre iný typ dyscirkulatívnej encefalopatie - tzv. Multiinfarktové stavy - charakterizované viacerými malými infarktami mozgu (mikroskopmi). To znamená, že nekróza sa vyskytuje v určitej oblasti mozgu kvôli upchatiu cievy. Zároveň sú ovplyvnené povrchové štruktúry (sivá hmota) a hlboké (biela) mozgová štruktúra.

Hlavným dôvodom vzniku multiinfarktových stavov je zúženie a spevnenie intracerebrálnych artérií v arteriálnej hypertenzii. Ďalšou častou príčinou je ochorenie srdca s fibriláciou predsiení. U takýchto pacientov sa tvoria krvné zrazeniny v dutinách srdca - krvné zrazeniny, ktoré môžu upchať krvné cievy mozgu. Zrážanie krvi tiež prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Ďalším dôvodom vzniku multiinfarktových stavov je aterosklerotická lézia intracerebrálnych artérií.

Dyscyrkulačná ecefalopatia sa tiež rozvíja pri porážke hlavných (karotidových a chrbticových) artérií, ktoré nie sú vo vnútri mozgu, ale poskytujú tok krvi do mozgu. Lieky môžu mať inú povahu a spôsobujú - trombózu, stenózu, ohyby a excesy rôznych etiológií.

Existujú tri štádia dyscirkulatívnej encefalopatie. Trvanie každého z nich môže byť odlišné. Veľa závisí od stupňa hypertenzie alebo aterosklerózy, životného štýlu, návykov, dedičnosti, komorbidít atď. V počiatočnom štádiu ochorenia sa ľudia často sťažujú na bolesti hlavy, závrat, hluk v hlave, strata pamäti (neprofesionálna) a účinnosť. Pacienti sú neprítomní, podráždení a podráždení, ich nálada je často depresívna. Pre nich je zvyčajne ťažké prejsť z jedného druhu činnosti na druhú.

V ďalšom štádiu ochorenia prebiehajú poruchy pamäti vrátane profesionálnych. Rozsah záujmov sa zužuje, vníma sa viskozita myslenia (opakovanie určitého problému), nevinnosť, intelekt trpí, osobnosť sa mení. Títo pacienti sa vyznačujú dennou ospalosťou a chabým nočným spánkom. Neurologické symptómy sa zhoršujú, pohyby sa spomaľujú, ich koordinácia je narušená, objavujú sa mierne poruchy reči, ustupujú pri chôdzi a účinnosť sa výrazne znižuje.

V poslednom štádiu ochorenia spôsobujú hrubé zmeny v mozgovom tkanive ešte výraznejšie neurologické príznaky, duševné poruchy až po demenciu (demenciu). Pacienti úplne strácajú svoju schopnosť pracovať, prestávajú rozpoznávať svojich blízkych, vykonávajú neadekvátne činy, môžu sa stratiť po prechode.

Pri skúmaní prevažnej väčšiny pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou sú identifikované charakteristické ochorenia alebo fyziologické znaky a návyky. Medzi tieto rizikové faktory patria:

- arteriálna hypertenzia (arteriálny tlak 140/90 mm Hg.

- ochorenia srdca (ischemická choroba, reumatické lézie, srdcová arytmia atď.);

- nadváha;

- sedavý životný štýl;

- hypercholesterolémia (celkový cholesterol vyšší ako 6,2 mmol / l);

- dlhé a časté neuropsychické prepätia (namáhanie);

- zaťažená dedičnosť kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvica, infarkt myokardu alebo hypertenzia v najbližšej rodine);

U mužov s rýchlo sa rozvíjajúcou dyscirkulatívnou encefalopatiou sa zvyčajne vyskytuje psycho-emocionálna nadmerná strata, sedavý životný štýl, zneužívanie alkoholu, absencia pravidelnej liečby a prítomnosť dvoch alebo viacerých sprievodných ochorení. U žien okrem týchto faktorov nadváha často vedie k nepriaznivému priebehu ochorenia.

Ak majú pacienti s arteriálnou hypertenziou a aterosklerózou (alebo inými rizikovými skupinami) sťažnosti na bolesť hlavy, závrat, znížený výkon, poruchy pamäti, potom môže byť podozrenie na počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie. Pacienti s takýmito symptómami by mali predovšetkým neustále monitorovať krvný tlak, podstúpiť elektrokardiografickú štúdiu, vykonať všeobecné krvné a močové testy, krvné testy na cukor a lipidy. Psychologický výskum, ktorým sa hodnotí stav pamäti, intelektu, pozornosti a reči, nie je prekážkou.

Aj menšie nešpecifické zmeny na elektrokardiograme môžu byť prekurzormi kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa prejavujú v poškodení krvného obehu v mozgu. Mimochodom, normálne elektrokardiogramy alebo echokardiogramy nevylučujú prítomnosť ochorenia, keďže zmeny môžu byť viditeľné iba v čase ischémie (anémie) myokardu alebo pri nákaze angíny. Dôležitá informácia je daná elektrokardiogramom počas cvičenia. Denné sledovanie srdca tiež odhaľuje abnormality.

Pre diagnostiku je dôležitá informácia o stave fundusu (zadnej stene oka), ktorých bunky sú priamo spojené s neurónmi mozgu. Zmeny v krvných cievach a nervových bunkách fundusu nám umožňujú posúdiť porušenie štruktúry mozgového tkaniva. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa často zníži sluch, rušivý reflex a pocit pachu sú narušené. Preto, aby sa diagnostikovala, je potrebné vykonať neonurologickú štúdiu, ktorá odhaľuje porušenie vestibulárneho aparátu, sluch, čuchové a chuťové vnímanie.

Užitočné informácie poskytujú štúdiu reologických vlastností krvi - jej tekutosti. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim kvapalné vlastnosti krvi a stupeň jeho nasýtenia kyslíkom je hematokrit - pomer červených krviniek k plazme. Jeho zvýšenie prispieva k zvýšeniu viskozity krvi ak zhoršeniu krvného obehu. Existuje priame spojenie medzi vysokým hematokritom a mozgovým infarktom.

Po vykonaní predbežných štúdií sa pacient zvyčajne odvoláva na rentgenové vyšetrenie mozgových ciev - angiografia. Angiografia považuje lekári za "zlatý štandard", s ktorým porovnávajú výsledky iných výskumných metód. Po zavedení špeciálneho kontrastného činidla sa získajú röntgenové obrazy mozgových ciev. Angiografia poskytuje informácie o trvaní a postupnosti plnenia krvných ciev na zavedených "obtokových" cestách krvného obehu pri oklúzii alebo zúžení krvných ciev mozgu. Výsledky štúdie sú dôležité pri rozhodovaní o uskutočniteľnosti operácie.

Elektroencefalografia - stará a veľmi bežná metóda štúdia mozgu, založená na registrácii elektrických potenciálov. Zmeny v encefalograme naznačujú organické zmeny mozgového tkaniva, preto v počiatočnom štádiu ochorenia s dyscirkulatívnou encefalopatiou encefalografia neodhalí žiadne abnormality.

Skutočnou revolúciou v oblasti výskumu mozgu vznikla metóda výpočtovej tomografie, ktorá spája dosiahnuté výsledky v oblasti rádiografie a počítačového spracovania údajov. S ním nemôžete získať nepriame, ale priame údaje o štruktúrach mozgu a ich zmenách. Metóda umožňuje určiť polohu a veľkosť lézií mozgu a ich povahu.

Nedávno sa použili metódy magnetickej rezonancie na diagnostiku cirkulačných porúch mozgu: nukleárna magnetická rezonancia, zobrazovanie magnetickou rezonanciou a magnetická rezonančná angiografia. Jadrová magnetická rezonancia poskytuje informácie o fyzikálno-chemických vlastnostiach mozgových štruktúr, aby sa odlíšili zdravé tkanivá od tých, ktoré sa menia. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje získať obrazy mozgu, určiť umiestnenie, veľkosť, tvar a počet ohniskov, preskúmať tok mozgu. Magnetická rezonančná angiografia je modifikácia zobrazovania magnetickou rezonanciou. Môže sa použiť na vyšetrenie pasáže a "kalibra" extrakraniálnych a intrakraniálnych artérií a žíl.

V súčasnej dobe boli vytvorené a úspešne použité veľmi informatívne metódy na získanie trojrozmerného obrazu mozgových štruktúr: počítačovú tomografiu s jedinou fotónovou emisiou a pozitrónovú emisnú tomografiu.

Ultrazvukové metódy sa široko používajú na vyšetrenie pacientov nielen v nemocniciach, ale aj v ambulantných zariadeniach: Dopplerovská sonografia a echotomografia, duplexné skenovanie a transcraniálna dopplerovská sonografia. Dopplerovský ultrazvuk sa používa na identifikáciu lézií karotickej a vertebrálnej artérie. Poskytuje vám možnosť získať informácie o profile toku krvi v cievach. Pri duplexnom skenovaní umožňuje farebný kontrast prúdov jasnejšie rozlíšiť medzi pohyblivými (krvnými) a nehybnými (stenami ciev) objektov. Hlavné lézie ciev detegované metódou transkraniálnej dopplerografie sú blokády, stenóza, kŕče a aneuryzmy. Najkomplexnejšie informácie o stave cievneho systému mozgu je možné získať porovnaním údajov z rôznych metód ultrazvuku. Nedávno bola zavedená nová metóda ultrazvukových diagnóz - transcraniálna sonografia s farebným Dopplerovským kódovaním. S ním môžete "vidieť" štruktúru mozgu skrze kosti lebky.

LIEČBA DISKIRKULÁTORNEJ ENCEFALOPATIKY

Lekári už dlho vedia tzv. Zákon polovice, založený na výsledkoch veľkých epidemiologických štúdií. Podstatou toho je, že polovica pacientov nevie o svojej chorobe a o tých, ktorí vedia, polovica nie je liečená. Z tých, ktorí sú liečení, polovica užíva lieky nepravidelne, to znamená, že sa liečia neúčinne. Preto liečbu podáva len približne 12% pacientov. Takýto depresívny obraz sa formuje, pretože, ako povedal francúzsky spisovateľ Francois de Larochefoucou, "postrádame postavy, aby sme riadne dodržiavali diktáty rozumu".

Zatiaľ je známe, že arteriálna hypertenzia a dyscyrkulatívna encefalopatia spôsobená touto hypertenziou sú celkom dobre liečiteľné. Výskumné programy v oblasti arteriálnej hypertenzie, ktoré sa uskutočnili v našej krajine aj v zahraničí, ukázali, že môžu znížiť výskyt mozgovej príhody o 45-50% za päť rokov. Ak by program boja proti hypertenzii pracoval v rozsahu celej ruskej zdravotnej starostlivosti, potom by za päť rokov bolo možné zachrániť životy viac ako dvoch miliónov ľudí, ktorí zomreli z mŕtvice. A to neberie do úvahy stratu pacientov s inými léziami mozgu, srdca, obličiek, očí a iných orgánov spôsobených hypertenziou.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej spoločnosti pre hypertenziu by jej liečba mala byť založená na dvoch princípoch:

1. Aby sa znížila možnosť výskytu vedľajších účinkov, je hypotenzné liečivo predpísané v minimálnych dávkach a pri nedostatočnom znížení krvného tlaku sa dávka zvyšuje.

2. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa používajú kombinácie liekov (nízka dávka sa pridáva do malej dávky jednej).

Pacienti s obehovou encefalopatiou na pozadí ťažkej hypertenzie by nemali usilovať o zníženie krvného tlaku na normálnu hodnotu (pod 140/90 mmHg), pretože to môže viesť k zhoršeniu dodávania krvi do mozgu; stačí ho znížiť o 10-15% z počiatočnej úrovne.

Okrem liečenia liekov pacientov s hypertenziou je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá: obmedziť používanie soli (až 5 gramov denne - 1/2 čajovej lyžičky); po dlhú dobu, takmer po celý život, užívať protidoštičkové lieky (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín); (vitamin C), pyridoxín (vitamín B6) a kyselina nikotínová (vitamín PP).

Pri dyscirkulatívnej encefalopatii v dôsledku aterosklerózy má liečba svoje vlastné vlastnosti a znamená nízku kalóriovú výživu (až do 2600-2700 kcal denne) s obmedzením živočíšnych tukov. Pri pretrvávajúcich indikáciách celkovej hladiny cholesterolu v krvi (vyššej ako 6,2 mmol / l), ktorá pretrváva najmenej šesť mesiacov na pozadí prísnej stravy, sú predpisované lieky na zníženie hladiny cholesterolu (statíny).

Kombinovaná antiagregačná a antikoagulačná liečba sa používa na prevenciu progresie multiinfarktových stavov mozgu. Antikoagulanciá (lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi) sa vyberajú v súlade s indikátormi krvného zrážania a protrombínu a odporúčajú sa užívať po celý život. Je potrebné sledovať hladinu protrombínovej krvi raz za dva týždne. Pacienti, ktorí užívajú antikoagulanciá, musia informovať lekára o akýchkoľvek príznakoch krvácania.

Okrem liečby zameranej na riešenie príčin dyscirkulatívnej encefalopatie sú pacientom predpísaná symptomatická terapia zameraná na zníženie závažnosti symptómov. Na prevenciu porúch pamäti a zníženej inteligencie používajú lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus v mozgu. V prípade pohybových porúch sa odporúča terapeutická gymnastika, masáž a iné metódy rehabilitačnej liečby. Keď závraty predpísané cievne lieky a látky, ktoré ovplyvňujú autonómny nervový systém.

Často sa dyscirkulatívna encefalopatia prejavuje vo forme astén-depresívneho syndrómu. So svojimi príznakmi predpisujú lekári psychoterapiu, psychologickú pomoc, farmakoterapiu: antidepresíva, sedatíva. Ale predovšetkým by sa mala dbať na vytvorenie priateľskej atmosféry v rodine av práci. Koniec koncov, vynikajúci lekár stredoveku Paracelsus poznamenal: "Najlepší liek na choroby je dobrá nálada."

U pacientov s hrubým zúžením veľkých ciev hlavy (viac ako 70%) sa vyriešila otázka chirurgického zákroku. Týka sa to troch typov operácií: stentovanie (rozšírenie lúmenu ciev pomocou špeciálneho rámca - stent), rekonštrukcia cievneho systému (spojenie rôznych ciev, vytvorenie vetvy) alebo odstránenie časti cievy a jej nahradenie protézou.

Pre prevenciu dyscyrkulatívnej encefalopatie nie je zdravý životný štýl malý význam: dodržiavanie pracovného režimu, diéta s obmedzením soli, kvapalina (do 1 až 1,2 l denne), výrobky obsahujúce živočíšne tuky (masové mäso, pečeň, kyslá smotana, maslo, vajcia atď.) a vysokokalorické potraviny. Vysokokalorické potraviny iné ako tuky zahŕňajú alkohol a cukrovinky. Je dobré, že v strave dominuje zelenina a ovocie. Mali by ste jesť aspoň štyrikrát denne a rozdávať potravu obsahom kalórií nasledovne: raňajky pred prácou - 30%, druhá raňajky - 20%, obed - 40%, večera - 10%. Večera sa odporúča najneskôr dve hodiny pred spaním. Interval medzi večerou a raňajkami by nemal presiahnuť desať hodín.

Pacienti musia sledovať hmotnosť, ale mali by sa postupne znižovať. U ľudí, čo vedie sedavý životný štýl, spotreba energie dosahuje v priemere 2000-2500 kcal denne. Ak žena znižuje príjem kalórií na 1200-1500 kcal a človeka na 1500-1800 kcal, potom za týždeň stratí 0,5-1 kg. Táto miera straty hmotnosti sa považuje za optimálnu. Dobrý preventívny účinok spôsobuje zvýšenie telesnej aktivity. Tréning zvyšuje odolnosť kardiovaskulárneho systému voči fyzickému stresu, čo sa prejavuje poklesom srdcovej frekvencie a krvného tlaku. V dôsledku toho sa nálada zlepšuje, sebavedomie sa prejavuje, depresia, strach, bolesti hlavy, závrat a poruchy spánku sa znižujú alebo úplne zaniknú. Pacienti sa stávajú fyzicky silnejšími, trvácnejšími. Výrazné zlepšenie je zaznamenané pri vykonávaní tried 3 až 4 krát týždenne počas 30 až 45 minút. Avšak aj po krátkych tréningoch (každých 15-20 minút) sa pacient zlepší.

Fyzikálna liečba by sa mala vykonávať pravidelne, s postupným zvyšovaním zaťaženia. Intenzita cvičenia sa vypočíta pomocou maximálnej srdcovej frekvencie (od 220 sa odčíta vek pacienta v rokoch). Pre pacientov, ktorí vedú sedavý životný štýl a nie trpia koronárnou chorobou srdca, vyberte takú intenzitu telesného cvičenia, pri ktorej je srdcová frekvencia 60-75% maxima. Samozrejme, pred začatím fyzickej terapie sa musíte poradiť so svojím lekárom.

Pacienti v I. a II. Štádiu dyscirkulatívnej encefalopatie sú liečení sanatorium-resort. Lepšie je, ak ide o sanatórium kardiovaskulárneho typu v známom prostredí.

Včasná diagnostikovaná dyscirkulatívna encefalopatia a správne zvolená komplexná liečba predlžujú aktívny, plnohodnotný život.

Autori sú vďační zamestnancom Výskumného ústavu neurologie, RAMN, R.N. Konovalovovi, M.A. Kravčenkovi, A.V. Kadykovovi za pomoc pri ilustrácii tohto článku.

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo. Dnes sa symptómy mozgového obehového ochorenia omladzujú. A z mŕtvice často umierajú ľudia mladší ako 40 rokov. Preto je dôležité poznať príčiny a mechanizmus ich vývoja, aby preventívne, diagnostické a terapeutické opatrenia priniesli najefektívnejší výsledok.

Cievky mozgu majú zvláštnu dokonalú štruktúru, ktorá ideálne reguluje prietok krvi a zabezpečuje stabilitu krvného obehu. Sú usporiadané takým spôsobom, že pri zvyšovaní prietoku krvi do koronárnych ciev asi 10-krát počas telesnej aktivity zostáva množstvo cirkulujúcej krvi v mozgu s nárastom duševnej aktivity na rovnakej úrovni. To znamená, že dochádza k prerozdeľovaniu toku krvi. Časť krvi z mozgu s menším zaťažením sa presmeruje na oblasti so zvýšenou aktivitou mozgu.

Tento dokonalý proces krvného obehu je však narušený, ak množstvo krvi vstupujúce do mozgu nevyhovuje jeho potrebe. Treba poznamenať, že jeho redistribúcia na časti mozgu je nevyhnutná nielen pre jeho normálnu funkčnosť. Vyskytuje sa aj v prípade výskytu rôznych patológií, napríklad stenózy cievneho lumenu (zúženie) alebo obštrukcie (uzáveru). V dôsledku zhoršenej samoregulácie sa rýchlosť pohybu krvi v určitých častiach mozgu spomaľuje a je ischemická.

Nasledujúce kategórie narušeného prietoku krvi v mozgu:

 1. Akútne (ťahy), ktoré sa náhle objavujú s dlhým priebehom a prechodné, ktorých hlavné príznaky (zhoršenie zraku, strata prejavu atď.) Trvajú nie viac ako jeden deň.
 2. Chronická choroba spôsobená dyscirkulatívnymi encefalopatiami. Sú rozdelené na dva typy: hypertenzný pôvod a spôsobené aterosklerózou.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda spôsobuje pretrvávajúce poruchy mozgovej aktivity. Je to dva typy: hemoragické (krvácanie) a ischemické (tiež nazývané mozgový infarkt).

etiológie

Krvácanie (hemoragická porucha krvného prietoku) môže byť spôsobená rôznymi arteriálnymi hypertenziami, vaskulárnymi aneuryzami, vrodenými angiómami atď.

V dôsledku zvýšenia krvného tlaku sa uvoľňuje plazma a bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, čo vedie k plazmovému namáčaniu cievnych stien a spôsobuje ich deštrukciu. Aký druh hyalínovej špecifickej látky (proteín pripomínajúci chrupavku vo svojej štruktúre) je uložený na cievnych stenách, čo vedie k rozvoju hyalinózy. Plavidlá sa podobajú skleneným tubám, strácajú elasticitu a schopnosť udržiavať krvný tlak. Okrem toho sa priepustnosť cievnej steny zvyšuje a krv môže voľne prechádzať cez neho impregnáciu nervových vlákien (diapedemické krvácanie). Výsledkom takejto transformácie môže byť tvorba mikroanalýz a pretrhnutie cievy s krvácaním a prenikaním krvi do bielych meduliek. Takto krvácanie nastáva v dôsledku:

 • Plazmová impregnácia stien krvných ciev bielych medullov alebo optických tuberkulóz;
 • Diapedetic krvácanie;
 • Vzdelávacie mikroanalýzy.

Krvácanie v akútnom období je charakterizované vývojom hematómov počas vkladania a deformácie mozgového kmeňa v otcovom otvorení. V rovnakom čase sa mozog napína, dochádza k rozsiahlemu edému. Existujú sekundárne krvácania, menšie.

Zvyčajne sa vyskytuje počas dňa počas fyzickej aktivity. Zrazu hlava začne ťažko ublížiť. Vedomie je zmätené, človek často dýcha a s píšťalkou sa vyskytuje tachykardia sprevádzaná hemiplegiou (jednostranná paralýza končatín) alebo hemiparéza (oslabenie motorických funkcií). Hlavné reflexy sú stratené. Oko sa stáva nehybné (paréza), anizokória (žiaci rôznych veľkostí) alebo šialenec rozdielneho typu.

Liečba porúch cerebrálneho krvného obehu tohto typu zahŕňa intenzívnu liečbu, ktorej hlavným účelom je zníženie krvného tlaku, obnovenie vitálnej funkcie (automatické vnímanie vonkajšieho sveta), zastavenie krvácania a odstránenie opuchu mozgu. Používajú sa nasledujúce lieky:

 1. Zníženie krvného tlaku - ganlioblokátory (Arfonad, Benzogeksany, Pentamin).
 2. Znížiť priepustnosť stien cév a zvýšiť zrážanlivosť krvi - Ditzinon, vitamín C, Vikasol, vápnik glukonát.
 3. Zlepšiť reológiu (tekutosť) krvi - Trental, Vinkaton, Kavinton, Eufillin, Cinnarizin.
 4. Fibrinolytická inhibičná aktivita - ACC (kyselina aminokaprónová).
 5. Antiedematózny - Lasix.
 6. Sedatívne prípravky.
 7. Na zníženie intrakraniálneho tlaku je predpísaný spinálny kohútik.
 8. Všetky lieky sú injektované.

etiológie

ischemického NMC v dôsledku aterosklerotického plaku

Ischemické zlyhanie obehu je najčastejšie spôsobené aterosklerózou. Jeho vývoj môže vyvolať silnú úzkosť (stres atď.) Alebo nadmerné cvičenie. Môže sa vyskytnúť počas nočného spánku alebo bezprostredne po prebudení. Často sprevádza predinfarkčný stav alebo infarkt myokardu.

príznaky

Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne. Vykazujú sa vo forme bolesti hlavy, hemiparéza na strane protiľahlej k léze. Zhoršená koordinácia pohybu, ako aj poruchy videnia a reči.

Ischemická porucha nastáva, keď nedostatočné množstvo krvi prúdi do oddelenej oblasti mozgu. Zároveň dochádza k vzniku hypoxie, v ktorej sa tvoria nekrotické formácie. Tento proces je sprevádzaný porušením hlavných funkcií mozgu.

Liečba používa injekcie liekov na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne: Korglikon, Strofantín, Sulfokamfokain, Reopoliklyukin, Cardiamine. Intrakraniálny tlak je znížený pomocou Mannitolu alebo Lasixu.

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda (PNMK) sa vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie alebo aterosklerózy. Niekedy sa príčinou jeho vývoja stáva ich kombinácia. Hlavné príznaky PNMK sú nasledovné:

 • Ak je stred patológie umiestnený v bazéne karotických ciev, pacient má polovicu tela (z opačnej strany stredu) a časť tváre okolo pier, paralýzu alebo krátkodobú parézu končatín. Reč je prerušená, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
 • Keď je narušený krvný obeh v vertebrobasilárnej oblasti, pacientova nohy a ramená sú slabé, závraty, ťažko prehĺtajú a vytvárajú zvuky, fotopsi (výskyt žiariacich bodov v očiach, iskry atď.) Alebo diplopia (rozdelenie viditeľných objektov). Stratí svoju orientáciu, stráca pamäť.
 • Symptómy mozgového krvného obehu na pozadí hypertenzie sa prejavujú v nasledujúcich situáciách: hlava a očné gulôčky začínajú ublížiť, človek zažíva ospalosť, vyvinie sa preťaženie uší (ako v lietadle počas štartu alebo pristátia) a nevoľnosť. Tvárové prepláchnutia a potenie sa zvyšuje. Na rozdiel od mŕtvice, všetky tieto príznaky ustúpia do 24 hodín. Za to sa nazývajú "prechodné útoky".

Liečba PNMK sa uskutočňuje pomocou antihypertenzívnych, tonických a kardiotonických činidiel. Používajú sa antispazmiká, ktoré zlepšujú tok krvi v mozgu a blokátory kalciového kanála. Predpísané sú nasledujúce lieky:

Dibazol, Trental, Clofelin, Vinkamin, Eufillin, Cinnarizine, Cavinton, Furasemid, beta-blokátory. Ako tonicko - alkoholové tinktúry ženšenu a čínskej Schisandry.

Chronická cerebrovaskulárna príhoda (CNMC), na rozdiel od akútnych foriem, sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sú príznaky nejasné. Sú viac ako syndróm chronickej únavy. Človek sa rýchlo unaví, jeho spánok je narušený, často má bolesť a závrat. Stane sa horúcim a neprítomným. Často mení svoju náladu. Zabudne na nevýznamné chvíle.
 2. V druhom štádiu je chronické poškodenie mozgovej cirkulácie sprevádzané výrazným zhoršením pamäti, menším poškodením motorických funkcií, čo spôsobuje nerovnosť chôdze. V hlave je neustále hluk. Človek vníma informácie zle, sotva sa sústredí na svoju pozornosť. Postupne sa degraduje ako človek. Stane sa podráždený a neistý sám o sebe, stráca svoj rozum, nereaguje na kritiku a často je depresívny. On je neustále závraty a má bolesti hlavy. Vždy chce spať. Výkon - znížená. Zle sa prispôsobuje sociálnemu plánu.
 3. V tretej fáze sa všetky symptómy zhoršujú. Degradácia osobnosti ide do demencie, pamäť trpí. Keď opúšťa dom sám, takáto osoba nikdy nenájde cestu späť. Zhoršená funkcia motora. To sa prejavuje v trasách rúk, tuhosti pohybov. Pozoruhodná porucha prejavu, nedostatok koordinácie pohybov.

Posledná etapa chronickej NMC - mozgová atrofia a smrti neurónov, rozvoj demencie

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu je nebezpečné, pretože ak sa liečba neuskutoční v počiatočných štádiách, umierajú neuróny - základné jednotky štruktúry mozgu, ktoré nemožno vzkriesiť. Preto je diagnostika ochorenia v počiatočných štádiách taká dôležitá. Zahŕňa:

 • Detekcia vaskulárnych ochorení prispievajúcich k rozvoju porúch cerebrálnej cirkulácie.
 • Diagnóza založená na sťažnostiach pacienta.
 • Neuropsychologické vyšetrenie na stupnici MMSE. Umožňuje vám zistiť kognitívne poškodenie testovaním. Neprítomnosť porušení je indikovaná 30 bodmi, ktoré pacient zaznamenal.
 • Duplexné vyšetrenie na identifikáciu lézií mozgových ciev s aterosklerózou a inými ochoreniami.
 • Magnetická rezonančná tomografia, ktorá umožňuje zistiť v mozgu malé hypo-intenzívne (s patologickými zmenami) ložiská.
 • Klinické krvné testy: kompletný krvný obraz, lipidový profil, koagulogram, glukóza.

Hlavné príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie sú nasledovné:

 1. Age. Väčšinou sa vyskytujú u ľudí, ktorí vstúpili do piateho desaťročia.
 2. Genetická predispozícia.
 3. Traumatické poranenie mozgu.
 4. Nadváhou. Obézni ľudia často trpia hypercholesterolémiou.
 5. Hypodynamia a zvýšená emocionalita (stres atď.).
 6. Zlé návyky.
 7. Choroby: diabetes mellitus (inzulín-dependentný) a ateroskleróza.
 8. Hypertenzia. Zvýšený tlak je najčastejšou príčinou úderov.
 9. V starobe môžu mať poruchy krvného obehu v mozgu za následok:
  • fibrilácia predsiení
  • rôzne choroby krvotvorných orgánov a krvi,
  • chronická tromboflebitída,
  • srdcové chyby.

Pri chronickom narušení prietoku krvi v mozgu sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na ochranu mozgových neurónov pred smrťou v dôsledku hypoxie, stimulácie metabolizmu na úrovni neurónov a normalizácie prietoku krvi v mozgových tkanivách. Lieky pre každého pacienta sú vybrané individuálne. Majú sa užívať v striktne špecifikovanej dávke a neustále monitorovať krvný tlak.

Okrem toho sa pri poruchách cerebrálnej cirkulácie, sprevádzaných prejavmi neurologickej povahy, používajú antioxidanty, venotonika, vazodilatanciá, neuroprotektory, lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh, sedatíva a multivitamíny.

Je tiež možné liečiť chronickú cerebrovaskulárnu nehodu s tradičnou medicínou s použitím rôznych poplatkov a bylinných čajov. Obzvlášť užitočná je infúzia kvetov hlohu a zbierka, ktorá zahŕňa farmaceutický harmanček, sušené bažiny a matka. Mali by sa však použiť ako ďalší terapeutický postup, ktorý posilňuje hlavnú farmakoterapiu.

Ľudia so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ktorí sú vystavení riziku vzniku aterosklerózy v dôsledku vysokého cholesterolu, musia venovať pozornosť výžive. Pre nich existujú špeciálne diéty, o ktorých sa môžete dozvedieť od dietetika, ktorý dohliada na organizáciu výživy pacientov, ktorí sa nachádzajú v nemocnici v ktorejkoľvek nemocnici. Dietetické výrobky obsahujú všetko, čo je z rastlinného pôvodu, morské plody a ryby. Ale mliečne výrobky by naopak mali mať nízky obsah tuku.

Ak je cholesterolemia významná a diéta neposkytuje požadované výsledky, predpisujú sa lieky, ktoré sú v skupine statínov: Liprimar, Atorvakar, Vabarin, Torvakard, Simvatin. Pri veľkom zúžení lúmenu medzi stenami karotických artérií (viac ako 70%) je potrebná karotidová endarterektómia (operácia), ktorá sa vykonáva len na špecializovaných klinikách. Ak je stenóza menšia ako 60%, postačuje konzervatívna liečba.

Tiež odporúčame: materiál o chorobách venózneho obehového systému mozgu.

Lieková terapia môže zastaviť priebeh ochorenia. Ale vrátiť príležitosť na pohyb sa nemohla. Iba špeciálne gymnastické cvičenia vám môžu pomôcť. Musíme byť pripravení na to, že tento proces je dosť dlhý a trpezlivý. Príbuzní pacienta by sa mali naučiť vykonávať masážne a terapeutické gymnastické cvičenia, pretože to sú oni, ktorí budú musieť urobiť šesť mesiacov alebo viac.

Na základe včasnej rehabilitácie po dynamickom narušení mozgovej cirkulácie za účelom úplného obnovenia motorických funkcií ukázaných kinesitherapy. Je obzvlášť nevyhnutná pri obnovení motility, pretože prispieva k vytvoreniu nového modelu hierarchie nervového systému, aby mohol vykonávať fyziologické riadenie motorických funkcií tela. V kinesiterapii sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Gymnastika "Balance", zameraná na obnovenie koordinácie pohybov;
 2. Systém reflexných cvičení Feldenkrais.
 3. Systém Voigt zameraný na obnovenie motorickej aktivity stimuláciou reflexov;
 4. Mikrokenizoterapiya.

Pasívna gymnastika "Balance" je pridelená každému pacientovi s poruchami mozgovej cirkulácie, hneď ako sa k nemu vráti vedomie. Príbuzní zvyčajne pomáhajú jej pacientovi hrať. Obsahuje hnetanie prstov a prstov, ohyb a rozšírenie končatín. Cvičenia začínajú pôsobiť s dolnými končatinami a postupne sa pohybujú. Súčasťou komplexu je aj miesenie hlavy a krku. Pred začatím cvičení a dokončením gymnastiky by mali byť ľahké masážne pohyby. Uistite sa, že monitorujete stav pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať nadmerné práce. Pacient sám môže robiť cvičenia pre oči (skrutkovanie, otáčanie, upevnenie pohľadu v jednom bode a niektoré ďalšie). Postupne so zlepšením celkového stavu pacienta sa zvyšuje záťaž. Pre každého pacienta sa vyberie individuálna metóda zotavenia, berúc do úvahy charakteristiky priebehu ochorenia.

Metóda Feldenkrais je terapia, ktorá jemne pôsobí na nervový systém človeka. Prispieva k úplnej obnove duševných schopností, fyzickej aktivity a zmyselnosti. Zahŕňa cvičenia, ktoré vyžadujú hladký pohyb pri výkone. Pacient sa musí zamerať na svoju koordináciu, urobiť každý pohyb inteligentne (vedome). Táto technika vás odvádza pozornosť od existujúceho zdravotného problému a sústreďuje sa na nové úspechy. V dôsledku toho začne mozog "pamätať" staré stereotypy a vráti sa im. Pacient neustále skúma svoje telo a jeho schopnosti. To vám umožní nájsť rýchle spôsoby, ako to urobiť.

Táto technika je založená na troch princípoch:

 • Všetky cvičenia by sa mali ľahko učiť a zapamätať si.
 • Každé cvičenie musí byť vykonané hladko, bez preťaženia svalov.
 • Pri vykonávaní cvičenia by chorá osoba mala mať radosť z pohybu.

Ale čo je najdôležitejšie, človek by nikdy nemal rozdeliť svoje úspechy na vysokú a nízku.

Všeobecne sa praktizuje dychové cvičenia, ktoré nielen normalizujú krvný obeh, ale tiež zmierňujú svalové napätie, ku ktorému dochádza pod vplyvom gymnastického a masážneho stresu. Navyše reguluje dýchací proces po terapeutických cvičeniach a poskytuje relaxačný účinok.

V prípade porušenia cerebrálnej cirkulácie je pacient dlhodobo predpísaný odpočinok lôžka. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je narušené prirodzené vetranie pľúc, výskyt vredov a kontrakcií (mobilita je obmedzená v kĺbe). Prevencia vredov je častou zmenou polohy pacienta. Odporúča sa zapnúť žalúdok. Zároveň visia nohy, holenia sú umiestnené na mäkkých vankúšikoch a pod kolenami sú kolesá z bavlnenej vlny ozdobené gázou.

Na zabránenie vývoju kontraktov sa odporúča:

 1. Telo pacienta, aby si dal zvláštne miesto. V prvých dňoch ho jeho príbuzní, ktorí sa o neho starajú, ho prenesú z jednej pozície do druhej. Toto sa vykonáva každé dve alebo tri hodiny. Po stabilizácii krvného tlaku a zlepšení celkového stavu pacienta sa naučíte, že to urobíte sami. Predčasné sedenie pacienta v posteli (ak to umožňuje dobrý stav) neumožní vývoj kontraktov.
 2. Ak chcete robiť masáže, potrebné na udržanie tónu svalov v norme. Prvé dni zahŕňajú ľahké ťahy (so zvýšeným tónom) alebo hnetenie (ak sa zníži svalový tonus) a trvá len niekoľko minút. V budúcnosti sa zlepšujú masážne pohyby. Je povolené používať trenie. Zvyšuje trvanie masáží. Do konca prvej polovice roka môžu byť dokončené do jednej hodiny.
 3. Cvičebné cvičenia, ktoré okrem iného účinne bojujú proti synkineze (nedobrovoľné svalové kontrakcie).
 4. Vibrostimulácia paralyzovaných častí tela s frekvenciou oscilácie od 10 do 100 Hz dáva dobrý účinok. V závislosti od stavu pacienta sa trvanie tohto postupu môže pohybovať od 2 do 10 minút. Odporúča sa vykonať maximálne 15 procedúr.

V prípade porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú alternatívne metódy liečby:

 • Reflexológia vrátane:
  1. Pachové ošetrenie (aromaterapia);
  2. klasická verzia akupunktúry;
  3. akupunktúra v reflexných miestach umiestnených na ušných stenách (auricoloterapia);
  4. akupunktúra biologicky aktívnych bodov na rukách (su-jack);
 • Leechova terapia (hirudoterapia);
 • Ihličnatý kúpeľ s prídavkom morskej soli;
 • Kyslíkové kúpele.

Prečítajte si viac o komplexnej rehabilitácii po mŕtviciach a ischemických záchvatoch, pozri odkaz.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda má vážne dôsledky. V 30 prípadoch zo sto ľudí, ktorí mali túto chorobu, sa stáva úplne bezmocným.

 1. Nemôže jesť, vykonáva hygienické postupy, oblečenie atď. Takíto ľudia majú úplnú zhoršenú schopnosť myslieť. Stratujú čas a nie sú orientované v priestore.
 2. Niekto má schopnosť pohybovať sa. Ale mnohí ľudia, ktorí po prerušení mozgového obehu navždy zostali na lôžku. Mnohí z nich majú jasnú myseľ, chápu, čo sa deje okolo nich, ale sú bez slova a nemôžu vyjadrovať slovami svoje túžby a vyjadriť pocity.

komunikačné oblasti poškodenia mozgu a životné funkcie

Neschopnosť - smutný výsledok akútnych a v mnohých prípadoch chronických porúch cerebrálneho obehu. Približne 20% akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie je smrteľné.

Ale existuje príležitosť chrániť sa pred touto vážnou chorobou, nezávisle od toho, do akej klasifikačnej kategórie patrí. Hoci ho mnoho ľudí zanedbáva. To je pozorný postoj k vášmu zdraviu a všetkým zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele.

 • Súhlaste, že zdravá osoba by nemala mať bolesti hlavy. A ak náhle závraty, znamená to, že vo fungovaní systémov zodpovedných za toto telo existuje nejaká odchýlka.
 • Dôkazom problémov v tele je vysoká teplota. Mnohí z nich chodia do práce, keď sú 37 ° C, pretože to považujú za normálne.
 • Zaznamenáva sa krátkodobá necitlivosť končatín? Väčšina ľudí ich rozdrví bez toho, aby sa pýtali: prečo sa to deje?

Medzitým sú to satelity prvých menších zmien v systéme krvného toku. Často akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie predchádza prechodné. Ale keďže jeho príznaky zmiznú počas dňa, nie každý človek spěchá, aby sa stretol so svojím lekárom a dostal potrebné lieky.

Dnes existujú účinné lieky - trombolytiká pre lekársky servis. Doslova robia zázraky rozpustením krvných zrazenín a obnovením cerebrálneho obehu. Existuje však jeden "ale". Na maximálny účinok sa musia podať pacientovi do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je vyhľadávanie lekárskej pomoci príliš neskoro, keď choroba prešla do ťažkej fázy a používanie trombolytik už nie je k ničomu.

Krv je hlavným nosičom živín a kyslíka v tele. Porušenie jej obehu môže v našich orgánoch spôsobiť nezvratné procesy, pretože všetci sú zahalení krvnými cievami. V ktorej oblasti by krvný obeh v tele nebol narušený, určite spôsobuje zníženie dýchania a výživy buniek. V dôsledku tejto straty kyslíka môžu niektoré bunky umierať a niektoré z nich prestane vykonávať svoje základné funkcie. V dôsledku toho trpí celé telo.

Prerušený krvný obeh v tele môže byť lokálny (problémy s plavidlami v určitých oblastiach) a všeobecné (zmeny v centrálnom orgáne - srdci). Ak chcete pomôcť telu zbaviť sa hladovania kyslíkom, musíte vedieť, aké sú spôsoby, ako zlepšiť cirkuláciu v tele.

V stave kysnutia hladomoru mozgu, pamäť trpí, únava sa zvyšuje, myslenie je narušené, a bolesť hlavy a závrat môže dôjsť.

Existujú určité spôsoby, ako zlepšiť cerebrálnu cirkuláciu v tele.

Aby ste to vylepšili, musíte stráviť viac času na čerstvom vzduchu nasýtenom kyslíkom. Je dôležité zahrnúť do každodennej stravy správnu a pestú diétu: viac zeleniny a ovocia, najmä jabĺk a mrkvy. Nezabudnite na vlašské orechy, ktoré zlepšujú mozgovú aktivitu a odstránia krvné cievy z cholesterolových zátok. Tiež dokázal pozitívny účinok vysoko kvalitného červeného vína na mozgové bunky, iba v malých množstvách. Je tiež dôležité, aby sa tento problém vyriešil pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo mozgovej príhode.

Existuje populárna metóda na zlepšenie krvného obehu mozgu: užívajte aspirín v dávke 75-100 mg, ktorá zriedi krv a umožňuje jej prechádzať bez obmedzenia cez zúžený lúmen ciev s aterosklerotickými plakmi. Existujú aj lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh (nootropika), ktoré nielen zlepšujú pamäť a duševnú aktivitu, ale tiež zvyšujú odolnosť tela voči stresovým situáciám.

Bežné príčiny, ktoré spôsobujú slabý prietok krvi do mozgu

1. Vysoký krvný tlak (hypertenzia). Ak krvný tlak presahuje 130/90 mmHg, znamená to, že je potrebná okamžitá konzultácia s kardiológa, aby sa predpísalo primerané liečenie. Koniec koncov, stav vysokého tlaku v mozgu vedie k stagnácii v cievach, blokácii malej cievnej siete, poruche pamäti.

2. Cervikálna osteochondróza tiež spomaľuje prietok krvi do mozgu. Nie každý vie, že cez krk existujú dve zadné vertebrálne tepny, ktoré sú stlačené počas osteochondrózy, čo výrazne narušuje výživu mozgu. Ak chcete potvrdiť túto diagnózu, je potrebný röntgen, potom je predpísaná masáž alebo nosenie špeciálneho goliera na pretiahnutie krčných stavcov.

Existujú nekonvenčné spôsoby, ako vytvoriť cerebrálny obeh. Tinktúra z Dioscorea kaukazského, červeného ďatelina a sibírskych ovocných bobov získala dobré recenzie. Zmes rovnakých podielov týchto bylín trvá na vodke na chladnom mieste 2 týždne. Vezmite 1 lyžičku. Trikrát denne 30 minút pred jedlom. Priebeh liečby je 4 týždne s prestávkou. Je tiež užitočné aplikovať odvar z listov periwinkle a hlohu.

Závažným problémom je aj porušenie krvného obehu v panvových orgánoch.

V podmienkach moderného života človek trávi veľa času na počítači v sede, venuje málo pozornosti športu a fyzickej námahe. V dôsledku toho dochádza k preťaženiu v panvovej oblasti a krvný obeh je narušený. To môže viesť k ochoreniam vnútorných orgánov: myóm, prolaps maternice, zápalové procesy v príbuzenstvách, prostatitída u mužov atď.

Aby sa zabránilo stagnácii v panve, je potrebné zvýšiť fyzickú aktivitu: denné ranné zahrievanie, jogging na čerstvom vzduchu, návšteva bazénu.

Každý lekár má svoje vlastné spôsoby, ako vytvoriť a posilniť krvný obeh v panvovej oblasti. Ale každý odporúča špeciálne cvičenia. Napríklad v stojacej polohe striedavo zdvihnite boky dopredu čo najvyššie, zatiaľ čo ohýbate nohy na kolenných kĺboch ​​čo najvyššie. Alebo sa podržte na 15 sekúnd s držaním v polovičnej polohe. Je tiež možné zdvihnúť panvu v náchylnej polohe, držať nohy a ruky z podlahy a potom otočiť bicykel pri ležaní na podlahe. Ak budete robiť cvičenia v komplexe, pomôže nielen rozptýliť krv cez panvové cievy, ale aj posilniť gluteus a svaly nôh, zatiaľ čo zostávajú v vynikajúcom tvare.

Významným problémom pre mnohých je slabý obeh v nohách. Keďže nohy dostanú veľké zaťaženie každý deň, na konci pracovného dňa sa cítia bolesti a ťažkosti v nich. Príčinou bolesti, rozšírenými žilami a výskytom pavúkov je zhoršenie krvného obehu v nohách. Z dôvodu nadmerného zaťaženia alebo dlhého pobytu v jednej polohe dochádza k zmenám v cievnom lôžku dolných končatín. Zlé návyky (fajčenie a alkohol) vedú aj k vaskulárnym léziám, ktoré znižujú ich silu a elasticitu.

Aby sa zabránilo vážnym problémom s nohami, usadzujte fyzické aktivity. Ak je práca sedavá, pravidelne vstávajte, kráčajte alebo zdvihnite nohy. K dispozícii je špeciálna sada cvičení, ktorá posilňuje prietok krvi v nohách. Cvičenie "breza", "bicykel", drepy, kyvadlové nohy a beží na čerstvom vzduchu. Venotonika - prípravky na zlepšenie stavu cievnej steny, jej posilnenie a zvýšenie elasticity - boli široko používané.

V ľudovej medicíne existuje nasledujúci spôsob, ako zlepšiť krvný obeh v nohách: vezmite odvar od adonis alebo ledum močiar. Vejajte jednu lyžicu byliniek do pohára vody a varíme 5 minút. Trvať na 200 ml a vriacej vode. Užívajte pred jedlom 3 týždne a 1 stol.

Tagy: spôsoby, ako zlepšiť krvný obeh v tele

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nutričné ​​vlastnosti po operácii bypassu koronárnej artérie

Po operácii bypassu koronárnej artérie potrebuje každý pacient špeciálny rehabilitačný systém, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou procesu obnovy.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Cievne hviezdy

Cievne hviezdičky (telangiektázia) sú rozšírením malých ciev na koži, ktoré sú charakterizované výskytom cievnych retikulov. Priemer nádob môže byť približne 1 mm. Telangiektázia sa môže objaviť na rôznych miestach tela: nohy, tvár, telo.

Okamžitá úľava na zranenie očí: Čo robiť ako prvé? Diagnóza a liečba

Kontúzia alebo kontúzia optického orgánu sa vyskytuje v dôsledku poškodenia očnej objímky alebo očnej gule s tupým predmetom, najčastejšie v dôsledku boje, pádu, nehody atď.

Čo sa deje počas aortálnej koarkcie, príčiny, diagnózy a liečby

Z tohto článku sa dozviete: aké ochorenie srdca sa nazýva aortálna koarktácia, obehové funkcie pri vrodených malformáciách. Príčiny výskytu a charakteristické príznaky, ako sa postupuje a vyvíja patológia.