Moderný človek nie je imúnny voči takým javom, ako je venózna discirkulácia mozgu. Odborníci poznamenávajú, že krátkodobé poruchy sa vyskytujú počas normálneho fyziologického procesu: kašeľ, spev, defekácia, otáčanie hlavy, fyzická námaha. Preto sme všetci čelili, hoci krátko, tomuto javu, bez toho, aby sme vedeli, čo sa stalo.

Odborníci študujú túto chorobu dlhú dobu a identifikovali tri hlavné fázy:

 1. Latentná fáza V tomto štádiu sa nevyskytujú klinické príznaky a osoba žije normálnym životom bez akýchkoľvek osobitných sťažností;
 2. Cerebrálna venózna dystónia, v ktorej sa vyskytuje typický model paraklinických zmien. Osoba má nejaké príznaky, ale môže aj naďalej viesť normálny život.
 3. Venózna encefalopatia s rozvojom udržateľnej organickej mikrosympptómie. Bude to vyžadovať pomoc špecialistu, inak bude ohrozené bežné fungovanie osoby.

Táto klasifikácia po etapách bola uznaná mnohými odborníkmi. V roku 1989 zaviedol M. Ya. Berdichevský klasifikáciu venóznej discirkulácie založenej na formách prejavu.

Klasifikácia venóznej discirkulácie Berdichevského

Vedec identifikoval dve hlavné formy porušenia venózneho odtoku.

Primárny formulár

Vyjadruje sa v rozpore s procesmi krvného obehu v mozgu spôsobenými zmenami v tóne žíl.

Môže to byť spôsobené TBI (traumatické poškodenie mozgu), hyperinzulácia, intoxikácia alkoholom alebo nikotínom, hypertenzia a hypotonické ochorenie, ochorenia endokrinného systému, venózna hypertenzia atď.

Stagnant form

Vyvíja sa, keď sa pozorujú mechanické ťažkosti s odtokom žilovej krvi. To znamená, že v lebečnej krabici je venózny odtok taký ťažký, že vedie k zániku mechaniky procesu. Bez vonkajšieho zásahu v tomto prípade nestačí.

Príčiny patológie

Príčinou porúch venózneho odtoku môžu byť závažné kraniocerebrálne poranenia s zlomeninami kostí, ako aj tvorba vnútorných hematómov; prenesené údery s následným opuchom mozgu; nádory vedúce k stlačeniu mozgu, ako aj krvných ciev; zníženie alebo nedostatočný rozvoj siete žíl atď.

Ak hovoríme o vonkajších príčinách, ktoré vedú k obštrukcii venózneho odtoku mozgu, môžu sa vyskytnúť nasledovné porušenia: obštrukcia žíl, výskyt nádorov v krčnej oblasti, strnulosť lézie, zranenia brucha a hrudníka, osteochondróza krčnej chrbtice, strata spinálnych diskov atď. d..

Inými slovami, príčiny venóznej discirkulácie mozgu môžu byť v lebkovej skrini aj mimo nej - v oblasti chrbtice, brucha, krku. Je dôležité poznamenať, že v prípade akýchkoľvek problémov s chrbticou sú dôsledky globálne a objavujú sa tie najviac neočakávané poruchy orgánov. Koniec koncov, počas výčnelku alebo prepadu medzistavcového disku je krvný tok narušený a to vedie k vážnym následkom.

obrázok: normálna venózna cirkulácia hlavy (vľavo) a poškodenie v dôsledku zúženia cievy (vpravo). Tento stupeň patológie ohrozuje intrakraniálnu hypertenziu a iné závažné komplikácie.

Symptómy cirkulácie žilového mozgu

Každá choroba sa prejavuje určitými príznakmi. Ak hovoríme o žilovej discirkulácii, prejavuje sa tupá bolesť hlavy, ktorá je najvýraznejšia ráno. Osoba trpiaca touto chorobou má ťažkosti s výstupom z postele. Zdá sa mu, že telo neposlušuje, cíti letargiu, akoby vôbec nespal. Bolesť sa zvyšuje počas pohybu hlavy v rôznych smeroch. Pri zmene atmosférického tlaku sa tiež môže zvýšiť teplota bolesti. Vzrušenie, stres, pitie alkoholu tiež často spôsobujú bolesť. Bolesť sprevádza hluk alebo bzučanie v hlave, cyanotické znaky tváre, pery, nosa, uší, ústa sa objavujú, dolné viečka sa zväčšujú, žily v zúžení dlaždí. Tieto príznaky sú najvýraznejšie ráno hneď po prebudení.

Pokiaľ ide o venózny tlak, pohybuje sa v rozmedzí 55 - 80 mm vody. st, a arteriálne najčastejšie zodpovedá normálnemu indikátoru.

Symptómy porušenia venózneho odtoku sa môžu prejaviť závratmi, pocitom stuporovitosti, tmavnutím očí, znecitlivenosťou končatín a mdlobou. V niektorých prípadoch dochádza k epilepsii a duševným poruchám. Ak sa vyskytne venózna kongescia, potom pacient nebude schopný znížiť hlavu ani nezobrať horizontálnu polohu.

Ak lekár rozhodne, že existuje pravdepodobnosť zhoršenia venózneho odtoku, meria sa tlak v ulnárnej žile a tiež sa vykonáva radiografia lebky a flebografia.

V súčasnej dobe väčšina dospelých môže zistiť príznaky tejto choroby, aj keď v miernom stave. Vyjadruje sa najmä v období jarno-jeseň, keď nastane zmena sezóny. Niektorí spôsobujú nepríjemnosti, snažia sa žiť starý život, zatiaľ čo iní sa uchýlia do pomoci injekcií špeciálnych liekov, ktoré podporujú rozširovanie krvných ciev samostatne. O trochu neskôr budeme hovoriť o niektorých prípravách.

Čo robiť, ak sa objavia príznaky žilovej výtokovej poruchy?

Ak máte príznaky ochorenia, nemusíte paniku. V počiatočných štádiách môžete ľahko upraviť prácu mozgových ciev. Okrem toho niekedy stačí zmeniť životný štýl, ktorý vedie k zhoršeniu celkového stavu, aby sa choroba zbavila. V žiadnom prípade nie je potrebné zdržiavať sa, a ak je to možné, kontaktovať špecialistov. S ich pomocou sa vykonajú nevyhnutné vyšetrenia a predpíše sa priebeh liečby.

Sotva sa dá zaobchádzať s vlastnou liečbou a pichnúť každú sezónu drogy, čo, mimochodom, mnohí samotní lekári robia. Veria, že je to všetko kvôli nepriaznivému počasiu alebo veku (existujú nepublikovaní lekári, ktorí podľa ich špecifikácie v praxi neprídu do kontaktu s touto chorobou). To je čiastočne pravda, ale "koreň zla" je pochovaný hlbšie a musí byť odstránený, profesionálne sa blíži k liečebnému procesu.

liečba

Aby sa presne stanovila diagnóza toho, či má pacient poškodenie venózneho odtoku z mozgu alebo nie, musia sa vykonať štúdie. Najpresnejšie údaje možno získať po absolvovaní MRI. Táto droga sa nachádza v každom hlavnom meste, obsluhuje ju špecialista vyškolený v špecializovaných kurzoch. Ak sa v jugulárnych žilách zistí nezrovnalosti, môže to byť dôvod, prečo sa objavia bolesti hlavy a niektoré príznaky. Pri diagnostike porúch krvného toku sa pozornosť venuje fundusu, kde sa môžu objaviť príznaky stagnácie.

Ak je diagnostikované porušenie venózneho krvného obehu v mozgu, neuropatológ bude schopný predpísať správny priebeh liečby. Môžete sa tiež obrátiť na vaskulárneho chirurga. Nechajte slovo "chirurg", pretože strach z neho neznamená, že musíte ísť pod nôž. Len chirurg má skúsenosti a vedomosti. Pomôžu pri presnej diagnostike, na základe ktorej budú predpisovať priebeh liečby.

Často sa stáva, že pacient s patológiou má tiež kŕčové žily. Potom súbežne predpísané lieky, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi.

V súčasnosti sa pri liečbe slabého venózneho odtoku z hlavy najčastejšie používa Detralex. Je navrhnutý tak, aby zlepšoval prietok krvi. Navyše, "Detraleks" je schopný zlepšiť stav žíl a pridať k nim elasticitu.

V niektorých prípadoch má masáž v oblasti krku veľmi priaznivý účinok. Avšak, ak ste boli diagnostikovaný príznakmi ochorenia, neponáhľajte sa obrátiť na masážneho terapeuta. Stojí za to, že sa rozhodnete pre masáž iba na základe odporúčania lekára. V opačnom prípade existuje možnosť spôsobiť veľkú ujmu namiesto výhody. Rovnaká masáž by mala vykonávať výlučne špecialista.

Lekári často odporúčajú zvýšiť fyzickú aktivitu na zlepšenie prietoku krvi. Fyzická aktivita je prospešná, ale tu musíte cítiť normálne. Ak nadmerné zaťaženie môže spôsobiť ešte väčšiu ujmu.

Zlé návyky: používanie alkoholu, tabaku, rýchleho občerstvenia - musí navždy zostať v minulosti. Často sú príčinou tohto ochorenia. Na potlačenie krvi v strave je žiaduce pridať ďalšie zeleniny, ovocie a zeleninu. Vynikajúci pomocník pri náprave - žihľavka a hroznová šťava.

Životný štýl často vedie k vzniku väčšieho počtu chorôb vrátane tých, ktoré sú spojené s krvnými cievami. Aktívny životný štýl, správne jedlo a čistá voda môžu chrániť osoby pred mnohými chorobami. Podľa mnohých lekárov je 70% ľudských chorôb spôsobených chudobnou stravou a prítomnosťou zlých návykov. Aby ste neunavili svoje telo a potom sa vrátili do normálu s núdzovými opatreniami, je lepšie sa starať o seba vopred a začať viesť zdravý životný štýl.

Ale ak rôzne patológie viedli k chorobe, potom aj zdravý životný štýl nezaručuje nič.

Lieky, ktoré zlepšujú odtok žily

V súčasnosti existujú lieky, ktoré zlepšujú venózny odtok. Môžu pomôcť nielen zlepšiť odliv, ale aj normalizovať prácu plavidiel. Venotonic - moderné lieky, ktoré zlepšujú tok krvi. Sú tiež vhodné na prevenciu.

Aký vplyv má venotonika na ľudské telo:

 1. Posilnenie krvných ciev. Priepustnosť krvných ciev sa normalizuje, klesá ich krehkosť, znižuje sa opuch, mikrocirkulácia sa zlepšuje;
 2. Posilnenie celkového tónu v žilách, čo im dáva väčšiu pružnosť;
 3. Boj proti zápalovým procesom s ich ďalšou prevenciou;
 4. Zvýšený celkový tón.

V súčasnej dobe je najbežnejšou rastlinnou venotonikou:

 • Escuzane (gél alebo smotana), venoplant, herbion esculus (sú získané z gaštanu konského);
 • "Doktor Theiss" (v príprave je výťažok z nechtíka a prvky kaštanu), Venen-gel;
 • Antistax - gél a kapsuly (v kompozícii je výťažok z červených hroznových listov);
 • Ginkor-gél, ginkor-fort (obsahuje výťažok z gingobiloby);
 • Anavenol, heterlex, gilónový gél atď.

V každom prípade by sa tieto lieky mali používať po konzultácii s lekárom. Nezanedbávajte a nedodržujte pokyny na použitie liekov.

Niektorí "populisti" a ľudia spomedzi tých, ktorí sa snažia zbaviť svoje ochorenia vlastnou ponukou, majú integrovaný prístup k zlepšeniu toku krvi vo všeobecnosti:

 1. masáže;
 2. fytoterapie;
 3. relaxácie;
 4. Úplný spánok;
 5. Pravidelná sprcha;
 6. Časté a mierne cvičenie;
 7. Dlhé prechádzky vo vzduchu.

Cvičenie na zlepšenie žilového toku

V niektorých prípadoch, keď je poškodený venózny odtok, môžu pomôcť jednoduché a prístupné cvičenia. Niekedy stačí pracovať s krkom, aby sa bolesť zbavilo za niekoľko týždňov. V tomto prípade môžu byť cvičenia na zlepšenie venózneho odtoku vykonávané niekoľkokrát denne, najmä bez narušenia vášho životného rytmu. Trvalo ich asi desať minút.

Cvičenie 1. Nakláňanie hlavy

Cieľom cvičenia je zlepšiť venózny odtok z hlavy. Musíte sedieť na stoličke a opierať sa o ruky na chrbte. Svaly nohy a paží sú uvoľnené a hlava je voľne zložená späť. Snažte sa chvíľu sedieť v tejto pozícii. Dýchanie je voľné a hlboké. Po dokončení cvičenia trochu pešo a zopakujte ju dvakrát.

Cvičenie 2. Dlhý krk

Cvičenie sa môže vykonávať stáť alebo sedieť. Hlavná vec - relaxovať a zavesiť hlavu na hrudi. Pri inhalovaní začnite zdvihnúť hlavu hore, s očami fixovanými na strop. Po stiahnutí krku, ako keby vás vytiahol neviditeľný závit. Keď znížite hlavu, vydychujte. Cvičenie sa opakuje až osemkrát v oblasti pohody.

Cvičenie 3. Kreslenie osnov

Cvičenie sa vykonáva v uvoľnenom stave. Začnite nakresliť imaginárnu postavu osem s korunou svojej hlavy. Jeden kruh vľavo, ďalší kruh napravo. Dýchanie zadarmo, telo uvoľnené. Cvičenie sa opakuje až šesťkrát.

Cvičenie 4. Naklonenie výkonu

Posaďte sa na kreslo priamo a upevnite prsty pod bradu. Počas výdychu sklopte hlavu nadol, zatlačte ju dlaňami, zadnou stranou. Počas vdychovania nakláňajte hlavu dozadu a odolávajte pohybu dlaní na zadnej strane hlavy. Cvičenie sa opakuje až dvanásťkrát. Dýchanie sa neodporúča.

Tieto cvičenia pomáhajú dobre s asymetriou venózneho odtoku, pretože sa často vyskytuje, keď je krk nesprávne umiestnený alebo zachytený v krčnej chrbtici. Tieto štyri bežné cvičenia môžu priniesť veľa výhod.

Ďalšia fyzická aktivita

Dobré na zlepšenie jógy venózneho odtoku. V tejto praxi je veľa asanas zameraných na posilnenie krvných ciev a zlepšenie toku krvi. Navyše špecifické dýchanie cez hrtan počas cvičení podporuje vstrekovanie vzduchu, čo samo o sebe zvyšuje tok krvi.

Zlepšenie celkového prietoku krvi je skvelý beh. Vzhľadom na to, že nie každý môže bežať, môžete začať pravidelnou prechádzkou na dlhé vzdialenosti. No, ak sa chôdza a beh bude vykonávať na mieste, kde čistý vzduch, krásny výhľad na prírodu. Toto bude mať dvojitý efekt.

Niektorí tvrdia, že zdvíhanie závažia môže pomôcť nielen predchádzať venóznej dyscirkulácii, ale aj ho vyliečiť. S najväčšou pravdepodobnosťou tí, ktorí potvrdzujú tento postulát, znamenajú skoré štádiá ochorenia, keď všetko stále nefunguje. V každom prípade, skôr než začnete vykonávať fyzickú aktivitu, poraďte sa s lekárom.

Ale čo kúpeľ? Vo vani výrazne ovplyvňuje prudká zmena maximálneho tepla a chladu. Áno, krvný prietok sa zvyšuje, ale ak sú nádoby slabé, môže dôjsť k poškodeniu tela. Koneckonců kúpeľ je vhodnejší na profylaxiu ako prostriedok na čerpanie krvi a posilnenie cievneho systému.

Video: cvičenia na zlepšenie krvného zásobenia hlavy

Problémy v ranom veku

Bohužiaľ, situácie, keď je venózny odtok výrazne obmedzený u dieťaťa, sú bežné. Dieťa z toho veľmi trpí, najmä ak ešte nie je jeden rok starý. Často kričí ako odpoveď na bolesť. Rodičia nie vždy hádajú kontaktovať špecialistu, ktorý môže vykonať skúšku. V počiatočných štádiách sú niektoré choroby liečené jednoduchšie a rýchlejšie.

Ak čas nerozpozná dôvod častých výkrikov dieťaťa, potom sa bude musieť obmedziť na bremeno. V moderných školách je často možné stretávať zdravo vyzerajúce deti, ktoré dobre študujú, ale často dochádza k ostrým bolestiam hlavy, najmä pri náhlych zmenách počasia. Často sú nútení zotavovať sa dlho po vykonaní cvičení v triedach telesnej výchovy, pretože venózny odtok je ťažký a musíte počkať nejaký čas, zatiaľ čo závraty prechádzajú.

vyhliadky

Odkedy ľudstvo každoročne otvára nové ochorenia, je ťažké si predstaviť, čo sa stane s našim zdravím a liekmi za desať až dvadsať rokov. Cerebrálna venózna dysfunkcia teraz prináša veľa problémov, pretože počet pacientov s touto chorobou rastie. Ako bolo uvedené vyššie, existuje mnoho dôvodov. Jedným z hlavných dôvodov je ťažká práca. Deti, ktoré prešli vážnym pôrodom, majú často veľa odchýlok vo svojom zdraví a ďalšom vývoji. Musia sa snažiť príliš tvrdo, aby sa cítili normálne proti ostatným. Medicína tu môže pomôcť, ale nie úplne. Avšak zhoršený lymfatický odtok nie je vždy úplne obnovený. Počas liečby je potrebný podiel šťastia a vytrvalosti pacienta. Nie každý si bude môcť vziať na seba, zmeniť starý zvrhlý životný štýl - vzdať sa alkoholu, tabaku, jesť obrovské množstvá nezdravých potravín, začať hrať šport.

Venózna dysgeémia sa pozoruje aj u športovcov, ktorí vykonávajú profesionálne športy. Túžba dosiahnuť vysoké výsledky, vytrvalosť im pomáha dosiahnuť ciele. Len niekedy v novinách a na internete existuje informácia, že iný mladý športovec stratil vedomie počas súťaží alebo bol mimo akcie na neurčitý čas.

Všetci sme ohrození, takže je mimoriadne dôležité viesť zdravý životný štýl, ale bez veľkého fanatizmu. Potom sa riziko ochorenia venóznej discirkulácie mozgu zníži na nulu.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií. Ale nie menej významný žilový obeh.

Prostredníctvom žíl je záver s krvou odpadových látok (trosky). Vďaka týmto cievam sa udržiava potrebný tlak v hlave vypúšťaním cerebrospinálnej tekutiny do mozgových cievnych sínusov.

Anatómia a štruktúra žilových ciev mozgu

Na pochopenie patológie zablokovaného odtoku z mozgu je potrebné brať do úvahy zvláštnosti mozgových ciev, ich adaptáciu na preťaženie.

 • Žilová stena v mozgu neobsahuje ventilové zariadenie, na ktorom sa vypočíta záťaž v končatinách. Preto krv voľne prechádza v oboch smeroch v závislosti od vytvoreného tlaku. To vytvára predpoklady a nebezpečenstvo rýchleho šírenia infekcie z dutín, z tváre, zo zásuviek. Príznaky, ako napríklad sínusitída, sú klinicky spojené so známkami poškodenia mozgovej cirkulácie, keď choroba začína zlým zima.
 • Takmer všetky plavidlá majú svoje miesto a neprispievajú k tepnám.
 • Medzikusové zberače žilovej krvi a cerebrospinálnej tekutiny z komôr sú žilové dutiny, ktoré sú spojené samostatnými ramenami.

Sú povrchné žily a hlboké žily:

 • povrchné - nachádzajú sa v pia mater a ležia v medlobarských drážkach, zbierajú krv z rôznych častí mozgovej kôry a cerebellum;
 • hlboko tvorený z jadier bielej hmoty a subkortikálnych uzlov.

V kostiach lebky sú diploické a emisné žily, ktoré prenášajú krv do sínusového systému a poskytujú spojenia medzi povrchnými a hlbokými nádobami.

Na výstupe z mozgu tvoria žily v oblasti 3 plexusy:

 • oválne otvorenie lebky;
 • karotidový kanál;
 • kanál hypoglossálneho nervu.

Sedem povrchových žíl je prepojených anastomózami. Vnútorné žily sú reprezentované kmeňmi:

 • z mozgu - odtok z vrchoviska, komôr, pologule;
 • z choroidného plexu a septum laterálnej komory.

Všetky vetvy sa zlúčia do jednej krátkej veľkej žily (až do 10 mm dlhej). Nazýva sa to žila Galen alebo cisternu. Prostredníctvom nej vstupuje krv z mozgu do priameho sínusu, od hlavy až po vnútornú jugulárnu žilu a cez podkľúčovú žilu a brachiocefalický kmeň - do superiálnej vene cava.

Podľa umiestnenia leží jugulárna žila priamo pod spodným okrajom sterno-mastoidného svalu (sval dlhého krku viditeľný pri otočení hlavy smerom k boku). Táto lokalizácia zhoršuje venózny výtok a spôsobuje príznaky stagnácie v mozgu pri akomkoľvek vonkajšom tlaku v oblasti krku.

Príčiny narušenia odtoku

Po krátkej exkurzi do anatómie je zrejmé, že príčiny zhoršenia odtoku z mozgu môžu byť skryté tak v mozgových ochoreniach, ako aj mimo neho. Je dôležité zvážiť vymenovanie správnej liečby.

Porušenie venózneho odtoku mozgu sa môže vyskytnúť v dôsledku "poruchy" intravenóznych formácií:

 • flebitída a tromboflebitída;
 • s umiestnením trombu vo veľkých sínusoch;
 • na pozadí vrodených anomálií lokalizácie a veľkosti únosných žíl (často sa nachádzajú vo Viedni Galen).

Patológia ako komplikácia sprevádza zápalové ochorenia nazofaryngu, sinusitídu, meningitídu, tendenciu k zvýšeniu tvorby trombu a pomalému prietoku krvi (zlyhanie srdca).

Čisto mechanický kompresný faktor nastáva, keď:

 • nádory mozgu a krku;
 • kraniálne trauma s vytesnením kostí alebo silným opuchom;
 • kompresiu a trombózu na úrovni hornej dutej žily a krčnej žily;
 • traumatické poškodenie krčných stavcov;
 • počas záchvatu bronchiálnej astmy;
 • uškrtenie.

Je potrebné zdôrazniť spojenie venózneho odtoku s arteriálnym obehom:

 • Zvýšený krvný tlak vedie k zvýšeniu intrakraniálneho odtoku mozgovomiešnenej tekutiny do sínusov. Antihypertenzívna liečba je schopná zlepšiť stresový stav venózneho systému.
 • Zdvihy spôsobujú opuch mozgu a následne slabý odtok v oblasti krvácania alebo ischémie. Hematóm je ďalšia mechanická formácia, ktorá stláča žilové cievy. Preto, aby sa zlepšil prietok krvi, je aplikované chirurgické odstránenie hematómu.

Známe faktory, ktoré prispievajú k obštrukcii žilovej cirkulácie. Patria medzi ne:

 • silný fyzický stres;
 • nútená poloha tela obrátená hore nohami, hlavou naklonenou dole a dopredu, otáčaním na stranu;
 • výrazné zadržanie dychov potápačov, spevákov, hudobníkov;
 • s pevnými goliermi;
 • dieťa na pozadí plaču;
 • počas paroxyzmálneho kašľa.

Etapy a formy choroby

Porušenie venózneho odtoku prechádza cez tri stupne klinických prejavov:

 • I - akékoľvek príznaky chýbajú (latentná fáza);
 • II - existujú príznaky poškodenia venózneho odtoku mozgu, ale pacient ich trpí, vezme ich na inú chorobu, nemení dennú rutinu;
 • III - vzniká žilová encefalopatia s pretrvávajúcimi organickými poruchami, ktorú človek nedokáže zvládnuť bez liečby.

Navyše, neurológovia a neurochirurgovia rozlišujú dve formy patológie:

 • primárna - spojená so zmenami v tóne žíl mozgu, pozorovaná pri úraze, intoxikácia alkoholom a nikotínom, zvýšený alebo znížený tlak, dlhotrvajúca expozícia na slnku;
 • stagnujúca - spôsobená faktormi mechanického stlačenia žíl.

príznaky

Vývoj porušenia venózneho odtoku sa posudzuje podľa symptómov cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti opakujúcej sa s perzistenciou najmenej troch mesiacov:

 • pacient sa sťažuje na tupé bolesti hlavy ráno (po dlhom pobyte v polohe na ľavej strane), ak to bude potrebné, otočí hlavu na stranu;
 • po strese, tvrdej práci, príjmu alkoholu sa zvyšujú bolesti hlavy;
 • tmavnutie očí, závraty, mdloby;
 • pocit nevolnosti pri zmene počasia, zmeny atmosférického tlaku;
 • tinnitus je zistený;
 • nespavosť je sprevádzaná depresiou;
 • celková svalová slabosť;
 • opuch tváre ráno;
 • krvácanie do žalúdka, objavujúce sa po noci;
 • znížená citlivosť rúk a nôh;
 • znížená pamäť;
 • Pretrvávajúca cyanóza tváre, pier, uší.

Príbuzní si všimnú zmenu v charaktere a správaní pacienta, objavujú sa:

 • nevyvážená reakcia na udalosti, plač a slzotvornosť;
 • možný rozvoj mánie vlastnej nadradenosti;
 • menej časté psychózy.

Súčasne sa vyvíjajú ohniskové symptómy, čo naznačuje stlačenú oblasť mozgu:

 • trasenie rúk a hlavy;
 • wobbly walk;
 • pomalý pohyb;
 • zvýšený tón v niektorých svalových skupinách;
 • zriedkavo epileptické záchvaty;
 • asymetria nasolabiálnych záhybov tváre.

Diagnostické metódy

Diagnóza by mala určiť formu choroby, zistiť hlavný faktor prevencie venózneho odtoku. Odporúča sa držať:

 • Röntgenové vyšetrenie lebky - najmä po poranení lebky;
 • CTG (počítačová tomografia) je lepšia súčasne s angiografiou krvných ciev - odhaľuje účinky mŕtvice, hematómu;
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou - umožňuje detegovať nádory, mozgové cysty, aneuryzmatické rozšírenie a vaskulárne anomálie, zmeny v štruktúre a veľkosti dutín komôr;
 • vyšetrenie fundusu očnej stolice ukazuje ostrú expanziu žilového lôžka;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev na stanovenie možnej stenózy a zníženie rýchlosti krvného prietoku.

Ako liečiť poruchu odtoku?

Odvolanie sa na lekára v štádiu miernych prejavov vám umožňuje predpísať včasnú terapiu a prispôsobiť život pacienta zmenenému prietoku krvi v mozgu.

Vo všeobecnom režime by ste mali poskytnúť:

 • odmietanie pracovať príliš tvrdo, nočné posuny;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • ukončenie fajčenia a konzumácie alkoholu;
 • začlenenie do denného stravovania zeleniny a ovocia, obmedzenie ťažkých a korenených potravín, soli, korenín;
 • normalizácia spánku pri večerných procházach, čaj s mätou, bylinné sedatíva, ako je valerián, matka, citrónový balzam (hotový Novo-Passit).

Medzi výberom liekov lekár predpíše aplikáciu kurzu:

 • venotonika (Detraleks, Venoruton, Eksuzan v kvapkách, Phlebodia 600);
 • diuretiká, ktoré sú indikované na ťažké symptómy (Lasix s Euphyllinom intravenózne) na kontinuálne použitie - Diacarb podľa schémy;
 • antikoagulanciá a protidoštičkové lieky sa odporúčajú na prevenciu trombózy (Warfarin, Trombos Ass, Cardiomagnyl);
 • Prodektín, Piracetam, Stugeron, Cortexin, Cerebrolysin pomáhajú zlepšiť prácu mozgových buniek.

Vplyv masáží

Masáž oblasti krku pomáha zmierniť napätie v svalovom korzetu krku. Relaxácia zlepšuje venózny krvný tok. Masáž sa môže uskutočniť za účasti špecialistu 2 krát za rok. Je však oveľa užitočnejšie učiť sa masáž a robiť to niekoľkokrát denne. Je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • každá strana masíruje opačnú ruku;
 • udržiavajte tichý rytmus dýchania;
 • začať s kruhovými svetelnými pohybmi, postupne sa silnejšie tlačiť na svaly v oblasti nadskupiny;
 • mierne zatvorte si ruku okolo krku a prstami vykonajte špirálové pohyby od spodu nahor pozdĺž paravertebrálnej oblasti k základni lebky.

Fyzioterapeutické metódy vo forme elektroforézy s Euphyllinom, laserové efekty sú tiež predpísané v oblasti "límca".

Kto potrebuje prevenciu?

Riziková skupina s najvyššou pravdepodobnosťou vzniku zhoršeného odtoku cez žily mozgu zahŕňa:

 • fajčiarov a alkoholikov;
 • profesie súvisiace s neustálym zdvíhaním a prepravou tovaru;
 • kancelárskych pracovníkov sediacich pri stole so sklonenou hlavou pre nepríjemné zvrat hlavy;
 • architekti a navrhovatelia;
 • podvodné povolania;
 • operujúci chirurgovia;
 • športovci zapojení do plávania, potápania, zdvíhanie závaží;
 • operné speváčky a hudobníci.

Ak lekár zistil venóznu stagnáciu v mozgu, potom sa má liečba vykonávať so všetkou vážnosťou a poradiť sa, a to aj pri príliš závažných príznakoch. Použitie ľudových metód by malo byť iba po porade s lekárom. Z výsledku správania a terapie závisí schopnosť rozumne premýšľať a nie byť okolo iných.

Prerušenie venózneho odtoku mozgu: jeden krok od edému

Aby mozog mohol normálne fungovať - ​​bez prerušenia a preťaženia - krvný obeh v ňom musí byť prispôsobený presnosti hodinového mechanizmu. Preto okrem potreby príjmu kyslíka a glukózy s arteriálnou krvou, ktorá ju dodáva výživou, odtok krvi z nej je venózny a nesie všetko, čo mozog už nepotrebuje, ale stalo sa to len nebezpečné - jedy tvorené počas "duševnej produkcie",

Práve tu sa prejavuje neobyčajný vtip stálej prítomnosti prírody, ktorý v stupni jednoduchosti a milosti riešenia problému prekonáva všetky mysliteľné inžinierske myšlienky.

Vlastnosti štruktúry venózneho odtokového systému

Systém venózneho odtoku mozgu sa líši od systému v iných orgánoch tým, že žily tu nesprevádzajú tepny. Je vytvorená vo forme kruhovej štruktúry, ktorá má početné anastomózy s extrakraniálnou žilovou sieťou a tiež využíva potreby existujúceho vzdelávania v mozgu, čo prináša značné výhody.

Najskôr je zapálený "odvádzajúci systém zásobovania vodou" mozgu. Nie je tvorený mäkkými tubulmi, ale dutinami - kanály, ktoré prebiehajú epidurálne - medzi dvoma listami kosáčikovitých výčnelkov tvorených dura mater (cerebri) a vytvorením vnútornej kostry lebky.

Kríky - ako oddiely vo vnútri orecha - rozdeliť vnútorný priestor lebky do niekoľkých veľkých, nie úplne izolovaných komôr od seba (a v spoločnej "spálni", každý mozog lalok má svoje vlastné "postieľka").

Súčasne slúžia ako výstuhy - "krokvy", ktoré chránia lebečnú strechu pred blížiacim sa tlačením vonku.

Mozgové žily

Po druhé, existujúci systém sínusov, ktorý využíva voľné okraje kosáčikov - rozdelenie medzi laloky mozgu - nevyžaduje žiadnu ďalšiu komunikáciu. Takáto akvaduktová architektúra poskytuje tento dizajn so zázračnou kompaktnosťou.

Ešte väčšia podobnosť s akvaduktom má veľký (sagitálny) mozgový kosák. Vytvára sínus nielen na spodnej, voľnej hrane (spodnej mieche), ale aj na hornej časti, priliehajúce k kostiam lebky strechu zvnútra (horná sínusová špička).

Dolný šíp-sagitálny sinus, "lezenie" na "hrebeň" cerebellar plantáže, tvorí krátky rovný sínus. Správa tejto zlúčeniny s horným sagitálnej sínus a dvoma šikmo-parietooccipital horizontálne (priečne), ktorý je príjemcom dvojicu temporálnej, tvoria "pavúka", označovaný ako sinus pasáže alebo zhomom Gerofil; jeho súčasťou je aj okcipitálny sinus.

Okrem toho systém zahŕňa aj:

 • sigmoidné dutiny - spárované (dostupné na oboch stranách), ktoré slúžia ako pokračovanie priečneho, v ktorom spadajú dolné kamenné dutiny;
 • horné kamenné dutiny prechádzajúce priečne;
 • kavernózna sinus - rozsiahly "delta" okolo turecké sedlo (z fúzie spárovaného klinovitého parietálnej siny a vytvorené s priečne mezhpescheristyh sinus - predné a zadné), ktoré majú anastomózy s žilovej pletene vonkajšieho spodiny lebečnej.

Sigmoidné dutiny sa zasa stávajú začiatkom vnútorných žilových žíl.

Venózne dutiny sú kmeňové svaly, kde sa krv zberá a vylučuje z žíl bežnej štruktúry, povrchnej aj hlbokej.

Povrchové štruktúry (kôra a biela hmotnosť mozgu) slúžia krátke kortikálne žily subdurálnych a subarachnoidálnych priestorov:

 • horná anastomotická žila Trolar;
 • dorzálna nadradená mozgová žila;
 • povrchová stredná mozgová žila;
 • spodná anastomotická žilová lab.

Cesta krvi z hlbokých oblastí mozgu (najmä z talamu a bazálnych jadier, tkanív tvoriacich steny komôr a cievnych plexusov) je:

 • vo vnútorných mozgových žiloch - spárované žily, z ktorých každá je tvorená zlúčením septálnej žily, zberom krvi v oblasti priehľadnej septa a žilami talamostrie;
 • v Rozenthalových žilách (tiež spárované).

Tieto dve páry krvných ciev za krvným telesom corpus callosum corpus demuption do galeny (veľká mozgová žila), z ktorej prechádza cez sínus, vstupuje do Herophilovej dutínovej dutiny.

Najväčšia časť žilovej krvi z povrchu mozgu sa zhromažďuje v hornom svalnatom sínuse, kde sa pohybuje zozadu a dozadu, zatiaľ čo krv z hlbokých častí mozgu dostáva priamy sínus. Odpory z priečneho sínusu sa vyskytujú v sigmoidnom sínuse nachádzajúcom sa na tej istej strane pod arteriálnou bodkou a stávajú sa vnútornou arteriálnou žilou.

Odstránenie venóznej krvi z bazálnych oblastí mozgu sa vykonáva aj v kavernóznom sínuse, kde sa zhromažďuje väčšina krvi z oblastí orbity a časových lalokov mozgu. Evakuácia z kavernózneho sínusu je možná v dvoch smeroch: čiastočne cez dolné a horné kamenné dutiny do sínusu sigmoidálneho sínusu a čiastočne únosom cez plexus pterygoid.

Krv nemusí nutne opustiť kraniálnu dutinu a necháva vnútorné tepny. Je schopný vykonať a pterygoid žilovej pletene s bočník v vistserokranium (žilového systému lícneho oblasti lebky), a s emisar - žilovej anastomóze hrúbky kostí lebečnej strechy spájajúcej dutín z tvrdej plienky s oboma diploeticheskimi žíl a žil vonkajších oblastiach head.

Dyscyrkulácia: keď je venózny odtok obťažovaný alebo poškodený.

Žilová sieť mozgu je reflexogénna zóna s vysokou úrovňou nervovej organizácie, ktorá je zodpovedná za priebeh najdôležitejších fyziologických procesov, ktoré by mali zabezpečiť kontinuitu dodávania krvi do mozgu.

"Dis-" - to znamená, že proces je rozrušený a vymanený. Pokiaľ ide o poruchy obehu, znamená to viac alebo menej významnú nerovnováhu v mozgu:

Rovnako ako zvýšenie hypoxie a hyperkapnie, venózneho a intrakraniálneho tlaku, čo vedie k vzniku mozgového edému.

Porucha venózneho odtoku trvá 3 kroky.

 1. V latentnom štádiu sú sťažnosti prakticky chýbajúce, klinické príznaky sa neprejavujú.
 2. Obdobie mozgovej venóznej dystonie je charakterizované paraklinickými zmenami, príznaky sú málo a neinterferujú so životom.
 3. Rozšírený obraz venóznej encefalopatie si vyžaduje zásah špecialistu, pretože je už vyjadrený perzistentnými organickými mikrosympptómami.

Podľa autoritatívneho stanoviska M. Ya Berdichevského existuje porušenie venózneho odtoku v dvoch hlavných formách:

 1. Keď je primárny spôsob je zvýšenie žilového tonusu poruchy, základ pre rozvoj chronickej žilovej distsirkulyatsii sú nikotín alebo intoxikácia alkoholom, hypertenzia alebo hypotenzia, žilovú hypertenziu alebo endokrinné patológie, giperinsolyatsiya alebo SCS.
 2. V prípade stagnácie je poškodený tok venóznej krvi z lebky spôsobený mechanickými príčinami, čo vedie najprv k spomaleniu venóznej cirkulácie, potom k stagnácii žilovej krvi a následne k edému mozgu.

Výsledky sú medzičasom a konečné

Porušenie žilového obehu môže mať možnosť:

 • venózna stáza;
 • encefalopatia žilovej genézy;
 • krvácanie z venóznej etiológie;
 • trombóza žíl a dutín;
 • tromboflebitída.

Niektorí autori dodržiavajú klasifikáciu E. Z. Neimarka, ktorá rozlišuje ako zlyhanie kraniálnych venóznych štruktúr, tak aj poruchy funkcie žíl typov trupu a porúch spojených genéz, ktoré delí každý typ poruchy na:

 • akútnej a subakútnej, vrátane variantov žilovej krvácania a hematómu (intracerebrálne a podobolochechnyh) na pôdu alebo trombóza intrakraniálneho žilového sínusu, alebo aj v dôsledku flebotrombóza žily a dutín, alebo ich flebitídy alebo tromboflebitídy;
 • chronické prípady spôsobené nielen hypertenznou a aterosklerotickou encefalopatiou, ale tiež žilovou encefalopatiou.

Chronická žilová insuficiencia (vo forme encefalopatie) sa môže vyskytovať vo forme komplexov symptómov, čo vedie k vývoju mnohých patologických stavov mozgu a nervového systému:

 • asthenovegetative;
 • pseudotumorový hypertenzívny;
 • psychopatológie;
 • insultoobraznogo;
 • polymorfné.

A môže spôsobiť:

 • bettolepsiyu;
 • syndróm konvencií koncových a predkrmov.

Existuje veľa oblastí v mozgu - nie je o nič menej dôvodov, ako ich zasiahnuť!

Lokalizácia postihnutej oblasti mozgu, jej povaha a hĺbka závisia od príčin vývoja venózneho obehu, z ktorého tiež "tancujú" a symptómy, ktoré ho vyjadrujú.

Časté príčiny porúch venózneho odtoku z mozgu by sa mali zvážiť:

 • pľúcne alebo srdcové alebo pľúcne srdcové zlyhanie;
 • stláčanie strategicky dôležitých extrakraniálnych žíl, ako je vnútorná nádoba, anonymná, vynikajúca dutina;
 • malígnych alebo benígnych nádorov lebky a mozgu;
 • privátne značky;
 • trombóza žíl alebo dutín mozgu;
 • kraniostenóza a kvapkanie mozgu, čo vedie k stlačeniu žíl;
 • neonatálna asfyxia;
 • ako aj príčin samovražedného alebo násilne aplikovaného - závesu.

Najčastejšie sa to vyskytuje v dôsledku venóznej trombózy rôznych hĺbok alebo žilových dutín mozgu (a klinické prejavy flebotrombózy sa nebudú líšiť od klinických prejavov s tromboflebitídou).

Údaje a nuansy: príznaky a príznaky

Klinika trombózy povrchových žíl mozgu zvyčajne spája neurologické symptómy s charakteristickými znakmi zápalových - najmä infekčných - ich lézií (hypertermiou, "zápalovou" reakciou z krvi a CSF).

Často je ochorenie "debut" bolesť hlavy s nevoľnosťou a zvracaním, poruchou vedomia (takmer vždy s psychosomatické vzrušenie), slúžiaci ako podklad pre vývoj fokálnej cerebrálnej symptómy (ochrnutie alebo paréza končatín, afázia, generalizované alebo fokálne epipripadkov), prostého lability čo vysvetľovalo pohyb akcia s pôvodne zasiahli žilový kmeň do susedných.

Kontrolovaný výskum sa končí demonštrovaním dôkazov uvedených príznakov: detekcia hemoragických mŕtvice u jedného alebo oboch typov mozgovej hmoty, subarachnoidálnych alebo intracerebrálnych krvácaní, obraz ischémie a edému mozgu; lumbálna punkcia končí pri získaní hemoragickej cerebrospinálnej tekutiny.

V prevažnej väčšine prípadov dopĺňa pooperačné obdobie tromboflebitída žíl mozgového povrchu.

Dôraz musí robiť o výskyte mozgových príznakov tvárou v tvár existenciu predtým identifikovaného aktívny ohniska zápalu alebo tromboflebitídy končatín, na vzhľade mozgových príznakov po potrate výroby a v popôrodnom období a tiež po procesov v strednom uchu, v prínosových dutín a po infekčných chorôb,

Celkový obraz trombózy venózneho sínusu sprevádzaný porušením venózneho odtoku mozgu je celkom typický:

 • silná bolesť hlavy;
 • charakteristické "meningeálne znaky";
 • ťažký edém kože tváre a pokožky hlavy;
 • hypertermia;
 • rôzne stupne zmien v stave vedomia (od soporózneho až po kóma).

Pri výskume oka sú zjavné javy stagnácie a hypostázy. V krvnom vyšetrení - leukocytóza, v mozgovomiechovej tekutine (priehľadná alebo xantochrómová) - mierna pleocytóza. Ohniskové neurologické príznaky naznačujú lokalizáciu zapojeného sínusu.

Prejavy najčastejšie pozorované trombóza esovitého sinus komplikuje purulentná mastoiditida alebo zápal stredného ucha, sú charakteristické pre bolesť a opuch kože a mäkkých tkanív mastoid regiónu, so zvýšenou pocit ako v žuvanie pohyby a pri otáčaní hlavy v smere opačnom k ​​smeru, v ktorom sa vyvinula, nasledovaný významné septické javy.

V prípade hádzania procesu na žilovú žilu sa objavia príznaky poškodenia nervov IX, X a XI na strane lokalizácie lézie.

Čo je prejavom kavernóznej sínusovej trombózy, ktorá je častým dôsledkom purulentných zápalov na tvári, v oblasti oblúkov, uší, dutín?

Výskyt nesporných príznakov ťažkostí v žilovom odtoku v kombinácii s jasne prejavenými symptómami zápalového procesu vo forme:

 • periorbitálny edém alebo edém očných viečok;
 • chemóza;
 • zvýšený exophthalmos;
 • stagnujúci fundusový obraz s príznakmi optickej atrofie.

Môže sa vyskytnúť aj:

 • vonkajšia oftalmoplegia (v dôsledku postihnutia III, IV, VI lebečných nervov);
 • ptóza;
 • poruchy pupilárnej reakcie;
 • stmievanie rohovky;
 • bolesti v čele a oka (kvôli postihnutiu hornej vetvy trigeminálneho nervu);
 • poruchy citlivosti v oblasti výstupu nadorbitálneho nervu.

Trombóza kavernózneho sínusu môže mať obzvlášť závažnú obojstrannú variáciu, keď sa proces môže rozšíriť do priľahlých sínusov.

Aseptický priebeh trombózy kavernózneho sínusu, ktorý sa vyvinul ako výsledok hypertenzie a ako dôsledok aterosklerózy, je tiež možný.

Horná sagitálnej sinus trombózy líšia variabilitu kliniku, ktorá závisí na príčine, v prebehu trombózy, miesto obsadené nimi cez sínus, rovnako ako zapojenie meradlo v patológiu žily, ktoré tvoria jej bazén - to je nesmierne ťažké septický trombóza prípad.

Trombóza hornej (pozdĺžnej) sínusovej dutiny je charakterizovaná pretečením krvou a žilnými žilami:

 • age;
 • základ nosa;
 • chrámov, čela a koruny s masívnym napučaním celého regiónu (obraz hlavy "medúzy"),

A okrem toho časté krvácanie z nosa, bolesť pri pokuse o ohrození parazitálnej oblasti.

Neurologické symptómy sú založené na príznakoch intrakraniálnej hypertenzie, ako aj na častých konvulzívnych záchvatoch (začínajúc na nohách); je možný výskyt dolných paraplegií s enuréziou alebo tetraplegiou.

Ďalšie typy sínusovej trombózy zahŕňajú maranty (na základe oslabujúcich chorôb u starých ľudí a dojčiat) a infekčnú trombózu mozgových žíl a dutín, ktoré môžu byť komplikované vývojom encefalitídy, purulentnej meningitídy, mozgového abscesu.

Potvrdenie diagnózy

Diagnóza je potvrdená metódou schopnou potvrdiť pravdu údajnej patológie a poskytnúť vyčerpávajúci obraz o stave žíl mozgu (najmä želé žily).

Najčastejšie predpísaná magnetická rezonancia.

Ďalšie cenné metódy výskumu sú:

 • rádiografia lebky;
 • venography;
 • Fundus skúška.

Ako sa liečia VDT: metódy liečby

V období, keď sa choroba práve začala prejavovať, stačí opraviť spôsob práce a odpočinok.

V prípade pretrvávajúceho pokračovania porušovania venózneho odtoku stojí za to požiadať o pomoc špecialistu - neuropatológ, ktorý odporučí primeranú lekársku starostlivosť.

Pre najúčinnejšiu pomoc je hodnotený všeobecný stav pacienta a jeho konkrétneho pacienta (a preto sa pri súčasnom varikóznom procese odporúča použiť dezagreganty, napríklad aspirín).

Najčastejšie v prípade porušenia venózneho odtoku mozgu sa odporúča použitie venotoniky:

 • normalizácia krvného obehu;
 • zlepšuje funkciu ciev;
 • dávajú pružnosť žíl;
 • posilnenie stien krvných ciev;
 • podporovať ich primeranú priepustnosť;
 • odstránenie edematóznych javov;
 • zabrániť vzniku zápalu a bojovať s existujúcimi;
 • zvýšiť tón.

To všetko môže výrazne zlepšiť "životnú úroveň" žíl mozgu.

Táto skupina zahŕňa: Anavenol, Venoplant, Eskuzane, Venen-gel a iné.

Na zvýšenie odolnosti cievnej steny sa pravidelne vedú injekčné cykly kyseliny nikotínovej a pyridoxínu.

Na odstránenie symptómov mozgu slúžia ako dlhodobé nootropické lieky: fenotropil, glycín.

V prípade nefarmakologickej liečby sa dôrazne odporúčajú masážne a samo-masážne kurzy (po odbornej príprave), najmä v oblasti krku.

Prevencia problémov

Rovnako ako pri liečbe už vyvíjajúcej sa patológie, telo musí tiež zabrániť problému venózneho odtoku - pravidelnej autodiagnostike.

Je nevyhnutné urgentné vyšetrenie neuropatologem a oculistom, pričom nevyhnutný výskum sa vykoná, keď:

 • tupá bolesť hlavy, zhoršená pohybmi hlavy;
 • opuch dolného viečka;
 • cyanóza tváre, pier, nosa;
 • bzučanie v hlave s maximálnymi prejavmi ráno;
 • výrazná meteorologická závislosť;
 • mdloby alebo závraty alebo zakalenie očí, nehovoriac o duševných poruchách a epileptických záchvatoch.

Opatrenia prevencia porúch žilového odtoku z mozgu sú tiež udržiavať optimálny výkon, spánku a bdenia, starať sa o správnej výžive, odstránenie jeho životný obvyklého intoxikácie a iných škodlivých tradičných praktík.

Ďalšie cenné metódy ovplyvňovania tela na zlepšenie jeho stavu sú:

 • rôzne relaxačné techniky;
 • používanie bylinného lieku;
 • s kontrastnou sprchou;
 • používanie jogy.

A tak bez následkov!

Ten, kto sa nezaoberá jeho zdravím, alebo sa naďalej tvrdošíjne drží lásky a životného štýlu (so stanovenou diagnózou), riskuje, že stratí nielen jeho zdravie, ale aj jeho život.

Koniec koncov, mozgové krvácanie, ktorého príčinou môže byť venózna dysgeémia (rovnako ako dyscirkulácia), môže viesť k invalidnému vozíku ak miestu na cintoríne.

Relatívne "šetriace" dôsledky sú afázia, duševné poruchy, výskyt konvulzívnych záchvatov a vývoj paralýzy alebo parezy v končatinách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a liečba palpitácií, čo treba vziať

Z tohto článku sa dozviete, prečo sa môže vyskytnúť palpitácia srdca (alebo srdcová frekvencia - skrátená ako HR), je to nebezpečné. Ako vykonať liečbu a či je vždy potrebné.

Charakteristika mikroinfarkcie: symptómy, diagnóza, liečba a prognóza

Z tohto článku sa dozviete: čo je mikroinfarkcia a ako sa líši od klasického infarktu. Príčiny, typické príznaky. Liečba a prognóza.

Cievna chirurgia: indikácie na operáciu, typy a funkcie operácií

Typy chirurgických zákrokov vykonávaných na plavidlách, veľa ľudí, ako aj náznaky ich správania. V tomto článku vám poviem o moderných operatívnych technikách používaných na liečbu vaskulárnej patológie mozgu, srdca a dolných končatín.

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.

Ultrazvuk a ultrazvuk brachiocefalických artérií (BCA)

Z tohto článku sa dozviete o ultrazvukovom a ultrazvukovom zobrazovaní vykonávanom na BCA: čo to je, podľa toho, aké indikácie sú vykonané tieto štúdie.

Ako rýchlo obnoviť pohyb paralyzovanej paže po mŕtvici

Dôsledky mŕtvice sú v každom prípade rôzne. Môže to byť reč, pamäť alebo lézie horných končatín. Skúsený špecialista vám povie, ako obnoviť ruku po mŕtvici.