Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

 • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
 • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie sietnice.

Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

Krvácanie do žalúdka pod spojivkou (hyposfagm)

Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

 1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
 2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
 3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
 4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
 5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
 6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

 • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
 • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

Video: o príčinách roztrhnutia krvných ciev v oku

Krvácanie v prednej komore oka (hypém)

Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

 1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
 1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
 2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
 3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
 1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
 1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
 2. obštrukcia sietnice;
 3. oddelenie sietnice;
 4. intraokulárne nádory;
 5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
 1. Choroby celého tela:
 1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
 2. poruchy krvácania;
 3. onkologické ochorenia;
 4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

 • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
 • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
 • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
 • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

 1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
 2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
 3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
 4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
 5. Niekedy je pocit bolesti.

Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

 • Vizuálna kontrola;
 • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
 • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
 • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

prejavy krvácania v prednej komore oka

Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

 1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
 2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
 3. Rohovka začala škvrna krvou;
 4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

Video: Ako vyzerá krvácanie v prednej komore oka

Krvácanie sklovca (hemophthalmus)

Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

 • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
 • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
 • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
 • Hypertenzia bez náležitej liečby;
 • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
 • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
 • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
 • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
 • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
 • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
 • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
 • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

Symptómy a typy hemophthalmu

Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

prejav krvácania sklovca

Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  Liečba a prevencia

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  Krvácanie z očí

  Príčiny a príznaky krvácania do oka

  Čo je krvácanie do oka?

  Krvácanie do oka je spojené s porušením integrity cievnej steny v dôsledku mechanického namáhania alebo počas vývoja patologického procesu.

  Príčiny krvácania do oka

  Najčastejšie príčiny krvácania do oka zahŕňajú kontúzie alebo tupé očné poranenia. Príčinou poškodenia v tomto prípade môže byť priamu ranu do oka, ranu do hlavy (v tomto prípade sa poškodenie očí vyskytuje cez okolité tkanivá orgánu kvôli poškodeniu kostí lebky alebo orbity). Krvácanie do očí môže spôsobiť aj zranenia hrudnej kosti a zranenia kmeňa. Pri vyšetrovaní pacienta je dôležité mať na pamäti, že príznaky ochorenia nemusia odrážať závažnosť kontúzie: napríklad zranenie, ktoré sa zdá na prvý pohľad zanedbateľné, môže spôsobiť vážnu patológiu očí. Navyše choroby orgánov zraku často sprevádzajú uzavreté poškodenie mozgu.

  Podľa závažnosti v medicíne existujú tri typy kontúzie:

  1) svetlo: štruktúry oka v tomto prípade zostávajú neporušené a vízia je úplne obnovená v priebehu času;
  2) stredné: štruktúra oka je poškodená, zrak je narušený, klesá na stupeň vnímania svetla;
  3) závažné: vo viditeľných orgánoch dochádza k ireverzibilným zmenám, ktoré spôsobujú smrť oka, funkčné aj kozmetické.

  Okrem mechanického poškodenia môžu niektoré ochorenia vnútorných orgánov a telesných systémov spôsobiť krvácanie do oka. Tento stav môže byť spôsobený poruchou krvného obehu a integritou cievnej steny.

  Zvýšený krvný tlak a ateroskleróza môže viesť k zúženiu tepien tepien a zahusteniu žilovej steny (angiopatia sietnice). Časom sa táto patológia stáva príčinou porušenia elasticity krvných ciev, čo vedie k ich krehkosti. Aterosklerotické plaky a vredy môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť elasticitu cievnej steny. Takéto zmeny spôsobujú, že krvné cievy sú vystavené mechanickým účinkom. Dokonca aj zvýšenie krvného tlaku za týchto podmienok môže spôsobiť pretrhnutie cievy a krvácanie do oka.

  Je známe, že diabetes mellitus akéhokoľvek typu spôsobuje diabetickú retinopatiu (zmeny v cievach v sietnici). Cievna stena zároveň oslabuje, na jej povrchu sa vytvárajú mikroaneuryzmy, čo spôsobuje krvácanie do oka.

  Krvácanie často sprevádza množstvo ochorení spojivového tkaniva (sklerodermia, vaskulitída atď.), Ako aj ochorenia krvi (nízka hladina hemoglobínu, leukémia), patológia z koagulačného systému, rôzne porušenia cievnej priepustnosti, spôsobujúce ich zvýšenú krehkosť.

  Staňte sa príčinou porušenia integrity cievnej steny a spôsobte krvácanie v oku môže mechanické stlačenie očných ciev pod pôsobením rastúceho vnútroočného nádoru.

  Zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v dúhovke očnej bulvy, myopia a rôzne poruchy vývoja cievnej steny oka môžu byť sprevádzané aj krvácaním.

  Nadmerná fyzická námaha, pokusy počas pôrodu, kašeľ a dokonca silný výkrik môžu tiež vyvolať patológiu.

  Podľa miesta lokalizácie patologického procesu sa krvácanie uvoľňuje do prednej komory oka, sklovca, sietnice, orbity.

  Príznaky krvácania do oka

  Ak sa v prednej komore oka naleje krv, potom sa táto patológia nazýva "hyphema". V tomto prípade sa na oku vytvorí červená tvorba homogénnej štruktúry s hladkými obrysmi. Krv úplne vyplní prednú komoru a vo vertikálnej polohe sa usadí na dne. Vízia vo väčšine prípadov nie je narušená - za predpokladu, že oblasť žiaka zostáva otvorená. Po niekoľkých dňoch sa formácia vyrieši.

  Pri krvácaní do sklovca sa objaví hemophthalmus. Táto patológia sa vyvíja v prípade poškodenia choroidov. Rovnaká hnedá forma sa stáva charakteristickým príznakom krvácania. Celkový (alebo úplný) hemophthalmus môže spôsobiť slepotu, čiastočnú - prispieva k významnému zníženiu videnia. Pacienti sa sťažujú na tmavé pohyblivé škvrny, vzhľad svetla blikne pred očami. Táto choroba patrí k ťažkým ochoreniam oka a vyžaduje si naliehavú lekársku starostlivosť. Ak sa liečba uskutoční rýchlo a kompetentne, potom môže byť pacientova vízia uložená. Zostatkové účinky hemophthalmu môžu spôsobiť oddelenie sietnice alebo viesť k úplnej atrofii očnej gule.

  Pri retinálnom krvácaní bude výskyt patológie závisieť od stupňa poškodenia sietnice. Pacienti sa sťažujú na vzhľad mriežky, blikanie múch pred ich očami, vidia pred nimi všetky objekty s rozmazaným obrysom, zraková ostrosť tiež klesá. Pri rozsiahlych a častých krvácaních môže zrak úplne zmiznúť.

  Symptómy krvácania do oka môžu byť spôsobené kontúciou obežnej dráhy oka, ako aj vaskulitída a niektoré krvné choroby. Súčasne sa vyskytuje chyba-oko, alebo exophthalmos: oka sa rýchlo začne pohybovať dopredu. Pohyb očí je obmedzený, dvojité videnie v očiach pacienta, zlyhanie zrakovej ostrosti, krv sa naleje pod kožu očného viečka a spojovky. Ak sa krvácanie vyskytuje v koži očných viečok a podobá sa tvaru "okuliarov", potom je to jeden z príznakov zlomeniny lebky. Od okamihu zranenia pacienta až po objavenie kruhov okolo očí trvá aspoň jeden deň, v niektorých prípadoch viac ako jeden deň. Liečba zlomeniny, ktorá sa začala v čase, pomáha predchádzať vzniku takej komplikácie a zachováva videnie pacienta.

  Liečba krvácania do oka

  Liečba krvácania do oka pomocou hypému sa zvyčajne nevyžaduje. V niektorých prípadoch sa jodid draselný podáva v kvapkách trikrát denne počas jedného týždňa. V takom prípade, ak symptómy ochorenia po 10 dňoch nezmiznú, najmä u starších ľudí, môžeme hovoriť o výskyte komplikácií - ako je glaukóm, uveitída, katarakta. Takí pacienti potrebujú operáciu.

  Pri liečbe hypému je potrebné odmietnuť užívanie nesteroidných protizápalových liekov vo všetkých formách uvoľňovania, ako aj antikoagulancií. Mnoho pacientov s glaukómom môže spustiť používanie atropínu.

  Ak krvácanie do oka nastane raz a jeho tvar je obmedzený, potom pacient potrebuje odpočinok a zvyšok očí. Pre takýchto pacientov sa odporúča, aby dostávali vaskulárne posilnenie a hemostatické lieky.

  Rozsiahle krvácanie sietnice vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a neodkladnú lekársku starostlivosť.

  Oko bolo krvavé

  Krvácanie z očí (subkonjunktiválne krvácanie) je krvácanie v prednej časti očnej gule. Môže to viesť k začervenaniu oka alebo k akumulácii krvi v prednej časti medzi priehľadnou rohovkou a farebnou dúhovkou.

  Oči z krvi sa zvyčajne objavujú kvôli poškodeniu cievy. V závažných prípadoch môže byť rovnaký dôvod, prečo bola poškodená malá krvná cieva, viesť k ďalšiemu poškodeniu vnútroočného tkaniva: premiestnená šošovka, traumatická katarakta, perforácia očného tkaniva, krvácanie do sklovca, odtrhnutie sietnice a atrofia zrakového nervu.

  dôvody

  Krvácanie je najčastejšie spôsobené traumou, ako napríklad ranou s tupým predmetom alebo prenikaním niečoho ostrého. Ďalšie príčiny krvácania do oka zahŕňajú malformácie krvných ciev, rakovinu oka alebo silný zápal jej vnútorných častí.

  Bežné príčiny

  • Riedidlá krvi
  • Dráždenie útokov
  • Ťažké vracanie
  • Zdvíhanie
  • Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • Kýchanie alebo kašeľ, najmä ak sú dlhé alebo bolestivé.

  Poškodená krvná cieva

  Existuje veľa faktorov, ktoré spôsobujú poškodenie krvných ciev v očiach, kvôli ktorým môžu byť naplnené krvou. Tu sú niektoré z týchto faktorov:

  • Závažné kýchanie, kašeľ alebo vracanie vedú k prasknutiu krvných ciev. Tieto príznaky môžu byť spojené s ťažkým zvracaním.
  • Cvičenie, ako napríklad zdvíhanie, môže viesť k pretrhnutiu krvných ciev v očiach v dôsledku zvýšeného tlaku po námahe. Vzhľadom na vysoký tlak v cievnych cievach sa malé kapiláry zlomia.
  • Zranenie očí.
  • Kontaktné šošovky môžu dráždiť oči, najmä ak dochádza k treniu. To môže viesť k prasknutiu krvných ciev.
  • Náhle zvýšenie krvného tlaku spôsobené miernym poškodením môže viesť k prasknutiu kapilár, čo spôsobuje krvácanie zraku.
  • Infekcie očí môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev.
  • Operácia očí môže tiež ovplyvniť krvné cievy v nich a spôsobiť infekciu.
  • Je známe, že diabetes alebo problémy s krvnou zrážanlivosťou ovplyvňujú krvné cievy.
  • Ak ste náchylní na vysoký krvný tlak vo všeobecnosti a ak ste často stresovaní, môže to spôsobiť prasknutie krvných ciev v očiach.
  • Ak užívate lieky na riedenie krvi alebo iné lieky, ktoré ovplyvňujú prietok krvi, môžu tiež spôsobiť poškodenie krvných ciev. Dokonca aj vysoké dávky aspirínu môžu spôsobiť tento účinok.
  Oko krvácalo z dôvodu zranenia

  Oko je krvavé a bolestivé

  Ak je krvácanie sprevádzané bolestivými pocitmi, s najväčšou pravdepodobnosťou je to príčina v jednej z nasledujúcich situácií:

  Škvrny rohovky alebo škvrny v oku

  Vo väčšine prípadov je začervenanie a bolestivosť očí spôsobená škvrnami, ktoré sa dostávajú do očí. Ak sa poškriabala oko, môže byť pocit nepríjemného pocitu. Po odstránení cudzieho telesa príde reliéf.

  Poznámka. Môže vám byť predpísané antibiotické očné kvapky alebo masť, aby sa znížilo riziko infekcie.

  Iritída (zápal dúhovky) alebo predná uveitída (zápal choroidov)

  Tieto ochorenia môžu byť niekedy spôsobené problémom s imunitným systémom alebo infekciou.

  Okrem toho môžete zistiť, že oči sa stali citlivými na svetlo, rozmazaný obraz a bolesť hlavy.

  Akútny glaukóm

  Ide o vážnu chorobu, pri ktorej sa očný tlak náhle zvyšuje, a tiež je silné začervenanie a bolestivosť. Vízia môže byť rozmazaná a rozmazaná.

  Vred v rohovke

  Zvyčajne je spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou a môže spôsobiť, že oko sa stane červené a citlivé na svetlo, ako aj pocit, že v oku je niečo. Bakteriálne vredy rohovky sú zvyčajne pozorované u ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky.

  Krvná bublina v oku

  Krvný mechúr v oku je tiež známy ako subkonjunktiválne krvácanie. Jeho vzhľad môže byť znepokojujúci, avšak to nie je vážny problém.

  Hoci nie je vždy možné určiť zdroj, niektoré potenciálne príčiny subkonjunktiválneho krvácania zahŕňajú:

  • Zranenie očí
  • Neočakávané zvýšenie krvného tlaku, ktoré môže byť spôsobené zdvíhaním, kašľom, kýchaním, smiechom a zápchou
  • Riedidlá krvi, ako je aspirín (kyselina acetylsalicylová) a warfarín
  • Zriedkavo porucha koagulácie krvi alebo nedostatok vitamínu K (pomáha správne fungovanie proteínov potrebných na zrážanie krvi)
  • Operácia očí vrátane korekcie zraku laserom a odstránenia šedého zákalu

  Poznámka. Ak nemáte žiadny z vyššie uvedených dôvodov, ale krvácanie sa opakuje, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že nie je problém s očným bulbom, vysokým krvným tlakom alebo poruchami obehu.

  Počas tehotenstva

  Niekedy na pozadí tehotenstva môže byť problém krvácania z očí, ale nemali by ste sa obávať, pretože po pôrode odíde sama. Niektoré z bežných problémov môžu zahŕňať:

  Suché oči

  Hormonálne zmeny vedú k tomu, že telo produkuje menej slz, takže oči vysušia, čo vedie k podráždeniu, sčervenaniu a citlivosti na svetlo.

  Na zmiernenie Vášho stavu je potrebné minimalizovať čas strávený pred počítačom alebo televíznou obrazovkou, vyhýbať sa kontaktu so žiarivkami v očiach, prestať používať kontaktné šošovky a kontrolovať vlhkosť v miestnosti.

  Zhoršenie zraku

  Počas tehotenstva dochádza k opuchu rohovky, takže je možné dočasné nepríjemné pocity z kontaktných šošoviek, ako aj znížené videnie. Tento prípad nevyžaduje liečbu, po narodení sa zrak vráti do normálu.

  liečba

  Najčastejšie sa nevyžaduje žiadna liečba, pokiaľ stav nie je spôsobený traumou alebo infekciou. Krv v oku zmizne sama za niekoľko dní alebo niekoľko týždňov, v závislosti od jej množstva. Ak to urýchlite, kvapky z kategórie "umelé slzy" môžu byť použité až 6 krát denne. Je však dôležité odstrániť závažné príčiny, najmä ak sa situácia opakuje.

  Všeobecné diagnostické testy a postupy zahŕňajú:

  • Kompletný krvný obraz pre počet trombocytov
  • Krvná biochémia na meranie celkového sérového proteínu
  • Skúšky koagulopatie na hodnotenie koagulácie krvi
  • Krvný tlak
  • Analýza moču na odstránenie ochorenia obličiek
  • Rádiografia hrudníka a brucha

  Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk) na štúdium prednej časti oka a potvrdenie / vylúčenie možnosti odlúčenia sietnice, posunutia šošoviek, abnormálnych nádorov a krvácania zo sklovca.

  Čo s krvácaním v oku? Hlavné metódy liečby

  Krvácania do očnej banky sú patologické stavy, ktoré môžu byť príznakmi oftalmologických ochorení alebo majú mechanický pôvod.

  Takéto porušenia sa zdajú byť viditeľné pre nahromadenie krvi vo voľnom priestore na tele oka, zatiaľ čo krv sa môže zhromažďovať v určitých prostrediach škrupín a vizuálnych orgánov, ako aj medzi nimi.

  Čo je krvácanie do oka?

  Takéto porušenia, v závislosti od príčiny, povahy a závažnosti, môžu mať rôzne veľkosti a vyzerajú ako jasne červené škvrny na povrchu vonkajšej membrány očnej gule.

  Ak má táto patológia netraumatický pôvod, osoba vo väčšine prípadov nemá žiadnu bolesť, aj keď v niektorých prípadoch sa pacient sťažuje na pocit prítomnosti cudzieho orgánu v oku a pocit pálenia a praskania.

  Často je takéto porušenie sprevádzané znížením zrakovej ostrosti, ktorá môže byť dočasná a trvalá (závisí to aj od príčiny).

  Malé krvácanie, pokiaľ pacient nepociťuje žiadnym spôsobom, nemusí vyžadovať liečbu a ak sa časom nezvýši, potom liečba nemusí byť nevyhnutná (takéto krvácanie sa prejaví časom).

  Ale je lepšie, dokonca aj pri nevýznamných formáciách tejto povahy, kontaktovať očného lekára a je to ešte potrebné urobiť, ak krvný výtok zaberá veľkú oblasť.

  Druhy krvácania

  1. Subkonjunktiválna.
   Príčina takéhoto porušenia - poškodenie stien krvných ciev.
   Najčastejšie sa takéto porušenia môžu vyskytnúť náhle a bez vážneho dôvodu, preto sa v tomto prípade nesmie predpísať liečba.
  2. Hemophthalmus.
   Je diagnostikovaná v prípade krvnej zrazeniny vnútri sklovitého tela oka, zatiaľ čo pacient sa sťažuje na zníženú kvalitu videnia (rozmazané oblasti sa vytvárajú pred očami).
   Hemophthalmus môže byť čiastočný alebo úplný av druhom prípade dochádza k strate videnia, ktorá môže byť v prípade, že nie je včasná a primeraná liečba nezvratná.
  3. Hyphema.
   Krvácanie v prednej komore očnej bulvy.
   V podstate príčinou tejto poruchy sú rôzne zranenia zraku, pri ktorých dochádza k bolesti a poruchám zraku.
   Lekárska starostlivosť je povinná, pretože hojenie a regenerácia očného tkaniva môže byť v takýchto prípadoch spomalená kvôli dysfunkcii ochranných a obnovovacích systémov zrakových orgánov.
  4. Sietnice.
   Vyskytujú sa v dôsledku poškodenia ciev umiestnených v sietnici.
   Najnebezpečnejší typ krvácania, ktorý môže mať aj pri malých rozmeroch krvných útvarov stratu videnia.

  Zostavy sietnice sú ďalej rozdelené na:

  • preretinal (vytvorený medzi membránou sklovca a sietnicou a väčší ako hlava optického nervu);
  • intraretinal (majú formu malých kruhov alebo mŕtvice a sú lokalizované v oblasti sietnice v oblastiach akumulácie sietnicových ciev);
  • subretinal (vyzerajú ako neprerušené škvrny a sú tvorené medzi vrstvou nervových vlákien a pigmentový povlak, spravidla sa objavujú počas rastu novo vytvorených ciev).

  Významné krvácanie sa eliminuje instiláciou očných kvapôčok a najväčšie formácie sa môžu odstrániť iba chirurgickým zásahom - na tento účel sa vykonáva laserová koagulácia.

  Bežné príčiny

  Krvácanie do oka sa vytvára z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov sa to deje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

  1. Klesne krvný tlak.
   Pri takýchto skokoch plavidlá nemôžu odolať namáhaniu a prasknutiu, zatiaľ čo ich celistvosť môže byť porušená v rôznych oblastiach.
  2. Infekčné ochorenia, ktoré spôsobujú nevoľnosť, vracanie a horúčku.
   V týchto prípadoch dochádza tiež k prepätiu plavidiel a ich pretrhnutiu v najslabších oblastiach.
  3. Diabetes mellitus.
   S touto chorobou sa zničí štruktúra krvných ciev, ktoré začnú prasknúť aj pri minimálnej fyzickej námahe.
   A hojnosť škôd na rôznych miestach môže viesť k vážnemu poškodeniu zraku.
  4. Zlé zrážanie krvi v dôsledku patológie.
  5. Konjunktivitída, keratitída a iné očné ochorenia sprevádzané ťažkým trhaním.
  6. Mechanické poškodenie očnej gule, vrátane - ktoré vzniknú pri operáciách na oči.
  7. Vývoj nádorov v oblasti orgánov zraku, ktorý spôsobuje nadmerný tlak na cievy a kapiláry.
  8. Zníženie elasticity stien krvných ciev, ktoré sa vyvíjajú s nedostatočným obsahom vitamínov skupiny A a C v tele.
  9. Nadmerné pitie a fajčenie, čo vedie k rozšíreniu a kontrakcii steny ciev, ktoré nepodliehajú takýmto kvapkám a prasknutiu.
  10. Vývoj krvácania, ktorý je vedľajším účinkom užívania určitých liekov.

  Ak dáte oči odpočinok v čase počas takých cvičení, takýmto formáciám je možné sa vyhnúť, ale s oslabenými cievami, menšie krvácanie je nevyhnutné rovnako.

  Ako liečiť a čo robiť s krvácaním?

  Subkonjunktiválne krvácanie nevyžaduje terapeutickú alebo liečivú liečbu.

  Súčasne však môže oftalmológ predpisovať lieky na zmiernenie bolestivých príznakov.

  Pri výskyte opuchy alebo zápalu v oblasti prasknutia kapilár môžu byť predpísané vhodné lieky.

  Ak sa infekčné očné ochorenia stanú príčinou krvácania, môžu byť predpísané antibakteriálne roztoky.

  Neprítomnosť bolestivých symptómov naznačuje vpichnutie očných kvapiek, ak krvácanie nevyrieši aspoň týždeň.

  Medzi tieto lieky patria najčastejšie:

  1. Visine.
   Dekongestant a vazokonstrikčný liek na lokálne použitie. Je charakterizovaný rýchlym účinkom a nie je absorbovaný do systémového obehu, okrem vývoja vedľajších účinkov.
   Dobre sa usadil ako liek proti vývoju alergických reakcií, ktoré spôsobujú prasknutie očných ciev.
  2. Emoksipin.
   Liečivo, ktoré aktivuje regeneračné mechanizmy cievneho systému. Nástroj tiež posilňuje steny krvných ciev a znižuje ich priepustnosť.
   Dodatočne stimuluje procesy krvného obehu a poskytuje prístup k dostatočnému kyslíku do ciev, v dôsledku čoho sa formácie resorbujú v čo najkratšom čase.
  3. Taufon.
   Taufon je liek podobný mechanizmu účinku emoxipínu, ktorý pomáha obnoviť vnútroočný tlak a znižuje riziko prasknutia ciev.
   S tvorbou krvácaní podporuje rýchle hojenie, ktoré má pozitívny vplyv na regeneračné systémy oka.

  Vlastnosti krvácania do oka u novorodencov

  Je to spôsobené prítomnosťou niektorých ďalších faktorov:

  • použitie dinoprostanu počas komplikovanej práce;
  • použitie vákuového extraktora, nevyhnutné v niektorých prípadoch z rovnakých dôvodov;
  • vykonávanie počítačovej tomografie, keď je dieťa v maternici.

  To všetko má negatívny vplyv na plavidlá, ktoré ešte nie sú dostatočne silné, aby odolali takýmto zaťaženiam.

  Prevencia ochorení

  Zaručená ochrana pred tvorbou krvácaní v oku je nemožná, pretože príliš veľa predisponujúcich faktorov.

  Ale aby sa zabránilo takémuto porušovaniu, môžu podliehať nasledujúcim všeobecným odporúčaniam:

  • obmedziť spotrebu alkoholu a znížiť počet údených cigariet;
  • sledovať stav imunity a ak je to potrebné, užívať imunostimulačné lieky, ako aj pridať do stravy zdravé potraviny obsahujúce vitamíny a stopové prvky;
  • vyhýbať sa náhlemu pohybu a ťažkej fyzickej námahe v prípade problémov s nádobami, najmä s cieľom vylúčiť ostré pohyby hlavy a predných ohybov;
  • pacienti s diabetom by mali byť obzvlášť pozorní pri kontrole hladín glukózy v krvi;
  • v prípade hypertenzie, prijať opatrenia na normalizáciu tlaku;
  • pravidelne podstupujú vyšetrenie oftalmológa.

  Užitočné video

  Toto video predstavuje najlepšie možnosti liečby krvácania do očí:

  V závislosti od príčiny krvácania závisia predpovede vývoja porušenia.

  Ak je v subkonjunktiválnej povahe krvácania vo väčšine prípadov tieto prognózy priaznivé, potom také patológie lokalizované v sietnici alebo v sklovcovej oblasti môžu viesť k poškodeniu zraku, aj keď na začiatku nie je osoba narušená bolestivými symptómami.

  16 príčiny krvácania do očí

  Ľudské oko prežíva každodenné významné zaťaženie. Aby bolo oko dlhé roky ostrý, je potrebné, aby očné tkanivá dostali dostatok kyslíka a živín. Úloha takejto dodávky sa vykonáva malými nádobami - kapiláriami. Pre normálne fungovanie vizuálneho prístroja je mimoriadne dôležité, aby si zachovali svoju integritu, ale to nie je vždy prípad. Mikrotrauma očných ciev, počas ktorých sa vyskytujú menšie krvácania, je veľmi častá. Niekedy sú zapríčinené vonkajšími faktormi, ale pravidelné sčervenanie bielych očí alebo skléry môže naznačovať zdravotné problémy. V tejto situácii musíte mať predstavu o príčinách, ktoré spôsobujú pretrhnutie očných kapilár.

  Nedostatok spánku a únava

  Sčervenanie bolestí je často dôsledkom poklesu celkovej vitality v dôsledku chronickej únavy. Ak osoba trpí nedostatkom spánku, neustále nervózna v súvislosti s profesionálnymi alebo domácimi problémami, trpí nadmerným pocitom zodpovednosti (čo je typické pre workaholics), potom to vždy má vplyv na jeho vzhľad, vrátane farby jeho bielych očí. Blejka nadobúda nezdravý ružový odtieň spôsobený mikrotraumami steny očných kapilár.

  Podobný obraz sa pozoruje u ľudí, ktorí pravidelne preťažujú svoje vizuálne prístroje. Pri dlhšom čítaní, sledovaní televíznych programov alebo prácach na počítači sa proteíny očí zhoršujú, ak tieto činnosti nie sú sprevádzané dodržiavaním sanitárnych a hygienických pravidiel (optimálne striedanie pracovného času a odpočinku, gymnastiky pre oči atď.).

  Zranenie očí alebo hlavy

  V prípade vážneho poranenia hlavy je potrebné navštíviť oftalmológa, aj keď obeť nevšimne zhoršenie videnia. Faktom je, že pri traumatických poraneniach mozgu je možné krvácanie vo vnútorných tkanivách očí. Nezaznamenáva sa začervenanie bielkovín, ale dôsledky môžu byť veľmi závažné (až po oddelenie sietnice a úplnú stratu videnia).

  Často sa vyskytujú poranenia samotného očného zariadenia - v dôsledku vniknutia jemných pevných častíc (prach, zrná piesku), chemických alebo tepelných popálenin atď. Nedá sa vyhnúť narušeniu integrity kapilár v takejto situácii. Ak je poškodenie malé, nepohodlie môže rýchlo zmiznúť, ale bude lepšie, ak zranené oko vyšetrí špecialista.

  Fyzický stres

  Očné kapiláry sú veľmi citlivé na fyzickú námahu. Prestávky v stenách krvných ciev sa vyskytujú u športovcov, ktorí sú príliš ochotní na silový tréning. Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorí prevažne vykonávajú sedavú prácu a zle prispôsobujú fyzickej práci: môžu mať krvácanie v bielkovine dokonca s ostrým sklonom tela alebo pokusom o zdvihnutie relatívne nízkej hmotnosti.

  U žien sú kapiláre očí často poranené počas pôrodu kvôli obrovskému fyzickému a nervovému napätiu. Podobné príčiny začervenania bielych očí mladého dieťaťa, keď plače veľmi dlho a nahlas.

  diabetes mellitus

  Prerušenie metabolizmu glukózy nepriaznivo ovplyvňuje elasticitu stien krvných ciev. U diabetikov sú postihnuté všetky kapiláry vrátane oka. Zranenie je sprevádzané postupným znižovaním zrakovej ostrosti.

  Pravidelné sčervenanie očných bielkov, ktoré sa pozoruje súčasne s konštantnou smädou, prírastok hmotnosti, zvýšené močenie, svrbenie kože - veľmi nebezpečná situácia. Je potrebné navštíviť endokrinológov a podstúpiť úplné vyšetrenie, uistite sa, že darujete krv za cukor.

  hypertonické ochorenie

  U ľudí trpiacich arteriálnou hypertenziou periférne cievy nemusia vydržať vysoký krvný tlak a prasknutie. To spôsobuje krvácanie z nosa a (alebo) vnútroočné krvácanie.

  Na jednej strane môže byť táto udalosť považovaná za úspešnú: krvácanie v mozgu by bolo omnoho nebezpečnejšie. Na druhej strane, poškodenie očných kapilár pri hypertenzii naznačuje, že pacient má problémy s stavom cievnych stien. To zvyšuje riziko mozgovej príhody, pretože takýto pacient potrebuje stály lekársky dohľad.

  Infekčné choroby

  Pri ARVI sa môžu objaviť malé krvácanie do očí. Sprievodnými faktormi sú vysoká horúčka, kašeľ, kýchanie, zvýšené roztrhnutie.

  Sčervenanie bielkovín je spojené s ochoreniami, ako je tuberkulóza alebo brušný týfus. U pacientov trpiacich určitými pohlavne prenosnými ochoreniami (kvapavka, syfilis) je odtok tekutiny z očí narušený, čo môže tiež spôsobiť mikrotrauma na stenách kapilár a sčervenanie bielkovín.

  Ochorenia očí

  Pri očných ochoreniach dochádza veľmi často k krvácaniu v bieliach alebo okolitých tkanivách. Zoznam takýchto ochorení je dlhý. Najbežnejšie:

  • infekčné a zápalové lézie (keratitída, blefaritída, konjunktivitída, uveitída atď.);
  • akútny glaukóm;
  • novotvar očného tkaniva.

  V každom konkrétnom prípade existuje celý komplex príznakov, z ktorých každý musí očný lekár analyzovať, aby urobil presnú diagnózu.

  Sjogrenov syndróm

  Ide o závažnú autoimunitnú systémovú léziu spojivového tkaniva sprevádzanú znížením funkcie slzných žliaz. U pacientov s touto chorobou sú slzy takmer neurčené. Vyvinuli syndróm suchého oka, ktorý spôsobuje krehkosť očných kapilár.

  Cievne poruchy

  Nasledujúce ochorenia súvisiace s poškodením stien krvných ciev možno spomenúť: hemoragická vaskulitída, Takayasuova choroba, Wegenerova granulomatóza, Behcetov syndróm, temporálna artritída. Pacienti rozvinú krehkosť kapilárnych stien a pravidelné mikroskopické krvácanie, vrátane na povrchu očných bielkovín.

  Vysoký intrakraniálny tlak

  Novotvary mozgu, vrodené abnormality kostí lebky, neurochirurgická dystónia a niektoré ďalšie ochorenia môžu byť príčinou zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Pri vysokom intrakraniálnom tlaku očné kapiláry často nevydržia tlak krvi a výbuch, čo môže vyzerat ako začervenanie bielkovín a podobné oblasti krvácania do očí.

  Ochorenia krvi

  Ak sa krvácanie do očného tkaniva vyskytne súčasne s častým výskytom hematómov, hemoragickej vyrážky, malých kožných lézií alebo zvýšeného krvácania z gingivy, môže to znamenať poruchu krvácania. Situácia si vyžaduje okamžité vyšetrenie osoby s cieľom čo najskôr začať liečbu.

  beri-beri

  Porušenie elasticity kapilárnych stien vzniká v dôsledku nedostatku určitých vitamínov a mikroelementov v tele. Podobné príčiny niekedy predstavujú poruchy zrážania krvi.

  Pri častom krvácaní v očnej tkanive je pravdepodobnosť, že pacient má hypovitaminózu A alebo C, ako aj nedostatok rutínu.

  alergie

  Niektoré oftalmologické ochorenia (napríklad keratitída) môžu byť nielen infekčné, ale aj alergické. Navyše, veľa alergikov očných kapilár sa vyskytuje počas kýchania a zvýšeného roztrhnutia spôsobeného bolestivou reakciou organizmu na cudzí prostriedok.

  Prehriatie tela

  Ľudia trpia vysokými teplotami rôznymi spôsobmi. Pre niektorých, prehrievanie tela na pláži alebo pri návšteve parného kúpeľa v kúpeli spôsobuje prudký príliv krvi do periférnych ciev. Ak to nevedie k vážnym poklesom krvného tlaku, nie je to žiadne nebezpečenstvo pre zdravie. Avšak krvácanie do očného tkaniva môže naznačovať, že problémy s cievami sú stále prítomné. V tomto prípade stojí za to zdržať sa horúcich procedúr a navštíviť lekára.

  liečenie

  Krvácanie do očného tkaniva sa môže vyskytnúť v dôsledku užívania liekov určených na riedenie krvi. Zvyčajne sa predpisujú pacientom trpiacim tromboflebitídou, ochorením kŕčových žíl, arteriálnou hypertenziou.

  V prípade začervenania očí pri užívaní takýchto liekov je dôležité konzultovať s lekárom včas. Pravdepodobne pacient vyžaduje dočasné zrušenie alebo nahradenie predpísaných prostriedkov.

  Zneužívanie alkoholu

  Prijatie alkoholu spôsobuje prudké rozšírenie a zúženie krvných ciev. To môže spôsobiť nielen bolesť hlavy, ale aj poškodenie steny očných kapilár.

  Príčiny krvácania do očného tkaniva sú príliš zložité a rôznorodé. V každom prípade, keď sa objavia, je lepšie kontaktovať špecialistov. V prípade opakovaného výskytu takýchto javov je potrebné vykonať úplné vyšetrenie, aby bolo možné stanoviť presnú diagnózu.

  Videá YouTube súvisiace s článkom:

  Vzdelanie: Prvá Moskovská štátna lekárska univerzita pomenovaná po I.M. Sechenov, špecializácia "Všeobecné lekárstvo".

  Zistila sa chyba v texte? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

  Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje približne 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť robí ľudský mozog mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka.

  Ak sa usmievate len dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mŕtvice.

  Práca, ktorá nie je pre človeka, je oveľa škodlivejšia pre svoju psychiku ako nedostatok práce vôbec.

  Milióny baktérií sa narodia, žijú a zomierajú v našich črevách. Môžu byť viditeľné len s výrazným nárastom, ale ak sa stretnú, zapadajú do bežného šálky kávy.

  U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum Clomipramín orgazmus.

  Zubný kaz je najčastejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať.

  V snahe vytiahnuť pacienta von, lekári často idú príliš ďaleko. Napríklad určitý Charles Jensen v rokoch 1954 až 1994. prežilo viac ako 900 operácií odstraňovania neoplaziem.

  Najvyššiu telesnú teplotu zaznamenal Willie Jones (USA), ktorý bol hospitalizovaný s teplotou 46,5 ° C

  Keď spadáte z osla, je pravdepodobnejšie, že zlomíte krk, než klesáte od koňa. Nesnažte sa toto tvrdenie vyvrátiť.

  Žalúdok človeka dobre zvládne cudzie predmety a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava môže dokonca rozpustiť mince.

  Veľa liekov pôvodne predávaných ako drogy. Napríklad, heroín bol pôvodne predávaný ako liek na detský kašeľ. Kokaín bol lekárom odporúčaný ako anestézia a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti.

  Existujú veľmi zvedavé zdravotné syndrómy, napríklad obsedantné požitie objektov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mánia sa našlo 2500 cudzích predmetov.

  Počas života dosahuje priemerná osoba až dva veľké bazény slin.

  Štyri plátky čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak nechcete byť lepší, je lepšie jesť viac ako dva plátky denne.

  Väčšina žien môže mať väčšiu radosť z toho, aby uvažovali o svojom krásnom tele v zrkadle ako o sexe. Takže ženy sa usilujú o harmóniu.

  Salvisar je ruský liek na rôzne ochorenia muskuloskeletálneho systému. Ukáže sa každému, kto aktívne trénuje a čas od.

  Prečo je krv v oku

  Krvácanie do oka je zber krvi v sklovci, komorách alebo membránach očnej bulvy. Príčinou tohto stavu je porušenie integrity krvných ciev dodávajúcich očné tkanivo. S lokalizáciou malých hematómov na prednom povrchu oka sa môžu pozorovať voľným okom.

  Konjunktiválne a subkonjunktiválne krvácanie má najpriaznivejšie. Napriek nevzhľadnému a hrozivému pohľadu nevedú k zníženiu zrakovej ostrosti. Pri absencii sprievodných ochorení alebo poškodenia očí sa tieto hematómy spontánne rozpúšťajú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.

  Krvácanie do prednej komory a sklovca sa považuje za nebezpečnejšie. Akumulácia krvi vedie k narušeniu transparentnosti optických médií, čo vedie k zníženiu ostrosti zraku. Človek sa sťažuje na blikajúce mušky pred očami, zamlžovanie a rozmazané videnie. Pacient spravidla môže spravidla vidieť iba po operácii. Retinálne krvácanie zvyčajne indikuje závažné lézie (dystrofia, retinitída, angiopatia, retinopatia, neuroretinopatia). V tomto prípade dokonca operácia nie vždy pomôže obnoviť predchádzajúcu zrakovú ostrosť.

  Príčiny krvácania do oka

  Jednou z najzreteľnejších príčin krvácania do očného tkaniva je penetrácia zranení a kontúnie. Poškodenie tkanív oka je sprevádzané pretrhnutím krvných ciev, čo vedie k uvoľneniu krvi z krvného riečišťa. Krvácanie môže mať najrozmanitejšiu lokalizáciu.

  Ďalšie príčiny pretrhnutia očí:

  • nadmerná fyzická námaha - vyčerpávajúci kašeľ, emetická nevoľnosť, násilný plač, pokusy počas pôrodu;
  • patologické zmeny očných ciev pri diabete mellitus, hypertenzia, ateroskleróza, endarteritida;
  • malígny novotvar očnej gule a obežnej dráhy, stláčanie ciev a vyvolanie ich prasknutia;
  • zápalové ochorenia oka - iritída, iridocyklitída, zadná uveitída, retinitída, chorioretinitída;
  • ochorenia krvi, ktoré vedú k porušeniu jeho normálneho zrážania, a to k hypokoagulácii;
  • posledný chirurgický zákrok na oku.

  Klinické a subkonjunktiválne hemorágie

  Lokalizované v spojivej membráne oka alebo pod ňou, majú vzhľad červených škvŕn na pozadí bielych sklérov. Samotné také krvácanie nie je nebezpečné, ale môžu naznačovať iné závažnejšie ochorenia. Preto, ak sa na viditeľnom povrchu očnej gule objavia hematómy, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

  Subkonjunktiválne krvácanie by sa nemalo zamieňať so sčervenaním očí počas konjunktivitídy, syndrómu suchého oka alebo iných ochorení zraku. Zvyčajne sú pre všetky z nich charakteristické trhanie, nepríjemné pocity, kŕče a pocity cudzích teliesok v očiach. Krvácania nesmú spôsobovať žiadne subjektívne pocity. Iba v prípade zranení a zmrzačenia má osoba silné bolesti v oku.

  hyphema

  Hyphema je zbierka krvi v prednej komore oka - priestor medzi dúhovkou a rohovkou. Spravidla je takéto krvácanie jasne viditeľné aj voľným okom. Krv sa zvyčajne usadí na dne prednej komory a vytvára vodorovnú hladinu purpurovej tekutiny.

  Príčinou hypémov najčastejšie sú poranenia a iridocyklitída (zápalové lézie dúhovky a ciliárneho tela). Choroba môže viesť k vzniku sekundárneho glaukómu a nasiaknutia rohovky krvou, čo vedie k zhoršenému zraku. Na diagnostiku s využitím biomikroskopie - očné vyšetrenie v štrbinách. Na objasnenie príčin hypémov sa môžu vykonať ďalšie diagnostické opatrenia.

  Liečba hypému zahŕňa vymenovanie hemostatických, resorbovateľných cievnych posilnení. Keď je pacientovi s iridocyklitidou predpísané antibiotiká, kortikosteroidy, mydriatiká. V závažných prípadoch sa krv z prednej komory chirurgicky odstráni rezom v rohovke.

  hemophthalmus

  Najčastejšie krvácanie v sklovcovom tele sa vyskytuje u jedincov s oddelením alebo slzami sietnice, diabetickou retinopatiou, akútnymi obehovými poruchami v centrálnej retinálnej artérii (v dôsledku trombózy, embólie, aterosklerózy). Starnúci ľudia sú touto patológiou najčastejšie postihnutí.

  • znížená zraková ostrosť;
  • plávajúce vlákna, tmavé škvrny, pavučina v očiach;
  • vzhľad červeného závoja pred očami;
  • zmiznutie reflexu z očného fundusu s oftalmoskopiou.

  Ochorenie často vedie k fibróze a deštrukcii sklovitého tela, čo vedie k vážnemu poškodeniu zraku. Zraková ostrosť môže byť znížená na stotiny alebo dokonca svetlo vnímanie so správnym (alebo zlé) projekcie svetla. V tomto prípade môže pacient pomôcť len vitrektómii - chirurgickému zákroku na odstránenie sklovca. Treba poznamenať, že chirurgický zákrok je účinný len vtedy, ak chýba štruktúrne poškodenie sietnice. S ťažkou retinopatiou dokonca operácia nie vždy pomôže obnoviť víziu.

  Hemophthalmus sa má odlíšiť od bodového krvácania do sklovitého tela. Spravidla sa po určitom čase rozpúšťajú a nevedú k strate videnia. Najviac nepríjemným dôsledkom takéhoto krvácania je blikajúca muška pred očami, ktorá dáva človeku určitý nepríjemný pocit.

  Krvácanie sietnice

  Táto patológia je najčastejšie výsledkom rôznych systémových ochorení (ateroskleróza, diabetes mellitus, hypertenzia). Krvácanie sietnice sa prejavuje znížením zrakovej ostrosti, výskytom závoja, čiernymi alebo farebnými škvrnami pred očami. Choroba môže viesť k nenapraviteľnému zhoršeniu alebo dokonca k strate zraku.

  Na diagnostiku patológie sa najčastejšie používa biophthalmoskopia, priama a nepriama oftalmoskopia. Pri vyšetrení očného fundusu môže oftalmológ vidieť typické príznaky krvácania do retikulárnej alebo cievnej membrány oka. Ak je to potrebné, vykoná sa fluoresceínová angiografia.

  Druhy krvácania sietnice:

  • Preretinal. Lokalizovaná medzi sietnicou očnej banky a hyaloidnou membránou sklovca. Majú vzhľad veľkej kaluže v niekoľkých priemeroch hlavy zrakového nervu.
  • Intraretinální. Vyzerajú ako fialové dotyky alebo malé kruhy. Krv sa hromadí v hrúbke sietnice, najčastejšie vo vrstve nervových vlákien, kde ležia retinálne cievy.
  • Subretinálna. Majú vzhľad tmavých škvŕn bez jasných obrysov. Takéto krvácania sa nachádzajú medzi retinálnym pigmentovým epitelom a vrstvou nervových vlákien. Zvyčajne naznačujú neovaskularizáciu - rast novovytvorených ciev.

  Malé krvácanie je najčastejšie nebezpečné a časom sa rozpúšťa. Spravidla sa s nimi zaobchádza konzervatívne s pomocou rôznych skupín liekov. Pri masívnejších krvácaníach často dochádza k laserovej koagulácii sietnice. Tento postup je zvlášť účinný pri diabetickej retinopatii.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Funkcie ciev - tepny, kapiláry, žily

  Čo sú to plavidlá?Plavidlá sú tubulárne formácie, ktoré sa rozprestierajú v ľudskom tele a pozdĺž ktorého sa krv pohybuje. Tlak v obehovom systéme je veľmi vysoký, pretože systém je zatvorený.

  Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

  Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

  Embolizácia maternice u myómu maternice a ťažké krvácanie

  Z tohto článku zistíte, kto je predpísaný embolizácia maternice, čo je postup, ako sa vykonáva. Príprava na operáciu, pooperačné obdobie, možné komplikácie a ďalší život.

  Krvný test pre ESR: norma a odchýlky

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je nešpecifický laboratórny krvný index odrážajúci pomer frakcií plazmatických bielkovín.Zmena výsledkov tohto testu na väčšiu alebo menšiu stranu normy je nepriamym znakom patologického alebo zápalového procesu v ľudskom tele.

  Osobný blog Gennady Romatovej

  Ako sa zbaviť cholesterolu? Otázka je pre našu dobu veľmi dôležitá. Aterosklerotické alebo cholesterolové plaky sú hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení a smrti. Dokonca aj hrozné rakoviny predstavujú asi 20-25%.

  Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

  Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.