Hematóm, krvácanie, petechie sú termíny, ktoré sa vzťahujú na subkutánne krvácanie. V každodennom živote sa tieto prejavy nazývajú modriny.

Dôvodom je roztrhnutie stien malých krvných ciev (kapiláry), krv sa naleje do miesta poranenia a zmení sa na modrú alebo tmavočervenú. Postupne sa miesto krvácania na okraji rozjasní, pričom sa stáva bledožltá farba. Centrum zostáva modré. Tieto zmeny súvisia s metabolickými procesmi, ktoré odstraňujú mŕtve červené krvinky, bielych krviniek a iné krvinky od zdroja poškodenia.

Vyvolávacie faktory

Zlomeniny sa objavujú v dôsledku telesných poranení (úderov, modrín) a vnútorných porúch.

Choroby, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi

 1. Hemofília je zriedkavé dedičné ochorenie, ktoré spomaľuje proces zrážania krvi.
 2. Trombocytopatia a trombocytopénia sú patológie hematopoetického systému, vďaka čomu počet krvných doštičiek klesá a ich pracovný proces je narušený. To vedie k tomu, že telo nemôže obnoviť poškodené cievy. Bez včasnej lekárskej starostlivosti je dôsledkom týchto ochorení smrť z krvácania.

Choroby krvných ciev, ktoré znižujú pevnosť ich steny

 1. Kŕčové žily - zväčšené na takú veľkosť, že sa začínajú vykĺznuť z podkože. Takáto zmena je možná kvôli silnému ztenčovaniu ich stien. Deformácia spôsobuje porušenie odtoku žilovej krvi a zhromažďuje ju a tlačí na nádoby zvnútra. To často vedie k rozsiahlym krvácaním na nohách.
 2. Hemoragická vaskulitída - vedie k zápalu steny krvného obehu. Toto sa prejavuje mnohými malými krvácaninami, ktoré sa zlúčia do veľkých modrín.

Zlyhanie kolagénu

Táto podmienka je ovplyvnená:

 1. Vek - metabolické procesy spomaľujú celé telo, čo vedie k zníženiu sily pokožky a krvných ciev, ktoré ju kŕmia.
 2. Nedostatok vitamínov - v strave pacienta nie je dostatok vitamínov C, K, R. Sú hlavnou zložkou tohto proteínu.

Patológia pankreasu, obličiek, pečene

 1. Diabetes mellitus - metabolické procesy v bunkách sú narušené, malé rany a modriny sa liečia v priebehu niekoľkých mesiacov. Toto ochorenie môže viesť k perforácii kapilár, to znamená k výskytu malých otvorov v nich. Choroba narušuje metabolické procesy v bunkách a spôsobuje, že malé rany a modriny sa liečia v priebehu niekoľkých mesiacov. Môže to tiež viesť k perforácii kapilár, to znamená k výskytu malých otvorov v nich.
 2. Poruchy pečene a obličiek - bilirubín, kreatinín a močovina sa objavujú v krvi. Tieto látky dráždia nervové zakončenia a spôsobujú vážne svrbenie. Najčastejšie svrbiace nohy, pretože krv stagnuje v tejto časti tela a tieto látky majú negatívny vplyv na neuróny.

Príjem liekov

Dlhodobé užívanie liekov na zmierňovanie krvného obrazu (aspirín, heparín), glukokortikosteroidy (hormonálne lieky na alergie) a perorálne kontraceptíva majú vedľajšie účinky vo forme zvýšenej vaskulárnej permeability. Preto sa počas liečby môže vyskytnúť nazálne, vnútorné alebo subkutánne krvácanie.

Hormonálne poruchy

Zmena množstva estrogénu produkovaného v ženskom tele počas menopauzy znižuje viskozitu krvi. To vedie k vzniku krvácaní svetlo žltej.

Onkológia (rakovina)

Ďalším procesom, ktorý ovplyvňuje stav krvných ciev, je rakovina. Pre jej vývoj je potrebná značná časť spotrebovaných živín.

liečba

Aby ste sa navždy zbavili hematómov, musíte zistiť hlavnú príčinu a zbaviť sa. Terapeut a vysoko špecializovaní lekári vám môžu pomôcť: flebológ, hematológ, endokrinológ a onkológ.

Ak chcete zbaviť modrín, použite masti a gély, ktoré zlepšujú metabolické procesy. Medzi tieto nástroje patrí:

 • krémový "záchranca";
 • badyaga;
 • gély z pijavice;
 • Masť heparínom a troxevazínom.

Tieto finančné prostriedky by mali byť použité s miernou, zdvíhacími pohybmi, aby nedošlo k poškodeniu blízkych plavidiel.

Súbežne s lokálnou liečbou je pacientovi predpísané lieky obsahujúce flavonoidy. Tieto látky zvyšujú pevnosť stien krvných ciev. Patria medzi ne vitamín C, rutín, hesperidín. Prvé dva sú súčasťou askorutínu, ktorý je známy každému ako "askorbický" v žltom sladkých kyslých guličkách. Prírodnou alternatívou k tomuto lieku je citrusové plody.

prevencia

Predchádzanie tvorbe podliatin závisí od:

 • strava - okrem hlavných produktov v menu by mali byť prítomné zelenina a ovocie: granátové jablká, pomaranče, mandarínky, jablká a tuky. Omega-3, ktorá sa nachádza v mastných morských rybách: treska, losos, sleď. Ak ju nemôžete kúpiť, môžete užívať tobolky na rybie oleje. Okrem Omega-3 obsahuje vitamíny A, C, D, E;
 • fyzická aktivita - urýchľuje metabolické procesy v tkanivách v dôsledku zvýšenej krvi. K tomu musíte každý večer chodiť aspoň 1 kilometer, športovať: cyklistika, plávanie, jogging, skrátiť čas strávený v nehybnej polohe. Ak to nie je možné, vykonajte 5 minútové cvičenia raz za hodinu.

Ak sa človek spontánne objaví modriny na jeho tele z ľahkého dotyku, potom je to indikátor, že v tele sú problémy. Sú spojené s výživou, vekom súvisiacim zhoršením tela, genetickými krvnými chorobami, hematopoetickým systémom a poruchami orgánov. V každom prípade, skôr ako začnete užívať túto alebo ten liek, je lepšie najskôr konzultovať so svojím lekárom.

Prečo majú ženy bez tela modriny?

Zlomeniny na ženskom tele sa nikdy neobjavujú. Aj keď ich výskyt nebol vyvolaný úderom, modrínami alebo inými zraneniami, nemožno ich ignorovať. Koniec koncov, tvorba modrín (bez ohľadu na to, na ktorej časti tela - nohy, ruky, dolná časť chrbta, čelo, nohy atď.) Hovorí bez dôvodu o vážnych zdravotných problémoch vyžadujúcich povrchovú úpravu.

Zistite, prečo sa objavujú hematómy

Modrina je hematóm, ktorý je výsledkom subkutánnej modriny na pozadí poškodenia malých krvných kapilár. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku nárazu alebo modriny, pri ktorej je medzera v stenách kapilár. A ako u niektorých žien je koža jemná a tenká a drobné zranenia, ktoré zostávajú nepostrehnuteľné, vedú k výskytu malých modrín na rukách a nohách.

hemofílie

Ak je však žena istá, že jej nedošlo k žiadnym zraneniam, výskyt podkožných podliatin môže byť príznakom vážnej choroby, hemofílie. Je charakterizovaná porušením zrážanlivosti krvi a znížením vaskulárnej permeability. Počas svojho vývoja krv prechádza cez cievne steny a hromadí sa v subkutánnych vrstvách, vytvárajúc tmavomodré alebo vínové škvrny viditeľné voľným okom.

Objav krvácania z hemofílie môže dokonca poškodiť domácnosť. Preto je nevyhnutné zapojiť sa do liečby tejto choroby ihneď po výskyte jej primárnych symptómov. A oni, rovnako, sú modriny, ktoré sa vyskytujú bez príčiny a na rôznych miestach tela:

 • pod očami;
 • na žalúdku;
 • na bokoch;
 • na prstoch a zápästiach;
 • na krku;
 • na chrámoch;
 • na lone;
 • na zadku;
 • na nohách atď.

trombocytopénia

Tvorba modrín na tele bez príčiny je tiež znakom vývoja trombocytopénie. Toto ochorenie je charakterizované poklesom počtu krvných doštičiek. S vývojom trombocytopénie u žien sa často pozoruje:

 • bohaté obdobia;
 • krv z nosa;
 • hemoragická vyrážka;
 • bolesť svalov a chrbtice.

Spoločnou satelitnou trombocytopéniou je anémia spôsobená nedostatkom železa, ktorá sa vyznačuje poklesom hladiny hemoglobínu v krvi. Jeho hlavné funkcie sú:

 • slabosť;
 • bledosť a suchú pokožku;
 • jasne červený ťažký výtok počas menštruácie;
 • znížená chuť do jedla;
 • vypadávanie vlasov;
 • závraty;
 • bolesti hlavy;
 • poškodenie pamäti a koncentrácia.

Vazopatiya

Iná choroba, ktorá sa prejavuje výskytom hematómov na tele. Vývoj vazopatie je spojený s poškodením žíl na pozadí negatívneho vplyvu infekčných, toxických, alergických alebo imunologických činiteľov. Krvný obeh v tele veľmi trpí touto chorobou, a preto je často sprevádzaný patologickými stavmi pečene a obličiek, pankreasu a reprodukčných orgánov.

leukémie

Leukémia je klonálna malígna (neoplastická) choroba hematopoetického systému. Môže tiež spôsobiť výskyt hematómov na bruchu, pretože vývoj tejto choroby u človeka otvára časté vnútorné krvácanie s krvácaním do brušnej dutiny.

Hormonálne poruchy

Často výskyt modrín na tele je dôsledkom hormonálnych porúch, ktoré sa vyskytujú na pozadí zhoršenej funkcie štítnej žľazy, vaječníkov, mliečnych žliaz a ďalších vnútorných orgánov, ktoré sa podieľajú na tvorbe hormonálnej rovnováhy.

liečenie

Podkožné podliatiny sa často vyskytujú u ľudí, ktorí zneužívajú aspirín. Tento liek potláča krv a znižuje elasticitu ciev. Ale s vývojom niektorých ochorení je jednoducho nemožné bez neho (to je často predpísané pre osoby, ktoré prežili mŕtvica a srdcový záchvat, rovnako ako pre tých, ktorí sú náchylní na tromboflebitídu). A ak užívate aspirín sprevádzané modrínami, musíte znížiť dávkovanie a poradiť sa so svojím lekárom.

beri-beri

Nedostatok vitamínov C a P v tele môže spôsobiť hematómy na tele. Tieto vitamíny posilňujú cievne steny a regulujú krvný obeh. Ich nedostatok spôsobuje, že nádoby sú krehké a krehké a spôsobujú časté subkutánne krvácanie.

Malígne nádory

Ak sa na očných viečkach objavia modriny a v takomto prípade neboli predtým žiadne zranenia, potom ich príčinou môže byť rakovina. Táto choroba významne mení zloženie krvi a negatívne pôsobí na steny krvných ciev, čo je krehké a krehké.

Hematómy na očných viečkach tiež vyvolávajú dlhú recepciu:

 • antidepresíva;
 • analgetiká;
 • lieky s vysokým obsahom železa.

Prečo sa ľahko objavujú modriny

MedDaily - MedDaily Medical News // Projekt kombinovanej edície NEWSru.com

Utorok 28. augusta 2018 // Posledná správa 17:52

Všetky práva na materiály a správy zverejnené na webovej stránke MedDaily sú chránené v súlade so zákonmi Ruskej federácie. Citácia je povolená bez súhlasu redaktorov maximálne 50% objemu pôvodného materiálu s povinným priamym hypertextovým odkazom na stránku, z ktorej bol materiál požičaný. Hypertextový odkaz musí byť umiestnený priamo v texte, ktorý reprodukuje pôvodný materiál MedDaily, pred alebo po kótovanom bloku.

Prečo sa na koži nevyskytujú modriny?

Zvratky na tele človeka sú zvyčajne výsledkom modriny alebo rany. V lekárskej praxi je hematóm zbierkou krvi v určitej oblasti kvôli otvoreným alebo uzavretým poraneniam. Vzhľad modrozelených škvŕn na tele v dôsledku mechanického vplyvu fenoménu každodenného a zrozumiteľného, ​​v tomto článku sa dozviete, prečo sa modriny objavujú na koži ľudí bez dôvodu.

Hematómy na koži a faktory, ktoré ich tvoria

Podkožné podliatiny sa tvoria bezprostredne po fyzickom kontakte s predmetom, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu kapilár. Odtoková krv vyplní okolité tkanivo modrínom a začne sa objavovať modrina. V prvých minútach má karmínovo-červený odtieň, pretože obsahuje nespracovaný hemoglobín. Pri procese deštrukcie hemoglobínu modrina modifikuje trikrát svoju farbu a až potom, keď sa hemoglobín úplne "odparí" od okolitej kapiláry tkanív, zmizne.

Mnohí veria, že vzhľad modrín bez akéhokoľvek dôvodu by nemal spôsobiť veľký poplach. Avšak, či neprimerané modriny na pokožke sú tak neškodné, ako si väčšina myslia, alebo existuje dobrý dôvod na vyhľadanie lekárskej pomoci. Väčšinou je ženské telo náchylné na modriny kvôli nedostatku estrogénu v tele.

Hlavnou príčinou bezproblémovej modriny je krehkosť ciev, a preto nádoby stratili svoju elasticitu a je potrebné ju nainštalovať.

Ak sa na tele objavia modriny, príčiny tohto javu majú korene v nasledujúcich ochoreniach:

 • krehkosť ciev. Kapiláry strácajú svoju elasticitu kvôli nedostatku kyseliny askorbovej a rutínu v tele. Nedostatok týchto vitamínov vedie k narušeniu produkcie kolagénu a v dôsledku toho vzniká podkožná tvorba modrín;
 • patologické procesy v pečeni. Dysfunkcia tohto životne dôležitého orgánu vedie k zlyhaniu tvorby špeciálnych prvkov v krvi zodpovedných za jeho zrážanie. Zvratky pri ochorení pečene sa objavujú pri najmenšom vplyve na pokožku a neprejdú dlhú dobu;
 • užívanie niektorých liekov na zriedenie krvi. Najdôležitejšie v zozname takýchto liekov sú Aspirín, Plavix (latinský názov Plavix) a Curantil 25 a 75;
 • kŕčové žily. Zväčšené žily strácajú svoju počiatočnú elasticitu a stávajú sa krehkou, preto sa v dôsledku čo i najmenšieho mechanického vplyvu na pokožku rozpadnú a modrina sa objavuje tak, ako to vyzerá zo strany takejto strany;
 • vaskulitída. Táto autoimunitná choroba prispieva k rozvoju krehkosti ciev. Ľudský imunitný systém začína vyrábať imunoglobulíny zamerané na boj proti plavidlám a zaobchádzať s nimi ako s cudzími. V dôsledku konfrontácie sa zdá, že modriny sa objavujú bez dôvodu. Hemoragická vaskulitída je hrozbou pre život pacienta a je najnebezpečnejšou príčinou tvorby modrín na tele;
 • nedostatok železa, anémia. Zníženie intenzity hemoglobínu v krvi spôsobené nedostatkom železa je ďalším faktorom, prečo sa modriny objavujú bez zjavného dôvodu;
 • choroby srdca, mozgu a pľúc môžu tiež spôsobiť neprimerané podliatiny;
 • trombocytopénia. Brusy, ktoré sa objavia, keď intenzita krvných doštičiek v krvi klesá, čo signalizuje patologickú zmenu v zložení biologickej tekutiny. Disseminovaný intravaskulárny koagulačný syndróm, hemangióm, hemoragická diatéza prispievajú k tvorbe tohto procesu;
 • koagulopatie. Genetické patológie vedúce k poruchám zrážanlivosti krvi. Charakterizovaná silnejším pohlavím. Jeho prítomnosť v tele sa prejavuje rozsiahlymi hematómami, ktoré sa šíria po celom ľudskom tele. Významným predstaviteľom tejto choroby je hemofília;
 • rakoviny prsníka. V tomto prípade sú subkutánne modriny bez zjavného dôvodu lokalizované v oblasti hrudníka.

Často sa u starších ľudí vyskytuje hematóm bez príčiny. Aká je prirodzená reakcia ciev, ktoré strácajú elasticitu v priebehu času? Ak sa už v mladom veku tvoria modriny, na pokožke by sa nemali vytvárať modriny, osobitná pozornosť by sa mala venovať potravine, ktorá sa požíva. Na prevenciu a liečbu neprimeraných hematómov vznikajúcich na pozadí deficitu vitamínu C a P je potrebné zvýšiť spotrebu potravín s ich obsahom.

Klasifikácia hematómov na koži

Bezproblémový vzhľad modrín na tele sa považuje za individuálny príznak mnohých patológií. V závislosti od typu a umiestnenia hematómu lekár vyvodzuje závery o dôvodoch, pre ktoré boli vytvorené.

V lekárskej praxi sa rozlišujú tieto druhy neprimeraných modrín:

 1. Gematomny. Tento typ sa vyznačuje rozsiahlou tvorbou modrín, a to ako v podkožnej vrstve, tak v svalovom tkanive a kĺboch. Spôsobuje patologické zlomeniny kostí, nekrózu svalov, ako aj zmeny v kĺbovej chrupavke.
 2. Mikrokruhové cievy. Môže sa objaviť na dolných a horných končatinách a dokonca aj na sliznici nosa a ďasien a spôsobiť krvácanie z nich.
 3. Zmiešaný typ. Je charakterizovaný prejavmi hematómu a mikrocirkulačných druhov. Nie je veľa modrín s ním, ale sú veľkolepé. Ich formovanie je podporované DIC, predávkovaním antikoagulanciami a klasickou hemofíliou. Aby sa zabránilo objaveniu podliatin bez dôvodu, je potrebné podrobiť sa vyšetreniu a plnému priebehu liečby.
 4. Vazelitový fialový vzhľad sa prejavuje zapálenými hematómami so svrbivou vyrážkou.

Ak sa objaví subkutánny hematóm, masť heparínu pomôže problém vyriešiť. Tento nástroj sa už dlho považuje za najúčinnejší v boji proti modrínam inej povahy. Aplikujte masť, aby ste ukazovali hematóm.

Troxevasinový gél pomôže posilniť krehké cievy a znížiť pravdepodobnosť hematómov bez dôvodu.

Je to dôležité! V prípade nekonzistencie kože a hlbokej žilovej trombózy je použitie masti prísne zakázané. Pamätajte si, že akákoľvek samošetrenie sa môže zmeniť na nenapraviteľnú tragédiu. Miestny lekár, flebológ alebo hematológ sa podieľa na liečbe bezpodmienečne sa objavujúcej modriny na koži.

Zhrnutie

Zvratky na tele človeka bez akéhokoľvek dôvodu sa môžu objaviť v každom veku. Najdôležitejšie je včas pochopiť, čo vyvolalo ich výskyt. A za to nemôžete robiť bez dôkladnej lekárskej prehliadky. Po zistení príčin, ktoré vyvolávajú výskyt hematómov, ošetrujúci lekár predpíše terapeutické opatrenia na vyriešenie problému. Starostlivý postoj k vášmu telu pomôže zabrániť katastrofálnym následkom. Buďte zdraví.

Dôležité vedieť: cholesterol

Mnoho ľudí môže mať vysoký cholesterol, od mladých po staré. Cholesterol nikoho nestojí, preto buďte pozorní na vaše telo, ak si všimnete aspoň jedno znamenie, potom je čas zvoniť alarm.

Medzi príznakmi vysokého cholesterolu sa vyznačujú nasledovné príznaky: v blízkosti rohovky sa objaví svetlošedý okraj, žlté uzliny sa tvoria pod viečkami, bolesť v srdci, slabosť v nohách a plaketa v cievach.

Prečítajte si o najjednoduchšom spôsobe zníženia hladiny cholesterolu v ďalšom článku.

Čo keď sa objavia modriny bez dôvodu

Dôvody sú tu stále. A medzi nimi - veľmi nebezpečné.

Prečo sa objavujú modriny

Okamžite si urobte rezerváciu: dokonca aj pre absolútne bezdôvodné modriny, samozrejme, existujú dôvody. Len skryté.

Zlomeniny sú účinky poškodenia kapilár pod kožou. Mechanizmus ich tvorby je jednoduchý: hit - kapiláry trpeli - krv, ktorá sa z nich vyliala, tvorila subkutánny hematóm, rovnakú modrinu. Ak sa to nedotkne a ak sa vyskytne hematóm, potom sa kapiláry poškodia z iného dôvodu.

Ak sa modré modriny neobjavujú pravidelne, potom kapiláry trpia nejakým systémovým vnútorným zlyhaním v tele.

1. Nedostatok vitamínov a mikroelementov

Niektoré vitamíny (napríklad K a B12) sú do značnej miery zodpovedné za zloženie krvi a jej schopnosť zrážať sa. Iné - rovnaký vitamín C vitamín C - pre silu steny krvných ciev vrátane najmenších kapilár. Zinok a železo sú nevyhnutnými prvkami pre rýchle hojenie všetkých druhov poškodení vrátane kapilár. Bioflavonoidy (citrin, rutín, katechín a kvercetín) ovplyvňujú aj stav kapilárnych stien.

Pri nedostatku týchto látok sa modriny objavujú oveľa jednoduchšie a častejšie ako zvyčajne: nádoby sú krehké a krehké a telo nemá dostatočnú silu na rýchle zablokovanie krvácania.

2. Silový tréning

Fyzický stres môže spôsobiť prasknutie krvných ciev. Pozrite sa do očí športovcov, ktorí zdvíhajú rekordné váhy - všimnete si rozbité cievy okolo žiakov. A pre niektorých "šťastných" dokonca aj krv z nosa prichádza s mimoriadne intenzívnym prístupom.

Kapiláry pod kožou končatín a trupu sú tiež dôležité, takže modriny na tele sú úplne predvídateľné otočenie s nadmerným nadšením pre činky a ďalšie prvky pevnosti.

3. Užívanie určitých liekov a výživových doplnkov

Populárne lieky proti bolesti - ibuprofén a aspirín - zmierňujú krv a zhoršujú jej schopnosť zrážať sa. To isté platí pre 8 dôvodov nevysvetliteľných modrín na vaše kortikosteroidy v tele, ako aj mnohých obľúbených doplnkov - rybí olej a ginkgo biloba.

Prečo sú tu! Dokonca aj cesnak s nadmerným používaním môže spôsobiť zlé zrážanie krvi. A to je priama cesta k vzniku pomerne rozsiahlych hematómov, dokonca aj pri najmenšom údere.

4. Starnutie

S vekom sa pokožka stáva tenšou Stárne zmeny v koži, stáva sa bledšia a transparentnejšia. Z tohto dôvodu sa dokonca aj malé hematómy, ktoré by ste si nevšimli vo svojej mladosti, začali jasne prejavovať kožu. Zmeny majú vplyv aj na nádoby: stávajú sa krehkejšími a ľahšie sa ľahšie ľahšie zrania.

Zrejmým príkladom takýchto zmien je choroba nazývaná senilná purpura, Senil Purpura, sprevádzaná podliatinami. Toto ochorenie postihuje 10% ľudí vo veku nad 50 rokov. Randomizovaná, placebom kontrolovaná dvojito zaslepená štúdia.

5. Existujúci alebo vyvinujúci diabetes

Diabetes nie je len o hladinách cukru v krvi. Táto metabolická porucha postihuje celé telo, vrátane cirkulácie s nízkou krvou. Príznaky sú rovnaké ako vyššie: cievy sú krehkejšie, krv koaguluje horšie a zdá sa, že modriny sa objavujú dokonca aj z vetra.

6. Choroby spojené s poruchami zrážanlivosti krvi

Von Willebrandova choroba, trombofília, trombocytopénia... Niektoré z týchto chorôb sú dedičné, niektoré získané, ale všetky majú spoločný príznak: modriny a modriny sa tvoria takmer bez príčiny.

7. Onkológia

Najmä hovorí o leukémii. Jedným z prvých príznakov ochorenia von Willebrandovej choroby je vznik modrín s neznámym pôvodom v tele. Toto je opäť spojené s prudkým zhoršením zrážanlivosti krvi.

Čo keď sa objavia modriny bez dôvodu

Ak ste pozorne prečítali vyššie uvedený text, už ste pochopili: takéto modriny môžu byť celkom nevinné a môžu naznačovať vážne problémy.

Aby ste nezmeškali moment výskytu skutočne hrozného ochorenia, je dôležité dôkladne zvážiť hematómy, ktorých pôvod si nie ste istí.

Sledujte, ako sa modriny správajú v nasledujúcich dňoch. Ak sa vytrvalo nezhojí, nezvyšuje veľkosť alebo sa objavia nové nevysvetliteľné modriny, je potrebné čo najskôr konzultovať s terapeutom.

Ak všetko ide dobre a testy nevykazujú problémy, lekár Vám odporučí:

 1. Upravte strave, aby ste získali potrebné množstvo vitamínov a stopových prvkov.
 2. Menej horlivý v tréningu.
 3. Odmietajte lieky na zriedenie krvi a výživové doplnky a nahraďte ich analógmi.
 4. Používajte krémy a masti, ktoré posilňujú steny krvných ciev.

Zvyčajne to stačí na to, aby sa pokožka zbavila nevzhľadných modrín a zabránila ich vzniku v budúcnosti.

Čo spôsobuje modriny na telách žien bez dôvodu

Každý človek padol a dostal modriny a na jeho tele sa objavili modriny. Ale niekedy nemôžu byť spojené so zranením. Pozrime sa, prečo existujú modriny na tele bez príčiny u žien, na ktorých častiach tela sa objavujú a spôsoby ich liečby.

Príčiny modrín na ženskom tele

Pred liečbou choroby musíte poznať príčiny jej výskytu. Zvratky, vo vedeckej terminológii nazývané hematómy, sú kolekcia krvi pod kožou, ktorá sa tvorí, keď sa kapiláry a väčšie cievy zlomia. To isté sa deje pri rezaní - až potom sa pokožka poškodí. A pri hematómoch dochádza k vnútornému pretrhnutiu krvných ciev bez otvorenej rany. Zvyčajne sú spôsobené mechanickým poškodením (zranenie), takéto modriny na tele prechádzajú rýchlo.

Hematómy na rôznych miestach tela (na nohách a rukách, dlani, chrbte) sú niekedy znaky vážneho narušenia tela. To znamená, že krvné cievy sú poškodené v dôsledku vnútorných ochorení.

Je to dôležité! U starších žien je častým výskytom nežiaduce cievne poškodenie ciev, pretože sú staršie.

Na nohách

Príčinou hematómov je zvýšená alebo dlhotrvajúca fyzická námaha - napríklad pre predajcov, ktorí stáli na jednom mieste dlhú dobu. Krv v žilách stagnuje, môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev (obvykle vo večerných hodinách alebo po spánku). Bojovať s týmto je jednoduchý - mali by ste chodiť viac a cvičiť, pravidelne udržiavať nohy vo vyvýšenom postavení.

Ďalšou možnosťou, prečo sa hematómy objavili len na nohách - kŕčové žily. Toto ochorenie sa môže objaviť po pôrode. Je tiež sprevádzané silným rozšírením ciev v nohách a opuchom vo večerných hodinách. Jeho príznaky sú rozmanité, takže ak máte podozrenie na ochorenie kiahne, potrebujete kontaktovať špecialistu.

Je to dôležité! Kŕčové žily - bežná choroba, je diagnostikovaná u 70-80% žien. Táto choroba nie je život ohrozujúca, ale je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, môže viesť k tvorbe trofických vredov. Liečte to je potrebné.

Na rukách

Patológie krvi a cievnych systémov vedú k vzniku modrín na rukách. Ide o nebezpečnú skupinu príčin hematómu - množstvo ochorení je sprevádzaných takýmto symptómom (difúzne choroby spojivového tkaniva, rakovina krvi, rôzne vaskulitídy). Pri reumatoidnej artritíde sú modriny na rukách kvôli zvýšenej krehkosti ciev iba nepriamym znakom základnej patológie.

Hemoragická vaskulitída spôsobuje hematómy v dôsledku poškodenia steny mikroskopov, čo vedie k krvácaniu pod kožou a farebným škvrnám na ramene. Okrem toho môžu byť k tejto skupine prisudzované ochorenia kardiovaskulárneho systému, zlé zrážanie krvi (hemofília), anémia s nedostatkom železa a leukémia. Nezávisle určiť presnú príčinu modrín na jeho rukách je nemožné - potrebujú odbornú radu.

Na storočie

Je to zriedkavý typ modriny, ale ak sa na viečkach objavujú hematómy, je to dôvod na obavy. Môžu to byť príznakom rakoviny, rozvoja rakoviny krvi. Pod týmto názvom sa ukrýva celá skupina orgánových nádorov spojených s hematopoetickým systémom (kostná dreň, lymfatické uzliny).

Pri malígnom novotvaru sú hematómy na očné viečka sprevádzané inými príznakmi - zvracanie, závrat, zvýšené potenie, slabosť a strata hmotnosti. Akonáhle žena má podozrenie na nádor, je potrebné ju vyšetriť v lekárskej inštitúcii. Poranenia očných viečok sú prvými príznakmi, v tomto štádiu je rakovina stále liečiteľná.

Taktiež sa objavujú modriny na očných viečkach so zvýšenou krehkosťou kapilár, ochorením obličiek, nedostatkom vitamínov.

Zlomeniny na kolenách a žalúdku

Zlomeniny na týchto častiach tela sú zvyčajne spôsobené menej závažnými príčinami, ako je hypovitaminóza - nedostatok vitamínu C (kyselina askorbová) a rutínu v tele, v dôsledku čoho sa nádoby stanú krehkými a krehkými. Na prevenciu výskytu hematómov potrebujete piť askorutín, potom pomliaždenia zmiznú.

Ak táto liečba nepomôže - problém je v hormonálnej poruche. Toto sa pozoruje počas menopauzy, keď je narušený normálny metabolizmus. Vaječné vaječky nevyvolávajú dôležitý hormonálny estrogén, cievy stratia svoju elasticitu a stanú sa krehkými. Takéto porušenia môžu byť jednorazové a trvalé. V druhom prípade musíte konzultovať s lekárom - trvalé modriny môžu indikovať dysfunkciu štítnej žľazy alebo pečene, ochorenia krvného systému.

Všeobecné odporúčania pre manifestáciu

Aby sa zabránilo tvorbe podliatin bez udania dôvodu, žena by mala dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nepokúšajte sa liečiť pravidelné modriny s krémami alebo masťami;
 • choďte na kliniku a vyšetrite ho hematológ;
 • nezabudnite pred časom - zmeny súvisiace s vekom, nedostatok vitamínov alebo nadmerné cvičenie;
 • postupujte podľa stravy.

Po kontaktovaní špecialistu musíte prísne dodržiavať jeho odporúčania, aby ste predišli opätovnému objaveniu sa hematómov na tele.

Liečebné metódy

Liečba hematómov závisí výlučne od príčiny ich výskytu. Príznaky môžu byť eliminované rôznymi ľudovými prostriedkami (fyziologická kompozícia, adekvátna výživa, fyzická aktivita) a lieky (Bruise off, krémy s badagiou). Ale to problém nerieši ako celok. Len preto, že sa objavujú modriny - ak sú nádoby poškodené bez vonkajšieho vplyvu, telo potrebuje liečbu.

Keď hypovitaminóza vyžaduje pridávanie do potravy vitamín C (divoká ruža, čierny ríbezľ, korenie). Hormonálne poruchy sa liečia špeciálnymi liekmi, ktoré predpisujú endokrinológ alebo gynekológ. Ak je podozrenie na onkologickú chorobu, je potrebné odvolať sa na odborníka - samošetrenie je neprijateľné.

V tejto chvíli môže nastať otázka: ktorý lekár sa má obrátiť, ak modriny majú také rôzne príčiny. Pri silných modrinách, ktoré sú zvyčajne príčinou farebných škvŕn na tele, sú napísané chirurgovi alebo traumatológovi. V iných prípadoch je potrebné navštíviť hematológov - špecialista na ochorenia krvi a kostnej drene. Po vykonaní primárneho vyšetrenia bude poslaný onkológovi (ak existuje podozrenie na rakovinu), endokrinológovi (ak je to hormonálna príčina) alebo reumatológovi (s vaskulitídou). V prípade patológie krvného systému, sám hematológ predpíše liečbu. Ak na klinike nie je takýto špecialista, môžete kontaktovať lekára.

Hematómy a modriny v rôznych častiach tela môžu byť symptómom vážnych ochorení krvi, hormonálneho systému alebo celého tela. Preto sa pravidelne objavujú modriny na miestach, ktoré neboli vystavené mechanickému poškodeniu - mali by ste sa určite obrátiť na špecialistu.

Príčiny modrín od najmenšej rany

Tvorba modriny alebo modriny na tele je normálna, ak sa objaví v dôsledku fyzického nárazu (šok, silný tlak alebo mechanické poškodenie). Ak sa však hematómy objavia svojvoľne, bez akéhokoľvek vplyvu, mali by ste premýšľať o vašom zdraví. Je možné, že zrážanie krvi je poškodené v tele.

Ak existuje podozrenie, že modriny vychádzajú z najmenšej rany alebo dokonca bez vonkajšieho vplyvu, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, aby ste vylúčili vývoj vážneho ochorenia alebo patológie. Príčiny modrín môžu byť úplne iné. Pre lekára bol schopný presne určiť príčinu tohto javu, musíte absolvovať dôkladné fyzické vyšetrenie a zložiť všetky potrebné testy. Iba potom doktor dokáže identifikovať príčinu a predpísať lieky.

Príčiny modrín na tele

Tu je dôležité, ako bolo uvedené vyššie, identifikovať dôvod vzniku modrej škvrny na koži, čo sa stalo v dôsledku vystavenia pokožke alebo bez nej.

Ak nedošlo k žiadnemu nárazu alebo poraneniu, mali by sa zvážiť nasledovné príčiny vzniku modrín: • Slabé steny krvných ciev. Ak ľudské telo neobsahuje vhodné vitamíny a mikroelementy, steny kapilár a veľkých ciev sa stávajú tenšie a následne dochádza aj k pretrhnutiu, čo vedie k tvorbe modrín.
 • Problémy s pečeňou. Ak je pečeň poškodená, enzýmy potrebné na zrážanie krvi prestávajú alebo sú v ľudskom tele zle vytvorené. V tomto prípade sa od najmenšej rany objavia modriny a navyše môžu byť dlhé a pretrvávajú na tele.
 • Dlhodobé užívanie drog. Lieky prispievajú k zriedeniu krvi, čo vedie k zlej koagulácii krvi. Preto aj v dôsledku mierneho zranenia alebo depresie sa na koži tvoria hematómy.
 • Kŕčové žily Je to skutočná pohroma modernej spoločnosti. Obrovský počet ľudí trpí touto chorobou. V dôsledku tejto choroby strácajú cievy a kapiláry pod kožou prirodzenú elasticitu a steny ciev sú slabé a slabé. V dôsledku tohto ochorenia môže byť telo ľahko pomliaždené a pohmožděné.
 • Vaskulitída. Vaskulitída je tiež bežnou príčinou vzniku modrín. V dôsledku tejto choroby sa nádoby stanú krehkými a telo ich vezme do cudzích telies, ktoré následne odmietajú.

Keď sa rozhodnete pre príčinu vzniku hematómov na tele bez fyzického nárazu, alebo prečo sa objavujú modriny od najmenšej rany, musíte ju odstrániť a prijať prísne kontrolovať stav vášho tela. Je dôležité aplikovať metódy na zabránenie tvorby hematómov na tele.

Prevencia tvorby modrín na ľudskom tele

Na prevenciu kŕčových žíl potrebujete hrať šport, udržať aktívny životný štýl a nezabudnúť na kontrastnú sprchu. Stimuluje posilnenie stien krvných ciev.

Vzhľad modriny, dokonca aj malej, na koži nie je vždy neškodným prejavom. Je dôležité pochopiť, že týmto spôsobom môže telo reagovať na ochorenie alebo patológiu. Je nevyhnutné kontaktovať svojho lekára, ktorý príslušne vykoná lekárske vyšetrenie a po určení príčiny tvorby hematómov na tele predpíše vhodnú liečbu. Samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a dokonca nebezpečné, pretože môže viesť k vážnemu zhoršeniu stavu osoby.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie? Zostáva a nezmizne celé týždne a mesiace za sebou. A čo je dôležitejšie, takéto modriny odnikiaľ sa stávajú trvalým javom. Iste, mnohí sa stretli s niečím podobným a dokonca začali pochybovať o svojej vlastnej pamäti. Väčšina ľudí v takýchto prípadoch neúmyselne odmieta: premýšľať, viac pohmoždiť, menej pohmoždiť. V skutočnosti však "bezproblémové" modriny majú dôvody na objavenie a často veľmi závažné. Akonáhle si prečítate tento článok, zrejme je na čase zistiť príčiny takých modrín na vašom tele.

Prečo existujú modriny na tele?

Akákoľvek modrina alebo hematóm je krvácanie v mäkkých tkanivách, najčastejšie v dôsledku mechanickej deštrukcie cievnych stien. Krv z týchto poškodených tkanív vstupuje do okolitých tkanív, čo spôsobuje modrinu. Čím väčšia loď utrpela, tým väčší bude hematóm a čím dlhšie sa bude liečiť. Toto je odpoveď na zranenie.

Fialovo-červené, fialové modriny sú spôsobené hemoglobínom obsiahnutým v krvi. Pri rozpadu hemoglobínu sa uvoľňujú medziprodukty a hematómy "kvitnú" zelenými a žltými kvetmi. Postupom času by miesto modrín nemalo zostať stopou.

Zlomeniny sa môžu objaviť z rôznych dôvodov, od jednoduchej kontúzie, starnutia až po výživové nedostatky, prítomnosti určitých chorôb, ako je hemofília alebo rakovina.

Príčiny modrín na tele bez modrín

Nebudeme sa zaoberať mechanickými zraneniami, pretože tu a tak je všetko zrejmé. Hovorme o dôvodoch, ktoré spôsobujú výskyt "nevysvetlených" modrín. Bohužiaľ, najčastejšie to znamená zdravotné problémy. Tu sú najčastejšie príčiny tvorby modrín bez modrín.

Jednotlivé funkcie kože

Tento dôvod je viac "ženská". Tenká koža zle chráni subkutánne krvné cievy a dokonca aj malý tlak spôsobuje tvorbu modrín.

Hormonálne zmeny

Nedostatok estrogénu, ktorý sa často vyskytuje u žien počas menopauzy alebo pri užívaní antikoncepčných piluliek, má vplyv na steny krvných ciev.

Pri prebytku glukokortikosteroidov sa vyskytuje takzvaná purpura - početné hemorágie v koži, pod kožou alebo v slizniciach. Tento stav môže nastať napríklad v priebehu autoimunitných ochorení. Typicky tento príznak zmizne na konci liečby alebo pri zmene dávkovania liekov.

Prijatie niektorých liekov

V niektorých prípadoch môžu byť neprimerané modriny spôsobené dlhodobým používaním analgetík, antidepresív, protizápalových a antiastmatických liekov.

Vzhľad modrín na tele bez zjavného dôvodu môže byť signálom nedostatku vitamínu.

Vitamín R. Jeho nedostatok porušuje produkciu kolagénu, steny krvných ciev sú tenké, kvôli čomu sa ľahko zničia. Okrem modrín sa zvyčajne objavujú aj iné príznaky: gastrointestinálne poruchy (hnačka, pálenie záhy, plynatosť), podráždenosť a zvýšená citlivosť na kožu (kozmetika, chemikálie pre domácnosť, vystavenie slnku).

Vitamín K. V tomto prípade dochádza k narušeniu zrážanlivosti krvi, čo je dôvod, prečo sa tvorba častíc stáva častým výskytom. Nedostatok vitamínu K môže sprevádzať nazálne krvácanie, zlé hojenie rán, krvácanie ďasien.

Vitamín C. Keď jeho nedostatok zvyšuje krehkosť ciev, kvôli tomu, čo sa najčastejšie objavuje na nohách a ramenách. Existujú ďalšie príznaky nedostatku kyseliny askorbovej: systematická únava, časté prechladnutie, apatia, ospalosť, odlupovanie kože, vypadávanie vlasov.

Zinok a železo. Obidva tieto minerály sú dôležité pre zdravie a pomáhajú pri hojení rán. Okrem toho nedostatok železa vedie k anémii, ktorá je jednou zo známych príčin vzniku modrín.

Bioflavonoidy. Citrín, rutín, katechín a kvercetín sú niektoré bioflavonoidy, ktoré sú mimoriadne cenné na to, aby sa zbavili neustáleho sklonu k tvorbe podliatin.

Každá z týchto podmienok sa zvyčajne upravuje zahrnutím potravín do stravy - prírodnými zdrojmi potrebného vitamínu.

Choroby spojivového tkaniva

Niekoľko závažných ochorení môže byť príčinou porušenia výroby kolagénu, ktorý zabezpečuje silu cievnych stien:

Nedokonalá osteogenéza (ochorenie kryštálov);

Elastické pseudoksantómy a niektoré ďalšie.

Tieto ochorenia sú vrodené a, bohužiaľ, nie sú pripravené na úplné vyliečenie. Zvyčajne sa prihlásia už v ranom veku.

Ochorenia obehového systému

Jeho fungovanie je zabezpečené mnohými faktormi a poruchy v aspoň jednom z nich môžu spôsobiť modriny na tele.

Krvné doštičky sú zvyčajne zodpovedné za blokovanie poškodených ciev a zastavenie krvácania. Ak sa krvné doštičky nedokážu vyrovnať s ich funkciami, na koži sa môžu objaviť modriny a akékoľvek krvácanie bude mať vážne dôsledky.

Nedostatok koagulačných faktorov

V tomto prípade je každé poškodenie plavidla plné dlhotrvajúceho krvácania a výskytu hematómov. Jedným príkladom podobnej patológie je hemofília. "Bezproblémový" vzhľad modrín na tele je prvý zvonček a dôvod, prečo ísť na lekára.

Kŕčové žily

Výskyt modrín iba na nohách je dôkazom stagnácie krvi v cievach a prvých štádiách vývoja ochorenia.

Hemoragická vaskulitída je zápal steny krvných ciev, čo vedie k ich zničeniu. Táto podmienka vzniká v dôsledku zlyhania imunitného systému, keď telo začne napadnúť svoje bunky.

V niektorých prípadoch môže byť výskyt modrín dôkazom vývoja nádorových procesov. Ak sa objaví hematóm na pozadí ostrého úbytku hmotnosti, zvýšenie lymfatických uzlín, bledá pokožka, časté krvácanie z nosa, potom je to dôvod okamžitej liečby lekárovi.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa modriny môžu objaviť na tele bez zjavného dôvodu. Sú zvyčajne spôsobené chorobami sprevádzanými ďalšími príznakmi a príležitostné nevysvetliteľné podliatiny sa môžu vyskytnúť v neskorších štádiách ochorenia.

Závažné ochorenie pečene môže spôsobiť ľahké modriny, pretože pečeň nemôže produkovať dostatok krvných zrážacích faktorov. Okrem toho také ochorenia môžu sprevádzať žltá koža, spôsobiť svrbenie celého tela, opuch končatín a črevné krvácanie.

Ľahké modriny sú niekedy symptómy neskorých štádií chronického ochorenia obličiek. Takíto ľudia môžu mať ospalosť, necitlivosť na ruky a nohy, vracanie ráno, stolica s krvou.

Dlhodobé modriny môžu byť zaznamenané ľuďmi s cukrovkou. Je to spôsobené komplikáciami ochorenia krvných ciev. Najčastejšie sa na nohách nachádzajú modriny a sú znakom progresívneho cukrovky.

Nemôžete zriecť veku. U starších ľudí sa zvyšuje priepustnosť krvných ciev, kapiláry sú krehké a koža stráca pružnosť, stáva sa tenšou, a preto sa tvoria modriny často.

Ženy sú navyše náchylnejšie k tvorbe podliatin ako muži a ich podliatiny sa často objavujú z drobných zranení ramien, bokov a hýždí.

Všetky príčiny modrín sú ťažké na zozname. Aby sa nevystavovali neprimeranému riziku, je potrebné sa poradiť s lekárom. Podrobný krvný test a koagulogram pomôžu určiť príčinu "bezproblémových" modrín a zvoliť liečbu.

Kedy navštíviť lekára

Spravidla modriny zmiznú do dvoch týždňov. Ak sa objavia neprimerané modriny spolu s inými príznakmi, poraďte sa so svojím lekárom, napríklad:

Nie sú žiadne modriny dlhšie ako dva týždne;

Zlomeniny na nohách a iných častiach tela sú často pozorované bez zjavného dôvodu.

Neexistujú žiadne modriny bez dôvodu. Ak ste sa neublížili a neboli zranení, nemôžete vysvetliť dôvod jeho vzhľadu, znamená to, že je skrytý hlbšie a len vyšetrenia pomôžu odhaliť jeho dôvod.

Ako sa zbaviť modrín na tele

Najskôr sa musíte pokúsiť minimalizovať možnosť hematómu po úraze:

 1. Pripojte niečo studené. Nízka teplota vedie k zúženiu krvných ciev, prietok krvi do pomliaždeného priestoru sa zníži. Je rozumné aplikovať chlad v prvých hodinách (čím skôr, tým lepšie). Po 4-5 hodinách je to zbytočné.
 2. Použite tesnú obväzovú bandáž. Môžete ho nosiť dlhšie ako 2 hodiny po poranení, aby nedošlo k poškodeniu krvného obehu.
 3. Použite na mieste poškodenia špeciálny gél a masť (troxevasín, indovazín, voltaren, dexpanthenol). Toto sa môže vykonať skôr ako 6-8 hodín po poranení. Ak použijete liek skôr, opuch sa zintenzívni a modriny budú výraznejšie.

Tradičná medicína odporúča aplikovať listy kapusty alebo plátky zemiakov na hematómy (rozrezané na modrinu). Musia byť namontované a opotrebované niekoľko hodín.

Existuje mnoho ďalších domácich a ľudových liekov, ktoré možno použiť na zmiernenie bolesti, zápalu a urýchlenia vymiznutia modrín.

Existuje mnoho prírodných domácich liekov, ktoré môžete použiť na zníženie zápalu, zníženie bolesti a pomôcť pri tvorbe modrín rýchlejšie sa liečiť. Môžete mať mnoho z týchto liekov, ako sú čajové vrecká a aloe vera priamo na dosah ruky. Už som spomenul tieto prirodzené metódy liečby modrín, ktoré sú podporované vedeckými dôkazmi.

Tri hlavné príčiny modrín na tele, ktoré choroby ponechajú takéto známky

Prečo sa na tele objavujú modriny: možné príčiny a liečba

Je zrejmé, že modriny (hematómy v zdravotníckom jazyku sa nazývajú) sa objavujú s pomerne silnými údermi. Pacienti sa však často pýtajú, prečo sa modriny objavujú bez zjavného dôvodu, alebo prečo sa rýchlo objavujú modriny, keď bola rana dostatočne slabá. O tomto a oveľa viac - práve teraz.

Ako vzniká modrina?

Hematóm, bez ohľadu na špecifické miesto jeho výskytu, tvorí približne tú istú cestu, ktorá je už dávno známa medicíne a dobre študovaná:

 1. Hlavným dôvodom, prečo sa môže na tele objaviť hematóm, je to, že nastáva vnútorné krvácanie. Pri náraze alebo dokonca stláčaní sú mäkké tkanivá poškodené a spolu s nimi sú zničené malé krvné cievy, hlavne kapiláry.
 2. V dôsledku toho dochádza k prirodzenej fyziologickej reakcii v tele - v oblasti poškodenia prebiehajú intenzívne procesy tvorby krvných zrazenín, ktoré mechanicky blokujú prasknutú cievu tak, že krv nemôže preniknúť do kože, čím sa zabezpečí integrita celého cievneho systému.
 3. Nakoniec, keď vznikne dostatočný počet malých krvných zrazenín, proces sa zastaví. Miesto sa úplne prekrýva, v dôsledku čoho výrazne mení farbu v porovnaní s inými povrchmi pokožky - stáva sa modrofialovým, často so žltozelenými alebo ružovými odtieňmi.
 4. Kožná oblasť s hematómom sa spravidla silne vytvrdzuje. Je to spôsobené tým, že sa voda v oblasti poškodenia nahromadila v dôsledku narušenia integrity vnútorných tkanív. Po stlačení sa často vyskytujú zlé pocity.

Následne sa modrina liečí ("vyrieši") v dôsledku skutočnosti, že poškodené bunky sú úplne odstránené z tela a na ich miesto zaujmú nové. Preto je miera hojenia miera návratnosti týchto tkanív.

Prečo sa objavujú modriny bez dôvodu

Po prvé, pri posudzovaní tohto javu je potrebné postupovať nielen z osobných pocitov, ale aj z objektívnych údajov získaných z mnohých rokov lekárskeho výskumu. To platí najmä v tých prípadoch, kde sa hematómy objavujú na jednej alebo inej časti tela bez dôvodu.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré situáciu komplikujú:

 • ľahká pokožka;
 • krvné cievy, ktoré sú dostatočne blízko k povrchu kože;
 • nadváhou.

Tieto individuálne fyziologické vlastnosti môžu prispieť k predstave, že modriny sa ľahko objavia, aj keď to nie je zvláštny dôvod. Napríklad prítomnosť určitej vrstvy tuku na určitých miestach trochu oslabuje silu nárazu, t.j. bolesť sa stáva menej nápadná, zatiaľ čo hematóm sa stále vytvára.

Vo všeobecnosti je preto dôležité venovať pozornosť niekoľkým okolnostiam:

 1. Čo spôsobuje podliatiny - ak boli dokonca aj malé rany, tvorba postihnutých oblastí je úplne bežný jav.
 2. Ak sa objavia modriny na tele - vzácny, nepravidelný jav, strach o svoje zdravie, rovnako ako to nestojí.
 3. Ak nie je známy dôvod vzniku modrín na tele, a vzniknuté hematómy sú dostatočne veľké (viac ako jeden centimeter v priemere), je to dôvod, prečo ísť na lekára.

Pochopte, prečo sa vytvárajú modriny na určitých miestach a v jednom alebo inom množstve, nakoniec je stále možné len s pomocou lekára. Preto ak sa príliš často vyskytujú hematómy, je potrebné diagnostikovať.

Ak sa objavia modriny po celom tele

Ak sa hematómy objavia na tele v prakticky všetkých oblastiach, ktorých príčiny sú úplne nepochopiteľné, môže to znamenať určité poruchy vo fungovaní vnútorných orgánov, abnormality metabolizmu alebo určitých ochorení.

Tu sú najčastejšie príčiny tohto javu:

 1. Konštantný nedostatok vo výžive potravín (alebo liekov) obsahujúcich vitamín C, K alebo R. To je obzvlášť časté na začiatku jari, ktorý sa vyznačuje sezónnou avitaminózou.
 2. Hypertenzia (vysoký krvný tlak), niektoré ochorenia obehového systému (napríklad problémy s zrážaním krvi).
 3. Chronické ochorenia - napríklad tonzilitída, reumatizmus, patologické stavy obličiek.
 4. Najnebezpečnejším a zároveň aj zriedkavým prípadom, keď sa časté hematómy v určitých oblastiach tela objavia bez zjavného dôvodu, sú spojené s takouto patológiou ako hemoragická vaskulitída. Niektorí pacienti vedia, že toto ochorenie je spojené s krvnými cievami. Lekári ju definujú ako zvýšenú krehkosť krvných ciev, v dôsledku čoho sa tvoria hematómy v končatinách, na chrbte a bruchu.
 5. Nakoniec hormonálna nerovnováha často vyvoláva tvorbu hematómov. Platí to najmä pre ženy v dospelom veku.

Ak sa tvoria hematómy hlavne na nohách

Bez ohľadu na to, či sú príčiny modrín na tele známe alebo nie, je možné určiť špecifickú oblasť, kde sa najčastejšie pozoruje tvorba hematómov. Veľmi často sa vytvárajú na nohách, čo je pochopiteľné z pohľadu, že nohy sú vystavené neustálemu úderu pri pohybe.

Na druhej strane príčiny vzniku modrín na tela vo všeobecnosti a na dolných končatinách môžu konkrétne naznačovať, že v organizme sa vyskytujú určité poruchy metabolických procesov a dokonca ochorení, napríklad:

 1. Rôzne poruchy spojené s procesmi trombózy (tromboflebitída) - to je veľmi charakteristická príčina, ktorá sa môže prejaviť jasnejšie v staršom veku. Navyše, takéto patológie môžu mať vrodenú povahu, rovnako ako komplikované zázemím tehotenstva. Napríklad, ak sa hematómy v nohách začali objavovať často v popôrodnom období, je to zjavný signál, že procesy zrážania sa začali byť príliš aktívne. Zvlášť pozorné by sa malo venovať v prípadoch, keď ide o ranné štádiá tehotenstva. V zriedkavých prípadoch môže tromboflebitída spôsobiť potrat, skoré pôrode alebo iné komplikácie, preto je najlepšie kontaktovať doprednú kliniku.
 2. Ak sú na nohách najčastejšie pozorované modriny, často to naznačuje vývoj kŕčových žíl, čo je charakteristické najmä pre ženy stredného veku, ktorých práca zahŕňa dlhodobé stojace.
 3. Zvyšné dôvody zahŕňajú celú sadu faktorov, ktoré spôsobujú hematómy u dospelých a menej často modriny na tele dieťaťa. Patria medzi ne poruchy endokrinného systému, poruchy nervového systému, deficit vitamínu C nedostatok vitamínu a ďalšie poruchy.

Ak sú na ramenách vytvorené hematómy

Ak sa na tele objavia modriny bez akéhokoľvek zjavného dôvodu (ranu, modriny atď.) A súčasne sa ich hromadenie pozoruje na rukách, môžu sa hovoriť o rôznych porušeniach:

 • poruchy pečene;
 • liečba liekov, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi (zníženie koncentrácie buniek v ňom);
 • akútny nedostatok vitamínu C;
 • dlhotrvajúca ťažká hypotermia;
 • infekčné ochorenie a obdobie obnovy po ňom;
 • patológia krvných ciev.

Ak sa tvoria hematómy na tvári a viečka

Keď sú na nohách alebo ramenách vytvorené modriny na tele bez príčiny, je to veľmi častý výskyt.

Ale v prípade tvorby hematómov na tvári a hlavne na očných viečkach by ste mali takmer okamžite konzultovať lekára - to je oveľa vzácnejší fenomén, ktorý takmer vždy naznačuje vnútorné poruchy, napríklad:

 • alergické reakcie;
 • dôsledky infekčnej choroby;
 • abnormality v pečeni;
 • hormonálne poruchy u žien (nedostatok estrogénu).

Krvácanie bez príčiny sa môže vyskytnúť takmer okamžite, keď človek má ostrý záchvat kašľa alebo dokonca vracanie, pretože v tomto momente silne stúpa krvný tlak, spôsobuje roztrhnutie niektorých krvných ciev a tvorbu hematómov na tvári.

Ľudové prostriedky na tvorbu podliatin

Vo väčšine prípadov sú hematómy na tele úplne liečiteľné doma. A čím skôr začnete liečbu, tým efektívnejšie a rýchlejšie budú jeho výsledky. Nižšie sú považované za najdostupnejšie recepty, ktoré vám umožňujú zaobchádzať s poškodením, ktoré sa objaví bez zranení a na pozadí zranení.

 1. Jeden z najjednoduchších receptov spojených s použitím čerstvej banánovej kôry. Ak doslova aplikujete vnútornú stranu kôry na poškodenú oblasť po dobu 20-30 minút, výrazne to urýchli liečbu, najmä ak je zranenie nedávno.
 2. Bramborový škrob môžete zriediť teplou vodou, obracať zmes na kašu a zlisovať ju pomocou gázy. Použiť 30-40 minút.
 3. Ak sa na tele objavia podliatiny bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, pomôžu si obklady z kapustových listov. Musíte si vziať nejaké čerstvé, pružné listy, držať ich vo vriacej vode na 1-2 minúty, vyrovnať je s valčekom a pripevniť ich na bolesť oblasti. Kompresia je nastavená na 2 hodiny, potom je možné ju nahradiť novým - a niekoľkokrát to zopakovať.
 4. Ak sa na telo objavia hematómy, ktorých príčiny sú neznáme, môžete použiť čerstvé kvety z nechtíka alebo lososa (tyčinky je potrebné odstrániť). Kvety sa zahrejú v maltách, môžete do nich pridať nakrájané zelené lopúše alebo pätky. Celá hmota je zabalená do fľaše a nanesená ako kompresia na pol hodiny.
 5. Napokon všetky farmaceutické masti, ktoré obsahujú arniky, extrakt z nechtíky, zložky levandule alebo divokého rozmarínu, pomáhajú pomerne aj v prípadoch, keď sa často objavujú modriny na tele. Masti môžu byť použité podľa pokynov a snažia sa ich trieť čo najčastejšie - až do úplného zotavenia.

Prevencia hematómu

Ak dôjde k dlhému trvajúcemu zdvihnutiu na tele, mali by ste okamžite navštíviť lekára, pretože v skutočnosti je to určite dôvod a je takmer nemožné ho zistiť ako doma.

Na druhej strane je oveľa jednoduchšie zabrániť ich výskytu, pre ktoré je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Monitorujte optimálnu telesnú hmotnosť.
 2. Ovládajte fyzickú námahu na nohách a v prípade konštantnej práce v stoji alebo v pohybe vykonajte každodennú masáž nôh.
 3. Noste dosť pohodlné, praktické topánky a používajte obuv s vysokým podpätkom omnoho menej;
 4. Poskytnite rozmanitú výživu a vezmite si všetky potrebné vitamíny (najmä K, C a P).

Preto je oveľa jednoduchšie zabrániť vzniku hematómov, preto je lepšie starať sa o svoje zdravie vopred. Ak existujú určité obavy, musíte aspoň navštíviť lekára, aby ste sa zbavili nepotrebných pochybností.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koronárne stentovanie: ako to ide, výkon, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete: čo je stenting koronárnych artérií, pre aké choroby sa vykonáva. Typy stentov, príprava na stentovanie a jeho implementácia.

Chirurgia pre aneuryzma aorty, typy chirurgickej liečby patológie

Chirurgia pre aneuryzmu aorty je šanca na spásu, pretože takáto patológia nie je konzervatívnou liečbou. Terapeutická liečba môže zachovať len stabilitu pacienta, ale zbaviť sa aneuryzmy, ktorá môže kedykoľvek prechádzať, je možná len chirurgickým zákrokom.

Kde je karotidová artéria a akú úlohu zohráva v ľudskom obehovom systéme?

V tomto článku sa diskutuje o karotickej artérii, jej funkčnom účelu, štruktúre a umiestnení v tele, klasifikácii segmentov a existujúcich hlavných častiach.

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.

Hypertenzia 1 stupeň

Na tlak bol vždy 120 až 80, pridajte pár kvapiek do vody.Zvýšený tlak je problém, ktorý sa človek môže stretnúť v každom veku. Arteriálna hypertenzia 1 stupňa je nárast tlaku, pri ktorom človek cíti nepohodlie, bolesti hlavy, nevoľnosť a rýchly tep srdca.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.