Zdá sa, že nedošlo k žiadnym zraneniam a nikto sa nikomu nestretol a odkiaľ sa objavili modriny na tele... Časom sa stávajú žlté, zmiznú a iné sa objavujú. A opäť je nemožné pamätať: kde je osoba tak pripojená? Dospelí, najmä starí ľudia, veria, že tento starý vek je taký, ako sa ukradne, niektorí ich potrasia a hlásia, že tento jav sprevádza celý ich život, iba malé percento tých, ktorí pravidelne majú kožné kvetiny premýšľajú a hľadajú spôsoby, ako tento problém vyriešiť. Najčastejšie tieto patria nepokojné mamičky, nájdenie hematómov nikde na tele dieťaťa. Možno v materskej škole alebo v škole niekto ubližuje? Alebo je to stále signál, že niečo nie je v tele?

Zranenia, problémy s ženami, nedostatok vitamínov

Vzhľad hematómu z mŕtvice je považovaný za absolútne prirodzený. Zvlášť, ak je rána silná, schopná poškodiť mäkké tkanivá a krvné cievy, ktoré prenikajú do nášho tela, dodáme všetko potrebné a vezmeme produkty metabolizmu. Samozrejme, kapiláry získajú maximum, pretože sú veľmi dostupné, pretože sú umiestnené v koži.

Ale keď sa modriny objavia bez dôvodu, je to dôvod. Najprv sa zvyšuje krehkosť stien kapilárnych nádob. Prečo sa náhle začnú rozbiť, je ďalšia otázka alebo iný dôvod. A nie jeden.

Každý vie, že ženské modriny dávajú prednosť. Prečo? Ukazuje sa, že je to kvôli hormonálnemu zázemiu, alebo skôr nedostatku estrogénu. V priebehu života sa ženské telo podstupuje rôznymi hormonálnymi výkyvmi a v pre- a menopauze sa situácia niekedy katastroficky vo všeobecnosti rozvíja, takže sa ukazuje, že modriny sa zdajú byť bez akéhokoľvek dôvodu a ženy odpisujú svoj vek, ktorý sa samozrejme zaoberá podobnými javmi. Koniec koncov, plavidlá nie sú rovnaké. A niekedy nie je dostatok vitamínov s mikroelementmi. Tu je ďalší dôvod.

Nedostatok vitamínu C a jednoducho - askorbinki spomaľuje regeneráciu tkanív po mechanickom poškodení a nedostatok vitamínu P prispieva k zvýšeniu kapilárnej priepustnosti, zlomu a krehkosti, akoby bez príčiny. Po kombinácii flavonoidného rutínu s P-vitamínovou aktivitou a kyselinou askorbovou vedci pred mnohými rokmi dostali nádherný liek Ascorutin, ktorý je veľmi chutný a veľmi zdravý. Posilňuje cievnu stenu, umožňuje zbaviť sa modrín a zabrániť tvorbe nových.

Ascorutín je dobrý prostriedok proti modrínam a je skvelý pre ľudí, ktorí majú hematómy spôsobené nedostatkom vyššie uvedených vitamínov.

Neprimerané, na prvý pohľad, výskyt modrín prispieva k dlhodobému užívaniu liekov s antikoagulačným účinkom, ako je aspirín, čo je hlavný dôvod vzniku tvorby modrín. Zriedi krv a jej používanie dlho vedie k vzniku hematómov v rôznych častiach ľudského tela.

Viac závažných dôvodov

Existujú však závažnejšie príčiny vzniku modrín v dôsledku rôznych, niekedy ťažkých porúch v tele, ktoré sa spájajú do veľkej skupiny ochorení nazývaných hemoragická diatéza. Patria medzi ne:

 • Vasopatia je poškodenie cievnej steny v dôsledku expozície infekčne toxickým alebo imunoalergickým činidlám, hemoragická vaskulitída môže byť považovaná za príklad takejto patológie;
 • Koagulopatie (vrodené alebo získané), ktoré vyplývajú zo zníženia hladiny koagulačných faktorov, ktoré zahŕňajú také známe ochorenie ako hemofília;
 • Trombocytopénia (zníženie počtu krvných buniek - krvných doštičiek v dôsledku ich traumatizácie, inhibície produkcie alebo zvýšenej spotreby, ku ktorému dochádza pri hemangiómoch, trombocytopenickej purpure, DIC);
 • Trombocytopatia (porušenie funkčných schopností trombocytov, charakteristické pre mnohopočetný myelóm, erytémia, systémový lupus erythematosus).

Ako sa ukázalo, existuje veľa dôvodov a predtým, než sa pokúsite odstrániť modrinu, bolo by dobré zistiť jej pôvod, pretože tým, že necháte všetko šancu, môžete začať ochorenie, ktoré povedie k ešte väčším porušeniam. Samozrejme, modrina pod hrebeňom si nezaslúži zvláštnu pozornosť, ak vznikla z úderu na prst s kladivom. V takomto prípade nemôžete prechádzať lekári a nemusíte prechádzať testami, musíte sa pokúsiť použiť ľudové prostriedky, alebo len počkať: klinec sa dostane dole - všetko prejde. Existujú však typy modrín, ktoré vás upozornia.

Čo sú modriny?

Časti tela, ktoré sa zmenili na modrú od zranenia, sú od detstva dobre známe. Zvratky na nohách, zrazené kolená - to je jednoduché pre chlapca, pretože v tom veku sú všetky triedy traumatizujúce. Vonkajšie hry, jazda na bicykli, prekonávanie takých výšok ako ploty a stromy a výsledkom nie je veľmi mäkké pristátie a veľké modriny s rovnakým pôvodom, ale s vlastnou históriou.

Typy modrín súvisiacich s ochoreniami sa zdajú byť odlišné a správajú sa odlišne. V lekárskej vede sú rozdelené na typy:

 1. Hematomatózny, ktorý sa vyznačuje obrovskými bolestivými krvácaním nielen v podkožnej vrstve, ale aj v hlbokých svaloch, kĺboch, spôsobujúcich deštrukciu tkaniva, patologické zlomeniny, artrózu a svalovú atrofiu. Veľké modriny na nohách, ramenách a na celom tele sú celkom prirodzené pre koagulopatiu, hemofíliu typu A a B;
 2. Mikrocirkulačný systém, ktorý sa nazýva petechiálne bodkovaný, sa prejavuje výskytom modrín na ramenách, nohách a slizniciach (nazálne, krvácanie z ďasien). Malá traumatizácia ciev mikrocirkulačného lôžka - kapiláry (stačí si tampať kožu rukami), okamžite spôsobuje podliatinu (trombocytopénia to vie);
 3. Mikrocirkulačný hematom, to je zmiešaný typ, zahŕňa kombináciu dvoch predchádzajúcich a je charakterizovaný výskytom aspoň niekoľkých, ale veľkých modrín, lokalizovaných v prevažne subkutánnom tuku, takže sú dobre viditeľné. DIC, hemofíliu A a predávkovanie antikoagulanciami sú sprevádzané podobným typom hematómu;
 4. Pri vaskulitídno-purpurových typoch je okrem typu zapálených modrín charakteristická aj svrbivá vyrážka, ktorá zvyšuje pigmentáciu v priebehu času.

Ak má však človek trvalé modriny, je lepšie sa poradiť s lekárom, pretože to môže byť príznakom ochorenia.

Zlomeniny na hrudi, modriny na žilách

Obzvlášť znepokojujúce sú pomliaždeniny na prsiach žien, pretože mliečna žľaza majú menšiu pravdepodobnosť zranenia ako paže a nohy, hoci zranenia nie sú vylúčené. Môžete spadnúť alebo zakopnúť na nejaký tupý objekt a hematóm je zabezpečený. Samozrejme, mali by ste sa pokúsiť vyhnúť poškodeniu mliečnych žliaz, pretože veľké hematómy sa môžu zmeniť na cysty, ktoré následne dávajú silné bolestivé pocity.

Ak je modrina spôsobená poranením alebo používaním antikoagulancií, potom môžeme dúfať, že prejde bez akýchkoľvek osobitných následkov. Je nebezpečné, keď sa objaví hematóm bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, pretože potom môže byť znakom malígneho nádoru, najmä zápalového rakoviny prsníka, takže v takýchto prípadoch by ste nemali odkladať návštevu mammologovi alebo gynekológu.

Štruktúra zvyčajnej modriny (vľavo) a vzdelanie na hrudi, valencie v malígnom (vpravo)

Nie je imúnny z modrín na hrudi a mužskom pohlaví, ale u mužov je ich výskyt hlavne kvôli tupým poraneniam hrudníka a zlomeninám rebier, a ak modrina neprechádza dlhú dobu, príčinou môže byť koagulopatia alebo lieky na zmierňovanie krvi. V takom prípade musíte s takouto otázkou konzultovať lekára.

Často sa objavujú modriny v žilách. Po prvé, to platí pre ľudí s kŕčovými žilami. Niekedy je tento vzhľad vytvorený samotnými žilami a niekedy aj hematómy vyplývajú z prítomnosti kapilárnej siete, pavúkov a uzlín, ktoré majú sklon k pretrhnutiu. Dôvodom je najmä zranenie alebo slabosť stien cievy.

Masť, ktorá pomáha vyliečiť modriny

Vo všeobecnosti je zriedkavo možné vyliečiť modrinu, ale ak po zranení okamžite nanášate chlad (často používajú mrazené mäso, ktoré je vždy po ruke doma), potom môžete významne znížiť veľkosť hematómu a znížiť intenzitu zafarbenia. A ak sa zmeškaje prvý okamih, je lepšie poslať niekoho do najbližšej lekárne, aby ste dostali masť z modrín. V takýchto prípadoch je dobre preukázaná heparínová masť, ktorá rozpúšťa krvnú zrazeninu vytvorenú pod kožou a tým urýchľuje zmiznutie modrej. Okrem toho heparínová masť má tiež analgetický účinok vďaka svojmu lokálnemu anestéznemu benzokaínu.

Malo by sa pamätať na to, že masť sa používa s opatrnosťou, ak je ohrozená celistvosť kože a NEMÁ sa používať na hlbokú žilovú trombózu alebo súčasne s nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), ktoré sa často používajú na kontúziu na zníženie bolesti.

Okrem heparínu by bolo pekné používať troksevazinovú masť, pomáha tiež rýchlo vyliečiť modriny a zabudnúť na to. S pomerne širokým spektrom účinku sa masť používa pri mnohých ochoreniach spojených so zvýšenou krehkosťou cievnych stien. Hlavnou látkou lieku je rutínový flavonoid, ktorý má P-vitamínovú aktivitu. Na zvýšenie terapeutického účinku masti je žiaduce použiť ho spolu s troxevazínovými kapsulami alebo tabletami.

Pomôžte ľudovým metódam

Niektorí ľudia nerozpoznávajú farmaceutické prípravky a radšej používajú iba ľudové lieky na liečbu modrín. Ak sa z modriny objaví modrina, takáto liečba je plne odôvodnená a môže sa úspešne aplikovať doma.

 • s listom lopúcha (vnútorný povrch listu, celofán, vlnený šál),
 • kaša cibule s cukrom,
 • Drevo trávy alebo čerstvé (suché s vriacou vodou), pokryté celofánom a bandážované

prispievajú k rýchlemu hojeniu a zmiznutiu nepríťažlivého čierneho bodu.

Čerstvý petržlenový kompres je cenovo dostupný a (podľa populárneho názoru) efektívny spôsob, ako sa zbaviť modrín

S rovnakým účelom použite:

 • ½ čajovej lyžičky zázvoru a kurkuma, pridaním niekoľkých kvapiek vody (3 alebo 4),
 • varené jablká (do kaše) v mlieku,
 • čerstvý list tradescantia alebo
 • pleťová voda s ocotom (ľanová bielizeň navlhčená lyžicou octu alebo čajovou lyžičkou esencie rozpustenej vo vode).

Nesmieme však zabúdať, že všetky ľudové lieky sú dobré, ak nie je otvorená rana a krvácanie, pretože v tomto prípade je potrebný mierne odlišný prístup, ale z uvedených receptov, v prípade poškodenia kože a krvácania, bude teplé jablko varené v mlieku. Mal by sa použiť na zranené miesto.

Pacient sa rozhodne, ako liečiť modrinu spôsobenú tvorbou modrín, čo by sa však nemalo robiť, ak sa tvoria hematómy ako dôsledok iných ochorení, to znamená, že sú sami. Je potrebné kontaktovať špecialistu (phlebologist alebo hematológ), ktorý bude vykonávať potrebné štúdie (krvné testy, ultrazvuk krvných ciev atď.), Určite zistí, čo predpísajú a primeranú liečbu, pretože pacient sám sa nedokáže vyrovnať a ľudové lieky nemajú dostatočnú silu riešiť hlboko zakorenené problémy.

Žily v nohách prasknú a objavia sa modriny.

Vzhľad modrín na pažích alebo nohách je niekedy veľkým prekvapením pre ľudí, pretože nie sú spojené s modrínami alebo inými zraneniami. Jednoduchá a rýchlo prechádzajúca modrina zvyčajne nespôsobuje obavy, ale ak sa modriny objavia systematicky a sú spojené s krvácaním na koži nohy, je to dôvod, prečo ísť na lekára. Také modriny naznačujú, že s nádobami sú problémy, a ak im nedodržiavate včas, choroba sa môže vyvinúť do vážnej patológie kardiovaskulárneho systému. Prečo praskli nádoby v nohách, aký je dôvod a čo s tým robiť?

etiológie

Hematómy, ktoré sa v každodennom živote nazývajú modriny, sa objavujú v dôsledku namočenia mäkkých tkanív krvou v prípade ich zranenia, keď nádoby prasknú a krv začína pretekať cez poškodenú stenu. Okrem vnútorných dôvodov, prečo krvné cievy prasknú na nohách a na koži sa objavujú modriny, vonkajšie (exogénne) vystupujú v lekárskej praxi.

 • Krehkosť môže byť dôsledkom dlhodobej expozície ultrafialovým žiarením v dôsledku strhnutia soláriami alebo prirodzeného opaľovania. Pri pôsobení ultrafialového žiarenia dochádza k nadmernému zahriatiu tukových tkanív, čo je ochrana ciev pred vonkajšou expozíciou, v dôsledku čoho malé nádoby prasknú.
 • Zranenia rôzneho pôvodu, popáleniny, omrzliny.
 • Tieto cievy môžu prasknúť v dôsledku kozmetických manipulácií so silným účinkom na pokožku, ako je napríklad lúpanie.
 • Dlhotrvajúci stav stresu.
 • Nadmerná fyzická aktivita.

Obezita je vážny dôvod pre vznik modriny alebo zlomenej cievy na koži nohy, pretože obezita je spojená s mimoriadnou váhou.

Obezita zvyšuje pravdepodobnosť modriny alebo zlomenej cievy.

Zvláštnym prípadom je hematóm a výbuchová cieva, ktorá sa môže objaviť na nohách žien počas tehotenstva a po ňom. Dôvodom môžu byť zmeny v tele ženy počas tehotenstva a ďalšie faktory:

 1. Dedičná alebo získaná trombofília, keď sa náhle objavia modriny.
 2. Hemoragická diatéza, keď prasknú malé nádoby.
 3. Kŕčové žily
 4. Prijatie určitých liekov.
 5. Nedostatok vitamínov.
 6. Zlyhanie pečene.

Najčastejšie vzhľadom na vzhľad vzoru, ktorý sa objavil na koži, doktor vždy presne určuje, ktorá nádoba začala prasknúť, a bude môcť odhadnúť dôvod. Vypuknutá nádoba sa prejavuje nielen vo forme modriny, ale aj vo forme cievnej siete, ak prasknú kapilárne cievy. Tieto mriežky dobre ilustrujú fotky z lekárskych a kozmetologických miest. Kapiláry sú v bezprostrednej blízkosti povrchu kože, takže keď klesnú cievy, krv z nich okamžite padá pod kožu a vytvára modrinu. Vzhľad na nohách cievnych sietí zvyčajne nespôsobuje nepríjemné pocity, ženy sa obávajú iba ošklivého vzhľadu nohy a muži najčastejšie nevenujú pozornosť. Avšak modriny a zlomené krvné cievy, ktoré sa pravidelne objavujú na nohách, sú vážnym dôvodom pre lekára, ktorý po diagnostikovaní poradí, čo má robiť, aby prestali trhať. Najmä nie je potrebné váhat, ak sa súčasne s výskytom modrín nohy značne zväčšujú, čo naznačuje, že žily v nohách môžu byť ovplyvnené kŕčovými žilami a cievy sa môžu trvale roztrhnúť.

V závažných prípadoch môže dôjsť k roztrhnutiu hematómu a začne prúdiť krv. Niekedy môže krv z malých kapilár konštantne v malom množstve. Tieto symptómy vyžadujú okamžité ošetrenie lekárom, inak krvácanie môže byť smrteľné.

Vyrušovaná nádoba sa tiež môže objaviť vo forme cievnej mriežky.

Niektoré jednoduché testy

Pred predpisovaním správnej liečby je potrebné zistiť, či malé alebo väčšie cievy pacienta môžu ľahko prasknúť. Aby ste to mohli urobiť, musíte zistiť príčinu niekoľkých jednoduchých testov:

Ak sú všetky testy pozitívne, malá žila alebo kapilára môže kedykoľvek prasknúť, pacient musí podstúpiť komplexné vyšetrenie a urobiť kapilaroskopiu.

Metódy liečby

Liečba tejto patológie je zameraná na posilnenie steny krvných ciev, aby sa zabránilo ich krehkosti a krehkosti, čo sa týka krvných ciev a na nohách a ramenách. Zloženie komplexnej terapie zahŕňa niekoľko spôsobov liečby.

Posilnenie steny krvných ciev môže zmeniť stravu.

Diéta je jednou z najúčinnejších metód expozície slabým krvným cievam a zahŕňa aktívne začlenenie do potravy pacientov s vysokým obsahom vitamínov a potravín bohatých na angioprotektívne látky. V dennej strave by mali byť prítomné proteínové potraviny: kuracie bez kože, králik, chudé hovädzie mäso, chudé ryby. Je potrebné jesť čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, orechov, strukovín. Cestovku sa odporúča používať len z tvrdej pšenice. Je potrebné úplne odstrániť z potravy mastné a sladké potraviny, rôzne vyprážané potraviny, korenie a marinády. Alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým sú prísne zakázané, káva by mala byť obmedzená čo najviac.

Ak dôjde k roztrhnutiu krvných ciev a na koži sa objavia modriny, liečba drog závisí od príčin týchto javov:

 • Pri ateroskleróze sú pacientom predpísané lieky zo skupiny statínov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Môžu to byť atorvastatín, lovastatín, roxera alebo iné lieky.
 • Ak je príčinou vaskulárnej krehkosti avitaminóza, potom sa okrem diéty odporúčajú aj rôzne vitamínové komplexy, ako je Complivit alebo Capilar. Vitamíny by mali pochádzať z ovocia a bobúľ, ktoré sú bohaté na vitamín C. V priebehu liečby môžu byť zahrnuté aj angioprotektéry - Eskuzan, Aescin a ďalšie.
 • Ak má pacient modrinu, sprevádzaný edémom, môžu byť predpísané flebotonické a fleboprotektory, ako sú Troxevasin, Phlebodia, Detralex.

Na liečbu oslabených ciev sa môžu použiť inštrumentálne a chirurgické metódy. Mikroskleroterérapia, laserová terapia, fotokoagulácia a iné sú najnovšie a efektívnejšie metódy hardvérovej terapie. Ak poskytnutá liečba neprinesie požadovaný účinok, pacientovi je predpísaná chirurgická operácia na odstránenie prasknutých krvných ciev.

Na liečbu krvných ciev použite bylinné infúzie.

Tradične populárne recepty sú veľmi populárne pri liečbe krvných ciev, pri potláčaní modrín a cievnych sietí, rôznych infúziách, odvaroch, čajoch a džúsoch. Najznámejšie byliny a rastliny na liečbu krvných ciev sú orech, čierne ríbezle, cesnak, citrón, divoká ruža, žerucha a ďalšie.

Účinnými ľudskými prostriedkami na posilnenie krvných ciev sú terpentínové kúpele, ktoré zlepšujú krvný obeh a pomáhajú otvoriť kapiláry.

Častý výskyt modrín a zlomených krvných ciev na nohách a ramenách (aj keď je malý na rozmer) je vážnym predzvesťou žilovej choroby a ak sa liečba nezačne v počiatočnom štádiu, potom vaskulárna krehkosť môže viesť k smutným dôsledkom, keď je chirurgická liečba jedinou možnou metódou liečby. prevádzka.

Oklúzia ciev dolných končatín je bežnou príčinou návštev flebológa a vaskulárneho chirurga. Muži a ženy trpia kŕčovými žilami, tromboflebitídou a trombózou, pričom tieto posledné navštevujú lekárske inštitúcie častejšie kvôli estetickej poruche nohy - vyčnievajúce rozvetvené žily nad povrchom kože.

Vzhľad cievnej siete v oblasti chodidla, členku, vnútornej a zadnej časti stehna indikuje stagnáciu krvi, čo vedie k krehkosti kapilár a väčších ciev. V mnohých prípadoch pacienti vyhľadávajú pomoc v zdravotníckej inštitúcii, nie s výskytom prvých príznakov ochorenia, ale po poškodení žily v nohe sa vytvoril hematóm alebo sa objavila mobilita. Pri prvých príznakoch je potrebné zaznieť alarm - vzhľad červenej (modrej) siete na nohách.

Kŕčové žily: mechanizmus vývoja patológie ciev dolných končatín

"Kŕčové žily" plavidiel v preklade z latinčiny znamená "opuch". Tvorba uzlín, dilatačných častí žíl na počiatočnej úrovni nastáva v dôsledku poklesu prirodzenej produkcie kolagénu a elastínu v stenách krvných ciev, atrofie buniek v svalovom tkanive žíl. Genetický faktor, vonkajšie príčiny (ťažká fyzická námaha, dlhá chôdza, zvýšený index telesnej hmotnosti) môžu chorobu vyvolať.

Ako vzniká patológia? Za prítomnosti prispievajúcich faktorov sa venózne ventily už nedokážu vyrovnať s prietokom krvi, dochádza k spätnému toku tekutiny. Ak sú nepriaznivé faktory trvalé, leukocyty sa spoja s endotelovými bunkami, zoskupujú sa a začína zápalový proces. Výsledkom je, že steny žíl sa zapália pozdĺž celého spodného kanála, postihujú sa žilové ventily, roztiahnu sa veľké cievy a vytvárajú "vrecká". Osoba zažíva pocit ťažkosti v nohách a nepohodlie. Vizuálne v počiatočnom štádiu je ochorenie vyjadrené edémom, výskytom pavúkov, retikulov na povrchu kože.

Príčiny pretrhnutia žily

Máte zlomenú žilu v nohe? Aký je dôvod? Patologický proces v cievach sa objavuje dlho pred objavením sa vonkajších príznakov ochorenia. Medzi príčiny ruptúry žily patria:

 • fyzické preťaženie, dlhá prechádzka;
 • topánky, ktoré nezodpovedajú veľkosti nôh;
 • hypotermia dolných končatín v zime;
 • používanie perorálnych kontraceptív;
 • dysfunkcia hormonálnej žľazy;
 • obdobie tehotenstva u žien;
 • fyziologické menštruačné poruchy (menopauza);
 • popôrodné obdobie;
 • ultrafialové žiarenie;
 • zranenia, popáleniny, omrzliny;
 • alkohol a nikotín;
 • zvýšený index telesnej hmotnosti;
 • dedičný faktor.

Dôsledky neskorých konzultácií s lekárom

Vo väčšine prípadov je návšteva lekára odložená z dôvodu nedostatku voľného času, neochoty vydávať zoznam chorých, nedostatočného porozumenia závažnosti choroby. Okrem obmedzenia mobility môže poškodenie venózneho krvného obehu hroziť zničením steny veľkej cievy, vnútorným a vonkajším krvácaním.

Máte roztrhané žily vo vašej nohe. Prečo? Pevné topánky s vysokým podpätkom, tesné oblečenie, kontúzia, podvrtnutie kĺbových väzov pri chôdzi môžu vyvolať pretrhnutie žily. Ak je žila na nohe rozbitá, modrina je jasným znakom vnútorného krvácania. Symptóm bolesti je najčastejšie chýba, človek okamžite nevie o probléme. Externé krvácanie nie je sprevádzané ani bolesťou, ale v prvých minútach krvácania sa diagnostikuje ruptúra ​​žily - oblasť odevu na nohe je mokrá.

Pri neprítomnosti liečebného postupu dochádza k prasknutiu nádoby nebezpečnými následkami. Patria medzi ne:

 • separácia trombov;
 • tvorba trofických vredov v mieste ničenia steny cievy;
 • smrteľný výsledok.

Príznaky žilového krvácania

Najčastejšie príznaky patológie zahŕňajú prítomnosť pretrvávajúceho edému vo večerných aj po spánku, nodulárne lézie na nohách modrej, bolesť pri chôdzi a rýchla únava.

Ak v žilách v nohe praskne, krv môže vytekať do tkaniva. Pri externom krvácaní:

 • bohatý tok krvi;
 • spomaľuje tvorbu elastickej zrazeniny (nedostatočné zrážanie krvi);
 • prudký pokles krvného tlaku;
 • závraty;
 • bledosť kože.
 • tvorba hematómu v mieste pretrhnutia žily;
 • s rozsiahlou patológiou - zníženie krvného tlaku;
 • strata vedomia;
 • pocit strachu.

Žily sa vyrážajú pešo: prvá pomoc

Porušenie integrity žily sa môže vyskytnúť v najviac neočakávanom momente, na nesprávnom mieste. Ak je osoba na ulici, mimo lekárne, musíte okamžite zavolať pomoc v núdzových situáciách. Odporúča sa, aby ste urobili dôležité kroky pred príchodom lekárov. V prípade nevoľnosti je potrebné požiadať o pomoc neoprávnené osoby, pretože nadmerné krvácanie môže viesť k kolapsu a smrti.

Čo robiť, ak je v nohe porušená žila? Taktika konania je nasledovná:

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Nájdite vo vrecku čistú utierku alebo vreckovku. Ak nie je žiadny materiál, obráťte sa na okoloidúcich.
 3. Ak sa vyskytne prasknutie žily v lese, mimo dosahu: odstráňte košeľu, odtrhnite kus látky, zložte ju do štyroch vrstiev a stlačte tkaninu až do bodu prasknutia cievy.
 4. Zbalte oblečenie v malom valčeku, stlačte ich na ranu.
 5. Vytvorte improvizovaný krúžok z pásu, opasku alebo šál, utiahnite nohu pod ranu (10 cm).
 6. Ak nie je žiaden pás, musíte stlačiť jeho dlaň na miesto prasknutia žily pokrytej látkou.
 7. Ak sa vo vnútri mesta objaví žila, požiadajte okolojazdcov, aby si kúpili hemostatickú špongiu v lekárni. Vložte materiál na zastavenie krvi pod tkanivom, bližšie k povrchu rany.
 8. Zoberte si "ležaciu pozíciu" a zdvihnite končatinu hore nad ramenným pletencom o tridsať centimetrov.
 9. Ak obeť alebo okoloidúci mali zmrazené jedlo po ruke, urobte improvizovaný studený kompres; aplikujte kompresiu na miesto krvácania (až tridsať minút).

Žíhanie na žilách: liečba

Ak dôjde k poškodeniu malej cievy, zápalové zameranie má malé hranice, flebológ aplikuje klasickú terapeutickú liečbu pomocou liekov, ktoré zlepšujú zásobovanie krvou. Môže tiež ponúknuť mikroskleroterrapiu pacienta: do žily sa vstrekuje špeciálna látka, po ktorej sa žilová oblasť resorbuje do dvadsiatich až dvadsiatich piatich dní.

Ak došlo k rozsiahlemu krvácaniu vo vnútornom tkanive alebo vonku, je indikovaný chirurgický zákrok - odstránenie cievy s cieľom obnoviť prietok krvi. V prípade miernych poranení môže lekár aplikovať ligáciu kmeňa plavidla. Moderná medicína ponúka modifikačný postup s názvom "Elos" - koagulácia. Spôsob realizácie: do poškodenej nádoby sa vstrekuje vysokofrekvenčný prúd alebo laserový lúč, pod vplyvom ktorého je fúzne miesto "tavené".

Recepty "babičky": ako liečiť kŕčové žily (tradičná medicína)?

V starých časoch ľudia vedeli, ako posilniť krvné cievy a bojovať proti ochoreniu žíl pomocou liečivých rastlín, odvarov, vody z liečivých bylín. Pozor: Liečba chorôb dolných končatín spojených s prasknutím žíl sa odporúča len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tradičná medicína je len sprievodným faktorom, ktorý urýchľuje proces obnovy, posilnenie krvných ciev.

 • Recept 1: Vytvorte srvátku doma. Ak chýba čas, je možné vymeniť srvátku za bežné kyslé mlieko. Vyberte si niektoré čerstvé listy kapra; preskočte rastlinu cez mlynček na mäso. Zmiešajte zložky terapeutickej kompozície v rovnakom pomere 1: 1. Aplikujte roztok na opuchnuté žily po dobu piatich dní. Odporúčame týždeň opakovať liečbu.
 • Recept 2: Výborným liekom na opuchnuté žily je medový kompres. Pred použitím sa odporúča testovať alergickú reakciu: namažte vnútorný povrch členku malým množstvom medu. Skóre výsledku po 2 hodinách. Ak po aplikácii medu nedošlo k začervenaniu, páleniu, lúpaniu - možno použiť recept na báze medu.

Pre kompresiu sa odporúča odobrať malý kúsok bielizne (40 × 50); rozložte ho v štyroch vrstvách, rozmazané medom. Použite kompresiu na poškodenú oblasť nohy. Medový zábal sa musí vykonať večer pred spaním. Ráno odstráňte kompresiu a opláchnite med pod tečúcou vodou.

 • Recept 3: Kalanchová tinktúra. Pri príprave roztoku odporúčame vziať čerstvé listy Kalanchoe (200 g). Do fľaše s objemom 0,5 l umiestnite nakrájané listy rastliny, nalejte roztok obsahujúci alkohol (vodka, moonshine). Položte riad na chladnom, tmavom mieste. Fľašu z tinktúry denne pretrepávajte. Po siedmich dňoch je liek pripravený: namazať nohy dvakrát denne (ráno a večer), pohybujúce sa od nohy po stehná. Ošetrenie sa vykonáva po dobu troch mesiacov.

Preventívne opatrenia

Ľudové príslovie hovorí: "Bolesť je lepšie predchádzať, než vyliečiť." Aby sa zabránilo vážnym problémom s žilami, odporúča sa rizikovým ľuďom dodržiavať hlavné pravidlá:

 • Odstráňte zlé návyky z bežného spôsobu života (prestať fajčiť, nadmerne piť alkohol).
 • Zahrňte do stravy vitamín D, F, ryby a morské plody.
 • Jedzte rastlinný olej z kukurice, ľanového semena, sójových bôbov, orechov, slnečnice.
 • Po dlhom pobyte na nohách, cvičenie v telocvični na aplikáciu kontrastnej sprchy dolných končatín.
 • Ak máte nadváhu, odporúča sa, aby sa pod dohľadom špecialistu odporučila formulovať vhodnú strave na zníženie telesnej hmotnosti.
 • Zahrnúť ľahkú fyzickú aktivitu v dennom režime: aerobik, jogging, strečing svalov.
 • Po fyzickom náraze sa odporúča zvýšiť nohy nad hlavu o tridsať centimetrov do troch minút.

Ak má osoba prvé známky poškodenia krvného obehu v dolných končatinách, odporúča sa, aby ste pred odchodom vonku nosili špeciálne spodné prádlo alebo obalili nohy elastickými bandážami.

V hrúbke kože je veľa malých kapilár a väčšie tepny a žily prechádzajú hlbšie. Keď klesnú cievy v nohách, do subkutánneho priestoru sa dostáva malé množstvo krvi. To sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zranenia.

Ak chcete rozlíšiť krvácanie od bežného sčervenania alebo krtkov, musíte prst na miesto so zmenenou farbou. Pri vyčerpaní krvi z nárazovej nádoby sa škvrna nezbledne.

príznaky

Ak plavidlo praskne na nohu, tvoria modriny takmer okamžite. Miesto môže byť od niekoľkých milimetrov až po veľkosť dlane. Krvácanie pod kožou môže byť znakom vážneho ochorenia. Ak sa vyskytne bez akéhokoľvek spojenia so zranením, mali by ste sa poradiť s lekárom. Modrina zmizne postupne v priebehu 2 až 4 týždňov, zmenou farby z čierno-modrej na červenkastú a žltozelenú.

Čo je poškodená nádoba na nohe: ak malé drobné cievy utrpeli, objavujú sa krvné body - petechiae. Krv sa môže nahromadiť pod kožu a tvoriť hladkú škvrnu - purpuru. Keď sú pohmožděné, veľká modrina - ekchymóza (modrina). Rozšírená vaskulárna sieť pozostávajúca z malých kapilár sa nazýva telangiektázia, ale takéto cievy sa zvyčajne nerozlomia a spôsobia len kozmetickú poruchu. Zvyčajne sa to stane s kŕčovými žilami.

Príčiny prasknutia krvných ciev

Krvácanie pod kožou sa môže vyvinúť podľa jedného z mechanizmov:

 • prasknutie plavidla;
 • zvýšená priepustnosť cievnej steny;
 • koagulopatia (nedostatok krvných koagulačných faktorov);
 • nedostatok krvných doštičiek.

Informácie o tom, prečo sa na tele objavujú modriny a čo s nimi robiť. Pozrite si toto video:

Podmienky spôsobujúce krvácanie pod kožou

Existuje mnoho dôvodov, prečo krvné cievy praskli:

 • modriny a zranenia;
 • alergická reakcia;
 • autoimunitné ochorenia (napr. systémový lupus erythematosus);
 • trombocytopénia (nedostatok krvných buniek zodpovedných za zrážanie krvi);
 • trombocytopatia (dedičná alebo získaná);
 • vedľajšie účinky liekov (aspirín, glukokortikoidy, antikoagulanciá, chemoterapeutické lieky, chinidín, sulfónamidy a hypotíazid);
 • účinok žiarenia;
 • normálny proces starnutia spôsobený riedením kože a mierna zraniteľnosť;
 • nedostatok vitamínov K, C, B12 alebo kyseliny listovej.

Teleangiektázia na pozadí ochorenia kŕčových žíl

Teleangiectasia - rozšírené malé plavidlá - sa objavujú z týchto dôvodov:

 • genetické zmeny (nevus);
 • hormonálne zmeny (tehotenstvo, estrogén a kortikosteroidy);
 • fyzikálne faktory (slnečné žiarenie);
 • kŕčové žily.

Nebezpečné choroby

Tento príznak môže byť sprevádzaný vážnymi ochoreniami:

 • meningitída (zápal meningídy);
 • leukémia (nádor hematopoetického systému), mnohopočetný myelóm, Hodgkinova choroba;
 • bolesť hrdla;
 • sepsa;
 • idiopatická trombocytopenická purpura;
 • Schönlein-Henochova choroba;
 • hemofílie;
 • von Willebrandova choroba;
 • cirhóza pečene;
 • vaskulitída.

Vaskulárny zápal (vaskulitída alebo angiitída) je jednou z najvážnejších stavov s krvácaním. Existuje niekoľko odrôd tejto choroby, najmä:

 • hemoragická vaskulitída (Shenlein-Henochova choroba);
 • perzistentná progresívna pigmentová purpura;
 • anafylaktoidná purpura Schönlein-Henoch;
 • livedoangiit;
 • polymorfná dermálna angiitída.

Musíte vyhľadať lekársku pomoc pre tieto príznaky:

 • bolesť v mieste krvácania;
 • uzol alebo náraz namiesto praskliny;
 • tmavnutie postihnutej kože;
 • opuch končatín;
 • krvácanie z nosa, ďasien, čriev alebo močovej rúry.

Odporúčame vám čítať

. Dozviete sa o poddruhu hemoragickej vaskulitídy, príčinách patológie, znakov, liečbe a diagnostike.

Viac o strave pri hemoragickej vaskulitíde.

Liečba patológie

Ak dôjde k prasknutiu ciev v nohách, lekár by mal predpísať liečbu. Závisí to od príčiny krvácania pod kožou.

lieky

Lekár vykoná diagnostiku a zisťuje príčinu výbuchových ciev. Priradené k štúdiu systému krvného zrážania, vrátane INR a protrombínového času. Je potrebný krvný test s počtom krvných doštičiek. V niektorých prípadoch sa diagnóza potvrdzuje po biopsii kostnej drene.

Potom sú predpísané lieky na posilnenie cievnej steny a obnovenie procesu zrážania krvi. V závislosti od závažnosti krvácania je možné použiť:

 • čerstvá mrazená plazma;
 • vitamín K;
 • Dicynone;
 • kyselina aminokaprónová;
 • askorutín obsahujúci vitamíny C a P.

Hlavné ochorenie spôsobujúce cievne poškodenie je liečené. Ak je patológia spojená s užívaním liekov, je potrebné ich použitie zastaviť. V mnohých prípadoch je uvedená konzultácia s hematológom a reumatológom.

Samotná úprava pre praskliny je zakázaná. To môže len zlepšiť závažnosť stavu pacienta, čo spôsobuje nielen podkožné krvácanie, ale krvácanie z gastrointestinálneho traktu, nosa, urogenitálneho systému, pľúc.

Ľudové opravné prostriedky

Po konzultácii s lekárom môžete použiť niektoré ľudové prostriedky. Čo robiť, ak praskli nádoby na nohách:

 • zdvihnite zranenú končatinu a aplikujte ľad alebo chladný kompres počas 10 minút, opakujte 3 krát denne;
 • užívajte ibuprofen na zníženie bolesti a zápalu, ak nie je kontraindikovaný.

Počas prvých 2 dní nemôžete vziať horúcu sprchu alebo kúpeľ, pripraviť oteplenie a piť alkohol. Po 48 hodinách môžete použiť teplé trenie a striedať ich s chladiacimi postupmi. Ak chcete znížiť opuch, môžete končatinu obaliť elastickým obväzom bez stlačenia tkaniva.

Pri častých krvácaníach súčasne s liekmi môžete použiť niektoré odvarky liečivých bylín:

S liečivými bylinami na krvácanie pod kožou musíte byť veľmi opatrní, pretože môžu zvýšiť prejavy krvácania pri vážnych ochoreniach.

Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ak počas domácej liečby sú takéto príznaky:

 • krvácanie pretrváva dlhšie ako 2 týždne;
 • vznikne zápal kože;
 • krvácanie opakuje;
 • objavia sa nové patologické príznaky.

prevencia

Ak má osoba boľavé nohy, krvné cievy sa rozplývajú, krvácanie sa vyskytuje, musí sa riadiť preventívnymi opatreniami:

 • s pravidelným používaním aspirínu, nesteroidných protizápalových liekov alebo riedidiel krvi pravidelne navštevujte lekára a skontrolujte stav koagulácie krvi;
 • konzumujú viac celozrnných produktov, zeleniny, ovocia, mlieka, syra, jogurtu, mäsa, rýb, hydiny, vajec a strukovín;
 • ktoré zvyšujú krvácanie: vitamín E, cesnak, zázvor, ginkgo biloba.

Ak si dospelí všimli, že sa dieťa pravidelne objavuje s modrínami, mali by ste sa poradiť s školským psychológa alebo kontaktovať príslušné služby, aby ste vylúčili prípady domáceho násilia. Je tiež potrebné poskytnúť pomoc ženám, ktoré trpia zneužitím.

Ak sa v priebehu tehotenstva objavia krvné cievy, mali by ste zvýšiť množstvo vitamínov v strave a relaxovať viac s vyvýšenými končatinami. Je tiež potrebné hlásiť krvácanie lekárovi.

Je možné sa navždy zbaviť?

Teleangiektázia - rozšírené, ale nie prasknuté krvné cievy - je možné odstrániť pomocou kozmetických postupov, ako je napríklad laserová liečba. Okrem toho zmiznú po chirurgickej liečbe kŕčových žíl, obnovení hormonálnych hladín a odmietnutí ťažkých záťaží.

Ak sa plavidlá nielen rozširujú, ale prasknú, najčastejšie to súvisí s vážnou chorobou. Môžete sa ho zbaviť tým, že kontaktujete lekára včas a neustále užívate predpísané lieky.

Keď kŕmia cievy v nohách, krvácanie sa vyskytuje pod kožou. Táto podmienka môže byť znakom vážneho ochorenia. Preto je potrebné konzultovať s lekárom. Je potrebné liečiť základnú chorobu, pri ktorom sa užívajú hemostatické lieky, fyzické účinky (pokoj a chladu). Tradičné liečebné metódy by sa mali používať s opatrnosťou.

Prenosná nádoba sa zvyčajne môže objaviť v ľubovoľnej časti nohy: na kolene alebo na nohe, na stehennej alebo lýtkovej časti. Viac žien je predisponovaných k tejto chorobe, najmä počas tehotenstva. Kŕčové žily spôsobujú nielen estetické problémy, ale môžu tiež spôsobiť bolesť, opuch.

Hlavným dôvodom vývoja tejto choroby u tehotných žien je hormonálna zmena, ktorá sa vyskytuje v tele ženy, ktorá očakáva dieťa. Krátko po kúsku sa telo pripravuje na pôrod a žily sa ľahko rozšíria.

Ak najmenšie kapiláry prasknú pod povrchom kože, zobrazí sa mriežka. Je to hlavne modrá alebo červená a môže mať rôzne formy, napríklad vo forme hviezdy. To nie je sprevádzané bolesťou a žiadne problémy, s výnimkou estetického nepohodlia, nespôsobia prasknutie ciev.

Ak dôjde k roztrhnutiu malej žily, objaví sa modrina a veľkosť modrín priamo závisí od hrúbky nárazovej nádoby a rýchlosti, ktorou sa tvoria krvné zrazeniny. Niekedy je na tomto mieste bolesť, ktorá môže byť veľmi ťažká, čo spôsobuje nepohodlie a stuhnutosť.

Nie veľmi nápadné praskliny môžu tiež spôsobiť problémy so zdravím. Musia venovať pozornosť tomu, aby sa choroba nespustila. Najlepšie je identifikovať príčinu krehkosti krvných ciev v počiatočnom štádiu vývinu ochorenia a zbaviť sa.

Ak je poškodená veľká žila (tepna, dokonca tenká), začne sa vnútorné krvácanie a to je veľmi nebezpečné pre život človeka. Hlavným príznakom je obrovská modrina na mieste poranenia, bledosť, slabosť, ako aj ťažká a dlhotrvajúca bolesť. Takéto krvácanie môže byť život ohrozujúce, takže musíte naliehavo použiť škrtiaci krúžok nad úrazom a ísť do nemocnice alebo zavolať lekára.

Dôvody krehkosti krvných ciev sú veľa: dedičná predispozícia, veľké zaťaženie na dolných končatinách, nedostatok vitamínov (PP a C), zranenia, omrzliny a prvý stupeň ochorenia kiahní.

Na posilnenie krvných ciev a ich steny doma, ako aj na ich pružnosť je možné a potrebné užívať rôzne vitamíny, najmä PP a C, je potrebné znížiť zaťaženie dolných končatín, robiť pravidelné masáže a kúpele terpentínu. Doplnky nebudú infúziami nechtíka, harmančeka.

K dispozícii je aj špeciálny tréning, ktorý sa dá urobiť doma. Musíte ležať na chrbte, pevne zatlačiť spodnú časť chrbta k podlahe, zdvihnúť nohy a ruky nahor, pričom pozorujete uhol 90 stupňov k podlahe. Potom, bez ohýbania končatín, vykonajte ich s vlnou, podobne ako vibrácie, po dobu 5-10 minút. Vďaka tréningu v mikroskopických kapilárach sa aktivuje krvný obeh, čo má pozitívny vplyv na cievy.

Ale najprv musíte kontaktovať kvalifikovaného lekára - phlebolog, endokrinológ a ženy tiež potrebujú navštíviť gynekológa. Len s profesionálnym overením môžete priradiť správnu liečbu.

príznaky

Ak plavidlo praskne na nohu, tvoria modriny takmer okamžite. Miesto môže byť od niekoľkých milimetrov až po veľkosť dlane. Krvácanie pod kožou môže byť znakom vážneho ochorenia. Ak sa vyskytne bez akéhokoľvek spojenia so zranením, mali by ste sa poradiť s lekárom. Modrina zmizne postupne v priebehu 2 až 4 týždňov, zmenou farby z čierno-modrej na červenkastú a žltozelenú.

Čo je poškodená nádoba na nohe: ak malé drobné cievy utrpeli, objavujú sa krvné body - petechiae. Krv sa môže nahromadiť pod kožu a tvoriť hladkú škvrnu - purpuru. Keď sú pohmožděné, veľká modrina - ekchymóza (modrina). Rozšírená vaskulárna sieť pozostávajúca z malých kapilár sa nazýva telangiektázia, ale takéto cievy sa zvyčajne nerozlomia a spôsobia len kozmetickú poruchu. Zvyčajne sa to stane s kŕčovými žilami.

Príčiny prasknutia krvných ciev

Krvácanie pod kožou sa môže vyvinúť podľa jedného z mechanizmov:

 • prasknutie plavidla;
 • zvýšená priepustnosť cievnej steny;
 • koagulopatia (nedostatok krvných koagulačných faktorov);
 • nedostatok krvných doštičiek.

Informácie o tom, prečo sa na tele objavujú modriny a čo s nimi robiť. Pozrite si toto video:

Podmienky spôsobujúce krvácanie pod kožou

Existuje mnoho dôvodov, prečo krvné cievy praskli:

 • modriny a zranenia;
 • alergická reakcia;
 • autoimunitné ochorenia (napr. systémový lupus erythematosus);
 • trombocytopénia (nedostatok krvných buniek zodpovedných za zrážanie krvi);
 • trombocytopatia (dedičná alebo získaná);
 • vedľajšie účinky liekov (aspirín, glukokortikoidy, antikoagulanciá, chemoterapeutické lieky, chinidín, sulfónamidy a hypotíazid);
 • účinok žiarenia;
 • normálny proces starnutia spôsobený riedením kože a mierna zraniteľnosť;
 • nedostatok vitamínov K, C, B12 alebo kyseliny listovej.

Teleangiektázia na pozadí ochorenia kŕčových žíl

Teleangiectasia - rozšírené malé plavidlá - sa objavujú z týchto dôvodov:

 • genetické zmeny (nevus);
 • hormonálne zmeny (tehotenstvo, estrogén a kortikosteroidy);
 • fyzikálne faktory (slnečné žiarenie);
 • kŕčové žily.

Nebezpečné choroby

Tento príznak môže byť sprevádzaný vážnymi ochoreniami:

 • meningitída (zápal meningídy);
 • leukémia (nádor hematopoetického systému), mnohopočetný myelóm, Hodgkinova choroba;
 • bolesť hrdla;
 • sepsa;
 • idiopatická trombocytopenická purpura;
 • Schönlein-Henochova choroba;
 • hemofílie;
 • von Willebrandova choroba;
 • cirhóza pečene;
 • vaskulitída.

Vaskulárny zápal (vaskulitída alebo angiitída) je jednou z najvážnejších stavov s krvácaním. Existuje niekoľko odrôd tejto choroby, najmä:

 • hemoragická vaskulitída (Shenlein-Henochova choroba);
 • perzistentná progresívna pigmentová purpura;
 • anafylaktoidná purpura Schönlein-Henoch;
 • livedoangiit;
 • polymorfná dermálna angiitída.

Musíte vyhľadať lekársku pomoc pre tieto príznaky:

 • bolesť v mieste krvácania;
 • uzol alebo náraz namiesto praskliny;
 • tmavnutie postihnutej kože;
 • opuch končatín;
 • krvácanie z nosa, ďasien, čriev alebo močovej rúry.

Liečba patológie

Ak dôjde k prasknutiu ciev v nohách, lekár by mal predpísať liečbu. Závisí to od príčiny krvácania pod kožou.

lieky

Lekár vykoná diagnostiku a zisťuje príčinu výbuchových ciev. Priradené k štúdiu systému krvného zrážania, vrátane INR a protrombínového času. Je potrebný krvný test s počtom krvných doštičiek. V niektorých prípadoch sa diagnóza potvrdzuje po biopsii kostnej drene.

Potom sú predpísané lieky na posilnenie cievnej steny a obnovenie procesu zrážania krvi. V závislosti od závažnosti krvácania je možné použiť:

 • čerstvá mrazená plazma;
 • vitamín K;
 • Dicynone;
 • kyselina aminokaprónová;
 • askorutín obsahujúci vitamíny C a P.

Samotná úprava pre praskliny je zakázaná. To môže len zlepšiť závažnosť stavu pacienta, čo spôsobuje nielen podkožné krvácanie, ale krvácanie z gastrointestinálneho traktu, nosa, urogenitálneho systému, pľúc.

Ľudové opravné prostriedky

Po konzultácii s lekárom môžete použiť niektoré ľudové prostriedky. Čo robiť, ak praskli nádoby na nohách:

 • zdvihnite zranenú končatinu a aplikujte ľad alebo chladný kompres počas 10 minút, opakujte 3 krát denne;
 • užívajte ibuprofen na zníženie bolesti a zápalu, ak nie je kontraindikovaný.

Pri častých krvácaníach súčasne s liekmi môžete použiť niektoré odvarky liečivých bylín:

S liečivými bylinami na krvácanie pod kožou musíte byť veľmi opatrní, pretože môžu zvýšiť prejavy krvácania pri vážnych ochoreniach.

Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ak počas domácej liečby sú takéto príznaky:

 • krvácanie pretrváva dlhšie ako 2 týždne;
 • vznikne zápal kože;
 • krvácanie opakuje;
 • objavia sa nové patologické príznaky.

prevencia

Ak má osoba boľavé nohy, krvné cievy sa rozplývajú, krvácanie sa vyskytuje, musí sa riadiť preventívnymi opatreniami:

 • s pravidelným používaním aspirínu, nesteroidných protizápalových liekov alebo riedidiel krvi pravidelne navštevujte lekára a skontrolujte stav koagulácie krvi;
 • konzumujú viac celozrnných produktov, zeleniny, ovocia, mlieka, syra, jogurtu, mäsa, rýb, hydiny, vajec a strukovín;
 • ktoré zvyšujú krvácanie: vitamín E, cesnak, zázvor, ginkgo biloba.

Ak si dospelí všimli, že sa dieťa pravidelne objavuje s modrínami, mali by ste sa poradiť s školským psychológa alebo kontaktovať príslušné služby, aby ste vylúčili prípady domáceho násilia. Je tiež potrebné poskytnúť pomoc ženám, ktoré trpia zneužitím.

Ak sa v priebehu tehotenstva objavia krvné cievy, mali by ste zvýšiť množstvo vitamínov v strave a relaxovať viac s vyvýšenými končatinami. Je tiež potrebné hlásiť krvácanie lekárovi.

Symptómy ochorenia

Počas výskytu vnútorného pretrhnutia kapilára sa pozoruje vzhľad tzv. Mriežky. Tento jav je vyvolaný blízkosťou ciev k povrchu kože.

V závislosti od typu poškodenej cievy môže byť cievna mriežka modrá alebo červená a má rôzne tvary. Pomocou týchto indikátorov je možné určiť pohľad na nádobu na roztrhnutie.

Najčastejšie, keď sa takýto vzor objaví na dolných končatinách, nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity. Preto väčšina ľudí túto pozornosť nevenuje a nehľadá pomoc špecialistu.

Ak dôjde k poškodeniu v malej žilke, na tomto mieste sa objavia modriny. Môžu mať rozdielne veľkosti a priamo závisia od stupňa vaskulárnej lézie: čím väčšie je poškodenie, tým väčšia je modrina.

Tento typ poškodenia žíl je sprevádzaný tupou svrbivou bolesťou, ktorá sa nezvyšuje, ale rýchlo nezostane. Ak stlačíte kožu s rozbitými žilami, bolesť sa môže niekoľkokrát zvýšiť. Ak nastala takáto situácia a na nohe sa prerušila žila, je potrebné navštíviť špecialistu, aby zistil príčinu prasknutia žíl a podstúpil liečbu, aby sa predišlo opakovaniu nepríjemného faktu.

V prípade výbuchu žily na nohe a krvácania z kŕčových žíl je nevyhnutné okamžite použiť na lekársku inštitúciu, pretože takéto zranenie predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život.

Je možné určiť výskyt takejto lézie výskytom modriny, ktorá sa vždy rýchlo zväčšuje. Tento proces je sprevádzaný nevoľnosťou, závratmi a slabosťou v nohách.

Spôsobuje vyvolanie vývoja vaskulárnych patológií

Mnohí sa čudujú, prečo praskli krvné cievy Jednoznačná odpoveď neexistuje, ale možno identifikovať hlavný počet dôvodov, ktoré môžu vyvolať vaskulárnu léziu.

 • Veľké zaťaženie na nohách dlho.
 • Počiatočná fáza kŕčových žíl dolných končatín.
 • Oslabené cievne steny.
 • Mechanické zranenia, popáleniny alebo omrzliny.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Každá etapa obezity.
 • Hypertenzia - vysoký krvný tlak.

Tak ako u žien, môže spustiť vývoj ochorenia:

 1. Tehotenstvo.
 2. Ostré hormonálne zmeny.
 3. Gynekologické choroby rôznej povahy.


Zvratky na nohách pre kŕčové žily nie sú nezvyčajné, pretože takéto žily sú náchylné na rôzne typy zranení. Preto v prítomnosti venóznej dilatácie je potrebné prijať aktívne preventívne opatrenia, aby sa nestretla skutočnosť, že plavidlo prasklo na nohe.

Prvá pomoc v núdzových situáciách

Ak je odhalená prasknutá loď pred odchodom do nemocnice, je potrebné vykonať súbor opatrení a poskytnúť obeť prvej pomoci. Toto môže urobiť aj outsider a samotný pacient.

Na postihnuté miesto by sa mal aplikovať obväz s hematómom. Ako materiál môžete použiť obväz, gázu alebo dokonca najobvyklejšie vreckovku. Potom budete musieť vziať niektorý z navrhovaných nástrojov a pevne ho zložiť. Vo veľkosti by mal ísť trochu viac ako postihnutá oblasť. Tento obväz musí byť nanesený a pevne upevnený niektorým z dostupných nástrojov: elastický obväz, obyčajný obväz, šál, pás.

Po nanesení obväzu je potrebné presunúť pacienta do vodorovnej polohy a zdvihnúť nohu vyššie a fixovať. Na postihnutú oblasť by sa mal naraz aplikovať studený kompres.

Ak sa dokonca zastavilo krvácanie, nie je možné odložiť návštevu lekára, pretože sa môže kedykoľvek zopakovať. A ak sa vôbec nezastaví, je potrebné zavolať sanitku, pretože nekontrolované krvácanie môže viesť k smrti pacienta.

Metodika liečby

V prípade výbuchu žily na nohe je možné použiť niekoľko metód:

 • Chirurgický zákrok, počas ktorého sa môže uskutočniť ligácia prasknutia žily alebo jej úplné odstránenie.
 • Mikroskleroterérapia - do podkožnej vrstvy sa zavádza sklerozačná látka, ktorá blokuje krvácanie.
 • Laserová terapia (koagulácia Elos) je ovplyvnená biologickým elektrickým prúdom a laserom, vďaka ktorému sú postihnuté cievy odstránené.

Čo robiť, keď sa žily rozplývajú a ako správne liečiť následky, môže byť po podrobnom vyšetrení a identifikácii príčin ochorenia vyzvaný lekárom (flebológom alebo traumatológom).

Prevencia cievnych ochorení

Je všeobecne známe, že je oveľa jednoduchšie zabrániť výskytu ochorenia ako aktívny boj o odstránenie jeho následkov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať malým kapilárnym plavidlám, ktoré sú najkrehkejšie a najzraniteľnejšie a môžu sa objaviť aj modriny spôsobené ich prasknutím.

Väčšina dôvodov, ktoré spôsobujú ich škody, sa dá jednoducho a bez námahy odstrániť.

 1. Nevyvážená výživa - je nevyhnutné zaviesť potraviny bohaté na vitamíny C, P, E a vápnik do stravy, pretože ich nedostatok môže viesť k zriedeniu stien a zvýšenej krehkosti.
 2. Nedostatočné množstvo tekutiny vstupujúce do tela - je potrebné upraviť bilanciu vody a použiť 2-2,5 litra čistej vody denne, pretože nedostatok vlhkosti spôsobuje krehkosť nádob.
 3. V prípade veľkej a pravidelnej fyzickej námahy je potrebné vykonať cvičenia na posilnenie ciev na nohách, na bicykli alebo iných, ktoré sa vykonávajú v polohe náchylnosti nohami nahor.
 4. Nepohodlná obuv - je nutné vyňať topánky z šatníka, úzke topánky, ktoré pôsobia na prsty a komplikujú krvný obeh.

Aktívnym prostriedkom prevencie môže byť kontrastná sprcha. Steny krvných ciev sú dobre posilnené zmenou teplotných režimov, hlavnou úlohou je pravidelne vykonávať procedúru.

Šport tiež neumožní prasknutie do krehkých lodí. Pokiaľ je to potrebné, dlhé prechádzky alebo chodenie po schodoch môžu nahradiť tréningy, pretože ich účinnosťou sú rovnako dobré.

záver

Je dôležité mať na pamäti, že nádoby môžu prasknúť z akéhokoľvek dôvodu a aby sa tomu vyhlo, musíte dodržiavať zdravý a aktívny životný štýl, ako aj zaviesť základné metódy prevencie vaskulárnych lézií.

Ak už došlo k problémom s plavidlami, potom sa nemusíte pýtať, čo robiť a čakať, až kým nedôjde k zlepšeniu, ale obrátiť sa na kvalifikovaného odborníka, ktorý vie, ako správne liečiť túto chorobu.

Samoliečba nemusí pomôcť, ale len zhoršuje status quo.

etiológie

Hematómy, ktoré sa v každodennom živote nazývajú modriny, sa objavujú v dôsledku namočenia mäkkých tkanív krvou v prípade ich zranenia, keď nádoby prasknú a krv začína pretekať cez poškodenú stenu. Okrem vnútorných dôvodov, prečo krvné cievy prasknú na nohách a na koži sa objavujú modriny, vonkajšie (exogénne) vystupujú v lekárskej praxi.

 • Zvýšená krehkosť žíl rôzneho pôvodu.
 • Hematómy čiernej farby (acanthokodórnémia) sa môžu objaviť v dôsledku zvýšenia hladiny inzulínu v tele.
 • Zlomeniny na koži môžu byť dôsledkom nízkej hladiny hemoglobínu v krvi (anémia).
 • Vegetatívna vaskulárna dystónia a hypertenzia, poruchy mozgovej alebo koronárnej cirkulácie.
 • Zlomeniny môžu byť znakom rakoviny a infekcie HIV.
 • Zlomeniny sa môžu vyskytnúť pri nedostatku niektorých vitamínov v tele.
 • Akceptovanie liekov, ktoré krvácajú krv v niektorých prípadoch, môže tiež spôsobiť modriny na koži nohy, malé praskliny.
 • Krehkosť môže byť dôsledkom dlhodobej expozície ultrafialovým žiarením v dôsledku strhnutia soláriami alebo prirodzeného opaľovania. Pri pôsobení ultrafialového žiarenia dochádza k nadmernému zahriatiu tukových tkanív, čo je ochrana ciev pred vonkajšou expozíciou, v dôsledku čoho malé nádoby prasknú.
 • Zranenia rôzneho pôvodu, popáleniny, omrzliny.
 • Tieto cievy môžu prasknúť v dôsledku kozmetických manipulácií so silným účinkom na pokožku, ako je napríklad lúpanie.
 • Dlhotrvajúci stav stresu.
 • Nadmerná fyzická aktivita.

Obezita je vážny dôvod pre vznik modriny alebo zlomenej cievy na koži nohy, pretože obezita je spojená s mimoriadnou váhou.

Zvláštnym prípadom je hematóm a výbuchová cieva, ktorá sa môže objaviť na nohách žien počas tehotenstva a po ňom. Dôvodom môžu byť zmeny v tele ženy počas tehotenstva a ďalšie faktory:

 1. Dedičná alebo získaná trombofília, keď sa náhle objavia modriny.
 2. Hemoragická diatéza, keď prasknú malé nádoby.
 3. Kŕčové žily
 4. Prijatie určitých liekov.
 5. Nedostatok vitamínov.
 6. Zlyhanie pečene.

Najčastejšie vzhľadom na vzhľad vzoru, ktorý sa objavil na koži, doktor vždy presne určuje, ktorá nádoba začala prasknúť, a bude môcť odhadnúť dôvod. Vypuknutá nádoba sa prejavuje nielen vo forme modriny, ale aj vo forme cievnej siete, ak prasknú kapilárne cievy. Tieto mriežky dobre ilustrujú fotky z lekárskych a kozmetologických miest. Kapiláry sú v bezprostrednej blízkosti povrchu kože, takže keď klesnú cievy, krv z nich okamžite padá pod kožu a vytvára modrinu. Vzhľad na nohách cievnych sietí zvyčajne nespôsobuje nepríjemné pocity, ženy sa obávajú iba ošklivého vzhľadu nohy a muži najčastejšie nevenujú pozornosť. Avšak modriny a zlomené krvné cievy, ktoré sa pravidelne objavujú na nohách, sú vážnym dôvodom pre lekára, ktorý po diagnostikovaní poradí, čo má robiť, aby prestali trhať. Najmä nie je potrebné váhat, ak sa súčasne s výskytom modrín nohy značne zväčšujú, čo naznačuje, že žily v nohách môžu byť ovplyvnené kŕčovými žilami a cievy sa môžu trvale roztrhnúť.

V závažných prípadoch môže dôjsť k roztrhnutiu hematómu a začne prúdiť krv. Niekedy môže krv z malých kapilár konštantne v malom množstve. Tieto symptómy vyžadujú okamžité ošetrenie lekárom, inak krvácanie môže byť smrteľné.

Niektoré jednoduché testy

Pred predpisovaním správnej liečby je potrebné zistiť, či malé alebo väčšie cievy pacienta môžu ľahko prasknúť. Aby ste to mohli urobiť, musíte zistiť príčinu niekoľkých jednoduchých testov:

 • Metóda Pinch. Lekár zhromažďuje kožnú záhybu pod kĺbovou kosťou prstami, mierne ju stláča a otočí. Ak nie sú patológie, na tomto mieste by sa nemala tvoriť modrina. Výskyt hematómu naznačuje krehkosť krvných ciev.
 • Metóda popruhu. Ak chcete vykonať túto skúšku, musíte na strednú tretinu ramena položiť gumičku alebo utiahnuť manžetu tonometra. Ak sa po piatich minútach objaví krvácanie alebo modriny, objaví sa na ramenách, potom môžeme hovoriť o vysokom stupni cievnej krehkosti.
 • Metóda perkusných kladív. Ak sa objavia modriny po ľahkom poklepaní na kladivo na hrudi, potom je zaručená lámavosť.

Ak sú všetky testy pozitívne, malá žila alebo kapilára môže kedykoľvek prasknúť, pacient musí podstúpiť komplexné vyšetrenie a urobiť kapilaroskopiu.

Metódy liečby

Liečba tejto patológie je zameraná na posilnenie steny krvných ciev, aby sa zabránilo ich krehkosti a krehkosti, čo sa týka krvných ciev a na nohách a ramenách. Zloženie komplexnej terapie zahŕňa niekoľko spôsobov liečby.

Diéta je jednou z najúčinnejších metód expozície slabým krvným cievam a zahŕňa aktívne začlenenie do potravy pacientov s vysokým obsahom vitamínov a potravín bohatých na angioprotektívne látky. V dennej strave by mali byť prítomné proteínové potraviny: kuracie bez kože, králik, chudé hovädzie mäso, chudé ryby. Je potrebné jesť čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, orechov, strukovín. Cestovku sa odporúča používať len z tvrdej pšenice. Je potrebné úplne odstrániť z potravy mastné a sladké potraviny, rôzne vyprážané potraviny, korenie a marinády. Alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým sú prísne zakázané, káva by mala byť obmedzená čo najviac.

Ak dôjde k roztrhnutiu krvných ciev a na koži sa objavia modriny, liečba drog závisí od príčin týchto javov:

 • Pri ateroskleróze sú pacientom predpísané lieky zo skupiny statínov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Môžu to byť atorvastatín, lovastatín, roxera alebo iné lieky.
 • Ak je príčinou vaskulárnej krehkosti avitaminóza, potom sa okrem diéty odporúčajú aj rôzne vitamínové komplexy, ako je Complivit alebo Capilar. Vitamíny by mali pochádzať z ovocia a bobúľ, ktoré sú bohaté na vitamín C. V priebehu liečby môžu byť zahrnuté aj angioprotektéry - Eskuzan, Aescin a ďalšie.
 • Ak má pacient modrinu, sprevádzaný edémom, môžu byť predpísané flebotonické a fleboprotektory, ako sú Troxevasin, Phlebodia, Detralex.

Na liečbu oslabených ciev sa môžu použiť inštrumentálne a chirurgické metódy. Mikroskleroterérapia, laserová terapia, fotokoagulácia a iné sú najnovšie a efektívnejšie metódy hardvérovej terapie. Ak poskytnutá liečba neprinesie požadovaný účinok, pacientovi je predpísaná chirurgická operácia na odstránenie prasknutých krvných ciev.

Tradične populárne recepty sú veľmi populárne pri liečbe krvných ciev, pri potláčaní modrín a cievnych sietí, rôznych infúziách, odvaroch, čajoch a džúsoch. Najznámejšie byliny a rastliny na liečbu krvných ciev sú orech, čierne ríbezle, cesnak, citrón, divoká ruža, žerucha a ďalšie.

Účinnými ľudskými prostriedkami na posilnenie krvných ciev sú terpentínové kúpele, ktoré zlepšujú krvný obeh a pomáhajú otvoriť kapiláry.

Častý výskyt modrín a zlomených krvných ciev na nohách a ramenách (aj keď je malý na rozmer) je vážnym predzvesťou žilovej choroby a ak sa liečba nezačne v počiatočnom štádiu, potom vaskulárna krehkosť môže viesť k smutným dôsledkom, keď je chirurgická liečba jedinou možnou metódou liečby. prevádzka.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kapilárna sieť na nohách: príčiny vzhľadu. Liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami

Kapilárna sieť na nohách je problémom, ktorým čelia mnohí ľudia bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Je pravda, že ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť rozšírením subkutánnych ciev, ale muži nie sú po takomto porušení poistení.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Čo je nebezpečné a aké sú dôsledky mŕtvice s krvácaním v mozgu

Mŕtvica s krvácaním v mozgu sa vyskytuje pri pretrhnutí cievy, v dôsledku čoho sa jej obsah uvoľňuje do intracerebrálneho priestoru a nasáva nervovú tkanivu.

Recenzia vaskulitídy: aké sú príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.Vaskulitída - čo to je?

Červené krvinky a ich rýchlosť. Norma po pôrode.

Krvný test je jedným z dôležitých prvkov pri diagnostike ochorenia. V tomto prípade vie len málo ľudí o tých indikátoroch, ktoré sú napísané na liste laboratórnych meraní.

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.