Z tohto článku sa dozviete: čo je stenting srdca, ako dlho žijú po tejto operácii, to ovplyvňuje dlhovekosť. Skoré pooperačné obdobie, zotavenie po stentovaní a rehabilitácia srdca

Kardiovaskulárne stentovanie je chirurgický zákrok, počas ktorého sa expanzia prekrývajúcich alebo zúžených koronárnych artérií (hlavných krvných ciev srdca) uskutočňuje zavedením špeciálnej "protézy" - stentu.

Stent je malá trubica, ktorej steny pozostávajú z mriežky. Začne sa v mieste zúženia koronárnej artérie v zloženom stave, po ktorom nafúkne a udržuje postihnutú cievu v otvorenom stave a slúži ako druh protézy cievnej steny.

Po stentovaní nasleduje pomerne krátka pooperačná doba až 1-2 týždňov, spojená s samotným postupom.

Ďalšie ozdravenie a rehabilitácia závisí od ochorenia, pre ktoré sa vykonalo stentovanie, ako aj od stupňa poškodenia srdcového svalu a prítomnosti komorbidít. To isté závisí na prognóze, potrebe priradiť skupinu postihnutia, prítomnosť postihnutia. Ďalšie informácie nájdete v nasledujúcich častiach článku.

Koľko žije po stentovaní

Presnú odpoveď na túto otázku nemožno dať. Prognóza očakávanej dĺžky života po stentovaní závisí nielen od operácie, ako od choroby, pre ktorú bola vykonaná, a od stupňa poškodenia srdcového svalu (to znamená kontraktilnej funkcie ľavej komory). Ale vedecké štúdie zistili, že po stentovaní po dobu jedného roka zostáva nažive 95% pacientov, tri roky - 91%, päť rokov - 86%.

Tridsaťdňová úmrtnosť na infarkt myokardu závisí od spôsobu liečby:

 • konzervatívna terapia - 13% mortalita;
 • fibrinolytická terapia - miera úmrtnosti 6-7%;
 • stenting - miera úmrtnosti 3-5%.

Prognóza pre každého pacienta závisí od jeho veku, prítomnosti iných ochorení (diabetes), miery poškodenia myokardu. Na jeho definovanie existujú rôzne stupnice, z ktorých najpoužívanejšia je stupnica TIMI. Všeobecne sa uznáva, že skoré stentovanie zlepšuje prognózu infarktu myokardu.

Vykonávanie stentovania so stabilnou ischemickou chorobou srdca v budúcnosti neznižuje riziko infarktu myokardu a nezvyšuje očakávanú dĺžku života týchto pacientov v porovnaní s konzervatívnou farmakoterapiou.

Porucha po stentovaní

Samotná realizácia koronárneho stentovania nie je dôvodom na priradenie skupiny postihnutí. Ale ochorenie, pri ktorom sa táto operácia použila, môže viesť k postihnutiu. Napríklad:

 1. Pacienti s angínou pektoris alebo infarktom myokardu sú priradení 3 skupiny bez postihnutia bez toho, aby vyvíjali ťažkú ​​dysfunkciu ľavej komory.
 2. Pre pacientov s angínou pectoris alebo s anamnézou infarktu myokardu, u ktorých srdcové zlyhanie obmedzuje ich schopnosť pracovať a pohybovať, sa stanovujú 2 skupiny postihnutí.
 3. Skupina s postihnutím 1 je určená pacientom, u ktorých infarkt myokardu alebo angina pectoris viedol k závažnému srdcovému zlyhaniu, čo obmedzuje schopnosť samoobsluhy.

Skoré pooperačné obdobie

Okamžite po ukončení procedúry sa pacient odviezol na pooperačné oddelenie, kde zdravotnícky personál starostlivo sleduje stav. Ak sa cievny prístup uskutočnil cez femorálnu artériu, po operácii musí pacient ležať v horizontálnej polohe na chrbte s nohami narovnanými na 6-8 hodín a niekedy aj dlhšie. Je to spôsobené nebezpečenstvom vzniku nebezpečného krvácania z miesta punkcie femorálnej artérie.

Existujú špeciálne zdravotnícke pomôcky na skrátenie trvania potrebného horizontálneho pobytu v posteli. Zablokujú otvor v cievke a znižujú pravdepodobnosť krvácania. Keď ich používate, trvá to 2-3 hodiny ležať.

Aby ste odstránili kontrastné činidlo zavedené do tela počas stentovania, pacientovi sa odporúča piť čo najviac vody (až 10 šálok denne), ak nemá žiadne kontraindikácie (napríklad závažné srdcové zlyhanie).

Ak má pacient bolesť na mieste vpichu tepny alebo do hrudníka, bežné lieky proti bolesti môžu pomôcť - paracetamol, ibuprofen alebo iné prostriedky.

Ak stentovanie prebehlo podľa plánu, a nie na liečbu akútneho koronárneho syndrómu (infarkt myokardu, nestabilná stenokardia), pacient je zvyčajne prepustený domov druhý deň s podrobnými pokynmi na ďalšie zotavenie.

Obnova po stentovaní

Obnova po stentovaní srdcových ciev závisí od mnohých faktorov vrátane príčiny ochorenia, závažnosti stavu pacienta, stupňa zhoršenia funkcie srdca a miesta cievneho prístupu.

Starostlivosť o miesto cievneho prístupu

Intervenčné postupy sa vykonávajú cez femorálnu artériu v slabín alebo radiálnu artériu na predlaktie. Keď je pacient prepustený domov, obväz môže zostať na vhodnom mieste. Odporúčania pre starostlivosť o miesto cievneho prístupu:

 • V deň po ukončení procedúry môžete obvaz odstrániť z miesta punkcie tepny. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je v sprche, kde ho môžete v prípade potreby namočiť.
 • Po odstránení obväzu naneste do tejto oblasti malú náplasť. Niekoľko dní môže byť miesto zavedenia katétra čierne alebo modré, mierne opuchnuté a mierne bolestivé.
 • Katéter umyte aspoň raz denne mydlom a vodou. Za týmto účelom napíšte mydlovú vodu do dlaní, alebo v nej namočte žuvaciu handričku a jemne opláchnite požadovanú oblasť. V mieste vpichu nemôžete silne vyčistiť pokožku.
 • Keď nepoužívate sprchu, udržujte oblasť cievneho prístupu suchá a čistá.
 • Nepoužívajte žiadne krémy, mlieka ani masti na pokožku v mieste vpichu.
 • Ak máte vaskulárny prístup cez femorálnu tepnu, noste voľné oblečenie a spodné prádlo.
 • Na jeden týždeň sa nevzdávajte kúpeľa, nechodíte do kúpeľa, do sauny alebo do bazéna.

Fyzická aktivita

Lekári odporúčajú obnovenie fyzickej aktivity vzhľadom na miesto punkcie tepny a ďalšie faktory súvisiace so zdravím pacienta. V prvých dvoch dňoch po stentovaní sa odporúča odpočívať viac. V týchto dňoch môže byť človek unavený a slabý. Môžete sa prechádzať po svojom dome a potom odpočívať.

Odporúčania po prepichnutí femorálnej artérie:

 • Počas depresie počas prvých 3 až 4 dní po stentovaní nemožno napätie zabrániť, aby sa zabránilo krvácaniu z miesta vpichu cievy.
 • Počas prvého týždňa po stentovaní je zakázané zdvihnúť hmotnosť viac ako 5 kg, ako aj pohybovať alebo ťahať ťažké predmety.
 • Počas 5 až 7 dní po procedúre by ste nemali vykonávať namáhavé fyzické cvičenia, vrátane väčšiny športov - jogging, tenis, bowling.
 • Môžete vyliezť po schodoch, ale pomalšie ako obvykle.
 • Počas prvého týždňa po operácii postupne zvyšujte fyzickú aktivitu, kým nedosiahne normálnu úroveň.

Odporúčania po prepichnutí radiálnej artérie:

 1. Počas prvého dňa nezväčšujte viac ako 1 kg rukou, ktorou stenting vykonali.
 2. Do 2 dní po procedúre nemôžete vykonávať namáhavé cvičenie, vrátane väčšiny športov - jogging, tenis, bowling.
 3. Nepoužívajte kosačku na trávu, reťazovú pílu ani motocykel na 48 hodín.
 4. Do 2 dní po operácii postupne zvyšujte telesnú aktivitu, kým nedosiahne normálnu úroveň.

Po plánovanom stentovaní sa môžete vrátiť do práce približne týždenne, ak to celkový zdravotný stav dovoľuje. Ak bola operácia vykonaná podľa naliehavých indikácií infarktu myokardu, úplné zotavenie môže trvať niekoľko týždňov, takže sa môžete vrátiť do práce nie skôr ako za 2-3 mesiace.

Ak pred stentovaním bola sexuálna aktivita osoby obmedzená na výskyt bolesti na hrudníku spôsobenej nedostatočným prívodom kyslíka do myokardu, po nej sa môže zvýšiť možnosť sexu.

rehabilitácia

Po stentovaní a úplnom zotavení lekári dôrazne odporúčajú rehabilitáciu srdca, ktorá zahŕňa:

 • Program cvičenia, ktorý zlepšuje kontraktilnú funkciu myokardu a má priaznivý účinok na celý kardiovaskulárny systém.
 • Učenie sa zdravého životného štýlu.
 • Psychologická podpora.

telocvik

Rehabilitácia po stentovaní nevyhnutne zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí začali pravidelne cvičiť po infarkte a urobili ďalšie pozitívne zmeny v ich životnom štýle, žili dlhšie a mali vyššiu kvalitu života. Bez pravidelnej fyzickej námahy telesné teleso pomaly znižuje svoju silu a schopnosť normálne fungovať.

Fyzická aktivita môže byť považovaná za akékoľvek činy, ktoré spôsobujú, že telo spaľuje kalórie. Ak osoba robí svoju činnosť konzistentnou a stálu, stáva sa to bežným programom.

Tento program by mal kombinovať zdravé cvičenia (aeróbne cvičenia), ako je chôdza, jogging, plávanie alebo cyklistika, ako aj silové a strečové cvičenia, ktoré zlepšujú vytrvalosť a pružnosť tela.

Najlepšie je, keď program fyzických cvičení pripraví fyzioterapeut alebo rehabilitológ.

Zmena životného štýlu

Zmena životného štýlu po stentovaní je jednou z najdôležitejších opatrení na zlepšenie prognózy pacientov. Zahŕňa:

 • Zdravá výživa - napomáha obnoveniu srdca, znižuje riziko komplikácií a znižuje možnosť premeny aterosklerotických plakov v cievach. Diéta by mala obsahovať veľké množstvo ovocia a zeleniny, celé zrná, ryby, rastlinné oleje, chudé mäso, nízkotučné mliečne výrobky. Je potrebné obmedziť používanie soli a cukru, nasýtených a trans-tukov, aby sa upustilo od zneužívania alkoholických nápojov.
 • Odvykanie od fajčenia. Fajčenie vedie k výraznému zvýšeniu rizika vzniku koronárnej choroby srdca, pretože ju zbavuje krvi bohatej na kyslík a zvyšuje účinky iných rizikových faktorov vrátane vysokého krvného tlaku, hladiny cholesterolu a fyzickej nečinnosti.
 • Hmotnosť normalizácia - môže pomôcť znížiť krvný tlak, rovnako ako zlepšiť hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.
 • Kontrola cukrovky je veľmi dôležité opatrenie na zachovanie zdravia pre pacientov s touto chorobou. Diabetes je najlepšie kontrolovaný stravou, úbytkom hmotnosti, telesnou aktivitou, liekom a pravidelným monitorovaním hladín glukózy v krvi.
 • Kontrola krvného tlaku. Normalizácia krvného tlaku sa dá dosiahnuť stratou telesnej hmotnosti, nedostatkom soli, pravidelným cvičením a užívaním antihypertenzívnych liekov. Pomáha predchádzať infarktu myokardu, mŕtvici, ochoreniu obličiek a zlyhaniu srdca.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi.

Psychologická podpora

Prenosné stentovanie, ako aj ochorenie, ktoré sa stalo dôvodom na to, prináša pacientovi stres. V každodennom živote je každý človek neustále konfrontovaný so stresovými situáciami. Na zvládnutie týchto problémov mu môžu pomôcť blízky ľudia - priatelia a príbuzní, ktorí by mali poskytnúť psychologickú podporu. Môžete sa obrátiť na psychológa, ktorý môže profesionálne pomôcť človeku vyrovnať sa so stresovými udalosťami v živote.

Liečba po stentovaní

Užívanie drog po stentovaní je povinné, bez ohľadu na dôvod, pre ktorý bola vykonaná. Väčšina ľudí užíva lieky, ktoré znižujú riziko krvných zrazenín do jedného roka po operácii. Ide zvyčajne o kombináciu nízkej dávky aspirínu a jedného z nasledujúcich liekov:

 1. Clopidogrel.
 2. Prasugrelom.
 3. Tikagrelor.

Je veľmi dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára týkajúce sa užívania týchto liekov. Ak prestanete užívať skôr, môže významne zvýšiť riziko infarktu myokardu spôsobeného trombózou stentu.

Dĺžka trvania liečby klopidogrelom, prasugrelom alebo tikagrelorom závisí od typu implantovaného stentu, ktorý je približne rok. Aspirín v nízkej dávke musí väčšina pacientov trvať až do konca života.

Uloženie stentu po infarkte: inštalačné funkcie, obmedzenia po

Na obnovenie priechodnosti koronárnej artérie sa používa inštalácia kovového rámu (stent), ktorý neumožňuje kontrakciu steny. Takáto operácia sa nazýva stenting a vykonáva sa pomocou katétra s balónikom na konci. Je predpísaný na liečbu ischemickej choroby vrátane obdobia po infarkte. Po stentovaní je pre pacientov indikovaná rehabilitácia srdca.

Prečítajte si v tomto článku.

Prečo stent po infarkte

Hlavnou príčinou infarktu myokardu je zablokovanie koronárnych artérií srdca s cholesterolovými plakmi. Spôsobujú ischemické procesy v srdcovom svale, záchvaty bolesti. Závažná angína sa môže vyvinúť na srdcový infarkt. Pokiaľ je možné obnoviť priechodnosť tepny v prvých hodinách, výrazne znižuje zónu deštrukcie svalovej vrstvy srdca a pomáha obnoviť normálnu funkciu buniek.

Ak akútne porušenie koronárneho krvného obehu ešte vedie k nekrotickým zmenám myokardu, potom stentovanie v období po infarkte pomáha riešiť takéto problémy:

 • vyhnúť sa opakovaným útokom;
 • zabrániť komplikáciám, ako sú poruchy rytmu a srdcové zlyhanie;
 • zlepšiť toleranciu pri cvičení;
 • obnoviť pracovnú kapacitu;
 • zlepšiť kvalitu života pacientov;
 • vyhýbať sa dlhodobej a masívnej farmakoterapii.
stent

Metóda stentovania má mnoho výhod: nie je potrebný otvorený prístup k hrudníku, čo znižuje riziko komplikácií a infekcií, samotná operácia trvá až 2 až 3 hodiny a perióda na zotavenie zvyčajne neprekročí mesiac. Po stentovaní neexistujú tvrdé obmedzenia fyzickej aktivity a pracovnej aktivity po rehabilitácii.

A tu viac o cvičebnej terapii po infarkte.

angioplastika

Stentom je rúrka z kobaltu. V poslednej dobe sú pokryté špeciálnou zlúčeninou, ktorá zabraňuje fixácii krvných zrazenín. Poťah vám umožňuje dlhšie udržiavať dutiny nádoby dlhšie a eliminuje potrebu opakovaných operácií na reanalýzu tepny.

Chirurgické zákroky sa vykonávajú nasledovne:

 1. Femorálna artéria je prepichnutá (urobí sa malý rez).
 2. Na ňom prechádza katéter s balónikom.
 3. Pod röntgenovou kontrolou je katéter poháňaný na miesto oklúzie.
 4. Naplňte nádobu vzduchom a stlačte dosku proti stenám.
 5. Po rozšírení balónika sa stent otvára a fixuje sa v tepne.
 6. Po inštalácii je katéter odstránený.

Na miesto punkcie sa aplikuje tlakový obväz a pacient sa prenesie na oddelenie. Pozorovanie práce srdca sa vykonáva monitorovaním krvného tlaku, pulznej frekvencie a hodnôt EKG. Predpísaná medikamentózna terapia.

Možné komplikácie po

Riziko pooperačných ochorení srdca je pomerne nízke, ale v prípade patológií krvnej koagulácie, diabetes mellitus alebo ochorenia obličiek sú možné nasledovné následky:

 • restenóza - artéria je opätovne zablokovaná v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny, spazmu, odtrhnutia alebo roztrhnutia vnútornej vrstvy;
 • krvácanie, trombóza alebo hematóm v stehennej tepne;
 • obštrukcia koronárnych artérií s oddelenými zrazeninami (srdcový záchvat v novej zóne);
 • zástava srdca;
 • porucha funkcie obličiek.

Liečba pacienta po cievnom stentovaní, infarkt

Ak po následnom vyšetrení pacient neidentifikoval akékoľvek srdcové abnormality alebo príznaky komplikácií, po 2 až 5 dňoch je prepustený na ambulantnú liečbu. Priradená komplexná terapia na zriedenie krvi a obnovenie mikrocirkulácie v myokarde. Ak chcete zlepšiť dlhodobé výsledky stentovania, použite tieto skupiny nástrojov:

Na ovplyvnenie hlavných symptómov koronárnych ochorení predpísaných:

Lieková terapia sa vykonáva najmenej tri mesiace, po ktorom je indikovaný skríning, ktorý zahŕňa EKG a stresové testy na zistenie príznakov restenózy a na určenie tolerancie fyzickej aktivity. Podľa výsledkov diagnózy upravujú plán liečby.

Život, rehabilitácia a obnova po

Potreba zmien životného štýlu, povinné odmietanie zlých návykov, meraná fyzická aktivita a strava súvisí so skutočnosťou, že počas stentovania nie je možné odstrániť príčinu myokardiálnej ischémie, ale jej dôsledky. Súčasne koronárne artérie ostávajú zmenené aterosklerózou, a preto pacientom je preukázaný komplex rehabilitačných opatrení na prevenciu recidivujúcich infarktov.

Poskytujú postihnutia

Samotná operácia na obnovenie priechodnosti koronárnej artérie v angioplastike so stentovaním nie je dôvodom pre postihnutie a vymenovanie skupiny postihnutia. Vo väčšine prípadov dochádza k obnoveniu ušlého výkonu, pacient sa môže vrátiť k profesionálnej činnosti.

Podmienky úplnej rehabilitácie sú rôzne. Závisia od stavu pacienta a typu nákladu. Existujú odborné obmedzenia - typy povolaní, ktoré sú kontraindikované po implantácii stentu:

 • piloti;
 • vodičov;
 • vysoko nadmorská výška práce;
 • s nočnými zmenami;
 • priemyselné podniky so škodlivými pracovnými podmienkami (predajňa, vibrácie, chemické zlúčeniny).

Ak sa pacient dostane do tejto kategórie, potom je dočasne zobrazený zdravotný stav s odporúčaním zmeniť zamestnanie.

Tlak pacienta

Vysoká arteriálna hypertenzia vytvára hemodynamické podmienky pre zvýšenie stresu na srdcový sval a urýchľuje tvorbu krvných zrazenín. Z tohto dôvodu pre udržateľnú prevádzku stentu sa odporúča udržiavať krvný tlak nie vyšší ako 140/90 mm Hg. Art.

Ak má pacient komorbidnú chorobu obličiek alebo diabetes mellitus, potom je horná tolerovateľná hranica nižšia o 10 jednotiek pre každý indikátor. Monitorovanie úrovne tlaku je potrebné denne ráno a pred spaním s častými výkyvmi, ktoré sa ukazujú najmenej raz za týždeň na monitorovanie indikátorov pomocou denníka pohody.

Nosnosť

Stentovanie sa považuje za úspešné iba vtedy, ak pacient zvýši toleranciu na cvičenie. Na posilnenie tela je potrebný tréning srdcového svalu. Pravidelná dávka inhibuje progresiu porúch metabolizmu tukov a uhľohydrátov, zlepšuje odolnosť voči hladovaniu kyslíkom a pomáha udržiavať normálnu hmotnosť.

V prvých štádiách sa u všetkých pacientov ukáže fyzikálna terapia, dýchacie cvičenia a chôdza. Špecifická úroveň zaťaženia určuje lekár podľa výsledkov vyšetrenia. Po stabilizácii môžete ísť kúpanie, jazda na bicykli a jogging. Zdvíhanie gravitácie a športu, v ktorom môžete zasiahnuť srdce, je prísne zakázané.

Diétne jedlá

Ak chcete normalizovať cholesterol v krvi a zabrániť ďalšiemu blokovaniu tepien, je potrebné znížiť oslepovanie živočíšnych tukov a jednoduchých sacharidov do tela. Ak to chcete urobiť, vylúčte z diéty:

 • jahňacie, bravčové, kačacie, bravčové, droby;
 • tučné klobásy, komoditné jedlá;
 • margarín, majonéza;
 • pečivo, biely chlieb;
 • cukrovinky, sladkosti, cukor;
 • sladké šťavy a sýtené nápoje, priemyselné omáčky;
 • konzervované potraviny;
 • alkoholické nápoje.

V obmedzených množstvách použite:

 • maslo (nie viac ako 5 g denne);
 • kyslá smotana;
 • ťažký krém;
 • dezerty z tvarohu;
 • vajcia (3 kusy za týždeň);
 • soľ (nie viac ako 3 g na pridanie do hotových jedál);
 • káva, silný čaj.

Prvé jedlá by mali byť varené vegetariánsky. Po stabilizácii cholesterolu - v rastlinnom vývare s rybami alebo kuracou maslovou lupou, sa Navara neodporúča pacientom s ischémiou myokardu.

V druhom kurze môžete použiť chudé mäso (kuracie, morčacie) a ryby. Preferované typy varenia - v pare, varenie vo vode, pečenie. Ozdobou môžu byť celozrnné obilniny (ovsené vločky a pohánka), varená alebo dusená zelenina. V hlavnom jedle nezabudnite zahrnúť šalát čerstvej zeleniny s rastlinným olejom. Pre dezert pripravte ovocné kompóty, penu a želé. Užitočné sušené ovocie, bobule a orechy.

Podporné lieky

Dôležitou súčasťou procesu obnovy myokardu je liečebná terapia. Pokračuje aj po odstránení hlavných prejavov ochorenia. Hoci stentovanie môže významne znížiť potrebu liekov, niektoré lieky sa musia užívať dlhší čas, aby sa zabránilo vzniku krvných zrazenín a normálneho metabolizmu v srdcovom svale.

Najlepšou kombináciou liekov na zníženie zrážanlivosti krvi je kyselina acetylsalicylová a klopidogrel. Tieto lieky zabraňujú zablokovaniu nainštalovaného stentu a výrazne znižujú riziko recidivujúceho srdcového infarktu. Aspirín môže dráždiť sliznicu žalúdka, preto sa odporúčajú špeciálne kardiologické formy so zníženou dávkou, ktorých tablety sú potiahnuté membránou odolnou voči kyselinám - Thrombos Ass, Lospirin, Cardiomagnyl.

Existujú nejaké rozdiely medzi stentovaním po rozsiahlom infarkte a malom ohnisku

Jednou z indikácií pre perkutánnu balónikovú angioplastiku je rozsiahly infarkt srdcového svalu. Pre takýchto pacientov je to šanca obmedziť oblasť poškodenia myokardu, predchádzať komplikáciám a opakovaným útokom.

Spočíva v zavedení enzýmov na rozpustenie krvnej zrazeniny - streptokináza, urokináza. Tieto prostriedky sú účinné len vtedy, ak uplynulo viac ako 12 hodín od začiatku infarktu.

Úspešnosť operácie je určená stupňom aterosklerotických zmien v tepnách. U pacientov s jedinou léziou a nedostatkom kalcifikácie stien koronárnych ciev je vyššia a menej priaznivé výsledky boli získané za týchto podmienok:

 • niekoľko plavidiel je zablokované;
 • tepny sú dlhé, skrútené, mnohé postranné vetvy, ktoré sa tiež menia;
 • dochádza k usadzovaniu vápnika v arteriálnej stene a v lúme sa môžu zistiť krvné zrazeniny.

Post-infarktové stentovanie je indikované na obmedzenie oblasti poškodenia myokardu, prevenciu komplikácií a relapsu. Operácia sa uskutočňuje pomocou endovaskulárnej metódy - balónik sa zavedie cez katéter do miesta zúženia na rozšírenie lumenu a potom sa vloží stent. Tým sa zabezpečuje udržanie priechodnosti cievy a eliminácia ischémie srdcového svalu.

A tu viac o strave po infarkte myokardu.

Po stentovaní majú pacienti dodržiavať odporúčania na kontrolu krvného tlaku, zvyšovať telesnú aktivitu na požadovanú úroveň, dodržiavať diétu a užívať lieky. To vám umožní vrátiť sa k predchádzajúcim pracovným údajom a zlepšiť kvalitu života.

Užitočné video

Pozrite si video o stentingu po infarkte myokardu:

Užívanie alkoholu po infarkte sa pravdepodobne vôbec neodporúča. Aj keď niektorí tvrdia, že je to nielen možné, ale aj pre ženy a mužov, aj po stentovaní. Koľko môžete piť pivo, červené víno a vodku?

Bola bolesť po stentovaní ako odpoveď na intervenciu. Avšak, ak je srdce napojené, ľavá ruka, rameno je dôvodom na obavy. Keďže po infarkte a stentingu môže to znamenať začiatok druhého infarktu. Prečo inak bolí? Ako dlho bude cítiť nepríjemné pocity?

Výživa po infarkte myokardu je skôr obmedzená. Okrem toho je v menu odlišné, aj v závislosti od pohlavia pacienta. Čo môžete jesť?

Pitie kávy po infarkte nie je všetko. Vlastne, ako nie všetky jadrá, je zakázané. Takže je možné piť kávu po infarkte, pacientom s hypertenziou, s arytmiami?

Počiatočná cvičebná terapia po infarkte z prvých dní. Komplex cvičení sa postupne zvyšuje. Na to, lekári určujú stupeň fyzickej terapie, pre ktorú je pacient pripravený po infarkte myokardu a stentingu, ak to bolo.

Rehabilitácia po posunu srdcových ciev je veľmi dôležitá. Odporúčania lekára týkajúce sa stravovania, výživy, pravidiel správania v pooperačnom období s koronárnym posunom sú dôležité. Ako zorganizovať život po? Vyžaduje sa zdravotné postihnutie?

Povinná strava je pridelená po posunovaní. Správna výživa po chirurgických cievach srdca znamená anti-cholesterolovú diétu, ktorou sa môžete vyhnúť ukladaniu cholesterolu. Čo môže jesť po slučke?

Arytmia a srdcový záchvat sú často neoddeliteľne sprevádzané navzájom. Príčiny tachykardie, fibrilácie predsiení, bradykardia sú zakorenené v porušení kontraktility myokardu. Pri posilňovaní arytmického stentovania a tiež pri zastavení ventrikulárnych arytmií sa uskutočňuje.

Aby sa zabránilo opakovanej mŕtvici, so zvýšeným tlakom a inými problémami s tepnami sa odporúča vykonať stentovanie mozgových ciev. Operácia často výrazne zlepšuje kvalitu života.

Znížený tlak po stentovaní

Konzultácia s kardiológom

Vitajte! Povedzte mi, prečo po operácii stenting (predsieňovo rozšírený infarkt myokardu, trombolýza so streptokinázou, koronárna stentácia 1. októbra 16 g, CH PA PA NYHA III, hypertenzia 3. stupňa, stupeň 3, riziko 4) viac ako 40 dní po operácii môže tlak klesnúť na 110-100 / 65-60 mm pc ráno a večer - už 2 dni (akceptujem: nebili (1 t d), ampril (1 t večer - 2.5), alfa Lipon, Roxer, brilint)?
Ďakujem vám. Je to normálne? Vek pacienta: 60 rokov

Nízky krvný tlak po stentingu - lekárska konzultácia na túto tému

Neoznačili ste, aký druh krvného tlaku bol pôvodne pred liečbou a keď ste začali užívať takúto liečbu.
Hoci pokles krvného tlaku na 110/65 nemôže byť nazývaný šok, najmä ak pokles tlaku nie je spojený so zhoršením stavu, výskyt bolesti v hrudníku. dýchavičnosť, studený lepivý pot.
Takéto zníženie krvného tlaku môže byť na pozadí prebiehajúcej antihypertenznej liečby (získate kombináciu troch liekov - nebivolol (dávka nie je špecifikovaná), amprilan a brilinta.) Všetky tieto lieky majú pomerne dobrý antihypertenzívny účinok, takže ak sa užívajú, môže dôjsť k poklesu krvného tlaku Takéto údaje a to nemusí nevyhnutne súvisieť s predchádzajúcou operatívnou intervenciou.
Avšak s výrazným poklesom krvného tlaku je potrebné zavolať okresnému lekárovi doma a na mieste sa odporúča aj EKG.

Ak si myslíte, že odpoveď je neúplná, opýtajte sa objasňujúcej otázky v špeciálnom formulári nižšie. Na vašu otázku čoskoro odpovieme.

 • 1 Napísať
  otázka pre lekára
 • 2 Kliknite na
  položte otázku
 • 3 Očakávajte
  odpovedať na poštu

Získajte svoju radu. Za týmto účelom jednoducho opýtajte svoju otázku v nižšie uvedenom poli a pokúsime sa vám pomôcť.

Je dôležité, aby sme vedeli svoj názor. Nechajte spätnú väzbu o našej službe

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie).

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, symptómy, liečba

Hypertrofia pravého srdca (HPV) je stav, pri ktorom dochádza k nárastu hrúbky steny a hromadenia myokardu v jednej z oblastí srdca, a to v pravej komore.

Mužské kŕčové žily pre semenníky - koniec života alebo ľahko fixovateľný problém?

Testikulárne kŕčové žily sú patologickým stavom, v ktorom sa vyskytujú kŕčové žily v spermickej šnúre človeka.Liečba môže byť pomerne ľahká, najmä včasné postúpenie špecialistovi.

Fallotovo tetardium u novorodencov - "modrá" vrodená srdcová choroba

Kombinácia štyroch presne definovaných anatomických defektov v štruktúre srdca a krvných ciev dáva dôvod diagnostikovať CHD s názvom "Tetrad Fallo" - uvidíme, čo to je.

Čo je akútny koronárny syndróm?

V článku je opísaný komplex ochorení srdca spojený spoločným názvom - akútny koronárny syndróm. Sú opísané hlavné prejavy štátov a požadované opatrenia.Akútny koronárny syndróm je koncept, ktorý kombinuje dve akútne srdcové patológie.

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.