Pre väčšinu ľudí je respiračná frekvencia 8 - 15 krát za minútu v pokoji. Toto tempo sa však môže zvýšiť (alebo znížiť) v závislosti od stupňa fyzickej aktivity.

Príčiny rýchleho dýchania počas fyzickej námahy spočívajú v túžbe organizmu udržať si hladinu kyslíka nevyhnutnú pre životnú aktivitu. Výsledkom je zrýchlenie respiračných kontrakcií.

Signál nedostatku kyslíka, ktorého hlavnými dodávateľmi sú pľúca a srdce, vstupuje do mozgu. Aktivácia dýchacieho centra. Dáva signál na urýchlenie vdychovania a výdychu.

Pod vplyvom fyzickej aktivity sa zvyšuje počet dychov: s miernym námahom, až 25-30 za 1 minútu, s vyšším zaťažením, až 30-40 za 1 minútu.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa tohto článku, neváhajte a opýtajte sa v komentároch.
Budeme sa snažiť rýchlo reagovať.

Ak po prvých 3 - 5 minútach (maximálne 10) po ukončení cvičenia dôjde k dušnosti sprevádzanému zvýšeným dýchaním, potom sa takéto zvýšenie môže považovať za uspokojivé. Ak nárast dýchania pretrváva dlhšie ako 10 minút, potom je táto reakcia samozrejme negatívna. Znamená to, že zaťaženie použité v tomto prípade nezodpovedá stavu organizmu.

Páčilo sa vám materiál? Ohodnoťte to a zdieľajte ho v sociálnych sieťach, aby boli vaši priatelia informovaní. Akékoľvek otázky? Opýtajte sa ich v komentároch.

Prečo sa dýchanie po cvičení urýchľuje

Impulz pre tachykardiu

Nemožno si všimnúť náhly výskyt častých srdcových tepien. Prinajmenšom prinášajú nepohodlie. A naznačujú prítomnosť tachykardie. Vyskytuje sa v dôsledku zníženej aktivity nervového systému (neuróza, psychóza). Pulz s tachykardiou sa môže zvýšiť na stovku úderov za minútu a vyššie, ak je norma 60-80. Psychogénne faktory však nie sú vždy primárnou príčinou tachykardie. Ochorenia, ako je reumatizmus, kardiálna skleróza, myokarditída a tehotenstvo, môžu spôsobiť časté srdcové zlyhanie (HR).

Ak sa pulz urýchľuje pravidelne, potom sa považuje za normálnu reakciu tela. Napríklad počas cvičenia, agitovanosti, bolesti, po pití alkoholu, kofeínu alebo fajčenia. Ale existujú situácie, kedy srdcová frekvencia prekračuje normu už dlhú dobu, bez ohľadu na aktivitu osoby, potom musíte okamžite urobiť stretnutie s lekárom a podstúpiť diagnostické vyšetrenie.

Vlastnosti ľudského pulzu

Pulzovité vibrácie stien krvných ciev spojené so srdcovým rytmom. Srdcovou frekvenciou je možné určiť prácu kardiovaskulárneho systému. Počet srdcových tepien súvisiacich s vekom, pohlavím, cvičením, telesnou teplotou a psycho-emocionálnym stavom. Denný čas ovplyvňuje aj rýchlosť a srdcovú frekvenciu. Keď osoba spí, srdcová frekvencia sa trochu spomalí a v priebehu dňa sa pulzácia zvyšuje.

U zdravého človeka, ktorý je v uvoľnenej atmosfére, sa srdcový sval zmení na 60-80 krát za minútu. U detí je sadzba omnoho vyššia. Napríklad u novorodencov sa pozoruje 120-140 úderov. A o 6 rokov sa pulz postupne znižuje a dosahuje priemer 90-100 úderov za minútu. U starších ľudí, vzhľadom na ich oslabené zdravie, sa za normu považuje 90-100 úderov za minútu. U mužov je pulzácia nižšia ako u žien.

Technika merania impulzov

Na stanovenie tepovej frekvencie nie sú potrebné špeciálne prístroje alebo lekárske ošetrenie. K tomu potrebujete hodinky so stopkami a prstami. Musíte mať pohodlnú pozíciu a mali by byť pokojní. Pomocou ukazováka a stredného prsta jemne stlačte tepnu na zápästí jednej ruky. A do 30 sekúnd zistíte počet bitov. Vynásobte výslednú hodnotu o dva a určíte počet tlkot srdca za minútu.

Účinok fyzickej aktivity na pulz

Pri každom cvičení sa srdcová frekvencia významne zvyšuje, čo sa považuje za normálnu a normálnu odpoveď tela na vonkajšie faktory. Ide o fyziologickú tachykardiu a koľko úderov za minútu človek má - to všetko závisí od závažnosti a typu zaťaženia. Napríklad, rýchle chôdza zvyšuje pulz človeka na 100 beats / min a beží - na 150. Keď napätie zmizne, pulz sa zotaví za 4-5 minút. Ak zostanú búšenie srdca, mali by ste sa poradiť s kardiológa. Pretože patologicky vysoký pulz je znakom rôznych systémových porúch.

Fyziologická tachykardia

Je považovaná za normálnu fyziologickú odpoveď tela na určité faktory. Časté kontrakcie srdcového svalu môžu spôsobiť:

 • emočný stav;
 • fyzická aktivita, cvičenie;
 • zmeny v prostredí (teplota vzduchu);
 • byť na vrchole;
 • dlho vetraná miestnosť;
 • pri zvýšení telesnej teploty dokonca o jeden stupeň, srdcový tep sa zvyšuje najmenej o 10 úderov.

Horúce blesky v menopauzálnom období (menopauza), prejedanie a dokonca alergie môžu viesť k tachykardii. Fanúšikovia nerozpustnej kávy, energetické nápoje, alkoholické nápoje, nikotín tiež trpia tachykardiou. Pri fyziologickej tachykardii nie sú v srdci žiadne bolesti, závraty, nevoľnosť, dýchavičnosť, ktorá je charakteristická pre patologické príznaky. A pulz sa obnoví dostatočne rýchlo - za 5 minút. Ak chcete určiť maximálnu srdcovú frekvenciu u zdravého človeka, musíte odpočítať vek od čísla 220. Napríklad, ak máte 40 rokov, potom impulz s rôznym fyzickým zaťažením by nemal prekročiť 180 úderov za minútu.

Patologická tachykardia

Prudké zvýšenie srdcovej frekvencie je zvyčajne príčinou chorôb tela, porúch kardiovaskulárneho systému:

 • reumatizmus;
 • myokarditída;
 • kardio;
 • opuch;
 • anémia;
 • vnútorné zápaly;
 • hypertyroidizmus (zvýšená funkcia štítnej žľazy);
 • patologické zmeny srdcového svalu;
 • hypotenzia (nízky krvný tlak);
 • dlhotrvajúce krvácanie (ťažké trauma, vaginálne);
 • prekročenie predpísanej dávky liekov používaných na liečbu zlyhania srdca;
 • autonómna dysfunkcia (porušenie vnútorných orgánov);
 • neurotických porúch.

Nebezpečenstvo dlhotrvajúceho palpitácie

Ak tachykardia dlhšiu dobu neprechádza, dochádza k narušeniu pohybu krvi cez cievy (hemodynamiku) a vo všetkých vnútorných orgánoch tela. Vzhľadom na nepretržité preťaženie potrebuje srdcový sval viac kyslíka, čo často chýba. V koronárnych cievach, ktoré dodávajú okysličenej krvi do myokardu, je nedostatok živín. Odtiaľ môžu nasledovať rôzne kardiovaskulárne poruchy vrátane ventrikulárnej fibrilácie srdca. Ak sa fibrilácia vyskytne arytmické kontrakcie svalových vlákien srdcových komôr (viac ako 300 kontrakcií za minútu), naruší sa krvný obeh celého organizmu. V takejto situácii je potrebná okamžitá resuscitácia, aby sa zabránilo smrti.

Zvýšenie srdcovej frekvencie je možné pri akomkoľvek krvnom tlaku. Pri normálnom tlaku prítomnosť tachykardie signalizuje srdcové choroby, anémiu, problémy so štítnou žľazou a ochorenia dýchacích ciest. Častá srdcová frekvencia pri vysokom tlaku indikuje exacerbáciu hypertenzie. Nízky tlak a tachykardia vedú k akútnym alergickým reakciám u ľudí, ku kardiogénnemu šoku (zlyhaniu ľavej komory).

Prvá pomoc pri tachykardii

Ak máte pocit častého srdcového tepu, akoby vaše srdce vyskakovalo z vašej hrude, najdôležitejšou vecou nie je panika. Mali by ste urobiť nasledovné:

 • odblokovať golier, hrubé oblečenie, zabezpečiť dodávku požadovaného množstva čerstvého vzduchu (otvoriť okno, ísť von);
 • umyte si tvár studenou vodou;
 • Zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych na 10 sekúnd a vydychujte. Opakujte toto cvičenie niekoľkokrát;
 • snažte sa kašľa tvrdo, čo obnoví srdcovú frekvenciu.

Keď je tachykardia spôsobená stresovými situáciami, môžete piť niekoľko kvapiek valerijskej tinktúry. Alebo urobte užitočné cvičenie: zatvorte viečka a stlačte prstami (s ľahkými pohybmi) na očné gule po dobu 10-30 sekúnd.

V budúcnosti lekár pomôže

Ako postupujete ďalej, povedal lekár. Preto po prvom záchvate tachykardie sa treba poradiť s odborníkom. Koniec koncov, pomôže určiť príčinu tachykardie a odporučí účinnú liečbu. Nie je nič strašného a tragického. Možno po vyšetrení lekár predpíše spánok, odpočinok, vyváženú stravu a odpočinok. A môže vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie. Všetko závisí od príčin choroby a pohody osoby. Prakticky pre všetky typy tachykardie, fyzioterapia a úplné odmietnutie kofeínu, alkoholu, nikotínu sú vždy zahrnuté do terapeutického komplexu. Nemusíte sa však zaoberať samoliečbou, pretože sa môžete len ublížiť. Dôverujte kvalifikovanému odborníkovi a dlhoročným skúsenostiam.

Rýchly pulz nie je nezávislé ochorenie, ale často je to znamenie choroby. Ak sa tachykardia objaví zriedkavo počas fyzickej námahy alebo v nervových situáciách a rýchly pulz je v normálnom rozmedzí veku a pohlavia osoby, potom sa nebojte. Ak je však tachykardia častým javom as očividnými príznakmi: závrat, nevoľnosť, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, čierne oči, potom ide o signál a príležitosť na stretnutie s lekárom. Pretože príliš vysoký pulz vedie k poškodeniu krvného obehu a následne k vývoju patológií ľudských vnútorných orgánov.

Sínusová arytmia

Rytmická kontrakcia srdca zabezpečuje prívod krvi do tela za účelom stáleho dostatočného nasýtenia všetkých orgánov a tkanív látkami potrebnými na životnú činnosť. Ak je impulz od 60 do 90 bez náhlych skokov - to je norma. Okrem srdcovej frekvencie sa berie do úvahy aj plnenie, napätie a interval medzi impulznými vlnami. Sú to isté. V prípade veľkého nábehu počas trvania predĺženia alebo skracovania hovoria o sínusovej arytmii.

Klasifikácia arytmie

Sínusová arytmia srdca - čo je to? Porušenie frekvencie excitácie sínusového uzla, ktoré je základom regulácie synchrónnych kontrakcií rôznych častí srdcového svalu, vedie k tejto chorobe. Diagnóza arytmií sa stanovuje na základe sťažností a výsledkov EKG. Pri porušení srdcovej frekvencie (nad alebo pod normálnou hodnotou) sa znížením napätia a plnosti pulznej vlny v štúdii impulzu hovorí o tomto type arytmie. Neexistuje špeciálna klasifikácia sínusovej arytmie, ale existuje niekoľko typov.

Podľa vzťahu s dýchacím procesom existuje dychová arytmia dýchacích ciest a arytmia, ktorá sa prejavuje bez ohľadu na dýchanie.

Prvý je funkčný a prejavuje sa nárastom dvojnásobku počtu kontrakcií srdca počas inhalácie a poklesu počas výdychu. Vyskytuje sa pri porušení prívodu krvi do dutín srdca alebo nesprávnej excitácie vagusového nervu. Môže to byť spôsobené stresom, fyzickým preťažením, užívaním určitých liekov, hormonálnymi poruchami v tele (s menopauzálnym syndrómom), fajčením a užívaním alkoholu. Ak je pacient uspokojivý a zmeny sú zistené iba počas auskultácie srdca a na EKG po nútenom dýchaní (úmyselné predĺženie inhalácie a výdychu), vyžaduje sa len pozorovanie.

Druhý typ sa najčastejšie vyskytuje na pozadí malformácií, infekčných ochorení, systémových chorôb, intoxikácie, srdcových ochorení, pečene, štítnej žľazy, nádorov mozgu alebo ako dedičnej predispozície.

Závažnosť zistené výrazné sínusovej arytmii - sa vyskytuje u starších ľudí a vyvolalo srdcové choroby: ischemickú chorobu srdca, vysoký krvný tlak, kardio, kardiodistrofiya a miernou arytmiu - u detí a dospievajúcich, a často spôsobí sťažnosti alebo drobné sťažnosti.

Kvalita rytmu je sínusová tachykardia - srdcová frekvencia je vyššia ako 90, sínusová bradykardia je menšia ako 60, extrasystol je výskyt mimoriadnych kontrakcií srdca s normálnym rytmom.

Diagnóza ochorenia

Hlavnými problémami sínusovej arytmie sú bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, pocit zlyhania srdca alebo srdcové palpitácie, závrat, mdloby.

Hlavné štúdie sú - podrobný prieskum lekára, vyšetrenie, auskultácia srdca, EKG, echokardiografia. Na kardiogramoch, ktoré vedú moderné zariadenia, sa vypočíta srdcová frekvencia, určujú sa poruchy rytmu a stanoví sa predbežná diagnóza. Pri sínusová arytmia sa nemení EKG dostupný rozsah predĺženia medzi R a R, alebo skrátiť interval P-Q, tj spôsobiť arytmie - porušenie excitácia sinus.

Vlastnosti sínusovej arytmie u tehotných žien

Počas tehotenstva, hormonálnych zmien, aktivity nervového systému je srdce vystavené zvýšenému stresu, a preto sú možné aktivity srdcového svalu. A to je nebezpečné pre fyziologický priebeh tehotenstva a plný vývoj plodu. Pri registrácii sa preto vyžaduje, aby EKG identifikoval patologické stavy kardiovaskulárneho systému. Príčiny sínusovej arytmie počas tehotenstva sú:

 • vonkajšie faktory: zlé návyky, nedostatočná alebo nezdravá strava, stres, nadmerná práca.
 • interné faktory: mierna zmena v činnosti akéhokoľvek systému alebo organizmu;
 • genetická predispozícia.

Sínusová arytmia u tehotných žien sa prejavuje dýchavičnosťou, menšou bolesťou za hrudnou kosťou, pocitom pulzácie krvných ciev, pocitom spomalenia alebo zvýšeného srdcového tepu, mdloba a tmavnutie očí. Tieto príznaky by mali upozorniť ženu a lekára, pretože to môže byť prejavom inej závažnej choroby.

Ako sa vyskytuje sínusová arytmia u detí a adolescentov

Ochorenie u detí sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a najčastejšie príčiny sú vrodené srdcové chyby, infekcia počas tehotenstva, dedičné faktory, infekčné choroby a ich dôsledky, nádory, otravy, zápal myokardu a endokardu, neuro-emocionálna nadmerná strata.

Sínusová arytmia u detí môže mať iný priebeh. Ale najmä nebezpečné formy, ktoré vedú k vážnym komplikáciám:

 • ťažká sínusová arytmia u dieťaťa, najmä s bradykardiou, môže naznačovať neurózu;
 • sínusová tachykardia je prejavom rôznych chorôb: tyreotoxikóza, infekcie, intoxikácia, rôzne endo-a myokarditídy, hormonálne poruchy, metabolické poruchy, anémia;
 • extrasystol, ak to dieťa nepociťuje, môže byť považované za normu, ale v každom prípade je potrebná konzultácia s kardiológa.

Keďže dieťa nemôže vždy povedať, kde to bolí, hlavné znaky sú: úzkosť, nerozumný plač, zlý spánok, dýchavičnosť, odmietanie jesť, príležitostne bledosť alebo cyanóza kože.

Sínusová arytmia u dospievajúcich sa prejavuje zvýšenou únavou, bledosťou, mdlobou, intoleranciou na rôzne zaťaženia, bolesťou v hrudníku.

Liečba arytmií

Po vyšetrení a diagnostike sínusového rytmu ako nezávislej choroby, ktorá nie je príznakom iných ochorení, je predpísaná liečba sínusovej arytmie.

Je dôležité vylúčiť nepriaznivé faktory vyvolávajúce arytmiu:

 • normalizovať spánok a odpočinok;
 • vyhnúť sa prepracovaniu a stresu;
 • odstrániť zlé návyky: fajčenie, alkohol,
 • obmedziť používanie čaju, kávy, uhľohydrátov, ako aj mastných a vyprážaných potravín;
 • vedie zdravý životný štýl;
 • zapojiť sa do rôznych druhov športov.

Odporúčané výrobky s vysokým obsahom draselných sušených marhúľ, cesnaku, hrozienok, broskýň, jabĺk, tekvice, zemiakov. Ukazuje sa, že sa používajú tinktúry alebo odvar z upokojujúcich bylín: hloh, citrónový balzam, matka, valerián; ako aj novopassit, korvalol. Na zlepšenie mikrocirkulácie sú predpisované nootropiká: glycín, pantogam, Cavinton, vinpocetín.

Špecifická liečba je predpísaná pre závažné formy arytmií a spočíva v predpisovaní antiarytmických látok - blokátorov sodíkového kanála a pri bradykardii menej ako 45 - implantácii kardiostimulátora.

Po vylúčení možnosti výskytu patologických stavov srdca u tehotných žien sa liečba arytmií znižuje na normalizáciu práce a odpočinok, výživu. Zobrazuje nočný spánok po dobu najmenej 7-8 hodín a deň odpočinku, prechádzky na čerstvom vzduchu, odstránenie zlé návyky a skrátenie času stráveného na počítači.

Z ľudových prostriedkov môžete odporučiť efektívny nástroj, ktorý sa všetkým zobrazuje. Nemá žiadne kontraindikácie. Rozdrvte 200 g jadier orechov, hrozienok, sušených marhúľ, pohankovej múky a pridajte 200 g prírodného medu. Aplikujte na polievkovú lyžicu 5-6 krát denne.

Tlak 170 až 100: príčiny, príznaky a pomoc

Krvný tlak je dôležitým ukazovateľom, ktorý charakterizuje ľudské zdravie. Kardiovaskulárny systém je jedným z najdôležitejších v tele. Preto zlyhania v jej práci môžu viesť k hrozným následkom, čo značne oslabuje zdravie a životnú úroveň. Čo ukazuje zvýšenie tlaku na 170/100 a na aké patológie tento článok môže povedať.

Príčiny vysokého krvného tlaku

Normálny krvný tlak pre zdravú osobu sa považuje za 120/80. Úroveň tlaku sa však môže mierne líšiť v závislosti od vonkajších faktorov. Napríklad počas fyzickej námahy alebo duševného preťaženia sa hodnoty na tonometri menia nahor. Patológia, tento stav sa nebude brať do úvahy, pretože odstránenie príčin nárastu hladiny tlaku sa rýchlo vráti do normálu.

Často sa tlak môže zvýšiť u tehotných žien, ako aj u žien počas menopauzy. V takýchto situáciách musíte starostlivo sledovať stav a pri prvých príznakoch požiadať o pomoc svojho lekára.

Ale čo znamená BP 170/100? Stav, v ktorom sa meranie tonometra dostalo na 170/100, sa nazýva druhý stupeň hypertenzie. Ochorenie je najčastejšie patologický stav kardiovaskulárneho systému. Podľa štatistických údajov 20 až 30% dospelých obyvateľov trpí hypertenziou a s vekom sa tieto údaje len zvyšujú. Patológia je chronická a vyžaduje okamžitú liečbu.

Hypertenzia sa vyskytuje na pozadí rôznych abnormalít. Najvýznamnejšie faktory ovplyvňujúce činnosť srdca a krvných ciev sú:

 • obezita;
 • Zneužívanie fajčiarskych zmesí;
 • Zvýšený príjem soli;
 • nedostatok pohybu;
 • Dedičná predispozícia;
 • Narušenie fungovania endokrinného a nervového systému;
 • Ochorenie obličiek;
 • Hormonálna liečba.

Zvýšené, po dlhú dobu môžu indikátory tlaku vyvolať - hypertenznú krízu.

Ľudia, ktorí neustále trpia patologicky vysokým krvným tlakom, sa prispôsobia tomuto stavu a jednoducho si nevšimnú jeho skoky. To vedie k vzniku vážnych komplikácií. Pretože hypertenzné krízy často spôsobujú infarkt, mŕtvicu, koronárnu chorobu srdca, mozgový edém, aneuryzmus atď.

Z nasledujúcich dôvodov môže dôjsť k ostrému skoku tlaku na 170/100 a vyšším rýchlostiam:

 • Ťažký stres;
 • Pitný alkohol;
 • Zlé liečenie;
 • Let letu atď.

Príznaky vysokého krvného tlaku

Ako už bolo uvedené, pri dlhodobom priebehu ochorenia indikátory 170100 nesmú spôsobiť zhoršenie celkového stavu. To však neznamená, že telo zažíva stres. A pacient môže odmietnuť liečbu. Cirkulácia v takejto situácii funguje v zdokonalenom režime, výsledkom čoho sú vnútorné orgány vystavené najťažšiemu zaťaženiu, v dôsledku čoho dochádza k poruche v ich práci.

Vo väčšine prípadov sa zvýšený krvný tlak prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v zadnej časti hlavy;
 • Hluk a tlak v ušiach;
 • Slabosť a závrat;
 • Bolesť hrudníka v srdci;
 • Nevoľnosť, v zriedkavých prípadoch vracanie.

Akákoľvek fyzická námaha v tomto stave je nad kapacitou. Existuje rýchla únava a výskyt dýchavičnosti. Pri pohľade na objekty v očiach začínajú "blikať muchy" a pulz sa zvyšuje na 100 úderov za minútu. Všetky vyššie uvedené príznaky sú silnými argumentmi pre kolaps špecialistu. Vzhľadom na to, že iba liečba začala včas, pomôže zabrániť vzniku kríz a výskytu závažných komplikácií.

Prudký skok v tlaku v dôsledku hypertenznej krízy má výraznejšie príznaky:

 • Ťažká a ostrá bolesť srdca;
 • Zvýšená srdcová frekvencia a palpitácie;
 • Závrat a nevoľnosť;
 • Bolesť hlavy pokrývajúca celú hlavu;
 • Kašeľ, suchá etiológia;
 • Krvácanie z nosa.

Pacienti s krízou často potláčajú odpovede na otázky, alebo sú úplne náchylné na paniky. Táto podmienka vyžaduje okamžitú pomoc, preto musíte čo najskôr zavolať lekára.

Pomôžte pri prudkom zvýšení krvného tlaku

Ak sa tlak prudko zvýšil na úroveň 170/100, je potrebné prijať opatrenia na rýchlu normalizáciu. Mali by sa vykonať tieto činnosti:

 • Utíšte sa a nie panikajte. Akékoľvek nervové napätie spôsobí ešte väčší nárast výkonu.
 • Odstráňte trapné oblečenie, ľahnite a poskytnite čerstvý vzduch.
 • Na čelo je potrebné vložiť chladiaci kompresný krém a naopak ohriať nohy.
 • Vezmite enalapril alebo clophelin.
 • Zavolajte sanitku.

S bolesťou a pocitom pálenia v srdci môžete rozpustiť tabletu Glycerínu, čo zabráni vzniku srdcového infarktu. Je veľmi dôležité pamätať na to, že všetky glykozidy sú silné, takže neprevyšujte povolenú dávku lieku.

Liečba hypertenzie

Liečba pacientov s tlakom 170/100 je trvalá. Keďže je možné normalizovať ukazovatele iba so systematickým príjmom celého komplexu racionálne vybraných liekov. Cieľom terapie je nielen znížiť hladinu krvného tlaku, ale tiež znížiť riziko vzniku patologických ochorení srdca a krvných ciev, ako aj iných vnútorných orgánov.

Úplne vyliečiť ochorenie môže byť len v prípade, ak skok bol spúšťaný psycho-emocionálne faktory alebo silné fyzické námahy, bez prítomnosti patologických zmien v orgánoch a systémoch. V tomto prípade je kľúčovou súčasťou medicínskej terapie odstránenie provokačných faktorov.

Pravidlá nového životného štýlu:

 • Odmietnutie závislostí (fajčenie, alkohol);
 • Pri nadmernom zaťažení je zníženie jeho výkonnosti;
 • Uskutočniteľná fyzická aktivita;
 • Znížený príjem soli;
 • Nadmerné vystavenie zásadám správnej výživy.

Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by sa mali vyhýbať vysoko tučným potravinám. Je lepšie uprednostňovať rastlinné potraviny, ktoré zahŕňajú draslík, horčík a vápnik. To pomôže obohatiť nádoby s dôležitými minerálmi, čím sa stanú odolnejšie a pružnejšie.

Včasná liečba pomôže normalizovať a stabilizovať tlak bez toho, aby ste spôsobili významné poškodenie životnej úrovne.

Prečo sa dýchanie zhoršuje počas fyzickej námahy

Pre väčšinu ľudí je respiračná frekvencia 8 - 15 krát za minútu v pokoji. Toto tempo sa však môže zvýšiť (alebo znížiť) v závislosti od stupňa fyzickej aktivity.

Príčiny rýchleho dýchania počas fyzickej námahy spočívajú v túžbe organizmu udržať si hladinu kyslíka nevyhnutnú pre životnú aktivitu. Výsledkom je zrýchlenie respiračných kontrakcií.

Signál nedostatku kyslíka, ktorého hlavnými dodávateľmi sú pľúca a srdce, vstupuje do mozgu. Aktivácia dýchacieho centra. Dáva signál na urýchlenie vdychovania a výdychu.

Pod vplyvom fyzickej aktivity sa zvyšuje počet dychov: s miernym námahom, až 25-30 za 1 minútu, s vyšším zaťažením, až 30-40 za 1 minútu.

Ak po prvých 3 - 5 minútach (maximálne 10) po ukončení cvičenia dôjde k dušnosti sprevádzanému zvýšeným dýchaním, potom sa takéto zvýšenie môže považovať za uspokojivé. Ak nárast dýchania pretrváva dlhšie ako 10 minút, potom je táto reakcia samozrejme negatívna.

Znamená to, že zaťaženie použité v tomto prípade nezodpovedá stavu organizmu.

LiveInternetLiveInternet

-kategórie

 • 1000. Tip +1 (299)
 • Tipy pre všetky príležitosti (98)
 • Malé triky skvelé varenie (84)
 • Poznámka pani (120)
 • Osobný rozvoj (83)
 • Vývoj pamäte (48)
 • Tipy pre život (13)
 • Časové riadenie (11)
 • Komunikačné zručnosti (9)
 • Rýchlosť čítania (3)
 • Tanec (76)
 • Latina (26)
 • Zumba tancovanie chudnutie (16)
 • Go-Go (5)
 • Tanečné predmety (4)
 • Klubové tance (2)
 • Oriental dance (25)
 • FAQ (78)
 • Často kladené otázky (20)
 • LiRu (2)
 • Design (6)
 • Memo (24)
 • Naši menší bratia (656)
 • Psy (35)
 • "Žijú - ako mačka so psom" (25)
 • Moje šelmy (5)
 • Zo života mačiek -1 (154)
 • Zo života mačiek-2 (35)
 • Zaujímavé o mačkách (62)
 • Mačiatka (18)
 • Mačky (obrázky) (232)
 • Pre majiteľov mačiek (37)
 • Tieto slávne zvieratá (75)
 • Na World Wide Web (326)
 • Svalová kolekcia (32)
 • Aký pokrok sa dosiahol. (8)
 • Chcem vedieť všetko (114)
 • Písanie kreatív (17)
 • Mýty a fakty (36)
 • Zámerne si nemôžete myslieť na (3)
 • Vášnivý Mordasti (44)
 • Úžasné - blízko! (14)
 • Showbiz (39)
 • Všetko o všetkom (39)
 • Život v radosti (656)
 • Live Easy (186)
 • Rituals, fortune telling, povesti (126)
 • Sviatky, tradície (97)
 • Money Magic (72)
 • Muž a žena (46)
 • Simoron (36)
 • Numerológia, horoskop (28)
 • Pre dušu (25)
 • Feng Shui (17)
 • Ezoterický (2)
 • Chystanie (1)
 • Svätyne (5)
 • Abeceda viery (102)
 • Zdravie (790)
 • Pomôžte sami (359)
 • Vlastná masáž podľa všetkých pravidiel (82)
 • Choroby (70)
 • Qigong, Tai Chi Chuan, Taichi (61)
 • Akupresúra, reflexológia (39)
 • Starnutie nie je radosťou? (26)
 • Tradičná medicína (9)
 • Korekcia videnia (5)
 • Orientálna medicína (2)
 • Žiť skvelo (132)
 • Tradičné lekárstvo (45)
 • Čistenie tela (41)
 • Posledná cigareta (24)
 • Izrael (144)
 • Mestá (34)
 • Zasľúbená krajina (10)
 • Užitočné informácie (5)
 • Izravideo (19)
 • Prehľady fotografií (11)
 • Jóga (210)
 • Jóga komplexy (123)
 • Jóga rieši problémy (43)
 • Cvičenia (30)
 • Asanas (9)
 • Jóga pre prsty (mudra) (7)
 • Tipy (2)
 • Krása bez mágie (1150)
 • Face gymnastika, cvičenia (217)
 • Luxusné vlasy (133)
 • Japonská krása, ázijskí technici (80)
 • Masážna technológia (60)
 • Tajomstvo mládeže (56)
 • Pôvodná manikúra (20)
 • Cesta k žiarivej koži (111)
 • Kozmetická taška (55)
 • Nepoškvrnený make-up (105)
 • Problémy (40)
 • Umenie byť krásnym (33)
 • Štýl (131)
 • Starostlivosť (280)
 • Recepty (768)
 • Pečenie (93)
 • Obloha (18)
 • Prvá miska (12)
 • Etnická kuchyňa (6)
 • Dezert (53)
 • Občerstvenie (118)
 • Výrobky cesta (83)
 • Podať stravu (51)
 • Maso (113)
 • V zhone (31)
 • Nápoje (75)
 • Zelenina a ovocie (115)
 • Recepty (25)
 • Ryby, morské plody (34)
 • Šaláty (60)
 • Omáčky (8)
 • Podmienky (16)
 • Užitočné stránky (11)
 • Foto (8)
 • Fotografické editory (3)
 • Napájací zdroj (7)
 • Užitočné odkazy (7)
 • Programy (11)
 • V živote sa smeje. (132)
 • Video Zábava (33)
 • Fotografie legrační (2)
 • Hračky (25)
 • Ó, tie deti. (27)
 • Prikolyushechki (29)
 • Skvelé! (15)
 • Jehlová žena (209)
 • Pletenie (21)
 • Vyšívanie (11)
 • Opravy (3)
 • Urob si sám (83)
 • Vytvárame pohodlie (37)
 • Šitie (70)
 • Básne a próza (245)
 • Texty (151)
 • Príslovia (67)
 • Aforizmy, citácie (22)
 • Próza (4)
 • Populárne výrazy (1)
 • Dokonalé telo (629)
 • Bodyflex, oxysize (120)
 • Pilates (40)
 • Aerobik (25)
 • Callanetika (21)
 • Milena. Fitness (18)
 • Gym (17)
 • Bodytransformácia (5)
 • Anatómia (1)
 • Tipy (69)
 • Športové (Video) (88)
 • Strečing (40)
 • Cvičenia (231)
 • Fotka Svet (63)
 • Umelci (5)
 • Príroda (5)
 • Foto (16)
 • Fotografi a ich diela (31)
 • Kvety (8)
 • Photoshop (5)
 • Vyzvite nadváhu (549)
 • Zachytený v strave (62)
 • Mocenské zákony (118)
 • Jesť žiť. (76)
 • HLS (16)
 • Produkty (73)
 • Inteligentne stráca hmotnosť (126)
 • Cesta k ideálu (103)

-video

-hudba

-Vyhľadávanie podľa denníka

-Odoberať e-mailom

-Pravidelné čítačky

Dýchanie počas cvičenia

Viete, že účinnosť vášho športového tréningu priamo súvisí s tým, ako dýchate?

V procese straty kalórií a získavania svalovej hmoty často zabúdame na dýchanie a to je dokonca viac ako polovica úspechu - dýchanie pomáha správne nasýtiť telo s kyslíkom, takže proces vzdelávania prináša rovnakú radosť ako ich výsledok.

Ako dýchať počas tréningu? Kedy dýchať a von, ako dlho by mala byť inhalácia a ako krátka by mala byť inhalácia?
Dýchanie je pre nás tak prirodzené, že väčšinou si ani nevšimneme, ako dýchame. Ale je potrebné len vypnúť kyslík - a "život sa mení pred našimi očami."


Dýchanie počas cvičenia je takmer dôležitejšie ako samotné cvičenia. Nie je nezvyčajné, že človek sa zdá, že beží po celú dobu, vykonáva fyzické cvičenia pravidelne a tuk tak, ako to bolo a zostáva. Je tu a je na čase premýšľať o tom, ako dýchať počas cvičenia. Pretože dýchanie je celá veda, môžete požiadať akéhokoľvek profesionálneho športovca (pozri Päť tajomstiev nášho dýchania)

"Dýchanie v žalúdku" je veľmi účinné, takže malé deti dýchajú. Pri vykonávaní tohto cvičenia nielen obohacujete telo s kyslíkom, ale aj pomocou nepodstatných fyzických síl masíte vnútorné orgány. S vekom sa dýchanie stáva čoraz povrchnejším, takže navrhované cvičenie pomôže obnoviť plnohodnotné hlboké dýchanie.

1. Počas výdychu utiahnite brucho a žalúdok do chrbtice.
2. Rebrovka je uvoľnená a spúšťaná. Vyhnite sa fyzickému stresu. Mali by ste pocítiť nejaké sploštenie hrudníka.
3. Pomaly vdychujte cez nos. Počas dýchania sa uistite, že hrudník a brucho sú ploché.
4. Naplňte pľúca vzduchom. Snažte sa, aby sa vzduch naplnil membránou, cítite, ako sa rozširuje.
5. Brucho sa rozširuje ako nafukovacia loptička vo všetkých smeroch (nie len dopredu). Hrudník a brucho nad pupom sa prakticky nerozťahujú.
6. Na vrchole inhalácie začnite pomalý, hladký výdych, zníženie brucha v dôsledku malej fyzickej námahy a uvoľnenia membrány.
7. Vdychovať a vydychovať by mali byť hladké, čo najtichšie a rovnaké.
počas trvania. Akonáhle sa dýchanie stane sotva viditeľným, bude možné hovoriť o nepochybnom úspechu.
8. Cvičenie začnite tromi dychmi. Ak to dovoľuje zdravie, vykonajte cvičenie deväťkrát alebo viackrát.

Prečo potrebujete správne dýchať?

Trápíte sa s fitness a stále nestrácajte váhu. Prečo? Jedným z vysvetlení je nesprávne dýchanie.

Dôvod 1: Príjem kyslíka

Naše tukové "koše" predstavujú energiu v "pasívnej" forme. Bez napínania sa dajú porovnať s hromadou uhlia alebo drevotrieskou. Aby sa tuk "rozžiaril", musí sa nafúknuť ako oheň. Inými slovami, zabezpečte tok kyslíka. Z tohto dôvodu, keď bežíte, začnete dýchať častejšie. Častejšie dýchanie, tým viac kyslíka v krvi. Čím viac sa dostáva v oblasti zhromažďovania tuku. Potom je všetko jednoduché: tuk spaľuje a dodáva energiu pracovným svalom.
A teraz urobíme dva dôležité závery.

Prvý záver: intenzita tréningu by mala byť vysoká. Čím viac energie potrebujú vaše svaly, tým viac tuku bude telo spaľovať.

Druhý záver, najdôležitejší: nemali by ste dýchať počas športu, ale skôr správne.

Dôvod 2: Správne zaťaženie

Pre neskúseného nováčikov sa zdá, že jeho prerušované a zmätené dýchanie je znakom toho, že na hrudi urobil naozaj vážne zaťaženie. Podľa toho, tuk, hovoria, bude viac spaľovať. Nie, vôbec to nie je. Keď chytíte vzduch s otvorenými ústami, podobne ako ryba uviazaná na pláži, znamená to, že vaše telo postráda kyslík. To nemá nič spoločné so stratou kilogramov, pretože nedostatok vzduchu automaticky vedie k "vyblednutiu" metabolického plameňa, to znamená k spomaleniu spálenia tuku.
Pamätajte na horiace sviečky. Vo voľnom priestranstve horí ticho a rovnomerne. Ale ak ju zakryjete pohárom, inými slovami, "odrezať kyslík", keď okamžite vyjde. Takže čím ťažšie dýchate, tým menej máte nádej na zníženie telesnej hmotnosti.

Dôvod 3: Tepová frekvencia

Dýchanie je proces v bezvedomí. Pozorujte sa pri sledovaní televízie. Dýchate a hrudník stúpa. Takzvané dýchanie v hrudi, v ktorom telo strávi minimálnu silu. Keď dýchate cez prsia, vdychujte vdychovane, pretože vzduch cirkuluje iba v hornej časti pľúc.
Počas tréningov fitness pokračujete v dýchaní zvykom dlhodobého zvyku. Výsledkom je, že pľúca pracujú takmer na tretinu potenciálneho objemu. Takéto dýchanie takmer okamžite vytvára energetický deficit, pretože telo zúfalo chýba kyslík. V reakcii sa telo pokúša dýchať častejšie - urýchľuje srdcový rytmus. V dôsledku toho sa pulz urýchľuje, vytvára stres pre telo. Je to kvôli nemu, že deň po aerobike, namiesto príjemnej únavy, sa cítite úplne zlomené.

Dôvod 4: Korekcia postoja

Nezabudnite: najefektívnejšia výmena kyslíka sa vyskytuje v dolnej časti pľúc. Ak chcete dostať vzduch, dýchanie musí byť hlboké - diafragmové (alebo "brušné") dýchanie. Jednoducho povedané, musíte dýchať v žalúdku.
A teraz začneme experimentovať: vdychujeme - žalúdok sa nafúkne, vydychuje - žalúdok je nasávaný a vytláča zvyšky spracovaného vzduchu. Ak sa ukáže, že je pre vás ťažké dýchať so žalúdkom, znamená to, že máte veľmi zlú pozíciu. Stojte s chrbtom k stene a pokúste sa simultánne stlačiť zadnú časť tela, zadok a teľa na stenu. A znova sa pokúste dýchať v žalúdku. Urobil to? V každom prípade musíte najprv opraviť svoju pozíciu (pozri 10 pravidiel kráľovskej držanie tela) a až potom začnete so závažným aeróbnym cyklom zameraným na úbytok hmotnosti. V opačnom prípade sa budete udusiť a dokonca ani nedosiahnete polovicu požadovanej záťaže.

Dôvod 5: Boj proti únavu

Čo dýchať - nos alebo ústa? Určite nos! Dýchanie ústami obmedzuje vitalitu pľúc a spája výmenu plynu v tele, dokonca aj v prípade správneho dýchania v bruchu. Ale "nazálne" dýchanie naopak maximálne aktivuje membránu. Navyše dýchanie nosom upokojuje biorytmy mozgu, ako meditácia. Výsledkom je neskoršia únava. Mala by dýchať čo najdlhšie s nosom a prechod na dýchanie v ústach s narastajúcim zaťažením nastáva automaticky.
Dýchací nos je ťažší ako ústa, ale je to len na začiatku. Ak chcete trénovať s prísnym dychovým rytmom, počítajte kroky (alebo ťahy, alebo striedanie pedálov - nezáleží na tom) a upravte ich dýchaním. Postupne zvyšujte dýchací interval. Ak ste dýchali pri každom druhom kroku, skúste dýchať každú štvrtinu. Pokračujte v dýchaní novým spôsobom nielen v telocvični, ale aj v každodennom živote. A neponáhľajte: zvládnuť túto vedu, ktorú potrebujete od 3 do 10 týždňov tréningu.

Dýchanie počas cvičení - praktické rady

Ak sa naučíte riadiť dýchanie, môžete výrazne uľahčiť zaťaženie kardiovaskulárnych a dýchacích systémov a zvýšiť účinnosť tréningového procesu.


Silové cvičenia V týchto cvičeniach všetko závisí od napätia svalov - výdych sa odporúča vykonať v momente najväčšej svalovej námahy a vdychovanie v najmenšom okamžiku. To znamená, že ak zdvihnete nohy z polohy na nakláňanie, potom vdychujete, keď zdvihnite nohy a vydychujete - keď ich znižujete, keď je napätie brušných svalov väčšie.
Počas inšpirácie, intraabdominálneho tlaku a následného zvýšenia arteriálneho tlaku, čo zvyšuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Ak chcete pridať viac a zaťaženie z pohybu vykonané na čokoľvek. Aj pri výdychu je ľahšie sústrediť úsilie. Keď sa zdvihnete z podlahy v náchylnej polohe, vdychujte, ohýbate ramená a vydychujte - narovnávajte.

A teraz o výdychu. Hlavným pravidlom v tomto prípade nie je držať dych! Pri akejkoľvek záťaži nie je možné ju držať na samom konci námahy. To môže viesť k prudkému zvýšeniu tlaku a preťaženiu srdca.

V cyklických cvičeniach počas chôdze, behu, plávania atď. Je obzvlášť dôležité dýchať správne, pretože potreba kyslíka sa zvyšuje niekoľkokrát. Pri pohyboch cyklického typu sa snažte dýchať rovnomerne a hlboko, s dôrazom na výdych. Väčší výdych, tým hlbší bude dych a lepšie je vetranie pľúc. Avšak vo všetkom, čo potrebujete, zmysluplné. Nadmerne hlboké dýchanie môže mať opačný účinok.
A ešte viac. Fyziologicky je náš dych o niečo kratší ako výdych. Preto inštruktori poradia počas kardio tréningu (beh, lyžovanie, jazda na bicykli, elipsoid, chôdza) na sledovanie rovnomernosti dýchania. Na dva účty dych - "jeden-dva" a tiež vydychovať - ​​"jeden-dva." Preto sa zvyknete na rovnomerné dýchanie, započítajte si sami jeden-dva, jeden-dva. Len dávajte pozor: dych neprestáva, ale mierne sa tiahne.
Keď bežíme, v prvom rade potrebujeme rytmus a rýchlosť dýchania v súlade s pohybmi tela. Náhodný, s prestávkami alebo naopak, príliš časté dýchanie narúša rytmus behu, sťažuje koordinácia a neposkytuje dostatočné vetranie pľúc. Napríklad pri pomalom behu pre každú inhaláciu a výdych existujú 3-4 kroky a pri pohybe s priemernou rýchlosťou pre každú inhaláciu a výdych 1-2 kroky.
Máte pocit, že je hrdlo suché? Znížte stres a obnovte dýchanie. Mimochodom, dýchanie pri behu je nepriamym ukazovateľom tepovej frekvencie. Ak máte schopnosť dýchať nosom počas behu, je pravdepodobné, že váš pulz neprekročí 130 úderov za minútu.

Čo robiť, ak ste sa udusili. Stane sa to, keď si vyberieme príliš vysokú prácu. Je ťažké dýchať aj po chorobe, letu alebo nedostatku spánku. Nemusíte sa v takejto situácii prekonať, začali sa udusávať - ​​znížiť tempo a postupne dokončiť tréning. Cíťte silu pokračovať? Potom vykonajte cvičenia v pomalšom rytme. Odstráňte časť opakovaní, nahraďte skoky krokom, znížte amplitúdu pohybov. Samozrejme, že je škoda, že "filonit", ale lepšie ako slabnúť. Navyše pamätajte? - keď je dýchanie zbité, telo prestane spaľovať tuk, pretože nedostane dostatok kyslíka.

Nezabudnite dýchať! Niektorí ľudia, vykonávajúci cvičenia, úplne prestávajú dýchať. Človek sa tak zameriava na cvičenie, že ju v doslovnom zmysle slova plní, a to nie je dobré, pretože vedie k nárastu tlaku.

Pre takýchto ľudí je veľmi dôležité psychologicky relaxovať a cítiť sa v triede čo najpohodlnejšie. Mali by byť obzvlášť opatrní pri výbere typu tréningu (tak, aby sa im páčilo) a uistite sa, že si zahrejete.

PS. Existujú techniky, ktoré sa odchyľujú od všeobecného pravidla - jóga, Pilates, callanetika. Účinnosť týchto postupov silne závisí od prísneho dodržiavania špecifického dýchacieho cyklu.

Príručka pre ekologistov

Zdravie vašej planéty je vo vašich rukách!

Prečo počas cvičenia zvyšuje rýchlosť dýchania

Zvláštnosti dýchania počas fyzickej práce

Energetické náklady na fyzickú prácu poskytujú biochemické procesy vyskytujúce sa vo svaloch v dôsledku oxidačných reakcií, pre ktoré je stále potrebný kyslík. Počas svalovej práce sú funkcie dýchania a krvného obehu posilnené, aby sa zvýšila výmena plynov.

Spoločná práca systémov dýchania, krvi a krvného obehu prostredníctvom výmeny plynov sa hodnotí na základe viacerých ukazovateľov: respiračná frekvencia, objem dýchania, pľúcna ventilácia, životnosť pľúc, potreba kyslíka, spotreba kyslíka, kapacita kyslíka v krvi atď.

Priemerná dýchacia frekvencia v pokoji je 15-18 cyklov za minútu. Jeden cyklus pozostáva z inhalácie, výdychu a respiračnej pauzy. U žien je respiračná frekvencia 1-2 cykly dlhšia.

Športovci so zníženou rýchlosťou dýchania sa znižujú na 6-12 cyklov za minútu zvýšením hĺbky dýchania a dychového objemu. Počas fyzickej práce sa miera dýchania zvyšuje napríklad pre lyžiarov a pretekárov do 20-28, pre plavcov až 36-45 cyklov za minútu.

Dýchací objem - množstvo vzduchu prechádzajúceho pľúcami s jedným cyklom dýchania (vdychovanie, výdych, pauza).

Po odpočinku je dychový objem (objem vzduchu, ktorý vstupuje do pľúc v jednom dychu) v rozmedzí 200-300 ml. Veľkosť objemu dýchania závisí od stupňa prispôsobenia osoby fyzickému namáhaniu. Pri intenzívnej fyzickej práci sa môže dychový objem zvýšiť na 50,0 ml alebo viac.

Pľúcna ventilácia je objem vzduchu, ktorý prechádza pľúcami za minútu.

Hodnota pľúcneho vetrania sa určuje vynásobením hodnoty dychového objemu frekvenciou dýchania. Samotná ventilácia pľúc môže byť 5-9 litrov. Pri intenzívnej fyzickej práci s kvalifikovanými športovcami môže dosiahnuť výrazne väčšie hodnoty (napríklad s dychovým objemom až 2,5 litra a rýchlosťou dýchania až 75 cyklov dýchania za minútu, pľúcna ventilácia je 187,5 litra, t.j.

sa zvýši o 25 krát alebo viac v porovnaní so stavom pokoja).

Vitalita pľúc (VC) - maximálne množstvo vzduchu, ktoré môže človek po maximálnej vdýchnutí dýchať. Priemerné hodnoty VC u mužov sú 3800-4200 ml, u žien 3000-3500 ml.

VC závisí od veku, hmotnosti, výšky, pohlavia, stavu telesnej zdatnosti osoby a iných faktorov. U ľudí s nedostatočným fyzickým vývojom a chorobou je táto hodnota nižšia ako priemer; u ľudí, ktorí sa venujú fyzickej kultúre, je vyššia a u športovcov môže dosiahnuť 7000 ml alebo viac u mužov a 5000 ml alebo viac u žien.

Veľmi známym spôsobom určenia VC je spirometria (spirometr je zariadenie, ktoré umožňuje určiť VC).

Požiadavka na kyslík - množstvo kyslíka, ktoré telo potrebuje v priebehu 1 minúty na prerušenie oxidačných procesov alebo na zabezpečenie práce s rôznou intenzitou.

V kľude telo potrebuje 250-300 ml kyslíka na podporu svojich životne dôležitých procesov. Pri intenzívnej fyzickej práci sa spotreba kyslíka môže zvýšiť o 20 alebo viac krát. Napríklad, keď beží 5 km, dopyt po kyslíku od športovcov dosahuje 5-6 litrov.

Požiadavka na celkový (celkový kyslík) - množstvo kyslíka potrebné na vykonanie všetkých prác vpred.

Spotreba kyslíka - množstvo kyslíka, ktoré telo skutočne používa v pokoji alebo pri práci. Maximálna spotreba kyslíka (MIC) je najväčšie množstvo kyslíka, ktoré môže organizmus absorbovať pri mimoriadne intenzívnej práci.

Schopnosť organizmu na BMD má limit, ktorý závisí od veku, stavu kardiovaskulárneho systému, aktivity metabolických procesov a je priamo závislá od stupňa fyzickej kondície.

Pre nešportovateľov je limit IPC 2-3,5 l / min. Pre vysokokvalifikovaných športovcov, najmä tých, ktorí sa zaoberajú cyklickým športom, môže BMD dosiahnuť: pre ženy - 4 l / min alebo viac; pre mužov - 6 l / min a viac. Absolútna hodnota IPC tiež závisí od telesnej hmotnosti, takže pre presnejšie stanovenie jej relatívnej IPC sa vypočíta na 1 kg telesnej hmotnosti. Na udržanie zdravia je potrebné mať schopnosť konzumovať aspoň 1 kg kyslíka - u žien aspoň 42 ml / min, u mužov - najmenej 50 ml / min.

BMD je ukazovateľom aeróbneho (kyslíkového) výkonu tela.

Keď sa do buniek tkanív dodáva menej kyslíka, ako je potrebné na plné splnenie energetických potrieb, dochádza k hladovaniu kyslíkom alebo k hypoxii.

Hypoxia sa vyskytuje z rôznych dôvodov.

Externé príčiny sú znečistenie ovzdušia, elevácia (v horách, letu v rovine) atď. V týchto prípadoch klesá parciálny tlak kyslíka v atmosférických a alveolárnych vzduchových kvapkách a množstvo kyslíka vstupujúceho do krvi na dodávanie tkanív.

Ak je na mori čiastočný tlak kyslíka v atmosférickom vzduchu je 159 mm Hg. St, potom v nadmorskej výške 3000 m, sa znižuje na 110 mm a vo výške 5000 m - na 75-80 mm Hg. Art.

Vnútorné príčiny hypoxie závisia od stavu dýchacieho systému a kardiovaskulárneho systému, priepustnosti steny alveol a kapilár, počtu erytrocytov v krvi a percenta hemoglobínu v nich, stupňa priepustnosti plášťov tkanivových buniek a ich schopnosti absorbovať dodávaný kyslík.

Pri intenzívnej svalovej práci sa spravidla vyskytuje hypoxia motora. Aby sa človek mohol plne zásobovať kyslíkom za hypoxických podmienok, mobilizuje silné kompenzačné fyziologické mechanizmy.

Napríklad počas výstupu do hôr, frekvencia a hĺbka dýchania, počet červených krviniek v krvi, percento obsahu hemoglobínu v nich sa zvyšuje, práca srdca sa zvyšuje.

Prečo počas cvičenia zvyšuje rýchlosť dýchania

Ak sa zároveň vykonáva fyzické cvičenie, potom zvýšená spotreba kyslíka svalmi a vnútornými orgánmi spôsobuje ďalšie tréning fyziologických mechanizmov, ktoré zabezpečujú výmenu kyslíka a odolnosť voči nedostatku kyslíka.

Prívod kyslíka do tela je harmonický systém.

Hypodynamia frustruje tento systém, narušuje každú z jeho častí a ich interakciu. Výsledkom je nedostatok kyslíka v tele, hypoxia jednotlivých orgánov a tkanív, ktorá môže viesť k poruchám metabolizmu. Často to začína s poklesom odporu tela, jeho rezervnými schopnosťami v boji proti únavu a vplyvom nepriaznivých faktorov životného prostredia.

Zvlášť kardiovaskulárny systém, srdcové cievy a mozog trpia hypoxiou. Nízka hladina kyslíkového metabolizmu v stenách krvných ciev nielenže znižuje ich tón a schopnosť ich regulovať regulačnými mechanizmami, ale tiež mení metabolizmus, čo môže v konečnom dôsledku viesť k ťažkým poruchám a chorobám.

Kyslíková výživa svalov má svoje vlastné vlastnosti.

Je známe, že rytmicky fungujúci svalový krvný obeh je tiež rytmický. Zúžené svaly stláčajú kapiláry, spomaľujú tok krvi a prívod kyslíka. Avšak svalové bunky sú dodávané s kyslíkom. Myoglobín, respiračný pigment svalových buniek, preberá doručenie. Jeho úloha. je to tiež dôležité, pretože iba svalové tkanivo je schopné zvýšiť spotrebu kyslíka faktorom 100, keď ide z pokoja na intenzívnu prácu.

Teda fyzická príprava, zlepšenie prekrvenia, zvýšenie obsahu hemoglobínu, myoglobínu a rýchlosť uvoľňovania kyslíka krvou výrazne rozširuje schopnosť tela spotrebúvať kyslík.

Orgány rôznymi spôsobmi tolerujú hypoxiu rôzneho trvania.

Mozgová kôra je jedným z orgánov s najväčšou hypoxickou citlivosťou. Najprv reaguje na nedostatok kyslíka. Kostrové svaly sú oveľa menej citlivé na nedostatky kyslíka. Neovplyvňuje ani dvojhodinové úplné hladovanie kyslíka.

Veľká úloha pri regulácii metabolizmu kyslíka v orgánoch a tkanivách a v tele ako celku má oxid uhličitý, ktorý je hlavným dráždením dýchacieho centra, ktoré sa nachádza v medulla oblongata.

Existujú presne definované pomery medzi koncentráciou oxidu uhličitého v krvi a dodaním kyslíka do tkanív. Zmena obsahu oxidu uhličitého v krvi ovplyvňuje centrálne a periférne regulačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú lepšie dodávanie kyslíka do tela a slúžia ako silný regulátor v boji proti hypoxii.

Systematické vzdelávanie prostredníctvom telesnej kultúry a športu nielen stimuluje vývoj kardiovaskulárnych a dýchacích systémov, ale prispieva aj k výraznému zvýšeniu úrovne spotreby kyslíka v tele ako celku.

Najefektívnejšia spoločná funkcia vzťahu dýchania, krvi, krvného obehu rozvíja cvičenia cyklického charakteru, ktoré sa vykonávajú na čerstvom vzduchu.

Treba však mať na pamäti, aké dôležité je zvýšiť schopnosť tela spotrebovať kyslík, rovnako dôležité je, aby sa vyvinula odolnosť voči hypoxii. Táto kvalita sa tiež zlepšuje v procese odbornej prípravy s pomocou osobitných postupov; vytváraním umelých podmienok pre hypoxiu.

Najvhodnejší spôsob - cvičenie s dychom. Systematicky fyzické zaťaženia určitého výkonu spojené s anaeróbnym výkonom spôsobujú tvorbu hypoxického stavu v tkanivách, ktorý je za určitých podmienok eliminovaný pomocou funkčných systémov tela, čím tieto systémy chránia telo, trénujú a zlepšujú sa.

V dôsledku toho pozitívny tréningový účinok v boji proti hypoxii vytvára odolnosť tkanív organizmu k hypoxii.

Takže fyzická námaha má dvojitý tréningový efekt: zvyšujú odolnosť voči hladovaniu kyslíkom a zvyšujú silu dýchacích a kardiovaskulárnych systémov a prispievajú k lepšiemu využitiu kyslíka.

Dýchací systém môže byť riadený ľubovoľnou osobou.

Je potrebné pamätať na niektoré techniky riadenia. Odborníci odporúčajú dýchanie cez nos v relatívnom pokoji a len s intenzívnou fyzickou prácou na dýchanie súčasne a cez ústa; vo všetkých prípadoch narovnávania tela, vdychovať, pri ohýbaní, vydychovať; v procese vykonávania cyklických pohybov je rytmus dýchania prispôsobený rytmu pohybu, ktorý sa zameriava na výdych; vyhnite sa neprimeraným oneskoreniam v dýchaní a napätí.

FYZICKÉ NÁKLADY ZAŤAŽENIA

U vyškolených ľudí s intenzívnym svalovým výkonom sa objem pľúcnej ventilácie zvyšuje na 50-100 l / min v porovnaní s 5-8 l v stave relatívneho fyziologického odpočinku. Zvýšenie minútového objemu dýchania počas cvičenia je spojené so zvýšením hĺbky a frekvencie dýchacích pohybov.

3. Vlastnosti dýchacieho procesu počas cvičenia.

Súčasne vyškolení ľudia prevažne menia hĺbku dýchania, zatiaľ čo neškolení menia frekvenciu dýchacích ciest.

Počas fyzickej aktivity dochádza k zvýšeniu koncentrácie oxidu uhličitého a kyseliny mliečnej v krvi a tkanivách, ktoré stimulujú neuróny dýchacieho centra, a to ako humorálne, tak aj nervové impulzy z cievnych reflexných zón.

Nakoniec je aktivita neurónov respiračného centra zabezpečená prúdom nervových impulzov prichádzajúcich z buniek mozgovej kôry, ktoré sú vysoko citlivé na nedostatok kyslíka a prebytok oxidu uhličitého.

Súčasne dochádza k adaptačným reakciám v kardiovaskulárnom systéme.

Zvyšuje sa frekvencia a pevnosť kontrakcií srdca, stúpa arteriálny tlak, rozširujú sa cievy svalov a cievy iných oblastí sú úzke.

Dýchací systém tak poskytuje tela zvyšujúci sa dopyt po kyslíku. Obehové a krvné systémy, prestavané na novú funkčnú úroveň, podporujú prepravu kyslíka do tkanív a oxidu uhličitého do pľúc.

Dátum pridania: 2015-07-17 | Zobrazenie: 400 | Porušenie autorských práv

10.2.10. Zvláštnosti dýchania

Energetické náklady na fyzickú prácu poskytujú biochemické procesy vyskytujúce sa vo svaloch v dôsledku oxidačných reakcií, pre ktoré je stále potrebný kyslík.

Počas svalovej práce sú funkcie dýchania a krvného obehu posilnené, aby sa zvýšila výmena plynov. Spoločná práca s dýchacími systémami, krv a krvný obeh pri výmene plynov sa vyhodnocuje množstvom ukazovateľov: respiračná frekvencia, objem dýchania, pľúcna ventilácia. Jeden cyklus pozostáva z inhalácie, výdychu a pauzy dýchania. U žien je dýchanie o 1-2 cykly dlhšie. Športovci so zníženou rýchlosťou dýchania sa znižujú na 6-12 cyklov za minútu zvýšením hĺbky dýchania a dychového objemu.

Počas fyzickej práce sa miera dýchania zvyšuje napríklad pre lyžiarov a pretekárov do 20-28, pre plavcov do 36-45 cyklov za minútu.

Po odpočinku je dychový objem (objem vzduchu, ktorý vstupuje do pľúc v jednom dychu) v rozmedzí 200-300 ml. Veľkosť objemu dýchania závisí od stupňa prispôsobenia osoby fyzickému namáhaniu. Pri intenzívnej fyzickej práci sa dychový objem môže zvýšiť na 500 ml alebo viac.

Hodnota pľúcneho vetrania sa určuje vynásobením hodnoty dychového objemu frekvenciou dýchania.

Pľúcna ventilácia v pokoji môže byť 5-9 litrov. Pri intenzívnej práci s kvalifikovanými športovcami môže dosiahnuť výrazne väčšie hodnoty (napríklad s dychovým objemom až 2,5 litra a rýchlosťou dýchania až 75 cyklov dýchania za minútu, pľúcna ventilácia je 187,5 litra, t.j.

sa zvyšuje o 25-krát alebo viac v porovnaní so stavom pokoja).

VC závisí od veku, hmotnosti, výšky, pohlavia, stavu telesnej zdatnosti osoby a iných faktorov. U ľudí s nedostatočným fyzickým vývojom a chorobou je táto hodnota nižšia ako priemer; u ľudí, ktorí sa venujú fyzickej kultúre, je vyššia a u športovcov môže dosiahnuť 7 000 ml alebo viac u mužov a 5000 ml alebo viac u žien. Veľmi známym spôsobom určenia VC je spirometria (spirometr je zariadenie, ktoré umožňuje určiť VC).

V kľude telo potrebuje 250-300 ml kyslíka na podporu svojich životne dôležitých procesov. Pri intenzívnej fyzickej práci sa spotreba kyslíka môže zvýšiť o 20 alebo viac krát. Napríklad, keď beží na 5 km kyslíka vyžiadanie športovca dosahuje 5-6 litrov.

Spotreba kyslíka - množstvo kyslíka, ktoré telo skutočne používa v pokoji alebo pri práci.

Schopnosť organizmu na BMD má limit, ktorý závisí od veku, stavu kardiovaskulárneho systému, aktivity metabolických procesov a je priamo závislá od stupňa fyzickej kondície. Nie sme zapojení do športovej limitu IPC je na úrovni 2-3,5 l / min. Pre vysokokvalifikovaných športovcov, najmä tých, ktorí sa zaoberajú cyklickým športom, môže BMD dosiahnuť: pre ženy - 4 l / min alebo viac; pre mužov - 6 l / min a viac.

Zvláštnosti dýchania počas fyzickej práce

Absolútna hodnota IPC tiež závisí od telesnej hmotnosti, takže pre presnejšie stanovenie jej relatívnej IPC sa vypočíta na 1 kg telesnej hmotnosti. Na udržanie zdravia je potrebné mať schopnosť konzumovať aspoň 1 kg kyslíka - u žien menej ako 42 l / min, u mužov - najmenej 50 l / min.

Kardiovaskulárny systém

Kardiovaskulárny systém zabezpečuje krvný obeh v tele. Preprava krvi: a) živiny; b) kyslík do buniek a konečné produkty metabolizmu z nich; c) vykonáva regulačnú funkciu, ktorá zabezpečuje prenos hormónov a iných fyziologicky účinných látok, ktoré pôsobia na rôzne orgány a tkanivá.

objem krvi v tele je 4-6 l, čo predstavuje 7-8% telesnej hmotnosti.

V kľude sa 40-50% krvi vypne z krvného obehu a nachádza sa v krvných zásobách: pečeň, slezina, kožné cievy, svaly a pľúca. V prípade potreby sa rezervný objem krvi zahrňuje do krvného obehu.

Existuje jasné spojenie medzi športom, v ktorom je človek zapojený, a objemom jeho srdca. U zdravých mužov, ktorí sa nezúčastňujú športu, je objem srdca v priemere 760 kubických centimetrov, u lyžiarov, stredných a dlhých bežcov, plavec sa zvyšuje na 1200 kubických metrov.

cm Na gymnastách je objem srdca 790 metrov kubických. pozri boxeri - 910 cu. V ženských športovcoch to je menej o 200-300 metrov kubických. cm.

Pohyb krvi cez cievy nastáva pod vplyvom tlakového rozdielu v tepnách a žilách v uzavretých kruhoch: veľký a malý. V tepnách sa krv nasýtený kyslíkom presúva zo srdca av žilách krv nasýtený oxidom uhličitým sa presúva do srdca.

Systémová cirkulácia začína od ľavej komory a končí vracajúcou žilovou krvou v pravom predsieni.

Celá cesta krvou vo veľkom kruhu trvá 23 sekúnd. Z pravej komory sa začína malý kruh, ktorý končí v ľavej predsieni. Krv malého kruhu v pľúcach je nasýtená kyslíkom a vylučuje oxid uhličitý [54,49, 50].

Srdce, hlavný orgán obehového systému, je dutý orgán pozostávajúci z dvoch predsiení a dvoch komor. Srdce je uzavreté v taške, ktorá ho chráni pred nadmerným rozťahovaním.

Rhytmicky kontraktačné srdce zabezpečuje krvný obeh v tele. Každá kontrakcia má tri fázy: 1. fáza - kontrakcia (systólium) predsiení - krv je zasunutá do komôr; Fáza 2 - komorová systolóza - krv je zasunutá do aorty (atria sú uvoľnené - diastol); 3. fáza - pauza, keď sú predsiene a komory súčasne spočiatku (diastol).

Celková dĺžka cyklu - 0,8 s: systol - 0,39 s, diastol - 0,39 s, pauza - 0,02 s. Tento režim činnosti umožňuje srdcovým svalom obnoviť energiu použitú na kontrakciu. Rytmické stláčanie ľavej komory do aorty spôsobuje pulzáciu tepien. Normálne u dospelého muža je srdcová frekvencia (HR) v kľude asi 70 úderov za minútu. U žien je táto hodnota zvyčajne 2 až 5 krát vyššia.

Srdce vyškoleného človeka je znížené o 50-60 krát za minútu, zatiaľ čo plavci, bežci, veslári, lyžiari môžu dosiahnuť 35-40 úderov za minútu [31,59].

V jednej kontrakcii srdce posúva asi 60 ml krvi do aorty (systolický objem) av jednej minúte samotnej - asi 5 litrov krvi (minútový objem).

Pre zaškolené srdce je objem systolického objemu približne 120 ml a minútu sa pri zvyšovaní zaťaženia môže dosiahnuť 30 až 40 litrov. S miernym zaťažením u neškolených ľudí je rastúca potreba pracovných orgánov v krvi poskytovaná hlavne zvýšením srdcovej frekvencie a u vyškolených pacientov vďaka zvýšeniu systolického a malého objemu krvi, t.j.

kvôli účinnejšej práci na myokarde. Najvyšší systolický objem sa pozoruje pri pulzovej frekvencii od 130 do 180 úderov za minútu. So srdcovou frekvenciou nad 180 úderov za minútu sa systolický objem začína znižovať. Preto sa dosiahne najlepšie tréningový účinok počas cvičenia so srdcovou frekvenciou v rozmedzí 150-180 úderov za minútu [31, 59].

Neurohumorálna regulácia obehového systému sa uskutočňuje nezávisle od našej vôle. Srdce posilňuje a urýchľuje kontrakcie, keď vyvoláva sympatický nerv, spomaľuje a znižuje silu kontrakcií pri vyvolávaní vagusového nervu.

Aktivita kardiovaskulárneho systému (CCC) úzko súvisí s prácou centrálneho nervového systému (CNS).

Pre normálny krvný obeh má veľký význam arteriálny krvný tlak, ktorý je dôsledkom tlaku pohybujúcej sa krvi na vnútorných stenách tepien a na stĺpci pred krvou.

Rozlišujte maximálny tlak, ktorý sa vyskytuje pri znížení ľavej komory, a minima, ku ktorému dochádza, keď je uvoľnená. U dospelého v pokoji je maximálny tlak zvyčajne 110-140 mm Hg. Článok, minimálne - 60-80 mm. Hg. Art. Svalová aktivita zvyšuje maximálny tlak na 200 mm Hg. Art. A minimálny tlak sa prakticky nemení alebo sa mierne zvyšuje.

U vyškolených jedincov sa krvný tlak po cvičení vráti do normálu [31, 59].

2.6. Dýchací systém a jeho funkcie

Dýchací systém je komplex fyziologických procesov, ako aj spotreba kyslíka a uvoľňovanie oxidu uhličitého tkanivami živého organizmu. V procese dýchania vzduch prechádza nosom alebo ústami do nosohltanu a odtiaľ cez hrtan do priedušnice a priedušiek.

V dolnej časti priedušnice je rozdelená na dva bronchusy, z ktorých každý vstupuje do pľúc, podobný stromu je rozdelený na stále menšie vetvy a dosahuje najjemnejšie vetvy - bronchioly.

Tieto bronchioly končia v skupinách malých vezikúl - alveol, ktorých najtenšie steny sú prepojené sieťou krvných kapilár. V obidvoch pľúcach je počet alveolov niekoľko miliónov.

Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje 21% kyslíka, 78% dusíka, 0,03% oxidu uhličitého a niektoré ďalšie plyny. Vo vydychovanom vzduchu rovnakého kyslíka zostáva iba 16%, oxid uhličitý je až 4%, zvyšné plyny zostávajú v rovnakom množstve.

Prečo sa počas cvičenia dýcha rýchlejšie

Absorpcia v pokojnom stave v čase nie viac ako 500 cu. pozri atmosférický vzduch, nie dýcha nie všetky pľúca, ale ich 7. časť. Výmena plynov v pľúcach nastáva v dôsledku dýchacích pohybov hrudníka. Tieto pohyby sú zabezpečené prácou respiračných svalov. Počas intenzívnej fyzickej práce sú aj iné svaly tela spojené s respiračnými svalmi (brušné, sternokleidomastoidné atď.).

Regulácia dýchania sa vykonáva prostredníctvom komplexného systému neurochromatických účinkov na respiračné centrum, ktoré sa nachádza v medulla oblongata.

Takže bez ohľadu na vôľu človeka nedostatok kyslíka v krvi spôsobuje nárast respiračných pohybov a prebytok oxidu uhličitého vedie k znateľnému zvýšeniu dýchania.

V kľude človek produkuje 16-20 dych za minútu. V porovnaní s mužmi ženy robia 1-2 dychy za minútu. V dôsledku športového tréningu sa miera dýchania znižuje na 12-14 za minútu v dôsledku zvýšenia ich hĺbky. Počas jedného dýchacieho cyklu (vdýchnutie - výdych - pauza) prechádza cez pľúca 350 až 800 ml vzduchu, čo je asi 11 000 litrov denne.

Zvýšenie frekvencie a hĺbky dýchania zvyšuje pulmonálnu ventiláciu. V pokoji je pľúcne vetranie športovcov 6-8 litrov za minútu a so zvyšujúcou sa záťažou (bežka, lyžovanie, plávanie, jazda na bicykli) sa zvyšuje na 120-130 litrov za minútu alebo viac [48, 49, 51],

Dôležitou charakteristikou dýchacieho systému je ukazovateľ vitálnej kapacity pľúc (VC), ktorý sa určuje pomocou spirometra.

Životná sila pľúc je objem vzduchu vydychovaného po najhlbšom dychu. Index VC zahŕňa: objem inhalovaného vzduchu (v priemere 500 kubických cm), objem nútenej inšpirácie (1500 kubických cm), objem núteného vyčerpania (1500 kubických cm). Len 3500 cm3. VK však nie je konštantná a závisí od veku, pohlavia, výšky, zdravia, spôsobilosti osoby a iných faktorov.

Zvýšenie indexu VC je typické pre bežcov, lyžovanie, veslovanie, plávanie. Zníženie VC o viac ako 15% môže naznačovať patológiu pľúc.

Vek sa zníži. Pre 20-ročných je to v priemere 3,5 litra, zatiaľ čo u 55-ročných je to 2,5 litra. U ľudí s priemerným fyzickým vývojom je VC 3500 - 4000 cm3 a u športovcov dosahuje 4500 - 6000 cm3.

Najvyššie VC sú rozlíšení veslári, plavci, lyžiari a bežci [31,59].

Po malom tréningu môže výkon VC zostať rovnaký alebo sa môže meniť nahor alebo nadol. Po intenzívnom a zdĺhavom tréningu sa VC môže znížiť v priemere o 200-300 ml. A večer sa obnoví na pôvodnú hodnotu.

Ak VC nedosiahne počiatočnú úroveň nasledujúci deň, môžeme hovoriť o nadmernej záťaži.

Najväčšie množstvo kyslíka, ktoré môže telo absorbovať za 1 minútu.

s mimoriadne ťažkou prácou pre neho, sa nazýva maximálna spotreba kyslíka (IPC). Pre mužov, ktorí sa nepodieľajú na šport, IPC je v priemere 3,1 litra; pre ženy - 2,2 l.

U športovcov: lyžiari (muži) - 5,6 l., (Ženy) - 3,8 l; plavec (muži) - 5,6 l, (ženy) - 3,2 l; posilňovače - 4,5 l.

BMD je indikátorom aeróbneho výkonu tela, t.j. jeho schopnosť dodávať energiu pri vykonávaní tvrdej práce kvôli kyslíku absorbovanému priamo počas prevádzky. Výsledok športu v diaľkovom behu, pri behu na lyžiach, v plávaní a na bicykli je 60-80% závislý od úrovne aeróbneho výkonu športovca. Ak je súťažiaci IPC nižší ako 6 litrov, nemôže zobraziť výsledok medzinárodnej triedy v závode 5000 m a 10.000 m. Výcvik zaťaženia s pulzovou rýchlosťou 130 až 180 úderov za minútu prispieva k rozvoju aeróbneho výkonu tela.

Množstvo kyslíka potrebné pre oxidačné procesy, ktoré poskytujú určitú prácu s energiou, sa nazývajú požiadavky na kyslík.

Rozlišujte medzi celkovou požiadavkou (množstvo kyslíka potrebného na vykonanie všetkých prác) a požiadavkou na minútu (množstvo kyslíka potrebné na vykonanie práce každú minútu). Napríklad v 800 metrovom závode je požadovaná minúta 12-15 litrov kyslíka a celková hodnota bude 25-30 litrov, zatiaľ čo v maratóne je rovnaké množstvo 3-4 litrov a 450-500 litrov kyslíka.

Ak sa spotreba kyslíka dosiahne 15-20 litrov za minútu a IPC nepresiahne 6-7 litrov, vzniká dlh kyslíka, ktorý sa počas pokoja eliminuje, pretože samotné telo potrebuje len 200-300 ml kyslíka za minútu.

Ak sa do tkaniva dodá menej kyslíka, ako je potrebné na plné uspokojenie energetických potrieb, dochádza k hladovaniu kyslíkom alebo k hypoxii [59].

Napäté svalové práce sú vždy sprevádzané výskytom hypoxie.

Ukázalo sa, že fyzicky vyškolení ľudia sú odolnejší voči nedostatku kyslíka ako neškolení. Faktom je, že pri vykonávaní rôznych fyzických cvičení (beh, plávanie, lyžovanie) sa v tele vytvorí vyššie uvedený kyslík. V učebni osoba zlepšuje mechanizmy regulácie činnosti tela v podmienkach kyslíkového dlhu. Jadrom vytrvalosti je funkčná rezistencia tela na nedostatok kyslíka.

Aby sa človek mohol plne zásobovať kyslíkom za hypoxických podmienok, mobilizuje silné kompenzačné fyziologické mechanizmy. Je známe, že svaly počas tvrdej práce zvyšujú rýchlosť využitia kyslíka stokrát alebo viac. Pod vplyvom tréningu sa zlepšuje schopnosť rôznych svalových skupín absorbovať kyslík [54, 48, 59].

Úsilná duševná práca tiež spôsobuje funkčné zmeny v tele, predovšetkým v kardiovaskulárnych a respiračných systémoch.

Vzhľadom na svoju povahu sú opačnými zmenami, ktoré sa vyskytujú v týchto systémoch počas svalovej práce. Takže počas duševnej práce sa krvná náplň krvných ciev mozgu a vnútorných orgánov zvyšuje, zatiaľ čo periférny krvný obeh sa zhoršuje.

Pred vstupom do učebne, kde sa koná skúška, sa tepová frekvencia študentov zvýši na 118-144 úderov za minútu, krvný tlak stúpa na 135/80 - 155 / 90mm.rt.st. Jednou z najdôležitejších podmienok na udržanie dobrej úrovne duševného výkonu je striedanie duševnej činnosti s fyzickou aktivitou [55].

Metabolizmus spočíva v tom, že z vonkajšieho prostredia sa do tela dostáva množstvo látok bohatých na potenciálnu chemickú energiu.

V tele sú rozdelené na jednoduchšie. Vypustená energia zároveň zabezpečuje tok fyziologických procesov a výkon externých prác.

Okrem toho sa látky, ktoré vstupujú do tela, používajú na obnovenie opotrebenia a vytváranie nových buniek a tkanív, ktoré vytvárajú hormóny a enzýmy. Výrobky rozkladu, ktoré vznikajú v procese výmeny, sa vyberú z tela do vonkajšieho prostredia vylučovacími orgánmi.

Živinami a stavebnými materiálmi sú bielkoviny, tuky a uhľohydráty.

Normálny prietok metabolických procesov prispieva k príjmu vody, minerálnych solí, vitamínov. Biologické katalyzátory procesov štiepenia a syntézy organických látok sú enzýmy.

trávenie

Trávenie je počiatočným štádiom metabolizmu.

Vyskytuje sa v ústach, žalúdku, črevách počas aktívnej činnosti endokrinných žliaz. V procese trávenia dochádza k fyzikálnemu a chemickému spracovaniu potravy, v dôsledku čoho sa prevádza na látky, ktoré sa môžu absorbovať do krvi a vstrebávať telo.

Trávenie v žalúdku trvá 6-8 hodín a tučné jedlá - až 10 hodín alebo viac.

Svalová aktivita, zvyšujúca metabolizmus, zvyšuje potrebu živín pre telo a tým stimuluje sekréciu žalúdka a čreva, čo priaznivo ovplyvňuje tráviace procesy.

Avšak fyzická práca vykonaná bezprostredne po jedle nezvyšuje, ale spomaľuje zažívacie procesy, inhibuje reflexnú sekréciu tráviacich štiav a jej obnovenie sa vykonáva iba 30-60 minút po skončení práce.

Na druhej strane, po jedle potravy, rozrušenie stravovacích centier a prerozdelenie krvi zo svalov do pracovných orgánov brušnej dutiny znižuje účinnosť svalovej aktivity. Celý žalúdok zdvihne membránovú kupolu, čo sťažuje fungovanie dýchacích a cirkulačných orgánov.

Preto by sa cvičenie malo začať 2,5 až 3 hodiny po jedle. Pomer množstva energie dodanej z potravy na energiu spotrebovanú telom sa nazýva energetická bilancia.

Za podmienok vysokej teploty okolia as intenzívnou svalovou prácou môže byť energetická bilancia dočasne narušená.

Podľa množstva spotrebovanej energie posúďte intenzitu metabolizmu.

Spotreba energie závisí od intenzity metabolických procesov v tele,

výkon, dĺžka práce, rovnako ako pohlavie, vek, výška, telesná hmotnosť, klimatické a životné podmienky, potraviny, oblečenie atď. [48, 51].

Niekoľko tipov pre tých (najmä pre študentky), ktorí chcú mať normálnu váhu.

Nechajte jesť, keď chcete, ale nečakajte, kým nebudete hladní, pretože potom budete jesť všetko a veľa.

Dátum pridania: 2017-12-05; počet zobrazení: 112;

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšte MCHC v krvných testoch

Stav hlavnej tekutiny - krv - najdôležitejší indikátor ľudského zdravia. Krv je akýmsi dirigentom živín a kyslíka vo všetkých štruktúrach tkanív a zabezpečuje ich normálne fungovanie.

Hemoragický šok

Stav šoku sa vyskytuje v prípade ostrého narušenia obvyklého krvného obehu. Ide o vážnu stresovú reakciu organizmu, ktorá sa nedokáže vyrovnať so správou životne dôležitých systémov. Hemoragický šok spôsobuje náhlu stratu krvi.

Chronické a akútne ochorenia žíl dolnej končatiny

Štatistiky ukazujú, že ochorenia žíl dolnej končatiny sa čoraz rýchlejšie zhoršujú a každý desiaty školák je už diagnostikovaný už 13 rokov. Takýto nárast chorôb venózneho systému je spojený so sedavým životným štýlom, predĺženým statickým zaťažením, nadváhou.

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Ako vyliečiť prolaps mitrálnej chlopne

Tactika liečby na diagnostiku prolapsu mitrálnej chlopne sa v každom pacientovi líši v závislosti od stupňa prolapsu chlopne, prítomnosti a závažnosti porúch autonómneho nervového systému, srdcovej a vaskulárnej aktivity.