Z tohto článku sa dozviete, aké ochorenia môžu mať modriny na nohách bez príčiny u žien a mužov. Čo robiť, ak ste začali objavovať modriny (alebo iným spôsobom hematómy) bez štrajkov. Ktorému lekárovi sa poradiť, ako bude diagnóza a liečba.

Zvratky bez zranení na nohách a iných častiach tela sa prejavujú kvôli slabosti cievnych stien, ich zvýšenej priepustnosti alebo nadmernému zriedeniu krvi a zhoršenému zrážaniu krvi.

Príčiny hematómov bez štrajku sú rovnaké pre ženy aj pre mužov. Častejšie sa však môžu vyskytnúť u žien, ktoré sú závislé od toho, že nosia topánky s vysokým podpätkom, pretože to spôsobuje nadmerné napätie v nohách, stagnáciu krvi v nich a súvisiace oslabenie krvných ciev a kŕčových žíl. Počas menopauzy môže dôjsť aj k zníženiu sily krvných ciev.

V prípade problémov s krvnými cievami a modrínami sa objavujú častejšie na nohách, pretože tieto časti tela sú najviac náchylné na stres v každodennom živote. Mikrotrauma, ktoré sa v patológii krvných ciev a krvi objavujú ako modriny, môžu vyplynúť z dlhej chôdze, skákania atď.

Hematómy bez úderov sú veľmi alarmujúcim príznakom. Ak začnete mať modriny na nohách alebo na iných častiach tela bez dôvodu, okamžite kontaktujte svojho praktického lekára. V závislosti od výsledku testu vás môže odkázať na hematológov, angiológov, flebológov, hepatológov alebo gynekológov na ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Príčiny modrín na nohách

Hematómy sa môžu objaviť z dvoch dôvodov:

 1. Problémy s cievami (zvýšená priepustnosť stien krvných ciev, oslabenie a zníženie elasticity cievnych stien).
 2. Ochorenia krvi (patologické zníženie hladiny krvných doštičiek, poruchy koagulácie, leukémia).

V takýchto prípadoch vzniknú modriny spôsobené priemerným tlakom na pokožku alebo zlisovaním jej oblečenia alebo bez zjavného dôvodu.

Počiatočná fáza vaskulárnej slabosti sa prejavuje tým, že veľká modrina sa prejavuje z ľahkého úderu, ktorý dlho neprechádza.

Príčiny takýchto problémov s krvnými cievami a krvou môžu byť veľmi rôznorodé. Niekedy to naznačuje nedostatok určitých látok v tele a niekedy závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo krvi.

Čo môže spôsobiť bezproblémový výskyt modrín na nohách a iných častiach tela:

 • Nedostatok vitamínu C alebo vitamínu P - ak sú nedostatočné, sily a elasticita cievnych stien klesajú a kapilárna krehkosť sa zvyšuje.
 • Trombocytopénia je znížená hladina krvných doštičiek, čo vedie k porušeniu zrážania krvi a spontánneho výskytu hematómov. Trombocytopénia môže byť vedľajším účinkom liekov, príznakom infekčnej mononukleózy, hepatitídy, herpesu, HIV a dokonca aj komplikácie chrípky.
 • Zlyhanie pečene - závažné poruchy pečene spôsobujú trombocytopéniu.
 • Alkoholizmus. Zneužívanie alkoholu spôsobuje trombocytopéniu.
 • Kŕčové žily. To je veľmi častý dôvod, prečo sa na nohách objavujú modriny. S touto chorobou sú povrchové žily slabé a krehké, čo môže spôsobiť tvorbu modrín.
 • Menopauza. Pri nedostatočnej hladine estrogénu sa znižuje sila krvných ciev.
 • Leukémie.
 • Vrodené krvácavé poruchy (hemofília, von Willebrandova choroba atď.) - v tomto prípade sa príznaky začínajú prejavovať už v detstve.

Aj keď je vaskulárna krehkosť spúšťaná nedostatkom vitamínov, zvyšuje sa riziko vnútorného krvácania a hemoragie v mozgu, najmä u pacientov s hypertenziou. Takže vezmite problém vážne.

Kŕčové žily môžu spôsobiť modriny na nohách.

Sprievodné príznaky

So zvýšenou vaskulárnou priepustnosťou a poruchami krvácania sa na tele pozorujú nielen modriny, ale aj:

 • časté krvácanie z nosa;
 • krvácanie zo slizníc úst, krvácanie ďasien;
 • dlhotrvajúce zastavenie krvi, dokonca aj s malými rezmi;
 • pre niektoré ochorenia - krv v moči, krvácanie z vagíny za kritické dni.

Tieto príznaky sa nezaznamenajú pri modrinách na nohách spôsobených kŕčovými žilami. S touto chorobou sa hematómy môžu objaviť len na nohách. Tiež sa vyznačuje vaskulárnou "mriežkou" a "hviezdami", opuchom nohy, nepohodliem a bolesťou v dolných končatinách.

diagnostika

Po prvé, kompletný krvný obraz je odobraný od pacienta, ktorý riešil takýto problém. Najvyšší klinický význam v tomto prípade je hladina krvných doštičiek.

Výskyt hematómov bez príčiny

Pomerne často spravodlivý sex premýšľa nad tým, prečo sú podliatiny na nohách bez akéhokoľvek dôvodu a či existujú naozaj akékoľvek spúšťacie faktory pre túto formáciu. Táto otázka je dôležitá pre dievčatá a ženy všetkých vekových kategórií, pretože hematóm alebo modrina môže nielen zabrániť opotrebovaniu sukne, narušiť estetický vzhľad nohy, ale tiež indikovať vývoj vnútorných patológií.

Ďalšou vecou je, keď sa objaví modrina po malej rane alebo modrinách, a preto je dôvod jasný. Ale absencia traumatického faktora, ak nie znepokojujúceho, vás zvedie.

Pravdepodobne by bolo správnejšie povedať, že vzniknutá modrina nie je nerozumná. Jednoducho, pri absencii lekárskeho vzdelania, ako aj pri nepravidelnom lekárskom vyšetrení, môžete preskočiť počiatočnú fázu vývoja akejkoľvek patológie. To znamená, že na prvý pohľad je človek zdravý, ale každú chvíľu na jeho nohách a iných častiach tela sa môže objaviť modrastá škvrna bez predchádzajúceho zranenia. Dovoľte, aby sme podrobne zvážili, prečo sa na nohách objavujú modriny, ako aj nebezpečenstvo a základ prevencie.

Nebezpečný alebo nie

Zlomeniny na nohách bez dôvodu

Lekári presviedčajú, a tým ubezpečujú ženy, že ak je človek úplne zdravý, vrátane jeho celkového stavu, výskyt modrín bez akéhokoľvek dôvodu ho neohrozí, a ak to urobí, nie sú v žiadnom prípade spojené s chorobami.

Často sa stáva, že zranenie bolo ešte prijaté, ale osoba nevenovala pozornosť, resp. Zmeškala okamih expozície traumatickému agens a verí, že hematóm sa zdal nikde. To platí najmä pre majiteľov pomerne tenkej a ľahkej pokožky.

Nie posledná úloha pri výskyte modrín na nohách a tele a hĺbke umiestnenia kapilár. Ak sú dostatočne blízko k hornej vrstve kože, aj pri malom tlaku na ňu osoba bude mať modrinu. Bohužiaľ, s takouto štruktúrou nie je možné chrániť sa pred nástupom hematómov. Jediná vec, ktorá vám pomôže, je najstarší postoj.

Dobrým dôvodom na vznik modriny je konštantný príjem rôznych liekov bez kontroly a predpisu lekára. Napríklad najbežnejšia kyselina acetylsalicylová, ktorá sa opitá aj po bolestiach hlavy, pomáha znižovať hladinu zrážania krvi a skvapalňovať ju. V tomto kontexte sa objavujú menšie krvácania, ktoré prejavujú modriny.

Aj medzi nebezpečnými liekmi sú naproxén a ibuprofén, ich analógy a druhy, takže pri liečbe týmito liekmi by ste mali byť opatrní.

Venózna choroba

Kŕčové žily spôsobujú tvorbu modrín

Takmer vždy modriny na nohách bez príčiny u žien sa objavujú v patológii žíl a cievneho systému. Často sú tieto ochorenia sprevádzané takzvanými "hviezdičkami" a uzlíkmi a významným predstaviteľom sú kŕčové žily. Zo sprievodných symptómov uvádzajú pacienti bolesť v dolných končatinách, ktoré majú sklon k nárastu v neskorých popoludňajších hodinách.

V takejto situácii sa musí akékoľvek modriny, ktoré sa objavia, preukázať lekárovi, preto je potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu a zaregistrovať sa na konzultáciu s flebologom. Predpíše ultrazvukovú diagnostiku ciev, ktoré umožnia posúdiť hĺbku poškodenia cievneho systému.

Ak sa zistí ochorenie, bude potrebná jej liečba. Typický terapeutický komplex je:

 1. Konštantné používanie bielizne typu kompresie;
 2. Prijatie prostriedkov, ktoré zlepšujú elasticitu žíl a zabraňujú kapilárnej krehkosti;
 3. Skleroterapia je minimálne invazívna operácia (injekcia), po ktorej sú cievy spojené a prietok krvi obnovený.

Bolo tiež poznamenané, že komplexné chirurgické zákroky na takéto patológie sa prakticky nevykonávajú, môžu byť vyliečené konzervatívnou metódou.

Krehké kapiláry

Uzavrite kapiláry

Ak sú ženy alebo muži bez akéhokoľvek dôvodu, možno to je výsledok nedostatočne opevnených kapilár. Tento problém je obzvlášť dôležitý v lete a na jar, keď telo vyčerpaný po zime a na jeseň zažíva extrémny nedostatok užitočných vitamínov, minerálov a ďalších prvkov.

Ak chcete zvládnuť takéto modriny, nebude to ťažké. Ak to chcete urobiť, kontaktujte svojho lekára, ktorý predpíše správny komplex vitamínov a minerálov. Často stačí doplniť vitamín C, ktorý je obsiahnutý v citrusoch, sladkej paprike, kyseline askorbovej a v ascorutíne.

Je tiež potrebné spomenúť, že aj prospešné vitamíny by sa nemali brať nadmerne. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekára alebo pokyny.

Ochorenia krvi

Zvratky na nohách sa môžu objaviť u ľudí s rôznymi krvnými patológiami, hoci táto príčina je pomerne zriedkavá, ale veľmi nebezpečná. V klinických prípadoch, kde dôsledná diagnóza neodhaľuje kŕčové žily pacienta alebo iné ochorenia cievneho systému, je s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou tvorby modrín skrytá v krvných ochoreniach vrátane trombocytopénie a von Willebranovej choroby.

Hlavnou črtou týchto patológií je, že prakticky nezdravujú len hlboké rany, ale aj malé odreniny a škrabance. Pacient sa stáva náchylný k pravidelnému podkožnému a vonkajšiemu krvácaniu, takže sa uistite, že ste pod neustálym lekárskym dohľadom.

Renálne zlyhanie

Ľudská pečeň sa aktívne zapája do procesu homeostázy, to znamená zrážanie krvi, a tiež pomáha telu očistiť od produktov rozpadu všetkých látok a toxínov. Ak dôjde k nejakej poruche v orgáne, potom je vysoká pravdepodobnosť, že hladina krvnej zrazeniny je narušená, čo vedie k vzniku podliatin bez, ako sa zdá na prvý pohľad, dôvodu.

Ak je pacientovi diagnostikovaná cirhóza, nedostatočnosť alebo hepatitída, modriny a hematómy sú lokalizované nielen na nohách, ale aj na celom tele a farba kože sa stáva neprirodzená, žltkastá. Tento stav je pomerne nebezpečný a vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu, pretože sa môžu vyskytnúť subkutánne a vnútorné krvácania.

prevencia

Po prvé, pri identifikácii vnútorných ochorení, proti ktorým sa objavujú modriny, je potrebné zamaskávať ich úplnou liečbou. A až po dôkladnej terapii môžete prejsť k preventívnym opatreniam, inak nepomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok.

Prevencia bolesti - šport

Aby ste predišli tvorbe podliatin, musíte zlepšiť krvný obeh. Preto lekári odporúčajú:

 1. Robiť šport. Je nevyhnutné, aby telo dostávalo pravidelné cvičenie. Okrem toho, ak je už na to zvyknutý, je potrebné zvýšiť aktivitu, skombinovať druhy zaťaženia a zriediť triedy s niečím susediacim.
 2. Masáž nôh. Tento postup pomôže v boji proti mnohým chorobám a zároveň poskytne príležitosť na posilnenie krvných ciev a kapilár, aby sa celé telo udržalo v dobrom stave.
 3. Pravé topánky. Je potrebné vybrať len tie modely, v ktorých sa nohy cítia pohodlne. Vyhnite sa vysokým podpätkom a zúžte ponožky.
 4. Nosiť len to pravé spodné prádlo. Je potrebné vylúčiť syntetické materiály, ako aj tie súpravy, ktoré výrazne komprimujú pokožku.
 5. Zdravé jedlo. Telo sa bude cítiť skvelo a bude schopné získať potrebnú výživu výlučne zo zdravých potravín (zelenina, ovocie, orechy, obilniny, fazuľa, čistá voda).
 6. Kontrola telesnej hmotnosti a zabránenie prenášaniu váhy.

Ak pravidelne dodržiavate tieto preventívne pravidlá, potom pri absencii súvisiacich ochorení sa modriny na nohách bez udania dôvodu nezobrazia.

"Bruises bez príčiny na nohách žien: prečo sa objavujú a čo robiť?"

7 komentárov

Nie je jasné, prečo modriny na nohách môžu obťažovať ženy v každom veku. Pri absencii rany alebo modriny je žena v rozpakoch počuť obvinenia z nemotornosti v jej prejave, takže sa pokúša skryť modriny pod nohavicami alebo dlhú sukňu, ale nie je to len estetický nepohodlie. Zvratky na nohách žien, najmä početné alebo sa objavujú so závideniahodnou pravidelnosťou, môžu naznačovať zdravotné problémy.

Bruise: Čo sa stane?

Modrina (hematóm) je vonkajším výsledkom poškodenia ciev v blízkosti povrchu kože. Krv uviaznutá v subkutánnych vrstvách sa javí ako šarlátová škvrna. Dosť rýchlo sa začnú rozpadávať červené krvinky a modrina sa stáva modrastou.

Počas jedného týždňa začne hematóm "kvitnúť": od okraja sa jeho odtieň zmení na zelenkastú a žltkastú. Ak sa však plavete s takým "rozkvitnutým" modrínom, hematóm sa znova zmení na modro-modrastý. Zvyčajne je modrina bezbolestná, iba podkožným krvácaním vo veľkom meradle je mierna kondenzácia pod kožou.

Zvyčajne hematómy nezávisle prejdú niekoľko týždňov. Tento proces sa však môže urýchliť, ak dodržiavate určité odporúčania.

Tenká svetlá koža - "magnet" pre modriny

Prečo vzniknú modriny?

Vo väčšine prípadov sú modriny spôsobené tvorbou modrín. Obzvlášť často sa sťažujú na výskyt hematómov na koži ženy s ľahkou tenkou pokožkou. Kapiláry sú umiestnené veľmi blízko k povrchu kože a ich steny sú veľmi krehké.

Dokonca aj malý vplyv na jemnú pokožku môže viesť k modrým škvrnám na nohe:

 • stlačenie prstov, poškriabanie pokožky;
 • túžba po opálení - dlho ostať na slnku;
 • pobyt v saune / vani, sprcha;
 • anticelulitídna masáž, nesprávne vykonaná depilácia cukru alebo vosku.

Je to dôležité! Majitelia jemnej pokožky s častým výskytom modrín by mali byť vylúčení z rosacey. Geneticky určená, zvýšená krehkosť malých ciev je kožná porucha, ktorá nemá zmysel maskovať kozmetikou. Cuperóza na nohách je liečená cévnými chirurgami, pričom sa uchýlila k minimálne traumatickej modernej technike.

Zvratky na nohách bez dôvodu: znak abnormality v tele

Často výskyt modrín na nohách bez príčiny je dôsledkom miernej odchýlky v zdraví ženy, ktorá sa niekedy môže vyvinúť do ochorenia.

Cévní systém reaguje najskôr na starnutie tela. Kvôli fyziologickému poklesu elasticity cievnej steny sú pomliaždeniny u starších pacientov bežné. Ich častý výskyt však nemožno vysvetliť len starnutím: s najväčšou pravdepodobnosťou má žena vo veku vážne zdravotné problémy.

Pre elasticitu cievnej steny spĺňať Vit. A, C, K a R. Ich nedostatok, najmä často v zime-jar, vedie k bezproblémovému výskytu malých podkožných krvácaní v nohách. Zvratky na nohách často naznačujú nedostatok vápnika, selénu a kobaltu. Podvýživa a tesné diéty vyvolávajú tvorbu malých hematómov.

 • Vírusové infekcie: chrípka, ARVI

Vírusové infekcie významne zvyšujú priepustnosť krvných ciev. Preto sa v polovici ochorenia a neskôr v období zotavovania ženy často sťažujú na krvácanie z krvi a malé krvácanie sa objavuje na nohách a iných častiach tela, a to aj pri minimálnom stlačení kože.

Zlomeniny na pažích a nohách sa zvyčajne nenachádzajú u tehotných žien a súvisia so zvýšeným zaťažením dolných končatín a nedostatkom vitamínov. Rovnaký stav môžu ženy pozorovať počas menopauzy: pokles hladiny pohlavných hormónov nepriaznivo ovplyvňuje silu krvných ciev.

Zlomeniny na nohách môžu byť spôsobené nielen použitím liekov na zmierňovanie krvného obrazu (trombón ASS, heparín atď.). Obľúbená veľa dámami pre bolesť hlavy - Ibuprofen (Mig-400) - tiež zvyšuje krehkosť kapilár. Dlhodobý alebo nekontrolovaný príjem iných nesteroidných protizápalových liekov (Diclofenac, Naproxen, Ketanov), kortikosteroidy, niektoré antidepresíva a antiastmatické lieky môže byť hematómový provokatér. V tomto prípade sa hematómy zvyčajne objavujú po celom tele a môžu dosiahnuť významné veľkosti.

Hematómy v nohách sú symptómom vážneho ochorenia.

Pravidelné krvácanie v nohách žien niekedy naznačuje vnútornú patológiu. V tomto prípade možno dôvod, prečo nie, spočíva nielen v poruche práce akéhokoľvek orgánu, ale aj v genetickej "dedičnosti".

Kŕčové žily sú najčastejšou príčinou modrých škvŕn na nohách. Žena zaznamenáva zvýšenú únavu nôh (pri dlhšom stojaní / sedení, horšie vo večerných hodinách), edému a pavúkov.

 • Hemoragická diatéza

Celá skupina získaných alebo geneticky určených chorôb, charakterizovaných výskytom modrín. Charakteristickým rysom - krvácanie je prítomné nielen na koži, ale aj na slizniciach, vo vnútorných orgánoch. Pri hemoragickej vaskulitíde je podliatina často symetrická.

Jednou z najvážnejších príčin vzniku modrín je krvotvorná choroba spôsobená poklesom / zvýšením počtu krvných doštičiek alebo ich neschopnosťou vykonávať svoje funkcie. Medzi takéto ochorenia patrí trombocytopénia (trombocytopenická purpura, DIC, lupus erythematosus), hemofília, leukémia, von Willebrandova choroba.

V tomto prípade sa náhle objavia hematómy a pacient má slabú regeneračnú schopnosť (dokonca aj zuby sa zle liečia). Choroby sú plné rozsiahleho krvácania: malá rana môže viesť k rozsiahlej strate krvi a smrti. Tehotné ženy môžu mať potrat alebo smrť plodu.

Je to dôležité! Hemofília postihuje iba chlapcov a genetický faktor sa prenáša cez ženskú líniu. Čím skôr sa choroba a modriny prejavujú bez príčiny, tým menej chudoby má dieťa na dlhý život.

 • Patológia vnútorných orgánov

Elasticita krvných ciev prudko klesá pri ťažkých ochoreniach pečene (cirhóza, hepatitída) a obličky. Niekedy sa u hypertenzných pacientov a pacientov s chronickou tonzilitídou vyskytujú malé podliatky na nohách bez príčiny. V tomto prípade žena bude indikovať krvácanie v celom tele a charakteristické symptómy, ktoré pomôžu pri diferenciálnej diagnostike patológie.

Zápal meningídy spôsobený meningokokovou infekciou (treba odlíšiť od neinfekčnej meningitídy) sprevádza meningokokemia a šok. Infekcia v krvnom riečisku vyvoláva výskyt modrých škvŕn na tele a končatinách, kritický nárast teploty a množstvo príznakov mozgu (stuhnutý krk atď.).

V tomto prípade je inkubačná doba 1 deň a príznaky sa rýchlo rozvinú. Ak existuje podozrenie na infekčnú meningitídu, je potrebná urgentná hospitalizácia a intenzívna starostlivosť.

Ako liečiť modriny na nohách?

Bez ohľadu na to, čo sa objavilo na nohách - bez úderov alebo v dôsledku modrín - odporúčajú sa nasledujúce manipulácie:

 • Noha s fialovou modřinou by mala byť zvýšená, aby sa znížil prietok krvi v krvi.
 • Pri veľkom krvácaní by mala byť bandážovaná noha, kompresia zastaví uvoľnenie krvi z poškodenej cievy a nárast modriny.
 • Umiestnenie nádoby na ľad alebo bežnú fľašu z chladničky zatlačí nádoby.
 • Keď veľké subkutánne krvácanie alebo viacnásobné modriny nezabudnite prestať užívať lieky na zriedenie krvi - aspirín atď.

Je to dôležité! Tieto opatrenia sú účinné len v prvých hodinách po objavení sa hematómu a len zabraňujú zvýšeniu krvácania. Pravidelne sa vyskytujúce modriny vyžadujú návštevu lekára a kompletné vyšetrenie.

Ak chcete rýchlo zbaviť modriny, môžete urobiť lokálnu liečbu. Ako odstrániť modriny na nohách:

 • Zahrievanie sa stlačí s odvarom z Hypericum s prídavkom levanduľového / rozmarínového oleja, alkoholových kompresii - teplo sa aplikuje od 2 dní po nástupe krvácania a iba pri absencii závažného ochorenia;
 • Používajte 2-3 krát denne masť troksevazin, lioton, pohmoždenie, najlepšie "modré oko" gél - záchranca (používajú športovci);
 • Kompresie s telesnými pomliaždeniami zmiznú v priebehu niekoľkých dní, ale potom dochádza k miernemu spáleniu a odlupovaniu kože, telo masť je menej účinná;
 • Jódová sieť - urýchľuje absorpciu hematómu a zabraňuje jej hojeniu.

V snahe rýchlo sa zbaviť kyanotických hematómov na nohách, ženy často používajú niekoľko metód naraz. Tento prístup je však plný podráždenia kože a alergií.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Zbavenie modriny, ak je jej vzhľad spojený s akýmkoľvek porušením v ženskom tele, nezaručuje vznik nových krvácaní na nohách. Lekárska konzultácia sa vyžaduje v prípadoch:

 • Hematómy a výskyt závažných príznakov (horúčka, bolesť atď.);
 • Pravidelný vzhľad hematómov;
 • Výskyt jednej modriny s ďalšou tvorbou nových krvácaní na koži;
 • Vytvorenie tesnenia v oblasti modrín, zvýšenie lokálnej teploty (horúca koža) a celkovo až do 37,2 ° C naznačuje vyčerpanie hematómu.

Prečo sa na nohách objavujú modriny bez dôvodov u žien?

Zlomeniny sú subkutánne krvácanie, ktoré sa vyskytuje pri poškodení malých krvných ciev, zvyčajne po tupom poškodení danej časti tela. Príčinným faktorom môže byť úder, kompresia atď. Najskôr modrina je tmavo modrá, táto farba je spôsobená šírením krvi cez kožu. Erytrocyty sa rozpadajú a uvoľňujú farbu hemoglobínu, ktorá spôsobuje zmenu farby na zelenkastú, hnedú, žltú. Postupne sa obsah modrín absorbuje, a preto zmizne. Ale niekedy sa objavujú podliatiny na nohách (u žien častejšie ako u mužov). Prečo sa to deje?

Prečo sa modriny objavujú na nohách "bez akéhokoľvek dôvodu"?

Podkožné podliatiny sa najčastejšie vyskytujú v oblasti tela, holennej kosti a kolená; Dôvod môže byť jeden alebo kombinuje niekoľko faktorov.

Hlavná riziková skupina, prečo sa objavujú modriny na nohách, sú ochorenia spôsobujúce poruchy koagulácie. Niektoré ovplyvňujú funkciu alebo počet krvných doštičiek (napríklad leukémia a iné krvné poruchy), iné interferujú s koagulačnými faktormi (hemofília), nasledujúce zahŕňajú oba účinky (von Willebrandova choroba). Všetky tieto poruchy sa môžu podieľať na výskyte modrín na končatinách.

Zníženie zrážania krvi, ktoré spôsobuje tvorbu podliatin na nohách, je charakteristické pre pacientov s poruchou funkcie pečene (zvyčajne cirhózou pečene). Telo nie je schopné vygenerovať dostatočné množstvo určitých koagulačných faktorov závislých na vitamíne K. Predtým bol nedostatok vitamínu C (skorbut) hlavnou príčinou vzniku modrín; modriny spôsobené nedostatkom tohto vitamínu, ale aj dnes sa môže uskutočniť. Bez dôležitého vitamínu dochádza k pretrhnutiu steny cievnych stien, ľahko sa poškodia, dochádza k malým počtom modrín.

Medzi hlavné príčiny tvorby modrín patria zvýšená krehkosť cievnych stien. Najčastejšie táto porucha je vrodená a kvôli kvalite spojivového tkaniva, časti cievnej steny. Tendenciu na kŕčové žily, pri ktorých dochádza aj k tvorbe modrín, môže byť zdedený.

Ak sa na nohách objavia modriny "bez akéhokoľvek dôvodu", môžeme hovoriť o prítomnosti závažných ochorení a patologických stavov - z nedostatku určitých vitamínov, rôznych hematologických porúch pečene alebo niektorých systémových ochorení.

Zamerajte sa na možné príčiny vzniku modrín (žiadny dôvod) na nohách:

 • hemoragická diatéza je jedným z prvých dôvodov, prečo sa môže objaviť hematóm;
 • porucha zrážania krvi - nedostatok krvných doštičiek - niektoré z týchto krvných buniek sú tiež faktorom, prečo dochádza ku kontaminácii podkožných krvných doštičiek;
 • nepravidelná štruktúra kapilárnych stien - existuje aj veľa takýchto prípadov, často je nedostatok rutínu zapojený do vývoja patológie;
 • leukémia - s častými a bohatými podliatinami, je dôležité konzultovať s lekárom, pretože môže dôjsť k nebezpečnej chorobe;
 • ochorenie pečene - najmä cirhóza je časté ochorenie, v dôsledku čoho sa objavuje modrina, často sprevádzaná žltým odtieňom kože;
 • chronická kandidóza - rast huby Candida albicans v tele;
 • nedostatok vitamínu K;
 • hemofília je genetické ochorenie.

Prvou príčinou modrín na nohách sú problémy s žilami.

Kŕčové žily patria medzi bežné ochorenia a v súčasnosti postihujú 45 až 55% populácie. Problém kŕčových žíl sa týka tak žien, ako aj mužov vo všetkých vekových skupinách. Kŕčové žily patria tiež k chorobám, ktoré spôsobujú tvorbu modrín na nohách. Ak nie je liečené žilové ochorenie, existuje riziko následných komplikácií, z ktorých najzávažnejšími sú vredy na nohách, tromboembolizmus a krvácanie. Preto pri prvých príznakoch ochorenia je dôležité konzultovať s lekárom a predpísať vhodnú liečbu!

Príčinou kŕčových žíl je poškodenie povrchového venózneho systému, ktorý je charakterizovaný výsledným porušením správneho uzatvorenia jednocestných ventilov v cievach. To vedie k ich postupnému rozširovaniu a spôsobuje vývoj choroby. Pri poškodení funkcie ventilov zohráva určitá úloha dedičnosť (u týchto pacientov dochádza k znižovaniu sily a elasticity žilovej steny od narodenia). Ďalším faktorom je nadváha, čo vedie k veľkému zaťaženiu venózneho systému. Časté prípady kŕčových žíl u tehotných žien. Žilový tlak v dolných končatinách počas tohto obdobia zvyšuje rastúcu maternicu. Dôležitým faktorom je aj sedavá práca alebo dlhodobé postavenie. Obidva faktory spolu s nedostatkom fyzickej aktivity vedú k pomalšiemu prietoku krvi, a preto k typickému edému a únave dolných končatín. Najčastejšie v dôsledku kŕčových žíl varixov sa objavujú u ľudí pracujúcich v kanceláriách, predajcoch, kaderníctvoch, učiteľoch atď.

pretože choroba môže byť výsledkom poruchy srdca, vyžaduje okamžité riešenie!

Druhou príčinou modrín na nohách sú krehké cievy.

Okrem kŕčových žíl dôležitým faktorom spôsobujúcim výskyt modrín na nohách je krehkosť cievnych stien, ku ktorej dochádza vtedy, keď sa stratí a zriedi elasticita ciev. Výsledkom je hematóm, aj po menšom úraze. Modrina môže vykazovať petechía alebo modriny.

Krehkosť krvných ciev môže spôsobiť nedostatočný príjem dôležitých látok, poruchy endokrinného systému a centrálneho nervového systému. S neurózami, hysterickými stavmi, modriny vznikajú sami; samotné hematómy sa môžu vyskytnúť so silným emočným šokom.

Krehkosť krvných ciev je tiež spôsobená toxickými účinkami, alergickým zápalom alebo inými zmenami ovplyvňujúcimi kŕčovú sieť. Takéto stavy môžu nastať s chrípkou, bolesťami hrtana, nefritídou, reumatizmom, hypertenziou. Navyše zvýšená vaskulárna krehkosť môže byť spôsobená rôznymi krvnými poruchami.

Cievna krehkosť (najmä v nohách) je tiež spôsobená výrazným nedostatkom vitamínov E a C, prítomnosťou ochorení srdca a krvných ciev.

Vzhľadom na závažnosť faktorov spôsobujúcich výskyt hematómov je dôležité okamžite konzultovať s flébologom, ktorý vás pošle na ďalší výskum s cieľom určiť príčinu tohto problému.

Treťou príčinou modrín na nohách je ochorenie krvi alebo pečene.

Faktory, ktoré spôsobujú modriny na nohách, zahŕňajú prítomnosť ochorení pečene a porúch krvi.

Ochorenie pečene

Podobne ako pri iných ochoreniach, v prípade včasnej detekcie je možné liečiť aj ochorenia pečene. Telo môže byť úplne obnovené. Rastúce zdravé tkanivo nahradí poškodené tkanivá. Dôležité je vedieť o výstražných značkách.

Venujte pozornosť! Ak akýkoľvek typ ochorenia pečene ovplyvňuje tkaniny jeho tkaniva, zistí sa významné zvýšenie funkcie orgánov.

Príčiny ochorenia pečene:

 • zápal buniek - hepatitída;
 • poškodenie žlčovodu - cholestáza;
 • zvýšený cholesterol;
 • zhoršený prietok krvi do pečene;
 • infekcie a poškodenia pečeňových tkanív toxínom.

Cirhóza pečene

Najčastejšou príčinou ochorenia pečene je zneužívanie alkoholu. Posledná fáza (keď pečeň ovplyvňuje ťažké jazvy, tkanivo sa nedá regenerovať) je známe ako cirhóza.

Klasické symptómy ochorenia zahŕňajú:

 • respiračné zlyhanie;
 • tmavé kruhy pod očami;
 • telesný zápach;
 • modré škvrny na koži;
 • povlak na jazyku;
 • farebná zmena stolice.

Krvná patológia

Poruchy krvi, ktoré môžu spôsobiť výskyt hematómov, sú rôzne. Patria medzi ne aj relatívne bezpečné podmienky, ako je abnormalita doštičiek - nedostatok týchto buniek spôsobuje problémy s zrážaním krvi (pokles). Výsledkom je krvácanie s malými poraneniami, čím sa zvyšuje riziko straty krvi.

Ak sa krvácavá porucha často vyskytuje, treba zvážiť poruchu krvácania. Výskyt subkutánneho a vnútorného krvácania závisí od úrovne zrážania krvi. Preto by sa problém nemal prehliadať!

Niektoré krvné príčiny môžu byť zhubné, ako v prípade leukémie. Ide o choroby postihujúce bielych krviniek, ktoré postihujú kostnú dreň. Choroba je rozdelená na chronickú a akútnu formu. Leukémia zvyčajne postihuje dospelých a starších ľudí. Deti a deti sú menej často postihnuté. Okrem leukémie zahŕňajú ochorenia, ktorých príznaky zahŕňajú tvorbu hematómov:

 • lymfóm;
 • myelóm;
 • myelodysplastický syndróm.

Symptómy ochorení, pri ktorých sa náhle objavia modriny

Ako bolo uvedené vyššie, krvácanie v nohách je spôsobené rôznymi ochoreniami postihujúcimi pečeň, cievny a obehový systém. Tieto ochorenia zahŕňajú:

 • kŕčové žily;
 • cirhóza;
 • radu ochorení krvi (vrátane leukémie).

Zvážte príznaky týchto ochorení, ktoré je dôležité venovať pozornosť.

Kŕčové žily

Ochorenie sa vyznačuje rôznymi prejavmi. Prvými príznakmi ochorenia sú však tieto príznaky:

 • únava;
 • prechodný edém, najmä v letných mesiacoch;
 • bolesť v končatinách, najčastejšie v noci.

V neskorších štádiách sa na dolných končatinách alebo (neskôr) objavujú rozšírené žily, typické vyčnievajúce kŕčové žily. Najzávažnejšou podmienkou je odfarbenie kože, najmä tmavnutie a brnenie edému okolo členkov.

Cirhóza pečene

Cirhóza nie je jediným ochorením pečene, ktoré môže spôsobiť hematómy, ale najnebezpečnejšie. Po progresii ochorenia sa objavujú nasledovné príznaky:

 • tendencie k tvorbe pomliaždenín - pretože pečeň už nie je schopná účinne tvoriť krvné faktory zrážanlivosti krvi;
 • svrbenie - žlčové kyseliny uložené v koži môžu spôsobiť svrbenie;
 • zväčšenie prsníkov u mužov je stav známy ako gynekomastia spôsobený porušením hormonálnej sexuálnej rovnováhy a najmä zvýšením množstva estradiolu;
 • erektilná dysfunkcia - nerovnováha pohlavných hormónov môže znížiť sexuálnu túžbu a spôsobiť kontrakciu semenníkov;
 • pocit letargie - tento príznak súvisí so zvýšeným obsahom amoniaku v krvi;
 • strata svalového tkaniva - postihnutá pečeň znižuje produkciu bielkovín, čo môže viesť k strate svalovej hmoty.

Ochorenia krvi

Často máte pohmoždeniny, trpíte častými krvácaninami? Je čas ísť špecialistovi, pretože môžeme hovoriť o ochoreniach krvi.

Môže ísť o mnohé príznaky, ale na druhej strane, žiadny z nich nie je špecifický. Hlavné prejavy:

 • pocit únavy;
 • časté zimnice;
 • vysoká teplota;
 • krvácanie z nosa, ďasná, podkožné krvácanie;
 • opuch končatín;
 • pocity bolesti svalov a kĺbov;
 • tráviace problémy.

Je dôležité, aby tieto problémy neboli podceňované, a to najmä u mladých ľudí a tých s pretrvávajúcimi príznakmi, a to napriek štandardnej liečbe.

Faktory bez ochorenia

Podliatina je malá subkutánna krvácanie (hematóm), ktorá sa však môže líšiť v závislosti od miesta a mechanizmu jej výskytu. U ľudí s dispozíciami na ich vytvorenie sa tvoria modriny hlavne na končatinách (horné a dolné), najčastejšie po poranení. Niekedy sa objavujú modriny na nohách bez beaty - dostatok tlaku z topánok.

Často sú hematómy spôsobené zaťažením dolných končatín - napríklad počas dlhších cvičení v posilňovni (ruptúra ​​kapilár).

Existujú prípady, keď sa začali objavovať modriny po veku 40 rokov, koža sa stáva citlivá, končatiny sú náchylné na výskyt modrín... Ženy sú v tomto ohľade citlivejšie než muži, najmä v súvislosti s hormonálnymi zmenami spojenými s menopauzou. Hormónový estrogén, ktorý chráni steny krvných ciev, pomaly klesá, nádoby sú krehké. Podmienka nastane, keď je dostatočná menšia modrina na vytvorenie modriny.

Anorexia a vegetariáni sú náchylní na subkutánne krvácanie.

Ak máte modriny na nohách, dávajte pozor na bežne používané lieky. Niektoré lieky rôznymi mechanizmami môžu spôsobiť zvýšenú tendenciu k krvácaniu. Takéto lieky zahŕňajú kortikosteroidy s dlhodobým používaním, ktoré oslabujú cievne steny. Warfarín zasa potláča hepatickú syntézu krvných faktorov zrážania koagulácie, ktorých tvorba závisí od prítomnosti vitamínu K. Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje hematómy, je predávkovanie heparínom, najmä nízkou molekulovou hmotnosťou (s správnou dávkou, riziko krvácania je minimálne). Aspirín zabraňuje agregácii krvných doštičiek a tým znižuje adhéziu, lepivosť, ktorá môže byť dôležitá pri prevencii trombózy, ale môže tiež viesť k neželanému krvácaniu.

Pri užívaní týchto liekov na tvorbu hematómu je celkom nevýznamný stres (šok niekedy nemôže byť - pri pomerne silnom tlaku vzniká podliatina).

Dávajte však pozor! Pri riešení problému, pri ktorom pochádza modrina, zvážte nasledujúce faktory. Vrodená neprítomnosť jedného z 13 koagulačných faktorov (koagulácia krvi) je podstatou hemofílie, dedičnej choroby, v ktorej sa krvácanie nielen v koži, ale aj v kĺboch ​​a vnútorných orgánoch. Hemofília je charakteristická takmer výlučne pre mužov, ženy ju trpia, takže sa v nich nepovažuje za vážnu chorobu. Opakovanie škvŕn na nohe bez zjavnej príčiny môže byť prejavom vážneho stavu - hemoragickej diatézy, ktorá môže narušiť funkciu niektorých orgánov alebo dokonca ohroziť život! Preto skúmajte nohy a ak máte podozrenie na problém, obráťte sa na svojho terapeuta.

Predchádzanie tvorbe podliatin

Ak sa na nohách objavujú modriny, ale nie sú neustále prítomné, problém nie je dramatický, nezhoršuje sa a lieky predávané v lekárňach bez lekárskeho predpisu (napríklad Ascorutin) môžu pomôcť. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý má pozitívny vplyv na silu cievnych stien (pohánka, otruby, strukoviny, špargľa, paradajky, zelený čaj).

Najlepšie zo všetkých, aby ste určili, ktoré lieky sú pre vás to pravé, konzultujte s lekárom.

Ak sa dlho objavujú modriny, nové sa objavujú veľmi často, obráťte sa na špecialistu. Je dôležité vylúčiť možné ochorenia spojené s koaguláciou krvi.

Ak sa na nohe objaví modrina, sprevádzaná slabosťou končatín, bolesťou, môžu sa vyskytnúť kŕčové žily vyžadujúce cielenú liečbu!

Ako sa zbaviť modrín?

Ak dôjde k pomliaždeniu na nohe bez dôvodu, vo väčšine prípadov pomáha užívanie liekov obsahujúcich umelý hirudín.

Niekedy na to, aby sa odstránili sprievodné príznaky a liečba hematómov, stačí zachovať pokojný režim. Naopak, nadmerné pohyby a stres na končatinách predlžujú liečbu. Masáže pre podliatiny nepomôžu!

Zo syntetických drog, ktoré si zaslúžia spomenúť "Ascorutin", posilňujúce steny kapilár (ak sa účinok nevyjadruje po mesiaci príjmu, terapeutický prístup by sa mal revidovať).

Každá liečebná metóda môže byť podporená použitím vitamínu C. Okrem toho sa na urýchlenie absorpcie používajú rôzne deriváty heparínu vo forme masti a gélov.

Keď sa uchovávajú hematómy, na odhalenie porúch zrážania sa odporúča krvný test.

Ako sa zbaviť modrín na nohách ľudovými spôsobmi?

Zvratné nohy sú nepríjemný fenomén, ktorý možno eliminovať aj ľudovými metódami a sorbentmi. Metódy tradičnej medicíny sa však odporúčajú, ak sú hematómy malé a nevytvárajú ďalšie bolesti!

 • Kompresy z octu zmiešané s teplou vodou, alebo dané drvené petržlenové listy, fixované s obväzom, pomôže zbaviť modrín.
 • Drvené palivo ľahko pripojené k postihnutej oblasti ľahko zníži hematóm.
 • Med je dobrý pre modriny. Stačí si rozotrieť modriny.

Nezabudnite na výživu bohatú na vitamín C (pohánka, čučoriedky, červená kapusta, ostružiny, cibuľa, zelená paprika, červené ríbezle, rakytník, křen, kyslá kapusta). Ak problém pretrváva, poraďte sa s lekárom!

Bruises na nohách bez príčiny u žien, ako sa liečiť?

U niektorých žien je koža náchylná na podliatiny bez zjavného dôvodu. Ak sa takýto problém objaví, znamená to, že prispieva k skrytým zdravotným problémom, ktoré je potrebné diagnostikovať a liečiť.

Hlavné príčiny modrín na pokožke

Ak si žena všimla, že má modriny na nohách bez akéhokoľvek dôvodu, mala by zistiť, čo spôsobilo ich výskyt. Modrina v zdravotníckom jazyku je hematóm, teda akumulácia krvi v poškodenej oblasti kože. V bežných ľuďoch sa takáto modrina nazýva modrina pre svoju charakteristickú modro fialovú farbu. Táto farba sa objavuje, keď sa krv dostane z cievy do vrstiev epidermy.

Príčiny vzniku modrín môžu byť:

 • mechanické účinky na pokožku a krvné cievy;
 • vnútorné procesy vo vnútri tela.

Vnútorné procesy, ktoré ničia steny krvných ciev, spôsobujú vznik modrín. Je to bežný problém, najmä pre ženy. Lekári volajú hlavné príčiny zničenia stien krvných ciev:

 1. Nedostatok vitamínov vápnika a draslíka v tele.
 2. Zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k oslabeniu cievneho tkaniva.
 3. Nedostatok ďalších stopových prvkov vedúcich k zriedeniu krvných ciev. Medzi tieto prvky patrí: selén, kobalt, zinok, rutín.
 4. Používanie špeciálnych liekov na riedenie krvi.
 5. Hemofília, choroba, pri ktorej krv zle zráža a preniká cez steny krvných ciev a kože.
 6. Používanie špeciálnych liekov, riedenie krvi.
 7. Choroby iných orgánov v tele, čo vedie k zlej koagulácii krvi.
 8. Používanie liekov predpísaných pre rôzne choroby, pričom jedným z nebezpečných následkov môže byť zriedenie stien krvných ciev.

Ak sú na tele dôležité modriny, je dôležité diagnostikovať príčiny včas, pretože to môže byť signálom pre vznik závažného ochorenia.

Choroby, ktoré spôsobujú tvorbu podliatin

Ak sa modriny u žien objavia bez mechanických príčin, môže to byť signál tela o prítomnosti vážneho ochorenia. Tieto ochorenia zahŕňajú:

 • narušenie endokrinného systému;
 • problémy so srdcom a krvnými cievami;
 • kŕčové žily, ktoré vyvolávajú tvorbu viacerých hematómov;
 • porušenie hladiny krvných doštičiek v krvi;
 • problémy s obličkami a urológmi;

Často sa stáva, že počas liečby jednej choroby sú predpísané také silné lieky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť prácu iných orgánov.

Časté štúdie potvrdili, že keď používate protizápalový prostriedok nazývaný ibuprofén, mnoho ľudí má modriny na svojom tele.

Existuje veľa ďalších liekov, po aplikácii ktorých jeden z negatívnych dôsledkov môže byť zničenie stien krvných ciev alebo zriedenie krvi. Ak žena po užití určitých liekov si na jej telo všimla modriny, je potrebné prerušiť používanie.

Diagnóza modrín

Včasná diagnóza príčin vzniku modrín na tele vedie k tomu, že liečba bude predpísaná a uľahčí to v krátkom čase. Na identifikáciu príčin sa vykoná krvný test na:

 • krvné doštičky;
 • beri-beri;
 • zrážanlivosť krvi;
 • leukocyty;
 • hormonálne zloženie.

Kumulatívnou analýzou zloženia krvi môžete získať jasný obraz porúch vo vnútri tela.

Takže zvýšený počet leukocytov je známkou zápalových procesov. Preto je ďalej potrebné identifikovať miesto alebo orgán, ktorý podstúpil zápal. Roztrhnuté hladiny krvných doštičiek hlásia abnormálny krvný obraz a možnú trombózu.

Nedostatok správneho množstva vitamínov a koagulácie krvi vysvetľuje zhoršenie štruktúry stien krvných ciev. Ak je krv príliš silná, môže dôjsť k stagnácii, čo vedie k porušeniu múrov.

Hormonálne poruchy u žien priamo ovplyvňujú výskyt modrín na tele.

Po určení skutočnej príčiny tohto problému je dôležité začať liečbu včas. Po vybratí komplexných opatrení na boj proti tejto chorobe môžete rýchlo vrátiť pokožku do dokonalého vzhľadu.

Zlomeniny na rôznych miestach tela

Pri štúdiu príčin tvorby modrín na tele sa dá poznamenať, že ich ľudia majú predovšetkým na tých istých miestach. Na základe ich polohy je možné identifikovať hlavné dôvody ich vzhľadu na určitom mieste.

Tabuľka 1. Hlavné príčiny tvorby modrín v určitých častiach tela:

Ak sú modriny charakteristické pre jednu konkrétnu oblasť tela, je dôležité venovať pozornosť možným príčinám a urobiť hĺbkový krvný test na identifikáciu špecifických príčin vzniku modrín.

Zlomeniny u žien po pôrode

Tehotenstvo je nádherné obdobie, ale zároveň veľmi ťažké pre ženské telo. Mnoho žien po pôrode si všimne tvorbu modrín na ich telách na rôznych miestach. Hlavné príčiny modrín po tehotenstve:

 • kŕčové žily;
 • beri-beri;
 • hormonálne zlyhanie;
 • zníženie hladiny hemoglobínu v krvi;
 • lieky, ktoré ovplyvňujú zriedenie krvi.

Počas tehotenstva telo matky akumuluje všetky živiny a prenáša ich na dieťa. V dôsledku toho žena nedostáva vitamíny, ktoré jej telo potrebuje, a preto dôjde k závažným zmenám. Steny krvných kanálikov sú zriedené, samotná krv sa stáva silnejšou a nehybnou.

Počas tohto obdobia dochádza k zmenám krvného obehu a mnohým ľuďom sú predpísané prostriedky na riedenie krvi, aby ich zlepšili.

Nádrže nemôžu vydržať silné zaťaženie a tvorbu modrín. Obzvlášť náchylné sú tie časti tela, ktoré sú najviac namáhané. U tehotných žien to sú nohy a brucho. Koža na bruchu je silne natiahnutá, čo spôsobuje, že kapiláry sú krehkejšie. Steny krvných ciev sú tenké.

Kŕčové žily sa vyskytujú u takmer polovice tehotných žien. Je to spôsobené tým, že kvôli potrebe uteru krvou je obmedzený prietok krvi do dolných končatín. Arteriálna krv stagnuje nižšie, čo má za následok určité preťaženie žilovej krvi. Tenké cievy sa roztrhli a vytvorili tenké modré oko na koži. Keď je stagnácia vo veľkých žilách, kanálek ​​sa zväčšuje a výrazne sa zvýrazní v podobe hrboliek na koži.

Aj po pôrode sa mení hormonálne pozadie ženy. Je to prirodzený prirodzený proces, ale niekedy existujú poruchy, keď úroveň určitého hormónu nezodpovedá norme. V dôsledku toho môže dôjsť k vzniku hematómov.

Zlomeniny pod očami

Na tvári žien je koža tenká a kapiláry sa nachádzajú blízko. U niektorých ľudí sú počas celého života neustále viditeľné malé cievy pod očami. Je to spôsobené tým, že plavidlá sú krehké. Pre niektorých je to vrodená funkcia. Vo väčšine prípadov však vedú k vzniku krvácaní nasledujúce dôvody:

 • nezdravý životný štýl;
 • pitie a fajčenie;
 • pracovať na počítači;
 • ochorenie obličiek;
 • ochorenia srdca a krvných ciev;
 • ochorenie oka.

Tvorba modrín pod očami je veľmi ovplyvnená udržaním nezdravého životného štýlu, zlých návykov, stresu a nedostatku spánku. Zvlášť negatívny vplyv fajčenia a konzumácie alkoholu. Fajčenie cigariet vedie k zúženiu krvných ciev. Malé kapiláry na tvári sa zablokujú a objavujú sa charakteristické modriny. Alkohol ovplyvňuje kapilárnu krehkosť. Keď sa spotrebúva nadmerne, plavidlá začnú prasknúť a tvoria modriny pod očami.

V prípadoch intenzívneho životného štýlu, dlhej práce na počítači, nedostatku spánku sa zvyšuje prietok krvi do tváre. Nádrže odolávajú zvýšenému zaťaženiu, ktoré spôsobuje tvorbu modrej kože pod očami.

S vekom veľa žien má tiež slabý krvný obeh a krehkosť ciev.

Tiež choroby rôznych orgánov sú výsledkom zmien v tvári súvisiacich s vekom. Keď sa porušenie srdca objaví v krvi, čo vedie k hematómom. Také ochorenia obličiek ako pyelonefritída majú osobitný účinok.

Preto je dôležité sledovať vaše zdravie a poskytnúť si lekársku pomoc včas. Liečba ochorenia v počiatočnom štádiu pomôže telu rýchlejšie zvládnuť túto chorobu.

Liečba bolesti

Liečba výslednej modriny sa môže uskutočniť doma a za účasti lekárov. Je dôležité vedieť, za akých okolností je potrebné navštíviť lekára:

 1. ak má modrina veľký priemer väčší ako 15 cm;
 2. ak je vzdelaný na mieste dôležitého orgánu života;
 3. ak je zrejmé opuch hematómu a je možné, že sa v ňom vytvoril hnis.

V iných prípadoch samotná modrina nie je nebezpečná a môže sa ponechať bez liečby. Pre rýchle zotavenie pokožky sa však odporúča použiť topické prostriedky, ktoré zlepšujú elasticitu ciev a majú protizápalový účinok.

Ale najdôležitejšia liečba samotnej príčiny tvorby modrín na tele, tak je po jej zistení dôležité začať liečbu.

Liečba modrín pri avitaminóze

Nedostatok vitamínu sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Najčastejšie postihnuté deti a ženy po pôrode. Vyplniť potrebné látky pomôže pridať do dennej stravy zdravá zelenina, ovocie, bobule, mäso.

Vzhľad modrín na koži je spôsobený najmä nedostatkom vápnika, draslíka a rutínu. Existujú určité potraviny, ktoré je potrebné zahrnúť do stravy. Z týchto produktov dostane telo živiny v požadovanom množstve.

Tabuľka 2. Obsah vitamínov vo výrobkoch:

Zlomeniny na nohách: prečo sa objavujú a čo s nimi robiť. Aké lieky a ľudové prostriedky pomôžu zbaviť sa modrín na nohách

Nikto neprekvapuje modriny na nohách, ktoré sú dôsledkom pádu, modriny alebo iného mechanického účinku.

Stáva sa však aj to, že tieto škaredé škvrny sa objavujú po neškodnej masáži nohy a dokonca bez akéhokoľvek tlaku na látku. Tak prečo sa na nohách objavujú modriny? Príčiny tohto javu, ktorý je v podstate hematóm, sa značne líšia.

Zvratky na nohách: hlavné dôvody

Hematóm (modrina) - je obmedzená akumulácia krvi, ktorá sa vyskytuje pri poškodení tkaniva a prasknutí malých krvných ciev. V dôsledku toho sa vytvorí dutina, ktorá obsahuje tekutú alebo koagulovanú krv. Často modrina nie je nezávislá choroba, ale prejav alebo symptóm iných patológií tela.

Najčastejšie sa modriny na nohách vyskytujú v dôsledku úderu alebo tlaku na pokožku a tkanivá. Súčasne sú poškodené malé krvné cievy (stratia ich celistvosť) alebo sú stlačené. Modrina nadobúda svoj charakteristický purpurovo fialový odtieň v dôsledku presakovania krvi z ciev do hrúbky tkaniva. Nový hematóm sa často nazýva modrina. Tento názov plne odráža povahu tohto javu.

V detstve sa modriny vyskytujú oveľa menej často ako u starších ľudí, aj keď v dôsledku fyzickej aktivity sú deti náchylnejšie na zranenia a modriny. To sa vysvetľuje jednoducho: s vekom sa krvné cievy stávajú krehkými. U starších ľudí sa môžu objaviť modriny na nohách aj bez zranení a modrín.

Zvratky na nohách sa objavujú častejšie ako na iných miestach tela, pretože dolné končatiny majú slabší prietok krvi v cievach. Naše srdce potrebuje veľa úsilia na to, aby pumpovala ťažkú ​​venóznu krv zhora. Zlomeniny sa môžu vyskytnúť u ľudí s rôznymi stavbami. Sú v plnom i chudobnom stave. Zároveň sa tento jav pozoruje u žien oveľa častejšie ako u mužov.

Niektorí ľudia majú modriny na nohách častejšie než iné. Je to spôsobené individuálnymi charakteristikami štruktúry krvných ciev. Pravidelne, ľudia s častými modrínami sú zvýšené krehkosť krvných ciev v dôsledku rôznych chorôb alebo nedostatku látok potrebných pre telo. Nasledujúce faktory vedú k zriedeniu cievnych stien a ich krehkosti:

• nedostatok vitamínov C a K;

• nízky obsah stopových prvkov v tele, ktorý je zodpovedný za pružnosť a pevnosť krvných ciev (kobalt, vápnik, selén, zinok).

Povrchové modriny, ktoré sa tvoria v koži, sú spôsobené hrbolemi alebo modrínami. Hematómy, ktoré postihujú hlbšie tkanivá, sú vyvolané nedostatkom alebo prebytkom akýchkoľvek látok alebo rôznych chorôb.

Aké lieky prispievajú k vzniku modrín na nohách

Prečo sa inak môžu objaviť modriny na nohách? Príčinou hematómov môžu byť lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi. V dôsledku dlhodobého užívania takýchto liekov môže dôjsť k závažnému krvácaniu v kožnom tkanive a svaloch.

Veľmi často sa objavujú modriny na nohách po užití nesteroidných protizápalových liekov používaných na liečbu artritídy (ibuprofén, naproxén).

Zlomeniny v tkanivách môžu vyvolať také lieky ako sú aspirín a warfarín. Tieto lieky sú predpísané na prevenciu zrážania krvi u ľudí, u ktorých sa zistilo, že majú krvné zrazeniny (krvné zrazeniny) v krvných cievach alebo existuje riziko srdcového infarktu.

Ak sa objavia hematómy, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý predpísal tento liek. Warfarín spôsobuje tvorbu modrín na nohách zvlášť často, najmä keď jeho koncentrácia v krvi stúpa.

Liečba kortizónu, ako je prednizón (predpísaná pre reumatizmus, artritídu, hepatitídu, alergie, dermatitídu, ekzém, svrbenie a iné ochorenia) tiež prispieva k vzniku modrín na nohách. Tento hormonálny liek prispieva k krehkosti malých krvných ciev, a preto musí byť pod prísnym dohľadom lekára.

Prečo sa modriny objavujú na nohách bez dôvodu

V niektorých prípadoch človek nájde modriny na nohách a iných častiach tela, ale zároveň vie istotu, že nedostal žiadne modriny, rany a zranenia. Odkiaľ pochádzajú? Zvratky na nohách bez príčiny sa vyskytujú u ľudí s tak závažným dedičným ochorením, akým je hemofília. Prerušujú koagulačný proces (zrážanie krvi), čo často vedie k krvácaniu svalov a vnútorných orgánov.

Často sú modriny na nohách bez dôvodu pozorované u ľudí so získanými poruchami krvácania. Môžu sa vyskytnúť pri rôznych ochoreniach pečene, ako je napríklad cirhóza. Zároveň sa na nohách a tele objavia rozsiahle modriny. Často sú také veľké, že predstavujú hrozbu pre ľudský život.

Nasledujúce sú ďalšie faktory, ktoré spôsobujú, že ľudia majú podliatiny na nohách bez akéhokoľvek dôvodu:

• Blízka blízkosť krvných ciev pod kožou.

• Ochorenia krvi súvisiace s abnormálnymi hladinami trombocytov. Identifikácia týchto patologických stavov je možná až po podaní klinickej analýzy a koagulácie krvi.

• Choroby kardiovaskulárneho systému.

• Kŕčové žily, často sprevádzané tvorbou hematómov rôznych veľkostí.

• narušenie endokrinného systému.

• Ochorenie obličiek, reumatizmus, hypertenzia.

• Nedostatok vitamínov, ako je kyselina askorbová (C), rutín (P), vitamín K. Všetci hrá dôležitú úlohu v procesoch krvného obehu. Takže kyselina askorbová je zodpovedná za silu krvných ciev. Rutín zlepšuje priepustnosť krvných ciev a zabraňuje ich krehkosti. Vitamín K poskytuje normálnu hladinu koagulácie.

Metamorfóza modrín na nohách

Modrina na nohách a iných častiach tela mení farbu v priebehu času. Na tom môžete veľmi ľahko určiť, koľko dní tento hematóm. V prvých 1 až 2 dňoch po poranení alebo podliatinách má modrina červenohnedý fialový odtieň. Je spôsobená farbou čerstvej krvi, ktorá prenikla z poškodených ciev do tkaniva a hrúbky kože. Súčasne sa v blízkosti hematómu pozoruje zvýšený počet obranných buniek nazývaných leukocyty. Zničí krvné bunky, ktoré unikli z ciev a podporili ich odstránenie z tela.

Po pár dňoch získa hematóm modrofialový odtieň. Keď sú krvné bunky zničené, vytvorí sa biliverdin, čo je zelenkastá látka a bilirubín, ktorý má žltú farbu. To je dôvod, prečo po dobu 6-7 dní sa modrina stáva nazelenalá a po 8-9 dňoch je žltohnedá. U osoby s normálnym zdravím, modriny úplne zmiznú za 10-14 dní. Časom sa pokožka dostáva do normálneho vzhľadu.

Zvršok na nohách

V niektorých prípadoch modrina na nohách neprechádza ani po 3-4 týždňoch. Zároveň sa často zaznamenáva konsolidácia hematómu a jeho nárast vo veľkostiach. Často je bolesť v modrinách. Táto podmienka môže byť spravidla spôsobená dvoma dôvodmi:

• Výrazné množstvo krvi uniklo z prasknutých krvných ciev. Výsledkom je, že telo nedokáže rýchlo vyčistiť tkanivu z rozliatej krvi.

• Zvýšené množstvo vápnika v tkanivách, ktoré sa začínajú ukladať v oblasti poškodenia. Súčasne sa toto miesto stáva elastickým a bolestivým. Tento patologický proces sa nazýva heterotopická osifikácia alebo myozitída. Rádiografia sa používa na diagnostiku, takže človek s takouto modrínou potrebuje navštíviť lekára.

Diagnóza príčin modrín na nohách

Okrem vizuálnej kontroly dolných končatín pacienta môžu byť laboratórne krvné testy potrebné na zistenie príčin vzniku modrín. V niektorých prípadoch sa vykonáva úplná diagnóza zdravotného stavu pacienta. V prípade rôznych patológií sa vykonávajú rôzne hardvérové ​​štúdie:

• pri zraneniach a modrinách je potrebná rádiografia na stanovenie rozsahu poškodenia kostí, kĺbov a krvných ciev;

• pre kŕčové žily je predpísaný ultrazvuk ciev nohy, čo ukáže, či sú modriny výsledkom žilovej choroby.

Ako sa zbaviť modrín na nohách

Ako sa zbaviť modrín na nohách? Liečba takýchto krvácaní sa musí riešiť vážne. To platí najmä vtedy, ak je osoba úplne istá, že nedostal modrinu ani zranenie. Na správnu liečbu hematómov môže byť potrebné konzultovať nie jedného, ​​ale viacerých špecialistov. Po prvé, ak sa objaví modrina, je potrebné obrátiť sa na traumatológa, ktorý môže nielen zistiť príčinu modriny, ale tiež zistiť, či došlo k fraktúre kostí, dislokácii kĺbu alebo inému vážnemu poškodeniu, ktoré si vyžaduje naliehavú liečbu.

Pri neprítomnosti zranení by ste sa mali obrátiť na praktického lekára, ktorý po vyšetrení a vykonaní všeobecných testov v závislosti od podozrenia na akúkoľvek chorobu odkáže pacienta na príslušného lekára. Ak máte modriny na nohách, možno budete potrebovať konzultáciu s hematológa, endokrinológom, kardiológa, hepatológom. V prítomnosti kŕčových žíl nemôže robiť bez návštevy flebolog. Iba skúsený odborník v oblasti medicíny môže určiť príčinu modrín na nohách a predpísať správnu liečbu. Samošetrenie v tomto prípade je plné zdravotne nebezpečných následkov.

Pri konvenčných modrinách a zraneniach sa používajú rôzne prostriedky, ktoré môžu urýchliť hojivý proces hematómov. Väčšina z nich sa vyrába na báze heparínu (antikoagulant, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi) a badyagi (sladkovodná kremíková húba). Ich zloženie môže zahŕňať kyselinu nikotínovú (vitamín PP) a benzokain (lokálne anestetikum).

Heparín má účinok zriedenia krvi. Vďaka nemu sa modriny rozpúšťajú rýchlejšie a tkanivový edém sa znižuje. Vitamín PP (známy aj ako B3) podporuje rozšírenie krvných ciev. Anestetický benzokaín znižuje bolesť a znižuje citlivosť pokožky. Najefektívnejšie sú drogy, ktoré zahŕňajú väčšinu vyššie uvedených látok.

Ďalším z najúčinnejších prostriedkov v boji proti podliatinám je badyaga. Z neho je vyrobený terapeutický prášok, ktorý je schopný vyvolať lokálny dráždivý účinok. Kvôli tomu dochádza k dilatácii krvných ciev, čo prispieva k rýchlejšej liečbe hematómov. Neodporúča sa používať prípravky obsahujúce badyugu v prípade, že na mieste modrín sú otvorené rany alebo škrabance.

Dnes lekárne ponúkajú veľa rôznych drahých cudzích liekov určených na liečbu hemorágií, ale podľa názoru mnohých odborníkov a pacientov nie sú najefektívnejšie drahé mastí domácej výroby. Patria medzi ne:

• masť heparínu, ktorá sa používa na liečbu všetkých typov modrín a hematómov.

• Masť "Badyag", ktorá prispieva k rozšíreniu krvných ciev a rýchlemu odstraňovaniu krvného obehu do hrúbky tkanív.

• Gél "Troxevasin", ktorý obsahuje deriváty rutínu. Pomáha pri liečbe aj rozsiahlych modrín. Tento nástroj je schopný odstrániť bolesť a pocit rozšírenia v oblasti hematómu. Gél "Troxevasin" pri použití bezprostredne po modrinách môže zabrániť vzniku modriny.

• Krém s vitamínom K zlepšuje zrážanlivosť krvi a zabraňuje vzniku nových modrín.

• Liečivá masť, ktorá rýchlo odstraňuje hematómy a nemá alergénny účinok. Môže sa používať na liečbu dospelých a detí.

Okrem iných efektívnych vonkajších nápravných prostriedkov proti modrínam by sa malo zdôrazniť:

• Gély Lioton, Lavenum, Trombless, ktorých účinok je založený na antitrombotickom účinku heparínu.

• Masť Indovazin, ktorý sa líši efektívnosťou, ale zároveň má štipľavý zápach.

• Gél Dolobene, ktorý dokonale zvládne modriny, opuchy a ďalšie zranenia.

• Gély na báze ketoprofénu (Fastumgel, ketón), ibuprofen (Nutrofen-gel), diklofenak (Ortofen, Voltaren).

• Ohrievanie gélov a masti (Apizatron, Finalgon, Efkamon, Viprosal).

Veľmi dobre pomáha pri hematómoch badyagi prášok, zriedený vodou v pomere 2: 1. Výsledná zmes sa aplikuje na pokožku 15 minút, 2 krát denne. Nebojte sa: horí skoro ako horčica, ako by malo byť. Umyte badyagu teplou vodou. Pokaždé, keď potrebujete použiť novú dávku prášku.

Keďže modriny na nohách sú často spôsobené nedostatkom potrebných telových látok, aby sa s nimi liečili a zabránilo sa vzdelávaniu, je potrebné v budúcnosti vypĺňať nedostatok vitamínov a minerálov. Takže s nedostatkom vitamínu C by ste nemali užívať len vitamínové prípravky, ktoré sa predávajú v lekárni, ale zahŕňajú aj citrusové plody, ríbezle, egreše, papriky, rakytník, boky a žeruchy, ako aj iné ovocie a zeleninu obsahujúcu tento vitamín.

Nedostatok vitamínu K rozpustného v tukoch sa môže naplniť zelenou listovou zeleninou (špenát, šalát, brokolica, ružičkový kel a karfiol), pšeničné otruby a iné zrná, tekvica, avokádo, kivi, banány, mlieko, sója, vajcia a olivový olej. Sú bohaté na také liečivé bylinky ako žihľava a dym.

Zdrojom rutiny je pohánka, citrusové plody, jablká, čierny čaj, slivky, hrozno, zelená zelenina. Ak je nedostatok rôznych minerálnych látok, ich množstvo sa môže doplniť pomocou rôznych farmaceutických prípravkov, medzi ktoré patrí kompletná sada mikro- a makroekonomických prvkov potrebných pre osobu.

Ľudové nápravy pre modriny

Ak je pomliaždenina alebo poranená dolná končatina, aby sa zabránilo výskytu veľkých modrín, je potrebné aplikovať ľad, zabalený v uteráku na boľavé miesto. Po ochladení sa cievy zužujú a vyživujú menej krvi do tkaniva. Poškodené miesto nie je ochladzované o viac ako 15 minút. Tento postup sa vykonáva iba v prvý deň po poranení. V budúcnosti, na urýchlenie obnovenia stavu tkanív a ciev, je potrebné teplo. Na vykurovanie používajte gumové vykurovacie vložky alebo fľaše s teplou vodou, ako aj vyhrievanú soľ, obalené látkou. Ohrievajte poškodenú oblasť 15 minút 2-3 krát denne.

Na urýchlenie procesu resorpcie modrín na nohách sa používajú rôzne kompresie z:

• rezané aloe pozdĺž listu;

• strúhané surové zemiaky;

• biela kapustová šťava.

Takéto obklady sú upevnené na poškodenom mieste cez noc pomocou obväzového obväzu alebo náplasti.

Známe veľa "sieťoviny" z roztoku jódu aplikovaného na oblasť hematómu prispieva k jeho rýchlej resorpcii a urýchleniu metabolických procesov.

Prevencia modrín na nohách

Na prevenciu tvorby modrín na nohách sa používajú rôzne prostriedky, od liekov používaných vnútri a po rôzne zdravotné postupy. Jedným z najúčinnejších prostriedkov posilnenia krvných ciev a zlepšenia koagulačných vlastností krvi sú:

• Ananásový enzým Bromelain, ktorý podporuje rozklad bielkovín zodpovedných za zápalové procesy v tkanivách (150 mg lieku denne).

• Homeopatický prostriedok Arnica (Arnica), vyrobený z prírodných ingrediencií. Jedna dávka sa užíva 1-2 krát denne.

• Ascorutín, ktorý obsahuje rutín a vitamín C. Perfektne posilňuje kapiláry a aktivuje metabolické procesy, ktoré ovplyvňujú rýchlosť hojenia modrín.

• Pravidelná konzumácia morských rýb, ríbezlí, citrusových plodov, papriky, zeleniny zlepšuje stav krvných ciev a znižuje výskyt modrín.

• Kontrastná kúpeľová alebo nočná sprcha je výborným postupom na posilnenie kapilár. Keď dostávajú náhradnú studenú a horúcu vodu. Takéto procedúry sa musia robiť denne vo večerných hodinách.

• telesná aktivita (chôdza, gymnastika, fitness).

• Masáž a samo-masáž dolných končatín.

• Nosenie pohodlnej topánky s nízkymi podpätkami.

• Zdravá výživa a správny pitný režim.

Samotné liečenie modrín na nohách môže byť vykonávané len vtedy, ak je modrina alebo poranenie tkaniva nepatrné. V iných prípadoch je potrebné kontaktovať lekársku inštitúciu, kde odborníci určia presnú príčinu ich výskytu a predpísať vhodnú liečbu nielen pre hematómy, ale aj pre patológiu, ktorá ich spôsobila.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Doppler ciev krku a hlavy: znaky postupu

Prečo je vyšetrenie?Prečo je potrebné vykonať USDG ciev hlavy a krku? Toto jednoduché ultrazvukové vyšetrenie doplnené dopplerovským efektom pomáha posúdiť hlavné tepny, ktoré dodávajú krvi do mozgu.

neutrofily

Krv je jedným z najdôležitejších tkanív tela pozostávajúceho z niekoľkých tvarovaných prvkov, z ktorých každá má kombináciu funkcií. Z cyklu škola biológie si každý pamätá, že v krvi a bielych krvinách sú červené krvinky.

Ako liečiť kŕčovú poruchu vertebrálnych artérií

Ľudia s hypertenziou a inými problémami v kardiovaskulárnom systéme nie vždy vedia presnú príčinu týchto porúch. V niektorých prípadoch sú tieto problémy spojené s vývojom špeciálneho typu patológie - kŕčovitosti stavcov chrbtice.

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Ako liečiť externý náhradný hydrocefalus a dyscirkulatívnu encefalopatiu?

ahoj Prešiel som pomocou MRI, vysvetlite mi, čo ma očakáva. Nemôžem sa dostať k lekárovi.Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie