Ak máte pocit, že ste sa zle dýcha, nie je dostatok vzduchu pod každodenného stresu, ktorý predtým nemal priniesť ťažkosti, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom (praktický lekár, kardiológ). Odborníci z lekárskeho centra "Kapitál" pomôže identifikovať príčiny namáhavé dýchanie, diagnostikovať a určiť potrebnú liečbu. Včasný prístup k lekárovi zvyšuje úspešnosť liečby a zlepšuje prognózu.

Dýchavičnosť a búšenie srdca sú normou, a to je fyziologická po namáhavom cvičení (beh, skákanie, plávanie, aerobik). Tieto príznaky sú prejavom mechanizmov tela zvýšenej kompenzácie žiadané jej pracovná svalu pre kyslík a živiny. Ale v prípade, že dýchavičnosť, pocit krátkeho dychu objavia, keď nemali skôr, a to najmä v pokoji alebo pri nízkom zaťažení (normálnej chôdzi, vzostup do druhého poschodia), je nutné, aby podozrenie na vážne choroby a pre jeho vylúčenie vidieť špecialistu.

Príčiny ťažkosti s dýchaním

Príčiny dyspnoe môžu byť akútne a chronické ochorenia rôznych orgánov a systémov. Namáhavé dýchanie môže nastať, keď srdcové ochorenia (infarkt myokardu, myokarditída, valvulárnou choroba srdca, ischemická choroba srdca, aterosklerotické kardiosklerosis atď.), Respiračné ochorenia (nádcha, laryngitída, bronchitída, pneumónia, pľúcna myokardu, pleuritída, astma, bronchiektázia, pneumotorax a kol.), ochorenia krvi (anémia z nedostatku železa, zhubnej anémie), systémové ochorenia (systémový lupus, sarkoidózy), neurologické poruchy, obezita.

Symptómy sprevádzajúce dýchavičnosť

Zvyčajne nie je sťažnosť na ťažkosti s dýchaním jediným príznakom, ktorý sa vyskytuje pri akejkoľvek chorobe. Okrem toho môže byť dýchavičnosť iná.

Dýchavičnosť srdcového pôvodu svedčí skutočnosť, že ťažkosti s dýchaním, pocit krátkeho dychu dochádza k inšpiráciu. To je jeden z hlavných príznakov srdcového zlyhania. Srdcová dyspnoe je horšia pri cvičení a ležaní. Infarkt myokardu dýchavičnosť sprevádzaná závažnou slabosť, závraty, silné bolesti za hrudnou kosťou, narušením srdce.

Keď zápal pľúc alebo zápal priedušiek okrem dýchavičnosti pacienta by sa obťažoval horúčku, kašeľ, vykašliavanie hlienu. Keď pľúcna embólia (srdcový záchvat, pneumónia) u pacientov náhle vyvinúť tachykardia, zrýchlené dýchanie, slabosť, bledosť, nepokoj, zmodrie oblasť nasolabiálních trojuholníka, klesajúci krvný tlak, môže byť bolesť na hrudníku, opuchy a pulzujúca krčnej žily, to znamená, že existujú náznaky akútne kardiopulmonálne zlyhanie, ktoré si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Bronchiálna astma výdychové dýchavičnosti, že je ťažké dýchať, ako si vydýchnuť, že je kašeľ, a po útoku označil oddelenie viskózne spútum silná.

Aby ste mohli podozrenie na akúkoľvek chorobu včas a predpísať ďalšie vyšetrenie, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Ťažko dýchať! Čo robiť

Ťažko dýchať, čo robiť? Kontaktujte lekárske centrum "Capital". Naše diagnostické centrum vám umožní rýchlo identifikovať príčiny dýchavičnosti (na vykonávanie laboratórnych vyšetrení, röntgen, EKG, echokardiografia a ďalšie testy) a vhodnú liečbu. Skoršia liečba sa začne, rýchlejšie dýchanie je kompenzované.

Naša klinika ponúka svojim pacientom vzdialeného monitorovania srdcovej činnosti pomocou kardiofona (prenosný elektrokardiogramu). Kardiofon umožňuje sám zaznamenávať EKG, preniesť ich z ľubovoľného telefónu v našej srdcové monitorovacieho centra, kde sa v krátkej dobe bude rozlúštiť, a pacient kardiológ dostane odporúčanie pre liečbu. Tak je zabezpečená možnosť diaľkového monitorovania srdcovej aktivity. V tomto prípade sa pacient môže ísť o ich každodennej činnosti a nesmie byť zaťažená každodenné návštevy u lekára.

Ak je človek náhle zle dýcha, príznaky ochorenia sa zvyšuje prudko zhoršila zdravotný stav, je nutné zaistiť stabilnú polohu tela, to je najlepšie, aby sa posadili, požiadať ostatných, aby zavolať sanitku. Pacient musí poskytnúť čerstvý vzduch, otvoriť okno, odtiahnuť pás, golier. Pri dýchavičnosť, srdcové pôvodu, ak je k dispozícii, potom sa rozpustí 1 nitroglycerín tabletu každých 10 minút (s výhodou nie viac ako 3 tablety), aby sa sedatívne, diuretické tabletu 1 - furosemid.

Väčšina prípadov náhleho nedostatku dychu vyžaduje naliehavú liečbu, pretože môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie. Preto v takýchto prípadoch neváhajte minútu, zavolajte sanitku.

"Kapitál" sa vzťahujú na lekárske centrum lekári s menej akútnych stavov, vzhľadu sťaženým dýchaním a ďalšie symptómy. čo najskôr sme museli prejsť všetky potrebné odborníkmi, ktorí sú menovaní na základe kontroly a prijímať individuálny liečebný program, ktorý pomáha zbaviť dýchavičnosti.

Nedostatok vzduchu: príčiny ťažkostí s dýchaním sú kardiogénne, pľúcne, psychogénne a iné.

Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie. Pocit, že možno nie je dostatok vzduchu známy každému. Môže sa objaviť po rýchlom behu, vyliezť na vysokom poschodí schodov s veľkým vzrušením, ale zdravé telo sa rýchlo vyrovná s takým nedostatkom dychu, čo spôsobuje dýchanie normálne.

Ak krátkodobá dýchavičnosť po námahe nespôsobuje vážnu úzkosť, rýchlo zmizne počas pokoja, potom dlhé alebo náhle výrazné ťažkosti s dýchaním môžu signalizovať vážnu patológiu, často vyžadujúcu okamžitú liečbu. Akútny nedostatok vzduchu pri uzatváraní dýchacieho traktu cudzím telom, pľúcny edém, astmatický záchvat môže stáť život, preto akékoľvek respiračné ochorenie si vyžaduje objasnenie jeho príčiny a včasnú liečbu.

Nielen dýchacia sústava sa zúčastňuje procesu dýchania a poskytuje tkanivám kyslík, hoci jej úloha je samozrejme prvoradá. Nemožno predstaviť dýchanie bez správneho fungovania svalovej kostry hrudníka a bránice, srdca a krvných ciev a mozgu. Zloženie krvi, hormonálny stav, aktivita nervových centier mozgu a rôzne vonkajšie príčiny - športové tréningy, bohaté jedlá a emócie ovplyvňujú dýchanie.

Telo sa úspešne prispôsobuje kolísaniu koncentrácie plynov v krvi a tkanivách a v prípade potreby zvyšuje frekvenciu respiračných pohybov. S nedostatkom kyslíka alebo zvýšenými potrebami jeho dýchania sa urýchľuje. Akidóza spojená s množstvom infekčných ochorení, horúčky, nádorov spôsobuje zvýšenie dýchania, aby sa odstránil prebytok oxidu uhličitého z krvi a normalizovalo jeho zloženie. Tieto mechanizmy sú zahrnuté sami, bez našej vôle a úsilia, ale v niektorých prípadoch nadobúdajú charakter patologických.

Akékoľvek ochorenie dýchacích ciest, aj keď je dôvod zjavný a neškodný, si vyžaduje vyšetrenie a diferencovaný prístup k liečbe, preto keď je pocit, že nie je dostatok vzduchu, je lepšie ísť na lekára - terapeuta, kardiológ, neurológ, psychoterapeut.

Príčiny a typy respiračného zlyhania

Keď človek dýcha ťažko a nemá dostatok vzduchu, hovorí o dýchavičnosti. Táto vlastnosť sa považuje za adaptačný akt v reakcii na existujúcu patológiu alebo odzrkadľuje prirodzený fyziologický proces adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. V niektorých prípadoch sa stáva ťažké dýchať, ale nevzniká nepríjemný pocit nedostatku vzduchu, pretože hypoxia je eliminovaná zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov - v prípade otravy oxidom uhoľnatým, práca v dýchacích prístrojoch, prudký nárast na výšku.

Dýchavičnosť je inšpiratívna a expiračná. V prvom prípade nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, v druhej - pri výdychu, ale zmiešaný typ je možný, keď je ťažké inhalovať a vydychovať.

Dyspnoe nie vždy dopĺňa ochorenie, je to fyziologické, a to je úplne prirodzený stav. Príčiny fyziologickej dyspnoe sú:

 • Fyzická aktivita;
 • Vzrušenie, silné emocionálne utrpenie;
 • Byť v upchanom, zle vetranej miestnosti, na vysočinách.

Fyziologické zvýšenie dýchania dochádza reflexne a po krátkej dobe prechádza. Ľudia so zlou fyzickou kondíciou, ktorí majú sedavé "kancelárske" práce, trpia nedostatkom dychu v dôsledku fyzickej námahy častejšie než tí, ktorí pravidelne chodia do telocvične, do bazéna alebo len denne chodia. Pri zlepšení celkového fyzického vývoja dochádza k zníženiu dýchania menej často.

Patologická dýchavičnosť sa môže akútne rozvinúť alebo byť neustále narušená, dokonca aj v pokoji, veľmi zhoršená najmenšou fyzickou námahou. Osoba sa udusí počas rýchleho uzatvorenia dýchacieho traktu cudzorodým telom, opuch laryngeálnych tkanív, pľúc a iných ťažkých stavov. Pri dýchaní v tomto prípade telo nedostane nevyhnutné ani minimálne množstvo kyslíka a ďalšie ťažké poruchy sa pridajú k dýchavičnosti.

Hlavné patologické dôvody, pre ktoré je ťažké dýchať, sú:

 • Choroby dýchacieho systému - pľúcna dyspnoe;
 • Patológia srdca a krvných ciev - srdcová dyspnoe;
 • Porušenie nervovej regulácie dýchacieho záchvatu - dýchavičnosť centrálneho typu;
 • Porušenie zloženia krvného plynu - hematogénna dýchavičnosť.

Z dôvodu srdca

Ochorenie srdca je jedným z najčastejších dôvodov, prečo je ťažké dýchať. Pacient sa sťažuje, že nemá dostatok vzduchu a tlačí do hrudníka, zaznamená výskyt edému v nohách, cyanózu kože, únava atď. Zvyčajne pacienti, ktorí majú v dôsledku zmien v srdci poruchy dýchania, už boli vyšetrení a dokonca prijali vhodné lieky, ale dyspnoe nielenže pretrváva, ale v niektorých prípadoch sa zhoršuje.

Ak patológia srdca nie je počas inhalácie dostatočná, to znamená inspiračná dušnosť. Dopĺňa srdcové zlyhanie, môže byť udržiavaný aj v pokoji v ťažkých štádiách, zhoršuje sa v noci, keď pacient leží.

Najčastejšie príčiny srdcovej dyspnoe:

 1. Ischemická choroba srdca;
 2. arytmie;
 3. Kardiomyopatia a myokardiodystrofia;
 4. Vady - vrodené vedú k dušnosti v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období;
 5. Zápalové procesy v myokarde, perikarditíde;
 6. Srdcové zlyhanie.

Výskyt ťažkostí s dýchaním v srdcovej patológii je najčastejšie spojený s progresiou srdcového zlyhania, pri ktorom buď nie je dostatočný srdcový výdaj a tkanivo trpí hypoxiou, alebo stagnácia sa vyskytuje v pľúcach v dôsledku insolvencie myokardu ľavej komory (srdcovej astmy).

Okrem nedostatku dychu, často v kombinácii so suchým a bolestivým kašľom, u pacientov so srdcovým ochorením existujú ďalšie charakteristické ťažkosti, ktoré trochu uľahčujú diagnostiku - bolesť v oblasti srdca, "večerný" opuch, cyanóza kože, prerušenia srdca. Stáva sa ťažšie dýchať v náchylnej polohe, takže väčšina pacientov dokonca spí polčasne, čo znižuje tok žilovej krvi z nohy do srdca a prejav dušnosti.

príznaky zlyhania srdca

Pri úprave srdcovej astmy, ktorá môže rýchlo prejsť do alveolárneho edému pľúc, sa pacient doslova udušuje - rýchlosť dýchania presiahne 20 za minútu, tvár sa zmení na modrú, hrdla sa zväčšujú, hlien sa spopolní. Pľúcny edém vyžaduje núdzovú starostlivosť.

Liečba srdcovej dyspnoe závisí od základnej príčiny, ktorá ju spôsobila. Na dospelého pacienta so zlyhávaním srdca sú predpísané diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, diacarb), ACE inhibítory (lisinopril, enalapril atď.), Beta-blokátory a antiarytmiká, srdcové glykozidy, kyslíková terapia.

Deti sú vystavené diuretikám (diakarbum) a lieky iných skupín sú prísne dávkované kvôli možným vedľajším účinkom a kontraindikáciám u detí. Vrodené chyby, pri ktorých sa dieťa začína uškrtiť od prvých mesiacov života, môžu vyžadovať urgentnú chirurgickú korekciu a dokonca aj transplantáciu srdca.

Pľúcne príčiny

Patológia pľúc je druhým dôvodom, ktorý vedie k ťažkostiam s dýchaním, čo je možné ako ťažkosti s dýchaním a dýchaním. Pľúcna patológia s respiračným zlyhaním je:

 • Chronické obštrukčné ochorenia - astma, bronchitída, pneumokróza, pneumokonióza, pľúcny emfyzém;
 • Pneumatické a hydrotortálne;
 • nádory;
 • Cudzie telesá dýchacieho traktu;
 • Tromboembolizmus vo vetvách pľúcnych artérií.

Chronické zápalové a sklerotické zmeny pľúcneho parenchýmu výrazne prispievajú k zlyhaniu dýchania. Sú zhoršené fajčením, zlými environmentálnymi podmienkami, opakujúcimi sa infekciami dýchacieho systému. Dyspnoe sa najprv stará počas fyzickej námahy a postupne nadobúda charakter konštanty, pretože choroba prechádza do závažnejšej a nevratnejšej fázy kurzu.

S patológiou pľúc je narušená zloženie krvi v krvi, nedostatok kyslíka, ktorý v prvom rade chýba v hlave a mozgu. Závažná hypoxia vyvoláva metabolické poruchy nervového tkaniva a vývoj encefalopatie.

Pacienti s bronchiálnou astmou dobre vedia, ako sa pri útoku narúša dýchanie: je ťažké vydychovať, bolesť na hrudníku, bolesť na hrudi, arytmia je možná, spút, keď je ťažko oddelené kašeľ a extrémne zriedkavé, krvácajú žily. Pacienti s takým nedostatkom dychu sedia s rukami na kolenách - táto pozícia znižuje venózny návrat a stres na srdce a zmierňuje stav. Najčastejšie je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu pre takého pacienta v noci alebo skoro ráno.

S ťažkým astmatickým záchvatom sa pacient usmieva, koža sa stáva modrastou, panika a nejaká dezorientácia je možná a astmatický stav môže byť sprevádzaný kŕčmi a stratou vedomia.

Pri poruchách dýchania spôsobených chronickou pľúcnou patológiou sa mení vzhľad pacienta: hrudník sa formuje v tvare hlave, rozširuje sa medzera medzi rebrami, hrdla sú veľké a rozšírené, ako aj periférne žily končatín. Rozšírenie pravého polovice srdca na pozadí sklerotických procesov v pľúcach vedie k jeho nedostatočnosti a dýchavičnosť sa stáva zmiešanou a závažnejšou, to znamená, že nielen pľúca sa nedokážu dýchať, ale srdce nedokáže zabezpečiť adekvátny prietok krvi, ktorý preniká krvou venóznou časťou väčšej cirkulácie.

Nedostatok vzduchu je tiež v prípade pneumónie, pneumotoraxu, hemotoraxu. Keď zápal pľúcneho parenchýmu nie je len ťažké dýchať, teplota stúpa, zjavné príznaky intoxikácie na tvári a kašeľ sprevádzaný spútom.

Mimoriadne závažná príčina náhleho respiračného zlyhania sa považuje za respiračný trakt cudzieho telesa. Môže to byť kúsok jedla alebo malý detail hračiek, ktoré dieťa náhodne inhaluje pri hraní. Obeť s cudzím telom sa začína tlčiť, zmení sa na modrú, rýchlo stráca vedomie a zastavenie srdca je možné, ak pomoc nepríde včas.

Pľúcny vaskulárny tromboembolizmus môže tiež viesť k náhlemu a rýchlo sa zvyšujúcemu dýchaniu, kašli. Vyskytuje sa častejšie ako osoba, ktorá trpí patológiou ciev nohy, srdca, deštruktívnymi procesmi v pankrease. Pri tromboembolizme môže byť stav extrémne závažný so zvýšenou asfyxiou, modrou kožou, rýchlym apnoe a palpitáciami.

V niektorých prípadoch je príčinou ťažkej dýchavičnosti alergia a angioedém, ktoré sú sprevádzané aj stenózou laryngeálneho lumenu. Príčinou môže byť potravinový alergén, osí bodnutie, inhalácia peľu rastlín, droga. V takýchto prípadoch potrebujú deti aj dospelí naliehavú lekársku starostlivosť na zastavenie alergickej reakcie a asfyxia môže vyžadovať tracheostómiu a umelú ventiláciu pľúc.

Liečba pľúcnej dyspnoe by mala byť diferencovaná. Ak je príčinou cudzí orgán, mali by sa čo najskôr odstrániť, v prípade alergického edému sa deťom a dospelým ukáže zavedenie antihistaminík, glukokortikoidných hormónov a adrenalínu. V prípade asfyxie sa vykoná tracheo alebo konikotómia.

Pri bronchiálnej astme zahŕňajú viacstupňové liečby beta-adrenomimetiká (salbutamol) v sprejoch, anticholinergiká (ipratropiumbromid), metylxantíny (aminofylín), glukokortikosteroidy (triamcinolón, prednizolón).

Akútne a chronické zápalové procesy vyžadujú antibakteriálnu a detoxifikačnú terapiu a kompresiu pľúc počas pneumo-alebo hydrothorax, zhoršenie obštrukcie dýchacieho traktu nádorom - indikácia chirurgického zákroku (prepichnutie pleurálnej dutiny, torakotómia, odstránenie časti pľúc atď.).

Mozgové príčiny

V niektorých prípadoch sú problémy s dýchaním spojené s poškodením mozgu, pretože sa nachádzajú najdôležitejšie nervové centrá, ktoré regulujú činnosť pľúc, krvných ciev a srdca. Dyspnoe tohto typu je charakteristické štrukturálnym poškodením mozgového tkaniva - trauma, neoplazma, mŕtvica, edém, encefalitída atď.

Poruchy funkcie dýchania v mozgovej patológii sú veľmi rozmanité: je možné spomaliť dýchanie a zvýšiť ho, objaviť sa rôzne typy patologického dýchania. Mnohí pacienti s ťažkou mozgovou patológiou sú na umelom vetraní pľúc, pretože jednoducho nemôžu dýchať.

Toxický účinok odpadových produktov mikróbov, horúčka vedie k zvýšeniu hypoxie a okysľovania vnútorného prostredia tela, kvôli čomu sa objavuje dýchavičnosť - pacient dýcha často a hlučne. Teda sa telo snaží rýchlo zbaviť nadbytku oxidu uhličitého a poskytnúť tkanivám kyslík.

Relatívne neškodnú príčinu mozgovej dyspnoe možno považovať za funkčné poruchy v mozgu a periférnom nervovom systéme - autonómna dysfunkcia, neuróza, hystéria. V týchto prípadoch je dýchavičnosť v prírode "nervózna" a v niektorých prípadoch je viditeľná voľným okom aj pre odborníka.

Pri vegetatívnej dystónii, neurotických poruchách a banálnej hystére sa zdá, že pacient má nedostatok vzduchu, časté dýchacie pohyby a zároveň môže kričať, plakať a správať sa extrémne vzdorovito. Počas krízy sa človek môže dokonca sťažovať, že sa dusí, ale nemá fyzické známky zadusenia - nezmení sa a vnútorné orgány naďalej správne fungujú.

Respiračné poruchy počas neurózy a iných porúch psychiky a emocionálnej sféry sú utišené sedatívami, ale často sa lekári stretávajú s pacientmi, u ktorých sa takáto nervová dyspnoe stáva trvalou, pacient sa sústreďuje na tento príznak, často vzdychne a urýchľuje dýchanie počas stresu alebo emočného výbuchu.

Liečba mozgovej dyspnoe sa zaoberá resuscitáciou, terapeutmi, psychiatrami. Pri ťažkých léziách mozgu s neschopnosťou samého dýchania pacientka prechádza umelou pľúcnou ventiláciou. V prípade nádoru by sa mala odstrániť a v závažných prípadoch by sa mali zastaviť neurózy a hysterické formy dýchacích ťažkostí sedatívami, trankvilizérmi a neuroleptikami.

a hematogénne

Hematogénna dýchavica sa vyskytuje vtedy, keď je narušené chemické zloženie krvi, keď sa zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a vzniká acidóza v dôsledku cirkulácie kyslých metabolických produktov. Táto respiračná porucha sa prejavuje anémiami s veľmi odlišným pôvodom, malígnymi nádormi, závažným zlyhaním obličiek, diabetickou kómou, ťažkou intoxikáciou.

Pri hematogénnej nedostatočnosti dychu sa pacient sťažuje, že často nemá dostatok vzduchu, ale samotný proces inhalácie a výdychu nie je narušený, pľúca a srdce nemajú zjavné organické zmeny. Podrobné vyšetrenie ukazuje, že dôvodom častého dýchania, ktorý zachová pocit, že nie je dostatok vzduchu, sú zmeny v elektrolyte a zložení plynu v krvi.

Liečba anémie zahŕňa vymenovanie doplnkov železa, vitamínov, výživy, transfúzie krvi v závislosti od príčiny. V prípade zlyhania obličiek a pečene sa vykonáva detoxikačná liečba, hemodialýza a infúzna terapia.

Ďalšie príčiny ťažkosti s dýchaním

Mnohí ľudia vedia pocit, keď bez zjavného dôvodu nevzliekať bez ostrej bolesti na hrudi alebo chrbte. Väčšina sa okamžite strachuje, premýšľa nad srdcovým záchvatom a zachytáva sa v platóze, ale dôvod môže byť iný - osteochondróza, herniovaný intervertebrálny disk, medzirebrovinová neuralgia.

Pri interkostálnej neuralgii pacient pocíti silnú bolesť v polovici hrudníka, zhoršená pohybmi a inhaláciou, zvlášť citliví pacienti môžu paniku, dýchať často a povrchne. Pri osteochondróze je ťažké inhalovať a pretrvávajúca bolesť v chrbtici môže spôsobiť chronickú dýchavicu, ktorá sa dá ťažko odlíšiť od ťažkého dýchania v pľúcnej alebo srdcovej patológii.

Liečba dýchacích ťažkostí pri chorobách pohybového aparátu zahŕňa fyzikálnu terapiu, fyzioterapiu, masáž, podporu liekov vo forme protizápalových liekov, analgetiká.

Mnohé očakávané matky si sťažujú, že s nárastom trvania tehotenstva sa im stáva ťažšie dýchať. Tento príznak môže dobre vyhovovať norme, pretože rastúca maternica a plod zvyšuje membránu a znižuje vyhladenie pľúc, hormonálne zmeny a tvorbu placenty zvyšujú počet respiračných pohybov, aby sa tkanivá oboch organizmov dostali kyslíkom.

Počas tehotenstva sa však dýchanie musí starostlivo posúdiť, aby sa nestratila vážna patológia, ktorá by sa javila ako prirodzený nárast, ktorý môže byť anémia, tromboembolický syndróm, progresia srdcového zlyhania v prípade poruchy ženy atď.

Tromboembolizmus pľúcnych artérií je považovaný za jeden z najnebezpečnejších dôvodov, pre ktorý môže žena začať uškrtiť počas tehotenstva. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život, sprevádzaná prudkým nárastom dýchania, ktorý sa stáva hlučným a neúčinným. Asfyxia a smrť sú možné bez prvej pomoci.

Z tohto dôvodu, keď sme zvážili iba najčastejšie príčiny ťažkosti s dýchaním, je zrejmé, že tento príznak môže naznačovať dysfunkciu takmer všetkých orgánov alebo systémov tela a v niektorých prípadoch je ťažké izolovať hlavný patogénny faktor. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, potrebujú starostlivé vyšetrenie a ak sa pacient uduje, potrebujú naliehavú kvalifikovanú pomoc.

Akýkoľvek prípad nedostatku dychu vyžaduje výlet lekárovi, aby zistil jeho príčinu, samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. To platí najmä o respiračných poruchách u detí, tehotných žien a náhlych záchvatoch dýchavičnosti u ľudí v akomkoľvek veku.

Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu. Čo je dyspnoe a aké sú jej hlavné príčiny? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku. Takže...

Čo je dyspnoe

Ako už bolo uvedené vyššie, dýchavičnosť (alebo dyspnoe) je subjektívny pocit človeka, akútny, subakútny alebo chronický pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa prejavuje tesnosťou na hrudníku a klinicky zvýšenie rýchlosti dýchania nad 18 za minútu a zvýšenie jeho hĺbky.

Zdravý človek, ktorý je v pokoji, nevenuje pozornosť svojmu dychu. S miernou námahou frekvencia a hĺbka dýchania - osoba si to uvedomuje, ale táto podmienka mu neprináša nepríjemné pocity a okrem toho sa indikátory dýchania vrátia do normálu do niekoľkých minút po ukončení cvičenia. Ak sa dyspnoe pri strednej záťaži stáva výraznejšou alebo sa objaví, keď osoba vykonáva základné úkony (pri viazaní šnúrok, chodenie po dome), alebo ešte horšie, nedochádza v pokoji, hovoríme o patologickom dyspnoe, čo naznačuje určitú chorobu,

Klasifikácia dyspnoe

Ak sa pacient obáva ťažkostí s dýchaním, táto dýchavica sa nazýva inšpiratívna. Zaznamenáva sa pri zúžení priesvitu priedušnice a veľkých priedušiek (napríklad u pacientov s bronchiálnou astmou alebo v dôsledku kompresie priedušnice z vonkajšej strany - s pneumotoraxom, pleurisy atď.).

Ak sa počas expirácie vyskytne nepríjemné pocity, táto dýchavica sa nazýva výdych. Vyskytuje sa v dôsledku zúženia lumen malých priedušiek a je znakom chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo emfyzému.

Existuje niekoľko dôvodov spôsobujúcich zmiešanie dýchavičnosti - s porušením a vdychovaním a vydychovaním. Najdôležitejšie sú zlyhanie srdca a ochorenie pľúc v neskorých, pokročilých štádiách.

Existuje 5 stupňov dyspnoe, určených na základe sťažností pacienta - MRC stupnice (Medical Research Council Dyspnea Scale).

Príčiny dyspnoe

Hlavné príčiny dyspnoe možno rozdeliť do 4 skupín:

 1. Poruchy dýchania spôsobené:
  • porušenie priedušnosti;
  • ochorenia difúzneho tkaniva (parenchým) pľúc;
  • cievne ochorenia pľúc;
  • ochorenia dýchacích svalov alebo hrudníka.
 2. Srdcové zlyhanie.
 3. Hyperventilačný syndróm (s neurocirkulačnou dystóniou a neurózou).
 4. Metabolické poruchy.

Dyspnoe v pľúcnej patológii

Tento príznak sa pozoruje pri všetkých ochoreniach priedušiek a pľúc. V závislosti od patológie sa môže akútne vyskytnúť dyspnoe (pleuréza, pneumotorax) alebo trpieť pacientom celé týždne, mesiace a roky (chronická obštrukčná choroba pľúc alebo CHOCHP).

Dyspnoe pri COPD je spôsobené zúžením lumenu dýchacieho traktu, akumuláciou viskózneho sekrétu v ňom. Je trvalý, expiračný v prírode av neprítomnosti primeranej liečby sa stáva čoraz výraznejším. Často sa spája s kašľom, po ktorom nasleduje vylučovanie spúta.

Pri bronchiálnej astme sa dyspnoe prejavuje náhlymi uduseniami. Má vydychujúci charakter - krátky krátky dych nasleduje hlučný a ťažký výdych. Pri inhalovaní špeciálnych liekov, ktoré rozširujú priedušky, dýchanie sa rýchlo vráti do normálu. Pri kontakte s alergénmi - pri vdýchnutí alebo požití - dochádza k udušeniu. V závažných prípadoch nie je zákrok zastavený bronchomimetikami - stav pacienta sa zhoršuje postupne, stráca vedomie. Ide o extrémne život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Sprievodný dýchavičnosť a akútne infekčné ochorenia - bronchitída a zápal pľúc. Jeho závažnosť závisí od závažnosti základnej choroby a od rozsiahleho procesu. Okrem nedostatku dychu má pacient obavy z mnohých ďalších príznakov:

 • zvýšenie teploty z subfebrilu na febrilné čísla;
 • slabosť, letargia, potenie a iné príznaky intoxikácie;
 • neproduktívny (suchý) alebo produktívny (s hlienom) kašľom;
 • bolesť na hrudníku.

Pri včasnej liečbe bronchitídy a zápalu pľúc sa symptómy zastavia počas niekoľkých dní a zotavia sa. V závažných prípadoch zápalu pľúc sa so srdcovou artritídou spája respiračné zlyhanie - výrazne sa zvyšuje dýchavica a objavujú sa niektoré ďalšie charakteristické príznaky.

Nádory pľúc v počiatočných štádiách sú asymptomatické. Ak novo objavený nádor nebol náhodne identifikovaný (pri vykonávaní profylaktickej fluorografie alebo ako náhodný nález v procese diagnostikovania pľúcnych ochorení), postupne rastie a keď dosahuje dostatočne veľkú veľkosť, spôsobuje určité príznaky:

 • pri prvom neintenzívnom, ale postupne zhoršenom dušnosti;
 • hackujúci kašeľ s minimálnym spútom;
 • vykašliavanie krvi;
 • bolesť na hrudníku;
 • strata hmotnosti, slabosť, bledosť pacienta.

Liečba pľúcnych nádorov môže zahŕňať operáciu na odstránenie nádoru, chemoterapiu a / alebo radiačnú terapiu a ďalšie moderné metódy liečby.

Také stavy dyspnoe, ako je pľúcna tromboembólia alebo PE, lokalizovaná obštrukcia dýchacích ciest a toxický pľúcny edém sú pre život pacienta najnebezpečnejšie.

Pľúcna embólia - stav, pri ktorom jedna alebo viacero vetva pľúcnej tepny upchatých krvnými zrazeninami vedie k časti pľúc, sú vylúčené z dýchania. Klinické prejavy tejto patológie závisia od rozsahu poškodenia pľúc. Zvyčajne sa prejavuje náhle dýchavičnosť, narušuje pacienta so stredne ťažkým alebo miernym námahom alebo dokonca v pokoji, pocit dusenia, napätie a bolesť na hrudníku, podobne ako angína, často s hemoptýzou. Diagnóza je potvrdená zodpovedajúcimi zmenami na EKG, rádiografe hrudných orgánov, počas angiopulmografie.

Obštrukcia dýchacích ciest sa prejavuje aj ako komplex dýchacích symptómov. Dýchavičnosť je inšpiratívna v prírode, dýchanie je možné počuť na diaľku - hlučné, stridoróza. Častým spoločníkom dušnosti v tejto patológii je bolestivý kašeľ, najmä pri zmene polohy tela. Diagnóza sa vykonáva na základe spirometrie, bronchoskopie, röntgenového alebo tomografického vyšetrenia.

Prekážka dýchacích ciest môže mať za následok:

 • zhoršená tracheálna alebo bronchiálna priechodnosť v dôsledku kompresie tohto orgánu zvonka (aneuryzma aorty, chlopňa);
 • lézie trachey alebo bronchusového nádoru (rakovina, papilómy);
 • cudzí telový úder (aspirácia);
 • tvorba stenózy cicavcov;
 • chronický zápal vedúci k deštrukcii a fibróze tkanív tracheálnej chrupky (pri reumatických ochoreniach - systémovom lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, Wegenerovej granulomatóze).

Terapia s bronchodilatátormi v tejto patológii je neúčinná. Hlavná úloha pri liečbe patrí k adekvátnej liečbe základnej choroby a mechanickej obnove dýchacích ciest.

Toxický pľúcny edém sa môže vyskytnúť na pozadí infekčnej choroby, sprevádzanej ťažkou intoxikáciou alebo vystavením toxických látok dýchaciemu traktu. V prvej fáze sa táto podmienka prejavuje iba postupným zvyšovaním dýchavičnosti a rýchleho dýchania. Po chvíli ustúpi dychová dýchavičnosť, ktorá je sprevádzaná prebublávnym dychom. Prvým smerom liečby je detoxikácia.

Menej často sa dýchavica prejavuje nasledujúcimi ochoreniami pľúc:

 • pneumotorax - akútny stav, v ktorom vzduch vstupuje do pleurálnej dutiny a pretrváva v ňom, stláča pľúca a zabraňuje dýchaniu; vzniká v dôsledku zranení alebo infekčných procesov v pľúcach; vyžaduje naliehavú chirurgickú starostlivosť;
 • pľúcna tuberkulóza - závažné infekčné ochorenie spôsobené tuberkulózou mykobaktérií; vyžaduje dlhodobé osobitné zaobchádzanie;
 • pľúcna aktinomykóza - ochorenie spôsobené hubami;
 • pľúcny emfyzém - ochorenie, pri ktorom sa alveoly rozťahujú a strácajú svoju schopnosť normálnej výmeny plynov; vyvíja sa ako samostatná forma alebo sprevádza ďalšie chronické ochorenia dýchacieho systému;
 • silikóza - skupina chorôb z povolania pľúc vyplývajúca z ukladania prachových častíc do pľúcneho tkaniva; obnovenie je nemožné, pacientovi je predpísaná podporná symptomatická liečba;
 • skolióza, poruchy hrudných stavcov, ankylozujúca spondylitída - v týchto podmienkach je narušený tvar hrudníka, ktorý zhoršuje dýchanie a spôsobuje dýchavičnosť.

Dyspnoe v patológii kardiovaskulárneho systému

Osoby trpiace ochorením srdca, jedna z hlavných sťažností označuje dýchavičnosť. V počiatočných štádiách ochorenia sú pacientom vnímanie dýchavičnosti ako pocit nedostatočného vzduchu počas fyzickej námahy, ale v priebehu času je tento pocit spôsobený čoraz menej a menej stresom, v pokročilých štádiách neopúšťa pacienta ani v pokoji. Okrem toho sú pokročilé štádiá srdcového ochorenia charakterizované paroxysmálnym nočným dýchavičím - dusivým útokom vyvíjajúcim sa v noci, čo vedie k prebudeniu pacienta. Tento stav je tiež známy ako srdcová astma. Príčinou je stagnácia v pľúcnej tekutine.

Dyspnoe s neurotickými poruchami

Sťažnosti na dyspnoe rôzneho stupňa robia ¾ pacientov neurológov a psychiatrov. Pocit nedostatku vzduchu, neschopnosť vdychovať s plnými prsníkmi, často sprevádzané úzkosťou, strach z smrti z udusenia, pocit "chlopní", obštrukcia v hrudníku, ktorá bráni správnemu dýchaniu - sťažnosti pacientov sú veľmi rôznorodé. Zvyčajne sú takí pacienti veľmi vyčerpaní, ľudia, ktorí akútne reagujú na stres, často s hypochondriakálnymi tendenciami. Psychogénne respiračné poruchy sa často objavujú na pozadí úzkosti a strachu, depresívnej nálady, po prežívaní nervovej nadmernej reakcie. Dokonca sú možné aj záchvaty falošnej astmy - náhle sa rozvíjajú útoky psychogénnej dyspnoe. Klinickým znakom psychogénnych znakov dýchania je jeho hlučný dizajn - časté vzdychy, sténání, stonanie.

Liečba dyspnoe pri neurotických a neurózových poruchách vykonáva neuropatológovia a psychiatri.

Dyspnoe s anémiou

Anémia - skupina ochorení charakterizovaná zmenami v zložení krvi, menovite znížením obsahu hemoglobínu a červených krviniek. Keďže transport kyslíka z pľúc priamo do orgánov a tkanív sa uskutočňuje pomocou hemoglobínu, s poklesom jeho množstva začne telo začať zažívať kyslíkové hladovanie - hypoxiu. Samozrejme sa pokúša kompenzovať tento stav, zhruba povedané, načerpať viac krvného kyslíka, v dôsledku čoho dochádza k nárastu frekvencie a hĺbky dychu, to znamená k dýchavičnosti. Anémie sú rôznych typov a vznikajú z rôznych dôvodov:

 • nedostatok príjmu železa z potravy (napríklad pre vegetariánov);
 • chronické krvácanie (s peptickým vredom, leiomyómom maternice);
 • po nedávnych závažných infekčných alebo somatických ochoreniach;
 • s vrodenými metabolickými poruchami;
 • ako príznak rakoviny, najmä rakoviny krvi.

Okrem nedostatku dychu počas anémie sa pacient sťažuje na:

 • ťažká slabosť, únava;
 • znížená kvalita spánku, znížená chuť do jedla;
 • závraty, bolesti hlavy, znížený výkon, znížená koncentrácia, pamäť.

Osoby trpiace na anémiu sa vyznačujú bledosťou kože, niektorými typmi ochorenia - jej žltým odtieňom alebo žltačkou.

Diagnóza anémie je jednoduchá - stačí preniesť kompletný krvný obraz. Ak sa v ňom vyskytnú zmeny, ktoré naznačujú anémiu, bude naplánovaná ďalšia séria vyšetrení, laboratórnych aj inštrumentálnych, s cieľom objasniť diagnózu a identifikovať príčiny ochorenia. Hematológ predpíše liečbu.

Dyspnoe pri ochoreniach endokrinného systému

Osoby trpiace ochoreniami, ako je tyreotoxikóza, obezita a diabetes mellitus, sa často sťažujú na dýchavičnosť.

S tyreotoxikózou, stavom charakterizovaným nadprodukciou hormónov štítnej žľazy, sa výrazne zvyšujú všetky metabolické procesy v tele - zároveň narastá potreba kyslíka. Navyše prebytok hormónov spôsobuje zvýšenie počtu kontrakcií srdca, v dôsledku čoho srdce stráca schopnosť plne pumpovať krv do tkanív a orgánov - zažívajú nedostatok kyslíka, ktorý sa telo pokúša kompenzovať - ​​vzniká dýchavičnosť.

Nadmerné množstvo tukového tkaniva v tele počas obezity spomaľuje činnosť dýchacích svalov, srdca a pľúc, v dôsledku čoho tkanivá a orgány nedostávajú dostatok krvi a zažívajú nedostatok kyslíka.

Pri cukrovke sa skoršie alebo neskôr postihuje cievny systém tela, v dôsledku ktorého sú všetky orgány v stave chronického hladovania kyslíkom. Navyše v priebehu času dochádza aj k poškodeniu obličiek - dochádza k rozvoju diabetickej nefropatie, čo následne spôsobuje anémiu, čo vedie k ešte väčšiemu zlepšeniu hypoxie.

Dyspnoe u tehotných žien

Počas tehotenstva sú dýchacie a kardiovaskulárne systémy tela ženy vystavené zvýšenému stresu. Toto zaťaženie je spôsobené zvýšeným objemom cirkulujúcej krvi, kompresiou veľkosti maternice od spodnej časti membrány (vďaka čomu sa hrudné orgány stávajú stiesnené a dýchacie pohyby a srdcové kontrakcie sú trochu obmedzené) a potrebu kyslíka nielen matky, ale aj rastúceho embrya. Všetky tieto fyziologické zmeny vedú k tomu, že počas tehotenstva majú mnohé ženy dýchavičnosť. Frekvencia dýchania neprekračuje 22-24 za minútu, stane sa častejšia počas cvičenia a stresu. S progresiou tehotenstva tiež dochádza k dyspnoe. Navyše očakávané matky často trpia anémiou, v dôsledku ktorej sa dyspnoe ďalej zhoršuje.

Ak rýchlosť dýchania prekročí vyššie uvedené hodnoty, dýchavičnosť neprechádza alebo sa výrazne nezníži v pokoji, tehotná žena by mala vždy konzultovať so svojím lekárom - porodníkom-gynekológom alebo terapeutom.

Dýchavičnosť u detí

Respiračná frekvencia u detí rôzneho veku je odlišná. Dyspnoe by mala byť podozrivá, ak:

 • u detí 0-6 mesiacov je počet dýchacích ciest (NPV) vyšší ako 60 za minútu;
 • u dieťaťa vo veku 6 - 12 mesiacov je hodnota NPV vyššia ako 50 za minútu;
 • dieťa staršie ako 1 rok, hodnota NPV je vyššia ako 40 za minútu;
 • dieťa staršie ako 5 rokov s dýchacími pomermi viac ako 25 za minútu;
 • dieťa vo veku 10-14 rokov má hodnotu NPV vyššiu ako 20 za minútu

Je lepšie počítať dýchacie pohyby počas obdobia, keď dieťa spí. Horúca ruka by mala byť voľne umiestnená na hrudníku dieťaťa a spočítať počet hrudných pohybov za 1 minútu.

Počas emočného vzrušenia, počas fyzickej námahy, plaču, kŕmenia je miera dýchania vždy vyššia, ak NPV súčasne výrazne prekračuje normu a pomaly sa zotavuje v pokoji, mali by ste o tom informovať pediatra.

Najčastejšie sa u detí vyskytuje dýchavičnosť, keď sa vyskytnú nasledovné patologické stavy:

 • syndróm respiračnej tiesne novorodenca (často zaznamenaný u predčasne narodených detí, ktorých matky trpia cukrovkou, kardiovaskulárnymi poruchami, ochoreniami genitálnej sféry, prispievajú k nim intrauterinná hypoxia a asfyxia; bledosť, hrudná stuhnutosť je tiež zaznamenaná, liečba by mala začať čo najskôr - najmodernejšou metódou je zavedenie pľúcneho surfaktantu do priedušnice novorodenca s okamihy svojho života);
 • akútna stenózna laryngotracheitída alebo falošná krupica (malý lumen laryngeálnej štruktúry u detí je jej lúmen, ktorý so zápalovými zmenami v sliznici tohto orgánu môže viesť k poškodeniu prúdu vzduchu cez neho; dýchavičnosť pri dýchaní a udušenie, v tomto stave je potrebné dieťaťu poskytnúť čerstvý vzduch a okamžite zavolať sanitku);
 • vrodené srdcové chyby (kvôli vnútromaternicovým vývojovým poruchám dieťa rozvíja patologické odkazy medzi veľkými cievami alebo dutinami srdca, čo vedie k zmene žilovej a arteriálnej krvi, v dôsledku čoho orgány a tkanivá tela dostávajú krv, ktorá nie je nasýtená kyslíkom a prežíva hypoxiu; chyba vykazuje dynamické pozorovanie a / alebo chirurgickú liečbu);
 • vírusová a bakteriálna bronchitída, pneumónia, bronchiálna astma, alergie;
 • chudokrvnosť.

Na záver treba poznamenať, že iba špecialista môže určiť spoľahlivú príčinu dyspnoe, takže ak sa táto stížnosť nevyskytne, nevykonávajte sama liečbu - najpravdepodobnejším riešením by bolo konzultovať s lekárom.

Pri inhalovaní je ťažké dýchať dostatok vzduchu

Ak je ťažké dýchať, problém môže byť spojený s poruchami nervovej regulácie, poškodením svalov a kostí a ďalšími abnormalitami. Toto je najčastejší príznak pri záchvame paniky a vaskulárnej dystónii.

Prečo je dýchanie ťažké - reakcia organizmu

V mnohých prípadoch môže byť situácia nedostatku vzduchu indikátorom vážneho ochorenia. Preto nie je možné ignorovať takúto odchýlku a čakať, kým nedôjde k ďalšiemu útoku v nádeji, že nový sa čoskoro nebude opakovať.

Takmer vždy, ak nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, dôvodom je hypoxia - pokles obsahu kyslíka v bunkách a tkanivách. Môže to byť aj hypoxémia, keď kyslík spadne do krvi.

Každá z týchto abnormalít sa stáva hlavným faktorom, prečo začína aktivácia v mozgu respiračné centrum, srdcový tep a dýchanie sa stávajú častejšie. V tomto prípade sa výmena plynu v krvi s atmosférickým vzduchom stáva intenzívnejšou a klesá hladina kyslíka.

Takmer každý človek má pocit nedostatku kyslíka počas behu alebo inej fyzickej aktivity, ale ak sa to stane aj v pokojnom kroku alebo v pokoji, situácia je vážna. Nezaznamenávajú sa žiadne indikátory ako zmena dýchacieho rytmu, dýchavičnosť, dĺžka vdychovania a výdych.

Rozmanitosť dýchavičnosti a ďalšie údaje o chorobe

Dýchavičnosť alebo nemedicínsky jazyk - dýchavičnosť je choroba, ktorá je sprevádzaná pocitom nedostatku vzduchu. V prípade problémov so srdcom začína výskyt dýchavičnosti počas fyzickej námahy v počiatočných štádiách a ak sa situácia postupne zhoršuje bez liečby, dokonca aj v relatívnom stave odpočinku.

Toto sa prejavuje najmä v horizontálnej polohe, ktorá pacienta neustále sedí.

Ak sa prejavuje akútna dyspnoe najčastejšie v noci, odchýlka môže byť prejavom srdcovej astmy. V takom prípade je dýchanie ťažké a to je indikátor dýchavičnosti. Expiračný typ dýchavičnosti je, keď je naopak ťažké vydychovať vzduch.

K tomu dochádza v dôsledku zúženia lúmenu v malých prieduškách alebo v prípade straty pružnosti v tkanivách pľúc. Priame dyspnoe v dôsledku podráždenia dýchacieho centra, ktoré sa môže vyskytnúť v dôsledku nádorov a krvácaní.

Obtiažne dýchanie alebo rýchle dýchanie

V závislosti od frekvencie respiračných kontrakcií sa môžu vyskytnúť dva typy dyspnoe:

 1. bradypnea - respiračné pohyby za minútu 12 alebo menej sa vyskytujú v dôsledku poškodenia mozgu alebo jeho membrán, keď je predĺžená hypoxia, ktorá môže byť sprevádzaná cukrovkou a diabetickou kómou;

Hlavným kritériom, že dyspnoe je patologická, je to, že sa vyskytuje v normálnej situácii a nie v ťažkej záťaži, keď predtým nebola prítomná.

Fyziológia dýchacieho procesu a prečo môžu byť problémy

Keď je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu, dôvody môžu byť v rozpore so zložitými procesmi na fyziologickej úrovni. Kyslík vstúpi do tela, do pľúc a rozptýli sa do všetkých buniek prostredníctvom povrchovo aktívnej látky.

Jedná sa o komplex rôznych účinných látok (polysacharidy, proteíny, fosfolipidy atď.), Ktoré obklopujú alveoly pľúc vo vnútri. Je zodpovedný za to, že pľúcne vezikuly nelepia a kyslík voľne prúdi do pľúc.

Hodnota povrchovo aktívnej látky je veľmi významná - s jej pomocou sa prietok vzduchu cez membránu alveolov urýchľuje 50 až 100 krát. To znamená, že môžeme povedať, že môžeme dýchať vďaka povrchovo aktívnej látke.

Čím menej je povrchovo aktívna látka, tým ťažšie bude pre telo zabezpečiť normálny respiračný proces.

Povrchovo aktívna látka pomáha pľúcam nasávať a absorbovať kyslík, zabraňuje tomu, aby steny pľúc prilepili, zlepšili imunitu, chránili epitel a zabránili opuchom. Preto ak existuje konštantný pocit hladovania kyslíkom, je celkom možné, že telo nedokáže zabezpečiť zdravé dýchanie v dôsledku zlyhania pri výrobe povrchovo aktívnej látky.

Možné príčiny choroby

Často človek môže cítiť - "Chokanie, akoby kameň na pľúcach." S dobrým zdravotným stavom by táto situácia nemala byť v normálnom stave odpočinku alebo v prípade ľahkého zaťaženia. Príčiny nedostatku kyslíka môžu byť veľmi rozmanité:

 • silné pocity a stres;
 • alergická reakcia;

Napriek takémuto veľkému zoznamu možných dôvodov, prečo môže byť ťažké inhalovať, povrchovo aktívna látka je takmer vždy koreňom problému. Ak z pohľadu fyziológie uvažujeme, je to tučná membrána vnútorných stien alveol.

Alveolus je bublinová depresia v pľúcach a podieľa sa na respiračnom zákroku. Takže ak je všetko v poriadku s povrchovo aktívnou látkou, akékoľvek ochorenia v pľúcach a dýchanie budú minimálne ovplyvnené.

Preto ak vidíme ľudí v doprave, bledých a v stave mdloby, s najväčšou pravdepodobnosťou je to aj otázka povrchovo aktívnej látky. Keď osoba za sebou poznamenáva - "Príliš často zívanie", potom sa látka vyrába nesprávne.

Ako sa vyhnúť problémom s povrchovo aktívnou látkou

Už bolo poznamenané, že základom povrchovo aktívnej látky sú tuky, z ktorých tvorí takmer 90%. Zvyšok je doplnený polysacharidmi a proteínmi. Kľúčovou funkciou tukov v našom tele je syntéza tejto látky.

Preto je bežným dôvodom, prečo sa vyskytujú problémy s povrchovo aktívnou látkou, nasledovať módu stravy s nízkym obsahom tukov. Ľudia, ktorí vylúčili tuky z ich stravy (ktoré môžu byť užitočné a nie len ďaleko škodlivé), čoskoro začnú trpieť hypoxiou.

Užitočné sú nenasýtené tuky, ktoré sú obsiahnuté v rybách, orechoch, olivách a rastlinných olejoch. Medzi rastlinnými produktmi sú avokádo v tomto ohľade vynikajúce.

Nedostatok zdravých tukov v strave vedie k hypoxii, ktorá sa neskôr vyvinie do ischemickej choroby srdca, ktorá je jednou z najčastejších príčin predčasnej úmrtnosti. Je obzvlášť dôležité správne vytvoriť stravu pre ženy počas tehotenstva, aby obe a dieťa mali všetky potrebné látky vyrobené v správnom množstve.

Ako sa môžete postarať o pľúca a alveoly

Keď dýchame cez pľúca cez ústa a kyslík vstupuje do tela len cez alveolárne spojenie, kvôli problémom s dýchaním, musíte sa starať o zdravie dýchacieho systému. Môžete tiež venovať zvláštnu pozornosť srdcu, pretože keď je nedostatok kyslíka, môžu vzniknúť rôzne problémy, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu.

Okrem správnej výživy a zaradenia zdravých tukových jedál do stravy môžete urobiť ďalšie účinné preventívne opatrenia. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť zdravie, je navštíviť soľné miestnosti a jaskyne. Teraz ich možno ľahko nájsť v takmer akomkoľvek meste.

Ak je dieťa choré, existujú špecializované izby pre deti. Hodnota toho je, že iba pomocou jemnej soli je možné alveolus vyčistiť od rôznych parazitov a patogénnych baktérií. Po niekoľkých zasadnutiach v soľných miestnostiach sa bude oveľa pokojnejšie dýchať počas spánku a počas fyzickej aktivity. Pocit chronickej únavy, ktorý sa začína objavovať po nedostatku kyslíka, postupne začne miznúť.

VSD a pocit nedostatku vzduchu

Pocit, keď ťažko dýcha, je častým sprievodom vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Prečo ľudia s VSD niekedy nemôžu úplne nadechnúť? Jednou z bežných príčin je syndróm hyperventilácie.

Tento problém sa netýka pľúc, srdca ani priedušiek.

Prečo nie je dostatok vzduchu pri dýchaní - čo robiť?

Dýchavičnosť alebo dýchavičnosť, dýchavičnosť - nepríjemný a nebezpečný príznak, ktorý môže naznačovať vážne ochorenie. Čo robiť, keď pri dýchaní nie je dostatok vzduchu? Budeme analyzovať liečbu drog a pravidlá, ktoré by mali nasledovať všetci.

Časté dýchavičnosť a nedostatok vzduchu hovorí o vývoji chorôb

Príčiny nedostatku vzduchu pri dýchaní

Nedostatok inhalácie alebo dýchavičnosť sa môže vyskytnúť nielen ako dôsledok pľúcnych ochorení a problémov v dýchacom trakte. Môže sa vyskytnúť v dôsledku vysokej fyzickej námahy, po jedle, pri stresových a psychosomatických poruchách, počas tehotenstva a pri ochoreniach rôznych systémov ľudského tela.

Medzi časté príčiny dušnosti patrí:

 1. Špatný životný štýl: fajčenie, príjem alkoholu, nadváha.
 2. Stres a emocionálne zmätok.
 3. Zle ventilácie v miestnosti.
 4. Choroby rôzneho pôvodu.
 5. Poranenia hrudníka: modriny, zlomené rebrá.

Zvyčajne sa všetky tieto príčiny môžu rozdeliť na normálne a patologické.

Nadváha škodlivá pre ľudské zdravie

Možné choroby

Obtiažne dýchanie sa vyskytuje v dôsledku ochorení pľúc a srdca a tiež svedčí o psychosomatických chorobách, anémii a problémoch s chrbticou.

Ďalšie faktory

Príčina nedostatku dychu môže byť nielen pri ochoreniach. Niektoré faktory jeho vzhľadu sú označované ako "normálne": nie sú spôsobené chorobami, ale cestou života, fyziologickými vlastnosťami tela a emočným stavom.

Obtiažne dýchanie môže byť dôsledkom nasledujúcich faktorov:

 1. S fyzickou aktivitou: svaly začínajú vyžadovať viac kyslíka a v dôsledku toho sa človek nemôže zhlboka nadýchnuť. Prechádza to za pár minút a vyskytuje sa iba u ľudí, ktorí sa pravidelne nezúčastňujú športu.
 2. Po jedle: dochádza k prúdeniu krvi do orgánov zažívacieho traktu, preto je dočasne znížená dodávka kyslíka do iných orgánov. Dýchavičnosť nastáva v dôsledku prejedania alebo pri niektorých chronických ochoreniach.
 3. V tehotenstve: dýchavičnosť sa vyskytuje v treťom trimestri, keď sa maternica roztiahne a stúpa až po membránu, keď je plod zväčšený. Stupeň dýchavičnosti závisí od hmotnosti plodu a fyziologických charakteristík konkrétnej ženy.
 4. Pri obezite: kvôli viscerálnemu tuku, obklopujúcemu pľúca, sa objem vzduchu v ňom znižuje. Zároveň s nadváhou srdce a ďalšie vnútorné orgány pracujú v zdokonalenom režime, takže potrebujú viac kyslíka. V dôsledku toho je pre človeka ťažké dýchať, najmä po námahe.
 5. Pri fajčení: ľudské telo trpí touto závislosťou, najmä pľúca. Obzvlášť silné "dýchanie pri dýchaní" sa stáva zrejmé počas cvičenia.
 6. Pri konzumácii alkoholu: ovplyvňuje kardiovaskulárny systém tela a zvyšuje riziko ochorenia srdca. Väčšina týchto ochorení spôsobuje dýchavičnosť.
 7. Pod stresom: emocionálne šoky a záchvaty paniky sú sprevádzané uvoľňovaním adrenalínu do krvi. Potom začnú tkanivá vyžadovať viac kyslíka a jeho nedostatok vedie k dýchavičnosti.
 8. Pri zlom vetraní: v miestnosti, ktorá je slabo vetraná, sa nahromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. Zároveň kyslík nevstupuje, preto dochádza k dýchavičnosti a častému zívaniu, čo signalizuje hypoxiu mozgu.

Dyspnoe sa často vyskytuje počas tehotenstva.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

V prípade prerušovaného dýchania je najprv potrebné kontaktovať terapeuta. Vykoná inšpekciu, vykoná potrebné analýzy, vykoná výskum v oblasti hardvéru.

V závislosti od toho, aké iné príznaky choroby budete mať, terapeut vám pridelí odporúčanie nasledujúcim odborníkom:

 • pulmonológ - pľúcne choroby;
 • kardiológ - patológie kardiovaskulárneho systému;
 • hematológ - anémia;
 • neurológ - psychosomatika, osteochondróza;
 • psychológ - neuróza a stres;
 • endokrinológ - diabetes, tyreotoxikóza;
 • alergik - prítomnosť alergických reakcií.

Pulmonológ sa zaoberá chorobami pľúc

diagnostika

Aby sme pochopili, prečo pacient zadržuje dych, terapeut vykonáva diagnostické postupy.

Metódy na štúdium zlého dychu:

 1. Vyšetrovanie a výsluch pacienta.
 2. Testovanie: kompletný krvný obraz, krv pre hormóny, moč.
 3. Hardvérové ​​štúdie: ultrazvuk, röntgenové snímky, CT, EKG, spirometria.
 4. Identifikujte príčinu a posielajte špecialistovi úzky profil.

Spirometria sa používa na identifikáciu príčin zlého dychu.

Nie všetky tieto metódy sa používajú na zistenie príčiny dýchavičnosti: po pohovore s pacientom a po úplnom vyšetrení doktor dokáže vylúčiť diagnózy. Konečný zoznam výskumu a analýzy hardvéru bude menší.

Liečba dýchavičnosti

Spôsob liečenia dýchavičnosti závisí od príčiny tohto javu. Ak sa vyskytnú problémy s dýchaním v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení, predpisujú sa lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy a činnosť srdcového svalu. Ak je dýchanie ťažké pri zápalových pľúcnych ochoreniach, predpisujú sa antibakteriálne a mukolytické lieky. Ak je príčinou tlaku v hrudníku nervy, je osobe predpísané psychologické poradenstvo, ktoré pomáha zbaviť sa stresu a depresívneho emočného stavu.

lekárstvo

S nedostatkom vzduchu, ktorý je dôsledkom tejto choroby, lieky sa používajú v rôznych skupinách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo ukazuje ESR v krvnom testu pre mužov?

Skratka ROE znamená "sedimentačnú reakciu erytrocytov". Termín ESR (sadzba sedimentácie erytrocytov), ​​v zhode s ním, odráža ten istý indikátor a je jednoducho skoršia verzia mena.

Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia

Rýchly nárast srdca, ktorý sa náhle objaví a končí ako neočakávane, je známkou choroby, ako je paroxyzmálna arytmia. Dĺžka útoku - od desiatich sekúnd po dni a viac.

ZRUŠENIE SRDCE

Vlastnosti krvného zásobovania srdcaKrvné zásobovanie srdca sa uskutočňuje dvoma hlavnými cievami - pravou a ľavou koronárnou artériou, začínajúc od aorty bezprostredne nad polovičnými ventilmi.