Aneuryzma mozgu sa vyskytuje pri patologických zmenách v cievach pri zmene ich tvaru. Stávajú sa tenké a krehké, napínajú sa a vyčnievajú. V mieste deformity sa vytvorí aneuryzmatický vak, ktorý môže následne roztrhnúť, čo vedie k intrakraniálnemu krvácaniu.

Pravdepodobnosť smrteľného výsledku pri pretrhnutí cievy je veľmi vysoká, preto pri potvrdení diagnózy sa uskutoční urgentná chirurgická intervencia. V takomto prípade sa najčastejšie vykoná orezávanie aneuryzmy mozgu, s výnimkou prípadov, keď je vak príliš hlboký.

Podstata orezania aneuryzmy, priebeh operácie

Keď hovoríme o tom, čo je aneuryzma výstrižku, znamenajú postup pre vypnutie aneuryzmy z celkového krvného toku. To sa vykoná prekrytím klipu na krku postihnutej nádoby.

V závislosti od tvaru aneuryzmy môže byť potrebné upevniť svorky na oboch stranách. Na získanie prístupu k požadovanému miestu sa vykoná trepanie lebky.

Ako funguje táto operácia?

Počas manipulácie sa vykonávajú tieto činnosti:

 1. Pacientka robí celkovú anestéziu.
 2. Vykonala trepanáciu požadovanej plochy lebky.
 3. Kranitom vyrezaná diera.
 4. Vytvorí sa pevný kryt mozgu.
 5. Ovplyvnená oblasť je určená a oddelená od zostávajúcich tkanív.
 6. Aneuryzma je odpojená od celkového krvného prietoku pomocou prekrytia klipu.
 7. Lebka je obnovená. Vyrezaný otvor je pripevnený doskami a skrutkami.

Operácia vyžaduje presnosť a pozornosť od chirurga. Počas procedúry sa používa rôzne mikrochirurgické zariadenia. Ak lekár zistí, že cievy sú zriedené, môže ich obaliť chirurgickou gázou alebo svalovými časticami. Tým sa zníži riziko prasknutia so zvyšujúcim sa tlakom.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Rozhodnutie o operácii vykoná ošetrujúci lekár po tom, ako pacient súhlasí s postupom. Hlavné indikácie na účely orezávania sú:

 • aneuryzma, dosahujúca 7 mm alebo viac;
 • genetická predispozícia k roztrhnutiu aneuryzmatických vakov.

Ak je operácia kontraindikovaná

V niektorých prípadoch by sa operácia mala zrušiť:

 1. Pri ochoreniach obehového systému.
 2. S dekompenzáciou cukrovky.
 3. V prítomnosti akútnych zápalových a infekčných procesov.
 4. Ak má bronchiálna astma vážny priebeh.
 5. S exacerbáciou chronických ochorení.

Orezanie sa nevykonáva, keď je aneuryzma umiestnená dostatočne hlboko.

Cenová politika

Otázka, do akej miery možno náklady na operáciu odpovedať rôznymi spôsobmi. Pri plánovanej hospitalizácii má pacient právo na bezplatnú liečbu. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať ministerstvo zdravotníctva a vyplniť ho a poskytnúť príslušné dokumenty.

V takom prípade môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým žiadosť zoberiete do úvahy a pridelíte finančné prostriedky z rozpočtu.

Ak nie je čas, potom môžete ísť na kliniku súkromne, potom náklady na procedúru bude 80 až 180 tisíc rubľov. Závisí to od zložitosti operácie, prestíže kliniky a kvalifikácie lekárov, ako aj od ceny materiálov, ktoré sa majú použiť pri orezávaní.

Ako sa pripraviť na postup

Pri výbere metódy liečby aneuryzmy vykonajte sériu vyšetrení. V podstate je to:

 • Všeobecná analýza krvi, moču.
 • Krvný test na biochemickú a infekčnú chorobu.
 • Rádiografiu.
 • Kardiogram.
 • Vyšetrenie terapeutom a neurológom, niekedy inými odborníkmi, v závislosti od príznakov.
 • Magnetická rezonančná angiografia. Zobrazuje sa s aneuryzmou od 3 mm.
 • CT je potrebná na získanie celkového obrazu vo formácii 5 mm. Môže sa použiť na detekciu kalcifikácií a krvných zrazenín vo vnútri aneuryzmy.
 • Digitálna subtrakčná angiografia umožňuje zobraziť vzdelanie na 3 mm.

Pred odrezaním mozgových ciev je potrebné pripraviť telo na operáciu. Aby ste to dosiahli, vykonajte normalizáciu existujúcich ochorení: kompenzujte cukrovku, krvný tlak a ďalšie chronické ochorenia vyskytujúce sa v akútnej forme.

Po vyšetrení chirurgom, anesteziológom a vyplnením súhlasu sa stanoví dátum operácie. V predvečer príjmu potravy a tekutín po 18 hodine sa neodporúča.

Pooperačné obdobie

Aby sa pacient po operácii rýchlo vrátil k svojmu bežnému spôsobu života, prejavil mier a pozitívny postoj.

Pri vykonávaní plánovaného chirurgického zákroku sa pacient nachádza niekoľko dní v jednotke intenzívnej starostlivosti, aby mohol v prípade komplikácií poskytnúť lekársku pomoc včas. Po určenom čase sa pacient presunie do všeobecného oddelenia.

V pooperačnom období môže mať obavy rýchla únavnosť a slabosť. Preto sa odporúča úplný odpočinok a odpočinok v posteli.

Bolesť hlavy je tiež častým spoločníkom operácie orezania aneuryzmy. Tento príznak je eliminovaný omamnými látkami, preto v prípade silných a častých migrén, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Celkové rehabilitačné obdobie je približne dva mesiace. Je dôležité vziať do úvahy prítomnosť iných ochorení a ich závažnosť, stav, v ktorom bol pacient v čase orezávania. Ak bola operácia plánovaná a veľkosť formácie bola zanedbateľná, potom sa postup ľahšie prenáša, zotavenie tela nastane rýchlejšie.

Je operácia nebezpečná, na čo sa mám pripraviť po orezaní?

Zhoršenie po operácii je pomerne zriedkavé. Podľa štatistík toto číslo nepresahuje 10%. Ale súhlasí s liečbou aneuryzmy, pacient musí zhodnotiť všetky riziká.

Dôsledky môžu byť veľmi odlišné: počnúc od drobných porušení reči, pamäti, pozornosti, neustáleho bolesti hlavy a končiacich sa ischemickými komplikáciami, pľúcnym edémom a v niektorých prípadoch aj úmrtiami.

Stále však nie je potrebné odmietnuť operáciu, hlavnou podmienkou úspešnej liečby je výber kvalifikovaného personálu, dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára a včasná diagnostika komplikácií v pooperačnom období.

Vo väčšine prípadov dochádza k komplikáciám pri predoperačnom prerušení aneuryzmy alebo krvácaniu počas postupu.

 • Zhoršená koordinácia motora alebo znížená citlivosť končatín, paralýza.
 • Dysfunkcia rečového prístroja.
 • Znížená vízia.
 • Uzavretie plavidiel.
 • Psychologické poruchy.
 • Výskyt epilepsie.

Predpokladaná dĺžka života po ukončení procedúry

Vo všeobecnosti, ak sa dodržiavajú všetky odporúčania a operácia sa vykonáva včas, nedošlo k zníženiu očakávanej dĺžky života pacienta.

V prípade odmietnutia liečby sa aneuryzma postupne zväčšuje a nakoniec sa pretrváva krvácanie, ktoré často vedie k smrti.

Hlavné odporúčania pre rýchle zotavenie sú:

 • Revízia výživy.
 • Racionalizácia fyzickej aktivity.
 • Pozorovanie neurológom.
 • Odmietanie zlých návykov.
 • Priechod angiografie MR a CT vyšetrenia 6 mesiacov po operácii.
 • Monitorovanie štátu s cieľom vyhnúť sa novým formáciám.

Aneuryzma

Otázka určenia zdravotného postihnutia po kraniotómii sa rozhodne počas sociálno-lekárskeho vyšetrenia. Vo všeobecnosti iba 7 až 10% tých, ktorí prevádzkujú, potrebujú výhody. Podmienka sa posudzuje podľa týchto kritérií:

 1. Prítomnosť systematickej funkčnej nerovnováhy v dôsledku operácie.
 2. Čiastočná neschopnosť, to môže byť obmedzenie mobility a duševného postihnutia.
 3. Potreba rehabilitácie.

Ak uvedené komplikácie pretrvávajú počas celého roka, postihnutie skupín I, II alebo III sa uskutočňuje v závislosti od príznakov:

 • Skupina I je určená jednotlivcom, ktorí si nemôžu zabezpečiť svoje vlastné potreby, potrebujú stály dohľad a starostlivosť. Títo občania sú považovaní za neschopných, ich opatrovník im je pridelený.
 • Skupina II postihnutia zabezpečuje čiastočné porušenie funkčnosti tela po ochorení. Človek môže byť považovaný za čiastočne neschopný.
 • Skupina III je určená pre osoby s miernou telesnou dysfunkciou. Napríklad čiastočná paralýza, dezorientácia, strata sluchu. Táto kategória osôb so zdravotným postihnutím nepotrebuje stály dohľad. Sami môžu vykonávať všetky nevyhnutné činnosti starostlivosti o seba.

Pri určovaní príslušnej skupiny sa hodnotia účinky operácie, typ a umiestnenie aneuryzmy. Dôležitým argumentom je prítomnosť duševných porúch a epilepsie.

Na základe štatistiky sa viac ako 40% prevádzkových pacientov po rehabilitačnom období vráti do svojej bežnej pracovnej činnosti. Zvyšok občanov s vysokou kvalifikáciou je rekvalifikovaný do špeciálnych inštitúcií a môže zastávať pozície so zníženými pracovnými podmienkami.

Aneuryzma mozgu je nebezpečné pretrhnutie cievy. Rozhodnutie o vykonaní operácie by malo byť vykonané pacientom s pochopením všetkých možných rizík a komplikácií. Všeobecne platí, že životnosť po orezaní sa výrazne nelíši od predoperačného obdobia. Hlavnými kritériami pre úspešnú manipuláciu sú včasná diagnóza ochorenia a dodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Aneuryzma mozgu: indikácie, vedenie, alternatívy, rehabilitácia

Aneuryzma je patológia, ktorá je charakterizovaná rozšírením lumen cievy, vyčnievaním cievnej steny a tvorbou aneuryzmatického vaku v dôsledku vplyvu vrodených alebo získaných faktorov. Zvyčajne sa aneuryzma vyvíja v stene tepien, nie v žilách, a je najčastejšie lokalizovaná v cievach mozgu a v aorte.

Operácia orezávania aneuryzmy sa používa hlavne na lokalizáciu v mozgových cievach, preto budeme diskutovať o tejto patológii.

Aneuryzma mozgu sa vyskytuje nielen u dospelých, ale aj u detí. V druhom prípade je vývoj patológie spôsobený vrodenými príčinami, najmä tvorbou vaskulárnej (arterio-venóznej) malformácie alebo abnormálnym vývojom mozgových ciev plodu počas tehotenstva. U dospelých sa aneuryzma nemusí prejaviť už v detstve alebo sa môže tvoriť pod vplyvom získaných príčin - ateroskleróza, syfilis, vaskulárna patológia atď.

Z klinických prejavov aneuryzmy mozgu možno pozorovať menšie príznaky (bolesti hlavy, nevoľnosť, všeobecná slabosť, rozmazané videnie a rozmazané videnie) a živé príznaky spôsobené nielen veľkosťou aneuryzmy, ale aj spontánnym roztrhnutím s nástupom hemoragie v mozgu. Nebezpečenstvo aneuryzmy je, že osoba s roztrhnutím a krvácaním môže okamžite zomrieť alebo zostať hlboko postihnutá. Preto keď je diagnostikovaná cerebrálna vaskulárna aneuryzma, rozhoduje sa o jej orezaní alebo embolizácii.

Podstata metodológie, výhody a nevýhody

Odrezanie aneuryzmy mozgu je uloženie špeciálneho zariadenia, nazývaného spona, na krku aneuryzmy na vonkajšej strane cievy. Takáto operácia je jednou z najťažších v neurochirurgii a je vykonávaná pomocou otvoreného prístupu - kraniotómia.

Výrez aneuryzmy mozgu

Embolizácia aneuryzmy ako alternatíva k otvorenému orezávaniu je intravaskulárna (endoskopická, endovaskulárna) intervencia, ktorej účelom je naplniť vnútornú časť aneuryzmy balónikom alebo špirálou, ktorá úplne "vypne" aneuryzmatický vak z krvného obehu.

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Takže napríklad endovaskulárny zásah je pre pacienta menej traumatický, po ňom nezostávajú jazvy a riziko infekčných komplikácií je minimálne. Súčasne je výhodné orezanie aneuryzmy, pretože je spoľahlivejšie z hľadiska zablokovania aneuryzmy z krvného obehu mozgu.

Nevýhodou výstrižku je skutočnosť, že operáciu nemožno vykonať s hlbokým umiestnením aneuryzmy v mozgu pacienta. Nevýhodou obidvoch metód je riziko pooperačných komplikácií (nie viac ako 8%).

Voľba metodológie sa teda vykonáva nielen v závislosti od počiatočného stavu aneuryzmy, ale aj od jeho lokalizácie. Preto by sa mali v každom prípade starostlivo zvážiť a vyhodnotiť indikácie operácie a riziká možných komplikácií.

Indikácie na operáciu

Operácia na mozgovej aneuryzme je indikovaná, ak pacient má aneuryzmatický výčnelok s veľkosťou väčšou ako 7-10 mm, potvrdený inštrumentálnymi diagnostickými metódami:

 • Ultrazvukový výskum mozgových ciev,
 • MRI a / alebo CT mozgu vrátane použitia rádioaktívnej látky injikovanej do krvného obehu pacienta,
 • Špinálna punkcia so štúdiom cerebrospinálnej tekutiny (cerebrospinálna tekutina) na subarachnoidálne krvácanie pri prasknutí aneuryzmy.

Kontraindikácie pre operáciu

Taktika chirurgického zákroku u pacientov s krvácaním sa určuje na základe stupnice vyvinutej špeciálne pre neurochirurgov (stupnica Hunt a Hess (1968), škála WFNS SAH Scale (1988). Hlavnými kritériami sú prítomnosť klinických prejavov aneuryzmy, motorických alebo rečových porúch, ako aj vaskulárne spazmy u pacienta (angiospazmus), diagnostikované podľa výsledkov štúdia rádiopatie. Preto u pacientov s ťažkým angiospazmom by sa malo zdržať operácie, pretože riziko pooperačných komplikácií prevažuje nad prínosom z operácie.

Okrem toho je operácia kontraindikovaná v prítomnosti pacienta s ťažkými akútnymi somatickými ochoreniami alebo dekompenzáciou chronických ochorení - akútnym infekčným procesom, poruchami krvácania, ťažkým diabetom, ťažkou exacerbáciou bronchiálnej astmy atď.

Príprava na orezávanie aneuryzmy mozgu

Príprava na orezávanie alebo na endovaskulárnu liečbu aneuryzmy sa líši v závislosti od indikácií, pre ktoré sa intervencia vykonáva.
Takže počas plánovaného chirurgického zákroku by pacient mal dostať konzultáciu od neurológov, neurochirurga a poskytnúť týmto lekárom aj vyšetrovacie metódy, ktoré potvrdzujú diagnózu a / alebo vynechanie z nemocnice, kde pacient dostal liečbu.

Z nevyhnutných testov potrebných na hospitalizáciu na klinike, ktorá vykonáva takéto operácie, by sa mali zaznamenať všeobecné klinické vyšetrenia krvi a moču, testy zrážania krvi, krvné testy na protilátky proti HIV a vírusovej hepatitíde a fluorografia.

Počas núdzovej operácie, keď pacient vstúpi do neurochirurgickej nemocnice s klinikou intracerebrálneho krvácania, predoperačný prípravok začína po požadovanom minimálnom vyšetrení (CT, MRI alebo cievny ultrazvuk). Korekcia vysokého alebo nízkeho krvného tlaku, korekcia hypovolémie (dehydratácia) a zloženie vody a elektrolytov v krvi pomocou liekov a terapeutických roztokov (fyzikálny roztok, glukóza, Ringerov atď.).

Ako funguje táto operácia?

Operácia na aneuryzme sa vždy vykonáva pomocou celkovej anestézie.

Pri výstrižku sú po prístupe do mozgu vystavené tkanivá, pod ktorými je umiestnená aneuryzma. Ďalej sa akútne tkanivo rozkladá susednými tkanivami a ložisková tepna je vystavená. S pridelením krku aneuryzma sa na ňu kladie klip. Pri malých veľkostiach aneuryzmy sa používajú optické prístroje s nárastom rozsahu operačného poľa. Niekedy pacient počas operácie odhaľuje komplexnú anatomickú štruktúru aneuryzmy a okolitých tkanív, ako aj významnú veľkosť aneuryzmatického výčnelku. V tomto prípade je možné použiť dočasné prekrytie klipov, ktoré sa po vykonaní hlavnej fázy operácie odstránia - prekrytie klipu na krku aneuryzmy.

mozgu aneuryzma orezávanie techniky

Pri endovaskulárnej intervencii sa prístup k aneuryzme vykoná prerazením femorálnej tepny a spustením sondy pod kontrolou MRI do miesta chirurgického zákroku. Na konci sondy je balónik zavedený do lumen aneuryzmy. Po nainštalovaní a upevnení balónika v aneuryzme dochádza k embolizácii ("zablokovanie") aneuryzmy, ktorá sa stáva funkčne neaktívnou.

endovaskulárna embolizácia aneuryzmy

Všetky štádiá operácie sa vykonávajú pod prísnym vyšetrením MRI alebo CT. Po zákroku sa pacient nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti asi päť dní, po ktorom môže byť preradený do neurochirurgického oddelenia.

Aké sú náklady na operáciu?

Vzhľadom na skutočnosť, že orezávanie aneuryzmy je veľmi ťažké a nebezpečné operácie, nie je vykonávané vo všetkých veľkých mestách Ruska. Takže kliniká s príslušným personálnym a technickým vybavením existujú v Moskve, Tyumene, Ufa, Kirov, Volgograd, Krasnodar a niektorých ďalších regionálnych centrách.

Pokiaľ ide o náklady na operáciu, treba poznamenať, že plánovaný zásah sa môže uskutočniť podľa kvóty pridelenej z fondov Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, ale pacient musí kontaktovať regionálne oddelenie ministerstva zdravotníctva a poskytnúť všetky dokumenty potvrdzujúce potrebu intervencie.

V prípade, že pacient nemá v úmysle čakať niekoľko týždňov alebo mesiacov, môže byť prevádzkovaný v ktoromkoľvek meste podľa vlastného uváženia, ale na vlastné náklady. Náklady na operácie závisia od mnohých faktorov a sa pohybujú od 12 tisíc rubľov až 180 tisíc rubľov pre endoskopickú chirurgiu a od 22 tisíc rubľov až 170 tisíc rubľov na orezanie aneuryzmy.

aneuryzma pred / po operácii

Možné komplikácie

Komplikácie pri orezaní aneuryziem nie sú väčšie ako 8%. Určité riziko však stále existuje, takže pacient si musí byť dôkladne vedomý všetkých možných následkov. Dôsledky môžu byť malé aj závažné a dokonca aj život ohrozujúce.

V prvom prípade po operácii sa pamäť pacienta, reč, pozornosť naruší, naruší sa motorické poruchy a dôjde k intenzívnemu bolesti hlavy.

V druhom prípade sú komplikácie spôsobené vývojom pooperačného vaskulárneho spazmu, čo vedie k výskytu ischémie a pľúcneho edému. Napriek závažnosti týchto stavov môžu byť všetci upravené vhodnou terapiou v jednotke intenzívnej starostlivosti (antioxidanty, neuroprotektory, manitol atď.).

Pri endovaskulárnej intervencii je možná perforácia steny cievy alebo aneuryzma s balónikom alebo špirálou, ako aj tromboembolické komplikácie, ktoré môžu byť smrteľné.

Prevencia komplikácií je technicky správna operácia, ako aj nepretržité monitorovanie pacienta v počiatočnom pooperačnom období.

Spôsob života

Samozrejme, operácia na odstránenie aneuryzmy vo väčšine prípadov vedie k jeho úplnému odstaveniu z krvného obehu a absencii rizika jeho pretrhnutia krvácaním v mozgovom tkanive. To však neznamená, že pacient po operácii môže okamžite prejsť k bežnému spôsobu života, ktorý pred intervenciou viedol. Áno, život po operácii sa dramaticky zmení a každý pacient pred chirurgickým zákrokom by to mal zobrať do úvahy. Často sa veľa ľudí po operácii musí znovu naučiť chodiť, jesť, hovoriť, čítať a písať. To však neznamená, že stojí za to odmietnuť orezanie aneuryzmy, pretože jej pretrhnutie bez chirurgickej liečby môže spôsobiť smrť.

Po prepustení z nemocnice, kde bola operácia vykonaná, je pacient poslaný na následnú starostlivosť a rehabilitáciu na klinike v mieste bydliska. V tomto štádiu je pacient ošetrovaný neurológom, neurochirurgom (ak je personál polyclinickým) a epileptológom (ak má pacient alebo má symptomatickú epilepsiu). Dôležitú úlohu v rehabilitácii zohráva okrem iného rehabilitačný lekár, lekár pre cvičenie, rehabilitačný lekár, psychológ a ďalší odborníci.

výhľad

Prognóza vo väčšine prípadov po chirurgickom zákroku na aneuryzme mozgu je priaznivá. Nemali by sme však zabudnúť na pooperačnú mortalitu, ktorá je vo všeobecnosti (podľa údajov z rôznych kliník) najmenej 10%. Zároveň sa mortalita u pacientov, ktorí nedostali chirurgickú liečbu, pohybuje v rozmedzí 20%. To znamená, že úmrtnosť u tých, ktorí dostali chirurgickú liečbu, je dvakrát nižšia ako u tých, ktorí takúto liečbu nedostali.

Pokiaľ ide o prognózu zdravia, možno povedať, že pre 7% pacientov je operácia na aneuryzme postihnutá a 80-90% operovaných pacientov sa vráti takmer k pôvodnej úrovni zdravia. Pokiaľ ide o prognózu práce - viac ako 40% pacientov sa môže vrátiť do práce.

Na záver treba poznamenať, že všetky indikácie a kontraindikácie pre orezávanie a endoskopickú liečbu aneuryzmy určujú len lekári počas interného vyšetrenia pacienta. Samozrejme, operácia mozgu nie je triviálna škrabka, ale v prípade, keď lekár otvorene povedie pacientovi, že môže zomrieť bez operácie, mali by ste súhlasiť s chirurgickým zákrokom. Najdôležitejšou vecou je pozitívny postoj a presvedčenie o úspešnom výsledku operácie, pretože smrť a komplikácie sú zvyčajne pravdepodobnejšie u pacientov s gigantickými veľkosťami aneuryzmy, ako aj s opakovanými krvácaním v mozgu.

Chirurgia na odstránenie aneuryzmy mozgových ciev: indikácie, vedenie, prognóza, rehabilitácia

Aneuryzma je patologický výčnelok cievnej steny. Na rozdiel od normálnej cievy, aneuryzma má tenšiu stenu s možnosťou pretrhnutia a krv do mozgu alebo do priestoru medzi membránami mozgu (subarachnoidálne krvácanie).

Hlavné príčiny vzniku vaskulárnej aneuryzmy sú kongenitálne poruchy štruktúry cievnej steny; ateroskleróza, pri ktorej je stredná vrstva artérií zničená a stena je tenšia; zmeny v cievnej stene počas zápalového procesu.

Tvar aneuryzmy môže byť sacculate - s krkom, telom a kopulou; v tvare vretena - v ktorom je nádoba rovnomerne roztiahnutá na veľkú vzdialenosť; bočný, pripomínajúci nádor steny cievy.

Podľa priemeru emisií:

 • Do 3 mm - veľmi malé;
 • Od 4 do 15 mm - zvyčajne;
 • Od 16 do 25 mm - veľké;
 • Viac ako 25 mm sú obrovské.

Často sú nevyzreté aneuryzmy asymptomatické a objavujú sa náhodne pri vyšetrovaní mozgu z iného dôvodu.

Kedy je potrebná operácia na cievnu aneuryzmu mozgu?

mozgová aneuryzma

Je potrebný prísny prístup k platnosti chirurgického zákroku pre nevybuchnutej aneuryzma kvôli možným komplikáciám počas operácie. Indikácie operácie sú aneuryzmy väčšie ako 7 mm. Indikácie pre operáciu sú istejšie s rastúcou aneuryzma ako pozorovanie a familiárna predispozícia ku krvácaniu (krvácanie z prípadov aneurysmatických v blízkych príbuzných).

Príprava na operáciu

Ak má pacient indikáciu na chirurgické odstránenie nevybuchnutej aneuryzmy, je hospitalizovaný plánovaným spôsobom na klinike, ktorá musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 1. Ak chcete mať na neurochirurgickú oddelení, ako aj profesionálov so skúsenosťami v oboch otvorených mikrochirurgické postupy týkajúce sa mozgových ciev a má skúsenosti s endovaskulárne aneurysmatických zásahov;
 2. Majú diagnostické oddelenie s röntgenovým vyšetrením s možnosťou vykonávania špirálovej počítačovej angiografie, magnetickej rezonančnej angiografie, digitálnej subtrakčnej angiografie;
 3. Operačná miestnosť by mala byť vybavená špeciálnym vybavením na mikrochirurgiu mozgových aneuryziem;
 4. Máte oddelenie neuroreanimácie.

Príprava na chirurgický zákrok je dôležitou súčasťou úspešnej liečby.

Správanie klinické testy (krvné testy, testy moču, krvný chémia, koaguláciu, krvný test pre niektoré infekcie (HIV, RW, vírusová hepatitída), röntgen hrudníka, EKG), konzultácie s odborníkmi (neurológom, internista a ďalších špecialistov uvedené).

Všetky vyššie uvedené štúdie sa môžu uskutočniť na klinike počas hospitalizácie, ale je možné dokončiť tieto štúdie na ambulantnej báze pred hospitalizáciou.

Na výber spôsobu chirurgického zákroku sa uskutočňujú štúdie na posúdenie povahy a štruktúry aneuryzmy, ako aj stavu mozgového tkaniva.

 • Magnetická rezonancia (časová lehota) angiografia. Táto technika vám umožňuje získať jasný obraz aneuryzmy s veľkosťou aneuryzmy 3 mm alebo viac.
 • Počítačová tomografia v angiografickom režime. Pri tomto vyšetrení je možné identifikovať prítomnosť kalcifikácií v stene a krvných zrazeninách vo vnútri aneuryzmy. Táto technika je však nižšia ako angiografia s magnetickou rezonanciou v presnosti odrazu štruktúry aneuryzmy s veľkosťou menšou ako 5 mm.
 • Digitálna subtrakčná angiografia. Doteraz táto štúdia ostáva "zlatým štandardom" pri rozpoznávaní aneuryziem s veľkosťou menšou ako 3 mm a nádobami s malým priemerom. Štúdia sa uskutočňuje iba v nemocnici kvôli možnosti komplikácií počas jej realizácie.

Magnetickou rezonančnou angiografiou a počítačovou tomografiou v angiografickom režime možno vykonať pred hospitalizáciou na klinike za predpokladu, že od okamihu vykonania štúdie až po hospitalizáciu neprešlo viac ako šesť mesiacov, v čase uplynutom od okamihu výskumu nedošlo k žiadnym zmenám v stave pacienta a uskutočnili sa štúdie pri dodržaní všetkých potrebných technických požiadaviek.

Pred operáciou sú čísla krvného tlaku regulované na konzistentné normálne hodnoty, hladina cukru v krvi koreluje v prípade diabetes mellitus a v prípade exacerbácie chronických ochorení sa požaduje kompenzácia stavu.

Po ukončení všetkých nevyhnutných vyšetrení a zistení, že operácia nie je kontraindikovaná, je pacient umiestnený na klinike. Je vyšetrovaný chirurgom, vysvetľuje plán operácie a možné komplikácie, hovorí anesteziológ s pacientom. Pacient vyplní dotazník a súhlasí s operáciou.

V predvečer operácie je zakázané podávať jedlo a piť vodu zo šiestich večerov; Dodržiavanie tejto podmienky je veľmi dôležité pre zabezpečenie bezpečnej celkovej anestézie.

Pred operáciou musíte urobiť sprchu a umyť si vlasy. Čistota je prevencia infekčných komplikácií.

Všetky nepochopiteľné otázky by mali byť objasnené u lekára alebo ošetrovateľského personálu, čo pomôže nejakým spôsobom odstrániť predoperačné vzrušenie spojené s intervenciou.

Ako sa vykonáva chirurgické odstránenie mozgovej aneuryzmy?

Na chirurgické odstránenie aneuryzmy sa používa ako otvorená intervencia na mozog: orezávanie aneuryzmy; posilnenie steny aneuryzmy obalom aneuryzmy s chirurgickou gázou; zastavenie prietoku krvi cez artériu aplikáciou klipu na artériu pred aneuryzmou alebo pred a po aneuryzme (trepovanie) a endovaskulárnych techník.

Priame chirurgické zákroky pre mozgové aneuryzmy sú high-tech procedúry a vyžadujú od chirurga skúsenosti a mikrochirurgické techniky.

Zložitosť operácie je nutná izolácia cievy a aneuryzmy takým spôsobom, aby sa zabránilo pretrhnutiu aneuryzmy a poškodeniu mozgového tkaniva.

Takéto operácie sa vykonávajú najmä pre mladých ľudí, berúc do úvahy možnosť opraviť aneuryzmy z otvoreného prístupu.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá niekoľko hodín.

Počas zásahu sa vykonáva neustále monitorovanie hlavných funkcií tela:

 1. Hlavné parametre tela a mozgu sú kontrolované;
 2. Krvný tlak je korigovaný, mozgové tkanivo je chránené pred ischémiou atď.

Schematicky môže byť priebeh otvorenej operácie na aneuryzme mozgu reprezentovaný nasledujúcim spôsobom:

 • Uskutoční sa kraniotómia;
 • Potom sa otvorí do lebky jamka s kranitómom, oddelená časť kosti sa zdvihne a odstráni (po ukončení operácie sa táto časť kosti vráti na miesto);
 • Dura mater je vystavená a chirurg získa prístup do mozgu;
 • Patologická (ložiská) tepna a samotná aneuryzma vyčnievajú;
 • Na krčku aneuryzma ukladajte na jej základňu klip - samočinné upínacie mikroobsluhy s vetvami, vetvy zovretia krk aneuryzmy a vypnite aneuryzmu z krvného obehu;
 • Počas operácie je nutne sledovaný radikalizmus vypnutia aneuryzmy z krvného obehu prerazením aneuryzmy, vyšetrenie aneuryzmy pomocou kontaktného ultrazvuku Dopplero, vyšetrenie aneuryziem mikroskopom alebo endoskopom, ako aj intraoperačná fluorescenčná angiografia;
 • Operácia na aneuryzme mozgu je ukončená šitím dura mater, vyrezaná časť lebky sa vráti do svojej polohy a je upevnená titánovými platňami a skrutkami.

Účinnosť z aneuryzmy, keď orezanie dosiahne 98%.

Kedy je indikovaná endovaskulárna liečba?

 1. Vek nad 60 rokov;
 2. Prítomnosť závažných ochorení;
 3. Aneuryzma ťažko prístupná s otvoreným zásahom.

Výhodou endovaskulárnej liečby je jej nízky dopad a krátke pooperačné obdobie.

Ako sa endovaskulárna intervencia uskutočňuje pri cerebrálnej cievnej aneuryzme?

Operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii, pretože vyžaduje úplnú kontrolu krvného tlaku a polohu pacienta na operačnom stole.

Všetky manipulácie na nádobách sa vykonávajú röntgenovou rontgenovou operáciou. Intervencia sa uskutočňuje hlavne punkciou v oblasti femorálneho záhybu, odkiaľ je katéter vedený cez femorálnu tepnu smerom k aneuryzme, aneuryzma je úplne naplnená platinovými mikrospirálmi a odpojená od prietoku krvi.

V súčasnosti sa na endovaskulárnu korekciu aneuryzmy s veľkým krkom používajú metódy na ochranu krku aneuryzmy, aby sa zabránilo pádu mikrospirálov do nosnej nádoby:

endovaskulárne liečenie aneuryzmy

Dočasná ochrana krku aneuryzmy pomocou balónika (balónová pomocná metóda), keď sa do oblasti nosnej nádoby vloží katéter s balónom, ktorý napučiava a potom sa do aneuryzmy vkladajú mikrospirály, po ktorých sa balónik odstráni;

 • Konštantná ochrana krku aneuryzmy pomocou stentu, ktorý je vložený do cievy a zostáva natrvalo v cievke. Stent má bunky, ktorými sa mikrospirály zavádzajú do dutiny aneuryzmy a aneuryzma sa odpojí od prietoku krvi;
 • Zavedenie prietoku do cievy je presmerovací stent, ktorý má vysokú hustotu a riadi krv cez ciev takým spôsobom, že krv nevstúpi do aneuryzmy a aneuryzma sa zrazí, to znamená, že je možné ju roztrhnúť. Úplná trombóza aneuryzmy sa vyskytne v priebehu 4 až 6 mesiacov po zákroku.
 • Po inštalácii akéhokoľvek typu stentov do troch mesiacov je potrebná medikácia, aby sa zabránilo trombóze stentu, čo sa musí brať do úvahy pri výbere tejto intervenčnej techniky.

  Zotavenie po operácii

  Po operácii je pacient umiestnený na pooperačnom oddelení, aby sledoval zdravotnícky personál, kde začne dýchať samostatne, po ktorom je premiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti. Čas strávený na jednotke intenzívnej starostlivosti závisí od zložitosti a charakteristík priebehu chirurgického zákroku a anestézie a je 24-48 hodín.

  Potom v neurologickom oddelení pacient pokračuje v sledovaní a liečbe počas jedného až dvoch týždňov v závislosti od priamej alebo endovaskulárnej intervencie. Niektorí pacienti budú musieť podstúpiť rehabilitáciu.

  Trvanie pooperačného pozorovania po endovaskulárnych intervenciách je výrazne kratšie ako po priamom chirurgickom zákroku a je 5-6 dní bez komplikácií.

  Dôsledky operácie

  Môžu sa vyskytnúť komplikácie spojené s nežiaducou reakciou na anestéziu, poškodením steny cievy počas operácie. Medzi dôsledky intervencie patrí tvorba krvných zrazenín, opuch mozgu, infekcia, mŕtvica, kŕče, ťažkosti pri rozprávaní, rozmazané videnie, pamäť, rovnováha, koordinácia pohybu atď.

  Odstránenie aneuryzmy až po jej roztrhnutie, s výnimkou intervencie v špecializovanej klinike s rozsiahlymi skúsenosťami s chirurgickou korekciou cievnych aneuryziem, minimalizuje možnosť závažných komplikácií a je neporovnateľná so závažnými následkami prasknutia aneuryzmy mozgovej tepny. Okrem toho sa časť komplikácií eliminuje počas operácie alebo okamžite po operácii. V niektorých prípadoch bude trvať dlhé obdobie rehabilitácie s využitím fyzioterapeutických techník, práca s rečovým riešiteľom na problémy s rečou, pomoc od psychológa, fyzioterapeuta, masérskeho terapeuta atď.

  Život po operácii

  Úplné zotavenie po otvorenej operácii trvá až dva mesiace, po endovaskulárnych operáciách sa pacienti vrátia do plnohodnotného života v kratšom čase. Trvanie regenerácie závisí od stavu pacienta pred operáciou, pooperačných komplikácií.

  Aneuryzma pred a po endovaskulárnej operácii

  Po kraniotómii niekoľko dní dochádza k bolesti v rane, pretože rana sa uzdravuje, pocit svrbenia, opuch v tejto oblasti je možný a necitlivosť niekoľko mesiacov.

  Bolesti hlavy môžu byť pozorované asi dva týždne, únava a úzkosť sú narušené až osem týždňov po otvorenej operácii. Preto sa odporúča popoludní popoludní.

  Pacient musí byť pod dohľadom neurológov, potrebných liekov, liekov proti bolestiam. Počas roka je potrebné vyhnúť sa kontaktným športom, zdvíhanie viac ako 2 - 2,5 kg, dlhé sedenie.

  Ak práca nesúvisí s bremenami, asi po 6 týždňoch môžete s lekárom prediskutovať príležitosť začať pracovať.

  Napriek tomu, že použitie MR-angiografie a CT-angiografie je obmedzené prítomnosťou možných deformácií obrazu z kovových klipov, stentov a špirál, tieto metódy zostávajú celkom efektívne pri pooperačnej kontrole.

  Opakovaný výskum po otvorenej intervencii sa odporúča vykonať v období od 6 do 12 mesiacov po intervencii.

  Po vykonaní endovaskulárnej operácie sa odporúča kontrola digitálnej subtrakčnej angiografie v období od 6 do 12 mesiacov po zákroku.

  Pacienti s predispozíciou k tvorbe vydutín, bez ohľadu na typ chirurgického zákroku, po skončení doby pozorovania sa odporúča vykonávania magnetické - rezonančné angiografia, počítačová tomografia angiografia v režime 1 dobu 5 rokov, aby sa zabránilo vzniku nových vydutín.

  Hodnotenie pacientov po chirurgickej korekcii pozitívnej vaskulárnej aneuryzmy. Medzi nežiaducimi reakciami, ktoré pretrvávajú v oneskorenom období po operácii, mnohí zaznamenajú zhoršenie zdravia počas zmeny počasia.

  Existuje mnoho pozitívnych hodnotení týkajúcich sa liečby v NN Burdenko Institute, kde bolo vykonaných viac ako 400 chirurgických opráv nevyčerpaných aneuryziem za posledných desať rokov s pozitívnymi výsledkami operácií.

  Operácia na odstránenie nevybuchnutej mozgovej aneuryzmy sa vykonáva bezplatne podľa kvóty pre operácie high-tech. Preto je potrebné predložiť príslušné lekárske dokumenty na vybranej klinike a ak existujú kvóty, vydá sa "Protokol o určení kvóty", pacient sa zapíše do plánu operácií a čaká na ňu.

  Ak pacient chodí sám na kliniku bez akýchkoľvek usmernení, operácia sa vykonáva za poplatok.

  V prípade platenej liečby nákladov na operáciu, je veľmi individuálne a závisí na materiáloch použitých pri operácii, doktor kvalifikáciu, čas strávený v nemocnici, atď. Priemerné náklady na operáciu v klinikách v Moskve pre aneuryzma výstrižok -.. 80 000, pre endovaskulárne vypnutie aneuryzma - približne 75 000 rubľov.

  Vzhľadom na vysokú úmrtnosť spôsobenú krvácaním v prípade pretrhnutia aneuryzmy, ak existuje dôkaz, odporúča sa preventívna operácia na vypnutie aneuryzmy z krvného obehu.

  Účinky aneuryzmy mozgu po operácii

  Charakteristika ochorenia mozgovej aneuryzmy a dôsledky po chirurgickom zákroku

  Všetky informácie na webe sú poskytované iba na informačné účely. Pred aplikáciou odporúčaní sa poraďte so svojím lekárom. Samoliečenie môže byť pre vaše zdravie nebezpečné.

  Keď je zaznamenaná cerebrálna aneuryzma, účinky po operácii majú pozitívne charakteristiky v polovici prípadov. Komplikácie v dôsledku chirurgického zákroku sa pozorujú u pacientov len v prípadoch, keď sa operácia vykonáva po pretrhnutí cievy. Aby ste tomu zabránili, je potrebné dodržiavať všetky pokyny lekára.

  Buďte opatrní

  Bolesť hlavy je prvým znakom hypertenzie. Pri 95% bolesti hlavy sa vyskytuje kvôli zhoršenému prietoku krvi v ľudskom mozgu. A hlavnou príčinou zhoršenia toku krvi je zablokovanie krvných ciev v dôsledku nesprávnej stravy, zlých návykov a neaktívneho životného štýlu.

  Existuje veľké množstvo liekov na bolesti hlavy, ale všetky ovplyvňujú účinok, nie príčinu bolesti. Lekárne predávajú lieky proti bolesti, ktoré jednoducho utopia bolesť a nevytvárajú problém zvnútra. Preto je obrovský počet infarktov a mŕtvica.

  Ale čo robiť? Ako sa zaobchádzať, ak existuje všade klamstvo? LA Bockeria, MD, uskutočnila vlastné vyšetrovanie a našla cestu z tejto situácie. V tomto článku Leo Antonovič povedal, ako je ZDARMA zabrániť smrti kvôli upchatým krvným cievam, náporom tlaku a zníženiu rizika srdcového infarktu a mŕtvice o 98%! Prečítajte si článok na oficiálnej webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

  Ako súčasť Fedu. programy, každý rezident Ruskej federácie môže dostať nápravu na hypertenziu ZDARMA:

  Získajte balík liekov na hypertenziu ZDARMA

  1 Príznaky ochorenia

  Aneuryzma mozgu je patológia jednej z ciev. Jeho steny na ľubovoľnom mieste (okcipitálna, čelná časť hlavy) začnú napučiavať z nahromadenej krvi.

  Toto miesto je nepružné. V mozgovej kôre nie je žiadne svalové tkanivo, ktoré by mohlo vyvrátiť a zabrániť rozšíreniu steny cievy. Preto účinky aneuryzmy môžu byť veľmi smutné.

  U ľudí, v mozgovej kôre, v ktorej je taká abnormalita cievy, sa môžu žilové steny kedykoľvek pretrhnúť. Potom sa krv šíri cez mozgové tkanivo. V niektorých miestach sa hromadí a dochádza k nekróze. V závislosti od toho, ktorá časť mozgu je poškodená, tento alebo ten orgán môže zlyhať.

  Už roky som skúmal príčiny bolesti hlavy. Podľa štatistík v 89% prípadov hlava bolesť kvôli upchatým krvným cievam, čo vedie k hypertenzii. Pravdepodobnosť, že neškodná bolesť hlavy skončí s mozgovou príhodou a smrť osoby je veľmi vysoká. Približne dve tretiny pacientov uhynú v prvých piatich rokoch ochorenia.

  Nasledujúca skutočnosť - môžete piť pilulku z hlavy, ale nevylieči samotnú chorobu. Jediný liek, ktorý oficiálne odporúča ministerstvo zdravotníctva na liečbu bolesti hlavy a je tiež používaný kardiológmi v ich práci, je Normio. Liek ovplyvňuje príčinu ochorenia, čo umožňuje úplné zbavenie sa bolesti hlavy a hypertenzie. Navyše v rámci federálneho programu môže každý obyvateľ Ruskej federácie ho získať zadarmo!

  Tiež roztrhnutie nádoby môže byť príčinou smrti. Tento výsledok sa vyskytuje v 50% prípadov. Ak pacient prežije prasknutie cievy, štvrtina týchto pacientov sa stane postihnutým.

  Symptómy aneuryzmy sa vždy jasne prejavujú, pretože vo väčšine prípadov opuchnutá cieva tlačí na okolité tkanivo. Je dôležité venovať pozornosť ľudskému stavu včas.

  Pacient sa môže zrazu začať sťažovať na časté ostré bolesti hlavy v určitej časti hlavy, rozmazané videnie, tinitus. Jeho vzhľad sa mení: objavuje sa šklbanie, vynechanie očných viečok (v niektorých prípadoch rozšírenie žiaka). Záchvaty podobné epileptickým záchvatom sa môžu začať neočakávane.

  Vo všetkých týchto situáciách je lepšie konzultovať s lekárom. Je pravdepodobné, že po výskume diagnostických prístrojov sa odhalí aneuryzma mozgu. Pozitívny výsledok vyžaduje okamžitú operáciu.

  Naši čitatelia píšu

  Vitajte! Moje meno je
  Ľudmila Petrovna, chcem vyjadriť svoju milosť pre vás a vašu stránku.

  Nakoniec som dokázal prekonať hypertenziu. Zachovávam aktívny obraz
  život, žiť a vychutnať si každú chvíľu!

  Od 45 rokov sa začali tlakové skoky, stalo sa znacne zle, neustálej apatie a slabosti. Keď som mal 63 rokov, už som pochopil, že život nebol dlhý, všetko bolo veľmi zlé. Zavolali sanitku takmer každý týždeň, celú dobu som si myslela, že tentoraz to bude posledná.

  Všetko sa zmenilo, keď mi dcéra dala na internete článok. Nemám predstavu, koľko mu ďakujem za to. Tento článok ma doslova vytiahol zo sveta. Posledné 2 roky sa začali pohybovať viac, na jar a v lete idem do krajiny každý deň, pestovať paradajky a predávať ich na trhu.

  Kto chce žiť dlhý a energický život bez úderov, srdcových infarktov a tlakových rázov, trvá 5 minút a číta tento článok.

  2 Možné komplikácie

  Chirurgia na odstránenie aneuryzmy je jednou z najťažších.

  Počas tejto doby je možné prasknúť abnormálnu nádobu alebo poškodiť stenu, neúplné odstránenie krvných zrazenín.

  Často v takýchto prípadoch sú dôsledky operácie charakterizované nasledujúcimi komplikáciami:

  • čiastočná mozgová ischémia;
  • vznik nového aneuryzmu;
  • ťažké a dlhé rehabilitačné obdobie.

  Niekedy po prvej operácii je potrebná chirurgická intervencia.

  Aj pri veľkej pravdepodobnosti úmrtia je riziko odôvodnené. Po operácii vo väčšine prípadov prežije viac ako polovica pacientov, niektorí z nich naďalej vedú normálny život, sú schopní.

  Príbehy našich čitateľov

  Zbavila sa vám bolesti hlavy navždy! Už uplynulo pol roka, pretože som zabudol, čo to je bolesť hlavy. Ach, nemáte tušenie, ako som trpel, ako som sa snažil - nič nepomohlo. Koľkokrát som chodil na kliniku, ale stále mi boli predpísané zbytočné lieky a keď som sa vrátil, lekári jednoducho pokrčili ramenami. Nakoniec som sa vyrovnal s bolesťou hlavy a všetko vďaka tomuto článku. Ktokoľvek, kto má často bolesť hlavy, je nutné prečítať!

  Prečítajte si celý článok >>>

  Aby sa zabránilo zhoršeniu kvality života v budúcnosti, všetci pacienti bez výnimky, ktorí odstránia aneuryzmu mozgu, by mali byť neustále sledovaní lekárom.

  3 Rehabilitácia po liečbe

  Dôsledky prenesenej operácie môžu prejsť mesiac. Rehabilitácia je možná až do 2 rokov. Všetko závisí od ťažkostí, ktoré vznikli počas chirurgického zákroku, od veku pacienta, od komplikácií po operácii.

  V niektorých prípadoch musí byť pacient znovu naučil čítať a písať, slúžiť sám. Nutné sú terapeutická gymnastika, akupunktúra.

  Všetci pacienti bez výnimky v pooperačnom období užívajú množstvo liekov, ktoré obnovujú funkciu mozgu, krvných ciev a celkový stav tela.

  Takéto lieky zahŕňajú: činidlá posilňujúce cievy, lieky, ktoré stabilizujú krvný tlak. Je nevyhnutné, aby sa ovládaná nádoba úplne obnovila, nebola vytvorená žiadna nová aneuryzma.

  Je potrebné užívať nootropické lieky, ktoré zlepšujú zásobovanie mozgu krvou a pomáhajú optimalizovať jeho činnosť. Pacient tiež užíva vazodilatačné lieky. Aj bylinky pomáhajú.

  V pooperačnom období by ste mali dodržiavať diétu s hypocholesterolom. V strave by nemali byť muffiny, mastné potraviny, údené mäso.

  Pacient by sa mal vyhnúť stresovým situáciám, mať dostatok spánku. V pooperačnom období sa má merať život, pokojne. Ak je to možné, po počiatočnej rehabilitácii stojí za to odpočívať v podmienkach sanatória pre takýchto pacientov.

  Jednoduchý, ale efektívny spôsob, ako sa zbaviť bolesti hlavy! Výsledok nie je dlhý! Naši čitatelia potvrdili, že úspešne používajú túto metódu. Po starostlivom štúdiu sme sa rozhodli podeliť sa s vami.

  Často sú po určitom čase úplne obnovené všetky funkcie tela. Život pacienta sa veľmi nelíši od života bežných zdravých ľudí.

  Stále si myslíte, že je ťažké poraziť bolesť hlavy?

  • Ste trpezliví epizodickými alebo pravidelnými bolesťami hlavy.
  • Stlačí hlavu a oči, alebo "porazí kladivo" na zadnej strane hlavy alebo zaklopí do spánkov
  • Niekedy s bolesťou hlavy máte pocit choroby a závraty?
  • Všetko začne rozzúriť, je nemožné pracovať!
  • Rozháňate svoju podráždenosť vašim príbuzným a kolegom?

  Prestaňte to tolerovať, už nemôžete čakať a oneskoriť liečbu. Prečítajte si, čo vám radí Elena Malysheva a zistite, ako sa vám tieto problémy zbaviť.

  Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

  Roztrhnutá aneuryzma mozgu je závažná patológia mozgových ciev, čo vedie k vážnemu narušeniu jej fungovania alebo k smrti pacienta.

  Aneuryzma mozgu sa nazýva výčnelok steny jeho cievy. Je spôsobená odchýlkami v štruktúre cievnych stien - v prípade aneuryzmy nemá vrstva svalov a elastickú membránu, a preto stráca pružnosť. Takáto nádoba sa nedokáže zotaviť z uvoľnenia vysokého krvného tlaku a stane sa nezvratnými zmenami.

  Vypuklé nádoby vytláčajú okolité tkanivá, ale najnebezpečnejšou vecou je, že keď sa riedí, hrozí v každom okamihu pretrhnúť a spôsobiť mozgové krvácanie.

  Ďalším názvom patológie je roztrhnutie mozgovej alebo intrakraniálnej aneuryzmy.

  Priraďte kognitívne a získané formy ochorenia. Avšak prvý je zriedka nájdený hneď po narodení. V priemere je "vek" choroby 30-60 rokov a ženy sú štatisticky choré častejšie ako muži. Porušenie aneuryzmy sa diagnostikuje spravidla u pacientov starších ako 50 rokov.

  Aneuryzma mozgu: etiológia

  Príčiny aneuryziem mozgu nie sú úplne pochopené, lekári však identifikujú najvýznamnejšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku patológie:

  • Faktor dedičnosti, čo naznačuje nedostatok kolagénu typu III. V tomto prípade sa aneuryzma vyskytuje na miestach s najväčšou kľukatosťou tepny alebo v mieste jej rozštiepenia. Ďalšie zvyčajné poruchy sú zvyčajne zistené - napríklad hypoplázia renálnej artérie, napríklad koronárna aortálna koarkcia.
  • Bakteriálna, mykotická alebo nádorová embólia, to znamená transport elementov malígneho nádoru, bakteriálnych alebo hubových mikroorganizmov krvným riečnym procesom;
  • Hyalinóza cievnych stien, ktorá je typom extracelulárnej proteínovej dystrofie tkanív;
  • ateroskleróza;
  • Cievne poranenia v minulosti;

  Genéza aneuryzmy mozgu môže byť spojená so zvýšeným krvným tlakom a nerovnomerným prietokom krvi. V nebezpečenstve - zóny tepien, kde sú rozdelené na menšie dôsledky. Práve tu je zistený maximálny tlak prietoku krvi na zmenenej stene cievy, ktorý spôsobuje aneuryzma mozgových ciev a hrozí jej pretrhnutie.

  Negatívne zvyky ako fajčenie, alkoholizmus, užívanie omamných látok významne zvyšujú riziko vzniku aneuryzmy. Prítomnosť ťažkých sprievodných ochorení, ako je diabetes, ateroskleróza, hypertenzia. zvýšiť riziko pretrhnutia aneuryzmy.

  Porušenie aneuryzmy mozgu: klinický obraz

  Aneuryzma mozgu je asymptomatická alebo naopak sa prejavuje častými bolesťami hlavy, znížením videnia a sluchu, paralýzou nervov a rúk tváre. Podobné príznaky sú spôsobené stlačením rôznych oblastí mozgu aneuryzmou.

  Pri roztrhnutí sa pozoruje úplne iný obraz, po ktorom krv vyplní povodie tepny v oblasti miesta aneuryzmy. Roztrhnutá aneuryzma mozgu je charakterizovaná ťažkými príznakmi:

  • Ostré, náhle bolesti hlavy, spojené s zmätenosťou alebo stratou vedomia. Pacienti často porovnávajú túto bolesť s neočakávaným a silným úderom do hlavy;
  • Tachypénia, tj zvýšené dýchanie až 20 respiračných rytmov za minútu;
  • Objavenie tachykardie (zvýšená srdcová frekvencia na 80 alebo viac minút za minútu), ktorá je potom nahradená bradykardiou (menej ako 60 srdcových minút za minútu);
  • V 10-20% prípadov výskyt záchvatov generalizovanej povahy.

  Bohužiaľ, tieto stavy končia ťažkými nezvratnými zmenami v mozgu alebo smrťou pacienta. Vysoká úmrtnosť sa zaznamenáva aj pri včasnej hospitalizácii pacienta.

  Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu: dôsledky

  Príznaky a účinky aneuryzmy mozgu sú spôsobené lokalizáciou krvácania. Pri subarachnoidálnom krvácaní (krv sa naleje do priestoru mozgu) dochádza k zablokovaniu dráh, pod ktorými sa vypúšťa cerebrospinálna tekutina (mozgová tekutina), ktorá je plná okluzívnym hydrocefalom (edém mozgu) a dislokáciou (zmenou polohy mozgových štruktúr).

  Pri intracerebrálnom krvácaní vzniká hematóm, pretože nervové tkanivo je nasiaknuté v krvi. Produkty rozpadu krvi ovplyvňujú mozgové tkanivo, čo vedie k jeho nekróze.

  Dôsledkom pretrhnutia aneuryzmy je aj angiospazmus. to znamená ostré zúženie lúmenu periférnych ciev, čo vedie k nedostatočnej výžive buniek kyslíkom. Existuje ischémia alebo sekundárna ischemická mozgová príhoda.

  Najnebezpečnejším je nalievanie krvi do komôr mozgu. ktorých dôsledkom je kóma alebo okamžitá smrť.

  Pri aneuryzme mozgu sú rovnaké účinky po prasknutí typické ako pri ischemickej alebo hemoragickej mŕtvici. Krvácajúce oblasti mozgu prestávajú fungovať, dochádza k ireverzibilným zmenám v tkanivách. To zase ovplyvňuje fungovanie akýchkoľvek systémov ľudského tela. Keď dôjde k prasknutiu tkaniva nekróza, a tak aj rehabilitácia pacienta nie je schopný vrátiť ho do svojho predchádzajúceho života.

  Porušenie aneuryzmy, okrem vysokého rizika smrti, je plné vývoja nasledujúcich komplikácií:

  • Cerebrálny edém spôsobený porušením likvidácie alkoholu;
  • Ischémia mozgového tkaniva, charakterizovaná ich smrťou;
  • Opakované prasknutie, ktoré významne zvyšuje riziko úmrtia pacienta;
  • Cievne kŕče.

  Medzi najčastejšie dôsledky prasknutia intrakraniálneho aneuryzmu sú aj:

  • Koordinácia, paralýza;
  • Ťažkosti pri prehĺtaní, ktoré spôsobujú choroby tráviaceho traktu alebo ťažkú ​​pneumóniu;
  • Kognitívne poruchy a psychologické poruchy, behaviorálne abnormality;
  • Chýbajúca koordinácia vizuálnych a motorických funkcií (napríklad človek vidí pohár, ale nemôže ho vziať do ruky, pretože vizuálne vnímanie je skreslené).
  • Epilepsia.

  Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu: diagnostika

  Mal by sa rozlišovať medzi diagnostickými postupmi zameranými na identifikáciu aneuryzmy mozgu a diagnostikovanie ruptúry aneuryzmy. Druhá sa prejavuje ako akútne bolestivé príznaky, rýchle dýchanie, tachykardia, striedajúca sa bradykardia.

  Je dosť ťažké zistiť aneuryzmu mozgu, pretože symptómy nie sú typické výhradne pre túto patológiu alebo úplne chýbajú.

  Najspoľahlivejšie a najpresnejšie údaje o diagnóze aneuryzmy a jeho prasknutí sú dané výpočtom a zobrazením magnetickou rezonanciou. MRI poskytuje najlepší obraz a zostáva úplne bezpečné. Avšak kontraindikáciou pre jeho použitie je prítomnosť kardiostimulátorov a iných implantátov v tele pacienta.

  Vďaka CT a MRI je možné získať informácie o prítomnosti aneuryzmy, jeho veľkosti a umiestnení, tlakovej sile na okolitom tkanive atď.

  Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu: liečba

  Liečba roztrhnutého aneuryzmu mozgu je vždy operácia a to znamená použitie jednej z chirurgických metód.

  1. Prevádzka lebky

  Ide o mimoriadne zložitý chirurgický zásah, ktorý zahŕňa mikrochirurgické techniky a súčasné orezávanie krku aneuryzmy. Úlohou postupu je udržať aneuryzmu mimo krvného obehu, pričom sa zachová priechodnosť cievy a okolitého plavidla. Aj počas operácie sa z subarachnoidného priestoru odstránia krvné zrazeniny.

  Neznamená to otvorenie lebky a je cez punkciu v stehennej tepne. Účelom postupu je aj vypnutie aneuryzmy z krvného obehu, ale uzavretie lúmenu v cievke, ktorá vznikla v dôsledku prasknutia aneuryzmy.

  Cieľom oboch typov chirurgických zákrokov je teda odstrániť účinky prasknutia, zablokovať vytvorený lúmen v cievke a vylúčiť nádobu z krvného obehu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu.

  S priaznivým výsledkom operácie na aneuryzme mozgu pacient čaká na neurorehabilitáciu. Ďalšou úlohou lekárov je zabrániť opätovnému vývoju aneuryzmy a jej pretrhnutiu. Za týmto účelom sa vyvíjajú pokusy o odstránenie faktorov aneuryzmy, ktoré sa dosahujú užívaním liekov, zmenou životného štýlu pacienta. Zvyčajne sú lieky predpísané na prevenciu vazospazmu a znižovania krvného tlaku. Keďže dôsledkom prasknutia aneuryzmy sú aj bolesti hlavy, nevoľnosť, zmätenosť, lieky sú predpísané na odstránenie týchto príznakov.

  Ak hovoríme o prvej pomoci v prípade podozrenia na prasknutie aneuryzmy mozgu, je dôležité zabrániť vzniku mozgového edému a znížiť stupeň krvácania. Za týmto účelom je obeť položená a dáva hlave vysokú pozíciu. To zabezpečí prirodzený tok krvi. Je povolené aplikovať chlad na hlavu, pretože spomaľuje prietok krvi, prispieva k zrážaniu krvi.

  V každom prípade treba poznamenať, že čím skôr začala rehabilitácia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že obeť má lepší život po pretrhnutí aneuryzmy mozgu.

  Čo je to orezanie cievnej aneuryzmy, dôsledky

  Aneuryzma mozgu sa vyskytuje pri patologických zmenách v cievach pri zmene ich tvaru. Stávajú sa tenké a krehké, napínajú sa a vyčnievajú. V mieste deformity sa vytvorí aneuryzmatický vak, ktorý môže následne roztrhnúť, čo vedie k intrakraniálnemu krvácaniu.

  Pravdepodobnosť smrteľného výsledku pri pretrhnutí cievy je veľmi vysoká, preto pri potvrdení diagnózy sa uskutoční urgentná chirurgická intervencia. V takomto prípade sa najčastejšie vykoná orezávanie aneuryzmy mozgu, s výnimkou prípadov, keď je vak príliš hlboký.

  Podstata orezania aneuryzmy, priebeh operácie

  Keď hovoríme o tom, čo je aneuryzma výstrižku, znamenajú postup pre vypnutie aneuryzmy z celkového krvného toku. To sa vykoná prekrytím klipu na krku postihnutej nádoby.

  V závislosti od tvaru aneuryzmy môže byť potrebné upevniť svorky na oboch stranách. Na získanie prístupu k požadovanému miestu sa vykoná trepanie lebky.

  Ako funguje táto operácia?

  Počas manipulácie sa vykonávajú tieto činnosti:

  1. Pacientka robí celkovú anestéziu.
  2. Vykonala trepanáciu požadovanej plochy lebky.
  3. Kranitom vyrezaná diera.
  4. Vytvorí sa pevný kryt mozgu.
  5. Ovplyvnená oblasť je určená a oddelená od zostávajúcich tkanív.
  6. Aneuryzma je odpojená od celkového krvného prietoku pomocou prekrytia klipu.
  7. Lebka je obnovená. Vyrezaný otvor je pripevnený doskami a skrutkami.

  Operácia vyžaduje presnosť a pozornosť od chirurga. Počas procedúry sa používa rôzne mikrochirurgické zariadenia. Ak lekár zistí, že cievy sú zriedené, môže ich obaliť chirurgickou gázou alebo svalovými časticami. Tým sa zníži riziko prasknutia so zvyšujúcim sa tlakom.

  Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

  Rozhodnutie o operácii vykoná ošetrujúci lekár po tom, ako pacient súhlasí s postupom. Hlavné indikácie na účely orezávania sú:

  • aneuryzma, dosahujúca 7 mm alebo viac;
  • genetická predispozícia k roztrhnutiu aneuryzmatických vakov.

  Ak je operácia kontraindikovaná

  V niektorých prípadoch by sa operácia mala zrušiť:

  1. Pri ochoreniach obehového systému.
  2. S dekompenzáciou cukrovky.
  3. V prítomnosti akútnych zápalových a infekčných procesov.
  4. Ak má bronchiálna astma vážny priebeh.
  5. S exacerbáciou chronických ochorení.

  Orezanie sa nevykonáva, keď je aneuryzma umiestnená dostatočne hlboko.

  Cenová politika

  Otázka, do akej miery možno náklady na operáciu odpovedať rôznymi spôsobmi. Pri plánovanej hospitalizácii má pacient právo na bezplatnú liečbu. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať ministerstvo zdravotníctva a vyplniť ho a poskytnúť príslušné dokumenty.

  V takom prípade môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým žiadosť zoberiete do úvahy a pridelíte finančné prostriedky z rozpočtu.

  Ak nie je čas, potom môžete ísť na kliniku súkromne, potom náklady na procedúru bude 80 až 180 tisíc rubľov. Závisí to od zložitosti operácie, prestíže kliniky a kvalifikácie lekárov, ako aj od ceny materiálov, ktoré sa majú použiť pri orezávaní.

  Ako sa pripraviť na postup

  Pri výbere metódy liečby aneuryzmy vykonajte sériu vyšetrení. V podstate je to:

  • Všeobecná analýza krvi, moču.
  • Krvný test na biochemickú a infekčnú chorobu.
  • Rádiografiu.
  • Kardiogram.
  • Vyšetrenie terapeutom a neurológom, niekedy inými odborníkmi, v závislosti od príznakov.
  • Magnetická rezonančná angiografia. Zobrazuje sa s aneuryzmou od 3 mm.
  • CT je potrebná na získanie celkového obrazu vo formácii 5 mm. Môže sa použiť na detekciu kalcifikácií a krvných zrazenín vo vnútri aneuryzmy.
  • Digitálna subtrakčná angiografia umožňuje zobraziť vzdelanie na 3 mm.

  Pred odrezaním mozgových ciev je potrebné pripraviť telo na operáciu. Aby ste to dosiahli, vykonajte normalizáciu existujúcich ochorení: kompenzujte cukrovku, krvný tlak a ďalšie chronické ochorenia vyskytujúce sa v akútnej forme.

  Po vyšetrení chirurgom, anesteziológom a vyplnením súhlasu sa stanoví dátum operácie. V predvečer príjmu potravy a tekutín po 18 hodine sa neodporúča.

  Pooperačné obdobie

  Aby sa pacient po operácii rýchlo vrátil k svojmu bežnému spôsobu života, prejavil mier a pozitívny postoj.

  Pri vykonávaní plánovaného chirurgického zákroku sa pacient nachádza niekoľko dní v jednotke intenzívnej starostlivosti, aby mohol v prípade komplikácií poskytnúť lekársku pomoc včas. Po určenom čase sa pacient presunie do všeobecného oddelenia.

  V pooperačnom období môže mať obavy rýchla únavnosť a slabosť. Preto sa odporúča úplný odpočinok a odpočinok v posteli.

  Bolesť hlavy je tiež častým spoločníkom operácie orezania aneuryzmy. Tento príznak je eliminovaný omamnými látkami, preto v prípade silných a častých migrén, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

  Celkové rehabilitačné obdobie je približne dva mesiace. Je dôležité vziať do úvahy prítomnosť iných ochorení a ich závažnosť, stav, v ktorom bol pacient v čase orezávania. Ak bola operácia plánovaná a veľkosť formácie bola zanedbateľná, potom sa postup ľahšie prenáša, zotavenie tela nastane rýchlejšie.

  Je operácia nebezpečná, na čo sa mám pripraviť po orezaní?

  Zhoršenie po operácii je pomerne zriedkavé. Podľa štatistík toto číslo nepresahuje 10%. Ale súhlasí s liečbou aneuryzmy, pacient musí zhodnotiť všetky riziká.

  Dôsledky môžu byť veľmi odlišné: počnúc od drobných porušení reči, pamäti, pozornosti, neustáleho bolesti hlavy a končiacich sa ischemickými komplikáciami, pľúcnym edémom a v niektorých prípadoch aj úmrtiami.

  Stále však nie je potrebné odmietnuť operáciu, hlavnou podmienkou úspešnej liečby je výber kvalifikovaného personálu, dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára a včasná diagnostika komplikácií v pooperačnom období.

  Vo väčšine prípadov dochádza k komplikáciám pri predoperačnom prerušení aneuryzmy alebo krvácaniu počas postupu.

  • Zhoršená koordinácia motora alebo znížená citlivosť končatín, paralýza.
  • Dysfunkcia rečového prístroja.
  • Znížená vízia.
  • Uzavretie plavidiel.
  • Psychologické poruchy.
  • Výskyt epilepsie.

  Predpokladaná dĺžka života po ukončení procedúry

  Vo všeobecnosti, ak sa dodržiavajú všetky odporúčania a operácia sa vykonáva včas, nedošlo k zníženiu očakávanej dĺžky života pacienta.

  V prípade odmietnutia liečby sa aneuryzma postupne zväčšuje a nakoniec sa pretrváva krvácanie, ktoré často vedie k smrti.

  Hlavné odporúčania pre rýchle zotavenie sú:

  • Revízia výživy.
  • Racionalizácia fyzickej aktivity.
  • Pozorovanie neurológom.
  • Odmietanie zlých návykov.
  • Priechod angiografie MR a CT vyšetrenia 6 mesiacov po operácii.
  • Monitorovanie štátu s cieľom vyhnúť sa novým formáciám.

  Aneuryzma

  Otázka určenia zdravotného postihnutia po kraniotómii sa rozhodne počas sociálno-lekárskeho vyšetrenia. Vo všeobecnosti iba 7 až 10% tých, ktorí prevádzkujú, potrebujú výhody. Podmienka sa posudzuje podľa týchto kritérií:

  1. Prítomnosť systematickej funkčnej nerovnováhy v dôsledku operácie.
  2. Čiastočná neschopnosť, to môže byť obmedzenie mobility a duševného postihnutia.
  3. Potreba rehabilitácie.

  Ak uvedené komplikácie pretrvávajú počas celého roka, postihnutie skupín I, II alebo III sa uskutočňuje v závislosti od príznakov:

  • Skupina I je určená jednotlivcom, ktorí si nemôžu zabezpečiť svoje vlastné potreby, potrebujú stály dohľad a starostlivosť. Títo občania sú považovaní za neschopných, ich opatrovník im je pridelený.
  • Skupina II postihnutia zabezpečuje čiastočné porušenie funkčnosti tela po ochorení. Človek môže byť považovaný za čiastočne neschopný.
  • Skupina III je určená pre osoby s miernou telesnou dysfunkciou. Napríklad čiastočná paralýza, dezorientácia, strata sluchu. Táto kategória osôb so zdravotným postihnutím nepotrebuje stály dohľad. Sami môžu vykonávať všetky nevyhnutné činnosti starostlivosti o seba.

  Pri určovaní príslušnej skupiny sa hodnotia účinky operácie, typ a umiestnenie aneuryzmy. Dôležitým argumentom je prítomnosť duševných porúch a epilepsie.

  Na základe štatistiky sa viac ako 40% prevádzkových pacientov po rehabilitačnom období vráti do svojej bežnej pracovnej činnosti. Zvyšok občanov s vysokou kvalifikáciou je rekvalifikovaný do špeciálnych inštitúcií a môže zastávať pozície so zníženými pracovnými podmienkami.

  Aneuryzma mozgu je nebezpečné pretrhnutie cievy. Rozhodnutie o vykonaní operácie by malo byť vykonané pacientom s pochopením všetkých možných rizík a komplikácií. Všeobecne platí, že životnosť po orezaní sa výrazne nelíši od predoperačného obdobia. Hlavnými kritériami pre úspešnú manipuláciu sú včasná diagnóza ochorenia a dodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára.

  Zdroj: http://saymigren.net/vtorichnye/cerebral-vessels/anevrizma-golovnogo-mozga-posledstviya-posle-operacii.html, http://umozg.ru/zabolevanie/razryv-anevrizmy-golovnogo-mozga.html, http://prososud.ru/mozg/klipirovaniye-anevrizmi.html

  Vyvodiť závery

  Útoky srdca a mŕtvice predstavujú takmer 70% všetkých úmrtí na svete. Sedem z desiatich ľudí zomrie v dôsledku zablokovania tepien srdca alebo mozgu. A prvým a najdôležitejším znakom cievnej oklúzie je bolesť hlavy!

  Obzvlášť desivá je skutočnosť, že veľa ľudí nemá ani podozrenie, že majú porušenie v cievnom systéme mozgu a srdca. Ľudia pijú lieky proti bolesti - pilulku z hlavy, a preto chýbajú príležitosť na niečo napraviť, jednoducho sa odsúdia na smrť.

  Cievne blokáda vedie k ochoreniu pod dobre známym názvom "hypertenzia", ​​tu sú len niektoré z jej príznakov:

  • bolesť hlavy
  • cardiopalmus
  • Čierne bodky pred očami (mušky)
  • Apatie, podráždenosť, ospalosť
  • Rozmazané videnie
  • potenie
  • Chronická únava
  • Opuch tváre
  • Necitlivosť a zimnica
  • Tlakové skoky
  Varovanie! Dokonca aj jeden z týchto príznakov vás môže zvedať. A ak sú dva, potom neváhajte - máte hypertenziu.

  Ako liečiť hypertenziu, keď existuje veľké množstvo liekov, ktoré stojí veľa peňazí? Väčšina liekov nebude robiť nič dobré a niektorí môžu dokonca ublížiť!

  Jediná droga, ktorá poskytla významné
  Výsledkom je Normio

  Pred Svetovou zdravotníckou organizáciou vykonáva program "bez hypertenzie". Ako súčasť toho sa droga Normio vydáva bezplatne všetkým obyvateľom mesta a regiónu!

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Nedostatok trikuspidálnej chlopne 2 stupne: čo to je?

  Získaná chlopňová choroba srdca je ochorenie nazývané trikuspidálna insuficiencia, trikuspidálna regurgitácia, pri ktorej dochádza k funkčnému poškodeniu srdcového ventilu.

  Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

  Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

  Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

  Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

  Segmentované neutrofily sa znížili

  Na stanovenie celkového stavu tela je predpísaný krvný test, pomocou ktorého možno určiť, či je choroba alebo nie. Ak sa napríklad znížia segmenty neutrofilov, indikuje to prítomnosť infekcie v tele.

  Neutrofily sú zvýšené u dospelých: príčiny a liečba

  Čo sú neutrofily?Neutrofily sa nazývajú poddruh leukocytov - krviniek, ktoré tvoria prevažnú väčšinu percenta krvných buniek zo všetkých subpopulácií leukocytov.

  Biochemická analýza krvi pre kreatinín a močovinu

  Stupeň močoviny a kreatinínu umožňuje posúdiť fungovanie ľudského tela, jeho bielkovinový metabolizmus. Ak sa ukazovatele analýzy zmenia, znamená to porušenie a prítomnosť možnej patológie.