Z tohto článku sa dozviete, čo je to mikroskop, ako sa líši od rozsiahlej cievnej mozgovej príhody, ako zabrániť, identifikovať prvé príznaky včas a začať s potrebnou liečbou.

Mikroskop je pomerne podmienený pojem, ktorý sa nazýva akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, v ktorom časti mozgu zažijú hladovanie kyslíkom a umierajú alebo sa stávajú nekrotickými. Princíp akejkoľvek mozgovej príhody alebo mozgového krvného obehu je jednoduchý - dochádza k zablokovaniu alebo kŕčeniu ciev, ktoré kŕmia mozgové tkanivo, mozgové bunky zomierajú a človek stráca funkcie, za ktoré zodpovedala zosnulá časť mozgu (reč, sluch, vízia, kontrolovaný pohyb svalov).

Hlavný rozdiel mikroskopu možno vidieť už z termínu samotného - "mikro" alebo malého. Pri tomto type porúch cerebrálnej cirkulácie sú ovplyvnené malé tepny, ktoré kŕmia mozgové tkanivá, a preto je omnoho menšie množstvo mozgového tkaniva zabité v porovnaní s rozsiahlou mozgovou príhodou.

Dôsledky takýchto mikroskopických lézií sú omnoho menej, človek môže takmer úplne obnoviť stratenú funkciu reči, sluchu alebo pohybu, ale to si vyžaduje vynikajúce telesné rezervy a pretrvávajúcu prácu na sebe.

Hlavná zákernosť mikroútokov spočíva v vymazanom klinickom obrázku - prvé príznaky mikroúrazovej mozgovej príhody sa prejavujú neskôr a pomalšie, preto sa začiatok diagnostických a terapeutických opatrení výrazne oneskorí. A neskôr sa začína špecializovaná liečba porúch cerebrálnej cirkulácie, tým horšie sú výsledky a predpovede.

Zvyčajne sa neurológ zaoberá diagnózou a liečbou akejkoľvek mŕtvice. Avšak prvý lekár, ktorému sa pacientka s mikroskopom bude zaoberať, môže byť doktorkou akejkoľvek špecializácie, v závislosti od povahy sťažností pacienta - bolesť hlavy, zhoršenie zraku, prerušenie srdcovej práce atď.

Príčiny mikroúrazu

Ako sme už uviedli, hlavnou príčinou akéhokoľvek typu mŕtvice je jedna alebo iné prekážky prietoku krvi, ktorý prenáša živiny a kyslík do mozgových buniek. Zvyčajne sú príčiny takýchto prekážok rozdelené do troch skupín:

 1. Spazmus krvných ciev. Tento obraz sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s neustále zvýšeným krvným tlakom - arteriálnej hypertenzie. Mŕtvica sa však môže vyskytnúť aj u dokonale zdravého človeka s neustálym normálnym tlakom v dôsledku stresu, užívania určitých liekov, dehydratácie, šoku a tak ďalej. Ostrý skok v tlaku u týchto pacientov môže spôsobiť mikroskop a iné typy porúch cerebrálnej cirkulácie.
 2. Uzavretie plavidiel. Porušenie priesvitu cievy bráni prietoku krvi - dochádza k hladeniu tkaniva kyslíkom. Očkovanie cievy sa môže vyskytnúť pri aterosklerotickom alebo cholesterolovom plaku, krvnej zrazenine, plynovej bubline alebo, menej často, pri skríningu baktérií, metastáze alebo cudzej organizácii.
 3. Roztrhnutie kŕmnej nádoby. Zdvihy vytvorené týmto spôsobom sa nazývajú hemoragické. Krv, ktorá sa vyliala z nádoby, nielenže nedosiahne "cieľ", ale tiež preniká do okolitých tkanív a zhoršuje porážku. Príčinou pretrhnutia cievy môže byť nával tlaku, ateroskleróza krvných ciev, poranenie hlavy, porušenie venózneho odtoku z hlavy - napríklad pokus o udušenie.

Rizikové skupiny pre vývoj ochorenia

Moderná medicína jasne identifikovala pacientov, ktorých zdravie a životný štýl významne zvyšujú riziko vzniku porúch cerebrálnej cirkulácie:

 • Ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, najmä tí, ktorí majú poruchy srdcového rytmu a arteriálnu hypertenziu.
 • Ateroskleróza krvných ciev - ukladanie cholesterolových solí na vnútornú výstelku krvných ciev - tvorba plakov.
 • Dedičné a získané poruchy koagulácie krvi - antifosfolipidový syndróm, polycytémia, defekt faktora Leiden atď.
 • Obezita a používanie veľkého množstva tučných a sladkých potravín.
 • Diabetes mellitus.
 • Fajčenie a užívanie alkoholu vo veľkých dávkach.
 • Prijatie kombinovanej perorálnej antikoncepcie ženami.
 • Obdobie menopauzy u žien, najmä na pozadí ťažkého menopauzálneho syndrómu.
 • Mŕtvice a srdcové záchvaty v minulosti.
 • Dedičná predispozícia a rodinná anamnéza.
 • Sedavý životný štýl - najmä pacientov s lôžkami.
 • Chronická únava, stres, emočná strach.

Príznaky mikroskopu

V tejto časti sa pokúsime popísať čo najskôr prvé príznaky mikroskopu, aby čitateľ mohol predpokladať vývoj choroby v sebe alebo iných.

Hneď by bolo žiaduce poznamenať, že pri mikroskopi príznaky priamo závisia od lokalizácie zamerania a kalibru postihnutej nádoby, ktorá ju kŕmi. Jednoducho povedané, čím je nádoba menšia, tým menej príznakov choroby sú menej spoľahlivé.

 • Ťažká bolesť hlavy. Takáto bolesť hlavy sa vyskytuje alebo rastie pomerne prudko, nie je odstránená bežnými tabletami a neprejde po spánku alebo odpočinku.
 • Nepríjemnosť tváre, končatín, jazyka. Za prítomnosti mŕtvice je často zrejmé, že pacient má roh v ústach, pero visí a oko sa zavrie.
 • Dysfunkcie citlivých analyzátorov - sluch, vôňa a zrak. Pacient sa môže sťažovať na blikanie "kruhov" alebo "muchov", neurčitosť štruktúr, biele a tmavé škvrny, tinitus, skreslenie alebo strata zápachu.
 • Zhoršenie reči - jazyk pacienta sa zamotá, reč sa stáva fuzzy. Bohužiaľ, takíto pacienti sú často označovaní ako "opilci", preto začínajú dostávať pomoc oveľa neskôr.
 • Necitlivosť alebo úplné "zlyhanie" paží alebo nôh. Pri menších úderoch, znecitlivenie prstov a rúk, svalová slabosť, trasenie a nestabilná chôdza sú charakteristické.
 • Bežné symptómy, ako sú úzkosť, potenie, palpitácie, dýchavičnosť, závrat, pocity paniky a strachu, sa môžu pridať k týmto typickým symptómom.

Tieto príznaky môžu byť prítomné v rovnakej miere, alebo niektorý z nich bude vyniknúť. V každom prípade bolesť hlavy, ktorá nie je uvoľnená konvenčnými liekmi, znížená citlivosť a odmietnutie končatín alebo jazyka, najmä na pozadí vysokého krvného tlaku, je dôvodom okamžitej návštevy neurológov.

Je dôležité pochopiť určité ťažkosti pri definovaní pojmov. Tieto príznaky majú právo byť nazývané mikroskopom, ak je možné mať podobné denné alebo dlhodobé neurologické príznaky. Všetko, čo trvá až 24 hodín, sa pripisuje akútnym prechodným poruchám cerebrálnej cirkulácie alebo TIA, prechodnému ischemickému záchvatu. V skutočnosti je hranica medzi týmito konceptmi veľmi tenká a je založená skôr na dlhodobých dôsledkoch - to znamená, že jeden alebo dva neurologické príznaky zostanú po 24 hodinách alebo nie.

diagnostika

"Zlatým štandardom" akéhokoľvek porušenia cerebrálneho obehu je zobrazovanie magnetickou rezonanciou alebo MRI mozgu. Na obrázku môžete podrobne preskúmať všetky štruktúry mozgu a vidieť najmenšie - až na zlomok milimetra - ložiská lézií. Pomocou MRI je tiež možné sledovať dynamiku regresie alebo "resorpcie" patologických ohniskov.

MRI je však zriedkavá, nedostupná a extrémne drahá metóda výskumu a je mimoriadne ťažké a nepraktické ju vykonávať núdzovo pre akéhokoľvek pacienta s bolesťou hlavy. Preto existuje niekoľko orientačných testov, ktorých výsledky možno použiť na posúdenie potreby tejto metódy výskumu pre konkrétneho pacienta:

 1. Vyšetrenie neurologa s vykonávaním špecifických neurologických testov na posúdenie stability pacienta, stavu jeho svalov, reflexov, žiakov.
 2. Meranie tlaku a hladiny cholesterolu - čím sú tieto čísla vyššie, tým väčšie je riziko mŕtvice.
 3. Stanovenie zrážania krvi - za prítomnosti určitých tendencií k zvýšenému zrážaniu krvi - hyperkoagulácia - riziko krvných zrazenín v mozgových cievach je vyššie.

Počiatočná diagnóza mŕtvice v domácnosti

Chcel by som venovať osobitnú pozornosť predlekárskej diagnostike ischemických lézií mozgu. Prvé príznaky mikroskopu sa v zdravotníckom zariadení nevyskytujú vždy, často sa stáva v práci, na ulici alebo v rodinnom kruhu. Je dôležité vedieť, ktoré indikatívne testy je možné vykonať pred návštevou lekárov.

 • Úsmevu. Ak požiadate pacienta, aby sa usmieval, bude viditeľná asymetria ústa - jeden roh bude nižší.
 • Reč - mali by ste požiadať pacienta, aby vyslovil niekoľko jednoduchých fráz - napríklad príslovie alebo príslovie. Rozprávanie bude pomalšie a nejasné.
 • Pohyb. Je potrebné požiadať pacienta, aby zdvihol ruky alebo nohy. Ak dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - jedna z končatín bude zaostávať alebo nebude počúvať majiteľa.

Pri zdanlivej jednoduchosti sú tieto testy veľmi účinné a zachránili životy a zdravie mnohých ľudí.

Liečebné metódy

V ideálnom prípade sa už prvé príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie stali zámienkou na začatie terapie, ale toto sa stáva veľmi zriedkavo. Pri prítomnosti rozmazaných mikroskopických príznakov sa liečba zriedka začne pred dňom od jej nástupu.

Hlavné lieky na liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie sú:

 • Trombolytické lieky - táto skupina liekov porazí krvné zrazeniny v srdci - rozpúšťa krvnú zrazeninu a obnovuje tok krvi v cieve (streptokináza, urokináza, altepláza a ďalšie). Účinok trombolytickej terapie sa však môže dosiahnuť len do 72 hodín od začiatku trombózy, ale pri hemoragických mŕtviciach tieto lieky zabijú pacienta. Je dôležité jasne vedieť, aký typ mŕtvice musíte bojovať.
 • Antikoagulanciá - skupina liekov zameraná na prevenciu zrážania krvi a tvorbu krvných zrazenín - heparín a jeho analógy s nízkou molekulovou hmotnosťou (fragmin, fraxiparín a iné).
 • Nespokojnosť znamená zabrániť "zrazeniu" krvných buniek: aspirín, klopidogrel, dipyridamol atď.
 • Diuretiká, zvlášť manitol - selektívne odstraňujú opuch z mozgového tkaniva, zabraňujú závažnejším komplikáciám - vkladanie napučaného mozgového tkaniva do okcipitálneho foramenu.
 • Antihypertenzívne lieky - používajú sa ako "estrenny" lieky a konštantná, špeciálne zvolená liečba v období obnovy.
 • Neuroprotektívne - široká skupina liekov a vitamínov pre údržbu mozgových buniek vo fáze zotavenia - Antioxidačné komplex, vitamíny skupiny B, horčík, nootropiká, a tak ďalej.

Druhy liekov, ich kombinácie a liečba predpisuje len lekár.

Vo fáze oživenia sú nesmierne dôležité rehabilitačné opatrenia - fyzioterapia, hydroterapia, fyzioterapia, logopédia relácií a rehabilitator, terapeutickú stravu, kúpeľnú starostlivosť. Čím trvalejší a pracovitý je pacient, tým skôr sa mu vrátia stratené mozgové funkcie a reč, sluch, zrak, svalová sila sa obnovia.

Je veľmi dôležité podstúpiť liečbu predpísanú lekárom, užívať lieky na tlak, protidoštičkové látky. Je potrebné dodržiavať diétu, vzdať sa alkoholu a fajčiť, športovať, dostať spánok a chodiť veľa.

Prognóza ochorení

Účinky mikroskopu závisia od veku pacienta, jeho počiatočného stavu, priemeru postihnutej cievy a objemu mŕtveho mozgového tkaniva, ako aj rýchlosti, s ktorou sa liečba začala, a kvality rehabilitácie.

Mikroskopie často zahŕňa úplné obnovenie zdravia a kvality života pacientov, ale výrazne zvyšuje riziko opätovného výskytu epizódy zlyhania obehu v budúcnosti. Podľa štatistík asi 60% prípadov po mikroskopickom zásahu opakuje ischemický záchvat počas jedného roka.

Preto je zárukou zdravia a kvality života - prísne opatrenia na prevenciu ochorenia, pretože každá nasledujúca epizóda prebieha ťažšie a ťažšie.

Mikroskop - príznaky a prvé príznaky, príčiny, následky, liečba a prevencia

Mikroskop je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí. Takáto vec nie je v úradnom lekárstve. Inými slovami, môže sa nazývať "prechodná porucha krvného obehu mozgu (PNMK)."

Výsledkom takzvaného mikroskopu je malé (bodové) poškodenie štruktúry mozgu. Keďže tieto poranenia sú veľmi slabé, poruchy súvisiace s mozgovou príhodou sa nezachovajú. Zistenie faktu bodového krvácania v mozgu je možné len v dôsledku post-mortem vyšetrenia.

Čo je choroba, ako sa prejavuje u dospelých, prvé príznaky a metódy liečby - neskôr v článku.

Čo je to mikroskop?

Mikroskop je nekróza mozgového tkaniva v dôsledku krvnej zrazeniny alebo ostrého zúženia (ischémie) malej cievy. Vzhľadom na poruchu zásobovania krvou sa v mozgovej tkanive objavujú bodové lézie. Pretože patologický proces zahŕňa veľmi malé oblasti štruktúry, neexistujú žiadne porušenia charakteristické pre "klasický" mŕtvicu.

Mikroskop sa nedá považovať za malú mŕtvicu. Tento koncept v medicíne je diagnóza priechodu toku cerebrálnej krvi (TIA), čo znamená, že problémy v mozgovej funkcie cievneho pôvodu, ktorá vznikla náhle a sprevádzané mozgovou alebo fokálnymi neurologickými symptómami (ako je mŕtvica), ale samy sú buď pod vplyvom liečby počas prvých 24 hodín.

Mechanizmus mikroskopu je:

 1. Existuje prudké zvýšenie tlaku v cievach jednej z oblastí mozgu, alebo sa nádoba upchala trombom.
 2. Normálny krvný obeh je narušený, bunky postihnutej oblasti začínajú pociťovať nedostatok kyslíka a živín.
 3. Takýto stav môže trvať približne šesť hodín, ak sa počas tohto obdobia obnoví krvný obeh na predchádzajúci objem a mozgové tkanivá sa tiež môžu zotaviť.
 4. Ak patologický stav trvá dlhšie, bunky umierajú, vzniká nekróza a plocha postihnutá mŕtvicou sa zväčšuje.

Hlavná zákernosť mikroútokov spočíva v vymazanom klinickom obrázku - prvé príznaky mikroúrazovej mozgovej príhody sa prejavujú neskôr a pomalšie, preto sa začiatok diagnostických a terapeutických opatrení výrazne oneskorí. A neskôr sa začína špecializovaná liečba porúch cerebrálnej cirkulácie, tým horšie sú výsledky a predpovede.

príčiny

Zoznam javov, ktoré spôsobujú výskyt mikroskopu, je skôr "štandardný", aplikovateľný na mnohé ochorenia kardiovaskulárneho systému:

 • prejedanie;
 • obezita;
 • zneužívanie alkoholu;
 • sedavá práca a stála hypodynamia;
 • častá únava, stres;
 • fajčenie;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zlá ekológia;
 • odložená chirurgia srdca (napríklad výmena chlopní);
 • nadmerne veľké množstvo živočíšnych tukov v každodennej strave;
 • konštantné chladné klimatické podmienky (vyvolávajú zvýšenie krvného tlaku);
 • náhle zmeny obvyklých klimatických a poveternostných podmienok.

Poskytnite mikroskop a niektoré choroby:

 • Nekompenzovaný diabetes mellitus (s kvapkami glukózy);
 • Ateroskleróza v štádiu progresie (znižuje priemer lumen ciev);
 • Narušenie prietoku mozgu, prechádza do srdca;
 • Poškodenie srdcových chlopní infekčnej alebo reumatickej povahy (prispieva k ich zničeniu);
 • Vrodené srdcové chyby;
 • Infarkt myokardu - príčina TIA, komplikujúca jeho diagnostiku;
 • Arteritída (zápalový proces postihujúci vnútorné steny krvných ciev);
 • trombóza;
 • Arytmie - v prípade nepravidelného srdcového tepu dochádza k mikrotrombom, blokuje mozgové cievy (arytmia znižuje tlak, zmierňuje tok mozgu);
 • Onkologické problémy;
 • Hypertenzívne ochorenia s ich jasnými príznakmi zatmenia všetky príznaky mikroútoku;
 • Apnea (zastavte dýchanie počas spánku po dobu 10 sekúnd alebo viac).

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory patria ľudia s:

 • konštantné zaťaženie nervov v povolaniach vyžadujúcich zvýšenú pozornosť;
 • aterosklerotická lézia mozgových ciev, karotických a vertebrálnych artérií;
 • ochorenie srdca, najmä sprevádzané arytmiami, chlopňovými poruchami;
 • hypertenzia a symptomatická hypertenzia;
 • diabetes;
 • autoimunitná alergická vaskulitída;
 • ťažká osteochondróza, hernia v krčnej chrbtici s kompresiou ciev;
 • klíčivý nádor, hematogénne malé metastázy;
 • poranenia hlavy postihnutých otrasom;
 • vrodenej vaskulárnej patológie.

Mikroskopické príznaky u dospelých

Hneď by bolo žiaduce poznamenať, že pri mikroskopi príznaky priamo závisia od lokalizácie zamerania a kalibru postihnutej nádoby, ktorá ju kŕmi. Jednoducho povedané, čím je nádoba menšia, tým menej príznakov choroby sú menej spoľahlivé.

Pri príprave mikro-mozgovej príhody symptómy nie sú vždy charakterizované špecifickosťou. Mnohí pacienti ich obviňujú zo zmien v atmosférickom tlaku, zmien počasia, fyzického alebo psycho-emočného stresu a chronickej únavy. Prvé príznaky mikroútoku sú:

 • závraty;
 • vzhľad "mušky" pred očami;
 • bolesť hlavy s rôznou intenzitou;
 • všeobecná slabosť a malátnosť;
 • nevoľnosť.

Medzi hlavné príznaky patrí:

 • Nepríjemnosť tváre a končatín;
 • Závraty a náhla intenzívna bolesť hlavy;
 • Ťažké zvýšenie krvného tlaku;
 • Porušenie koordinácie pohybov, problémy pri chôdzi alebo udržiavanie rovnováhy;
 • Precitlivenosť na jasné svetlo a hlasné zvuky.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky:

 • Všeobecná slabosť - pocit hlúposti, slabosti, ospalosti;
 • Možno, ale nie nevyhnutne, krátkodobá strata vedomia;
 • Krátkodobé poškodenie zraku;
 • Problémy s rečou, problémy s výslovnosťou a porozumením reči.

Mnoho znakov mikroúrazu (asymetria, zhoršenie zraku...) bude závisieť od postihnutej oblasti mozgu. Ak postihla ľavá hemisféra - príznaky sa objavujú na pravej strane tela. A naopak.

Strata pamäte je jedným z najvýraznejších príznakov mikroskopu. Umožňuje určiť závažnosť poškodenia mozgu. Ak osoba nemá úplnú ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu, obnovenie pamäti sa uskutoční v priebehu 5-6 hodín.

Ako rozpoznať prvé znaky mikroskopu v osobe?

Prvé príznaky a príznaky mikroskopu sa líšia v širokom rozmedzí, čo závisí od priemeru a umiestnenia postihnutej arteriálnej cievy, ako aj od mechanizmu vývoja poruchy (trombus, embólia, spazmus, kompresia, narušenie cerebrálnej cirkulácie).

V niektorých prípadoch človek nemusí ani predpokladať, že mal mikroskop, napríklad obyčajný závrat, bolesť hlavy, necitlivosť a brnenie v ruke na niekoľko sekúnd, rozmazané videnie, svalová slabosť môžu byť príznakmi prechodného ischemického záchvatu.

Príznaky mozgovej príhody a mikroúrazu sú dosť podobné, ale útok mikroústroja trvá od 5 minút do jedného dňa, menej zle vyjadrený.

Je dôležité vedieť, ktoré indikatívne testy je možné vykonať pred návštevou lekárov.

 • Úsmevu. Ak požiadate pacienta, aby sa usmieval, bude viditeľná asymetria ústa - jeden roh bude nižší.
 • Reč - mali by ste požiadať pacienta, aby vyslovil niekoľko jednoduchých fráz - napríklad príslovie alebo príslovie. Rozprávanie bude pomalšie a nejasné.
 • Pohyb. Je potrebné požiadať pacienta, aby zdvihol ruky alebo nohy. Ak dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - jedna z končatín bude zaostávať alebo nebude počúvať majiteľa.

Aj keď sa u pacienta zistia iba niektoré z vyššie uvedených príznakov mikroskopu, je naliehavé zavolať sanitku. Správne liečenie počas prvého dňa výrazne zvyšuje možnosť úplného zotavenia.

Prvá pomoc

Rýchle zlepšenie mikroskopu by nemalo zavádzať prítomných.

 • Pokúste sa umiestniť alebo položiť do pohodlnej polohy.
 • Zistite telefón príbuzných a zavolajte im.
 • Ak je to možné, naneste na hlavu chlad.
 • Otvorte pevný golier, kravatu, opasok, opasok.
 • V prípade zvracania otočte hlavu obete na stranu.
 • Nezabudnite zavolať sanitku.

účinky

Veľmi často po prechodných poruchách cerebrálnej cirkulácie nie sú pozorovateľné žiadne následky. Niektorí ľudia však majú nasledujúce účinky mikroúrazu:

 • poškodenie pamäte
 • znížená koncentrácia
 • roztržitosť,
 • podráždenosť,
 • stlačený stav
 • roztrhnutie alebo naopak agresivita.

diagnostika

Potom, čo ste navštívili všetky príznaky microstroke je uvedené vyššie, mali by ste ísť k lekárovi, ktorý vás poslal na prieskum, ktorý má zistiť stav srdca a ciev. Tieto štúdie by mali obsahovať:

 • Diagnostika magnetickej rezonancie,
 • Počítačová tomografia
 • Angiografia.
 • Dopplerovská sonografia.
 • Echokardiografia.
 • Elektrokardiogram (EKG).
 • Podrobný krvný obraz.

Keď sa objavia príznaky mikroúrazu, mal by sa zavolať lekár. Je potrebné mať na pamäti, že tieto príznaky môžu naznačovať veľký ohniskový úder alebo infarkt myokardu. Hlavná liečba bude zameraná na základnú chorobu. Niekedy sa vyžaduje úplné vyšetrenie (najmä u mladých ľudí), aby sa zistilo presne to, čo spôsobilo krátkodobé obehové ochorenia mozgu.

Liečba a zotavenie

Po príchode do nemocnice lekár predpíše rad laboratórnych a röntgenových vyšetrení na potvrdenie predbežnej diagnózy. Zvyčajne sa na vyšetrení magnetickou rezonanciou deteguje mikroskop, kde sú zreteľne viditeľné tmavé oblasti poškodeného mozgového tkaniva.

lieky

Ďalší liečebný režim:

 • činidlá na zlepšenie krvnej mikrocirkulácie a metabolických procesov v cievach (angioprotektory): Nimopidín, Tanakan, Bilobil;
 • vazodilatačné liečivá: Instenon, nikotinát Xanthynol, pentoxifylín;
 • lieky na zlepšenie metabolizmu: Mexicor, Actovegin;
 • prostriedky na zníženie schopnosti červených krviniek tvoriť krvné zrazeniny v krvných cievach (protidoštičkové látky): tiklopidín, aspirín, dipyridamol;
 • lieky na zlepšenie mozgovej aktivity (nootropické): cinnarizín, vinpocetín, cerebrolyzín, piracetam.
 • Vitamínové pomôcky (quadvit, decamevit, corvitol) posilňujú imunitný systém tela a prispievajú k zlepšeniu mozgu. Tieto lieky by sa mali užívať pravidelne 1 t. 2 až 3 krát denne po jedle po dobu 1 mesiaca, potom musíte urobiť krátku prestávku na 1 - 2 týždne a potom pokračovať v užívaní.

Je potrebné liečiť mikroskop iba pod dohľadom lekára. Liečba doma je poskytnúť prvú pomoc pred príchodom špecialistov. Pacient by mal byť položený, mierne zdvihnúť hlavu, aby ho upokojil, pretože panika len zhoršuje priebeh útoku, aby zabezpečila prístup kyslíka.

Rehabilitácia po mikroskopii

Obnova pacienta po mikroúboji je najlepšie urobiť doma. Rehabilitačný komplexný program, ktorý sa netýka drog, pozostáva z:

 • odstrániť stresové situácie;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • diétna terapia, korekcia výživy, boj proti obezite;
 • bylinný liek;
 • fyzikálna terapia a masáže, pravidelné cvičenie;
 • fyzioterapeutické procedúry, liečba vodou a teplom, klimatoterapia;
 • iné netradičné metódy liečby a rehabilitácie (akupunktúra, jóga, hirudoterapia atď.).

Po mikro-mozgovej príhode sa pacientom prísne zakazuje konzumovať slané, mastné, korenené jedlá, ktoré len zhoršujú všeobecný priebeh ochorenia. Výživa pacientov by mala byť vysokokalorická, obsahujúca veľké množstvo vitamínov (draslíka a horčíka), ktoré sú potrebné na normalizáciu kardiovaskulárneho systému.

Projekcie na obnovu po mikroskopii závisia od jej príčin:

 • Ak je na povrchu (nadváha, stres), odstránenie provokatérov bude najlepšou prevenciou relapsov a komplikácií;
 • Ak bola príčinou špecifická choroba, pre jej liečbu sa vyvíja schéma.

prevencia

Metódy prevencie mikroskopu v akomkoľvek veku zahŕňajú:

 1. Kontrola krvného tlaku je najdôležitejšou z mnohých preventívnych opatrení. Hlavnou príčinou mikroskopu je vysoký krvný tlak alebo ostrý skok;
 2. Odmietanie zlých návykov pomáha výrazne znížiť riziko ochorenia;
 3. Správna výživa, ktorá neprispieva k obezite, je tiež zahrnutá do počtu preventívnych opatrení;
 4. Konštantné mierne cvičenie pomôže nielen robiť telo silné a vhodné, ale aj udržať zdravie mozgových ciev;
 5. Znižovanie stresových faktorov a zdravého spánku je ďalším kľúčom k úspechu v prevencii mikroútokov.

Mikroskop je veľmi nebezpečná choroba, ktorá narušuje výkon mozgu a spôsobuje nepríjemné a životne ťažké príznaky. Je potrebné, aby ste liečené ochorenie okamžite ošetrili, aby ste neodhalili vaše telo rôznym komplikáciám.

Mikroskop: účinky, liečba

Pojem "mikroskop" pravdepodobne počul každý, ale nie každý vie presne to, čo to znamená. A takáto nevedomosť je niekedy katastrofálna. Pretože mikroskop môže mať vážne dôsledky a diagnostika v sebe nie je tak jednoduché.

Čo je to mikroskop?

V oficiálnej lekárskej terminológii chýba pojem "mikroúraz". Ale lekári ju aktívne používajú vo svojej slovnej zásobe, čo naznačuje veľmi špecifické procesy a symptómy.

Odpoveď na otázku "Čo je mikroskop?" Je už v samotnom názve choroby. Toto je naozaj malá mozgová príhoda. Rovnako ako v priebehu posledného, ​​je krvný obeh človeka v mozgu narušený kvôli upchatiu krvných ciev. Iba v tomto prípade sú malé cievy napadnuté a krvné zrazeniny sa časom rozpúšťajú. Bunky mozgu, ktoré zomreli v dôsledku hladiska kyslíka v mikroúrovni, sa tiež obnovia. Čo sa nestane po mŕtvici, keď sú zablokované veľké cievy a poškodenie mozgu zostáva na celý život.

Bežné príznaky mikroskopu

Celkové príznaky mikroskopu sú dosť široké. Predovšetkým je to:

 • Intenzívna bolesť sa sústreďuje v určitej časti hlavy.
 • Porušenie koordinácie pohybov.
 • Slabosť.
 • Zníženie reči.
 • Brnenie v prstoch a prstoch, ich znecitlivenie.
 • Ospalosť.
 • Nevoľnosť.
 • Rozmazané oči, "muchy".
 • "Inhibícia", otupenosť vedomia, pomalá reakcia.
 • Veľmi zriedkavo, ale stane sa, že mikroúraz spôsobuje mdloby.

Všetky tieto príznaky vo väčšine prípadov sa necítia okamžite, ale niekoľko hodín po náraze. Čo robí mikroinzulátor ešte záludnejším, dôsledky ktorých je oveľa jednoduchšie zabrániť, ak sa zistí okamžite.

Príznaky mikroúrazu u mužov

Spolu so všeobecnými symptómami existujú špecifické znaky - charakteristické pre mužov, ktoré sú častejšie alebo viac charakteristické pre ženy. Čisto "mužská tvár" mikroútoku vyzerá takto:

 • Slabosť paží a nôh.
 • Hrudka v hrdle, ktorá "nepolítá".
 • Rozdeľte obrázok.
 • Zmeniť chôdzu.
 • Zvýšený krvný tlak.
 • Pocit letargie a únavy.
 • Chladiaci pocit na koži.

Muži vo všeobecnosti majú tendenciu byť o svoje zdravie neopatrnejší. A samozrejme nevenujú pozornosť symptómom, akými sú bolesti hlavy, únava a rozdelený obraz... Len si myslím - syndróm kocoviny sa prejaví oveľa tvrdší a nič - nikto nezomrel. Tak často premýšľajú a prinášajú na seba skutočnú hrozbu. Dôsledky mikroskopu u mužov sa vyskytujú častejšie a sú hmatateľnejšie ako u žien.

Príznaky mikroúrazu u žien

Príznaky mikroúrazu, charakteristické pre ženskú polovicu populácie, sú opísané takto:

 • Ťažkosti s úsmevom.
 • Je ťažké držať ruky nad hlavou.
 • Čkanie.
 • Silná bolesť v ľavej alebo pravej časti tváre alebo trupu.
 • Srdcové palpitácie.
 • Sucho v ústach.
 • Ťažké dýchanie, dýchavičnosť.

Bežné príčiny mikroúrazu

Čo spôsobuje mikroskop, ktorého následky môžu vážne ovplyvniť kvalitu života a dokonca ho ohroziť?

Rovnako ako väčšina chorôb existuje riziko, že ľudia budú nepozorní. Také zlé návyky ako alkoholizmus, fajčenie a vášeň pre množstvo tučných jedál výrazne "omladili" mikroskopy. Ak predtým, než sa ochorenie stalo zvláštnym pre ľudí po 60 rokoch, dnes sú dokonca aj 30-ročné deti so zbraňami. Zložitou situáciou je aj zlé prostredie, bláznivý rytmus života, chronický stres atď.

Okrem toho sú ohrození hypertenzívni pacienti, diabetici, ľudia trpiaci infarktom myokardu, pacienti trpiaci aterosklerózou, rôzne typy arytmií a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Mimoriadna mozgová príhoda by mala byť obozretná voči meteorozitívnym ľuďom a neurotickým. Mali by byť obzvlášť pozorní na najmenšie príznaky naznačujúce porušenie krvného obehu v mozgu. Aj keď sú prítomné iba niektoré z vyššie uvedených symptómov, odporúča sa naliehavo využiť zdravotnú starostlivosť.

A je veľmi dôležité pamätať si, že je ľahšie predchádzať problémom s krvnými cievami, ako následne odstrániť následky (po mikro-mŕtvici sú veľmi nápadné).

Príčiny mikroskopu u mužov

Rovnako ako symptómy, príčiny mikroskopov u mužov majú svoje vlastné špecifické črty. A sú samozrejme spojené so životným štýlom silnej polovice ľudstva.

Napríklad väčšina mužov má radi vydatné a hojné jedlo. A často stojí jednu alebo dve jedlá denne, ale pred zlyhaním. Je veľmi škodlivé pre plavidlá. Najmä ak polotovary fungujú ako "krmivo".

Bohaté jedlo v mnohých moderných mužov v kombinácii so sedavým životným štýlom. Popoludní sedia v kanceláriách na počítačoch, potom idú domov a strávia večery v televízore s obrovským podnosom jedla a fľašou piva (dobre, ak je to jedno). Mimochodom, prebytok alkoholu, rovnako ako fajčenie, zohrávajú dôležitú úlohu v komplexnom "dokončení" tela. Preto nie je prekvapujúce, že obyčajný obyvateľ planéty vo veku 30 rokov získava obezitu, hypertenziu a riskuje, že zaspí s mikro-mozgovou príhodou alebo dokonca mozgovou príhodou.

Ďalším významným faktorom: muži sú viac zdržanliví ako polovica. Majú tendenciu niesť všetky skúsenosti sami. A toto je plné problémov so srdcom a krvnými cievami.

Nadmerná fyzická námaha, rovnako ako ich absencia, môže spôsobiť úder. Ale, fascinovaný korisťou "mamuta", hrdina často nevenuje pozornosť indispozíciám a stále sa vyčerpáva s prácou. Je nebezpečné preniesť mikro-mozgovú príhodu na nohy? Dôsledky môžu byť veľmi vážne.

Príčiny mikroúrazu u žien

Existujú špecifické faktory, ktoré vyvolávajú problémy s cirkuláciou mozgu a u žien.

Slabší pohlavný sex je náchylnejší na stres a ostrejší je, čo prináša bližšie mikrotrh. Okrem toho sú ženy s väčšou pravdepodobnosťou postihnuté migrénami, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových ciev; majú tendenciu sa zaoberať ťažkosťami, bolestne "stráviť" nepríjemné informácie, ktoré vedú k neuróze a tým k mikroúrazom. Zvýšte riziko a hormonálne zmeny spôsobené tehotenstvom, užívaním perorálnych kontraceptív a menopauzy. A vyčerpávajúce diéty, ktoré tak krásne dámy milujú samy o sebe, dokončia "olejomaľbu". Vedená na "zúfalstvo" telo zlyhá.

Účinky mikroskopov

Účinky mikroskopu u žien a mužov sú podobné. Môžu sa prejavovať ako zvýšená podráždenosť, slzotvornosť, poruchy pamäti, apatia a dokonca aj depresia. Ale to nie je najhoršie.

Oveľa horšie, keď nie sú zjavné následky, a po chvíli skutočná mozgová príhoda prekoná človeka. Drsná štatistika hovorí, že v šesťdesiatich percentách zo stovky je druhá mikro-mŕtvica nasledovaná druhou, za ktorou nasleduje tretia. A tak až do úplného vyčerpania cievneho systému mozgu. Zakaždým sa obeť cíti horšie a horšie a nepochopí, čo sa s ňou práve deje. A keď zasiahne mŕtvica, je príliš neskoro urobiť čokoľvek.

Preto lekári dôrazne odporúčajú, aby muži aj ženy hľadali lekársku pomoc pri najmenšom podozrení na mikroúraz.

terapia

Pri liečbe mikroskopu je časový faktor veľmi dôležitý. Všetky manipulácie by sa mali vykonať do troch hodín po zablokovaní plavidla. Neskôr poskytnúť zdravotnú starostlivosť oveľa viac.

Pacient, ktorý požiadal o pomoc včas, dostane komplexnú terapiu, ktorá minimalizuje "straty". Zvyčajne zahŕňa:

 • vazodilatačné liečivá;
 • činidlá, ktoré zlepšujú krvný obeh v cievach;
 • lieky, ktoré zabraňujú adhézii krvných doštičiek;
 • znamená posilnenie mozgových buniek a ich ochranu pred nekrózou.

Tiež pacientovi musí byť predpísaná špeciálna diéta, farba fyzioterapie, masáže atď. Výbornou populárnou metódou liečby a prevencie mikroskopov sú obyčajné borovicové kužele. Tinktura z nich má skutočne magický účinok na mozgové tkanivo.

Detská mikroskopia: príznaky a účinky

Nedávno sa svet čoraz viac stretáva s veľmi strašným problémom: deti trpia chorobami starších ľudí! Onkológia, endokrinné ochorenia, ako aj mikroúraz, ktorých následky pre malého človeka sa môžu ukázať ako nezvratné, sa rýchlo stávajú mladšími.

Vrodené srdcové chyby alebo pôrodné traumy sú často príčinou mikroútokov u dojčiat. Staršie deti sú ohrozené kvôli podvýžive (čipy, krekry, rýchle občerstvenie atď.), Preťaženie v škole a všetky druhy dedičných ochorení.

Príznaky detských a dospievajúcich mikroskopov sa v porovnaní s dospelými nelíšia. Najdôležitejšou vecou je včasné spozorovanie a začatie liečby. V opačnom prípade môže byť dieťa postihnuté postihnutím alebo dokonca smrťou (najmä pokiaľ ide o novorodenca).

Všeobecne platí, že existuje veľa informácií o tom, čo je to mikroskop (jeho účinky a liečba sú tiež dôležité informácie pre pacientov). Neexistuje žiadny nedostatok a všetci ho môžu využiť dobre. Zostáva pre malé - trochu viac pozorné pre svoje zdravie, trochu lepšie starať sa o svoje milované, jedinečné a jedinečné.

Aké sú dôsledky mikroskopu?

Existujú rôzne možnosti účinkov mikroskopu, ktoré sú priamo ovplyvnené vekom osoby a časom lekárskej starostlivosti. Môže byť tiež ovplyvnená prítomnosťou chronických ochorení u pacienta.

Ak sa pri prenose ischemickej mikro-cievnej mozgovej príhody vyskytnú komplikácie, potom v prípade hemoragickej formy mikro-mozgovej príhody budú dôsledky liečené minimálne 2 týždne alebo celý mesiac.

účinky

Čo sa stane po mikroskopu:

 • pamäť je narušená;
 • nie je možné sústrediť pozornosť;
 • reč zhoršuje, je ťažké pochopiť, čo hovorí pacient;
 • existuje svalová slabosť;
 • dochádza k porušeniu motorickej aktivity;
 • duševná porucha, vyjadrená v demencii, podráždenosť, roztrhnutie;
 • objavenie dyscirkulatívnej encefalopatie a cerebrálnej sklerózy;
 • možného výskytu mŕtvice.

Najnebezpečnejšia komplikácia, ku ktorej môže dôjsť po mikroskopickej úprave je mŕtvica. Môže sa vyvinúť prostredníctvom ischemického (tvoreného nekrotického tkaniva v mozgu) alebo hemoragického (krvácania spôsobeného roztrhnutím krvných ciev), zvyčajne do 3 dní po mikroskopii.

Bunky a tkanivá v mozgu zomrú. Pacient bude mať parézu alebo paralýzu s úplnou alebo čiastočnou stratou citlivosti. Možno bude prehltnutie narušené a človek bude potrebovať stálu starostlivosť. Niekedy po prvej mikroskopii nastane druhý a tretí mikroskop. Tento priebeh ochorenia sa nazýva prechodný ischemický záchvat. Lekári poznamenávajú, že v tomto prípade môže byť rozvoj cievnej mozgovej príhody u 30 ľudí zo 100.

Čo môže spôsobiť mŕtvicu?

Faktory, ktoré prispievajú k vývoju cievnej mozgovej príhody po mikroskopii:

 • prítomnosť hypertenzie (tlak v rozmedzí 140/90);
 • existuje diabetes;
 • pokročilý vek (od 60 rokov);
 • prítomnosť slabosti v jednej polovici tela;
 • poznamenal, že reč je narušená a nie obnovená;
 • časové obdobie mikroskopu (menej ako 1 hodina alebo viac).

Lekári varujú, že čím dlhšie trvá mikrotrh, tým vyššia je pravdepodobnosť mŕtvice. Je potrebné zvážiť a prispôsobiť liečbu pacienta, berúc do úvahy zhoršujúce sa faktory liečby uvedené vyššie. Niektorí ľudia nosia mikro-mozgovú príhodu na svojich nohách a zakazujú príbuzným zavolať lekára. Dokonca aj keď choroba prešla bez použitia liekov, pacientov mozog bol ešte zranený. Koniec koncov, kyslíkové hladovanie neurónov v mozgu dochádza, čo je plné pamäte zhoršenie a rozvoj demencie. Môže sa vyskytnúť zdvih 3 mesiace po mikroskopii. Riziko mozgovej príhody pre tých, ktorí nepožiadali o pomoc a malo mikro-mozgovú príhodu na nohách, je oveľa väčšie. Napokon môže dôjsť k silnej bolesti hlavy, paralýze, nedobrovoľnej defekácii a močenia. Sú opísané prípady úplnej straty vedomia a pádu ľudí do kómy.

Tichý zdvih

Naši čitatelia odporúčajú!

Naša pravidelná čitateľka zdieľa efektívnu metódu, ktorá jej pomohla zbaviť sa hypertenzie. Zdá sa, že nič nepomôže, ale pomohla efektívna metóda, ktorú odporúčala Elena Malysheva. Viac informácií o tejto metóde

Jedným z následkov po utrpení mikroskopu je porušenie cerebrálnej cirkulácie, ku ktorému dochádza bez viditeľných symptómov. Táto podmienka má názov "tichý" zdvih, ktorý nie je menej nebezpečný ako normálne. Jeho účinky sa nelíšia od mŕtvice s klasickými príznakmi.

Prečítajte si, aký mikroskop v článku na odkaz. Získajte informácie o príčinách, symptómoch a prevencii.

Ako obnoviť reč po mŕtvici: http://vashagolova.com/bolezni/insult/reabilitatsiya/kak-vosstanovit-rech.html.

Rehabilitácia pacientov

Čo určujú lekári na rehabilitáciu pacientov:

 • lieky proti relapsu;
 • kurz fyzioterapie;
 • terapeutické masážne relácie;
 • špeciálne dýchacie cvičenia;
 • fyzické cvičenie;
 • Šetriace podmienky na prácu a odpočinok.

Pacienti po mŕtvici často majú príznaky, ako sú ťažkosti s prehĺtaním, reč sa úplne nezotavila, zábudlivosť, slabosť svalov, pocit strachu a podráždenosti. Neuropatológovia, psychológovia a psychiatri, terapeutickí lekári pracujú s takýmito pacientmi. Je absolútne nevyhnutné absolvovať rehabilitáciu, pretože doma nie je možné získať plnohodnotnú regeneračnú liečbu. Na drahých klinikách v Izraeli a Nemecku sa terapia kmeňovými bunkami používa na elimináciu účinkov mikroskopu a prevenciu recidívy. V našej krajine existujú špeciálne rehabilitačné strediská pre tých, ktorí utrpeli mikroskop alebo mŕtvicu. Zaoberajú sa pacientmi v plnom rozsahu na simulátoroch, v bazénoch. Niekedy sa pacienti musia znovu naučiť chodiť a hovoriť. Nie je vždy možné, aby ľudia obnovili funkcie orgánov stratených v dôsledku choroby. Je hrozné, keď po mŕtvici ľudia nedokážu slúžiť, stávajú sa záťažou pre svojich príbuzných. Občania so zdravotným postihnutím sú spravidla muži, ktorí pracovali celý svoj život a podporovali svoju rodinu.

Reštaurovanie doma

Nie každý si môže dovoliť drahé rehabilitačné aktivity v súkromných klinikách, ktoré sa pohybujú od 80 do 150 tisíc rubľov. Čo lekári odporúčajú doma:

 1. Účel vazodilatancií a nootropických liekov.
 2. Použité lieky na normalizáciu metabolizmu tukov (trieda liečiv statínov).
 3. Účelom zvýšenia aktivity enzýmových prípravkov a kyseliny nikotínovej.
 4. K dispozícii je fyzioterapeutická liečba (akupunktúra, moxibuscia, masáž, laserová liečba).

Už v prvých hodinách po akútnom období je potrebné začať "liečbu pozíciou", ktorá zahŕňa zmenu polohy tela pacienta a prevenciu odleskov.

Vystúpenie z postele

Po prvé, lekár vám umožní sedieť na niekoľko minút, potom sa z postele, drží na podporu.

Naučiť sa chodiť

Každý deň sa musíte naučiť opäť chodiť a zvyšovať čas strávený na nohách.

Porucha reči

 • odpovedať áno alebo nie (nepýtajte sa zložitých viet);
 • hovorte pomaly (dajte mu čas);
 • využívať služby reči terapeuta.

Prehltnutie je prerušené

Ako uľahčiť príjem potravy:

 • podávajte kvapalné jedlá (polievky s korením na stimuláciu trávenia);
 • vykonávajte cvičenia na stimuláciu svalov.

Najdôležitejšou vecou pri rehabilitačnom procese je naučiť pacienta slúžiť sám. Po prvýkrát potrebujete pomoc príbuzných alebo zdravotných sestier pri kúpaní pacienta pri vykonávaní hygienických postupov. Po mikroskopu je užitočné získať čierny nefritový náramok "Bianchi". Vývoj týchto náramkov čínskymi lekármi bol testovaný v kardiologickom centre v Berlíne. Dostal certifikát Európskej únie.

Samozrejme, nosenie náramku nezničí už vzniknuté plaky cholesterolu, ale dokázalo sa, že sa nevytvárajú žiadne nové. Pretože normalizujú prietok krvi, ich nosenie je užitočné po mŕtviciach. Poruchy tela môžu byť vyliečené štyri týždne a osoba sa vráti k svojmu pôvodnému životnému rytmu. Veľmi dôležitá je nálada pacienta na zotavenie. Je dôležité vykonať všetky cvičenia a to je ťažká práca nielen pre pacienta, ale aj pre príbuzných. Ak je osoba staršia ako 70 rokov, potom je rehabilitácia podľa lekárov nemožná. V dôsledku opakovaného mikroskopu podľa štatistiky 25% ľudí zomrie. Viac ako rok po mŕtvici môže žiť iba 35% ľudí.

Aké sú následky komplikácií po mikroskopoch?

Mikroskop je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie v malých plavidlách. Nekróza tkanív nastáva v dôsledku zablokovania lumen cievy trombom alebo v dôsledku závažného angiospazmu.

V porovnaní s konvenčnou mozgovou príhodou sú nekrotické zmeny minimálne, pacienti sa môžu úplne zotaviť a viesť rovnakým spôsobom života.

Na prvý pohľad sa zdá, že choroba je desivá, ale v skutočnosti je to veľmi zákerné. Prvé príznaky môžu byť také zanedbateľné, že človek jednoducho nevenuje pozornosť a tento alarmujúci signál je predchodcom vaskulárnej katastrofy vo forme rozsiahlej mozgovej príhody.

Klinické príznaky a riziková skupina

Lekári identifikujú množstvo ochorení, ktoré vedú k zvýšenému riziku vzniku mikroskopu. Patria medzi ne:

 1. Hypertenzia, najmä pri častých hypertenzných krízach.
 2. Ateroskleróza mozgových ciev (prispieva k zúženiu lumen krvných ciev v dôsledku depozície cholesterolu a tvorby aterosklerotického plaku, čo je prekážkou normálneho krvného obehu).
 3. Poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, tachyarytmia, bradyarytmia).
 4. Podmienky po infarkte.

Aj v medicíne sú skupiny pacientov, ktorí sú náchylnejší na krvácanie. Riziková skupina zahŕňa:

 1. Ľudia starší ako 60 rokov však v súčasnosti už do veku 35 rokov už existuje množstvo krvácajúcich ochorení, čo značne zvyšuje možnosť skorších mŕtvic.
 2. Alkoholikovia a fajčiari.
 3. Osoby trpiace nadváhou, ktoré sú základom stravy, ktorá obsahuje veľa tučných a vyprážaných potravín.
 4. Ľudia so zvýšenou citlivosťou na vnímavosť (časté vazospazmy).
 5. Pacienti trpiaci cukrovkou.
 6. Osoby vystavené stálému stresu a chronickej únavnosti.
 7. Ľudia s nadmernou fyzickou námahou.
 8. Vedúci neaktívny, sedavý životný štýl. Nedostatočná fyzická námaha negatívne ovplyvňuje stav ciev, stráca ich tón, čo vedie k pomalšej krvnej cirkulácii a tvorbe krvných zrazenín.

Príznaky mŕtvice a bodového krvácania sú veľmi podobné, preto s prvými príznakmi indispozície je naliehavé zavolať sanitku.

Pacient je postele s hlavou zdvihnutou a poskytuje čerstvý vzduch. Môžete dať uterák namočený v studenej vode alebo ľadu na čelo.

 1. Náhle závažné bolesti hlavy (u pacientov s bolesťami nemajú úľavu).
 2. Ostrý závraty.
 3. Nevoľnosť.
 4. Zvracanie.
 5. Nesprávne vnímanie sveta.

Nešpecifické príznaky akútnej cerebrovaskulárnej príhody:

 1. Nepríjemnosť tváre, horných alebo dolných končatín.
 2. Krihý, napätý úsmev. Jazyk v dôsledku kŕčov prechádza do strany.
 3. Slabosť svalov rúk, pacient ich nemôže zdvihnúť a držať sa pred ním 10 sekúnd.
 4. Nárast krvného tlaku.
 5. Problémy s koordináciou pohybov (nestabilita pri chôdzi je ťažké udržať rovnováhu).
 6. Reakcia na jasné svetlá a hlasné zvuky.

Medzi ďalšie príznaky mikroskopu sú najčastejšie tieto:

 1. Pocit bezproblémovej slabosti.
 2. Niekedy dochádza k strate vedomia (na krátke obdobie).
 3. Problémy s rečou. Nesprávna, pomalá, natiahnutá reč (ťažko sa vyslovujú slová).
 4. Dočasné zníženie ostrosti zraku.

Dôsledky mikroútoku u starších pacientov

Manifestácia neurologického deficitu závisí od umiestnenia zóny, v ktorej došlo k poruchám obehu. A jeho závažnosť - z objemu mozgových buniek, ktoré prešli nekrózou, v dôsledku toho sa stala nemožnosťou plniť funkcie, ktoré im boli pridelené. Napríklad:

 1. Ak je lézia umiestnená v mozgovom kmeni, potom pacient ukáže príznaky centrálnej paralýzy alebo poruchy citlivosti vedenia na opačnom mieste lézie na boku tela.
 2. V prípade lokalizácie vaskulárneho problému v oblasti mosta dochádza k paralýze pohľadu orientovaného smerom k stredu, niekedy sprevádzaného kombinovaným otáčaním očí v opačnom smere.
 3. V dôsledku poškodenia oblastí medulla oblongata sa periférna paralýza spája s hemiparézou protiľahlých končatín a ochrnutím mäkkého podnebia a hlasiviek. Vlastný pohyb je v tomto prípade značne komplikovaný, dochádza aj k problémom s rečou, stane sa neuspokojivý alebo úplne chýba. Pacienti potrebujú pomoc.
 4. S lokalizáciou procesu v mozočku sa objavuje intenzívna bolesť hlavy v okcipitálnej oblasti hlavy, závrat, pokles krvného tlaku, zvracanie (opakovane), svalová atónia, pulz sa stáva zriedkavým, dýchací proces je narušený.
 5. Keď embolická mozgová príhoda vyvíja zmyslovú poruchu (porucha porozumenia reči, pacienti môžu hovoriť, ale nerozumejú ich slovám) alebo motor (nie je možné vyslovovať slová) afázia, hemiparéza, generalizované alebo čiastočné (fokálne) epileptické záchvaty.
 6. V prípade lacunárneho poškodenia nie sú žiadne poruchy vedomia vo forme epileptických záchvatov alebo straty vizuálnych polí - to je motorový variant ochorenia. Ak je lézia umiestnená v zadnom pedikeli vnútornej kapsuly alebo v žiarivej korunke mozgu, pacient vyvinie hemiparézu a hemihypestéziu.

Mŕtvica vo vertebrobasilárnej nádrži vedie k zhoršeniu pohybu očí, zhoršeniu citlivosti, bilaterálnej pohybovej poruche, léziou kraniálneho nervu, kontralaterálnej hemiplegii (úplná strata dobrovoľných pohybov nohy a ramena na jednej strane tela). Svaly paralyzovaných končatín sú v hypertonicite, reflexy sú výrazne posilnené (jednoducho nemožno ohnúť alebo odblokovať postihnutú končatinu).

Nehybnosť končatín je často kombinovaná s poruchami v svaloch napodobňujúcich rovnaké a v niektorých prípadoch na opačnej strane (tvár pacienta sa podobá maske). Ovplyvnené končatiny sú opuchnuté, studené, modro-sfarbené (cyanóza). V dôsledku choroby sa objavuje cerebelárna ataxia, prejavuje sa v poruchách chôdze, pohybovej asymetrii, trasenia hlavy a kmeňov, ako aj svalovej hypotenzie, skandálov a zmeny rukopisu (rozsiahle makrografie).

Následkom tejto lézie je nystagmus - ide o mimovoľné, vysokofrekvenčné oscilačné pohyby očí. Frekvencia pohybov v závažných prípadoch je niekoľko stoviek za minútu.

Dôsledky mikroskopu sú tiež závislé od včasnosti núdzovej starostlivosti, trvania ischémie, prítomnosti komorbidít a veku pacienta. Napríklad po malom porušení cerebrálneho obehu ischemického typu v populácii s nedostatočnou telesnou hmotnosťou spravidla nedochádza k žiadnym hmatateľným zmenám v zdravotnom stave.

Dôsledky menšieho hemoragického poškodenia mozgu s včasnou prvou pomocou a kvalifikovaným lekárskym ošetrením môžu úplne vymiznúť v priebehu dvoch až troch týždňov.

Alebo vyjadrite mierne a prejavte porušenie pamäti a koncentrácie, poškodenie prístrojov reči, mierny pokles aktivity motora.

Medzi vážne dôsledky cerebrovaskulárnej príhody patrí:

chronická obehová encefalopatia. Ide o multifokálne alebo difúzne cievne poškodenie mozgu s pomaly progresívnym ochorením. Klinicky sa prejavuje pravidelným závratom, nevoľnosťou, častými skokmi v krvnom tlaku. Rovnako ako narušená pamäť, myslenie, pozornosť, chôdza a stabilita, malé sekvenčné pohyby ďalej rozvíjajú svalovú spasticitu, parkinsonizmus, hypokinézu.

Pacienti zaznamenávajú značné problémy s jedlom: proces žuvania je veľmi pomalý, prehĺtanie je ťažké. Hlas sa stáva krutým, reč spomaľuje, násilný smiech alebo plač sa objavuje a vaskulárna demencia (demencia) sa vyvíja neskôr. Neskoršie štádiá ochorenia sú charakterizované dysfunkciou panvových orgánov (inkontinencia moču a / alebo výkalov).

 • skleróza mozgu. Skôr závažná komplikácia vedúca k vzniku pretrvávajúceho neurologického deficitu. V dôsledku čiastočného zablokovania lumen veľkých ciev cholesterolovými plakmi sa prietok krvi výrazne spomalí a keď sa úplne zablokuje, úplne sa zastaví, čo vedie k nekróze (nekróza tkaniva), v mieste vzniku sklerosy (rast hrubého vláknitého spojivového tkaniva).
 • Najvážnejším dôsledkom je výskyt závažnej ischemickej alebo rozsiahlej hemoragickej mŕtvice. Možnosť ich vývoja sa významne zvyšuje v dôsledku druhej a tretej cerebrálnej cirkulačnej poruchy. V tomto prípade nie je možné obnoviť stratené telesné funkcie. Ťažké prehĺtanie, porucha reči, strata citlivosti, paréza, paralýza, strata schopnosti samoobsluhy výrazne zhoršujú kvalitu života pacientov.

  V starobe je účinok mikro-mozgovej príhody výraznejší. Niektorí pacienti zaznamenajú pokles pamäti, schopnosť sústrediť pozornosť, poruchy reči, ťažkosti s pohybmi.

  Existujú sťažnosti na zvýšenú slzavosť a podráždenosť, depresívne stavy alebo náhlu agresivitu, je možný ďalší rozvoj demencie. Tieto dôsledky sú typické u starších pacientov, ktorí zaznamenali viac ako jeden mikroúraz.

  Starší pacienti veľmi často majú niekoľko epizód cerebrálnej cirkulácie v rade a spravidla to končí s kódom po mozgovej príhode, ktorá môže trvať niekoľko hodín až niekoľko týždňov.

  Čím dlhšie je pacient v bezvedomí, tým je menšia pravdepodobnosť obnovenia pôvodných funkcií tela, postihnutie je zaručené.

  Väčšina ľudí sa musí znova naučiť chodiť, hovoriť a dokonca ísť na toaletu, základné zručnosti a funkcie sú nenávratne stratené. Minimálna doba obnovy trvá roky.

  Komplikácie utrpeli kop

  Účinky presného krvácania nie je možné predvídať. Najmä v prípade, že osoba, ktorá nevenuje pozornosť na jednotlivé príznaky, naďalej vedie normálny život, nie spěchať vidieť lekára, trpí niekoľkými mŕtvami na nohách. V lekárskej praxi tieto prípady často končí hemoragickou alebo rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou.

  Dôsledky týchto patologických stavov sú veľmi závažné a spravidla vedú k postihnutiu alebo smrti pacienta. U pacientov starších ako 60 rokov je obzvlášť ťažké liečiť v dôsledku prítomnosti veľkého počtu sprievodných ochorení (ateroskleróza, srdcové choroby, hypertenzia atď.).

  Môže sa zabrániť vážnym následkom vyplývajúcim z mikroskopu. Na to musíte mať zdravý životný štýl. Prestaňte zlé návyky (alkohol, cigarety).

  Používajte vysoko kvalitné, dobré pre telo jedlo. Uprednostňujte vonkajšie aktivity. Keď sa objavia príznaky úzkosti, nedávajte ich na nohy, ale ihneď sa poraďte s lekárom a bezvýhradne sa riadte všetkými jeho odporúčaniami. Naše zdravie závisí od nás.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Krvný test na zrážanie: prečo by ste to mali preniesť

  Svetový deň trombózy sa oslavuje 13. októbra. Internetový portál "Kuban 24" zistil, prečo je dôležité nečakať na špeciálny deň, ale ísť a skontrolovať krv.

  Charakteristika syndrómu vertebrálnej artérie s cervikálnou osteochondrózou

  V tomto článku sa dozviete o príznakoch syndrómu vertebrálnej artérie pri cervikálnej osteochondróze, ako aj o jej príčinách a účinnej liečbe.

  Endovasálna laserová koagulácia kŕčových žíl (EVLK)

  Kŕčové žily - ochorenie, pri ktorom dochádza k deštrukcii chlopňového aparátu žíl dolných končatín, v dôsledku čoho dochádza k nedostatočnému odtoku krvi, sa žily postupne rozširujú.

  Čo sú kŕčové žily v nohách: fotografie, symptómy ochorenia a taktika liečby

  Kŕčové žily dolných končatín (VIRVNA) sa týkajú typu ochorení, ktoré nielen spôsobujú veľa nepríjemných pocitov pre osobu, ale môžu tiež vážne poškodiť vzhľad.

  Normálny ľudský tlak: kľúčové ukazovatele podľa veku

  Krvný tlak je individuálny fyziologický indikátor, ktorý určuje silu stláčania krvi na stenách krvných ciev.V mnohých ohľadoch krvný tlak závisí od toho, ako ľudské srdce funguje a koľko úderov za minútu môže urobiť.

  Normálny tlak a pulz u dospelých

  Každé lekárske vyšetrenie lekárom začína vyšetrením dôležitých ukazovateľov ľudského zdravia. Sonduje lymfatické uzliny, kontroluje stav kĺbov a tiež meria teplotu, pulz a krvný tlak (BP).