Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Stenting ischemickú - je minimálne invazívne (jemný) Endovaskulárny (intravaskulárnej) prevádzka na tepien zásobujúcich srdce, ktorá je pre zvýšenie svojej zúženej a okludovány časti montážou do priesvitu cievneho stentu.

Takéto chirurgické zákroky sú vykonávané endovaskulárnymi chirurgmi, srdcovými chirurgmi a cévnymi chirurgmi v špecializovaných centrách endovaskulárnej kardiálnej chirurgie.

Opis operácie

Ateroskleróza koronárnych tepien, ktoré sa prejavuje vo vytvorení lumenu cievy cholesterolu plakety - typický kauzálny mechanizmus ischemickej choroby srdca Tieto doštičky vyzerajú ako výstupky a hrbole, v ktorom je zápal, zjazvenie, zničenie vnútornej vrstvy z nádoby a krvných zrazenín. Takéto patologické zmeny znižujú vaskulárny lumen, čiastočne alebo úplne upchávajú artériu, čím znižujú tok krvi do myokardu. Hrozí mu ischémia (hladomor v kyslíku) alebo srdcový záchvat (nekróza).

Význam stenting ciev srdca je obnoviť priesvit vencovitých tepien v teréne zúženie by aterosklerotických plátov sa špeciálnymi plnidlami - koronárnych stentov. Tak je možné spoľahlivo a úplne obnoviť normálny krvný obeh v srdci.

Stentovanie nezmierňuje aterosklerózu, ale len na určitý čas (niekoľko rokov) eliminuje jeho prejavy, symptómy a negatívne dôsledky koronárnej choroby.

Vlastnosti techniky koronárneho stentovania:

 1. Táto endovaskulárna chirurgia - všetky manipulácie sa vykonávajú výhradne v lúmenoch krvných ciev, bez incízie kože a ich integrity v postihnutých oblastiach.
 2. Lumen okludovanej tepny sa obnoví nie odstránením aterosklerotického plaku, ale použitím stentu - tenkej kovovej cievnej protézy vo forme sieťoviny.
 3. Úloha stentu, vloženého do zúženej oblasti tepny, je stlačiť aterosklerotické pláty do steny cievy a oddeliť ich. Táto akcia vám umožňuje rozšíriť lúmen a samotný stent je taký silný, že pôsobí ako kostra, ktorá ho drží pevne.
 4. Počas jednej operácie sa môže podľa potreby nainštalovať toľko stentov v závislosti od počtu zúžených oblastí (od jedného do troch alebo štyroch).
 5. Vykonávanie stentovania vyžaduje zavedenie rádioaktívnych látok (prípravkov) do pacienta, ktoré sú naplnené koronárnymi cievami. Vysoko presné röntgenové zariadenie sa používa na záznam svojich snímok, ako aj na sledovanie kontrastu.

Viac informácií o stentoch

Stent, inštalovaný v lúmeni zúženej koronárnej artérie, by mal byť spoľahlivý vnútorný rám, ktorý neumožní, aby sa plavidlo zúžilo. Ale takéto požiadavky pre neho nie sú jediné.

Akýkoľvek implantát zavedený do tela je cudzorodým tkanivom. Preto je ťažké vyhnúť sa reakcii odmietnutia. Moderné koronárne stenty sú však dobre premyslené a navrhnuté tak, aby prakticky nespôsobovali žiadne ďalšie zmeny.

Hlavné charakteristiky novej generácie stentov sú:

 • Vyrobené z kovovej zliatiny kobaltu a chrómu. Prvý poskytuje dobrú náchylnosť tkanív, druhú silu.
 • Zdá sa, že sa podobá trubici dlhej 1 cm, priemeru 2,5 až 5 mm, ktorej steny majú vzhľad mriežky.
 • Sieťová štruktúra vám umožňuje zmeniť priemer stentu z minima, ktorý je potrebný na miesto zablokovania, na maximum, ktoré je potrebné na rozšírenie zúženej oblasti.
 • Pokryté špeciálnymi látkami, ktoré blokujú zrážanie krvi. Postupne sa uvoľňujú, zabraňujú reakcii koagulačného systému a tvorbe krvných zrazenín na samotnom stentu.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Staršie vzorky stentov majú významné nevýhody, z ktorých hlavným je nedostatok antikoagulačného povlaku. Toto je jeden z hlavných dôvodov neúspešného stentovania kvôli upchávaniu.

Skutočné výhody metódy

Stentovanie srdcových tepien nie je jediným spôsobom obnovenia koronárneho prietoku krvi. Ak by to tak bolo, problém koronárnej choroby by už bol vyriešený. Existujú však výhody, ktoré umožňujú, aby stentovanie bolo považované za skutočne účinnú a bezpečnú liečbu.

Konkurenčné techniky s ním - chirurgia bypassu koronárnej artérie a farmakoterapia. Každá z týchto metód má určité výhody a nevýhody. Žiadna z nich by sa nemala používať podľa princípu šablóny, ale individuálne v porovnaní s priebehom ochorenia u konkrétneho pacienta.

Princíp koronárneho bypassu

V tabuľke sú uvedené porovnávacie charakteristiky chirurgických techník s cieľom zdôrazniť skutočné výhody koronárneho stentovania.

Koronárne stentovanie (srdcové cievy)

Hlavnou príčinou najzávažnejších prejavov koronárnej choroby srdca, infarktu myokardu, je podvýživa svalov spôsobená aterosklerotickými vaskulárnymi léziami.

Ateroskleróza postihuje múru tepny. V dôsledku straty pružnosti sa stráca možnosť dostatočného rozšírenia. Depozícia aterosklerotických plátov zvnútra spôsobuje zúženie priemeru cievy, komplikuje dodávanie živín. Kritické zníženie sa považuje za 50% priemeru. Súčasne sa objavujú klinické príznaky hypoxie (nedostatok kyslíka) srdca. Toto sa prejavuje pri záchvatoch angíny.

Úplné zablokovanie koronárnej artérie vedie k vzniku miesta nekrózy (nekróza) pri infarkte myokardu. Po celom svete sa táto patológia stále považuje za jednu z hlavných príčin smrti dospelých.

Včasné stentovanie srdcových ciev zabraňuje vzniku ťažkých komplikácií aterosklerózy.

Čo je "stenting"?

Termín "stentovanie" označuje operáciu na inštaláciu stentu do tepny, v dôsledku čoho sa vykonáva mechanická expanzia zúženej časti a obnovenie normálneho prietoku krvi do orgánu. Chirurgia sa týka endovaskulárnych (intravaskulárnych) chirurgických zákrokov. Prebieha vo veciach cievneho profilu. Vyžaduje nielen vysoko kvalifikovaných chirurgov, ale aj technické vybavenie.

Zavedené spôsoby chirurgia nielen koronárneho stentu (srdcová krvné cievy), ale aj na inštaláciu stentov v krčnej tepny, aby sa odstránili stopy mozgovú ischémiu v stehennej - pre liečbu aterosklerotických zmien v nohách, do brušnej aorty a bedrové - v prítomnosti výrazných známok aterosklerotických lézií.

Čo je "stent" odrôd

Stent je ľahká sieťovina, ktorá je dostatočne silná na to, aby poskytovala dlhú štruktúru tepny. Stenty sú vyrobené z kovových zliatin (zvyčajne z kobaltu) podľa špičkových technológií. Existuje mnoho typov. Líšia sa veľkosťou, štruktúrou siete, povahou povlaku.

Možno rozlíšiť dve skupiny stentov:

 • nepotiahnuté - používané na operácie na stredne veľkých tepnách;
 • pokrytý špeciálnym plášťom polyméru, ktorý uvoľňuje liečivú látku počas roka, čo zabraňuje restenóze tepny. Náklady na tieto stenty sú oveľa drahšie. Odporúčajú sa na inštaláciu v koronárnych cievach, vyžadujú konštantné lieky na zníženie tvorby krvných zrazenín.

Ako prebieha operácia?

Na stentovanie srdcových ciev sa umiestni katéter do femorálnej artérie, na ktorej je umiestnený malý balón so stentom. Pod kontrolou röntgenového prístroja sa katéter vloží do úst koronárnych artérií a prenesie sa do potrebného zúženého miesta. Potom sa balónik nafúkne na požadovaný priemer. Súčasne sa do steny pritlačí aterosklerotické usadeniny. Stent sa rozťahuje a pružina sa roztiahne a zostane na mieste po vyfúknutí balónika a odstránení katétra. Výsledkom je obnovenie toku krvi.

Operácia sa zvyčajne vykonáva pri lokálnej anestézii. Trvá od jedného do troch hodín. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi podávajú lieky na znižovanie krvného tlaku, aby sa zabránilo trombóze. Ak je to potrebné, nainštalujte niekoľko stentov.

Po operácii pacient strávi v nemocnici až do siedmich dní pod dohľadom lekára. Odporúča sa piť veľa tekutín na odstránenie kontrastných látok močom. Antikoagulanciá sú predpísané na prevenciu adhézie krvných doštičiek a tvorby krvných zrazenín.

Kto je preukázaný chirurgický zákrok, vyšetrenie

Výber pacientov s koronárnym ochorením srdca pre chirurgickú liečbu vykonáva konzultant, kardiolog. U pacienta na klinike pobytu prechádza nevyhnutný minimálny vyšetrenie, ktorý obsahuje všetky požadované testy krvi a moču pre stanovenie činnosť vnútorných orgánov, lipogram (celkový cholesterol a jeho frakcie), zrážanie krvi. Elektrokardiografia umožňuje určiť oblasti poškodenia myokardu po infarkte, prevalencii a lokalizácii procesu. Ultrazvukové vyšetrenie srdca jasne na obrázkoch ukazuje fungovanie všetkých častí predsiení a komôr.

V lôžkovej jednotke je potrebná angiografia. Tento postup spočíva v intravaskulárnej injekcii kontrastného činidla a radu röntgenových lúčov, ktoré sa uskutočňujú pri naplnení cievneho lôžka. Najdôležitejšie vetvy, ich lokalizácia a stupeň zúženosti sú identifikované.

Intravaskulárny ultrazvuk pomáha posúdiť možnosti steny artérie zvnútra.

Skúška umožňuje angiosurgeónu určiť presné miesto zamýšľanej implantácie stentu, aby sa zistilo možné kontraindikácie operácie.

Indikácie na operáciu:

 • závažné časté záchvaty angíny pectoris, definované kardiológom ako stav pred infarktom;
 • podpora bypassu koronárnych artérií (posunovanie je inštalácia umelého krvného obehu na obchádzanie blokovanej cievy), ktorá má tendenciu zúžiť sa v priebehu desiatich rokov;
 • zo zdravotných dôvodov pre závažný transmurálny infarkt.

kontraindikácie

Nemožnosť zavedenia stentu sa stanoví počas vyšetrenia.

 • Bežná lézia všetkých koronárnych artérií, v dôsledku ktorých neexistuje špecifické miesto na stentovanie.
 • Priemer zúžené tepny je menší ako tri mm.
 • Zníženie zrážanlivosti krvi.
 • Zhoršená funkcia obličiek, pečeň, respiračné zlyhanie.
 • Alergická reakcia pacienta na jodidové lieky.

Výhoda stentovania nad inými operáciami:

 • nízka invazivnosť techniky - nie je potrebné otvoriť hrudník;
 • krátka doba pobytu pacienta v nemocnici;
 • relatívne nízke náklady;
 • rýchle zotavenie, návrat do práce, absencia dlhodobej invalidity pacienta.

Komplikácie operácie

Avšak 1/10 operovaných pacientov malo komplikácie alebo nežiaduce dôsledky:

 • perforácia steny cievy;
 • krvácanie;
 • tvorba krvi vo forme hematómu na mieste vpichu femorálnej artérie;
 • trombóza stentu a potreba opätovného stentovania;
 • porucha funkcie obličiek.

Video, ktoré jasne ukazuje podstatu operácie:

Obdobie zotavenia

Prenesené stentovanie srdcových ciev umožňuje pacientovi cítiť oveľa lepšie, ale to nezastaví aterosklerotický proces, nemení narušený metabolizmus tukov. Preto bude pacient musieť dodržiavať predpis lekára, sledovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi.

Je potrebné odstrániť živočíšne tuky z diéty a obmedziť sacharidy. Neodporúča sa jesť tučné bravčové, hovädzie, jahňacie, maslo, slaninu, majonéza a korenené korenie, mäso, syry, vajcia, z nestabilnej pšeničnej cestoviny, čokoláda, sladkosti a pečivo, biely chlieb, kávu, silný čaj, alkohol a pivo, sýtené nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Diéta vyžaduje nutne vstúpiť do jedálnička ovocie a zeleniny v šalátu alebo čerstvé džúsy, varenú hydina, ryby, obilniny, cestoviny z durum, tvaroh, mliečne výrobky, zelený čaj.

Je potrebné nastaviť 5 - 6 jednotlivých potravín na sledovanie hmotnosti. V prípade potreby ponechajte dni pôstu.

Každodenné ranné cvičenie zvyšuje metabolizmus, zlepšuje náladu. Nemôžete okamžite začať ťažké cvičenie. Odporúčaná chôdza, najprv na krátke vzdialenosti, potom s rastúcou vzdialenosťou. Populárna pomalá chôdza po schodoch. Môžete sa zapojiť do simulátorov. Uistite sa, že pacienti by sa mali naučiť počítať pulz. Vyhýbajte sa výraznému preťaženiu so zvýšenou srdcovou frekvenciou. Od športu sa odporúča jazdiť na bicykli a navštíviť bazén.

Lieková terapia sa znižuje na zníženie krvného tlaku (u pacientov s hypertenziou), statíny na normalizáciu hladín cholesterolu a liekov, ktoré znižujú krvné zrazeniny. Pacienti s cukrovkou by mali pokračovať v špecifickej liečbe, ktorú predpísal endokrinológ.

Je lepšie, ak bude rehabilitácia po stentovaní vykonávaná v podmienkach sanatória a rezortu pod dohľadom lekárov.

Operácia stentovania sa vykonáva približne štyridsať rokov. Metódy a technická podpora sa neustále zlepšujú. Rozšírené svedectvo, žiadne vekové obmedzenia. Odporúča sa, aby sa všetkým pacientom s ischemickou chorobou srdca nebola obávať konzultácie s chirurgom, čo je príležitosť na predĺženie aktívneho života.

Srdcové stentovanie - ako dlho žijú po operácii?

Stenting je lekárska chirurgia, ktorá sa vykonáva na inštaláciu stentu - špeciálnej kostry umiestnenej v medzere ľudských dutých orgánov, napríklad koronárnych ciev srdca a umožňujúce rozšíriť oblasť zúženú patologickými procesmi.

Plavidlá môžu zúžiť výsledok aterosklerózy a to je obrovská hrozba pre ľudské zdravie a život. Podľa toho, ktoré cievy sú poškodené, zníženie lumenu vedie k ischémii, zlyhaniu cerebrálnej cirkulácie, ateroskleróze končatín a iným nebezpečným ochoreniam.

Na obnovenie priechodnosti tepien sú známe niektoré techniky, hlavné sú:

 • konzervatívnou terapiou
 • angioplastika,
 • stentovanie srdcových ciev a ďalších postihnutých tepien,
 • koronárna artériová bypassová chirurgia. Obchádzka srdcových ciev - čo je to?

Koronárne stentovanie srdcových ciev sa považuje za jednu z najúčinnejších metód intravaskulárnej protetiky srdcových arterií počas rôznych patológií.

Indikácie pre stentovanie

Srdce je silné čerpadlo, ktoré zabezpečuje krvný obeh. Spolu s cirkuláciou krvi, živiny a kyslík začnú prúdiť do orgánov a tkanív, pri ktorých chýba ich fungovanie.

Ateroskleróza sa považuje za najčastejšie chronické ochorenie, ktoré postihuje tepny. V priebehu času sa aterosklerotické plaky, ktoré rastú vo vnútri plášťa cievnej steny, jednorazové alebo viacnásobné, sa považujú za usadeniny cholesterolu.

V prípade proliferácie v artériách spojivového tkaniva a kalcifikácie cievnych stien vedie k postupne sa rozvíjajúcej deformácii, lúmen sa niekedy zužuje až do úplného obliterovania tepny, čo bude mať za následok konštantný a narastajúci nedostatok krvného obehu orgánu, ktorý prechádza poškodenou tepnou.

Pri nedostatočnom krvnom obehu v svale srdca človek cíti výskyt takýchto príznakov:

 1. bolesti na hrudníku sprevádzané strachom zo smrti;
 2. nevoľnosť;
 3. dýchavičnosť;
 4. búšenie srdca;
 5. nadmerné potenie.
 • Výber pacientov s ischémiou na operáciu je vykonávaný srdcovým chirurgom. Pacient musí podstúpiť nevyhnutné vyšetrenie, ktoré zahŕňa všetky nevyhnutné krvné a močové testy na určenie práce vnútorných orgánov, lipogram, zrážanie krvi.
 • Elektrokardiogram poskytne príležitosť objasniť poškodenie srdcového svalu po infarkte, rozdelení a koncentrácii procesu. Ultrazvuk srdca ukáže prácu každého oddelenia predsiení a komôr.
 • Angiografia by sa mala vykonať. Tento proces spočíva v zavedení kontrastného činidla a niekoľkých röntgenových lúčov do nádob, ktoré sa vykonávajú pri plnení kanála ciev. Najviac poškodené vetvy, ich koncentrácia a stupeň zúženosti sú zistené.
 • Intravaskulárny ultrazvuk pomáha posúdiť schopnosť arteriálnej steny vo vnútri.

Indikácie na operáciu:

 • ťažké pravidelné zdvihy na anginu pectoris, ktoré určuje kardiológ ako pre-infarkt;
 • podpora bypassu koronárnej artérie, ktorá má tendenciu zužovať viac ako 10 rokov;
 • podľa vitálnych znakov počas závažného transmurálneho infarktu.

kontraindikácie

Neschopnosť zaviesť stent je inštalovaná v čase diagnostiky:

 • Veľké poškodenie všetkých koronárnych artérií, v súvislosti s ktorými nebudú existovať miesta na stentovanie.
 • Priemer zúžené tepny je menší ako 3 mm.
 • Nízka zrážanlivosť krvi.
 • Dysfunkcia obličiek, pečene, respiračné zlyhanie.
 • Alergický pacient pre lieky obsahujúce jód.

Účinnosť operácie, následky

Táto metóda terapie je charakterizovaná niekoľkými výhodami, nútiť odborníkov, aby si vybrali chirurgickú intervenciu.

Tieto výhody zahŕňajú:

 • krátke trvanie obdobia kontroly špecialistom nad vymáhaním;
 • nie je potrebné rezanie prsníka;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • pomerne lacná cena.

Mnohí pacienti, ktorým bola predpísaná táto operácia, majú záujem o to, aká bezpečná je a koľko ľudí prežilo po operácii.

Nežiaduce účinky sa vyskytujú pomerne zriedkavo u približne 10% pacientov. Ale úplne zlikvidovať takéto riziko by nemalo byť.

Kardiovaskulárne stentovanie sa považuje za najbezpečnejšiu mieru liečby. Pacient by mal byť oveľa pozornejší na sledovanie svojho zdravia, dodržiavať odporúčania špecialistu, používať potrebné lieky a podrobiť sa vyšetreniu podľa plánu.

Stáva sa, že po chirurgickom zákroku zostáva pravdepodobnosť zúžení tepny, ale je malá a vedci pokračujú vo výskume v tejto oblasti a počet zlepšenia rastie.

Srdcové stentovanie po infarkte môže byť charakterizované nebezpečnými komplikáciami, ktoré vznikajú počas operácie, po krátkom čase po ňom alebo po dlhom období.

rehabilitácia

Po tejto operácii sa človek cíti oveľa lepšie, bolesť v srdci po stentovaní nie je taká silná, ale proces aterosklerózy neprestáva, neprispieva k zmene dysfunkcie metabolizmu tukov. Preto by mal pacient dodržiavať odporúčania odborníka, sledovať obsah cholesterolu a cukru v krvi.

Ciele rehabilitácie po operácii:

 1. Obnovte maximálnu možnú funkčnosť srdca.
 2. Prevencia pooperačných komplikácií, najmä opätovný výskyt stenóznej vazokonstrikcie;
 3. Spomaliť progresiu ischémie, zlepšiť prognózu ochorenia;
 4. Zvyšujte fyzické schopnosti pacienta, minimalizujte obmedzenia životného štýlu;
 5. Znížte a optimalizujte lieky, ktoré pacient dostane;
 6. Normalizovať laboratórne odčítania;
 7. Zabezpečiť psychologicky pohodlný stav pacienta;
 8. Upravte životný štýl a správanie pacienta, čo prispeje k zachovaniu výsledkov získaných počas rehabilitácie.

PRESKÚMANIE NAŠA ČÍTATEĽA!

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma. Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku.
Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie. Čítajte viac »

Pravidlá, odporúčania po operácii, strava

Po operácii je potrebné dlhšie dodržiavať odpočinok lôžka. Lekár sleduje výskyt komplikácií, odporúča stravu, používanie liekov, obmedzenia.

Život po stentovaní znamená dodržanie určitých požiadaviek. Keď je nainštalovaný stent, pacient podstupuje rehabilitáciu srdca.

Jej hlavnými požiadavkami sú strava, fyzická terapia a pozitívna nálada:

 • Počas 1 týždňa je proces rehabilitácie spojený s obmedzeniami fyzického cvičenia, kúpele sú zakázané. 2 mesiace, odborníci neodporúčajú riadiť auto. Následné odporúčania pozostávajú zo stravy bez obsahu cholesterolu, odmeranej cvičenia a pravidelného užívania liekov.
 • Je potrebné odstrániť tuky živočíšneho pôvodu z potravy a obmedziť sacharidy. Nemali by ste brať masové bravčové mäso, hovädzie mäso, jahňacie mäso, maslo, masť, majonézu a horúce korenie, klobásy, syry, kaviár, mäkké pšeničné cestoviny, čokoládové výrobky, sladkú a múku, sóda.
 • V strave je nevyhnutné zahrnúť do menu zeleninové a ovocné šaláty alebo čerstvé šťavy, varené mäso z hydiny, ryby, obilniny, cestoviny, tvaroh, kyslé mlieko, zelený čaj.
 • Musíte jesť trochu, ale často, 5-6 krát, pozorovať hmotnosť. Pokiaľ je to možné, urobte pôstny deň.
 • Každodenná gymnastika v dopoludňajších hodinách pomáha zvyšovať metabolizmus, vytvára pozitívnu cestu. Nevykonávajte okamžite náročné cvičenia. Chôdza sa odporúča, spočiatku na krátku vzdialenosť, po - zvýšenie vzdialenosti. Užitočné nerušené pešie schody, školenia na simulátoroch. Nie je možné dosiahnuť silné preťaženie tachykardiou.
 • Liečba liekov je prijatie liekov, ktoré znižujú krvný tlak, statíny, normalizujú cholesterol a lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny. Tí, ktorí trpia na diabetes, pokračujú v liečbe na odporúčanie endokrinológov.
 • Je to optimálne, keď sa rehabilitačný proces po operácii uskutoční v sanatóriách alebo strediskách pod dohľadom lekárov.

Pooperačná terapia je dôležitá, pretože po 6 až 12 mesiacoch musí pacientka piť lieky každý deň. Angína pektoris a iné prejavy ischémie a aterosklerózy sú odstránené, ale príčinou aterosklerózy zostáva rovnako ako rizikové faktory.

Mnohí pacienti sa pýtajú na otázku: je možné dostať postihnutie po operácii? Stentovanie pomáha zlepšiť stav pacienta a vráti ho k správnemu výkonu, a preto tento postup nie je potrebný.

Predpoveď po operácii

 • Kardiovaskulárne stentovanie je bezpečná operácia, ktorá má požadovaný účinok. Pravdepodobnosť nežiaducich účinkov je nízka. Dokonca aj po stentovaní sa osoba vráti do bežného spôsobu života a obnoví svoju pracovnú schopnosť.
 • Nemali by sme zabudnúť, že nevhodný životný štýl, ktorý spôsobil ischémiu, môže spôsobiť zanesenie tepien, ak sa nezmení. Operácia sa vyznačuje malým pooperačným obdobím zotavenia.
 • Pokiaľ ide o následnú prognózu, stentovanie je účinné v približne 80% situácií. Stáva sa, že proces je obrátený, napriek vynaloženému úsiliu sa tepna znova zužuje. Vedci však pokračujú vo výskume a zlepšujú technológiu operácie. Počet pozitívnych výsledkov rastie.
 • Teraz, chirurgovia srdca používajú úplne nové stenty, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť návratu koronárnych artérií.

Možné komplikácie po operácii

V procese stentovania sa vyskytujú rôzne nepriaznivé účinky, z ktorých najznámejšie sú:

 1. zablokovanie operovanej tepny,
 2. poškodenie cievnej steny,
 3. výskyt krvácania alebo tvorby hematómov v mieste vpichu,
 4. alergický na kontrastné činidlo s rôznou závažnosťou vrátane renálnej dysfunkcie.
 • Vzhľadom na skutočnosť, že krvný obeh sa vyskytuje v ľudskom tele, v niektorých prípadoch počas stentovania dôsledky sa vyskytujú v iných tepnách, ktoré operácia neovplyvňuje.
 • Zvýšené riziko komplikácií po chirurgickom zákroku u ľudí trpiacich ťažkými ochoreniami obličiek, diabetes mellitus a zlyhaním v systéme koagulácie krvi. Preto sa takíto pacienti starostlivo vyšetrujú pred stentovaním, dodatočne pripravujú predpisovaním špeciálnych liekov a potom po operácii sa sledujú v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo v reanimácii.
 • Stentovanie nezaručuje úplnú ischémiu. Choroba sa môže rozvinúť, v artérii sa môžu tvoriť iné aterosklerotické plaky alebo sa môžu zvýšiť staré. Samotný stent môže v priebehu času prerásť alebo vytvoriť krvnú zrazeninu. Preto všetci pacienti, ktorí podstúpili stentáciu koronárnych artérií, sú pod pravidelným dohľadom lekára, aby v prípade potreby mohli okamžite identifikovať recidíva ochorenia a odkázať ho opäť odborníkovi.
 • Stentová trombóza je jedným z najnebezpečnejších následkov po operácii. Je nebezpečné, že sa objaví kedykoľvek: v skorom a neskorom pooperačnom období. Často tento dôsledok vedie k ostrému bolesti a ak sa ponechá neliečený, vedie to aj k infarktu myokardu.
 • Menej nebezpečný dôsledok, ale restenóza stentu, ktorá sa vyvíja v súvislosti s rastom stentu do cievnej steny, sa považuje za bežnejšiu. Je to prirodzený proces, ale u niektorých pacientov sa rozvíja príliš aktívne. Lúmen prevádzkovanej tepny sa začína značne zužovať, čo spôsobuje relapsu angíny.
 • Ak nebudete dodržiavať lieky, strava a režim predpísaný lekárom, vznikne tvorba aterosklerotických plakov vo vnútri tela, čo bude viesť k vzniku nových oblastí poškodenia v zdravých tepnách skôr.

Príznaky komplikácií

V približne 90% prípadov, keď je nainštalovaný stent, začne sa správne prietok krvi v tepnách a ťažkosti nevznikajú.

Existujú však prípady, keď sú pravdepodobné nepriaznivé účinky:

 • Zlyhanie integrity arteriálnych stien;
 • krvácanie;
 • Ťažkosti s prácou s obličkami;
 • Výskyt hematómu v mieste vpichu;
 • Obnova alebo trombóza v miestach stentovania.

Jednou z pravdepodobných komplikácií je blokácia tepny. To sa stáva pomerne zriedkavo, v prípade patológie sa pacient okamžite posiela na chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie.

Náklady na prevádzku

 • Náklady na stentovanie sa líšia od tepien, ktoré je potrebné obsluhovať, ako aj od štátu, zdravotníckeho zariadenia, prístrojového vybavenia, vybavenia, typu, celkového počtu stentov a iných okolností.
 • Jedná sa o high-tech operáciu, ktorá si vyžaduje použitie špeciálnej operačnej miestnosti, ktorá je vybavená sofistikovaným drahým vybavením. Stentovanie sa vykonáva novými metódami kvalifikovanými chirurgmi srdca. V tejto súvislosti nebude operácia lacná.
 • Náklady na stenting sa v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad v Izraeli z približne 6 000 eur, v Nemecku - z 8 000, v Turecku - z 3500 eur.
 • Stentovanie sa považuje za jednu z najbežnejších operácií v cievnej chirurgii. Je charakterizovaná nízkou traumou, poskytuje správny účinok a nepotrebuje dlhodobé zotavenie.

recenzia

Väčšina recenzií o výsledkoch stentovania je pozitívna, pravdepodobnosť nežiaducich účinkov po procedúre je minimálna a samotná chirurgická intervencia sa považuje za bezpečnú. V určitých situáciách existuje pravdepodobnosť alergie organizmu na látku podávanú počas röntgenovej chirurgie.

Pacienti, ktorí podstúpili operáciu, charakterizujú svoju podobnosť s pomerne jednoduchým lekárskym postupom, nie operáciou. Keďže nie je potrebné dlhé obdobie na zotavenie, pacienti sa domnievajú, že sa úplne zotavili.

Nemalo by sa zabúdať, že ideálna metóda kardiochirurgickej liečby nevylučuje potrebu náležite postarať sa o svoje zdravie.

Komplikácie po stentovaní koronárnych artérií

NEBEZPEČENSTVO KOMPLIKÁCIÍ S OPERÁCIOU ZOSTAVENIA

Cievne choroby - Liečba cez hranicu - TreatmentAbroad.ru - 2007

Postup inštalácie stentu sa sleduje pomocou röntgenového monitora. Na zabezpečenie fixácie stentu na cievnej stene sa balónik niekoľkokrát nafúkne.

Zvyčajne sa operácia stentovania uskutočňuje pri lokálnej anestézii, hoci sa môže uskutočňovať pri všeobecnej anestézii. Stent sa umiestňuje cez femorálnu tepnu. Za týmto účelom sa v oblasti inguinálneho záhybu vytvorí malý rez a nájde sa tepna. Ďalej, pod röntgenovou kontrolou, stent pripojený na koniec špeciálneho balónikového katétra je vložený do tepny a dodávaný na miesto konstrikcie. Potom sa balónik nafúkne a rozširuje lumen tepny a stent sa stlačí do svojej steny.

Možné komplikácie stentovania

Najčastejšie tieto zahŕňajú tvorbu krvnej zrazeniny v oblasti stentovania. Preto sú všetci pacienti po operácii stentu predpísané lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Menej časté sú iné komplikácie, ako je krvácanie, čo vedie k vzniku hematómu v oblasti slabín. Dôvodom je najmä použitie liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi počas stentovania. Niekedy môže dôjsť k infekcii v mieste katétra. Existuje tiež komplikácia, ako je alergická reakcia na látku s rádioaktívnym povlakom (to znamená, že látka sa používa na kontrolu röntgenu počas chirurgického zákroku).

Komplikácie po stentovaní ciev srdca a koronárnych artérií

Operácie umiestnenia stentu sa v mnohých prípadoch považujú za najvýhodnejšiu metódu intervenčného chirurgického zákroku patologickej vazokonstrikcie. Táto metóda vám umožňuje efektívne riešiť koronárnu chorobu srdca a jej dôsledky bez použitia chirurgie bypassu koronárnej artérie. Ale pri výbere stenting komplikácií sú stále možné.

Aké sú komplikácie po stentovaní koronárnych artérií a srdcových ciev?

Komplikácie po stentovaní sa môžu vyskytnúť okamžite po chirurgickom zákroku av dlhodobom horizonte. Bezprostredne po implantácii endoprotézy sa môžu vyvinúť alergické reakcie na lieky používané počas zákroku alebo počas nasledujúcich niekoľkých dní. Niektoré stenty majú špeciálne povlaky, ktoré obsahujú látky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili opätovnému zúženiu cievy. U pacientov náchylných na alergiu je možná reakcia na ich uvoľnenie do krvi.

Pri vykonávaní stentovania ciev srdca môžu byť komplikáciami opätovné zúženie lumen ciev a tvorba krvných zrazenín. Jedná sa o najčastejšie komplikácie, ktoré sa teraz zaoberajú lekárskymi vedcami v boji proti nim a predchádzať im. Takéto komplikácie po stentovaní nie sú vylúčené, ako napríklad výskyt perforácie steny cievy, vznik krvácania a tvorby hematómov v mieste zavedenia katétra alebo iných častí cesty balónika so stentom.

Ako sa vyhnúť komplikáciám po stentovaní ciev srdca a koronárnych artérií

Najviac náchylné na výskyt komplikácií po stentovaní koronárnych artérií sú pacienti s rôznymi závažnými chronickými ochoreniami - patológia obličiek, diabetes mellitus, rôzne poruchy funkcie krvi a koagulačné funkcie. Starší vek, neuspokojivý všeobecný stav pacienta v čase operácie možno tiež pripísať faktorom, ktoré zvyšujú riziko.

Aby sa zabránilo vzniku stentovania koronárnych artérií komplikácií spojených s vyššie uvedenými dôvodmi, v prípravnom štádiu operácie sa vykoná dôkladné vyšetrenie zdravotného stavu kandidáta na angioplastiku. Zahŕňa to nielen posúdenie stavu plavidiel, ale aj komplexné vyšetrenie s dôraznou pozornosťou na všetky sťažnosti pacienta, berúc do úvahy všetky lieky, ktoré užíva, a ich možné reakcie s liekmi podávanými počas a po operácii.

Ako zistiť komplikácie po stentovaní plavidiel v počiatočnom štádiu a čo robiť, ak sa objavia

Nástup komplikácií po stentovaní koronárnych artérií môže naznačovať zhoršenie celkového stavu pacienta alebo predĺženú absenciu akéhokoľvek účinku po zákroku. So zlou toleranciou liekov sa objavujú príznaky intoxikácie - nauzea, vracanie, slabosť, horúčka - to všetko závisí od intenzity reakcie. Táto podmienka môže byť korigovaná zmenou taktiky riadenia pacienta, predpisovaním iných dávok alebo nahradením existujúcich liekov.

S rozvojom trombózy, restenózy s opätovným zúžením cievy v mieste stentu alebo v iných častiach tepien môže byť potrebná opakovaná chirurgická intervencia. Naliehavosť operácie bude závisieť od aktuálneho stavu pacienta.

Každý pacient trpiaci koronárnou chorobou srdca, ktorý trpí mŕtvicami, by mal podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie. Po operácii angioplastika so stentovaním choroby, ktorá vedie ku komplikáciám, nezmizne a vyžaduje ďalšie pozorovanie a liečbu.

Prognóza na regeneráciu po stentovaní srdcových ciev

Zlepšenie moderných metód chirurgického zákroku, ako napríklad operácia stentovania srdcových ciev s pre- a pooperačnou lekárskou podporou, umožňuje dosiahnuť vynikajúce klinické výsledky v oblasti srdcových ochorení v blízkej a dlhodobej dobe. Jedinou významnou podmienkou účinného stentovania je včasná liečba pacienta pre lekársku starostlivosť.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Obnovenie prietoku krvi v cievach srdca zvyšuje trvanie a kvalitu života pacientov. Ak uprednostňujete jeden alebo iný spôsob liečby, posúďte závažnosť klinických prejavov, stupeň zníženia toku krvi v srdci, anatomický priebeh postihnutých ciev. Súčasne sa porovnávajú možné riziká pri zohľadnení účinku prebiehajúcej konzervatívnej liečby.

Indikácie pre stentovanie srdcových ciev:

 • neúčinnosť farmakoterapie;
 • prítomnosť progresívnej angíny;
 • v počiatočných štádiách infarktu myokardu sa uskutočňuje urgentná chirurgická intervencia;
 • zvýšenie javy ischémie v období po infarkte na pozadí liečby;
 • infarkt myokardu;
 • stav preinfarkovania;
 • významná stenóza, viac ako 70% ľavej koronárnej artérie;
 • stenóza 2 alebo viacerých ciev srdca;
 • nebezpečenstvo vzniku život ohrozujúcich komplikácií spôsobených ischémiou srdca.

Stentovanie koronárnych artérií sa uskutočňuje s cieľom rozšíriť lumen v cievke a obnoviť tok krvi cez neho.

Kontraindikácie na operáciu

Kontraindikácie na stentovanie môžu byť spôsobené srdcovým ochorením alebo závažnou sprievodnou patológiou:

 • agonizujúci stav pacienta;
 • neznášanlivosť kontrastných látok obsahujúcich jód použitých počas chirurgického zákroku;
 • lúmen cievy vyžadujúci stent menší ako 3 mm;
 • difúznu stenózu myokardiálnych ciev, keď stent už nie je účinný;
 • oneskorená koagulácia krvi;
 • dekompenzované respiračné, renálne a hepatálne zlyhanie.

Varianty stentov na operáciu

Stent je zariadenie, ktoré rozširuje dutinu cievy a zostáva v ňom navždy. Má sieťovú štruktúru. Stenty sa líšia v zložení, priemere a konfigurácii oka.

Stentovanie koronárnych ciev sa uskutočňuje s použitím bežných stentov a liekovým lahmi. Konvenčný z nehrdzavejúcej ocele, zliatiny kobaltu a chrómu. Funkciou je udržiavať nádobu v roztiahnutom stave.

Restenózy vyvíjajú menej často u stentov s vylučovaním liečiva, nie sú zrazené. Je však nemožné považovať všetky stenty vylučujúce liečivo za všeliek. V analýze, do akej vzdialenosti sa letalita líši od infarktu myokardu počas stentovania s liekovým náterom alebo bez neho, sa nezistil významný rozdiel.

Nasledujúce typy liekov sa používajú na krytie stentov:

Ktorý stent pacienta potrebuje, rozhodne lekár v závislosti od situácie. Ak bola skôr stentovanie a došlo k opakovanému výskytu stenózy, potom by bolo potrebné opätovné zasadenie - stenting ICD.

Diagnostické metódy potrebné na rozhodnutie o operácii

Ak sa koronárne stentovanie srdcových ciev vykoná plánovaným spôsobom, potom je vymenovaný súbor vyšetrení, ktorý zahŕňa:

 • všeobecné krvné a močové testy;
 • biochemický krvný test;
 • koagulogram - demonštruje stav systému zrážania krvi;
 • EKG v pokoji a so stresovými testami;
 • jednonosové emisné CT;
 • funkčné testy;
 • perfúzna scintigrafia;
 • echokardiografia a stresová echokardiografia;
 • PET;
 • Stres MRI;
 • Koronarografia, ktorá mnohými spôsobmi prekračuje vyššie uvedené metódy, ale je invazívna.

Srdcové stentovanie sa uskutočňuje po koronárnej angiografii koronárnych artérií, v ktorej sa hodnotí povaha lézie, priemer stenóznej cievy a jej anatomický priebeh.

Hlavné etapy operácie

Intervencia sa uskutočňuje za podmienok röntgenovej operačnej miestnosti s lokálnou anestézou. Zároveň sa do femorálnej artérie vloží katéter a vykoná sa koronárna angiografia.

Na konci katétra je balón so stentom. V mieste stenózy sa balónik nafúkne, drví aterosklerotický plát, priemer nádoby sa okamžite zvyšuje. Stent je kostra pre cievnu stenu. Po obnovení prietoku krvi sa balónik odfúkne a stent zostáva v nádobe.

Po stentovaní srdcových ciev je pacient hospitalizovaný 3 dni, užívajúci antikoagulanty a trombolytiká. Prvý deň sa poskytuje odpočinok v lôžku, pretože existuje riziko tvorby hematómov v mieste vpichu femorálnej artérie. Ak sa vyskytnú komplikácie, môže sa čas hospitalizácie zvýšiť.

Možné komplikácie po operácii:

 • koronárny kŕč;
 • srdcový záchvat;
 • trombóza stentu;
 • tromboembolické;
 • hematóm veľkých rozmerov na stehne.

Obdobie zotavenia

Od druhého dňa po stentingu sú predpísané respiračné gymnastika a fyzioterapeutické cvičenia. Najskôr sa drží v posteli.

Týždeň po operácii sa fyzikálna liečba vykonáva pod dohľadom lekára, vedúceho cvičebnej terapie.

Doba trvania rekonvalescencie závisí od závažnosti aterosklerotického vaskulárneho poškodenia srdca, počtu nasýtených ciev a prítomnosti infarktu myokardu v minulosti. Rehabilitácia po infarkte myokardu a stentovaní trvá dlhšie a je ťažšia.

Dĺžka trvania ústavnej liečby a odpočinku na lôžku dlhšie, trvanie cvičebnej terapie pod lekárskym dohľadom trvá približne 2,5-3 mesiacov.

Revaskularizácia myokardu je jednou z najbezpečnejších srdcových operácií. Zachránila životy a prinútila tisíce pacientov späť do práce. Jeho úspech však závisí od splnenia určitého stavu - kompetentná a dôsledná rehabilitácia po stentovaní je povinná:

 • prvý mesiac odporučil obmedzenie fyzickej aktivity, tvrdá práca;
 • ľahké fyzické cvičenia sú potrebné ráno na pulz nie viac ako 100 úderov za minútu;
 • krvný tlak by nemal byť vyšší ako 130/80 mm Hg. článok;
 • Je potrebné vylúčiť prechladnutie, prehrievanie, slnečné žiarenie, vaňu, saunu, bazén.

Je lepšie žiť ticho, chodiť pešo a dýchať čerstvý vzduch.

Rehabilitácia po chirurgickom zákroku, okrem fyzickej námahy pri dávkovaní, dodržiavania správnej výživy, liečby somatických ochorení zahŕňa liečbu drogami. Školstvo na trvalý zdravý životný štýl by sa malo začať v prvých dňoch po operácii, kedy je motivácia na oživenie stále veľmi silná.

Liečba liečiv

Výber terapie, jej trvanie a čas nástupu závisí od konkrétnej klinickej situácie. Antitrombotické a antitrombotické lieky predpisuje lekár.

Účelom ich vymenovania - prevencia trombózy v cievach. Berte do úvahy riziko krvácania, ischémiu. Život po stentovaní zahŕňa užívanie určitých liekov, ktoré závisia od povahy chirurgického zákroku.

Používajú sa nasledujúce lieky:

Dávka a kombinácia liekov po stentovaní určuje ošetrujúci lekár.

Prevencia cievnych chorôb

Po obnovení toku krvi v jednej alebo viacerých cievach sa problém celého organizmu nevyrieši. Plaky na stenách krvných ciev sa naďalej vytvárajú. Ďalší vývoj závisí od pacienta. Lekár odporúča zdravý životný štýl, normálnu výživu, liečbu endokrinnej patológie a metabolických ochorení. Koľko pacientov žije závisí od toho, ako vykonávajú lekárske stretnutia.

Život po infarkte a stentovaní zahŕňa sekundárnu profylaxiu, ktorá zahŕňa nasledujúce postupy:

 • dodanie laboratórnych testov, klinické vyšetrenie raz za 6 mesiacov;
 • individuálny plán fyzickej aktivity, ktorý je napísaný lekárskou cvičebnou terapiou;
 • diéta a kontrola hmotnosti;
 • udržiavanie krvného tlaku;
 • liečba cukrovky, kontrola krvných lipidov;
 • skríningové psychologické poruchy;
 • očkovanie proti chrípke.

Preskúmanie stentovania ciev srdca naznačuje rýchlejšie zotavenie ako po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie.

Ak nie je možné vykonať stenting (nepriaznivá anatómia, nedostatok technických možností), je potrebné vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie.

Diéta po stentovaní je zameraná na zníženie hmotnosti o 10% oproti východiskovej hodnote.

 • vylúčiť mastné, vyprážané a slané;
 • používajte omega-3 mastné kyseliny, rybí olej;
 • znížiť množstvo ľahko stráviteľných sacharidov, celozrnný chlieb je povolený;
 • diverzifikovať stravu rastlinných, bielkovinových potravín.

Prognóza oživenia predpokladanej dĺžky života

Analýza očakávanej dĺžky života odhalila, že 5 rokov po stentovaní bola miera prežitia 89,3%, zatiaľ čo mortalita po prvom infarkte myokardu liečeného bez chirurgického zákroku bola 10% ročne.

Nestabilná angína bez 30% stentu vedie k infarktu myokardu počas prvých 3 mesiacov od okamihu objavenia sa. Po stentovaní sa infarkt nevyvíja.

Operácia vykonaná včas, ktorá viedla k obnoveniu adekvátneho prietoku krvi v srdci, zlepšuje kvalitu a zvyšuje dlhovekosť. Chirurgická liečba bez rozumného dôvodu však pre pacientov spôsobuje zbytočné riziko. Často je stenting rozumný u pacientov s akútnym koronárnym syndrómom na pozadí komplikovaného priebehu infarktu.

Chirurgická liečba pacientov s asymptomatickým priebehom ochorenia je prípustná len pri nízkych výkonnostných testoch záťaže. V súčasnosti sa táto metóda liečby považuje za neprimeranú.

Stentovanie srdcových ciev zlepšuje prognózu budúceho života pacientov desiatokkrát.

Komplikácie po stentovaní koronárnych artérií

Srdcové stentovanie je komplikované.

Stentovanie srdcového stentu je procedúra s nízkym dopadom, ale z nejakého dôvodu spôsobuje strach v modernej osobe. Inovatívne technológie používané v medicíne sú dnes úplne bezpečné. Môžu významne predĺžiť život osoby s aterosklerózou, koronárnou chorobou srdca a dokonca infarktom myokardu.

Koronárna stentácia sa vykonáva najčastejšie. V tejto nádobe sa nahromadia tukové usadeniny (aterosklerotické plaky), ktoré bránia prietoku krvi do srdca. Táto operácia je navrhnutá tak, aby zvýšila lumen tepny zavedením špeciálneho umelého balónika. Pomocou jeho inflácie vzduchom je možné "riadiť" aterosklerotické ukladanie do steny cievy. Na podporu tepny na tomto mieste nie je zúžený, je inštalovaný stent (sieťový kovový valec). Pri nafukovaní balónika sa stent rozširuje. To vám umožňuje vytvoriť potrebný priemer nádoby. Po odstránení balónika zostáva stent v tepne navždy. Preto sa vytvorí špeciálna "náplasť", ktorá zaručuje človeku obnovenie krvného zásobovania a predchádzajúcu funkčnosť srdca.

Indikácie pre srdcové stentovanie

 • Zúženie lúmenu srdcových tepien pri akumulácii aterosklerotických plakov.
 • Aneuryzma koronárnej artérie.
 • Anomálie vývoja a štruktúry srdcových ciev.
 • Pretrvávajúce blokovanie artérií s krvnou zrazeninou (krvná zrazenina).

Pred uskutočnením stentovania srdcových ciev, srdcový chirurg vždy priraďuje špeciálnu štúdiu - koronárnu angiografiu. Zahŕňa rontgenové štúdie stavu srdcových ciev po zavedení kontrastného činidla. Pri presúvaní tepien kontrast úplne obklopuje ich steny a vytvára čistý obraz na röntgenových snímkach. Takže špecialista jasne vidí, kde je plavidlo porazené.

Ako je prípravok na stentovanie srdcových ciev?

Stentovanie sa vždy vykonáva na prázdny žalúdok. Obvykle deň pred operáciou sú vylúčené potraviny a všetky farmaceutické prípravky (s výnimkou životne dôležitých).

Pred zákrokom sa pacientovi podáva liek, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v cievach. Zvyčajne začínajú užívať na 3. deň pred manipuláciou, existujú však techniky, ktorými sa látka podáva vo vysokej dávke bezprostredne pred stentovaním.

Možné komplikácie po stentovaní

Samotné srdcové choroby sú plné častých komplikácií, takže po stentovaní sa vyskytujú vedľajšie účinky. Najčastejšie sa pozoruje oklúzia iných ciev alebo operovanej artérie s krvnými zrazeninami. Bohužiaľ, aterosklerotické plaky sa vytvárajú nie na jednom mieste, ale v celom tele. Preto so zlepšeným prietokom krvi v jednej z ciev sa môžu odtrhnúť od miesta fixácie a ponáhľať do oblasti aktívneho pohybu krvi. V dôsledku toho je možná opätovná blokáda tepny.

Krvácanie a tvorba hematómov (obmedzená akumulácia krvi) sú časté na mieste umiestnenia stentu. Môžu zúžiť lúmen nádoby, stlačiť ju vonku.

Pri vykonávaní kardiografie sa injikuje kontrastné činidlo, na ktoré sa niekedy vyskytujú alergické reakcie.

Ďalšou nebezpečnou komplikáciou je trombóza samotného stentu. Nanešťastie, v mieste jej umiestnenia vzniká najvýhodnejšie prostredie pre akumuláciu krvných zrazenín. Zvyčajne na vylúčenie tejto komplikácie po podaní stentu predpisujú lekári antikoagulanciá, ale to nie je vždy možné. U starších pacientov sa ich použitie obmedzuje na ochorenia obličiek, pečene a iných orgánov.

Takže stentovanie srdcových ciev môže človeka zachrániť pred smrťou, ale nezaručuje absenciu závažných komplikácií. Ďalšie operácie na obnovenie dodávania srdcovej krvi sú však ešte nebezpečné.

Čo je balóniková angioplastika a koronárne stentovanie?

Kardiovaskulárna angioplastika koronárnej artérie alebo perkutánna (perkutánna) transluminálna (intravaskulárna) koronárna angioplastika sa najskôr použila v kardiologickej praxi koncom sedemdesiatych rokov. Koronárna angioplastika je minimálne invazívna chirurgická intervencia na cievy srdca, čo umožňuje znížiť arteriálne zúženie v dôsledku aterosklerózy a obnoviť prietok krvi do myokardu cez koronárne tepny.

Obr. 1 Ateroskleróza koronárnych artérií

V dôsledku toho väčší prietok krvi do srdca zlepšuje tok kyslíka do myokardu, čo je nevyhnutné pre jeho plnohodnotnú prácu. Následne mnohí vedci vynašli iné intravaskulárne (endovaskulárne) metódy obnovenia lumenu koronárnych artérií, napríklad bola vyvinutá technika koronárneho stentovania, aterektómia (odstránenie plakov) a iné. Preto je v súčasnosti táto skupina metód na liečbu ischemickej choroby srdca zoskupená do skupiny takzvaných perkutánnych koronárnych zákrokov. Princíp balónikovej angioplastiky spočíva v tom, že špeciálny katéter s balónikom umiestneným na špičke sa podáva cez punkciu tepny na nohe alebo ramene na zúženom mieste v koronárnej artérii. Keď sú podávané v kazete spí (defláciu) stave, a keď je katéter umiestnený v tepne na úrovni zúženie (jasne určiť polohu na katétra existujú špeciálne značky rentgenpozitivnye), nafúknuť, čím sa zvyšuje lumen vencovité tepny. Tento zásah vám umožňuje skoro okamžite znížiť bolesť v hrudníku, ktorá je výsledkom angíny. zlepšiť prognózu u pacientov s nestabilnou angínou, znížiť ďalšiu progresiu alebo zabrániť vzniku infarktu myokardu. a tiež vám umožní vyhnúť sa otvorenej operácii koronárnych artérií - bypassu koronárnej artérie. Treba tiež povedať, že v priebehu času izolovanej koronárna angioplastika nebola tak účinná, ako sa očakávalo, a hlavným dôvodom zlých výsledkov po jeho zavedení bolo znova zúženie vencovitých tepien kvôli progresii aterosklerózy počas niekoľkých mesiacov po operácii. Preto boli vedci nútení hľadať nové spôsoby, ako zvýšiť trvanie priechodnosti koronárnych artérií a prišli k objaveniu možnosti koronárneho stentovania, tj implantácie v mieste zúženia špeciálnych koronárnych stentov. Sú to kovové rúrky vyrobené zo zliatiny tenkého kovu so zahrnutím nitinolu s otvormi špeciálne vyrobenými v nich. Inštalácia stentov počas koronárneho stentovania umožnilo vytvoriť určitý druh kostry v zúženom priestore a udržať permeabilitu cievy dlhšie po stentovaní srdca.

Obr.2 Koronárna angiografia ako štádium vyšetrenia pred stentovaním srdca

Technológia srdcového stentu sa aktívne aplikuje od roku 1990 a akumulácie určité skúsenosti koronárneho stentu významne znížila počet pacientov, ktorí potrebujú núdzové aortokoronární bypass, až do 1%, čo výrazne zvyšuje prežitie týchto pacientov, a tam bola príležitosť na stabilizáciu ich stav a výber optimálneho programu ďalšej liečby. Ďalší vývoj technológie srdcového stentovania viedol k vzniku stentov s vylúčením liečiva, čo umožňuje spomaliť rýchlosť aterosklerotických zmien v stene už stentovanej tepny. Použitie stentov s eluovaním liečiva v praxi umožnilo ďalej znížiť možnosť zúženia alebo restenózy artérií po koronárnom stentovaní na menej ako 10%. V súčasnosti sú výsledky stentovania koronárnych artérií a bypassu koronárnej artérie takmer porovnateľné. Existuje však niekoľko klinických stavov, v ktorých koronárne stentovanie môže byť neúčinné alebo nepraktické: 1) malý priemer koronárnych artérií - menej ako 2 mm (čo zodpovedá najmenšej veľkosti stentu); 2) jednotlivé varianty anatomických lézií; 3) tvorba výrazných zmien šoku v oblasti predtým stentovanej tepny; 4) neznášanlivosť na klopidogrel-bisulfát (Plavix - Plavix) a iné disagregujúce lieky, ktoré sa musia užívať dlho po stentovaní srdcových ciev.

Rôzne možnosti aherektómie (odstránenie aterosklerotického plaku z lúmenu koronárnej artérie) sa pôvodne vyvinuli ako doplnok k perkutánnemu koronárnemu zákroku. Patrí medzi ne excimerového laseru aterektomie, založený na fotoablatsii (odparovanie a dohorenie) plaku, rotačné aterektomie, založený na použití rýchlo sa otáčajúcich špeciálnym diamantovým povlakom ostrie pre mechanické odstránenie plaku, a smerový aterektomie pre rezanie a odstraňovanie aterosklerotický plát. Predtým sa predpokladalo, že zariadenie, ktoré zníži výskyt opätovného zúženia (restenózy), ale akumulácie skúseností s ich použitím a klinické štúdie identifikovali ich nízka účinnosť, a je v súčasnej dobe používaný v atherectomy jednotlivých klinických prípadov ako doplnok k štandardnej endovaskulárne koronárnej intervencii.

Koronárne stentovanie (3D animácia)

Prečo sa koronárne ochorenie srdca vyvíja?

Ako už bolo uvedené, tepny, ktoré dodávajú okysličenú krv do srdcového svalu alebo myokardu, sa nazývajú koronárne artérie. Ischemická choroba srdca (IHD) sa vyskytuje v dôsledku ukladania cholesterolu, vápnika, rastu svalových buniek a buniek spojivového tkaniva v stene týchto tepien. Akumulácia týchto usadenín v koronárnej tepne vedie k zahusteniu steny a zúženiu vnútorného lumenu cievy. Tento proces je systemický (vyskytuje sa vo všetkých tepnách tela), je spojený so zhoršeným metabolickým procesom a nazýva sa aterosklerózou. Takáto akumulácia sa nevyskytuje súčasne, ale trvá dlho od veku 20 rokov. Keď zúženie koronárnych artérií dosiahne viac ako 50-70% svojho pôvodného priemeru, v myokarde je potrebné zvýšiť spotrebu kyslíka počas cvičenia. Klinicky sa to prejavuje výskytom takéhoto symptómu ako bolesť na hrudníku. Avšak u približne 25% pacientov môže tento symptóm chýbať aj napriek ischémii, ktorá je potvrdená inštrumentálnymi diagnostickými metódami (zníženie krvného zásobenia) myokardu, alebo sa pacienti môžu sťažovať na epizódy dyspnoe počas cvičenia. Avšak riziko infarktu myokardu u týchto kategórií pacientov je takmer rovnaké. Keď stupeň zúženosti koronárnych artérií dosiahne 90-99%, u pacientov sa vyskytuje takzvaná kľudová angína (nestabilná angína pectoris), keď je nevyhnutná minimálna fyzická námaha na vyvolanie bolesti za hrudnou kosťou. Nazýva sa nestabilné, pretože riziko infarktu myokardu u takýchto pacientov je mimoriadne vysoké. V prípadoch poškodenia povrchu aterosklerotického plaku vzniká krvná zrazenina alebo trombus v mieste tohto poškodenia a koronárna artéria je úplne zablokovaná. Časť myokardu nachádzajúca sa mimo zóny tejto trombózy nedostáva krv a kvôli nedostatku kyslíka a živín, ktoré prináša krv, zomierajú myokardiálne bunky, vzniká nekróza (smrť) alebo infarkt myokardu.

Proces aterosklerotického procesu je uľahčený niekoľkými faktormi, medzi ktorými sú najčastejšie fajčenia. vysoký krvný tlak. vysoký cholesterol a cukrovka. Riziko vývoja koronárnej choroby srdca sa zvyšuje s vekom (u mužov nad 45 rokov a u žien nad 55 rokov) alebo s rodinnou anamnézou koronárnej choroby srdca v najbližšej rodine.

Obr.3 Etapy tvorby aterosklerózy v lumen koronárnych artérií

Ako sa diagnostikuje koronárna artéria a ischemická choroba srdca?

Jednou z prvých metód na diagnostiku koronárneho ochorenia srdca je elektrokardiografia v pokoji (elektrokardiogram, EKG), ktorá spočíva v zaznamenávaní elektrickej aktivity srdca a môže odhaliť zmeny charakteristické pre ischémiu alebo infarkt myokardu. Veľmi často EKG u pacientov s koronárnou srdcovou chorobou zostáva normálne a zmeny sa objavujú len počas cvičenia. Z dôvodu registrácie ischémie na EKG sa často kombinuje s testami funkčného zaťaženia (záťažové testy): test záťažového trenažéra alebo elektrokardiografia v kombinácii s bicyklovou ergometriou (odmerané zaťaženie pomocou výcvikového bicykla). Presnosť týchto metód pri detekcii ochorenia koronárnej artérie (citlivosť) dosahuje 60-70%.

Ak tieto diagnostické metódy neposkytujú potrebné informácie alebo nie sú uskutočniteľné, kardiológovia často používajú výskumnú metódu spojenú s podávaním označeného rádiofarmaka (najčastejšie je to Cardiolite® alebo tália) a samotná štúdia sa nazýva scintigrafia myokardu. Rádiofarmak má určitý vzťah k myokardu a môže sa tam akumulovať. V čase akumulácie sa pacient umiestni do špeciálnej odčítavacej rádioaktívnej komory a zaznamená sa rýchlosť a oblasť akumulácie lieku v myokarde, po čom je množstvo liečiva určené oblasťou myokardu so zníženým prívodom krvi. Niekedy sa táto štúdia kombinuje s funkčnými záťažovými testami, ktoré umožňujú presne identifikovať postihnutú oblasť a určiť takzvanú "kauzálnu" zúženú artériu.

Stresová echokardiografia je kombináciou echokardiografie (ultrazvuku myokardu) so stresovým stresovým testom. V súčasnosti je to jedna z najpresnejších možností diagnostiky koronárnych ochorení srdca. Jej podstatou je, že v dôsledku zúženia koronárnej artérie počas cvičenia a zvýšenia srdcovej frekvencie sa časť myokardu so zníženým kyslíkom a krvným zásobovaním v porovnaní s ostatnými časťami myokardu zhoršuje alebo nie je vôbec znížená. Rozdiely v takejto kontrakcii sú dobre zaznamenané echokardiografiou. Citlivosť stresovej echokardiografie a scintigrafie myokardu so záťažovými testami dosahuje 80-85%. Existujú aj prípady, keď pacient nie je schopný tolerovať zvýšenie fyzickej aktivity, napríklad v prípade kritických porúch obehu v dolných končatinách, rizika neurologických komplikácií atď. diagnostické možnosti sa používajú s použitím liečebnej záťaže. Princíp takej diagnózy je vyvolanie zaťaženia myokardu zvýšením srdcovej frekvencie a je založené na intravenóznom podaní liekov, ktoré simulujú takéto zaťaženie. V budúcnosti sa zásada registrácie ischemických zmien myokardu nelíši od predchádzajúcej (echokardiografickej alebo myokardiálnej scintigrafie).

Koronárna angiografia a srdcové zistenie s angiografiou je štúdia, ktorá dokáže presne určiť štruktúru koronárnych artérií. V súčasnosti je to najpresnejší spôsob, ako zistiť zúženie koronárnych artérií. V priebehu tejto štúdie sa pod röntgenovou kontrolou dostávajú tenké plastové trubice (katétre) do koronárnych artérií, cez ktoré injekčne podávajú kontrastné látky (kontrast), ktoré farbia tepny zvnútra. Výsledný obraz je zaznamenaný rentgenom a nahratý na videu. Koronárna angiografia umožňuje určiť miesto a stupeň zúženosti koronárnych artérií a je štúdiou, ktorej výsledky určujú ďalšiu taktiku liečby, či je koronárne stentovanie potrebné v konkrétnom prípade, alebo chirurgická operácia bypassu koronárnej artérie je indikovaná pre pacienta.

V súčasnosti sa aktívne používa nová technológia angiografického vyšetrenia koronárnych artérií - CT-koronárna angiografia alebo multispirálna počítačová tomografia s kontrastnou koronárnymi artériami. Počas CT - koronárnej angiografie nie je potrebné používať diagnostické katétre, kontrast sa injekčne aplikuje intravenózne, po určitom čase sa objaví v aortálnej a koronárnej tepne a CT skener zaznamená plnenie srdcových ciev s ním. Táto metóda sa objavila v klinickej praxi relatívne nedávno a teraz je kumulácia skúseností s jej používaním. Je tiež dôležité poznamenať, že riziko závažných komplikácií počas koronárnej angiografie je minimálne (menej ako 1%).

Ako sa liečia koronárne ochorenia srdca?

Princíp liečby koronárnych artériových ochorení je dosť jednoduchý, hlavné terapeutické opatrenia sú zamerané na zníženie spotreby kyslíka myokardom, aby sa kompenzovalo nedostatok krvného zásobenia a tiež čiastočne expandovali koronárne tepny, čím sa zvýšil prietok krvi. Na tento účel použite tri hlavné triedy liekov - dusičnany. beta blokátorov a blokátorov kalciových kanálov.

 • izosorbid (Isordil),
 • izosorbidmononitrát (Imdur) a
 • kožná omietka s nitropreparatami.

Príklady blokátorov kalciových kanálov:

 • nifedipín (Procardia - Procardia, Adalat - Adalat),
 • Verapamil (Calan - Calan, Verelan - Verelan, Izoptin a iní),
 • diltiazem (Cardizem - Cardizem, Dilacor - Dilacor, Tiazac - Tiazac) a
 • Amlodipín (Norvask - Norvasc).

Nedávno sa objavila nová liečivá štvrtej triedy, ranolazín (Ranex - Ranexa), ktorej účinnosť sa v súčasnosti skúma.

Väčšina pacientov po vymenovaní týchto liekov zaznamenáva zlepšenie a zníženie frekvencie mŕtvice. Avšak v prípadoch, keď príznaky ischémie pretrvávajú, liečba nie je dostatočne účinná alebo záchvaty pretrvávajú pri vykonávaní fyzickej aktivity, existuje potreba vykonať koronárnu angiografiu, často sprevádzanú stentovaním koronárnych artérií alebo končiac definíciou indikácií pre bypass koronárnej artérie.

Pacienti s nestabilnou angínou majú zvyčajne výrazné zúženie koronárnych artérií a zodpovedajúco vysoké riziko vzniku infarktu myokardu. Takíto pacienti sú okrem liečebnej terapie stenocardie predpísané predpisy pre lieky na zriedenie krvi, ako napríklad heparín. V súčasnosti sa na tento účel bežnejšie používajú nízkomolekulárne formy heparínu, najmä enoxiparínu (Lovenox), vyrobené vo forme injekčných striekačiek na intradermálne injekcie. Okrem toho sú týmto pacientom predpísané dezagreganty na báze aspirínu. ktoré zabraňujú agregácii (adhézii) krvných doštičiek, ktoré sa podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny. Pacientom s tendenciou k trombóze sa predpisujú viac vysoko účinné dezagregatívne prípravky na báze klopidogrelu. Napriek tomu, že pacientom s nestabilnou angínou sa zvyčajne predpisuje dostatočne silná lekárska terapia, stále majú vysoké riziko vzniku akútneho koronárneho syndrómu a infarktu myokardu. U týchto pacientov sa preukázalo, že podstupujú diagnostickú koronárnu angiografiu, stentovanie koronárnych artérií a pravdepodobne koronárnu artériovú by-passovú chirurgiu.

Perkutánne koronárne zákroky sú sprevádzané veľmi dobrými výsledkami, najmä ak sa balonová angioplastika a stenting koronárnej artérie alebo atherektómia vykonávajú u osobitne vybraných pacientov s lokalizovanými zúženými stenózami jednej alebo viacerých artérií. Indikácie pre zákrok musia byť stanovené skúseným endovaskulárnym chirurgom. Postup stentovania koronárnych artérií možno rozdeliť na niekoľko stupňov. Najskôr sa injekčne aplikuje anestetikum v oblasti zamýšľanej punkcie cievy. Artéria na stehne alebo ramene je prepichnutá ihlou a do lúmenu je vložený špeciálny flexibilný kovový vodič. Podľa nej je v tepne inštalovaný špeciálny cievny port na vykonávanie rôznych technických opatrení (manipulácií). Diagnostický katéter je vedený vodičom do otvorov koronárnych artérií pod röntgenovou kontrolou a nádoby sú kontrastované, určuje sa miesto najväčšieho zúženia. Potom sa do arteriálneho lúmenu pre zúžené miesto vloží veľmi tenký vodiaci prívod a zavedie sa katéter s už vloženým balónom do miesta stenózy. Ten sa postupne napučiava až do lumen, ktorý je potrebný na zavedenie katétra s koronárnym stentom. Treba poznamenať, že všetky činnosti sa vykonávajú pod jasnou vizuálnou a rádiografickou kontrolou. Následne sa do zužujúcej sa zóny dodáva katéter s koronárnym stentom (používajú sa dve možnosti - samovoľne expandujúce alebo expandujúce pomocou balónikového katétra) a otvoria sa v lúmene koronárnej artérie, vytláčajú aterosklerotické pláty smerom von a úplne obnovujú lumen. Niekedy to vyžaduje vytvorenie vysokého atmosférického tlaku v kazete (od 2 do 20 atmosfér). Potom sa katéter odstráni a stent zostáva v koronárnej artérii.

Stentovanie koronárnych artérií s samonosným stentom (video)

Princíp umiestnenia zariadení pre atherektómiu je takmer identický a len mierne sa líši od typu zvoleného zariadenia.

Operácia koronárneho bypassu sa používa v prípadoch, keď predpísaná konzervatívna liečba je neúčinná a výkon stentovania koronárnych artérií je technicky nemožný, kontraindikovaný alebo môže byť sprevádzaný chudobnými dlhodobými výsledkami liečby. Koronárny bypassový graf (CABG) je indikovaný pre pacientov s léziami koronárnych artérií naraz v niekoľkých úrovniach alebo na miestach, kde stentovanie koronárnych artérií môže byť neúčinné alebo nepraktické. Niekedy sa chirurgická operácia bypassu koronárnej artérie vykonáva s neúčinnosťou už vykonaných endovaskulárnych koronárnych plastov. Ako ukázala skúsenosť s použitím CABG, táto operácia je sprevádzaná zvýšením doby prežitia pacientov s léziami ľavej koronárnej artérie a ischemickou chorobou srdca v kombinácii s nízkou čerpacou funkciou srdca alebo ejekčnou frakciou. Mnohí vedci sa snažia postaviť proti týmto dvom možnostiam liečby, ale to nie je úplne pravda, pretože každý z nich má svoje vlastné indikácie a musia sa navzájom dopĺňať v prípade postupnej liečby.

Aké komplikácie sa vyskytujú po koronárnom stentovaní?

Účinnosť po endovaskulárnych koronárnych zákrokoch s použitím balónovej angioplastiky, stentov alebo atherektómie dosahuje 95%. Vo veľmi malom počte prípadov stentovanie koronárnych artérií nemusí byť technicky uskutočniteľné. V zásade sú tieto ťažkosti spojené s neschopnosťou vykonať vodič alebo balónikový katéter pre oblasť stenózy koronárnej artérie. Najzávažnejšou komplikáciou môže dôjsť k trombóze a uzavretiu rozšírenej (rozšírenej) tepny v priebehu niekoľkých prvých hodín po ukončení procedúry. Akútna uzáver alebo oklúzia sa často vyskytuje po izolovanej balónikovej angioplastike (až do 5%) a je príčinou najvážnejších komplikácií. Oklúzia koronárnej artérie po balónovej angioplastike je kombináciou viacerých faktorov: roztrhnutie vnútornej výstelky artérie (intimálna disekcia), tvorba krvných zrazenín a výrazný kŕč koronárnej artérie počas balónového katétra.

Aby sa predišlo takým komplikáciám počas koronárnych zákrokov alebo po nich, pacienti sú pripravení v predvečer postupu, predpisujúc ich silné dezintegračné a antikoagulačné lieky, monitorujú stav koagulačného a antikoagulačného systému pomocou koagulogramu a určujú agregáciu krvných doštičiek. Táto liečba pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín v lumen cievy a zriedi krv. Odstránenie spazmu cievy sa dosiahne zavedením kombinácie nitropreparácií a blokátorov kalciových kanálov. Existujú skupiny pacientov, u ktorých existuje vysoké riziko vzniku podobnej choroby:

 • ženy, ktoré
 • pacienti s nestabilnou angínou a
 • pacientov s infarktom myokardu.

Výskyt akútnych porúch koronárnych artérií a trombózy významne poklesol po začatí užívania koronárnych stentov, čo v skutočnosti vyriešilo problém lokálneho intimálneho kmeňa, trombózy a výrazného spazmu tepien. Okrem toho sa objavila nová generácia aspirínov, takzvaných protidoštičkových látok novej generácie, ktoré úplne blokujú tendenciu tvorby trombov doštičiek. Príkladmi takýchto liekov sú abtsiksimab (Reopro - Reopro) a eptifibatid (Integrilin - Integrilin).

Avšak v prípadoch, keď v dôsledku zavedenia aj týchto silných liečiv dochádza k poškodeniu koronárnych artérií počas stentovania, môže byť potrebná núdzová operácia bypassu koronárnej artérie. Ak pred objavením sa koronárnych stentov a silných dezagregujúcich liekov sa v 5% prípadov vyskytla potreba mimoriadneho CABG, v súčasnosti je frekvencia pohotovostnej bypassovej koronárnej artérie po koronárnom stentovaní nižšia ako 1-2%. Celková frekvencia rizika úmrtia po pokusoch o endovaskulárnu ischemickú chorobu srdca je významne nižšia ako 1%, vo väčšine prípadov frekvencia nežiaduceho výsledku závisí od počtu a stupňa ochorenia koronárnej artérie, kontraktility myokardu alebo ejekčnej frakcie (EF), veku a celkového stavu pacienta v čase konania.

Obr.4 Antiagregácia novej generácie - jeden z aspektov úspešného stentovania koronárnych artérií

Ako je rehabilitačné obdobie po stentovaní koronárnych artérií?

Intervencia na koronárnych artériách sa v inej ako každej inej angiografickej štúdii uskutočňuje v špeciálne vybavenej operačnej miestnosti, v ktorej je umiestnený koronárny angiografický prístroj a veľký počítač na spracovanie prijatých dát a riadenie prístroja. Táto operačná sála sa tiež nazýva miestnosť pre röntgenovú chirurgiu alebo laboratórium na zistenie srdca. V predvečer štúdie sa do pacientov injikujú sedatíva, ako je diazepam (Valium), midazolam (Versed), morfín, promedol alebo seduxén, čo umožňuje zmierniť úzkosť a nepohodlie počas koronárneho stentovania. Počas punkcie tepien sa môže objaviť mierny nepríjemný pocit v mieste vpichu v slabíni alebo v rameni. Keď sa nafukuje balónikový katéter, môže sa u pacienta vyskytnúť krátkodobá epizóda bolesti na hrudníku alebo nepohodlie, pretože krvný tok do koronárnej artérie je počas infúzie bubliny zablokovaný. Trvanie procedúry stentovania koronárnych artérií je od 30 minút do 2 hodín a závisí od plánovaného liečebného programu v priemere 60 minút. Po dokončení stentovania koronárnych ciev sa pacient prenesie do oddelenia pre dynamické pozorovanie. Vo väčšine prípadov sa katétre odstránia z tepny ihneď po endovaskulárnom chirurgickom zákroku a otvor v tepne sa šitím pomocou špeciálneho uzatváracieho zariadenia. Pacienti po prechode na oddelenie majú predpísané odpočinok na posteľ počas 12 hodín a všeobecné obdobia dynamického pozorovania sú zvyčajne maximálne 24 hodín. Po vypustení na niekoľko dní sa pacientom neodporúča zdvíhanie závažia a je dôležité obmedziť intenzitu fyzickej aktivity 1-2 týždne. To je nevyhnutné pre dobré uzdravenie miesta punkcie a prevenciu takýchto častých komplikácií, ako je falošná aneuryzma postpunkčnej artérie. Po 2-3 dňoch sa pacienti môžu vrátiť do normálneho života, práce a sexuálnej aktivity.

Po akomkoľvek endovaskulárnom zákroku sa pacientom zvyčajne predpisuje aspirín v dávke najmenej 100 mg denne, čo je nevyhnutné na prevenciu trombózy. Keďže počas stentovania koronárnych artérií je inštalovaný cudzorodý teliesko (stent) v arteriálnom lúm, ktorý je schopný vyvolávať tvorbu trombu, okrem liečby aspirínom je predpísaný silný dezintegrant, klopidogrel (Plavix). Je predpísaný minimálne 2-3 mesiace, niekedy viac, pretože počas tohto obdobia sa kovový stent neustále dotýka prietoku krvi. Následne je stena stentu postupne pokrytá vnútornou výstelkou cievy (intima) a nie je nebezpečná z hľadiska tvorby trombu. Avšak v súčasnosti kvôli aktívnemu použitiu a implantácii stentov s vylúčením liečiva čas potrebný na vytvorenie takéhoto "ochranného filmu" na povrchu steny stentu sa zvýšil a potrebuje aspoň 1 rok na jeho konečný rast. Preto sa môžu termíny aspirínu a plavixu zvýšiť o viac ako 1 rok.

Niekoľko týždňov po stentovaní koronárnych artérií sa vykonávajú opakované testy s fyzickou aktivitou, čo umožňuje zhodnotiť účinnosť liečby a naznačiť možnosť začatia rehabilitačného programu. Zvyčajne zahŕňa 12-týždňový kurz po sebe idúceho trvania trvania od 1 do 3 hodín týždenne. Program obnovy je zvyčajne vyvinutý s aktívnou účasťou kardiológov alebo rehabilitológov a odporúča sa pobyt v kardiologických sanatóriách. Dôležitým bodom rehabilitačného programu je odmietnutie zlých návykov a boj s fyzickou nečinnosťou. Nasledujú kľúčové zmeny životného štýlu, ktoré zlepšia kvalitu života po stentovaní koronárnych artérií a zvýšia dlhovekosť:

Aké sú dlhodobé výsledky po stentoch srdca?

Dlhodobé výsledky koronárneho stentovania závisia do značnej miery od techniky, ktorá sa používa počas postupu. Napríklad približne 30 až 50% koronárnej angioplastiky vykonávanej bez stentovania po 6 mesiacoch končí tvorbou zúženia. Po tomto období pacienti buď opätovne liečia príznaky angíny pectoris, alebo nemajú žiadnu sťažnosť a restenóza koronárnej artérie sa zistí v priebehu následného vyšetrenia 4-6 mesiacov po počiatočnej operácii stentovania. Pravdepodobnosť detekcie restenózy sa zvyšuje pri sprievodnom cukrovke. Široké používanie stentov na obnovu lumen koronárnych artérií znížilo výskyt restonózy o viac ako 50%. A výskyt stentov s vylučovaním liekov znižoval frekvenciu opakujúcich sa stenóz na menej ako 10%.

Restenóza je jedným z hlavných problémov akéhokoľvek variantu chirurgickej aj endovaskulárnej liečby vaskulárnej patológie, najmä koronárneho stentovania, avšak ak zistené zúženie je nekritické a pacient nemá žiadne príznaky angíny, tento stav sa môže liečiť liekom. Niektorí pacienti môžu mať opakované zákroky na obnovenie toku krvi v srdcových tepnách. Opakované postupy endovaskulárnej plastiky koronárnych artérií sú charakterizované tým istými okamžitými a dlhodobými výsledkami ako primárne stentovanie, avšak v niektorých prípadoch, častejšie kvôli anatómii lézie, je frekvencia restenózy pomerne vysoká. V takýchto prípadoch sú pacienti ako možnosť pre postupnú liečbu pozvaní, aby vykonali ďalšiu fázu operácie bypassu koronárnej artérie. Pacienti majú tiež právo okamžite vybrať otvorený chirurgický zákrok pri zachovaní neistoty pri opätovnom stentovaní koronárnych artérií. Napriek tomu sa neustále objavujú nové moderné možnosti liečby zamerané na zvýšenie priechodnosti po stentovaní koronárnych ciev. Napríklad, nedávno sa na tento účel aktívne využíva technika intracoronárneho žiarenia, nazývaného brachyterapia. Ako je zrejmé zo štatistických štúdií, pravdepodobnosť vzniku restenózy pri zachovaní priechodnosti tepien počas 6 až 9 mesiacov sa stáva minimálna a pravdepodobnosť, že koronárne artérie zostanú priechodné niekoľko rokov, sa zvyšuje. Toto tvrdenie dokazuje skutočnosť, že zatiaľ čo sa zachová priechodnosť počas roka, vzdialená restenóza sa považuje za kazuistiku a nástup príznakov angíny je často spojený so zapojením inej koronárnej artérie do patologického procesu.

Informácie o stentovaní koronárnych artérií vo formáte video prezentácie

Zaregistrujte sa na aktualizácie

Zdieľať s priateľmi

Komplikácie po stentovaní koronárnych artérií

NEBEZPEČENSTVO KOMPLIKÁCIÍ S OPERÁCIOU ZOSTAVENIA

Cievne choroby - Liečba cez hranicu - TreatmentAbroad.ru - 2007

Postup inštalácie stentu sa sleduje pomocou röntgenového monitora. Na zabezpečenie fixácie stentu na cievnej stene sa balónik niekoľkokrát nafúkne.

Zvyčajne sa operácia stentovania uskutočňuje pri lokálnej anestézii, hoci sa môže uskutočňovať pri všeobecnej anestézii. Stent sa umiestňuje cez femorálnu tepnu. Za týmto účelom sa v oblasti inguinálneho záhybu vytvorí malý rez a nájde sa tepna. Ďalej, pod röntgenovou kontrolou, stent pripojený na koniec špeciálneho balónikového katétra je vložený do tepny a dodávaný na miesto konstrikcie. Potom sa balónik nafúkne a rozširuje lumen tepny a stent sa stlačí do svojej steny.

Možné komplikácie stentovania

Najčastejšie tieto zahŕňajú tvorbu krvnej zrazeniny v oblasti stentovania. Preto sú všetci pacienti po operácii stentu predpísané lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Menej časté sú iné komplikácie, ako je krvácanie, čo vedie k vzniku hematómu v oblasti slabín. Dôvodom je najmä použitie liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi počas stentovania. Niekedy môže dôjsť k infekcii v mieste katétra. Existuje tiež komplikácia, ako je alergická reakcia na látku s rádioaktívnym povlakom (to znamená, že látka sa používa na kontrolu röntgenu počas chirurgického zákroku).

Komplikácie po stentovaní ciev srdca a koronárnych artérií

Operácie umiestnenia stentu sa v mnohých prípadoch považujú za najvýhodnejšiu metódu intervenčného chirurgického zákroku patologickej vazokonstrikcie. Táto metóda vám umožňuje efektívne riešiť koronárnu chorobu srdca a jej dôsledky bez použitia chirurgie bypassu koronárnej artérie. Ale pri výbere stenting komplikácií sú stále možné.

Aké sú komplikácie po stentovaní koronárnych artérií a srdcových ciev?

Komplikácie po stentovaní sa môžu vyskytnúť okamžite po chirurgickom zákroku av dlhodobom horizonte. Bezprostredne po implantácii endoprotézy sa môžu vyvinúť alergické reakcie na lieky používané počas zákroku alebo počas nasledujúcich niekoľkých dní. Niektoré stenty majú špeciálne povlaky, ktoré obsahujú látky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili opätovnému zúženiu cievy. U pacientov náchylných na alergiu je možná reakcia na ich uvoľnenie do krvi.

Pri vykonávaní stentovania ciev srdca môžu byť komplikáciami opätovné zúženie lumen ciev a tvorba krvných zrazenín. Jedná sa o najčastejšie komplikácie, ktoré sa teraz zaoberajú lekárskymi vedcami v boji proti nim a predchádzať im. Takéto komplikácie po stentovaní nie sú vylúčené, ako napríklad výskyt perforácie steny cievy, vznik krvácania a tvorby hematómov v mieste zavedenia katétra alebo iných častí cesty balónika so stentom.

Ako sa vyhnúť komplikáciám po stentovaní ciev srdca a koronárnych artérií

Najviac náchylné na výskyt komplikácií po stentovaní koronárnych artérií sú pacienti s rôznymi závažnými chronickými ochoreniami - patológia obličiek, diabetes mellitus, rôzne poruchy funkcie krvi a koagulačné funkcie. Starší vek, neuspokojivý všeobecný stav pacienta v čase operácie možno tiež pripísať faktorom, ktoré zvyšujú riziko.

Aby sa zabránilo vzniku stentovania koronárnych artérií komplikácií spojených s vyššie uvedenými dôvodmi, v prípravnom štádiu operácie sa vykoná dôkladné vyšetrenie zdravotného stavu kandidáta na angioplastiku. Zahŕňa to nielen posúdenie stavu plavidiel, ale aj komplexné vyšetrenie s dôraznou pozornosťou na všetky sťažnosti pacienta, berúc do úvahy všetky lieky, ktoré užíva, a ich možné reakcie s liekmi podávanými počas a po operácii.

Ako zistiť komplikácie po stentovaní plavidiel v počiatočnom štádiu a čo robiť, ak sa objavia

Nástup komplikácií po stentovaní koronárnych artérií môže naznačovať zhoršenie celkového stavu pacienta alebo predĺženú absenciu akéhokoľvek účinku po zákroku. So zlou toleranciou liekov sa objavujú príznaky intoxikácie - nauzea, vracanie, slabosť, horúčka - to všetko závisí od intenzity reakcie. Táto podmienka môže byť korigovaná zmenou taktiky riadenia pacienta, predpisovaním iných dávok alebo nahradením existujúcich liekov.

S rozvojom trombózy, restenózy s opätovným zúžením cievy v mieste stentu alebo v iných častiach tepien môže byť potrebná opakovaná chirurgická intervencia. Naliehavosť operácie bude závisieť od aktuálneho stavu pacienta.

Každý pacient trpiaci koronárnou chorobou srdca, ktorý trpí mŕtvicami, by mal podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie. Po operácii angioplastika so stentovaním choroby, ktorá vedie ku komplikáciám, nezmizne a vyžaduje ďalšie pozorovanie a liečbu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Uveitis - pomôcť ľudovým prostriedkom

Ľudské oko sa dodáva s choroidnými alebo uvealnými spôsobmi. Majú mimoriadny význam pre normálne fungovanie viditeľných orgánov, pretože im dodávajú krv a potrebné zložky, ktoré nesie.

Liečba srdcovej tachykardie s liekmi: antiarytmiká, sedatívum a iné

Z tohto článku sa dozviete, aké sú lieky na tachykardiu, na akom princípe pôsobia, aké tabletky liečia rôzne typy tachykardie. Vedľajšie účinky a kontraindikácie rôznych liekov, ktoré sa používajú na tachykardiu.

Ako žiť po stentovaní srdca.

Snažili sme sa zhromaždiť najčastejšie otázky našich pacientov a odpovedať na ne. Na čo sa vykonáva stentovanie srdca? Ako sa stentuje Rehabilitácia po stentovaní Koľko ľudí žije po stentovaní srdca Komplikácie, dôsledky, riziká stentovania Diéta po stentovaní Lieky po stentovaní Po stentovaní poskytnite zdravotné postihnutie? Zaťaženie po stentovaní Stent a alkohol Je možné lietať na letúne po stentovaní? Bolesť po stentovaní<

Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

Riedidlá na krv: čo si vybrať?

Krv je považovaná za tekutú, mobilnú tkaninu, ktorá poskytuje mnoho funkcií nášho tela. Šíri sa cez systém krvných ciev umiestnených v tele. Stáva sa však, že hustota krvi stúpa, a preto sa nemôže voľne pohybovať po celom tele a vykonávať svoje funkcie.

Hypertenzia 2 stupne, riziko 3: môžete získať zdravotné postihnutie?

Odborníci identifikovali skupinu patológií, ktoré sú klasifikované ako choroby modernej spoločnosti. Tieto ochorenia sú spôsobené tokom procesov v spoločnosti, zmenami rytmu a životného štýlu v smere akcelerácie.