Ktokoľvek aspoň raz, ale musel sa vyrovnať s krvácaním z krvi. Ale nie každý vie, prečo krvácajú z nosa. Príčiny tohto javu u dospelých môžu byť veľmi odlišné: prepracovanie a únava, rany nosa, ako aj iné závažnejšie choroby.

V prípadoch, keď sa krvácanie z krvi vyskytuje pomerne často, musíte okamžite podstúpiť lekárske vyšetrenie na identifikáciu skutočnej príčiny alebo choroby.

Takéto príznaky môžu signalizovať ochorenie rôznych vnútorných orgánov - pečeň, obličky a krv. Navyše, krvácanie z nosa môže byť spôsobené kardiovaskulárnymi ochoreniami, reumatizmom a rôznymi infekčnými ochoreniami.

klasifikácia

Množstvo krvi vytečenej z nosa môže byť od niekoľkých mililitrov do pol litra.

 1. Považuje sa za menšiu krvnú stratu niekoľkých mililitrov. Takéto krvácanie nie je nebezpečné pre zdravie a nevedie k žiadnym následkom. Jediným negatívnym bodom môže byť strach, hysterika alebo mdloby u malých detí.
 2. Strata krvi sa hodnotí ako mierna, ak jej objem nepresahuje 200 ml. Takáto krvná strata spôsobuje miernu slabosť, závraty, rýchly pulz a blikajúce mušky pred očami. Možné blednutie viditeľných slizníc a kože.
 3. Masívna strata krvi sa uvádza v prípadoch, keď celkovo alebo v jednom kroku pretečie až 300 ml krvi. Sú sprevádzané výraznejšími symptómami v porovnaní s miernym stupňom: slabosť, tinitus, závrat, bolesť hlavy, smäd, dýchavičnosť.
 4. Zlé krvácanie sa vyznačuje veľkým objemom - 500 ml a viac. Masívna krvná strata vedie k hemoragickému šoku, ktorý sa prejavuje prudkým poklesom krvného tlaku, letargiou, rôznymi poruchami vedomia až po jeho stratu, nedostatočným krvným obehom vo vnútorných orgánoch.

Tiež krvácanie z nosa môže byť rozdelené na miestne a všeobecné. Miestni obyvatelia sú tí, ktorí spôsobujú krv na lokálne poškodenie nosa a bežné, ktoré spôsobujú krvácanie všeobecne.

Prečo dospelý krváca z nosa: príčiny

Kvapky alebo kŕče krvi vychádzajúce z nosných priechodov sú dôsledkom poškodenia ciev. Stáva sa to buď v dôsledku mechanického namáhania (trauma do nosa) alebo vnútorných procesov v tele.

Pozrime sa podrobnejšie hlavné dôvody, prečo dospelý môže krvácať z nosa a čo robiť v tomto prípade:

 1. Poranenie - najčastejšie rôzne poranenia tváre spôsobujú traumu nosu, čo môže sprevádzať zlomenina jej septu s rozvojom výrazného krvácania. V detstve zvyk vyberať na nos s prstom alebo inými predmetmi (ceruzkou, perom) vedie k zraneniu nosnej sliznice.
 2. Vplyv vonkajších podmienok. Dlhodobý pobyt na slnku, prepracovanie, fyzická námaha - faktory, ktoré môžu spôsobiť spontánne krvácanie z nosa. Jedná sa o solitérny fenomén, nie je dôvodom pre lekára, krv sa rýchlo zastaví a incident sa zabudne.
 3. Zvlnenie a prehriatie - jeden z hlavných faktorov krvácania z nosa, najmä v lete. Kvôli vysokým teplotám sa nosová dutina stáva suchou a nádoby sú krehké. Ľahko praskli a kvôli tomu krv z nosa. Aby ste sa chránili pred tepelným úderom, musíte nosiť klobúk alebo klobúk, byť viac na tienistom mieste.
 4. Sušenie slizníc môže tiež spôsobiť krvácanie z nosa, pretože kapiláry sú krehké. Sušenie nosovej sliznice môže byť dôsledkom dlhodobého pobytu v miestnosti so suchým vzduchom alebo v chlade.

Druhá skupina krvácania z nosa je spravidla spôsobená oveľa vážnejšími dôvodmi, ktoré sa skladajú zo systémových porúch. V tomto prípade krvácanie z nosa nie je samostatným patologickým stavom, ale prejavom symptómov ochorení akýchkoľvek orgánov a fyziologických systémov, najčastejšie respiračného a obehového systému. Táto skupina zahŕňa ochorenia, ako sú:

 1. Hypertenzia. Zvýšený arteriálny alebo intrakraniálny tlak môže tiež spôsobiť krvácanie z nosa. Ale je to viac požehnania ako nešťastie, lebo je lepšie stratiť nejakú krv a znižovať tlak, než získať mŕtvicu. Mimochodom, najčastejšie klesajú tlaky od 4 do 6 hodín ráno. Táto skutočnosť vysvetľuje, prečo niektorí ľudia dostanú krv z nosa ráno.
 2. Zápalový proces nosovej sliznice (rinitída) alebo jeho dutín (sinusitída, sinusitída) - zápal oslabuje steny krvných ciev, čím sa stávajú krehkými. Akútna respiračná vírusová infekcia, alergická rinitída a baktérie (streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli) môžu viesť k vzniku zápalového procesu.
 3. Papilómy v nosu - rastu na sliznici. Sú výsledkom vírusovej infekcie, nebezpečných mutácií malígnych nádorov. Polypy vyvíjajú tlak na cievy, znemožňujú dýchanie, spôsobujú časté krvácanie ráno.
 4. Vegetatívna vaskulárna dystónia - sprevádzaná slabými krehkými cievami, často spôsobuje krv z nosa u dospelého alebo dieťaťa s diagnostikovanou IRR. Ďalšie príznaky - vodnatý výtok krvi, bolesť v hlave, tinitus.
 5. Ateroskleróza - zmeny v krvných cievach, strata elasticity, časté poškodenie s výskytom rôznych krvácaní (vnútorné a vonkajšie).
 6. Féochromocytóm je nádor nadobličiek, ktorý zvyšuje hladinu stresových hormónov. Z tohto dôvodu tlak prudko stúpa a z nosa neustále prúdi krv. Symptómy tohto nádoru sú časté krvácanie z nosa a suchosť v nose. Takéto príznaky by sa mali kontaktovať na klinike.
 7. Prijímanie liekov. Krvácanie spravidla spôsobuje lieky na prevenciu zrážania krvi. Medzi ne patrí heparín, aspirín a iné. Krv z nosa môže prúdiť s predĺženým a nekontrolovaným použitím nosných sprejov, ktoré sušia sliznicu.
 8. Onkologické ochorenia. Epistaxia sa vyskytuje u malígnych a benígnych novotvarov v nose. Okrem krvácania môže na nosnej sliznici vzniknúť vred, opuch nosa, zmena jeho tvaru.
 9. Poruchy súvisiace s poruchami zrážanlivosti krvi, ako je hemofília.
 10. Nedostatok vitamínu C. Ako viete, vitamín C posilňuje steny ciev. Ak to nestačí, cievne steny sú drobné a krehké. Táto skutočnosť môže byť odpoveďou na otázku, prečo je krv často nosom.

U dospelých je najčastejšou príčinou krvi z nosa poškodenie ciev prednej časti nosnej septa (miesto Kisselbach), husto preniknutá sieťou malých arteriol a kapilár. Takéto krvácanie spravidla nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie. Krv z nosa vyteká kvapkami alebo tenkým prúdom a pri normálnej koagulácii sa rýchlo zastaví sama.

Situácia je horšia, ak sú poškodené cievy hornej a zadnej časti nosnej dutiny. Cievne tepny sú výrazne väčšie ako v prednej časti, a preto krvácanie je silnejšie, môže spôsobiť významné poškodenie zdravia a dokonca byť smrteľné kvôli veľmi ťažkej strate krvi. V tomto prípade krv prúdi v jasne červenom nepenojnom prúde, môže sa objaviť z úst a prakticky sa sama nekončí.

Čo robiť, keď prúdi krv z nosa?

Nemá zmysel liečiť výhradne symptómy, pretože základná choroba sa musí odstrániť. Príčiny častého krvácania z nosa určuje lekár. Musíte navštíviť terapeuta alebo pediatra a otolaryngológa. Pre diagnózu bude potrebné prejsť kompletný krvný obraz a skontrolovať jeho zrážanie.

Krvácanie z nosa nemusí byť tak neškodné. Mnohí to nevenujú dostatočnú pozornosť. Ak je krv z nosa narušená v zriedkavých prípadoch a potom v dôsledku mechanického stresu, netreba sa obávať.

Ak je krv z nosa často narušená, ide o vyrážanie alebo krvácanie je ťažké a dlhotrvajúce - to všetko je signálom pre rýchlu žiadosť o pomoc špecialistu.

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

Ak krv uniká z nosu ako dôsledok mechanického poškodenia a trochu, rovnako ako malé bolesti hlavy, nie sú žiadne príznaky vážnej choroby, môžete sa s problémom vyrovnať sami. Postupnosť úloh je nasledovná: najprv zastavte krvácanie, potom pomocou analgetík môžete znížiť intenzitu bolesti.

Zoberte si sedaciu pozíciu a mierne nakláňajte hlavu. Uvoľnite spojovací uzol, odblokujte golier. Nevyklopujte hlavu dopredu - to spôsobí nával krvi do nosa a zvýšenie krvácania. Je tiež nemožné nakláňať hlavu späť - krv prenikne do nosohltanu a vracia.

Na nos môžete dať kúsok ľadu alebo uterák ponorený do studenej vody - krátko, na desať minút. Utierka navlhčenú za studena môže byť tiež použitá na zadnej strane krku. Odporúča sa stlačiť nosnú dierku, z ktorej krváca 5-10 minút, až kým krvácanie prestane. Ak je krvácanie intenzívne alebo nekončí, použite tampóny. Bavlnené tampóny navlhčené peroxidom vodíka sú vhodné na to, musia byť vložené do nosa, ale nie príliš hlboké a sedieť 10-15 minút.

Ak nie je žiadny tampón a peroxid vodíka, potom vložte obväz do danej nosnej dierky, z ktorej krv preteká, a nechajte ju vonku najmenej 10 centimetrov, aby sa dala ľahko odstrániť z nosných dierok. Toto sa vykonáva, aby sa zabránilo prúdeniu krvi z nosa. Ak máte prípravky s vazokonstriktormi na instiláciu nosa, položte niekoľko kvapiek na tampón a vložte ho do nosa. Tieto kvapky pomôžu utiahnuť poškodenú nádobu, ktorá spôsobila krvácanie. Potom osobu umiestnite do chladnej, tichej a temnej miestnosti. Stáva sa, že tieto opatrenia už stačia.

Ak krvácanie je hojné a nemôže byť zastavené dostatočne rýchlo doma, hlava je zle, reč, vízia alebo vedomie ako celok je narušené - urgentne zavolajte na ambulanciu.

Časté krvácanie z nosa: príčiny, lekárska a chirurgická liečba

Časté krvácanie z nosa je bežnou príčinou návštevy otolaryngológa. V niektorých prípadoch dokonca vedie k hospitalizácii pacienta, najmä ak nastane krvácanie po akomkoľvek úraze. Ak však došlo k mechanickému účinku, neexistujú žiadne problémy s diagnostikou a predpisovaním liečby, avšak v iných prípadoch je pomerne ťažké zvládnuť príčiny patológie. Prečo krváca z nosa, aká nebezpečná je a akú liečbu možno predpísať v tomto stave?

Príčiny častého krvácania z nosa

Faktory spôsobujúce časté krvácanie z nosa

Príčiny krvácania z krvi sú veľa. Nosová dutina je dobre zásobená krvou, predná nosná priehradka je nasýtená krvnými cievami. Dokonca aj malá rana alebo akékoľvek zranenie okamžite vedie k krvácaniu. Aspoň raz sa každý človek stretol s týmto nepríjemným javom, ale najčastejšie krv prestane po chvíli a viac problémov nevzniká.

Avšak je potrebné zaznieť poplach, ak sa krvácanie z nosa začalo objavovať bez zjavného dôvodu, opakovane sa opakujú a zastavujú s veľkými ťažkosťami.

Existuje niekoľko bežných vonkajších príčin:

 • Solárne a tepelné ťahy. Keď sa telo prehrieva, pozoruje sa závrat, nevoľnosť a tinitus a krvácanie z nosa je bežným príznakom spojeným so zvýšením krvného tlaku. Prehriatie môže byť veľmi nebezpečné, je potrebné čo najskôr odviezť obeť na chladné miesto a poskytnúť prvú pomoc.
 • Intoxikácia, otravy, vystavenie rôznym chemikáliám. Krvné cievy sliznice sú vystavené stálym negatívnym účinkom na pracovníkov v chemických zariadeniach, na tých, ktorí pracujú s rôznymi prchavými látkami atď. Chronická otravou vedie k vážnym poruchám v tele, ktoré sa prejavujú častým krvácaním.
 • Prijatie antihistaminických liekov a niektoré iné prostriedky. Dlhodobý aspirín môže spôsobiť krvácanie - pomáha znižovať zrážanlivosť a krvácanie krvi.

Okrem vonkajších príčin sa môžu kvôli rôznym infekčným chorobám vyskytnúť časté krvácanie z nosa. Medzi nimi tuberkulóza, syfilis a ochorenia pečene a obličiek negatívne ovplyvňujú stav slizníc. Krv často prechádza nosom so zvýšeným krvným tlakom: v tomto prípade pacient cíti tinitus, závrat, slabosť.

Taktiež sa vyskytujú časté krvácanie z nosa so zvýšenou krehkosťou krvných ciev, poruchami krvácania a inými ochoreniami obehového systému.

V každom prípade, ak dôjde k častému neprimeranému krvácaniu, je potrebné podrobiť sa čo najskôr úplnému vyšetreniu s cieľom zistiť a odstrániť príčinu.

Prvá pomoc pre krvácanie z nosa

Pravidlá na zastavenie krvácania z nosa

Ak začalo krvácanie z nosa, je dôležité poskytnúť pacientovi prvú pomoc správne. Často ľudia začnú panikať pri pohľade na krv - to ďalej zvyšuje tlak a len zvyšuje krvácanie. Ale ak viete, čo robiť, môžete ľahko vyhnúť nepríjemným následkom pre telo.

Človek musí sedieť a zabezpečiť mier. Hlava nespadne späť: krv by nemala vstúpiť do žalúdka, inak môže vyvolať zvracanie. Počas krvácania nie je možné vyfukovať nos - pacientovi to nepomôže a krv bude ťažšie zastaviť. Hlava by mala byť mierne naklonená dopredu a brušný tampón sa umiestni do nosnej dierky: pomáha vytvoriť zátku a zastaviť krvácanie.

Chladný objekt by mal byť aplikovaný na oblasť nosa - to pomôže zúženiu ciev a krv sa zastaví rýchlejšie.

Ak je pacient v bezvedomí, mal by byť položený na chrbát a jeho hlava sa otočila na jeho boku, aby sa zabránilo krvi v žalúdku. Ak prvá pomoc na krvácanie z nosa nepriniesla výsledky, je potrebné zavolať sanitku.

Užitočné video o tom, ako správne zastaviť krvácanie z nosa.

Kedy je naliehavá potreba zavolať lekára? Pozornosť je potrebné venovať alarmujúcim príznakom:

 • Ťažké krvácanie, ktoré sa dlho nezastaví. Je nevyhnutné čo najskôr zastaviť krv, a preto je potrebné použiť lekársku pomoc.
 • Vzhľad slabosti, studeného potu, čierne škvrny pred očami. Spravidla je takáto podmienka pozorovaná pri silnej strate krvi, ktorá by mala byť zastavená tak rýchlo ako mono.
 • Všeobecné zhoršenie zdravia. Krvácanie z nosa - iba jeden z príznakov, čo môže znamenať závažné ochorenie.

liečba

Metódy na liečbu častého krvácania z nosa

Liečba krvácania z nosa závisí od príčiny patologického stavu. Po prvé je potrebné vylúčiť vplyv nebezpečných faktorov: mechanické a chemické účinky, negatívny vplyv liekov atď.

Je potrebné vyhnúť sa prehriatiu tela, príliš intenzívnej fyzickej námahe a iným faktorom, ktoré môžu spôsobiť krvácanie. Ak nie je možné okamžite zistiť ich príčinu, lekár predpíše kompletné vyšetrenie, ktorého výsledky povedú k liečbe.

V závislosti od určenej príčiny môže lekár vybrať jednu z nasledujúcich metód na liečbu krvácania z nosa:

 • Ak sú spôsobené polypózami (benígnymi nádormi) v nosovej dutine, môže byť predpísaná chirurgická liečba. Lekár vykoná operáciu a odstráni všetky formácie z nosnej dutiny, po ktorej krvácanie úplne zmizne.
 • Ak dôjde k krvácaniu v dôsledku chronickej rinitídy alebo iných zápalových procesov, lekár predpíše vazokonstrikčné lieky a špeciálne aerosóly, liečebné metódy závisia od závažnosti ochorenia.
 • Ak je krv z nosa spôsobená poškodením nosovej priehradky chemikáliami, je potrebné dosiahnuť úplné odstránenie poškodzujúceho faktora, po ktorom sa predpisuje diéta a špeciálne prípravky s vitamínmi A a E. Prispievajú k rýchlejšiemu hojeniu a obnoveniu ciev.
 • Pri krvácaní v dôsledku dlhodobého užívania liekov na zmierňovanie krvného riešenia sa má liečba revidovať. Dlhodobé používanie takýchto liekov vážne ohrozuje ľudské zdravie: krv môže prúdiť nielen z nosa, je možné vážne vnútorné krvácanie s nepredvídateľnými dôsledkami.
 • Ak sú spôsobené systémovými ochoreniami, bude predpísaná komplexná liečba. Je potrebné nielen odstrániť príznak, ale odstrániť samotnú príčinu jeho výskytu - môže to byť infekcia, alergická reakcia, benígny alebo malígny nádor atď. Vo všetkých prípadoch, po odstránení príčiny, krvácanie z krvi zmizne.

Ak sa objaví alarmujúci príznak aspoň niekoľkokrát, je nevyhnutné začať liečbu. Krvácanie z nosa je jedným z prvých príznakov takých hrozných ochorení ako rakovina, diabetes, ateroskleróza, srdcové zlyhanie atď. Pri častom krvácaní lekár predpíše lieky, ktoré zvyšujú zrážanie krvi: to je Vikasol, chlorid vápenatý a glukonát, ako aj veľké dávky vitamín C.

Chirurgická liečba

V približne 10% prípadov sa nazálne krvácanie musí zastaviť chirurgickými metódami.

Lekár môže použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Cauterizácia poškodenej nádoby s bavlneným tampónom namočeným v roztoku dusičnanu strieborného. Tento postup umožňuje spoľahlivé zastavenie krvi v dôsledku tvorby kôry.
 • V ťažkých prípadoch je predpísaná koagulácia ciev: moderné technológie umožňujú bezbolestné vykonávanie laserom alebo elektrickým prúdom. Ťažká strata krvi môže dokonca vyžadovať transfúzie plazmy a darovanej krvi.
 • Pri lokálnom krvácaní sa roztoky lidokaínu alebo novokaínu môžu podať priamo do sliznice. Počas operácie lekár vykoná resekciu chrupavky a starostlivý lokálny zásah do sliznice.
 • Kryoterapia - zmrazenie poškodenej oblasti kvapalným dusíkom. Táto technika zabraňuje vzniku jazvy. Okrem toho spôsobuje pacientovi minimálne nepohodlie.

Moderné technológie rozšírili možnosti špecialistov: operácie sa vykonávajú najľahšími metódami, ktoré si nevyžadujú dlhú obnovu a poskytujú garantovaný výsledok.

Možné komplikácie

Dôsledky nesprávneho liečenia patológie

Krvácanie z nosa môže byť nielen predné, ale aj zadné: v druhom prípade začne prúdiť krv z zadnej steny nosnej dutiny a v tomto prípade je ťažké odhadnúť veľkosť straty krvi. Ak krv vstupuje do žalúdka, vyvoláva zvracanie tmavou krvou, čo len zhorší pohodu pacienta. Je veľmi ťažké zastaviť krvácanie sami, je potrebné zavolať ambulanciu a čo najskôr pomôcť pacientovi.

Je dôležité správne určiť zdroj krvácania. Ak krv prebubláva, indikuje patológiu dýchacieho systému, tento stav vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu. Penovaná krv naznačuje pľúcne krvácanie - môže to viesť k najvážnejším následkom pre pacienta.

Intenzívne krvácanie vedie k rýchlej krvi: dochádza k hemoragickému šoku - nebezpečnému stavu, ktorý môže byť nakoniec smrteľný.

Oneskorenie pre pacienta je veľmi nebezpečné, ak nie je možné zastaviť krv samostatne, musíte čo najskôr zavolať sanitku.

Krvavý nos

S najväčšou pravdepodobnosťou nie ste obávať triviálne krvácanie z nosa, ktoré sa zastaví za niekoľko minút a príčina je zrejmé. Nosenie je najčastejšou príčinou takého krvácania. Alebo ak niekto hodil loptu príliš tvrdo a chytil si ho nie rukami, ale svojim vlastným nosom, malý pramienok krvi vás nebude obťažovať a nebude sa piť. Alebo ak má vaše dieťa zábavný zvyk plniť malé kúsky hračiek do nosa, aby zistili, ako tam pracujú, znova trochu krv nikoho neprekvapí. Ak žijete v suchom, prehriatom dome alebo strávite veľa času na lietadlách (vzduch je suchý v nich, ako v púšti), môže byť nos zablokovaný sám.

Ak máte opakované krvácanie z nosa, obráťte sa na lekára, a to aj keď je to zrejmé. Pretože existuje veľa rôznych lokálnych ochorení, vrátane nádoru (zriedkavo), dlhotrvajúceho šnupanie kofeínu, opuchnutých, alergických membrán, polypov v nosu (veľmi často) a bradavíc, každý z nich by mal byť diagnostikovaný a liečený. Prvá vec, ktorú špecialista urobí, je nasmerovať svetlo do nozdier a pozrieť sa na miesto krvácania, malú žilu alebo tepnu, ktorá bola podráždená. Ak sa nájde plavidlo, kaučuka (trochu bolestivá, ale nevyhnutná) ho uzdraví a skončí krvácanie. Ak sa takéto plavidlo nenájde, vyšetrenie sa predĺži vrátane rentgenového alebo tomogramu.

Môžete určiť, odkiaľ krváca z nosa (ale nie prečo). Aby ste to dosiahli, držte nozdry a naklonte sa dopredu.

Ak sa krvácanie zastaví asi za 5 minút, zdroj je vpred. Ale ak krv stále klesá do krku, potom tepna krváca na hltanovom povrchu nosa. V takom prípade doktor pravdepodobne zasunie nos s gázou alebo bavlnou, aby zastavil krvácanie - nie príliš príjemný postup.

Ak váš nos krváca bez zjavnej lokálnej príčiny alebo zranenia a nevyužívajte veľa času na suchom vzduchu, skontrolujte krvný tlak. Pri strednom a staršom veku náhle začne krvácanie z krvi naznačovať hypertenziu. Ak je váš krvný tlak normálny, skontrolujte systém zrážanlivosti krvi, či funguje správne.

Slovo opatrnosti: krvácanie z nosa po zasiahnutí hlavy môže naznačovať zlomeninu lebky.

Je potrebné urobiť röntgenové žiarenie, bez ohľadu na to, aké frivolné rany ste dostali.

Krvácanie z nosa

Krvácanie z krvi - tok krvi z nosnej dutiny v dôsledku porušenia integrity stien krvných ciev. Častejšie sprevádzané zranenia a zápalové ochorenia nosa môžu byť spôsobené chorobami krvných ciev a krvného systému. Charakterizované vyčerpaním červených krviniek alebo prúdom z nosných dier a odtokom na chrbte. Môže byť sprevádzaný tinitus a závraty. Veľké opakujúce sa krvácanie z nosa spôsobuje prudký pokles krvného tlaku, zvýšenú srdcovú frekvenciu, celkovú slabosť a môže predstavovať hrozbu pre život.

Krvácanie z nosa

Krvácanie z krvi - tok krvi z nosnej dutiny v dôsledku porušenia integrity stien krvných ciev. Častejšie sprevádzané zranenia a zápalové ochorenia nosa môžu byť spôsobené chorobami krvných ciev a krvného systému. Charakterizované vyčerpaním červených krviniek alebo prúdom z nosných dier a odtokom na chrbte. Môže byť sprevádzaný tinitus a závraty. Veľké opakujúce sa krvácanie z nosa spôsobuje prudký pokles krvného tlaku, zvýšenú srdcovú frekvenciu, celkovú slabosť a môže predstavovať hrozbu pre život.

Krvácanie z nosa je rozšíreným patologickým stavom. Pacienti s krvácaním z nosa predstavujú približne 10% celkového počtu pacientov hospitalizovaných na oddelení ORL.

Príčiny krvácania z krvi

Existujú všeobecné a miestne príčiny krvácania z nosa.

 • Zranenia nosa sú najčastejšou príčinou krvácania. Okrem zvyčajných poranení v domácnostiach, pri priemyselných a cestných zraneniach zahŕňa táto skupina poranenia nosovej sliznice počas operácií, cudzích telies a terapeutické diagnostické manipulácie (nasogastrická intubácia, nasotracheálna intubácia, katetrizácia a punkcia sínusu).
 • Patologické stavy spojené s množstvom nosovej sliznice (sínusitída, rinitída, adenoidy).
 • Dystrofické procesy v sliznici nosa (s výrazným zakrivením nosnej septa, atrofická nádcha).
 • Nádory nosnej dutiny (špecifický granulóm, angióm, malígny nádor).
 • Choroby kardiovaskulárneho systému (symptomatická hypertenzia, hypertenzia, ateroskleróza, malformácie, sprevádzané zvýšeným krvným tlakom).
 • Ochorenia krvi, nedostatok vitamínov a hemoragická diatéza.
 • Zvýšená telesná teplota v prípade prehriatia, úpalu alebo infekčnej choroby.
 • Prudký pokles vonkajšieho tlaku (pri lezení vysokou výškou medzi horolezcami a pilotmi s rýchlym klesaním do hĺbky potápačov).
 • Poruchy hormonálnej rovnováhy (počas tehotenstva, dospievania).

Klasifikácia krvácania z krvi

V závislosti od ktorej časti nosnej dutiny je lokalizovaný zdroj straty krvi, nazálne krvácanie je rozdelené na prednú a zadnú časť.

Zdrojom predného nazálneho krvácania v 90-95% prípadov je bohatá sieť krvných ciev v tzv. Kisselbachovej zóne. V tejto zóne je veľký počet malých ciev, pokrytých tenkou mukóznou membránou, takmer bez submukóznej vrstvy. Predčasné krvácanie z nosa je veľmi zriedka príčinou masívnej straty krvi a spravidla neohrozuje život pacienta. Často zastavte sami.

Zdrojom zadného krvácania z nosa sú pomerne veľké cievy hlbokých častí nosnej dutiny. Vzhľadom na veľký priemer ciev je zadné nazálne krvácanie často masívne a môže predstavovať hrozbu pre život pacienta. Také krvácanie sa takmer nikdy nezastaví na vlastnú päsť.

Strata krvi s krvácaním z krvi sa hodnotí nasledovne:

 • nevýznamné - niekoľko desiatok mililitrov;
 • svetlo až do 500 ml;
 • stredná závažnosť - až do 1000-1400 ml;
 • ťažké - viac ako 1400 ml.

Symptómy krvácania z nosa

Symptómy nazálneho krvácania sú rozdelené do troch skupín:

 • príznaky krvácania;
 • príznaky akútnej straty krvi;
 • príznaky základnej choroby.

U niektorých pacientov krvácanie z krvi začína náhle, u iných môže predchádzať krvácanie závraty, tinitus, bolesť hlavy, lechtanie alebo svrbenie nosa. Okamžitým znakom nazálneho krvácania je tok krvi z nosnej dutiny na vonkajšiu stranu alebo vnútri nosohltanu. V druhom prípade krv prúdi do orofaryngu, kde sa zistí počas faryngiografie.

Pri malých stratách krvi sa zvyčajne nezistia patologické príznaky. U niektorých pacientov môže dôjsť k závratom z pohľadu krvi. Pri miernom strate krvi sa pacienti sťažujú na závrat, tinitus, smäd, všeobecnú slabosť, palpitácie. V niektorých prípadoch môže byť mierna bledosť kože.

Strata krvi miernej závažnosti je sprevádzaná ťažkým závratom, poklesom krvného tlaku, akrocyanózou, tachykardiou a dýchavičnosťou. Pri silnej krvi sa vyvíja hemoragický šok. Pacient je potlačený, možná strata vedomia. Pri kontrole sa zistil impulzný impulz, výrazná tachykardia, prudký pokles krvného tlaku.

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Na určenie lokalizácie zdroja nazálneho krvácania (predné alebo zadné krvácanie) sa vyšetruje pacient, faringoskopia a predná rinoskapia. V niektorých prípadoch s pľúcnym a žalúdočným krvácaním prúdi krv do nosnej dutiny a simuluje krvácanie z nosa. Primárna diferenciálna diagnostika je založená na údajoch z externého vyšetrenia pacienta. Pri krvácaní z krvi je krv tmavo-červená, krvácanie z pľúc tvorí peny, má jasnú farbu šarla. Pre krvácanie z žalúdka sa vyznačuje vyčerpaním veľmi tmavej krvi, ako je káva. Treba mať na pamäti, že kruté krvácanie z krvi môže sprevádzať krvavé vracanie s tmavou krvou. Príčina zvracania je v tomto prípade požívaním krvi prúdiacej cez orofaryngu.

Ďalšie štúdie sa vykonávajú na posúdenie straty krvi a identifikáciu základnej choroby, ktorá spôsobila krvácanie z krvi. Objem straty krvi sa odhaduje podľa výsledkov všeobecnej analýzy krvi a koagulogramu. Taktiky všeobecného vyšetrenia určujú symptómy základnej choroby.

Liečba krvácania z nosa

Pri liečbe krvácania z krvi by sa mala krv zastaviť čo najskôr, mali by sa prijať opatrenia na prevenciu následkov krvnej straty (alebo na kompenzáciu straty krvi) a na prijatie terapeutických opatrení na boj proti základnej chorobe.

V prípade predošlého nazálneho krvácania je vo väčšine prípadov na zastavenie prietoku krvi stačiť zchladnutie nosovej oblasti, stlačiť nosovú dierku 10-15 minút alebo vložiť vatovú dutinu nasiaknutú hemostatickým činidlom alebo slabým roztokom peroxidu vodíka. Anemizácia nosovej sliznice s epinefrínom alebo efedrínom sa tiež vykonáva. Ak sa krvácanie nezastaví do 15 minút, vykoná sa predná tamponáda jednej alebo obidvoch polovíc nosnej dutiny.

Predná tamponáda nosa často prináša dobrý účinok aj pri zadnom krvácaní z nosa. Ak nebolo možné zastaviť zadné krvácanie z nosa, vykoná sa zadná tamponáda.

S neúčinnosťou týchto aktivít a opakujúcimi sa krvácaním z nosa sa uskutočňuje chirurgická liečba. Rozsah a taktiku intervencie určuje lokalizácia zdroja krvácania. Ak sa v predných rezoch nachádza opakované nazálne krvácanie, v niektorých prípadoch sa používa endoskopická koagulácia, kryodestrukcia, podávanie sklerotizujúcich liekov a ďalšie opatrenia zamerané na vymazanie lumen malých ciev z Kisselbachovej zóny.

Príčiny krvácania z nosa, prvej pomoci a liečby

Krvácanie z nosa (vedeckým spôsobom - epistaxia) je veľmi častá patológia u ľudí. Keď sa pozoruje, vypúšťanie krvi z nosnej dutiny, ktoré sa vyskytlo v dôsledku prasknutia krvných ciev. V niektorých prípadoch vedie epistaxia k veľkej strate krvi a dokonca aj životu ohrozujúcemu. Pri 20% krvácania je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Sliznica nosa sa vyznačuje prítomnosťou významného počtu malých krvných ciev. Ak sú poškodené, krv prúdi z chĺpkov vonku, ale vo vážnych prípadoch môže prúdiť do hrtana a zasahovať do dýchania. Najčastejšie poškodenie ciev je náhodné pri poranení nosa.

Podľa štatistík sa epistaxia vyskytuje u 60% ľudí. Obvykle krvácanie z nosa sa vyskytuje u detí mladších ako 10 rokov a u dospelých po 50 rokoch života. Je pozoruhodné, že táto patológia je pre mužov charakteristickejšia.

Po 40-50 rokoch sa krvácanie z nosa objavuje častejšie, pretože u dospelých je sliznica oveľa suchá a tenšia než v mladom veku. Zároveň sa zníži schopnosť krvných ciev znížiť a existuje tendencia k progresii arteriálnej hypertenzie. V 80% prípadov s nejasnými dôvody častého opakovaného krvácania z nosa u pacienta sú zistené problémy s hemostatickým systémom (hemostatický systém).

Odborníci rozlišujú medzi dvoma typmi tohto typu krvácania, v závislosti od toho, ktoré časti nosnej dutiny pochádzajú:

Predná strana, ktorá sa vyskytuje najčastejšie. S ním preteká krv z nosných dier von;

Chrbát, ktorý je vzácny, ale predstavuje významné zdravotné riziko a vyžaduje lekársku pomoc. S ním klesá krv do vnútra nosohltanu.

Príčiny krvácania z krvi

Tento patologický stav je spôsobený rôznymi dôvodmi, existujú však dve skupiny faktorov, ktoré vedú k krvácaniu z krvi.

Lokálne lézie, ktoré sú najčastejšou príčinou krvácania z nosa:

Trauma nosa počas športu alebo nehody;

Chirurgia, ako je rinoplastika;

Zásah cudzích predmetov vrátane prsta;

Choroby: alergická a atrofická rinitída, antritis, sinusitída. Pri takýchto ochoreniach sa krvné cievy nosu stávajú nechránené a sú častejšie poškodené, najmä ak je sliznica pravidelne vysúšaná nosovými prípravkami;

Anatomická deformácia nosnej dutiny;

Ulcerácia v oblasti cievneho plexu v Kisselbachu;

Užívanie liekov inhaláciou cez nos;

Nádory v nosovej dutine alebo paranazálne dutiny: nazofaryngeálny karcinóm, krvácavý polyp;

Nízka vlhkosť vzduchu (najmä v zime), čo vedie k nadmernému vysychaniu nosovej sliznice;

Použite kyslíkový katéter.

Systémové príčiny, ktoré sú menej časté, ale vyžadujú starostlivú pozornosť lekára:

Rôzne infekčné choroby: akútne respiračné infekcie, akútne respiračné vírusové infekcie, chrípka, záškrt, sepsa sprevádzaná intoxikáciou tela. Toxíny, vírusy a baktérie vedú k rozšíreniu krvných ciev, ktoré sa stávajú tenkými a krehkými. Na pozadí infekcií dochádza k oslabeniu procesov zrážania krvi a k ​​zvýšeniu priepustnosti jeho prvkov;

Cievne choroby vrátane aterosklerózy;

Ochorenia krvi: leukémia, kapilárna toxóza, hemoblastóza, anémia, hemofília, hemoragická vaskulitída, Randu-Osler, Verlgof, Willebrandova choroba;

Nedostatok vitamínov K, C;

Patologické stavy pečene: hepatitída a cirhóza, ktoré vedú k poklesu syntézy zložiek, ktoré ovplyvňujú normálnu funkciu hemostatického systému. Tým sa mení štruktúra pečeňového tkaniva, čo spôsobuje spomalenie toku krvi a zvýšenie krvného tlaku v tých plavidlách, ktoré sú zodpovedné za renálny obeh;

Zneužívanie alkoholických nápojov, ktoré spôsobujú dilatáciu krvných ciev;

Angiofibróm, ktorý je formáciou nachádzajúcou sa v nazofarynxe alebo v spodnej časti lebky. Je charakterizovaná častými krvácaninami z nosa;

Ochorenia obličiek, ktoré spôsobujú zvýšenie krvného tlaku;

Hypotyreóza, prejavujúca sa v dysfunkcii štítnej žľazy, v ktorej je znížená tvorba krvných doštičiek;

Vedľajší účinok liekov.

V 90-95% prípadov epistaxy je jej zdrojom predná dolná časť nosnej priehradky nazývaná plexus Kisselbach. V iných prípadoch sa krvácanie vyvíja v strednej a zadnej časti nosnej dutiny. Epistaxa charakterizovaná náhlym nástupom, veľkou stratou krvi a krátkym trvaním sa považuje za najnebezpečnejšiu. Odborníci ich nazývajú "signálnou" epistaxiou. Môžu byť spôsobené poškodením veľkej cievy v nosovej dutine alebo prasknutím aneuryzmy. Krvácanie z nosa môže vyvolať rakovinu.

Pľúcne krvácanie, ktoré sa vyznačuje výskytom šarlatovej spenovej krvi, sa môže vyskytnúť aj cez nos. Ak sa krvácanie vyskytne v hornej časti gastrointestinálneho traktu, z nosa sa môže uvoľniť tmavá koagulovaná krv. Ochorenia krvi a antikoagulačné liečenie často spôsobujú tento patologický stav a zvyšujú jeho trvanie. Epistaxia je tiež jedným z príznakov zlomeniny lebky. Často, kým v krvi sú biele škvrny cerebrospinálnej tekutiny. Teplo alebo úpal sa môžu tiež spôsobiť tok krvi z nosa. Bolo však sprevádzané bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, mdlobou. Dokonca aj zdravé osoby môžu byť touto podmienkou ovplyvnené.

V prípadoch, keď nie je stanovená presná príčina epistaxy, je zvyčajne spojená s ochoreniami krvi. Okrem toho môže ísť o niekoľko vážnych chorôb. Patria medzi ne abnormality vo funkcii a štruktúre krvných doštičiek, pokles faktorov zrážanlivosti krvi a zníženie hladiny protrombínu. Medzi príčiny krvácania z nosa patrí aj ťažká fyzická námaha, rýchle spustenie, prehriatie tela, ostré ohýbanie a stúpanie pri vysokom tlaku, nedostatok okolitého vzduchu.

Ak chcete zistiť príčinu chronického krvácania z nosa, možno budete potrebovať nasledujúce laboratórne a hardvérové ​​testy:

Test krvi a moču, ktorý bude ukazovať celkové zdravie;

Coagulogram, ktorý charakterizuje prácu krvného koagulačného systému;

Krvný test na prítomnosť protrombínu a stanovenie patologických stavov pečene ALAT, ASAT;

Elektroencefalogram, ktorý odráža povahu biologických prúdov mozgu;

Ultrazvuk hlavy a vnútorných orgánov;

Elektrokardiogram, indikujúci poruchu kardiovaskulárneho systému;

Echokardiografia zameraná na štúdium zmien srdca a jeho ventilov;

Röntgenogram nosnej dutiny a lebky;

Počítačová tomografia sinusov;

Magnetické rezonančné zobrazenie dutín a lebky.

Na stanovenie diagnózy môže byť potrebné, aby bol pacient vyšetrený nasledujúcimi lekármi: ENT, hematológ, chirurg, neuropatológ, kardiológ, oculista.

Vysokotlakové krvácanie z nosa

Zvýšený tlak sa považuje za jednu z bežných príčin krvácania z nosa. Jeho prvé známky sú:

Throbbing bolesť hlavy;

Nevoľnosť a všeobecná slabosť.

Časté prípady krvácania z nosa sprevádzané vyššie uvedenými príznakmi naznačujú hypertenziu. V tomto prípade je vzhľad krvi z nosa druhom kompenzačného procesu, ktorý zabraňuje preťaženiu mozgových ciev. Krvácanie z nosa spôsobené hypertenziou sa vyznačuje dlhým trvaním. Nadmerné krvácanie z nosa pri vysokom tlaku môže viesť k jeho rýchlemu pádu, čo môže spôsobiť akútne zlyhanie srdca (kolaps).

Čo spôsobuje časté krvácanie z nosa?

Často opakované krvácanie z nosa sa často spája so znakmi anatomickej štruktúry nosnej dutiny. Vzhľad kvapôčok alebo prietok krvi pri kašľaní, kýchnutí, bežiacom nosu alebo počas bežného zdravia naznačuje slabé steny krvných ciev Kisselbachovho plexu. Takéto krvácanie z nosa sa takmer vždy pozoruje už od raného veku.

Ďalšou príčinou častého spontánneho krvácania z nosa je atrofická rinitída. Pri tejto chorobe sa nosná sliznica stáva tenkou a suchou. Takýto stav prispieva k narušeniu integrity krvných ciev pri najmenšom dotyku.

Častá epistaxia sa vyskytuje pri hormonálnych zmenách. Môžu sa vyskytnúť v období dospievania a tehotných žien. U dievčat vo veku od 11 rokov sa niekedy uvádza výtok z nosa. Prvé menštruácie môžu sprevádzať nejaký čas. Počas tehotenstva dochádza v organizme k globálnym hormonálnym, štrukturálnym a funkčným zmenám. Úroveň pohlavných hormónov, ako je estrogén a progesterón, sa výrazne zvyšuje. Majú priamy vplyv na zvýšenie dodávania krvi v oblasti slizníc. Zároveň sa u žien s krehkými cievami alebo tenkou sliznicou nosu výrazne zvyšuje riziko častého epistaxy. Niekedy u tehotných žien naznačujú krvácanie z krvi zvýšenie krvného tlaku, čo je znakom vývoja takých nebezpečných stavov, ako je preeklampsia a eklampsia. Taktiež výskyt epistaxy môže indikovať exacerbáciu ochorenia obličiek a pečene u tehotnej ženy.

Bez ohľadu na dôvody sú súkromné ​​epistaxy dôležitým dôvodom na konzultáciu s lekárom a na vykonanie komplexnej diagnostiky ľudského zdravia.

Čo robiť s krvácaním z nosa?

Pre väčšinu ľudí sa pred začiatkom nazálneho krvácania zaznamenajú tieto charakteristické vnemy: zhoršenie bolesti hlavy, pulzujúci tinitus, pocit lechtnutia alebo svrbenie nosa. Akcie s touto patológiou sú priamo závislé od faktorov, ktoré ju spôsobili. Toto by malo tiež brať do úvahy závažnosť patogenézy.

Odborníci identifikujú nasledujúce typické príznaky krvácania z nosa:

Výtok z nosných dierok alebo výtok šarlatovej krvi do krku naznačuje, že jej zdrojom je predná alebo zadná časť nosnej dutiny;

Výtok penovej krvi z nosa je známkou patológie v orgánoch dolných dýchacích ciest, a to v prieduškách a pľúcach;

Menšie krvácanie, charakterizované uvoľnením kvapôčok a prietokom krvi. Spravidla ich objem nepresahuje niekoľko mililitrov. Zvyčajne sa zastaví sama a je veľmi krátka. Ak chcete zastaviť túto epistaxiu, stačí stlačiť krídla nosa. Najčastejšie sa takáto patológia vytvára v oblasti Kisselbachovho plexu;

Mierne krvácanie, ktoré vedie k strate až 300 ml krvi. Napriek tomu sa najčastejšie nevyskytujú patologické zmeny v kardiovaskulárnom systéme. Odporúčame konzultovať s lekárom o štúdii príčin epistaxy;

Ťažká krvná strata (300-500 ml), ktorá spôsobuje bledosť pokožky, znižuje krvný tlak na 110-70 mm Hg. Art., Všeobecná slabosť, výrazný nárast pulzu (až 90 úderov za minútu), závrat. V najvážnejších prípadoch pacient stráca až 1 liter krvi. Po takejto strate krvi hladina hemoglobínu v krvi často klesá po 1-2 dňoch. Hodnota hematokritu s touto epistaxiou sa zníži na 30-35 U. Nadmerné krvácanie z nosa je vážnou hrozbou pre ľudské zdravie, preto by ste mali okamžite konzultovať s lekárom.

Liečba krvácania z nosa

Nie je vždy možné zastaviť krvácanie z nosa sami. V takomto prípade sa môže použiť lekárska liečba. Ak je, pacientovi sú predpísané hemostatické lieky intravenózne / intramuskulárne alebo vo vnútri. Vyberajú sa v závislosti od závažnosti krvácania. Pri menšej a strednej epistaxe sa má užívať 1-2 lyžičky 10% chloridu vápenatého. Zvyšuje účinok hemostatických liečiv, zlepšuje kontraktilitu cievnych stien a znižuje ich priepustnosť.

Lekári na zastavenie epistaxy predpisujú nasledujúce lieky:

Roztok sodnej soli etamzilátu 12,5% (dikín), ktorý zvyšuje funkciu krvných doštičiek a pomáha zastaviť krvácanie. Neovplyvňuje zrážanlivosť krvi, takže je predpísaný dlhší čas. Používa sa na perorálne alebo intravenózne podanie;

Vikasol, ktorý zvyšuje účinok hemostatických liekov, ale nemôže sa používať dlhšie ako 3-4 dni. Toto liečivo sa podáva intramuskulárne;

Kyselina aminokapronová, ktorá znižuje procesy, ktoré vedú k zriedeniu krvi. Podáva sa intravenózne (viac ako 60 kvapiek za minútu). Tento liek je kontraindikovaný v DIC (intravaskulárna porucha koagulácie), pretože zvyšuje koaguláciu krvi.

Pacient by tiež mal užívať vitamíny C a K. V prípade krvácania z krvi sa transfúzia krvných zložiek. Pacientovi sa podá najmenej 500 ml čerstvej plazmy, ktorá má hemostatický účinok.

Pri kontinuálnom krvácaní z nosa sa môžu použiť chirurgické zákroky.

Predná tamponáda

Predná tamponáda, v ktorej sa zastavuje krvácanie z prednej časti nosnej dutiny, sa uskutočňuje nasledovne:

Počas postupu sa nosová oblasť anestetizuje 10% roztokom lidokaínu v aerosóle alebo instiláciou 2% dikaínu.

Do nosnej dierky sa zavedie tampón (turunda) (dĺžka až 20 cm a šírka 1,5 cm).

Pred zavedením do nosu sa turunda zvlhčí 3% peroxidom vodíka, čo urýchľuje tvorbu krvnej zrazeniny alebo 5% roztokom kyseliny aminokapronovej, ktorá má hemostatický účinok.

Turunda sa tiež môže navlhčiť trombínom alebo hemofobínom.

Po vložení tampónu sa do nosa nasaje záves.

Turunda v nose sa nechá 1-2 dni, pričom sa do tampónu podáva denne kyselina aminokapronová. V závažných prípadoch sa v nose ponecháva tortu po dobu 6-7 dní.

Pred odstránením tampónu sa do neho vstrekuje 3% peroxidu vodíka, aby bolo mokré a ľahšie sa odstráni.

Zadná tamponáda

Zadná tamponáda, potrebná na ťažké krvácanie z zadnej nosnej dutiny, sa uskutočňuje nasledovne:

Pre tento postup pripravte sterilné tampóny zloženej gázy. Ich veľkosť by mala byť 2,5x2 cm.

Tampón je viazaný dvoma hedvábnými vláknami v dĺžke 20 cm na kríž. Jeden zo štyroch koncov závitu je odrezaný.

Pred zahájením postupu sa intramuskulárna anestézia uskutočňuje lytickou zmesou pozostávajúcou z vodných roztokov 1 ml 1% promedolu, 2 ml 50% analgánu, 1 ml 2% dimedrolu.

Začnite postup vložením tenkého gumového katétra do krvácajúcej nosnej dierky. Je injekčne podávaný, kým nevyjde cez nazofarynx do hrdla.

Potom pomocou klinčekov alebo pinzety sa katéter vytiahne cez ústa.

Tampón je viazaný na koniec katétra a utiahnutý do nosnej dutiny, až kým sa nezastaví pri choanume (vnútorné nosné otvory).

Tampón je držaný na mieste pomocou dvoch napnutých nití, ktoré rozširujú nosné otvory.

Tretí závit sa odstráni z úst. Prilepí sa na tvár lepiacou páskou.

Zadná tamponáda pre spoľahlivosť dopĺňa prednú časť.

Tampóny sú ponechané v nose 1-2 dni. V ťažkých prípadoch - po dobu 6-7 dní. Pacient by mal užívať antibiotiká a lieky na liečbu sulfa na prevenciu infekčných ochorení a rinogénnej sepsy.

Odstráňte tampóny s hodvábnymi niťami.

Chirurgická liečba

Chirurgická intervencia sa používa v 5-17% prípadov trvalej rozsiahlej krvácania z nosa.

To môže mať vplyv na nosovú dutinu nasledujúcimi metódami:

Cauterizácia s guľatým bavlneným tampónom zvlhčeným 40% roztokom lapisu (dusičnanu strieborného) alebo trichlóroctovej kyseliny. Toto je najjednoduchšia metóda terapie epistaxiou. Po tomto postupe sa vytvorí kôra, ktorá zastaví uvoľnenie krvi;

Zavedenie liekov (novokaín, lidokaín) do submukózy nosnej dutiny. Táto metóda terapie sa používa na lokálne krvácanie;

Submucozálna resekcia chrupavky nachádzajúca sa v nosovej priehradke, oddelenie nosnej sliznice a lokálny zásah, odporúčané pre časté recidívy patológie;

Elektrokoagulácia (spaľovanie prúdu), ktorá by sa mala vykonávať iba v zdravotníckom zariadení. Procedúra sa vykonáva s lokálnou anestézou. Elektrokoagulácia dobre napomáha poškodeniu malých ciev prednej nosnej septa a opakujúceho sa krvácania;

Expozícia rádiových vĺn so zariadením Surgitron, ktorá sa vyznačuje jeho účinnosťou a bezpečnosťou. Táto operácia nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a komplikácie;

Cryodestrukcia, počas ktorej sa poškodená oblasť sliznice spracováva kvapalným dusíkom. Po takejto liečbe sa na nosnej sliznici nenachádza zjazvené tkanivo. V tomto prípade sa sliznica úplne rýchlo obnoví úplne. Postup trvá približne pol hodiny;

Laserová koagulácia, ktorá sa vyznačuje vysokou účinnosťou a bezpečnosťou. Jeho jedinou nevýhodou je pomerne vysoká cena za terapiu. Počas tohto postupu je poškodená sliznica postihnutá laserom s vysokou intenzitou. Operácia je charakterizovaná minimálnym poškodením tkaniva, vysokou presnosťou a antibakteriálnym pôsobením lasera, čo znižuje riziko infekcie.

Odstránenie hríbov a trhlín nosovej priehradky pomocou chirurgických nástrojov.

V posledných rokoch je najpopulárnejšou metódou zastavenia epistaxy manipulácia na paranóznych (maxilárnych, etmoidných) sínusoch. Počas tohto postupu je poškodená nádoba ligovaná alebo orezaná. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia na mechanickú deštrukciu buniek etmoidálneho sínusu. Potom vykonajte tamponádu nosnej dutiny.

V závažných prípadoch sa podľa svedeckej výpovede doktora ligujú veľké cievy, ako sú vonkajšie karotidy a vnútorné maxilárne tepny. Táto operácia sa vykonáva v prípadoch, keď boli iné liečebné postupy neúčinné. Najčastejšie nespôsobuje komplikácie a účinne zastavuje krvácanie.

Pri závažných krvácavých krvácaniach spôsobených poškodením vnútornej krčnej tepny sa uskutočňuje angiografia a embolizácia krvácajúcej cievy umiestnenej vo vnútri lebky. Toto je veľmi sľubná metóda na liečbu veľmi závažných patologických stavov. Táto operácia poskytuje schopnosť presne zablokovať poškodenú oblasť nádoby, z ktorej sa krvácanie vyskytuje. Postup je pomerne komplikovaný pri vykonávaní a je nemožné bez nákladného špeciálneho vybavenia a zážitku lekára. Bohužiaľ, táto komplikovaná operácia môže niekedy viesť k paralýze a krvácaniu veľkých oblastí mozgu.

Existujúce špičkové metódy mikrorinoskopickej a endoskopickej chirurgie sa vyznačujú neoprávnenou komplexnosťou a nie sú vždy účinné. Môžu však viesť aj k rôznym komplikáciám.

Prvá pomoc pre krvácanie z nosa

Keď sa objaví krvácanie z nosa, človek by mal jasne určiť, čo môže urobiť sám alebo s pomocou svojich príbuzných, čo si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Pri krvácaní z nosa musíte vykonať nasledujúce kroky:

Upokojte obeť. Preto musí dýchať pomaly a hlboko. Takýto pohyb odstráni emocionálny vzrušenie a zabraňuje búšenie srdca a vysoký krvný tlak, čo len zvyšuje stratu krvi;

Posaďte pacienta do pohodlnej polohy a zdvihnite jeho hlavu, aby ste ju nehádzali späť. Hlava by mala byť mierne naklonená dopredu. Keď je hlava uvrhnutá späť, krv tečie do nosohltanu a môže spôsobiť zvracanie a prenikanie krvných zrazenín do dýchacieho traktu, čo vedie k porušeniu funkcie dýchania. Kontajner je umiestnený pod nosom pacienta, aby zbieral krv, ktorá uniká, čo umožňuje presne určiť množstvo strate krvi;

Urobte opatrenia na zastavenie krvácania. Za týmto účelom sú krídla nosa pritlačené k septum prstami ruky. Tiež pacient môže jemne uvoľniť nosovú dutinu z nahromadených v jej krvných zrazeninách. Nos je instilovaný kvapkami z chladu (Galazolin, Nazivin, Sanorin, Tizin). Majú vazokonstrikčný účinok. Do každej nosnej dierky sa vpichuje 5 až 6 kvapiek liečiva. Potom sa do nosa vnesie 10 kvapiek 3% peroxidu vodíka. Veľmi účinným spôsobom zastavenia krvácania z nosa je zavlažovanie jeho dutiny studenou 5% kyselinou aminokapronovou. Aj na tieto účely môžete použiť lieky, ako je tromboplastín alebo trombín. Vyššie uvedené postupy fungujú komplexným spôsobom: cievy sú mechanicky stlačené, nahromadená krv sa uzavrie a rýchlejšie schnú, vytvárajúc druh korku, nosné kvapky zužujú krvné cievy, peroxid vodíka a iné lieky urýchľujú tvorbu krvnej zrazeniny, ktorá zastavuje krv;

Naneste do nosa studený kompres. Môže to byť ľadový balík zabalený v handričku alebo studenom uteráku. Každých 15 minút sa kompresia odstráni niekoľko minút. Vzhľadom na účinok chladu dochádza k zúženiu krvných ciev, čo rýchlo znižuje intenzitu krvácania. Ruky v studenej vode a nohy v teplej vode pomáhajú zastaviť krv rýchlejšie;

Vložte do nosných dierok vatový tampón ponorený do roztoku vazokonstriktívnych liekov (3% peroxidu vodíka, 5% kyseliny aminokapronovej). V tomto prípade by krídla nosa mali byť stlačené na prepážku 5-15 minút. Počas odstraňovania tampónu by malo byť mimoriadne opatrné, aby sa nádoby znova nepoškodili a nevytvorili vytvorenú kôru;

Dajte pacientovi piť soľnú vodu (1 lyžička / 200 ml).

Niekedy opatrenia prvej pomoci nemusia stačiť. Okamžite sa obráťte na lekára:

Zranenia nosa a lebky;

Trvalé krvácanie po dlhú dobu;

Príliš veľa strate krvi (do 200 mililitrov alebo viac);

Prítomnosť infekčných chorôb;

Prudké zhoršenie zdravia, všeobecná slabosť, vracanie, bledosť kože, závrat, strata vedomia.

Ako profylaxiu epistaxy môžeme odporučiť:

Posilnenie steny ciev pravidelným príjmom vitamínu C alebo ascorutínu;

Udržiavajte normálny krvný tlak;

Tréning krvných ciev pomocou kontrastnej sprchy, kúpeľa, vytvrdzovanie odlievaním;

Zvýšené zrážanie krvi užívaním vitamínu K a vápnika;

Zabezpečenie vlhkosti nosovej sliznice pomocou masti alebo olejov;

Odmietnutie tabaku a alkoholu;

Včasná liečba chronických ochorení obličiek, pečene, srdca, cievneho systému;

Mierne cvičenie;

Zdravá výživa, ktorá zahŕňa bielkovinové jedlá, ako sú tvaroh, pečeň, kura, morčacie.

Keďže krvácanie z nosa je nielen malou lokálnou patológiou, ale aj znakom rôznych chorôb, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie, s častými recidivami alebo ťažkým krvácaním, je potrebné podrobiť sa komplexnému vyšetreniu s cieľom stanoviť presnú diagnózu a vhodnú liečbu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vaskulárna genéza mozgu - príznaky ochorenia a spôsoby jeho liečby

Doteraz odborníci zistili veľké množstvo ochorení spojených s léziami mozgových ciev.Sú to dosť závažné porušenia, ktoré môžu mať za následok:

Patologická deformita brachiocefalických (chrbticových, karotických) artérií

Artery dodávajúce mozog: podkľúčový, vertebrálny, brachiocefalický kmeň, spoločné, vonkajšie a vnútorné ospalé sa nazývajú brachiocefalické (BCA).

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Liečba arytmií cvičením

Fyzická aktivita zostáva jedným zo spôsobov prevencie arytmie. Pri zotavení z mŕtvice a srdcových infarktov sa fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú fyzioterapiou. Doma môžete použiť ľahké cvičenie na adjuvantnú liečbu srdcových arytmií.

Cievne defekty na tvári: prečo sa objavujú a ako s nimi zaobchádzať?

Jednou z najčastejších kozmetických porúch, ktoré poškodzujú vzhľad, sú viditeľné rozšírené cievy na tvári. V niektorých sa objavujú rôzne: niektoré vo forme siete alebo malé žily červenej farby, zatiaľ čo v iných šíria červené škvrny na tvári.

Čistenie cesnaku a citrónových nádob: tri recepty, tipy

Z tohto článku sa dozviete o jednom z najúčinnejších ľudových liekov na prevenciu aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Nižšie budú uvedené rôzne možnosti na predpisovanie cesnaku s citrónom pre plavidlá, ako aj pokyny na použitie tohto domáceho lieku.