Post-traumatická cerebrálna arachnoiditída mozgu je chronický zápal, ktorý je spojený s traumatickým poškodením mozgu. V podstate arachnoiditída sa šíri cez arachnoidné a mäkké mušle v mozgu. Ochorenie je charakterizované pomalým vývojom, hlavne 2-6 rokov.

V mnohých prípadoch je vývoj ochorenia spojený s odloženým poškodením ohniska a pomliaždeniami, porušením integrity mozgových membrán, významným nahromadením produktov rozkladu tkaniva a krvou v subarachnoidnej dutine. V patogenéze ochorenia zohráva dôležitú úlohu autoalergia na mozog tela a tvorbu protilátok proti poškodeným antigénom.

Zistí sa pečať arachnoidu, ktorý získa šedo-biely odtieň. Vzťahy a adhézie sa tvoria medzi mäkkými a arachnoidnými membránami, dysfunkcia sa pozoruje v obehu cerebrospinálnej tekutiny s výskytom rôznych rozmerov zápästia. To vedie k zväčšeniu komôr mozgu.

Podľa pomeru adhézií a cystov sa rozlišuje adhezívna a cystická, cystická adhezívna posttraumatická cerebrálna arachnoiditída mozgu. V mnohých prípadoch dochádza k jeho vývoju v strednej fáze poranenia. Určuje sa na základe výmenného kurzu, keď dôjde k zmene exacerbácie ochorenia s remisím s rôznym trvaním.

Pri adhezívnej forme arachnoiditídy sa tvoria adhézie. Pri cystickej arachnoiditíde sa vytvárajú odlišné dutiny s bezfarebnou alebo nažltnutou kvapalinou, z ktorých každá má cysty. Cysty sú jednorazové a početné. Všetky nádory sú dôsledkom narušenej kvapalinodynamiky.

Symptómy ochorenia

Pre určitý typ ochorenia, ako je cerebrálna arachnoiditída, sa prejavujú symptómy zničením funkcií parietálnych, temporálnych alebo čelných lalokov. Známky sa vyznačujú zvýšenou podráždenosťou, vaskulárnou nestabilitou, silnými bolesťami hlavy, vracaním a recidivujúcou epilepsiou.

Cerebrálna arachnoiditída, ktorej symptómy sú kombinované s korekciou a kontrakciou viditeľných okrajov, sa prejavujú centrálnymi a paracentrálnymi defektmi a nepríjemnosťou optických nervov. Psycho-emočné poruchy, rýchla únava a intolerancia k ostrým podnetom sú možné.

diagnostika

Pred začiatkom liečby mozgovej arachnoiditídy sa vykonávajú diagnostické testy. Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné zozbierať všetky informácie o príznakoch a čase prejavu, stupeň závažnosti. Vykonajú sa vyšetrenia vizuálnej ostrosti a fundusu. Preskúmaný psychiatrom s definíciou symptómov.

Použitím pneumoencefalografie sa zistila diskontinuita subarachnoidných štrbín s prítomnosťou cystických zväčšení. Počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie hlavy tiež deteguje arachnoiditídu a stupeň jej vývoja, prítomnosť hydrocefalu, adhézie, cysty.

Niekedy lekári používajú lumbálnu punkciu, ktorá zahŕňa zavedenie vpichovej ihly do subarachnoidnej dutiny a odstránenie mozgovomiechovej tekutiny.

liečba

Liečba mozgovej arachnoiditídy sa vykonáva individuálne podľa znakov a lokalizácie procesu. V tomto prípade je pacientovi predpísané:

 • Lieky s nootropnými účinkami (aminalón, nootropil, ceraxon, encephabol atď.);
 • Látky, ktoré majú vplyv na tkanivový metabolizmus (enzýmy, aminokyseliny);
 • Vasotropné lieky (Cavinton a ďalšie).

Lekár môže predpísať antikonvulzívnu a resorpčnú liečbu s pyrogénnym a kožným účinkom. Môžu sa použiť imunokorektory. Pri silných bolestiach hlavy sú predpísané analgetiká. Na liečbu duševných porúch sa používajú trankvilizéry a antidepresíva.

Pri okluzívnych formách ochorenia pri tvorbe veľkých cýst sa predpokladá chirurgická intervencia. Po chirurgickom zákroku majú pacienti postihnutie.

Včasná liečba je možná. Častejšie je liečba zadnej lebečnej arachnoiditídy, najmä s výskytom mŕtveho mozgu.

Pacientom je zakázané zdržiavať sa v hlučných izbách, zdvíhanie závažia, riadenie verejnej dopravy. Je povolené vykonávať ľahkú prácu mimo hraníc priemyselných zariadení s krátkodobým pobytom vo výške alebo na ulici.

arachnoiditis

Arachnoiditída je autoimunitná zápalová lézia arachnoidnej membrány mozgu, čo vedie k tvorbe adhézií a cystov v nej. Arachnoiditída prejavujú klinicky alkohol vysokému krvnému tlaku, neurasthenic alebo astenické syndrómu a fokálnej príznaky (strata hlavových nervov, pyramidálních ochorenie, cerebelárne poruchy), v závislosti na prevládajúce procesu lokalizácie. Diagnóza arachnoiditis set na základe anamnézy, hodnotenie neurologické a duševný stav pacienta, dáta Echo EG, EEG, lumbálna punkcia, očnom a ORL vyšetrenie magnetickou rezonanciou a mozgovej CT, CT cisternography. Liečená arachnoiditída je hlavne komplexná farmakoterapia, vrátane protizápalových, dehydratujúcich, antialergických, antiepileptických, absorbovateľných a neuroprotektívnych liekov.

arachnoiditis

K dnešnému dňu, Neurology odlíšiť skutočnú arachnoiditídy majúce autoimunitné pôvod, a zvyškový stav spôsobil fibrotické zmeny po prechádza pavučinovitý poranenie hlavy alebo CNS (neurosyphilis, brucelóza, botulizmus, tuberkulóze, atď). V prvom prípade je arachnoiditída rozptýlená a líši sa v progresívnom alebo prerušovanom priebehu, v druhom prípade má často miestny charakter a nie je sprevádzaná progresiou toku. Medzi organickými léziami CNS predstavuje pravá arachnoiditída až 5% prípadov. Najčastejšie sa vyskytuje arachnoiditída u detí a mladých ľudí mladších ako 40 rokov. Muži sú chorí 2 krát častejšie ako ženy.

Príčiny arachnoiditídy

U približne 55-60% pacientov je arachnoiditída spojená s predchádzajúcim infekčným ochorením. Najčastejšie sa jedná o vírusová infekcia: chrípka, vírusová meningitída a meningoencefalitída, ovčie kiahne, cytomegalovírusovej infekcie, osýpky, atď. Rovnako ako chronické hnisavé lézie v lebke:. Paradentóza, zápal prínosových dutín, angíny, zápalu stredného ucha, mastoiditidy. U 30% je arachnoiditída dôsledkom traumatického poškodenia mozgu, najčastejšie subarachnoidálneho krvácania alebo kontúzie mozgu, hoci pravdepodobnosť arachnoiditídy nezávisí od závažnosti poškodenia. V 10 až 15% prípadov nemá arachnoiditída jasnú etiológiu.

Predisponujúce faktory rozvoja arachnoiditídy sú chronická únava, rôzne intoxikácie (vrátane alkoholizmu), ťažká fyzická práca v nepriaznivých klimatických podmienkach, časté akútne respiračné vírusové infekcie, opakované zranenia bez ohľadu na ich polohu.

Patogenéza arachnoiditídy

Arachnoid sa nachádza medzi dura a pia mater. Nie je spojená s nimi, ale tesne prilieha k pia mater na miestach, kde sa pokrýva konvexný povrch konvolucií mozgu. Na rozdiel od pia mater, arachnoid neprichádza do gyrusu a pod touto oblasťou sa v tejto oblasti vytvárajú subarachnoidné priestory naplnené cerebrospinálnou tekutinou. Tieto priestory komunikujú navzájom as dutinou IV komory. Cerebrospinálna tekutina odteká z lebečnej dutiny z subarachnoidálnych priestorov granuláciou arachnoidnej membrány, ako aj pozdĺž perineurálnych a perivaskulárnych medzier.

Pod vplyvom rôznych etiofaktorov v tele sa protilátky začínajú produkovať proti vlastnej pavúkovej membráne, čo spôsobuje jej autoimunitný zápal, arachnoiditídu. Arachnoiditída je sprevádzaná zahusťovaním a zahmlievaním arachnoidnej membrány, tvorbou adhézií spojivového tkaniva a rozšíreniami cystických buniek. Adhézia, ktorej tvorba je charakterizovaná arachnoiditídou, vedie k obliteniu týchto dráh odtoku mozgovomiechových tekutín s rozvojom hydrocefalusov a kríz s hypercholesterológmi, čo spôsobuje výskyt mozgových symptómov. Sprievodné príznaky arachnoiditídy súvisiace s dráždivými účinkami a účasťou na adhéziách základných štruktúr mozgu.

Klasifikácia arachnoiditídy

V klinickej praxi sa arachnoiditída klasifikuje podľa lokalizácie. Mozgová a spinálna arachnoiditída sa rozlišuje. Prvý z nich je ďalej rozdelený na konvexitálnu, bazilárnu a arachnoiditídu zadnej lebečnej kosti, aj keď s rozptýleným charakterom procesu nie je takéto oddelenie vždy možné. Podľa vlastností patogenézy a morfologických zmien je arachnoiditída rozdelená na adhezívne, adhezívne-cystické a cystické.

Symptómy arachnoiditídy

Klinický obraz arachnoiditídy sa po značnej dobe odvíja od účinkov faktora, ktorý ju spôsobuje. Táto doba je spôsobená autoimunitnými procesmi a môže sa líšiť v závislosti od toho, čo vyvolala arachnoiditída. Takže po utrpení chrípky sa arachnoiditída prejavuje po 3-12 mesiacoch a po poranení hlavy v priemere 1-2 roky. V typických prípadoch arachnoiditídy sa vyznačuje postupnou sotva znateľné začiatku so vznikom a zvýšenie príznakov charakteristických únavy alebo neurasténia: únava, slabosť, poruchy spánku, podráždenosť, emočná labilita. V tomto kontexte sa objavili epileptické záchvaty. V priebehu času sa objavujú mozgové a lokálne (fokálne) príznaky sprevádzajúce arachnoiditídu.

Mozgové príznaky arachnoiditídy

Cerebrálna symptomatológia je spôsobená porušením dynamiky lúhu a vo väčšine prípadov sa prejavuje syndrómom hypertenzie CSF. V 80% prípadov sa pacienti s arachnoiditídou sťažujú na pomerne intenzívne bolestivé bolesti hlavy, najvýraznejšie ráno a zhoršené kašľom, napätím a fyzickou námahou. S nárastom intrakraniálneho tlaku je bolesť tiež spojená s pohybom očných bulbov, tlakom na oči, nevoľnosťou a vracaním. Často je arachnoiditída sprevádzaná tinitusom, znížením sluchu a nesystematickým závratom, čo si vyžaduje vylúčenie ochorení ucha (kochleárna neuritída, chronický zápal stredného ucha, adhézny otitída, labyrntitída) u pacienta. Môže sa vyskytnúť nadmerná senzorická excitabilita (slabá tolerancia na kruté zvuky, hluk, jasné svetlo), autonómne poruchy a vegetatívne krízy typické pre vegetatívno-vaskulárnu dystóniu.

Arachnoiditída často sprevádzaný pravidelne dochádza k prudkému zhoršeniu liquorodynamic priestupky, ktoré klinicky prejavujú vo forme liquorodynamic krízy - náhly záchvat intenzívny bolesti hlavy s nevoľnosťou, závratmi a vracanie. Takéto záchvaty sa môžu vyskytnúť až 1-2 krát mesačne (arachnoiditída so zriedkavými krízami), 3-4 krát mesačne (arachnoiditída s priemernými frekvenčnými krízami) a viac ako 4 krát mesačne (arachnoiditída s častými krízami). V závislosti od závažnosti príznakov sú likorfodynamické krízy rozdelené na ľahké, mierne a ťažké. Závažná likorfodynamická kríza môže trvať až 2 dni, sprevádzaná všeobecnou slabosťou a opakovaným zvracaním.

Ohniskové príznaky arachnoiditídy

Ohniskové príznaky arachnoiditídy sa môžu líšiť v závislosti od jej preferenčného umiestnenia.

Konvexitálna arachnoiditída sa môže prejaviť ako mierne a stredné narušenie motorickej aktivity a citlivosť v jednej alebo oboch končatinách na opačnej strane. Pri 35% arachnoiditíde tejto lokalizácie sprevádza epileptické záchvaty. Obvykle existuje polymorfizmus epifriskóz. Spolu s primárnymi a sekundárnymi generalizáciami sa pozorujú psychomotorické jednoduché a komplexné záchvaty. Po útoku sa môže vyskytnúť dočasný neurologický deficit.

Basilárna arachnoiditída môže byť bežná alebo lokalizovaná prevažne v opticko-chiamatickej oblasti, prednej alebo strednej kraniálnej fosílii. Jeho klinika je hlavne spôsobená léziou umiestnenou na báze mozgu I, III a IV párov kraniálnych nervov. Môžu sa vyskytnúť príznaky pyramídovej nedostatočnosti. Arachnoiditída prednej lebečnej kosti sa často prejavuje zhoršenou pamäťou a pozornosťou, znížením duševného výkonu. Optická chiasmatická arachnoiditída je charakterizovaná progresívnym poklesom ostrosti zraku a zúžením vizuálnych polí. Tieto zmeny sú často dvojstranné. Optická chiasmatická arachnoiditída môže byť sprevádzaná léziou hypofýzy nachádzajúcej sa v tejto oblasti a vedie k vzniku endokrinno-metabolického syndrómu podobného prejavom adenómu hypofýzy.

Arachnoiditída zadnej lebečnej kosti má často silný priebeh, podobný mozgovým nádorom tejto lokalizácie. Arachnoiditída cerebrálno-cerebelárneho uhla sa spravidla začína prejavovať ako lézia sluchového nervu. Je však možné začať s neuralgiou trojklanného nervu. Potom sa objavujú príznaky centrálnej neuritídy tvárového nervu. V prípade arachnoiditídy veľkej cisterny prichádza do popredia výrazný hypertenzívny syndróm CSF s vážnymi krízami CSF. Charakterizované mozgovými poruchami: porucha koordinácie, nystagmus a cerebelárna ataxia. Arachnoiditída v oblasti veľkej nádrže môže byť komplikovaná vývojom okluzívneho hydrocefalusu a tvorbou cysty syringomyelitídy.

Diagnóza arachnoiditídy

Pravý neurochirurg na arachnoiditídu môže zistiť až po komplexnom vyšetrení pacienta a porovnaní anamnestických údajov, výsledkov neurologických vyšetrení a inštrumentálnych štúdií. Počas histórie sa pozornosť venuje postupnému vývoju príznakov ochorenia a ich progresívnej povahy, nedávnym infekciám alebo poraneniam hlavy. Štúdia neurologického stavu umožňuje identifikovať porušenie kraniálnych nervov, určiť fokálny neurologický deficit, psycho-emocionálne a mnezické poruchy.

Rádiografia lebky pri diagnostike arachnoiditídy je krátkou informatívnou štúdiou. Dokáže odhaliť len známky dlhotrvajúcej intrakraniálnej hypertenzie: digitálne depresie, osteoporóza zadnej časti tureckého sedla. Prítomnosť hydrocefalusu sa môže posudzovať podľa Echo EG. Pomocou EEG pacientov s konvexitálnou arachnoiditídou odhaľuje ohniskové podráždenie a epileptickú aktivitu.

Pacienti s podozrením na arachnoiditídu musia vyšetriť oftalmológovia. U polovice pacientov s arachnoiditídou zadnej kraniálnej fossy sa počas oftalmoskopie pozoruje stagnácia v hlave optického nervu. Optická chiasmatická arachnoiditída je charakterizovaná sústredným alebo bitemporálnym zúžením viditeľných polí detekovaných v perimetrii, ako aj prítomnosťou centrálneho dobytka.

Poškodenie sluchu a hluk uší sú dôvodom na konzultáciu otolaryngológa. Typ a stupeň straty sluchu sa stanovuje pomocou prahovej audiometrie. Na určenie úrovne poškodenia sluchového analyzátora sa vykoná elektrokochleografia, štúdia potenciálnych zvukových signálov, akustická impedancia.

CT a MRI mozgu odhaľujú morfologické zmeny, ktoré sprevádzajú arachnoiditídu (adhézie, prítomnosť cystov, atrofické zmeny), určujú povahu a rozsah hydrocefalusu, odstraňujú objemové procesy (hematóm, nádor, absces mozgu). Zmeny tvaru subarachnoidálnych priestorov môžu byť zistené počas CT cysternografie.

Lumbálna punkcia poskytuje presné informácie o veľkosti intrakraniálneho tlaku. Štúdia mozgovomiechovej tekutiny s aktívnou arachnoiditídou zvyčajne odhaľuje zvýšenie proteínu na 0,6 g / l a počet buniek, ako aj zvýšenie obsahu neurotransmiterov (napríklad serotonínu). Pomáha rozlišovať arachnoiditídu od iných mozgových ochorení.

Liečba arachnoiditídy

Terapia arachnoiditídy sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Závisí od etiológie a stupňa aktivity choroby. Schéma liečenie pacientov majúcich arachnoiditídy môže obsahovať protizápalové terapie kortikosteroidmi (metylprednizolón, prednizolón), absorbovateľné prostriedky (Hyaluronidase yodvismutat chinínu pirogenal), antiepileptiká (karbamazepín levetiracetam, atď.), Dehydratácia činidlá (v závislosti na stupni zvýšenie intrakraniálny tlak - manitol, acetazolamid, furosemid), neuroprotektory a metabolity (piracetam, meldónium, ginkgo biloba, hydrolyzát mozgu Nyi, atď.), Antialergické lieky (klemastin, loratadín, mebhydrolin, hifenadina), psychotropné (antidepresíva, sedatíva, sedatíva). Povinným bodom pri liečbe arachnoiditídy je rehabilitácia existujúcich ohnisiek purulentnej infekcie (otitis, sinusitída atď.).

Závažná opto-chaosálna arachnoiditída alebo arachnoiditída zadnej kraniálnej fosízy v prípade progresívnej straty zraku alebo okluzívneho hydrocefalusu je indikáciou pre chirurgickú liečbu. Operácia môže spočívať v obnove priechodnosti hlavných cestičiek mozgomorfnej tekutiny, odstránení cyst alebo separácie adhézií, čo vedie k stlačeniu priľahlých mozgových štruktúr. Na zníženie hydrocefalu pri arachnoiditíde je možné použiť posunovacie operácie zamerané na vytvorenie alternatívnych spôsobov odtoku mozgovomiechovej tekutiny: cystoperitoneálne, ventrikuloperitoneálne alebo lumboperitoneálne posunovanie.

Arachnoiditída: Symptómy a liečba

Arachnoiditída - hlavné príznaky:

 • Sonitus
 • bolesť hlavy
 • slabosť
 • kŕče
 • nevoľnosť
 • Zvýšená únava
 • Znížená vízia
 • škúlenie
 • Pocit ťažkosti v hlave

Arachnoiditída - nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyznačuje výskytom zápalového procesu v arachnoidnej (cievnej) membráne mozgu a miechy. V dôsledku tohto procesu sa vytvárajú patologické adhézie medzi arachnoidným a mäkkým plášťom GM. Takéto formácie majú negatívny vplyv na mozog, neustále ho dráždia a vzhľadom na ich formáciu je proces krvného obehu v mozgu a cirkulácii alkoholu narušený. Názov tejto patológie nám prišiel z gréckeho jazyka. Prvýkrát to bolo navrhnuté pre široké využitie A. T. Tarasenkova.

Arachnoiditída je špeciálny typ seróznej meningitídy. Ak sa začne postupovať, potom sa priestor, ktorý je k dispozícii v tele pre normálny odtok CSF, postupne prilepí. To ovplyvňuje fyziologický obeh cerebrospinálnej tekutiny. V dôsledku toho sa bude hromadiť v lebečnej dutine a dôrazne tlačiť na mozog, čo vyvolá vývoj takéhoto nebezpečného stavu pre zdravie a život ako hydrocefalus.

dôvody

Najčastejšie človek vyvíja infekčnú arachnoiditídu spôsobenú syfilizmom, chrípkou, brucelózou, bolesťami hrdla a inými patologiami. Pacienti často vyvíjajú posttraumatickú arachnoiditídu. Je výsledkom poranenia hlavy a miechy. Takisto môžu byť príčinou vývoja patologického procesu zhubné nádory, osteomyelitída, epilepsia.

V zriedkavých prípadoch je hlavnou príčinou progresie arachnoiditídy porušenie metabolizmu, ako aj rôzne ochorenia endokrinného systému. Existujú však aj také klinické situácie, kedy nie je možné dlhodobo zistiť dôvod vývoja patológie. Je dôležité vykonať dôkladnú diagnózu s cieľom identifikovať hlavný faktor, ktorý vyvolal vývoj patologického procesu a ďalej predpisovať správny priebeh liečby.

Faktory, ktoré významne zvyšujú riziko progresie zápalu chorôb:

 • akútne hnisavé ochorenia, ako je tonzilitída, zápal stredného ucha, atď.;
 • akútne infekcie;
 • chronický alkoholizmus;
 • TBI - uzavreté zranenie lebky je veľkým nebezpečenstvom pre ľudské zdravie;
 • zložité pracovné podmienky;
 • neustále cvičenie.

V závislosti od miesta patologického procesu, lekári rozlišujú nasledujúce typy arachnoiditídy:

Mozková arachnoiditída

Mozková arachnoiditída je priamy zápal GM choroidov. Najčastejšie sa na konvexnom povrchu mozgu, na jeho báze alebo v zadnej kraniálnej fosíne vytvára zápalové centrum.

Charakteristické príznaky sú závažné bolesti hlavy, ktoré majú tendenciu sa zvyšovať po dlhodobom pobyte osoby po ochorení po fyzickom a psychickom nadmernom náraze. Neurologické príznaky patológie sú priamo závislé od polohy lézie. Ak arachnoiditída narazí na konvexný povrch GM, potom je možná progresia konvulzívnych záchvatov.

Ak včas nezačneme liečbu mozgovej arachnoiditídy, potom sa môžu objaviť zovšeobecnené konvulzívne záchvaty, počas ktorých človek stratí vedomie. Ak nahromadená cerebrospinálna tekutina začne tlak na citlivé a motorické centrá GM, potom človek začne rozvíjať poruchy motorickej aktivity, rovnako ako zníženú citlivosť.

Optická chiasmatická arachnoiditída

Optická chiasmatická arachnoiditída sa často označuje aj ako posttraumatické. Spravidla sa rozvíja kvôli TBI na pozadí progresie malárie, syfilis, angíny. Takáto arachnoiditída mozgu je spravidla lokalizovaná blízko vnútornej časti optických nervov a chiasmu. V dôsledku progresie patológie sa na týchto miestach vytvárajú adhézie a cysty.

Ak sa v tomto momente uskutoční vyšetrenie, lekár dokáže v oblasti fundusu identifikovať príznaky stagnácie a neuritídy. Arachnoiditída zadnej lebečnej kosti je najbežnejšou formou patológie. Pozorujú sa tieto príznaky: nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, ktoré sú výraznejšie v okcipitálnej oblasti.

Spinálna arachnoiditída

V tomto prípade dochádza k vzniku zápalu choroidu GM v dôsledku abscesov, furunkulózy a tiež zranení. Zvyčajne dochádza k zápalu pozdĺž zadného povrchu miechy. Príznaky ochorenia sa môžu vyskytnúť u osoby niekedy po tom, ako utrpela predchádzajúce zranenie. Pre patológiu je charakteristický výskyt bolesti v horných a dolných končatinách.

Adhezívna arachnoiditída

V prípade adhezívnej arachnoiditídy vzniká purulentný zápal, ktorý vedie k vzniku adhézií.

Cystická arachnoiditída

Zápalový proces je sprevádzaný tvorbou cyst. Charakteristickým príznakom sú závažné bolesti hlavy.

Cystická adhezívna arachnoiditída

Pre chorobu je charakteristická tvorba patologických oblastí v GM. V nich sa choroid bude držať spolu s mäkkým pľuzgierom a vytvoria sa adhézie a cysty. V dôsledku toho sa môžu objaviť stavy záchvatov.

Všeobecné príznaky

Ochorenie má aj nasledujúce príznaky:

 • slabosť;
 • zvýšená únava;
 • bolesti hlavy lokalizované hlavne v okcipitálnej oblasti a očné bulvy. Bolesť má tendenciu ožarovať;
 • nevoľnosť;
 • hučanie v ušiach;
 • pocit ťažkosti v hlave;
 • škúlenie;
 • zníženie vizuálnej funkcie;
 • záchvaty kŕčov.

Závažnosť týchto príznakov závisí od umiestnenia patologického procesu, ako aj od formy ochorenia. Je dôležité, aby ste bezodkladne kontaktovali kvalifikovaného odborníka pri prvých príznakoch arachnoiditídy, pretože neskorá a nevhodná liečba môže viesť k vzniku komplikácií, invalidity alebo dokonca smrti pacienta.

diagnostika

Táto choroba je veľmi nebezpečná pre zdravie pacienta aj pre jeho život. Preto je pri prvých príznakoch dôležité ihneď kontaktovať lekársku inštitúciu na diagnostiku. V tomto prípade sa na potvrdenie diagnózy používajú nasledujúce metódy:

 • preskúmanie fondu;
 • echoencephalography;
 • craniography;
 • lumbálna punkcia;
 • MRI;
 • CT scan;
 • pneumoencephalography.

Komplikácie a následky

 • významné zníženie vizuálnej funkcie;
 • rozvoj hydrocefalusu;
 • konvulzívne záchvaty.

liečba

Liečba choroby sa vykonáva striktne v lôžkových podmienkach, takže lekári môžu neustále monitorovať stav pacienta. Samošetrenie doma s liekmi alebo ľudovými prostriedkami je neprijateľné. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať a stanoviť hlavný dôvod, ktorý vyvolal vývoj ochorenia. Ďalej musí lekár predpisovať konzervatívnu liečbu pomocou syntetických drog:

 • prednizolón. Toto liečivo sa podáva pacientovi počas 14 dní;
 • antihistaminiká;
 • lieky, ktoré pomáhajú znížiť intrakraniálny tlak;
 • sedatíva;
 • antidepresíva;
 • ak sa vyskytne výrazný bolestivý syndróm, sú predpísané lieky proti bolesti;
 • lieky, ktoré stimulujú mozog;
 • ak pacient vyvinul epileptické záchvaty, je indikovaný antiepileptický liek.

Všetky prostriedky na konzervatívnu liečbu vyberá lekár prísne individuálne, s charakteristikami jeho tela, typom arachnoiditídy a zameraním jeho lokalizácie. Konzervatívna terapia môže úplne vyliečiť osobu adhezívnej arachnoiditídy. Ak sa vyvinula cystická forma patológie, najviac racionálnym spôsobom liečby bude chirurgický zákrok. Táto metóda sa používa aj v prípade, že konzervatívna terapia je neúčinná.

Ak sa správna liečba uskutoční včas, všetky príznaky ochorenia čoskoro zmiznú a osoba sa úplne zotaví. V tomto prípade bude prognóza priaznivá. Najťažšie je vyliečiť pacienta s arachnoiditídou zadnej lebečnej kosti, najmä v prípade tvorby miazgového mozgu. Jediným istým spôsobom liečby je chirurgický zákrok. Po ňom je pacientovi zvyčajne postihnuté. Pacientom sa nesmie dlhšie zdržiavať v hlučných izbách, zakazuje sa zaťaženie a riadenie verejnej dopravy.

prevencia

 • včasná liečba infekčných chorôb;
 • prevencia infekcií;
 • starostlivá diagnostika arachnoiditídy, ak bol predtým získaný TBI;
 • preventívne návštevy očnej a otolaryngológa. To je nevyhnutné na zabránenie vzniku zápalových ochorení, ktoré môžu spôsobiť rozvoj arachnoiditídy;
 • keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste okamžite konzultovať lekára na diagnostiku a liečbu patológie, pretože čím skôr sa to robí, tým bude priaznivejšia prognóza. Liečba by sa mala vykonávať iba v stacionárnych podmienkach. Samoliečenie je prísne zakázané!

Ak si myslíte, že máte arachnoiditídu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám neurológ môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Alportov syndróm alebo dedičná nefritída je ochorenie obličiek, ktoré je zdedené. Inými slovami, choroba sa týka iba tých, ktorí majú genetickú predispozíciu. Muži sú najviac náchylní na túto chorobu, ale nachádzajú sa aj u žien. Prvé príznaky sa vyskytujú u detí od 3 do 8 rokov. Samotná choroba môže byť asymptomatická. Najčastejšie diagnostikované počas bežného vyšetrenia alebo pri diagnostikovaní inej choroby na pozadí.

Eklampsia je komplikáciou tehotenstva, pri ktorej krvný tlak stúpa náhle a neočakávane (je ťažké vrátiť sa k normálu). Aj žena má vysoký obsah bielkovín v moči a silný opuch končatín. Existujú dva spôsoby vyradenia tohto stavu - ústup symptómov alebo kóma. Tento patologický stav môže poškodiť zdravie nielen očakávanej matky, ale aj nenarodeného dieťaťa.

Encefalopatia mozgu je patologický stav, v ktorom kvôli nedostatku kyslíka a krvi v mozgovom tkanive zomierajú jej nervové bunky. V dôsledku toho sa objavujú oblasti dezintegrácie, dochádza k stagnácii krvi, vytvárajú sa malé lokálne oblasti krvácania a vytvára sa opuch meningov. Choroba je postihnutá hlavne bielou a siedlou hmotou mozgu.

Aneuryzma mozgových ciev (tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma) je reprezentovaná ako malá abnormálna forma v cievach mozgu. Toto tesnenie sa môže aktívne zvyšovať v dôsledku plnenia krvi. Pred pretrhnutím takýto výbežok nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Vyvíja len malý tlak na tkanivá orgánu.

Retinoblastóm je malígny novotvar sietnice. Tento typ onkológie postihuje vo väčšine prípadov deti, väčšinou mladšie ako päť rokov. Prípady, kedy bola diagnostikovaná choroba u adolescentov starších ako pätnásť rokov, neboli zaznamenané. Vyskytuje sa s rovnakou frekvenciou u detí oboch pohlaví. Zjavenie tejto poruchy u dospelých nie je fixné.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Ako sa prejavuje arachnoiditída: príznaky a liečba ochorenia

Arachnoiditída sa týka kategórie serózneho zápalu, sprevádzaného pomalším prietokom krvi a zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. V dôsledku tohto zápalu kvapalná časť krvi preniká cez steny do okolitých mäkkých tkanív a stagnuje v nich.

Edém spôsobuje miernu bolesť a mierne zvýšenie teploty, mierne ovplyvňuje funkcie zapáleného orgánu.

Najväčším nebezpečenstvom je pretrvávajúce výrazné rozšírenie spojivového tkaniva, pričom sa ignoruje choroba alebo nedostatok liečby. Druhý je príčinou vážneho narušenia orgánov.

Mechanizmus chorôb

Arachnoiditída mozgu alebo miechy je serózny zápal konkrétnej štruktúry umiestnenej medzi tvrdou hornou vrstvou a hlbokou mäkkou. Vyzerá ako tenká tkanina, pre ktorú dostala názov arachnoidnej membrány. Štruktúra je tvorená spojivovým tkanivom a tvorí také úzke spojenie s mäkkou membránou mozgu, ktoré sa považujú za spoločné.

Arachnoidná membrána je oddelená od mäkkého subarachnoidálneho priestoru obsahujúceho mozgomorfínovú tekutinu. Tu sú umiestnené krvné cievy, ktoré kŕmia štruktúru.

Vzhľadom na túto štruktúru nie je zápal arachnoidnej membrány nikdy lokálny a rozšíri sa na celý systém. Infekcia sa dostáva cez tvrdú alebo mäkkú škrupinu.

Zápal s arachnoiditídou vyzerá ako zhrubnutie a zakalenie škrupiny. Vznikajú adhézie medzi cievami a arachnoidnou štruktúrou, ktorá zasahuje do obehu cerebrospinálnej tekutiny. Po čase sa tvoria arachnoidné cysty.

Arachnoiditída spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, ktorý vyvoláva tvorbu hydrocefalusu dvomi mechanizmami:

 • nedostatočný odtok tekutiny z komôr mozgu;
 • problémy s absorpciou mozgovomiechovej tekutiny cez vonkajšie puzdro.

Príznaky ochorenia

Ide o kombináciu príznakov mozgovej poruchy s niektorými príznakmi, ktoré naznačujú hlavné miesto poškodenia.

Pre akýkoľvek typ arachnoiditídy sú prítomné nasledujúce ochorenia:

 • bolesti hlavy - zvyčajne najintenzívnejšie ráno, môžu byť sprevádzané vracaním a nevoľnosťou. Môže byť lokálna v prírode a objavuje sa v priebehu úsilia - napätie, snaha skákať, neúspešný pohyb, v ktorom je pevná podpora pod patami;
 • závraty;
 • poruchy spánku sú často pozorované;
 • podráždenosť, poruchy pamäti, všeobecná slabosť, úzkosť atď.

Keďže arachnoidná membrána je zapálená všetko, nemožno hovoriť o lokalizácii tejto choroby. Omezená arachnoiditída spôsobuje výrazné hrubé porušenia v niektorých oblastiach na pozadí všeobecného zápalu.

Umiestnenie ohniska ochorenia určuje nasledujúce príznaky:

 • konvexitálna arachnoiditída poskytuje prevahu známok podráždenia mozgu nad porušením funkčnosti. Toto sa prejavuje pri konvulzívnych záchvatoch, podobne ako epileptické;
 • keď sa edém nachádza hlavne v okcipitálnej časti, videní a sluchu. Vyskytla sa strata zorného poľa, zatiaľ čo stav fundusu naznačuje optickú neuritídu;
 • Existuje nadmernú citlivosť na zmeny počasia sprevádzané mrazom alebo nadmerným potennom. Niekedy dochádza k nárastu hmotnosti, niekedy aj smäd;
 • arachnoiditída mozočkového uhla je sprevádzaná paroxysmálnou bolesťou v zadnej časti hlavy, chmúrne tinitus a vertigo. V tomto prípade je zostatok výrazne narušený;
 • s arachnoiditovou occipitálnou nádržou sa objavujú príznaky poškodenia nervových obličiek. Tento typ ochorenia sa rozvíja akútne a je sprevádzaný výrazným zvýšením teploty.

Liečba ochorenia sa vykonáva iba po stanovení zamerania zápalu a hodnotenia poškodenia.

Príčiny ochorenia

Zápal a ďalšia tvorba arachnoidných cyst sú spojené s primárnym poškodením, mechanickými vlastnosťami alebo majú infekčnú povahu. Avšak v mnohých prípadoch je hlavnou príčinou zápalu a teraz je neznámy.

Hlavnými faktormi sú:

 • akútna alebo chronická infekcia - zápal pľúc, zápal dolných dutín, bolesť hrdla, meningitída atď.
 • chronická intoxikácia - otravy alkoholom, otravy olovom atď.;
 • poranenia - posttraumatická mozgová arachnoiditída je často dôsledkom poranení chrbtice a poranenia hlavy, dokonca aj uzavretých;
 • príležitostne sa narúša endokrinný systém.

Druhy ochorení

Pri diagnostike ochorenia s použitím niekoľkých metód klasifikácie spojených s lokalizáciou a priebehom ochorenia.

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 • Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 • Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 • Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Lokalizácia arachnoiditídy

Všetky choroby tohto druhu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: cerebrálna arachnoiditída, tj zápal arachnoidnej membrány mozgu a zápal miechy - zápal membrány miechy. Podľa lokalizácie choroby mozgu je rozdelená na konvexitálne a bazálne.

Keďže liečba zahŕňa vplyv predovšetkým na najviac postihnuté oblasti, klasifikácia spojená s oblasťou najväčších škôd je podrobnejšia.

 • Cerebrálna arachnoiditída je lokalizovaná na báze, na konvexnom povrchu, aj v zadnej lebečnej kosti. Symptómy spájajú príznaky všeobecnej poruchy a zápalu spojené s nidusom.
 • Keď konvexitálna arachnoiditída postihuje povrch veľkých hemisfér a gyrus. Vzhľadom na to, že tieto oblasti súvisia s motorickými a senzorickými funkciami, tlak vytvorenej cysty vedie k narušeniu citlivosti na kožu: buď prehĺbenie alebo silné exacerbácie a bolestivá reakcia na účinky nachladnutia a tepla. Podráždenie v týchto oblastiach vedie k epileptickým záchvatom.
 • Adhezívna mozgová arachnoiditída je veľmi ťažká. Kvôli nedostatočnej lokalizácii sa pozorujú len bežné symptómy a sú spojené s mnohými ochoreniami.
 • Optická chiasmatická arachnoiditída sa týka zápalu bázy. Jeho najcharakteristickejším znakom na pozadí mozgových príznakov je zníženie videnia. Choroba sa rozvíja pomaly, charakterizuje sa alternatívne poškodenie oka: videnie kvapky v dôsledku stláčania zrakového nervu počas tvorby zrastov. Pri diagnostike tejto formy ochorenia je veľmi dôležité preskúmanie fundusu a zorného poľa. Existuje závislosť stupňa porušenia od etáp štádia choroby.
 • Zápal pavučiny membrány zadnej kraniálnej fosí - druh šírenia choroby. Jeho akútna forma sa vyznačuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom, to znamená bolesť hlavy, vracanie a nevoľnosť. V subakútnom priebehu sa tieto príznaky vyhladzujú a na prvom mieste sa uvádzajú poruchy vestibulárneho aparátu a synchronicita pohybov. Pacient stráca rovnováhu, napríklad keď zvrhol hlavu. Pri chôdzi sa pohyby nôh nesynchronizujú s pohybom a uhlom trupu, ktorý vytvára špecifickú nerovnomernú chôdzu.

Cystická arachnoiditída v tejto oblasti má rôzne príznaky, v závislosti od povahy adhézie. Ak sa tlak nezvýši, choroba môže trvať niekoľko rokov, prejavujúca sa ako dočasná strata synchronizácie alebo postupne sa zhoršujúca rovnováha.

Najhorším dôsledkom arachnoiditídy je trombóza alebo náhle obštrukcia v poškodenej oblasti, čo môže viesť k rozsiahlemu poškodeniu obehu a cerebrálnej ischémii.

Ischémia mozgu.

Spinálna arachnoiditída je klasifikovaná podľa typu cystického, adhezívneho a lepidlo-cystického typu.

 • Lepidlo často prebieha bez trvalých znakov. Môžu byť zaznamenané medzičasové neuralgie, ischias a podobne.
 • Cystická arachnoiditída spôsobuje silnú bolesť chrbta, zvyčajne na jednej strane, ktorá potom uchopí druhú stranu. Pohyb je ťažký.
 • Cystická adhezívna arachnoiditída sa prejavuje ako strata citlivosti na kožu a ťažkosti s pohybom. Priebeh choroby je veľmi rôznorodý a vyžaduje starostlivú diagnózu.

Diagnóza ochorenia

Dokonca aj najvýraznejšie príznaky arachnoiditídy - závraty, bolesti hlavy, sprevádzané nevoľnosťou a vracaním často nevyvolávajú dostatočnú úzkosť u pacientov. Útoky sa vyskytujú 1 až 4 krát mesačne a iba tie najťažšie z nich trvajú dosť dlho, aby konečne dostali chorého, aby si dbal na seba.

Keďže príznaky ochorenia sa zhodujú s veľkým množstvom iných mozgových porúch, aby sa urobila správna diagnóza, je potrebné uchýliť sa k mnohým výskumným metódam. Vymenujte ich neurologovi.

 • Vyšetrenie oftalmológom - opticko-chiamatická arachnoiditída sa týka najčastejších typov ochorenia. U 50% pacientov so zápalom zadnej kraniálnej fosízy sa zaznamená stagnácia v oblasti optického nervu.
 • MRI - presnosť metódy dosahuje 99%. MRI vám umožňuje určiť stupeň zmeny arachnoidnej membrány, fixovať polohu cysty a tiež vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné príznaky - nádory, abscesy.
 • Rádiografia - používa ju na detekciu intrakraniálnej hypertenzie.
 • Krvný test sa vykonáva nevyhnutne na zistenie absencie alebo prítomnosti infekcií, stavov imunodeficiencie a iných vecí. Tak určte hlavnú príčinu arachnoiditídy.

Iba po vyšetrení môže odborník a možno aj viac osôb predpísať príslušné ošetrenie. Kurz zvyčajne vyžaduje opakovanie za 4-5 mesiacov.

liečba

Liečba zápalu dura mater sa vykonáva v niekoľkých štádiách.

 • Po prvé, je potrebné odstrániť primárne ochorenie - sinusitída, meningitída. Na tento účel sa používajú napríklad antibiotiká, antihistaminiká a desenzibilizátory - difenhydramín alebo diazolín.
 • V druhom stupni sú predpísané absorpčné činidlá, ktoré pomáhajú normalizovať intrakraniálny tlak a zlepšujú metabolizmus mozgu. Môžu to byť biologické stimulátory a jódové prípravky - jodid draselný. Vo forme injekcií aplikujte lizzu a pyrogénne.
 • Používajú sa dekongestanty a diuretiká - furasemid, glycerín, ktorý zabraňuje akumulácii tekutín.
 • Ak sa vyskytnú kŕčovité záchvaty, predpisujú sa antiepileptiká.

Pri cystickej adhezívnej arachnoiditíde, ak je cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny veľmi ťažká a konzervatívna liečba nedáva výsledky, neurochirurgické operácie sú vykonávané na odstránenie adhézií a cyst.

Arachnoiditída je pomerne úspešne liečená a ak ju včas navštívi lekár, najmä v štádiu akútneho zápalu, zmizne bez následkov. Vo vzťahu k životu je prognóza takmer vždy priaznivá. Keď choroba prechádza do chronického stavu s častými recidivami, pracovná kapacita sa zhoršuje, čo si vyžaduje posun k ľahšej práci.

Arachnoiditída: príčiny, formy, znaky, liečba, prognóza

Arachnoiditída je zápal v arachnoidnej membráne mozgu alebo miechy v prítomnosti vírusovej, bakteriálnej infekcie, autoimunitného alebo alergického procesu, ktorý je bežnejší u mladých ľudí.

Choroba bola popísaná po prvýkrát koncom 19. storočia, ale diskusie pokračujú aj dnes. Mnohí ľudia s chronickými bolesťami hlavy a príznakmi hypertenzného syndrómu sa opakovane liečia v neurologických nemocniciach, ale nepatogénna terapia neprináša požadovaný výsledok, len krátko zlepšuje stav pacienta.

Medzitým môže arachnoiditída spôsobiť postihnutie a vo vážnych prípadoch sa musia stať pacienti so zdravotným postihnutím, takže problém kompetentného prístupu k tejto chorobe zostáva mimoriadne dôležitý.

Mozog je obklopený tromi mušľami: tvrdým, mäkkým a arachnoidným. Pavučina je pod tuhou látkou a zakrýva mozog vonku, spojený s choroidom, ktorého prvky prenikajú medzi závitmi. Vzhľadom na to, že arachnoidná membrána je úzko spätá s mäkkým a nemá vlastné zásobovanie krvou, koncepcia arachnoiditídy je dnes kritizovaná a zápal arachnoidnej membrány sa zvažuje v rámci meningitídy.

Početné štúdie až doposiaľ boli rozptýlené, na základe pozorovaní mnohých pacientov, analýzy rôznych zmien meningídy, údajov z ďalších vyšetrení, ale objavenie sa objavilo pomocou neuroimaging techniky.

Dnes je väčšina odborníkov jednomyseľná v tom, že arachnoiditída je založená na kombinovanom zápale arachnoidných a mäkkých membrán mozgu, rozvoj adhezií a cystov s narušeným pohybom cerebrospinálnej tekutiny, syndrómom hypertenzie, poškodením nervových štruktúr mozgu, kraniálnymi nervmi alebo miechovými koreňmi.

V prípade autoimunitných ochorení je možná izolovaná produkcia protilátok proti elementom arachnoidnej membrány, potom môže byť zápalový proces obmedzený na jednu membránu a hovoriť o skutočnej arachnoiditíde. Zápal po utrpení zranení alebo infekcií sa označuje ako reziduálne podmienky.

Medzi pacientmi s arachnoiditídou, mladými ľuďmi (do 40 rokov), ktorými prevažujú deti, sa môžu patológovia vyskytnúť u oslabených ľudí s alkoholizmom a metabolickými poruchami. Existuje vysoká prevalencia patológie u mužov, u ktorých je diagnostikovaná arachnoiditída až dvakrát častejšie ako u žien.

Prečo sa arachnoiditída vyvíja?

Ako je známe, väčšina zápalových procesov sa vyskytuje v dôsledku mikróbov, ale existujú aj "vnútorné" príčiny, keď samotné telo prispieva k poškodeniu vlastných tkanív. V niektorých prípadoch zohrávajú vedúcu úlohu alergické reakcie.

Príčiny arachnoiditídy môžu byť:

 • Vírusové ochorenia - chrípka, ovčie kiahne, cytomegalovírus, osýpky;
 • Prenesená meningitída, meningoencefalitída;
 • Patológia orgánov ENT - zápal stredného ucha, tonzilitída, sinusitída.
 • Pohybové kraniocerebrálne poranenia - kontúzia mozgu, krvácanie pod arachnoidnou membránou;
 • Nové rastliny vo vnútri lebky, abscesy.

Je známe, že arachnoiditída často postihuje oslabených pacientov, ľudí pracujúcich v ťažkých klimatických podmienkach, kde hypotermia môže byť provokujúcim faktorom zápalu. Intoxikácia s arzénom, olovom, alkoholom, dlhotrvajúcou únavou, nedostatkami vitamínov môže byť tiež predispozíciou.

Viac ako polovica prípadov arachnoiditídy je spojená s vírusovými infekciami, keď sa ochorenie stane zovšeobecnením s postihnutím mozgového mozgu.

Asi tretina spojená so zraneniami mozgu alebo miechy - post-traumatická arachnoiditída. Najdôležitejšie sú kontúzia mozgu a krvácanie pod membránami, riziko sa zvyšuje pri opakovaných zraneniach nervového systému.

Patológia horných dýchacích ciest zohráva významnú úlohu pri vzniku arachnoiditídy. Nie je to náhoda, pretože štruktúry ucha, paranazálnych dutín a mandlí hltanu sú pomerne často zapálené u ľudí všetkých vekových skupín a blízkosť mozgu a jeho membrán vytvára predpoklady na to, aby infekcia vstúpila do dutiny lebky. Dlhodobo existujúca, neliečená tonzilitída, otitis, parodontálna patológia môžu spôsobiť arachnoiditídu.

Napriek dostatočným možnostiam v diagnostike sa stále stane, že príčina arachnoiditídy zostáva nejasná a títo pacienti sú asi 10-15%. Ak po dôkladnom vyšetrení nie je možné nájsť príčinu zápalu v mozgovej výstelke, potom sa tento proces nazýva idiopatický.

Ako sa arachnoiditída vyvíja a aké sú jej formy

Preto sa zistilo, že arachnoidnú membránu nemožno izolovať. Vzhľadom na to, že sa tesne prilieha ku choroidom, posledný spôsob je zapríčinený zápalom a zvyčajne hovoríme o arachnomeningitíde (meningitíde). Existujú rôzne typy tejto choroby:

 1. Pravá arachnoiditída;
 2. Zvyškový zápalový proces.

O skutočnej arachnoiditíde povedať, kedy príčina - autoimunizácia, alergie. Zápal sa uskutočňuje s tvorbou protilátok na štruktúre škrupiny, produktívna zápalová reakcia sa zvyšuje, membrány sa zahustia, sú zakalené, vytvárajú adhézie medzi sebou, zabraňujú normálnej cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny. Zvyčajne je proces rozšírený, prípadne zahŕňa hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry, vaskulárne plexusy, ependymálnu výstelku mozgových komôr.

Predpokladá sa, že pravá arachnoiditída je extrémne zriedkavá patológia, ktorá sa vyskytuje v maximálne 3 až 5% prípadov poškodenia meningídy. Vyššia frekvencia diagnóz je zvyčajne výsledkom nadmernej diagnózy.

Zvyšková arachnoiditída nasleduje neuroinfekcia alebo trauma, takže jej hlavnou zložkou budú adhézie priestoru medzi dvomi miestami, tvorba hustých adhézií a v dôsledku toho cysty naplnené cerebrospinálnou tekutinou.

Cerebrálna arachnoiditída sa izoluje podľa miesta, kde sa v mozgu vyskytuje zápal, a arachnoiditída miechy, ktorá je tiež vybavená mäkkými a arachnoidnými membránami. Cerebrálna arachnoiditída poskytuje celý rozsah mozgových príznakov a spinálne výťažky s príznakmi poškodenia motora a senzorických koreňov.

spinálna arachnoiditída

Prevládajúca zmena subarachnoidálneho priestoru predurčuje výber:

 • cystická;
 • lepidlo;
 • Zmiešaná arachnoiditída.

Cystický proces je sprevádzaný tvorbou dutín (cyst) spôsobených vláknitými rastmi medzi membránami. Cysty sú plnené tekutinou. S adherentnou arachnoiditídou vedie fibrinózny zápalový výpotok k vzniku voľných adhézií, ktoré bránia prúdeniu mozgovomiešnenej tekutiny. V niektorých prípadoch dochádza k kombinácii adhezívnych a cystických zložiek, potom sa hovorí o zmiešanej arachnoiditíde.

Podľa prevládajúcej lokalizácie je arachnoiditída:

 1. difúzna;
 2. obmedzená;
 3. bazálny;
 4. convexital;
 5. Zadná lebečná kosť.

Obmedzená arachnoiditída je extrémne zriedkavá, pretože hranice obloženia mozgu nemajú a zápal sa stáva bežným. Ak súčasne prevažujú príznaky miestneho poškodenia štruktúr mozgu, potom hovoríme o obmedzenom arachnoiditíde špecifickej lokalizácie.

Konvexitálna arachnoiditída prevláda v časti membrán, ktorá kryje mozog vonku. Prebieha omnoho ľahšie ako bazálna, vznikajúca v oblasti mozgu a zahŕňajúca kraniálne nervy, stolík mozgu, cerebellum a optický chiasm.

Manifestácia arachnoiditídy

Známky arachnoiditídy sa nezdajú akútne. Choroba sa rozvíja po pomerne dlhom období: od niekoľkých mesiacov až po rok po ARVI, až do dvoch rokov pri poraneniach hlavy. Prietok je priebežne progresívny, so striedajúcimi sa fázami exacerbácie a remisie.

Začiatočný počiatok má patológiu chronický charakter. Nástup môže prejavovať symptómy atentácie a pacient sa bude sťažovať na slabosť, silnú únavu, bolesti hlavy, nízke emocionálne zázemie a podráždenosť. Pri zvyšovaní zápalového procesu sa objavujú príznaky mozgu a ohnisko.

Rovnako ako u arachnoiditídy sa medzi membránami mozgu objavujú adhézie a adhézie, nie je možné vyhnúť sa porušeniu likorfodynamiky. Cerebrospinálna tekutina sa hromadí v cystoch, v subarachnoidnom priestore, čo vedie k rozšíreniu mozgových dutín a ich obštrukcii. Porušenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny sa v niektorých prípadoch spája so spomalením opätovného príjmu nadbytočnej tekutiny. Súbežne s nárastom objemu mozgovomiechovej tekutiny sa zvyšuje tlak vo vnútri lebky, takže hypertenzný syndróm možno považovať za jeden z kľúčových prejavov arachnoiditídy.

Cerebrálne symptómy spojené s hydrocefalickým hypertenzívnym syndrómom, ktoré nevyhnutne sprevádzajú adhezívny proces, keď je narušený odtok a reabsorpcia mozgovomiechovej tekutiny, čo sprevádza:

 • Ťažké bolesti hlavy prevažne skoro ráno;
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Bolestivosť v očných bulvároch.

Medzi príznaky sa často vyskytujú tinitus, závraty, vegetačné javy vo forme potenia, cyanóza prstov, smäd, nadmerná citlivosť na jasné svetlo, hlasné zvuky sú možné.

Pravidelné výkyvy v intrakraniálnom tlaku sa prejavujú kvapalinodynamickými krízami, keď náhle vysoká hypertenzia vedie k intenzívnej bolesti hlavy s nevoľnosťou a vracaním. Tento stav sa môže opakovať raz za pár mesiacov s ťažkou formou a trvá až dva dni.

Ohniskové neurologické príznaky sú spôsobené účinkom mozgových štruktúr a líšia sa odlišnou lokalizáciou zápalu. Najčastejším prejavom sú kŕče, ktoré môžu byť zovšeobecnené.

Arachnoiditída mozgu je sprevádzaná poškodením konvexitálnych povrchov membrán, základňou mozgu a formáciami zadnej lebečnej kosti. Ohniskové neurologické javy pri konvekčnej arachnoiditíde zahŕňajú:

 • epipripadki;
 • Paréza a paralýza;
 • Poruchy citlivých oblastí;

Lokalizácia zápalu v oblasti optického chiasmu na základe mozgu prebieha so zrakovým postihnutím až po jeho úplnú stratu, stratu polí a proces je dvojstranný. V blízkosti hypofýzy môže tiež trpieť a na klinike budú mať príznaky endokrinných porúch.

Keď poškodenie predných častí mozgu môže znížiť pamäť a pozornosť, mentálne abnormality, konvulzívny syndróm, porušenie emocionálnej sféry.

Arachnoiditída zadnej kraniálnej fossy naznačuje vážny stav. Symptómy sa zhoršujú na:

 • Poškodenie kraniálneho nervu (strata sluchu, neuralgia trojklanného nervu);
 • Cerebelárne príznaky - patologická rovnováha, narušená pohyblivosť a koordinácia;
 • Zhoršené videnie;
 • Ťažký hypertenzný syndróm.

Obmedzený priestor v zadnej časti lebečnej dutiny, úzke cesty mozgovomiechovej tekutiny predisponujú uzavretú formu hydrocefalusu, prudký nárast intrakraniálneho tlaku s výskytom silných bolestí hlavy, nevoľnosť, vracanie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie zápalu nie je iba účinkom kraniálnych nervov, ale aj pravdepodobnosť, že nervové štruktúry sa klinia do okcipitálneho foramenu a to môže stáť pacientov život.

Okrem poškodenia mozgu je možná arachnoiditída miechy. Zápal sa vyskytuje častejšie v hrudnej, bedrovej alebo sakrálnej časti, ktorá sa prejavuje ako radikulárne symptómy, s bolesťou a zmenami citlivosti a pohybu. Klinika arachnoiditídy miechy je veľmi podobná nádoru a vytláča nervové korene. Patológia je chronická, sprevádzaná cystickými a adhezívnymi procesmi.

Princípy diagnostiky a terapie

Liečba arachnoiditídy sa vždy vykonáva v nemocnici a môže byť lekárska alebo chirurgická. Osoby s podozrením na zápal arachnoidu sú hospitalizované v neurologických oddeleniach, kde je potrebné dôkladné vyšetrenie na stanovenie diagnózy vrátane:

 1. RTG lebky:
 2. Echo a elektroencefalografia;
 3. Konzultácia s oftalmológom a špecialistom na ORL;
 4. CT a MRI mozgu;
 5. Lumbálna punkcia na objasnenie údajov o intrakraniálnom tlaku, vzorkovanie CSF pre proteín, bunkové zloženie.

magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) mozgu

Drogová terapia sa vykonáva dlhodobo, kurzy, berúc do úvahy etiologický faktor a zahŕňajú:

 • Antibakteriálne alebo antivírusové liečivá;
 • Antihistaminiká (pipolfen, difenhydramín, suprastin, claritín atď.);
 • Absorpčná liečba namierená proti adhéziám v priestore medzi vnútornými vrstvami (lidz, rumalón, pyrogén);
 • Diuretiká pre syndróm hypertenzie (manitol, diabar, furosemid);
 • Antikonvulzívna liečba (karbamazepín, finlepsín);
 • Protizápalové lieky, - glukokortikoidy (najmä s alergickou a autoimunitnou povahou zápalu);
 • Neuroprotektívna liečba (mildronát, cerebrolyzín, nootropil, vitamíny B).

Vzhľadom k tomu, že choroba je predĺžená, je sprevádzaná prejavmi asténie a emočných porúch, mnohí pacienti musia byť predpísaní antidepresívami, sedatívami, trankvilizérmi.

Vo všetkých prípadoch arachnoiditídy sa vyhľadávajú a liečia iné ohniská bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pretože môžu byť zdrojom opätovného zápalu mozgu. Okrem antibiotík sa uvádzajú antivírusové činidlá, posilňujúce opatrenia, užívanie multivitamínových komplexov, dobrá výživa a adekvátny režim pitnej vody.

So silným hypertenzívnym syndrómom nie je vždy možné pomocou liekov odstrániť príznaky vysokého krvného tlaku vo vnútri lebky a lekári sa musia uchýliť k chirurgickým zásahom. Najčastejšie z nich sú posunovacie operácie, ktoré zabezpečujú odliv mozgovomiechovej tekutiny z lebky, ako aj operácie na disekciu adhézií a adhézií, odstránenie cysty mozgovomiechovej tekutiny, ktoré sa vykonávajú v neurochirurgických oddeleniach.

Prognóza arachnoiditídy je priaznivá pre život, ale ochorenie môže viesť k invalidite. Konvulzívne záchvaty, znížené videnie, časté recidívy arachnoiditídy môžu znemožniť vykonávanie bežných pracovných povinností pre pacienta a stali sa dôvodom pre vytvorenie skupiny postihnutých. Kompletná slepota núti priradiť prvú skupinu a pacient potrebuje starostlivosť a vonkajšiu pomoc v každodennom živote.

Ak pacient s arachnoiditídou udrží pracovnú aktivitu, potom bude kontraindikovaný typ práce súvisiacej s nárastom výšky, riadením vozidiel, blízkosťou ohňa a pohyblivými mechanizmami. Vylúčená výroba, kde medzi škodlivými faktormi - vibráciami, hlasitým hlukom, nízkymi teplotami, ťažkými klimatickými podmienkami, pôsobením toxínov.

Na prevenciu zápalových procesov v membránach mozgu je potrebné vyhnúť sa všetkým existujúcim ohniskám infekcií, a to najmä v ušiach, paranazálnych dutinách a poškodení hlavy. Pri dlhotrvajúcich bolestiach hlavy po infekciách alebo mozgových poraneniach by ste mali ísť k lekárovi na dôkladné vyšetrenie a vylúčenie arachnoiditídy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Oslabené cievy: symptómy, prevencia, liečebné metódy

Najzraniteľnejšou súčasťou ľudského tela sú krvné cievy. Cievne choroby sú najnebezpečnejší typ, ktorý vo väčšine prípadov vedie k smrti. A nielen.Slabé krvné cievy sú jednou z mnohých pravdepodobných príčin indispozície, ktoré sa prejavujú rôznymi, ale veľmi nepríjemnými symptómami celého tela, na tvári, na nohách.

Príčiny zlého zrážania krvi

Ľudské telo je komplexný mechanizmus, v ktorom každá zložka plní funkciu potrebnú pre život. Napríklad krv zásobuje živiny a kyslík do orgánov a buniek, odstraňuje oxid uhličitý a produkty rozkladu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie vitálne funkcie.

Hrubá krv: príčiny a liečba

Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou.

Zvýšené neutrofily v krvi dieťaťa

Pri štúdiu krvného testu dieťaťa sa venuje osobitná pozornosť počtu leukocytov, pretože ich zvýšenie často naznačuje infekciu alebo akútny zápal v detskom tele. Je však rovnako dôležité hodnotiť leukocytový vzorec, ktorý ukazuje, ktoré bielych krviniek sú vyššie ako normálne.

Prehľad cerebrovaskulárneho ochorenia: príčiny, typy, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd.