Post-tromboflebitické ochorenie je chronická obštrukcia venózneho odtoku z dolných končatín, ktorý sa vyvinie po hlbokej žilovej trombóze. Klinicky, po tromboflebitickom ochorení sa môže vyskytnúť niekoľko rokov po utrpení akútnej trombózy. Pacienti majú pocit roztrhnutia v postihnutej končatine a bolestivé nočné kŕče, vzniká prstencovitá pigmentácia a opuch, čo sa nakoniec stáva vláknitou hustotou. Diagnóza posttrombotického ochorenia je založená na anamnestických údajoch a výsledkoch ultrazvuku žíl dolných končatín. Zvyšujúca sa dekompenzácia venózneho obehu slúži ako indikácia pre chirurgickú liečbu.

Posttrombotická choroba

Post-tromboflebitické ochorenie je chronická obštrukcia venózneho odtoku z dolných končatín, ktorý sa vyvinie po hlbokej žilovej trombóze.

Príčiny posttrombotickej choroby

Pri trombóze v dutine cievy vzniká trombus. Po akútnom procese sa trombotické hmoty čiastočne lýzujú, čiastočne nahradia spojivovým tkanivom. Ak pretrváva lýza, dôjde k rekanalizácii (obnovenie lumenu žily). Pri nahradení prvkami spojivového tkaniva dochádza k oklúzii (zmiznutie lumen cievy).

Obnova lumenu žily je vždy sprevádzaná deštrukciou ventilového aparátu v mieste lokalizácie trombu. Preto bez ohľadu na prevahu určitého procesu sa výsledok flebotrombózy stáva pretrvávajúcim narušením prietoku krvi v systéme hlbokých žíl.

Zvýšený tlak v hlbokých žilách vedie k dilatácii (ektázii) a insolvencii perforovaných žíl. Krv z hlbokých žíl je vypúšťaná do povrchových ciev. Saphenózne žily sa dilatujú a stávajú sa aj neudržateľnými. V dôsledku toho sú do procesu zapojené všetky žily dolných končatín.

Ukladanie krvi v dolných končatinách spôsobuje mikrocirkulačné poruchy. Prerušenie výživy kože vedie k vzniku trofických vredov Pohyb krvi cez žily je z veľkej časti zabezpečený svalovou kontrakciou. Výsledkom ischémie je kontraktilita svalov oslabená, čo vedie k ďalšej progresii venóznej insuficiencie.

Klasifikácia posttrombotickej choroby

Existujú dve varianty kurzu (edematózne a edemato-varikózne formy) a tri štádia posttrombotického ochorenia.

 1. prechodný opuch, "syndróm ťažkých nôh";
 2. perzistentný edém, trofické poruchy (poruchy pigmentácie kože, ekzém, lipodermatoskleróza);
 3. trofické vredy.

Symptómy posttromboflexickej choroby

Prvé príznaky post-tromboflebitickej choroby sa môžu objaviť niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov po akútnej trombóze. V počiatočných štádiách sa pacienti sťažujú na bolesť, pocit plnosti, ťažkosti v postihnutej nohe pri chôdzi alebo stoji. Pri ležaní, ktoré dávajú končatín vyššiu polohu, príznaky sa rýchlo zmenšujú. Charakteristickým znakom post-tromboflebitickej choroby sú agónne kŕče v svaloch chorých končatín v noci.

Moderné štúdie z oblasti flebológie ukazujú, že v 25% prípadov je posttromboflebitická choroba sprevádzaná kŕčovými žilkami postihnutého končatiny. Pri všetkých pacientoch sa pozorujú edémy s rôznou závažnosťou. Niekoľko mesiacov po vzniku pretrvávajúceho edému sa objavujú induktívne zmeny v mäkkých tkanivách. Vláknité tkanivo sa vyvíja v koži a podkožnom tkanive. Mäkké tkanivá sú husté, pokožka sa spája s podkožným tkanivom a stráca mobilitu.

Charakteristickým rysom post-tromboflebitickej choroby je pigmentácia v tvare kruhu, ktorá začína nad členkami a pokrýva spodnú tretinu nohy. Následne sa v tejto oblasti často vyskytuje dermatitída, suchý alebo plačúci ekzém av neskorších obdobiach ochorenia sa vyskytujú zlé liečivé trofické vredy.

Priebeh posttrombotických ochorení môže byť odlišný. U niektorých pacientov sa ochorenie dlhodobo prejavuje miernymi alebo stredne ťažkými symptómami, v iných sa rýchlo rozvíja, čo vedie k rozvoju trofických porúch a trvalej invalidity.

Diagnóza posttrombotických ochorení

Ak máte podozrenie na post-tromboflebitické ochorenie, lekár zistí, či pacient trpí tromboflebitídou. Niektorí pacienti s tromboflebitídou sa neodvolávajú na phlebologistu, preto pri podávaní anamnézy je potrebné venovať pozornosť epizódam výrazného dlhotrvajúceho edému a pocitu prasknutia postihnutej končatiny.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva ultrazvuk žíl dolných končatín. Na určenie tvaru, polohy lézie a stupňa hemodynamických porúch sa používa rádioaktívna flébografia, ultrazvukové angioskopické vyšetrenie a reovasografia dolných končatín.

Liečba posttrombotických ochorení

Počas adaptačného obdobia (prvý rok po utrpení tromboflebitídy) sú pacientom predpísaná konzervatívna liečba. Indikáciou pre chirurgický zákrok je skorá progresívna dekompenzácia krvného obehu v postihnutej končatine.

Po uplynutí adaptačného obdobia závisia liečebné taktiky od formy a štádia post-tromboflebitickej choroby. Vo fáze kompenzácie a subkompenzácie porúch obehu (CVI 0-1) sa odporúča neustále nosiť prostriedky pružnej kompresie a fyzioterapie. Dokonca aj pri absencii známok zhoršenia krvného obehu, tvrdej práce, práce v horúcich predajniach a pri chlade je práca spojená s predĺženým stáním na nohách kontraindikovaná.

Pri dekompenzácii krvného obehu je pacientovi predpísané protidoštičkové látky (dipyridamol, pentoxifylín, kyselina acetylsalicylová), fibrinolytiká, lieky na zmiernenie zápalu steny žily (extrakt z konského gaštanu, hydroxyetylrutosid, troxerutín, tribenozid). Pri trofických poruchách sú indikované pyridoxín, multivitamíny a látky spôsobujúce desenzibilizáciu.

Chirurgický zákrok nemôže úplne vyliečiť pacienta s posttromboflexitickou chorobou. Operácia len pomáha oddialiť vývoj patologických zmien v žilovom systéme. Preto sa chirurgická liečba uskutočňuje iba s neúčinnosťou konzervatívnej terapie.

Existujú nasledujúce typy operácií pre posttromboflexiu:

 • rekonštrukčné zákroky (resekcia a plastická chirurgia žíl, bypass);
 • korekčné operácie (flebektómia a miniplebektómia - odstránenie rozšírených saphenóznych žíl, ligácia komunikačných žíl).

K dnešnému dňu žiadny druh liečby, vrátane operácie, nemôže zastaviť ďalší vývoj ochorenia v jeho nepriaznivom priebehu. V priebehu 10 rokov po diagnostikovaní posttromboflexickej choroby sa postihnutie vyskytlo u 38% pacientov.

Posttromboflebitický syndróm: príčiny, symptómy a liečba

Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je chronická a ťažko liečiteľná venózna patológia, ktorá je spôsobená hlbokou venóznou trombózou dolných končatín. Táto ťažká forma chronickej žilovej nedostatočnosti sa prejavuje ťažkým edémom, trofickými poruchami kože a sekundárnymi kŕčovými žilami. Podľa štatistiky sa PTFS pozoruje u 1-5% populácie planéty, najprv sa prejavuje 5-6 rokov po prvej epizóde hlbokej venóznej trombózy dolných končatín a pozoruje sa u 28% pacientov s žilovými chorobami.

dôvody

Hlavnou príčinou PTFS je krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v hlbokých žilách. Vo väčšine prípadov sa trombóza všetkých žíl končí čiastočnou alebo úplnou lýzou krvnej zrazeniny, avšak v závažných prípadoch sa plavidlo úplne vyhladí a dôjde k úplnej bránovej obštrukcii.

Počnúc 2-3 týždňami tvorby krvnej zrazeniny dochádza k jej resorpcii. V dôsledku jeho lýzy a zápalu v cievke sa na žilovej stene objaví spojivové tkanivo. Neskôr žila stratí ventilový prístroj a stane sa podobnou sklerotickou trubicou. Vedľa takejto deformovanej nádoby sa vytvára paravasálna fibróza, ktorá stláča žilu a vedie k zvýšeniu intravenózneho tlaku, refluxu krvi z hlbokých žíl na povrch a závažnému porušovaniu žilovej cirkulácie v dolných končatinách.

V 90% prípadov majú tieto ireverzibilné zmeny negatívny vplyv na lymfatický systém a po 3-6 rokoch vedú k post-tromboflebitickému syndrómu. U pacientov sa vyskytuje výrazný edém, venózny ekzém, stuhnutie kože a podkožného tuku. V prípade komplikácií sa na postihnuté tkanivá tvoria trofické vredy.

Klinické formy posttromboflexického syndrómu

V závislosti od prítomnosti a závažnosti určitých príznakov sa môže posttrombotický syndróm vyskytnúť v nasledujúcich formách:

Počas post-thrombotického syndrómu existujú dva fázy:

 • I - hlboká žilová oklúzia;
 • II - rekanalizácia a obnovenie prietoku krvi cez hlboké žily.

Podľa stupňa hemodynamických porúch sa rozlišujú nasledovné štádiá:

Hlavné príznaky

Pacient, ktorý si všimol niektorý z nasledujúcich príznakov, by mal ihneď konzultovať s lekárom na dôkladné vyšetrenie, diagnózu a účel liečby:

 1. Vzdelávanie na koži nôh tuberkulóz v určitých oblastiach žíl, retikulov a pavúkov.
 2. Dlhý a ťažký edém.
 3. Pocit únavy a ťažkosti v nohách.
 4. Epizódy záchvatov.
 5. Znížená citlivosť v dolných končatinách.
 6. Pocit necitlivosti a "wadded" nohy, zhoršené pri chôdzi alebo dlhšie stojace v stojacej polohe.

Klinický obraz

Vo väčšine prípadov sa edémový syndróm u PTFS podobá vo svojom priebehu opuchu, ku ktorému dochádza pri kŕčových žilách. Môže sa vyvinúť ako dôsledok porúch v odtoku tekutiny z mäkkých tkanív, porúch v obehu lymfy alebo v dôsledku svalového napätia a nárastu ich veľkosti. Približne 12% pacientov s hlbokou žilovou trombózou vidí tento príznak jeden rok po nástupe choroby a po šiestich rokoch dosiahne tento počet 40-50%.

Pacient si začína všimnúť, že koža v dolnej oblasti nohy sa stane na konci dňa. V tomto prípade sa pozoruje veľký opuch na ľavej nohe. Ďalej môže opuch rozšíriť na oblasť členku alebo stehna. Pacienti si často všimnú, že nemôžu pripevniť zips na svoje topánky a topánky začnú stláčať nohu (najmä večer) a po pritlačení prsta na oblasť opuchu na koži je tu fosa, ktorá nie je dlho natiahnutá. Keď nosíte ponožky alebo golf s tesnou elastickou stopou na nohách.

Ráno sa zvyčajne zhoršuje opuch, ale úplne nezmizne. Pacient neustále cíti ťažkosti, stuhnutosť a únavu v nohách, a keď sa pokúšate "vytiahnuť" nohu, dostanete tupú a tupú bolesť oblúkového charakteru, ktorá sa zhoršuje predĺženým pobytom v jednej pozícii. So zvýšenou polohou dolnej končatiny bolesť ustúpi.

Niekedy je výskyt bolesti sprevádzaný kŕčmi. Zvlášť často sa to prejavuje pri chôdzi dlhý čas, v noci alebo počas dlhého pobytu v nepohodlnej polohe. V niektorých prípadoch pacient nepozoruje bolesť a cíti sa len pri palpovaní nohy.

U 60-70% pacientov s progresívnym post-tromboflebitickým syndrómom sa objavujú opakujúce sa kŕčové žily. Vo väčšine prípadov sú rozšírené bočné hlboké žily hlavných žilových kostí nohy a dolnej končatiny a rozšírenie štruktúry kmeňov veľkej a malej saphenóznej žily sa pozoruje oveľa menej často. Podľa štatistík sú trofické vredy pozorované u 10% pacientov s posttromboflexitickým syndrómom, ktoré sú častejšie lokalizované na vnútornej strane členku alebo na dolných končatinách. Ich vzhľad predchádza výrazné trofické poruchy kože:

 • koža tmavne a hyperpigmentovaná;
 • sa objavia pečate;
 • v hlbokých vrstvách podkožného tuku a na povrchu kože sa pozorujú príznaky zápalu;
 • pred vznikom vredov sa stanovujú belavé škvrny atrofovaných tkanív;
 • Trofické vredy sú často sekundárne infikované a trvajú dlho.

diagnostika

Spolu s vyšetrením pacienta a množstvom funkčných testov (Delbe-Perthes, Pratt atď.) Sa na diagnostiku post-tromboflebitického syndrómu používa technika ultrazvukového angioskovania s farebným mapovaním prietoku krvi. Práve táto metóda výskumu umožňuje lekárovi určiť postihnuté žily s vysokou presnosťou, zistiť prítomnosť krvných zrazenín a vaskulárnu obštrukciu. Tiež špecialista môže určiť účinnosť ventilov, rýchlosť prietoku krvi v žilách, prítomnosť abnormálneho prietoku krvi a posúdiť funkčný stav ciev.

Keď sa zistí poškodenie iliakálnych alebo femorálnych žíl, preukáže sa, že pacient vykoná panvovú flebografiu alebo fleboscintigrafiu. Taktiež môže byť preukázané, že okluzívna pletyzmografia a ultrazvuková fluometria posúdia charakter hemodynamického poškodenia u pacientov s PTFS.

liečba

Post-tromboflexický syndróm a súbežná chronická venózna insuficiencia sa nedajú úplne vyliečiť. Hlavné ciele liečby sú zamerané na maximálne spomalenie progresie ochorenia. Na to môžete požiadať:

 • kompresná terapia: nosenie kompresného spodného prádla a bandáž končatiny elastickými bandážami na odstránenie venóznej hypertenzie;
 • korekcia životného štýlu: dostatočná fyzická aktivita, odmietanie zlých návykov a korekcia výživy;
 • liečebná terapia: užívanie liekov, ktoré môžu zlepšiť stav žilových stien, prispievajú k eliminácii zápalového procesu a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • lieky na lokálnu liečbu: použitie masti, krémy a gély, ktoré podporujú hojenie trofických vredov a normalizáciu krvného obehu;
 • fyzioterapia: prispieva k normalizácii krvného obehu v končatine a zlepšuje metabolické procesy v pokožke;
 • chirurgická liečba: zameraná na prevenciu embolizácie trombov a šírenie patologického procesu na iné žilové cievy, spravidla PTFS techniky používajú radikálne postupy.

Konzervatívna liečba sa používa s priaznivou dynamikou ochorenia a prítomnosťou kontraindikácií pre výkon operácie.

Kompresná terapia

Pacientom s chronickou venóznou insuficienciou a trofickými vredmi sa odporúča, aby počas liečby používali bandáž končatiny elastickými bandážami alebo aby nosili kompresné ponožky, pančuchy alebo pančuchy. Účinnosť kompresnej terapie je potvrdená dlhodobými klinickými štúdiami: u 90% pacientov jej dlhodobé užívanie umožňuje zlepšiť stav žíl končatín a u 90-93% pacientov s trofickými vredmi dochádza k rýchlejšiemu hojeniu poškodenej kože.

Spravidla sa v počiatočných štádiách ochorenia pacientovi odporúča používať elastické obväzy na bandážovanie, ktoré umožňujú udržanie požadovanej úrovne kompresie v každom danom klinickom prípade. Keď sa stav pacienta stabilizuje, lekár mu odporúča nosiť kompresný úplet (obvykle ponožky).

Pri indikáciách na použitie stláčacieho tričká triedy III môže byť pacientovi odporúčané používať špeciálnu sadu Saphenmed ucv. Ktorú tvoria dve golfové ihriská, ktoré na úrovni členku vytvárajú celkový odpočinkový tlak 40 mm. Štruktúra materiálu vnútorného chovu obsahuje zložky rastlín, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu toku regeneračných procesov a majú tonický účinok na žily. Ich použitie je pohodlné a skutočnosť, že výrobky sa ľahko nosia a jedno z golfových ihrísk môže byť odstránené počas nočného spánku, aby sa znížil nepohodlie.

Niekedy nosenie bandáže z elastických obväzov alebo predmetov vyrobených z kompresného úpletu spôsobuje pacientovi značné nepohodlie. V takýchto prípadoch lekár môže pacientovi odporučiť uloženie obväzu špeciálnych zinku obsahujúcich nepružných obväzov od nemeckého výrobcu Varolast. Sú schopní vytvoriť nízku kompresiu v pokoji a vysokú fyzickú aktivitu. To úplne eliminuje pocity nepohodlia, ktoré je možné pozorovať pri konvenčných kompresných liečebných postupoch a zabezpečuje elimináciu pretrvávajúcich žilových opuchov. Varolastické obväzy sa tiež úspešne používajú na liečbu otvorených a dlhodobých trofických vredov. Obsahujú zinkovú pastu, ktorá stimuluje tkanivá a urýchľuje proces ich regenerácie.

Pri závažnom posttromboflebitickom syndróme, progresívnom venóznom lymfedému a dlhodobo liečivých trofických vredoch sa môže použiť metóda pneumatickej prerušovanej kompresie na kompresnú terapiu, ktorá sa uskutočňuje pomocou špeciálneho zariadenia pozostávajúceho z ortuti a vzduchových komôr. Toto zariadenie vytvára intenzívnu sekvenčnú kompresiu na rôznych častiach dolnej končatiny.

Oprava životného štýlu

Všetkým pacientom s posttromboflexickým syndrómom sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Pravidelné sledovanie na phlebologistovi alebo vaskulárnom chirurgovi.
 2. Obmedzenie telesnej aktivity a racionálne zamestnanie (neodporúča sa práca spojená s dlhodobým pobytom, tvrdá fyzická práca, práca v podmienkach nízkej a vysokej teploty).
 3. Odmietanie zlých návykov.
 4. Cvičenia s dávkovaním fyzickej aktivity podľa odporúčania lekára.
 5. Dodržiavanie diéty, čo znamená vylúčenie potravín a potravín z potravy, ktoré prispievajú k zhrubnutiu krvi a spôsobujú poškodenie ciev.

Liečba

Na liečenie chronickej venóznej insuficiencie, ktorá sprevádza posttrombotický syndróm, sa používajú lieky na normalizáciu reologických parametrov a mikrocirkulácie, na ochranu cievnej steny pred poškodzujúcimi faktormi, na stabilizáciu funkcie lymfatickej drenáže a na zabránenie uvoľňovania aktivovaných leukocytov do okolitých mäkkých tkanív. Drogová terapia by sa mala uskutočňovať s trvaním, ktoré trvá približne 2 až 2,5 mesiaca.

Ruská flébológia odporúča režim liečby pozostávajúci z troch po sebe idúcich etáp. V štádiu I, ktorého trvanie je približne 7 až 10 dní, sa používajú lieky na parenterálne podávanie:

 • dezagreganty: Reopoliglyukin, Trental, Pentoxifylline;
 • antioxidanty: vitamín B6, emoxipín, tokoferol, mildronát;
 • nesteroidné protizápalové lieky: Ketoprofen, Reopirin, Dikloberl.

V prípade tvorby troficky hnisavých vredov pacientovi, po uskutočnení plodín na flóre, sú predpísané antibakteriálne lieky.

V druhej fáze liečby je spolu s antioxidantmi a antiagregačnými látkami predpísaný:

 • Reparants: Solkoseril, Actovegin;
 • polyvalentná flebotonika: Detraleks, Vazoket, Phlebodia, Ginkor-fort, Antistax.

Trvanie tohto štádia liečby je určené individuálnymi klinickými prejavmi a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 4 týždňov.

V tretej fáze farmakoterapie sa pacientovi odporúča užívať viacvalentnú flebotoniku a rôzne lieky na lokálne použitie. Trvanie ich prijatia je najmenej 1,5 mesiaca.

Tiež v liečebnom režime môžu byť zahrnuté ľahké fibrinolytiká (kyselina nikotínová a jej deriváty), diuretiká a látky, ktoré znižujú agregáciu krvných doštičiek (aspirín, dipyridamol). V prípade trofických porúch sa odporúčajú antihistaminiká, Aevit a Pyridoxine a pri príznakoch dermatitídy a alergických reakcií sa poraďte s dermatológa s cieľom ďalšieho liečenia.

Lieky na lokálnu liečbu

Spolu s liečivami na vnútorné použitie sú pri liečbe posttromboflexického syndrómu aktívne používané prostriedky na lokálnu expozíciu vo forme masti, krémy a gély, ktoré majú protizápalový, flaboprotektívny alebo antitrombotický účinok:

 • Masť s heparínom;
 • Troxerutínové a rutozidové masťové formy;
 • Lioton;
 • Venobene;
 • indovazin;
 • Venitan;
 • troksevazin;
 • venoruton;
 • Cyclo 3 krém a ďalšie.

Lieky s rôznymi účinkami sa majú používať v pravidelných intervaloch počas dňa. Nástroj sa musí aplikovať na predčistenú pleť ľahkými masážnymi pohybmi niekoľkokrát denne.

fyzioterapia

Rôzne fyzioterapeutické postupy sa môžu aplikovať v rôznych štádiách liečby posttromboflexického syndrómu:

 • na tonizáciu žíl: intraoranálna elektroforéza s použitím venotoniky;
 • na zníženie lymfóza: segmentálna vakuová terapia, elektroforéza s proteolytickými enzýmami, lymfatická drenážna masáž, magnetoterapia LF;
 • na defibrotizáciu: elektroforéza s defibróznymi prípravkami, jód-brómové a radónové liečebné kúpele, ultrazvuková terapia, peloidoterapia;
 • na korekciu autonómneho nervového systému: sufradiaca, diadynamická terapia, magnetoterapia HF;
 • urýchliť regeneráciu tkanív: LF magnetoterapia, lokálna darsonvalizácia;
 • pre hypokoagulačný účinok: elektroforéza s antikoagulačnými prípravkami, infračervená laserová terapia, kúpele so sírovodíkom a chloridom sodným;
 • na stimuláciu svalovej vrstvy venóznych stien a na zlepšenie hemodynamiky: pulzná magnetická terapia, terapia ampulpulzou, diadynamická terapia;
 • na elimináciu hypoxie tkaniva: kyslíková baroterapia, ozónové kúpele.

Chirurgická liečba

Na liečbu posttromboflexného syndrómu sa môžu aplikovať rôzne typy chirurgických zákrokov a indikácie pre konkrétnu techniku ​​sa určujú striktne individuálne v závislosti od klinických a diagnostických údajov. Medzi nimi sú najčastejšie vykonávané intervencie na komunikačných a povrchných žilách.

Vo väčšine prípadov možno vykonať chirurgickú liečbu po obnovení prietoku krvi v hlbokých, komunikačných a povrchových žilových cievach, čo sa pozoruje po úplnej rekanalizácii. V prípade neúplnej rekanalizácie hlbokých žíl môže operácia na subkutánnych žilách viesť k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta, pretože počas zásahu sú vylúčené cesty žilového odtoku.

V niektorých prípadoch sa na opravu poškodených a zničených žilových chlopní môže použiť metóda založená na vytvorení extravazálneho ventilu v popliteálnej žile. Jej podstatou je napodobenie nejakého druhu ventilového mechanizmu, ktorý počas chôdze stláča postihnutú popliteálnu žilu. Aby sa to stalo, chirurg počas chirurgického zákroku strihal úzky pás s nohou z tenkej svalovej šľachy, vedie ju medzi popliteálnu žilu a tepnu a fixuje ju na šľachu bicepsu stehna.

Pri porážke oklúzie iliakálnych žíl sa môže vykonať operácia Palma, ktorá zahŕňa vytvorenie suprapubického posunu medzi postihnutou a normálne fungujúcou žilou. Ak je to potrebné, posilní sa aj venózny prietok krvi, táto technika môže byť doplnená zavedením arteriovenóznych fistúl. Hlavnou nevýhodou operácie palmy je vysoké riziko opätovného zrážania ciev.

V prípade oklúzie žíl vo femorálno-popliteálnom segmente sa po odstránení postihnutej žily môže vykonať posun odľahlej oblasti pomocou autovražedného štepu. Ak je to potrebné, môžu sa vykonať zákroky na resekciu rekanalizovaných žíl na odstránenie refluxu krvi.

Aby sa eliminovala venózna hypertenzia, stagnácia krvi a retrográdny krvný prietok počas expanzie subkutánnej a dokončenej rekanalizácie hlbokých žíl pacientovi, môže byť vhodné vykonať takúto operáciu voľby ako je safenektomia s ligáciou Kokket, Felder alebo Linton komunikačných žíl. Po prepustení pacienta, ktorý prešiel takým chirurgickým zákrokom, pacient musí neustále absolvovať profylaktické kurzy liečebného a fyzioterapeutického ošetrenia z nemocnice, nosiť kompresný úplet alebo vykonávať bandážovanie nohy elastickými bandážami.

Väčšina flebológov a angiosurgeonov považuje zlyhanie poškodeného ventilového aparátu žíl za hlavnú príčinu vzniku posttromboflexického syndrómu. V tomto ohľade sa už mnoho rokov uskutočňuje vývoj a klinické skúšky nových metód korigovania chirurgického zákroku venóznej insuficiencie, ktoré sú zamerané na tvorbu umelých extra- a intravaskulárnych chlopní.

V súčasnej dobe boli navrhnuté mnohé metódy na korekciu zostávajúcich postihnutých venóznych chlopní a ak nie je možné obnoviť existujúce ventilové zariadenie, môže sa uskutočniť transplantácia zdravých žíl s ventilmi. Spravidla sa táto technika používa na rekonštrukciu segmentov popliteálnej alebo veľkej saphenóznej žily a ako materiál na transplantáciu sa považuje axilárna žila s ventilmi. Táto operácia sa úspešne dokončila približne u 50% pacientov s posttromboflebitickým syndrómom.

Na obnovenie ventilu popliteálnej žily, ktorý pozostáva z fluoroplastickej špirály, meandrových helixov nitinolu, metódy ligatúry a intravenóznej valvuloplastiky, sa môže použiť aj extravazálny Vedensky korektor. Zatiaľ čo sa tieto metódy chirurgickej liečby posttromboflebitického syndrómu vyvíjajú a nedoporučujú sa na ich rozšírenie.

Posttromboflebitické ochorenie žíl dolných končatín: liečba

PTFS hlboké žily dolných končatín - porucha charakterizovaná pomalším venóznym odtokom z nohy, čo je komplikácia hlbokej žilovej trombózy. Klinicky sa ochorenie môže objaviť niekoľko rokov po tom, ako trpí akútnou formou trombózy.

Pacienti sa sťažujú na pocit roztrpenia v boľavých nohách, bolestivé a dlhotrvajúce zášklby svalov - hlavne v noci. Na koži sa pozoruje prstencová forma pigmentácie, ktorá sa prejavuje edémom, ktorý sa v priebehu času mení na zvýšenú hustotu.

Diagnóza posttromboflexickej choroby žíl dolných končatín je založená na anamnéze (chronická patológia, vek atď.), Údaje o ultrazvukovej dopplerografii žíl nohy, príznaky ochorenia. S rastúcou dekompenzáciou ochorenia je indikovaná chirurgická intervencia.

Čo je posttromboflebitické ochorenie žíl dolných končatín, liečba - liečba a chirurgia, priebeh PTFS, klasifikácia - bude podrobne popísané v našom článku.

Čo v tomto článku:

Vlastnosti kurzu a provokujúce faktory

Vývoj patologického procesu úplne závisí od "správania" krvnej zrazeniny, ktorá sa vytvorila v lúmeni postihnutej žily. Často trombóza končí čiastočnou alebo úplnou obnovou predchádzajúcej úrovne žilovej permeability. V ťažkých fotografiách však nie je vylúčené úplné zablokovanie venózneho lumenu.

V druhom týždni vzniku krvnej zrazeniny začne proces jeho postupnej resorpcie a nahradí lúmeny spojivovými tkanivami. Čoskoro sa zistí úplné alebo čiastočné zotavenie postihnutej oblasti žily. Zvyčajne trvá od 2 do 4 mesiacov.

Preto sa zistia zápalové a dystrofické poruchy štrukturálnej štruktúry tkanív, žila sa stáva ako "sklerotická trubica" a venózne chlopne úplne degradujú a potom sa zrútia. Stlačenie fibrózy sa vytvára okolo najviac postihnutej cievy.

Množstvo patologických procesov na dolných končatinách môže viesť k negatívnym následkom. Toto je presmerovanie biologickej krvi v nohách "zhora nadol". Súčasne pacient zvýšil venózny tlak v oblasti nohy, venózne ventily sa rozširujú abnormálne, prejavuje sa akútna forma venóznej insuficiencie. To vedie k sekundárnym komplikáciám a vyvstáva hlbšia nedostatočnosť žíl.

Hlavnou príčinou hlbokých žíl PTFB dolných končatín je anamnéza trombózy. Medzi provokujúce faktory patria:

 1. Tehotenstvo, generická aktivita;
 2. Ťažké zranenia vnútorných orgánov, zlomené nohy;
 3. Chirurgické zákroky;
 4. Ochorenie kŕčových žíl;
 5. Krvné patológie vedúce k abnormálnemu rastu krvných doštičiek;
 6. Obezita ktorejkoľvek fázy.

Posttromboflexický syndróm vedie k komplikáciám, niekedy aj k nevratnému charakteru. Pacient vyvinie statickú a dynamickú venóznu hypertenziu. To zhoršuje funkčnosť lymfatického systému - lymfovenná mikrocirkulácia je narušená a priepustnosť ciev sa zvyšuje.

Ak sa nelieči, pacient vyvinie žilový typ ekzému, sklerózu kože s léziou podkožného tkaniva. Na postihnutých tkanivách sa často vytvárajú trofické vredy.

Klinika a klasifikácia PTFS žíl dolných končatín

Postphlebitické ochorenie má určité znaky - prejavuje sa na začiatku patologického procesu. O klinike hovoria v prípadoch, keď choroba aktívne pokračuje.

Známky zahŕňajú opuch nôh, ktoré neprejdú dlhší čas. Na nohách sú siete pavúkov, siete. Pacienti sa sťažujú na kŕče v noci, únavu v nohách, ťažkosti, zníženú náchylnosť končatín.

Existuje taký príznak ako "leg vatnost". Po dlhom pobyte v stojacej polohe pacient jednoducho necíti končatiny, sotva sa pohybuje nohami. Táto vlastnosť sa vo večerných hodinách zvyšuje.

Tabuľka znázorňuje kliniku ochorenia v závislosti od stupňa poškodenia žíl dolných končatín:

 • Ťažkosť v končatinách, pocity "nečinnosti" - po fyzickej práci, státia;
 • Mierny edém členku;
 • Kŕče (krátka povaha, bolestivý syndróm je takmer neprítomný);
 • Vaskulárna sieť v postihnutej oblasti (nie vždy).
 1. Ťažké opuchy členku. Rozvíja sa nielen po fyzickej aktivite, ale aj v pokoji. Edém sa po odpočinku nezníži;
 2. Konštantná ťažkosť v končatinách, ktorá je sprevádzaná bolestivými pocitmi, zášklbami svalov;
 3. Kŕčové žily - cievy sa stávajú konvexné, navíjajú sa, na nohách sa objavujú uzliny modravého odtieňa;
 4. Kožné zmeny v postihnutej oblasti. Stane sa modrastou alebo hnedou farbou;
 5. Na koži nohy sa tvoria červené škvrny, objavujú sa mikrotrhly, rôzne vyrážky, je prítomný plač - rany sa dlho nezdravujú.
 • Ťažká bolesť, konštantný opuch končatín;
 • Na pozadí zmien v štruktúre kože tvoria trofické vredy - hlboké rany, ktoré prenikajú do hrúbky kože, niekedy ovplyvňujú svalové tkanivo. Veľkosti sú rozdielne. Najčastejšie sa objavujú na vnútornom povrchu holennej kosti;
 • Po uzdravení trofického vredu zostávajú hlboké jazvy s bielym odtieňom.

Počas obdobia kompenzácie môže byť celá opísaná klinika prítomná u pacienta. Keď sa objavia trofické vredy, indikuje to dekompenzáciu patológie. Často sú komplikované pridaním infekcie. Príznaky ochorenia nezávisia od pohlavia a silu prejavu spôsobuje závažnosť ochorenia.

Podľa kliniky sa choroba klasifikuje do foriem: opuchnuté-bolestivé, ulceratívne, kŕčové a zmiešané.

Metódy diagnostikovania posttrombotického ochorenia

Na diagnostikovanie post-tromboflebitického syndrómu lekársky špecialista môže iba vizuálne skontrolovať dolné končatiny. Používajú sa však ďalšie diagnostické metódy.

Umožňujú vám určiť stupeň porušenia venózneho odtoku, štádiu ochorenia atď., Čo vám umožňuje predpísať terapeutický priebeh.

Doporučujú sa nasledujúce diagnostické opatrenia:

Medzi hlavné metódy diagnostiky ochorenia patrí Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Môžu sa vykonávať mnohokrát. Nie sú škodlivé pre zdravie, sú informatívne, používajú sa na monitorovanie účinnosti liečby.

Všeobecné princípy liečby PTFS žíl

Posttromboflebitické ochorenie a kŕčové žily nemožno úplne vyliečiť a zbaviť sa patológií navždy. Preto sú hlavné ciele zamerané na zastavenie progresie ochorenia. Ak nie je pacient liečený, vždy sa objavujú komplikácie, ktoré často vedú k invalidite - skupina závisí od stupňa poškodenia dolných končatín.

Pacientovi sa odporúča nosiť kompresné bielizeň, obväzovanie končatín pomocou elastických obväzov. Tým sa eliminuje venózna hypertenzia. Je potrebná korekcia životného štýlu - denné cvičenie, chôdza, odvykanie od fajčenia, alkohol, zlé stravovacie návyky - nie je možné jesť mastné, vyprážané, pikantné atď.

Predpísané lieky, ktoré zlepšujú stav žilových stien, potláčajú zápalové procesy, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie v tabletkách alebo na injekciu. Liečebný režim zahŕňa aj miestne lieky. Pomáhajú urýchliť proces uťahovania trofických vredov, normalizovať krvný obeh v nohách.

Lieky na lokálnu liečbu:

Fyzioterapeutická manipulácia s PTFB je súčasťou komplexnej terapie. Na zvýšenie vaskulárneho tónu sa uskutočňuje intraorganická elektroforéza; lymfodrenážne masáž sa odporúča na zníženie lymfostázy.

Ak chcete zrýchliť proces obnovy, potrebujete miestnu darsonvalizáciu.

Chirurgická liečba

Potreba chirurgického zákroku PTFS je extrémne zriedkavá.

Tento moment je založený na skutočnosti, že účinnosť operácií je veľmi malá.

Vo väčšine prípadov chirurgia nepomôže zlepšiť stav pacienta, alebo sa to deje krátky čas.

V tabuľke sú uvedené typy operácií vykonávaných v posttromboflebitickom syndróme:

Posttromboflebitický syndróm: znaky, priebeh, diagnostika, liečba

Post-tromboflebitický syndróm je pomerne bežné žilové ochorenie, ktoré je ťažké liečiť. Preto je dôležité diagnostikovať vývoj ochorenia v počiatočnom štádiu a včas konať.

Vo väčšine prípadov sa po tromboflebitickom ochorení vyvíja na pozadí trombózy hlavných žíl dolných končatín. Jedná sa o jeden z najčastejších závažných prejavov chronickej venóznej insuficiencie. Priebeh ochorenia je charakterizovaný pretrvávajúcim edémom alebo trofickými poruchami kože nohy. Podľa štatistík približne 4% svetovej populácie trpí posttromboflexiou.

Ako postupuje posttromboflebitický syndróm?

Vývoj ochorenia závisí výlučne od správania krvnej zrazeniny, ktorá sa tvorí v lúmeni postihnutej žily. Najčastejšie trombóza akýchkoľvek hlbokých žíl končí s čiastočným alebo absolútnym zotavením predchádzajúcej úrovne žilovej permeability. Avšak v závažnejších prípadoch je tiež možné úplné uzatvorenie venózneho lumenu.

Už od druhého týždňa po vzniku trombu sa uskutočňuje proces jeho postupnej resorpcie a náhrady lúmenov spojivovým tkanivom. Tento proces sa čoskoro ukončí úplnou alebo aspoň čiastočnou obnovou poškodenej časti žily a spravidla trvá dva až štyri mesiace až tri alebo viac rokov.

V dôsledku prejavu zápalovo-dystrofických porúch v štruktúre tkaniva sa samotná žila transformuje do nereagujúcej sklerotickej trubice a jej ventily sú úplne zničené. V okolí žily sa ďalej rozvíja kompresia fibrózy.

Séria výrazných organických zmien na strane ventilov a hustých stien žíl môže viesť k takým nežiaducim následkom ako patologické presmerovanie krvi "zhora nadol". Súčasne sa výrazne zvyšuje venózny tlak dolných končatín, ventily expandujú a vyvíja sa akútna venózna insuficiencia takzvaných perforujúcich žíl. Tento proces vedie k druhotnej transformácii a rozvoju hlbšej nedostatočnosti žíl.

Posttromboflexický syndróm dolných končatín je nebezpečný z dôvodu mnohých negatívnych zmien, niekedy nezvratných. Vývoj statickej a dynamickej venóznej hypertenzie. To má veľmi negatívny vplyv na fungovanie lymfatického systému. Likvóbecná mikrocirkulácia sa zhoršuje, zvyšuje sa kapilárna permeabilita. Zvyčajne je pacient trpia ťažkým tkanivovým edémom, venóznym ekzémom, rozviedla sa sklerotická koža s poškodením podkožného tkaniva. Na postihnutom tkanive sa často vyskytujú trofické vredy.

Symptómy ochorenia

Ak zistíte akékoľvek príznaky choroby, mali by ste ihneď požiadať o pomoc špecialistov, ktorí vykonajú dôkladnú prehliadku s cieľom stanoviť presnú diagnózu.

Hlavné znaky PTFS sú:

 • Silné a dlhé časové obdobie sa nezapáchajú;
 • Cievne hviezdičky;
 • Výkrmy vo forme malých subkutánnych tuberkulácií namiesto jednotlivých častí žíl;
 • kŕče;
 • Únava, pocit ťažkosti v nohách;
 • Necitlivosť, znížená citlivosť končatiny;
 • Pocit "wadded nohy", najmä po dlhom pobyte "na nohách", zhoršený popoludní, smerom k večeru.

Klinický obraz choroby

Základom klinického obrazu PTFB je priamo chronická venózna insuficiencia rôznej závažnosti, rozšírenie väčšiny saphenóznych žíl a výskyt jasne purpurovej, ružovej alebo modrej cievnej siete v postihnutej oblasti.

Práve tieto cievy preberajú hlavnú funkciu zabezpečenia úplného odtoku krvi z tkanív dolných končatín. Avšak po dlhú dobu sa ochorenie nemôže tvrdiť.

Podľa štatistík iba 12% pacientov má v prvom roku ochorenia symptómy PTFS v dolných končatinách. Tento údaj sa postupne zvyšuje na šesť rokov a dosahuje 40-50%. Okrem toho približne 10 percent pacientov v tejto dobe už zistilo prítomnosť trofických vredov.

Silný opuch nohy je jedným z prvých a hlavných príznakov posttrombotického syndrómu. Zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti akútnej venóznej trombózy, keď nastane proces obnovenia priechodnosti žíl a tvorby kolaterálnej cesty.

Časom sa opuch môže mierne zmierniť, ale zriedka prechádza úplne. Okrem toho môže byť v priebehu času lokalizovaný edém v distálnych končatinách, napríklad v dolnej časti nohy a v proximálnom, napríklad v stehne.

Môže sa vyvinúť tekutina:

 • Prostredníctvom svalovej zložky, zatiaľ čo pacient môže pozorovať mierny nárast svalov lýtkových svalov. To je najrozšírenejšie v obtiažnosti upevnenia zipsu na topánku atď.
 • Vzhľadom na oneskorenie odtoku tekutín vo väčšine mäkkých tkanív. To nakoniec vedie k skresleniu anatomických štruktúr ľudských končatín. Napríklad je možné pozorovať vyhladzovanie dier na oboch stranách členku, opuch zadnej časti chodidla atď.

V súlade s prítomnosťou určitých príznakov existujú štyri klinické formy PTF:

Treba poznamenať, že dynamika syndrómu opuchu u PTFB má určitú podobnosť s edémom, ku ktorému dochádza pri progresívnych kŕčových žilách. Opuch mäkkého tkaniva sa zvyšuje vo večerných hodinách. Pacient si často všimne túto zdanlivo "zníženú veľkosť topánky", čo bol ráno. Zároveň je najčastejšie ovplyvnená ľavá dolná končatina. Otok na ľavej nohe sa môže objaviť v intenzívnejšej forme než v pravej časti.

Takisto na koži zostávajú stopy tlaku, ponožiek a golfových pásov, ako aj svalnaté a nepríjemné topánky a počas dlhého časového obdobia sa nevyhladzujú.

Ráno sa opuch zvyčajne znižuje, ale vôbec nejde. Je sprevádzaný neustálym pocitom únavy a ťažkosti v nohách, túžbou "vytiahnuť" končatinu, chladením alebo bolesťou bolesti, ktorá sa zvyšuje s dlhodobou udržiavaním jednej polohy tela.

Bolesť má tupý bolestivý charakter. To je skôr nie príliš intenzívne ťahanie a roztrhnutie bolesti v končatinách. Môžu byť o niečo jednoduchšie, ak si vezmete vodorovnú polohu a zdvihnete nohy nad úroveň trupu.

Niekedy môže byť bolesť sprevádzaná kŕčmi končatín. Častejšie sa môže vyskytnúť v noci, alebo ak je pacient nútený dlhodobo zostať v nepohodlnej polohe, čím vytvára väčšie zaťaženie postihnutej oblasti (státie, chôdza atď.). Tiež bolesť ako taká môže chýbať, objavujúca sa len pri palpácii.

Pri progresívnom posttromboflebitickom syndróme postihujúcom dolné končatiny sa opakujúce sa varikózna dilatácia hlbokých žíl vyvíja u najmenej 60-70% pacientov. Pre väčší počet pacientov je charakteristický voľný druh rozšírenia postranných konárov, čo sa týka hlavných žilových kmeňov nohy a chodidla. Oveľa menej často sa zaznamenáva porušenie štruktúry kmeňov MPV alebo BPV.

Post-tromboflebitický syndróm je jedným z významných dôvodov ďalšieho vývoja ťažkých a rýchlo sa rozvíjajúcich trofických porúch, ktoré sú charakterizované skorým výskytom venóznych trofických vredov.

Vredy sú zvyčajne lokalizované na vnútornom povrchu dolnej časti nohy, ako aj na vnútornej strane členkov. Pred objavením sa vredov sa objavujú niekedy výrazné zrakovo viditeľné zmeny na strane kože.

 • Zatemnenie, zmena farby kože;
 • Prítomnosť hyperpigmentácie, ktorá sa vysvetľuje únikom červených krviniek a ich následnou degeneráciou;
 • Pečať na koži;
 • Vývoj zápalového procesu na pokožke, ako aj v hlbších vrstvách podkožného tkaniva;
 • Výskyt belavého, atrofovaného tkaniva;
 • Okamžitý výskyt vredov.

Video: znalecký posudok o trombóze a jej dôsledkoch

Diagnóza ochorenia

Diagnózu PTFS môže vykonať len lekár lekárskej inštitúcie po dôkladnom vyšetrení pacienta a po absolvovaní nevyhnutného vyšetrenia.

Obvykle je pacientovi predpísané:

 1. Flebostsintigrafiyu,
 2. Röntgenové vyšetrenie,
 3. Prechod diferenčnej diagnózy.

O niekoľko rokov predtým, okrem celkového klinického obrazu, sa na stanovenie a vyhodnotenie stavu pacienta široko používali funkčné testy. Dnes je však už v minulosti.
Diagnóza PTFS a hlbokej žilovej trombózy sa vykonáva pomocou ultrazvukového angioskanče pomocou farebného mapovania prietoku krvi. Umožňuje vám primerane posúdiť prítomnosť poškodenia žíl, identifikovať ich obštrukciu a prítomnosť trombotických hmôt. Okrem toho tento typ štúdie pomáha posúdiť funkčný stav žíl: rýchlosť toku krvi, prítomnosť patologicky nebezpečného prietoku krvi, účinnosť ventilov.

Podľa výsledkov ultrazvuku je možné identifikovať:

 • Prítomnosť hlavných príznakov trombotického procesu;
 • Prítomnosť recanalizačného procesu (obnovenie voľnej priechodnosti žíl);
 • Povaha, úroveň hustoty a stupeň obmedzenia trombotických hmôt;
 • Prítomnosť zničenia - takmer úplná absencia akéhokoľvek lumenu, ako aj nemožnosť toku krvi;
 • Zvyšovanie hustoty steny žíl a paravasového tkaniva;
 • Známky dysfunkcie ventilov atď.

Medzi hlavné ciele, ktoré sleduje AFM v PTFB:

 1. Počiatočná fixácia frekvencie a prítomnosť post-trombotického poškodenia v tkanivách;
 2. Diagnostika dynamiky procesov;
 3. Pozorovanie zmien v žilovom lôžku a proces postupnej obnovy priechodnosti žily;
 4. Odstránenie recidívy choroby;
 5. Všeobecné hodnotenie stavu žíl a perforácie.

Liečba posttromboflebitického syndrómu

Liečba posttromboflexického syndrómu sa vykonáva hlavne konzervatívnymi metódami. K dnešnému dňu sú široko použiteľné nasledujúce metódy liečenia tejto choroby:

 • Kompresná terapia;
 • Oprava životného štýlu,
 • Komplexy fyzioterapie a gymnastiky,
 • Mnoho fyzioterapeutických postupov,
 • farmakoterapia,
 • Chirurgická intervencia (ektómia)
 • Lokálna liečba.

Na odstránenie posttromboflexického syndrómu je najatraktívnejšia konzervatívna liečba. Avšak v prípade, ak neprinesie požadovaný výsledok, je možné aplikovať liečbu PTFS rekonštrukčným chirurgickým zákrokom alebo ektómia. Tak, odstránenie ciev, ktoré nie sú zapojené do procesu krvného obehu, alebo majú porušenie ventilov.

Základom konzervatívnych metód liečby PTFB je kompresná terapia, ktorej cieľom je zníženie venóznej hypertenzie. Toto sa väčšinou vzťahuje na povrchové tkanivá nohy a nohy. Kompresiu žíl sa dosahuje aj použitím špeciálnej bielizne, ktorou môžu byť elastické pančuchy alebo pančuchy a obväzy rôznej rozťažnosti atď.

Súčasne s kompresnými metódami použiteľná medicínska liečba PTFS hlboké žily, ktorá je priamo zameraná na zlepšenie tonusu žíl, obnovenie sekrécie lymfatickej drenáže a odstránenie existujúcich mikrocirkulačných porúch, ako aj potlačenie zápalového procesu.

Prevencia recidívy choroby

Komplex antikoagulačnej liečby s použitím priamych alebo nepriamych antikoagulancií je indikovaný pacientom po úspešnej liečbe trombózy a postleboletického syndrómu. Takže skutočné použitie: heparín, fraxiparín, fondaparinux, warfarín atď.

Trvanie tejto liečby možno určiť len individuálne, pričom sa zohľadnia dôvody, ktoré viedli k vzniku ochorenia a prítomnosť pretrvávajúceho rizikového faktora. Ak bola choroba vyvolaná traumou, chirurgickým zákrokom, akútnym ochorením, predĺženou imobilizáciou, potom je doba liečby zvyčajne 3 až 6 mesiacov.

Kompresná terapia, najmä s použitím ľahko použiteľného pleteniny, je jedným z najdôležitejších momentov kompenzácie všetkých typov CVI.

Ak hovoríme o idiopatickej trombóze, trvanie užívania antikoagulancií by malo byť najmenej šesť až osem mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta a od rizika recidívy. V prípade recidivujúcej trombózy a radu pretrvávajúcich rizikových faktorov môže byť priebeh liečby pomerne dlhý a niekedy aj celoživotný.

Zhrnutie

Takže diagnóza post-flebického syndrómu sa robí v prípade kombinácie hlavných príznakov chronickej funkčnej venóznej insuficiencie dolných končatín. Vykazuje sa vo forme: bolesti, únavy, edémov, trofických porúch, kompenzačných kŕčových žíl atď.

Spravidla sa postlebitletická choroba vyvíja po utrpení tromboflebitídy porážkou hlbokých žíl alebo na pozadí samotnej choroby. Podľa štatistík viac ako 90% týchto pacientov má tromboflebitídu alebo hlbokú žilovú trombózu.

Príčiny vývoja post-flebického syndrómu: prítomnosť hrubých morfologických zmien v hlbokých žilách, prejavujúce sa v podobe neúplného obnovenia prietoku krvi, ako aj zničenie ventilov a ťažkosti s odtokom krvi. Preto dochádza k niekoľkým sekundárnym zmenám: spočiatku funkčné a následné organické zmeny ovplyvňujúce lymfatický systém a mäkké tkanivá končatín.

Posttromboflexický syndróm dolných končatín

Post-tromboflebitický syndróm dolných končatín je stav, ktorý sa vyvíja po akútnej trombóze. Typicky sa patológia objavuje niekoľko rokov po ochorení a vedie k ťažkostiam s odtokom krvi z nohy, nepohodlie, bolesťou a kŕčmi, ako aj k zmenám v koži.

Ak nechcete vykonať terapiu - riziko invalidity pacienta je vysoké. Zvážte, čo je posttromboflebitický syndróm (PTFS), aké sú jeho príčiny, klinické prejavy a metódy liečby.

Etiológia a patogenéza

Post-trombotická choroba sa vyvinie po utrpenom trombóze, pretože žily sa už nemôžu úplne zotaviť a vyskytnú sa nezvratné účinky, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. Výsledkom je deformácia cievy, poškodenie žilových chlopní - ich funkcia je znížená alebo úplne stratená.

Hlavné dôvody vývoja PTFS nie je možné opísať bod po bode, pretože jedna pretrvávajúca porucha vedie k vzniku posttromboflexie - trombózy žíl. Táto choroba vedie k zablokovaniu lumenu žily a k zhoršeniu prietoku krvi. Na pozadí liečby sa po niekoľkých dňoch začne postupne rozpúšťať krvná zrazenina a poškodená nádoba je znova naplnená krvou.

Ale v tomto štádiu existuje jedna zvláštnosť - po zotavení už žila nemôže plne vykonávať svoje funkcie - je deformovaná, jej steny nie sú tak hladké a ventilové zariadenie nefunguje dobre. To všetko vedie k stagnácii a rozvoju nedostatočného tlaku v žilovom systéme končatín. Krv sa nevypúšťa cez perforujúce žily z hlbokých ciev do povrchových ciev - preto posttrombotický syndróm zachytáva všetky cievy dolnej končatiny.

V priebehu času dochádza k rozšíreniu subkutánnych a vnútorných žíl, kompresívnemu poklesu tlaku, pomalšiemu prietoku krvi a vzniku nových zrazenín. Výsledkom toho je, že choroba nadobudne chronický priebeh, existujú neustále príznaky a symptómy, ktoré narúšajú pacienta.

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytuje posttrombotický syndróm na pozadí kŕčových žíl. Táto choroba prispieva k tvorbe tromboflebitídy, komplikuje jej priebeh a vedie k vzniku PTFS.

Klinický obraz

Po tromboflebitickom syndróme sa vyskytuje po venóznej trombóze žily - zvyčajne sa prvé prejavy zaznamenajú po niekoľkých rokoch, ale u niektorých pacientov môže bolesť nastať po niekoľkých mesiacoch.

Hlavné príznaky posttromboflexie sú:

 • Vzhľad opuchu sa zvyčajne zaznamenáva na konci dňa po dlhšej fyzickej námahe. Puffiness sa vyskytuje v dôsledku stagnácie v žilovom systéme, keď tekutá časť krvi vstupuje do intersticiálneho priestoru. Pacient si všimne, že večer v oblasti nohy je opuch, ktorý čiastočne spadne ráno;
 • Znížená citlivosť a únava v končatinách - pacienti sa sťažujú na nezvyčajné pocity na nohách, v ktorých sú znížené hmatové vnímanie a vnímanie bolesti nad postihnutými žilami. Existuje slabosť a pocit ťažkosti, ktoré sa najskôr vyvinú po chôdzi a potom v pokoji;
 • Bolestivosť - tento príznak v klinike PTFS sa pripája neskôr ako predchádzajúce príznaky. Človek cíti boľavé bolesti v končatinách, ktoré sa zhoršujú zmenou polohy nohy, pohybom nadol alebo pohybom celého tela. Pri absencii medikácie a obnovenej liečby sa vyvinie pretrvávajúci posttrombotický syndróm;
 • Zápal - vyvíja sa, keď sa ochorenie predlžuje, je ochranná reakcia tela na ničenie tkanív a tvorbu nových krvných zrazenín;
 • Výskyt kŕčov sa prejavuje v konečnom štádiu posttrombotického syndrómu, keď sa hromadia produkty s úpadkom v svaloch a nervoch, čo má negatívny vplyv na ich prácu. Statické zníženia sa vyskytujú prevažne v noci;
 • Zmena tónu pleti - sa vyvíja na pozadí porúch krvného toku, keď dochádza k preťaženiu v žilovom systéme. Počas prvých prejavov je koža bledá, s progresiou ochorenia alebo v prítomnosti hlbokých žil PTFB dolných končatín - modrej alebo modrej. Cievne hviezdičky a prstencové konsolidácie sú pomerne často zaznamenané.

Stupeň symptómov vo veľkej miere závisí od závažnosti lézií končatín v posttromboflebitickom syndróme. V závislosti od prevahy určitých príznakov sa rozvinie klasifikácia post-tromboflebitickej choroby - rozlišujú sa štyri z jej foriem: bolestivosť, bolestivé, vredové a zmiešané.

Kód post-tromboflebitického syndrómu ICD 10 zodpovedá šifru "I 87.2".

Symptómy PFT

Tento typ ochorenia sa vyznačuje prevahou bolesti a opuchu končatín nad zvyšnými príznakmi. Zjavenie syndrómu hovorí o žilovej nedostatočnosti - na začiatku pacienta, únavu a pocit ťažkosti v nohách, ktorý sa neskôr postupne rozvíja do bolesti.

Špička závažnosti posttromboflebitickej choroby sa objavuje vo večerných hodinách, pacient trpí bolesťou, bolesťou a pulzujúcou bolesťou. Ráno tento príznak výrazne zmizne alebo sa neobťažuje vôbec. Súbežne s opuchom končatín, ktorý sa zvyšuje alebo klesá synchronne s prejavom bolesti. Tento typ PTFS je najbežnejší, vyžaduje okamžitú liečbu a lekársky dohľad.

Výskyt kŕčovej formy

Symptómy v tejto variante posttromboflexických porúch sa javia mierne, ale dochádza k výraznej dilatácii venóznych ciev. Pri externom vyšetrení má pacient opuch žilných žíl v oblasti dolnej končatiny a chodidla, opuch týchto oblastí spolu s bolesťou.

Tento typ post-tromboflebitického syndrómu sa vyskytuje vo väčšine prípadov a hovorí o recanalizácii hlbokých žíl - keď sa resorbuje krvná zrazenina v hlbokých žilách a prietok krvi pokračuje. V povrchových žilách klesajú tlaky, zostávajú "natiahnuté".

Variant vredov PTFS

Tento druh venóznej nedostatočnosti je charakterizovaný trofickými poruchami - poruchami výživy buniek v dôsledku nedostatočnej arteriálnej krvi. Spočiatku dochádza k tmaveniu kože v dolnej časti končatiny, tvorbe krúžkovitých tesnení, vzniku zápalovej reakcie, po ktorej sa vytvorí vred.

Zmiešaná forma PTFS

Zvratné zmeny v tomto prípade sú charakterizované zmiešaným obrazom: pacient môže byť narušený bolesťou a opuchom, ktorý sa môže pravidelne prejavovať a vôbec nemôže byť narušený. Takmer všetci pacienti majú kŕčové žily a často sa pozorujú ulceratívne lézie pokožky.

diagnostika

Posttrombotická choroba dolných končatín je zistená na základe externého vyšetrenia lekárom s pomocou inštrumentálnych metód vyšetrenia a anamnézy. V druhom prípade sa pacient pohovorí a vyšetrí sa história predchádzajúcej choroby - ak bol pacient liečený na trombózu, pravdepodobnosť PTFS je veľmi vysoká.

"Zlatým štandardom" pri diagnostikovaní posttromboflebitického syndrómu je ultrazvukové vyšetrenie.

Pomocou duplexného skenovania sa zistí stav žilovej steny, rýchlosť prúdenia krvi, evakuácia krvi a jej odtok z končatín. Ultrazvuk, ktorý prechádza tvrdými a mäkkými tkanivami, poskytuje informácie o prítomnosti alebo neprítomnosti krvných zrazenín.

Ako doplnok k diagnóze PTFS môže byť pacientovi podaný röntgenový liek pomocou kontrastného činidla. Po potvrdení ochorenia je predpísaná vhodná liečba.

Prognóza a komplikácie

Prognóza post-tromboflebitickej lézie žíl je pomerne priaznivá v prípadoch, keď pacient dodržiava hlavné odporúčania lekára - neporušuje liečebný program a dodržiava základné pravidlá prevencie recidívy choroby. S týmto prístupom je možné dosiahnuť udržanie optimálneho stavu po dlhú dobu.

V prípade porušenia pravidiel zdravotného programu má pacient komplikácie vo forme porúch obehu v končatinách, čo môže viesť k vzniku gangrény, ktorá vyžaduje amputáciu. Druhou vážnou komplikáciou je mozgový infarkt mozgu alebo vnútorných orgánov v prítomnosti krvnej zrazeniny v celkovom obehu.

liečba

Na liečbu posttromboflexickej žilovej choroby sú potrebné dve hlavné pravidlá: správne predpisovanie liečby a pacientovu túžbu zotaviť sa. Iba s vedomým prístupom k liečbe PTFS je možné dosiahnuť požadovaný výsledok, stabilizovať stav pacienta a zabrániť exacerbácii klinickej kliniky pre chronické venózne ochorenie končatín. Program zahŕňa zavedenie nových pravidiel v každodennom živote, lieky a množstvo obnovovacích postupov. Operácia sa vyžaduje iba vtedy, keď sú spustené formuláre PTFS.

Oprava životného štýlu

Pacienti s venóznou insuficienciou sa musia riadiť niekoľkými základnými pravidlami, ktorými sú prevencia ochorenia:

 • Nezabudnite navštíviť phlebologistu alebo vaskulárneho chirurga - v prípade potreby môžu lekári predpisovať profylaktickú liečbu, ktorá zabráni nežiaducim účinkom syndrómu;
 • Obmedzte ťažké fyzické námahy, vyhýbajte sa práci, ktorá si vyžaduje dlhodobé státie;
 • Prestaňte zlé návyky;
 • Dodržujte strava - nejedzte potraviny, ktoré zvyšujú riziko tvorby krvných zrazenín a rozvoj PTFS;
 • Ak chcete vykonávať každodennú gymnastiku - stredná fyzická terapia prispieva k lepšiemu prekrveniu v nohách, posilňuje steny žíl.

Zmena životného štýlu nie je len prevenciou posttromboflexického syndrómu, ale tiež zlepšuje účinok liekov počas liečby.

Liečba

Liečba posttromboflexického syndrómu s liekmi je zameraná na zlepšenie zrážania krvi, obnovenie integrity žilovej steny a prevenciu zápalu. Hlavný liečebný režim zahŕňa tri štádiá liečby posttromboflexie.

Spočiatku sa používajú nasledujúce lieky:

 • Disagregácia (Trental, Reopoliglyukin, Pentoksifillin) - tieto nástroje zabraňujú priľnutiu krvných doštičiek a vývoju PTFS;
 • Liek na bolesti (Ketoprofen, Troxevasin) - znižuje bolesť, opuch a zápal žilovej steny;
 • Antioxidanty (vitamín B, tokoferol, mildronát) - zmierňujú krv, uľahčujú jej cirkuláciu žilami.

Ak sa vyskytnú známky kožných lézií, je indikovaná antibakteriálna liečba. Táto liečba posttromboflebitického syndrómu trvá 7-10 dní, potom sú predpísané nasledujúce lieky:

 • Reparants: Solkoseril, Actovegin;
 • Phlebotonika: Detraleks, Phlebodia, Ginkor-fort.

Na konci kurzu je určená masť pre vonkajšie použitie:

Trvanie liečebnej siete PTFS je približne 2-3 mesiace. Zvyčajne po ukončení tohto programu sa pozoruje eliminácia venóznej nedostatočnosti a hlavné prejavy post-tromboflebitických lézií končatín.

fyzioterapia

Použitie posilňujúcich postupov je veľmi dôležité tak pre liečbu posttromboflexickej choroby, ako aj pre jej prevenciu. Keď sa pozoruje venózna insuficiencia, expanzia objemu krvných ciev, v ktorých stagnuje krv a tvoria sa zrazeniny. Počas fizioterapie sa zväčšuje tón žíl, zlepšuje sa odtok krvi z končatín.

Najbežnejšie metódy na liečbu PTFS:

 • Drogová elektroforéza;
 • Magnetická terapia;
 • Laserová liečba;
 • iontoforéza;
 • Radónové a borovicové kúpele na končatiny.

Účinnosť liečby sa bude pozorovať len pri systematickom návšteve fyzioterapeuta - ak pacient chýba na zasadnutiach, ťažko sa očakáva, že ochorenie ustúpi.

Dôležité v liečbe vôle PTFS a terapeutickej gymnastiky, ktoré určia lekára. Je dôležité poznamenať obrovské výhody tohto typu cvičenia - malá telesná aktivita zlepšuje krvný obeh, zmierňuje opuch a zvyšuje cievny tonus. Je zakázané preťažovať končatiny - zlepšuje venózny odtok.

Použitie kompresného pančuchového tovaru

Na prevenciu komplikácií posttromboflexického syndrómu a jeho liečby sa používa obväz a špecializované pletené odevy, ktoré stláčajú povrchové žily. To zvyšuje tlak v hlbokých cievach a zlepšuje venózny odtok z končatín.

Ľudová medicína

Post-tromboflebitické poruchy sa môžu liečiť doma. Je dôležité používať túto techniku ​​ako doplnok k hlavnej terapii PTFS a nepoužívať ju sami.

Dva najefektívnejšie recepty sú:

 • Kalinčová tinktúra - jemne nakrájané listy rastliny sa nalejú s alkoholom alebo vodkou a naplnia sa na tmavom mieste po dobu 10 dní. Kompozícia sa tretí do postihnutých končatín;
 • V boji s post-trombotickou chorobou pomôže horský popol - je potrebné odobrať kôru rastliny a na ňu nalejte vriacu vodu, nechajte ju variť 10 hodín. Vezmite trikrát denne a 1 polievkovú lyžicu.

operácie

Chirurgická korekcia nepomôže zbaviť sa PTFS, ale len zdržať vyslovené komplikácie. Preto je jeho implementácia dôležitá s neúčinnosťou konzervatívnej terapie. Najbežnejšie operácie sú:

 • Excízia a ligácia žíl;
 • Vytvorenie obtoku venóznych ciest pre prietok krvi;
 • Odstránenie krvných zrazenín v miestach usadenín.

Post-trombotická choroba je vlastne chronická forma trombózy a často vedie k postihnutiu. Ak ste mali ochorenie žílového systému v anamnéze, odporúča sa navštíviť ošetrujúceho lekára a vykonať prevenciu PTFS.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšte MCHC v krvných testoch

Stav hlavnej tekutiny - krv - najdôležitejší indikátor ľudského zdravia. Krv je akýmsi dirigentom živín a kyslíka vo všetkých štruktúrach tkanív a zabezpečuje ich normálne fungovanie.

Norma monocytov u detí

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa je zle, ale nemôžete určiť príčinu svojej indispozície a on sám nie je schopný jasne formulovať svoje sťažnosti, je čas darovať krv dieťaťa na analýzu.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Krvný obeh

Krvný obeh je pohyb krvi cievnym systémom (cez tepny, kapiláry, žily).Krvný obeh zabezpečuje výmenu plynu medzi telesnými tkanivami a vonkajším prostredím, metabolizmus, humorálnu reguláciu metabolizmu, ako aj prenos tepla generovaného v tele.

Podrobnosti o analýze ESR v Panchenkov

ESR pomáha zistiť prítomnosť ohniská zápalu v tele dospelého alebo dieťaťa. Táto skratka znamená rýchlosť sedimentácie erytrocytov.Čo znamená tento indikátor?Keď dôjde k infekčnému procesu v tele, počet protektívnych protilátok v krvi stúpa, aby sa zničili baktérie, vírusy a iné nebezpečné látky a fibrinogén - proteíny akútnej fázy zápalu.

Najefektívnejšie a najbezpečnejšie statíny

Každý deň sa problém patológií a ochorení kardiovaskulárneho systému stáva čoraz dôležitejším, pretože ide o ochorenie srdca, ktoré na prvom mieste patrí medzi príčiny úmrtia pacientov.