Kvantitatívne a kvalitatívne charakteristiky moču možno vyvodiť z činnosti vnútorných orgánov. Navyše, aj jedna alebo niekoľko jeho zložiek s patologickými zmenami poskytne určité informácie pre hľadanie odchýlok a diagnózy. Takže napríklad zníženie alebo zvýšenie kreatinínu v moči prinúti lekára k myšlienke prítomnosti závažných ochorení takýchto dôležitých močových orgánov, ako sú obličky.

Čo je to?

Kreatinín, ako chemikália, je posledným miestom v metabolickom reťazci proteínových zlúčenín kreatínfosfátu a kreatínu. Stabilita a pravidelnosť ich štiepenia poskytuje stálu dodávku svalových vlákien s energiou spotrebovanou na adekvátnu aktivitu, vyjadrenú ako kontrakcia. Po dokončení sa kreatinín dostáva do močových orgánov - obličiek, kde sa filtruje a odstraňuje močom.

Zároveň sa minimalizuje reabsorpcia (reabsorpcia), ktorá sa vyskytuje v renálnych tubuloch. Normálna aktivita glomerulov zaisťuje udržiavanie stabilného a bezpečného množstva moču, ktoré chráni telo pred rizikom intoxikácie touto jedovatou látkou. Pre študovanú zlúčeninu je v normálnom stave charakteristické zvýšenie počtu detí, ktoré rastú a vyvíjajú, čo súvisí so zvýšením výdaja energie na tvorbu svalových štruktúr.

Muži majú tiež vyššiu mieru kreatinínu ako u krvi a moču u žien. Táto vlastnosť je spôsobená potrebou mužského tela vo väčšom množstve energie, čo umožňuje zvýšiť svalovú oblasť. Dramatická zmena kreatinínu často znamená dysfunkciu obličiek a iných orgánov zodpovedných za vylučovanie močom.

Iba v určitých situáciách môže byť odchýlka od normálnych parametrov spôsobená porušením bežnej stravy alebo vývojom infekčných, autoimunitných alebo onkologických procesov. Keďže obsah tejto proteínovej zlúčeniny počas dňa zostáva prakticky nezmenený, na posúdenie kvalitatívnych charakteristík moču sa používa jej denné množstvo.

Pomoc! Aby sme získali objektívny obraz o stave subjektu a stanovili diagnózu, vymenujeme komplexnú diagnózu, ktorá súčasne zahŕňa dve štúdie o hladine kreatinínu - v moči a krvi. Takáto manipulácia sa nazýva Reberga-Tareevov test. Umožňuje určiť klírens, to znamená rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR), ktorá pomôže zistiť príčiny zvýšenia alebo zníženia koncentrácie študovanej látky.

Kedy skontrolovať?

Lekár pri vyšetrení pacienta a po anamnéze nevyhnutne napíše odporúčanie na biochemické vyšetrenie vrátane analýzy moču pre kreatinín, ak sa bude sťažovať:

 • na ťahanie, rezanie alebo ostrú bolesť dolnej časti chrbta;
 • pocit nedostatočného vyprázdňovania močového mechúra;
 • časté močenie močiť, vrátane falošných;
 • nájdenie hnisavých, slizničných alebo krvavých nečistôt v moči;
 • nepríjemné pocity pri močení, sprevádzané horíkom a bolesťou;
 • silný opuch tváre, dolných (nohavíc) a horných končatín.

Okrem primárnej diagnózy sa pri štúdiu hladiny kreatinínu hodnotia funkčné charakteristiky orgánov močového systému vo viacerých patologických stavoch, ktoré zahŕňajú nasledovné. Akútne a chronické ochorenia obličiek - glomerulonefritída (zápal obličkových glomerulov) a pyelonefritída (zápal obličkovej panvy) spôsobujú v mnohých prípadoch zlyhanie obličiek, ktoré sa môže vyvinúť až do štádia dekompenzácie.

Na pravidelné monitorovanie filtračnej práce obličiek pacienti pravidelne určujú hladinu kreatinínu. Patológie metabolizmu - ochorenia spôsobené jeho porušením si vyžadujú neustále sledovanie a vytváranie normálnych podmienok pre činnosť obličiek. Preto pri cukrovke môže dysfunkcia štítnej žľazy (hypo- a hypertyroidizmus), nadobličkové žľazy a hypofýza, hodnoty kreatinínu presahovať hranice indikátorov, ktoré sa považujú za normu.

Akútna forma zápalových a infekčných ochorení - nadmerná intoxikácia vedie k problémom s filtráciou v glomerulách, čo spôsobí zvýšenie kreatinínu. Táto kategória zahŕňa choroby bakteriálnej a vírusovej povahy. Lieková terapia znamená prostriedky schopné ovplyvniť stav močového systému. Obsah tohto metabolitu sa kontroluje s cieľom posúdiť zdravie obličiek a minimalizovať riziko zníženia podpory filtrácie.

Autoimunitné patológie, ako lupus erythematosus (štrukturálne poškodenie spojivového tkaniva) a vaskulitída (deštrukcia steny krvného obehu). Arteriálna hypertenzia - zvýšenie tlaku môže viesť k patologickému posunu parametrov kreatinínu. Onkologické nádory - ako benígne, tak malígne v niektorých prípadoch ovplyvňujú obsah látky.

Kontrola koncentrácie kreatinínu v moči sa vykonáva aj na profylaktické účely:

 • pacienti, u ktorých sa vyskytli akútne formy ochorení močového systému, najmä obličiek;
 • ako skríningové vyšetrenie pred a po urogenitálnej chirurgii;
 • sledovanie priebehu tehotenstva komplikované rôznymi prejavmi nedostatočnej funkcie obličiek;
 • ľudia, ktorí majú genetickú predispozíciu k patologickým stavom močového systému;
 • získať komplexné hodnotenie fungovania vnútorných orgánov moču.

Aké hodnoty sa považujú za normálne?

Rýchlosť kreatinínu v moči sa mení v závislosti od pohlavia a telesnej hmotnosti, čo súvisí s objemom a aktivitou svalového systému. Významná telesná hmotnosť znamená tvorbu väčšieho množstva tohto produktu rozpadu počas metabolizmu. Jeho hladina u mužov môže mať rozmedzie 7,1 - 17,7 mmol / deň, zatiaľ čo u žien jej hodnota nemá prekročiť 5,3 - 15,9 mmol / deň.

Aby doktor dokázal zhodnotiť kompletný obraz metabolizmu kreatinínu, je potrebné odovzdať analýzu nielen moču, ale aj krvi. Obsah kreatinínu v moči je ovplyvnený vekom osoby, a preto u detí a starších ľudí je spravidla tento ukazovateľ pomerne nízky v porovnaní s osobami vo veku 20-40 rokov. Tiež príčinou zmien v parametroch môže byť diéta.

Napríklad, prívrženci mäsových jedál takmer vždy dochádza k nárastu a medzi fanúšikmi rastlinných jedál alebo vegetariánov sa zníži tento ukazovateľ. U pacientov s jednou obličkou sa mierne zvýšenie kreatinínu považuje za normálne, ale zároveň je ukazovateľ 20 mmol / deň. bude definovaná ako vysoká a táto podmienka sa už rovná zlyhaniu obličiek.

Kreatinín by sa nemal zamieňať so svojím predchodcom v reťazci metabolizmu - kreatínom, pretože moč dospelého zdravého človeka obsahuje v pomerne malých množstvách. Ale kreatín sa tiež môže meniť pod vplyvom určitých fyziologických (postpartum, pôst) a patologických (cukrovka, obličky, svaly, pečeň, zlomeniny).

Prečo sa moč znižuje?

Zníženia tohto metabolického produktu môžu byť spôsobené jednou alebo viacerými patológiami, vrátane ochorení obličiek, štítnej žľazy a svalov, ako aj onkologických procesov.

Ochorenie obličiek

Podľa mnohých štatistických údajov sú choroby močového systému najčastejším dôvodom, ktorý môže znížiť koncentráciu kreatinínu v moči.

Autoimunitný alebo infekčný proces, vyvíjajúci sa v parenchýme obličiek, infikuje a má negatívny vplyv na nefrony, ktoré poskytujú filtračnú funkciu. Z tohto dôvodu je koncentrácia kreatinínu v moči a jeho klírens znížená, ale súčasne v krvi sa táto zlúčenina zvyšuje.

Pyleonefritída, glomerulonefritída a renálna amyloidóza vedú k takýmto stavom. V dôsledku zúženia renálnych artérií sa GFR znižuje, vzniká ischémia obličkových tkanív, čo v močovej analýze naznačuje nízka hladina kreatinínu. Pri diagnostike je tiež potrebné vyšetriť pomer albumínu a kreatinínu - to určuje prítomnosť a rozsah poškodenia renálnych glomerulov.

Patológie svalových štruktúr

Pri zápalových ochoreniach, ako je svalová dystrofia alebo myozitída alebo v dôsledku zníženia svalovej hmoty, sa pozoruje pokles koncentrácie kreatinínu.

Hyperfunkcia štítnej žľazy

Pri zvýšení aktivity štítnej žľazy sprevádzanej zmenou špecifického zoznamu biochemických parametrov sa zaznamenáva zníženie podielu kreatinínu v dennej moči.

Procesy tumoru

Tvorba a vývoj rakoviny ovplyvňuje fungovanie systémov a orgánov. To znamená, že dôjde k zmene mnohých indikátorov a kreatinín nie je výnimkou.

Príčiny vedúce k zvýšeniu kreatinínu

Existuje niekoľko faktorov, ktoré vyvolávajú kreatinínové skoky v dennej moči, ktoré zahŕňajú napríklad fyziologické zmeny, napríklad zmenu bežnej stravy a patologické stavy.

 • Dysfunkcia adenohypofýzy. Vysoké hodnoty tohto metabolitu sa pozorujú v patologických stavoch charakterizovaných zvýšenou produkciou rastového hormónu - rastového hormónu. Takýto stav je zaznamenaný v gigantizme a akromegálii - nadmerným rastom kostných štruktúr, najmä tváre a končatín.
 • Endokrinné poruchy. Diabetes mellitus a oslabenie štítnej žľazy sú najčastejšími ochoreniami tohto systému, v ktorých je zvýšený močový kreatinín. V diabete mellitus v počiatočných štádiách sú postihnuté obličkové cievy, zrýchlená filtrácia a zvýšenie kreatinínu je spoľahlivým znakom vývoja tejto patológie.
 • Účelom analýzy bielkovín v moči (mikroalbumín) a kreatinínu v diabete mellitus sa poskytne príležitosť na zistenie abnormalít v práci močového systému v počiatočných štádiách, čo zníži riziko vzniku renálneho zlyhania.
 • Crash syndróm a popáleniny. Pri týchto patologických stavoch v ťažkých štádiách dochádza k rozvoju svalovej nekrózy, v dôsledku čoho kreatinín v krvi rastie a jeho sekrécia sa zvyšuje.

Navyše, prebytok pomeru živočíšnych bielkovín v porovnaní s ostatnými zložkami stravy sa často stáva príčinou zvýšeného kreatinínu. Preto by ste mali dodržiavať miernu konzumáciu mäsových a rybacích pokrmov.

Aké testy sa používajú?

Na stanovenie hladiny tohto metabolitu sa používa niekoľko techník, ktoré umožňujú kvalitatívne a kvantitatívne stanovenie krvi a moču. Patria sem nasledujúce testy.

Test moču na kreatinín

Pri tejto skúške je potrebné zobrať moč vylúčené pacientom počas celého dňa. V predvečer manipulácie by ste mali znížiť fyzickú námahu, použitie potravín obsahujúcich kofeín a bielkovín (mäso môže byť maximálne 200 g). Uistite sa, že počas prípravy potrebujete piť dostatok vody. Ráno pacient musí močiť do záchodu a zvyšok moču za deň zhromažďovať v špeciálnom kontajneri.

Kreatinín krvný test

Zvyčajne sa krv na toto vyšetrenie podáva paralelne s močom ráno, na prázdny žalúdok - posledné jedlo by malo byť najneskôr 8 hodín pred čerpaním krvi.

Rebergov test

Štúdia, ktorá určuje klírens kreatinínu, je citlivým testom, a preto sa často vykonáva u ľudí s rôznymi ochoreniami obličiek na monitorovanie ich stavu. Bežné parametre klírensu sa považujú za 100-140 ml / min u mužov a 90-130 ml / min u žien.

Štúdium moču pre albumín a kreatinín

Koncentrácia proteínov v moči je dôležitým ukazovateľom, ktorý určuje kvalitu fungovania obličiek. Ale hladina albumínu sa môže v priebehu dňa značne líšiť a zhromažďovanie denného moču je niekedy problematické. Aby sa predišlo týmto nepríjemnostiam, študoval sa pomer proteínu k kreatinínu v jednej časti moču.

Okrem ochorení močového systému umožňuje táto proteínová zlúčenina vykonať výskum na marker resorpcie kostí (deštrukcia). Študovaná látka sa nazýva Deoxypyridinolín (DPID) a kreatinín sa vďaka stabilite hladiny počas 24 hodín používa na prepočítanie pomeru na 1 mmol.

Príčiny zvýšeného kreatinínu v moči

Kreatinín - je najdôležitejším faktorom pri výpovedi krvných a močových testov, podľa ktorých lekári určujú prácu obličiek, ich schopnosť filtrovať a syntetizovať proteíny. Keďže sa takýto proteín nachádza vo svaloch, tým je väčšia a väčšia svalová hmotnosť, čo je dôvod, prečo je pomer moču kreatinínu u mužov vyšší ako u žien. Ak sa indikátory takejto látky znižujú alebo zvyšujú, znamená to, že v ľudskom tele sa formuje alebo sa už vyskytuje abnormálny proces.

Norma kreatinínu v dennom moči pre telo slabšieho pohlavia nepresahuje 1,8 gramov denne, pre silnejší sex - o niečo vyššie, dva gramy. Takéto ukazovatele sú určené pre zdravého človeka stredného veku, ale čím starší človek, tým nižšie sú ukazovatele. To naznačuje, že miera kreatinínu v moči pre každú osobu môže byť iná. Treba poznamenať, že nie vždy rozdiely v ukazovateľoch z normy naznačujú problémy s obličkami. Takže pre tých, ktorí absolútne nejedia mäso, kreatinín bude vždy pod normálnou hodnotou a pre tých, ktorí profesionálne hrajú šport, je v moči vysoký kreatinín.

Etiologické faktory zvýšeného kreatinínu

Skúsení lekári identifikujú niekoľko dôvodov zvýšenia kreatinínu v moči:

 • hypotyreóza;
 • diabetes mellitus;
 • zápalové procesy alebo infekčné ochorenia obličiek;
 • nedostatok vitamínu E;
 • kŕče, ktoré sú dôsledkom bolestivého stavu tela;
 • rôzne poškodenie obličiek;
 • abnormálna funkcia hypofýzy;
 • nedostatočnosť štítnej žľazy vďaka úplnému odstráneniu alebo vylúčeniu jednej z jeho polôh;
 • zneužívanie drog alebo ich užívanie bez akéhokoľvek dôvodu (ktorého vedľajším účinkom je zvýšenie močového proteínu);
 • dlhotrvajúci a intenzívny stres na tele, v dôsledku športu alebo ťažkej fyzickej práce v pracovných podmienkach;
 • nadmerná konzumácia mäsa;
 • proces nahromadenia kostí, v ktorom sa vyrába veľké množstvo kreatinínu na rýchle hojenie, z ktorého telo obsahuje nadbytok bielkovín, ktoré obličky nemôžu zvládnuť s filtráciou.

Etiologické faktory nízkej hladiny kreatinínu

Existuje niekoľko stavov tela, v ktorých sa zníži kreatinín v moči:

 • nedostatočná spotreba alebo úplné opustenie živočíšnych produktov, ktoré sú naplnené bielkovinami;
 • prísne diéty, ktoré sa veľmi páčia držať ženu;
 • prvých mesiacov tehotenstva, v ktorých je znížený proteín súčasťou toxikózy;
 • paralýza;
 • používať vo vysokých množstvách látok, ako sú kortikosteroidy;
 • telesná predispozícia k edému;
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy;
 • svalová slabosť v dôsledku chorôb.

Na rozdiel od vysokej hladiny bielkovín v moči, zníženie nemá žiadne účinky na zdravie a nevyžaduje metódy liečby.

Video: tvorba kreatinínu, hodnota, príčiny nárastu a poklesu krvi

Pomer albumínu a kreatinínu v moči

Albumín je bielkovina, ktorá sa vylučuje močom. Je charakterizovaná malou veľkosťou molekúl v porovnaní s inými proteínmi. To znamená, že ak sú v ľudskom tele problémy s obličkami, albumín bude prvým indikátorom ochorenia. Koncentrácia tohto proteínu sa značne líši pod vplyvom niekoľkých faktorov, ktoré nesúvisia s celkovým zdravotným stavom, ako je napríklad denná doba a intenzívne cvičenie.

V dnešnej dobe je ľahké vypočítať pomer albumínu a kreatinínu v moči, a preto nepotrebujete zhromažďovať všetok moč denne, ako bolo zvykom skôr, a urobí len veľmi malú dávku.

Existuje určitý indikátor albumínu, ktorým je možné určiť stupeň poškodenia obličiek u mužov a žien:

 • zvyčajne menej ako dvadsať miligramov na liter;
 • mierne poškodenie obličiek - z dvadsiatich až dvesto stoviek miligramov na liter;
 • ťažké - od dvesto a viac.

Normálny obsah kreatinínu v moči bol uvedený vyššie. Pomocou týchto dvoch hodnôt vypočítame moč pre albumín a kreatinín. Pre zdravého človeka ide o hodnoty (mg / g):

 • štandard - menej ako sedemnásť;
 • počiatočná fáza renálnej dysfunkcie je od sedemnástich do dvesto štyridsiatich;
 • ťažké štádium - viac ako dvesto päťdesiat.
 • norma je dvadsaťpäť alebo menej;
 • prvá etapa poškodenia obličiek - od dvadsiatich piatich do tristo päťdesiatštyri;
 • druhá etapa - viac ako tristo päťdesiatpäť.

Lekárske udalosti

Lekári môžu často počuť od svojich pacientov, že majú zvýšenú hladinu kreatinínu v moči a čo to znamená? To znamená, že obličky sú vystavené zápalu alebo infekcii. Preto sa má liečiť zvýšeným kreatinínom v moči. Existuje niekoľko spôsobov, ako nezávisle znížiť množstvo tohto proteínu v moči:

 • nezávisle vykonávať kontrolu nad príjmom soli - tým menej jeho obsahu v potravinách, tým rýchlejšie je tekutina vylučovaná z tela;
 • opustiť absorpciu konzervovania, nakladania a nakladania;
 • nahradiť živočíšne bielkoviny zeleninou
 • znížiť používanie tekvíc, produktov morského pôvodu, cukety, tvrdých syrov a iných výrobkov s vysokým obsahom fosforu;
 • prostredníctvom strednej výživy, sledovať stupeň draslíka v tele. Mala by sa obmedziť na zemiaky, banány a špenát;
 • spotrebujú dostatok tekutiny za deň, čo by nemalo byť menšie ako dva litre vody;
 • zapojiť sa do miernej fyzickej aktivity;
 • racionalizácia zvyšného režimu - čas spánku by mal byť aspoň osem hodín;
 • udržiavajte normálnu hladinu krvného tlaku.

Okrem toho je možné znížiť koncentráciu bielkovín priľnutím na diétu, počas ktorej je prísne zakázané jesť:

 • tučné mäso a ryby;
 • mliečne výrobky;
 • korenené omáčky a korenie;
 • silné čaje a kávové nápoje;
 • údené produkty;
 • vyprážané potraviny.

Podľa stravy je možné brať, ale nie vo veľkom množstve:

 • dušené mäso a ryby v pare;
 • vajcia niekoľko dní v týždni;
 • soľ a cukor, v závažných prípadoch sú vo všeobecnosti vylúčené z stravy.
 • ovocie a zelenina, čerstvé aj varené;
 • kompoty, čerstvé, chrumkavé;
 • výrobky z fermentovaného mlieka;
 • obilniny s prídavkom masla;
 • med a džem.

Je prísne zakázané liečiť vysoké hladiny kreatinínu v moči doma, pretože tento jav môže byť signálom pre prítomnosť zložitejších zdravotných problémov. Všetky liečebné aktivity musia byť zostavené a sprevádzané odborníkmi.

Video: Diéta na zníženie kreatinínu. Tri produkty, ktoré poškodzujú obličky

Kreatinín v moči: diagnóza a frekvencia

Obličky sú filter tela. Odstraňujú škodlivé toxické látky, ktoré po nahromadení spôsobujú otravu tela. Analýza kreatinínu v moči pomáha určiť prácu obličiek a identifikovať porušenie ich funkcií. Tento indikátor je zahrnutý v biochemickej analýze moču, ktorá je často predpísaná pre rôzne poruchy a podozrenia z urologickej choroby.

Čo je kreatinín a kedy by som mal urobiť analýzu?

Kreatinínová analýza moču na posúdenie stavu obličiek.

Svalové tkanivo obsahuje látku nazývanú kreatín. Pri dezintegrácii uvoľňuje energiu potrebnú na svalovú kontrakciu. Počas procesu rozkladu sa vylučuje kreatinín, ktorý sa postupne vylučuje obličkami. Úroveň kreatinínu v krvi je konštantná. S jeho akumuláciou v krvi sa začína proces intoxikácie.

Kreatinín v moči, ktorého rýchlosť závisí nielen od pohlavia, ale aj od svalovej hmoty, sa vylučuje tak, ako sa syntetizuje. V zdravom tele je tento proces trvalý a kreatinín je takmer úplne eliminovaný. V krvi je taká malá, že látka nemá nepriaznivý vplyv na telo.

Analýza moču pre kreatinín je predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 1. Preventívne vyšetrenie. Mnoho ochorení obličiek je na začiatku asymptomatické a objavuje sa až po smrti väčšiny buniek obličkového tkaniva. Aby sa choroba včas rozpoznala, odporúča sa, aby sa moč každé šesť mesiacov predišlo prevencii.
 2. Chronická choroba obličiek. Ľudia trpiaci chronickou chorobou obličiek pravidelne podstupujú test moču na kontrolu stavu obličkových tkanív. Mnoho urologických ochorení môže viesť k zlyhaniu obličiek. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné sledovať stav obličiek.
 3. Metabolické poruchy. V dôsledku metabolickej poruchy môže dôjsť k zníženiu funkcie obličiek. Z tohto dôvodu sa v prípade ochorenia cukrovky a štítnej žľazy odporúča monitorovať močovú sústavu.
 4. Lieky. Dlhodobé lieky môžu ovplyvniť funkciu obličiek. V tomto prípade sa pravidelne odporúča preniesť moč pre analýzu. Keď sa objavia porušenia, lieky sa menia alebo dávka sa zníži, aby sa znížilo zaťaženie obličiek.

Ak pacient už predtým trpel infekčnou chorobou obličiek, je potrebné neustále monitorovať funkciu obličiek. Analýza moču pre kreatinín je predpísaná praktickým lekárom alebo urológom. Pacient môže samostatne vykonať analýzu bez toho, aby sa obrátil na súkromné ​​laboratórium.

Diagnóza a frekvencia

Je to dôležité! Množstvo kreatinínu vylučovaného močom denne závisí od telesnej hmotnosti.

Všeobecná a biochemická analýza moču môže byť predpísaná pre akékoľvek ochorenia. To je tiež často priradené k analýze kreatinínu v krvi a moču. Indikátor v krvi je tiež dôležitý, ale ak dôjde k poruche obličiek, hladina kreatinínu v krvi sa pomaly zmení, takže môžete vynechať ochorenie obličiek.

Rýchlosť kreatinínu v moči u dospelého muža je od 7 do 17,7 mmol / deň, u ženy - od 5,3 do 16 mmol / deň. Rýchlosť sa môže zmeniť počas tehotenstva, pretože zvýšená hladina kreatinínu v moči počas obdobia gestácie sa nepovažuje za patológiu.

Musíte zozbierať dennú časť moču, to znamená, že zbierka analýzy trvá jeden deň. Aby ste sa vyhli chybám vo výsledku, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel prípravy na analýzu:

 • Po užití liekov s diuretikami nemôžete darovať moč. Musia sa zrušiť 2 dni pred dňom analýzy.
 • Deň pred dodaním moču sa odporúča dodržiavať malú diétu: vzdať sa veľmi slaných a korenených jedál, aby ste nedožili mastné jedlá a farbiace potraviny (repa, mrkva, bobule). Takisto sa neodporúča užívať alkohol aspoň deň predtým, než sa zozbiera.
 • Moč sa musí zhromaždiť v sterilnej nádobe. Na zhromažďovanie dennej močovky si môžete zakúpiť nádobu s objemom 2-3 litre. Ak bolo zapečatené, nie je potrebné žiadne ďalšie umývanie.
 • Ženy musia zabezpečiť, aby vaginálne sekréty nevstupovali do moču. Počas menštruácie alebo krvácania z maternice sa odporúča preniknúť do vagíny tampónom.

Z videozáznamu môžete zistiť, čo je kreatinín a čo je jeho normou v krvi:

Zber moču sa vykonáva 24 hodín. Ranná moč sa naleje do toalety a čas je pevný. Všetok zvyšok moču počas dňa by sa mal zhromažďovať v nádobe na suché čistenie.

V kontajneri je uvedené množstvo moču, údaje o pacientoch a hmotnosť.

Stojí za zmienku, že výsledok je ovplyvnený nielen hygieniou, ale aj určitými liekmi (napríklad diuretikami, aspirínom, hormonálnymi liekmi). Pred vykonaním testu je potrebné varovať lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate.

Zvýšený kreatinín v moči

Fyziologické aj patologické faktory môžu vyvolať zvýšenie kreatinínu v moči.

Zvýšené hladiny kreatinínu v moči naznačujú, že funkcia obličiek nie je narušená. Sú schopní filtrovať a eliminovať toxíny z tela. Zvyčajne patologicky vysoká hladina kreatinínu indikuje metabolickú poruchu alebo hormonálne zlyhanie. Pred diagnózou sa odporúča zopakovať analýzu.

Zvýšené hladiny kreatinínu môžu naznačovať nasledujúce ochorenia:

 1. Akromegália. Toto ochorenie je spôsobené hyperfunkciou hypofýzy a aktívnym uvoľňovaním rastového hormónu (somatotropín). Výsledkom je, že telesné tkanivá rýchlo rastú, čo vyvoláva zvýšenie hladiny kreatinínu v moči a krvi. Príznaky tejto choroby sú hrubé tváre, nárast chodidiel a rúk, hyperpigmentácia kože, bolesti chrbta, výskyt veľkého počtu bradavíc.
 2. Diabetes mellitus. Diabetes mellitus je spojený s hormonálnymi poruchami, a to nedostatkom pankreatického hormónu - inzulínu. Pri cukrovke dochádza k narušeniu metabolizmu, zvýšeniu obsahu cukru v krvi a kreatinínu v moči. Táto choroba často vedie k zlyhaniu obličiek, takže práca obličiek musí byť neustále monitorovaná.
 3. Hypotyreóza. Pri hypotyreóze je hladina hormónov T3 a T4 významne znížená, čo vedie k narušeniu vnútorných orgánov. Tieto hormóny regulujú metabolizmus organizmu, čo spôsobuje rôzne prerušenia. Medzi symptómy hypotyreózy patrí depresia, únava, svalová slabosť, edém a znížená chuť do jedla. Na pozadí hypotyreózy sa môže vyvinúť diabetes.
 4. Infekčné choroby. Akútne infekcie môžu viesť k zvýšeniu kreatinínu v moči a krvi. Po vyšetrení a analýze liečby sa odporúča opätovné podanie.

Aj hladiny kreatinínu sa môžu z fyziologických dôvodov zvýšiť. Napríklad, ak v predvečer prieskumu došlo k zvýšenému zaťaženiu, rovnako ako pri konzumácii veľkého množstva bielkovinových potravín. U gravidných žien a profesionálnych športovcov sa hladina kreatinínu v moči a krvi neustále zvyšuje.

Nižšia norma

Nízky obsah kreatinínu môže naznačovať ochorenie obličiek.

Ak je nedostatok kreatinínu v moči, ale jeho prebytok v krvi, naznačuje to, že funkcia obličiek je z nejakého dôvodu narušená. Kapacita filtrácie obličkových tkanív je znížená, takže väčšina toxínov zostáva v krvi, čo je pre telo nebezpečné.

Ak sa hladina tejto látky zníži močom a krvou, dôvodom je narušenie metabolizmu bielkovín a sacharidov, ktoré sú potrebné na normálne zníženie svalových vlákien.

Príčiny nízkeho kreatinínu v moči môžu byť nasledovné:

 • Chudokrvnosť. Anémia je ochorenie, pri ktorom je koncentrácia hemoglobínu v krvi patologicky nízka. Keďže hemoglobín je nosičom kyslíka a oxidu uhličitého, jeho nedostatok narúša výmenu plynov v tkanivách. Úroveň kreatinínu v svalovom tkanive a krvi klesá. Avšak nízka hladina hemoglobínu v krvi zostáva hlavným indikátorom anémie.
 • Hypertyreóza. Hyperfunkcia štítnej žľazy vedie k zrýchleniu metabolizmu. Pri tejto chorobe sa pozoruje narušenie centrálneho nervového systému, srdcový rytmus, zhoršenie zraku, opuch a stagnácia tekutiny v pľúcach.
 • Zápalové ochorenia svalového tkaniva. Keď sú svaly zapálené, ich kontraktilita klesá, čo vedie k nedostatku kretínu a v dôsledku toho kreatinínu v krvi.
 • Amyloidóza obličiek. Pri amyloidóze dochádza k poškodeniu obličiek, čo je primárne spojené s porušením metabolizmu bielkovín a sacharidov v tele. Pri tejto chorobe sa amyloid usadzuje v tkanive obličiek - látke, ktorá poškodzuje filtračnú funkciu obličiek.
 • Polymyozitídy. Ide o infekciu svalového tkaniva, ktorá vedie k slabostiam a atrofickým zmenám svalov. Sú sprevádzané silnými bolesťami svalov a neschopnosťou pohybovať sa normálne.

Znížený kreatinín v moči a krvi sa často pozoruje pri nedostatku bielkovín v strave. Napríklad tento fenomén sa často vyskytuje u vegetariánov, preto pri predpisovaní analýzy a dešifrovaní výsledkov lekár špecifikuje stravu pacienta a zbiera históriu životného štýlu.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Kreatinín v moči je normou u žien, detí a mužov, dôvody zvýšenia

Určenie koncentrácie kreatinínu v moči alebo 1-metylglycyamidínu - štandardný test, ktorý je zahrnutý v diagnostickom paneli na detekciu patologických stavov obličiek. Vykonáva sa na dvoch druhoch biomateriálu: krvi a dennej moči.

Nedostatok analýzy krvi: možnosť detekcie v neskorom štádiu patológie, keď 50% renálnych nefrónov zomrelo. Analýza moču v kreatiníne umožňuje diagnostikovať poruchy oveľa skôr.

Náklady na výskum sú zo 170 rubľov. Výsledky môžete získať v súkromnej kliniky po 1 dni.

Kreatinín v moči - čo to je?

Kreatínfosfát a kreatinín sú dve vzájomne sa transformujúce látky. Biochemická reakcia rozpadu kreatínfosfátu sprevádza uvoľňovanie molekuly ATP (energie) a kreatinínu. Chemický vzorec reakcie:

kreatín fosfát + ADP D kreatín + ATP,

kde ATP je univerzálnym zdrojom energie,

ADP je nukleotid, keď sa fosforyluje, ATP sa uvoľňuje.

Vyrobená energia je potrebná na fungovanie excitovateľných tkanív - svalnatých a nervových. Keďže tkanivá potrebujú energiu nepretržite, potom reakcia kreatínfosfátu prebieha v ľudskom tele bez zastavenia.

Kreatinín je konečným vedľajším produktom a nie je používaný ľudskými bunkami. V malých množstvách je pre ľudí neškodný, ale jeho nárast môže viesť k intoxikácii.

Normálna koncentrácia látky sa udržiava na určitej úrovni v krvi. Jeho vylučovanie sa vykonáva obličkami. To vysvetľuje vyšší obsah kreatinínu v moči než v krvi. Zvýšenie obsahu dosahuje desiatky a stokrát.

Množstvo látky uvoľnenej za deň je priamo závislé od vytvoreného objemu. Zároveň vylučovaná koncentrácia v krvi je úmerná niekoľkým faktorom:

 • podlaha;
 • age;
 • percento svalového tkaniva;
 • fyzickej aktivity.

Normálne kreatinín v moči

Dešifrujte výsledky analýzy na stanovenie hladiny kreatinínu v dennej moči samotným pacientom. Tieto údaje nestačia na určenie konečnej diagnózy. Diagnostická hodnota štúdie sa zvyšuje v kombinácii s testami na stanovenie hladiny proteínu a albumínu v moči.

Norma kreatinínu v dennom moči u žien od 5,2 do 16,3 mmol / deň.

Je potrebné zdôrazniť, že počas tehotenstva je koncentrácia látky významne znížená až na nulové hodnoty. U žien sa zvyšuje množstvo moču uvoľneného denne a tým sa rýchlejšie vylučuje kreatinín z tela. Súčasne jeho koncentrácia v krvi klesá s nárastom objemu krvi. Toto by sa malo zvážiť pri dešifrovaní údajov.

U mužov hodnota normálneho indikátora v dennej moči sa pohybuje od 7 do 17,9 mmol / deň. Je to spôsobené prevládaním svalového tkaniva v tele a zvýšená fyzická aktivita v porovnaní so ženami. Časť mäsových jedál pre mužov je spravidla viac.

Ukazovatele normálnej hodnoty kreatinínu v dennej moči u detí sú v priemere od 3,6 do 11 mmol / l. Lekár zohľadňuje hmotnosť a vek vyšetrovaného dieťaťa, na základe ktorého rozhoduje o prítomnosti alebo absencii odchýlok.

Dôvody zvýšenia kreatinínu v moči

Zvlášť dôležitá pre presnosť výsledkov je správna príprava na štúdium a proces zhromažďovania denného biomateriálu. Iba odstránením chýb v predanalytickom štádiu môžu byť abnormality považované za znak ochorenia.

Hlavnou príčinou zvýšeného kreatinínu v moči je ochorenie orgánov močového systému rôznych etiológií. Napríklad bakteriálna alebo vírusová infekcia, vývoj poruchy alebo malígnych novotvarov.

U ľudí s cukrovkou je kreatinín v moči často zvýšený. To je jeden z príznakov komplikácií choroby. Preto sa odporúča vykonať ďalšiu diagnostiku, aby sa určila správnosť a účinnosť zvolených liečebných metód.

Ďalším dôvodom zvyšovania denného moču je porucha endokrinného systému. Napríklad veľké množstvo kreatinínu sa uvoľní, keď je nadbytok hormónu prednej hypofýzy alebo keď je nedostatok hormónov štítnej žľazy.

Pre ľudí, ktorí zažili mimoriadne situácie, je charakterizovaný syndrómom havárie. Po zablokovaní bane, zosuvom pôdy, výbuchom alebo zemetrasením dochádza k zmenám biochemického zloženia krvi a moču. Ak núdzová situácia nebola sprevádzaná dlhotrvajúcim hladom, potom má človek vysoké hodnoty kreatinínu v moči.

Z nepatologických dôvodov sa rozlišujú:

 • nadmerné cvičenie;
 • po diéte s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín;
 • nerešpektovanie pravidiel prípravy na analýzu.

Dôležité: test na kreatinín nie je dostatočný na presné určenie príčiny odchýlky od prípustných hodnôt.

Úroveň kreatinínu znížená - aké sú dôvody?

Podobná situácia je typická aj vtedy, keď sú poškodené obličky a nemôžu plne vykonávať svoje funkcie. Napríklad pri amyloidóze sa nerozpustná zložka, amyloid, ukladá v obličkách. Nakoniec jeho nadmerné ukladanie vedie k smrti tkanív orgánu a chronickej nedostatočnosti.

Pri stenóze alebo zúžení cirkulačnej tepny obličiek sa pozoruje pokles objemu filtrovanej krvi. Preto dochádza k neúplnému vylučovaniu látky z tela akumulácii v krvi.

Silný stupeň poškodenia obličiek sa vyznačuje reverznou absorpciou kreatinínu z filtrátu primárneho moču. U zdravého človeka sa tento proces nevyskytuje, pretože kreatinín nie je nevyhnutným produktom pre jeho ďalšie použitie orgánom.

Dystrofia vedie k zníženiu percenta svalového tkaniva u ľudí. Vyžaduje menej energie, čo znamená, že rozklad kreatínfosfátu na kreatín a ATP sa zníži. Podobný pokles je charakteristický pre nedostatočné množstvo hormónov štítnej žľazy.

Medzi závažnými patologickými stavmi by sa mala odlíšiť leukémia a radiačná choroba. Prvým z nich je malígne ochorenie obehového systému, druhým sú príznaky, ktoré sa prejavujú po vystavení osoby žiareniu. Nezáleží na tom, ako dlho nastáva kontakt s ionizujúcim žiarením: pred pár dňami alebo pred mnohými rokmi. Symptómy sa môžu objaviť náhle.

Ďalším dôvodom je, že človek prináša vegetariánsku stravu pod svoju ideológiu. To vedie k nedostatku tela esenciálnych aminokyselín a kreatinínu. Spolu s tým dochádza k zníženiu množstva vápnika v tele a ďalších dôležitých prvkov.

Čo deformuje výsledky analýzy?

Indikátor je mimoriadne citlivý na účinky vonkajších a vnútorných faktorov na pacienta, takže falošné výsledky je možné získať, ak:

 • jesť veľké množstvo mäsových jedál;
 • užívanie určitých skupín liekov: antibiotiká, steroidy, diuretiká, antidepresíva, antialergické alebo hormonálne lieky;
 • prechovávanie dieťa;
 • fyzického alebo emocionálneho nadmerného zaťaženia.

Nesprávne uchovávanie vzorky biomateriálu počas zberu alebo prepravy do laboratórneho priestoru nepriaznivo ovplyvňuje spoľahlivosť získaných údajov.

Ako sa pripraviť?

Aby boli získané informácie o analýze čo najpresnejšie, mali by sa dodržať 4 pravidlá prípravy.

Pravidlo číslo 1. Jeden deň od stravy by mal pacient vylúčiť slané, vyprážané a korenené jedlo. Opustiť repu, čerešne, mrkvu a silný čierny čaj.

Pravidlo číslo 2. Najmenej 1 deň je zakázané používať akékoľvek nápoje obsahujúce alkohol, rovnako ako lieky v tekutej forme. Je to preto, lebo čistý etanol slúži ako rozpúšťadlo v nich. Na zvýšenie spoľahlivosti štúdie by sa mala vylúčiť kvass.

Pravidlo číslo 3. Je potrebné poradiť sa so svojím lekárom o otázke - ktoré lieky možno úplne opustiť po dobu 48 hodín. Odporúča sa, aby zoznam liekov zostal na minime.

Dôležité: diuretiká sú prísne zakázané 1 deň pred začiatkom zberu biomateriálu.

Pravidlo číslo 4. Keďže koncentrácia látky je v priamom vzťahu so svalovou aktivitou osoby, mala by byť znížená na minimum. 1 deň pred začiatkom a počas zberu biomateriálu sa fyzická príprava zruší. Zanedbanie pravidla bude mať za následok falošné pozitívne výsledky.

Ako zbierať denne moč?

Po prvé, pacient dostane nádobu na zber a konzultácie o pravidlách v laboratórnej časti. Pre túto analýzu sa vydáva obyčajný kontajner bez konzervačných látok.

Potom pacient začne samostatne zhromažďovať biomateriál počas 24 hodín.

Dôležité: moč nie je zozbieraná po prebudení v prvý deň, ranný moč je zhromaždený nasledujúci deň.

Pacient zaznamená čas zberu a na konci približný objem dennej diurézy. V priemere sa u zdravého človeka objem moču denne pohybuje od 800 ml do 1,5 l. Na základe týchto informácií sa pacient môže samostatne pohybovať podľa približnej hlasitosti. Mali by ste tiež brať do úvahy množstvo tekutiny spotrebovanej za deň.

V intervaloch medzi odberom sa nádoba uchováva v chladničke pri teplote nepresahujúcej 10 ° C. Kontajner by mal byť dodaný do laboratória nasledujúci deň najneskôr 3 až 4 hodiny po poslednom zbere.

Pacient je prísne zakázaný:

 • používať domáce poháre pre biomateriály;
 • skladovať kontajner v mrazničke;
 • nechajte kontajner otvorený dlhú dobu;
 • ignorovať pravidlá prípravy;
 • dodajte biomateriál do laboratória po 4 hodinách.

Článok bol pripravený
mikrobiológ Martynovič Yu I.

Zverte svojim odborníkom v oblasti zdravotníctva! Urobte schôdzku, aby ste sa videli najlepší lekár vo vašom meste práve teraz!

Dobrý lekár je špecialista vo všeobecnej medicíne, ktorý na základe vašich príznakov urobí správnu diagnózu a predpíše účinnú liečbu. Na našej internetovej stránke si môžete vybrať lekára z najlepších kliník v Moskve, Petrohrade, Kazane av ďalších mestách Ruska a získať zľavu až 65% na recepcii.

Kreatinín sa zvyšuje v moči - čo to znamená?

Počas diagnostiky alebo liečby mnohých ochorení sú pacientom predpísaná biochemická analýza moču. Táto štúdia odráža nielen fungovanie obličiek, ale aj iné orgány a systémy. Jedným z ukazovateľov biochemickej analýzy moču je kreatinín. Táto látka v našom tele je produkovaná v procese metabolizmu kreatínu a fosfátu kreatinínu. Pre dobrý stav svalového systému je veľmi dôležité, aby sa výmena týchto látok uskutočňovala správne a neustále, pretože poskytuje energiu vlákien svalov. Kreatinín sa vylučuje močovým systémom, takže stav obličiek zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní jeho bezpečnej hladiny v krvi.

Výstup ukazovateľov nad rámec normy kreatinínu v moči môže naznačovať celý rad patologických procesov v tele, a preto potrebu ďalšieho vyšetrenia.

Metabolizmus kreatinínu je normálny

Normálna hladina kreatinínu je určená podľa pohlavia a hmotnosti. Rýchlosť kreatinínu v moči mužov sa pohybuje od 7,1 do 17,7 mmol / deň. U žien je táto hodnota 5,3 - 15,9 mmol / deň. Aby sa získal úplný a spoľahlivý obraz o výmene kreatinínu, je potrebné ho určiť nielen močom, ale aj krvou.

V zdravom tele je táto látka neustále vylučovaná obličkami, pretože sa syntetizuje a akumuluje. Filtrovanie pomocou obličiek umožňuje odstrániť väčšinu kreatinínu v moči a jeho reabsorpcia v renálnych tubuloch prakticky nedochádza. Index kreatinínu v tele, okrem pohlavia, je tiež ovplyvnený vekom a stupňom vývoja svalov. Výraznejšia svalová hmotnosť u ľudí naznačuje väčšiu tvorbu tejto látky v procese metabolizmu.

Po stanovení kreatinínu v moči a v krvi sa môže určiť klírens kreatinínu. Považuje sa za veľmi dôležité pre posúdenie funkcie glomerulov obličiek a odráža rýchlosť, ktorou sa kreatinín vylučuje v moči počas určitého časového obdobia.

Hladiny kreatinínu sa považujú za konštantný ukazovateľ, ktorý sa nemôže dramaticky meniť v krátkom časovom období. Z tohto dôvodu sa jeho odhodlanie vykonáva aj s cieľom sledovať správne vedenie zberu dennej moču.

Kedy sa skúma močový kreatinín

Tento indikátor je určený na analýzu funkcií močového systému pri mnohých chorobách, ako aj pri diagnostike. Hlavné indikácie sú:

 1. Chronické patológie obličkového systému: pyelonefritída a glomerulonefritída často vedú k rozvoju zlyhania obličiek. Na sledovanie stavu filtračného zariadenia obličiek pacient pravidelne určuje hladinu tohto indikátora. Tieto patologické stavy sú charakterizované znížením kreatinínu v moči;
 2. Metabolické poruchy: pri chorobách, ktoré zahŕňajú metabolické poruchy, je potrebné sledovať a udržiavať normálnu funkciu obličiek. Hladiny kreatinínu môžu byť abnormálne pri diabetes mellitus a ochorenie štítnej žľazy;
 3. Podozrenie na ochorenia močového systému: abnormálny kreatinín v dennej moči sa môže vyskytnúť u pacienta s príznakmi poškodenia funkcie obličiek (poruchy moču, opuch, bolesť v bedrovej oblasti), preto je potrebné vykonať túto štúdiu na diagnostikovanie urologickej patológie;
 4. Akútne infekčné a zápalové ochorenia: v dôsledku silnej intoxikácie môže byť narušená filtrácia v glomerulách obličiek, čo vedie k zvýšeniu hladiny kreatinínu v krvi;
 5. Počas liečby liekmi, ktoré ovplyvňujú stav obličiek, je potrebné určiť hladiny kreatinínu na kontrolu funkcie obličiek a zabrániť zhoršeniu funkcie filtrácie;
 6. Preventívne vyšetrenie: určené tým, ktorí predtým trpeli akútnou chorobou obličiek, ako aj kreatinín sa vyšetrujú na komplexné posúdenie močového systému;

Príčiny nízkeho kreatinínu

Ak v dôsledku analýzy získate indikátor, ktorý nedosahuje spodnú hranicu normy u mužov alebo žien, potom môžete mať podozrenie na vývoj nasledujúcich patológií:

 • Ochorenie obličiek: najčastejšia príčina nízkej hladiny kreatinínu v moči. Infekčný alebo autoimunitný proces, ktorý ovplyvňuje parenchým obličiek, znižuje počet nefrónov, ktoré sa filtrujú. Výsledkom je zníženie indexu kreatinínu v moči a klírens kreatinínu a zvýšenie kreatinínu v krvi. Medzi takéto ochorenia patrí chronická glomerulonefritída, pyelonefritída, renálna amyloidóza. Zúženie artérií obličiek vedie k zníženiu rýchlosti filtrácie v glomerulách a ischémii tkaniva obličiek, čo sa prejavuje aj nízkou hladinou kreatinínu v moči. Počas vyšetrenia by malo byť určené stanovenie pomeru albumínu kreatinínu v moči za účelom zistenia glomerulárnych lézií obličiek;
 • Patológia svalového tkaniva: keď klesá svalová hmotnosť alebo počas vývoja zápalového procesu, kreatinín v moči sa znižuje. Pozorované so svalovými dystrofiami, myozitídou;
 • Hypertyreóza: zvýšenie funkcie štítnej žľazy je charakterizované zmenou počtu biochemických parametrov, jedným z nich je pokles kreatinínu v dennej moči;
 • Rakovina krvi;

Treba tiež poznamenať, že pokles hladiny kreatinínu v moči nastáva pri vegetariánskej diéte a nedostatočnom príjme bielkovín z potravy.

Príčiny zvýšeného kreatinínu v moči

Vzhľadom na vývoj určitých ochorení sa môže zvýšiť hladina kreatinínu v dennej moči. Patria medzi ne:

 1. Patológia adenohypofýzy: vysoký kreatinín v moči sa pozoruje pri chorobách sprevádzaných zvýšenou produkciou somatotropného hormónu. Podobný klinický obraz sa pozoruje s gigantizmom a akromegáliou;
 2. Endokrinné ochorenia: diabetes mellitus, znížená funkcia štítnej žľazy. Diabetes mellitus je charakterizovaný vývojom v skorých štádiách vaskulatúry obličiek a zvýšením rýchlosti filtrácie, čo vysvetľuje zvýšenie kreatinínu. Analýza kreatinínu a albumínu v moči pri cukrovke určí v počiatočnom štádiu problémy s močovým systémom a zabráni vzniku zlyhania obličiek.
 3. Burn disease: ťažké popáleniny rozvinú svalovú nekrózu, čo vedie k zvýšeniu kreatinínu v krvi a jeho zvýšenej filtrácii obličkami;
 4. Crashov syndróm: pozorovaný po nehodách, zraneniach. Mechanizmus zvyšovania kreatinínu v moči je rovnaký ako u chorôb horieť;

Veľké množstvo živočíšnych bielkovín v strave môže viesť k vysokej hladine indikátora v moči, takže je veľmi dôležité pozorovať umiernenosť pri konzumácii mäsových jedál.

Ako sa pripraviť na štúdiu?

Ak chcete získať spoľahlivý výsledok, mali by ste dodržiavať tieto odporúčania:

 • Deň pred doručením moču nepijete alkohol;
 • 12 hodín pred štúdiom odstráňte korenisté, solené potraviny, zeleninu na farbenie múky (repa, mrkva) z potravy;
 • Vyhnite sa fyzickému stresu a psycho-emocionálnemu stresu;
 • Prestať užívať lieky, ktoré majú diuretický účinok (po konzultácii s lekárom);

Ak sa pripravujete na nesprávny výskum, môžete získať skreslené výsledky. Prevaha mäsových výrobkov v strave, fyzická aktivita pred vykonaním testu, ako aj užívanie určitých liekov (kortikosteroidy, cytostatiká, kyselina askorbová atď.) Vedie k zvýšeniu kreatinínu v moči. Tento údaj sa tiež zvyšuje počas tehotenstva. Znižovanie kreatinínu prispieva k príjmu diuretík.

Diagnóza a liečba

Detekcia abnormálneho kreatinínu v moči nie je dostatočným základom pre diagnózu. Je dôležité dôkladne preskúmať pacienta. Ak je kreatinín zvýšený v moči, znamená to zrýchlenie jeho filtrácie obličkami. V takejto situácii by sa mali skontrolovať všetky príčiny vedúce k zvýšeniu tvorby kreatinínu alebo zmenenej glomerulárnej filtrácii obličiek. Endokrinné vyšetrenia sa vykonávajú s cieľom vylúčiť diabetes mellitus, dysfunkciu štítnej žľazy a adenohypofýzu. Nevyhnutne ultrazvuk obličiek, ktorý umožňuje posúdiť stav parenchýmu obličiek, renálnych artérií a identifikovať zápalový proces v nich.

Liečba vysokého alebo nízkeho kreatinínu v moči by mala smerovať k vylúčeniu príčiny, ktorá viedla k odchýlke tohto indikátora od normy.

Čo je kreatinín a prečo je tak dôležité pre klinickú diagnózu

V laboratórnych štúdiách merania moču rôznych zložiek sú vyrobené. V procese biochémie moču sa zistí celá skupina produktov organického pôvodu, ktorej úroveň pomáha diagnostikovať rôzne patologické stavy. Jedným z týchto produktov je kreatinín.

Kreatinín v moči

Kreatinín je dusíkatá zvyšková zložka a konečný produkt na výmenu proteínov, ktorého množstvo odborníkov dokáže posúdiť stav svalového systému a funkčnosť obličkových štruktúr. Okrem kreatinínu, amoniaku, močoviny a kyseliny močovej, t.j. neproteínových krvných zložiek, ktoré obsahujú dusíkaté zlúčeniny a vylučujú sa obličkami, patria do zvyškového dusíka. Podľa obsahu kreatinínu môže odborník určiť, ako úplná je vylučujúca renálna aktivita.

Diagnostická hodnota

Ukazovatele kreatinínu v zložení moču majú veľkú diagnostickú hodnotu. V klinickej biochémii je jej hladina dôležitá pri hodnotení schopnosti reabsorpcie a filtrácie renálnych štruktúr. Kvalifikovaný a skúsený lekár dokáže veľa povedať podľa svojej úrovne. Tvorba kreatinínu nastáva po kontrakcii svalov, po ktorej sa používa v obličkách. Ak budú plne fungovať, kreatinín sa úplne vylučuje, takže sa krv zbaví bez stopy. Rebergov vzorka je založená na tomto princípe využitia kreatinínu.

Indikácie pre štúdium kreatinínu v moči sú také stavy, ako je tehotenstvo a diabetes, hypofýza a štítna žľaza, ochorenia obličiek, ako aj prudké zníženie svalovej hmoty. Zvýšená hmotnosť je jedným z hlavných prejavov renálnej insuficiencie, proti ktorému je znížená aktivita glomerulárnej filtrácie. Podmienky, ako je intenzívna fyzická aktivita svalov, proteínové potraviny, akromegália alebo hyperaktivita štítnej žľazy, dehydratácia môžu byť tiež faktory, ktoré zvyšujú kreatinín. Okrem toho je táto zložka zvyškového dusíka dôležitá pre diagnostiku svalových lézií, ako je infarkt atď.
Vo videu o príčinách a liečbe nízkeho a vysokého kreatinínu v moči:

Diagnostické metódy

Všetky metódy diagnostiky kreatinínu v zložení moču sú rozdelené na enzymatickú a kolorimetrickú.

Vo všeobecnosti sa na určenie tejto látky používajú nasledujúce:

Rebergov test je klasifikovaný ako najpresnejšia laboratórna diagnostika na určenie presného stavu a funkčnosti obličiek. Zvyčajne sa odporúča u pacientov s poruchami obličiek a tehotných žien na prevenciu vzniku gestózy a hypertenzie, hypertermie atď.

V skutočnosti môže byť klírens kreatinínu považovaný za rutinný laboratórny test moču zameraný na stanovenie rýchlosti filtračnej aktivity glomerulov. Na to, aby test Reberg bol čo najpresnejší, je potrebná správna príprava.

Predtým, ako prejdete analýzou moču na úroveň kreatinínu, potrebujete:

 • Ak chcete vylúčiť alkohol, silný čaj a kávu;
 • Vyhnite sa fyzickému preťaženiu.
 • Dodržujte tradičný režim pitia, t.j. pite toľko tekutiny, ako sa zvyčajne spotrebuje počas dňa, bez toho, aby ste ho znížili alebo prekročili.
 • Obmedzte spotrebu mäsa.

Výsledok môže byť ovplyvnený akýmkoľvek liekom (metylprednizolón alebo furosemid, kortikotropín alebo tyroxín), preto je lepšie odmietnuť užívať liek v predvečer a v deň zberu biomateriálu. Ženy s menštruáciou tiež nemôžu vykonať podobnú diagnózu. Pred zberom moču je potrebné hygienu pohlavných orgánov, t.j. dôkladne vymyť.

Potom sa všetka moča zmieša v jednej miske a zmeria sa presný objem. Rozlišujte približne 50-80 ml v čistom kontajneri pre ďalší laboratórny výskum.

Použitie testovacích prúžkov na stanovenie kreatinínu je technológiou suchého chémia, pretože zahŕňa použitie papierových alebo plastových prúžkov sorbovaných činidlami, ktoré farbia pásik v určitej farbe, keď je zistený potrebný komponent. Výsledný odtieň segmentu na skúške pásu sa porovnáva s priloženou tabuľkou a výsledky sa vyhodnocujú. Každý test pásika sa aplikuje iba raz a potom sa zlikviduje.

Moč na testovanie sa musí zhromažďovať podľa určitých pravidiel. Pred zhromaždením biomateriálu je potrebné dôkladne umyť a vysušiť pohlavné orgány. Pre výskum je potrebné vziať priemernú časť moču. Aby ste to urobili, močte niekoľko sekúnd do toalety, potom do nádrže na zber moču a dokončte močenie znova do záchodu. Diagnostika sa má vykonať ihneď po zozbieraní moču.

Test na prúžok sa umiestni do moču na určité časové obdobie uvedené na obale. Po prieskume, porovnaní údajov na pásiku so špeciálnym grafom, sa uskutoční dekódovanie údajov.

norma

Normálne kreatinínové indexy u pacientov rôznych pohlavných a vekových skupín sa výrazne líšia:

 • Deti do 12 mesiacov - 71-177 μmol / l;
 • U detí vo veku 1-12 rokov - 71-194 μmol / l;
 • U dospievajúcich 71-265 μmol / l;
 • U dospelých žien - 97-177 μmol / l;
 • U mužov je 124-230 μmol / l.

Na maximalizáciu diagnostických schopností sa odporúča vykonať paralelné meranie kreatínu v krvi. Okrem toho je pomer kreatinínu v plazme a moči mimoriadne dôležitý v praxi lekárov.

Odchýlky od normy

Každá abnormalita kreatinínu môže naznačovať výskyt patologických porúch v obličkových tkanivách, najmä ak pacient trpí rôznymi príznakmi, ako je bolesť v obličkách, poruchy moču alebo nadmerné opuchy rôznych častí tela.

Analýza kreatinínu je dôležitá pri diagnostike pyelonefritídy alebo glomerulonefritídy. Vo všeobecnosti sa abnormality klasifikujú podľa zníženia alebo zvýšenia kreatinínu.

povýšený

V niektorých klinických situáciách sú kreatinínové indexy v moči výrazne zvýšené v porovnaní so všeobecne akceptovanými normami. Vysoký kreatín je určený, ak výkonnosť u mužov je vyššia ako 230 a u žien nad 177 μmol / l.

Zvýšenie močového kreatinínu je typické pre mnohé ochorenia alebo stavy:

 • Renálne infekčné alebo zápalové lézie;
 • Dlhotrvajúci tvrdý tréning alebo ťažká fyzická práca;
 • Endokrinné patológie (diabetes, dysfunkcia štítnej žľazy);
 • Vyhoďte poškodenie. Pri silnom tepelnom poškodení dochádza k svalovej nekróze, ktorá spôsobuje zvýšenú filtráciu kreatinínu obličkami, zatiaľ čo zvýšenie tejto zložky sa pozoruje aj v plazme;
 • Adenohypofyziálna patológia. V takom prípade dochádza k zvýšeniu produkcie somatotropínu, čo spôsobuje zvýšenie kreatinínu. Podobný jav je charakteristický pre gigantismus alebo akromegáliu;
 • Nadmerná láska k mäsovým výrobkom;
 • Pri ťažkých traumatických poraneniach organizmus reorganizuje činnosť väčšiny intraorganických štruktúr na opravu. Jedným z vedľajších účinkov je zvýšená hladina kreatinínu.

znížila

Ak je obsah kreatinínu v moči u žien nižší ako 97 a u mužov menej - 124 μmol / l, potom hovoria o nižších indexoch tejto zložky. Ale čo znamená zníženie indexu?

Podobný jav je charakteristický pre mnohé stavy, ktoré často nemajú patologický pôvod:

 1. V prvom trimestri gravidity, keď sa pacient obáva silnej toxikózy, je to on, kto je príčinou nízkej hladiny kreatinínu;
 2. Vegetariánstvo alebo príjem nedostatočného množstva živočíšnych bielkovín. V tomto prípade faktorom, ktorý znižuje kreatinín, je nedostatok bielkovín v potravinách;
 3. Časté zneužívanie programov prísnej diéty;
 4. Zvýšená aktivita štítnej žľazy;
 5. Tendencia k hyperterrapii;
 6. paralýza;
 7. Zneužívanie kortikosteroidov;
 8. Patologické zriedenie svalového tkaniva na pozadí rôznych chorôb.

Znížený kreatinín nemá takú dôležitú diagnostickú hodnotu ako jeho zvýšené ukazovatele, pretože je len dôsledkom určitých podmienok a nemá negatívny vplyv na telo.

Na určenie presnej príčiny odchýlok hladín kreatinínu z normy sa pacientovi posiela na vyšetrenie. Liečba je predpísaná v súlade s etiologickým faktorom odchýlky a často je obmedzená na diétnu terapiu so zvýšenou alebo zvýšenou spotrebou mäsových výrobkov.
Príčiny zvýšenia a zníženia kreatinínu v moči:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Kubitálna tromboflebitída horných končatín

Kŕčové žily zmizli za 1 týždeň a už sa nezobrazujú.Nepríjemným a nebezpečným ochorením venózneho systému je trombóza - vznik krvnej zrazeniny vnútri cievy, ktorý bráni jeho normálnemu toku.

Pľúcna stenóza u novorodenca

V lekárskej praxi je stenóza pľúcnej artérie u novorodencov celkom bežná. U 11% detí, ktoré sa narodili s defektmi, sa táto choroba zaznamenáva. V tomto kontexte vzniká prekážka, ktorá bráni cirkulácii krvi cez kanálik pľúcneho kmeňa.

flebektomie

Ľudstvo pretrváva po celé stáročia rozšírením varixov, ale flébektómia, ako druh chirurgického zásahu, sa objavila pomerne nedávno - na konci 19. storočia. Čokoľvek môže vyvolať tromboflebitídu - nevhodné oblečenie, nedostatok vlákniny v strave, dedičné faktory.

Kariózne intimné miesta u žien počas tehotenstva

Všetci dobre vieme, čo je kŕčové žily. Zvyčajne ho spájame s opuchom nôh alebo hemoroidmi. Ale ako sa ukáže, kŕčové žily (kŕčové žily) sa môžu vyskytnúť na iných úžasných a dosť intímnych miestach.

Čo znamená vysoký hematokrit

Hematokrit je indikátor celkového krvného testu, ktorý je určený hladinou buniek leukocytov, erytrocytov a tiež krvných doštičiek. Avšak väčšina hematokritu v krvi tvoria červené krvinky, ktoré ukazujú, ako je krv schopná preniesť kyslík do celého tela.