Zvyčajne, keď hovoríme o pulz, kontraktilitu srdca, stredný rytmus sínusového srdca.

Určuje a kontroluje jeho frekvenciu malé množstvo svalových vlákien, ktoré sa nachádzajú v sínusovom predsieni, v oblasti pravého predsieňa.

V prípade akéhokoľvek porušenia alebo poškodenia môžu túto funkciu vykonávať aj iné časti vodivého systému. Výsledkom je zlyhanie srdcového rytmu od normy, ktorá je u dospelých v prípustnom rozmedzí od 60 do 90 úderov za minútu u detí do 6 mesiacov od 90 do 120 až 150 rokov.

Deti s 1 rokom života a až 10 rokov sú diagnostikované poruchou srdcového rytmu, ak ich výkon presahuje 70-130 úderov.

U dospievajúcich a starších ľudí by impulz nemal byť väčší ako 60-100. V opačnom prípade sa bude vyžadovať starostlivá štúdia problému a následná liečba.

Príčiny srdcového zlyhania

Asi 15% všetkých diagnostikovaných prípadov ochorení kardiovaskulárneho systému, ktoré vyvolávajú srdcové arytmie, je spôsobené arytmiou.

Je reprezentovaný celým komplexom patologických stavov, spojených mechanizmom vedenia, funkčnými znakmi a vytváraním elektrického impulzu.

Útoky arytmií sa môžu vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby a klinického syndrómu poškodenia myokardu, získaných a vrodených srdcových defektov v dôsledku funkčného poškodenia mitrálnej chlopne, čo zabezpečuje prietok krvi do ľavej komory a aorty.

Nie je potrebné vylúčiť také príčiny ako zmeny vo vode-elektrolyte a acidobázickej rovnováhe, endokrinné poruchy, ktoré sú zdrojom porúch v rytme a vedení srdca. V zriedkavých prípadoch táto skupina zahŕňa ochorenia biliárneho, hematopoetického systému a tráviacich orgánov, ulceratívne lézie dvanástnika.

U žien nie sú často poskytované nepatologické príčiny a liečba arytmií spôsobených hormonálnymi zmenami. Poruchy srdcového rytmu súvisia s premenštruačným syndrómom, menopauzou a obdobím po pôrode. U dospievajúcich dievčat je počas prechodného obdobia rýchly pulz.

Nesprávny vstup alebo nadmerná dávka antiarytmík, diuretík a liekov obsahujúcich psychotropné látky obsahujúce rastlinné glykozidy majú negatívny vplyv na srdcovú frekvenciu.

Zlé návyky ako fajčenie, alkohol, drogy a dokonca aj káva, množstvo tukov, ktoré obsahujú konzervačné potraviny, môžu ovplyvniť aj srdce. Časté stresové a autonómne poruchy, duševné poruchy, ťažká fyzická práca a intenzívna duševná aktivita.

Druhy srdcových arytmií

Nespoľahlivé a kontroverzné je otázka, ako správne klasifikovať a identifikovať srdcové arytmie, aby sa rozlíšili ich hlavné typy. K dnešnému dňu existuje niekoľko faktorov, ktoré berú do úvahy rozlíšenie medzi typmi možných porúch srdcového rytmu.

Po prvé, impulz je spojený so zmenou automatického, prirodzeného formovania impulzu, a to ako v sínusovom uzle, tak aj mimo neho. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia za minútu presahuje rýchlosť 90-100, zatiaľ čo pri bradykardii sa impulz znižuje na 50 až 30 úderov.

Syndróm svalového sínusu sprevádza zlyhanie srdca, svalové kontrakcie až 90 úderov, môže spôsobiť zástavu srdca. Patrí sem aj nižší atriálny, atrioventrikulárny a idioventrikulárny rytmus.

Zdrojom, vodičom srdcového impulzu, nie je sinusový uzol, ale spodné časti vodivého systému.

Funkčné zmeny v excitabilite srdcového svalu sú spojené s prejavom extrasystoly, keď sa vyskytne mimoriadne silný impulz a paroxyzmálna tachykardia, v ktorej môže byť impulz vysledovateľný až do 220 úderov.

Porucha vodivého systému je vyjadrená vrodenou anomáliou, WPW-syndrómom, s predčasnou excitáciou komôr a tzv. Blokádou. Medzi nimi si všimnite sinoartikulárny, intraatriálny, AV, blokáda jeho zväzku.

Oddelene sa zvažuje zmiešaný alebo kombinovaný typ arytmie. Flutter a fibrilácia, fibrilácia predsiení a komory. Srdcová frekvencia dosahuje 200-480 bodov.

Sprevádzané dysfunkciou a vodivosťou, excitabilitou myokardu.

Známky strateného rytmu

Pri konzultácii s kardiológiou sa väčšina pacientov sťažuje na pocity strachu a úzkosti, keď sa prejavujú také charakteristické príznaky porúch srdcového rytmu, ako sú stlačenie bolesti a brnenia v hrudníku, dýchavičnosť a nedostatok kyslíka. Môžu sa vyskytovať pravidelne alebo byť pozorované nepretržite.

Mnohí cítia, že rytmy v srdci sa náhle zmrazia a obnovia. Kašeľ a dusenie sprevádzajú zníženie pracovnej kapacity ľavej komory, je možné vyrábať spúta. Počas záchvatu bradykardie sa objavujú závraty, nekoordinovanosť, slabosť a dokonca aj mdloby.

Pri nezávislom monitorovaní pulzu v oblasti zápästia sa vyskytuje neprirodzené narušenie srdcového rytmu za minútu. Počet rezov v tomto prípade buď nedosiahne 60, ani neprekročí 100 alebo viac úderov.

diagnostika

Na hodnotenie jedinej zmeny srdcovej frekvencie alebo dlhodobého zlyhania srdcového tepu môže liečiť praktický lekár, neurológ alebo kardiológ. Zvyčajne sa rytmus meria v kľudnom stave pacienta počítaním úderov vstupujúcich do tepovej oblasti po dobu 12 alebo 30 sekúnd.

Ak existuje odchýlka od normy, odborník je povinný vymenovať dodatočnú skúšku.

Nie všetci vieme, čo používa moderná diagnostika na skúšku Tilt a na čo to je. Koná sa v podmienkach špecializovaných kardiologických kliník pomocou špeciálnej tabuľky. Počas procedúry sa pacient, upevnený v horizontálnej polohe, presunie do vertikálneho stavu.

Súčasne človek zažije potrebné zaťaženie, čo umožňuje zistiť, koľko krvného tlaku sa mení a či je srdcový rytmus narušený.

Tradičné vyšetrenie sa vykonáva elektrodám v oblasti hrudníka počas elektrokardiografického postupu. Možné poruchy srdcového rytmu sa zaznamenávajú graficky.

Moderná rytmická kardiografia je tiež široko používaná s následným počítačovým spracovaním výsledkov a ich analýzou. Identifikuje postihnutú oblasť v srdci, predpokladá údajné narušenie alebo komplikácie choroby.

Táto metóda vám umožňuje identifikovať typ a povahu arytmie, zvoliť vhodnú liečbu a urobiť predpoveď.

Prípravy na obnovenie srdcového rytmu

Základné predbežné opatrenia na vytvorenie vhodného prostredia zahŕňajú vymenovanie "Sanasol" a zmes inzulínu, glukózy a draslíka pod dohľadom lekára. Ďalej, aby sa začala liečba a vyrovnávala sa s abnormálnou prácou kardiovaskulárneho systému vrátane srdcových arytmií, sú predpísané niekoľko skupín antiarytmických liekov.

Mám triedy. Predstavuje kategóriu prostriedkov, analógov chinínu. Široko používaný na liečbu fibrilácie predsiení. Zahŕňa to aj náhradky Lidokaínu, ktoré neovplyvňujú frekvenciu sínusového rytmu, ale majú lokálny anestetický účinok. Používa sa s ventrikulárnymi arytmiami.

"Procainamide". Znižuje excitabilitu a automatizmus myokardu, predsiení, komôr, normalizuje krvný tlak. Denný príjem - 0,5-1,25 gramov každých 4 až 6 hodín.

"VFS". Znižuje intraventrikulárnu vodivosť, má antispazmodický a sedatívny účinok. Denná dávka je 3 x 25 mg.

II trieda. Blokátory beta-adrenoreceptorov potláčajú záchvaty paroxyzmálnej tachykardie, ktoré sa odporúčajú pre extrasystoly. Znížte frekvenciu pulzov v sínusovej tachykardii a fibrilácii predsiení.

"Bisoprolol". Zabraňuje vodivosť a excitabilitu, znižuje kontraktilitu a potrebuje kyslík v myokarde, eliminuje príznaky hypertenzie. Jedna denná dávka 5-10 mg.

"Obzidan". Stimuluje periférne cievy, znižuje potrebu kyslíka myokardu a preto znižuje frekvenciu kontrakcie srdca, zvyšuje svalové vlákna komôr. Denný príjem - od 20 do 40 mg 3 krát.

III triedy. Ich priamymi antiarytmickými intenzívnymi prostriedkami širokého spektra účinku. Neovplyvňujte srdcovú frekvenciu, znížte sínusový rytmus.

"Amiodarón". Rozširuje koronárne cievy, zvyšuje tok krvi, znižuje pulz a krvný tlak, vyvoláva bradykardiu. Sadzba za deň - 0,6-0,8 gramov 2 krát.

Lieky triedy IV sú účinné na prevenciu a liečbu supraventrikulárnych arytmií.

"Verapamil". Znižuje tón myokardu, zabraňuje rozširovaniu krvných ciev, blokuje vápnikové kanály, potláča automatizmus sínusového uzla. Denný príjem - 40-80 mg nie viac ako 3-krát.

"Diltiazem". Znižuje množstvo vápnika v krvných cievach a hladkých svalových bunkách, zlepšuje krvný obeh myokardu, normalizuje krvný tlak, znižuje agregáciu krvných doštičiek. Sadzba za deň - od 30 gramov.

Obnovujú krvný obeh, znižujú tlak v komorách, zmierňujú záťaž na myokard a také lieky ako inhibítory ACE, vazodilatanciá, prednizolón, síran horečnatý. Okrem toho sa odporúča piť sedatíva a účinné sedatíva, ktoré neovplyvňujú indikátory krvného tlaku.

Obnovte rytmus srdcových ľudových prostriedkov

Ignorovanie porušení súvisiacich s prácou kardiovaskulárneho systému a odmietanie ich liečenia je nebezpečné.

Ťažké dôsledky a komplikácie, ktoré môžu mať za následok zdanlivo mierne odchýlky v srdcovej frekvencii, sa prejavia infarktom myokardu, ischemickou cievnou mozgovou príhodou, chronickým srdcovým zlyhaním, rozsiahlou kardiálnou sklerózou a smrťou.

Preto ak sú kontrakcie srdca nesprávne, potom to, čo robiť v takejto situácii, bude podnietené osvedčenými a spoľahlivými ľudskými prostriedkami.

Ak chcete znížiť vysokú frekvenciu pulzu, odporúča sa vytvoriť tinktúru z 1 čajovej lyžičky mačacieho alebo žrebčiaka.

Nalijte 200 ml vriacej vody a vylejte asi 3 hodiny. Vezmite pohár počas dňa. Pri tachykardii môžete použiť koreň valeriánov, fenikel, harmanček a rasce. Zmiešajte ich a vezmite 1 čajovú lyžičku zmesi.

Nalejte ju pohárom vriacej vody. Po hodine piť v malých dúškoch po celý deň.

Ak je pulz slabý, môžete zvýšiť rytmus a normalizovať fungovanie srdca pomocou horčičnej omietky. Sú umiestnené v oblasti vpravo od srdca 2 minúty. Pomoc s bradykardiou bude mať čokoládu a silný čaj, korenené jedlá.

So zvýšeným tlakom je lepšie odmietnuť tieto výrobky a masírovať ušnicu asi 5-10 minút.

Alkoholická tinktúra litra vodky a 25 gramov koreňa ženšenu zvýši srdcový rytmus, ak ho vypijete denne, 20 kvapiek ráno.

Poruchy srdcového rytmu: typy, príčiny, príznaky, liečba

Ľudské srdce v normálnych podmienkach bežia hladko a pravidelne. Srdcová frekvencia za minútu je 60 až 80 úderov. Tento rytmus je daný sínusovým uzlom, ktorý sa tiež nazýva kardiostimulátor. Obsahuje bunky kardiostimulátora, z ktorých je excitácia prenášaná ďalej do iných častí srdca, a to k atrioventrikulárnemu uzlu a k jeho zväzku priamo v tkanive komôr.

Táto anatomická a funkčná separácia je dôležitá z hľadiska typu porušenia, pretože v ktorejkoľvek z týchto oblastí môže dôjsť k bloku na vykonávanie impulzov alebo urýchlenie vedenia impulzov.

Srdcové arytmie a vedenie sú meno a arytmie predstavuje stav, v ktorom srdcovej frekvencie stane menšia, než je obvyklé (menej ako 60 ppm), alebo viac štandardov (viac ako 80 minút). Tiež fibrilácia je stav, kedy sa rytmus je nepravidelný (zlý alebo nesinusovym), tj výnosov z akejkoľvek časti prevodového systému, ale nie z sínusovom uzla.

Rôzne typy porúch rytmu sa vyskytujú v rôznych percentách:

 • Tak, podľa štatistík, leví podiel medzi arytmií s prítomnosťou základného srdcového ochorenia zahŕňajú atriálnej a ventrikulárne extrasystoly, ktoré sa vyskytujú u 85% pacientov s CAD.
 • Druhým z hľadiska frekvencie je paroxyzmálna a trvalá fibrilácia predsiení, ktorá sa vyskytuje v 5% prípadov u ľudí starších ako 60 rokov av 10% prípadov u osôb starších ako 80 rokov.

Avšak ešte častejšie poruchy sínusového uzla, najmä tachykardia a bradykardia, ktoré vznikajú bez patológie srdca. Pravdepodobne každý obyvateľ planéty zažíva rýchly tlkot srdca spôsobený stresom alebo emóciami. Preto tieto typy fyziologických abnormalít nemajú žiadnu štatistickú významnosť.

klasifikácia

Všetky poruchy rytmu a vodivosti sú klasifikované nasledovne:

 1. Poruchy srdcového rytmu.
 2. Vodivé poruchy srdca.

V prvom prípade dochádza spravidla k zrýchleniu srdcovej frekvencie a / alebo k nepravidelnému kontrakcii srdcového svalu. V druhej je zaznamenaná prítomnosť blokád v rôznych stupňoch s alebo bez poklesu rytmu.
Vo všeobecnosti prvá skupina zahŕňa porušenie formácie a vedenie impulzov:

cyklus srdca je normálny

Sínusového uzla, je znázornené sínusová tachykardia, sínusová bradykardia a sínusová arytmia - tachyarytmii alebo existujúcimi bradyarytmiami.

 • Podľa predsieňového tkaniva, ktoré sa prejavuje predsieňovými údermi a paroxyzmálnou predsieňovou tachykardiou,
 • Podľa átrioventrikulárneho spojenie (AV uzol), ktoré samo o sebe prejavuje atrioventrikulárny extrasystola a paroxyzmálna tachykardia,
 • Vláknami komôr srdca, ktoré sa prejavujú komorovými extrasystoly a paroxyzmálnou ventrikulárnou tachykardiou,
 • V sínusovom uzle a predsieňovom alebo ventrikulárnom tkanive, ktoré sa prejavujú flutterom a fibriláciou predsiení a ventrikulárnou fibriláciou.
 • Druhá skupina abnormalít vedenia zahŕňajú bloky (blok) v ceste impulzov, ktoré sa objavujú sínoatriálna blokádu blokáda intraatrial, atrioventrikulárny blok 1, 2 a 3 stupne a ramienka blok.

  Príčiny porúch srdcového rytmu

  Poruchy rytmu môžu byť spôsobené nielen vážnou patológiou srdca, ale aj fyziologickými charakteristikami organizmu. Napríklad, sínusová tachykardia sa môže vyvinúť pri rýchlej chôdzi alebo behu, ako aj po športovaní alebo po silných emóciách. Respiračná bradyarytmia je variantom normy a pozostáva z nárastu kontrakcií počas inhalácie a znižovania srdcového tepu počas výdychu.

  Avšak, tieto arytmie, ktoré sú sprevádzané fibriláciou predsiení (fibrilácia a flutter predsiení), predčasnými sťahy a paroxyzmálna tachykardia druhu, vo väčšine prípadov vytvoriť na pozadí srdcovou chorobou alebo iných orgánov.

  Choroby, pri ktorých dochádza k poruchám rytmu

  Patológia kardiovaskulárneho systému vyskytujúca sa na pozadí:

  • Ischemická choroba srdca, vrátane angíny pectoris, akútny a predchádzajúci infarkt myokardu,
  • Hypertenzia, najmä pri častých krízach a dlhotrvajúcich,
  • Srdcové chyby,
  • Kardiomyopatia (štrukturálne zmeny v normálnej anatómii myokardu) v dôsledku vyššie uvedených ochorení.

  Extracardiačné ochorenia:

  • Žalúdok a črevá, napríklad žalúdočné vredy, chronická cholecystitída atď.
  • Akútne otravy
  • Aktívna patológia štítnej žľazy, najmä hypertyroidizmus (zvýšená sekrécia hormónov štítnej žľazy do krvi),
  • Dehydratácia a poruchy elektrolytického zloženia krvi,
  • Horúčka, ťažká hypotermia,
  • Otrava alkoholom,
  • Feochromocytóm - nádor nadobličiek.

  Okrem toho existujú rizikové faktory, ktoré prispievajú k výskytu porúch rytmu:

  1. obezita,
  2. Zlé návyky
  3. Vek nad 45 rokov
  4. Súbežná endokrinná patológia.

  Sú tiež narušené poruchy srdcového rytmu?

  Všetky poruchy rytmu a vedenia sa klinicky prejavujú rôznymi spôsobmi u rôznych pacientov. Niektorí pacienti necítia žiadne príznaky a vedia o patológii až po plánovanom EKG. Táto časť pacientov je zanedbateľná, pretože pacienti vo väčšine prípadov zaznamenajú zjavné príznaky.

  Tak porúch rytmu doprovodu palpitácie (100 až 200 m), a to najmä paroxyzmálna formy, vyznačujúci sa tým, náhly nástup a rýchle narušenie srdce, dýchavičnosť, bolesť v oblasti hrudnej kosti.

  Niektoré poruchy vedenia, ako ramienka bloku nezobrazí a len rozpoznaný na EKG. Sinoatriálnej a atrioventrikulárna blokáda prvý napájací prúd sa zanedbateľným spomalenie srdcovej (50-55 min), z dôvodu, ktorý môže byť klinicky prejavuje len nepatrný slabosť a únava.

  Zablokuje závažnú bradykardiu (menej ako 30-40 za minútu) s 2 a 3 stupňami a charakterizuje krátkodobé záchvaty straty vedomia nazývané záchvaty MEA.

  Okrem toho, niektoré z týchto podmienok môžu byť sprevádzané závažné stav prechladnutie potom, s intenzívnou bolesťou v ľavej strane hrudníka, zníženie krvného tlaku, celkovou slabosťou a strata vedomia. Tieto príznaky sú spôsobené porušením srdcové hemodynamiky a vyžadujú pozornosť od núdzového lekára alebo na klinike.

  Ako diagnostikovať patológiu?

  Stanovenie diagnózy porúch rytmu nie je ťažké, ak pacient robí typické sťažnosti. Pred počiatočným vyšetrením lekára môže pacient nezávisle vypočítať pulz a vyhodnotiť tieto alebo iné príznaky.

  Avšak typ porúch rytmu je stanovený len lekárom po EKG, pretože každý typ má svoje vlastné znaky na elektrokardiograme.
  Napríklad, extrasystoly prejavujú zmenené komorovej komplexy záchvatu tachykardie - krátke intervaly medzi komplexy, fibrilácia predsiení - nepravidelného rytmu a srdcovej frekvencie o viac než 100 za minútu, sinoatriálny blok - predĺženie P vlna odráža drží impulz siení, atrioventrikulárny blok - predĺženie intervalu medzi atriálnej a komorové komplexy atď.

  V každom prípade iba kardiológ alebo terapeut môže správne interpretovať zmeny EKG. Preto keď sa objavia prvé príznaky poruchy rytmu, pacient by mal čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

  Okrem EKG, čo môže byť vykonané už pri príchode brigády lekárskej pohotovosti doma u pacienta môže vyžadovať ďalšie vyšetrovacie metódy. Tie sú priradené na kliniku, ak pacient nebol hospitalizovaný nemocnici alebo v kardiológii (arytmologii) nemocničné oddelenie, v prípade, že pacient má označenie pre hospitalizáciu. Vo väčšine prípadov sú pacienti hospitalizovaní, pretože aj mierne poruchy srdcového rytmu môže byť predzvesťou vážnejšieho, život ohrozujúcich arytmií. Výnimkou je sínusová tachykardia, pretože je často zmiernená za použitia tabletových formulácií aj v prednemocničnej fáze a ohrozenia života ako celok nemôže byť držaná.

  Z ďalších diagnostických metód sú zvyčajne uvedené nasledujúce:

  1. Monitorovanie krvného tlaku a EKG počas dňa (Holter),
  2. Vzorky s fyzickou aktivitou (chodenie po schodoch, chôdza na bežiacom páse - testovanie bežeckého pásu, jazda na bicykli - bicyklová ergometria)
  3. Extrasofageálne EKG na objasnenie polohy porúch rytmu,
  4. Transezofageální elektrofyziologické vyšetrenie (CHPEFI), pokiaľ arytmie nie sú schopní zaregistrovať u štandardného EKG, a máte stimulovať srdcový tep a spôsobiť poruchy srdcového rytmu, určiť presný typ.

  V niektorých prípadoch môže vyžadovať MRI srdca, napríklad, ak je pacient podozrenie na srdcovú nádor, myokardu, alebo jazvy po infarkte myokardu, neodráža na kardiogram. Spôsob, ako je ultrazvuk srdca, alebo echocardioscopy je povinné výskum štandard pre pacientov s poruchami srdcového rytmu akéhokoľvek pôvodu.

  Liečba porúch rytmu

  Liečba porúch a vedenia rytmu sa líši v závislosti od druhu a príčiny.

  Napríklad, v prípade pacienta, ischemickej choroby srdca dostáva nitroglycerín, krvných doštičiek (tromboAss aspirín kardio) a prostriedky k normalizácii zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi (atorvastatínu, rosuvastatínu). Hypertenzia zaručené označenie antihypertenzíva (enalapril, losartan, atď.). V prítomnosti diuretík (Lasix, Diacarbum, diuver, veroshpiron) a srdcových glykozidov (digoxín), sú priradené chronického srdcového zlyhania. Ak má pacient ochorenie srdca, to môže byť označená chirurgickú korekciu vrások.

  Bez ohľadu na príčinu, núdzová starostlivosť za prítomnosti porúch rytmu vo forme fibrilácie predsiení alebo paroxyzmálnej tachykardie spočíva v podávaní liekov znižujúcich rytmus (antiarytmikum) a znižujúcich rytmus pacienta. Prvá skupina zahŕňa lieky ako panangín, aspartam, prokainamid, cordaron, strofantín na intravenózne podanie.

  Pri ventrikulárnej tachykardii sa intravenózne injekčne aplikuje lidokaín a extrasystoly - betalok ako roztok.

  Sínusová tachykardia sa môže zastaviť užívaním anaprilínu pod jazykom alebo egilok (concor, coronal, atď.) Vo forme piluliek.

  Bradykardia a blokáda vyžadujú úplne inú liečbu. Najmä prednizón, aminofylín a atropín sa podáva intravenózne pacientovi a mezatón a dopamín spolu s adrenalínom sa podávajú pri nízkom krvnom tlaku. Tieto lieky "urýchľujú" srdcový rytmus a zhoršujú srdce.

  Existujú nejaké komplikácie porúch srdcového rytmu?

  Poruchy srdcového rytmu sú nebezpečné nielen preto, že krvný obeh v tele je narušený kvôli abnormálnej funkcii srdca a zníženiu srdcového výdaja, ale aj vývoju niekedy strašných komplikácií.

  Najčastejšie sa objavujú pacienti na pozadí poruchy rytmu:

  • Zrútiť. To sa prejavuje prudkým poklesom hladiny krvného tlaku (pod 100 mm Hg), celkovou ostrou slabosťou a bledosťou, slabosťou alebo mdlobou. Môže sa vyvinúť ako dôsledok priameho poruchy rytmu (napríklad počas záchvatu MES) a ako dôsledok zavedenia antiarytmických liekov, napríklad prokaínamidu s fibriláciou predsiení. V druhom prípade sa takýto stav považuje za lekársku hypotenziu.
  • Arytmogénny šok - dochádza v dôsledku prudkého poklesu prietoku krvi vo vnútorných orgánoch, v mozgu a arteriolách kože. Je charakterizovaný všeobecným vážnym stavom pacienta, nedostatkom vedomia, bledosťou alebo cyanózou kože, tlakom pod 60 mm Hg a zriedkavým srdcovým tepom. Bez včasnej pomoci pacient môže zomrieť.
  • Ischemická mŕtvica vzniká v dôsledku zvýšenej trombózy v srdcovej dutine, rovnako ako pri paroxyzmálnych tachykardiach, krv v srdci je "šľahaná" ako v mixéri. Výsledné krvné zrazeniny sa môžu usadiť na vnútornom povrchu srdca (parietálnym trombom) alebo prechádzať krvnými cievami do mozgu, blokovať ich lúmen a viesť k ťažkej ischémii mozgovej látky. Vykazuje to prudké poruchy reči, nestabilita chôdze, úplná alebo čiastočná paralýza končatín.
  • Pľúcna embólia (pľúcna embólia) sa vyskytuje z rovnakého dôvodu ako mŕtvica len v dôsledku zablokovania pľúcnej artérie krvnými zrazeninami. Klinicky sa prejavuje dýchavičnosť a udusenie, ako aj modrá koža tváre, krku a hrudnej kože nad úrovňou bradaviek. Pri úplnej obštrukcii pľúcnej cievy má pacient náhlu smrť.
  • Akútny infarkt myokardu je spôsobený tým, že počas ataku tachyarytmie srdce bije s veľmi vysokou frekvenciou a koronárne artérie jednoducho nie sú schopné zabezpečiť potrebný prietok krvi do samotného srdcového svalu. V srdcových tkanivách je nedostatok kyslíka a vzniká miesto nekrózy alebo smrti buniek myokardu. To sa prejavuje ostrými bolesťami za hrudnou kosťou alebo v hrudníku vľavo.
  • Komorová fibrilácia, asystóla (zástava srdca) a klinická smrť. Najčastejšie sa s paroxyzmou vyvíja ventrikulárna tachykardia, ktorá sa mení na ventrikulárnu fibriláciu. Súčasne je úplne stratená kontraktilita myokardu a adekvátne množstvo krvi nevstúpi do ciev. Niekoľko minút po fibrilácii sa srdce zastaví a rozvinie sa klinická smrť, ktorá bez včasnej pomoci prenikne na biologickú smrť.

  V malom počte prípadov má pacient poruchu rytmu s rýchlosťou blesku, akoukoľvek komplikáciou a smrťou. Táto podmienka je zahrnutá do konceptu náhlej srdcovej smrti.

  výhľad

  Prognóza porúch rytmu v neprítomnosti komplikácií a pri absencii organickej choroby srdca je priaznivá. V opačnom prípade je prognóza určená stupňom a závažnosťou základnej patológie a typu komplikácií.

  Zlyhanie srdcového rytmu: príčiny, symptómy a liečba

  Porucha srdcového rytmu je vhodný názov v medicíne - arytmia. Patológia je porucha frekvencie, pravidelnosť práce orgánu, narušenie elektrickej vodivosti. Niekedy sa choroba vyskytuje na pozadí mdloby, závraty spôsobené nedostatkom vzduchu a bolesťou v oblasti srdca. Diagnostiku môžete vykonať pomocou inštrumentálneho a fyzického výskumu. V priebehu terapie sa používajú techniky srdcovej chirurgie a lieky.

  Vlastnosti arytmie

  Mnohí ľudia majú obavy v otázke, čo robiť, ak niekto zlyhá? Stručný prehľad tejto srdcovej choroby vám pomôže. Arytmia alebo zlyhanie srdcového rytmu je všeobecný pojem, ktorý naznačuje poruchu vo výskyte a prenose elektrického impulzu. Patológia je veľmi nebezpečná, má negatívne dôsledky.

  Porucha rytmu sa prejavuje na pozadí poruchy vodivosti kardiovaskulárneho systému, ktorá obnovuje pravidelné a konzistentné kontrakcie. Funkčné, organické faktory by sa mali považovať za príčinu zlyhania srdcového rytmu. Arytmia môže spôsobiť nebezpečné zmeny. Ani infarkt. Charakteristika choroby naznačuje vznik silného impulzu, vyblednutiu orgánu a prerušenie jeho práce. Niekedy mdloba, bolesť v hrudi, dýchanie, slabosť a závrat.

  Ak nedáte diagnostiku včas a nezačnete včasnú, kompetentnú liečbu, môžu sa objaviť príznaky angíny. Pri tejto chorobe existuje riziko srdcového zlyhania alebo pľúcneho edému.

  Poruchy srdcového vedenia a rytmu spôsobujú smrť u detí i dospelých v 15% všetkých prípadov. Príčiny patológie a liečby zlyhania srdcového rytmu určuje kardiológ.

  • bradykardia;
  • fibrilácia predsiení;
  • tachykardia;
  • arytmie.

  Špecifický rytmus, frekvencia, sekvencia kontrakcií sú riadené vodivým systémom. V prípade porážky sa objavia znaky arytmie. Ak sa balíky Gis dostanú pod útok, objaví sa blokáda, a to porucha vodivosti. Dôsledkom toho je nesprávna koordinácia fungovania komôr, predsiení.

  Príčiny vývoja

  Skôr ako sa naučíte liečiť patológiu, mali by ste zvážiť jej opis a pôvod. Príčiny zlyhania srdcového rytmu môžu spočívať v iných ochoreniach. Určuje ich lekár, pre ktorý sa vykonáva podrobná diagnostika.

  V súlade s etiologickými faktormi a mechanizmom vzniku ochorenia existujú dve formy arytmie - funkčné a organické. Pokiaľ ide o druhú, je častým spoločníkom myokarditídy, ischemickej choroby srdca, zranenia, poruchy, nedostatočnosť, ESR, komplikácie po operácii.

  Ak dôjde k poruche srdcovej činnosti, príčinou môže byť:

  • únava;
  • stresové situácie, nedostatok spánku, dobrý oddych;
  • zlé návyky;
  • nesprávna strava, nadváha;
  • poškodenie mozgu, ktoré negatívne ovplyvňuje ľudský nervový systém;
  • patológia v chrbtici;
  • porušovanie práce rôznych orgánov a systémov;
  • gynekologické ochorenia;
  • vysoký krvný tlak, choroby kardiovaskulárneho systému, ischemická choroba srdca, srdcový infarkt, mŕtvica;
  • účinok toxínov, škodlivých látok na telo;
  • samoliečba;
  • patológia štítnej žľazy, diabetes mellitus.

  S cieľom poskytnúť prvú pomoc včas počas vysielacieho času je vhodné vedieť, ako príznaky srdcového zlyhania vyzerajú. Je zaujímavé, že zmena rovnováhy elektrolytov v tomto orgáne vyvoláva vývoj arytmie. Proces značne komplikuje kontraktilnú kapacitu svalu.

  Klinický obraz

  Počas útoku môže byť potrebná núdzová lekárska starostlivosť. Preto je dôležité vedieť o príznakoch poruchy srdcového rytmu a nebezpečných indikátoroch.

  • závraty;
  • silná slabosť, zimnica;
  • búšenie srdca, prítomnosť vyblednutia a prerušenia;
  • angína pectoris;
  • dusenie;
  • kardiogénny šok;
  • mdloby;
  • nevoľnosť.

  Počas útoku by ste mali urobiť všetko pre zmiernenie stavu pacienta. Potrebujete vedieť, aký liek alebo ľudový liek pomôže zvládnuť zhoršené ochorenie.

  Arytmia môže byť smrteľná. Od prvých sekúnd sa objavujú slabosti, závraty, kŕče. Nie je možné určiť impulz a tlak, poškodenie dychu. Dosiahne sa dilatácia žiaka a môže sa vyskytnúť klinická smrť. Ak má pacient asystoliu, existuje riziko vzniku synkopálneho stavu. V prípade fibrilácie predsiení je tromboembolická komplikácia ukončená mŕtvicou.

  Metódy diagnostiky a terapie

  Primárna etapa diagnostiky vykonáva terapeut, kardiológ. Potom sa použijú inštrumentálne štúdie.

  Diagnóza srdcovej arytmie:

  • EKG;
  • Ultrazvuk srdca;
  • lekárske vyšetrenie;
  • meranie pulzu, krvný tlak;
  • Monitorovanie EKG, krvný tlak;
  • OAM, KLA, elektrolyty.

  Najčastejšou príčinou patológie je chronická forma ochorenia koronárnych artérií, hypertenzia, zlyhanie srdca. V tomto prípade sú predpísané lieky a pilulky, ktoré vykazujú vysokú účinnosť v terapii.

  Hlavné lieky na arytmiu:

  • statíny;
  • ACE;
  • blokátory beta-adrenoreceptorov;
  • diuretiká;
  • inhibítory angiotenzínu;
  • kardiovaskulárne lieky.

  Dobrý účinok sa pozoruje pri ich stabilnom používaní. Lieky môžu predpisovať iba ošetrujúci lekár. Dobre pomôžte antiarytmickým liekom: "Sotaleks", "Propanorm", "Kordaron". Prispievajú k zvyšku srdcového svalu. Veľmi dôležitá je prevencia, čo znamená zdravý životný štýl, miernu telesnú aktivitu, užívanie určitých liekov.

  Tradičné metódy liečby arytmií:

  1. Môžete urobiť infúziu prasličky, budete potrebovať sušené listy. Varenie: 2 lyžičky. suroviny varené v pohári vriacej vody. Kmeň za dvadsať minút. Vezmite každé 2 hodiny na lyžicu.
  2. Mäty piepornej. V 200 ml vriacej vody pripravte čajovú lyžičku bylín. Trvať na pol hodinu, piť raz za deň za rok.
  3. Boj proti tachykardii: rezané špargľové klíčky - 1 polievková lyžica. lyžičku, nalejte 250 ml vriacej vody, zabaľte. Trvať na hodine, piť denne na 2 polievkové lyžice. l. asi mesiac.
  4. Zmiešajte rovnaké množstvá čiernej reďkovovej šťavy s tekutým medom. Vezmite 3 lyžičky. po jedle.
  5. Nechtík. Na 0,5 litra teplej vody 1 polievková lyžica. l. kvety rastliny. Chladenie. Vezmite 100 ml 4-5 krát denne.

  Postup liečby by sa mal koordinovať s lekárom, aby sa zabránilo vedľajším účinkom a komplikáciám.

  Väčšina prípadov neohrozuje zdravie a život. Prvotná forma patológie, ktorá prispieva k rozvoju cievnej mozgovej príhody a srdcového zlyhania, si zasluhuje osobitnú pozornosť. Zvláštna hrozba a negatívne dôsledky sú pozorované pri fibrilácii, pri trepaní komôr.

  Zlyhanie srdcového rytmu je teda nebezpečným ochorením, ktoré je plné vývoja mnohých komplikácií, ako aj negatívnych následkov. Ak sa objavia podozrivé príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť profylaktické vyšetrenie. Je prísne zakázané zaobchádzať s vlastnou liečbou.

  Rýchlosť srdcového rytmu u mužov a žien, príčiny porúch srdcového rytmu podľa pohlavia

  Choroby srdca a kardiovaskulárneho systému sú jednou z najrozsiahlejších skupín ochorení, ktoré často vedú k smrti.

  Osoba so srdcovou poruchou - v závislosti od jej typu - môže žiť niekoľko desaťročí a môže zomrieť takmer okamžite.

  Preto sa musí starostlivo monitorovať zdravie srdca, najmä ak sú v jeho práci nejaké nezrovnalosti alebo sú súčasne choroby, ktoré môžu ovplyvniť prácu tohto životne dôležitého orgánu.

  Čo je srdcová frekvencia?

  Srdcový rytmus - hlavná charakteristika srdca, jeden z dôležitých ukazovateľov tela, ktorý môže určiť prítomnosť patológie. Poukazuje na to, ako často sa srdcový sval zmení a v akých intervaloch sa vyskytuje. Srdcová frekvencia sa vyznačuje srdcovou frekvenciou za jednotku času, ako aj trvaním prerušenia medzi kontrakciami.

  Ak sa srdcový sval zmení rovnomerne, každý srdcový cyklus (postupné kontrakcie a relaxácia) trvá rovnako dlho - rytmus je normálny. Ak trvanie niekoľkých cyklov nie je rovnaké, existujú poruchy rytmu.

  Srdcový rytmus nastavuje bunky v sínusovom uzle (táto oblasť srdca sa nazýva uzol Kate-Flac) - kardiostimulátory, ktoré vytvárajú impulzy.

  Impulzy sú potom prenášané do svalových buniek, čo spôsobuje ich kontrakciu a následnú relaxáciu. Vzhľadom na to, že srdce je tvorené svalovými bunkami, ktoré majú vysokú schopnosť kontrahovať, impulzy pôsobia na celý orgán, čo spôsobuje rytmickú kontrakciu a pumpovanie krvi.

  Srdcový rytmus: ktorý z nich je normálny?

  Zvyčajne sa srdcový sval znižuje s frekvenciou 60 až 100 úderov za minútu - v závislosti od stavu tela, od vplyvu vnútorných a vonkajších faktorov.

  Normálna srdcová frekvencia sa pohybuje od 60 do 90 úderov za minútu. Presnejší počet závisí od veku, úrovne fyzickej aktivity a ďalších indikátorov. Ak má osoba srdcovú frekvenciu 91 úderov za minútu - to nie je dôvod na zavolanie sanitky. Ale prekročenie normy zdravého srdca o najmenej 5 jednotiek je dôvodom na to, aby ste sa poradili s lekárom a podstúpili ďalšie vyšetrenie.

  Ženy majú srdcovú frekvenciu v priemere o 7-8 jednotiek viac ako muži.

  Miera zdravých srdcových tepien u detí je vyššia - v priemere asi 120 krát za minútu. To je spôsobené tým, že objem krvi dieťaťa je malý a bunky potrebujú viac živín a kyslíka.

  Preto srdce musí pracovať rýchlejšie, aby mal čas na dodanie kyslíka do buniek včas.

  Pulzná frekvencia podľa pohlavia u dospelých je uvedená v nasledujúcej tabuľke:

  Ako vidíte, s vekom sa srdcová frekvencia zvyšuje (v priemere o 5 úderov každých 10 rokov). Je to spôsobené znížením elasticity srdcového svalu, poškodením ciev.

  Poruchy srdcového rytmu: ktoré z nich?

  Dôležitým ukazovateľom je interval medzi kontrakciami. Mal by to byť rovnaký. V opačnom prípade môžeme hovoriť o porušovaní srdcového rytmu.

  Interval medzi ranami v pokoji je odhadnutý: s fyzickým alebo emocionálnym stresom, srdce kontraktuje častejšie, preto je interval medzi kontrakciami skrátený - ale opäť musí byť rovnomerný.

  Ak je interval nerovnomerný, doba jedného obdobia klesá:

  1. Systol - obdobie kontrakcie srdcového svalu. V dôsledku toho klesá objem transportovaného kyslíka, orgány a tkanivá trpia nedostatkom kyslíka.
  2. Diastol - obdobie relaxácie. Výsledkom je, že srdcový sval nezostáva, je pravidelne preťažený, v dôsledku toho sa objavujú chronické ochorenia orgánu.

  Poruchy srdca sa často vyskytujú. Ak je všetko dobré, človek nepočuje a necíti, že jeho srdce bije. Ak dôjde k porušeniu, človek cíti pulzáciu alebo pocity nepohodlie - pocit nedostatku vzduchu, závraty atď. Často nevenujú pozornosť týmto ochoreniam a dozvedia sa o poruchách srdcového rytmu počas rutinného vyšetrenia alebo vyšetrenia.

  Porucha srdcového rytmu sa nazýva arytmia. Existuje niekoľko typov:

  1. Bradykardia - spomaľuje srdcovú frekvenciu, vedie k hladeniu a slabosti kyslíka. Vyskytuje sa z prirodzených dôvodov, keď je človek oslabený po ochorení, počas dlhšieho uvoľnenia. Ak je bradykardia spôsobená inými príčinami než zdravotnými problémami a vyskytuje sa sporadicky, nie je to nebezpečné. Môže to však znamenať patologické zmeny v štruktúre srdca, ak je trvalé.
  2. Tachykardia - zrýchlenie srdcového rytmu. Zrýchlenie srdcovej frekvencie o 20-25 jednotiek počas intenzívnej fyzickej námahy je normou. Ale tachykardia v kľude je nebezpečná, pretože spôsobuje zvýšený účinok na cievy, srdcový sval sa vyčerpáva rýchlejšie.
  3. Extrasystole - vznik zbytočných úderov, v dôsledku čoho sa interval medzi beaty buď zvyšuje, alebo klesá. Najbežnejšie príčiny sú ischémia, aterosklerotická lézia srdcového svalu. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí.
  4. Fibrilácia predsiení je úplná arytmia. Vyskytuje sa vtedy, keď sa srdcový sval nezmršťuje úplne, len mierne trčí. Tento typ arytmie poukazuje na závažné srdcové problémy, vyžaduje starostlivé a okamžité vyšetrenie a liečbu. Často sa vyskytuje pri ochoreniach pľúc.
  Ventrikulárna tachykardia na obsah ↑

  Prečo sa vyskytujú poruchy srdcového rytmu?

  Poruchy srdcového rytmu sú:

  1. Čas - trvá niekoľko minút, potom sa srdcová frekvencia normalizuje nezávisle.
  2. Trvalé - keď sú spojené s prítomnosťou patológie a chorôb srdca alebo iných orgánov.

  Najčastejšie poruchy srdcového rytmu sú spôsobené:

  • hypertenzia;
  • Chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
  • Poškodenie srdcového svalu;
  • Konštantný stres;
  • Prítomnosť duševných porúch a chorôb;
  • Diabetes mellitus;
  • Poruchy obehu, znížený cievny tonus, kŕčové žily;
  • obezita;
  • Zlé návyky (fajčenie, alkoholizmus, zneužívanie kofeínu a iných látok, ktoré spôsobujú spazmus krvných ciev ovplyvňujú srdcovú frekvenciu);
  • Niektoré lieky.

  Ochorenia srdca, ktoré ovplyvňujú výskyt arytmií:

  1. Kardiomyopatia. Steny predsieň a komôr sa môžu zahustiť alebo naopak stali príliš tenkými, čo vedie k zníženiu objemu krvi, ktorá sa čerpá v jednej kontrakcii.
  2. Koronárna choroba sa vyskytuje, keď sa časť malých krvných ciev značne zužuje. Výsledkom je, že časť srdcového svalu nedostáva kyslík a zomrie. Dôsledkom tohto porušenia je komorová arytmia.
  3. Ochorenie srdcových chlopní. Kvôli nim sa mení objem čerpaného krvného obehu, čo ovplyvňuje aj počet výrezov potrebných na udržanie života.

  Ochorenia štítnej žľazy sú rizikovým faktorom rozvoja arytmií. Pacienti so zhoršenou funkciou štítnej žľazy musia byť čas od času vyšetrení od kardiológu.

  U žien

  Tachykardia u žien vzniká počas tehotenstva a menopauzy. Ak to nie je sprevádzané inými príznakmi, nie je dôvod ísť na lekára.

  Príčiny poruchy srdcového zdravia a poruchy srdcovej frekvencie sú tiež:

  1. Nadváhou.
  2. Nadmerná emocionalita.
  3. Ťažká fyzická námaha.
  4. Chronický stres.
  na obsah ↑

  U mužov

  Zástupcovia silnejšieho pohlavia sú menej pozorní voči svojmu zdraviu.

  Zmeny srdcového rytmu spôsobujú:

  1. Nadmerná fyzická aktivita počas športu.
  2. Naopak - absencia akejkoľvek fyzickej aktivity.
  3. Zlé návyky.
  4. Nesprávna strava, prebytok tučných jedál.

  U žien sa arytmia zvyčajne vyskytuje po 50 rokoch, u mužov trochu skôr - po 45 rokoch.

  U detí sa srdcové arytmie vyskytujú v dôsledku vrodených alebo zápalových ochorení srdca, závažnej otravy a intoxikácie, porúch v nervovom systéme.

  Symptómy, ktoré sprevádzajú arytmie

  Prítomnosť srdcových ochorení vedie k postupnému oslabeniu srdcového svalu a samotného uzlového sínusu, ktorý vytvára impulzy.

  To je sprevádzané charakteristickými príznakmi:

  • únava;
  • závraty;
  • Strata vedomia;
  • Známky srdcového zlyhania;
  • Porušenie, zmätenosť vedomia;
  • Bolesť na hrudníku;
  • Pocit nedostatku dychu, dýchavičnosť;
  • Paniku počas útoku.
  na obsah ↑

  diagnostika

  Iba subjektívne pocity alebo prítomnosť viacerých symptómov nestačia na presnú diagnózu, určenie typu arytmie, jej príčiny a predpisovanie správnej liečby.

  Pri diagnostike sa používajú nasledujúce metódy:

  1. Elektrokardiografia (EKG) je najjednoduchšia, najrýchlejšia a najbežnejšia metóda vyšetrenia. Poskytuje kompletný obraz o trvaní fáz srdcového tepu.
  2. Echokardiografia nám umožňuje odhadnúť veľkosť srdcových komôr, hrúbku stien a pozorovať ich pohyb.
  3. Monitorovanie holterov, keď je na pacientovom ramene inštalovaný špeciálny snímač. Počas dňa neustále fixuje srdcovú frekvenciu - v kľude, pri každodenných úlohách.
  Rytmické odchýlky od obsahu ↑

  Liečba a prevencia

  V zásade sa liečba arytmií uskutočňuje s liekmi. Na tento účel sú predpísané antiarytmické lieky, lieky na udržanie a zlepšenie práce srdcového svalu. Uistite sa, že máte liečené príbuzné ochorenia.

  Reflexný efekt zahŕňa rôzne typy masáže, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh, znižujú alebo zvyšujú srdcovú frekvenciu.

  V prípade vážneho porušenia používam inštaláciu kardiostimulátorov a kardiostimulátorov. Predpokladajú funkcie, ktorým sa poškodený sínusový uzol nedokáže vyrovnať.

  Je extrémne zriedkavé, ale používa sa fyzioterapia. Je účinný vtedy, ak arytmia nie je spôsobená fyziologickými poruchami, ale účinkami stresu, porúch v práci nervového systému.

  Aby ste zabránili riziku arytmií a zbavili sa ho v počiatočných fázach, je potrebné:

  1. Normalizujte plán odpočinku - pravidelne si uschovajte, vyhýbajte sa vážnej fyzickej aktivite, ale úplne sa nevzdávajte telesnej aktivity.
  2. Menej nervózny, môžete si vziať svetlo upokojujúce čaje.
  3. Odmeňte čaj, kávu, alkohol a cigarety.
  4. Revízia jedla - opustiť pečenie, mastné a sladké, jesť viac zeleniny a ľahké bielkoviny.
  5. Jedzte potraviny bohaté na horčík a draslík (stopové prvky potrebné pre zdravie nervového a kardiovaskulárneho systému) - strukoviny, marhule, banány.
  6. Kontrolná hmotnosť sa postupne zbavte nadbytočných libier.
  7. Pravidelne podstupujú profylaktické vyšetrenia, monitorujú krvný tlak a pulzné parametre.
  na obsah ↑

  Navštívte navigáciu

  Arytmia sa vyznačuje nestabilnou srdcovou frekvenciou a rytmom. Ide o celý rad ochorení rôznych typov, spoločným ukazovateľom je prítomnosť porúch vo vytváraní excitačných impulzov a ich vedenie do srdcového svalu, čo spôsobuje odchýlky od normálneho rytmu srdcového tepu. Najčastejšie choroby z tohto zoznamu sú tachykardia, extrasystofia, bradykardia.

  Patologické faktory spôsobujú abnormálnu prácu s vodivou funkciou srdca, čo vedie k elektrickej heterogenite v myokarde, čo vedie k porušeniu rytmu srdca.

  Možné príčiny, rizikové faktory

  Ak vezmeme do úvahy všetky existujúce srdcové patológie, podiel, ktorý možno pripísať rôznym typom porúch srdcového rytmu, je pôsobivý. Približne 10% ľudí vo veku 60 rokov vykazuje príznaky arytmií a prevalencia týchto ochorení u mužov je jedenapolkrát vyššia ako u žien.

  Deti a dospievajúci sú menej náchylní na účinky chorôb spojených so zmenami rytmu srdca: podiel chorých detí je 0,6%.

  Porušenie procesov systému vedenia myokardu nastáva v dôsledku nesprávnej generácie elektrických signálov alebo zlyhania procesu ich správania v rôznych oblastiach. Výsledkom je, že aktuálne skočí na ďalší uzol reťazca, takže rytmus sa stratí.

  Príčiny porušenia

  Opísané porušenie nastáva v dôsledku prítomnosti srdcových patológií alebo negatívnych prejavov vnútornej alebo vonkajšej povahy.

  Patológia je spôsobená nasledujúcimi ochoreniami srdca:

  • kardiomyopatia,
  • Útoky srdca
  • Ischemická choroba
  • Ateroskleróza koronárnych ciev,
  • Srdcové chyby (najmä u detí),
  • Dystrofia a iné abnormality myokardu.

  Tiež porušenie srdcovej frekvencie môže spôsobiť také javy ako:

  • Choroby vnútorných orgánov
  • dystónia,
  • obezita,
  • Hormonálna nerovnováha
  • Patológie nervového, endokrinného systému,
  • Otrava, predávkovanie liekmi, intoxikácia,
  • Silný stres, emocionálna strach,
  • anémia,
  • Elektrický šok,
  • anestézie
  • Chirurgické operácie.

  Rizikové skupiny

  Hlavné faktory, ktoré môžu spôsobiť rôzne typy patologických zmien v rytme kontrakcií sú:

  • Nadmerné pitie,
  • fajčenie,
  • Pravidelné infekčné choroby
  • Duševný, fyzický stres,
  • Nadmerné používanie energetických nápojov, kofeínu,
  • Zlé liečenie,
  • Genetické faktory (dedičnosť),
  • Starší ľudia.

  V zriedkavých prípadoch dochádza k spontánnej arytmii, ktorá je charakteristická pre ľudí s horúčavou povahou. Aké je nebezpečenstvo takéhoto druhu? Pri ťažkých poruchách sa pacienti sťažujú na zmätený srdcový tep bezprostredne po prejazde poruchy.

  Typy arytmií

  Pri klasifikácii by mali byť choroby rozdelené do niekoľkých skupín podľa miesta výskytu porúch.

  1. Poruchy sinusového uzla.
   • Sínusová odroda sa vyznačuje abnormálnou mierou kontrakcie, ktorá je bežná u ľudí mladších ako 30 rokov, často sa vyskytuje pri ťažkej fyzickej námahe.
   • Sínusová tachykardia je zvýšená srdcová frekvencia.
   • Sinusová bradykardia - pomalý srdcový tep.
   • Atrial Asystolia - celkové potlačenie funkcie sínusového uzla.
  2. Zlyhanie funkcie vedenia myokardu alebo zápalové procesy v danej oblasti.
   • Zablokuje v rôznych oddeleniach (spomaľuje alebo zastavuje prenos impulzov).
   • Príliš rýchle vzrušenie komôr.
  3. Súčasné narušenie procesov vedenia, automatizácie, excitability.
   • Zvýšený komorový flutter alebo flutter.
   • Extrasystol sa vyznačuje prítomnosťou predčasných kontrakcií.
   • Fibrilácia predsiení, ventrikulárna fibrilácia - nepravidelná rýchlosť kontrakcie.

  Okrem týchto ochorení existujú aj iné formy spôsobené kombináciou niekoľkých patologických faktorov.

  V samostatnej skupine sa vyčleňuje funkčné poruchy rytmu, ktoré zahŕňajú:

  • Poruchy neurogénneho pôvodu. Nervový systém, ktorý riadi fungovanie všetkých vnútorných orgánov, má priamy vplyv na prácu srdca. Nervový systém je rozsiahlou sieťou sympatických a parasympatických nervov, ktoré v rôznych smeroch ovplyvňujú srdcový sval. Zvýšený tón vagus (parasympatického) nervu spomaľuje rytmus kontrakcií a sympatický nervový systém zvyšuje srdcový tep ako sa tón zvyšuje. Príčiny aktivácie sympatického tónu sú stres, zažívajú silné emócie, duševné fyzické preťaženie, časté fajčenie, nadmerné pitie, veľké množstvo kofeínu denne, pikantné a mastné potraviny. Okrem toho sa sympatický tón zvyšuje v prítomnosti ochorenia štítnej žľazy, ako aj intoxikácie, krvných ochorení. Existujú vagón-dependentné arytmie, ktoré sa vyskytujú prevažne v noci, keď sa aktivita parasympatického systému zvyšuje. Príčiny zvýšeného tónu môžu byť rôzne ochorenia gastrointestinálneho traktu.
  • Dislektrolyt spôsobuje zmenené zloženie krvi alebo obsah chemických prvkov v srdcovom svale (hladina draslíka, horčíka).
  • Iatrogénne druhy sa vyskytujú v dôsledku nesprávnej liečby.
  • Mechanický spôsobený zraneniami hrudnej kosti spadá z veľkej výšky, keď dôjde k úrazu elektrickým prúdom.
  • Idiopatické arytmie sú termínom nepravidelných srdcových tepien, ktorých príčina sa nedá určiť.

  Detská arytmia

  Samostatnou témou je porušenie srdcového tepu u detí. Sú vrodené a získané.

  Prvý typ sa vyskytuje aj keď je dieťa v maternici, takže úlohou lekárov, ktorí vedú tehotenstvo, je pravidelne počúvať fetálny tep srdca. Prečo to vyvstáva? Hlavným dôvodom je genetická predispozícia.

  Malé deti sú citlivé na akékoľvek negatívne udalosti, ktoré im spôsobujú silný emočný stres. Časté škandály medzi rodičmi a iné udalosti, ktoré ovplyvňujú psychiku dieťaťa, môžu spôsobiť rozvoj srdcových ochorení.

  príznaky

  Pretože ide o komplex chorôb s rôznymi znakmi, ich príznaky sa navzájom líšia. Zvážte príznaky najčastejších prejavov:

  • Pri sínusovej tachykardii sa pozoruje zvýšenie srdcovej frekvencie z 90 úderov za minútu a viac. Pacient hlási výskyt dýchavičnosti, zvýšenú únavu, palpitácie, pocit slabosti celého tela.
  • V prípade paroxyzmálnej tachykardie je možné sledovať správny rytmus, ale zároveň je častejšie - zo 140 úderov za minútu. Pacient s arytmiou sa sťažuje na nadmerné potenie, slabosť a časté močenie. Pri dlhšom údere sa objaví bolesť na hrudníku, kým nezmizne.
  • Sinusová bradykardia sa vyznačuje frekvenciou kontrakcií 55 úderov za minútu a menej. Symptómy sú nízky krvný tlak, pocit slabosti, mierny závrat, bolesť bolesti v oblasti srdca.
  • Symptómy sínusovej odrody sa považujú za pomalé kontrakcie počas inhalácie a častejšie počas výdychu. Táto choroba je bežná u dospievajúcich a žien počas tehotenstva.
  • Extrasystoly sú ťažko diagnostikované, pretože pacient zvyčajne necíti žiadne zmeny v tele. Zriedkavý pacient môže zaznamenať mierny nárast tlaku v srdcovom svale, ktorý sa okamžite zastaví.
  • Pri ventrikulárnej fibrilácii dochádza ku kontrakcii srdca s frekvenciou až 150 úderov za minútu, čo je znakom závažných srdcových defektov, spôsobuje silnú bolesť v hrudníku, nedostatočný pulz v porovnaní s frekvenciou kontrakcií a tiež nepravidelný srdcový tón.
  • Príznaky ako zastavenie srdca, mdloby, vláknitý pulz, kŕče, prerušenie dýchania a rozšírené žiaky môžu byť príznakmi zvlhčovania v rôznych častiach srdca alebo blokády.

  Ako je zrejmé, špecifické príznaky sú úplne závislé od typu. Zoznam klasifikácie symptómov je určený typom ochorenia, ale niekedy je arytmia takmer asymptomatická, takže prevencia zohráva kľúčovú úlohu v boji proti tejto chorobe.

  Zoberme si najčastejšie najčastejšie príznaky, ktoré sa vyskytujú v rôznych typoch.

  Zvýšenie rytmu SS

  HR sa považuje za patologicky vysoké, presahuje 90 úderov za minútu. Toto je uznávaný klinický príznak veľkej skupiny tachykardií. Časté sú palpitácie srdca sprevádzané pocitom slabosti, ťažkého potenia a mierneho dyspnoe. Najvyššia srdcová frekvencia je za 60 sekúnd 180 úderov - to je vážne nebezpečenstvo pre život pacienta.

  Palpitácie srdca zvyčajne spôsobujú nádchy, anémiu, vysoký krvný tlak, fyzické námahy, nadmerné užívanie kofeínu, časté fajčenie.

  V prípade zistenia tohto indikátora by sa mala vykonať elektrokardiografia a iné vyšetrovacie metódy. Ak je stabilný častý rytmus nad 100 úderov, lekár určí tachykardiu, predpíše vhodnú liečbu.

  Pomalý rytmus SS

  Tento príznak sa nevzťahuje na klinické príznaky patológie srdcovej práce, pretože je často pozorovaný u dokonale zdravých ľudí, najmä v starobe. Bradykardia je nebezpečná spolu s takými javmi ako závraty, strata vedomia, tmavé škvrny pred tvojimi očami. Ak tieto ochorenia chýbajú, liečba sa nevyžaduje.

  Bolesť na hrudníku

  Niekedy dochádza k bolesti v dôsledku svalových kŕčov spôsobených prejedaním alebo intenzívnym cvičením. Avšak bolesť v oblasti srdca, ktorá je sprevádzaná nárastom srdcovej frekvencie, ktorá sa nezastaví dostatočne dlhý čas, môže byť dôsledkom narušenia normálnej funkcie srdcového svalu. Potom musíte zavolať na ambulanciu, aby sa pacientovi zabezpečil úplný odpočinok.

  Strata vedomia

  Praktická diagnostika príčiny mdloby je náročná úloha. Tento príznak je charakteristický nielen arytmií, ale aj iných patológií: silné emocionálne šoky, lieky, problémy s kardiovaskulárnym systémom. Záchvat tachykardie alebo bradykardie vedie často k strate vedomia, pretože tieto typy arytmií srdca spôsobujú pokles srdcového výkonu a nadmerný pokles krvného tlaku.

  Mdloby sú krátke obdobie straty vedomia, ktoré sa prejavuje ako osoba, ktorá padá na zem. Hlavná príčina mdloby - prerušenie krvného zásobenia mozgu. Pred mdlobou sa ľudia prežívajú nadmerné potenie, nevoľnosť a palpitácie. Mali by ste sa obávať, ak sa tento príznak opakuje často - musíte sa poradiť s lekárom, aby ste sa podrobili EKG.

  závrat

  Zvyčajne tento príznak arytmie sprevádza pocit slabosti svalov, nevoľnosť a potenie. Závraty môžu byť tiež spôsobené osteochondrózou krčnej chrbtice, vaskulárnou dystóniou, preto pre presnú diagnózu musíte absolvovať špeciálnu vyšetrenie.

  diagnostika

  Ako bolo zrejmé z predchádzajúcej časti článku, klinické prejavy ochorenia sú pomerne rozmanité a početné, preto diagnóza vyžaduje niekoľko štúdií naraz.

  Pri identifikácii vyššie uvedených symptómov musíte kontaktovať špecialistu na tieto ochorenia - kardiológ. Lekár vykoná vyšetrenie, určí vyšetrenie srdca a ciev na základe sťažností podaných pacientom na určenie príčiny, bude robiť predpovede pre blízku budúcnosť.

  Hlavné spôsoby diagnostiky arytmií sú počúvanie srdcového tepu, elektrokardiografia, echokardiografia.

  • Elektrokardiografia umožňuje pomocou elektród umiestnených na povrchu hrudníka získať údaje o srdcovom rytme, prítomnosti ischémie, reziduálnych účinkoch predchádzajúcich ochorení. Interpretácia prijatého elektrokardiogramu slúži na detekciu predsieňovej fibrilácie.
  • Echokardiografia využíva vlastnosti ultrazvuku na posúdenie stavu srdca a jeho práce. Lekár bude môcť merať veľkosť oddelení, určiť hrúbku myokardu, identifikovať rôzne patológie.

  V prípade nepravidelných prejavov príznakov sa používa monitorovanie Holtera, ktoré pozostáva z nepretržitého monitorovania srdcového tepu prostredníctvom senzorov, ktoré sa vykonáva trvale. Úlohou monitorovania je identifikovať denné záchvaty fibrilácie predsiení, posúdiť správnosť obnovenia sínusového rytmu, určiť priemernú srdcovú frekvenciu.

  V situáciách, kedy symptómy choroby podľa vyššie uvedených metód nebolo možné identifikovať, môže lekár stanoviť provokačný postup:

  • Skúška sklonu. Vykonávané na gramofóne v laboratóriu za predpokladu komfortných podmienok a prísnej bezpečnosti (pripravené metódy resuscitácie).
  • Test na bežiacom páse je špeciálny test s fyzickou aktivitou (cvičebný bicykel alebo bežiaci pás), počas ktorého sa vykonáva EKG, monitoruje pulz, krvný tlak a celkovú pohodu pacienta. Používa sa pri absencii pravidelných útokov na korigovanie priebehu liečby.
  • Stimulácia cez pažerák.
  • Invazívne vyšetrenie (elektrofyziológia) s tenkými katétrom.

  Lekár môže tiež predpísať všeobecný a biochemický krvný test, z ktorého každý má samostatnú funkciu. Všeobecná analýza odhaľuje zápalové procesy a biochémia deteguje hyperlipidémiu - zvýšené hladiny cholesterolu, elektrolytov alebo pečeňových enzýmov, čo je dôležité pri predpisovaní liekov.

  Prvá pomoc pri záchrane

  Čo robiť, ak záchvat začína s vami alebo s tvojim blízkym?

  Ak k útoku došlo po prvýkrát, je potrebné zavolať sanitku, pretože je takmer nemožné určiť typ choroby na vlastnú päsť;

  • Pri čakaní na sanitku musíte ležať a požiadať vašich príbuzných o vysielanie miestnosti, avšak pri dýchavičstve sa odporúča udržiavať polosedávnu pozíciu. Často, zmena držania tela od sedenia k ležaniu a naopak vám umožňuje odstrániť prejavy arytmie, spolu s tým môžu pomôcť dýchacie cvičenia, výzva zvracania.
  • Lekári vám odporučia, aby ste vzali 40 kvapiek Corvalolu, jednu lyžicu valeriánov alebo matku.
  • Ak chcete potlačiť záchvaty paniky, musíte získať podporu svojich blízkych.
  • Manuálna terapia pomáha niektorým pacientom. Musíte zatvoriť oči, jemne stlačiť očné viečka prstami každé tri sekundy.

  Keď impulz spadne, musíte nakloniť hlavu pacienta, aby ste otvorili dýchacie cesty, potom uvoľnite obojok. Keď mdloby potrebujú vykonať masáž hrudníka, urobte umelé dýchanie pre pacienta.

  Domáca liečba

  Niektoré typy arytmií, ako je chronická ventrikulárna tachykardia a fibrilácia predsiení, ohrozujú život pacienta, preto vyžadujú stálu liečbu a liečbu ľudovými prostriedkami. Bohužiaľ, existujúce metódy lekárskej liečby môžu pacienta zachrániť iba pred útokmi choroby a úplné vyslobodenie často vyžaduje operáciu.

  lieky

  Antiarytmické lieky na opísanú chorobu sa vydávajú z lekární prostredníctvom kardiológov. V závislosti na tablete má srdcový sval iný účinok: niektoré predlžujú rytmus kontrakcií, iné ju urýchľujú.

  Najbežnejšie lieky sú trimekaín, disopramid, chinidín, lidokaín, etatsizín, metoprolol, atenolol, amiodarón, verapamil.

  • So sínusovou tachykardiou sú beta-blokátory predpísané spolu so sedatívami a vitamínmi.
  • Diagnóza sínusovej bradykardie si bude vyžadovať užívanie vazodilatujúcich liekov (napríklad aktovegin, aminofylín a iné).
  • Keď extrasystoly sú predpísané lieky atropinovogo série, bylinné infúzie, rovnako ako často predpísané doplnky draslíka. Ak sa záchvaty vyskytujú pravidelne, pacient je hospitalizovaný, liečený lidokainom a ďalšie procedúry.
  • Pri fibrilácii predsiení sa na zlepšenie stavu pacienta predpisuje digoxín, liečba elektropulzou a antikoagulanciá spolu s prípravkami draslíka. Často je jedinou liečbou operácia.
  • Chvenie komôr vyžaduje injekciu lidokaínu alebo chloridu draselného. Po zástave srdca sa vykoná naliehavá defibrilácia alebo chirurgický zákrok.

  Antikoagulanciá majú množstvo kontraindikácií, preto sa odporúča, aby sa mnohí pacienti dohodli na operácii alebo kardiostimulátore.

  Ľudové opravné prostriedky

  Arytmia je jedným z javov, pri ktorých lekári odporúčajú uchýliť sa k obľúbeným receptom, pretože môžu dopĺňať a zvyšovať účinok liekov. Ako liečiť arytmiu pomocou ľudových receptov?

  Hlavné zložky väčšiny rastlinných a infúznych látok sú rastliny, ktoré majú sedatívny účinok na telo: valerián, matka, hloh.

  Pri výskyte porúch srdcového rytmu je potrebné venovať pozornosť základnému ochoreniu, ktoré narušuje normálne fungovanie srdca: kardiálna skleróza, myokarditída, neuróza atď.

  Tradičné lieky obsahujú desiatky predpisov na vyriešenie symptómov, obnovenie normálneho srdcového tepu. Ktoré z nich sú najefektívnejšie? Predstavujeme zoznam najpopulárnejších možností, ktorých použitie nie je nielen nebezpečné, ale naopak - veľmi užitočné pre jadrá. Prinajmenšom pozitívne recenzie pacientov na fórach hovoria samé za seba.

  • Sušené nechtové kvety (pár čajových lyžičiek) nalejte vriacou vodou (pol litra), nechajte variť asi dve hodiny. Vezmite si pol šálky roztoku štyrikrát denne.
  • Zber raka, chmeľových šištičiek, koreňového valeriánu, citrónového balzamu v pomere 2: 2: 3: 3. Polievkovú lyžicu tejto zmesi nalejeme 200 ml vriacej vody, necháme 1 hodinu, potom sa rozdrvíme. Piť štyrikrát denne, 50 ml.
  • 2 čajové lyžičky sušených kvetov chleba vankúša nalijeme pohár vriacej vody, nechajte varenie 60 minút. Pijte 60-70ml 4 krát denne.
  • Vezmite tie isté časti jahodových listov, sladkej ďateliny trávy, lesných plodov, plodov hlodavcov, nechtov, koreňov čakanky, koreňov špargle, mäty piepornej, mix. Infúzia sa pripravuje z jednej lyžice odberu a 300 ml vriacej vody cez noc. Je potrebné akceptovať 100 ml každé 4 hodiny.
  • Postup prípravy predchádzajúcej infúzie je vhodný pre zmes rovnakých častí plodov feniklu, psie ruže, listy, hodinky, jahody, foxglove, divoký rozmarín.
  • Ďalšia infúzia podobnej technológie sa pripravuje zo zmesi s nasledujúcimi zložkami: lúčna ďatelina, raňajky, jablková kôra, listy hodiniek, plody fenyklov, jahody, valerián (rovnaké časti).
  • 30 g sušenej trávy Belozer naliať 500 ml vodky, trvať dva týždne, pravidelne triasť, potom napätie výslednej tekutiny, vziať 30 kvapiek štyrikrát denne.
  • Infúzia európskeho mlieka a vodky v pomere 1: 5 (brániť 6 dní) trvať 10 kvapiek 3 krát denne.
  • 120 g borovíc topí 500 ml vodky, trvajú na dennom svetle 10 dní. Vezmite 20 kvapiek 3 krát denne, pred jedlom.
  • Pri vysokom krvnom tlaku by ste mali užívať 1 lyžicu medu so 100 ml šťavy z repy 3 krát denne.
  • Keď srdcové búšenie môže jesť figy.
  • Za prítomnosti arytmií aterosklerotického pôvodu je užitočné pripraviť šalát z čerstvej cibule a jablkovej buničiny.

  Aromaterapia vám tiež pomôže bojovať doma. Zmiešajte rovnaké množstvo oleja z klinčeka, citrónu, borovica, levandule, muškátového orieška, šalvie, tymianu, anízu, eukalyptu, naliať zmes do lampy s arómami, inhalovať po ďalšom útoku.

  Do kúpeľa sa môžu pridať infúzie valerijského, hlohového, mäta, citrónového balzamu alebo čaj s týmito bylinami.

  Preventívne opatrenia

  Vzhľadom na to, že rôzne typy arytmií sú život ohrozujúce, môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín, prevencia týchto ochorení sa ukáže všetkým pacientom dokonca aj s nepravidelnou povahou symptómov.

  Hlavným cieľom preventívnych opatrení je zabrániť náhlej smrti z útoku. Podľa štatistík sa približne 40% úmrtí vyskytlo u ľudí, ktorí predtým zažili záchvaty. Preto dokonca aj normálny zdravotný stav, neprítomnosť zjavných symptómov, nie je zárukou, že ste úplne zdravá osoba.

  jedlo

  Kľúčom k dobrému zdraviu ľudí s problémami srdca je správna výživa. Pri plánovaní dennej stravy sa odporúča vybrať potraviny s vysokým obsahom draslíka a horčíka, ktoré majú pozitívny vplyv na srdcový sval. Pri výbere produktov je potrebné vziať do úvahy, že niektoré produkty bohaté na horčík (semená, orechy, obilniny) obsahujú vápnik a fosfor, čo výrazne znižuje pozitívny účinok horčíka.

  Denná potreba horčíka a draslíka sa zvyšuje s ťažkou fyzickou námahou a stresom, ako aj s aktívnou intelektuálnou prácou s tráviacimi poruchami.

  Prevencia je povinnou zložkou v prípade chorôb, ako je diabetes, gastritída, vredy, problémy s pankreasom, ochorenia endokrinného systému.

  Potraviny bohaté na draslík:

  • Zelenina (mrkva, zemiaky, kapusta);
  • Krúpy (pohánka, ovsená vňať, proso);
  • Sušené ovocie;
  • Orechy.

  Potraviny bohaté na horčík:

  Mala by znížiť spotrebu tučných potravín, zamerať sa na zeleninu, ovocie, obilniny. Nemali by ste prejedať, najmä v druhej polovici dňa, pretože preplnený žalúdok môže spôsobiť podráždenie parasympatického nervu, ktorý ohrozuje normálnu činnosť sínusového uzla.

  Nepodceňujte priaznivé účinky vitamínov na telo, ktoré trpia arytmiami. Vzhľadom na to, že jedna z bežných príčin porúch srdcového rytmu je všeobecná slabosť tela, vitamíny prídu vhod. Odporúča sa používať viac čerstvých bobúľ, plodov, ako aj multivitamínové komplexy, ktoré nasýtili telo užitočnými mikroelementmi.

  Spôsob života

  Zdravý životný štýl je hlavnou podmienkou úspechu prevencie.

  Po prvé, je potrebné vzdať sa alebo znížiť na minimum príjem alkoholu, kofeínu a fajčenia, pretože všetky tieto návyky negatívne ovplyvňujú prácu srdca v dôsledku aktivovanej psychoaktivity.

  Po druhé, je potrebné diverzifikovať pracovné dni pomocou mierneho cvičenia, prechádzky na čerstvom vzduchu. Na tento účel sú najvhodnejšie športy, ako sú plávanie, cvičenie s fitness, chôdza. Ak lekár povolí aktívnejšie aktivity, zoznam môže byť doplnený lyžovaním, výcvikom na simulátoroch, joggingom.

  Po tretie, odporúča sa neustále monitorovať váhu. Extra kilogramy spôsobujú porušenie metabolizmu lipidov, ako aj bežnú príčinu cukrovky. Takéto následky majú tendenciu vyvolať nezrovnalosti v práci srdcového svalu. Ak chcete kontrolovať váhu, ktorú potrebujete na nákup elektronických váh, pokúste sa používať nízkokalorické potraviny počas dňa.

  Po štvrté, ľudia trpiaci arytmiami musia bojovať so stresom vo všetkých smeroch. Moderný rytmus života často spôsobuje neurózu, preťaženie, ktoré negatívne ovplyvňuje prácu celého organizmu a srdce nie je výnimkou. Meditácia, fytoterapia, prechádzky na čerstvom vzduchu, aromaterapia sú vhodné na relaxáciu.

  Uvedené informácie sú len orientačné. Ak sa zistia príznaky arytmie, je nevyhnutné ihneď kontaktovať kardiológa v preverenom zdravotnom stredisku, aby urobil presnú diagnózu a dostal kvalifikované odporúčania na liečbu.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Ortostatická hypotenzia

  . alebo: Ortostatický kolaps, posturálna hypotenziaOrtostatická hypotenzia je pokles systolického (v čase kontrakcie srdca o viac ako 20 mm Hg) a diastolického (v čase relaxácie srdca o viac ako 10 mm Hg), keď sa telo prechádza z horizontálnej na vertikálnu polohu počas prvých troch minút vzpriamenia.

  To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

  Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

  Prečo niekedy sú nohy obmedzené a čo s tým robiť

  Znižuje svaly nohy rovnakou frekvenciou u mužov i žien. Niekedy sa kŕče takmer necítia a niekedy vás zobudia z bolesti. Prečo klesá noha? Príčiny tohto javu môžu byť odlišné - od banálneho nedostatku vitamínov až po vážne vnútorné ochorenia.

  Popis častého javu - krvácanie do oka

  Nebezpečné krvácanie do oka sa nestaneKrvácanie do oka - pomerne častý jav, ktorého príčinou je porušenie cievnej steny oka.Krvácanie do oka je zbierka krvi v blízkych tkanivách oka.

  Analyzujeme otázku, ako čistiť cievy mozgu a aké sú možnosti?

  Ako človek dozrieva, škodlivé látky sa usadia na stenách svojich krvných ciev. Tento stav spôsobuje zúžené tepny a blokuje prietok krvi. Medzi faktory, ktoré vedú k zaneseniu krvných ciev viac, patrí nedostatočná výživa, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie.

  Regurgitácia na ventile pľúcnej tepny 1 stupňa a čo to je

  Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.