Srdcové zlyhanie pravého srdca a problémy s jeho liečbou sa nedávno stali predmetom pozornosti modernej kardiológie. Predtým bola považovaná za jednu z komplikácií srdcových ochorení. Avšak v lekárskej štatistike predstavuje približne 10 percent kardiovaskulárnych ochorení. Z tohto dôvodu mnohí kardiológovia vylučujú tento typ srdcového zlyhania do samostatnej choroby. Hlavnou rizikovou skupinou sú muži starší ako 40 rokov a tí, ktorí trpia vrodenými malformáciami myokardu.

Čo je to?

Ochorenie je vyjadrené v neschopnosti svalov pravej komory kontrahovať s dostatočnou silou. Výsledkom je, že žilová krv nie je úplne uvoľnená do pľúcnej tepny a každá nová dávka zvyšuje tlak na komorovú stenu a spôsobuje jej zvýšenie. V krvnom obehu krvi dochádza k stagnácii, prúd krvi do pľúc sa znižuje a prístup kyslíka k telu je obmedzený.

Formy choroby

Vo forme vrodených anomálií je táto choroba veľmi zriedkavá. Najčastejšie je druhoradou povahou a je výsledkom pľúcnej hypertenzie rôzneho pôvodu a chronickej nedostatočnosti ľavej komory.

Pravostranné srdcové zlyhanie vo forme úniku je:

 • akútne - niekoľko dní (a v niektorých prípadoch dokonca aj niekoľko hodín) dochádza k katastroficky rýchlemu nárastu tlaku v dutine pľúcnej tepny, čo zahŕňa rozšírenie pravej komory, zastavenie srdcového svalu kvôli nedostatočnému prívodu krvi a smrti;
 • chronické - zvýšenie pravostnej komory sa vyskytuje v dôsledku svalovej hmoty v dôsledku postupného zvyšovania životnosti pľúcnej hypertenzie a tiež končí ukončením kontrakcií srdcového svalu v dôsledku nedostatočného prívodu krvi.

dôvody

Akútna forma ochorenia je najčastejšie dôsledkom prudkého nárastu tlaku v ústach pľúcnej tepny nad 25 mm Hg. Art. v dôsledku:

 • záchvat bronchiálnej astmy v ťažkej forme - v dôsledku zníženia hladkých svalov jej steny, lumen priedušiek sa zužuje a dochádza k hladovaniu kyslíkom, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku v pľúcnej tepne;
 • prienik vzduchu do pleurálnej dutiny hrudníka (pneumotorax) spôsobený mechanickým poškodením jeho steny alebo deštrukciou pľúcneho tkaniva a spôsobením stlačenia pľúc a ukončením kyslíka v tele;
 • Pleuréza v exsudatívnej forme - zápalová tekutina, nahromadená v pleurálnej dutine, stláča pľúca;
 • zablokovanie (tromboembolizmus) jednej z vetiev pľúcnej artérie oddeleným trombom;
 • otravy kardiotropnými drogami;
 • chronické zlyhanie pravostranného ventrikulárneho systému je spojené so širokou škálou ochorení. Vyskytuje sa, keď
 • ochorenia pľúc neinfekčného pôvodu - chronická pneumónia, pneumokonióza, sarkoidóza, fibrotizujúca alveolitída, pľúcne nádory;
 • infekcie, ako je tuberkulóza;
 • bronchiálne ochorenia - bronchiektázia, bronchiálna astma, pľúcny emfyzém, chronická bronchitída;
 • deformácie hrudníka a chrbtice spôsobené zraneniami, zlým držaním tela, metabolickými ochoreniami, ako je rachita v detstve;
 • choroby, ktoré spôsobujú poškodenie respiračných reflexov a poškodenie dýchacieho centra;
 • silná miera obezity, pri ktorej membrána začína vyvíjať tlak na srdce a zabraňuje jej normálnej prevádzke;
 • patologické stavy krvných ciev;
 • vrodené malformácie - nedostatok trikuspidálnej a mitrálnej chlopne;
 • perikardiálne a myokardiálne ochorenia - ischemická choroba srdca, rôzne kardiomyopatie.

Zlyhanie pravou komorou je príčinou závažných komplikácií - infarktu srdca, kŕčových žíl, cirhózy pečene, chronických žalúdočných a dvanástnikových vredov, ako aj hemoroidov.

Chronická forma ochorenia má dva stupne - kompenzované a dekompenzované. V kompenzovanej fáze pravá komora stále zvládne narastajúce zaťaženie. V tomto stave pacient môže žiť dlhý čas. Ak dôvody, ktoré spôsobujú neustály nárast stresu, nie sú vylúčené v čase, potom čoskoro končí dekompenzovaná fáza, ktorá končí smrťou v dôsledku zastavenia srdca.

Príznaky a diagnóza

Symptómy sa môžu zhodovať s príznakmi mnohých iných ochorení, takže konečnú diagnózu môže urobiť iba kardiológ založený na výsledkoch MRI, ultrazvuku a EKG biochemických testov. Charakteristické príznaky pri akútnom pravostrannom zlyhaní srdca sú

 • dýchavičnosť a dych;
 • kašeľ s hemoptýzou;
 • ostrými bolesťami na hrudníku;
 • prudký pokles krvného tlaku;
 • opuch krčných žíl;
 • cyanóza kože;
 • V chronickej forme sa objavujú charakteristické príznaky:
 • záchvaty tachykardie a arytmií;
 • únava;
 • edém hrudnej (hydrotoraxovej) a brušnej dutiny (ascites), ako aj dolnej časti tela;
 • bolesť v pečeni;
 • závažné vyčerpanie;

Biochemická analýza krvi ukazuje zvýšenie počtu erytrocytov a leukocytov, zvýšený hemoglobín a nízku hodnotu ESR, čo poukazuje na možnú prítomnosť pľúcnej hypertenzie.

POZOR! Presná diagnóza je možná na základe výsledkov výskumu pomocou metód inštrumentálnej diagnostiky - echokardiografie (EchoCG) - typov ultrazvuku, elektrokardiografie (EKG), röntgenového vyšetrenia.

Najpresnejšie údaje poskytujú echokardiografiu. S jeho pomocou môžete získať kompletný obraz o zmenách srdca, určiť zhrubnutie steny pravého srdca, nedostatočný prietok krvi do pľúcnej tepny a rýchlosť prietoku krvi. Často to stačí na konečnú diagnózu.

Röntgenové lúče vám umožnia zistiť zvýšenie pľúcnej artérie, patologické zmeny v stenách komôr srdca a pľúc.

Elektrokardiogram je dobrým prostriedkom diagnostiky chronickej formy, ktorá sa vyskytuje v latentnej forme. Umožňuje vám posúdiť výkonnosť srdcového svalu a identifikovať porušenia predtým, ako sa neprejdú do otvorenej formy.

liečba

Liečba srdcového zlyhania pravého srdca sa zameriava na znižovanie a elimináciu žilovej krvácania. Na tento účel sa konalo:

 • odstránenie nadbytočnej tekutiny z krvi - sa vykonáva výberom jednotlivých dávok silných diuretík - diuretík;
 • posilnenie kontrakcie pravého predsieňa počas systoly - individuálnym výberom dávky liečiva zo skupiny srdcových glykozidov;
 • čím sa znižuje pravdepodobnosť kŕčov krvných ciev, čím sa zabraňuje činnosti srdca pomocou ACE inhibítorov.

POZOR! Tieto opatrenia prinesú výsledky so zložitým lekárskym ošetrením vrátane zvýšenia koncentrácie kyslíka v krvi, eliminácie pľúcnej hypertenzie a vaskulárnej rezistencie, zriedenia krvi.

Radikálna liečba je operácia. Používa sa iba v prípadoch, keď sa iné metódy vyčerpali alebo preukázali svoju neefektívnosť. Pri srdcovej chirurgii sa používajú tieto metódy:

 • predsieňová septostómia - mediastinálna perforácia v predsieni, aby sa vytvoril kanál na odstránenie nadmerného objemu krvi z pravej komory doľava. Znižuje pravdepodobnosť mdloby a dokonca zvyšuje vytrvalosť tela, ale súčasne existuje riziko arteriálnej hypoxémie a možnej smrti pacienta.
 • vylučovanie pravostrannej komory - sa používa v štádiu dekompenzácie vrodeného zlyhania pravej komory.
 • obnovenie pravej komory počas implantácie pľúcnej chlopne je sľubná operácia, ktorá zatiaľ nemá dostatočnú základňu pozorovaní na preukázanie jej účinnosti.

POZOR! Opísané chirurgické operácie majú obmedzenia a sú extrémnym opatrením. Rozhodnutie o ich držaní je výhradným právom lekára.

Najlepšou ochranou je prevencia.

Predchádzanie vzniku srdcového zlyhania pravého srdca pre ľudí v ohrození pozostáva z typických odporúčaní pre jadrá:

 • odstrániť fyzickú námahu;
 • odstrániť v strave - alkohol, potraviny s vysokým obsahom kalórií, tučné jedlá (maslo, maslo, bravčové mäso), obmedziť príjem soli na 5 gramov denne, používať viac vitamínov;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám.

Ak často trpíte dýchavičnosťou, sprevádzanou tachykardiou a bolesťami v hrudi - neodkladajte návštevu kardiológa. Pred prijatím dieťaťa do hokejového klubu, boxu, boja proti ruke alebo boju - vykonajte úplné lekárske vyšetrenie - v čase nepozorovane vrodené srdcové chyby môžu zničiť jeho život a dokonca spôsobiť predčasnú smrť.

Malo by sa jasne chápať, že pravostranné srdcové zlyhanie môže byť v dlhodobom nečinnom stave a nevykazuje sa. Ak ste ohrození opísanou chorobou alebo ste už chorí, najlepšou liečebnou stratégiou bude predchádzať riziku ďalšieho vývoja ochorenia. Je na vás, aby ste urobili všetko preto, aby nedošlo k vzniku choroby do dekompenzovanej fázy.

Zlyhanie pravou komorou: príčiny, príznaky, formy, diagnostika, liečba

Srdcové zlyhanie pravého srdca je stav, pri ktorom sa funkcia pravej komory znižuje izolovane, čo je dôsledkom poškodenia srdcového svalu pravého srdca a / alebo v dôsledku ťažkej bronchopulmonárnej patológie (takzvané "pľúcne srdce").

typický vývoj myokardiálnej insuficiencie pravej komory z pľúcnych dôvodov

Mechanizmus vývoja dysfunkcie pravej komory

Zvyčajne je koordinovaná práca srdcových komôr zabezpečená ich alternatívnou kontrakciou, zatiaľ čo krv zo všetkých vnútorných orgánov sa presúva do pravého srdca a potom do pľúc a prijímajúcim kyslík z alveolov sa posiela doľava.

S rozvojom patogenetických procesov v pľúcnych tepnách, v samotnom pľúcnom tkanive alebo v myokarde pravého srdca, krv nemôže byť úplne vylúčená do pľúcnej tepny, a preto je stenou pravého predsiene natiahnutá a komora pretečená krvou. Patogenéza v tomto prípade je dôsledkom skutočnosti, že krvný tlak najprv stúpa v malých pľúcnych cievach, potom v veľkej a potom v pľúcnej tepne, ktorá prechádza z pravého predsiene. Inými slovami, srdce sa snaží presunúť krv do pľúcnej tepny s vysokým intravaskulárnym tlakom a zlyhá. Preto žilová krv stagnuje vo vnútorných orgánoch (mozog, pečeň, obličky, podkožný tuk).

Patogenéza dysfunkcie pravej komory môže byť znázornená ako diagram:

Varianty zlyhania pravej komory

V závislosti od príčin tohto stavu sa rozlišuje akútne a chronické zlyhanie pravej komory.

 1. Akútny stav sa zvyčajne vyvíja v priebehu niekoľkých hodín, menej často dní, a je charakterizovaný vážnym stavom pacienta, ktorý si vyžaduje naliehavé opatrenia.
 2. Chronizácia procesu v tomto type poruchy sa vyskytuje v prípadoch, keď má pacient dlhé, chronické ochorenie pľúc a priedušiek, ako aj príznaky ochorenia srdca v anamnéze.

Ak zlyhanie akútnej pravostrannej komory dramaticky vedie k poškodeniu hemodynamiky a destabilizuje stav pacienta, chronický proces postupne podkopáva sily tela, čo vedie k vzniku hypertrofie pravého srdca, potom pravého predsiene a potom k stagnácii krvi v ľavom srdci. Závažné chronické srdcové zlyhanie sa vyvíja s poškodením všetkých srdcových komôr. V tomto prípade môže byť zriedkavo udržiavaný normálny zdravotný stav a stav pacienta aj pomocou konštantnej medikácie, preto je absolútne nemožné oddialiť liečbu poruchy pravej komory, a to aj v počiatočných štádiách. V opačnom prípade závažné srdcové zlyhanie spolu so závažným základným ochorením nevyhnutne vedie k smrti pacienta, ale otázka času, počas ktorého sa to stane, je individuálne pre každého pacienta.

vývoj hypertrofie pravej komory v dôsledku chronickej pľúcnej hypertenzie

Príčiny akútneho zlyhania pravej komory

Akútne pľúcne srdce nikdy nevzniká samo osebe, samo osebe, táto podmienka je vždy komplikáciou ktorejkoľvek z nižšie uvedených ochorení.

1. Akútne stavy alebo exacerbácie chronických ochorení bronchiálneho stromu a pľúcneho tkaniva, pri ktorých už existujúca hypoxia (hladovanie kyslíkom) spôsobená respiračným zlyhaním zhoršuje stav pravej komory:

 • Zvýšenie závažnosti s predĺženým záchvatom bronchiálnej astmy, astmatickým stavom - spôsobuje prudké preťaženie pravej komory objemom a tlakom, preťahujúcimi jej steny, ktoré spolu s hypoxiou spôsobujú ťažké hemodynamické poruchy.
 • Závažná progresia chronickej obštrukčnej choroby pľúc (COPD) vedie k akútnemu záchvatu bronchiálnej obštrukcie.
 • Závažná pneumónia, ktorá spôsobuje ťažké respiračné zlyhanie.
 • Stlačenie pľúc v pleurálnej dutine vzduchom alebo kvapalinou (pneumo alebo hydrothorax, v danom poradí). Výsledkom je zvýšenie ukazovateľov krvného tlaku v pľúcnych tepnách zdravých pľúc a zvýšenie zaťaženia pravých častí srdca s poklesom jeho kontrakčnej schopnosti.

2. Akútne kardiovaskulárne ochorenia:

 • Prudké upchanie lúmenu pľúcnej artérie trombotickými hmotami (tromboembolizmus), najmä jej masívnou léziou s ostrým náhlym vývojom pľúcnej hypertenzie.
 • Akútna myokarditída (zápal) s primárnou léziou srdcového svalu pravej komory.
 • Transmurálne poškodenie myokardu pri akútnom infarkte, lokalizované hlavne v pravej komore.

Manifestácie akútnej formy

Výskyt príznakov akútneho stavu u pacienta sa meria o niekoľko minút, hodín alebo dní od začiatku základnej choroby. Okrem symptómov bronchopulmonárneho systému (udušenie na pozadí kašľa s ťažkým spútom, suché píšťalky pri dýchaní atď.) Má pacient ostrý a rýchly nárast dýchavičnosti so zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov až na 30-40 za minútu alebo viac, suchý hackujúci kašeľ s hemoptysis. Pri venóznej kongescii v systéme pečeňovej žily sa bolestivý syndróm pozoruje v pravej subkostálnej oblasti av brušnej dutine v dôsledku zvýšenej krvnej plnenia v pečeňových cievach. Koža pacienta skôr rýchlo nadobudne modrastú farbu, najmä v oblasti pier a nosa, na špičkách prstov a uší. Krvný tlak môže výrazne klesnúť, až k zrúteniu a šoku.

V prípade srdcových ochorení sa pri projekcii srdca vpravo alebo vľavo zaznamená bolesť, zvýšená telesná teplota v prípade myokarditídy a ďalších špecifických príznakov.

S pľúcnym tromboembolizmom a rýchlym dýchaním je zaznamenaná intenzívna bolesť na hrudníku as masívnou léziou je modrá koža tváre, krku a hrudníka jasne pozdĺž tradičnej línie, ktorá je medzi bradavkami.

diagnostika

Napriek tomu, že hlavné klinické príznaky umožňujú lekárovi takmer okamžite podozrievať diagnózu, vo väčšine prípadov je potrebné ďalšie vyšetrenie pacienta. Diagnóza v tomto prípade by sa mala vykonať súbežne s registráciou pacienta v nemocnici z dôvodu potreby núdzovej terapie.

Z diagnostických metód, ktoré umožňujú rýchlo potvrdiť diagnózu na úrovni ambulancie a pohotovostného oddelenia nemocnice, sa vykonávajú:

 • Elektrokardiogram - určiť príznaky preťaženia pravej komory (negatívne T vlny v pravom prekordiálna vedenia a / alebo spodnej steny ľavej komory), známky na úplnú alebo čiastočnú blokádou pravého ramienka a kritériá tromboembolizmu - «SIQIII syndróm" (hlboký zub S v Vediem a hlbokú Q vlnu v III. Vedení). Okrem toho takmer vždy na kardiograme odráža preťaženie pravého predsiene - P pulmonale (pulmonale) - vysoká, špicatá P vlna vo všetkých vedeniach.
 • Rádiografia hrudných orgánov ľahko odhaľuje zápalové procesy, hydrotorax a pneumotorax a pri súčasnom vývoji akútnej nedostatočnosti v pravom a ľavej časti, pľúcny edém.
 • Ultrazvuk vnútorných orgánov je informatívny, keď krv stagnuje v pečeni, keď bolestivý syndróm pod rebrami vpravo môže zostať jediným znakom hroziaceho akútneho zlyhania pravej komory.

Potom, čo bol pacient prijatý do oddelenia kardiológia alebo pneumológiu (v závislosti na základnom ochorením) a jeho stav sa stabilizoval, vykonáva echocardioscopy, denné monitorovanie krvného tlaku a EKG, krvného testu pre troponíny, kreatínkinázy a jeho frakcie (CK, CK-MB, keď podozrenie na akútny infarkt myokardu), krvný test na D-diméry (pre podozrenie na tromboembolizmus) a štúdiu funkcie vonkajšieho dýchania (AF) pri bronchiálnej astme alebo chronickej obštrukčnej bronchitíde.

V každom prípade je dodatočné vyšetrenie na určenie príčiny určené individuálne, ale na potvrdenie akútneho zlyhania pravej komory ako syndrómovej diagnózy je vo väčšine prípadov dostačujúce klinické vyšetrenie a prvé dve diagnostické metódy.

Núdzová starostlivosť pri akútnej poruche pravej komory

Terapia tejto choroby bude úspešná iba vtedy, ak sa okrem symptomatickej liečby uskutoční liečba základnej choroby.

Pred príchodom pohotovostného tímu musí pacient sedieť v miestnosti s otvoreným oknom. Ak je pacient v bezvedomí, môžete mu dať pozíciu na chrbte s hlavovou koncovkou vysokou alebo položiť niekoľko vankúšov pod hlavu. Ak je pacient vedomý a môže reagovať s tým, čo bol predtým chorý - potrebuje užívať tie lieky, ktoré dostáva stále. Napríklad by ste mali používať inhalátory počas záchvatu bronchiálnej astmy (salbutamol, berodual atď.).

Po brigády čoskoro začne (prívod kyslíka cez masku) oxygenoterapia, astma - prednizolón a aminofylín podávať intravenózne v myokardu - intravenóznej narkotických analgetík, nitroglycerín sublingválna, kedy tromboembólie - heparín a fibrínolytiká (streptokináza, atď.).

Liečba pokračuje v jednotke intenzívnej starostlivosti, kardiológii alebo pulmonológii. Preto v prípade pneumónie je indikované podávanie antibiotík a v prípade pneumoortotoraxu sa často vykonáva pleurálna punkcia - prepichnutie kože a medzičasových svalov, aby sa odvzdušnil vzduch alebo tekutina. Po stabilizácii stavu pacienta sa v budúcnosti uskutoční výber optimálnej liečby, aby sa zabránilo vzniku ťažkých štádií chronickej insuficiencie a zabránilo vzniku pľúcneho srdca.

Etiologické faktory chronickej formy zlyhania pravej komory

Patogenéza chronického zlyhania pravej komory sa mierne líši od patogenézy v prípade akútneho stavu. Preto dlhodobá chronická obštrukčná choroba pľúc a bronchiálna astma, častá bronchitída, recidivujúca pneumónia, cystická fibróza s pľúcnou léziou, bronchiektázou a pľúcna sarkoidóza môžu viesť k dlhodobej tvorbe pľúcneho srdca. Zo strany srdca sú kauzálnymi chorobami dlhotrvajúce poruchy aortálnych a trikuspidálnych chlopní, ktoré nie sú podrobené chirurgickej korekcii, post-infarktová kardioskleróza lokalizovaná v pravej komore a kardioskleróza po myokarditíde.

Ale najčastejšou príčinou chronických pľúcnych ochorení srdca, je prítomnosť systolickej alebo diastolickej dysfunkcie ľavej komory, v dôsledku progresie chronickej srdcovej komory zvyšuje zlyhanie preťaženie ľavej na oboch kruhoch cirkulácie krvi (tj krv stagnuje v pľúcach a iných vnútorných orgánov). Klinicky sa vyhodnocuje, pretože pacient má ťažkosti s dýchavičnosťou a edémom v tele.

Preto je klinika chronického procesu charakterizovaná edémom na nohách, chodidlách a ako postupuje, na koži rúk, stehien, vonkajších pohlavných orgánov, tváre a podkožného tuku brucha.

Okrem nahromadenia kvapaliny v pokožke sa zistí zvýšenie brušnej dutiny - kvôli prívodu krvi do pečene a kvapalnému výpotku v brušnej dutine (ascitu). Na ťažkých štádiách ochorenia dochádza k nevratnému poškodeniu pečene - cirhózy, so všetkými následnými príznakmi - a síce, žltačka, chudnutie, nárastu brucha, krvácanie z kože a slizníc, s rozšírenými žilkami okolo pupka ( "Head of Medusa"), atd...

Vzhľadom na vysoký tlak v prítokoch hornej dutej vény má pacient pulzujúce jugulárne žily na krku, ako aj pokles pamäti, inteligencie a kognitívneho poškodenia v dôsledku slabého žilového odtoku z mozgu a jeho hladovania kyslíkom.

Ďalej opísané spôsoby diagnostiky, sekundárne lézie obličiek a pečene ultrasonografia ukazuje vnútorné orgány s cieľom zistiť zmeny v ich parenchýmu, ako aj vyhodnotenie ich funkčné aktivity pomocou biochemickú analýzu krvi (výskum močoviny, kreatinínu, pečeňových testov a bilirubín).

Liečba zlyhania pravej komory

Tak ako pri akútnom stave, ktorý vznikol, liečba základnej choroby má zásadný význam pri liečbe chronickej insuficiencie. Pacienti s bronchopulmonárnou patológiou potrebujú upraviť terapiu takým spôsobom, aby dosiahli čo najmenej exacerbácií mesačne alebo ročne a zlepšili funkciu pľúc, aby dostali dostatok kyslíka do vnútorných orgánov a hlavne do mozgu.

Pacientom so srdcovou poruchou je žiaduce vykonať operáciu na ich nápravu, zachytenie tejto jemnej línie, keď je operácia už znázornená, ale ešte nie je kontraindikovaná. Takýto optimálny čas určuje iba srdcový chirurg pri sledovaní pacienta v priebehu času.

Okrem etiologickej liečby u pacientov so zavedenou diagnózou chronického srdcového zlyhania srdcovej komory sa preukázalo celoživotné podávanie určitých liekov. Celoživotné, pretože bez ich použitia rýchlo prichádza k dekompenzácii, z ktorej môže byť pacient stiahnutý iba v nemocnici, ale stále dôjde k zhoršeniu funkcie srdca. Z týchto liekov sú optimálne diuretické liečivá (furosemid, veroshpiron, diuver atď.), Antagonisty kalciových kanálov (verapamil, dialtiazem, amlodipín) a nitráty (nitrosorbid, monochinkwe). Tieto lieky nielen znižujú prietok krvi do pravého predsiene, ale tiež rozširujú periférne cievy vrátane ciev v pľúcach, čím znižujú pľúcnu hypertenziu.

výhľad

Otázka, koľko ľudí žije so zavedenou diagnózou nedostatočnosti pravostrannej komory, môže byť zodpovedaná - šťastne a šťastne, ale len v prípade, že sa v prípade akútneho stavu poskytne včasná núdzová starostlivosť a starostlivo splní všetky odporúčania lekára pri užívaní liekov v prípade chronického procesu.

Samozrejme, prognóza je z veľkej časti určená povahou základnej choroby, jej závažnosťou a trvaním. Napríklad pri masívnom pľúcnom tromboembolizme zostáva prognóza pochybná, ale s úspešnou liečbou je ďalšia prognóza života a zdravia priaznivá.

Čo je srdcové zlyhanie pravého srdca

Akákoľvek patológia srdca vždy vedie k chronickým problémom s jej fungovaním. Pravé srdcové zlyhanie srdca sa považuje za jeden z prejavov tejto patológie. Choroba sa vyskytuje hlavne u starších pacientov a nelíši sa v percentách z počtu prípadov u mužov a žien. Srdcové zlyhanie pravého srdca je dôsledkom predchádzajúcich ochorení kardiovaskulárneho systému.

Ak osoba má v anamnéze koronárnu chorobu srdca, aterosklerózu alebo hypertenziu, v 75% prípadov v starobe vyvinie patológiu. V tomto prípade sa pravostranné zlyhanie považuje za náročnejší proces, pretože vo veľkom obehu dochádza k stagnácii, ktorá je plná rozvoja multiorgánového zlyhania.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny zlyhania pravej komory

V modernej kardiológii existujú dve hlavné príčiny zlyhania pravej komory:

 • Stenóza ľavého atrioventrikulárneho ústia spôsobuje stagnáciu a zlyhanie ľavej polovice srdca, čo ovplyvňuje prácu pravej komory.
 • Zvýšený tlak v pľúcnom obehu spôsobený rôznymi pľúcnymi patológiami, vrátane lymfatickej pľúcnej karcinomatózy. Táto patológia sa nazýva "pľúcne srdce".

Každá osoba, ktorá utrpela akúkoľvek chorobu srdca, podvedome zostáva pocitom úzkosti opakujúce sa ochorenie. Preto sa príznaky chronickej zlyhania pravého srdca veľmi zriedkavo vyskytujú náhle.

Známky a symptómy srdcového zlyhania

Po prvé, rovnako ako pri akútnom infarkte myokardu, pacient sa sťažuje na bolesť v oblasti srdca. Bolesť nie je taká intenzívna ako pri ischémii, ale je sprevádzaná pocitom ťažkosti s dýchaním, nevoľnosťou a vracaním. Krvný tlak prudko klesá, strata vedomia je možná.

Charakteristické znaky pravostranného srdcového zlyhania sú:

 • kongescia v dolných častiach pľúc;
 • výskyt edémov nielen nôh, ale aj krku, hrudníka a horných končatín;
 • koža takéhoto pacienta sa stáva cyanotickou, kožný turgor sa prudko znižuje.

Vývoj pľúcneho srdca ako prejav hypertenzie v pľúcnom obehu sa považuje za dôležitý klinický príznak v prípade zlyhania pravej komory. Podobná patológia vzniká vďaka rôznym pľúcnym ochoreniam, zhoršeniu pľúcnej vaskulárnej priechodnosti a môže mať tri formy vývoja:

 • akútne;
 • subakútnej;
 • chronické.

Táto klasifikácia je založená na čase manifestácie tejto patológie - akútne pľúcne srdce sa môže vyvinúť za niekoľko hodín. Príčinou tohto patologického procesu sú najčastejšie pľúcna embólia, posttraumatický pneumotorax, ťažký astmatický záchvat a pneumónia akútneho horného laloku.

Existuje viac zriedkavých odrôd pravostranného srdcového zlyhania. Jedným z týchto ochorení je Ayersov syndróm, ktorý je založený na bronchoskleróze alebo primárnej pľúcnej hypertenzii. Klinickým obrazom tejto patológie je prudká cyanóza, polycytémia, vysoká pľúcna hypertenzia a rozšírenie pravého polovice srdca.

Krvný tlak v pravostrannej patológii závisí od príčiny tejto komplikácie. Ak je primárnou príčinou pravostranného srdcového zlyhania hypertenzia, potom sa zvýši počet krvných tlakov a ak dôjde k hypotónii v anamnéze infarktu myokardu.

Diagnóza srdcového zlyhania v pravej komore

Vzhľadom na to, že pravostranné srdcové zlyhanie nie je nezávislé ochorenie, pacienti zriedkavo môžu určiť prítomnosť tejto patológie na vlastnú päsť. Ak sa objavia rôzne problémy, najmä ak to nie je prvá epizóda, potrebujete pomoc od kardiológov. Moderné diagnostické metódy pomôžu odborníkom urobiť správnu diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

V prvom rade na diagnostiku poruchy používajte EKG. Hlavnými príznakmi ochorenia je gramogram a zmeny vlny R. Tento zub na fólii bude roztiahnutý, rozdelený a zväčšený vo výške. Takéto zmeny nám umožňujú posúdiť povahu patologického procesu.

Okrem EKG môže byť správna pomoc pri diagnostike srdcového zlyhania pravého srdca:

 • Ultrazvuk srdca;
 • MRI;
 • Rentgenové vyšetrenie hrudníka.
 • všeobecný a biochemický krvný test.

Diagnostika lokalizuje miesto vývoja patologického procesu a identifikuje úroveň výšky zápalu.

Ultrazvuk srdca môže tiež určiť typ zlyhania srdca. Väčšina kardiologických pacientov si je dobre vedomá toho, že cyklus srdca pozostáva z dvoch fáz: systólie a diastoly. V prvej fáze dochádza k zmene komôr, krv sa uvoľňuje do krvného riečišťa av diastole vstupuje do komôr a krv vstupuje do komôr.

Zvyčajne sa do ciev uvoľní 60 - 70% krvi vstupujúcej do srdca. Ak sa toto číslo znižuje, indikujú vývoj porúch systolickej funkcie srdca a ak ultrazvuk neukazuje pokles ejekčnej funkcie, má pacient diastolické srdcové zlyhanie.

Takáto patológia sa vyznačuje nesúladom medzi srdcovými údermi a množstvom krvi vstupujúcej do komôr. Pri normálnom fungovaní celého obehového systému s podobnou chorobou sa srdce musí dvakrát rýchlejšie uzavrieť. Tento problém vedie k zlyhaniu pravej komory a predčasnému opotrebovaniu srdcového svalu.

Liečba srdcového zlyhania pravého srdca

V modernej kardiológii sa už dávno vyvinuli liečebné režimy pre nedostatočnosť pravej komory. Spočiatku sa odstránia všetky príznaky podobnej patológie, pre ktoré sa s veľkým úspechom používajú srdcové glykozidy. Kombinácia liekov, spôsob podávania a dávka závisia od stavu pacienta a závažnosti ochorenia.

Srdcové zlyhanie pravého srdca vedie k stagnácii v systémovej cirkulácii, takže je celkom dôležité znížiť opuch a stimulovať obličky. Diuretiká pomôžu v takýchto podmienkach - látky, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tkanív a majú priaznivý vplyv na fungovanie filtračného systému ľudského tela.

Samozrejme, pri liečbe pravostrannej komorovej nedostatočnosti srdce nemôže robiť bez beta-blokátorov. Tieto lieky znižujú krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti môže byť rytmus obnovený pomocou defibrilátora a neskôr pacientovi bude pridelený kardiostimulátor. Chirurgovia sú potrební na zlepšenie priechodnosti srdcových ciev a nahradenie opotrebovaných srdcových chlopní.

Prevencia zlyhania pravej komory

Nemožno povedať, že pre pacientov s pravým srdcovým zlyhaním existujú osobitné spôsoby prevencie tejto choroby. Všetko sa týka rovnakých troch základných princípov správania srdcových pacientov:

Čo potrebujete vedieť o zlyhaní pravej komory

Zlyhanie pravej komory ako samostatná patológia bola identifikovaná pomerne nedávno. Predtým srdcové zlyhanie malo za následok poruchy spojené s dysfunkciou ľavej komory. Nedávny výskum vedcov však umožnil vidieť výrazný rozdiel medzi prácou a ľavou časťou hlavného orgánu. Pravé srdcové zlyhanie srdca sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia prietoku krvi v malom kruhu v dôsledku dysfunkcie myokardu. Patológia sa často nazýva "pľúcne srdce".

Príčiny ochorenia

Porucha pravostrannej komory môže nastať akútne alebo chronicky, kým sa vyskytuje ako nezávislé ochorenie alebo je výsledkom ďalšieho porušenia, ku ktorému dochádza v tele. Príčiny zlyhania pravej komory sú odlišné. Patológia môže byť výsledkom:

 • rozsiahla pľúcna tromboembolizácia;
 • pneumotorax napnutia ventilu;
 • akútny záchvat zlyhania dýchania;
 • rozsiahla akútna pneumónia;
 • s infarktom myokardu;
 • patológie, ako je napríklad myokarditída.

Toto ochorenie sa môže vyvinúť na pozadí patologických stavov dýchacích orgánov (emfyzém, astma, bronchitída v dôsledku sarkoidózy), skolióza, poliomyelitída, autoimunitné ochorenia. Ochorenie môže byť dôsledkom pľúcnej hypertenzie, tromboembólie, vaskulitídy a nádorov.

V prípade vývoja nedostatočnosti pravostrannej komory môžu byť príčiny ochorenia spojené s vrodenými srdcovými poruchami, ťažkou obezitou, v ktorej sa znižuje amplitúda membránového pohybu. Zlyhanie ľavej komory môže spôsobiť patologickú formu pravej komory.

Manifestácie a symptómy choroby

Zriedkavé srdcové zlyhanie je charakterizované určitými symptómami, ktoré sú výraznejšie v akútnom období ochorenia. Hlavné príznaky ochorenia sa môžu vyskytnúť vo forme:

 • búšenie srdca;
 • hypotenzia;
 • dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním;
 • opuch dýchacích orgánov;
 • pulzácie a opuch jugulárnych žíl;
 • akrocyanóza.

V prípade krvnej štasie sa pridávajú ďalšie znaky, ktoré sa prejavujú vo forme zväčšenej pečene, nepohodlie v správnom hypochondriu, opuch nôh a prednej časti peritonea. Tekutina sa môže hromadiť v hrudnej dutine a peritoneu a krvný obeh v obličkách môže byť narušený.

Zlyhanie pravého ventrikula sa môže prejaviť ako chronická hypertenzia, gastritída, duševné poruchy. Ak chcete zistiť presnú príčinu srdcového zlyhania môže len lekár po dôkladnom vyšetrení tela.

Zlyhanie pravej komory sa môže vyskytnúť v chronickej forme a hlavným príznakom patológie je často edém, ktorý môže byť na začiatku malý a vyskytuje sa vo forme zvýšenia telesnej hmotnosti a zníženia sekrécie moču. Puffiness je výraznejšia v oblasti chodidiel a nôh, a so zvýšením patológie, sa rozšírili do bokov, spodnej časti chrbta, brušnej steny.

Osoba s touto chorobou rýchlo unaví, fyzická a duševná výkonnosť klesá. Pacient môže byť podráždený, trpí nespavosťou, má depresiu (s nízkym výkonom srdca, poklesom krvného zásobenia mozgu a narušením činnosti centrálneho nervového systému). Kongestívna gastritída a funkčné poruchy pečene, ktoré sú dôsledkom tejto choroby, poskytnú charakteristické symptómy vo forme nevoľnosti, zvracania, nadúvania, zápchy.

Príznakmi ochorenia sú žltosť kože, edém obličiek a opuch žíl v krku. U ľudí môže dôjsť k ostrému prírastku hmotnosti aj k silnej strate, ktorá je dôsledkom progresívneho zlyhania srdca. Koža nohy je ovplyvnená trofickými vredmi.

Diagnostika a liečba patológie

Srdce je jedným z hlavných orgánov v ľudskom tele, motorom, bez ktorého človek nemôže žiť. Choroby kardiovaskulárneho systému často vedú k smrti, takže je veľmi dôležité, aby sa choroba včas rozpoznala a začala liečba pomocou liekov.

Liečba komplexu zlyhania pravého ventrikulárneho cieľa, zameraného na odstránenie hlavnej príčiny, sa používa na symptomatickej liečbe, ktorá pomôže odstrániť bolestivé príznaky.

Identifikácia pravostranného srdcového zlyhania je pomerne zložitá z dôvodu, že sa zriedkavo prejavuje ako nezávislá choroba. Je veľmi dôležité pre osoby, ktoré majú pravidelne alebo neustále príznaky spojené so zhoršenou srdcovou aktivitou, konzultovať s lekárom a podstúpiť sériu štúdií.

Elektrokardiogram je individuálny postup, pomocou ktorého možno určiť nedostatočnosť ľavej alebo pravej komory. Na objasnenie a potvrdenie diagnózy predpísané ultrazvuk, MRI, röntgenové lúče. Okrem toho pacient bude musieť darovať krv na analýzu na komplexnú štúdiu.

Ak je pozorovaný akútny nedostatok, je naliehavé objasniť a odstrániť jeho príčina:

eufillin

 • rozpustite alebo okamžite odstráňte trombus z pľúcnej tepny;
 • znížiť pľúcnu hypertenziu pomocou eufilínu a ganglioblokátorov;
 • liečiť šok pomocou sympatomimetiká a roztokov na intravenózne podanie;
 • obnoviť tok krvi cez tepny, ak je príčinou zlyhania srdcový záchvat;
 • antibakteriálne lieky sú predpísané pre pneumóniu;
 • užívanie glukokortikosteroidov je indikované na astmatický záchvat.

Ak sa zistí chronické zlyhanie pravej komory, liečba bude zameraná na zníženie stagnácie krvi diuretikami. Pri vrodených srdcových chybách je často indikovaná chirurgická intervencia vrátane transplantácie orgánov. Lieky na lieky sú predpísané na zmiernenie príznakov ochorenia.

Prognóza prežitia u pacientov so srdcovou nedostatočnosťou srdca závisí od príčiny, ktorá vyvolala vývoj patológie. V najvážnejších prípadoch (s pľúcnou embóliou) je toto obdobie od 3 do 5 rokov.

Prevencia ochorení

Zdržať zdravie srdca je dôležité pre každého človeka, pretože na ňom závisí nielen kvalita života, ale aj jeho trvanie. Neexistuje samostatná profylaxia nedostatočnosti pravej komory. Všetky pravidlá sú rovnaké ako pri prevencii srdcových ochorení vo všeobecnosti.

Najmä odporúčame osobe viesť zdravý životný štýl. Toto a zastavenie fajčenia, alkoholu, mastných potravín. Nezabudnite chodiť na čerstvý vzduch, vykonajte jednoduché fyzické cvičenia. Časté stresy a depresie veľmi zhoršujú prácu srdca, takže by ste sa mali maximálne vyhnúť takýmto podmienkam a pokojne liečiť všetky životné problémy.

Pri srdcových ochoreniach, akékoľvek emocionálne výbuchy sú veľmi škodlivé a nebezpečné. To sa týka nielen negatívnych, ale aj pozitívnych emócií, ktoré vznikajú pri sledovaní obľúbeného futbalového zápasu. Život by mal byť hladký, meraný bez výbuchov emocionálnych a fyzických. Okrem toho nemôžete byť nervózny, je zakázané chodiť, behať, robiť ťažkú ​​fyzickú prácu. Nie je možné dlhšiu dobu naložiť ľavú časť tela, ľavú končatinu a silne (rezať, rozsekávať, zdvihnúť ťažké predmety).

Je potrebné správne a čiastočne jesť. To je dôležité. Je často potrebné, ale súčasne by mali byť časti malé. Absolútne všetky produkty môžu byť v strave - zelenina, ovocie, mäso, ryby, zelenina, všetky druhy obilnín, fermentované mliečne potraviny. Najdôležitejšou vecou je varenie správne, parenie, varenie alebo v rúre. Príjem soli by sa mal kontrolovať, čo by malo byť veľmi malé v strave. Soľ uchováva tekutinu v tkanivách, čo môže zhoršiť stav pacienta a viesť k vzniku opuchy.

Ochorenie srdca je nebezpečné, ale pri správnej rutine - pokojnej a odmeranej, človek môže viesť pomerne vysoko kvalitný spôsob bytia a žiť dlho.

Je dôležité vykonať vyšetrenie orgánu v nemocnici každých šesť mesiacov pomocou ultrazvuku a EKG. V prípade zhoršenia by ste mali okamžite kontaktovať špecialistov.

Liečba srdcového zlyhania pravého srdca

Akútna nedostatočnosť pravitej komory: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Izolované akútne zlyhanie pravej komory je oveľa menej časté ako akútne srdcové zlyhanie ľavej komory. To je spôsobené tým, že pravá komora je odolnejšia voči ischemickému poškodeniu vďaka priaznivejšiemu pomeru medzi jeho potrebou kyslíka a podmienkami jeho dodania. Preto sa najčastejšie zlyhanie pravej komory vyskytne po nejakom čase po vzniku závažného zlyhania ľavej komory.

V prípade akútneho zlyhania pravého srdca pozorovaný náhly nárast centrálny venózny tlak (opuch krčných žíl, zvýšené zvlnenie vnútorné krčné žily), chorobnosti a zväčšenie pečene, dýchavičnosť bez ortopnoe (pacienti zvyčajne preferujú ležať), tachypnoe, hypotenzia, alebo môže byť s klinickým obrazom šoku.

Čo spôsobuje akútne zlyhanie pravej komory?

Akútna porucha pravej komory sa najčastejšie pozoruje v nasledujúcich prípadoch:

Klinický obraz pravej srdcové zlyhanie môže vyvinúť do komory myokardu pravého komorového septa ruptúra, pľúcna embólia, vrodené a získané srdcové chyby.

Vývoj pravé srdcové zlyhanie s príznakmi preťaženia môžu byť spôsobené poruchami pľúcnej tepny a pravých srdcových komôr (zhoršenia chronického ochorenia pľúc s pľúcnou hypertenziou, masívne pneumónia, pľúcna embólia, dysfunkcia trikuspidálnej chlopne v dôsledku poranenia alebo infekcie).

Možno, že jej vývoj v akútne alebo subakútne ochorenie osrdcovníka, priebeh ťažkým zlyhaním ľavého srdca sa zapojením správnych oddeleniach, rovnako ako dlhodobé dekompenzácia vrodenou srdcovou vadou.

Medzi hlavné nekardiologické príčiny patrí nefritída, nefrotický syndróm, ochorenie pečene v konečnom štádiu a nádory vylučujúce vazoaktívne peptidy.

Všeobecne platí, že vývoj pravé srdcové zlyhanie dôsledkom zvýšenia pľúcneho arteriálneho tlaku a pravej komory zahŕňajúce nekrózu myokardu a poškodenia myokardu PERI-zóna.

Symptómy akútneho zlyhania pravej komory

Hlavné príznaky akútneho zlyhania pravej komory sú výrazné preťaženie žíl s veľkým kruhom (ak nie je hypovolemia) a chýbajúca kongescia v pľúcach.

Klinicky sa zlyhanie pravou komorou prejavuje zväčšením pečene, opuchom krčných žíl a výskytom periférneho a brušného edému. Zvyšuje sa tachykardia, znižuje sa krvný tlak, cyanóza, dýchavičnosť. Ostrý nárast centrálneho venózneho tlaku sa prejavuje výrazne.

Na elektrokardiograme sa akútna pravostranná nedostatočnosť môže prejaviť ako správna gramatika, akútny vývoj zablokovania pravého ramena Guissovho zväzku. "Gotická" P v II, III, aVF Hypertenzia akútnej pravej komory, pravej komory, poruchy pravej komory

Srdcové zlyhanie pravého srdca

Akútne srdcové zlyhanie pravého srdca.

Príčiny srdcového zlyhania pravého srdca.

1. Choroby, pri ktorých dochádza k systolickému preťaženiu pravej komory:

- ochorenia, pri ktorých dochádza k zvýšeniu tlaku v pľúcnom obehu;

- stenóza úst pľúcnej artérie.

2. Choroby, pri ktorých dochádza k nárastu diastolickej náplne a systolického preťaženia pravej komory:

- nedostatočnosť trikuspidálnych chlopní;

- nedostatočnosť pľúcneho ventilu.

3. Choroby, pri ktorých dochádza k poklesu diastolickej náplne pravej komory:

Hlavné patofyziologické zmeny, ku ktorým dochádza v kardiovaskulárnom systéme pri srdcovom zlyhaní pravého srdca:

- oslabenie práce pravej komory v dôsledku jej nedostatočného naplnenia (s tricuspidovou stenózou);

- znížte objem zdvihu v pravej komore;

- reflexné zvýšenie činnosti srdca (Beinbridge reflex);

- spomaľuje prietok krvi a zvyšuje tlak v žilovom systéme pľúcneho obehu;

- potenie tekutej časti krvi mimo ciev v tkanivách rôznych orgánov;

- zvýšenie počtu rekonštituovaného hemoglobínu v žilovej krvi;

- poškodené funkcie filtrácie a reabsorpcie obličiek.

Akútne srdcové zlyhanie pravého srdca (OPSN) sa vyznačuje pomerne rýchlym, často náhlym vývojom patologických zmien, ktoré predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život pacienta. Najčastejšie sa vyskytuje počas tromboembolizmu veľkej vetvy pľúcnej artérie, niekedy - s rozsiahlym infarktom myokardu interventrikulárnej septa s aneuryzmou alebo prasknutím s tamponádou srdca.

Tráviť pochybnosti pacienta.

Príznaky základnej choroby vedúcej k jej vzniku sú charakteristické pre akútne srdcové zlyhanie pravého srdca. Na pozadí týchto príznakov sa akútna tlaková bolesť objavuje za hrudnou kosťou, niekedy vyžarujúca krk a paže, často sprevádzaná strachom zo smrti, vo väčšine prípadov je krátkodobá. Bolesť v dôsledku funkčnej koronárnej nedostatočnosti. Vzhľad dýchavičnosti je charakteristický. Znakom akútnej nedostatočnosti pravostavej komory je tiež bolesť v pravom hypochondriu v dôsledku zväčšenej pečene a rozšírenej kapsuly glissónu.

Vykonajte všeobecné vyšetrenie pacienta.

Pri akútnom srdcovom zlyhaní pravého srdca sa pozoruje:

- opuch krčných žíl súvisiacich so stagnáciou krvi v žilovom systéme pľúcneho obehu;

- mokrá koža, studený pot;

- bledosť kože, cyanóza;

- opuch v dôsledku stagnácie krvi v systémovom obehu.

Vykonajte štúdiu kardiovaskulárneho systému.

Keď OPSN odhalí:

- posun správneho okraja relatívnej dutiny srdca smerom von;

- rozšírenie priemeru srdca vďaka správnej zložke;

- oslabenie I tónu v 4. auskultačnom bode (kvôli slabosti pravostrannej komory, svalovej zložke trpiacej chorobou);

- rytmus cvalu v 4 bodoch auskultácie, ktorého výskyt je spojený s vážnym poškodením myokardu pravej komory a znížením jeho tónu;

- systolický šum pri 4 bodoch auskultácie, zhoršený na základe inšpirácie (symptóm Rivero-Corvallo), vznikajúci v súvislosti s vývojom relatívnej nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne;

- časté, arytmické, slabé plnenie, malý pulz;

- nízky tlak krvi

Vykonajte štúdiu brušných orgánov.

U pacientov s OPSN je pečeň zväčšená, bolestivá, okraj jej mäkkej elastickej konzistencie je hladký. Pri stláčaní pečene dochádza k nárastu krčných žíl kvôli zvýšeniu venózneho tlaku (Plesch sim)

Vyhodnotiť údaje EKG.

EKG zobrazuje nasledujúce zmeny:

- tachykardia, možné poruchy rytmu;

- príznaky preťaženia pravého predsieňa: zaostrenie a zvýšenie amplitúdy P vlny v prívodoch I, II, aVF, V1-2 ;

- príznaky preťaženia pravej komory: odchýlka elektrickej osi srdca doprava, zvýšenie amplitúdy zuba

R vo vedení V1-2. prehĺbenie zuba S vo V5-6. zníženie amplitúdy zuba T a interval ST v V1-2 ;

- Zmeny charakteristické pre základnú chorobu.

Chronické srdcové zlyhanie pravého srdca.

Chronické srdcové zlyhanie pravostranného srdca (CPSS) sa v priebehu niekoľkých mesiacov postupne rozvíja pri chronických ochoreniach, ktoré sa vyskytujú so záťažou v pravej komore a vyznačujú sa veľkým obehom žilovej kongescie. Najčastejšie sa spája s poruchou ľavej komory v dôsledku hlbokého porušenia pľúcnej cirkulácie, zvýšeného tlaku v pľúcnej tepne a preťaženia pravého srdca. Izolované chronické pravej srdcovej zlyhanie môže byť chronické respiračné ochorenia (cor pulmonale), sa srdcové chyby, čo vedie k preťaženiu pravej komory (trikuspidálnej chlopne, stenóza a nedostatočnosti ventilov pľúcnej tepny), alebo v pravej sieni (trikuspidal-teho stenózy), zužujúci alebo perikardiálny výpotok atď.

Tráviť pochybnosti pacienta.

Dôležitým znakom chronického srdcového zlyhania pravého srdca je edém. Hlavným mechanizmom vývoja srdcového edému je zvýšenie hydrostatického tlaku v kapilárach a pomalší prietok krvi, ktorý spôsobuje extravazáciu tekutiny v tkanive. Ďalšie faktory zohrávajú úlohu aj pri vzniku edému: narušenie bežnej regulácie metabolizmu vody a elektrolytov v dôsledku aktivácie aldosterón-antidiuretického hormonálneho systému, čo vedie k zadržovaniu vody a sodíka; porucha pečene, sprevádzaná porušením syntézy albumínu, ktorá znižuje onkotický tlak. Srdcový edém môže byť na začiatku skrytý. Retencia tekutín (niekedy až do 5 litrov) sa okamžite neprejavuje viditeľným edémom, ale prejavuje sa rýchlym zvýšením telesnej hmotnosti a poklesom výdaja moču. Viditeľné edémy sa zvyčajne objavujú najprv na nohách a nohách (ku koncu dňa) a pri zhoršení srdcového zlyhania sa stávajú viac pretrvávajúcimi a významnými, rozširujú sa do bokov, spodnej časti chrbta, brušnej steny. Srdcový edém je náchylný k posunu smerom dole, preto u pacientov, ktorí sedia alebo chodia, nohy sa viac zväčšujú, v zadnej časti chrbta sa nachádza oblasť svalov a tie, ktoré ležia väčšinou na pravej strane, majú pravú stranu.

Pri závažnom zlyhaní sa tekutina hromadí v seróznych dutinách. Hydrothorax (akumulácia tekutiny v pleurálnej dutine) môže byť pravostranná alebo bilaterálna. Hydroperikardium (akumulácia tekutiny v perikardiálnej dutine) je zriedkavý význam. Ascites (akumulácia tekutiny v brušnej dutine) sa zvyčajne pozoruje pri dlhodobej existencii zlyhania pravej komory a venóznej stázy v pečeni.

Palpitácie pri srdcovom zlyhaní pravého srdca sa vyskytujú reflexne v dôsledku zvýšenia tlaku v ústach dutých žíl (reflex Bainbridge).

Pacienti sa tiež sťažujú na závažnosť, menej často - bolesť v pravom hypochondriu (v dôsledku venóznej stázy v pečeni, zvyšuje a rozťahuje kapsulu glisson), zvýšenie brucha v dôsledku ascitu.

Rýchla únava, znížená telesná a duševná výkonnosť, podráždenosť, porucha spánku, depresívny stav v dôsledku nízkeho objemu srdca, zníženie krvného zásobenia mozgu, zhoršená funkcia centrálneho nervového systému.

Zmeny v gastrointestinálnom (nevoľnosť, niekedy vracanie, anorexia, nadúvanie, zápcha a závislosť al.) Sa týkajú vývoja kongestívneho gastritídy, rovnako ako poškodenie funkcie pečene.

Oligúria (zníženie denného množstva moču), noktúria (prevalencia nočnej diurézy v priebehu dňa) sa vyvíja v dôsledku venóznej stázy v obličkách.

Vykonávať všeobecné vyšetrenie pacienta,

Pri pozorovaní CPSD:

- akrocyanóza, niekedy ikterický odtieň kože, ktorý je spojený so zhoršenou funkciou pečene v dôsledku stagnácie koronárneho systému;

- opuch podkožného tkaniva srdcového pôvodu, ktorý sa má odlišovať od edémov obličiek;

- opuch krčných žíl súvisiacich so stagnáciou krvi v žilovom systéme pľúcneho obehu;

- kardiálna kachexia (výrazná vyčerpanosť), ktorá sa vyvíja s ťažkým progresívnym chronickým srdcovým zlyhaním v neskorom štádiu; spôsobené dyspeptickými poruchami a poruchami metabolizmu (zhoršená absorpcia v dôsledku vývoja kongestívnej gastritídy, poškodenie funkcie pečene), ktoré vedú k strate telesnej hmotnosti;

- trofické vredy na nohách (v neskorom štádiu ťažkého srdcového zlyhania).

Vykonajte štúdiu kardiovaskulárneho systému.

Známky chronického zlyhania obličiek, zistené v štúdii kardiovaskulárneho systému:

- posun správneho okraja relatívnej dutiny srdca smerom von;

- rozšírenie priemeru srdca vďaka správnej zložke;

- oslabenie tónu I na 4 bodoch auskultácie;

- rytmus cvalu na 4 miestach auskultácie;

- systolický šelest na 4 miestach auskultácie, zhoršený vdychovaním (symptóm Rivero-Corvallo);

- pulz je častý, arytmický, slabý náplň, malý;

- systolický krvný tlak je znížený, diastolický - normálny alebo zvýšený, pulzne znížený;

- zvýšenie venózneho tlaku.

Vykonajte štúdiu brušných orgánov.

Známky chronického zlyhania obličiek, zistené v štúdii brušnej dutiny:

- prítomnosť voľnej tekutiny v brušnej dutine;

- pečeň je zväčšená, bolestivá, okraj jej mäkkej elastickej konzistencie, hladký. Pri stláčaní pečene sa žilové žilky zväčšujú kvôli zvýšeniu venózneho tlaku (symptóm Plesch). Dlhodobé a závažné srdcové zlyhanie pravého srdca vedie k vzniku fibrózy pečene (srdcovej cirhózy). Súčasne sa jeho okraj stáva hustý, ostrý a veľkosť je stálejšia.

Vyhodnotiť údaje EKG.

Pri zaznamenávaní EKG:

- tachykardia, niekedy porucha rytmu;

- príznaky hypertrofie pravého predsieňa: zaostrenie a zvýšenie amplitúdy P vlny v prívodoch I, II, aVF, V1-2 ;

- príznaky hypertrofie pravostavej komory: odchýlka elektrickej osi srdca vpravo, nárast amplitúdy R vlny v elektróde V1-2. prehĺbenie zuba S vo V5-6, zníženie amplitúdy zuba T a interval ST v V1-2 ;

- Zmeny charakteristické pre základnú chorobu.

Vyhodnoťte údaje EchoCG.

Pri pozorovaní echokardiografie:

- dilatácia dutín pravej komory a pravého predsiene;

- znížte objem zdvihu v pravej komore;

- Echokardiografia základnej choroby.

Nedostatok oboch komôr srdca

Zlyhanie oboch komôr sa vyznačuje znakmi stagnácie vo veľkých a malých kruhoch krvného obehu. Ak je oslabeniu pravej komory predchádza zlyhanie ľavej komory, potom s rozvojom kongescie vo veľkom kruhu sa znižuje dýchavičnosť. V neskorom štádiu zlyhania srdca sa v rôznych orgánoch a tkanivách vyskytujú anatomické a funkčné zmeny v dôsledku ich hypoxie. Existuje významné zvýšenie srdca, pneumofibrózy a srdcovej cirhózy, kachexie atď., Pričom sa často pozorujú trofické vredy nohy a spáleniny a pridáva sa infekcia. Často vzniká zápal pľúc, ktorý sa vyskytuje atypicky, asymptomatický.

Moderné klasifikácia chronického srdcového zlyhania

V Rusku sa široko používa klasifikácia chronického srdcového zlyhania V.Kh. Vasilenko a N.D. Strazhesko. Táto klasifikácia odzrkadľuje charakter zmien, proces stagingu a prejavy chronického srdcového zlyhania (tabuľka 6).

Srdcové zlyhanie pravého srdca. Kompenzácia srdcového zlyhania

Srdcové zlyhanie pravého srdca sa vyznačuje dýchavicou, opuchom a únavou. Príznaky srdcového zlyhania pravého srdca (dyspnoe, edém a únava) sa vyskytujú v dôsledku retrográdneho zlyhania. Za týchto podmienok je zvýšený centrálny venózny tlak a tlak v pravej predsieni, čo vedie k všeobecnej venóznej stasi. Akékoľvek prekážky prietoku krvi do pravej komory alebo nadmerné zaťaženie pravej komory môžu túto situáciu ešte zhoršiť. V dôsledku toho vzniká zlyhanie ľavej komory potreba ľavej komory v okysličenej pľúcnej venóznej krvi sa nedá doplniť.

Kompenzačné reflexy najprv uľahčia a potom zhoršia príznaky srdcového zlyhania. Bez ohľadu na typ srdcového zlyhania, aj srdcový výkon a krvný tlak (často, ale nie vždy) klesá. Kardiovaskulárny systém kompenzuje tento pokles, spočiatku udržiava adekvátny prísun krvi do orgánov a tkanív. Dva procesy sa obvykle vyskytujú:

• aktivácia vonkajších neurohumorálnych reflexov;

• interná kompenzácia srdca.

Spolu tieto dva procesy zlepšujú funkciu srdca. Avšak pri dlhších príznakoch sa závažnosť srdcového zlyhania zvyšuje v dôsledku nepriaznivého prestavby.

Vonkajšie neurohumorálne reflexy spočiatku prispievajú k udržaniu srdcového výkonu a krvného tlaku v CHF. Hypotenzia aktivuje baroreceptory, ktoré zvyšujú aktivitu sympatického nervového systému, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie a vazokonstrikcii, čím sa zvyšuje kontraktilita srdcového svalu a arteriolárna rezistencia. Arteriolárna rezistencia zvyšuje následné zaťaženie srdca, definované ako odpor, ktorý musí srdcový sval prekonať, aby vytiahol krv z komôr. Keď vzrastá rezistencia, klesá frakcia vysunutá (množstvo krvi vysunuté z komôr s každým pulzom srdca) a perfúzia pečene, obličiek a iných orgánov. Zníženie prívodu krvi do obličiek aktivuje renín-angiotenzínový systém, čo spôsobuje sekréciu renínu, čo zvyšuje tvorbu plazmy angiotenzínu II. Následne angiotenzín II uvoľňuje aldosterón z kôry nadobličiek.

Angiotenzín II spôsobuje periférnu vazokonstrikciu, zatiaľ čo aldosterón zvyšuje oneskorenie Na +, čo vedie k špecifickej sekvencii udalostí:

• zvýšiť zadržiavanie vody;

• zvýšený krvný tlak žíl a tepien;

• zvýšiť objem cievnej a intersticiálnej tekutiny;

• zvýšená systémová a pľúcna stagnácia a edém;

• zvýšenie predbežného zaťaženia srdca.

Vnútorné kompenzačné mechanizmy srdca sa aktivujú pod vplyvom zvýšenia srdcovej predsádky. Vznikajúce zmeny srdca zahŕňajú:

• rozšírenie komory. Objem komorovej komory sa zvyšuje ako dôsledok napínania, ako aj hypertrofia a prestavba, sprostredkovaná neurohumorálnymi mechanizmami. Spočiatku zvyšuje objem krvi vytlačenej pri každej kontrakcii srdca;

• zvýšenie tlaku generovaného komorami.

Keď sa zvýši predpätie, zvyšuje sa komorová náplň a koncový diastolický tlak, ktorý spočiatku udržuje množstvo srdcového výstupu zvýšením sily kontrakcie svalov (inotropný účinok). Tlak vyvíjaný v komorách srdcového svalu závisí od stupňa napínania svalového vlákna v pokoji (tj predpätia na začiatku kontrakcie). Tento pomer opisuje krivku dĺžky napätia srdcového svalu, ktorého ekvivalentom je v neporušenom srdci krivka funkcie komorovej funkcie Frank-Starling.

Hypertrofia a strečing. v dôsledku CHF sa zvyšuje hmotnosť srdcového svalu, čo uľahčuje komorovú systolickosť a zvyšuje účinnosť odvrhovania krvi z komôr. Tento adaptívny mechanizmus znižuje stres na stenách komôr.

Vzťah medzi stresom (stresom) srdcovej steny a tlakom v komorovej komore sa nazýva Laplaceov zákon: T = (P X r) / w (kde T je napätie vyvíjajúce sa v stene srdcového svalu, P je transmurálny tlak, r je komorový polomer, w - hrúbka steny). Ak nie je uvoľnené napätie v komore steny, dôjde k vážnemu poškodeniu. Z Laplaceovho zákona však vyplýva, že medzi zmenou napätia steny komory a jej hrúbkou existuje inverzný vzťah a hypertrofia komory môže so zvyšujúcim sa predpätom znížiť rozvíjajúce sa napätie steny. Avšak tento adaptívny proces nie je schopný kompenzovať dlhodobý CHF. Časom sa komory stanú oveľa menej účinné ako normálne a kardiálny výkon sa znižuje.

Obsah témy "Lieky na infarkt myokardu a zlyhanie srdca":

Akútne srdcové zlyhanie pravého srdca

Akútne srdcové zlyhanie pravého srdca sa vyskytuje ako dôsledok patologických stavov, v dôsledku čoho je prietok krvi v pľúcnom obehu rýchlo a náhle obmedzený.

Etiológie. Medzi najčastejšie príčiny takého patologického stavu patria: ťažký astmatický záchvat, pľúcna atelektáza, hydrotorax, priedušnica priedušnice a bronchus s cudzorodým telom, tromboembolizmus pľúcnej tepny a jej vetvy, syndróm respiračnej tiesne u novorodenca, t.j. všetky patologické stavy sprevádzané akútnym respiračným zlyhaním.

Vývoj akútneho srdcového zlyhania pravého srdca je charakteristický pre srdcové nedostatky so zníženým prietokom pľúc.

Akútne srdcové zlyhanie pravého srdca sa môže vyskytnúť pri rýchlej transfúzii citrátovej krvi, ak sa súčasne nepodáva vápnik a novokaín, a tiež v dôsledku rýchleho intravenózneho podávania hypertonických roztokov alebo rádioaktívnych látok, ktoré spôsobujú vazospazmus pľúcneho obehu a zvyšujú ich rezistenciu.

KLINIKA akútneho srdcového zlyhania pravého srdca sa vyznačuje náhlym vývojom, pocitom dusenia, dýchavičnosťou, v ktorej sú narušené frekvencie, rytmus a hĺbka dýchania. Pacienti sa sťažujú na napätie v hrudníku, bolesti v srdci, silnú slabosť. Rýchlo sa zvyšuje centrálna cyanóza. Koža je pokrytá studeným potom. CVP sa významne zvyšuje a pri veľkom krvnom obehu sa prejavujú príznaky stagnácie krvi: cervikálne žily bobtnajú, pečeň sa rýchlo zvyšuje, stane sa bolestivým v dôsledku preťahovania kapsuly glusónu. Pulzná slabá náplň, vyvíja tachykardiu. Zvuky srdca sú oslabené, veľkosť srdca je zväčšená doprava, prízvuk je tón II nad pľúcnou tepnou.

Röntgenové vyšetrenie hrudníka odhaľuje zvýšenie pravostnej komory a rozšírenie kužeľa pľúcnej tepny.

EKG odhaľuje známky akútneho preťaženia pravého srdca: nárast amplitúdy vlny P a jej ostrosť, odchýlka elektrickej osi doprava, nárast amplitúdy R vlny, pokles ST segmentu a amplitúda T vlny v prívodoch III, aVR a vpravo na hrudníku. Niekedy sa vlna T v týchto vedeniach stáva negatívnou. Môže sa zaznamenať obraz neúplnej blokády pravého ramena atrioventrikulárneho zväzku.

Výsledkom akútne vyvinutej stagnácie vo veľkom obehu je rýchla funkčná renálna insuficiencia. Biochemické štúdie krvného séra potvrdia abnormality v obličkách a pečeni.

Liečby. Núdzová starostlivosť pre akútne srdcové zlyhanie ľavej komory zahŕňa predovšetkým opatrenia zamerané na obnovenie priechodnosti dýchacích ciest. Preto s vážnou závažnosťou ochorenia a hrozbou zastavenia srdca a dýchania sú prenesené na jednotku intenzívnej starostlivosti, vykoná sa tracheálna intubácia a dýchanie riadené umelým (prístrojom). V miernejších prípadoch je dieťaťu vystavená vysoká pozícia s nohami dole. Uistite sa, že používate kyslíkovú terapiu (30% kyslíka cez masku alebo katéter vložený do nosa). Na odstránenie peny v dýchacích cestách a na zastavenie jej tvorby sa kyslík dodáva cez zvlhčovač s 30% alkoholom. Antifomozilánová povrchovo aktívna látka sa tiež používa vo forme 10% alkoholického alebo éterického roztoku. Do zvlhčovača sa pridajú 2-3 ml. Malé deti zle tolerujú antihomosilán.

Okrem toho povinným prvkom núdzovej starostlivosti sú opatrenia zamerané na vyloženie malého okruhu krvného obehu, boja proti edému a poklesu BCC. Ak chcete znížiť tok krvi do pravej komory, krv by mala byť uložená na okraji. Je to možné, ak sa na končatiny na 20 až 30 minút používajú žilové spletence alebo manžety prístroja Riva-Rocci, v ktorom sa vytvára tlak 30-40 mm Hg. Art. Diuretické lieky sú predpísané (je účinnejšie) intravenózne: lasix - 2-5 mg / kg telesnej hmotnosti. Predpíšu aj spirolaktóny - lieky, ktoré odkladajú draslík v tele (antagonisty aldosterónu). Aldoktón (veroshpiron) znižuje vylučovanie draslíka, zvyšuje vylučovanie sodíka a vody, neovplyvňuje renálny prietok krvi a glomerulárnu filtráciu. Bolo zistené, že 1 ug aldoktónu blokuje účinok 1 ug aldosterónu. Priraďte 50-200 mg denne. Liečivo má pozitívny inotropný účinok na myokard. 2,4% roztok aminofylínu sa podáva intravenózne, 1 mg počas 1 roka života, ale nie viac ako 5 ml.

Pri hyperkinetických poruchách krvného obehu sa používajú ganglioblokiruyuschie lieky. Blokujú N-cholínergické receptory autonómnych uzlín a preto inhibujú prenos nervovej excitácie z pregangliónovej na postgangliové vlákna autonómneho nervového systému. Súčasne dochádza k poklesu krvného tlaku. Pripraví sa 5% roztok pentamínu (0,1 až 0,2 ml) zriedeného v 20 ml izotonického roztoku chloridu sodného alebo 5% roztoku glukózy.

Pomaly vstúpte pod kontrolu krvného tlaku.

Pri hypokinetických poruchách obehu sa používa sympatomimetické amíny (dopamín alebo dobutamín) alebo srdcové glykozidy (strofantín alebo digoxín). Najmä na zvýšenie srdcového výkonu sa používajú priemerné dávky dopamínu (5-10 μg / kg / min intravenózne s použitím infúznej pumpy typu "liniomat"), dobutamín sa dávkuje od 2 do 15 μg / kg / min.

Dôležitým prvkom sú opatrenia zamerané na zlepšenie metabolických procesov v myokarde. Na tento účel sa používajú kofaktory syntézy a prekurzory nukleových kyselín. Ide predovšetkým o vitamíny: tiamín, kyanokobalamín.

Anabolickými látkami sa používa najmä orotát draselný, ktorý je predpísaný deťom od 0,1-0,25 do 0,5 g 1 hodinu pred jedlom alebo 4 hodiny po jedle 2 krát denne. Priebeh liečby je 20-30 dní. Ak je to potrebné, po 1 mesiaci sa liečba môže zopakovať.

Používa sa tiež riboxín, ktorý preniká cez membránu do bunky, zvyšuje aktivitu mnohých enzýmov Krebsovho cyklu, stimuluje syntézu nukleotidov a zlepšuje koronárny obeh. Keďže nukleotid preniká do myofibrilov, zvyšuje ich energetický potenciál. Deti Ribboxin predpísané počas 2-3 týždňov. Postup liečby sa môže zopakovať. Riboxín uvoľnený v tabletách s hmotnosťou 0,2 g

Podobný účinok má fosfaden (AMP) - hlavná časť koenzýmov, ktoré regulujú redox procesy v tele. Fosfaden zabraňuje zníženiu obsahu adenylových nukleotidov, kreatínfosfátu v oxidačných formách koenzýmov NAD v myokarde a pečeni na pozadí hemickej hypoxie. AMP ľahko preniká do bunkovej membrány a aktivuje biochemické reakcie, vďaka čomu narastá počet makroergických zlúčenín fosforu. AMP má kardiotropný, koronarolytický a vazodilatačný účinok. Deťom sa predpísalo intramuskulárne podanie fosfadenu 0,5-1 ml 2-3-krát denne počas 2 týždňov. Potom sa presúvajú na príjem fosfadenov o 0,025-0,05 g, dvakrát denne, 2-3 týždne.

Panangin, komplexný prípravok obsahujúci asparginát draselný a asparginát horečnatý, je veľmi účinný. Aspargín prenáša prenos draslíkových a horčíkových iónov do bunky a zúčastňuje sa metabolizmu buniek. Zvyčajne sa podáva vnútorne od 0,5 do 2 tabliet 2 až 3 krát denne. Na dosiahnutie rýchleho účinku sa podáva intravenózna infúzia. Na tento účel zoberte z obsahu ampulky (10 ml panangínu) vekovú dávku, ktorá sa zriedi 50 až 100 ml izotonického roztoku chloridu sodného alebo 5% roztoku glukózy. Zaveďte kvapkanie s pridaním 1 IU inzulínu na 3-4 g glukózy.

Núdzová starostlivosť pri akútnom srdcovom zlyhaní ľavej komory. Je potrebné odstrániť príčiny akútneho zlyhania srdcového srdca, intenzívne liečenie chorôb spôsobujúcich akútne respiračné zlyhanie (eliminácia pneumotoraxu, odstránenie cudzieho telesa z dýchacieho traktu, odstránenie bronchospazmu atď.).

Pri akútnom zvýšení odolnosti v pľúcnom obehu sa pomaly aplikuje 2,4% roztok aminofylínu tryskou (1 ml na rok života, ale nie viac ako 5 ml). Na zníženie tlaku v malom kruhu krvného obehu sa vykonáva kyslíková terapia. Diuretiká (lasix) sa používajú na zníženie BCC. S vysokou opatrnosťou sa musia používať srdcové glykozidy, pretože môžu zhoršiť klinické prejavy srdcového zlyhania pravého srdca a zhoršiť prognózu.

Pre srdcové poruchy sprevádzané poklesom prietoku krvi do pľúc sú predpísané myotropické antispazmodiká (no-spa, atropín) a betablokátory (inderal, trazikor atď.). Pod vplyvom týchto liečiv odstraňuje kŕč výtokového traktu pravej komory, čo pomáha znižovať jej preťaženie. Akútny tromboembolizmus vyžaduje vymenovanie heparínu a fibrinolytických látok. Pri hrozbe respiračného a srdcového zlyhania sa pacient prenesie do ventilátora a v prípade potreby sa vykoná resuscitácia.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, ​​akútne srdcové zlyhanie si vyžaduje použitie súboru opatrení a rôznych liekov. Medzi liekmi patria srdcové glykozidy na hlavnom mieste.

Srdcové glykozidy zvyšujú kontraktilitu myokardu bez znateľného zvýšenia spotreby kyslíka (kvôli poklesu srdcových kontrakcií), stimulujú anaeróbny metabolizmus, zvyšujú rýchlosť tkanivového dýchania, normalizujú tvorbu ATP a zlepšujú používanie fosfátov bohatých na energiu.

Pod vplyvom srdcových glykozidov sa klinické prejavy zlyhania obehu znižujú alebo zaniknú. Terapeutické dávky srdcových glykozidov majú určitý počet špecifických účinkov na funkciu kardiovaskulárneho systému:

1. Pozitívny inotropný účinok (zvýšenie kontraktility myokardu). Srdcové glykozidy majú priamy účinok na kontraktilné proteíny myokardu.

Normalizujú výmeny bielkovín a sacharidov, rovnováhu elektrolytov v myokarde. Predpokladá sa, že pozitívny inotropný účinok srdcových glykozidov je spojený s blokovaním sulfhydrylových skupín transportnej Na + -K-ATP-ase membrány myokardiálnej bunky, ktorá inhibuje prechod draslíka do bunky a sodíka z neho. Zmeny metabolizmu draslíka a sodíka sú sprevádzané dodatočným uvoľňovaním viazaných iónov vápnika zo sarkoplazmatického retikula. Zvýšenie obsahu vápnika v bunke prispieva k aktivácii kontrakcie myofibrilov.

Vďaka pozitívnemu inotropickému účinku srdečných glykozidov sa zlepšuje intracardiálna a periférna hemodynamika, ktorá je dôsledkom: a) zvýšenia sily a rýchlosti kontrakcie myokardu (systol sa stáva kratší, diastol je dlhší); b) zníženie end-diastolického tlaku v srdcovej dutine; c) nárast mŕtvice a minútových objemov srdca; d) pokles hmotnosti cirkulujúcej krvi; e) zvýšenie rýchlosti krvného prietoku; e) pokles žilového tlaku; g) zvýšenie toku krvi obličkami (zvyšuje sa filtrácia, reabsorpcia sodíka v proximálnych tubuloch je inhibovaná, diuréza sa zvyšuje, h) normalizuje periférny krvný tlak.

2. Negatívny chronotropný účinok. Srdcové glykozidy majú priamy vplyv na sinoatriálny uzol a pôsobia nepriamo cez vagusový nerv, blokujú automatizmus a znižujú srdcovú frekvenciu. Výsledkom je zníženie tachykardie, predĺženie diastoly, čo prispieva k obnoveniu energetických zdrojov v myokarde a klesá potreba kyslíka v myokarde.

3. Negatívny dromotropný účinok. Srdcové glykozidy, ktoré majú priamy účinok na systém srdcového vedenia a zvyšujú tón parasympatickej časti autonómneho nervového systému, spomaľujú vodivosť. Impulzné vedenie cez atrioventrikulárny uzol je spomalené a dochádza k zablokovaniu impulzov. Môže mať nežiaduci účinok - atrioventrikulárny blok rôzneho stupňa. Spomalením vedenia pulzu v sínusovom uzle môžu srdcové glykozidy spôsobiť sinoartikulárnu blokádu. Srdcové glykozidy majú pozitívny dromotropný účinok v tachysystolickej forme atriálnej fibrilácie, čím ju prekladajú do priaznivejšej formy - bradysystolickej.

4. Pozitívny kúpeľotropný účinok. Srdcové glykozidy zvyšujú automatizmus rôznych častí predsieňových a komorových svalov, čo môže viesť k vzniku rôznych foriem srdcových arytmií. Často sa arytmia vyvíja s použitím veľkých dávok srdcových glykozidov. Zvýšením sily kontrakcie myokardu srdcové glykozidy zvyšujú potrebu kyslíka. Keď však počet srdcových úderov klesá, spotreba kyslíka je kompenzovaná.

5. Účinok na cievny tón. Srdcové glykozidy majú priamy periférny vazokonstrikčný účinok a zvyšujú po naplnení. U zdravých detí môže tento mechanizmus vyrovnať pozitívny inotropný účinok. Minútový objem srdca sa môže nielen zvýšiť, ale aj mierne klesať. Pri srdcovom zlyhaní, periférnych ciev sú schopní zúženie (kvôli katecholamíny a angiotenzín II v reakcii na zníženie srdcového výdaja) a zhoršenie renálnych hemodynamiky. V takýchto prípadoch je vazokonstrikčný účinok srdcových glykozidov značne slabne, a znížiť množstvo katecholamínov a angiotenzín II tým, že zvyšuje srdcový výdaj je sprevádzaný vazodilatáciou, znižujú po zaťažení, zvyšuje zdvih a srdcového výdaja.

V posledných rokoch sa informácie o koronarosuzhivayuschem pôsobení kardioglykozidov neboli potvrdené, pod vplyvom terapeutických dávok kardioglykozidov koronárnych ciev nemení ich tón a zúžil iba na glykozid intoxikáciu.

6. Zlepšenie renálnej hemodynamiky. Nárast diurézy po vymenovaní srdcových glykozidov súvisí najmä so zvýšením filtrácie v glomerulách a renálnym prietokom krvi. Pozitívny diuretický účinok vedie k poklesu BCC, venózneho návratu, zníženia tlaku v pľúcnej tepne a plniaceho tlaku ľavej komory.

Indikácie na účely kardioglykozidov sú akútne a chronické srdcové nedostatočnosť, srdcové arytmie: predsieňovej tachyarytmie, flutter predsiení, supraventrikulárna tachykardia, paroxyzmálna, ťažším priebehom ochorenia u detí (pneumónia, toxémia, atď.).

Kontraindikácie vymenovanie kardioglykozidov: a) absolútna: intoxikácia srdcovými glykozidmi, hypertrofickú kardiomyopatiu, vrátane novorodencov, detí, ktorí trpia diabetom matky; b) relatívna: výrazné poškodenie atrioventrikulárnej vodivosti, ostrná bradykardia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čistenie nádob s cesnakom a citrónom

V procese starnutia tela strácajú cievy pružnosť a pružnosť a v ich stenách sa vytvárajú pláty. To vyvoláva pravidelné bolesti hlavy, zvýšený tlak, výskyt aterosklerózy.

Hrubá krv: príčiny a liečba

Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.

Monocyty v krvi

Monocyty (MONO) sú bunky obehového systému, ktoré patria do série leukocytov. Sú najväčšími predstaviteľmi rodiny leukocytov.Tvorba týchto bunkových prvkov sa vyskytuje v bunkách kostnej drene, odkiaľ vstupujú do krvi.

Aké lieky súvisia so statínmi a na čo sú určené?

Statíny sú prínosom pre ľudí s vysokým obsahom nezdravého cholesterolu vo forme lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) v krvi.LDL cholesterol podporuje tvorbu plakov v tepnách, ktoré zužujú krvné cievy a obmedzujú prietok krvi.

Plná charakteristika arteriovenóznych malformácií: typy, metódy liečby

Z tohto článku sa dozviete, akú arteriovenóznu malformáciu (skrátenú ako AVM), ako sa prejavuje, jej charakteristické symptómy. Ako sa úplne zbaviť patológie.